10 grudnia 2011

Sędziowie bez zmian emerytur

 Artykuł z "Rzeczpospolita"
zamieszczony na WP.PL


Sypie się plan reform premiera Donalda Tuska. Przywileje zachowają pracownicy wymiaru sprawiedliwości - ujawnia "Rzeczpospolita".

Według ustaleń dziennika, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie chce wprowadzać zapowiedzianych przez premiera zmian w systemie emerytalnym sędziów i prokuratorów. Ten wyłom stanowi istotne zagrożenie przy wprowadzaniu kolejnych zapowiedzianych przez rząd reform.

Po konsultacjach z ekspertami, szef resortu sprawiedliwości uznał, że ustawa zmieniająca zasady stanu spoczynku upadłaby przed Trybunałem Konstytucyjnym. Powód: odebranie sędziom i prokuratorom praw nabytych. - Likwidacja stanu spoczynku osób, które już pracują lub są na emeryturze, byłaby naruszeniem ustawy zasadniczej - przekonuje prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista. 
Nie ma jednak większych przeszkód, aby nowymi zasadami objąć tych, którzy dopiero zaczną pracę. Tym bardziej że ma się tak stać z policjantami i żołnierzami. - Najważniejszą reformą zapowiedzianą przez premiera jest podniesienie wieku emerytalnego w ZUS. Miało to zostać osłodzone likwidacją przywilejów mundurowych, górników czy pracowników wymiaru sprawiedliwości. Utrzymanie przywilejów akurat jednej z tych grup wydaje się nieuzasadnione - komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku.

W tej sytuacji do akceptacji zmian niezwykle trudno będzie przekonać rolników, górników czy funkcjonariuszy. Większy będzie też opór ubezpieczonych w ZUS i mobilizacja związków. - Coś złego dzieje się w państwie - oburza się Jan Guz, przewodniczący OPZZ. I dodaje: - Nie można rozumieć solidarności tak, że zwykli ludzie będą pracować dłużej, a władza utrzyma przywileje.
 

0 komentarze:

Prześlij komentarz