ROCZNIK 1953 8

PETYCJA ROCZNIKA 1953

INSTRUKCJA DO PETYCJI:
1. wydrukować petycję - z pliku pdf (zostanie zachowane formatowanie tekstu i układ w tabeli)
2. wypełnić długopisem rubryki przeznaczone na dane:
- Nazwisko
- Imię
- Kod pocztowy, miasto
- Ulica, nr domu/mieszkania
- E-mail (myślę, że to jest opcjonalne, obowiązku posiadania nie ma)
3. PODPISAĆ - ze strony Senatu: "Istotnym elementem petycji jest złożenie podpisu pod tekstem petycji i jednocześnie pod informacją o dobrowolnym udostępnieniu danych osobowych"
4. Zaadresować kopertę:

Kancelaria Senatu
ul. Wiejska 6
00-902 Warszawa - z dopiskiem "Petycja"

5. wysłać listem poleconym. 

184 komentarze:

 1. Dziękujemy za nową zakładkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kibic odpowiadając Annie
  "Chyba już tylko emeryci urodzeni do końca 1948 roku mogą liczyć na to, że jeśli będą mogli przeliczyć emeryturę, będzie ona wyższa od dotychczasowej. Dla emerytów urodzonych w 1949 roku i później przepisy zostały zmienione na mniej korzystne.” podał link z którego uzyskał informację ,
  ja dla porównania podaję artykuł opracowany przez ekspertów centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z r.2008.
  http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/77901,dziesiec-sposobow-na-podwyzszenie-emerytury.html
  VI. Zamiana
  "Zamiana emerytury wcześniejszej na emeryturę przyznaną po osiągnięciu podstawowego wieku emerytalnego też może przynieść korzyści. Kto może zamienić emeryturę? Każdy, kto jest na wcześniejszej emeryturze (nieważne, kiedy na nią przeszedł), i osiągnął wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna). Ale najważniejszy warunek, to podleganie ubezpieczeniu co najmniej przez 30 miesięcy po przejściu na wcześniejszą emeryturę (liczy się każde zajęcie, z tytułu którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalno-rentowe).
  Niestety, kto płacił tylko składki zdrowotne, może wprawdzie ponownie ustalić sobie emeryturę, ale będzie ona taka sama, jak ta wcześniejsza.
  Na przyznanie nowej emerytury osobie mającej ustalone prawo do wcześniejszej emerytury nie ma wpływu pozostawanie tej osoby, w dacie zgłoszenia wniosku o nową emeryturę, w stosunku pracy. Dla podjęcia wypłaty nowej emerytury konieczne jest natomiast – niezależnie od wieku osoby – rozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą, u którego osoba ta była zatrudniona przed nabyciem prawa do drugiej emerytury. Jeżeli nie zostanie rozwiązany stosunek pracy, ZUS będzie płacił emeryturę przyznaną wcześniej.
  Zysk z obliczenia nowej emerytury wynika z ustalenia części socjalnej emerytury wynoszącej 24 proc. od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania nowej emerytury. Pozostałą część emerytury uzależnioną od podstawy wymiaru i przebytych okresów ustala się od dotychczasowej kwoty bazowej, a następnie waloryzuje.
  Ile można zyskać na zamianie emerytury? Każdy przypadek jest inny, wyliczany indywidualnie.
  Gdyby jednak okazało się, że ustalona nowa emerytura jest niższa od poprzedniej, dostanie się świadczenie dotychczasowe.
  Uwaga! O przyznanie nowej emerytury trzeba wystąpić samodzielnie. Wszystko załatwia się w oddziale albo inspektoracie ZUS-u. Składamy:
  - wniosek;
  - dokumenty poświadczające okresy zatrudnienia, przebyte po dacie nabycia wcześniejszej emerytury.”

  W tym artykule z roku 2008 nie podano, że przejście z emerytury wcześniejszej na "powszechną " obejmuje tylko urodzonych do końca 1948r.a co jest zaznaczone w poradniku na który powołał się Kibic. Czyżby zmiana przepisów od stycznia 2013r. odebrała nam tę możliwość bez odwoływania się do sądu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. link do poradnika http://www.regiopraca.pl/portal/porady/zus/jak-przeliczyc-wysokosc-emerytury-poradnik

   Usuń
  2. Wigo -ale ten rodzaj emerytury o której pisze Kibic to nie jest emerytura kapitałowa, tylko wg mnie emerytura wcześniejsza przeliczona po 60/65 r życia i przepracowaniu 30 mies po jej przyznaniu .Powinni wtedy przeliczyć część socjalną wg nowej kwoty bazowej
   obowiązującej w dacie złożenie nowego wniosku .Niektórzy urodzeni po 49r się odwołali od niekorzystnych decyzji ZUSu i wygrali .Świadczą o tym wyroki SA we Wrocławiu. Pozdrawiam Sławka

   Usuń
  3. Podaję -SA Wrocław sygn. akt III AUa 699/12 z 9.08.2012, SA Wrocław sygn. akt III AUa 430/12 z dn. 28.06.2012-Sławka

   Usuń
  4. No właśnie Sławko jak piszesz, jest to możliwość przeliczenia części socjalnej emerytury po ukończeniu 60 lat przeprac. 30 m-cy po ale nie jest to ze strony ZUS standard. My, młodsze roczniki o to musimy walczyć w sądach. Zastanawia mnie to czy przed 1 stycznia 2013 jeżeli ktoś był na wcześniejszej emeryturze i składał wniosek o przeliczenie części socjalnej(oczywiście przy przep.30m.), ZUS mu przeliczał czy odmawiał jak to się dzieje w chwili obecnej i twierdzi, że z tego dobrodziejstwa mogą skorzystać tylko rocznik sprzed 1949r . Jedni jeżeli mają szczęście ,wygrywają w tej sprawie a drudzy przegrywają w sądach. Tak nie może być. To zakrawa na kpinę .
   Jeżeli chodzi o wpis Kibica to moim zdaniem związany on jest z wyłonieniem listy korzyści osób które po ukończeniu 60/65 lat składały wnioski o przeliczenie emerytury na starych zasadach.
   Po debacie Komisji PCPiP mamy wyłonić wszystkie pozytywy jakie straciliśmy po zmianie przepisów , które weszły w życie 1 stycznia 2013r.
   Na 100% wiemy, że straciliśmy na wysokości emerytury kapitałowej tylko dlatego, że przy jej obliczeniu potrącają wszystkie pobrane wcześniej emerytury. Wiemy również to , że będziemy wiecznymi „wcześniejszymi emerytkami”.
   Ciekawe jest czy osoby, które składały wnioski o obliczenie emerytury po uk. 60 lat do końca 2012r. miały ją naliczaną z nowa kwotą bazową niezależnie od wzrostu wskaźnika . Pozdrawiam Wiga.

   Usuń
  5. Tak , ale był to rocznik 1952 , ja probowałam zlozyc wniosek lecz ZUS odmowi ł. Odpowiedz byla : po ukonczeniu 60lat plus jeden miesiac/w moim przypadku/. Pozdrawiam M . z DG .

   Usuń
  6. Mario , jeżeli tak jest jak piszesz odnośnie ustalenia wysokości emerytury po uk. "powszechnego wieku emerytalnego" to musimy robić wszystko aby przywrócić osobom, które miały naliczone emerytury wg. starego systemu nadal z niego korzystały.Pozdrawiam Wiga

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ULo 05- Na ten sam wyrok wrocławski powołał się SO w Legnicy z dn 11,04.2013r sygn. akt. VU 39/13- sprawa wygrana przez skarżącą, nakazująca przeliczenie części socjalnej z nową kwotą bazową Dobre uzasadnienie. Pozdrawiam -Sławka

   Usuń
  2. Proszę napisz z jakiego sądu ten wyrok o sygn. VII U 1007/13-Sławka

   Usuń
  3. Slawko,
   Wlasnie tez chcialabym wiedziec. Wszystko w tym wyroku, co jest istotne, jest "wybialkowane". Nie przypuszczam jednak aby ktos robil sobie takie zarty.

   Masz racje w odniesieniu do kwestii wyroku z Legnicy.
   Uzasadnienia w obu wyrokach sa wskazujace na mozliwosc wygrania sprawy. z tym, ze w mojej ocenie, bezzasadne jest cytowanie wyrokow, poniewaz w naszym kraju nie obowiazuje zasada precedensu.

   W takich sytuacjach nalezy przepisac wlasciwa czesc z uzasadnienia I wtedy ZUS nie ma innej drogi wyjscia jak uznac nasze roszczenia. W sytuacji gdy nie zechce tego zrobic pozostaje droga sadowa.

   Znam przypadek kolezanki z rocznika '48 ktorej ZUS odmowil przeliczenia z tego wzgledu, ze nie byl to jej "pierwszy wniosek o emeryture". Kazdy "wybieg" szanownej instytucji, jak widac, jest dobry.

   pozdrawiam serdecznie
   Ula05

   Usuń
  4. Sławko!
   Chyba jest to wyrok SO i nie ma go w internecie. Ktoś udostepnił go prywatnie. Dlatego są wybielone dane i miasta i sadu.

   Usuń
  5. przeniesione wpisy z Poradnika 3:

   Anonimowy16 marca 2014 21:16
   P. Sławko,
   Ciekawa sytuacja przedstawiona jest w sprawie sygn. akt III AUa 1054/10 Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
   - wyrok z dnia 13 stycznia 2011 r.
   Emerytka złożyła wniosek o przeliczenie zgodnie z art. 53 ust 4, ZUS wydał decyzję pozytywną, ale po krótkim czasie -z urzędu- decyzję tę uchylił.
   Emerytka wróciła do stanu pierwotnego, czyli otrzymywała emeryturę w wysokości sprzed tego wniosku
   Emerytka nie zgodziła się na odebranie jej prawa
   i decyzję uchylająca zaskarżyła do sądu.
   W sądzie, niestety, przegrała i dowiedziała się, że ZUS prawidłowo uchylił pierwotną decyzję , bo wydał ją błędnie!

   Anonimowy16 marca 2014 22:32
   Przeliczenie określone w art. 53 ust. 4 w zw. z 3 ustawy ma charakter jednorazowy i występuje tylko w sytuacji, gdy ubezpieczony pobierał emeryturę wcześniejszą lub w obniżonym wieku, po czym osiąga wiek emerytalny i występuje o przeliczenie emerytury w trybie art. 53 ust. 3 i 4 ustawy emerytalnej.
   Kontrowersyjne są stanowiska sądów w tej materii.
   Część orzeka rocznikom po 1948 - na tak, ale to wyroki w mniejszości

   Anonimowy16 marca 2014 23:00
   SA w Lublinie sygn. akt III AUa 1120/12
   Ciekawy fragment uzasadnienia wyroku w sprawie dotyczącej zawieszonej emerytury.

   (...)Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem emerytura przyznana wnioskodawczyni po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, w sytuacji gdy była ona uprawniona do wcześniejszej emerytury, nie stanowi nowego świadczenia. Prawo do emerytury wcześniejszej nie wygasa, a w związku ze spełnieniem warunku osiągnięcia wieku emerytalnego następuje jedynie ustalenie na nowo podstawy wymiaru
   (por uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r. ( I UZP 3/06),
   wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 28.06.2012 r. (III AUa 430/12 ).

   Usuń
  6. cd.
   Przegląd oficjalnych komunikatów ZUS wskazuje, że pierwszy i jedyny oficjalny komunikat ZUS, dotyczący zmian wynikających z ustawy z 11 maja 2012, został opublikowany na stronie internetowej Zakładu dopiero 2 stycznia 2013, a więc po wejściu w życie tej ustawy. Wcześniej nie było nawet komunikatu w związku z ogłoszeniem ustawy w Dzienniku Ustaw (14.06.2012). Tak wyglądała „akcja informacyjna” ZUS w tej niezmiernie ważnej sprawie.
   Kobiety z rocznika 1953 przebywające na wcześniejszej emeryturze nie mają już możliwości przeliczenia jej z aktualną kwotą bazową ze względu na osiągnięcie pełnego wieku emerytalnego dopiero w 2013 roku. Stare zasady obowiązują nadal, tylko ZUS nie chce ich stosować wobec kobiet z rocznika 1953.
   Od 01.01.2013 r. są nowe przepisy dotyczące wyłącznie emerytury kapitałowej. Nowe przepisy nie obejmują mężczyzn z rocznika 1948, rolników i rolniczek z KRUS, a dla służb mundurowych vacatio legis ma 12 lat.
   O odmiennej sytuacji emerytek wcześniejszych z KRUS i ZUS mówi interpelacja posła Chmielowskiego z SLD i odpowiedź na nią dostępne na stronie internetowej:
   http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=6851.
   Tym pierwszym, z KRUS, przy przejściu na „pełną” emeryturę nie odejmuje świadczeń pobranych na emeryturze częściowej w związku z nie-kapitałowym charakterem systemu KRUS.
   Cytat z tej interpelacji dobrze oddaje powód, dla którego wprowadzono tzw. emerytury częściowe, przy okazji zastawiając pułapkę na wcześniejsze emerytki z ZUS:
   […]„Wygląda na to, że system, który uchwaliliśmy, premiuje bonusem w wysokości 30 000 zł kobiety pobierające świadczenia w KRUS w okresie przedemerytalnym
   W związku z powyższym zwracam się z pytaniem: Czy zna Pan chociażby jeden powód, dla którego kobieta pobierająca emeryturę z KRUS miałaby zrezygnować z tego bonusu?”
   O ustawie służb mundurowych ze strony http://www.prezydent.pl istotne są sformułowania: „Nowe zasady obejmą żołnierzy powołanych do służby i funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 31 grudnia 2012 roku; prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach przysługuje tym wszystkim, którzy wystąpili (lub wstąpią) do służby przed tą datą. Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy do zawodowej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 2013 roku lub funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy do służby przed tym dniem przysługuje prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach, przy czym przewidziano dla tych uregulowań 12-letni okres vacatio legis.”
   Wniosek do petycji: Osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, powinny dotyczyć przepisy ustawy na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.”
   Proponuję, żeby uświadomić Panów senatorów: Rulewskiego, Kuca, Paszkowskiego (innych nazwisk nie wyłapałam) a także Przewodniczącego Komisji, Pana Doktora mającego przedstawić nową opinię prawną a nawet v-ce ministra MPiPS.
   Nie jesteśmy stetryczałymi staruszkami, które nie potrafią liczyć, nie wiedzą czego chcą, a tylko chcą więcej!
   pozdrawiam wszystkich
   Elżbieta z Łodzi

   Usuń
  7. Właśnie wysłałam kolejne pismo do panów senatorów, biura legislacyjnego senatu, żeby uważnie przeczytali petycję.
   Słuchałam dyskusji w sprawie na posiedzeniu komisji i odniosłam wrażenie, iż wielu senatorów była kompletnie niezorientowana w sprawie – nie zapoznała się z dokumentami....

   Usuń
 4. Czy z tych wszystkich przywołanych wyroków sądowych należy rozumieć, że tylko przez sąd jest szansa na wyliczenie nowej , wcześniejszej emerytury po 30 miesiącach pracy i po ukończeniu wieku emerytalnego w 2013 r.
  Jestem rocznik 53 i w 2013 roku z powodu zmiany przepisów pozbawiono mnie
  1. Możliwości naliczenia wcześniejszej emerytury z nową kwotą bazową, bez wzrostu wskażnika
  2. Przy wyliczeniu emerytury kapitałowej potrącą wszystkie wcześniejsze emerytury wypłacone.
  3. Wydłużono mi wiek emerytalny, co za tym idzie póżniej wypłacano mi pełną wcześniejsza emeryturę.
  A ja chciałam pozostać w starym systemie i dlatego nie przystąpiłam do OFE, zostałam oszukana i wmanewrowana w nowy system emerytalny ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami.

  OdpowiedzUsuń
 5. NAPISAŁAM DO SENATORÓW,, Jestem z rocznika 1953 i oglądałam posiedzenie komisji senackiej w dniu 13,03,2014 odnośnie petycji P8-05/14.Jestem bardzo zawiedziona i zażenowana niekompetentnym podejściem senatorów do naszej sprawy. Byli kompletnie nieprzygotowani do rozpatrywania naszej petycji , miałam wrażenie że jej w ogóle nie przeczytali lub nie zrozumieli istoty problemu . Jeżeli tak u nas w kraju stanowi się prawo to juz nie dziwie się że jest u nas jak jest. Mimo wszystko mam nadzieję że na następnym posiedzeniu poprawią swój błąd i rozpatrzą naszą sprawę pomyślnie dla nas pokrzywdzonych emerytek 53.Odniosłam wrażenie ,ze senator Rulewski wraz z v-ce ministrem Buciorem starał się obrazić autorki petycji.
  ODPOWIEDZ SENATORA RULEWSKIEGO''Sz.P.
  Dziękuję za koresppondencję ..Krytyczną.Mnie i min Buciora dot. we fragmencie "złośliwości'.
  Nie polega na prawdzie.Z tresci petycji i innych listów wynika ,żę ZUS uszczuplił prawa emerytów którzy skorzystali z wcześniejszego przejścia.W swietle mojej wiedzy wynika,że kazdy emeryt ktory przechodzi na powszechna emeryturę /60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna / korzysta z prawa korzyści.przyznania tej większej.
  Również emeryt ktory pracował korzysta z dodatkowo płaconych skladek wg systemu naliczania jak w chwili otrzymania emerytury.
  Być możę się mylę,sa inne przypadki proszę zatem o przykłady .
  Przypominam,żę żę na podst tej zasady od bazy odliczane będą rownież emerytury tzw cząstkowe,ktore moga otrzymać osoby udające się na wcześniejsze emertytury w nowym systemie.O tym wszyscy sa powiadomieni.
  Rowniez zmiana o ktorej pisze Pani nie była wprowadzona [podstępnie. choć zgadzam się,żę świadomość odbiorców tej zmiany była uśpiona.
  Wbrew temu o co Pani oskarża senatorów ,mimo wszystko zadecydowali żę do tematu wróca po zasięgnięciu dalszych opracowań.Z jednym nalezy się zgodzić ,żę żaden senator nie panuje nad wszystkimi ustawami ..Stą Pani wrażenie o ich niewiedzy.
  rozwiązaniem jest uczestnictwo obywateli w odp. organizacjach m.in. związkach zawodowych ,partii emerytow ,którzy czuwają nad prawem.Niestety mój głos jest b.krytyczny wobec obywateli ,którzy z tego nie chca korzystać.
  Z poważaniem J.R

  OdpowiedzUsuń
 6. Az serce sie kraje.............Co ten wszechjasny senator pisze...Co za pierdoly.!!!Ta odpowiedz prosz\e przeslac do P.Kopacz -czyli do Marszalka sejmu.!oraz do Marszlaka Senatu!!.To oni sa po to zeby sluzyc ludziom a nie dla siebie ,zeby istniec jako "senator".
  Oczywiscie ,ze jest niewiedza tematu --dlatego przeniesli na koleine posiedzenie .Musza miec wiecej opini prawnych bo sami nic nie potrafia.Zbyt dluga ustawa emerytalna zeby ja czytac.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 7. Pol roku to bardzo malo , aby przygotowac sie do posiedzenia i przeczytac nasza petycje . Tylko teraz co robimy ? Elzbieta napisała pismo , kibic prosil o wstrzymanie sie z wysyłaniem i na blogu Jot troche ukierunkował nas ,ale prosimy o wlaczenie się na naszej zakladce zarowno Jot jak i kobica i wspolnie cos postanowic ?czy wysyłamy i co? i do kogo ? czy zostawiamy biegowi nasza ppetycję i czekamy ?Pozdrawiam M. z DG.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozwoliłam sobie skopiować ze Strony głównej.
  Anonimowy14 marca 2014 22:16
  KOMISJA PRAW CZŁOWIEKA, PRAWORZĄDNOŚCI i PETYCJI
  SENATU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
  Ul. Wiejska 6
  00-902 Warszawa

  Dotyczy: petycji P8 – 05/ 14 - kobiet, wcześniejszych emerytek rocznik 1953

  Szanowny Panie Senatorze,
  kobiety urodzone w 1953 roku były ostatnim rocznikiem kobiet, które mogły przejść na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach ( tj. ukończone 55 lat i odpowiedni staż pracy). Kobiety te zaczęły osiągać wiek 55 lat od 1 stycznia 2008r. i od tego momentu zaczęły przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Decyzje podejmowały w oparciu o obowiązujące wówczas przepisy. Kobiety te w bardzo wielu przypadkach nadal pracowały i odprowadzały składki na ZUS mając świadomość, że pozwoli im to na niewielkie podwyższenie świadczenia wcześniejszego i powszechnego .
  Od 1 stycznia 2013r. zaszły zasadnicze zmiany w przepisach emerytalnych. Kobietom z rocznika 1953 dano alternatywę: albo dotychczasowa wcześniejsza emerytura, albo powszechna nowa - kapitałowa ( z odjęciem dotychczas pobranych już kwot wcześniejszych emerytur ), która prawie nigdy nie będzie korzystniejsza od emerytury wcześniejszej ze względu na odjęcie pobranych emerytur.
  Opisana powyżej zmiana zaczęła obowiązywać od dnia 1 stycznia 2013r., to jest z dniem, w którym kobiety z rocznika 1953r.( ostatnie wcześniejsze emerytki) zaczęły osiągać powszechny wiek emerytalny. Ustawa, która wprowadziła w/w zmiany w systemie emerytalnym została uchwalona dopiero w roku 2012, tj. po 14-stu latach od wprowadzenia nowego systemu emerytalnego w roku 1998 . Przez 14 lat brak było przepisów określających zasady wypłat nowych emerytur. Uchwalono je w ostatniej chwili bez żadnego vacatio legis i z działaniem prawa wstecz. Nie powinno być tak, że jakaś grupa osób jest poszkodowana przez Ustawodawcę, bo nie uchwalił on w odpowiednim czasie przepisów określających zasady wypłat nowych emerytur.
  Wobec powyższego ostatni rocznik wcześniejszych emerytek powinien mieć prawo do obliczenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym na starych zasadach tym bardziej, że taki sposób obliczenia emerytury powszechnej ( na starych zasadach) przysługuje ostatniemu rocznikowi mężczyzn wcześniejszych emerytów – rocznik 1948 ( to jest odpowiednik kobiet wcześniejszych emerytek rocznik 1953). Nie powinno być zatem różnic w prawie emerytalnym pomiędzy takimi samymi wcześniejszymi emerytami: kobietami i mężczyznami.
  Otrzymują:
  1. Pan Senator Michał Seweryński
  2. Pan Senator Ryszard Knosala
  3. Pan Senator Jan Rulewski
  4. Pan Senator Kazimierz Kutz
  5. Pan Senator Robert Momątow
  6. Pan Senator Bohdan Paszkowski
  7. Pan Senator Józef Pinior
  8. Pan Senator Aleksander Pociej
  9. Pan Senator Aleksander Świeykowski
  10. Biuro Legislacyjne Senatu

  Co o tym myślicie??? OM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest pismo przygotowane przez Elżbietę z Łodzi
   Elżbieta z Łodzi pisze:
   czwartek, 13 Marzec 2014 o 21:31

   Witam, po raz pierwszy udzielam się na tej stronie, ale sądzę, że nie można pozostawić bez komentarza tego co usłyszeliśmy. Sądzę, że jednak trzeba opracować tekst wspólny i “uświadomić” panów senatorów, którzy zabierali głos nie wiedząc o co chodzi.
   Opracowałam taki tekst:
   “Jesteśmy przeciwko złemu konstruowaniu prawa. Art. 25 ust. 1b został wprowadzony do przepisów emerytalnych podstępnie, w ustawie, która powszechnie w odbiorze społecznym funkcjonowała jako ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego, został wprowadzony z naruszeniem zasad rzetelnej legislacji bez odpowiedniego nagłośnienia i przepisów przejściowych. Regulacja ta różnicuje emerytów – dla tych, którzy ”zdążyli” emerytura wcześniejsza jest przywilejem, a dla innych kredytem do spłacenia – i jest niezgodna z Art.32 i 33 Konstytucji RP oraz zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z Art. 2 Konstytucji RP.
   ZUS w 2008 roku i wcześniej przyznał świadczenie emerytalne, a nie pożyczkę, której spłata miałaby nastąpić po osiągnięciu odpowiedniego wieku emerytalnego. Emerytura to nie pożyczka udzielona przez ZUS, którą trzeba ZUS-owi oddać.
   Uprawnienia do emerytury wcześniejszej należało uzyskać do 31.12.2008 roku. Emeryturę wcześniejszą można było pobierać do czasu uzyskania prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego.
   W momencie kiedy ubezpieczeni przechodzili na wcześniejsze emerytury nie było przepisów, które nakazywałyby jej zwrot, żaden emeryt występujący o wcześniejszą emeryturę do czerwca 2012 roku nie miał więc świadomości, że przez jej pobieranie będzie miał niższa emeryturę powszechną. ZUS co roku przesyła pracującym emerytom informacje o wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek oraz sposobie wyliczenia przyszłej emerytury. W żadnym z tych pism nie przysłał informacji, że z mocą wsteczną zamierza potrącić z wypracowywanego kapitału początkowego pobierane przez pięć lat emerytury wcześniejsze.
   Co do zasady, podstawę wymiaru emerytury określa się w momencie ustalenia prawa do emerytury/uzyskania statusu emeryta/. Dla wcześniejszej emerytury możliwości ustalenia podstawy wymiaru w chwili innego niż uzyskanie statusu emeryta zdarzenia stanowią odstępstwo od tej zasady. Czy w takim razie pomniejszenie kapitału początkowego tj. podstawy wymiaru o wcześniej pobrane emerytury po pięciu latach jest zgodne z tą zasada?
   W opinii Biura Legislacyjnego Senatu o ustawie z 11 maja 2012 r., pod którą jest podpisana Bożena Langner czytamy, że ustawa wprowadza zmiany w zakresie wieku emerytalnego, czyli podwyższa i zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz wprowadza emerytury częściowe – „generalnie ustawa nie nasuwa poważniejszych wątpliwości legislacyjnych”.
   (http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/80/plik/114.pdf)

   Usuń
  2. Przegląd oficjalnych komunikatów ZUS wskazuje, że pierwszy i jedyny oficjalny komunikat ZUS, dotyczący zmian wynikających z ustawy z 11 maja 2012, został opublikowany na stronie internetowej Zakładu dopiero 2 stycznia 2013, a więc po wejściu w życie tej ustawy. Wcześniej nie było nawet komunikatu w związku z ogłoszeniem ustawy w Dzienniku Ustaw (14.06.2012). Tak wyglądała „akcja informacyjna” ZUS w tej niezmiernie ważnej sprawie.
   Kobiety z rocznika 1953 przebywające na wcześniejszej emeryturze nie mają już możliwości przeliczenia jej z aktualną kwotą bazową ze względu na osiągnięcie pełnego wieku emerytalnego dopiero w 2013 roku. Stare zasady obowiązują nadal, tylko ZUS nie chce ich stosować wobec kobiet z rocznika 1953.
   Od 01.01.2013 r. są nowe przepisy dotyczące wyłącznie emerytury kapitałowej. Nowe przepisy nie obejmują mężczyzn z rocznika 1948, rolników i rolniczek z KRUS, a dla służb mundurowych vacatio legis ma 12 lat.
   O odmiennej sytuacji emerytek wcześniejszych z KRUS i ZUS mówi interpelacja posła Chmielowskiego z SLD i odpowiedź na nią dostępne na stronie internetowej:
   http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=6851.
   Tym pierwszym, z KRUS, przy przejściu na „pełną” emeryturę nie odejmuje świadczeń pobranych na emeryturze częściowej w związku z nie-kapitałowym charakterem systemu KRUS.
   Cytat z tej interpelacji dobrze oddaje powód, dla którego wprowadzono tzw. emerytury częściowe, przy okazji zastawiając pułapkę na wcześniejsze emerytki z ZUS:
   […]„Wygląda na to, że system, który uchwaliliśmy, premiuje bonusem w wysokości 30 000 zł kobiety pobierające świadczenia w KRUS w okresie przedemerytalnym
   W związku z powyższym zwracam się z pytaniem: Czy zna Pan chociażby jeden powód, dla którego kobieta pobierająca emeryturę z KRUS miałaby zrezygnować z tego bonusu?”
   O ustawie służb mundurowych ze strony http://www.prezydent.pl istotne są sformułowania: „Nowe zasady obejmą żołnierzy powołanych do służby i funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 31 grudnia 2012 roku; prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach przysługuje tym wszystkim, którzy wystąpili (lub wstąpią) do służby przed tą datą. Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy do zawodowej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 2013 roku lub funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy do służby przed tym dniem przysługuje prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach, przy czym przewidziano dla tych uregulowań 12-letni okres vacatio legis.”
   Wniosek do petycji: Osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, powinny dotyczyć przepisy ustawy na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.”
   Proponuję, żeby uświadomić Panów senatorów: Rulewskiego, Kuca, Paszkowskiego (innych nazwisk nie wyłapałam) a także Przewodniczącego Komisji, Pana Doktora mającego przedstawić nową opinię prawną a nawet v-ce ministra MPiPS.
   Nie jesteśmy stetryczałymi staruszkami, które nie potrafią liczyć, nie wiedzą czego chcą, a tylko chcą więcej!
   pozdrawiam wszystkich
   Elżbieta z Łodzi

   Usuń
  3. Poprostu cudnie napisane ,jasno sformulowale--JA UWAZAM ,ZE POWINNAS WYSLAS NATYCHMIAST!!
   Basia

   Usuń
  4. Elżbieto z Łodzi bardzo dobrze to wszystko ujęłaś- wysyłaj do wszystkich. Dama1953

   Usuń
 9. SZANOWNY PAN SENATOR RULEWSKI ODSYŁA NAS DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH.PARTII EMERYTÓW -zapomniał,że to ON ma czuwać nad porządkiem prawa, to ON dostał mandat zaufania od ludzi,ON ma TWORZYĆ DOBRE PRAWO
  pozdrawia P.A 1953

  OdpowiedzUsuń
 10. Te pisma muszą być krótsze, bo znów ich nie przeczytają, może co się da podać w punktach ? Czy redagujemy wspólne czy każdy pisze sam ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowne Panie,
   wiem, że się powtarzam, ale ponownie doradzam, żeby jeszcze wstrzymać się z wysyłaniem pism do Senatu. Przede wszystkim z powodu różnego rozumienia istoty Petycji przez poszczególne jej sygnatariuszki, co widać z lektury kometarzy.

   Nie ulega wątpliwości, że art. 25 1b spowodował, z powodu uszczuplenia zgromadzonego kapitału, pozbawienie niektórych wcześniejszych emerytów szansy na uzyskanie, najkorzystniejszej akurat dla takich osób, emerytury "kapitałowej" po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Najwyraźniej jednak brakuje jasności i pewności co do tego, czy, a jeśli tak, to jakie niekorzystne zmiany w tzw. "dotychczasowcyh zasadach" emerytalnych wynikają z wejścia w życie art. 25 1b.

   Ci, którzy obejrzeli transmisję z posiedzenia senackiej Komisji PCPP zauważyli, jakie trudności ze zrozumieniem istoty zagadnienia mieli senatorowie. Wysyłanie im teraz indywidualnych pism, na własną rękę i bez bardzo dobrego przygotowania i uzgodnienia treści, spowoduje tylko pogłębienie zamieszania wokół Petycji.

   Kilka dodatkowych dni zwłoki nie zrobi różnicy, bo z pewnością przygotowanie kolejnej zleconej opinii prawnej trochę potrwa i Petycja nie wróci pod obrady w najbliższym czasie.
   kibic

   Usuń
  2. Kibicu bardzo dziękujemy, że czuwasz i oczywiście wstrzymujemy się z wysyłaniem pism.

   Usuń
  3. Do tej pory nie mogę się uspokoić po obejrzeniu obrad nad naszą petycją PANÓW SENATORÓW. Mówię stanowczo NIE na obrażanie NAS kobiet 53 przez vi-ce ministra pracy. Nie będę wchodziła w szczegóły , już panie opisały swoje odczucia , które pokrywają się z moimi. Ale nie spocznę i będę walczyć o swoje prawa do końca. Miałam wysyłać pisma do panów senatorów, ale zgadzam się całkowicie z Kibicem i czekam na hasło aby wysłać dopracowane i uzgodnione pismo.
   Dzięki Kibicu. Bez Ciebie, Jot i pozostałym aktywnym paniom było by nam ciężko.
   Pozdrawiam, emerytka z Warszawy

   Usuń
  4. Kibicu, z wielką kulturą i subtelnością został skomentowany przez Ciebie odbiór wpisów i wiedzy dot. Petycji , :-)

   "z powodu różnego rozumienia istoty Petycji przez poszczególne jej sygnatariuszki, co widać z lektury komentarzy"

   Usuń
  5. Kibicu to,że wprowadzono w zycie art.25 poprostu pomniejsza nasz kapitał poczatkowy o kwoty brutto pobranych wczesniejszych emerytur . Mnie osobiscie potracono za trzy lata i dlatego po podzieleniu reszty na okres trwania dalszego zycia wyszla duzo nizsza. Nam wszystkim od poczatku chodzi o przejscie na powszechna emeryture wedlug starego systemu emerytalnego. Tylko wtedy bedziemy mogły zyskac na przeliczeniu tak jak starsze roczniki. Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  6. Kibicu sądzę, że tylko kolezanki z rocznika 1953 , ktore miały naliczona wczesniejszą emeryture do konca 2008 roku , ktore mialy ja zawieszoną ponieważ cały czas pracowaly , aż do osiagnięcia 60 roku życia- tylko one moga miec wyzszą emetyture w wieku powszechnym przeliczona wedlug nowej ustawy. W ktorejś z zakładek była taka informacja i chyba emerytura powszechna zwiększyła się o dwa złote ? w stosunku do wczesniejszej. Czy wogole jest wsród nas jakaś blogowiczka, ktora jest w takiej sytuacji jak opisalam powyżej? Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
 11. Ostatni rocznik mężczyzn (1948 r), którzy przeszli na wcześniejsze emerytury też częściowo został negatywnie wmanewrowany w nowy system emerytalny. Mężczyni ci emeryturę powszechną (65 lat) też osiągneli w 2013 r. i jeżeli nie mogli dalej pracować (choroba), to u nich powszechna emerytura jest jak wcześniejsza, ZUS zmieniL tylko oznaczenia, natomiast na starych zasadach em. powszechną naliczano z nową kwotą bazową i była trochę wyższa.
  Jestem rocznik 48 i w 2013 roku z powodu zmiany przepisów pozbawiono mnie:
  1. możliwości naliczenia powszechnej emerytury z nową kwotą bazową,
  2. wydłużono mi wiek emerytalny, co za tym idzie póżniej wypłacano mi powszechną emeryturę,
  Natomiast, to co nas odróżnia od rocznika kobiet 53 to, że:
  - przy wyliczeniu emerytury kapitałowej (ZUS różnie do niej podchodzi, ale jest korzystny wyrok) nie potrącą nam wypłaconych wcześniejszych emerytur,
  - przeliczają po przepracowaniu 30 m-cy część socjalną, a po wyrokach sądowych przeliczają całą emeryturę z nową kwotą bazową, ale to jest droga przez mękę (sądy) i tych wyroków jest zaledwie kilka. R.A.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. R.A.,
   bardzo dziękuję za te informacje tak ważne dla sygnatariuszek Petycji Rocznika '53.
   Czy można prosić o szczegóły (sygnatury) dotyczące wspomnianych spraw sądowych?
   Pozdrawiam, kibic

   Usuń
 12. jestem rocznikiem 1952 .Dwa tygodnie przed ukończeniem 60-tki w 2012r złożyłam wniosek do ZUS celem przejścia z emerytury wcześniejszej na powszechną.
  Otrzymałam nową decyzję ,mając wcześniej emeryturę w wysokości 1100 zł otrzymałam 100 zł więcej.DZIEWCZYNY TRZYMAJCIESIĘ
  z pozdrowieniem ewka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisz:
   czy Twoja emerytura była przeliczona z nową kwotą bazową ?
   Z czego wynikała ta podwyżka -zamiany emerytur, wyższego wwpw... ?

   Usuń
  2. Po skończeniu "60" z pewnością przeszła na emeryturę "nową",czyli z kapitału i składek, więc nie liczyli żadnego wwpw, ani nowej kwoty bazowej

   Usuń
  3. Zauważ, że naliczenie było w 2012 roku wg starych zasad.

   Usuń
  4. ale już powinno być liczone wg nowych zasad

   Usuń
 13. Ewka ma racje w starym systemie zawsze przy przejsciu na emeryture powszechna zyskiwało się . Sama mam kilka znajomych osob ,ktore zyskały na przejsciu rozne kwoty , ale zyskały. Jot zapraszamy Cię do naszego grona i prosimy o wypowiedz co sadzisz o Posiedzeniu Komisji w dniu 13.03.2014 i czy masz jakies pomysły na "co dalej robimy" . Pozdrawiam M. a DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wklejam ze strony głównej , bo dotyczy tematu : " Utracone korzyści "
   Anonimowy18 marca 2014 13:15
   Mam pytanie i proszę o odpowiedż, ponieważ wprost moim znajomym jakoś niezręcznie mi je zadać; może uznają że jestem wcibska.

   Czy do końca 2012 r. emeryt, który złożył wniosek o emeryturę ”w powszechnym wieku emerytalnym”, miał ją obliczoną na nowo, z nową kwotą bazową, z nowym symbolem literowym i numerem emerytury – nawet, jeżeli jego WPW nie wzrósł oraz nie pracował po otrzymaniu wcześniejszej emerytury (zamiana wcześniejszej na powszechną)??? R.Anonimowy18 marca 2014 15:23
   Tak, miałam na nowo przeliczaną emeryturę, z nową sygn literowo- cyfrową. Jestem z marca 1951 r. O wcześniejszą emeryturę wystąpiłam w listopadzie 2010 r. Pobierałam jak większość do czasu zawieszenia w pażdzierniku 2011 r. Zwolniłam się z pracy w czerwcu 2012 r i od tamtej pory pobieram pełną emeryturę. Otrzymałam też zaległe emerytury na mocy wyroku SO a teraz oczekuję na odsetki.Kasia


   Anonimowy18 marca 2014 16:34
   pani Kasiu , dziękuję za konkretną odpowiedź . Mogłaby Pani napisać , kiedy ( miesiąc , rok ) , wystąpiła Pani o emeryturę z nową sygnaturą literowo - cyfrową ? Czy , żeby otrzymać tą emeryturę , musiała się Pani wykazać wyższym wskaźnikiem WPW ? Czy naliczyli ja Pani z nową kwota bazową ? Czy była wyższa od " pełnej " - bez zmniejszeń - wcześniejszej emertyury ? Czy w decyzji o tej emeryturze ma Pani podany numer artykułu Ustawy o Emeryturach i Rentach z FUS ,na podstawie którego wydano decyzję ?
   Trochę się gubię - bo przecież 60 lat skończyła Pani w marcu 2011 r. - tak ? Więc powinni byli od kwietnia 2011 r. wypłacać Pani pełną emeryturę ?
   Jeszcze raz dziękuję serdecznie za te informacje - teraz zmienili przepisy i tym , których to dotyczy trudno dojść , jak było przedtem . Byłabym wdzięczna , gdyby odpowiedziała Pani jeszcze na powyższe pytania . Pozdrawiam. Anna
   czekam teraz na odpowiedź Pani Kasi. Anna

   Usuń
  2. Chciałabym jeszcze zauważyć , że w posiedzeniu senackiej Komisji 13.03 brał udział pan Januszek , a nie Marek Bucior. panowie są podobni ( z daleka - bo takie jest ujecie kamery ) , ale warto wiedzieć , kto się wypowiadał w sprawie Petycji.

   Usuń
  3. Przenoszę odpowiedź Kasi celem zachowania ciągu....)

   Anonimowy18 marca 2014 22:23

   Pani Aniu tak jak napisałam w czerwcu 2012 r przeszłam na pełną emeryturę . Była wyższa od wcześniejszej o około 200,- zł. Nowądecyzj e wydano na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r Oemeryturach i Rentach z FUS Tj .DU z 2009 r nr 153,poz 1227 ze zm W 2011 r w marcu po ukończeniu 60 lat nie występowałam o o pełną emeryturę. Wskażnik (WPW) taki sam jak w 2010 r NI e było żadnych zmniejszeń, napisano w decyzji "ponownie ustala się wysokość emerytury oraz wznawia wypłatę świadczenia" Pozdrawiam Kasia

   Usuń
  4. Ja mam rownież trzy koleżanki, ktore przechodziły w grudniu 2012 roku i wszystkie trzy zyskały około 200 zł .Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
  5. czy nie zyskały dlatego,że pobierały pomniejszoną

   Usuń
 14. Jestem rocznik 53. Na emer. przeszłam w 2009 r. Od tamtej pory moje zarobki nie przekroczyły dotychcz. wskażn. Pracuję. Zus dolicza mi za przepracowany rok 26 zł. do emerytury. Zarobki moje dnie dogonią śr. płacy. Wierzę, że umożliwienie nam przeliczenia świadczenia wg starych przepisów będzie na naszą korzyść. D.D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze ,ze Pani ma możliwości pracy , pomimo ,ze jest emerytką. I naprawdę należy się cieszyć ,że ma się pensję i emeryturę

   Usuń
  2. Owszem bardzo z tego cieszyłam się.Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  (Dz.U. z 2009 r., Nr 153, poz. 1227 tekst jednolity)
  MOJA EMERYTURA PO 60-CE ZMIENIONA NA PODSTAWIE J.W
  EWA

  OdpowiedzUsuń
 16. Ewo;
  Jakie artykuly z tej ustawy mialy zastosowanie? Akty prawne w calosci nie moga byc podstawa do wydania decyzji.
  Kiedy zostala Ci ta emerytura przeliczona?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. maja emerytura została przeliczona w pażdzierniku 2012 r na mój wniosek,który złożyłam 2 tygodnie przed ukończeniem- 60 tego roku
   Ewa rocznik 1952

   Usuń
  2. I oczywiście miala zawieszana wczesniejsza emeryture????nie pobierala w tym okresie zadnych pieniedzy????tylko pracowala?czy tak?Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  3. Jeżeli od momentu zawieszenia nie pobrała ani jednej emerytury to może po uk.60 lat mieć naliczoną emeryturę mieszaną (art.183)
   Nas interesuje naliczenie emerytury po 60 przy pobieranej wcześniejszej

   Usuń
  4. Przy pobieranej wczesniejszej Zus przy obliczeniu emerytury w wieku powszechnym czyli po ukonczeniu 60 + odlicza od kapitalu poczatkowego wszystkie pobrane kwoty brutto. Jest mozliwosc wyboru wiekszej i pozostania na niej. Pozdrawiam M.DG

   Usuń
 17. Informacja ze strony internetowej Senatu:

  „13 marca 2014 r. komisja zapoznała się z petycją oraz zaprezentowana została opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu o petycji. W posiedzeniu komisji uczestniczył Zbigniew Januszek zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz inni przedstawiciele ministerstwa. W dyskusji nad petycją senatorowie podkreślali złożoność stanu prawnego regulującego sytuację osób wnoszących petycję. Przedstawiciel resortu pracy zaprezentował jednoznacznie negatywne stanowisko w sprawie petycji. Senatorowie uznali, że materia petycji jest skomplikowana i należy zasięgnąć dodatkowej, pogłębionej opinii Biura Legislacyjnego, aby rozstrzygnąć o dalszych działaniach nad petycją.”

  http://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/petycja,102.html

  OdpowiedzUsuń
 18. Wypowiedzi Januszka tak samo "mądre " jak te podczas sprawy w TK.
  Wierny piesek rządzących za pieniądze podatników. I to podawanie siebie jako przykładu nie pobierania emerytury mimo iż mógłby , jest komiczne. Ja też wolałabym brać takie pieniądze jak on i ciułać dalej na emeryturę kapitałową.
  Gość wredny i kłamiący , na siłę chcący przekonać senatorów do swoich racji.
  No ale czego można się po kimś takim spodziewać, on jest wierny władzy i musi pierdzieć jak mu karzą. Dopiero trybunał musiał ich ośmieszyć swoim wyrokiem, i pękła jak bańka mydlana ta cieniutka , mizerna wiedza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pan v-ce minister nie mówi całej prawdy. Nie brał wcześniejszej emerytury i nie składał wniosku o nią nie z powodów altruistycznych, ale dlatego że jego zarobki spowodowały by jej zawieszenie. Teraz gdy osiągnął powszechny wiek emerytalny, jest to na pewno jego świadomy wybór. Mając wysokie pobory może sobie zbierać swój kapitał. Oby go tylko kres życia nie zastał w ciągłej aktywności zawodowej, bo wtedy wcale nie skorzysta ze swojego kapitału

   Usuń
  2. Racja, oby się tylko nie przeliczył w tej swojej kalkulacji. Pazerność może czasami zaszkodzić.

   Usuń
  3. Oczywiście , to stawianie siebie jako wzoru - że niby nie " okrada " się Państwa , pracując , anie pobierając emerytury , chociaż mogłoby się - na ten tani numer mogą się nabrać tylko posłowie lub senatorowie , i to tylko ci , którzy nie maja pojęcia o co chodzi w Petycji ( a jest takich chyba większość ). Pan J. już po raz drugi przechwala się faktem , że nie pobiera emerytury - a prawda jest taka , że , gdyby nawet chciał , mocno przekracza limit 130% , więc i tak nie dostałby ani grosza - chyba , że byłby posłem albo senatorem - bo ich nie dotyczą ani limity , ani wymóg zwalniania się z pracy. pan J. podkreśla , jacy to ci emeryci są pazerni w przeciwieństwie do niego , podczas kiedy sam ma miesięczne pobory będące kilkukrotnością przeciętnych poborów albo przeciętnej emerytury.

   Usuń
 19. Witam wszystkich zainteresowanych sprawą Petycji.Sposób wyliczania emerytury powszechnej przez ZUS, na starych zasadach, jest bardzo szczegółowo wyjaśniony na stronie internetowe:
  http://www.bialo-czerwona.pl/index.php?a=pa&id=jak_obliczyc
  i zawsze był korzystny.
  Pozdrawiam serdecznie Ewa z G

  OdpowiedzUsuń
 20. chcę zapytać czy mogę pozostać na emeryturze wcześniejszej, czy muszę przejść na emeryturę powszechną. W grudniu 2013 osiągnęłam wiek 60 lat + 3 m-ce,nadal pracuję.Bardzo proszę o odpowiedź ale bez jakichkolwiek uszczypliwości- pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na emeryturze wczesniejszej mozesz pozostac do ...dnia ostatniego. Nie masz zadnego obowiazku przechodzenia na emeryture powszechna.
   Po zakonczeniu dzialalnosci zawodowej wystapisz do ZUS o przeliczenie emerytury w zwiazku z osiagnieciem wieku powszechnego przepracowaniu przez 30 miesiecy od dnia ustalenia emerytury (pracy na wczesniejszej emeryturze). ZUS oczywiscie napisze CI ze nie masz do tego prawa ale bedzie to nieprawda.
   pozdrawiam

   Usuń
  2. korekta do mojego wpisu z 17:40
   ..."osiagnieciem wieku powszechnego i przepracowaniu 30 miesiecy"...

   Usuń
  3. "..ZUS oczywiscie napisze Ci ze nie masz do tego prawa ale będzie to nieprawda.."
   Tak, to prawda! Aktualnie tworzę odpowiedź na apelację ZUS.

   Usuń
  4. 23:22
   Przywoluj wypowiedzi sedziow ale nie powoluj sie na zadne wyroki sadowe(nie cytuj sygnatur). Zycze Ci SUKCESU.

   Usuń
  5. 23:22
   Mam zamiar również rozpocząć walkę z ZUS na drodze sądowej.
   Czy mogłabym liczyć na twoją pomoc jak to wszystko ugryźć?
   Wnioskuję z twojego wpisu że jesteś już na etapie apelacji.
   Mogłybyśmy nawiązać kontakt mailowy?
   Pozdrawiam - S.A.

   Usuń
  6. Ja również w kwietniu składam taki wniosek (30 m-cy) i bardzo liczę na waszą pomoc M Z

   Usuń
  7. do Anonimowy20 marca 2014 19:38
   Dziękuję za poradę.
   W odpowiedzi są głównie wyjaśnienia dotyczące fałszywych informacji, zawartych w Apelacji,
   a mogących wprowadzić sąd odwoławczy
   do niewłaściwej oceny mojej sytuacji prawnej.

   Usuń
 21. Dziękuję za odpowiedz,ale czy nie pomniejszą mi emerytury za czas pobierania wcześniejszej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na odwrocie decyzji o wypłacie zawieszonych emerytur ZUS o tym informuje.

   Usuń
  2. Powyższy wpis dotyczy emerytury nowej, liczonej ze zgromadzonego kapitału.

   Usuń
 22. czy tak oznacza,że pomniejsza emeryturę,o wypłacone zaległe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomniejszą tylko wyliczoną emeryturę tzw. powszechną z kapitału, a wcześniejsza zostanie taka sama , oczywiście będzie wypłacana w pełnej wysokości bez pomniejszania,
   gdyż osiągnęłaś wiek 60+ Wniosek o emeryturę kapitałową gdy jest mniejsza od wcześniejszej radzę wycofać.
   S

   Usuń
  2. Z tego co napisalas wynika ze nie wystepowalas z wnioskiem o naliczenie emerytury kapitalowej a wiec ZUS nie potraci Ci zadnych wczesniej pobranych swiadczen.

   Usuń
 23. Link do przedruku na WP ostatniego artykułu red. Rzemka o Petycji P8-05/14 i opinie pod nim (aktualnie: 228):

  http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Rocznik-53-walczy-o-wyzsze-emerytury,wid,16471269,wiadomosc.html#opinie

  OdpowiedzUsuń
 24. Drogie koleżanki zastanówmy się nad tym,czy nie należy postąpić podobnie jak rodzice dzieci niepełnosprawnych.Słuchając Pana Tuska w budżecie nie ma pieniędzy i nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bądźmy poważni...

   Usuń
 25. Powazni to powinni byc panowie senatorowie,TO MY KOBIETY ROCZNIK 1953,JESTESMY DYSKRYMINOWANE -NIC DODAC NIC UJAC.
  Roznymi sposobami walczymy ,zeby w koncu NASZE WOLANIE zostalo uslyszane.
  basia .z K

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam, oglądam "KAWE NA ŁAWE" i pomyślałam że może dla nas też jedyne wyjście aby zostać usłyszanym, to zorganizować się i spotkać się z PANAMI w sejmie jak te matki niepełnosprawnych dzieci? JS Busko-Zdrój

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Czy nie widzisz różnicy pomiędzy swoją sytuacją a sytuację rodziców zajmujących się przez 24 godziny na dobę swoimi głęboko niepełnosprawnymi dziećmi za boo zł wywalczonych po kilkuletniej walce?
   2. Czy wyobrażasz sobie ile grup, które się czują pokrzywdzone myśli teraz podobnie jak ty - żeby także okupować Sejm?

   Powtarzam za wpisem anonimowego z 22 marca z godz. 17:08: "Badźmy poważni..."

   Usuń
 27. Czy nie widzisz, że nasze pisma i petycje tak jak tych kobiet prośby, nie trafiają do tych PANÓW? Ja rozumie , że jest różnica między naszymi problemami a tych matek dzieci niepełnosprawnych, pisząc te słowa miałam na myśli że dopiero obecność na korytarzu sejmowym czyni widocznymi problemy jakie mają obywatele.POZDRAWIAM.

  OdpowiedzUsuń
 28. Popieram wszystko co pisze Jot.Im wiecej informacji konstruktywnej tym wieksze szanse na zrozumienie Naszej PETYCJI.Moja sugestja -wyslac do Marszalka Senatu !--do rak wlasnych .
  basia z K.

  OdpowiedzUsuń
 29. Przeczytajcie rownież komentaż kibica na blogu Jot - ostatni komentaż, w ktorym sugeruje, ze nasza petycja nie mowi o przywroceniu prawa przejscia na powszechna emeryture wedlug starych zasad z przeliczeniem wedlug nowej kwoty bazowej , tylko o nie potracaniu nam z kapitalu poczatkowego pobranych kwot wczesniejszej emerytury ??? a przecież o to nam wszystkim chodzi. Takim sposobem skorzystaja tylko kolezanki, ktore mialy zawieszona wczesniejsza emeryture i caly czas pracowały, a takich jest niewiele. Jot w takim układzie to nie ma sensu ??kibic pisze, ze musimy wystapić z nowa petycją??,że w tej sprawie wystapic droga sądową??kochane koleżanki na tej zakladce poruszamy tylko ważne sprawy dotyczace naszej petycji !. Jest jeszcze zakladka nr. 3 Poradnik emeryta i tam mozna rownież rozmawiiac na tematy nurtujace , tutaj tylko propozycje dotyczace naszej petycji i naszego problemu. Pozdrawiam serdecznie M. z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżnieta z Łodzi24 marca 2014 21:05

   Szanowny Kibicu,
   W petycji jest też mowa, cyt.: Polskie prawo krzywdzi emerytów po raz kolejny, szczególnie skrzywdzone są kobiety:
   - pracowały nadal odprowadzając składki do ZUS, aby po ukończeniu 60 roku życia mieć wyższą emeryturę powszechną, obliczoną z nową kwotą bazową, ale przepisy zmieniły się od 1.01.2013 r.,
   oraz
   Kobiety z rocznika 1953 zostały drastycznie wykluczone z kręgu podmiotów uprawnionych do obliczenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym według tych samych zasad, według których te podmioty miały naliczoną emeryturę wcześniejszą.
   Spośród osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury na podst. art. 29 w związku z art. 46 ustawy o e.r. z FUS (K: 55 lat życia, 30 lat stażu ubezpieczeniowego; M: 60 lat życia, 35 lat stażu ubezp.; warunki spełnione do 31.12.2008 r.), tylko kobietom z r. 1953 kategorycznie odebrano możliwość zamiany emerytury wcześniejszej na powszechną według dotychczasowych zasad. Tak głęboko idące zróżnicowanie uprawnień uchybia uniwersalnej zasadzie równego traktowania podmiotów podobnych.
   a także na końcu petycji:
   Wyjaśnienia jakoby uspokajające emerytów, iż po niekorzystnym wyniku
   przeliczenia można pozostać na emeryturze wcześniejszej, nie uwzględniają straty finansowej spowodowanej brakiem możliwości przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową......

   A więc nie do końca jest tak, że ta Petycja nie może wpłynąć na dokonanie zmiany w sytuacji prawnej emerytów.

   W proponowanym przeze mnie piśmie (zamieszczonym na blogu przez współ-blogowiczkę z datą 18 marca 2014 jest konkluzja - wniosek:
   Wniosek do petycji: Osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, powinny dotyczyć przepisy ustawy na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.”

   Odniosłam wrażenie, że prawnik przedstawiający opinię prawną był "po naszej stronie", podkreślał że wobec wcześniejszych emerytów prawo zadziałało wstecz, bo otrzymaliśmy te wcześniejsze emerytury nie mając świadomości że w niedalekiej przyszłości zostaną nam zmienione zasady naliczania emerytury powszechnej.

   Moim zdaniem, przedstawianie Senatorom jakie korzyści wynikają z wyliczenia emerytury według starych zasad lub podkreślanie, że dotyczy to nielicznej grupy uprawnionych wcześniejszych emerytów tylko zagmatwa sprawę, bo jak widzieliśmy - senatorowie zupełnie nie wnikają w temat.
   Uważam też że nie ma potrzeby rozdrabniać się na kolejną petycję, bo drugiej takiej akcji na pewno nie powtórzymy - nie z takim skutkiem.
   W piśmie do Komisji podkreśliłabym poparcie dla stanowiska z pierwszej opinii prawnej i zaakcentowała, aby osoby pobierające nadal emeryturę wcześniejszą, bez względu na datę urodzenia, mogły dotyczyć przepisy ustawy, na podstawie której przyznano im świadczenie, ewentualnie aby powinno im przysługiwać prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach. Art. 25 ust.1b nie powinien mieć zastosowania do osób, które uzyskały prawo do pobierania emerytury wcześniejszej przed 01.01.2013 rokiem.

   z całym szacunkiem

   Usuń
  2. Elżbieto popieram Cię , w naszej Petycji jest wszystko o co nam chodzi, nie twórzmy nowej, bo to bez sensu. Teraz w naszym wspólnym piśmie musimy mocno podkreślić to o co nam chodzi, zwykłymi słowami, żeby dotarło do decydentów - im nie chciało się przeczytać i przeanalizować naszej petycji. M

   Usuń
  3. Szanowna Pani Elżbieto,
   powtórzę, że nie mam wątpliwości co do postulatu petycji – dotyczy art. 25 1b.
   Mam natomiast wątpliwości co do sformułowania niektórych fragmentów argumentacji zawartej w Petycji, szczególnie w jej uzasadnieniu. Dlatego nie potrafię dostrzec możliwości ubiegania się - na podstawie petycji P8-05/14 - o przywrócenie prawa do „emerytury po emeryturze” z nową częścią socjalną .

   Z wdzięcznością przyjmę wyjaśnienie na temat pierwszego przytoczonego przez Panią zdania:

   „- pracowały nadal odprowadzając składki do ZUS, aby po ukończeniu 60 roku życia mieć wyższą emeryturę powszechną, obliczoną z nową kwotą bazową, ale przepisy zmieniły się od 1.01.2013 r.,”

   Wiele zamieszczanych na obu blogach komentarzy informuje o walce podejmowanej w sądach przez niektóre wcześniejsze emerytki z roczników 1949 – 1952 (a teraz może także z rocznika 1953) o ponowne ustalenie emerytury z częścią socjalną wynikającą z nowej kwoty bazowej, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i spełnieniu warunku pozostawania w zatrudnieniu (a więc i ubezpieczeniu społecznym) przez co najmniej 30 miesięcy po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Jeśli rzeczywiście „przepisy zmieniły się od 1.01.2013 r.”, a nie znacznie wcześniej (08.01.2009 – na mocy ustawy o emeryturach kapitałowych), to jaki był powód, że musiały występować na drogę sądową?
   Jeśli natomiast przepisy zmieniły się od 1.01.2013, to na podstawie jakiego przepisu ustawy z 11 maja 2012?

   Pozdrawiam, kibic

   Usuń
  4. Po przejsciu na emeryture wczesniejsza obliczona w 12.2008 roku , przez okres 16 miesięcy jeszcze byłąm zatrudniona na 1/2 etatu na tym samym stanowisku , jednak nie na umowe stała tylko dwie umowy po 8 miesiecy. Ponieważ w firmie byl regulamin kryzysowy trzeciej umowy już nie otrzymalam i tak zostalam bez pracy . Wtedy pani w ZUSie poinformowała mnie , iz przeliczenie ponowne emerytury wczesniejszej po przepracowaniu 30 miesiecy mnie nie obowiazuje, gdyż dotyczy to tylko osob urodzonych przed 1948 rokiem a ja i tak już będę liczona wg. nowej ustawy emerytalnej. Robią z nami co chcą i informuja też jak chcą.Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
  5. tak ustawa z 11 maja 2012, która weszła w życie 01.01,2013

   Usuń
  6. An. 21:11
   Co ma oznaczać , czy potwierdzać ten wpis?

   Usuń
  7. M z DG, 25 marca, 13:11,
   jeśli nie przepracowałaś 30 miesięcy po przejściu na wcześniejszą emeryturę, to myślę, że i tak nie mogłabyś się ubiegać o ponowne ustalenie emerytury z nową częścią socjalną po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Czy dobrze rozumiem, że przepracowałaś tylko 16 miesięcy?

   Usuń
 30. Cały czas o tym pisałam, ale uspakajano mnie, że wszystko jest w porządku, nie czytałam petycji do końca, nie rozumię, a ja chciałam mocnego podkreślenia, tego, że rocznik 53 chce powrotu do starych zasad - ponieważ emerytura kapitałowa jest wyższa tylko dla tych co mają wskażnik ok 150%, a takich osób jest niewiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam i myślę że może warto by było powalczyć - jest nas bardzo dużo tylko brak przywódcy.
   Ja troszkę schorowana więc i siły nadwątlone ale gdyby trzeba było jakiegoś wsparcia dam z siebie wszystko bo się czuję bardzo oszukana.
   Przechodząc na wcześniejszą emeryturę byłam PEWNA że w momencie ukończenia 60 lat będę mogła sobie jako rocznik 53 przeliczyć emeryturę wg. nowej kwoty bazowej.
   Niestety, wskaźnik mam poniżej 100 % - jak większość rocznika 53 / uboga budżetówka /.

   Usuń
  2. Nic nam nie pozostaje tylko walczyć o usunięcie art.251b i jednoczesne przywrócenie dotychczasowych regulacji wobec osób, które warunki do nabycia prawa do emerytury spełniły do końca 2008r i z tego skorzystały. Czy ja dobrze myślę.

   Usuń
  3. Przywrócenie "dotychczasowych regulacji" można zrozumieć jako przywrócenie regulacji obowiązujących do końca 2012. Chodzi raczej o przywrócenie "starych regulacji", czyli tych, które obowiązywały w roku 2008, a więc w roku, gdy należało spełnić ówczesne warunki uprawniające do przyznania wczesniejszej emerytury.

   Usuń
  4. A ja skończyłam 55 lat w 2008 r .ale naliczyłam sobie dopiero wcześniejszą emeryturę w roku 2009.
   Pracuję dalej - przepracowałam już 56 miesięcy i co ?
   Jestem przegrana???

   Usuń
  5. Nie jesteś przegrana bo warunki do nabycia wcześniejszej emerytury spełniłaś do końca 2008r. Wniosek mogłaś złożyć w późniejszym terminie przed ukończeniem 60 lat. Przegrana jesteś w tym, że odebrano Ci możliwość wyliczenia emerytury (tzw powszechnej) wg starych zasad obowiązujących przed 2013 po ukończeniu 60 lat

   Usuń
  6. Te zasady przestały być stosowane przez ZUS już od 2009 roku.

   Usuń
  7. Mieliśmy jednak prawo wierzyć i oczekiwać , że przechodząc na emeryturę na zasadach obowiązujących do końca 2008r nowe regulacje nas nie obejmą.Ponoć prawo nie działa wstecz.

   Usuń
  8. W prawdziwą pułapkę zmiany przepisów wpadły kobiety, które nie tylko spełniły do końca 2008 warunki uprawniające do wcześniejszej emerytury, ale też na nią przeszły w 2008. Pozostałe kobiety, które spełniły warunki do końca 2008, od 2009 powinny już wiedzieć, że przepisy się zmieniły na mniej korzystne i na tej podstawie mogły podejmować decyzje, czy opłacało się im przejść na wcześniejszą emeryturę, a jeśli tak, to kiedy na nią przejść.

   Usuń
 31. Podobnie jak M.z DG sądziłam,że w Petycji walczymy również o przeliczenie wg nowej kwoty bazowej. Właśnie mija rok, gdy otrzymałam z ZUS-u Decyzję (na mój wniosek po ukończeniu 60 lat) o przyznaniu emerytury "od osiągnięcia wieku emerytalnego", w której pomniejsza mi się podstawę o sumę pobranych emer., oblicza niższą i uprzejmie pozostawią korzystniejszą czyli wcześniejszą. Niestety, nie wniosłam odwołania, sądząc, że z ZUS-em nie wygram (niesłusznie, jak widać po wpisach na blogu). Czy mam jeszcze jakąkolwiek szansę na sądowe rozpatrzenie? Niezależnie od mojej sprawy z całą mocą będę wspierała Koleżanki 53. Teresa ze slaska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereso, nie tylko ty i M. z DG zasugerowałaś się nazwą petycji " Kobiety rocznik 53" i myślałaś że w petycji chodzi o przeliczenie emerytury na starych zasadach czyli z nową kwotą bazową / wiemy o co chodzi /.
   Niestety czytając wypowiedzi od samego początku w tych zakładkach doczytałam się że petycja dotyczy głównie sprawy niepomniejszania kapitału początkowego o wypłacone emerytury / tym kobietom które pobierały emeryturę pracując /.
   Owszem, jest to ważne ale uważam że o wiele więcej kobiet rocznika 53 zostało uderzonych po kieszeni i wprowadzonych w błąd poprzez to że nie mogą przejśćna emeryturę "pełną" po ukończeniu 60 lat wg.starych zasad.
   Skoro jesteśmy ostatnim rocznikiem który mógł przechodzić na wcześniejszą emeryturę wg starych zasad tto i powinnyśmy być traktowane "po staremu" w momencie ukończenia 60 lat.
   I to mnie osobiście najbardziej złości i czuję się zawiedziona...
   Nie mam zbyt dużo czasu na czytanie bloga i jeszcze będę pracowała parę miesięcy będąc na "wcześniejszej emeryturze" ale dojrzewa we mnie taka myśl że chyba się skuszę i spróbuję walczyć z ZUS w sądzie.
   Będę jednak musiała znaleść dużo czasu aby przekopać się przez te wszystkie Zakładki na blogu i wyłapać niektóre wpisy które mogą mi pomóc aby sformuować wniosek do sądu .
   Bloga do tej pory czytam dorywczo ale kojarzę pewne wpisy o jakichś wygranych sprawach. Muszę to znaleść..
   S.A.T.

   Usuń
  2. S.A.T. nie do końca tak jak mówisz: że petycja dotyczy głównie sprawy niepomniejszania kapitału początkowego o wypłacone emerytury / tym kobietom które pobierały emeryturę pracując /

   Chodzi o niepomniejszanie emerytury powszechnej obliczanej na zasadach kapitałowych (dotyczy wszystkich, którzy wiek 60+ osiągnęli od 1.01.2013 r., a także wcześniej urodzonych, którzy nie przeszli na emeryturę powszechną do 31.12.2012 roku). Jeżeli osoby te pobierały wcześniejszą emeryturę (obojętnie czy łączyły ją z pracą zawodową czy nie) to suma kwot pobranych wcześniejszych emerytur brutto, będzie im pomniejszać kwotę zgromadzonego kapitału początkowego na podstawie art. 25 ust.1b.
   Na tej podstawie każda z tych osób będzie mieć znacznie mniejszą emeryturę obliczoną po ukończeniu wieku powszechnego i będzie pozostawać dożywotnio na emeryturze wcześniejszej.

   Usuń
 32. DO kibic
  Jeżeli osoby, które pobierały wcześniej powyższe świadczenia zdecydują się po osiągnięciu tzw. podstawowego wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (do końca 2012 r. - 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna) na złożenie wniosku o emeryturę obliczaną według formuły zdefiniowanej składki np. w okolicznościach wskazanych w art. 55 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (kontynuowanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowych po osiągnięciu wieku emerytalnego), to podstawa wymiaru świadczenia, którą w tym przypadku stanowi kwota składek zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS oraz kapitału początkowego z uwzględnieniem okresowej waloryzacji tak rozumianego wkładu zostanie pomniejszona o sumę wcześniej wypłaconych świadczeń emerytalnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to chyba dotyczy emerytur kapitałowych, a ci co przepracowali na emeryturach wcześniejszych/ pomimo, ze pobierali emeryturę/ 30 mies. i osiągnęli wiek 60/65lat powinni mieć przeliczoną część socjalną emerytury z nową kwotą bazową. A może się mylę?

   Usuń
  2. Tak, wydaje się, że powinni, ale ZUS generalnie (i niektóre sądy)uznaje, że prawo to przysługuje tylko osobom urodzonym do 31 grudnia 1948r

   Usuń
  3. ciekawe dlaczego sady orzekają różnie.

   Usuń
  4. Sądy wyrokują różnie, bo każdy sędzia ocenia daną sprawę niezależnie, a przepisy można interpretować zgodnie z ...?

   Usuń
 33. Kibicu. pisałeś, że mamy czekać na zredagowanie wspólnego pisma - kto to pismo przygotowuje i kiedy będziemy mogli go wysyłać ? M.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam Was drogie panie 53,
  Ja również sama nie działam aby nie pogorszyć naszej sytuacji i nie wysyłam żadnego pisma do panów senatorów. Mam nadzieję , że wyślemy wspólne pismo, przemyślane oraz napisane przez Kibica, któremu b. dziękuję za pomoc i zaangażowanie w naszą walkę. Musimy naszą sprawę doprowadzić do końca tak jak "zawieszeni".
  Pozdrawiam i czekam na hasło do działania.
  L. z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani L. z Warszawy,
   dziękuję za zaufanie, ale nie podejmuję się Pań zastąpić w przygotowaniu pisma do senackiej Komisji PCPP. Oczekiwania wielu Sygnatariuszek zdecydowanie nie pokrywają się z moją opinią na temat głównego postulatu Petycji. Dla mnie cały czas jest oczywiste, że Petycja ’53 (obecnie: P8-05/14) dotyczy artykułu 25 1b, a jego ewentualne wyeliminowanie z porządku prawnego nie spowoduje „uwzględnienia nowej części socjalnej po 30 miesiącach…”. Nadal uważam, że petycja w sprawie art. 25 1b jest uzasadniona i niezmiernie ważna dla powodzenia przyszłych działań emerytów w kierunku tworzenia uporządkowanego, spójnego i klarownego prawa emerytalnego.
   Mam nadzieję, że w najbliższych dniach zostanie zredagowane pismo do Komisji. Osobiście liczę na to, że będzie ono zawierało ”objaśniającą” argumentację dotyczącą zarówno kontekstu wprowadzenia, jak i negatywnych konsekwencji art. 25 1 b, co jednak mogłoby nie spełniać oczekiwań wielu z Pań.
   Moim zdaniem, kwestią „nowej części socjalnej…” należy się zająć odrębnie, nie tylko ze względu na specyfikę wykładni prawnej przyjętej obecnie przez ZUS, ale także dlatego, że - ze względów formalnych - nie jest możliwe uczynienie z niej postulatu P8-05/14.
   Z poważaniem, kibic

   Usuń
  2. Kibicu, tłumaczysz, tłumaczysz, i co z tego?
   Rozróżnienie odmienności sytuacji w sprawie Petycji
   i w sprawie przeliczenia części socjalnej, chyba nigdy nie dotrze do zainteresowanych. Potwierdza to wpis poniżej (20:59)
   Z szacunkiem do Twojego zaangażowania, pth

   Usuń
  3. Droga pth z pewnością wiele pań nie wie lub nie interesuje się tą sprawą ale jedno jest pewne,że nasi mędrcy wprowadzając art.25 1b dokładnie wiedzieli co robią a w chwili obecnej rżną głupa jak to robi pan senator rulewski.
   pozdrawim ala

   Usuń
  4. Sz.P.
   Dziękuję za koresppondencję ..Krytyczną.Mnie i min Buciora dot. we fragmencie "złośliwości'.
   Nie polega na prawdzie.Z tresci petycji i innych listów wynika ,żę ZUS uszczuplił prawa emerytów którzy skorzystali z wcześniejszego przejścia.W swietle mojej wiedzy wynika,że kazdy emeryt ktory przechodzi na powszechna emeryturę /60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna / korzysta z prawa korzyści.przyznania tej większej.
   Również emeryt ktory pracował korzysta z dodatkowo płaconych skladek wg systemu naliczania jak w chwili otrzymania emerytury.
   Być możę się mylę,sa inne przypadki proszę zatem o przykłady .
   Przypominam,żę żę na podst tej zasady od bazy odliczane będą rownież emerytury tzw cząstkowe,ktore moga otrzymać osoby udające się na wcześniejsze emertytury w nowym systemie.O tym wszyscy sa powiadomieni.
   Rowniez zmiana o ktorej pisze Pani nie była wprowadzona [podstępnie. choć zgadzam się,żę świadomość odbiorców tej zmiany była uśpiona.
   Wbrew temu o co Pani oskarża senatorów ,mimo wszystko zadecydowali żę do tematu wróca po zasięgnięciu dalszych opracowań.Z jednym nalezy się zgodzić ,żę żaden senator nie panuje nad wszystkimi ustawami ..Stą Pani wrażenie o ich niewiedzy.
   rozwiązaniem jest uczestnictwo obywateli w odp. organizacjach m.in. związkach zawodowych ,partii emerytow ,którzy czuwają nad prawem.Niestety mój głos jest b.krytyczny wobec obywateli ,którzy z tego nie chca korzystać.
   Z poważaniem J.R
   TO JEST LIST PANA POSŁA WYSŁANY NA MOJĄ SKRZYNKĘ ala

   Usuń
 35. Cześć kobiety 53,
  Czekam również cierpliwie na pismo przemyślanie i napisane przez Kibica, któremu b. dziękuje za pomoc w walce o nasze prawa. Sama nie wysyłam nic do panów sanatorów aby z wcześniejszą sugestią naszych miłych pań nie zaszkodzić naszej sprawie. Mam nadzieję, że doczekamy sprawiedliwości jak " zawieszeni". Pozdrawiam, A.L. z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 36. Tło super dziękujemy!!!Nasza jesień życia wczesna bo zdrowo zielona:))))) tylko niespokojna bo zamiast odpoczywać z dobra emeryturką to my musimy walczyć o wszystko co nam sie należy, o wszystko na co pracowalyśmy cale nasze dorosła życie . A gdzie luksusy na emeryturze ??wyjazdy turystyczne w celu zwiedzenia nie tylko naszego kraju ,ale innych zakatkow naszego globu???i inne nasze zachciewajki:))) smutne to nasze zycie :((((( Pozdrawiam M. z DG

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam, już straciłam nadzieję, że coś w sprawie 53 uda się zdziałać drogą petycji. Może trzeba działać jak inne społeczne grupy pod Sejmem. Droga mediacji nie robi na rządzących wrażenia, oni boją się teraz bardziej rozgłosu medialnego. Pozdrawiam bh rocznik 53

  OdpowiedzUsuń
 38. Jak dlugo nalezy czekac na opinie prawne do naszej petycji?Czy widomo kiedy (a moze jeszcze nie ma planowanego posiedzenia ) I jaki czas jest na opinie prawne ,zeby nasi Senatorowie zostali przekonani ze to koleina pomylka ,ktora doswiadczaja urodzeniu w 53 r.
  Pozdrawiam basia z K

  OdpowiedzUsuń
 39. Chciałam zapytać , czy osoby ,które do końca 2008 roku przeszły na wcześniejszą emeryturę (na starych zasadach rocznik 1953) i nie podjęli pracy zarobkowej na wcześniejszej emeryturze(30 m-cy) mają prawo do przeliczenia emerytury (części socjalnej)po osiągnięciu wieku emerytalnego( 60 lat). Nadmieniam ,że kończąc 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie wczesniejszej emerytury (części socjalnej tak jak zrobiły to moje kolezanki do końca 2012 roku) ale dostałam odpowiedz negatywną . Nie wiem jak to jest , ale ja przeszłam na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach , a ZUS wyliczył też z kapitału początkowego. Chciałam się dowiedzieć czy ta "petycja" dotyczy też takie osoby , które nie podjęły pracy zarobkowe jak ja też rocznik 1953 będąc na wcześniejszej emeryturze . Za odpowiedz z bardzo dziękuję . Anna z G

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Petycja dotyczy innego problemu.

   Usuń
 40. Tak osoby z rocznuka 1953-wszystkich dotyczy co przeszly na wczesniejsza emeryture do konca 2008 roku--jako ostatni rocznik z taka mozliwoscia.,nie ma znaczenia czy pracowalas czy nie pracowals lub czy jeszcze pracujesz.
  Wydrukuj petycje podpisz I wyslij listem poleconym.
  Pozdrawiam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 41. Jestem rocznik 1953. Przeliczono mi emeryture w ub roku, wyszlo troche mniej wiec kwota pozostala. Nie wystapilam z wnioskiem o anulowanie decyzji powszechnej emerytury, bo nie wiedzialam. Teraz zastanawiam sie czy ta walka ma dla mnie znaczenie, czy jestem juz "przekreslona". Poradzcie mi. Ee

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jesteś przekreślona - jak wygramy to będziesz mogła ponownie złożyć wniosek do ZUS o naliczenie emerytury powszechnej z jednym wyjątkiem. Twój kapitał od dnia przeliczenia i zawieszenia emerytury powszechnej nie jest waloryzowany.Ja wycofałam wniosek i mój kapitał nadal jest waloryzowany- twój nie.Takie wycofanie wniosku jest finansową korzyścią dla emeryta - waloryzacja kapitału oraz mniejszy wskaźnik średniego dalszego trwania życia.
   Pozdrawiam dama1953

   Usuń
 42. Zbiorowa petycja do senatu -rocznik 1953 nagłaśniana jest przez media

  http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Rocznik-53-walczy-o-wyzsze-emerytury,wid,16471269,wiadomosc.html?ticaid=112764&_ticrsn=3

  Na innym portalu rocznik1953- emerytka jest w kontakcie z prawnikiem i jest nadzieja, że nasza sprawa trafi do trybunału konstytucyjnego.
  Pozdrawiam dama1953

  OdpowiedzUsuń
 43. Przykro nam kibicu uważalam, że kazdy ma prawo wypowiedzi na tym blogu .Czym tak podpadłeś Izabeli? :) troche co prawda pogmatwałeś co to toku myslenia w naszej petycji, ale duzo rownież nam podpowiadaleś i ukierunkowywaleś nas .Dziękujemy za wszystko i dalej nam podpowiadaj tylko loguj się tak jak my :) . Pozdrawiam serdecznie M. z DG.

  OdpowiedzUsuń
 44. Eleonora.
  Szanowny Panie Kibicu, czytałam z zainteresowaniem wszystkie Pana wypowiedzi, często bardzo przydatne. Ale może należało poprosić Adminkę o możliwość reklamowania innych treści. A nie, bez pardonu, ładować reklamę. Trochę kultury internetowej by się przydało. A nie teraz obrażać się, nie wiadomo o co. Oj, porosły wielu osobom rogi po wygranych sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 45. Jestem z zawieszonymi emerytami od początku, chociaż rzadko zabieram głos. Czytam wszystkie wypowiedzi, z wielu rad skorzystałam. Nie udzielam żadnych porad, bo nie mam takich wiadomości, jak inni. Ale jestem dobrym obserwatorem i widzę, co się dzieje, jak niektórzy próbują zdyskredytować ten blog. Co was tak boli? Popularność?
  Dodam, że też jestem rocznik 53, i jak inni walczę pisząc listy i petycje.

  OdpowiedzUsuń
 46. Drogie Panie z rocznika 53 powtórzę kolejny raz, że bardzo miło mi jest gościć Panie na tym blogu.
  Zapraszam do przeczytania posta na głównej stronie http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2014/03/szanujmy-siebie.html

  OdpowiedzUsuń
 47. Wdniu dzisiejszy otrzymałam odpowiedz z biura RPO.Na dwie strony stara śpiewka co odpowiedział minister pracy i polityki społecznej.Na koniec cytuję
  ;;Uprzejmie wyjaśniam, że kwestia ta będzie przedmiotem dalszych analiz Rzecznika w szczególności z uwzględnieniem zapadających rostrzygnięć sągowych które mogą dostarczyć nowych argumentów dajcych podstawę do podjęcia przez Rzecznika przysługujcych mu środków prawnych.
  Kwestionowane rozwiązanie jest obecnie przedmiotem prac i analizy SKPC,P podjętej n skutek petycji kobiet urodzonych w 1953r.Przedmiotem petycji jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym kobietom, które korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury. RPO nie ma wpływu na wynik prac Komisji Senackiej.RPO nie ma inicjatywy ustawodawczej ''
  Pozdrawiam Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Ależ oczywiście wszyscy, którzy powinni nam niby pomóc, grają na jedną nutę. Ignorancja w stosunku do nas kobiet 53 jest porażająca. My kobiety nie mamy siły przebicia tak jak "zawieszeni". Brak nam osoby , która by nami pokierowała. Oczywiście ogromna jest pomoc Jot, czy Kibica ale mam wrażenie , że za mało działamy wspólnie jako "ogromna siła". Dlatego boję się , że sprawiedliwości nie stanie się zadość. Ja jednak piszę gdzie mogę, odpowiedzi brak lub podobne jak RPO. Jednak będę walczyć o nasze prawo do sprawiedliwości do wyczerpania wszystkich możliwości, do czego zachęcam pozostałe panie. Nie liczmy na innych.
   Pozdrawiam Barbara z Wrocławia

   Usuń
  2. 1 kwietnia 2014 Adminka w słowie wstepnym do nowego postu na stronie głównej napisała:

   "Panie z rocznika 53, pomyślałam, że może Pan Marian pomógłby w Pań sprawie?

   Może porozmawia z senatorami?"

   Moim zdaniem bardzo dobra propozycja, warto skorzystać, jeśli jest choćby cień szansy na pozytywne załatwienie sprawy.   Usuń
  3. Każda pomoc jest cenna, jeżeli tylko pomoże dotrzeć do właściwych osób.

   Usuń
  4. Panie Marianie, bardzo prosimy o pomoc i rozmowę z senatorami, prosimy o podpowiedż jak dalej mamy działać ? Serdecznie pozdrawiam Adminkę, p. Mariana i wszystkich emerytów walczących o swoje prawa, M.

   Usuń
 48. RPO pisze wszystkim to samo, gdyby nie Petycja Jot to nic by się nie działo w naszej sprawie. Czeka na wynik spraw sądowych, ale my nie wiemy, czy któraś z Pań zaskarżyła decyzję ZUS. RPO sam powinien wystąpić o zgodność tej ustawy z Konstytucją, ale mu się nie chce. Niech "baby"walczą. Pozdrawiam r.53-Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Ja zaskarżyłam decyzję ZUS w sprawie naliczonej emerytury powszechnej. Sprawa się odbyła 8 października 2013 r. Wyrok wiadomy: "Sąd oddala odwołanie przeciwko ZUS o emeryturę". Obecnie jak mi powiedziała urzędniczka w ZUS, mogę założyć sprawę z powództwa cywilnego. Jestem przerażona, że taka dotknęła nas, kobiety 53 jawna niesprawiedliwość i nikt nam nie chce pomóc . Każdy z przedstawicieli urzędów, które powinno nas bronić, robi z nas "idiotki"
   Pozdrawiam, L. z Warszawy

   Usuń
  2. Czy skarżona decyzja to wyliczenie emerytury "nowej",
   z uszczuplonego już kapitału?

   Usuń
 49. A moze nalezalo by poprosic JOT ,aby napisala aneks do petycji ,ze oczekujemy odpowiedzi ...ze ustawa jest zgodna z Konstytucja --w/g wszytskicj osob z roczniuka 53 ,jest to jawna dyskryminacja ,oraz brak vacatio legis--(chyba zle napisalam-przepraszam).jestem calym sercem z Wami wszystkim,mieszkam zbyt daleko ,zeby byc 'blizej"
  Pozdrawiam
  basia z K.

  OdpowiedzUsuń
 50. Do postu z 1.04 g.22.30
  P.Marian już kiedyś proponował spotkanie i pamiętam , ze Maria miała się z nim skontaktować/ przez maila/ chodziło o Marię , która najbliżej P. Mariana mieszkała. Czy spotkanie doszło do skutku- chyba nie , gdyż nic nie napisała na blogu. P.Marian miał umówić spotkanie z senatorem, ale to było dawno. Może któraś ze starszych blogowiczek to pamięta. Może Wiga lub M. z DG? Pozdrawiam Sławka

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam koleżanki pokrzywdzone nasze dyskusje, petycje i pomysły na załatwienie naszej sprawy nie są i nie będą zauważone i traktowane poważnie. Z tym rządem sejmem i senatem trzeba walczyć drogą medialną. Najlepiej rozbić obóz i koczować w namiotach.Rzadna petycja i inna droga zgodna z prawem do rządzących nie przemawia. Onie teraz myślą o Brukseli. Pozdrawiam wątpiąca bh

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam, wszystkie waleczne kobiety, ja pisałam że odwołałam się od wyroku Sądu Okręgowego do SA, uiściłam opłate całe 30,00zł(na tyle jeszcze stać emeryta!) było to 14 stycz.2014 i czekam..pozdrawiam JS.z B-Z.

  OdpowiedzUsuń
 53. Pani Izo bardzo pragniemy aby Pan Marian i Pan Krzysztof pomogli nam rocznikowi 53. Bez ich wsparcia nie wiele zdziałamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypowiedź p. Krzysztofa:

   "Krzysztof1 kwietnia 2014 18:35
   Jako, że dziś mam trochę luzu i mogę pośledzić bloga, więc jeszcze się poniektórym ponarażam. Nie wiem co złego Marian (i czy to naprawdę Marian) napisał na temat Pań z rocznika 1953, ale dorzucę swoje trzy grosze. Rocznik 1953 został przez autorów ustawy emerytalnej bardzo pokrzywdzony, tym Paniom perfidnie koalicja odebrała prawa nabyte. Zrozumiałe jest, że teraz próbują walczyć o odkręcenie tego, ale choć bardzo im współczuję, to z całym szacunkiem, szansę na to,że z obecną koalicją coś wygrają uważam za znikomą (na granicy błędu pomiaru). Nastawienie i rządzących i znacznej części społeczeństwa, w tym głównie okłamywanych rządową propagandą młodych, do emerytów, po wyroku TK i uchwaleniu ustawy rekompensacyjnej jest nieprzychylne, wręcz wrogie. Zrobiono z emerytów wrogów publicznych ukazując ich jako osoby pazerne na kasę i rzekomo blokujące miejsca pracy dla młodych. Dlatego uważam że bez zmiany rządzących akcja Pań 1953 nie wypali. W czasach gdy walczyliśmy o nasze zawieszone emerytury też atmosfera dla emerytów nie była najlepsza, ale nie było takiej wrogości jak obecnie. I jeszcze pismaki z Wyborczej dolewają oliwy do ognia, aby emerytów z resztą społeczeństwa skłócić. I bardzo przepraszam, ale nie pomogą wylewane na tym blogu i na innych forach żale i łzy, nic nie da wzajemne się obrażanie i napadanie na siebie, moim zdaniem, obym się mylił, z tej mąki chleba nie będzie. A teraz niech niektóre Panie sobie na mnie wybrzydzają.
   Krzysztof"

   Usuń
  2. Też podpisuję się pod tą prośbą i serdecznie dziękuję panom: Marianowi i Krzysztofowi za ich olbrzymi wkład w walkę o zawieszone emerytury i obecnie bardzo liczę na ich konkretną pomoc. M.

   Usuń
  3. Przyłączam się do podziękowań za pomoc , która wiele razy została mi udzielona przez Pana Mariana i Krzysztofa. Panowie.... macie na tym blogu wielu sprzymierzeńców , i tak trzymać . Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy życzę wiele Błogosławieństwa Bożego obu Panom z rodzinami - Wanda z Mazur

   Usuń
 54. To zdanie rzadzacy sa nieprzychylni--na boga rzadzacy sa zeby stac na granicy prawa I nie krzywdzic obywatela.To ONi sa zeby sluzyc spoleczenstwu .Pan podkreslil,-jakoby Oni rzadzacy byli nietykalnymi Pani.
  Ja czekam cierpliwie I z wielka pokora na ostateczna opinie Naszej Petycji.ktora jest trafiona I w sposob nienagany zostalo w niej wyuszczone wszystko co jest niezgodne z prawem --TZW DYSKRYMINAJCA ROCZNIKOWA.POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 55. Drodzy, nie jesteśmy tu po to żeby nawzajem napadać na siebie.Każda uwag jest cenna i każdy jest tu mile widziany.Jeżeli nie tworzymy wspólnego frontu to każda od siebie niech pisze gdzie się da, przede wszystkim do komisji senackiej.Ja uważam,że naszą bronią /ostateczną/
  po świętach powinien być wyjazd do Warszawy pod ministerstwo.
  Pozdrawiam Alicj

  OdpowiedzUsuń
 56. Alicjo masz rację, ale ta demonstracja powinna być pod budynkiem, gdzie po świętach (wyczytałam w jotowni) będzie dalsze debatowanie nad naszą Petycją. Pan Krzysztof w swoim wpisie z pewnością mówi prawdę, ale nie możemy biernie czekać i musimy nagłaśniać naszą sprawę, nie pozwólmy o sobie zapomnieć
  Miało powstać jedno wspólne pismo, które mieliśmy wysyłać do Senatorów, ale nie powstało. Jot co o tym sądzisz, co mamy teraz robić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Zgadzam się całkowicie, że nie możemy biernie czekać i musimy walczyć do końca o nasze wcześniej nabyte prawa. Zorganizujmy liczną demonstrację pod gmachem w dniu debaty senatu nad naszą petycją. Niech ktoś się zainteresuje naszą krzywdą. Z całym szacunkiem Pan Krzysztof ma rację, ale my nie możemy biernie czekać i pozwolić aby nasza walka była przegrana. Jak to nie pomoże to będzie działać dalej, nawet w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu ze skargą za naruszenie zasad niedyskryminacji płci. Kto nami pokieruję proszę w imieniu kobiet 53?
   Pozdrawiam, Basia z Bydgoszczy

   Usuń
 57. Uwaga kobiety53 !! Na początku jest znakomita i konkretna Petycja. Należy ściśle skoncentrować się na kontrolowaniu jej drogi. Nie rozmieniajcie się Kobiety na inne sprawy / póki co /. Za dużo miejsca na naszm blogu zajmują sprawy, które jakby mieszają w temacie podstawowym.

  OdpowiedzUsuń
 58. Art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z 11 maja 2012, dodający art. 25 1b do ustawy o e. i r. z FUS został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.

  „Wysokość emerytury - zasady wyliczenia (P 11/14)
  Podmiot inicjujący postępowanie: Sąd Okręgowy w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
  Pytanie prawne czy przepis art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w związku z art. 22 tejże ustawy, dodający do ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przepis art. 25 ust. 1b, w zakresie w jakim ma zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury o jakiej mowa w art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 maja 2012 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, jest zgodny z przepisami art. 2 i art. 32 Konstytucji RP.”

  OdpowiedzUsuń
 59. W takim ukladzie Senat może się wstrzymać z rozpatrzeniem naszych petycji , aż do czasu rozstrzygniecia sprawy nr. P 11/14 przez Trybunal Konstytucyjny - i to może dlugo potrwać .Dzisiaj prasa zamieściła również informacje o rozpatrzeniu w dniach 6 i 7 maja 2014 roku przez TK spraw polaczonych w jedna K 43/12 , a dotyczacych miedzy innymi wydlużenia wieku emerytalnego. Coś się dzieje , a my musimy cierpliwie czekać. Pozdrawiam Maria z DG.

  OdpowiedzUsuń
 60. bardzo proszę o odpowiedz skąd pochodzi wiadomość o zaskarżeniu do TK
  pozdrawiam WK z Wa-wy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie zaskarzenie lecz pytanie prawne.

   Usuń
 61. Ze strony internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 62. http://trybunal.gov.pl/sprawy-w-trybunale/art/6795-wysokosc-emerytury-zasady-wyliczenia/

  OdpowiedzUsuń
 63. Cały czas pracuję, mimo wczesniejszej emerytury. Udało mi się załapać w 2009 roku- rocznik 53. Po ukończeniu 60 lat 1-go października 2013 roku powinnam otrzymać pełna emeryturę w/g przepisów w okresie przechodzenia na emeryturę. Okazało się, ze mi wydłuzono ten czas o 4 miesiące, więc pobierałam pomniejszoną. Przeciez to jest jawne złodziejstwo!!!! Nie rozumie jakim cudem mnie objęły nowe przepisy i jak to mozliwe, że przechodząc na emeryture w 2009roku obowiązuja mnie przepisy z roku 2013?. Uważam, że jest to zwykłe złodziejstwo i oszustwo i nie wierzę, że o tym nie wiedziano, czy też pominięto, jest to celowe. Chyba, że mamy takich "tłumaków" w rządzie (tego nie wykluczam). Nie dość, że musielismy włóczyć się po sądach, teraz trzeba wycofywać sprawy aby otrzymac zwrot zagarniętych naszych pieniędzy, to dalej musimy walczyc jako rocznik 53. Przyznam, że mam juz tego dość. Teresa

  OdpowiedzUsuń
 64. 24,04,2014 rozpatrzenie w senacie naszej petycji

  OdpowiedzUsuń
 65. Elzbieto mam pytanie do Ciebie , czy wysyłaś jakieś dodatkowe pismo do Komisji Senackiej w sprawie dalszych losow naszej petycji. Teraz nie mamy Jot , ani kibica więc nie ma kto nami pokierować. Na blogu Jot mase wywodów, ale zadnych dla nas konkretnych ukierunkowań tak jak to bylo do tej pory. Byłyśmy razem a teraz każdy sobie. Nas wczesniejsze emeryteki łączą wspolne przechodzenie na emeryture powszechna i jej wyliczenie. Jot i kibica lączy przeliczenie wczesniejszej emerytury po przepracowaniu 30 miesiecy , innych nie odliczanie od kapitalu poczatkowego pobranych wczesniej kwot brutto wczesniejszych emerytur /w przypadku kiedy pracowaly i nie pobierały wczesniejszej emerytury/, a jeszcze inne panie tak jak ja o przeliczenie wczesniejszej emerytury na powszechna wg starych zasad jak rocznik 1952 tzn.według nowej kwoty bazowej tak jak miałyśmy przeliczoną do końca 2008 roku.Pozdrawiam Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieta z Łodzi13 kwietnia 2014 23:32

   Witam, przygotowałam dzisiaj i przesłałam Jot (jest dość długie-7 stron) może je zamieści na blogu jako załącznik.

   Usuń
 66. Nie wiem , czy dobrze rozumiem ponieważ wałkujemy jeden temat , ale do tej pory mowilyśmy o nałożeniu nowej ustawy na starą i walczymy o powrót naszego rocznika do starej ustawy czy się mylę???Pozdrawiam M. z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak,ta walka w Petycji to właśnie sprawa uszczuplania kapitału, bo tylko wnioski składane do grudnia 2012r nie skutkowały odliczeniem kapitału.
   Niektórzy nie potrafią zrozumieć o co w tej Petycji chodzi
   i nadal żyją w "swojej imaginacji". Nie ma czegoś takiego:
   ()..o przeliczenie wczesniejszej emerytury na powszechna wg starych zasad jak rocznik 1952 tzn.według nowej kwoty bazowe.. ()

   Usuń
  2. Chodzi o rocznik 1953 kobiety , kobiety rocznik 1952 za wyjatkiem kobiet z grudnia mialy tą szansę niektore jej nie wykorzystały ponieważ albo nie wiedzialy, albo nie chcialy stracic pracy tak jak ja ją straciłam.Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
  3. M. z DG, nie mogę zrozumieć o co ci chodzi.
   Petycja postuluje wycofanie art. 25 1b z ustawy o FUS, ponieważ jest niezgodny z konstytucją.

   Usuń
 67. O to mi chodzi, ze tylko skorzystamy jeżeli będziemy przeliczone wg starych zasad tzn. wg kwoty bazowej tak jak był przeliczony rocznik 1952 i starsze. Jeżeli nawet oddadzą nam potracowe kwoty wczesniejszej emerytury z kapitału poczatkowego to i tak nic nie zyskamy.Zyskaja tylko osoby, ktore nie brały pieniedzy z ZUS-u tylko pracowały aż do osiągnięcia wieku emerytalnego /60 lat/.To mozna łatwo przeliczyć jezeli się ma wyliczona emeryture w wieku powszechnym /ja mam i wniosek wycofalam/.Pozdrawiam M. z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M. z DG, według nowej kwoty bazowej i to tylko w części socjalnej były przeliczane osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 oraz jeszcze dodatkowo mężczyźni z 1948. Wcześniejszym emerytom z lat 1952, 1951, 1950 i 1949 ZUS odmawia takiego przeliczenia. Dalej nie rozumiem o co ci chodzi.

   Usuń
  2. do 16:54 -
   Nie wiem, dlaczego M.z DG nie może zrozumieć sprawy i uparcie walczy o przeliczenie wg.wymyślonej teorii.

   Usuń
 68. M.z DG pewnie wie o co walczy.
  Jestem z września 1952r.Na emeryturze jestem od 2007 roku.Miesiąc przed 60-tką złożyłam w ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury z wcześniejszej na powszechną.
  Otrzymałam nową decyzję o przyzaniu emerytury oraz decyzję o ponownym ustaleniu kapitału początkowego i tak cyt.
  ZUS po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 20,08,2012 przyznaje pani od dnia20,09,2012 tj.od osiągnięcia wieku emerytalnego.Wysokość emerytury została obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art.26 ustaw.emerytalnej.'' Podstawa prawna o obu decyzjach to ustawa z dnia 17,12,1998 o emeryt.i rentach z FUS [Dz.U. z 2009.Nr 153 poz.1227 ze zm.]
  Moja emerytura wzrosła o ponad 100 zł.Rząd wprowadzając art.25 ust 1b zabrał to wszystko.
  pozdrawiam Ewa 1952

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M. z DG z uporem domaga się przeliczenie wg nowej kwoty bazowej (!),nie interesuje się uszczuplonym kapitałem,bo napisała, że :
   (...)
   Jot i kibica lączy przeliczenie wczesniejszej emerytury
   po przepracowaniu 30 miesięcy,
   innych nieodliczanie od kapitalu początkowego pobranych wczesniej kwot brutto wczesniejszych emerytur

   Usuń
  2. Ewo ,pisząc, iż otrzymała Pani emeryturę obliczoną na podstawie art.26 ustawy emerytalnej potwierdziła Pani tym samym, że jest to emerytura wyliczona na podstawie zgromadzonego kapitału i nie potrącono od niego pobranych emerytur, a podstawą prawną wydanej decyzji o przyznaniu emerytury jest art. 24 ustawy:
   ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego określonego w ust. 1a i 1b, z zastrzeżeniem art. 46, 47, 50, 50a, 50e i 184

   Art. 26.
   1. Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust. 5 i art. 183.
   Art. 25.
   1. Podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego określonego w art. 173–175, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b oraz art. 185.

   Usuń
  3. art.24 ustawy emerytalnej
   1a. Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:
   1) do dnia 31 grudnia 1952 r. wynosi co najmniej 60 lat;

   Usuń
  4. Uważam,że panie rocznika 1953 walczą o to co ja otrzymałam.W czasie emerytury nigdzie nie pracowałam,natomiast napisałam na podstawie jakiego art.otrzymałam więcej./przepisałam z decyzji/
   pozdrawiam Ewa

   Usuń
 69. Tak Ewo,ja też zebrałam od swoich koleżanek r 1952 decyzje o ponownym przeliczaniu emerytury po ukończeniu 60 lat.Żadna z nich nie pracowała, a dwie z nich były do 2007 na zasiłku przedemerytalnym.Każda z nich zyskała.
  art 25 ust 1 wprowadza pomniejszenie o wypłacone sumy brutto i dlatego jest to bardzo niekorzystne.

  OdpowiedzUsuń
 70. Proszę o podpisywanie się na blogu , tak jest łatwiej powoływać się na czyjąś wypowiedz. Dobrze byłoby ,aby nowe osoby czytaly blog od poczatku wiele by to wyjaśniło ponieważ mamy tu już około 1500 wypowiedzi i trudno kazdemu z osobna tłumaczyć kiedy jest dla nas kobiet korzystniejssza emerytura w wieku powszechnym.Ja mam obliczona emeryturę powszechną po nowemu/wniosek wycofalam ponieważ jest o 800 zl. brutto niższa od wczesniejszej/,mozna sobie w prosty sposob obliczyć emeryture powszechna po nowemu gdyby nie potracano nam kwot wczesniejszyej emerytury.Kwota skladek zewidencjonowanych na koncie z uwzglednieniem waloryzacji plus kwota zwaloryzowanego kapitalu poczatkowego podzielona przez 254 miesiace -srednie dalsze trwanie zycia i to wszystko.Mamy rownież duzo mniejszą emeryture od wczesniejszej .Będąc na wczesniejszej emeryturze i pracujac przeliczalam sobie na wniosek co kwartal wczesniejsza i to bylo korzystne poniewaz rokrocznie przeliczano mi wg nowej kwoty bazowe obowiazujacej danego roku od marca/i rokrocznie byla ona wieksza/.Dlatego po przejsciu na powszechna powinni nam obliczyć wg systemu kiedy poszlyśmy na wczesniejsza do konca 2008 roku i wg. wtedy obowiazujacej kwoty bazowej.To jasne i nie trzeba wiecej nic doddawać,aby to zrozumieć.Pozdrawiam m. z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M. z DG napisała:
   "Będąc na wczesniejszej emeryturze i pracujac przeliczalam sobie na wniosek co kwartal wczesniejsza i to bylo korzystne poniewaz rokrocznie przeliczano mi wg nowej kwoty bazowe obowiazujacej danego roku od marca/i rokrocznie byla ona wieksza."

   M. z DG, o czym ty piszesz? Jakie coroczne przeliczanie z nową kwotą bazową? Może chodzi ci o coroczną waloryzację?

   Usuń
  2. Jesteś laikiem nie chodzi o waloryzacje tylko o coroczna kwote bazowa !!!!!poczytaj sobie a nie zajmuj miejsca na blogu.Jeżeli pobierasz wczesniejsza emeryture i pracujesz mozesz co kwartal wystepowac do ZUS dostarczajac zarobki i na Twoj wniosek o przeliczenie raz do roku wczesniejszej emerytury wg nowej kwoty bazowej.

   Usuń
  3. Nic o tym nie wiem. Poczytam sobie, tylko podaj przepisy, które umożliwiają przeliczenie raz do roku wcześniejszej emerytury wg nowej kwoty bazowej.

   Usuń
  4. Raz do roku możesz przeliczyć emeryturę wg nowej kwoty bazowej w tylko przypadku wzrostu wskażnika . Przedstawiasz druk Rp-7 z zarobkami za przepracowany rok.

   Usuń
  5. No tak. Ale to opcja dla nielicznych.:(
   Szczęśliwa ta M. z DG.

   Usuń
 71. Tak jak powiedzial przewodniczacy komisji senackiej chodzi o przywrocenie dla kobiet z rocznika 1953 starych zasad , zasad ktore obowiazywaly kiedy przechodziłyśmy na wczesniejsza emeryture do konca 2008 roku .Nowa ustawa emerytalna weszła podczas trwania starej ,ktora dla nas trwała jeszcze do konca 2013 roku i tak naprawde nowa powinna obowiazywać dopiero od stycznia 2014 roku , kiedy to rocznik 1954 nie objety przywilejem wczesniejszej emerytury wchodził w wiek emerytalny. Pozdrawiam M. z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieprawda. sprawa dotyczy nie tylko r.53,54, ale też innych. Jestem na em. wcześniejszej z art. 184.od 2010r. Moj r.55. Moja powszechna em to 61 lat. Klara.

   Usuń
 72. Laik, uparcie walczący o swoją ide'e fixe.
  Nie potrafi zrozumieć, że mowa o tym, by dla niektórych przywrócić "stare zasady", tj.z kapitału nie odliczać pobranych kwot.

  OdpowiedzUsuń
 73. Niestety, Trybunał będzie badał "nasz" przepis, ale tylko pod kątem osób, które nabyły prawo do emerytury powszechnej przed 2013 roku. Jego wyrok nie będzie dotyczył więc rocznika 1953...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesujące będzie orzeczenie TK, bo przecież osoby będące przedmiotem rozpoznania tej sprawy, miały do końca 2012r czas na podjęcie swojej decyzji, co uparcie podnoszono w stanowiskach i wypowiedziach na zapytania rocznika 53

   Usuń
 74. przydatny tekst z komentarza do ustawy FUS " Sformułowanie : "kontynuował ubezpieczenie emerytalne i rentowe po osiągnięciu przewidzianego w tym przepisie (tj. w art. 27 ) wieku emerytalnego" nie zawiera wymogu nieprzerwanego pozostawania w ubezpieczeniu społecznym lub ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych przed osiągnięciem wieku emerytalnego , na dzień osiągnięcia tego wieku oraz w okresie bezpośrednio następujacym po tym dniu.

  OdpowiedzUsuń