ROCZNIK 1953 6

Bardzo proszę o komentarze osób z rocznika 1953

198 komentarzy:

 1. Bardzo dziekujem !!!Mysle ,ze "6" nam pomoze .
  Pozdrawiam wszystkich.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 2. Poniższy wpis kopiuję z zakładki Rocznik 1953 - 5. Ponieważ został zamieszczony poprzekroczeniu limitu 200 komentarzy za chwilę nie będzie już dostępny... Mam nadzieję, że autorka nie ma pretensji?


  "22 stycznia 2014, 21:37:51 | noreply@blogger.com (Anonymous)

  Anonimowy17 stycznia 2014 08:43
  Jot, bardzo dziękujemy za odpowiedż na nasze wątpliwości.
  Z powyższych wpisów wynika, że dochodzą nowe dowody dyskryminacji kobiet z rocznika 1953, gdyż dyskryminująca nas nowa ustawa nie objeła również emerytów z KRUS - musimy dołączyć ten argument do naszej Petycji (opr. przez Jot) i myślę, że tej Petycji Jot trzymajmy się.

  Może więc uzupełnijmy petycję o uzyskane obecnie informacje i żądajmy wyjaśnienia dlaczego adresatkami art.25 ust. 1 b. są wyłacznie wcześniejsze emerytki (głównie z 1953 rocznika).

  Istotne są też zdania z orzeczenia sądu w sprawie przeliczenia emerytury (Sygn. akt : VU 39/13)
  cyt.:" Należy wskazać, że system emerytalny w Polsce dzieli ubezpieczonych - według wieku w dniu wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (01.01.1999 r.) na urodzonych przed dniem 01 stycznia 1949 r. oraz urodzonych po tej dacie, wprowadzając jednocześnie w Rozdziale 3 Działu II ustawy przepisy szczególne dotyczące emerytury dla niektórych ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zastrzegając w tym ostatnim przypadku, iż możliwość skorzystania z nich przysługuje wyłącznie tym ubezpieczonym, którzy określone warunki wymagane do przyznania emerytury spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.
  Na gruncie obecnego systemu przez emeryturę w systemie zdefiniowanego świadczenia rozumie się zatem nabycie prawa na zasadach dotychczasowych, tj. sprzed reformy, które zakładały możliwość uzyskania emerytury po spełnieniu warunku wieku emerytalnego (podstawowego lub niższego) oraz po osiągnięciu określonego stażu ubezpieczeniowego. Możliwe było też nabycie prawa do tzw. wcześniejszej emerytury (mimo nieosiągnięcia wieku emerytalnego). Przepis art. 46 ustawy nie wymuszał jednak na ubezpieczonych konieczności składania wniosku o wcześniejszą emeryturę. Osoby te, chcąc uzyskać prawo do świadczenia na starych zasadach, mogły złożyć wniosek o prawo do świadczenia także po 31 grudnia 2008 r., jednak nie później niż przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lata dla mężczyzn."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czym mają być istotne te fragmenty uzasadnienia?
   Problemem rocznika 53 (pobierają już wcześniejszą) jest domaganie się "nowych" emerytur - z kapitału i składek- po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

   Usuń
  2. Ja widzę dwa wątki problemu rocznika 1953:
   1. niemożność naliczenia emerytury w wieku powszechnym 60 lat według dotychczasowych zasad, które obowiązywały w czasie nabycia prawa do emerytury wcześniejszej (w tym przypadku wg uzasadnienia sądu powinno takie prawo być zachowane)

   2. zmiana ustawy z FUS wprowadzająca art. 25 ust.1b , którego działanie obniża nasze emerytury w wieku powszechnym naliczane po nowemu, czyli wg systemu kapitałowego.

   Rocznik 1953 jest "załatwiony" na obu frontach.
   Pozostaje tylko wcześniejsza emerytura, ale tylko te wcześniejsze emerytki, które jeszcze pracują maja możliwość trochę ją podwyższyć.

   Usuń
  3. Dlatego należy walczyć - wysyłajmy petycję.

   Usuń
  4. Mobilizujmy się i wysyłajmy petycję .W grupie siła.Tak trzymać .
   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. NASZA PETYCJA DO SENATU JEST TERAZ TUTAJ

   Po naciśnięciu powyższego linku trzeba odczekać 45 sek. (zob. czas z prawej strony), następnie wpisać kod z obrazka i nacisnąć "pobierz". Trochę to trudniejsze niż było, ale w zamian każdy widzi liczbę pobrań :)

   21 stycznia br. przestał działać serwis, na którym leży (leżał?) plik z naszą petycją. Plik z petycją do Senatu wrzuciłam ;) do innego serwisu plików. Informację o tym fakcie napisałam tego samego dnia tutaj:

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2014/01/szersze-omowienie-programu-zlotu-2.html#comment-form

   Wszystkie poprzednie linki do naszej petycji wstawione na tym blogu prowadzą donikąd..

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  6. Przy przeglądaniu listy prawie tysiąca interpelacji posła Chmielowskiego z SLD (który stał się dzisiaj przedmiotem ostrej krytyki ministra Arłukowicza) wpadła mi w oko następująca interpelacja (i odpowiedź na nią) w sprawie opisywanej niedawno przez Gazetę Wyborczą. Dotyczy ona odmiennej sytuacji emerytek „częściowych” z KRUS i ZUS. Tym pierwszym, z KRUS, przy przejściu na „pełną” emeryturę nie odejmuje się świadczeń pobranych na emeryturze częściowej w związku z nie-kapitałowym charakterem systemu KRUS.
   Cytat z tej interpelacji dobrze oddaje powód, dla którego wprowadzono tzw. emerytury częściowe, przy okazji zastawiając pułapkę na wcześniejsze emerytki z ZUS:

   […]„Wygląda na to, że system, który uchwaliliśmy, premiuje bonusem w wysokości 30 000 zł kobiety pobierające świadczenia w KRUS w okresie przedemerytalnym.
   W związku z powyższym zwracam się z pytaniem: Czy zna Pan chociażby jeden powód, dla którego kobieta pobierająca emeryturę z KRUS miałaby zrezygnować z tego bonusu?


   Interpelacja i odpowiedź dostępne tutaj:

   http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=6851

   Usuń
 3. Wybieram się do Biura RPO w moim mieście w sprawie odmownych decyzji ZUS i niejednolitych wyroków sądowych w sprawie możliwości przeliczenia emerytury z nowym składnikiem "socjalnym" (24% kwoty bazowej) wcześniejszym emerytkom urodzonym po 31 grudnia 1948.
  Moim zdaniem nie jest dopuszczalna sytuacja, w której NIEKTÓRYM osobom udaje się uzyskać takie przeliczenie po korzystnym wyroku sądu, natomiast innym, po odmowie ZUS i/lub po negatywnym wyroku sądu - nie udaje się. Taka sytuacja doprowadza do nierównego traktowania przez prawo osób będących podobnej sytuacji.
  Nie mam dużych nadziei, ale zobaczymy, co mi doradzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. RPO z okazji międzynarodowego dnia praw człowieka (10 grudnia) i 25-lecia instytucji RPO w Polsce przygotował po raz pierwszy specjalny ranking problemów, które stanowią największe zagrożenie z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka i obywatela w naszym kraju.

   Na drugim miejscu jest:
   "Niestabilność systemu emerytalno-rentowego i systemu pomocy społecznej oraz brak jasnych, czytelnych perspektyw zmian w tej dziedzinie;"

   źródło:

   http://www.brpo.gov.pl/sites/default/files/RANKING%20RPO%202013_0.pdf

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  2. Jot, dziękuję za informację. "Podeprę" się tym rankingiem na spotkaniu w Biurze RPO i we wniosku w wyżej opisanej kwestii, który zamierzam zaraz potem przygotować i skierować do RPO.
   Z wdzięcznością przyjmę ewentualne wskazówki i pomysły do wykorzystania we wniosku.
   :)

   Usuń
  3. Proponuję uwzględnić w argumentacji kwestię finansową – różnicę między sumą składek w wysokości nominalnej przekazywanych do ZUS na ubezpieczenie emerytalne a przychodem emeryta z doliczania (na wniosek emeryta) dodatkowych okresów zatrudnienia.

   Proszę podejść do moich szacunków z ostrożnością, zweryfikować je, jednakże zaznaczam, że z sufitu ich nie brałam oraz uwzględniłam nie sam wzrost emerytury, ale przychód wynikający z doliczania dodatkowych okresów pracy ciągu 30 miesięcy zatrudnienia.

   O przychodzie była dyskusja 26-27 września 2013 r. od miejsca spod linku do końca białego tła:

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/09/40-posiedzenie-senatu-rp-viii-kadencji-2.html?showComment=1380216572061#c6139808160905341971

   Emeryci, którzy pracowali na emeryturze wcześniejszej aby podwyższyć sobie emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, przepracowali 30 miesięcy, mieli ewentualnie podwyższane świadczenie co kwartał o 9-12 zł/mies. brutto (na swój wniosek po przepracowaniu kolejnego kwartału), wypracowywali składki przekazywane do ZUS w kwocie od 650,- do 850,- zł/mies. (pracownik + zakład pracy).
   Emeryt, który przepracował tylko dodatkowe 30 miesięcy, żeby spożytkować dodatkowe składki w wysokości nominalnej przekazane do ZUS musiałby po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego żyć dwa razy dłużej niż wskazują tablice trwania życia ogłaszane przez GUS.

   Usuń
  4. Musiałby żyć dłużej niż dwa razy dłużej :) A jeśli pracował przez 5 lat?

   Usuń
 4. Czy ktoś otrzymał jakąkolwiek odpowiedź od pełnomocnika p. A. Kozłowskiej-Rajewicz? Wysłałam około miesiąca temu i NIC - nie doszło czy zwykłe "olewanie"? Wiesława z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 5. Odnośnie do ustawy z 11 maja 2012 r. - rocznik kobiet 1953 i art. 25 ust. 1b ustawy FUS, zmiany wprowadzone po cichu i bocznymi drzwiami - nasunęło mi się chyba nowe spostrzeżenie.
  Swoista reforma systemu emerytalnego dokonana od 27 kwietnia do 11 maja 2012 r. w wyniku pracy sejmowej Komisji Nadzwyczajnej, przeciw powołaniu której było 160 posłów - o trybie prac była już mowa; jeśli ktoś nie czytał lub nie pamięta - wpis z 17 października 2013 r. w: R. 1953-3.

  11 maja 2012 r. weszły w życie dwie ustawy zmieniające ustawy emerytalne, obie w wyniku prac Komisji Nadzwyczajnej:
  1. o emeryturach z FUS (Dz.U. 2012, poz. 637),
  2. o bardzo długiej nazwie - o emeryturach służb mundurowych (Dz.U. 2012, poz. 664).
  Na marginesie: przeciw skierowaniu rządowego projektu tej drugiej ustawy do Komisji Nadzwyczajnej także protestowano; przeciw było 161 posłów. Nie wszystkie zapisy ustawy satysfakcjonowały niektórych posłów oraz zainteresowane podmioty,
  ale
  istotne dla nas sformułowania ze strony www.prezydent.pl o ustawie służb mundurowych:
  "Nowe zasady obejmują żołnierzy powołanych do służby i funkcjonariuszy przyjętych do służby po dniu 31 grudnia 2012 r.; prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach przysługuje tym wszystkim, którzy wstąpili (lub wstąpią) do służby przed tą datą.
  Żołnierzowi powołanemu po raz pierwszy do zawodowej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 2013 r. lub funkcjonariuszowi przyjętemu po raz pierwszy do służby przed tym dniem przysługuje prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach, przy czym przewidziano dla tych uregulowań 12-letni okres vacatio legis."

  Na domiar wszystkiego złego, zmiany dokonane w naszej ustawie (po cichu i bocznymi drzwiami) są w pewnym sensie "tajne" także na stronie Prezydenta. Obie ustawy zmieniające ustawy emerytalne (FUS i służby mundurowe) zostały podpisane przez Prezydenta w czerwcu 2012 r. W czerwcu Prezydent podpisał 10 ustaw, informacji na temat przedmiotu ustawy - tym przypadku nt. dokonanych zmian - brakuje tylko przy ustawie o emeryturach z FUS!

  Ustawy podpisane przez Prezydenta w czerwcu 2012 r.:

  http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,23,czerwiec-2012-r-.html

  Pozdrawiam
  Jot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części w celu skutecznego zanotowania ;) wstawiam linki do przebiegu procesu legislacyjnego obu ww rządowych projektów ustaw zmieniających ustawy emerytalne.
   Obie ustawy wpłynęły do Sejmu 20 kwietnia 2012 r. i 27 kwietnia 2012 r.zostały skierowane do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego. Właśnie dlatego, że nie jest to stała komisja sejmowa, została powołana do realizacji doraźnych celów, nie jest łatwo trafić do dokumentacji jej pracy nad reformą systemu emerytalnego.

   http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=329

   http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=C4EE9D1B5F375CB2C12579E900341AB9

   Jot

   Usuń
  2. Przepraszam, ale jakiś TW chochlik miesza przy drugim linku; wprawdzie adres doprowadza na właściwe miejsce, ale link jest tylko niby-aktywny.

   Proszę nacisnąć:

   http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=330

   Usuń
  3. Jot, dziękuję za uwagi i wskazówki. Przestudiuję uważnie.
   :)

   Usuń
  4. Mam jeszcze jedno spostrzeżenie, ale ono opiera się bardziej na wrażeniach ;), a te trudno uściślić.
   Chodzi o ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. 2008 nr 228, poz. 1507), która weszła w życie 8 stycznia 2009 r.
   http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20082281507

   Osób pobierających nadal emeryturę wcześniejszą powinny bez względu na datę urodzenia dotyczyć przepisy ustawy, na podstawie której przyznano im świadczenie. Po wejściu w życie ustawy o emeryturach kapitałowych chyba zaczęto skłaniać się ku "kapitałowemu" traktowaniu wcześniejszych emerytów.

   1. Moja koleżanka przeszła na wcześniejszą emeryturę w 2008 r. Bardzo dobrze porusza się po Internecie i aktach prawnych (należało to do jej obowiązków). Wiedziała, że jeśli dopracuje 30 mies. to kiedyś ;) przeliczy część socjalną i kierując się tą wiedzą starała się dopracować (przepracowała ciułając kilka umów). Teraz jest zszokowana interpretacją, że już nigdy miałaby nie mieć szansy na przeliczenie części socjalnej.

   2. W 2009 chciałam coś na własny użytek ustalić w spr. mojego stażu ubezpieczeniowego i zapytałam o dodatkowe 30 mies. Pamiętam stwierdzenie dwóch pań, bo druga pospieszyła z pomocą tej pierwszej, że teraz jest inaczej, teraz nie liczy się 30 mies.

   Jot

   Usuń
  5. Dzięki, dzięki, dzięki!
   Przed złożeniem wniosku do ZUS, planuję też skierować do nich formalne pytanie, żeby mieć w sądzie nie tylko odmowną decyzję, ale też "czarno na białym" interpretację, którą się kieruje ZUS. Coś na wzór wniosku o interpretacje przepisów do Urzędu Skarbowego. ;)

   Usuń
  6. 17:51
   Czy to ma być wniosek o wydanie interpretacji - na podst. art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ?

   Usuń
 6. Znalezionew sieci...
  Artykuł z roku 2008, ale komentarze pod nim, na temat przeliczania emerytury, pochodzą z okresu od 2009 do końca 2013.

  http://www.plus50.pl/index.php/fundusze-unijne/160.html?id=160

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy czytaniu komentarzy pod artykułem nasuwa się wniosek, że interpretacja przepisów z upływem czasu zmienia kierunek, zawsze na niekorzyść emerytów. Gdy o przeliczenie występowały starsze roczniku, to przeliczać mogli młodsi, a gdy młodsi zaczęli występować o przeliczenie, to przepisy dotyczą starszych.
   Czy się mylę, czy z komentarzy wyłania się taki obraz?

   Usuń
 7. Kiedy ja w ZUS-ie pytalam o przeliczenie wczesniejszej emerytury po przepracowaniu 30 miesiecy /a mialam przepracowane na umowe 16 miesiecy i stracilam prace/pani odpowiedziala,ze w moim przypadku to nie ma znaczenia,ze to dotyczy starszych rocznikow,a moja emerytura bedzie dopiero przeliczona kiedy osiagne powszechny wiek emerytalny i po nowemu.Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M. z DG
   Kiedy pytałaś, w którym roku?

   Usuń
  2. Ja nie pytałam, tylko wystąpiłam z wnioskiem o przeliczenie części socjalnej emerytury po zrezygnowaniu z pracy w 2011 r. Otrzymałam decyzję odmowną, o treści: "zgodnie z art. 53 ust.4 osobom ur. przed 1.01.1949r., które po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazały do obliczenia przyznanej emerytury, podlegały co najmniej przez 30 m-cy ubezpieczeniu społ. lub ubezp. emeryt. i rentownemu część socjalną emerytury oblicza się od aktualnej kwoty bazowej, natomiast część emerytury należną za okresy składkowe i nieskładkowe oblicza się od zwaloryzowanej podst. wymiaru, ustalonej z zastosowaniem kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia poprzednio przyznanego świadczenia.
   Pani ur. się po 31.12.1948r. w związku z powyższym brak podstaw do przeliczenia części socj. świadczenia w związku z przepracowaniem 30 m-cy.
   Z wnioskiem o emeryturę może Pani wystąpić po osiągnięciu powszechn. wieku emerytalnego 60 lat zgodnie z art.24 ww. ustawy".
   Tuż przed osiągnięciem powszechn. wieku em. powtórnie złożyłam wniosek o przeliczenie części socj. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam - Urszula z W-wy

   Usuń
  3. Ciekawe jaka będzie decyzja, bo wniosek o przeliczenia części socj. świadczenia w związku z uzyskaniem powszechnego wieku emer. i przepracowaniem 30 m.
   można składać po osiągnięciu tego wieku, a nie "tuż przed osiągnięciem"

   Usuń
  4. Niestety ponownie otrzymałam odpowiedź odmowną (należy się tylko dla osób ur. przed 1.01.1949) wraz z drukami wniosku o emeryturę ZUS Rp-1E (czyli wniosek o emeryturę kapitałową). Pozdrawiam, Urszula z W-wy

   Usuń
 8. CZY PREZYDENT PODPISAŁ JUŻ USTAWĘ?
  DZIĘKUJĘ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Anonimowy27 stycznia 2014 13:26
   Wystarczy zadzwonić do prezydenta i tam dowiesz się wszystkiego.Na co czekasz.?
   Poinformuj nas co Ci odpowiedział.
   Pozdrawiam
   elka

   Usuń
  2. No ty jak coś powiesz elka to boki zrywać.

   Usuń
  3. Podpisal dzisiaj :))))))mozecie sie juz cieszyc brac pieniadzory :)))i trzymac kciuki za nas kobiety 1953 rocznik.Pozdrawiam m z DG

   Usuń
 9. wszystkie elki są tak niemiłe? lub niezadowolone z życia i szydzące ze zwykłych pytań - zwykłych ludzi? powoli ten blog traci na swojej klasie, a szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Zgadzam się się całkowicie , odpowiedź elki jest niedopuszczalna na zwykłe zadane pytanie. Nie pozwólmy aby ten blog stracił na swojej klasie (podkreślam jeszcze raz twój apel). Kończąc bo szkoda czasu, nie reagujmy więcej kobiety 53 na takie wypowiedzi, tylko energię poświęćmy na wspólną walkę o nasze prawa. Popierajmy petycje stworzoną przez JOT, proszę.
   Pozdrawiam, emerytka z Warszawy

   Usuń
  2. Elżbieta z Łodzi28 stycznia 2014 22:58

   Nie uogólniaj - nie wszystkie, nie elki i nie niemiłe!

   Usuń
 10. ADMINKO - rocznik kobiet 1953 ma ogromną prośbę o zamieszczenie na Stronie głównej i w tytule zakładki Rocznik 1953 6 naszej Petycji z prośbą o jej poparcie przez zawieszonych emerytów i gości tego bloga.

  Sprawa Petycji została już ostatecznie wyjaśniona o czym świadczy wpis Jot w tej zakładce pod datą 23 stycznia 2014 10:30 ; bardzo chciałybyśmy, aby nasza petycja była łatwo dostępna i znalazła się w widocznym miejscu, to wtedy może więcej osób nas poprze. Serdecznie pozdrawiam wszystkich, Maria Z.

  OdpowiedzUsuń
 11. Otrzymałam już odpowiedź z ZUS-u: moja emerytura liczona "po staremu", ale przeliczona po uzyskaniu wieku powszechnego (za dodatkowe 30 m-cy pracy po przejściu na wcześniejszą emeryturę w roku 2008). Zyskałam miesięcznie 15 groszy netto. Urszula z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem,ze po staremu, poniewaz nie pobieralas z ZUS zadnych pieniazkow,tylko nadal pracowalas ?i po osiagnieciu powszechnego wieku emerytalnego mozesz sie przeliczyc po staremu 80 % nowej i 20 % starej tak?M.z DG

   Usuń
 12. Urszulo, rozumiem, że Twój wpis wiąże się z wcześniejszą zapowiedzią, którą cytuję poniżej:

  "Anonimowy28 stycznia 2014 01:38
  Ja nie pytałam, tylko wystąpiłam z wnioskiem o przeliczenie części socjalnej emerytury po zrezygnowaniu z pracy w 2011 r. Otrzymałam decyzję odmowną, o treści: "zgodnie z art. 53 ust.4 osobom ur. przed 1.01.1949r., które po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazały do obliczenia przyznanej emerytury, podlegały co najmniej przez 30 m-cy ubezpieczeniu społ. lub ubezp. emeryt. i rentownemu część socjalną emerytury oblicza się od aktualnej kwoty bazowej, natomiast część emerytury należną za okresy składkowe i nieskładkowe oblicza się od zwaloryzowanej podst. wymiaru, ustalonej z zastosowaniem kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia poprzednio przyznanego świadczenia.
  Pani ur. się po 31.12.1948r. w związku z powyższym brak podstaw do przeliczenia części socj. świadczenia w związku z przepracowaniem 30 m-cy.
  Z wnioskiem o emeryturę może Pani wystąpić po osiągnięciu powszechn. wieku emerytalnego 60 lat zgodnie z art.24 ww. ustawy".
  Tuż przed osiągnięciem powszechn. wieku em. powtórnie złożyłam wniosek o przeliczenie części socj. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam - Urszula z W-wy"

  Jeśli tak, to chyba niemożliwe, żeby ZUS dokonał przeliczenia z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej w części socjalnej, bo świadczenie musiałoby być wyższe o więcej niż 15 groszy netto.

  Czy mogłabyś podać więcej szczegółów i Twojego wniosku do ZUS i odpowiedzi, którą otrzymałaś z ZUS?

  Jeśli złożyłaś wniosek, to rozumiem, że ta nowa odpowiedź powinna mieć także status DECYZJI ZUS?


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź ZUS-u jest tylko decyzją, gdzie brak jest szczegółów. Wybieram się do oddziału, celem uzyskania bliższych szczegółów.
   W moim piśmie o przeliczenie emerytury dodałam jeszcze: "W związku z ukończeniem przeze mnie ustawowych 60 lat i 4 miesięcy, tj. uzyskania prawa do emerytury powszechnej, oraz przepracowaniem 30 miesięcy w okresie po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury, proszę o przeliczenie mojej emerytury według aktualnej kwoty bazowej. Podstawą do ponownego przeliczenia emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej, zgodnie z art. 46, który to artykuł mówi, że: „Prawo do emerytury na warunkach określonych w art. 29, 32, 33 i 39 przysługuje również ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
   1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;
   2) warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.
   Powołałam się też na orzeczenie sądu w sprawie przeliczenia emerytury – sygn. akt: VU 39/13 – którego treść dołączyłam do mojego pisma jako załącznik.
   Pozdrawiam, Urszula z Warszawy

   Usuń
  2. Zgodnie z teścią art. 53 ust. 3-4 w związku z art. 21, ust. 2, pkt 1 ww. ustawy emerytalnej podstawę wymiaru nowego świadczenia (emerytury w wieku powszechnym 60 lat) stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru poprzednio przyznanej emerytury (wcześniejszej w wieku 55 lat), zaś część socjalną ustala się jako 24% kwoty bazowej obowiązującej w dacie nabycia prawa do nowej emerytury, o ile ubezpieczony posiadał 30-miesięczny okres ubezpieczenia przypadający po dacie przyznania pierwszego świadczenia.
   A to dla przypomnienia - Urszula z W-wy

   Usuń
  3. Urszulo, umknęło mi, czy w czasie wcześniejszej emerytury pobierałaś świadczenie?

   Usuń
  4. W Portalu Orzeczeń Sądu Okręgowego w Legnicy wyrok w sprawie o sygn. akt VU 39/13 figuruje jako orzeczenie nieprawomocne. Oznaczałoby to, że ZUS złożył apelację.

   Usuń
  5. Ja po wyliczeniu wczesniejszej emerytury nie pobieralam jej przez 16 miesiecy poniewaz pracowalam na 1/2 etatu i po kazdym kwartale moj zaklad pracy na moje zyczenie przesylal moje zarobki do ZUS a ja wnioskiem prosilam o przeliczenie emerytury.I tak po kazdym kwartale niewiele ,ale do chodzilo mi pare zlotych oczywiscie nowa decyzja.M.z DG

   Usuń
  6. Odp.: Anonimowy 29 stycznia 2014 - 22:53
   Tak, pobierałam świadczenie i pracowałam przez 30 miesięcy zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami.
   Byłam dziś w ZUS-ie, ale okazało się, że ten wzrost emerytury o 15 groszy wynika z przeliczenia z urzędu, bowiem kończę ustawowo powszechny wiek emerytalny 60+ w dniu 1 lutego br. Na decyzję w sprawie przeliczenia emerytury za 30 miesięcy pracy niestety czekam dalej. Pozdrawiam, Urszula z W-w

   Usuń
  7. do : Anonimowy 29 stycznia 2014 23:45
   Wyrok w sprawie o sygn. akt VU 39/13 figuruje jako orzeczenie nieprawomocne, co wprowadza w błąd.
   ZUS rzeczywiście złożył apelację, ale SA Wrocław apelację oddalił

   Usuń
  8. Przepraszam za pójście na łatwiznę, ale czy można prosić o sygnaturę tej sprawy w SA we Wrocławiu? Z góry dziękuję.

   Usuń
  9. orzeczenie ( X 2013r) nie zostało umieszczone w portalu orzeczeń

   Usuń
  10. No to jeszcze pytanie. Czy ZUS "przełknął" ten wyrok SA, czy może jednak złożył skargę kasacyjną?

   Jeśli przełknął, to mogłoby oznaczać, że w tej wątpliwej sytuacji prawnej ZUS będzie tolerował pojedyncze (bardzo nieliczne) wygrane emerytów, a tym samym - sytuację, w której niektóre osoby będą uprzywilejowane w stosunku do innych w analogicznej sytuacji (które nie odwołały się do sądu lub w sądzie przegrały).
   Może też oznaczać, że ZUS nie ma mocnych argumentów prawnych (ustawowych).
   Ciekawe...

   Usuń
  11. Powinno się ruszyć pospolite ruszenie osób , przeliczenie emerytury na podstawie art.53 ust.4 .

   Usuń
  12. do Anonimowy 4 lutego 2014 18:17
   .....Czy ZUS "przełknął"
   Wyroki przegrane w SA przez ZUS nie były przedmiotem skargi kasacyjnej :)

   Usuń
  13. Złoty medal Stocha i wiadomość o braku kasacji ze strony ZUS... Baaardzo udany wieczór! :)))
   Dziękuję za informację. :)

   Usuń
  14. "Przeliczenie emerytury po 30 miesiącach pracy"
   Patrycja Wacławska (Dziennik Zachodni)
   ...
   Moja żona urodziła się w 1952 roku.
   Po przejściu na wcześniejszą emeryturę podjęła zatrudnienie i przepracowała prawie 3 lata.
   Teraz chce złożyć w ZUS-ie wniosek o przeliczenie emerytury, czyli o przyznanie tzw. emerytury po emeryturze. Od znajomej dowiedziała się jednak,
   że taką możliwość mają jedynie osoby urodzone przed
   1 stycznia 1949 roku.
   Czy to prawda, że moja żona nie ma szansy na przeliczenie świadczenia?
   - Jak potwierdza Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego Centrali ZUS, o przeliczenie świadczenia mogą ubiegać się również osoby młodsze niż urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, jeśli mają wyliczoną emeryturę na starych zasadach.
   Wszystko wskazuje więc na to, że pana żona będzie mogła z tej możliwości skorzystać.
   Zapewne - jako urodzona w 1952 roku - miała wyliczoną wcześniejszą emeryturę według starych zasad.
   Wniosek o przeliczenie emerytury można złożyć dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.
   Zainteresowana będzie więc mogła go złożyć dopiero po skończeniu 60 lat. Wyjaśnijmy, że o przyznanie tzw. emerytury po emeryturze mogą wystąpić osoby,
   które w trakcie pobierania wcześniejszej emerytury przepracowały co najmniej 30 miesięcy, jeśli w tym czasie od ich zarobków odprowadzane były składki ubezpieczeniowe.

   Usuń
  15. Dzięki za optymistyczny trop. Zobaczymy, czy pan Andrusiewicz potwierdzi tę informację także w rozmowie ze mną.

   Usuń
 13. W odmownej decyzji, którą otrzymałam w 2011 r. nie było odniesienia się do kwestii, że pobierałam wcześniejszą emeryturę; całą treść odmowy podałam w poście "Anonimowy 28 stycznia 2014 01:38".
  Pozdrawiam, Urszula z W-wy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1 lutego 2014 20:53

   "Sąd Najwyższy w uchwale z 8 maja 2008 r. (sygn. I UZP 1/08), stwierdził, że ZUS powinien uwzględniać nową kwotę bazową w części socjalnej stanowiącej 24 proc. kwoty bazowej i w części stażowej obliczanej na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych oraz wskaźnika wynagrodzenia ze wskazanego przez emeryta okresu."

   "Komentuje Lesław Nawacki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

   Zbieramy obecnie informacje o orzecznictwie w sprawie przeliczania emerytur po co najmniej 30 miesiącach pracy i jeśli okaże się, że jest ono rozbieżne, to rozważymy wystąpienie do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie tych wątpliwości. Docierają do nas skargi, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmawia korzystnego przeliczenia emerytury z zastosowaniem nowej kwoty bazowej zarówno w części socjalnej, jak i stażowej. Okazuje się, że o podwyżkę świadczenia wielu pracujących emerytów musi się starać przed sądem, więc istotne by było ukształtowanie jednolitej linii orzecznictwa w tych sprawach. Wtedy pojawi się szansa na to, by skorygować stosowanie tych przepisów przez ZUS bez potrzeby uciekania się do postępowania sądowego.

   http://www.plus50.pl/index.php/fundusze-unijne/160.html?id=160

   Usuń
  2. Powyższa wypowiedź p. Nawackiego pochodzi z roku 2008.

   Usuń
  3. No właśnie -wtedy obowiązywały inne przepisy.
   Nam już niestety nic nie przeliczą po 30 miesiącach bo pobierałyśmy świadczenie w tym czasie jak pracowałyśmy nie zwalniając się z pracy - rocznik 53.
   Mam rację czy się mylę ? :)

   Usuń
 14. Śledzę wszystkie wpisy i wypowiedzi, sama jestem "rocznik 53" ja mojej walce z ZUS doszłam do apelacji w sądzie w Krakowie jestem z Buska Zdroju. Pisałam i dostałam odpowiedź od Rzecznika Praw Obyw. każdy stosuje tzw. spychologie a minister Pracy i Polityki Społecznej napisał że mieliśmy czas na przeliczenie emerytury wcześniejszej do końca 2012, co świadczy o tym że w ogóle nie wiedza gdzie jest problem, może inaczej nie chcą wiedzieć.Aby odbyła się sprawa w Krakowie muszę zapłacić 30.00zł i mam prośbę może ktoś w punktach napisałby jakie istotne ustawy, paragrafy poruszyć mam czas do 10 lutego. Wiem że ustawa z 11 maja 2012 była rozpatrywana przez TK pod względem przejrzystości i czytelności dla obywatela i narusza przepisy KONSTYTUCJI RP a w szczególności art.2. Ja wiem, że zostaliśmy ograbieni przez własne państwo w majestacie prawa ale b.prosze o pomoc SZANOWNE KOLEŻANKI bo sprawa jest wspólna, pozdrawiam JS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi Ci o przeliczenie części socjalnej z nową kwotą bazową po uk.60 na podst. art.53.ust.4 przeczytaj
   Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego
   z dnia 10 września 2009 r.
   I UZP 6/09

   Usuń
  2. Jest tam co prawda poruszany art.27 ale on wg mnie jest tez powiazany z innymi odnoszącymi sie do nas. Może sie mylę ale to są moje spstrzeżenia na prędko.

   Usuń
  3. JS,
   jeśli chodzi o przepisy, które masz poruszyć, to wczoraj M.z DG we wpisie poniżej dobrze Ci wskazała naszą petycję (i dobrze, że Maria to zrobiła, nie jestem zmuszona się lansować :))

   Odnośnie do Twojej wypowiedzi: "Wiem że ustawa z 11 maja 2012 była rozpatrywana przez TK pod względem...", to
   ważne
   ustawa jeszcze NIE była rozpatrywana przez TK.
   Masz jeszcze kilka dni na pisanie, ile w tych dniach masz czasu na zgłębianie tematu, tego nie wiem, ale sprawdź choćby pobieżnie na stronie TK, aby w ważnej sprawie przed obliczem SA nie popełniać błędu rzeczowego.

   Do TK wpłynęły 3 wnioski o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy z 11 maja 2012 (zostały połączone w jedną sprawę i czekają w kolejce, której końca nie widać).

   Proszę nacisnąć poniższy link, następnie na dole strony na "Dokumenty w sprawie (1)" i "Dokumenty w sprawie" (po otwarciu strony z dokumentami proszę przeczytać "Uwagę" pod kreską; ja dokumenty czytałam po zapisaniu ich na komputerze: prawy przycisk myszki itd.)

   http://trybunal.gov.pl/sprawy-w-trybunale/art/2013-podwyzszenie-wieku-uprawniajacego-do-emerytury-2

   Powodzenia!
   Jot

   Usuń
  4. JS,
   dodam jeszcze, co na szybko przyszło mi do głowy.

   Może powinnaś w swoim wywodzie właśnie krążyć wokół TK:
   - art. 25 ust. 1b nie znalazł się w żadnym z 3 wniosków do TK, może dlatego, że skutki działania tegoż przepisu są niejasne, nie wypływają wprost z treści przepisu, ale wynikają dopiero z połączenia innych artykułów, do których tenże odsyła (zob. w petycji),

   - z powodu jak wyżej RPO i Minister PiPS odpowiadają jak odpowiadają (zob. w petycji), DOŁĄCZ odpowiedzi, które otrzymałaś (kopie),

   - przeczytaj w: ROCZNIK 1953 dwa komentarze z 17 sierpnia o wyroku TK P 10/07 (zob. w petycji), podkreśl znaczenie tego wyroku; wyrok P tzn. sąd zadał pytanie prawne; "Twój" sąd też to może zrobić; pisz tak, aby sąd wpadł na pomysł ;) i zadał pytanie prawne.
   Pytania prawne sądów są częściej skuteczne niż skargi konstytucyjne obywateli.

   Jot

   Usuń
 15. A czy wysłalas petycję napisana przez Jot w pazdzierniku 2013 roku do Senatu?my podpisana wysylalysmy i czekamy na nadanie numeru i rozpatrzenie.W tej petycji uwazam jest wszystko zawarte co dotyczy nas kobiet rocznik 1953.Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 16. te odpowiedzi z Ministerstwa Pracy to bzdura. Jestem ur. 1953 i wlasnie w grudniu 2012 zlozylam pismo w tej sprawie w ZUS i mi odpisano , ze obowiazuja mnie nowe przepisy i bede miec kwoty emerytury wczesnijszej odliczone. Niech nie pisza takich rzeczy ze mialysmy czas, ja go mialam i tak wyglada. Eee

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie dlatego ,że nie zgadzamy się z takim potraktowaniem kobiet rocznika 53 została stworzona petycja, która sygnalizuje ten problem.
   Wszyscy oczekujemy jakie będą dalsze losy petycji jak senat je prześle do" dalszej obróbki".

   Usuń
 17. Rocznik 53 jest dwukrotnie dyskryminowany przez Zus.Zostalismy pozbawieni przeliczenia emerytury na starych zasadach, a po nowemu potrącono nam wcześniej pobrane kwoty ( sprzed 60 roku życia) To hańba i jawna niesprawiedliwość. Chociaż jedną furtkę powinni nam zostawić...O to trzeba walczyć !!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali. Tylko w grupie jest siła, trzeba być razem i konsekwentnie walczyć i jeszcze raz walczyć. Należę do Was i mam nadzieję , że się uda...Czas pokaże

  OdpowiedzUsuń
 19. Bądźmy razem i nie zniechęcajmy się........w grupie jest siła.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kobiety 53,
  Nie możemy przegrać tej walki o nasze prawa, dlatego wysyłajmy petycje do senatu stworzoną przez JOT, informujmy o niej ludzi dookoła, piszmy skargi czekając na "dalsze działanie senatu". Sprawiedliwość musi wygrać!
  Pozdrawiam, emerytka z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 21. Wszystkie 53 będące na Zlocie proszę zadbajcie, aby w programie znalazł się punkt: ZAŁOŻENIE STOWARZYSZENIA to m.in. będzie ta nasza siła.
  Mnie na zlocie nie będzie (sprawy rodzinne), ale jestem z Wami.

  OdpowiedzUsuń
 22. Kobitki z 53 rocznika , nie rezygnujcie z bloga nawet jak już sprawa zawieszonych emerytur została załatwiona . Dla nas jeszcze droga walki o swoje się nie zakończyła. Musimy dalej drążyć temat aż dopniemy swego. M. z B.

  OdpowiedzUsuń
 23. W dniu dzisiejszym otrzymałam e-maila z senaty,że złożonych jest ponad 500 petycji w naszej sprawie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ponad 4 mln wejść, to jednak mało. ADMINKO wyeksponuj naszą PETYCJĘ, bo może trudno ją znaleść, gro osób wchodzi na Stronę główną. Maria.

   Usuń
 24. Cześć kobitki 53,
  Sprawa zawieszonych została załatwiona ale nasza, wcześniejszych emerytek 53 jeszcze NIE. Dlatego bądźmy aktywne i walczmy o swoje prawa. A na blogu wymieniajmy się spostrzeżeniami i wiadomościami. Wysyłajmy petycję JOT do senatu, bo 500 petycji to jeszcze za mało. Wszak w licznej grupie jest siła jak już wcześniej wspominałyśmy.
  Pozdrawiam M. z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 25. Mysle ,ze opublikowanie "PETYCJI"-Jot powinno byc w kazdej gazecie miejscowej.Tlustym drukiem ..np: WAZNE DLA osob z rocznika 53 ,ktore byly na wczesniejszej emeryturze "!!!kazda gazeta miejscowa napewno to kupi!!!!Pozdrawiam basia z canady

  OdpowiedzUsuń
 26. Przeprowadziłam ostatnio kilka rozmów z koleżankami rocznik'53...
  Smutna jest niewiedza wcześniejszych emerytek, a brak wiedzy nie chroni przed stratami. Tak to w ZUS bywa...
  Ogromnie cenną wydaje się być propozycja koleżanki, której pomysł z umieszczeniem PETYCJI w prasie znalazłam powyżej.
  Być może tą ścieżką też należałoby pójść...
  Pozdrawiam wszystkie TĘGIE GŁOWY i proszę o jedność.
  GRACE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję w moich lokalnych gazetach - jest ich tylko 2, może któraś pomoże..

   Usuń
 27. Dzięki za wszystkie "złote" myśli są b.cenne, petycje JOT podpisałam teraz zbieram paragrafy do SA w Krakowie jeszcze musze jutro lecieć do ZUS żeby mi policzyli kwotowo o jakie pieniądze się bije,tak pisze na piśmie z Sądu Rejonowego, jest tak fajna babka w Busku i też ją podpytam, jak narazie z mojego miasta jestem jedyna "upierdliwa"gnębiąca biedny ZUS pozdrawiam JS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JS, to ty nie wiesz o co "walczysz"? Dziwne.
   I skąd tu Sąd Rejonowy?
   Napisz może, jaka była treść Twojego wniosku do ZUS i jaka decyzja ZUS, od której się odwołałaś do sądu?

   Usuń
 28. A ile tych petycji jeszcze brakuje, jak myślicie ? Bo w końcu po roku może się okazać, że zbierałyśmy je za długo. Może już je przekazać dalej, w końcu 500 to już coś jest ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt na blogu nie zbiera petycji więc nie grozi, że będą zbierane za długo. Petycja Jot była i jest wysyłana bezpośrednio do Senatu. Czyżbyś sama jeszcze nie jej nie wysłała?

   Usuń
 29. Do JS
  Ja też będę miała sprawę w SA w Krakowie, ale dopiero w kwietniu (z Nowego Sącza).
  Ciekawa jestem jaką kwotę sporną Pani obliczą i ile będzie wynosił wpis, gdzieś wcześniej czytałam, że pisze Pani o 30000 zł.
  Ja odwołanie oparłam na tym, że skoro przepis wszedł w życie od 1 stycznia 2013 r., to kapitał początkowy powinien być pomniejszony o kwotę wcześniejszych emerytur wypłaconych po tym dniu w moim przypadku za dwa miesiące luty 13 oraz marzec 13. Sądu Rejonowego to nie przekonało, zobaczę w apelacji też w Krakowie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poniższa informacja pojawiła się na blogu wczoraj przed północą.
   W celach informacyjnych podaję tutaj:
   "Petycję wysyłam natychmiast na Wiejską oraz kontaktuję się z adwokatem, prawdopodobnie sprawa pójdzie do trybunału konstytucyjnego, jeżeli jest ktoś zainteresowany może być to zbiorową skargą. Podaje numer telefonu 506-073-953"

   Adres wpisu na blogu:
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2014/02/wniosek-o-wypate-zalegych-swiadczen_5.html?showComment=1391638206159#c617108049646317850

   Źródło informacji:
   http://wpolityce.pl/kontaktownia/70992-emerytura-kobiet-rocznik-1953

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  2. Przepraszam, co dla nas wynika z tej informacji?

   Usuń
  3. 21:57
   To zależy od sytuacji osoby, która ma sprawę w sądzie, od jej planów działania, także od inwencji. a może również od stopnia determinacji.

   Jot

   Usuń
  4. Jot nie rozumiem,ja pismo z petycja dawno wyslalam do TK-bez odpowiedzi,ale nie chodzi przeciez o emerytury zawieszone poniewaz macie juz wyplacane?a nasze petycje w Senacie jeszcze nic nie wiadomo?M.z DG

   Usuń
  5. Mario,
   Kilka dni wcześniej obie odpowiadałyśmy JS i nie chodziło o emerytury zawieszone (zob. wyżej 2-3 lutego).
   Jeśli Ty, waleczna i wszędobylska blogowiczka mnie nie zrozumiałaś, to chyba napisałam niezbyt jasno. Myślałam jednak, że wystarczy cytat napisany w cudzysłowie i podanie adresów, pod którymi można zapoznać się z informacją. Dla jasności - nie jestem autorką ani wpisu anonimowej blogowiczki, ani komentarza z nr tel. (oba adresy wyżej).

   O wyrokach TK orzeczonych w wyniku pytania prawnego sądu lub skargi konstytucyjnej obywatela pisano w „naszych zakładkach” kilka razy, więc inicjatywa, a w każdym razie jej zapowiedź w komentarzu z podanym nr tel. wydała mi się ciekawa, a nawet godna uwagi ze względu na przyjętą przez JS drogę sądową.

   Przy okazji podaję nowy link do wyroków TK orzekających o przepisach ustawy z FUS. Poprzednie linki nie działają, bo nie działa serwis, na którym umieszczałam pliki.

   Proszę nacisnąć:

   USTAWA o e.r. z FUS - WYROKI TK w latach 1999-2013

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  6. Rozumiem Marię. Nietylko informacja z "kontaktowni", ale także wpisy JS dla mnie też były mało komunikatywne. Brakowało informacji o treści wniosku do ZUS, treści decyzji ZUS (jakie podstawy przywołano), treści odwołania do SO (jakie argumenty prawne przytoczyła JS). Nie wiemy też, czy JS wystąpiła o uzasadnienie wyroku, a jeśli tak, to jaka była treść tego uzasadnienia. Dużo było niewiadomych, podobnie, jak w informacji z "kontaktowni", przytoczonej wyżej przez Jot. Z tej informacji może wynikać, że skoro autorka apelu kontaktuje się z adwokatem w sprawie skargi konstytucyjnej, to przeszła wymaganą drogę sądową i ma duże doświadczenie w tej kwestii. Niestety, poza podanym telefonem nic nie wiadomo. :(

   Usuń
  7. 17:09
   Też rozumiem Marię, dlatego dla jasności ;) uściśliłam swoją informację.
   Natomiast w sprawie wpisu z nr tel. poczułam się odpowiedzialna za przeniesienie tutaj informacji spod postu "Wniosek o wypłatę zaległych świadczeń..." i zatelefonowałam pod wskazany numer. Dowiedziałam się niewiele, chociaż na wstępie rozmówczyni była chętna do rozmowy. Może w rozmowie z innymi kobietami byłaby bardziej otwarta?

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  8. Drogie Bojowniczki, w świetle tych wyjaśnień chyba racjonalnie będzie przyjąć, że rozważamy tylko "poważne propozycje"... ;)
   Dodam, że informacja o licznych zwrotach pism w sprawie petycji wysyłanych z Senatu nie tylko sprawiła mi przykrość, ale także zaniepokoiła, ponieważ wysyłając takie petycje "bez pokrycia" można celowo starać się podważyć wiarygodność naszej akcji. Nie bardzo potrafię sobie inaczej wytłumaczyć podawanie fałszywych danych osobowych (adresowych) nadawcy.
   :(

   Usuń
 30. Na stronie Senatu w Inicjatywach Senackich ,jezeli wybierzemy "petycje kobiet z rocznika 1953" to odczytamy Senat zajmuje sie petycjami emerytalnymi kobiet urodzonych w 1953 r. itd i gdzie skierował konkretnie do TK mozna poczytac.Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario, ale wyszperałaś! Gratuluję dociekliwości. :)
   kibic

   http://www.senat.gov.pl/dla-mediow/inicjatywy-senackie/art,5960,senat-zajmuje-sie-petycjami-emerytalnymi-kobiet-urodzonych-w-1953-r-.html

   Usuń
  2. Jak widać "inicjatywy senackie" ukryto w zakładce "Dla mediów". ;)

   Usuń
  3. Szanowna Pani Mario, bardzo przepraszam za zbyt bezpośrednią formę. To "z rozpędu"...
   Pozdrawiam, kibic :)

   Usuń
  4. Jestem poprostu Maria kibicu:) nie postarzaj mnie :) i nie przepraszaj pozdrawiam

   Usuń
  5. Kibicu, tak się cieszę, że czuwasz nad nami.
   Serdeczne podziękowania dla: Jot, Marii, JS i pozostałych , walecznych 53. Maria Z

   Usuń
  6. Kochani,
   dawno mnie nie było na blogu. Cieszę się, że nie odpuszczacie.
   Szczególne podziękowania dla JOT, Kibica oraz wszystkich zaangażowanych.
   Jeszcze raz bardzo dziękuje i mam nadzieję, że po pomyślnym zakończeniu dla rocznika 1953 spotkamy się tak jak proponowała JOT w Łodzi. Dla mnie to będzie bliżej z Wrocławia. W Łodzi mieszkałam i pracowałam przez 10 lat i mam rodzinę oraz przyjaciół.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie. Krystyna

   Usuń
 31. http://www.senat.gov.pl/dla-mediow/inicjatywy-senackie/art,5960,senat-zajmuje-sie-petycjami-emerytalnymi-kobiet-urodzonych-w-1953-r-.html

  Czy o tym piszesz, czy coś nowego?

  OdpowiedzUsuń
 32. Proponuję link do tej informacji, a nawet całą informację ze strony Senatu wysyłać do mediów (które jakoś jej nie nagłośniły) oraz do instytucji i osób, które mogą być dla nas ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosimy o namiary, będziemy wysyłać.

   Usuń
 33. Kibicu , cieszę się bardzo ,że dalej jesteś z nami. Mam nadzieje ,że tak jak dotąd będziesz naszym dobrym duszkiem.
  Pozdrawiam Maria z B.

  OdpowiedzUsuń
 34. Oczywiście nie sąd Rejonowy tylko sąd Pracy..JS

  OdpowiedzUsuń
 35. WYSŁAŁAM E-MAILA DO GAZET FAKT I SUPER EXPRESS.TVN24
  TVN UWAGA ORAZ TWOJE INFO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy możesz podać namiary, przepraszam za prośbę.

   Usuń
  2. Ja wysłałam e-meila do Pana Mateusza Rzemka z "Rzepy" m.rzemek@rp.pl tej treści.
   Czytam Pana artykuły z wielkim zainteresowaniem. Wiem, że w jednym z nich wspominał Pan o Petycji kobiet r. 53 (została stworzona na blogu "Emeryt to brzmi dumnie") skierowanej do Senatu. Może zainteresowałaby Pana treść zamieszczona na stronie Senatu co dalej z Petycją pod linkiem.
   http://www.senat.gov.pl/dla-mediow/inicjatywy-senackie/art,5960,senat-zajmuje-sie-petycjami-emerytalnymi-kobiet-urodzonych-w-1953-r-.html. Dziękuję bardzo w imieniu kobiet z r.53.
   Wyrazy szacunku .......
   Pozdrawiam bojowniczki r. 53 Wiga

   Usuń
  3. Wigo i Wszystkie Aktywne :)
   notka na stronie Senatu jest z 2 grudnia. Ciągle zaglądam na strony Senatu w oczekiwaniu na oficjalne informacje o dalszym postępie prac nad naszą petycją, a mam nadzieję, że powinny się pokazać.
   Ostatnie zdanie z notki:
   "Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, po zapoznaniu się z materią petycji, skierował sprawę do Zespołu ds. Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK działającego w ramach Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w celu zbadania legislacyjnych możliwości realizacji postulatu zawartego w zbiorowej petycji."

   21 stycznia telefonowałam do Senatu (minęły 3 mies. ;) od wysyłania petycji i wałkowano sprawę petycji p. Ewy) i poinformowano mnie, że opracowana petycja wróciła już do Przewodniczącego Komisji.

   Kontakt do Działu Petycji:
   http://www.senat.gov.pl/kontakt/spis-telefonow/biuro-komunikacji-spolecznej/

   Przewodniczący Komisji:
   http://www.senat.gov.pl/sklad/senatorowie/senator,36,8,michal-sewerynski.html

   Pozdrawiam
   Jot

   PS
   Poinformowano mnie także, co przyjęłam z przykrością, że było dużo zwrotów zawiadomień. Może adresy nadawców petycji były pisane niestarannie lub wykorzystywano cudze adresy (!). Wniosek z tego taki, że bardziej liczy się jakość niż ilość.
   Jot

   Usuń
  4. Jot, czy sądzisz, że "opracowana petycja", która wróciła do Przewodniczącego Komisji, to petycja, której nadano numer i dalej będzie procedowana?

   Usuń
  5. 12:34
   Przepraszam, nie wiem, a wyżej powinnam napisać:
   "poinformowano mnie, że petycja wróciła już do Przewodniczącego Komisji z Zespołu ds. Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK działającego w ramach Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
   Od 21 stycznia minęły kolejne 3 tygodnie, dużo mogło się zmienić, polecam tel. do Senatu :))
   Rozmowy tel. nie nagrywałam ;) padło coś w sensie 'opracowana petycja', 'opracowanie petycji', 'opinia do petycji', a wówczas byłam zainteresowana przede wszystkim ogólnym etapem prac nad petycją - ze względu na składane w ciemno podpisy blogowiczów pod powtarzaną petycją p. Ewy.

   Jot

   Usuń
  6. Dzięki za wyjaśnienia. :)

   Usuń
  7. Jot:) bede w poniedzialek rowniez dzwonila do Senatu moze juz nasze petycje dostana numer?wiem,ze informacja umieszczona na stronie senatu jest z dnia 02.12.2013,ale ja ja dopiero dzisiaj wykukalam :)Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  8. Droga Mario,
   też gratuluję Ci wyszperania :) wykukania :) tej informacji dla mediów, tkwiącej w zakamarkach senackiej witryny. To ważny komunikat, bo przynajmniej jest do czego się odnieść w rozmowach telefonicznych, listach lub pismach.

   Serdecznie Cię pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  9. Po przeglądnięciu stron na witrynie Senatu i w związku z możliwością telefonowania do Działu Petycji i Korespondencji, nasunęły mi się poniższe „odkrycia” :)

   Biuro Komunikacji Społecznej, w skład którego wchodzi Dział Petycji i Korespondencji, ma w zakresie działań m.in.:
   obsługa kontaktów Senatu z obywatelami, udzielanie informacji o pracy Senatu. Biuro odpowiada także na nieurzędowe listy kierowane do Senatu, zajmuje się obsługą procesu rozpatrywania petycji. Biuro współpracuje ze środkami masowego przekazu, informując opinię publiczną o działalności Izby, przygotowując komunikaty i organizując konferencje prasowe. Redaguje strony internetowe Izby i Kancelarii Senatu.”

   Wydaje się, że w sprawie naszej petycji można pytać o:
   - numer petycji, ale także
   - czy/kiedy „Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym po emeryturze wcześniejszej, obowiązujących od 1 stycznia 2013 r.” zostanie zamieszczona w wykazie petycji?
   http://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/

   - czy jest już sporządzona opinia o petycji przez Zespół ds. Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK działającego w ramach Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu?
   - czy/kiedy opinia o petycji zostanie zamieszczona w wykazie opinii i ekspertyz?
   http://www.senat.gov.pl/prace/senat/opinie-i-ekspertyzy/
   - kto sporządził opinię?

   Na ww stronie znalazłam jedno opracowanie opinii o petycji:
   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/124/plik/oe-191_internet.pdf

   Dotarłam do opinii Biura Legislacyjnego Senatu o ustawie z 11 maja 2012 r., pod którą jest podpisana Bożena Langner. Jak w każdym innym miejscu, tak i w tej opinii są slogany o tej nowelizacji ustawy o e.r. z FUS.
   Czytamy w opinii, że ustawa wprowadza zmiany w zakresie wieku emerytalnego, czyli podwyższa i zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn oraz wprowadza emerytury częściowe – „generalnie ustawa nie nasuwa poważniejszych wątpliwości legislacyjnych”.
   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/80/plik/114.pdf

   Inni legislatorzy - na podst. strony OPINIE I EKSPERTYZY:
   Renata Bronowska - Główny legislator
   Danuta Drypa - Główny legislator
   Szymon Giderewicz - starszy legislator
   Michał Gil - Starszy legislator
   Marek Jarentowski – ekspert do spraw legislacji
   Roman Kapeliński - Dyrektor Biura Legislacyjnego
   Katarzyna Konieczko - Ekspert ds. legislacji
   Beata Mandylis – Główny legislator
   Adam Niemczewski - wicedyrektor
   Mirosław Reszczyński – legislator
   Maciej Telec - Główny legislator
   Jakub Zabielski - Główny legislator

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  10. Jot mozna rowniez zadawac pytania na glownej stronie Senatu w Kontaktach ,ja wczoraj tam zadalam pytania ,czy naszej petycji zostal nadanu numer do dalszego rozpatrzenia i co wogole dzieje sie z nasza petycja.Dostalal zwrotne potwierdzenie przyjecia meila i teraz czekam.Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  11. Ja też wczoraj to zrobiłam, M.

   Usuń
 36. Dzięki, dzięki, dzięki wam kobietki 53, że razem działamy w dalszym ciągu i mam nadzieję, że my TEŻ w końcu zwyciężymy.
  Pozdrawiam , emerytka z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 37. Dobrze jest , że w senacie nasza petycja została przesłana do przeanalizowania sygnalizowanego przez nas problemu. To znaczy , że nie ugrzęzła gdzieś w czeluściach Senatu. Bądzmy dobrej myśli i działajmy wspólnie , bo jest o co walczyć. M. z B.

  OdpowiedzUsuń
 38. namiary do' listy@superexpress.pl
  uwaga@tvn.pl
  twoje@tvp.info
  kontakt24@tvn.pl
  otrzymałam trzy potwierdzenia wraz z załaczonym listem ,tylko nie mam programu,zeby te listy przeczytać
  pozdrawiam alicja

  OdpowiedzUsuń
 39. Tu..JS ktoś pytał czy mam wyrok z uzasadnieniem, TAK "w odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosząc o oddalenie odwołania podniósł, że zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998r o emer. i rentach z FUS, brak jest podstaw do przeliczenia świadczenia zgodnie z żądaniem wnioskodawczyni."I tu wyliczają kwotowo jak nam ukradli nasze pieniądze..dzięki za wszystkie ostatnie wpisy są b. cenne dla mnie no i budujące..pozdrawiam wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, co przytaczasz, to stanowisko ZUS wobec Twojego odwołania. A jakie było uzasadnienie wyroku SO?

   Usuń
 40. Wywód SO jest b.obszerny i przytacza "art.24 ust. z dnia 17 grudnia 1998 o emeryt. i rentach z FUS, art.24 ust.1pkt.1a ppkt.2, tu chodzi o doliczanie do 60 lat miesięcy, dalej czytam..stosownie zaś do art.25 cytowanej ustawy podstawę obliczenia emerytury o ktorej mowa w art.24 stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc , od którego przysługuje wypłata emerytury , oraz zwaloryzowanego kapitalu początkowego okreslanego w art. 173-175.Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryture na podstawie przepisow art. 26b, 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art.88 ust. z dnia 26 stycznia 1982r -KARTA NAUCZYCIELA (Dz U. z 2006rNr97, poz.674 z późn. zm.)podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art.24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwote stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i skladki na ubezp. zdrowotne (art.25 ust.1b cytowanej ustawy). W myśl art.26 ust.1 powołanej ustawy emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia ustalonej w sposób określony w art. 25 przez srednie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejscia na emeryture danego ubezpieczonego, z uwzględnieniem ust.5 i art.183. Z przeprowadzonego postępowania wynika, że ma racje organ rentowy iż brak jest podstaw do przeliczenia świadczenia wnioskodawczyni zgodnie z jej żądaniem" ...W przypadku złożenia apelacji do SA należy podać wartość kwotową przedmiotu zaskarżenia, bylam w ZUSie i nie policzono mi tej kwoty, wylicze sama na podstawie tego wzoru podanego w pismach z ZUS to by było na tyle..piszcie swoje złote myśli ...paJS

  OdpowiedzUsuń
 41. A ja dostałam dziś odpowiedź a Sejmu.Odsyłają mnie do RPO,dziękują za nadesłane uwagi ,i zapewniają ,że wszystkie dane zawarte w korespondencji są szczegółowo analizowane itd,itp czyli bla,bla.Wysyłam dalej,gdzie się da. Pozdrawiwm

  OdpowiedzUsuń
 42. Wczoraj byłam na spotkaniu z panią poseł Iwoną Arent. Nic nie wiedziała o "sprawie" (jest w innej komisji). Dałam jej naszą petycję celem zapoznania i ewentualnego działania. Przy mnie zadzwoniła do posła Stanisława Szmita, który jest we "właściwej komisji" i to on kierował interpelacje w sprawie kobiet z rocznika 1953. Na jego stronie jest opis tego działania. Jeszcze nie wchodziłam na tę stronę. Obiecała działanie. Zobaczymy. Swoją drogą, posłowie, nie mają pojęcia o problemach z poza komisji, w której działają. Pozdrawiam Ewa Maria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście chodzi o posła Stanisława Szweda. Sory. Weszłam na jego stronę, no i odpowiedz na interpelację niczego nie zmienia w naszej sprawie. Pan podsekretarz Marek Bucior przedstawił obowiązujące przepisy. I to wszystko. Cóż, działamy dalej. Pozdrawiam Ewa Maria.

   Usuń
 43. Nie jestem biegła w internecie, dlatego bardzo proszę o zebranie i podanie nam listy posłów i senatorów, z adresmi meilowymi i WYSYŁAJMY do nich naszą petycję - taka lista była przy walce o zawieszone emerytury.
  Ostatnio słuchałam audycji na temat tworzonego obecnie prawa, gdzie wypowiadał się P. Stanisław Piotrowicz z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i pomyślałam, że tam też musimy wysłać naszą Petycję. Maria

  OdpowiedzUsuń
 44. Nowa publikacja Senatu: „Społeczeństwo obywatelskie i jego instytucje”:

  http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/58/plik/ot-_627_internet.pdf

  OdpowiedzUsuń
 45. Wysłałam PETYCJĘ w ub.r..otrzymałam odpowiedz z kancelarii Senatu Biuro Komunikacji Społecznej cyt ostanie zdanie" o dalszych losach petycji będzie Pani poinformowana w osobnej korespondencji".Ja po ukończeniu 60 lat 27 luty 2013r złożyłam wniosek do ZUS o naliczenie emerytury powszechnej dostałam odpowiedz .Powołano się na podstawę prawną Ustawa z dn.17 grudnia 1998r.o emer.i ren.z FUS./Dz.U.z 2009r.Nr 153 poz.1227 ze.zm. Próbowałam poszukać ww.Dz.U. napisano art. od 145-172 pominięte. Nie wiem jak to rozumieć,jeżeli ktoś może pomóc bardzo proszę.Ja na emeryturę odeszłam z dn.1.10.2009r a przez 7-mcy korzystałam pracując z częściowej emerytury tj.od 1.03 2009 -30.09.2009r.Cieszę się,że jest taki blog i jeżeli trzeba skierować pozew zbiorowy jestem z Wami.Gorąco pozdrawiam. Nadzieja

  OdpowiedzUsuń
 46. Ja wysłałam dzisjaj petycje myślę że,trzeba dalej wysyłać im więcej tym lepiej Teresa.

  OdpowiedzUsuń
 47. Mario adresy senatorów znajdziesz w internecie
  Dobry pomysł , żeby nie dać o sobie zapomnieć.W dniu dzisiejszym wysłałam kilka e-maili do senatorów i wieczorem będę dalej pisać.Róbmy to wszystkie i często
  pozdrawiam alicja

  OdpowiedzUsuń
 48. Bardzo mnie interesują prace legislacyjne nad wniesionym do Sejmu senackim projektem ustawy o petycjach, niezmiernie ważnej dla przyszłych inicjatyw obywatelskich.

  http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/Projekty/7-020-514_2-2013/$file/7-020-514_2-2013.pdf

  W odpowiedzi na moje pytania dotyczące procedur, którym poddano ten projekt w Sejmie, Biuro Korespondencji i Informacji Kancelaria Sejmu przesłało mi pismo następującej treści:

  Szanowny … kibicu, ;)
  „w odpowiedzi na pismo z dnia 25 stycznia 2014 roku, Biuro Korespondencji i Informacji uprzejmie wyjaśnia, co następuje.
  Senacki projekt ustawy o petycjach został skierowany decyzją Prezydium Sejmu do opinii Sądu Najwyższego i Prokuratora Generalnego, w trybie art. 34 ust. 3 regulaminu Sejmu oraz do opinii organizacji samorządowych na podstawie art. 36 ust. 6 regulaminu Sejmu. Są to instytucje, które nie zostały uwzględnione podczas opiniowania projektu ustawy przez Senat.
  Termin zakończenia konsultacji upływa w dniu 15 lutego 2014 roku.
  Jednocześnie informujemy, że treść projektu ustawy dostępna jest na internetowej stronie sejmowej i każdy podmiot zainteresowany tym projektem może się z nim zapoznać (obecnie w zakładce Prace Sejmu/Wniesione projekty/Wniesione projekty ustaw, po nadaniu numeru druku będzie dostępny w zakładce Prace Sejmu/Proces legislacyjny/Przegląd projektów ustaw).
  Po nadaniu projektowi biegu (numeru druku) i skierowaniu go do prac w komisji, będzie można kierować uwagi bezpośrednio do komisji, która będzie rozpatrywała projekt ustawy.


  Z poważaniem,
  […]

  Z nadzieją, że w odpowiednim momencie także „Rocznik ‘53” włączy się do procesu konsultacji tego projektu ustawy,
  kibic :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniesiony do Sejmu senacki projekt ustawy o petycjach, o którym mowa wyżej, uzyskał numer jako druk sejmowy: 2135. Projekt został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Termin tego czytania nie został jeszcze podany.

   http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2135

   Usuń
 49. W związku z powyższym nic innego nam nie zostało tylko pisać do wszystkich i wszystkie
  pozdrawiam alicja

  OdpowiedzUsuń
 50. Od sierpnia 2013 roku Alicjo nic innego nie robimy,jak tylko slemy listy wszedzie.Do Sejmu poszlo ich wiele do P.Bankowskiej,Bogdan Rzenca,Jan Warzecha,Malgorzata Sekula,Ministerstwo Pracy,OPZZ,RPO,Kongres Kobiet,rozne gazety,Senat,TK-niestety od wielu z nich brak odpowiedzi.Nie mamy wyjscia tylko czekac na posuniecia Senatu,mało nas kobiet sie angazuje w nasz problem,jedne nie znaja komputera inne wola czekac,az skapnie z nieba:)Slijcie kochane blogowiczki petycje i pisma gdzie sie tylko da :)))Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sięz M i z przykrością stwierdzam,że zainteresowanych i zaangażowanych kobiet rocznika 53 w walkę zmianę krzywdząch nas przepisów jest bardzo małe. Niektórym brak świadomości, że moze byc innaczej niż to co powiedzieli w ZUS, że nie opłaca się przeliczać bo wcześniejsza emerytura wyższa, innym, że tak jak przy emeryturach zawieszonych "samo" się naprawi". Wydrukowałm kilkanaście Petycji i rozdałam znajomym z rocznika 53 z prośbą o wysłanie do senatu ale czy to zrobiły ..... nie wiem.Daleko nam jeszcze do państwa obywatelskiego . Petycje podobnie jak Ty wysłałam do wszystkich, którzy mogli by inerweniować w naszej sprawie a odpowiedż dostałam tylko z Kancelarii Senatu. Myślę,że "rok wyborczy " może nam sprzyjać a więc Dziewczyny do boju, popieram apel M o wysyłanie Petycji i dodam jeszcze -sprobujcie zainteresować znajome, koleżanki ,wszystkie wam znane kobiety r.53 wspólnym problemem, myślę że znajdziecie takie.
   Kibicu -serdeczne dzieki,że jesteś z nami .Pozdrawiam wszystkich serdecznie.Ela "53"

   Usuń
  2. Popieram wypowiedż poprzedniczki walczmy ,piszmy gdzie tyko się da .Przeliczenie emerytury będzie wtedy bardzo korzystne .nie zatraćmy tej szansy z której można skorzystać.Dziewczyny do boju !.Pozdrawiam.

   Usuń
 51. Dzięki za inicjatywę. Należy walczyć o swoje. Rząd potraktował nas haniebnie. Nieprawdą jest że emerytura wcześniejsza jest korzystniejsza od kapitałowej czy mieszanej. Ludzie weźcie sie w garśc i walczmy... nikt o nas nie bedzie pamietał.

  OdpowiedzUsuń
 52. Rząd PO-PSL nałożył na siebie 2 ustawy,nową na starą i wyszło im, że kobiety z 1953 roku kończą 60 lat do 31 grudnia 2012 roku !! KOBIETY ZOSTAJĄ NA WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTURACH, bo przy przechodzeniu na powszechne SĄ DYSKRYMINOWANE i odejmuje się im wcześniej pobrane wypłaty, czego nie ma wobec rocznika 1952 i wcześniejszych oraz wobec mężczyzn z 1948 roku - im nic się nie odejmuje, choć też są wcześniejszymi emerytami !!! Gdzie my żyjemy, kiedy to zostanie NAPRAWIONE, TJ. NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ...

  OdpowiedzUsuń
 53. Elżbieta z Łodzi12 lutego 2014 15:41

  Dodaj, że pomniejszenie emerytury w wieku powszechnym nie jest też stosowane wobec ubezpieczonych w KRUS!
  PSL zadbał o to aby rozlicy i rolniczki mogli pobierać emerytury wcześniejsze, czy częściowe bez sankcji finansowych!
  Może warto też to wyszczególnić w petycji

  OdpowiedzUsuń
 54. skoro przepis ten nie dotyczy facetów i kobiet z KRUS a nasza Pani Rzecznik Praw Obywatelskich nie doszukała się niczego może należy zwrócić się o pomoc do EUROPEJSKIEGO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze poczekamy na rozstrzygniecie naszych petycji przez Senat zanim ruszymy do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich .Polski RPO nie widzi naszego problemu-,nie chce widziec /mam troche korespondencji nim/.Maria z DG

   Usuń
  2. RPO ma teraz inne zajęcie - zajmuje się wypuszczonym z więzienia mordercą Trynkiewiczem; przecież on jest najważniejszy!

   Usuń
  3. 18:29,
   starajmy się wyważać opinie. RPO zajmuje się bardzo różnymi i bardzo licznymi kwestiami.

   W wyżej przytoczonej sprawie warto przeczytać choćby ten tekst:

   http://prawo.rp.pl/artykul/757715,1086812-RPO-wyjasni-sprawe-materialow-znalezionych-w-celi-Mariusza-T-.html

   Usuń
 55. Dziewczyny 53,
  Piszę gdzie mogę, w większości nie ma odpowiedzi a jak już jest, to oczywiście jakby się wszyscy wyuczyli na pamięć jednej regułki. Nigdzie się o nas nie pisze, cisza o tym jak nas skrzywdzono. Jawna DYSKRYMINACJA. Już wcześniej ja również pisałam abyśmy zbiorowo zwróciły się Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Gdyby sprawa ta dotyczyła również "naszych panów", wtedy byłaby z pewnością nagłośniona. A my Kobiety niestety nie mamy takiego "pola przebicia". Póki co , dziewczyny piszmy do posłów, senatorów, bo niedostateczne jest zaangażowanie kobiet bezpośrednio zainteresowanych. KOBIETY nikt za nas tego nie załatwi.
  Pozdrawiam, K. z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziewczyny czy ktoś pisał do Pani Anny Komorowskiej, żony Prezydenta

   Usuń
  2. A do Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
   Do zakresu działania Komisji należą sprawy kształtowania polityki społecznej państwa, problemów socjalnych, ubezpieczeń społecznych, świadczeń socjalnych, pomocy społecznej, komunalnego budownictwa mieszkaniowego i problemów osób niepełnosprawnych i kombatantów oraz sprawy prawa pracy, w tym ochrony pracowników, bezpieczeństwa i higieny pracy, równego traktowania w zatrudnieniu, a także systemów płac i kosztów utrzymania, walki z bezrobociem, rynku pracy, kosztów pracy, zatrudnienia i ochrony praw pracowniczych obywateli polskich w krajach Unii Europejskiej, zatrudnienia absolwentów oraz aktywizacji osób w wieku przedemerytalnym, a także sprawy wynikające bezpośrednio z funkcjonowania rodziny, wypełniania jej ról i zadań oraz występowania z propozycjami regulacji prawnych dotyczących tych zagadnień oraz sprawy dotyczące ochrony praw kobiet i zapewnienia im równych szans w życiu zawodowym i społecznym, a także sprawy związane z przestrzeganiem konstytucyjnej zasady równych praw kobiet i mężczyzn
   Może przygotujmy jedno pismo i wyślijmy łącznie z petycją

   Usuń
  3. Popieram wypowiedż poprzedniczki - walczmy, piszmy

   Usuń
  4. Do Anonimowy12 lutego 2014 20:44

   Szkoda czasu - po co pisać do p.A.Komorowskiej przecież ma oczy i uszy zakryte i NIC Nie widzi i NIE słyszy.

   Usuń
 56. Jestem za aby zwrócić do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich ,oraz do Pani Komorowskiej która,też jest 1953r.Pozdrawiam T z Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co do Komorowskiej? Wątpię, by to coś dało ale piszcie. Ja tez wypisuje gdzie się da. Lepiej do "feministek", przeciez nas dyskryminują a one walczą o równość (co prawda nie wiem jaką ale dużo mówią, więc mają okazje zając sie czymś konkretnym); np. Środa, Szczuka, itp...

   Usuń
  2. Prezydentowa Komorowska napewno ma ubezpieczenie w KRUS więc ubezpieczeni w ZUS jej nie interesują!

   Usuń
  3. Jakieś dowody? Proszę nie posługiwać się insynuacjami, bo to szkodzi naszej sprawie.

   Usuń
  4. W 1977 roku wyszła za mąż. Po narodzinach pierwszej córki zrezygnowała z pracy zawodowej na rzecz wychowania dzieci i prowadzenia domu.Od 1995 roku pracowała przez pięć lat w towarzystwie ubezpieczeniowym.Od 6.08.2010 jest pierwszą damą.Komorowscy mieszkali w 159–metrowym mieszkaniu w Warszawie na Powiślu i mają dom na Suwalszczyźnie w Budzie Ruskiej. Bez względu na to czy jest I emerytką RP z KRUS, czy ZUS - wątpię aby wsparła naszą petycję.

   Usuń
  5. Dodam jeszcze - to nie jej bajka , a jej mąż jest pokornym "zaklepywaczem" pomysłów góry - dla niego też nasza krzywda nie ma żadnego znaczenia

   Usuń
  6. Pani Anna Komorowska jest przyzwoitą i dzielną kobietą i nic nie upoważnia do traktowania Jej w taki sposób, jak wyżej. Rola żony prezydenta nie daje szczególnych uprawnień do interweniowania w kwestie regulacji prawnych.

   Usuń
  7. I na pewno interweniować nie będzie, dlatego wysyłanie do niej naszych pism i petycji uważam za bezcelowe

   Usuń
  8. Szkoda pisania do p.A.K. bo to widać że brak zainteresowania się nami.

   Usuń
 57. "Równość kobiet i mężczyzn jest podstawową zasadą prawa europejskiego, która ma zastosowanie do wszystkich aspektów życia społecznego....tak mówi dyrektywa parlamentu Europejskiego - pieknie ...ale ja również jak M z DG uważam,że należy poczekać i dać szanse naszemu Senatowi. A póki co starać się pisać, pisać...ja dziś wykonałam tel. i napisałam do redaktora Janusza Weeisa z prośbą o zainteresowanie się nasza sprawą i znależienie odpowiedzi na pytanie "dlaczego ust. o emeryturach z 11 maja 2013 dyskryminuje kobiety rocznik 53" ? wysłałam Petycje. Pan redakor prowadził w radiu ZET a teraz w Jedynce audycje w której szuka opowiedzi na zadawane przez słuchaczy pytania.Pozdrawiam Ela "53"

  OdpowiedzUsuń
 58. Ja też myślałam o Januszu Waais, też to zrobię .Słuchając go jest taki dociekliwy,w uzyskaniu odpowiedzi na zadawane pytania i rozwiązywaniu problemu.Pozdrawiam Ola 53

  OdpowiedzUsuń
 59. Wysłałam wczoraj i dziś ponad setkę,Miłe panie musimy to robić aż do znudzenia
  POZDRAWIAM Ala53

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Może wysłałybyśmy pismo do kancelarii Trybunału Konstytucyjnego z opisanym problemem i zapytaniem, jak mamy dalej postąpić. Nie będzie to na razie skarga, ale zapytanie o tok postępowania w takiej sytuacji. Jakąś odpowiedź muszą nam dać. A jednocześnie zasygnalizowałybyśmy naszą sprawę. Co Panie na to? Jot, co myślisz? Pozdrawiam Ewa Maria.

   Usuń
  2. W odpowiedzi na takie pismo urzędnik z Trybunału Konstytucyjny zaleci kontakt z podmiotami ustawowo uprawnionymi do składania wniosków do TK lub wystąpienie do Trybunału z własną skargą konstytucyjną, możliwą po wyczerpaniu dostępnej drogi sądowej.

   Warto natomiast skontaktować się z redakcją „Obserwatora Konstytucyjnego” i przesłać redaktorowi Piotrowi Rachtanowi petycję „Rocznika ’53” wraz ze stosownymi wyjaśnieniami. Jest także możliwe przesłanie tam tekstu z omówieniem problemu z prośbą o opublikowanie go w „Obserwatorze Konstytucyjnym”. W obu przypadkach należałoby zwrócić uwagę na związek dyskryminacji „Rocznika ‘53” z ustawą z 11 maja 2012, która została zaskarżona do TK (niestety – nie w zakresie, który dotyczy „Rocznika ‘53”) i zawisła tam jako połączona sprawa K 43/12.
   kibic

   http://www.obserwatorkonstytucyjny.pl/

   http://www.obserwatorkonstytucyjny.pl/kontakt/

   Usuń
  3. Dziękujemy Kibicu, jak zwykle pojawiasz się we właściwym momencie. Pod podany adres jeszcze nie pisałam.Walentynkowe pozdrowienia dla Wszystkich walczących o R.53 a szczególne Ciebie Kibicu . Ela 53 wszystkich

   Usuń
 60. Wszystko i wszedzie wysylalysmy do TK wyslalam skarge i kopie zlozonej w Senacie petycji, na co jest brak jakichkolwiek odpowiedzi -juz nie pamietam moze miesiac a moze dwa temu :)ale wysylajcie rowniez blogowiczki.trzeba bylko poszukac poniewaz wszystko jest w tym blogu ,tylko na poczatkowych zakladkach i skarga i petycja.Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 61. Witam, ponawiam wcześniejszą prośbę :
  "Przygotujmy jedno pismo i wysyłajmy je łącznie z petycją".

  Obecnie jesteśmy bogatsze w nową wiedzę ( m.in. dyskryminacja nie dotknęła KRUS, gdzieś na blogu ktoś przedstawiał, jak ta ustawa weszła "po cichu") i może przy pomocy naszych wspaniałych blogowiczów powstałby taki zestaw; wtedy tylko drobne korekty i wysyłamy. Zwykłemu śmiertelnikowi trudno zebrać w całość , to co rząd PO-PSL zrobił z rocznikiem kobiet 1953. Anna.

  OdpowiedzUsuń
 62. Ten temat ..m.in.dyskryminacja nie dotknela KRUS--ustawa weszla "po cichu" ,proponuje zglosic do publikacji portalu "NIEZALEZNA .pl albo Gazeta Polska.Proponuje bezposrednio skierowac do Pana Palikota.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobry pomysł.

   Usuń
 63. Na stronie RPO jest link kierujący do organizacji pozarządowych, w których można otrzymać poradę prawną. Proszę zajrzeć i ocenić, czy może się do czegoś przydać „Rocznikowi ‘53”:

  http://obywatelskieinfo.ngo.pl/

  http://obywatelskieinfo.ngo.pl/x/904892

  http://www.fupp.org.pl/

  OdpowiedzUsuń
 64. Redaktor Janusz Weiss radio jedynka tel.22 645 21 55 weiss@polskieradio.pl

  OdpowiedzUsuń
 65. A gdyby tak zdobyć nazwiska osób winnych całego zamieszania i poprosić je o logiczne wytłumaczenie na łamach prasowych naszego wykluczenia. Wtedy wiadomo byłoby wreszcie, czym według nich różnimy się od reszty emerytów.

  OdpowiedzUsuń
 66. Czy ktoś pisał do Rzecznika Ubezpieczonych warto wysłać do Email;JozefaHrynkiewicz@sejm.pl do ligii Kobiet wysyłajmy nie poddawajmy się jest nas mało prosimy może nam ktoś pomoże z 'zawieszonych emerytur' już wygranych 53.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję uzbroić się jeszcze w cierpliwość i poczekać na efekty prac wstępnych w Senacie nad petycją Rocznika '53. Okaże się, czy wysyłane petycje zyskają w Senacie formalny status petycji (z nadanym numerem). Wtedy będzie wiadomo, jaka jest sytuacja i jak działać dalej.

   Usuń
  2. A w jakim miejscu aktualnie PETYCJA jest osiągalna, bo tamta strona nie jest już dostępna

   Usuń
  3. Zobacz jeden z pierwszych wpisów na tej stronie z widocznym linkiem NASZA PETYCJA DO SENATU JEST TERAZ TUTAJ

   Usuń
  4. Na stronie internetowej Senatu dodano dwie nowe petycje, już z numeracją z roku 2014. Niestety, ciągle jeszcze nie ma petycji Rocznika '53.

   Usuń
  5. 17:14
   Dodano przed chwilą :) a ja myślałam, że o tej porze to już nic się nie zmienia ;)
   Jedna z tych nowych petycji - najświeższa o najwyższym numerze, tj. P8-02/14 - była w porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji! Do tej chwili myślałam, że nasza otrzymała numer P8-01/14 :(

   P8-02/14:
   http://senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/komisje/2014/kpcpp/petycje/petycja_02_swiadczenia_niepelnospr.pdf

   Poczekamy na posiedzenie Komisji w spr. petycji do marca ;) Zauważyłam, że czasami nowa petycja jest szybciej umieszczona w porządku obrad Komisji niż w wykazie petycji.

   Jot

   Usuń
  6. Na zakończenie dzisiejszego posiedzenia Komisji PCPP jej przewodniczący zapowiedział następne posiedzenie na 25 lutego (zob. ostatni moment retransmisji). Tego terminu jeszcze nie uwzględniono w planie posiedzeń komisji senackich na stronie internetowej Senatu.

   Usuń
  7. Niestety, w bogatym porządku obrad Komisji PCPP w dniu 25 lutego nie przewidziano żadnej nowej petycji spoza "listy 94 tematów". :(

   Usuń
  8. może będzie w następnym posiedzeniu

   Usuń
 67. Winnymi całego zamieszania są posłowie PO i PSL. A jak już ktoś wcześniej pisał poseł PAWLAK WALDEMAR wytargował coś dla emerytek zKRUS. Coś za coś.Ja wysłałam ponad 100 e-maili do posłów i senatorów.Być może niektórzy nie wczuwali się co głosują.Uważam drogie koleżanki i cały czas powinniśmy zaśmiecać ich skrzynki emailowe ,żeby wiedzieli, że my nie śpimy.
  Pozdrawiam Alicja

  OdpowiedzUsuń
 68. Szukam kontaktu z Paniami ,które zdecydowały się na drogę sądową w sprawie przeliczenia po 60 z kwotą bazową z 2013r.Proszę o kontakt również w sprawach z2013r.Pozdrawiam. maria5310@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario,czy jesteś aktualnie na etapie procesu sądowego w tej sprawie?

   Usuń
  2. Tak.Złozyłam pozew do SO Siedlce.

   Usuń
 69. Przytaczam część odpowiedzi RZU " Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy członków otwartych funduszy emerytalnych w razie ewentualnych sporów z otwartymi funduszami emerytalnymi lub w przypadku wprowadzania przepisów naruszających uprawnienia członków otwartych funduszy emerytalnych. Nie ma natomiast legitymacji do występowania w sprawie osób objętych powszechnym ubezpieczeniem społecznym. W takich sytuacjach legitymację do chronienia praw obywateli ma Rzecznik Praw Obywatelskich. " Nie ma sensu tam wysyłać naszych skarg, petycji - właśiwszymi adresatami będą posłowie i senatorowie. Maria Z.

  OdpowiedzUsuń

 70. Witam , jestem rocznik 1953. Wudrukowałam petycję, czy ją przesłać do Senatu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ! Koniecznie. Proszę nie zwlekaj i poinformuj o tej petycji swoje znajome z rocznika 53. Czym więcej tych petycji w Senacie, tym mamy większą szansę na wygranie.
   Dzięki,

   Usuń
  2. tak i to szybko!

   Usuń
 71. Tak masz to wyslac pilnie !

  OdpowiedzUsuń
 72. Tak prześlij poleconym do senatu

  OdpowiedzUsuń
 73. Do A z 23.00 Tak SO Siedlce.

  OdpowiedzUsuń
 74. A ja nie cieszę się z ustawy dla zawieszonych emerytur, bo zostałam pominięta. Dwukrotnie dostałam w tyłek. Nie dostanę zawieszonej emerytury, bo wcześniej dałam sobieją naliczyć choć wypłacana była po styczniu 2008 r. a po 60 przeliczono mi ja na nowych zasadach, czyli po potrąceniu wypłaconych kwot i z kaptału poczatkowego. W ten oto sposób potraktowano rocznik 53. Hańba.

  OdpowiedzUsuń
 75. Dzisiaj otrzymałam meilem odpowiedż z Kancelarii Senatu, dział petycji i korenspodencji "W odpowiedzi na Pani pytanie „co się dzieje z petycjami kobiet rocznik 1953” informujemy, że w połowie grudnia 2013 r. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji uzyskał opinię o możliwości realizacji postulatu zawartego w zbiorowej petycji kobiet urodzonych w 1953 roku. Opinia ta będzie prawdopodobnie opublikowana, gdy Marszałek Senatu zdecyduje o rozpoczęciu prac nad petycją. Obecnie w Dziale Petycji
  i Korespondencji finalizowane są prace nad zbiorczym opracowaniem materiału ujętego w petycji.
  Dodatkowo wyjaśniamy, że do Kancelarii Senatu łącznie wpłynęło już ponad 500 petycji kobiet z rocznika 1953, okoliczność ta obliguje Dział do przekazywania imiennie autorom wszystkich petycji informacji potwierdzających wpływ ich korespondencji.
  Jednocześnie pragniemy zauważyć, że od początku 2014 r. napływają analogiczne petycje od kobiet z rocznika 1954, gdyż kwestionowana ustawa obejmuje nowe grupy osób przechodzących na emeryturę. Z tego też względu prace nad petycją prowadzone są w szerokim ujęciu, z propozycją uwzględnienia sytuacji prawnej osób z kolejnych roczników."
  Zadnych terminów nie ma, musimy dalej działać i wysyłać Petycję do Senatu - 500 to mało, przy 4 mln wejść na blog- prosimy o większe wsparcie. Maria

  OdpowiedzUsuń
 76. Adminko kochana wrzuc nam nowa zakladkę! :))Pozdrawiam M z DG

  OdpowiedzUsuń
 77. Otrzymalam dzisiaj odpowiedz na mojego maila do Senatu w sprawie naszych petycji i co Pani odpisala?Obecnie w Dz.Petycji i Korespondecji finalizowane sa prace nad zbiorowym opracowaniem materialu ujetego w petycji.Okolicznosc iz do Senatu wplynelo 500 petycji kobiet z rocznika 1953 obliguje Dzial do powiadomienia kazdego z osobna o wplynieciu do senatu petycji.Jednoczesnie pragniemy zauwazyc,ze od poczatku 2014 roku naplywaja analogiczne petycje od kobiet z rocznika 1954,gdyz kwestionowana ustawa obejmuje nowe grupy osob przechodzacych na emeryture.Z tego wzgledu prace nad petycja prowadzone sa w szerokim ujeciu ,z propozycja uwzglednienia sytuacji prawnej osob z kolejnych rocznikow.Co Wy blogowiczki na to???Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 78. Oczywiście , wysyłaj!

  OdpowiedzUsuń
 79. I DALEJ NIC.WISIMY JAK W PROŻNI MY EMERYCI ROCZNIKA 1953I INIEDLUGO BEDZIEMY GINAC Z GLODU BO PANSTWO NAS OKRADLO

  OdpowiedzUsuń