10 grudnia 2011

Prezydent za możliwością łączenia emerytury z pracą

Artykuł z "Wyborczej.biz"

"WYBORCZA.BIZ" 

Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, której celem będzie ponowne umożliwienie łączenia emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy.

Dzień przed Wigilią prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Zakłada ona m.in., że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, będą musiały teraz wybrać między emeryturą a pensją. Dotyczy to zarówno nowych emerytów, jak i tych, którzy już łączą etat z emeryturą. Tych ostatnich jest ok. 60 tys.

Według nowych przepisów będą musieli się z pracy zwolnić choć na jeden dzień. Czy znów będą mogli się zatrudnić, zdecyduje pracodawca.  

Związkowcy i pracodawcy przekonywali, że przepisy uderzą w pracujących emerytów. I że należy się spodziewać, że 50 proc. firm nie zatrudni ich ponownie albo zatrudni na gorszych warunkach. Według pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - o czym pisała "Gazeta" - przepis narusza "wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego" i konstytucję.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, powrót do zakazu pobierania emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy "spotkał się ze zdecydowaną dezaprobatą społeczną, czego wyrazem są kierowane do prezydenta apele i wystąpienia".

Dlatego prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział inicjatywę ustawodawczą, "która by w tym jednym punkcie tę ustawę (...) poprawiła, to znaczy nie zabierała emerytom tego, co mają w tej chwili". Z takim postulatem do prezydenta występowali m.in. przedsiębiorcy. Inicjatywa Bronisława Komorowskiego to także efekt tekstów "Gazety". - Prezydent nie zmienił zdania. Podpisał ustawę, która była ważna dla finansów publicznych. Teraz chce zmienić tylko jeden z przepisów tej ustawy odnoszący się do zakazu łączenia pracy z emeryturą - mówi "Gazecie" Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta.

- Nie da się ukryć, że ta sytuacja wprowadzi spore zamieszanie. Tylko skoro już został wprowadzony tak kuriozalny przepis dotyczący emerytów, to bardzo dobrze, że prezydent chce go zlikwidować - mówi Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP.

- Przecież to jakiś absurd, żeby nie można było dorobić do emerytury. Każdy zasługuje na równe szanse na rynku pracy - stwierdza Ambrozik i przekonuje, że równie dobrze można by zakazać Polakom pracy na etacie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy też pracy i gry na giełdzie. - To nieprawda, że emeryci zabierają zatrudnienie młodym. Przecież zajmują zazwyczaj zupełnie inne stanowiska. Poza tym osoby z dużym doświadczeniem są potrzebne na rynku pracy - dodaje Ambrozik.

Szczegóły będą znane za kilka dni. Prawdopodobnie prezydent przywróci możliwość łączenia emerytury z pracą. Taką możliwość wprowadziła minister pracy w 2009 roku. Tłumaczono to wówczas programem 50 plus. Później jednak minister zdanie zmieniła.

 


1 komentarz:

  1. U nas co innego rano, w południe i wieczorem, co się komu przywidzi tak zmienia zdanie, nie licząc się z tym, jakie konsekwencje dla szarych obywateli powoduje nagła zmiana prawa !

    OdpowiedzUsuń