ROCZNIK 1953 4Bardzo proszę o komentarze osób z rocznika 1953

202 komentarze:

 1. Dziekujemy za nową zakładke 4 :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozwoliłam sobie przenieść ze strony głównej
  Anonimowy4 listopada 2013 13:17
  Szanowne Panie z "Rocznika '53",
  ponieważ @Jot dokonała ostatniego "widocznego" wpisu na stronie "Rocznik 1953 -3", korzystam z miejsca w "bieżącej" przestrzeni blogowej.
  Z ogromną przyjemnością informuję, że Biuro Komunikacji Społecznej Senatu, w porozumieniu z Komisją Praw Człowieka, Praworządności i Petycji dostrzegło dużą wagę problemu wskazanego w PETYCJI wysyłanej do Senatu i prowadzi intensywne prace analityczno-dokumentacyjne, zmierzające do nadania petycji formalnego biegu.
  Już w najbliższym czasie warto więc chyba pomyśleć o upoważnieniu kogoś (osoby lub grupy osób) dobrze zorientowanego w problemie do reprezentowania w tej sprawie wszystkich sygnatariuszek (i sygnatariuszy) PETYCJI w pracach Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej.
  Pozdrawiam, kibic

  PS. Dla lepszej orientacji w sposobie prowadzenia prac nad petycjami zachęcam (jak już to wcześniej uczyniła @Jot) do przyjrzenia się sposobowi procedowania KPCPP, na przykład posiedzeniu nr 118 z 17 września (notatka, retransmisja) oraz posiedzeniu nr 131, zaplanowanemu na 7 listopada (kontynuacja prac nad niektórymi petycjami z wcześniejszych posiedzeń).

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem kobietą 53 z września., tech.rtg. Co z tą grupą pracowników ? Jestem na rencie zawodowej którą otrzymalam zanim przeszłam na emeryturę , teraz otrzymuję częśc renty i emeryturę. Co ze mną? Dopiero wczoraj dowiedzialam się o zamieszaniu z moim rocznikiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę , że najlepszą przedstawicielką nas wszystkich jest Jot, która wie wszystko w tym temacie- o czym już pisałam na głównym blogu. Nie wiem tylko jak miałoby to wyglądać "technicznie"-może ktoś się orientuje i czy Jot wyrazi zgodę? Pozdrawiam Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie potrzebne informacje dotyczące procedury będzie można uzyskać w Biurze Komunikacji Społecznej Senatu oraz w Sekretariacie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

   Usuń
 5. To co z całym rocznikiem 53- jesteś chyba na wcześniejszej emeryturze.
  Przeczytaj poprzednie zakładki dotyczące naszego rocznika i koniecznie wyślij PETYCJĘ.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do Ąnon.z 14.42- od kiedy jesteś na emeryturze?

  OdpowiedzUsuń
 7. do anon z 15.13. Jestem na emeryturze od wrzesnia 2008.

  OdpowiedzUsuń
 8. Więc to jest wcześniejsza emerytura. Teraz powinnaś otrzymać całą wcześniejszą emeryturę , ale jesteś z września to doliczą Ci 3miesiące, więc otrzymasz ją w grudniu. Jeśli chodzi o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym to odejmą od kapitału te wszystkie emerytury , które Ci wypłacili. Chyba, że nie pobierałaś żadnych emerytur, to wtedy "powszechna" może wyjść większa. Czy pobierałaś emeryturę w 2009r?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro emerytura jest od września 2008r to także w 2009r była pobierana. Prawdopodobnie wypłata emerytury nie była zawieszona w październiku 2011r, zatem od kapitału odliczą wszystkie kwoty już wypłacone.

   Usuń
  2. W pazdzierniku 2011 to wszystkim zawieszono!

   Usuń
  3. Nieprawda nie zostały zawieszone - Ja pobieram emeryturę od 2008 do dziś i pracuję - oczywiście jest to wcześniejsz emerytura . Jestem z rocznika 1953 - kobieta. Petycję wysłałam jak tylko się ukazała i czekam na rozwój wypadków sledzę na bieżąco

   Usuń
  4. To znaczy, że przechodząc na emeryturę (wcześniejszą) rozwiązałaś (choćby na jeden dzień) stosunek pracy i ponownie zostałaś zatrudniona. Tylko w takiej sytuacji emerytura nie ulegała zawieszeniu w okresie 1.X.2011 do 22.11.2012.

   Usuń
  5. Oczywiście w 2008 nie miałam wyboru musiałam rozwiązać umowę o pracę żeby mieć dwa "świadczenia" emeryturę i pensję.
   Pozdrawiam W.N.

   Usuń
  6. DO anonima z 12.07i z 12.42 Trzeba było od razu tak napisać, a nie" ściemniać". Takie było prawo,

   Usuń
  7. do Anonima z 13:30 ta odpowiedź trafiła pod zły adres - nie ściemniam tylko odpowiedziałam na wpis z 7:03 - Pozdrawiam W.N

   Usuń
 9. Jot prosimy wszystkie,abys reprezentowała nas w Senacie /jezeli to mozliwe/Ty najllepiej znasz jezyk tych wszystkich ustaw:))i dokladnie wiesz o co nam wszystkim chodzi i do czego dażymy i bedziesz nas swietnie reprezentować.Prosimy -Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
 10. Kibicu dziekujemy,ze jestes z nami !!a o ktorej jest 7 listopada transmisja w Senacie??Pozdrawiamy Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transmisja będzie z Sejmu, a nie z Senatu, chociaż do uzasadnienia projektu został upoważniony pan senator Skurkiewicz.
   Posiedzenie Komisji Finansów Publicznych zacznie sie o godz. 9.30. Senacki projekt ustawy (druk sejmowy 1844) będzie pierwszym punktem porządku obrad.
   Pozdrawiam, kibic

   Link do transmisji sejmowych:

   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp

   Usuń
  2. Przyjełam do wiadomosci i bardzo dziekuje :)))

   Usuń
  3. Senat 7.11.2013 godz. 11:00 Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, w porządku obrad m.in. rozpatrzenie trzech petycji (3/13, 4/13, 11/13)

   http://www.senat.gov.pl/wydarzenia/art,1310,new.html

   Jeśli posiedzenie będzie transmitowane, a pewnie będzie, to:
   http://www.senat.gov.pl/transmisje

   PS
   Przybyły dwa kolejne numery petycji, więc nasza może mieć nr P8-15/13
   http://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 11. Radomsko łódzkie , też się przyłączyło Danusia 53 i jej koleżanki pobrały pisemko i wysłały w kilkanaście miejsc Pozdrawiamy dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pozdrawiam Radomsko petycje też wysłałam Jolanta 53

   Usuń
 12. Dziewczyny- najważniejsze , żeby Petycja trafiła do senatu.Pozdrawiam
  Wszystkie i Marię z DG-Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam Cię rownież Sławko i dziekujemy Jot ,ze zgodzila się reprezentować nas sadzę,ze nasza petycja w dniu dzisiejszym skoro ma nr.15 nie zostanie rozpatrzona tylko w terminie pozniejszym?Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  2. Droga Mario,
   gdzie Ty wyczytałaś, że ja się na coś zgodziłam?
   Albo czytasz za szybko, albo za wcześnie z rana :)))

   Teraz poważnie - przyglądam się sugestii Kibica, dot. upoważnienia osoby lub grupy osób do reprezentowania sygnatariuszy. Wiem, że Kibic zawsze ma rację :) jednakże w tym przypadku (może tylko na razie) niezupełnie widzę potrzebę wyłonienia przedstawicieli/delegatów/pełnomocników/rzeczników. Sytuacja jest dla Senatu (chyba) bez precedensu, gdyż nie było dotychczas petycji wnoszonej z tak dużą wielokrotnością, więc można przypuszczać, że w dalszym postępowaniu Biuro Komunikacji Społecznej wykorzysta rozwiązanie z projektu ustawy o petycjach:

   Art. 13. 4 4. Na stronie internetowej, o której mowa w ust. 2, rozpatrujący petycję ogłasza wynik rozpatrzenia petycji wielokrotnej. Ogłoszenie to zastępuje zawiadomienie, o którym mowa w art. 15 ust. 2 [o wyniku rozpatrzenia petycji zawiadamia się składającego petycję].

   Gdyby jednak zaistniała potrzeba upoważnienia osoby dobrze zorientowanej do reprezentowania osób, które wniosły petycję, to całym sercem i rozumem jestem za tym, aby była to Elżbieta z Łodzi.
   Elżbieta jest bardzo dobrze zorientowana, czytała ustawy i dokumenty w sprawie zgłoszonej do TK, zredagowała pismo, dotarła do materiałów (broszur), które dołączyła jako załączniki do pisma itd. Może być doskonałym rzecznikiem prasowym sygnatariuszy, gdyż wysyłała pisma do OPZZ, "Solidarności", p. poseł A. Bańkowskiej, co na pewno jest ważne w całej sprawie, której efektem jest petycja.

   Elżbieto z Łodzi, proszę, odezwij się! Napisz, że wyrażasz zgodę na reprezentowanie wnoszących petycję.
   Proszę i pozdrawiam.

   Łączę serdeczności dla wszystkich
   Jot

   Usuń
  3. To bardzo przepraszam Jot jezeli tak zrozumialam,ale nie da się ukryc,ze swietnie bedziesz nas reprezentowac, oczywiście jezeli bedzie taka potrzeba i wyrazisz zgode.Masz rowniez racje co do Elzbiety z Lodzi tez sobie swietnie radzi w tych ustawach ,sama wysylalam stworzone przez nia pisma do OPZZ,Solidarnosci-na ktore do dnia dzisiejszego nie dostalam odpowiedzi.Rowniez do sejmu do P.A.Bankowskiej.ktora cos w odpowiedzi obiecala,ale dotad brak jakichkolwiek informacjiw naszej sprawie-nie mowie o Ministerswie Pracy jako przyklad rzadzacych-brak odpowiedzi.Najlepszym wyjsciem byly jednak petycje.Serdecznie pozdrawiam Cię Jot,Elzbiete,Slawke i naszego Kibica i wyczekujemy co dalej:) Maria z DG

   Usuń
 13. Jot dziękuję za zaangażowanie w sprawę rocznika 53 i bardzo proszę o reprezentowanie nas w Senacie. Moją kasację SN odrzucił, opisałam to pod zakładką skargi kasacyjne 3. Pozdrawiam.
  Aleksandra z Bydgoszczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jot również proszę o reprezentowanie nas, Maria Z

   Usuń
 14. Ta wiadomosc podniosla mnie na duchu.Jestem przekonana ,ze sa ludzie ,ktorzy potrafia dobrze zrozumiec problem rocznika 53r.Mieszkam w chwili obecnej w Kandzie ,lecz caly czas sledze temat rocznika 53r.Pozdrawiam I trzyam kciuki.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 15. Oglądałam transmisję z posiedzenia komisji i nasza petycja nie była rozpatrywana,chyba że będzie po południu,albo przeoczyłam.Ania Szczecinek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, naszej petycji jeszcze nie nadano formalnego biegu więc nie mogła być przedmiotem dzisiejszych obrad. Jot zachęcała do obejrzenia, jak przebiega praca Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nad innymi petycjami, żeby zorientować się, co nas później czeka. :)

   Usuń
 16. Do an.14:36 dzięki za wyjaśnienie,rzeczywiście nie pomyślałam,ale jesteśmy tak "podkręcone"że .....aż szkoda gadać.Pozdr.Ania

  OdpowiedzUsuń
 17. Drogie Panie z rocznika 53, rozsyłajcie e-mailem petycję z prośbą o jej wysłanie do senatu. Ja tak zrobiłam i wiem, że poskutkowało. Kilka petycji już zostało wysłane. Pozdrawiam, Ewa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy nie jest juz za póżno na wysłanie petycji. ale jeżeli nie to prosze odpisac skad wziasc wzor.Czy moze musze sama stworzyc czy adres taki jak w tym wzorze na poczatku. pisałam juz dwa pisma do RPO, odpowiedzi znane.odwolalam sie do sadu pracy,odpowiedzi jeszcze nie mam.Prosze powiedziec czy i co jeszcze moge zrobic anna

   Usuń
  2. Mam jeszcze kilka zaangazowanych kolezanek z 53 ale potrzebny nam przewodnik anna x

   Usuń
  3. Jot10 października 2013 02:02

   Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Zamykam posiedzenie ;)

   Petycja jest gotowa, ale najpierw w sprawie organizacyjnej.
   Moim zdaniem będzie najlepiej - najprościej, najbardziej estetycznie :) i skutecznie oraz aby petycja była "indywidualna wielokrotna" :

   1. wydrukować petycję - z pliku pdf (zostanie zachowane formatowanie tekstu i układ w tabeli)
   2. wypełnić długopisem rubryki przeznaczone na dane:
   - Nazwisko
   - Imię
   - Kod pocztowy, miasto
   - Ulica, nr domu/mieszkania
   - E-mail (myślę, że to jest opcjonalne, obowiązku posiadania nie ma)
   3. PODPISAĆ - ze strony Senatu: "Istotnym elementem petycji jest złożenie podpisu pod tekstem petycji i jednocześnie pod informacją o dobrowolnym udostępnieniu danych osobowych"
   4. Zaadresować kopertę:

   Kancelaria Senatu
   ul. Wiejska 6
   00-902 Warszawa - z dopiskiem "Petycja"

   5. wysłać
   6. wrócić do domu, zrobić sobie kawę itp., zasiąść do komputera...

   UWAGA:
   Jeśli ktoś będzie chciał kopiować tekst i wklejać, to konieczne będzie samodzielne formatowanie tekstu - tekst, który "przejdzie" przez Internet "rozjeżdża się" i wymaga przede wszystkim usunięcia po kolei każdego (nadmiernego) Entera.

   Przepraszam, ale w kwestii merytorycznej i redakcyjnej już się nie wypowiem - rano do pracy :(
   Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, posiłkowałam się m.in. tym:
   ftp://ftp.wsap.edu.pl/wykladowcy/OLIWNIAK_SLAWOMIR/legislacja%20II.doc

   Proszę nacisnąć link:

   GOTOWA PETYCJA DO SENATU

   Dobranoc
   Jot

   Usuń
  4. Na wczorajsze pytanie Anny "czy nie jest już za późno na wysłanie petycji" nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W obecnym trybie rozpatrywania petycji, przynajmniej po naszej stronie odpowiedź nie jest znana. Sytuacja jest wyjątkowa także dla kancelarii Senatu ze względu na wielokrotność składania petycji.
   Prosty schemat rozpatrywania petycji takiej sytuacji nie uwzględnia:
   http://www.senat.gov.pl/petycje/schemat-rozpatrywania-petycji/

   Projekt ustawy o petycjach przewiduje regulację w tym zakresie, ale jest to na razie tylko projekt; sporo uwag do projektu omawiano na posiedzeniu połączonych Komisji 7.11.2013 r. (część przyjęto jako poprawki), np. "zasadnym jest, aby termin oczekiwania na kolejne petycje dotyczące tej samej sprawy był liczony od dnia otrzymania petycji, a nie od dnia jej zamieszczenia na stronie internetowej".
   GOTOWA PETYCJA DO SENATU ukazała się na blogu 10.10.2013 r. i wg doniesień blogowiczów była wysyłana do Senatu od 11.10.2013 r., zatem wysyłanie trwa już blisko miesiąc.

   Z art. 13 projektu ustawy o petycjach:
   "Art. 13. 1. Jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania petycji przez właściwy organ rozpatrujący składane są dalsze petycje dotyczące tej samej sprawy, rozpatrujący petycję może zarządzić łączne rozpatrywanie petycji (petycja wielokrotna).
   2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na stronie internetowej organu rozpatrującego lub urzędu go obsługującego ogłasza się okres oczekiwania na dalsze petycje nie dłuższy niż 2 miesiące, licząc od dnia ogłoszenia. Termin rozpatrzenia petycji wielokrotnej liczy się od dnia upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzednim."

   Wg projektu ustawy na stronie internetowej ma być zamieszczana treść petycji (skan), a nie tylko omówienie petycji. Póki co na stronie Senatu zamieszczane są mówienia petycji, jednakże mało treściwe, z dużym opóźnieniem i trudno dostępne.
   Może trzeba wysyłać petycję ;) do Biura Komunikacji Społecznej, aby numery petycji były linkami do opisów petycji :))
   Obecnie skrócone opisy petycji są ułomne także z tego powodu, że "szczegóły petycji" nie podają daty wpływu petycji:
   http://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/

   Z kolei dostęp do opracowania petycji, sporządzonego przez Biuro Komunikacji Społecznej, jest możliwy tylko z poziomu "Porządku obrad" Komisji i to z opóźnieniem.
   Zob. np. opracowania petycji (linkiem jest numer petycji) z posiedzenia Komisji 17.09.2013 r.:
   http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,6,2,komisja-praw-czlowieka-praworzadnosci-i-petycji.html

   14.11.2013 r. ma być rozpatrzonych 6 petycji, jeszcze nie ma linków do opracowań petycji
   http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,6,1,komisja-praw-czlowieka-praworzadnosci-i-petycji.html

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  5. bardzo dziekuje Jot. Sciagnełam te petycje. jutro wysyłam.Pozdrawiam Anna x

   Usuń
 18. Gotowa Petycja pod zakładką Rocznik 1953 3 autorstwa Jot z dn 10.10 2013 godz.02.02 tylko nacisnąć link drukować i wysyłać!
  Tam się ten link otwiera!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można także - nacisnąć na pasku pod nazwą blogu na WZORY PISM, po otwarciu strony zjechać trochę w dół, drugi od góry post to "Petycja do Senatu", tam jest instrukcja ;) z aktywnym linkiem do petycji.

   Jot

   Usuń
  2. Adminko,
   w tym miejscu napisałam komentarz, aby zebrać w jednym miejscu wpisy na temat petycji i ułatwić zainteresowanym dostęp do treści. Napracowałam się przy tym, wstawiłam aktywne linki do komentarzy na blogu i postu Adminki.

   Dodany przeze mnie komentarz był widoczny tylko przez chwilę :(
   Co jest powodem, że zniknął?

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  3. Ponieważ jestem typem... ;) to mimo zniechęcenia dodaję komentarz jeszcze raz.

   Gdy zaglądam do statystyk aktywności czytelników na blogu (tak, są takie narzędzia w Internecie), to prawie zawsze ktoś przegląda tzw. zakładki R. '53.
   Postanowiłam więc ułatwić zainteresowanym dostęp do informacji na temat sytuacji wcześniejszych emerytów ur. po 31.12.1948 r., w tym kobiet z rocznika 1953, oraz znaczenia petycji do Senatu, której nb. tytuł o szerokim zakresie przedmiotowym brzmi:

   Petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad obliczania wysokości emerytury w powszechnym wieku emerytalnym po emeryturze wcześniejszej, obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. na podst. art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

   Zainteresowanym problemem polecam zatem czytanie łączne ;) wpisów w zakładkach '53 i na innych stronach. Mam przy tym tylko niewielkie obawy o posądzenie o autoreklamę, gdyż podmioty faktycznie zaangażowane w rozwiązanie problemu wiedzą, że chodzi o SPRAWĘ, a nie o coś innego :)

   Informacje zamieszczone po opublikowaniu na blogu "Petycji" (a przed dodaniem przez Adminkę oddzielnego postu):

   proszę naciskać linki (wstawiłam aktywne linki)

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/zus-odda-zawieszone-swiadczenia-emeryci.html?showComment=1381439501985#c1353442638495532659

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/skan-pisma-z-mpips.html?showComment=1381575473358#c2340077217023279019

   Post Adminki z komentarzami blogowiczów na temat Petycji do Senatu:

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2013/10/petycja-do-senatu.html

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  4. Do kompletu materiałów dodaję link do artykułu w "Rzeczpospolitej" autorstwa Mateusza Rzemka - który na blogu anonsował Kibic.
   Artykuł jest obszerny, cały tekst dostępny po darmowym zalogowaniu się:

   proszę naciskać linki

   http://prawo.rp.pl/artykul/758453,1056675-Dyskryminacja-ZUS--Kobiety-z-rocznika-1953-straca-prawo-do-korzystnego-przeliczenia-emerytury.html

   Osobom, które mają wolną chwilę, polecam obejrzenie wysłuchania publicznego (taka stacjonarna ;) forma znanych blogowiczom konsultacji społecznych) w spr. zapisów projektowanej ustawy o petycjach.
   Uwagi mówców bardzo rzeczowe z konkretnymi propozycjami przepisów, korespondujące z naszymi rozważaniami o toku prac nad petycją i wątpliwościami - procedowane przez Komisję na następnym posiedzeniu:

   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/wysluchaniepubliczne/285/wysluchpubl.pdf

   Najwięcej o petycji wielokrotnej, czyli takiej jak nasza, mówiła Zofia Komorowska, której wystąpienie wywołało zrozumiałe ;) poruszenie wśród obecnych (zauważalne w licznych skrętach tułowia i szyi) - w retransmisji od godz. 12:12 (w dacie retransmisji jest czeski błąd)

   http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KPCPP125KU2111

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  5. Gratuluję Jot!
   Jestem nowa na blogu,ale należę do grona "pokrzywdzonych 1953",doświadczona nieowocną korespondencją z RPO.
   Wyśmienita petycja,którą drukuję,podpisuję i wysyłam.
   Już straciłam nadzieję,teraz znowu czuję wolę walki!Dzięki.

   Usuń
 19. Jot to znaczy ,iz rozpatrzenie naszej wieloktotnej petycji moze odbyc sie dopiero w polowie grudnia lub w styczniu?skoro ciagle jeszcze naplywaja do kancelarii Senatu?Tu gdzie mieszkam mam nijaki zasieg internetu ,i nie moge wysluchac zadnej transmisji,ale bede podgladac na stronie Senatu-petycje,narazie naszej nie ma .Pozdrawiam Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mario,
   myślę tak, jak Ty piszesz - trzeba podglądać strony Senatu.
   Z mojego przeglądu stron o petycjach wynika, że jeśli Marszałek skieruje petycję do Komisji, to na posiedzeniu Komisji znajdzie się ona niebawem. W 2013 r. komisja pracuje nad petycjami dużo i raczej rytmicznie i nie ma takich zaległości jak w latach poprzednich. Petycje "proste" są załatwiane w ciągu ok. 3 mies. od daty wpływu (np. tajne nauczanie, Unia Horodelska, niedziela bez handlu). Petycje, które trafiają na posiedzenia Komisji po kilka razy, bo Komisja zasięga opinii innych organów władzy i instytucji, są rozpatrywane znacznie dłużej. Zatem cierpliwie śledzimy ;)

   Wnikliwe śledzenie złożonej petycji nie jest proste na stronie Senatu.
   Jeśli chcemy mieć pełen ogląd sprawy, to trzeba przeglądać trzy strony:

   proszę naciskać linki

   WYKAZ TEMATÓW PETYCJI – „szczegóły petycji” podają wyraziście przebieg prac nad petycją,
   ale
   tam brakuje linku do opracowania petycji, brakuje daty wpływu petycji

   http://www.senat.gov.pl/petycje/wykaz-tematow-petycji/

   PETYCJE W PRACACH KOMISJI PRAW CZŁOWIEKA, PRAWORZĄDNOŚCI I PETYCJI - numer petycji jest linkiem do opracowania petycji (tam data wpływu), są dostępne opinie (jeśli Komisja zwróciła się o takowe), są linki do retransmisji,
   ale
   brakuje linków do stenogramów (które są w „Porządku obrad” posiedzeń Komisji), nie ma prostych „szczegółów petycji”, więc jeśli prace nad petycją trwają dłużej, są prowadzone na kilku posiedzeniach Komisji, to informacje o petycji trzeba „wyłapywać” na tej stronie, zob. np. petycja nr P8-03/13 ciekawa dla osób ze statusem emeryta, ponieważ jej celem jest przyznanie emerytom i rencistom uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki

   http://www.senat.gov.pl/petycje/petycje-w-pracach-komisji-praw-czlowieka-praworzadnosci-i-petyc/

   POSIEDZENIA KOMISJI --> PORZĄDEK OBRAD – tu jest prawie wszystko (im bardziej wstecz, tym informacje dokładniejsze),
   ale
   nie ma dostępu do „szczegółów petycji”, w których jasno widać przebieg prac nad petycją

   http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,6,1,komisja-praw-czlowieka-praworzadnosci-i-petycji.html

   Pozdrawiam świątecznie
   Jot

   Usuń
 20. Jot-dziękujemy za linki, będziemy uważnie śledzić dalszą drogę petycji.
  Jak zawsze wykonałaś "wielką" robotę. Podziwiam Cię i także pozdrawiam świątecznie.
  Sławka

  OdpowiedzUsuń
 21. Jot- czy my też nie powinnyśmy wysyłać wzorem "zawieszonych" informacji o naszej sprawie do poszczególnych senatorów?
  Sama nie wiem co możemy jeszcze zrobić.
  Pozdrawiam -Sławka

  OdpowiedzUsuń
 22. Jot dzięki za ogrom pracy jaki włożyłaś. Tak to jest w życiu , że "ktoś musi zapoczątkować a za nim pójdzie reszta". Teraz poczekajmy na efekty twojej pracy mam nadzieję ,że z korzyścią dla nas kobiet z rocznika 53.
  Pozdrawiam wszystkie wojowniczki,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem "Rocznika '53" jest niezmiernie ważny i poważny, ale jest też wyjątkowo trudny i skomplikowany prawnie, m.in. ze względu na brak ustawy o petycjach. Miejmy nadzieję, że prawnicy z Senatu zrobią wszystko, co tylko możliwe, aby go skutecznie rozwiązać.
   Trzymam kciuki, kibic

   Usuń
  2. Dzięki kibicu, trzymaj mocno!
   Sławka

   Usuń
  3. Czy ktoś oglądał dzisiejsze posiedzenie KPPCiP, która miała rozpatrywać aż 6 petycji? Jakie wrażenia? Ja dopiero przymierzam się do oglądania, ale widzę, że to trwa 3 godz. :)

   Retransmisja:

   http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KPCPP1371

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 23. Jestem pod wielkim wrazneim ,Madrosci ,Wielkosci zadania.To cuodnie ,ze sa takie osoby jak JOT,Slawka I wiele wiele innych osob.Pozdrawiam.
  z Kanady ,tu tez sa osoby z rocznika 53 I na wczesniejszej emeryturze.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 24. Również pozdrawiam i myślę , że wysłałyście dziewczyny petycję.
  Jak to dobrze, że jest internet bo za naszej młodości nie byłoby tej "rozmowy"-Sławka  OdpowiedzUsuń
 25. Czy któraś z emerytek ur w 1953 r ma wypłacaną emeryturę w 100% zaraz po ukończeniu 60 lat ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 2013 r obowiązuje nowa ustawa za każdy kwartał doliczają 1 miesiąc, urodziłam się w marcu pełną emeryturę otrzymałam w kwietniu :)INKA

   Usuń
  2. W/w ustawa dotyczy tylko nowej emerytury liczonej z kapitału, a rocznik kobiet 1953 jest na emeryturze liczonej wg. starych zasad i pełną emeryturę (100%) powinien otrzymywać po skończeniu równo 60 lat. ZUS wmawia nam, że trzeba nam doliczyć te dodatkowe miesiące, a to jest niezgodne z prawem - ja nie występuję o nową emeryturę, bo jest dla mnie niekorzystna. Czyżby kolejny raz ustawa działała wstecz ? co o tym myślicie?

   Usuń
  3. Dzwoniłam osobiście do mojego ZUS i nawet "weszłam" w dyskusję z panią Kierownik / :)/ , niestety mają tak interpretować przepisy - nasz rocznik 53 obowiązuje już "doliczanie"......
   Miśka.

   Usuń
 26. Witaj Jot Proszę o informację co mam zrobić ? Jestem z 1952r. ale wniosek o emeryturę powszechna złożyłam w styczniu 2013 i oczywiście ZUS potracił mi z kapitału wcześniej pobrane emerytury, Świadczenie wyszło niższe więc pozostawiono mi emeryturę w wysokości dotychczas pobieranej wcześniejszej. Odwołałam się do sadu i przegrałam w sadzie I instancji i w apelacyjnym .Czy Twoim zdaniem powinnam jeszcze złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich .Oczywiście Petycję wysłałam jeszcze w pażdzierniku licząc na unicestwienie art. 25. Pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno, Wielka Wojowniczko!
   Mimo Twojej przegranej, gratuluję determinacji w walce o bronę praw nabytych. Czy jesteś Krystyną S., która pisała o przegranej w SO i SA, urodziła się w grudniu? Jeśli tak, to ważny punkt uzasadnienia skargi do RPO już napisałaś - nie wiedziałaś, że tak znowelizowano (!) ustawę o e.r. z FUS, że z wnioskiem o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym powinnaś była zdążyć do 31.12.2012 r. Nie na tym polega stanowienie prawa w państwa prawa, żeby obywatel na wyścigi z ustawodawcą starali się nawzajem przechytrzyć.

   Moim zdaniem powinnaś napisać solidną skargę do RPO, masz dokumenty w postaci wyroków, które to uzasadniają. Co więcej, możesz napisać, że z relacji z korespondencji z RPO innych pokrzywdzonych działaniem prawa wstecz wiesz, że RPO czeka na wyroki sądów, zob. wpisy w R. '53 Marii z 25 sierpnia 2013 07:43, Marii z DG z 12 września 2013 07:10.
   W uzasadnieniu możesz wykorzystać stosowne do Twojej sytuacji fragmenty z petycji.
   Bardzo ważne: kiedy zapadł wyrok w SA? Czy masz uzasadnienie wyroku? Termin wniesienia skargi konstytucyjnej wynosi 3 miesiące od dnia doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku. RPO może przystąpić do postępowania przed TK. Zrobiłaś już baaardzo dużo, zachęcam, abyś sprawę kontynuowała. Pisz do RPO, proś o zajęcie stanowiska w sprawie wniesienia skargi konstytucyjnej (jeśli terminy pozwalają!), niech RPO myśli i odpowie na Twoje pismo; dodaj załączniki, w tym decyzje ZUS z których wynika mniejsza kwota nowego wyliczenia emerytury w porównaniu z em. wcześniejszą.

   Tobie i wszystkim zainteresowanym podaję dla relaksu ;) art. Mateusza Rzemka z 15 marca 2013 r. "Tysiące emerytów straciło prawo do przeliczenia" (cała treść art. dostępna po darmowym zalogowaniu się):

   http://prawo.rp.pl/artykul/757955,990139-Tysiace-emerytow-stracilo-prawo-do-przeliczenia.html

   Wszystkim dziękuję za miłe słowa. Przepraszam, że słowa podziękowania kieruję tylko co jakiś czas, nie indywidualnie, ale... szkoda limitu 200 wpisów na moje ego :)

   Serdecznie pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 27. Krystyno! Zagapiłaś się i to nie tylko Ty jedna. Myślę , że już nic nie możesz zrobić. Nie mamy dobrych doświadczeń z RPO, pewnie odpisze Ci ,że miałaś czas do 31.12.2012r , ale może Jot jeszcze coś podpowie.
  Pozdrawiam Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rocznik 52 i starsze miał szanse, a jeżeli nie skorzystał z tego prawa to na własne życzenie poniósł szkodę.
   W odmiennej sytuacji jest rocznik 53

   Usuń
 28. Droga Jot. Dziękuję za linki dot.prac Komisji senackich (jak również za całą wcześniejszą pracę). W sprawach komputerowo-internetowych jestem na poziomie "wczesnoszkolnym" więc oprócz uzyskanych informacji mam okazję do nauki. Pozdrawiam bardzo serdecznie, również Kibica i wszystkich aktywnych na tym blogu.
  Teresa ze Śląska

  OdpowiedzUsuń
 29. Droga Jot Dziękuję pięknie za wyczerpującą odpowiedz. Jestem pełna podziwu ,ze tak pamiętasz i kojarzysz wszystkie posty . Istotnie jestem tą Krystyną z grudnia 1952. Mam już uzasadnienie wyroku z Sądu Apelacyjnego /otrzymałam wczoraj / i przystąpię do pisania skargi do RPO. Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie moja sprawą i pozdrawiam Krystyna S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze Krystyno,kiedy w marcu tego roku pisalam skargę do RPO w naszej sprawie odpisal,ze czeka na wyroki sadow.Moze w koncu ruszy?o ile nie bedzie czekal na wiecej:)))Pozdrawiam Maria z DG.

   Usuń
 30. Mario z DG
  Przeglądając starsze posty" Poradnik emeryta" zobaczyłam Twój wpis dot. urlopu wychowawczego. Proszę napisz jeszcze raz , kiedy na nim przebywałaś, ja jestem na etapie pisania pisma do ZUSu w tej sprawie. Pozdrawiam -Sławka

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja Sławko przebywałam na urlopie wychowawczym w 03.1981 roku i cztery lata na zasiłku pielegnacyjnym na chora corunie i mam przelicznik 0,7%.Pisałam do ZUS o przeliczenie kapitalu poczatkowego niestety dostałam odmowe.W uzasadnieniu pisza:po rozpoznaniu Pani wniosku o uwzglednienie zmiany przepisow do art.174 ust.3b zgodnie z ustawa z dnia 21 czerwca 2013 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS,wartośc kapitalu poczatkowego ustalona na podstawie powolanego przepisu nie ulega zmianie.":)))))oni potrafia bardzo otumanic czlowieka :)Pozdrawiam Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dodatek obszukalam gdzie to mozliwe,aby znalezc znaczenie tego artykulu w ZUS i google i nie udalo sie.Maria

   Usuń
  2. Mario- kapitału na nowo Ci nie przeliczą , gdyż jesteśmy na wcześniejszej emeryturze. Kapitał początkowy mogą przeliczyć , gdy przechodziłybyśmy na emeryturę tzw. powszechną, opartą na zgromadzonym kapitale. Na razie nam się to nie opłaca, gdyż odliczają od kapitału to co nam wypłacili. Przy wcześniejszej kapitał do niczego nie jest potrzebny. Dlatego napisali Ci , że kapitał nie ulega zmianie. Sławka

   Usuń
  3. Tutaj nie zgodzilabym sie z Toba Sławko poniewż miałam ponownie przeliczany tznw grudniu 2008 przeszlam na wczesniejsza,ale pracowalam.Od stycznia 2009 weszla nowa ustawa dla tych co mieli lata pracy wyzerowne,a ja miałam takich sześć ,gdyz archiwa placowe ulegly zniszczeniu i skladalam wniosek do ZUS dolaczajac trzy znalezione angaze z tych lat i kapitał ponownie przeliczono.Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  4. Ja miałam na myśli ostatnią możliwość przeliczenia kapitału w związku z wejściem w zycie nowej ustawy od dnia 1.10 13r Pozdrawiam Sławka

   Usuń
  5. Ustawa z 21.06 13.do postu powyżej -Sławka

   Usuń
  6. Oj, Sławko... :))))
   Ustawa z 21.06.2012 (a nie 2013).
   Weszła w życie 01.01.2013 (a nie 1.10.2013).
   ;)

   Usuń
  7. Ups, Sławko, najmocniej przepraszam, nie mam racji.
   To nie ta ustawa.

   Usuń
  8. Chyba ( nie jestem tego pewna dokładnie w którym to było roku i m-cu) XI 2011 weszła ustawa o ponownym przeliczeniu kapitału. Do pierwszego ustalenia kapitału brano pod uwagę lata i miesiące (które "zamieniano" na miesiące) , a od XI 2011 (chyba) kapitał jest liczony po nowemu (lata i miesiące zamieniane są na dni) np; dawniej liczone było: składkowe 10 lat 10 miesięcy i 29 dni dawało to 130 m-c a teraz 3929 dni.(te 29 dni są waloryzowane od poczatku kapitału) Dlatego teraz Zus wysyła nowe iformacje o kapitałowych emeryturach.

   Usuń
 32. Jestem wcześniejszą emerytką 53, solidaryzuję się z paniami, popieram i wysyłam petycję ,Halina

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam, ja też jestem wcześniejszą emerytką z roku 1953. W dn. 3.X.2013r. wystąpiłam o powszechną emeryturę. W dn. 24.10.2013r. otrzymałam decyzję o przyznaniu emerytury. Ponieważ emerytura powszechna wyliczona została na poziomie niższym od dotychczasowej, pozostawiono emeryturę na dotychczasowym poziomie. No ale gdyby wyliczona została na zasadach z 2012r. byłaby wyższa. Moje pytanie brzmi czy mam wykonać jakiś ruch. Czy powinnam wycofać swój wniosek z 3.X.2013r. w takiej sytuacji, odwołać się, a może nie reagować wcale? Pytam bo nie wiem czy brak reakcji z mojej strony w przypadku korzystnych zmian w ustawie w sprawie rocznika 1953) - nie zadziała na moją niekorzyść (decyzja o przyznaniu emerytury uprawomocni się 24 listopada). Z góry dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, myślę, że powinnaś wycofać wniosek i umorzyć postępowanie o przyznaniu emerytury powszechnej. Wcześniej na tym blogu była o tym mowa ale także poinformowano mnie o takiej drodze w ZUS. Jestem w podobnej sytuacji ale czekam jeszcze na decyzję z ZUS i wycofam wniosek. Pozdrawiam bh zachodniopomorskie

   Usuń
  2. Wycofać wniosek i mieć znów możliwość naliczenia " powszechnej" , gdy cos się zmieni w stosunku do naszego rocznika.
   S

   Usuń
  3. Oczywiście wycofaj wniosek bo jak tego nie zrobisz to ZUS sam tego nie zrobi :)

   Usuń
 34. witam. Jestem rocznik 1953, wcześniejsza emerytura od marca 2009 roku, pracuję do końca grudnia tego roku. Obecnie pobieram całą emeryturę . Czy obecnie mogę wystapić do ZUS o przeliczenie podstawy wcześniejszej emerytury wysyłając do ZUS druk Rp-7 o zarobkach za lata 2009-2012, ktore są trochę wyższe niż w momencie przyznania emerytury w 2009 roku. Jeżeli ktoś z Państwa może mi podpowiedzieć w tej sprawie to z góry bardzo dziękuję. O emeryturę powszechną nie występowałam bo napewno będzie mniejsza.Jeżeli będę od stycznia na emeryturze to czy obowiązkowo muszę powiadomić ZUS.Pozdrawiam wszystkich.Maria O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz wystąpić już po zakończeniu 2013 roku (jeżeli też miałaś wyższy dochód za 2013 r. to przeliczą ci na podstawie RP-7 za lata 2009-2013. Ja przeliczałam te 4 lata, które wymieniłaś w kwietniu b.r. i wzrosła mi emerytura. Ale musisz mieć wyższy wskaźnik w ostatnich latach to przeliczają po zakończeniu pełnego roku.

   Usuń
  2. Wystąpić do ZUS o przeliczenie podstawy ,wysyłając druk Rp-7 można było w lutym lub marcu każdego roku, nie czekać aż 4 lata. Gdyby wtedy podwyższyli, wówczas wyższa emerytura byłaby płacona na bieżąco, To strata nie do odzyskania.

   Usuń
 35. Mario O . Zajrzyj do zakładki Poradnik emeryta" tam dokładnie Jot to wyjaśnia./z prawej strony bloga/ .
  Czy doliczałaś stażowe? W styczniu powinnaś dostarczyć do ZUSu zaświadczenie z pracy o przepracowanym okresie. RP 7 to chyba lepiej dać w marcu, ale dokładnie nie wiem. Może Jot Ci pomoże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.Stażowe doliczałam po każdym kwartale i to mam doliczone do emerytury.Wedlug moich wyliczeń Czy przeliczenie podstawy emerytury następuje według kwoty bazowej z roku 2009 czy obecnej. Dochody za lata 2009-2012 są wyższe. Pozdrawiam wszystkich Maria O.

   Usuń
  2. Jeżeli pracujesz do końca grudnia, to muszą Ci doliczyć ostatni kwartał, ale dopiero możesz złożyć zaświadczenie 2.01.2014r.

   Usuń
  3. Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury następuje według kwoty bazowej z daty ZŁOŻENIA wniosku

   Usuń
  4. Dziękuję za informacje w sprawie przeliczenia podstawy emerytury.Maria O.

   Usuń
  5. Jeżeli jesteś na "wcześniejszej" to ci kwoty bazowej nie wezmą obecnej tylko z roku w którym po raz pierwszy ci naliczono emeryturę.
   Doliczenie stażu pracy też jest wg. starej bazy.

   Usuń
  6. Do Marii O. Spróbuj przeliczyć emeryturę z 10 kolejnych lat, a także z 20 wybranych lat. ZUS wypłaci korzystniejszą. Tak było moim przypadku. Sławka

   Usuń
 36. Co to się porobiło z zawieszonymi emerytami- mamy tępych posłów , którzy niczym się nie interesują i na niczym się nie znają.Każdy z emerytów występujących na blogu , lepiej od nich zna się na sprawie.Jestem ciekawa czy senat coś postanowi w naszej sprawie. Koleżanki nadal przesyłają Petycję . Nie wiem jak to jest-czy powinnyśmy dostać jakąś odpowiedź, jaka jest w tym wypadku procedura. Może ktoś się orientuje?
  Pozdrawiam -Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dział Petycji i Korespondencji w Senacie dysponuje bazą adresową osób nadsyłających "wielokrotną" petycję Rocznika '53 i każda sygnatariuszka (lub sygnatariusz) powinna otrzymać na podany adres do korespondencji informację na temat losów petycji.

   Usuń
 37. Na petycje nie otrzymasz indywidualnej odpowiedzi.Jesli petycja zostanie rozpatrzona,przyjeta,zostanie ogloszona decyzja przez srodki masowego przekazu.To moja opinia
  Pozdrawiam Barbara

  OdpowiedzUsuń
 38. Jestem rocznik 1953.Obecnie pracuję i pobieram emeryturę "wczesniejszą".Czy to prawda ,że o przeliczenie podstawy emerytury mogą się ubiegać osoby, które nie ukończyły wieku powszechnego. Ja obecnie mam ukończony wiek 60 lat + 3 miesiące ukończyłam w październiku br. Obecnie chcę wysłać Rp7 do ZUS za lata 2009-2012 (bo wcześniej nie występowałam -wskaźnik za te lata jest wyższy ) o przeliczenie podstawy emerytury wcześniejszej. Czy ZUS przeliczy mi podstawę emerytury według korzystniejszego wariantu, czy wyliczy mi nową emeryturę według nowych przepisów . Ja nie chce przeliczać według nowych przepisów bo będzie mniejsza. Maria S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. p Mario proszę zaznaczyć ze chodzi pani o przeliczenie emerytury wg,art.110 ustawy emerytalnej ,jezeli wskaznik będzie pani miała wyzszy od poprzednio ustalonego to przeliczą pani wg. nowej kwoty bazowej pozdrawiam Inka :)

   Usuń
  2. Dziękuję Pani Inko za podpowiedź.Rozumiem,że osiągnięcie przeze mnie wieku powszechnego (60+3) nie przeszkadza w złożeniu wniosku o przeliczenie emerytury wcześniejszej wg.art. 110 ustawy emerytalnej.Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Ale kwoty bazowej nie wezmą nowej tylko z roku naliczenia wcześniejszej emerytury. Przeczytaj wpis powyżej z 20.11 godz.20.49.
   Możesz przeliczyć z 10 kolejnych lat. lub z 20 wybranych z całego okresu pracy.

   Usuń
  4. do anon.20:36 ten wskaznik przeliczeniowy ustala się na podstawie kolejnych 10 lat lub 20 wybranych z całej kariery zawodowej.....

   Usuń
  5. Do 20:36
   Radzisz przeczytać wpis powyżej, to ja doradzam przeczytać tylko trochę wyżej od wskazanego przez Ciebie - wpis jakiegoś Anonima z 18 listopada 2013 17:12.
   Na czym miałoby polegać to przeliczenie z wyższym wskaźnikiem, gdyby kwota bazowa była z roku naliczenia wcześniejszej emerytury? Co roku emeryci wyczekują ogłoszenia w lutym kwoty bazowej, aby przeanalizować swoje możliwości. W roku 2012 wyjątkowo było to pytanie: waloryzacja czy przeliczenie z nową kwotą bazową?

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  6. Jot dobrze wyjaśnia i prostuje "porady",
   Rzeczywiście w 2012r korzystniej było złożyć wniosek w lutym i skorzystać wtedy z marcowej waloryzacji, bo kwota bazowa wzrosła o mniejszy współczynnik niż waloryzacja

   Usuń
 39. Witam! Czy ten problem dotyczy tylko kobiet pobierającą wcześniejszą emeryturę i pracującą z rocznika 53.Ja skończyłam 60 lat w sierpniu i jestem na wcześniejszej emeryturze,ale nie pracowałam.

  OdpowiedzUsuń
 40. Widać, że nic się nie dzieje w naszej sprawie, wszystko umilkło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzisz chyba, że petycja wpływa do Senatu i zaraz trafia na posiedzenie Komisji :)
   Podobnie jak nasza, też w październiku, ale w 2012 wpłynęła petycja w spr. waloryzacji emerytur wojskowych (P8-08/13). Została opracowana w maju 2013, na posiedzeniu Komisji znalazła się w czerwcu. Są też przykłady krótszych terminów, ale jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 41. Do anonima z 11.19
  Ciebie też dotyczy "nasz problem", gdyż przy przejściu na emeryturę tzw. powszechną odliczą Ci to co już wypłacili. Więc wyślij Petycję!

  OdpowiedzUsuń
 42. Dzisiaj ZUS przysłał mi pismo,że mam dostarczyć zaświadczenie o wysokości przychodu w 2011 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące. W listopadzie 2012r. po wyroku TK złożyłam w ZUS RP 7 za 2011r. gdzie był podany cały przychód. Nie rozumiem w jakim celu mam dostarczyć to zaświadczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadają w rozbiciu na poszczególne miesiące dlatego zeby sprawdzić czy w ktorymś z miesięcy nie przekroczyła pani 130 %

   Usuń
  2. Druk RP7 a zaświadczenie o wysokości przychodu to nie to samo.Zaświadczenie o wysokości zarobków lepiej podać w rozbiciu na poszczególne miesiące,wtedy ZUS wybierze korzystniejszy wariant.Pozdrawiam

   Usuń
 43. Witam, wiele skorzystałam z blogu 1953. Chciałabym wrócić do sprawy Petycji i różnych pism, które z Waszą pomocą wysłałam - RPO, Kancelaria Senatu, Sejmowa Komisja, związki zawodowe. W jednej z Waszych wypowiedzi padło pytanie o to, kogo mogłybyśmy jeszcze zainteresować naszą sprawą. Pomyślałam o Pełnomocniku Rządu do Spraw Równego Traktowania p. Agnieszce Kozłowskiej-Rajewicz. W naszych w/w pismach odwołujemy się przecież i do przekonania, że m in została naruszona zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn /rocznik 1948/ - a to leży zarówno w kompetencjach jak i zadaniach Pełnomocnika. M in jest to "koordynacja działań międzyresortowych w zakresie równego traktowania.....przeprowadzanie analiz i ocen rozwiązań prawnych w zakresie rt....podejmowanie działań do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasady rt" itd. Co o tym myślicie - teraz jest głęboka noc {ach te nocne zmartwienia} ale jutro na pewno wyślę e-mail'a. Gdyby któraś z Nas - rocznik 1953 - była zainteresowana podaję adres bprt@kprm.gov.pl pozdrawiam Wiesława z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesławo, mnie się pomysł podoba. Szczegóły na temat działalności Pani Pełnomocnik, aktualności i kontaktów (w tym - numerów telefonów i terminów spotkań z obywatelami!) można znaleźć tutaj:

   http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-kancelarii-prezesa/organizacja-kprm/sekretariaty-departamen/2258,Biuro-Pelnomocnika-Rzadu-do-Spraw-Rownego-Traktowania.html

   https://pl-pl.facebook.com/pages/Pe%C5%82nomocniczka-Rz%C4%85du-do-spraw-R%C3%B3wnego-Traktowania/367160596632077

   Usuń
  2. Ktoś wcześniej zgłaszał też pomysł, żeby problemem '53 zainteresować Panią Prezydentową (urodzoną 11 maja 1953). Może rzeczywiście warto Ją przynajmniej poinformować o inicjatywie Petycji '53 kierowanej do Senatu RP? Kontakt możliwy chyba przez Kancelarię Prezydenta RP?


   Pod tym linkiem obszar działalności Pani Prezydentowej [Rocznik '53 jak najbardziej pasuje :)]:

   http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/


   A tutaj kontakt do Kancelarii Prezydenta RP:

   http://www.prezydent.pl/kontakt-z-kancelaria/

   Usuń
  3. Witam,
   Doskonała myśl. Jest to odpowiedź dla p. Wiesławy z Łodzi aby napisać e-maila do p. Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Petycje, petycjami ale trzeba cały czas być aktywnym aby nareszcie się nami zainteresowano. Nie możemy dać się wykorzystać.Mamy przykłady, że gdy się zmobilizujemy, to możemy odzyskać nam należne pieniądze. Dzięki za adres, jutro też wysyłam e-maila. I kobiety z rocznika 53 proszę, zróbcie to samo. Nikt za nas tego nie zrobi, jak zwykle musimy same walczyć o siebie.
   Pozdrawiam,

   Usuń
  4. A może napisać do Ligi kobiet Polskich?

   Usuń
  5. Liga Kobiet to dinozaur...

   Usuń
 44. 23.11.2013 wysłałam e-mali do Pani Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz
  Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania na adres: bprt@kprm.gov.pl

  Nie mam jeszcze żadnego potwierdzenia o odczytaniu maila, pomimo oznaczenia przy wysyłce.

  OdpowiedzUsuń
 45. Dzisiaj też wysłałam e- meila do p. KozłowskiejRajewicz; musimy pukać gdzie się da, bo zostałyśmy bardzo skrzywdzone i oszukane przez obecny rząd. Pozdrawiam, M,

  OdpowiedzUsuń
 46. Szanowne Panie,
  wygląda na to, że przegapiliśmy interpelację (nr 20919, z 11 września 2013), posła Stanisława Szweda (PiS) do ministra pracy i polityki społecznej „w sprawie prawa kobiet, które pobierały wcześniejsze emerytury, do przeliczenia emerytury na starych zasadach”.

  Może warto przekazać panu posłowi tekst Petycji i "połączyć siły", szczególnie, że odpowiedź na interpelację jest, najdelikatniej określając, niesatysfakcjonująca?

  Serdecznie pozdrawiam, kibic

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=20919

  Tekst interpelacji:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=08A04BB8

  Odpowiedź wice ministra Buciora:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=6425F045

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się, czy pan poseł Szwed skorzystał z możliwości stwarzanej przez art. 193 ust. 3 Regulaminu Sejmu RP i w przewidzianym terminie 30 dni od otrzymania odpowiedzi zwrócił się z żądaniem dodatkowych wyjaśnień?
   kibic

   "Art. 193
   […]
   3. W razie uznania odpowiedzi, o której mowa w ust. 2, za niezadowalającą interpelant może zwrócić się do Marszałka Sejmu o wystąpienie do interpelowanego z żądaniem dodatkowych wyjaśnień na piśmie, uzasadniając przyczyny nieprzyjęcia odpowiedzi. Z wnioskiem takim można wystąpić tylko raz, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania niezadowalającej odpowiedzi. Dodatkowe wyjaśnienia udzielane są przez interpelowanego w terminie 21 dni od dnia otrzymania żądania dodatkowych wyjaśnień."

   Usuń
  2. Może ktoś z osób dobrze znających nasz problem zwróci się do p. posła Stanisława Szweda z PIS z zapytaniem : jak ta interpelacja (nr 20919, z 11 września 2013) jest załatwiona i czy p. poseł zażądał dodatkowych wyjaśnień ? i co mamy dalej robić ?

   Usuń
  3. Kibicu - bardzo dziękujemy, że nas wspierasz.

   Usuń
  4. Poniżej, kolejna przegapiona przez nas interpelacja - posła Michała Tomasza Pacholskiego w sprawie niesprawiedliwego naliczania emerytur rocznika 1953 - do ministra pracy i polityki społecznej (21223).

   kibic

   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?documentId=841CD789F42E67C7C1257BF20042E9F2

   Tekst interpelacji:

   http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1252F6A9

   Tekst odpowiedzi w-ce ministra Buciora:

   http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i21223o0/$File/i21223o0.pdf

   Ostatnie zdanie odpowiedzi brzmi:
   „Chciałbym ponadto wskazać, że przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej nie był dotychczas przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego.”

   Usuń
  5. Dziekujemy kibicu za podpowiedzi,ale mamy cicha nadzieje,iz nasza petycja zostanie pozytywnie zalatwiona przez Senat i nie bedziemy musialy posac do Strasburga?:)Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  6. Ach, jak to miło przeczytać: "Poniżej, kolejna przegapiona przez nas interpelacja" i pod tym podpis Kibica! NAS!!!
   WIELKIE DZIĘKUJĘ superkibicu!

   Usuń
 47. Jestem rocznik 1953, na wcześniejszej emeryturze.już nie pracowałam. Złożyłam PETYCJĘ, Z przeliczeniem emerytury czekam na rozwój wydarzeń.Ale,,, zgłosiłam się do ZUS o ponowne przeliczenie mojego kapitału początkowego ze względu na obowiązujące nowe przepisy od 01,10 br o jego naliczaniu,Odp. otrzymałam już po 20 dniach /ZUS miał na to 60dni/ , Mój kapitał p. po przeliczeniu jest większy i to o ponad 15 tys. zł ,Czekam, bo myślę że moja skromna emerytura po przeliczeniu też będzie wyższa,Pozdrawiam
  BBb

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jesteś na emeryturze "powszechnej" , bo o ile wiem wcześniejsza emerytura nie jest oparta na kapitale i ZUS nic nie przelicza. Tak mnie poinformowano- dopiero gdy chciałabym przejść na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym na nowo przeliczą mi kapitał.
   Sławka

   Usuń
 48. witam kochane blogowiczki i chce poinformować, że dziś otrzymałam odpowiedź na moją, wysłaną listem priorytetowym, petycją z Kancelarii Senatu Dz. Petycji i Korespondencji z datą z dnia 25.11.br, w której informują, że w X i XI 2013 wpłynęło do Kanc. Senatu 350 listów zawierajacych naszą wspolna petycję. Została ona przedstawiona senatorowi Michałowi Seweryńskiemu przewodniczącemu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Przewodniczący po zapoznaniu sie z petycją skierował sprawę do Zespołu ds.Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK, funkcjonującego w ramach Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w celu zbadania mozliwości legislacyjnych realizacji postulatu zawartego w zbiorowej petycji. O dalszych losach petycji bedę informowana. Mam nadzieje, ze to jest i będzie dobra i skuteczna droga dla naszych petycji, kobiet z rocznika 53, Co Wy na to? Też otrzymałyście takie odpowiedzi? Basia S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczór,
   Ja również dzisiaj otrzymałam z Kancelarii Senatu taką odpowiedź na wysłaną petycję.
   Pozdrawiam z Białegostoku

   Usuń
  2. Ja również dziś otrzymałam z Kancelarii Senatu odp.na petycję.M.in. poinformowano mnie ,że do dnia 25 listopada wpłynęło 350 takich petycji (mało:-) orazże będę na bieżąco informowana o postępie prac w tej sprawie .Problem przedłożono Panu Senatorowi Michałowi Seweryńskiemu-przewodniczącemu Komisji Praw CzłowiekaPraworządności i Petycji.
   Pozdrawiam koleżanki '53 -Anna M.

   Usuń
  3. Przepraszam;powinno być :oraz że

   Usuń
  4. Ja również dzisiaj dostałam odpowiedź z Kancelarii Senatu z informacją,że o losach petycji będę poinformowana w osobnej korespondencji.
   Ela

   Usuń
  5. Witam, bardzo dziękuję JOT za wzór petycji. Kochani właśnie wczoraj otrzymałam pismo z Kancelarii Senatu Biura Komunikacji Społecznej w spr petycji uprawnień emerytalnych kobiet rocznika 53. Jest informacja że spr prowadzi senator Michał Seweryński przew Komisji Praw Człowieka, Praworządności i o dalszych losach zostanę poinformowana w osobnej korespondencji. Ciekawe ile to będzie trwało. Pozdrawiam b.b.ciepło:)) Krystyna

   Usuń
 49. Petycję wysłałam, odpowiedzi brak. Może trzeba jeszcze wysłać pisma do innych posłów lub urzędów?
  Anna W.

  OdpowiedzUsuń
 50. Ja wyslałam 2 petycje- pierwsza wlasnymi slowami,a pozniej napisana przez Jot,i chociaż meilem wyslalam na poczatku pazdziernika a druga 19 pazdziernika listem poleconym do tej pory bez jakiejkolwiek odpowiedzi. Basiu dziekujemy za informacje moze w koncu cos zacznie się dziać w naszej wspolnej sprawie -nawiasem mowiac myslalam iz wiecej bedzie tych naszych petycji:)Pozdrawiam M.z DG i czekamy co dalej moze petycja dostanie swoj numer do dalszego rozstrzygniecia .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otrzymalam odpowiedzi wczoraj tj.28 identyczne jak my wszystkie.Maria

   Usuń
 51. Dziewczyny jest nas chyba więcej niż 350 - bierzcie się do wysyłania, samo nic się nie zrobi - ja wysłałam pod wszystkie podawane na blogu adresy, odpowiedzi nie mam żadnej. Pozdrawiam, M.Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sygnatariuszek jest więcej, bo do niektórych petycji dołączono kilka podpisów. ;)

   Usuń
 52. Bierzmy się do roboty bo nic z tego nie będzie w grupie siła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć dziewczyny rocznik 53,
   Ja też dziś otrzymałam z Senatu pismo. Ale coś mało kobitek wysłało te petycję, tylko 350 osób. Dziewczyny działajmy i róbmy szum koło siebie, zgadzam się "samo nic się nie zrobi". Ja najpierw byłam u RO. Tam wg. ich sugestii założyłam sprawę sądową w ZUS, że nie zgadzam się z wyliczoną emeryturą po skończeniu 60 lat. Sprawa się odbyła już ale jeszcze, nie przysłano mi wyroku. Potem miałam wysłać pismo do TK ale dzięki JOT zrobiłam to przed wyrokiem sądu. A dalszy krok to jak u nas nic nie pomoże to skarga do Strasburga. Tak miałam działać sama. Ale na szczęście trafiłam na Was i działajmy razem. Wysyłajcie petycje. Ja zaangażowałam również swoich znajomych.
   Pozdrowionka,

   Usuń
 53. Drogie Blogowiczki rocznik 53
  I ja informuję ,że otrzymałam pismo z Kancelarii Senatu dotyczące wysłanej petycji.Miejmy nadzieję ,że coś się z tego urodzi.
  Serdecznie pozdrawiam
  Krystyna N

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam rocznik 53
  Ja też a też dziś otrzymałam z Senatu pismo. Jeśli to prawda, że jest nas tylko 350 to oby nas nie było za mało! Oby nasz problem nie został zlekceważony!
  Pozdrawiam
  Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wysyłajcie poleconym PETYCJE niech nie będzie na blogu żadnej osoby, która by tego nie zrobiła - mamy rodziny- też mogą nas poprzeć......jest nas stanowczo za mało. Od dziś informujcie nas o liczbie wysłanych petycji - tylko w grupie siła.

   Usuń
 55. No co Wy dziewczyny 1953, odwiedzin na stronoe prawie 3.5 mln a wysłanych petycji tylko 350 .To po co cała praca wykonana przez Jot i inne koleżanki znające się na przepisach.Jestem zawiedziona. Dziewczyny do roboty,tak trudno wypełnić gotową petycje i wysłać O.J z Częstochow

  OdpowiedzUsuń
 56. Myślałam,że nas wysyłających będzie tysiące,daniela

  OdpowiedzUsuń
 57. Dzisiaj również dostałam odpowiedź z Kancelarii Senatu. Treść identyczna jak w poprzednich wpisach, ale faktycznie mało jak do tej pory tych petycji. Do roboty rocznik 53, a kawę proszę pić później.
  Ewa ze Słupska

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam! Własnie tez dostałam odpowiedz na złozoną petycje. Zdziwiło mnie bardzo, ze do Kacelarii Senatu wpłyneło tylo ponad 350 listów :( może jeszcze kobiety rocznik 1953 zmobilizujecie się !!!!!!! Pozdrawiam ..Zdzisława

  OdpowiedzUsuń
 59. Kto ma daleko na pocztę, to niech tę PETYCJĘ wyśle e- meilem z prośbą o potwierdzenie odbioru. Dziewczyny jesteśmy dzięki mądrym i bezinteresownym ludziom na dobrej drodze - NIE MOŻEMY BYĆ TAKIE BIERN E- mamy petycję, podane adresy. Ilośc wysłanych petycji jest zdecydowanie za mała - stać nas na więcej - conajmniej 5 razy tyle....

  OdpowiedzUsuń
 60. Melduję, że również otrzymałam pismo z kancelarii senackiej dot. nas 1953 rocznik. Miło przynajmniej że nam odpisano kto się zajmie naszą sprawą,

  OdpowiedzUsuń
 61. Ja również dzisiaj otrzymałam odpowiedź z Kancelarii Senatu datowaną 25.11.13r., a wysłałam petycję ponad miesiąc temu. Wygląda na to, że w ostatnich dniach masowo i szablonowo zaczęli odpowiadać na nasze petycje, więc myślę , że sprawa została na poważnie zauważona i idzie w dobrym kierunku. Szkoda tylko że tak mało pań 53r. wysłało petycję, a może liczą tylko te wysłane listem poleconym?? Dziewczyny wysyłajcie nadal, im więcej tym lepiej. Pozdrawiam Anna ze Szczecina

  OdpowiedzUsuń
 62. I ja otrzymałam odpowiedź na petycję, o treści jw
  Pozdrawiam
  BBb

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panie z "rocznika 53". Ja również otrzymałam odpowiedź i również jestem zaskoczona liczbą "350". Uważałam, że wpłynęło petycji kilka tysięcy. Tak dużo zachęcających wpisów w blogu pozwalało tak myśleć. Ale w piśmie jest napisane, że: "...do Kancelarii Senatu wpłynęło ponad 350 listów zawierających petycje...". A więc można uważać, że samych petycji wpłynęło więcej, bo być może w jednym liście mogło być kilka petycji, lub kilka podpisów na jednej petycji.
   Jednak trzeba dalej wysyłać. Akcja musi trwać nadal.
   Pozdrawiam, Małgosia z Olsztyna

   Usuń
  2. Ja także dziś otrzymałam odpowiedź z Kancelarii Senatu.
   Pozdrawiam
   Maria W-M

   Usuń
  3. Wczoraj otrzymałam wiadome pismo z Kancelarii Senatu.Cieszy mnie fakt,że coś się ruszyło,ale martwi zbyt mała mobilizacja.
   Lubimy narzekać,ale jesteśmy bierni,...a czas ucieka.
   Pozdrawiam,TB

   Usuń
 63. Ja wysłałam petycję 10.10.2013 listem poleconym- priorytetem odpowiedzi do dzisiaj brak. Ja myślę ,że petycji wpłynęło więcej nikt nie sprawdzi ile ich było. Są z pewnością osoby, które nawet nie wiedzą jak zostały wykołowane i dlatego jak znanmy kogoś w naszym otoczeniu poinformujmy taką kobietę o naszej akcji

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam Panie rocznik 1953. Wczoraj rownież dostałam odpowiedź z Kancelarii Senatu na złożoną petycję.Pozdrawiam Maria z Olsztyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także 29 listopada otrzymałam odpowiedz z Kancelarii Senatu. Pozdrawiam. Maria z Mrągowa

   Usuń
 65. Miłe i mądre koleżanki nie możemy spoczywać na laurach. Kibicu wielkie dzięki za pomoc i podpowiedzi w naszej sprawie.
  Mam prpopozycję, aby stworzyć kolejne pismo z wykorzystaniem przytoczonych przez Kibica interpelacji i wysłać je nawet meilem do......gdzie?? to zastanówny się wspólnie.
  A kto nie wysłał petycji , to niech DZISIAJ to zrobi - wzór i adresy podane na blogu - może powtórzyć ????

  OdpowiedzUsuń
 66. Wysłałam petycję 23.10.2013r, do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi. M.G. Radom

  OdpowiedzUsuń
 67. Sama mam znajome,ktore"boja się komputera"-niestety to prawda i wlasnie tym paniom drukowalam petycje i dopiero one wysylaly listem poleconym.Rozejrzyjcie sie ,one nawet nie wiedza o takim blogu i ze sa pokrzywdzonym rocznikiem kobiet.Pozdrawiam Maria z DG

  OdpowiedzUsuń
 68. Otrzymala taka sama odpowiedz dzisiaj. Teresa

  OdpowiedzUsuń
 69. Miłe Panie ja również dostałam odpowiedz dzisiaj. Wydrukowałam kilkanaście petycji,które rozdałam wśród moich znajomych z naszego rocznika i wiem że dostały tą samą odpowiedz.Jestem dobrej myśli ,że nam się uda.Pozdrawiam Nadzieja

  OdpowiedzUsuń
 70. Otrzymałam odpowiedź z Senatu takiej samej treści jak wszystkie. Szkoda, że tak mało osób wysłało petycję.
  Pozdrawiam Aleksandra z Bydgoszczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. otrzymałam taką samą odpowiedź
   Halina Borowska

   Usuń
 71. Tak jak wszystkie otrzymałam szablony z senatu i RPO.Napisałam kilkanaście pism do posłów różnych opcji /bez echa/Teraz siedzę i szukam kontaktu z mediami ,może ktoś nagłośni tę sprawę.
  Pozdrawiam Alicja

  OdpowiedzUsuń
 72. Ja także otrzymałam dzisiaj pismo z Senatu.
  Wrocław

  OdpowiedzUsuń
 73. A może ktoś z nas umieści informacje o naszej sprawie kobiet z rocznika1953 w serwisie społecznościowym - Facebook? emerytka z zachodniopomorskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł!

   Warto też założyć wątek np. "Rocznik '53" na forum internetowym Gazety Prawnej. Forum jest moderowane (można zgłaszać wpisy naruszające regulamin). Aby uzyskać możliwość dokonywać wpisów wymagana jest rejestracja. Pozwala na korzystanie z wewnętrznej "skrzynki kontaktowej" (wysyłania prywatnych wiadomości), co znacznie ułatwia kontakt.
   Na forum GP walczyli mężczyźni o prawo do wczesniejszej emerytury (wygrana w TK) oraz przeciwnicy "waloryzacji kwotowej 2012" (przegrana w TK).

   Usuń
  2. Może "Kobiety rocznik 1953". Będzie bardziej "czytelne".
   Forum GP jest dość popularne i wchodzi na nie masę osób w różnym wieku które mogą również rozpropagować sprawę wśród swoich mam, babć i ciotek - więc może warto???
   Zakładaj !!! Ja się dołączę - Misia.

   Usuń
 74. Także otrzymałam odpowiedź z Senatu i RPO. Jeśli w każdym z naszych listów jest ta sama liczba złożonych petycji, to znaczy że jest to "wartość stała". Nikomu widać nie chce się je zliczać, by dać kolejną odpowiedź. Sądzę, że naszych petycji jest dużo więcej. Pozdrawiam Urszula z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 75. Dziewczyny z rocznika 53 !
  W odpowiedzi z Kancelarii Senatu, którą otrzymałam z datą 25.XI 13r . mam identyczny tekst który dużo wcześniej otrzymała moja koleżanka "Uprzejmie zawiadamiamy , że w październiku i listopadzie 2013 r. do
  Kancelarii Senatu wpłynęło ponad 350 listów zawierających petycję w sprawie uprawnień kobiet rocznika 1953". Myślę , że listów jest już dużo więcej , tylko nie są na bieżąco liczone i podawane w piśmie dlatego wszystkie otrzymujemy tę sama odpowiedź - zmieniają tylko adresatów.Zobaczcie po lewej stronie na kopercie i u góry pisma jest odręcznie zamieszczona sygnatura BKS/DPK - 131- 29204/13, którą otrzymałam 3 dni temu . Koleżanki nr. jest inny , dużo niższy bo wcześniej wysłany . W związku z tym wnioskuję , że 131 to nr.PETYCJI bo jest taki sam u mnie i u niej , natomiast 29204 to kolejny numer zewidencjonowanej osoby w dniu 25 listopada . Co o tym sądzicie ? Może się mylę ? Sprawdźcie swoje listy .

  OdpowiedzUsuń
 76. Hej dziewczyny z rocznika 53,
  To co robimy oprócz wysłania petycji? Może ktoś nam wskaże następne kroki? Ktoś, kto jest najlepiej zorientowany. My kobitki znów się zorganizujemy pięknie, jak z petycjami. Dzięki JOT. Przecież walczymy o własne pieniądze.
  Pozdrawiam,
  Julianna z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam dziś list (stosunkowo krótki), dołączyłam wydrukowaną "czystą" petycję z "instrukcją wysyłania" oraz kopię otrzymanej z Senatu odpowiedzi. Jutro wyślę do... p. Henryki Krzywonos (ur. 1953, emerytura itd.). Trafiłam na nią przypadkiem ;) na stronie:

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Urodzeni_w_1953

   Przeglądania sporo, bo nazwiska nie tylko polskie i gł. mężczyźni, ale może blogowiczki znajdą następne potencjalne sygnatariuszki.

   Serdecznie pozdrawiam
   Jot

   PS
   Oj, jeśli proste informacje o otrzymanej z Senatu odpowiedzi będą się powtarzać, to niedługo osiągniemy limit 200 wpisów i... :(

   Usuń
  2. Posłanka PO Julia Pitera rocznik 1953:

   http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/posel.xsp?id=305&type=A

   Usuń
 77. Również wysłałam petycję,jednak odpowiedzi do 1.1.213 nie otrzymałam - Rocznik 53- Konin

  OdpowiedzUsuń
 78. Witam
  Też otrzymałam odpowiedz z Senatu - mobilizuję wszystkie koleżanki, znajome z rocznika 53 do "aktywności" i sledzenia na bieżąco informacji w naszaj sprawie .Sama piszę do wszystkich "świętych".
  Pozdrawiam
  W.N. Poznań


  OdpowiedzUsuń
 79. Witam dziewczyny rocznik 53,
  Dzięki JOT po raz kolejny za działanie. Henryka Krzywonos , dobry krok. Ja napiszę do posłanki Julii Pitery. Może ktoś z Was Kobitki się dołączy? I słusznie jak delikatnie napomknęła JOT, nie meldujcie już, że otrzymałyście odpowiedź z senatu, bo już jest niewiele do limitu.
  Działajmy!
  Pozdrawiam, emerytka z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 80. Zgoda z meldunkami koniec, jednak jest nas dużo. Też uważam, że 131 to nr.PETYCJI, bo jest taki sam u wszystkich, natomiast 28967 to kolejny numer zewidencjonowanej osoby - w moim przypadku pod koniec listopada. Pozdrawiam, M. Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się wydaje, że "131" to nie jest nr petycji.
   Rozszyfrowuję to raczej jako symbol komórki organizacyjnej ewent. symbol grupy dokumentów wg ichniego ;) wykazu rzeczowego akt.
   Kolejne numery: "28967", "29204" u Tesi, czyli 28967/13 to na pewno dobrze rozumiemy :)
   BKS/DPK-131-28967/13 = Biuro Komunikacji Społecznej/Dział Petycji i Korespondencji itd.

   http://www.senat.gov.pl/kontakt/spis-telefonow/biuro-komunikacji-spolecznej/

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  2. Wygląda na to, że "131" to nie jest symbol komórki organizacyjnej (komórki w Senacie mają symbole tylko literowe), jest to symbol z wykazu rzeczowego.
   Dzielimy włos na czworo, ale po kilku miesiącach pobierania edukacji dla emerytów prowadzonej przez Internet, nic nam nie jest straszne :)
   "1" - KANCELARIA SENATU - ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE
   "13" - Petycje, listy nieurzędowe oraz pomoc senatorom w sprawach interwencyjnych
   "131" - Listy nieurzędowe
   "133" - Petycje

   http://gpl.exdat.com/docs/64/index-32953.html?page=2

   Zatem nasza petycja dostanie symbol "Petycje" pewnie wtedy, gdy trafi do Komisji PCPP, a organy władzy itd. będą nadsyłać opinie itp.
   Znak sprawy z symbolem "133" (pierwsza linijka pisma) w opinii do petycji:
   http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/komisje/2013/kpcpp/petycje/p80313mpps.pdf

   Pozdrawiam blogowych aptekarzy ;)
   Jot

   Usuń
 81. Czy ktoś z Państwa zastanawiał się nad tym czy jest możliwość wywalczenia naszej sprawy o prawidłowe przeliczanie emerytury ale z wyrównaniem od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego? Czy może po ewentualnej naszej wygranej wyrównanie dostaną ci, którzy już wniosek złożyli? Ale przecież wycofali wniosek ze względu na wyliczoną niższą emeryturę.

  OdpowiedzUsuń
 82. Przed chwila otrzymalam do wiadomosci pismo wyslane przez Kancelarie Prezesa Rady Ministrow P.Barbare Szymborska do Dyrektora P.Zoltowskiego Departament Ubezpieczen Spolecznych Ministerstwo Pracy i Polityki Spolecznej w Warszawie. /na wyslanego przezemnie meila-skarge z dnia 23.11.2013r./.Szanowny P.Dyrektorze uprzejmie informuje,ze do Biura Pelnomocnika Rzadu do Spraw Równego Traktowania wplynela skarga P.Marii,dotyczaca wydluzonego wieku emerytalnego oraz nowych zasad wyliczenia emerytury powszechnej wobec kobiet urodzonych w 1953 roku.W załaczeniu przesylam ww pismo i zwracam sie z uprzejma prosba o przeanalizowanie opisanej sprawy oraz udzielenie Zainteresowanej odpowiedzi.jednoczesnie prosze o przekazanie kopii udzielonych odpowiedzi do Biura Pelnomocnika Rzadu do spraw Rownego Traktowania. I tyle czekamy co dalej.Pozdrawiam M.DG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M.DG może wysyłajmy więcej takich "skarg" co Ty na to?
   Sławka

   Usuń
  2. Sławko kiedy utworzylas te skarge wysylałysmy do wszystkich/bodajze 2 zakladka/a to było we wrzesniu?odpowiedzial tylko nie na temat i wielokrotnie RPO,na ktorych wypowiedziach i ich dzialalnosci w naszym kierunku najbardziej nam zalezało ,P.Anna Bankowska i teraz P.Barbara Szymborska-to prawie 3 miesiace.Prosze wysylajcie te skarge wszystkie na adres bprt@kprm.gov.pl Kancelaria Prezesa Rady Ministrow Pelnomocnik Rzadu d/s Rownego Traktowania.Skarge Slawki najpierw przepisalam a potem wysylalam poczta e mail na dwie raty /piszac cd nastapi/.Pozdrawiam M.z DG

   Usuń
  3. Slawko mozna rowniez wysyłac do Kongresu Kobiet,do Pani Prezydentowej//nie znam e maila?/i gdzie jeszcze?i czekamy na Senat na ukazanie sie NR.naszej petycji,ktora stworzyla nasza Jot i pomagali kibice :))) Pozdrawiam m.z DG

   Usuń
  4. Przed chwila wyslalam 2 skargi na odres Kongresu Kobiet :Dorota Warakomska-miedia Kongresu Kobiet meil:dwarakomska@kongreskobiet.pl i na drugi Magdalena Milewska e mail mmilewska@kongreskobiet.pl na koncu skargi/druga zakladka -skarga napisana przez Slawke/mozna napisac ,ze prosimy o zajecie sie naszym problemem,poniewaz nowa ustawa emerytalna obowiazuje od stycznia i ciagle czekamy na zmiany.Nasze masowe petycje kobiet 1953 ciagle naplywaja do Senatu i czekaja na rozstrzygniecie.M.z DG

   Usuń
  5. Elżbieta z Łodzi9 grudnia 2013 18:29

   Na wysłane przeze mnie pismo i petycję na adres Pełnomocnika Rządy ds Równego Traktowania: bprt@kprm.gov.pl otrzymałam datowaną na 4.12.2013 odpowiedź z MPiPS Departament Ubezpieczeń Społecznych podpisane przez Zbigniewa Januszka.
   Do wiadomości Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dot. BRT-370-564/2/13/Aso/(PD)
   Nie będę przepisywać całej treści bo jest na 2 strony, a więc w skrócie:
   W piśmie wyjaśniono m.in. że nowa regulacja ma zastosowanie nie tylko do kobiet, które wiek emerytalny osiągnęły po dniu 31.12.2012, ale również do kobiet urodzonych w latach 1949-1952 oraz że wypowiedź RPO na którą powołałam się w piśmie, dotyczy przypadków, gdy nie wszyscy emeryci, którzy przed 2013 ukończyli powszechny wiek emerytalny, zdążyli wystąpić z wnioskiem do końca 2012r. i to oni mieli wystarczająco dużo czasu na zgłoszenie.

   Nie podjęto w ogóle problemu włączenia nas "na siłę" pod nowe zasady emerytalne i wykluczenia z możliwości pozostania w starym systemie.

   Zacytuję fragment pisma, który wydaje się być próbą wyjaśnienia, że nie jesteśmy takie skrzywdzone:
   "Należy podkreślić, że pomimo wypłacania wcześniejszej emerytury, organ rentowy nadal waloryzuje kwoty składek i kapitału początkowego zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS, które będą stanowić podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24 ust.1. Waloryzację stanu konta, na zasadach określonych w art. 25 ust. 3-12 i art. 25a ustawy o emeryt. i rentach z FUS, przeprowadza się do ustalenia prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego, tj. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata tej emerytury.
   Nie powinno zatem budzić zastrzeżeń pomniejszanie podstawy obliczenia nowo przyznawanej emerytury o kwoty wcześniej wypłaconych emerytur, przyznanych przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
   Departament uprzejmie informuje, że osoba, której przyznano emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nie traci prawa do wcześniej przyznanej emerytury. Nie traci też prawa do przeliczeni wysokości wcześniejszej emerytury zgodnie z zasadami określonymi a art. 108-112 ustawy o emeryt. i rentach z FUS."

   Usuń
 83. Witam,
  To b. dobra wiadomość dla nas kobiet rocznik 53. Dzięki za wiadomość i aktywność M.DG. Ja też działam jak mogę. Trzeba być aktywnym na wszystkich dostępnych "frontach". Teraz czekam na wyrok sądu w ZUS, bo zaskarżyłam wyliczenie mojej emerytury powszechnej. Wyrok będzie przewidywalny, ale po nim będą następne podjęte przeze mnie kroki.
  Ale petycję oczywiście wysłałam.
  Pozdrawiam, J.K. Z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 84. Witajcie! Kawał dobrej roboty. Chętnie się przyłączę i namówię koleżanki z 1953. Ale podajcie adres, na który wysyłacie te pisma. Bardzo proszę powtórzcie. Może jeszcze parę głosów się przyda. Mam również sprawę w sądzie o obniżenie podstawy emerytury bo 5 lat temu pracownik się pomylił na moją korzyść. W tym roku przeliczając po 60-siątce została mi obniżona o 300zł. A może ktoś miał podobne doświadczenia? Cieszę się, że tu trafiłam. Grażyna z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gotowa Petycja do Senatu jest w zakładce Rocznik 1953 3 pod datą 10. 10 autorstwa Jot- nic tylko drukować i wysyłać.
   Pozdrawiam Sławka

   autorstwa Jot. Właśnie ją wysyłamy. Nic tylko nacisnąć , drukować i wysyłać!

   Usuń
 85. Witam. Ja otrzymałam odpowiedź w związku z petycją wysłaną 17 października w dniu 30 listopada. Skorzystam z pamysłów Pań i napiszę w kilka wskazanych miejsc. Pozdrawiam. Iwona z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 86. Drogi Kibicu podpowiedz nam, co jeszcze możemy zrobić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowne Panie,
   podobnie jak Paniom znana mi jest treść pisma z Senatu kierowanego do sygnatariuszy „Petycji ‘53”. Jeśli dobrze rozumiem sytuację, to „Petycja ‘53”, uznana za ważną, okazała się zarazem ciężkim orzechem do zgryzienia dla Senatu. Istota problemu wydaje się wiązać z tym, o czym („wyprzedzająco”) napisał min. Bucior w ostatnim zdaniu odpowiedzi na interpelację posła Michała Tomasza Pacholskiego w sprawie niesprawiedliwego naliczania emerytur rocznika 1953 - do ministra pracy i polityki społecznej (21223). Cytuję:
   „Chciałbym ponadto wskazać, że przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej nie był dotychczas przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego.”
   Z tego właśnie powodu nad „Petycją ‘53” pochylają się teraz senaccy konstytucjonaliści. Rzecz w tym, że Senat ma uprawnienia do występowania z inicjatywą ustawodawczą w sytuacji, gdy dana kwestia nie została dotychczas uregulowana (np. w wyniku skierowanej do Senatu petycji), albo gdy orzeczona została przez TK niekonstytucyjność zapisu ustawowego (np. takiego jak opisany w „Petycji ’53”). Tak było np. ze znanym nam senackim projektem ustawy „rekompensacyjnej”, realizującej orzeczenie TK w sprawie K 2/12. Dlatego inicjatywa ustawodawcza w zakresie kwestionowanego w „Petycji ‘53” zapisu ustawowego, który nie był dotychczas przedmiotem kontroli TK byłaby nieuprawniona i tym samym mogłaby sama w sobie być niezgodna z Konstytucją. Dodam, że Senat nie ma zarazem prawa zwrócenia się do TK z pytaniem w trybie tzw. „kontroli prewencyjnej” o zgodność z Konstytucją RP projektowanych rozwiązań ustawowych, które przysługuje Prezydentowi RP.
   Zobaczymy, jakie rozwiązanie tego trudnego problemu zaproponują prawnicy z Zespołu ds. Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK. Oby nastąpiło to wkrótce.

   Myślę, że w oczekiwaniu na finał analiz senackich warto nadal nagłaśniać problem będący przedmiotem Petycji, szczególnie na wypadek, gdyby jednak trzeba było znaleźć sojusznika w instytucji mającej uprawnienia do wystąpienia z wnioskiem do TK o kontrolę konstytucyjności regulacji ustawowej kwestionowanej w Petycji. Szczególnie, że aktualni autorzy wniosków w sprawie zbadania zgodności ustawy z 11 maja 2012 z Konstytucją RP nie zdecydowali się na uzupełnienie swoich wniosków o tę kwestię.

   Na marginesie, w dyspozycji TK są już wszystkie wymagane dokumenty, aby sprawa ustawy z 11 maja 2012 znalazła się w końcu na wokandzie TK. Stanowisko Prokuratora Generalnego było gotowe w grudniu 2012. Za niezgodny z Konstytucją PG uznał:
   „4) art. I pkt 7 ustawy wymienionej w punkcie pierwszym, w zakresie, w jakim w dodanym do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wymienionej w punkcie drugim, art. 26b ust. l ustala różne dla kobiet i mężczyzn warunki nabycia prawa do
   emerytury częściowej, jest niezgodny z art. 2, art. 32 i art. 33 Konstytucji;”

   Stanowisko Sejmu (114 stron!) przygotowane dopiero niedawno (21 listopada 2013) uznaje, że zaskarżone regulacje są albo „zgodne” albo „nie są niezgodne” z Konstytucją RP. Na razie stanowisko to jest dostępne tylko na stronie sejmowej (nadal nie zamieszczono go na stronie TK). Zaskakująco, w stanowisku Sejmu został wymieniony Art. 25 1b. Stało się tak w związku z zakwestionowaniem przez OPZZ zgodności Art. 1 ustawy z 11 maja 2012 z Art. 2 Konstytucji (wynikającą z niego zasadą przyzwoitej legislacji). Autorzy stanowiska sejmowego wymieniają m.in. art. 25 1b wskazując, że został on dodany do ustawy o FUS w związku z koniecznością dostosowania jej przepisów spowodowaną wprowadzeniem nowego typu emerytury – emerytury częściowej:

   „Artykuł 1 ustawy nowelizującej zmodyfikował przepisy u.e.r., w następujący sposób:
   a) wprowadzając nowy typ emerytury – emeryturę częściową (art. 3 pkt 1; art. 4 pkt 1, art. 26b) oraz dostosowując przepisy u.e.r. do włączenia emerytury częściowej do systemu ubezpieczenia społecznego (art. 25 ust. 1, ust. 1a, ust. 1 b, ust. 1c),

   […]”

   Przepraszając za tak długi komentarz, serdecznie pozdrawiam - kibic

   Usuń
  2. To jest wypowiedź fachowca. Serdeczne dzięki.S-wa

   Usuń
  3. Jak Scarlett O'Hara "pomyślę o tym jutro". Przy wichurze biomet jest niekorzystny, a ja chyba muszę się douczyć. Teraz nie rozumiem słów Kibica:
   "Dlatego inicjatywa ustawodawcza w zakresie kwestionowanego w „Petycji ‘53” zapisu ustawowego, który nie był dotychczas przedmiotem kontroli TK byłaby nieuprawniona i tym samym mogłaby sama w sobie być niezgodna z Konstytucją. Dodam, że Senat nie ma zarazem prawa zwrócenia się do TK z pytaniem w trybie tzw. „kontroli prewencyjnej” o zgodność z Konstytucją RP projektowanych rozwiązań ustawowych, które przysługuje Prezydentowi RP.",
   gdyż jest wiele uprawnionych inicjatyw Senatu, które nie są wykonaniem orzeczeń TK, a mają tytuł: Projekt ustawy o zmianie ustawy...

   http://www.senat.gov.pl/prace/senat/inicjatywy-ustawodawcze/pozostale-inicjatywy/

   Nie powinno to nam przeszkadzać, że „kontrola prewencyjna” przysługuje tylko Prezydentowi RP - jako prewencyjna odnosi się do ustaw przedstawionych Prezydentowi do podpisu - gdyż Senatowi (jak innym organom konstytucyjnym) przysługuje prawo złożenia wniosku do TK o tzw. kontrolę następczą.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
 87. Kibicu Ty jak zawsze na posterunku i to się nazywa klasa.

  OdpowiedzUsuń
 88. Wszystko dobrze tylko rocznik 1953 mozna powiedziec jest w trakcie trwania wczesniejszej emerytury 2009 +5 lat tj.grudzien 2013 i rozpoczeli nowa ustawe emerytalna a gdzies po drodze zgubil sie rocznik kobiet 1953 bo tak bylo wygodnie juz rozpoczac.Tylko nie pomyslele o nas !Emerytury czesciowe sa dla rocznika 1954 ,ktory wchodzi w powszechny wiek emerytalny od stycznia 2014!!!to dlaczego nowa nalozyli na stara to duzy bląd i teraz niech go szybko naprawia!.To moze zasluga P.Anny Bankowskiej obiecala i my czekamy na konkretne informacje kiedy bedziemy mogly przechodzic wg.starej ustawy my rocznik 1953 na emerytury w wieku powszechnym poniewaz mija 11 miesiecy i nikt nic nie robi w naszym temacie.Dziekujemy ogromnie Kibicu za swieze informacje i pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 89. Pani Iza zabawiła się w Świętego Mikołaja i podarowała ROCZNIKOWI '53 nową zakładkę nr 5. Mamy przed sobą przyszłość... ;)
  Adminko, bardzo dziękujemy. :)

  OdpowiedzUsuń
 90. My kobitki z rocznika 53 musimy się trzymać razem i korzystać z dobrych podpowiedzi osób na blogu , które są nam życzliwe i pomagają bezinteresownie. Tak jak podpowiada Kibic nie możemy dać o sobie zapomnieć. M.

  OdpowiedzUsuń
 91. Witam Was kobiety 53,
  Jak rozpoczynałam batalię w związku z niesprawiedliwością jaka dotknęła wcześniejsze emerytki rocznik 53 - myślałam , że jestem osamotniona w tej "walce" o swoje pieniądze. Jak się cieszę, że jest tak nas dużo. Pisałam gdzie mogłam ale tak po ludzku, to co czułam. Lecz dzięki takim mądrym kobietom jak JOT, pani Sławka, pani Iza czy Kibic, mogę się podeprzeć bardziej profesjonalnymi pismami, powołując się na różne ustawy , art. itd. W ten sposób jestem i inne kobiety, które się w to zaangażowały są b. poważaną stroną w/w akcji. Dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam i walczmy o swoje,
  emerytka z Warszawy,

  OdpowiedzUsuń
 92. GORĄCE podziękowania dla KIBICA i Dużo zdrówka od ZAWIESZONYCH i od rocznika 53.
  Serdecznie pozdrawiam Krystyna :))

  OdpowiedzUsuń
 93. Interpelacja nr 21933 posłów PiS Bogdana Rzońcy i Jana Warzechy „w sprawie emerytur dla kobiet urodzonych w 1953 r.” z 23 października 2013:

  http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=21933

  Tekst interpelacji:

  http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i21933/$File/i21933.pdf

  Odpowiedzi M. Buciora ciągle nie opublikowano na stronie sejmowej, chociaż podano, że wpłynęła 15 listopada i została ogłoszona na 54. posiedzeniu Sejmu, w dniu 21 listopada.

  Biorąc pod uwage datę wpływu i ogłoszenia odpowiedzi (chociaż nie znamy jej treści) autorzy interpelacji nadal jeszcze mogą (w regulaminowym czasie 30 dni) uznać odpowiedź za niezadowalającą i wystąpić z żądaniem dodatkowych wyjaśnień...

  OdpowiedzUsuń