ROCZNIK 1953 9Bardzo proszę o komentarze osób z rocznika 1953

161 komentarzy:

 1. Czy można przenieść wpisy, które się nie ładują po ostatnim widocznym wpisie:
  Anonimowy15 kwietnia 2014 09:57
  Niestety, Trybunał będzie badał "nasz" przepis, ale tylko pod kątem osób, które nabyły prawo do emerytury powszechnej przed 2013 roku. Jego wyrok nie będzie dotyczył więc rocznika 1953...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to będzie też dotyczył , bo są osoby z rocznika 1953 które pobierają emeryturę przed 2013r.

   Usuń
  2. Trybunał Konstytucyjny w swoich orzeczeniach nie wykracza poza zakres zaskarżenia. Dla pewności konieczny byłby dodatkowy, szerszy zakresowo wniosek do TK w sprawie art. 25 ust. 1b.

   Usuń
  3. Sprawa P 11/14 dotyczy osób, które przed wejściem ustawy NABYŁY prawo do emerytury z art. 24 , czyli "kapitałowej"


   ...

   Usuń
 2. No to sie narobilo,ja juz mam totalny mentlik w glowie.jestem z rocznika 53.r.przebywam na wczesniejszej emeryturze I walcze ,zeby Senat zmienil przepis ktory jest 100% krzywdzacy dla osob przebywajacych na wczesniejszych emeryturach(dotyczy rocz. 1953)nie powinismy miec zabierane to co zostalo nam prawnie przyznane--pisze o wypalconych emeryturach a przejsciem na powszechna emeryture.Nikt nie zyska tylko traci--to jest szok.Nigdy bym nie przeszla na wczesniejsza gdybym to wiedziala.--to takie proste do zrozumienia .
  pozdrawiam
  basia z canady

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie o wyjaśnienie i sprostowanie tego przepisu chodzi. Wszyscy piszący (ur.1953) mieszają wszystkie sprawy tj. zawieszenia emerytur od 1.10.2011 nie zwracając uwagi, że ich emerytury będą pomniejszone (kapitał) o wypłacone już im emerytury wcześniejsze (na podst.wprowadzenia art.25 ust.1b)

   Usuń
 3. Zyczmy sobie zdrowych i spokojnyych Swiat Wielkanocnych i czekajmy na pomyślny przebieg posiedzenia w sprawie naszej Petycji. Pozdrawiam Maria z DG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje Mario z DG,Zawsze jestes aktualna,cudna z Ciebie Kobitka .Wesolych Swiat Wielkanocnych Tobie I wszystkim na Tym cudnym blogu
   Basia z canady

   Usuń
 4. Witam
  Ot i doczekaliśmy się-,,źle się dzieje w państwie duńskim,,

  pozdrawiam rocznik1953
  janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie jest aż tak źle?
   Cytuję bez podawania źródła:

   "kibic pisze:
   piątek, 18 Kwiecień 2014 o 12:37
   Z przyjemnością informuję, że – dzięki pomocy zaprzyjaźnionej osoby – „Uwagi” sygnatariuszek (wraz z listą osób, które w trybie pilnym zadeklarowały poparcie) zostały przesłane do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji i przekazane jej Przewodniczącemu, prof. Michałowi Seweryńskiemu, wszystkim członkom Komisji, senackiemu Biuru Legislacji (dr Markowi Jarentowskiemu), senackiemu Działowi Petycji oraz innym uczestnikom senackiego postępowania w sprawie P8-05/14.
   Wskazane usterki tekstu zostały poprawione przed wysłaniem, chociaż pewnie pozostały inne… ;)
   Przed posiedzeniem Komisji zostanie jeszcze przygotowana bardzo syntetyczna „ulotka” z głównymi tezami związanymi z Petycją, którą będzie można przekazać członkom Komisji.
   Bardzo wszystkim Państwu dziękuję za nadesłane wcześniej komentarze, uwagi i informacje, które zostały wykorzystane w ostatecznej wersji pisma do Komisji.
   Specjalne podziękowania kieruję do Jot – za ogrom włożonej pracy i cudowne wydłużenie doby ponad standardowe 24 godziny. :)
   Dziękuję także za miłe słowa na temat przygotowanego materiału. Należy mieć nadzieję, że spełni swoją rolę i pozwoli Panom Senatorom właściwie zrozumieć istotę problemu zawartego w Petycji.

   Z przekonaniem, że bezinteresowne działanie na rzecz poprawy jakości stanowionego prawa dostarcza Państwu wiele satysfakcji,
   kibic :)"

   Usuń
  2. Kibicu i Jot bardzo dziękujemy i zyczymy Wam zdrowych i wesolych Swiat Wielkanocnych i czekamy na ten 24.04.2014 trzymajac kciuki za nasza sprawę . Pozdrawiam M. z DG

   Usuń
 5. Spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych miłości i rodzinnego ciepła życzę wszystkim emerytom i emerytkom a szczególnie Admince..
  Teresa 53 r.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Izie i wszystkim blogowiczkom i blogowiczom życzę
  zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
  pełnych wiary, nadziei i miłości.
  Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań
  w gronie rodziny i wśród przyjaciół
  Elżbieta z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochani,

  "Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny, składam w ten dzień radosny.
  Niech wszystkie troski będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką.
  Radosnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, spokojnych i cudownych dni w gronie najbliższych. Smacznego jajka, mokrego dyngusa"

  z całego serca
  życzy Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 8. Spokojnych i zdrowych świąt Wielkanocnych życzę Wam kobiety, wojowniczki 53 a szczególnie JOT, Kibicowi, pani Elżbiecie, które w dalszym ciągu działają w naszej sprawie i w naszym imieniu.
  Pozdrowionka, Basia z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 9. Basiu! W czwartek jest posiedzenie komisji senackiej w naszej sprawie. Czy możesz wziąć w nim udział ? O godz. 9:00 początek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Strasznie opornie sprawy emerytów rocznika 53 się posuwają. Ciągle nie ma lidera, który zająłby się odpowiedzialnie... nie wróżę sukcesu, przy takiej organizacji działań. Szkoda!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Liderow mamy i to bardzo dobrych, sprawy kobiet rocznika 53 posuwaja sie do przodu z bardzo dobrym efektem. Wrozę ogromny sukces ,a ty zacznij uczyć się jak poprawnie skladać zdania coby mozna zrozumieć o co właściwie ci chodzi i nie zajmuj bez potrzeby nasze zakladki. M. z DG a ty?????

  OdpowiedzUsuń
 12. Na stronie Senatu przy jutrzejszym terminie tj. 24.04.2014 godz. 9.00 zostały zamieszczone Materiały 1 i 2 napisane i dostarczone przez Jot i kibica w naszym imieniu wraz z podpisami /niewiele podpisow a tyle wymadrzań/ . To jutro śledzimy transmisje na zywo w Senacie wszystkie zainteresowane koleżanki .Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety nie będę mogla oglądać transmisji na żywo ( pracuję) ale będę trzymać przysłowiowe kciuki za korzystnie podjętą decyzję przez Senatorów. Materiały przygotowane super! jeszcze raz wieeeeelkie dzięki Niezawodnemu Kibicowi i bardzo pracowitej Jot. Myślałam że podpisów będzie kilkaset ( sądząc po wpisach na blogu) a jest zaledwie 16 osób. Dobrej nocy życzę i czekamy na pozytywny wynik posiedzenia Komisji Ela 53

  OdpowiedzUsuń
 14. Podaje link do transmisji z posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności i Petycji-Petycja Kobiet Rocznik 1953
  http://www.senat.gov.pl/transmisje
  godz 9:00-10:30

  OdpowiedzUsuń
 15. I już mamy jasność -nasza petycja nie będzie dalej rozpatrywana !!!!!!! glosy 3 za i 3 przeciw !!!!!!!!!!!! i teraz został nam TK albo Strasburg takie mamy prawo !!!!
  Pozdrawiam M.z DG

  OdpowiedzUsuń
 16. M. z DG jestem zszokowana obrotem sprawy! To jest niestety jawne bezprawie. Jesteśmy za słabą grupą społeczną, którą można wykorzystać. Ale to nieprawda. Działamy dalej. Tak albo TK lub zaskarżymy niestety państwo polskie do Strasburga. Przykro ale tak jesteśmy traktowane. Mam nadzieję, że Kibic, Jot i inne panie znów nam pomogą. Poprowadzą nas. Bardzo prosimy.
  Barbara z Bydgoszczy,
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze zlozymy sie na dobrego prawnika,zeby skierowal skarge do Strasburga?Mysle alb.....cholera jestem bardzo daleko moge tylko wspierac piszac ,podpisujac ,wysylajac ,ale rowniez moge przekazac kase na prawnika.Na boga nie wierze ,skoro jest 3 na 3 to nie jest sprawa roztrzygnieta !!Blagam dziewczyny nie rezygnujcie.Mysle ,ze dobry prawnik moze duzo zdzialac.Pozdrawiam
   basia z canady

   Usuń
  2. Tylko gdzie takiego dobrego i uczciwego prawnika szukać? Chyba trzeba iść do wróżki?

   Usuń
  3. Ja deklaruję włączenie się do opłaty dobrego prawnika by walczyć o zmianę naliczania emerytury rocznika 53, 1 czerwca 2014 dostałam decyzję o wysokości emerytury i jest o 1 tys zł niekorzystna po uwzględnieniu nowych przepisów. Nie walczyłąm z nikim w swoim zyciu ale widzę ze czas zacząć bo mam zapłątę za lata pracy i wychowaniu i wykształceniu trójki dzieci. Nie warto być aktywnym w tym kraju tylko politycy walczą o swoje prawa to skandal.

   Usuń
 17. No to pozamiatane , sprawa rocznika 53 odwalona. Senatorowie o nic nie pytali , nie dyskutowali, w ogóle nie nawiązali do pisma. Czytać im się nie chce, samo czytanie nie wystarczy trzeba jeszcze zrozumieć co się czyta. Rulewski ględzi nie mając pojęcia o czym jest petycja, wymądrza się i próbuje rozbierać zdania na czynniki pierwsze choć to z logiką ma niewiele wspólnego.
  Wstyd i żenada ,że takich mamy naszych przedstawicieli w parlamencie.
  Do gnoju a nie do parlamentu cudaki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Na 9 osób Komisji w posiedzeniu udział wzięło 6 osób:
  Na “NIE” byli: Aleksander Świeykowski ,Jan Rulewski , (trzeci nie był widoczny)
  NA “TAK” byli: Michał Seweryński , Bohdan Paszkowski, Robert Mamątow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich mamy przedstawicieli do stanowienia prawa!.
   Senatorowi Rulewskiemu, nie tak dawno zdarzyło się przedstawić "ciekawostki" z pracy w komisjach, w tym sposobu głosowania na posiedzeniach.
   źródło:
   http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/senator-rulewski-sie-buntuje,6046156853

   Usuń
  2. Kochani,
   należy pamiętać te nazwiska które były na NIE przy wyborach. Dosyć lekceważenia nas. Nie możemy pozwolić żeby żyli w dostatku za nasze podatki.
   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
 19. No i co dalej????

  OdpowiedzUsuń
 20. a ktoz to jest "Kibic"? Kto wie? Czy to ta skompromitowana osoba o kilku twarzach?

  OdpowiedzUsuń
 21. Prosimy adwokata z zawieszonych może nam pomoże sporządzić skargę do TK.Kraków.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie ma sie co obrazac pytaniem o kibica. Jwsli ktos wystepuje przed poslami i senatorami w sprawie emerytow, to po co sie ukrywa na blogach. Czy rzeczywiscie broni emerytow, skad ta pewnosc. Czy pani M z DG wie, kim jest kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kibic jest dobrym człowiekiem i tego nie da się ukryć.Pomaga emerytom i należy to cenić.N

   Usuń
 23. Bardzo bardzo dziękujemy kibicowi i innym zaangażowanym w pomoc skrzywdzonych emerytów 53. Pozdrawiam serdecznie T.

  OdpowiedzUsuń
 24. Rzeczowośc dyskusji jest najbardziej wskazana. Jak dotąd, pozostaje nam odwołanie do Trybunału. W zalezności od jego decyzji dalsze administracyjne kroki..

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam rocznik 53. No cóż widać, że zainteresowanie minęło i przestalismy walczyć o swoje. Nie wiem co dalej robic i jak dalej postępowac, moze ktos pomoze nam i zajmie się nasza sprawą. Ostatnio był zlot emerytów (niestety nie mogłam być) i myślałam, że tam ktoś zechce poruszyć nasz temat, śledząc wpisy chyba nie było tego tematu. Proszę o jakieś wieści w tej sprawie.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 26. Najważniejsze abyśmy wszyscy razem z rocznika 53 walczyli o naszą sprawę. Nie wiem dlaczego dotychczas nie upublicznia się naszej sprawy. Widać nie mamy takiego lidera jak zawieszeni emeryci. Czy wśród nas nie ma prawników, czy ludzi odpowiednio wykształconych , który zajęliby się naszą sprawą. Czekamy na wytrwalego lidera.

  OdpowiedzUsuń
 27. Trzeba problem uporządkować. Należy się teraz zastanowić, jaką procedurę wszcząć. Prawdopodobnie Trybunał Konstytucyjny a jeżeli to nie da efektu: Strasburg. Może czeka nas długa droga; ale słuszna.

  OdpowiedzUsuń
 28. Pani Basiu, czy bezpośrednio jest Pani zainteresowana zmianą ustawy? Domnbiemam, iż z perspektywy Kanady wygląda to trochę inaczej. I jak rozumie Pani sformułowanie "dotowanie dla dobrego prawnika"?

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja proponuje pracować do 100 lat.Kr.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja też uważam, że rząd się niepotrzebnie ograniczył do 67 lat.
  Jeszcze powinien parę hektarów przeznaczyć na cmentarze przy każdym zakładzie pracy i oszczędzi wydatków na ZUS, jak się tak bardzo martwi o finanse. Rządzący śmiało, nie krepujcie się , Polacy i tak na was zagłosują.
  Oj , rodacy rodacy aleście durni.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dawno tu nie pisałam ale cały czas jestem zainteresowana, bo mnie ten problem dotyczy, jestem rocznik 53 na wcześniejszą emeryture przeszłam w 2008 a teraz jestem na etapie oczekiwania na wyrok SA w Krakowie. Obserwuje wystąpienia w mediach poseł Lidii Staroń, mam adres meilowy i mam zamiar jej przedstawić naszą sprawę.Źle sie dzieje na naszym blogu, zamiast się "trzymać" razem to zaczynamy się "podgryzać"...a przecież łączy nas wspólny problem. Pozdrawiam J.S z Buska-Zdr.

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja też codziennie zaglądam na tą stronę i cisza.Przed kilkoma minutami listonosz przyniósł mi odpowiedz od p.Januszka z MPiPS na mojego bardzo ostrego maila wysłanego 07,04,2014.Oni uważają nas za bandę ciemnej hołoty ,która nie wie czego chcę.Proszę piszcie panie co nowego u Was słychać.Pozdrawim Alicja

  OdpowiedzUsuń
 33. Tak to prawda ,to co przekazala Ula05 jest prawdziwe I mobilizujace dla wszystkich osob z rocznika 53,przebywajacych na wczesniejszych emeryturach.Uwazam ,ze interpretacja jest tak czytelna I zrozumiala dla wszystkich ze warto pisac I drazyc temat do skutku.
  Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 34. A może zacząc inaczej nagłasniac naszą sprawę? Moze by tak ustalić do kogo mamy pisać, by była jakaś synchronizacja i dana osoba otrzymała sporo listów w naszej sprawie. Moze to byc klku adresatów w jednym czasie. Wydaje mi się, że teraz pisanie wszędzie co skutkuje tym, że kilka osób otrzyma po kilka listów nic nie da. Bardzo proszę o ile mój pomysł jest cos wart aby ktos nas poprowadził: tzn. gdzie i w jakim czasie do kogo pisać.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 35. Tereso,
  Do ZUS,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co niby do ZUS? Głupia odpowiedź, dość daleko jestem w sprawie rocz. 53 i pisałam juz do wielu osób i myślam, że ktoś ma jakiś pomysł. Odpowiedź do ZUS wydaje mi się lekceważąca i nie tylko..Teresa

   Usuń
 36. POPIERAM!!!!,a ostatani wpis Ula05--jest wspanialy I bardzo dobry argument dla nas wszystkich z rocznika 53.!
  Pozdrawiam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 37. Napisałam meila do pani poseł Lidii Staroń, w skrócie przedstawiłam temat, myślę że nie zaszkodzi a pomóc może pozdrawiam JS z Bu-Zd.

  OdpowiedzUsuń
 38. JS z Bu - Zd.
  Jaki temat przedstawiłaś w mailu do Pani poseł? Dobrze byłoby najpierw zorientować się co się wokół dzieje a potem wysyłać maile, które wcale nie muszą pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem zorientowana i skoro piszę to wiem co, śledzę wszystkie możliwe źródła od 2013r bo od tej daty temat mnie dotyczy, chociaż wcześniejsze informacje docierały do mnie ale nie miałam ukończonych 60lat jak wiele z Was,... NIE MUSZĄ ALE MOGĄ. JS z b-z

  OdpowiedzUsuń
 40. Myślę , że to musi być spięte razem i skierowane jako wspólna sprawa. Przecież po to będziemy w stowarzyszeniu by działać pod wspólnym szyldem jako rocznik 1953. Poczekajmy na rejestrację stowarzyszenia, Myślę że bez pomocy prawnej sami nic nie wymyślimy,

  OdpowiedzUsuń
 41. 15:15;
  Sprawa już jest rozwiązana.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dlaczego piszecie o r.53, przecież sprawa dotyczy nie tylko tego rocznika,ale też innych. Jestem na wcześniejszej em. z r. 55 z art.184. Warto więc połączyć siły w batalii o emeryturę powszechną.Klara.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będzie stowarzyszenie to może to załatwią, poczekaj. Rocznik 53 zabiegał o to, to gdzie wtedy byłeś an. z 10:10?

   Usuń
  2. Dlatego piszemy o roczniku 53 ,bo to ten właśnie rocznik zainteresował się swoim niesprawiedliwym potraktowaniem i podjął walkę poprzez napisanie petycji.
   A ty Klaro walcz, walcz Klaro walcz nikt cię nie zatrzymuje.
   Co zatem proponujesz dalej ?

   Usuń
  3. Nie wiem, niestety, nie jestem prawnikiem, ale wiem na pewno, ze nie można dać się ,,oskubać''.Klara.

   Usuń
 43. Gazeta Prawna (17.05.2014)

  "Pracujący emeryci płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Reguluje to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.). Zgodnie z nią osoba pobierająca emeryturę i jednocześnie pracująca opłaca wszystkie składki: emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową, tak jak wszyscy pracujący. Jest to ogromne obciążenie.
  Nie, o ile bowiem składki: emerytalna, chorobowa i wypadkowa dają korzyść ubezpieczonemu (w zamian za nie mogą liczyć na świadczenia), to ta rentowa nie daje kompletnie nic, ponieważ emeryt nigdy nie będzie rencistą. A przecież składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy. Składkę tę finansują oni bowiem w części (1,5 proc. ubezpieczony i 6,5 proc. płatnik).
  http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/797290,emeryci_sie_skarza_placa_skladke_rentowa_ a_renty_nie_ dostana.html

  OdpowiedzUsuń
 44. kwestia składki rentowej jest jak najbardziej dyskusyjna i powinna być poddana ocenie prawnej

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam pytanie.czy ktokolwiek z oczekujących emerytów otrzymał już zaległe z ZUS WYNAGRODZENIE .W KOSZALNIE nic nie słychać o wypłatach .

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam,
  znajoma z rocznika 53 złożyła wniosek o przejście z emerytury podstawowej na zwykła i dostała niższe wyliczenia - jak się z tego odwołać?
  Byłem w dziale "wzory pism",ale nie wiem które wybrać. Bardzo prosze o wskazanie konkretnego pisma, bo czas na odwołanie nieubłagalnie ucieka.
  Jeżelli wysyłacie Panie jeszcze jakies dodatkowe pisma w tej sprawie (np. do senatu, lub rzecznika) to również proszę o wzór to także wesprzemy akcję dodatkowym listem..
  Bardzo prosze o podesłanie wzoru tutaj lub na pocztę: ocorp@o2.pl
  Pozdrawiam,
  Bartosz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie trzeba żadnych pism. Zgodnie z obowiązującym prawem ZUS wybiera korzystniejszy, dla emeryta, wariant.

   Usuń
  2. PRZYKŁADOWO

   .......................(imię, nazwisko, PESEL, adres

   ..........................nr akt rentowych.


   Sąd Okręgowy w ...................
   Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
   za pośrednictwem
   ZUS Oddział w .................

   O D W O Ł A N I E
   od decyzji ZUS O/. w ................ ................................
   z dnia...................... znak...............................
   w sprawie (.......... )

   Wnoszę o:
   1.uchylenie zaskarżonej decyzji ZUS Oddział .........
   z dnia ..............znak: ...................
   2. nakazanie organowi rentowemu wyliczenia emerytury z kapitału początkowego i wartości składek - bez pomniejszania o kwoty wypłacone z tytułu emerytury wcześniejszej.
   Uzasadnienie
   ......(....)
   Po osiągnięciu wymaganego wieku wystąpiłam do ZUS Oddział w ............................
   Po rozpoznaniu mojego wniosku z dnia..............
   .ZUS Oddział w ................. w dniu ............. r.
   wydał decyzję nr ................., w której ...

   Usuń
 47. Bartoszu- trzeba napisać swoimi słowami-cofam wniosek z dnia..... o wyliczeniu emerytury i wnoszę o umorzenie postepowania odnośnie tego wniosku. Znajoma chyba złożyła wniosek o przejście z emerytury wcześniejszej , na tzw. powszechną po 60 r. Może w przyszłości coś się zmieni dla naszego rocznika , to będzie mogła jeszcze raz naliczyć emeryturę po 60-tce. Dlatego lepiej napisać to pismo.
  Sławka

  OdpowiedzUsuń
 48. Trzeba napisać - cofam wniosek z dnia.......o wyliczenie emerytury i wnoszę o umorzenie postepowania odnośnie tego wniosku.
  Może kiedyś coś się zmieni dla r.53 i znajoma będzie mogła jeszcze raz naliczyć emeryturę tzw,powszechną /po 60tce/ pozdrawiam
  Sławka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do P.Sławki proszę o podpowiedź, czy powinnam składać wniosek do ZUS o cofnięcie decyzji o naliczeniu emerytury po 60 r.skoro moja decyzja z IV 2013 już się uprawomocniła Jolanta z Radomska

   Usuń
  2. Zrobiłam tak samo: złożyłam pismo o naliczenie emerytury powszechnej ( rocznik 53) i ZUS w odpowiedzi, po wyliczeniu niekorzystnej dla mnie emerytury ( mniej o ok. 600zł) napisał, że będą mi wypłacać korzystniejszą, czyli wcześniejszą emeryturę. I tak robią. W odpowiedzi ustnej od Pani w ZUS-ie też otrzymałam taką odpowiedź.. Więc żadnego pisma " wycofującego" nie wysyłałam

   Usuń
 49. Pisałam meila do Senatu o przyslanie obszernej informacji o przebiegu naszej petycji i taka odpowiedz otrzymalam tylko co dalej robimy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałam odpowiedź z Kancelarii Senatu :..."24 kwietnia w głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją..."
   co dalej ?czekamy na wybory,zmianę senatorow lub likwidację Senatu i sprawę można będzie znów nagłośnić...bo do Strasburga trzeba przejść przez sądy polskie... Anna M.Ż.

   Usuń
  2. Senatorowie nie podejmują dalszych prac nad petycją gdyż jak przypuszczam do końca nie wiedzą o co chodzi w tych przepisach. Sami mają emerytury, i wiele dodatkowych dochodów. więc sprawa emerytów z rocznika 1953 nie interesuje ich. Tak samo do tej ustawy podchodzi nasz minister P. Kamysz. Pozostaje chyba tylko sprawa sądowa, tak jak część rocznika 1953 która obecnie otrzymuje zwrot zawieszonych emerytur a co ma zrobić druga część rocznika 1953, która przez wprowadzenie przepisu:"albo emerytura albo praca " z uwagi na rozwiązanie umowy o pracę została pozbawiona pracy i jeszcze dodatkowo pomniejsza się im emerytury powszechne ( po osiągnięciu 60 lat). o wypłacone zgodnie z przepisami świadczenia emerytalne (emeryt. wcześniejsze). To jest nasze prawo!!!!!!!!!!!

   Usuń
 50. Również chciałabym wiedzieć co dalej, wydaje mi się, że odpuściliśmy. Ja cały czs pracuję i jeszcze nie występowałam o przeliczenie emerytury (nie wiem czy słusznie, czy nie) ale gdy będę przechodzić na emeryture to sprawę przeliczania (a właściwie odliczania) podam do sądu. Proszę o ile ktoś ma jakiś pomysł co dalej z tym zrobić to niech się odezwie i napisze co dalej.
  Pozdrawiam, Teresa

  OdpowiedzUsuń
 51. Pozostaje pozew zbiorowy przeciwko RP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykorzystaj swoje prawo, które Ci przysługuje.
   Po co ten pozew zbiorowy, żeby dowieść, że nie wiesz jak poruszać się po przepisach prawa.

   Usuń
 52. Pozdrawiam wszystkie Panie z rocznika 53! Dziś otrzymałam z Kancelarii Senatu odpowiedź na moją petycję,że panowie senatorowie "zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją". Dla senatorów 100 zł w tą czy w tamtą nie ma znaczenia ,ale przy mojej emeryturze ma!!! Jestem rozczarowana tą decyzją i gotowa na nowe propozycje,co jeszcze możemy w tym temacie zrobić.Czy zostaje nam tylko Strasburg?
  Grażyna (zachodniopomorskie)

  OdpowiedzUsuń
 53. Dzisiaj otrzymałam pismo z Kancelarii Senatu o decyzji Senackiej Komisji Praw Człowieka z 24.04 odrzucający naszą petycję. Szerokie ( 2-stronicowe) uzasadnienie, z którego nic nie wynika. No i informacja, że petycji było ponad 700..

  OdpowiedzUsuń
 54. Ja też dostałam odpowiedz z kancelarii senatu, taką samą jak wszystkie tj. ble, ble, ble.
  Ja zamierzam odpowiedzieć na to pismo w kwestii takiej , iż senatorowie nie są związani opinią zawartą w petycji - otóż ja nie zgadzam się z tym rozumowaniem , ponieważ senatorowie odpowiadają przed wyborcami i to w ich interesie powinni wystąpić, bo to ich głosami zostali wybrani, aby ich interesy reprezentować w parlamencie.
  Napiszę parę gorzkich słów nt. ich profesjonalizmu a raczej partaniny jaką zaprezentowali podczas rozpatrywania petycji. To było haniebne zachowanie tych pyszałków, którzy przed wyborami to gadali takie bzdury i tak się chwalili osiągnięciami , że gdybym nie mieszkała w tym kraju to może uwierzyłabym w te androny.
  A niektórzy i tak łyknęli te brednie i poszli na nich zagłosować , no cóż ciemny naród to kupił.

  OdpowiedzUsuń
 55. Zanim jednak odpiszesz to do czego masz prawo, przeczytaj co masz zagwarantowane w decyzjach wydanych przez ZUS. Nie mogło się stać inaczej ponieważ art. 25 ust. 1b dotyczy także innych roczników - zgodnie z opinią prawną biura legislacyjnego senatu.

  OdpowiedzUsuń
 56. Ja również dzisiaj dostałam odpowiedz z Senatu ,takiej samej treści j.w.
  I nie wiem co dalej z tym robić.należałoby się zastanowić nad pozwem zbiorowym.

  OdpowiedzUsuń
 57. Czytam to co napisaliście, nasuwa mi się jedna myśl, w ten sposób nic nie wywalczymy, ponieważ to jest rozproszone . Moim zdaniem należy złożyć pozew zbiorowy . Tylko w jedności siła. Przecież zapisałyśmy się do stowarzyszenia, więc niech prawnik pokieruje tą sprawą rocznika 1953,

  OdpowiedzUsuń
 58. Panie z r. 53 ,Pani Poseł Beata Mazurek zwróciła się , tym razem, w oparciu o przepisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora o odpowiedź dot art.25ust.1b do Premiera. Pierwsza odpowiedź na jej interpelację nr 25774 była niesatysfakcjonująca i słusznie. Pozdrawiam Wiga
  Nie wiem czy ukaże się mój komentarz bo wpisując ostatnio w tym miejscu czekam na niego już ze dwa tygodnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy Pan Premier to jest właściwy adresat. Pan Premier nie ma żadnego wpływu na działanie sejmu i chyba nie siły władczej do zmiany przepisów prawnych uchwalanych ustaw. Jest to po prostu, w mojej ocenie, sposób na wykazanie się,
   Ponadto przepis art. 25 ust. 1b nie dotyczy tylko pań z rocznika '53.

   Usuń
  2. No ale tylko panie z rocznika 53 zajęły się krzywdzącym ich problemem, reszta czeka na drapane podobnie jak przy zawieszonych emeryturach. Niektórzy nic nie robili , nie wykazali się ani odrobiną inicjatywy i kasę wzięli. Dużo jest takich leni , którzy czekają aż ktoś za nich coś załatwi.

   Usuń
  3. anonimie z 15:09. Pomyśli trochę. Zawieszone emerytury odzyskaliśmy na podstawie ustawy , która była projektem rządowym!!! Resztę dopowiedz sobie sam.

   Usuń
  4. Faktycznie zawieszone emerytury dostaliśmy na podstawie ustawy ale wiele osób walczyło o nią w sądach, Ja jestem sprzed 2009 prawie 3 lata domagałam się zwrotu zawieszonego świadczenia i może dzięki walczącym emerytom zmieniono ustawę, ja przegrałam apelacje 19 lutego w SA Łodzi, gdyby nie ustawa musiałabym iść do SN.Zaległa emeryturę już dostałam w kwietniu, jestem bardzo wdzięczna wszystkim osobom na blogu bo to dzięki nim miałam wiedzę co dalej robić.Jestem z rocznika 53, niestety w marcu 2013 (60 lat) złożyłam wniosek o przeliczenie, decyzji nie mogę cofnąć za póżno zorientowałam się jak niekorzystne jest to przeliczenie, zapisałam się do Stowarzyszenia i czekam z nadzieją jak wszyscy obecni na blogu Jolanta z Radomska

   Usuń
  5. An. z 12 czerwca z 20:15;
   Wiedz o tym, że kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie wyjaśni tej sprawy tylko ją odeśle do odpowiedzialnego za ustawę ministra - Pana Kosiniaka - Kamysza. To on udzieli odpowiedzi premierowi, a on prześle te odpowiedź pani poseł Mazurek, czego Pani poseł jest świadoma od poczatku swego działania.

   Usuń
 59. Szukam nowych informacji na temat rejestracji stowarzyszenia , nic nowego nie znajduję. może ktoś wie o dalszych losach rejestracji i jego działaniach ?

  OdpowiedzUsuń
 60. Myślę , że nie ma już czasu na użalanie się, czas zebrać siły i napisać skargę do Marszałka Senatu. Jeśli jest ,ktoś komu nie sprawi to kłopotu i ma pojęcie to proszę o umieszczenie treści jak to napisać. P8-05/14 KOBIETY ROCZNIK 1953

  OdpowiedzUsuń
 61. Kochani, a jak wygląda sprawa przeliczeń wcześniejszych emerytur po 30 m-cach pracy u osób urodzonych po 1948 roku? czy ktoś uzyskał takie przeliczenie - mnie w ZUS powiedzieli, że mi nie przeliczą- jestem z 1953 roku - co mam dalej robić? może stowarzyszenie się tym zajmie ? M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie przeliczą gdyż to przeliczenie dotyczyło starego systemu obliczania emerytury powszechnej a rocznik 1953 jest wyliczany wg kapitału a nie wg kwoty bazowej. :)

   Usuń
 62. Witam,
  czy Stowarzyszenie może pomóc rocznikowi 53 ?

  OdpowiedzUsuń
 63. proszę o wysyłanie pisa do poseł BEATY MAZUREK - wzór jest na stronie głównej naszego bloga, pozdrawiaw serdecznie. MZ

  OdpowiedzUsuń
 64. A może zainteresowć naszą sprawą rocznik 53 P.E.Jaworowicz z TV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dobry pomysł, popieram

   Usuń
 65. Właśnie wysłałam pismo do poseł Beaty Mazurek a podpisało się kilka osób zainteresowanych dzięki za wzór .Pozdrawiam TT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W programie P Jaworowicz występuje często prawnik Janusz Wojciechowski, może ta osoba mogła by nam pomóc Jolanta z Radomska

   Usuń
 66. Czy ktos kontroluje co nowego dla rocz. 53r. albo cos nowego dot.wczesniejszych emerytow a przejscie na powszechne.
  pozdrawiam
  BM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy nowego premiera P.Kopacz, może do niej powinniśmy skierować pismo dotyczace kobiet rocznika 53 Jolanta

   Usuń
 67. Zbierzmy swoje siły i zacznijmy działać dla dobra naszego rocznika 1953

  OdpowiedzUsuń
 68. Przedziwne jest milczenie osób , które miały Nas reprezentować??? Kobiety rocznik 1953 chyba będziemy musiały zadziałać w inny sposób. Zacznijmy ponownie wysyłać pisma do osób które są odpowiedzialne za zaistniałą sytuacje .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się i popieram. Należy znowu rozpocząć akcję czyli pisma i petycje nawet do premier Kopacz. Jest w końcu kobietą trochę młodsza , ale lepiej zrozumie Nas niż Donald Tusk, który rozumie tylko swoją córkę i jej potrzeby,zwłaszcza mieszkaniowe:)

   Usuń
  2. Ja też się zgadzam i popieram, pozdrawiam serdecznie EO.

   Usuń
 69. Popieram anonimowy 10.27 Teresa

  OdpowiedzUsuń
 70. Tak to prawda -milczenie niczego dobrego nie wrozy.
  Moja propozycja ;niech kazdy przepisze byla petycja --podreslajac tlustym drukiem ----TYLKO ROCZNIK 1953 ZOSTAL POSTAWIANY POD MUR JUZ OD 1 STYCZNIA 2013 ROKU ,BEZ vacacio legis!!!!! zadnych szans zadnego ruchu tu jest niesprawiedliwosc przyklad rocznik 1952,mial dana szanse --I nic nie stracil z kapitalu!!!!!!Pozdrawiam basia

  OdpowiedzUsuń
 71. Bardzo przepraszam za literówki- muszę wymienić klawiaturę - całkiem zfiksowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem przywiązana do tego bloga i proszę piszcie, radzcie co robić. Jestem również rocz. 53. W pojedynkę niczego się nie uzyska, musi nas byc wiecej, by ruszyć. Jest tez druga sprawa, a mianowicie kwestia podatku (ponieważ pracuję, biore emeryturę, otrzymałam zwrot zawieszonej) przyjdzie mi oddać pieniązki fiskusowi. Gdyby emerytura była wypłacona w czasie to nie płaciłabym wyższego podatku.Myślę, że takich osób jest więcej. Proszę o radę....teresa

   Usuń
 72. Jestem z rocznika 1953. Mniej więcej od 1,5 roku korzystam z tego blogu. Z Waszą pomocą wysyłam pisma do wielu miejsc - petycja do Senatu, RPO, posłowie czy Pełnomocnik Rządu d/s Równego Traktowania. Odpowiedzi były takie jak te, które wszyscy otrzymywaliśmy. Postanowiłam jeszcze raz wysłać pismo do nowego Pełnomocnika - prof Małgorzaty Fuszary. Odwołam się do tego o czym tu była dyskusja. Nierówne traktowanie kobiet (1953) i mężczyzn (1948) ostatnich roczników, które były uprawnione do wcześniejszych emerytur. Również i do tego, że kobiety (1953) ubezpieczone w KRUS zachowały prawo wyliczania emerytury. Czyli nierówne traktowanie ze względu na płeć i przynależność do ubezpieczyciela Może warto jeszcze raz wysłać? Wiesława z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuję wysłać, wcześniej również wszędzie pisałam i otrzymałam odpowiedzi jak inni. Ale może ktos ma jeszcze inny pomysł, pojedyncze listy niewiele pomogą.
   Teresa

   Usuń
 73. Popieram Wieslawe z Lodzi (przepraszam moj computer nie pisze polskich znakow).Ja uwazam ze Ten blog jest najlepszy ,uczciwy I szczery dla ludzi ,dla wszystkich rocznikow.Zawsze uwazalam ,ze Adminka I p.Marian --to ponad czasowi cudni ludzi .Ja urodzilam sie w Radomiu ,jestem z rocznika 53r,Uwazam ,ze tylko TU mozna wskrzesic wszystkich aktywnych .Blagam piszmy wszedzie a wszczegolnosci do RPO!!!! do SLD, do PIS ,do p. Gowina I innych madrych dobrych ,otwartych ludzi .
  Pozdrawiam serdecznie
  Barbara M

  OdpowiedzUsuń
 74. Ponownie ja Barbara M,otoz ciagle myslami jestem przy roczniku 53.Nasunela mi sie mysl .Otoz powinysmy zadac konkretne pytanie Poslom,Dlaczego nie bylo Vacacio-legis dla rocz. 53 ,ktory byl ostatnim rocznikiem kobiet z mozliwoscia przejscia na emeryture wczesniejsza.(tzn 30 lat pracy I 55 lat skonczopne)Tylko ten rocznik kobiet dotyczy ten przepis ktory wszedl z zycie 1 stycznia 2013r.DlaCZEGO NIE ODTRACA SIE WYPLACONYCH ECZESNIEJSZYCH EMERYTUR OSOBOM Z "KRUS "A SA TEZ Z ROCZ. 1953R.!!! Jedyna osoba p.posel Mazurek napisala konkretnie I prawde--I co dalej!!!???Uwazam ,ze kazda z nas powinna zadac konkretne pytania wystarcza te dwa .1/-vacacio-legis -brak nawet jedego dnia.Oraz dyskryminacja kobiet nawet z rocznika 1953-na pobierajce wczesniejsze emertyury z KRUS .!!!.
  Prosze ,zwracam sie do WSZYSTKICH --wysylajce zapytanie I piszcie do wszystkich ugrupowan!!!so wszystkich partii w tym SEJMIE a takze do Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Ja nie wierze np; Kibicowi ,ktory sie maskuje I ukrywa --kto to jest ??a moze to osoba ,ktora informuje co sie dzieje wsrod EMERYTOW!!.
  Pozdrawiam
  Barbara M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z powyższą opinią Barbary. Również jestem z rocznika 53 i niemal od początku śledzę to forum i uczestniczę w wysyłaniu petycji, zapytań do posłów itp. Jakie efekty - wszyscy widzą.
   Nie widzę na forum odpowiedzi p.B.Mazurek, czy pani poseł uzyskała odpowiedż na pytania skierowane do p.Tuska w czerwcu br. Pismo to dot. właśnie rocznika 53.
   A co pan Marian podpowiedziałby?

   Usuń
  2. Pani poseł uzyskała odpowiedź.
   Pismo z pytaniami zostało przekazane z Kancelarii Premiera do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a odpowiedź została opracowana przez p. Marka Buciora, którego stanowisko w tych sprawach od dawna jest znane.
   Na blogu nie ma treści tej odpowiedzi, bo nikt się tym nie zajmuje, i co gorsze,nie zanosi się na to, aby ktoś chciał to poprowadzić.

   Usuń
  3. Pan Bucior nie odpowiedział na żadane pytania. jego odpowiedz była wymijająca i mało konkretna.Nie dziwię się, że nikt jej nie zauważył. Rząd się zmienił (na niby) więc trzeba "pukać" dalej.
   Teresa

   Usuń
 75. Chciałam dodać, że bardzo się cieszę iż blog zaczął działać..
  Pozdrawiam rocz. 53
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 76. Projekt ustawy przygotowany przez PiS - jak mówił w piątek prezes partii Jarosław Kaczyński - przewiduje przywrócenie stanu sprzed ostatniej reformy emerytalnej od 1 stycznia 2015 r.
  Sprawa reformy wieku emerytalnego Polaków jest zamknięta - tak premier Ewa Kopacz odniosła się do zapowiedzi PiS złożenia projektu przywracającego poprzednie regulacje dotyczące wieku emerytalnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero dziś odnalazłam tego Bloga i siedzę i czytam .Jestem z lipca 1953 .Myślę ,że bardzo dużo kobiet nie wie o tej stronie ,..

   Usuń
 77. No to jest właśnie ta cała obkichana banda PO, która widzi tylko swoje korzyści i swoje nosy. Byle oni się dobrze usadzili tak jak tusk , narobił bałaganu i w nogi za kasą do Brukseli , za którą truchtał przecież nie dla Polski tylko dla siebie .
  Ludziska ciągle są naiwni i myślą , że Polska przez to się bardziej w świecie będzie liczyć. Wiara to złudna i nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością.
  Czas przejrzeć na oczy i mądrze zagłosować i niech nowo wybrani rozliczą tych obecnych aż do podszewki.

  OdpowiedzUsuń
 78. Ja nie wierzę w ten projekt co przygotował Pis, tak mówią przed wyborami,oni nie potrafili przez rok załatwić odnośnie kobiet dyskryminowqanych, Pani Poseł Mazurek i inni nie umją nic zrobić ,a po wyborach obiecanki cacanki,teraz tylko może cos TK zadecyduje, ale to też wątpliwe , bo to za długo trwa, nawet media nie chcą o tym mówić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wierzę ,,...Czy ktoś pamięta ,że rocznik 1953 dzięki PIS był przedłużony i mogłam przejść na wcześniejszą emeryturę .

   Usuń
 79. Szanowny Panie Premierze. Zwracam się do Pana w imieniu kobiet urodzonych w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Zostałyśmy oszukane przez obecny Rząd RP. W dniu 11.05.2012 r. do Ustawy o FUS wprowadził on art.25 ust. 1b, który spowodował że nasze świadczenia emerytalne nie zostały podwyższone po osiągnięciu wieku uprawniającego nas do przeliczenia wcześniejszej emerytury na powszechną. Jesteśmy jedynym rocznikiem, który został tak potraktowany. Gdybyśmy wiedziały wcześniej jakie konsekwencje nam grożą, niektóre z nas może nie przeszłyby na emerytury wcześniejsze. Od roku walczymy przeciwko takiemu traktowaniu. Jest to dyskryminacja niezgodna z art. 2. Konstytucji. Jest to też niezgodne z Ustawą o FUS, która gwarantuje nienaruszalność kapitału początkowego, a który został nam pomniejszony o kwoty pobranych emerytur. Problem jest znany Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Trybunałowi Konstytucyjnemu. Biuro Legislacyjne Senatu wydało opinię w tej sprawie /BL-112-59-op/14.W opinii tej pan Marek Jarentowski zgadza się, że w/w art.25 ust. 1b został błędnie wprowadzony i można go znowelizować. Wprowadzono także do Sejmu Rządowy Projekt Ustawy o zmianie „ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz innych ustaw”. Jest tam też propozycja zmiany art.55 o emeryturach i rentach. Proponowane zmiany spowodują obniżenie kapitału początkowego o wszystkie wypłacane przez ZUS zobowiązania chorobowe, rentowe i inne. W ten sposób zmniejszają znacznie nasze emerytury, zmieniając radykalnie zawartą wcześniej umowę. Prosimy o zwrócenie uwagi na proponowane zmiany i przy okazji poruszenie tematu kobiet dyskryminowanych przez art.25 ust.1b., który dotyczy roczników: 1953, 1948 oraz 1949. Walczyliśmy o Wolną Polskę. Mam wrażenie że wróciliśmy do czasów ,,Anielki”-NFZ, ,,Janka muzykanta”¬- Kultura i oświata, ,,ludzi bezdomnych”- Płace i polityka socjalna.
  Sprawa ta jest znana Pani Poseł Beacie Mazurek z PiS. Może Pan Premier zechciałby zainteresować sprawą również pozostałych posłów PiS, i pomoglibyście kobietom z rocznika 53. oraz dołączającym do nas rocznikom 1948 i 1949.
  Jako wierny wyborca życzę sukcesów

  Witam. Wysyłam to do Pana Kaczyńskiego .Podpsało się pięć osob. Jeżeli coś jest nie tak to poproszę o korektę.Można ściągać, Będę pisała do RPO.Jeżeli jest taka potrzzeba spróbuje wstawić w sposób w jaki wysyłałyśmy petycje.Pozdrawiam
  Odpowiedz - tak napisała AnnaX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co chodzi z tymi rocznikami 1948 i 1949 w tym piśmie?

   Usuń
  2. Dziekuje Aniu X--jestes wielka --Ja juz wydrukowalam przepisalam I wyslalam.Teraz przy takiej trudnej sytuacji politycznej mamy szanse zaistniec z naszym WYGRANYM PROBLEMEM rocz. 53.
   Pozdrawiam I zachecam wszystkich di posania.
   basia M

   Usuń
  3. prosze wszystkich co wyslaly juz Pismo Ani --o dopisanie ,ze zostala dokonana wrzutka w projekcie ustawy o urlopach macierzyskich ,dodany art 9 na stronie 29 projektu dot ,o zmniejszeniu pobranych kwot ustalonej wczesniej emerytruy to wszczegolnosci dot,53 rocznika osob przebywjacych na wczesniejszych emeryturach ..Zrobili to celowo zeby nikt sie nie zorjetowal --zwykle oszutwo .
   prosze was dopiszcie ten fragment o tzw. wrzutka do projektu ustawy o ubezpieczeniach I urlopach macierzyksjich a wrzutka dot. emerytur wczesniej pobieranych --ze nalezy pomniejszach emerytury powszechne --zwykle oszustwo --Hanba !!
   basia M

   Usuń
  4. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, który zawiera przepis – „wrzutkę”, nowelizujący art. 55 ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest już w Sejmie (druk sejmowy nr 2832). Wszystkie dokumenty z tego druku to 148 stron tekstu.

   Emeryci poszkodowani wprowadzeniem art. 25 ust. 1b mogą mieć okazję, aby zwrócić uwagę posłom, że projekt zawiera tę „wrzutkę” niezwiązaną z jego zasadniczym przedmiotem, czyli z „e-zwolnieniami”?
   „wrzutka” nie była przewidziana w założeniach do ustawy przyjętych przez Radę Ministrów. Nie była też konsultowana z partnerami społecznymi, ponieważ została dodana już po zakończeniu konsultacji.

   Jak przewrotnie napisano w „Uzasadnieniu” do projektu ustawy: „Wprowadzenie regulacji analogicznej do art. 25 ust. 1b pozwoliłoby na uniknięcie patologii w postaci nierównego traktowania ubezpieczonych urodzonych przed 1949 r. w stosunku do ubezpieczonych urodzonych po 1948 r.”

   Piszcie do posłów wszystkich opcji politycznych, a zwłaszcza do tych z PO - niech chociaż wiedzą, że my już wiemy i nie zgadzamy się na to!

   Usuń
 80. Podaje wszystkim co napisali pisma I co beda pisaly ,wysylajcie pilne monity do posla Mariusza Blaszczyka ,podaje adres e;mailowy Mariusz.Blaszczyk@sejm.pl --prosza o zwrocenie uwagi na ART.9 str. 29 ustawy --jest to project zlozony do sejmu o ubezpieczeniach I urlopach macierzyskich---wrzutka celowa ,zeby nikt sie tym nie zajal!!!!! posel Mariusz Blaszczyk jest z PiS.
  Zrobcie to ,to bardzo wazne .
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Basiu jestem rocznik 1953 -Halina D******yk z Poznania .Ja dopiero wczoraj znalazłam "tego bloga" .Pan M. Błaszczak również jest na facebooku .

   Usuń
 81. Przepraszam zle napisalam nazwisko posla--poprawnie brzmienie-Mariusz(kropka)Blaszczak@sejm.pl Mariusz.Blaszczak@sejm.pl

  OdpowiedzUsuń
 82. Drogie Panie, wysyłajcie masowo meile do RPO, posłów, senatorów - nie możemy pozwolić na to żeby prawo działało wstecz i pomniejszano nam wypracowane emerytury - chociaż zakończyłam w tym roku pracę zawodową, to wciąż jestem na wcześniejszej emeryturze - PiS ma w programie przywrócenie starych zasad, ale muszą mieć zdecydowaną większość żeby to zrealizować....MZ

  OdpowiedzUsuń
 83. jeśli chcę zostać na wcześniejszej emeryturze,czy należy doręczyć do ZUS świadectwo rozwiązania stosunku pracy Anna

  OdpowiedzUsuń
 84. Pan minister Jnuszek wreszcie mówi prawdę,że kosztem emerytów zasypują dziurę budżetową W skrócie cytuję jego wypowiedz
  -– nowa regulacja ma zastosowanie do wszystkich osób pobierających wcześniejszą emeryturę , które prawo do kolejnej emerytury , z tyt. osiągnięcia wieku emerytalnego , uzyskały po dniu 31.XII.2012 , czyli kobiety urodzone w 1953 roku ( w tym też kobiety urodzone w latach 1949-1952 a wniosek złożyły po 31.XII 2012 mimo ,że mogły to uczynić wcześniej )
  – osoba , której przyznano emeryturę z tyt. osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego , nie traci prawa do wcześniejszej emerytury , ale pobierać może jedno z przysługujących świadczeń
  – Departament podziela stanowisko Komisji Praw Człowieka , Praworządności i Petycji Senatu RP , który rozpatrzył w dniu 24.04.2014 petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany zasad ustalania wysokości emerytury osób urodzonych po 1948 roku , pobierających wcześniejszą emeryturę (P8-05/14) i zdecydowała o niepodjęciu inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie
  – departament , zauważa , że w wyroku z 13.XII.2007 SK 37/06 Trybunał uznał , że granice usprawiedliwionych oczekiwań jednostek wyznacza założenie równowagi finansowej całego systemu ubezpieczeń społecznych . Zakres i wysokość świadczeń uzależnione są od dostępnych środków finansowych . Państwo ma obowiązek podjąć wszelkie działania w celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych dla realizacji praw konsumenckich .
  – ubezpieczony musi liczyć się z tym , że pozyskiwanie środków ma swoje granice ekonomiczne , a w konsekwencji państwo może być zmuszone do zmiany obowiązujących regulacji prawnych na niekorzyść , żeby dostosować zakres realizacji praw socjalnych do zakresu dostępnych środków finansowych w określonych warunkach ekonomicznych .

  OdpowiedzUsuń
 85. To jest jakas komedia, dlaczego ludzie niby wyksztalceni ,rozumni ,pizza takie nieprawdziwe fakty !!! Przeciez wiadomo ,ze oszukuja narod -a zwlaszcza ludzi strszych ,ktorzy parcowali bardzo uczciwie przez a nawet ponad 30 lat.Dlaczego znajduja sie fundusze na inne cele ,ktore sa wypalcane przez nasz ZUS-rzad itp.Nie sposob tu wymienic.
  Podkreslam rocznik 1953r. ZOSTAL -OSZUKANY !!przez Panstwo Polskie .Mowi o tym tzw.WRZUTKA" ,ktora zostala wyraznie w poprzednich wpisach podkreslona a niebawem skierowana na obrady semju --zakamuflowany przepis wprowadzono celowo w inny temat .
  Ja osbiscie wierze ,ze sa Poslowie ,ktorzy porusza ten OSZUKANCZY podstepny przepis dotyczacy emerytur wczesniejszych z rocz. 1953
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
 86. Pełny wiek emerytalny uzyskałam w kwietniu.pracuję do końca listopada,czy można prosić ZUS o rozliczenie 10 m-cy razem, czy za 4 m-ce,dziękuję za odpowiedź Anna

  OdpowiedzUsuń
 87. W listopadzie przekroczę próg podatkowy,czy to oznacza, ze ZUS w grudniu potrąci mi 32 %,,czy prz rozliczeniu podatkowym


  W listopadzie przekroczę próg podatkowy, czy to oznacza, ze ZUS w grudniu potraci mi 32%,czy przy rozliczeniu podatkowym,
  bardzo proszę o odpowiedź
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 88. Basiu, zgadzam się z Tobą w tym co dzisiaj napisałaś. Poprzednie Twoje wypowiedzi również są trafne (mój wpis z 12 pażdziernika). Tylko jaki będzie efekt pracy niektórych posłów? Brakuje już cierpliwości...
  Grażyna, rocz.53

  OdpowiedzUsuń
 89. A ten projekt,co przygotował PiS, to będzie dotyczył osob, które będą przechodzić w późniejszym czasie na emeryturę,jeżeli Pis wygra wybory, dla kobiet rocznika 53 nic nie wniesie, chyba, że ktoś jeszcze nie przeszedł na emeryturę. Projekt SLD jest w sejmie po pierwszym czytaniu i trzeba pisać do pani poseł Bankowskiej , aby wprowadzili poprawki odnośnie rocznika kobiet 53

  OdpowiedzUsuń
 90. Jak do tej pory to tylko PIS zajmuje się tą sprawą i mysle, że są najlepiej zorientowani . A SLD zrobi tak samo jak PO. Gdzie byli do tej pory???Ja im nie wierzę więc nie zamierzam pisać do Bankowskiej jak ktoś chce to niech pisze....
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 91. Pani Tereso, projekt SLD jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu i chodzi o to że być może dokonają poprawki, a projekt PiSu dopiero może być po wyborach, jeżeli PiS wygra.

  OdpowiedzUsuń
 92. Powialo chlodem ,Ja uwazam ,ze jest sens wyslanie pisma do p.Bankowskiej--to jest osoba ,ktora (zapewniam)kazda uwage przedstawi wiarygodnie .Prosze dziewczyny wysylajcie to nic nie kosztuje a buduje .
  Pozdrawiam
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
 93. SLD to upadła partia, spadkobierczyni PZPR - wszystko obiecają, a efekty ich działań mieliśmy przy walce o zawieszone emerytury, gdzie pomógł nam pchnąć sprawę do przodu tylko PIS i dzięki PIS WYGRALIŚMY - ta walka trwała 2 lata - gdzie było wtedy SLD, PO, psl - pamiętamy?

  OdpowiedzUsuń
 94. Wow!!--zapewne Masz racje .Ja szanuje ludzi bo nie ktirzy zasluguja nawet na szacunek,Jesli chodzi o przynaleznosc partyjna --to stawiam na dalszym planie.
  Lecz skoro tak piszesz ,mocno I pewnie --mysle ,ze masz racje.
  Kierujmy nasze sprawy tam gdzie beda ogloszone ,naglosnione --to wtedy sa efekty.
  Ja jestem gotowa wyslac do 5 poslow z roznych parti zazanczajc---Chce sie przekonac ze warto na WAS glosowac,a takich osob jak ja jest milony.-prosze -pokazcie ,ze SLYSZYCIE GLOS LUDZI w tym przypadku ludzi perfidnie oszukanych z rocz. 1953.
  To tak w skrocie ,mozna rozwinac.
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
 95. Ja proponuje do pań "Feministek", które umieja piać wraz z Palikotem (aborcja, gender...itd).ale tam gdzie jest sprawa powazna, to jeszcze nigdy nic nie zrobiły. Moze wreszcie beda miały okazję sie wykazać, zamiast zajmować się głupstwami.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 96. Chcialam poinformowac ze jest wygrana kasacja w sadzie Najwyzszym,dot przeliczenia emerytury po przepracowaniu 30-miesiecy a bedac na emeryturze np; wczesniejszej .Bomba!!
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
 97. Przepraszam wyrok bardzo korzystny wydal Sad Apelacyjny we Wroclawiu
  Basia M

  OdpowiedzUsuń
 98. Mam pytanie. Od jakiej daty trzeba przepracować 30 miesięcy. Jestem na wcześniejszej emeryturze i pracuję jestem rocznik 1953. Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od uzyskania wcześniejszej emerytury do złożenia wniosku w związku z osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego.

   Usuń
 99. Jeszcze jedno pytanie. Wiek emerytalny osiągnęłam w marcu 2014r. i nadal pracuję.Czy te 30 miesięcy będzie liczyło się w momencie kiedy zakończę pracę i przejdę na emeryturę? czy do momentu osiągniecia wieku emerytalnego czyli do marca 2014r.Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do momentu złożenia wniosku do ZUS o "emeryturę po emeryturze" w związku z art. 53 ust. 4 ustawy o e. i r. z FUS. Jeśli jesteś z rocznika 1953 to ZUS odmówi ci (jak wszystkim w tej sytuacji) przeliczenia emerytury z nową częścią socjalną wynikającą z aktualnej kwoty bazowej, w związku z tym, że urodziłaś się po roku 1948. W tej sytuacji pozostanie ci odwołanie się do sądu od decyzji ZUS. Są już jednak korzystne wyroki sądów więc warto próbować. Jest duża szansa, że w tej sprawie zareaguje RPO oraz że w końcu do Sądu Najwyższego trafi kasacja jakiejś emerytki (emeryta) w tej sprawie.

   Usuń
 100. Szanowni Państwo 26 listopada będzie obradowała Podkomisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (druk 2651). Będzie rozpatrywana propozycja nowelizacji art.55 ust. o e i r. z FUS, może warto przy okazji przypomnieć o niezałatwionej sprawie art.25 ust.1b dotycz.rocznika 53. Jedyna możliwość kontaktu z komisją to: http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS7.ns//JK1?OpenForm@PSR. Kto może to niech pisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoczyła się kampania wyborcza, skończyły się złudzenia. Adminka będzie miała więcej czasu, aby... robić miejsce dla nowych komentarzy. ;)

   Usuń
 101. Mam prośbę, czy można prosić o "namiary" tj sygnatury akt kasacji Sądu Najwyższego /przeliczenie emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy/ o którym mowa w wpisie Basi M z 14 listopada. pozdrawiam Wiesława z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak bardzo dziekuje za poprawe moich wpisow.To prawda to nie kasacja tylko wygrana apelacja w SA.
   Moje slownictwo jest coraz gorsze ,zbyt dlugo jestem poza krajem.lecz calym sercem wspieram wszystkie Panie I Panow na emeryturze urodzeonych przed 49r. I po 48 rokiem.Tak szczerze to dla mnie te przepisy sa wielkich TWOREM--wszak mozna byloby to napisac prosciej dla wszystkich grup spolecznych a nie dla prawnukow lub poslow(oczywiscie tych bardziej rozumnych nie tak jak p.Bucior.sory tak go odbieram.
   Basia.M

   Usuń
  2. Tak -bardzo mi przykro.Jestem na zupelnie innych forach,lecz lubie to miejsce bo kocham Radom ,tam urodzili I zmarli moi rodzice.Zagladam tu poniewaz wierze ,ze nasze intencje rocz. 1953 zostana w koncu dostrzezone pozytywnie .
   Cieplutko pozdrawiam
   Basia M

   Usuń
 102. Bardzo proszę w imieniu kobiet 53 o wzór pisma , które musimy teraz wysyłać do posłów oraz członków komisji, która obecnie pracuje nad zmianami w ustawie. Proszę też o podanie listy adresatów, wtedy z pewnością duża liczba osób to pismo wyśle. W piśmie tym należałoby oprzeć się na pozytywnej dla nas opinii prawnej, próbuję coś krótkiego stworzyć, ale idzie mi to jak po grudzie... proszę o pomoc. W NASZYM PRZYPADKU TJ. ROCZNIKA 53 NIE BYŁO OKRESU PRZEJŚCIOWEGO - u mundurowych taki okres wynosi 12 lat i to jest w tej opinii prawnej wyszczególnione.
  Z pewnością nie możemy zamilknąć i zostało nam obecnie masowe wysyłanie pism do Komisji i posłów, dlatego proszę o wzór pisma i listę adresatów. Pozdrawiam serdecznie starych blogowiczów oraz tych nowych, którzy chcą nas wesprzeć i przyłączyć się do walki z bezprawiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rocz.53 prosi o podanie wzoru pisma i listę adresatów.
   Dziękujemy. Prosimy o tak niewiele.
   Grażyna

   Usuń
  2. I gdzie można pobrać wzór pisma i listę adresatów?

   Usuń
 103. Cytuję zdanie Anonimowego z 7 grudnia godz. 19:34 -" Akcja wysyłania trwa, chociaż trudno zagwarantować jej skuteczność"- i jeżeli tak będziemy zachęcać kobiety 53 do jakiejkolwiek inicjatywy to naprawdę nic z tego nie będzie. Ależ oczywiście działajmy bo nas bardzo skrzywdzono i nikt nam nie chce pomóc, musimy kobiety jak zawsze same walczyć o swoje pieniądze. Zawieszeni przynajmniej mieli pomoc, panowie się zaangażowali i skutek wiemy jaki jest. I słusznie zresztą. Pisząc, musimy pokazać , że nie zgadzamy się na ogromną niesprawiedliwość i nie przestaniemy aż do skutku - mam taką nadzieję.
  Ja tak czynię.
  Pozdrawiam Panie 53 i nie tylko,

  OdpowiedzUsuń
 104. Witam,
  mam wielka prośbę o pomoc ze strony Pań które już to przerabiały.

  Otóż moja mama (r. 53) po otrzymaniu wyliczenia emerytury powszechnej, zachęcona wpisami z tego bloga, złożyła do ZUS odwołanie od decyzji. Minął prawie rok i dostała teraz wezwanie do "osobistego stawiennictwa" w sądzie w tej sprawie, oraz kopię wniosku z ZUSu w którym urząd wnosi o odrzucenie odwołania stwierdzając że nie ma tam konstruktywnych argumentów.
  Prześledziłem ten blog i widzę tu różne kierunki działań - np. zgoda na pomniejszenie emerytury ale tylko od dnia wejścia w życie ustawy czyli od 1.1.2013

  Co trzeba przygotować przed taką rozprawą, na jaką ustawę można się powołać? Chciałbym aby mama poszła na tą rozprawę uzbrojona w konkretne argumenty.

  Pozdrawiam, Kamil

  OdpowiedzUsuń
 105. Witam - PROSZĘ O POMOC.
  Mam do Was drogie Panie prośbę o szybką odpowiedź.

  Moja mama złożyła wniosek o emeryturę powszechną, dostała informację, ze świadczenie będzie niższe i za radą z tego bloga (kilka stron wcześniej) złożyła odwołanie.
  W odpowiedzi na odwołanie dostała wezwanie do sądu - rozprawa za niecałe 2 tygodnie.

  Proszę zatem o podpowiedź z czym iść do tego sądu - jakich argumentów użyć, jakim paragrafem się podeprzeć?

  Ponadto znalazłem gdzieś informację że mężczyzn z rocznika bodajże 48 tak nie potraktowano - czy ktoś to może potwierdzić? To podchodziłby już pod dyskryminacje płciową przecież.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń