PORADNIK EMERYTA 3

Zakładka będzie zawierała informacje na temat przeliczania emerytur.
Bardzo serdecznie zapraszam do współpracy w powyższej zakładce wszystkich państwa mających wiadomości w kwestii liczenia emerytur.

W  szczególności do współpracy zapraszam:

Panią Jot.
Panią Jadwigę z Aleksandrowa Łódzkiego
Panią Kris
Pana Krzysztofa
Pana Z.K

124 komentarze:

 1. Witam!Mam pytanie odnośnie zwrotu zawieszonych emerytur.W 2012r w grudniu skończyłam 60lat.W 2012r w styczniu,kwietniu i październiku przekroczyłam próg zarobków(premia).Rozliczenie roczne jest dla mnie korzystne-jest w normie-emerytura należy mi się.Czy mam szansę aby ZUS rozliczył mnie w ten sposób,czy nie zwrócą mi zaległej emerytury za trzy w/w miesiące???Kaśka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne pytanie, nikt ci chyba wiarygodnie nie odpowie - dzwoń do ZUS.

   Usuń
  2. ZUS rozliczy na Twoja prośbę roczne,lub sam wybierze korzystny wariant

   Usuń
  3. ZUS rozliczy rocznie na Twoją prośbę, lub wybierze korzystny wariant

   Usuń
 2. Witam,mnie ZUS nie chce rozliczyć rocznie za 2013r.- uzyskałam przychód dużo mniejszy niż 130%. Od października pobierałam pełną emeryturę ze względu na osiągnięcie wieku,przedtem miałam ją obniżoną. W miesiącu marcu i czerwcu przekroczyłam 130%( spowodowała to przede wszystkim 13-tka) .Teraz ZUS żąda zwrotu części wypłaconej emerytury i nie chce rozliczyć mnie rocznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy dostałaś jakąś decyzję? Nich Ci odmówią rozliczenia rocznego w formie decyzji, wtedy się odwołasz do sądu pracy.

   Usuń
  2. Jeżeli złożyłaś wniosek o rozliczenie roczne to ZUS powinien ustosunkować się do Twojego wniosku i podać CI podstawę prawną ewentualnej odmowy. Nie daj się wykiwać to TY decydujesz o tym co chcesz a nie ZUS.
   Czasami ZUS nie wydaje pism nazwanych wprost "decyzją" a ktore są decyzjami. Wystarczy, że pismo będzie zawierało cztery elementy takie jak: 1) kto pismo wydaje, 2)komu pismo zostaje wydane,3) rozstrzygnięcie w sprawie; 4) podpis osoby wydającej pismo. Wtedy również odwołujesz się od tego pisma, ktore traktowane jest jak decyzja, do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych..

   Usuń
  3. A kiedy osiągnęłaś wiek emerytalny?

   Usuń
  4. Przepraszm , doczytalam się ,że od paźdźiernika. Podejrzewam ,że Zus chce Cię rozliczyć tylko za 9 miesiecy a nie za cały rok , bo od pażdźiernika nie obowiazywaly Cię ograniczenia dochodów.

   Usuń
 3. Witam koleżanko ! Jestem w tej samej sytuacji.W lutym dostałam ,13, i przekroczyłam 130 % .W sierpniu byłam na zwolnieniu lekarskim.Reasumując -za luty mam do zwrotu dla ZUS-u a za sierpień ZUS
  winien dla mnie.Zapłaciłam różnicę.Pobieram pełną emeryturę od września.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, jeszcze raz anonimowy z godz.20:13
  dwukrotnie byłam w ZUS w sprawie rozliczenia rocznego,nic nie załatwiłam, przed chwilą wysłałam na platformę elektroniczną ZUS pue.zus.pl zapytanie w tej sprawie, zobaczymy co odpiszą. Dostałam potwierdzenie na e-maila o wysłaniu zapytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super - wiele osób jak widać jest w takiej sytuacji.
   Bądź uprzejma i jak dostaniesz odpowiedź na maila to go tu wklej.
   Sama jestem w podobnej sytuacji ale dopiero jutro idę z papierzyskami do ZUS.
   Mam zamiar złożyć moje pismo na Dziennik Podawczy i potem podejść do Informacji.

   Usuń
  2. Bardzo się cieszę,że powstała ta zakładka. Intuicja podpowiada mi od dawna, że jest wiele niejasności/to najłagodniejsze określenie moich wątpliwości,aby nie pisać bezpodstawnie PODEJRZEŃ/w rozliczaniu naszych emerytur. Zamierzam do każdej wydanej na mój wniosek decyzji ZUS wnosić o pełne wyjaśnienie na piśmie co zostało wzięte pod uwagę przy obliczeniu świadczenia, bo zamierzam osobiście i świadomie przekonać się,czy rzeczywiście jestem beneficjentem najkorzystniejszego DLA MNIE wyliczenia.
   Ale w tym celu muszę znać przepisy, a w tej sprawie ZUS zamienia sie w sfinksa.
   Licze na pomoc i OŚWIECENIE osób,które mają w tym względzie rzetelną wiedzę.
   Nie wystarczy mi zapewnienie
   USTNE pań z ZUS, że wyliczy mi się wariant korzystniejszy, ale NIE WIADOMO na podstawie JAKICH DANYCH.
   niech moc bedzie dale z nami!

   Usuń
  3. Poczytaj przepisy i sama oceń jakie rozliczenie będzie dla ciebie korzystne, i o takie poproś ZUS.
   ZUS ma obowiązek rozliczyć przychód w sposób jak najbardziej korzystny dla emeryta.

   Usuń
  4. Łódzki o/zus poinformował mnie, iż roczne rozliczenie stosuje się tylko w przypadku pobierania przez cały rok wynagrodzenia i swiadczenia emerytalnego o ile rzeczywiście z podziału sumy świadczeń podzielonej na 12 m-cy wyjdzie kwota świadczenia mieszcząca się w progach 70-130%. W 2010 r. sama poprosiłam ZUS o zawieszenie wypłaty świadczeń za ostatnie 2 m-ce roku 2010, gdyż widziałam, że przekroczę roczną granicę dorabiania. I byłam rozliczana miesięcznie. Tak samo chciałam postąpić w 2011 r., ale jak wiadomo z urzędu zawieszono nam świadczenia od października 2011. W styczniu 2012 r. złożyłam do ZUS zaświadczenie o rocznych przychodach z pracy za 2011 r. w rozbiciu na miesiące; wynikało z zaświadczenia, że próg 130% mam przekroczony w kwietniu i w listopadzie 2011 (choć emerytury były zawieszone). W marcu 2012 r. - prawdziwy szok, bo dostałam z "zusu" tabelkę z rozliczeniem miesięcznym całego, podkreślam całego, aż do grudnia 2011 r. W tabelce po lewej stronie w kolumnie do zwrotu dla zus byłam winna(słusznie) 1 świadczenie własnie za kwiecień, a po prawej w kolumnie do zwrotu przez zus dla mnie - wymienione zostały październik, grudzień (w listopadzie zaznaczono zawieszenie świadczenia).
   Wynik tabelki: 1 jedno świdczenie oddaję zusowi, zus oddaje mnie 2 świadczenia, czyli z róznicy między kolumnami 1 swiadczenie do zwrotu przez zus dla mnie - i w ten sposób od razu dostałam 1 świadczenie na konto. Gdy uczciwie zatelefonowałam z pytaniem, czemu rozliczają również zawieszone świadczenia, zostałam "spławiona", że wszystko jest ok. Do czasu, bo za m-c zus nadesłał windykacyjne wezwanie do zwrotu omyłkowo wpłaconego na moje konto świadczenia (które im natychmiast odesłałam, bo podali mi konto) i zwrotu nienależnie pobranego świadczenia za kwiecień 2011 r. Ponieważ, jak sam zus stwierdził mam ustawowo zawieszone świadczenia, to nie mają z czego ściągnąć mi tego za kwiecień i rozliczą to przy wypłacie najbliższej emerytury. Tak się stało, gdyż od kwietnia 2012 przeszłam na emeryturę (tj nadal jestem na wcześniejszej) i potrącono mi to kwietniowe świadczenie z bieżącej. Teraz uważam, że skoro zus sam spreparowała tabelkę rozliczeniową za cały 2011 r i wynikało z niej, że jest mi winien 2 świadczenia a ja jemu jedno i ja oddałam, to i zus powinien teraz oddać mi 2 świadczenia za 2011 r.

   Usuń
  5. 12.43Przepisy są CELOWO NIEJASNO SFORMUŁOWANE
   zakładka na blogu dowodem, a Twój wpis dowodzi,że wiesz a nie powiesz.

   Usuń
 5. W kwietniu 2014 roku przechodzę na emeryturę. Chciałam zapytać: kiedy wystąpić o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową tj,w marcu , gdy jeszcze pracuję , czy mogę to zrobić później , po waloryzacji , ale będę już na emeryturze?
  Czy 10 kolejnych lat może być dowolnie wybranych z 20 ostatnich np. 2002-2011 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jezeli jest przeliczenie emerytury po nowej kwocie bazowej to nie będzie waloryzacji (albo nowa kwota bazowa , albo waloryzacja). Jezeli masz już Rp-7 za 2013 i będzie to powodowało zwiększenie wskaźnika wpw to możesz złożyć w marcu lub poczekać na świadectwo pracy bo i tak Ci Zus doliczy lata pracy.

   Usuń
  2. skąd to wiesz???waloryzacja jest automatycznie,uważam że coś mylisz

   Usuń
  3. 9.35 ale wszystko zagmatwane i nieprawda.celowo?a kysz!

   Usuń
  4. Anonim z 9;35 ma rację

   Usuń
 6. Anonimowy z godz.20:13 i godz.21:17
  Dostałam już odpowiedź od konsultanta COT -Teresa Pakalska tel.801400987 lub 225601600 cot@zus.pl www.zus.pl ,poinformowano mnie abym jeszcze raz wystąpiła do ZUS z formalnym wnioskiem o dokonanie rozliczenia w stosunku rocznym od stycznia do grudnia ( ZUS musi wybrać korzystniejszy wariant) lub w ciągu miesiąca złożyła odwołanie do Sądu Pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję że pamiętałaś o nas.:)
   Dzięi twojej informacji jeżeli ZUS mnie nie rozliczy w skali roku tylko miesięcznie to postąpię tak jak wyżej napisałaś.
   Pozdrawiam i przesyłam pączka :))))

   Usuń
  2. Czyli w twoim ZUS i nie tylko twoim jest inna interpretacja rozliczenia przychodów niż to faktycznie powinno być.
   Chyba też napiszę @ abym miała "na papierze" odpowiedż z COT jak pójdę do ZUS.

   Usuń
 7. Jeśli odejdę na emeryturę w październiku.2014 to kiedy mam doręczyć zaświadczenie o dochodach za 2014r,czy świadectwo pracy muszę doręczyć do ZUS o rozwiązaniu umowy,chcę pozostać na wcześniejsze Bedę Anna wdzięczna za wskazówki,dziękuję Anna

  OdpowiedzUsuń
 8. Do października 2014 daleko, najlepiej zadzwon do ZUS i się spytaj .

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam wszystkich,
  cieszę się że powstała taka zakładka chcę tylko prosić o pamięć i wpłaty dla Adminki.
  Przepraszam kochani ale ten blog i kontakty będą jeszcze nam bardzo potrzebne.
  Jeszcze raz bardzo przepraszam za powyższą prośbę.
  serdecznie pozdrawiam. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam! Proszę podpowiedzcie mi , ile można czekać w SO na decyzję o wycofaniu pozwu ZUS-u o odsetki. Nie miałam jeszcze wyznaczonego terminu sprawy. Czy sąd ma jakieś terminy na udzielenie mi odpowiedzi, tzn na wydanie postanowienia o wycofaniu sprawy. Czekam już cały miesiąc i cisza. W Biurze Obsługi Interesantów dostaję jakieś dziwne odpowiedzi..
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnie to wygląda w zalezności od widzimisię sądu, np. w moim przypadku szczeciński SA na mój wniosek o wycofanie apelacji, przysłał mi zawiadomienie o rozprawie apelacyjnej (na którą czekałam od sierpnia 2013) , która odbędzie sie 10 kwietnia, nic nie wspominając o moim wycofaniu apelacji ;) tak to wygląda, nas emerytów mają gdzieś, najlepiej byłoby, abysmy już poumierali skoro nie nadajemy sie już do pracy!

   Usuń
  2. dzieki!

   Usuń
  3. Co to znaczy " dziwne odpowiedzi"????????

   Usuń
 11. ktoś na blogu pisał,że za kilka dni otrzymał postanowienie o umorzeniu,ale pewnie to zależ od Sądu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 21.o.1.2014 złożyłam wniosek o wycofanie pozwu przeciwko ZUS do SO Krosno a 29.01.2014 dostałam postanowienie o umorzeniu. Wszystko zależy od sądu

   Usuń
  2. U mnie umorzenie (same odsetki trwało 3 tyg.)
   Czy sąd takie postanowienie wysyła do ZUS czy trzeba kopię zanieść ?

   Usuń
  3. No proszę, więc można... każdy sędzia sam sobie panem... zrobi jak zechce, jak pozwala mu jego "widzimisię" .. a co ja tu pan, niech czekają smieszni petenci-emeryci, niech łażą za mną, a co... ;)

   Usuń
 12. chyba powinien wysłać z aktami sprawy,ale może się mylę

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry, mam nie typowe pytanie za które bardzo przepraszam ale już się pogubiłam.
  Złożyłam w ZUSie 20 lutego wniosek oraz potrzebne zaświadczenia i odpis wyroku z SA. Czy ktoś z Państwa wie jaki jest limit i jeżeli go przekroczę np o 10.000 zł to czy muszę tą kwotę oddać czy jakiś procent.
  Proszę o wyjaśnienie za co bardzo dziękuje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. napisałaś strasznie enigmatycznie, podaj konkretnie:
   1. wniosek o co?
   2. jakie zaświadczenia?
   3. wyrok SA z jakim rozstrzygnięciem?
   4. jaki limit masz na myśli?
   5. co masz na myśli pisząc o kwocie lub procencie do zwrotu?

   Usuń
 14. Dzień dobry,
  Bardzo proszę o radę. Urodziłam się w czerwcu 1952 r. Emeryturę naliczono mi przed 1 stycznia 2011 r. lecz nie pobierałam emerytury. Zatrudniona byłam na etacie i moje dochody nieznacznie przekroczyłyby próg dochodowy. W czerwcu 1952 r. skończyłam 60 lat i osiągnęłam wiek emerytalny. Na początku 2013 r. zgodnie z wyrokiem Trybunału K. wystąpiłam do ZUS o odwieszenie emerytury, co też uczyniono.Nadmieniam, że ciągle pracuję na etacie. Jak w moim przypadku wygląda wypłata zawieszonego świadczenia za okres od 16 czerwca (od chwili uzyskania wieku emerytalnego) do 21 listopada 2012 r. Nie pobierałam w tym okresie emerytury, gdyż musiałabym się choćby na jeden dzień zwolnić z pracy. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety za ten okres od czerwca do 21 listopada pieniędzy nie otrzymasz. 1 października 2011 roku świadczenia (pobieranego) ci nie zawieszono.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy ktoś w 2014 roku składał do ZUS wniosek o przeliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem urlopów wychowawczych sprzed 19998r. jako składkowych (po 1,3%) ? proszę napiszcie czy jest szansa na wygranie tej sprawy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Składałam w 2013 wniosek o zaliczeniu 8 miesięcy urlopu wychowawczego do średniej krajowej - zaliczono mi to i kapitałowa wyszła mi wyższa. W 2012 składam pismo do Zusu o przeliczenie urlopu wychowawczego po 1.3 %. Niestety dostałam odpowiedź odmowną ,że urlop udzielony przed 1999 jest zaliczany jako nieskładkowy.(0.7 %).

   Usuń
  2. Okres urlopu wychowawczego przeliczają na nowo wg ustawy z dnia 21.06.2013r-ale tylko do kapitału początkowego- przy przeliczeniu emerytury nadal liczą po 0,7.Decyzje o przeliczenie po 0,7 zaskarżyła Ula 05 i Róża pisały o tym na blogu . Na razie jestem na emeryturze wcześniejszej, więc nie jest mi potrzebny kapitał początkowy. Bardziej interesuje mnie przeliczenie części socjalnej emerytury z aktualną kwotą bazową -po przepracowaniu 30 mies i osiągnięciu 60 lat.
   Może któraś z Pań zna sygnaturę wyroku wrocławskiego w tej sprawie z 2014r. Ja mam wyrok legnicki z dn. 11.04.2013r SO Legnica VU 39/13. Proszę o podanie sygn.. wyroku z Wrocławia.
   Sławka

   Usuń
  3. Czy chodzi o Sygn. akt III A Ua 430/12 SA z Wrocławia , ale jest to z 2012

   Usuń
  4. Dziękuję za podane sygnatury, znalazłam jeszcze SA Wrocław sygn. akt III AUa 699/12 z dn. 9.08.2012
   Widać , że Wrocław jest na "tak" jeśli chodzi o przeliczanie części socjalnej wg nowej kwoty bazowej.
   Pozdrawiam Sławka

   Usuń
  5. P. Sławko,
   Ciekawa sytuacja przedstawiona jest w sprawie sygn. akt III AUa 1054/10 Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
   - wyrok z dnia 13 stycznia 2011 r.
   Emerytka złożyła wniosek o przeliczenie zgodnie z art. 53 ust 4, ZUS wydał decyzję pozytywną, ale po krótkim czasie -z urzędu- decyzję tę uchylił.
   Emerytka wróciła do stanu pierwotnego, czyli otrzymywała emeryturę w wysokości sprzed tego wniosku
   Emerytka nie zgodziła się na odebranie jej prawa
   i decyzję uchylająca zaskarżyła do sądu.
   W sądzie, niestety, przegrała i dowiedziała się, że ZUS prawidłowo uchylił pierwotną decyzję , bo wydał ją błędnie!

   Usuń
  6. Przeliczenie określone w art. 53 ust. 4 w zw. z 3 ustawy ma charakter jednorazowy i występuje tylko w sytuacji, gdy ubezpieczony pobierał emeryturę wcześniejszą lub w obniżonym wieku, po czym osiąga wiek emerytalny i występuje o przeliczenie emerytury w trybie art. 53 ust. 3 i 4 ustawy emerytalnej.
   Kontrowersyjne są stanowiska sądów w tej materii.
   Część orzeka rocznikom po 1948 - na tak, ale to wyroki w mniejszości

   Usuń
  7. SA w Lublinie sygn. akt III AUa 1120/12
   Ciekawy fragment uzasadnienia wyroku w sprawie dotyczącej zawieszonej emerytury.
   (...)Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem emerytura przyznana wnioskodawczyni po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, w sytuacji gdy była ona uprawniona do wcześniejszej emerytury, nie stanowi nowego świadczenia. Prawo do emerytury wcześniejszej nie wygasa, a w związku ze spełnieniem warunku osiągnięcia wieku emerytalnego następuje jedynie ustalenie na nowo podstawy wymiaru ( por uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r. ( I UZP 3/06), wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 28.06.2012 r. (III AUa 430/12 ).

   Usuń
 17. Dzień dobry,
  proszę może ktoś z Państwa będzie mógł odpowiedzieć na moje pytanie:

  Czy i ile z faktury (za obsł prawną SN - kasacja (1.800 z) mogę odliczyć i gdzie wykazać w PIT 37? ( tzn w której kolumnie).

  Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krysiu proszę zajrzeć na zakładkę skargi kasacyjne w ostatniej był poruszany ten temat

   Usuń
  2. Do Pani Krysi i innych emerytów, którzy chcą odpisać koszty kasacji w PIT (37), jako koszty uzsyskania przychodu. Odpowiedź telefoniczna z Krajowej Informacji Podatkowej jest taka, iż można odpisać, ale tylko proporcjonalnie od samych odsetek bo od emerytur nie ma kosztów uzyskania przychodu (nawet rubryka jest zablokowana; odsetek zaś nie wpisujemy do PIT, bo jest to rodzaj odszkodowania, bez podatku, bez składek. Technicznie należy to zrobić tak:
   1) ZUS powinien nam podać oddzielnie wartość odzyskanych zaległych emerytur brutto i odsetek, np. dla równego wyliczenia 30.000 zł brutto zaległe i 10.000 zł odsetki;
   2) odsetki stanowią w tym przykładzie 1/3 (33,33%) odzyskanych emerytur;
   3)Pani koszty kasacji to 1800 zł, może więc Pani w PIT 37 odpisać prpoprcjonalnie koszty od osetek, tj. tylko 1/3 (czyli 600 zł).
   4) W PIT 37 w kolumnie źródła przychodów , w rubryce 5 - "inne źródła przychodów" wpisujemy całą kwotę odzyskanych emerytur (poz. 59), czyli np 30.000 zł, a w kolumnie kup (poz.60) - 1/3 kosztów kasacji, czyli 600 zł. I musimy się tłumaczyć, że to koszty uzyskania odsetek (których w PIT nie pokazywaliśmy);
   5) Podobno dobrze byłoby wystąpić z krótkim pismem do naczelnika izby skarbowej w danym mieście o interpretację ww informacji z Krajowej Informacji Podatkowej (ta odpowiada tylko telefonicznie), gdyż co urząd to inna interpretacja (nawet w tym samym mieście). Podobno odpowiedź kosztuje 45 zł.
   Pozdrawiam DL

   Usuń
  3. Do 17 marca 2014 07:27 i 16:58
   Bardzo serdecznie dziękuje za powyższe wyjaśnienie.
   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  4. Kochani, przykre ale zakładka Skargi kasacyjne ostatnia jest skasowana.
   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
 18. O tym nie wiedziałem cytat z forum 59plus "Na wczesniejszej emeryturze przepracowalem 38 miesiecy do uzyskania wieku 65 lat. Czesc stazowa zglaszlem co trzy miesiace i otrzymewalem podwyzke.Co sie tyczy czesci socjalnej roznica kwoty bazowj wynosi 167.83zł brutto i myslałem, ze tyle otrzymam. Dostałem wniosek i ZUS wyliczył kwote 70.22zł. Okazuje si, ze potrącają coroczne wloryzacje 6.1%, 4.62% 3.1% i ostatnia 71zł co daje 3,0%. "

  OdpowiedzUsuń
 19. w 2008r ustalilam sobie prawo do wczesniejszej emerytury od marca 2009 odwiesilam i pobieralam swiadczeni po kazdym skonczonym roku donosilam
  rp7 i zus przeliczal mi wskaznik zaczelam od 98.14 a kiedy zakonczylam prace w 2013r moj wskaznik wzrosl do 108,16
  w zwiazku z tym mam pytanie czy przechodzac na emeryture powszechna zus powinin mi przeliczyc wg nowej kowoty bazowej
  bardzo prosze o odpowiedz bo nie wiem czy nie lepiej pozostac na czesniejszej

  OdpowiedzUsuń
 20. A który jesteś rocznik?

  OdpowiedzUsuń
 21. 1953 grudzien

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dasz naliczyć em. tzw. powszechną to z pewnością wyjdzie niższa wcześniejsza, gdyż odliczą z kapitału to co już wypłacili .Można dać naliczyć i kiedy wyjdzie niższa to cofnąć wniosek i pozostać na wcześniejszej. Nasz rocznik 53 walczy o korzystne przeliczenie em. powszechnej, mam nadzieje że wysłałaś Petycję.

   Usuń
  2. tak tak tak,,,

   Usuń
 22. Serdecznie witam i proszę o wyjaśnienie mi niezrozumiałej dla mnie sprawy.Jestem rocznik 1947. W marcu 2012r złożyłam wniosek w ZUS o przeliczenie emerytury /staż rp-7 za 2011r - decyzja odmowna.W listopadzie 2012r wraz z wnioskiem o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury i wypłatę zaległych świadczeń zwróciłam się o ponowne przeliczenie za 2011r.W styczniu 2013r otrzymałam decyzję o wznowienie wypłaty od 21 listopada 2012r z wyrównaniem za grudzień 2012r i styczeń 2013r. Obliczenia świadczenia dokonano od kwoty bazowej obowiązującej na 29.02.2012r /2822.64/ doliczjąc 71 zł waloryzacji za m-c listopad i grudzień 2012rl, która obowiązywała od 1.03.2012r.Wyrównanie naliczono od 21 listopada 2012r uwzględniając waloryzację 71zł.Nie wiem czy słusznie odrzucono mój wniosek o przeliczenie świadczenia od marca 2012r /staż i rp-7/ od wyższej kwoty bazowej? Czytając bloga dowiedziałam się , że w tym czasie emeryci mieli przeliczane emerytury mimo zawieszenia . Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba od 22 listopada 2012 r.

   Usuń
  2. Musisz to wyjaśnić w ZUS, mnie przeliczali zawsze na mój wniosek, w czasie zawieszenia również ( wyższy wskażnik, doliczanie okresów dalszej pracy). Sprawdż w decyzju dlaczego w marcu 2012 roku była odmowa przeliczenia.

   Usuń
 23. Drogie Koleżanki ! a nie Myślicie,że trzeba zająć się szerzej sprawą Osób z rocznika 53,ponieważ ja jestem 52 a z powody dezinformacji ZUS nie przeliczyłam korzystnie emerytury.Droga Wigo ! co Ty nato? czy powinniśmy walczyć również o takich jak ja? Gabik

  OdpowiedzUsuń
 24. do anonima 06;00 przepraszam - od 22 listopada 2012r

  OdpowiedzUsuń
 25. Mam pytanie jestem rocznik 51 i od roku na emeryturze,czy można napisać do ZUS o ponowne przeliczenie

  OdpowiedzUsuń
 26. Tak, jezeli od chwili ustalenia wczesniejszej emerytury przepracowalas /es 30 miesiecy czyli przez 30 miesiecy pozostawalas/es w ubezpieczeniu I byly odprowadzane skladki.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dziękuję za odpowiedź,ale 30 m/cy liczy się od poprania po raz pierwszy wcześniejszą emeryturę,i mam drugie pytanie jaki to przepis.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj sobie wyrok SA we Wroclawiu - sygn akt III AUa 699/12 a sciage na napisanie wniosku do ZUS o przeliczenie tzw."emerytury po emeryturze" masz gotowa.

   Usuń
  2. wyrok S.A. z 31.08.2016r. IIIAUa 190/16
   wyrok S.A. z 8.02.2017r. III AUa 767/16

   Usuń
 28. Chciałabym przeliczyć emeryturę z 20 lat, okazuje się ze może być wyższa niż z 10 kolejnych. Czy zrobić to już teraz, czy też czekać jak odejdę z pracy, może wtedy będzie wyższa kwota bazowa? Poradźcie co zrobić.
  WJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WJ
   Mozesz zaczekac do lutego nastepnego roku kalendarzowego I wtedy bedzie juz wiadomo czy kwota bazowa bedzie wyzsza czy nizsza. Jezeli w 2015r. kwota bazowa bedzie wyzsza to zlozyc wniosek w marcu a jezeli bylaby nizsza to w lutym.
   Poniewaz zwykle kwota bazowa wzrasta to mozna troche odczekac ze zlozeniem wniosku.
   Istotne jest rowniez kiedy zamierzasz skonczyc prace zawodowa. Od kwietnia to jednak przez 11 miesiecy moglabyc juz otrzymywac wyzsza emeryture I moze Ci sie to bardziej oplaci. Musisz sama dokonac kalkulacji.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, myślę, że jeszcze poczekam i naliczę w 2015 kiedy odejdę z pracy.
   WJ

   Usuń
 29. Kwota bazowa zawsze się zmienia w marcu danego roku. Czyli kwota bazowa od III 2014 bedzie taka sama aż do 28. II 2015

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam pytanie do mądrych osób co to jest emerytura po emeryturze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. będąc na emeryturze "wcześniejszej", po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego, można domagać się przyznania emerytury "pełnej".
   Do wyboru są różne warianty, ale ZUS uzależnia rodzaj nowego świadczenia od daty urodzenia!

   Usuń
  2. "Emerytura po emeryturze" to jest przeliczenie wczesniejszej emerytury po osiagnieciu powszechnego wieku emerytalnego I przepracowaniu od jej przyznania przez 30 miesiecy.

   Usuń
  3. 20:27;
   Wyjasnij jakie kryteria madrosci nalezy wziac po uwage.
   Wydaje mi sie, ze na Twoje pytanie nie powinno byc odpowiedzi.
   Odpowiedzialam Ci o 21:42 ale tylko przez grzecznosc.

   Usuń
 31. Czyli jeżeli pobiera się już pełną emeryturę to można poprosić ZUS o jeszcze raz przeliczenie ,nie za bardzo rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 21:47;
   Jezeli od chwili przyznania wczesniejszej emerytury przepracowalas/es 30 miesiecy i spelniasz ten drugi warunek (a spelniasz) mozesz zlozyc w ZUS wniosek, ktory jest nawet zatytulowany "emerytura po emeryturze".
   W zaleznosci od tego z jakiego jestes rocznika ZUS moze Ci wyjasnic, ze przeliczenie tego typu Ci nie przysluguje.
   Bedzie to niezgodne z obowiazujacym stanem prawnym.

   Usuń
  2. Prawda,ZUS przeważnie wyjaśnia, że takie przeliczenie nie przysługuje urodzonym po 1 stycznia 1949r
   Przydarzył się jednak ZUS "wypadek w pracy" (!)
   i wydał emerytce decyzję pozytywną, następnie
   - z urzędu- ją uchylił. Emerytka odwołała się i przegrała.
   Sprawa sygn. akt III AUa 1054/10 SA w Gdańsku
   - wyrok z dnia 13 stycznia 2011 r.

   Usuń
 32. Mam wielką prośbę po przeczytaniu tych wpisów czy jest sens wystąpić do ZUS o przeliczenie emerytury jeszcze raz jestem rocznik 51

  OdpowiedzUsuń
 33. Wystąpić zawsze można , najwyżej decyzja będzie odmowna.

  OdpowiedzUsuń
 34. Do 14.57
  Możesz wystąpić i przepisać uzasadnienie z wyroków pozytywnych w SA Wrocław-sygn., akt III AUa 699/12, oraz SA Wrocław sygn. akt III AUa 430/12, które przyznały skarżącym prawo do przeliczenia z nową kwotą bazową/ części socjalnej/. Pozdrawiam-Sławka

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam,u nas w pracy (budżetówka) dyrektor szuka ludzi do zwolnień. Dzisiaj zwrócił się do mnie z zapytaniem,czy pobieram emeryturę. Odpowiedziałam,że mam zawieszoną ponieważ byłam zaskoczona tym pytaniem.Powiedział,że to od kogoś słyszał. Z księgowości biorę zaświadczenia o zatrudnieniu co kwartał.Obecnie jak wszyscy po wyroku TK mam już odwieszoną emeryturę, którą pobieram. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Chciałabym jeszcze pracować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyrektor nie powinien zadac Ci tego pytania
   Pobieranie zaswiadczen do ZUS nie jest dowodem na to, ze pobierasz emeryture. Musisz jednak pamietac, ze dyrektor, mimo ze nie powinien tego zrobic, moze dowiedziec sie w ZUS czy emeryture pobierasz.
   Mysle, ze nie masz zadnych zludzen, ze pracownicy ZUS przekaza mu wlasciwe informacje.
   Zycze jeszcze dlugiego pozostania w zatrudnieniu i nie wdawaj sie w dalsze dyskusje na ten temat.

   Usuń
  2. Mów na ten temat jak najmniej, szczególnie koleżankom. Jeśli jednak dyrektor ma "zadanie" redukcji zatrudnienia to powód zawsze znajdzie. Uważaj przede wszystkim na współpracowników i jeśli masz możliwość utrzymuj nadal, że masz zawieszoną. Zaświadczenia możesz sobie zawsze brać. W mojej firmie w programie generującym dane o zatrudnieniu moja emerytura ma status zawieszona i niech tak pozostanie. A zaświadczenia biorę co 3 miesiące i wypłata bieżącej jest od 22.11.2012. Zwrotu i odsetek jeszcze nie dostałam. W sądach przegrałam 3 razy i o tym czasem mówię. Powodzenia.

   Usuń
  3. Też budżetówka - u mnie dyr szukał powodu zwolnienia przez 3 lata i znalazł - likwidacja stanowiska pracy. Dostałam dwie odprawy (za 3 i 6 m-cy) i już jestem emerytką. Oswajam się z nową sytuacją i jest dobrze.

   Usuń
  4. Czy mozesz powiedziec z jakiego tyt. odprawy : jedna emerytalna a druga? Tez wybieram sie na emeryture.

   Usuń
  5. 3 miesięczna odprawa należy się z tytułu likwidacji stanowiska pracy

   Usuń
 36. Witam i proszę o pomoc .Dzisiaj dostałam z ZUS-u rozliczenie emerytury w związku z przychodem uzyskanym za 2013r mam podane dwie różne kwoty nienależnie pobranych świadczeń w zależności od dokonania dobrowolnej wpłaty na FUS . Może ktoś mi wytłumaczy o co chodzi .Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie chodzi o to, że ZUS wyliczył dwa warianty.
   W pierwszym należy oddać całość świadczenia (brutto),
   a wtedy w pit-37 za rok 2014r, czyli dopiero w 2015r można od dochodu odjąć całą (brutto)kwotę zwróconą
   Drugi wariant to pewnie to:
   oddać na FUS nadwyżkę przychodu i wówczas ZUS
   "nie widzi" przekroczenia przychodu, zatem wypłaci całe należne świadczenie emerytalne.

   Usuń
 37. witam ,jestem na wczesniejszej i nadal pracuje, prosze niech mi ktos wytlumaczy . zlozylam w lutym za 2013r. rp-7 o doliczenie okresu zatrudnienia , a kiedy mam zlozyc wniosek o przeliczenie podstawy, obawiam sie ,ze za duzo mi sie tego nazbiera w tym roku wraz z zalegla emerytura i odetkami .Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 38. Druk Rp7,który Pani złożyła,służy do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury,o doliczenie okresu zatrudnienia składa się zaświadczenie po przepracowaniu kwartału.Ja druk Rp7 złożyłam w marcu,tak mi poradzono.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnioski o doliczenie stażu składa się zawsze
   w pierwszych dniach następnego miesiąca,
   po zakończonym kwartale, czyli:
   początek stycznia, kwietnia, lipca, października.
   Wtedy ZUS dolicza poprzedni kwartał i wypłaca na bieżąco wyższe świadczenie.

   Usuń
 39. I tak dość długo się uchowałaś. Dyrektor nie był zbyt wyrywny i czekał 3 lata. Inni takich obiekcji nie mają i tak potrfią umilić życie, że delikwent sam uprzejmie prosi o rozwiązanie umowy o pracę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Do anonimowego z 8.04.2014 godz. 8:14 czy mozesz powiwdziec z jakiego tyt. odprawy jedna to zapewne emerytalna a druga? Jestem zainteresowana bo tez wybieram sie na emeryture. Z gory dziekuje, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 41. Nie jestem anon.z.8.04 , ale jedna to odprawa emerytalna 3 mies., a druga 6 mies. to z powodu likwidacji etatu.

  OdpowiedzUsuń
 42. Czy ktoś wie, w którym momencie ZUS zeruje konta składek i kapitału początkowego. Ja przeszłam w kwietniu 2012 r. na emeryturę, nadal mam wczesniejszą (jestem rocznik 52), bo to wg ZUS korzystniejsze swiadczenie. Gdy poprosiłam o przeliczenie (po ukończeniu 60 l) z nowa kwota bazową cz. socjalnej - dostałam decyzję na starym niebieskim formularzu z samoprzylepna nalepką, że zarobki z 2011 r. nie maja wpływu na przeliczenie (choć wskaźnik był nieco wyższy od 2010 r.); na kolejnej decyzji (biały papier) otrzymałam wersję kapitałową. Kwota zwaloryzowanego kapitału zgadzała sie z moimi wyliczeniam, natomiast składki były takie same jak w 2010 r. Nigdy tez nie dostałam od ZUS tabelki z informacją o stanie konta składek na koniec 2011 r. a z 2012 r. pominieto styczeń i marzec, wykazano luty i czerwiec? Prosiłam ZUS o sprawdzenie, potwierdzenie składek za 2011 i 2012 r. (wysłałam im dokumenty płacowe) i otrzymałam wyjaśnienie, że skoro pobieram od kwietnia 2012 r. pełne świadczenie, to moje konto jest wyzerowane i niewaloryzowane?! Ale przecież ja cały czas mam emeryturę "wczesniejszą" i chyba za 2011 r. te składki powinny być doliczone i zwaloryzowane (i I kwartał 2012 r. też). Jakie tu są zasady?
  DL z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 43. Proszę o pomoc - jestem rocznik 50, pobieram emeryturę powszechną ponoć mieszaną, pracuję, co keartał występuję do ZUS o doliczenie parę złotych za staż pracy , zarabiam poniżej średniej krajowej , czy mogę coś jeszcze zrobić aby podwyższyć emeryturę. Przyznaję się, że czytam blog uważnie ale nie mogę zrozumieć i zadtosować do swojej sytuacji. Z góry dziękuję mądrzejszym i pozdrawiam.RR.

  OdpowiedzUsuń
 44. Też jestem zainteresowana podwyższeniem emerytury z tym ,że ja już nie pracuję.pozdrawiam mądre głowy

  OdpowiedzUsuń
 45. Jeszcze raz proszę o stanowisko, dla 15 .04.- 11.52 , czy skladając raz do roku RP -7[ma sens, przy zaerobkach poniżej średniej krajowej -RR.

  OdpowiedzUsuń
 46. jeśli mimo to podwyższyłyby wskaźnik, to warto; inaczej nie ;

  OdpowiedzUsuń
 47. mam pytanie dotyczące wypłaty zawieszonej emerytury. wniosek o wypłatę złozyłam do ZUS w dniu 27.02.2014r. do dnia tj,30,04,2014 nie dostałam wypłaty pomimo,że 60 dni minęło. czy na przedłużenie okresu ma wpływ fakt.że od wyroku sądu odwołał się ZUS , dostałam jednak z Sądu informacje o wnisku z ZUS o wycofanie apelacji

  OdpowiedzUsuń
 48. Ważne jest to czy Twoje akta są już do ZUS przesłane. Liczy się 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Po zwrocie akt z SA, ZUS będzie dokonywał wyjaśnień czy np. wszystko w aktach jest dobrze poukładane (to sarkazm) i wtedy ma 60 dni na wydanie decyzji. Kiedy będzie wypłata to ZUS się zastanowi, bo np. aprobant/ka może być w szpitalu więc trzeba będzie poczekać aż wróci do formy.
  Jest to bardzo smutne ale niestety prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 49. U mnie również minęło 60 dni od złożenia wniosku o "zawieszoną" i cisza. Nie odwoływałam się do sądu po zawieszeniu świadczenia więc moje akta są w ZUS. Czy ktoś otrzymał już zwrot ze śląskiego ZUS-u ? Jak czytam w postach w regionach różnie podchodzą do tej samej sprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 8 maja otrzymałam informację z sądu apelacyjnego w Łodzi, że przesyła dokumenty do Zus w Łodzi ; ile czasu potrzebuje Zus żeby wypłacić zaległą emeryturę ?

   Usuń
  2. Co najmniej 60 dni od otrzymania akt, chyba że znajdzie nowe okoliczności do wyjaśniania. Być może ZUS cię zaskoczy i szybko wyliczy i przekaże zaległe.To jest jak ruletka.

   Usuń
 50. Pani Danielo!
  Proszę o wsparcie. Pobieram emeryturę. Pracuję w szkole do której zostałam przeniesiona na paragrafie " bez zgody nauczyciela". W tej nowej szkole w nowym roku nie ma dla mnie godzin. Na jakim paragrafie mogą mi podziękować za pracę? Czy mogę nie otrzymać odprawy, i nagrody jubileuszowej- tylko wypowiedzenie? która szkola jest moim miejscem pracy stara czy nowa?
  Pozdrawiam, dziękuję
  Znany

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam,
  nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie "czy należy się moje żonie emerytura bez rozwiązania stosunku pracy?".
  Pewnie odpowiedz jest banalna.
  żona - rocznik 1952 - nigdy nie pobierała emerytury. Pierwsza decyzja jest z dnia 1. 10.2011r czyli przed osiągnięciem 60 lat "wypłata emerytury ulega zawieszenie z uwagi na kontynuacje zatrudnienia".
  Zus twierdzi, że emerytura sie i nalezy - jednak teraz koleżanka żony ( w tym samym wieku i z tym samym stażem pracy) uzyskala decyzje pozytywna - nie musi sie zwalniac i dostanie wyplate emerytury.
  Uprzejmie prosze o odpowiedż.
  pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żona powinna była wystąpić z wnioskiem po wyroku TK czyli od listopada 2012 roku o wypłatę; od tego czasu emerytura jej się należy.

   Usuń
  2. Jeżeli wniosek o emeryturę był złożony przed 1 padziernika 2011 roku to oczywiście emerytura się należy. Problem może być wtedy, gdy wniosek złożono dopiero po tej dacie.

   Usuń
  3. Jeżeli wniosek o przyznanie emerytury był złożony do 31 grudnia 2010r to jest objęta wyrokiem TK i będą wypłacali po złożeniu stosownego wniosku o podjęcie wypłaty.
   Natomiast jeżeli wniosek o emeryturę złożyła już po 1 stycznia 2011r to wtedy wypłata świadczenia musi być zawieszona do czasu rozwiązania stosunku pracy z tym pracodawcą

   Usuń
  4. Wpisy wyżej wprowadzają w błąd.
   Jeżeli wniosek o przyznanie emerytury był złożony do 31 grudnia 2010r to wtedy obejmuje wyrok TK i można domagać się wypłaty świadczenia bieżącego oraz zaległości za okres od 1X2011r do 21 listopada 2012r
   Jeżeli wniosek złożono dopiero po 1 stycznia 2011r to nie obejmuje wyrok TK i wydana decyzja prawidłowo zawiesza wypłatę do czasu rozwiązania stosunku pracy z aktualnym pracodawcą.

   Usuń
 52. Witam,
  dziękuje za pomoc.
  Żona dzisiaj złożyła wniosek o wypłatę emerytury. Pani z ZUS zdziwiła się,że tak późno, bo powinna już w listopadzie 2012r - tak jak pisze Anonimowy14 maja 2014 06:01.
  Zakładam,że wszystko pójdzie dobrze i emerytura zacznie być wypłacana.
  Czy macie Państwo wzór pisma o zwrot zaległych wypłat/odsetek itp od listopada 2012
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest w zakładce : WZORY PISM

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2014/02/wniosek-o-wypate-zalegych-swiadczen.html

   Usuń
 53. chcę się podzielić tym że wczoraj dostałam decyzje z naliczoną zaległą emeryturą i odsetkami jestem mile zaskoczona kwotą,miałam złożoną apelacje w lutym wycofałam i złożyłam wniosek do zus owypłatęrównierz poinformowałam o wycofaniu
  apelacji

  OdpowiedzUsuń
 54. dzisiaj dostałam emeryture iodsetki bądźcie cierpliwi pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
 55. Czy Ktoś podpowie mi czy okres emerytury zawieszonej i nie wypłaconej przez ZUS rzutuje na wysokość renty rodzinnej ?

  Dziękuję za pomoc
  Sławomir

  OdpowiedzUsuń
 56. Proszę o pomoc, ile trwa postepowanie sądowe związane z wycofaniem przez ZUS apelacji. Wniosek ZUS wołynął do Sądu 14.03.2014r. zakreślając termin 14 dni do zajęcia w sprawie cofnięcja apelacji Pismo z dnia 28.03.2014 z ZUS informujące o wydaniu decyzji zaraz po zakończeniu postępowania sądowego Sąd Apelacyjny w Łódzi

  OdpowiedzUsuń
 57. Wniosek ZUSu wpłynął do Sądu Apelacyjnego w Łodzi 23 marca.Sąd Apelacyjny wydał postanowienie 28 kwietnia , do Sądu Okręgowego przesłał postanowienie i dokumenty 17 czerwca, Sąd Okręgowy prześle dokumenty do ZUSu około 25-g0 czerwca, ZUS po otrzymaniu dokumentów według otrzymanej informacji dokonuje natychmiast wypłaty.Wszystko trwało tak długo ze względu na przesyłanie dokumentów za potwierdzeniem odbioru.Instytucja doręczająca dokumenty nie sili się z dotarciem do odbiorcy tylko odsyła dokumenty z adnotacją nabywca nieobecny.Mimo że mam skrzynkę pocztowa i cały czas jest ktoś w domu w sądzie powiedziano mi że zwrotka wróciła z powodu braku odbioru.Wszystkim radzę śledzić swoje dokumenty i naciskać SO i SA oraz ZUS.Na pewno to przyśpieszy sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 58. Nie wiem czy tu ktoś zagląda, ale chciałam zadać pytanie jak podwyższyć emeryturę, ponieważ ostatnio w fakcie poruszali tę kwestię. W 2006r ZUS ustalił mi prawo do wcześniejszej emerytury i tam miałam wwpw 142%.Cały czas pracuję i co rok dostarczam RP7 i miałam przeliczaną chyba 4 razy ale wwpw jest mniejszy ostatnio 131.51%.Czy ZUS postąpił prawidłowo?

  OdpowiedzUsuń
 59. Przy obliczaniu "nowych" emerytur odlicza się wcześniej pobrane emerytury. Mnie jako pobraną emeryturę potraktowano także dobrowolna wpłatę na FUS. Czy ktoś analizował ten temat?

  OdpowiedzUsuń