19 grudnia 2011

2200 zł to najniższa grecka emerytura. I my mamy im pomagać?

Artykuł  z " Fakt.pl"

Grecki system przywilejów emerytalnych, gdzie najniższe świadczenie to 2,2 tysiąca złotych, ma ratować Renata Dębska (62 l.), emerytka z Kołobrzegu, która dostaje 768 złotych emerytury i musi dorabiać, sprzątając korytarze w szpitalu, żeby związać koniec z końcem. Ona też "dołoży się" do miliardów, które Polska przekaże Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu na ratowane upadłych krajów strefy euro. I gdzie tu sprawiedliwość?!

Grecki emeryt dzień zaczyna filiżanką kawy w uroczej kawiarence na przedmieściach Aten. Stać go. Najniższa emerytura w greckim systemie to 2,2 tysiąca złotych. Wypłacana jest 14 razy w roku, bo tamtejsi seniorzy dostają też „trzynastki” i „czternastki”.

Ten rozbuchany system przywilejów doprowadził Grecję na skraj bankructwa. Dlatego Grecy, w obawie przed oszczędnościami, chętnie wyciągają rękę po pomoc. Także ze strony Polaków.– Nadzieje na dostatnie życie na emeryturze zostały zaprzepaszczone. Wszystko to, co nam obiecano, kiedy pracowaliśmy, wszystko to, na co płaciliśmy, zostało nam zabrane. System nas zawiódł – żali się Antonios Frangakis (72 l.), były inżynier, obecnie grecki emeryt, w wywiadzie dla serwisu TheStar.com.

Żeby ratować chwiejący się w posadach grecki system dostatnich emerytur, tamtejsze władze chcą skorzystać ze środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na tę pomoc ma się złożyć między innymi Renata Debska (62 l.), której emerytura – 768 zł – jest nieznacznie wyższa od ustawowego minimum (mniej więcej trzy razy niższego niż w Grecji). Żeby przeżyć, musi sprzątać w szpitalu. – Kupuje tylko to, co najpotrzebniejsze: leki i jedzenie. Płacę jeszcze rachunki i już nic nie zostaje. Muszę dorabiać – opowiada. I martwi się, czy ze swojej ciężkiej pracy i bieda-emerytury utrzyma jeszcze tych starszych panów, którzy popijają sobie kawę na przedmieściach Aten.

0 komentarze:

Prześlij komentarz