WYSZUKIWARKA

3 grudnia 2012

Zwrot emerytur na wniosek

Artykuł z Rzeczpospoltej
Mateusz Rzemek

39 tys. osób straciło na zawieszeniu świadczeń od 1 października 2011 r. w wyniku wprowadzenia niekonstytucyjnych przepisów.

640 mln zł stracili emeryci od końca 2011 r. na zawieszeniu świadczeń. Teraz budżet będzie musiał im je zwrócić. 

Emeryci mają mało czasu na żądanie wypłaty wstrzymanych świadczeń z odsetkami
Nareszcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził podany przez nas sposób postępowania dla osób, którym zawieszono świadczenie pod koniec zeszłego roku. Chodzi o tych, którzy w latach 2009–2010 przeszli na emeryturę bez rezygnowania z pracy, a później w wyniku nowelizacji przepisów ZUS musiał zawiesić świadczenie od 1 października, jeśli nie donieśli świadectwa pracy potwierdzającego zwolnienie z etatu.
W wydanym w czwartek po południu komunikacie ZUS namawia zainteresowanych do składania wniosków 
o wznowienie postępowania w sprawie zawieszenia świadczenia w 2011 r. Podstawę do takiego wniosku daje art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego

Jeśli zainteresowany po zawieszeniu świadczenia doniósł (nawet po miesiącu) świadectwo pracy, dzięki czemu odzyskał prawo do wypłaty emerytury, wystarczy, że wystąpi teraz o wypłatę zawieszonego świadczenia. Z informacji ZUS wynika jednak, że ponad 18 tys. osób ma ciągle zawieszone świadczenia. Ci emeryci powinni wystąpić więc także o odwieszenie wypłaty ich emerytury.
Co napisać?
Poza zwykłymi informacjami na temat autora wniosku i odbiorcy – którym powinien być najbliższy oddział ZUS ubezpieczonego, wystarczy proste wezwanie do wypłaty:
„W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego 
z 13 listopada 2012 r. (sygn. K 2/12) zwracam się o podjęcie wypłaty mojej emerytury oraz wypłatę zawieszonego od 1 października 2011 r. świadczenia wraz z odsetkami".

Z komunikatu ZUS wynika, że takie wnioski należy składać do 22 grudnia 2012 r., wtedy bowiem upłynie miesiąc od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.  Tylko 
w tym okresie można bowiem skorzystać z przewidzianej 
w art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego możliwości wznowienia postępowania zakończonego wydaniem decyzji opartej na niekonstytucyjnym przepisie.
Ważne odsetki
Ciągle nierozstrzygnięta jest kwestia, czy ZUS wypłaci odsetki od zaległego świadczenia. Zgodnie z wcześniejszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z 11 września 2007 r. sygn. P 11/07) ZUS ma obowiązek wypłacić odsetki od zaległego świadczenia, jeśli ponosi winę za wstrzymanie wypłaty (zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z 
13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowe Centrum Legislacji, które zapytaliśmy o stanowisko w tej sprawie, odmówiły nam odpowiedzi. Okazuje się, że urzędnicy nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za skutki niekonstytucyjnych przepisów, a emeryci indywidualnie muszą domagać się respektowania swoich praw.
Może się więc okazać, że w kwestii wypłaty odsetek  trzeba będzie się odwołać do sądu. Takie postępowanie jest dla emerytów bezpłatne.
Przykładowo kwota odsetek od świadczenia w wysokości 2 tys. zł miesięcznie zawieszonego przez ostatni rok może wynieść nawet ponad 2200 zł.  Warto więc upomnieć się o wypłatę odsetek już we wniosku do ZUS. W razie jego nieuwzględnienia trafi on do sądu okręgowego.
Co po wyroku
Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury od 1 października 2011 r., i takie postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, nie muszą informować sądu o wyroku zapadłym przed Trybunałem Konstytucyjnym 13 listopada 2012 r. Powinien on być znany sądowi z urzędu i uwzględniony przy wyrokowaniu.
Osoby, w których sprawie już zapadł niekorzystny wyrok sądu, powinny zaś złożyć w tym sądzie wniosek o wznowienie postępowania. Termin na to wynosi trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw i mija dopiero 22 lutego 2013 r.

.

47 komentarzy:

 1. Szczerze powiedziawszy to ja nie doszukałem się w komunikacie ZUS żadnych informacji odnośnie zaległych emerytur - może ktoś mnie oświeci i napisze które zdanie z tego komunikatu mówi właśnie o zaległych świadczeniach?

  OdpowiedzUsuń
 2. Przed chwilą odebrałam pismo z ZUS jest to odpowiedź na mój wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury.
  Napisano - pani wniosek zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym.
  Czy ktoś z odwołujących się otrzymał już jakąś odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak otrzymałem takie samo pismo. Jan

   Usuń
 3. Ja wniosek w ZUS złożyłam 23 listopada, dzisiaj zadzwoniłam co w sprawie słychać, uzyskałam odpowiedź, że pod koniec tygodnia będzie decyzja, co do dalszego postępowania. Odnośnie bieżących wypłat to wiadomo, nie bardzo wiedzą co z zaległymi emeryturami, być może trzeba będzie jednak składać do sądu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak naprawdę to powinni zapłacić prawnicy, którzy nie widzieli uchybień między innymi prawnicy p.Prezydenta ,z Ministerstwa Pracy i Rzecznika Praw Obywatelskich. Do wszystkich dzwoniłam jak zabrano nam niesłusznie emerytury. Powtarzali jak papugi ,że nie widzą niezgodności z prawem. w najlepszym wypadku powinni wylecieć ze "stołków".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po moich pisemnych interwencjach zostały na pamiątkę pisemne odpowiedzi od tych instytucji, które Pani wymieniła. Zastanawiam się, gdzie to wywiesić, w jakiej gablocie.

   Usuń
  2. O, to jest słuszna refleksja. Te elaboraty powinny być gdzieś dostępne! Ja na razie trzymam na pamiątkę odpowiedź, na prośbę o sprawdzenie czegoś, pana mgr. inż. z telekomunikacji z lat 80-tych: ,,telefony komórkowe nie istnieją'' - tytuł, podpis.

   Usuń
 5. Nie chce mi się wierzyć w to co czytam dlaczego tak ZUS postępuje czy wyrok TK nic dla nich nie znaczy??!!!!
  Ja rozumię że jeżeli chodzi o odsetki to będzie problem.
  Wiem też że osoby które miały spawy w sądach to o zaległości muszą wnosić skargę do sądu.
  Ale co ze wznowieniem bieżących wypłat?
  Czy to znaczy nie mamy na co liczyć?
  Chyba musimy pisać do TPCz do Strasburga nie możemy pozwolić żeby nas tak traktowali.
  Bo to woła o pomstę do nieba!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się,że musimy jeszcze poczekać.Żyjemy w Polsce,mamy wyrok naszego Trybunału,jest to najwyższa władza.Może ZUS zbiera wnioski do 22 grudnia?Może to nasze kochane panstwo nie wie ilu jest emerytów z zawieszoną emeryturą i kto ma oddac pieniądze ZUS czy Skarb państwa.Pozdrawiam

   Usuń
 6. Dzisiaj otrzymałam pismo z ZUSu ( od 1IX 2012 jestem na emeryturze), że w styczniu od 1.01 do 30.09 przekroczyłam próg przychodu i zobowiązana jestem do zwrotu 4 500 zł., w przeciwnym razie zawiesza mi emeryturę. W pouczeniu napisano, że od 1.10. 2011r zawieszono mi emeryturę z uwagi na brak rozwiązania umowy o pracę. Jest już dawno po wyroku TK o ogłoszeniu w DZ.U.! Nic w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pani przypadek nie jest tym, w którym orzekał TK. Wszyscy by tak chcieli

   Usuń
 7. Do Anonimowy 21.08 to jest skandal to gdzie był ZUS przez tyle miesięcy oni czekali specjalnie to się w głowie nie mieści jak oni nas traktują.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do Anonimowy 3.12.2012 21:08 Nie wiem czy dobrze rozumię, ale chyba chodzi o wypłatę zawieszonej emerytury za okres pracy. Tylko daty się nie zgadzają, bo jeżeli przeszła Pani 1.09.2012, to dlaczego zwrot jeszcze za miesiąc wrzesień, to chyba pomyłka. Uważam jeżeli już to do 31.08.2012r. Emeryci ktorzy nie przekroczyli 60 lat zobowiązani są do rozliczenia się nadwyżki 70% średniek krajowej. Myślę że chodzi tu o zwrot zawieszonej emerytury, albo w całości ,albo w kwocie pomniejszonej o przekroczenie. Tylko się mogę domyślać, że Pani dochod był powyżej 70% i tą nadwyżkę trzeba zwrócić lub potrącą z należnej wypłaty. Tak to skrótowo , bo nie wiem do końca chodzi. Nadmienić należy , że każdy emeryt ktory pracuje i pobiera emeryturę po zakończeniu roku kalendarzowego musi rozliczyć się z ZUS o kwotę przekroczenia za wyjątkiem emerytów którzy skończyli 60 lat.
  OdpowiedzUsuń
 9. ...błędy każdy może popełniać, to jest ludzka rzecz...w tym przypadku Państwo (ZUS)powinno same z Urzędu wypłacić niesłusznie wstrzymane emerytury...dlaczego emeryci zmuszani są teraz do proszenia się aby ZUS ewentualnie Sąd przywrócił/zwrócił wstrzymane wypłaty...

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam pytanie, otóż złóżyłam wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury z dniem 1-go października 2011 r o podjęcie wypłaty emerytury aktualnie. Do wniosku nie dołączyłam żadnych zaświadczeń o dochodach, bo nie wiem jakie. Czy to będzie błąd i ZUS odrzuci mój wniosek? Czy przyśle decyzję/ pismo o uzupełnienie braków formalnych? Nadal pracuję, nigdy nie składałam odwołań do Sądu.Czekam na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wczoraj otrzymałam pismo z ZUS, aby w ciagu 14 dni dostarczyć oświadczenie:
  1. Oświadczam,że osiagam przychód z tytułu
  2) Oświadczam, że moim zamiarem jest osiaganie przychodu w wysokości nie powodujacej zawieszenia lub zmniejszenia świadczeń. Dzisiaj zaniosłam te oswiadczenia do ZUS i co? Okazało się, że przez pomyłkę do mnie wysłano, bo mnie się nic nie nalezy. Pani w ZUS stwierdziła, że ja otrzymałam emeryturę w maju 2008r, a kwalifikują sie tylko osoby które otrzymały od 1-go stycznia 2009r. Czy to prawda, czy zostałam oszukana? Proszę o pomoc w tym zakresie. Co mam dalej robić? Czy rzeczywiście to prawda?

  OdpowiedzUsuń
 12. Uzupełnienie informacji z 30.12.2012 z godz.12:32 dot. treści Orzeczenia TK
  z 13.11.2012r.:
  "..Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i realizowały to prawo w okresie 8 stycznia 2009r. do 31. grudnia 2010r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010r. spowodowało, że osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. zostały objęte nową, mniej korzystną dla nich treścią ryzyka emerytalnego. Aby emeryturę nadal pobierać po 1 października 2011r., musiały one rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu.
  Oceniając sytuację tych osób z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należyu dojść do wniosku, że gdyby w momencie przechodzenia na emeryturę osoby te wiedizały, że będą musiały przerwać zatrudnienie, żeby uzyskać świadczenie emerytalne, to ich decyzja być może byłaby inna, tzn. nie składałyby wniosku o ustalenie prawa do emerytury i kontynuowały zatrudnienie..."
  Proszę sobie wejść na .. treść Orzeczenia TK z 13.11.2012r. a znajdziecie wszyscy właśnie to.
  Ja to przeczytałam po 25 listopada 2012r. stąd jestem taka mądra i nie oczekuję na nic.
  Emerytura przyznana od 31.12.2008r. Ale chociaż trochę jej wzięłam i stanęłam finansowo na nogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie jest prawda ja już dostałam bieżącą emeryturę po odwieszeniu a nabyłam do niej praw w 2006 r.Pani czyta ale bez zrozumienia niestety.

   Usuń
 13. Mam pytanie.Czy "odwieszony" z lat 2009 - 2010 emeryt, który ukończył powszechny wiek emerytalny musi nadal przestrzegać nie przekraczania 130 procent zarobków, czy traktowany jest jak pozostali emeryci. tzn. może zarabiać więcej.Bardzo proszę o odpowiedź, bo zdania są podzielone.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hi there Dear, are you actually visiting this web page
  on a regular basis, if so then you will definitely take good know-how.
  Feel free to visit my page - coach for women

  OdpowiedzUsuń
 15. Żądanie wznowienia postępowania, w przypadku jak wyżej, gdy TK orzekł o niezgodności ... wnosi się w terminie 1-mca od dnia wejścia w życie orzeczenia TK, a nie trzech miesięcy jak twierdzi rzepa.

  OdpowiedzUsuń
 16. This is really attention-grabbing, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your fantastic
  post. Additionally, I have shared your site in my social networks

  Feel free to visit my blog; lowepro

  OdpowiedzUsuń
 17. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site
  is extremely good.

  Here is my homepage - Splitting My Thoughts into Two

  OdpowiedzUsuń
 18. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright violation? My blog has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off? I'd genuinely appreciate it.


  Here is my weblog Handyman Jobs In Los Angeles Ca

  OdpowiedzUsuń
 19. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Visit my web blog: handyman services los angeles

  OdpowiedzUsuń
 20. That is a very good tip particularly to those fresh to
  the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this
  one. A must read article!

  my weblog: golf rangefinder app for iphone

  OdpowiedzUsuń
 21. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to
  say that I've truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

  My website ... Bellafloralboutique.Com

  OdpowiedzUsuń
 22. Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

  My homepage high tech gadgets gifts

  OdpowiedzUsuń
 23. I've been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

  My webpage - LED Lighting

  OdpowiedzUsuń
 24. Hey! I could have sworn I've been to this website before but after reading through some of the post I realized it's new to me.
  Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back
  often!

  My blog post - upper back strain symptoms

  OdpowiedzUsuń
 25. Good answer back in return of this difficulty with real arguments and telling everything concerning that.


  My web page - back exercises for sciatica

  OdpowiedzUsuń
 26. Hey there! I've been following your website for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the great job!

  Check out my blog post Orlando Chiropractor

  OdpowiedzUsuń
 27. It's very straightforward to find out any matter on net as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.

  Also visit my weblog - blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

  my blog ... Http://Antekqua.Com/

  OdpowiedzUsuń
 29. Awesome issues here. I am very satisfied to see your post.
  Thanks so much and I'm taking a look ahead to contact you. Will you please drop me a mail?

  Also visit my web page ... leadship.pe.kr

  OdpowiedzUsuń
 30. It's really a great and helpful piece of information. I'm happy that you shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.  My homepage :: abdominal pain in children

  OdpowiedzUsuń
 31. This is a topic that is close to my heart... Best wishes!
  Where are your contact details though?

  Feel free to surf to my homepage ... micahmoney.com

  OdpowiedzUsuń
 32. In other words, it enables you to carry on working when not connected
  to the internet, a feature being introduced in the next few weeks.
  The introduction of the samsung chromebook into the marketplace signifies a shift away
  from the traditional concept of a laptop where the devices itself stores all of the information that you require.
  The Samsung Chromebook is essentially a laptop that can only surf
  the internet and run apps.

  OdpowiedzUsuń
 33. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and
  actual effort to produce a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot
  and don't seem to get anything done.

  my weblog spinal surgery recovery time frame

  OdpowiedzUsuń
 34. I used to be able to find good advice from your blog posts.


  Here is my blog post; ge appliance repair tucson az

  OdpowiedzUsuń
 35. Wow, that's what I was looking for, what a stuff! present here at this web site, thanks admin of this website.

  Feel free to surf to my weblog :: kitchen remodel costs worksheet

  OdpowiedzUsuń
 36. I'm not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

  Here is my web blog; kitchen remodels

  OdpowiedzUsuń
 37. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment
  but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not
  writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!  My blog post; Las Vegas Golf Schools

  OdpowiedzUsuń
 38. No matter if some one searches for his necessary thing,
  therefore he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained
  over here.

  My webpage: golf club sets for sale canada

  OdpowiedzUsuń
 39. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!


  Here is my page; 6 volt golf cart batteries walmart

  OdpowiedzUsuń
 40. It's going to be finish of mine day, however before ending I am reading this impressive article to increase my know-how.

  Also visit my blog post - hottravelworld.com

  OdpowiedzUsuń
 41. Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
  on. Any tips?

  Look into my web page :: Upper arm pain

  OdpowiedzUsuń