3 grudnia 2012

Kolejny "kwiatek" z ZUS-u

"Ja złożyłam wniosek o odwieszenie emerytury i przeliczenie stażu pracy 22listopada/pracuję, nie rozwiązałam stosunku pracy,/ dzisiaj już otrzymałam odpowiedz z ZUS-u z przeliczeniem kwoty emerytury i informację,że emerytura będzie odwieszona po rozwiązaniu stosunku pracy. Co mam robić? Jakaś zmyłka ZUS-u. Jutro rozpoczynam działania. Pozdrawiam"

60 komentarzy:

 1. Co się dziej?? Gdzie my żyjemy że nawet wyrok TK nie jest brany poważnie??!!!!!
  A co z tym komunikatem ZUSu który się też ukazał???!!!!!!
  Ja myślę że zostaje na TPCz w Strasburgu.
  Do sądu to nie ma po co pisać bo będziemy też tak załatwieni!!!
  SKANDAL!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na nowej emeryturze straci ten, kto pobierał wcześniejszą
   Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nabędą prawo do świadczenia powszechnego, a wcześniej pobierali wypłaty z ZUS, będą mieli w niekorzystny sposób przeliczane wysokości nowych emerytur. Podstawa jej obliczenia będzie pomniejszona o kwoty, które pobierali do tej pory.
   Publikacja: 29 listopada 2012, 06:35 Aktualizacja: 29 listopada 2012, 11:20

   7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
   Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. przechodzą na tzw. nową emeryturę, uzależnioną od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenieemerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Nowe świadczenie to wynik podzielenia sumy składek i kapitału (podstawy jej obliczenia) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku zakończenia aktywności zawodowej.
   Zmienione wyliczenia
   Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury nabyć prawo do świadczenia przyznawanego po ukończeniu powszechnego wieku uprawniającego do wypłat z ZUS. Ten oblicza jego wysokość na ogólnych zasadach, a świadczeniobiorca może następnie wybrać, z jakiego tytułu chce pobierać pieniądze.
   Od 1 stycznia 2013 r. wcześniejsi emeryci nadal będą mogli nabywać prawo do świadczenia powszechnego. Na ich niekorzyść zmienią się jednak zasady ustalania jego wysokości. Wszystko za sprawą ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
   Nowelizacja przewiduje, że podstawa obliczenia emerytury przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy będzie pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych świadczeń z ZUS. Chodzi zarówno o te przyznane na podstawie obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (np. emerytury pracowniczej, kolejowej, górniczej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), jak i przepisów emerytalnych obowiązujących przed dniem wejścia jej w życie.
   Niższe wypłaty
   Podstawa obliczenia świadczenia zostanie również pomniejszona o wysokość pobranej emerytury nauczycielskiej przewidzianej w art. 88 Karty nauczyciela. W każdym przypadku redukcji będą podlegały kwoty wcześniejszych świadczeń przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
   Na analogicznych zasadach podstawa obliczenia wypłat z ZUS po 1 stycznia 2013 r. będzie zmniejszana o kwoty pobieranych emerytur częściowych (świadczeń wprowadzonych wyżej wspomnianą nowelizacją, które będą przyznawane przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego).
   Wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. zmiany będą niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przed uzyskaniem powszechnego wieku pobierały wcześniejszą emeryturę przez długi okres, np. kilka lat. Muszą się wówczas liczyć ze znacznym zmniejszeniem właściwego świadczenia

   Usuń
  2. Dziwi mnie,że nikt tym artykułem się nie zainteresował (sygnalizowałam o tym w zeszłym tygodniu i też nic).Sądzę,że jest to ważne.Wszyscy gorączkują się tym,kiedy ZUS odda mi pieniądze,a tu kroi się coś innego.
   Pozdrawiam
   Teresa z Radomia

   Usuń
 2. To jest właśnie wolność i prawo PO polsku.To nie koniec na tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie politykujmy, a weźmy pod uwagę, że ZUS - aby wznowić postępowanie na nasz wniosek złożony w oparciu o art. 145a - powinien podjąć takie postępowanie i od razu umorzyć je JAKO BEZPODSTAWNE. Dopiero to daje podstawę ZUSowi do wypłaty zawieszonego świadczenia razem z odsetkami.
   No i spokojnie.
   r.

   Usuń
 3. Chwileczkę,ale ktoś pisał,że wygrał sprawę w Sadzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisała Pani Sandra,że wygrała. Spokojnie poczekajmy.Każdy wyrok musi się uprawomocnić,proszę pamiętać,że ZUS może się oo wyroku odwołać a to wszystko trwa.

   Usuń
 4. Proszę osoby którym ZUS tak odpisał ( przepraszam za to pytanie) proszę podać kiedy była naliczona pierwsza emerytura (moja X.2008 r) i proszę podać datę urodzenia (ja 1953 r). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rocznik 1953, na wcześniejszej emeryturze, podlega ewentualnemu przeliczeniu w roku 2013 - p.art. wyżej: 4.XII g.2016.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. A ja zrobię tak:
  Jutro napiszę DRUGI WNIOSEK o odwieszenie emerytury w którym zacytuję fragment Komunikatu ZUS i powołam się na ten paragraf który oni tam podają oraz osobiście zaniosę do swojego oddziału ZUS.
  Oczywiście napiszę też drugi raz/ z podaniem tego paragrafu i fragmentu Komunikatu / wniosek o zwrot zawieszonych emerytur wraz z odsetkami.
  Na pewno też jutro zadzwonię wcześniej przed "wycieczką" na informację do mojego ZUS co z moimi wnioskami które złożyłam 26.11.2012r a więc już po terminie ogłoszenia wyroku TK w Dz.U.
  Zastanawiam się w jaki sposób poruszyć media bo to jest skandaliczna sprawa!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko należy odrobinę poczekać, nie gorączkować się. Ja wniosek w swoim ZUS złożyłam 23 listopada i wczoraj podczas rozmowy telefonicznej dowiedziałam się, że do końca tygodnia będzie podjęta decyzja w naszej sprawie. Pozytywna co do bieżących wypłat a co do zaległych to prawdopodobnie rzeczywiście trzeba będzie iść do Sądu.

   Usuń
 6. Kochani!!!!
  Apeluję o spokój! To mimo wszystko może być urzędnicza pomyłka - nie można oceniać po jednej odpowiedzi ZUS.
  Ja nie wierzę w to żeby tak to się skończyło.

  OdpowiedzUsuń
 7. NO I PO CO TE NERWY ?????
  SPRAWA JEST PROSTA!!!!!!
  Złożyliście państwo wnioski o przeliczenie / doliczenie miesięcy pracy / emerytury no to dostaliście DECYZJĘ O PRZELICZENIU a ponieważ wasza emerytura jeszcze nie została "odwieszona" decyzją ZUS więc napisano taką "formułkę' jaką dostają obecnie wszyscy - że będzie emerytura wypłacana jak przestaniecie pracować.
  PO PROSTU PAŃSTWO RZEŚCIE "przedobrzyli" wysyłając wszystko co się tylko dało do ZUS a tam kążda urzędniczka jest od czego innego - no i powstał bajzel !!!!!
  Na 100% tak było!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chyba logika i prawo nakazuje podjęcie takich decyzji, które są aktualne w dniu podejmowania decyzji. albo przynajmniej powinien ZUS napisać, że sprawa przywrócenia wypłat będzie rozpatrzona w okreslonym terminie.

   Usuń
  2. Na pewno dostała Pani wygenerowany komputerowo dokument decyzji o doliczeniu okresu stażowego - no i tam jest obligatoryjna formułka o tym że emerytura zostanie wypłacona po ustaniu stosunku pracy.
   Nie przypuszczam aby to co dostała ta pani było INDYWIDUALNYM PISMEM DO NIEJ, SPECJALNIE ZREDAGOWANYM.
   ZUS ma obowiązek doliczać te "wypracowane" miesiące stażowe jak najszybciej stąd i taka szybkość odpowiedzi na wniosek o doliczenie stażowego - natomiast to co Pani napisała - wniosek o odwieszenie emerytury ma być załatwiony "w późniejszym terminie" no bo Komunikat ZUS dopiero się ukazał chyba prę dni temu prawda ??

   Usuń
 8. Szanowni Państwo!! osoba z 20.52ma rację, Na stronie ZUS-u przeczytałam"osoby,które przeszły na emeryturę przed 1.01.2011 i którym z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1.10.2011 mogą w terminie do 22.12.2012 zgłosić się w placówce ZUS i złożyć wniosek o wznowienie wypłaty emerytury" ,czyli jest dobrze -spokój ,będzie dobrze!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale osoby, które mają lub miały sprawy w sądzie, muszą je dokończyć.

   Usuń
 9. Mogło tak być faktycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Drodzy Państwo.Tylko spokój może nas uratować i nie pozwoli abyśmy się ośmieszali. Pracownicy ZUS nie śledzą zmiany przepisów w onecie, tylko muszą dostać wytyczne i wg nich postępować bo za to im płacą. Pani w dniu 23 listopada przyjęła ode mnie wniosek o wznowienie wypłaty emerytury ale chyba się pośpieszyłam, bo skoro nie mają szczegółowych wytycznych to odpowiadają na nasze pośpiesznie złożone wnioski wg starych procedur. Nie obrażajmy się na ZUS bo nie oni są od tworzenia przepisów prawa.Czekaliśmy ponad rok to poczekajmy jeszcze miesiąc na nasze emerytury.
  Będzie dobrze. Wszystkie dzienniki o tym piszą i instruują nas gdzie pisać i w jakim terminie i nikt nie podważa naszych praw.
  Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo cierpliwości i życzliwości do ludzi, którzy nic nam nie zawinili.

  OdpowiedzUsuń
 11. MOIM ZDANIEM ZUS BARDZO SZYBKO DOLICZA STAZ I WYDAJE DECYZJĘ I TO POSZŁO Z AUTOMATU A WNIOSEK BĘDZIE ROZPARTRZONY W INNYM TERMINIE PROPONUJE PODAWAĆ MIASTA W KTÓRYCH TAK SIE DZIEJE POZDRAWIAM ALEKSANDRA

  OdpowiedzUsuń
 12. Mimo wszystko jest coś nie tak ponieważ za szybko ZUS odpowiada.
  Zobaczymy co będzie dalej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. do Kwiatka ,prosze bez strachu wymienic w jakim miescie jest ten ZUS ,mamy wyrok TK a to jest <>,balagan w zusie !!!!! slusznie prosze dzialac wyjasniac i informowac

  OdpowiedzUsuń
 14. http://www.sendspace.pl/file/2a3bc9fe9eac3f61a78253e

  przesyłam link do wzoru wniosku o wznowienie postępowania w ZUS dla tych, którzy nie odwoływali się od decyzji o zawieszeniu emerytury. Przypominam, że jest tam termin zawity i zostało niewiele dni na jego przedłożenie w ZUS( zgodnie z zegarem na blogu)

  OdpowiedzUsuń
 15. Apel do wszystkich piszących na blogu. Moja propozycja : podpisujmy sie pod listami chociaż imieniem i podajmy nazwe swojego miasta.Nie bedziemy aż tak bardzo anonimowi.
  Pozdrawiam
  Barbara z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez jestem za
   Kasia z Gdyni

   Usuń
  2. Też uwazam ,że blog który jest nie do końca anonimowy jest wartosciowy. Tylko nalezy uczciwie podejść do apelu.
   Aga z gdyni

   Usuń
 16. Przyłaczam się do apelu !
  Jan z Katowic

  OdpowiedzUsuń
 17. A co powinna zrobić osoba, która złożyła wniosek o podjęcie wypłacania zwieszonej emerytury (już po ogłoszeniu wyroku TK w Dz. U.), ale przed komunikatem ZUS o konieczności powoływania się na art. 145a kpa i nie powołała się na wspomniany przepis????

  OdpowiedzUsuń
 18. Wg. mnie wystarczyło się tylko powołać na DZ.U. - też tak zrobiłam i nie mam zamiaru nic zmieniać!
  Czekam na odpowiedź ZUS - doskonale wiedzą o co chodzi tam w ZUS- ie .

  OdpowiedzUsuń
 19. Kpa nie mówi o wymogach formalnych dla wniosku o wznowienie postępowania. Jeśli wskazało się jako podstawę orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i z treści i tytułu wynika, że chodzi o wznowienie postępowania przed ZUS to wystarczy. Jeżeli nie, warto skorzystać ze wzoru i złożyć jeszcze raz, tym razem doprecyzowane pismo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Adminka nie powinna umieszczać tego typu postów głównych. Jeżeli ustawa została opublikowana w DZ.U w styczniu 2011 r. i ludzie wtedy przeszli na emeryturę i dostawali do września 2011 r. to skorzystali ale wg wyroku Trybunału aby teraz znowu pobierać to powinni się zwolnić na jeden dzień. Każdy z nas kto już był na emeryturze i pobierał przed styczniem 2011 r. ZUS odwiesza. Proste? Po co wprowadzać zamęt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie,że powinna,po to żebyśmy byli przygotowani na różne zachowania ZUS,który najlepsze co zawsze robi: to ze wszystkich sił stara się nam udowodnić,że coś nam się nie należy.

   Usuń
 21. Drodzy Państwo, mam gorąćą prośbę, proszę podawać więcej szczegółów swojej sprawy, czy jest wyrok SA, czy czekacie na termin w SA bo każda sprawa jest inna . Bedzie nam łatwiej znaleźć prawidłowość i będziemy się mniej denerwować. Naprawdę szkoda nerwów i zdrowia- pieniądze dostaniemy, widać musi to trochę potrwać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam ! Moja sprawa będzie rozpatrywana w Sądzie Apelacyjnym 28 grudnia .O wyniku poinformuję. Pozdrawiam Hanna z Torunia.

  OdpowiedzUsuń

 23. Witam !
  Dziękuję p. Darianowi za wzór skargi. Mam jeszcze jedno pytanie. Zarówno Sąd Okręgowy , jak i Apelacyjny zasądziły ode mnie na rzecz ZUS-u koszty zastępstwa procesowego
  /łącznie 180 zł/. Do tej pory tego nie zapłaciłam. Nie wiem, czy pisząc skargę o wznowienie postępowania zamieścić tam punkt dotyczący anulowania tych opłat. Będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kolejny kwiatek? Tym razem z Sądu Apelacyjnego!
  Kochani zwieszeni emeryci - właśnie wróciłam z Sądu Apelacyjnego w Warszawie i .... niestety... nie mogę ogłosić zwycięstwa jak Sandra ze Szczecina.
  Otóż dla Pani Sędzi,która prowadziła sprawę wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie jest wystarczający. Ona musi zapoznać się z uzasadnieniem do wyroku, bo inaczej nie może orzec sprawiedliwie nie przeczytawszy go a może tam coś jest inaczej niż w wyroku..... Może na podstawie uzasadnienia uzna, że np. nie należy mi się odwieszenie emerytury - tak to mniej więcej wyglądało, a więc moja sprawa została odroczona do czasu ukazania się uzasadnienia do wyroku Trybunału. Brakuje mi słów. Myślę, że mój komentarz jest tu zbędny - mnie pozostało bezradnie czekać - może Państwo coś napiszecie - pozdrawiam Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w pełnym składzie ma charakter ostateczny. Dalsza procedura może dotyczyć tylko indywidualnych odwołań do kolejnych instancji sądów krajowych i skarg składanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

   Usuń
  2. Pani Elżbieto czy mogłaby Pani opisać bliżej swoją sytuację? czy Pani nadal pracuje, od kiedy nabyła Pani prawa do emerytury.Pozdrawiam.Anna

   Usuń
 25. Może ktoś z Państwa wie jaki jest termin ogłoszenia uzasadnienia do wyroku Trybunału?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elementy orzeczenia Trybunału zostały wskazane w art. 71 ust. 1 i 2 Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

   Do każdego orzeczenia Trybunału sporządzane jest pisemne uzasadnienie, w którym wskazane zostają motywy rozstrzygnięcia. Uzasadnienie powinno zostać sporządzone w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia orzeczenia (art. 71 ust. 3 Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym).

   Jeżeli członek składu orzekającego zgłosi zdanie odrębne, fakt ten zostaje zaznaczony w orzeczeniu (art. 68 ust. 3 Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym). Treść zdań odrębnych jest umieszczana na końcu pisemnego uzasadnienia do orzeczenia.


   Usuń
 26. do Anonimowy g.15.02 i co nam grozi jeżeli ktoś faktycznie zgłosi zdanie odrębne.Wiemy że na 5 osób 3 były na tak 2 na nie. Tzn że nie mamy się z czego cieszyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W polskim porządku prawnym Trybunał jest jedynym podmiotem, któremu przysługuje uprawnienie oceny legalności, a także możliwość uchylania przepisu ustawy ze skutkiem erga omnes. Owa szczególna kompetencja pozwala traktować sąd konstytucyjny w kategoriach organu, którego decyzje mają walor prawotwórczy lub o skutkach zbliżonych do wypowiedzi prawodawcy. Nie bez znaczenia dla praktycznej skuteczności rozstrzygnięć Trybunału pozostaje również ich charakter prawny oraz zakres oddziaływania. Zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Oznacza to, że wiążą one wszystkie podmioty, zarówno
   organy władzy publicznej, jak też podmioty prawa prywatnego.
   Od ostatecznego orzeczenia Trybunału nie można się odwołać, unieważnić go albo wzruszyć w inny sposób.

   Usuń
  2. Votum separatum - czyli zdanie odrębne nie ma żadnej mocy prawnej w kontekście ogłoszonego przez Trybunał wyroku.

   Usuń
 27. Do każdego orzeczenia Trybunału sporządzane jest pisemne uzasadnienie,w którym wskazane zostają motywy rozstrzygnięcia.Uzasadnienie powinno zostać sporządzone w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia orzeczenia/art.71 ust.3
  o Trybunale Konstytucyjnym.
  Uzasadnenie wraz z treścią wyroku umieszczane jest na stronie internetowej Trybunału www.trybunał.gov.pl w zakładce Baza Orzeczeń.

  OdpowiedzUsuń
 28. niestety nie mogę otworzyć podanej strony internetowej.

  OdpowiedzUsuń
 29. sorry.winno być www.trybunal.gov.pl.

  OdpowiedzUsuń
 30. Sokojnie dzis dwie wygrane sprawy apelacyne w Katowicach ,wiecej wkrotce marian

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam wszystkich zawieszonych. Uważam że zbyt nerwowo podchodzicie do tak pięknej sprawy jaką jest odwieszenie naszej emerytury.Każdy wniosek jest indywidualny. Niektórzy emeryci łącznie z wnioskiem napisali o przeliczenie emerytury z tytułu doliczenia okresu pracy. Więć ZUS przeliczył i wysłał z tego powodu decyję z klauzulą zawieszenia. Już wyżej na ten temat ktoś sie wypowiadał jest ok.Otrzymamy następną decyzję z przeliczeniem rewaloryzacji za ten rok i to powinna być na dzień dzisiejszy ostateczna decyzja z naliczeniem należnej emerytury. W moim przypadku było inaczej gdyż wysyłałam okresy zatrudnienia mimo, że emeryturę miałam zawieszoną, więc ten problem mam z głowy. Pytałam tylko czy dostanę decyzję z naliczoną rewaloryzacją, Pani powiedziała tak. Nawet pytała jaką mam wyznaczoną datę wypłaty emerytury, a że było już po termninie to powiedziała, że za m-c XI otrzymam w m-cu XII/2012 roku, łącznie.Czekam i się nie denerwuję, bo szkoda zdrowia. Nie wypowiadam się na temat nadpłat, bo w tym temacie nic nie mogła mi powiedzieć, gdyż ZUS czekał na wytyczne. Zyczę wszystkim spokoju i cierpliwości, a wszystko będzie OK.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Panią, nie ma co się nakręcać, ja złożyłam na razie wnioski tylko do ZUSu i spokojnie sobie czekam na odpowiedź, wcale się nie martwię a nasza - Wielka Wygrana - napawa mnie bardzo optymistycznie. Trzeba będzie, to złożę wniosek do sądu, mam na to czas i wiem,że to będzie tylko formalność.Najważniejsze jest poza nami i to powód do radości. Wszystkim życzę więc dużo wesołych dni i wyłącznie pozytywnego myślenia .Pozdrawiam.

   Usuń
 32. w jakim mieście jest ten ZUS?

  OdpowiedzUsuń
 33. Do wpisu z 12.04. Do tej pory nie potrafiłam odnaleźć nr-u konta Adminki, ale już mam. Dziękuję. Wysyłam 100.-zł, bo od kilku miesięcy uczestniczę w rozmowach na blogu.
  Pani Adminko, bardzo dziękuję, że mogliśmy korzystać z Pani pomocy. Szczególne ukłony i podziękowania dla Pana Mariana.
  Mimo kłopotów osobistych w dalszym ciągu Pan czuwa nad sytuacją i jest Pan gotowy wkraczać w razie niepowodzeń wynikających ze złej woli ZUS-u i sędziów.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuję jeszcze raz za wskazówki,zamieszczane artykuły i wzory pism.
  Zachęcam wszystkich korzystających z bloga o wpłaty na konto Adminki bo jest to wielka sprawa i należy wyrazić wdzięczność za pracę i czas poświęcony nam emerytom.
  Halina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Halino,jest to wielka sprawa jak piszesz.Ja też tak uważam.Przyłączam się do APELU, /bo z resztą jestem na bieżąco/. Cieszę się,że mój wpis naprowadził kogoś.
   Liczę na więcej takich głosów.
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
 34. W kwestii nowej emerytury nie jestem zbyt dobrej myśli...
  Tak jak Państwo byłam zawieszona od października 2011 roku. W marcu 2012 roku osiągnęłam wiek 60 lat. Z końcem września 2012 roku zwolniłam się z pracy i dostarczyłam ZUS-owi świadectwo pracy oraz wniosek o przeliczenie emerytury. Po tygodniu otrzymałam pismo z ZUS o przeliczeniu emerytury z info, że jest ona nadal zawieszona dopóki nie zwolnię się z pracy. Sądziłam, że to tylko formalność zanim pieniądze spłyną. Minął miesiąc a pieniędzy nadal nie otrzymałam. Byłam więc wczoraj w ZUSie zapytać na jakim etapie jest moja sprawa. Tam powiedziano mi, że będę otrzymywać tzw. nową emeryturę i nie mam od tego ucieczki.

  Czy ktoś może mi powiedzieć coś więcej o tym nowym systemie? Dlaczego mam wejść do niego?

  Póki co mam zamiar wnieść skargę do Prezesa ZUS na niedotrzymanie terminu 30 dni. Może to coś przyspieszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Która emerytura wyszła korzystanie ta na starych zasadach czy w/g nowych zasad.
   K

   Usuń
  2. a kiedy pierwszy raz złożyła Pani wniosek o emeryturę przed 01 stycznia 2011 czy po 01 stycznia 2011?

   Usuń
  3. Pierwszy wniosek (o wcześniejszą emeryturę) był w 2008 roku.
   Prawo do normalnej nabyłam w marcu 2012 r. ale nie składałam wtedy wniosku bo nadal byłam zawieszona i nie widziałam wtedy takiej potrzeby.

   Nowa emerytura wyszła mi o ok. 15% niższa niż stara...

   Zamierzam iść do sądu w tej sprawie, gdyż od połowy 2012 roku obowiązują nowe przepisy a ja ukończyłam 60 lat w marcu i gdybym nie była zawieszona złożyłabym wtedy wniosek i emeryturę miałabym obliczoną wg starych zasad.

   Usuń
  4. Ahaa... i nie chcę nikogo straszyć ale jeśli ktoś po pierwszym półroczu osiągnął powszechny wiek emerytalny 60/65 lat będzie miał emeryturę wg nowych zasad. Bo do ustalenia wysokości "właściwej" emerytury stosuje się przepisy obowiązujące w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego/złożenia wniosku o emeryturę Rp-1e. Taką opinię ZUS mi przedstawił na piśmie.

   Usuń
 35. Skoro dostarczyła pani ZUS-owi świadectwo pracy to jak rozumiem zwolniła sie pani z pracy. Dlaczego więc ZUS żąda od pani żeby się pani zwolniła z pracy. Dostarczenie świadectwa pracy jest równoznaczne ze zwolnieniem sie z pracy. A czy ta tzw "nowa emerytura" jest większa czy też mniejsza od dotychczasowej? Nie do końca rozumiem o co chodzi.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żąda świadectwa bo jeszcze się zapewne w papierach nie połapali, że oprócz wniosku o przeliczenie zlożylam jeszcze wniosek o odwieszenie emerytury. Tak dziś powiedziano mi w ZUSie.

   Usuń
  2. w ustawie o wcześniejszej emeryturze był warunek, ze KONIECZNIE trzeba rozwiązać stosunek pracy przed ukończeniem wieku emerytalnego=60 lat kobieta, aby otzrymywać te emeryturę obliczoną wg starych zasad. Więc jeśli Pani nie zrezygnowała z pracy przed swoimi 60 urodzinami, nie ma Pani prawa do starej emerytury! UWAGA na ten punkt wymagań. Mnie też to dotyczy, dopytywałam sie jak ZUS wyegzekwuje ten wymóg, tzn co mi zrobią jak nie rozwiążę stosunku pracy przed sześćdziesiątką, a już kilka emerytur pobrałam (zanim mi zawiesili...). No i już wiem, przeliczą mi po nowemu, odejmując od zgromadzonego kapitału kwoty pobranych emerytur.

   Usuń