8 grudnia 2012

Przejście z wcześniejszej emerytury na powszechną korzystniejsze przed końcem roku

Drodzy Państwo!
Poniżej zamieszczam artykuł, proszę jednak podejść do niego z pewną rezerwą.
Proszę o wypowiedzi osoby orientujące się w temacie.  

Artykuł z Gazety Prawnej
autor: Marek Opolski


Wcześniejsi emeryci, którzy do końca grudnia przejdą na świadczenie powszechne, mogą liczyć na wyższe sumy z ZUS, niż gdyby zrobili to już po Nowym Roku. Unikną bowiem pomniejszenia zgromadzonych środków o kwoty uzyskane do tej pory.

soby urodzone po 31 grudnia 1948 r. uprawnione do świadczenia z ZUS przed uzyskaniem wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej mogą po jego osiągnięciu (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni) ubiegać się o emeryturę powszechną. ZUS oblicza wówczas na nowo jej wysokość, uwzględniając:
● bieżącą kwotę składek (włącznie z podwyżkami),
● aktualną wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz
● średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na świadczenie.

Ważna data

Od 1 stycznia 2013 r. zasady wyliczania emerytury powszechnej ulegną zmianie. Niestety na niekorzyść świadczeniobiorców. Podstawa obliczenia wysokości wypłat będzie w każdym przypadku pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur, przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym obowiązujące przepisy są znacznie korzystniejsze dla osób na wcześniejszej emeryturze, gdyż nie przewidują pomniejszania podstawy obliczenia świadczenia 60-letnich kobiet, czy 65-letnich mężczyzn.
Nowe regulacje będą miały zastosowanie do wszystkich emerytur, do których prawo powstanie po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że osoba, która najpóźniej jeszcze w tym miesiącu spełni warunek wymagany do uzyskania tego świadczenia (tj. ukończy powszechny wiek emerytalny) i zgłosi wniosek o jego przyznanie, będzie miała je obliczone według obecnych zasad.

Obniżenie wpłat

Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną jeszcze w 2012 r. zamiast w przyszłym i kolejnych może być szczególnie korzystne dla osób, które długo pobierały wcześniejszą emeryturę. W razie wystąpienia z wnioskiem po 31 grudnia 2012 r. podstawa obliczenia wypłaty zostanie pomniejszona o znaczną kwotę, co mocno odbije się na wysokości nowo przyznanego świadczenia.
Znacznego pomniejszenia podstawy obliczenia emerytury nie zrekompensuję nawet niższe średnie dalsze trwanie życia, które ZUS zastosuje w razie późniejszego zgłoszenia wniosku o emeryturę, ani też dodatkowe waloryzacje składek i kapitału początkowego.

Przykład: Zmieniona wysokość świadczenia

Anna D. od listopada 2007 r. jest uprawniona do wcześniejszej emerytury. Pod koniec listopada tego roku ukończyła powszechny wiek uprawniający do zakończenia aktywności zawodowej, czyli 60 lat. Obecnie zastanawia się, czy wystąpić z wnioskiem o świadczenie przysługujące z tytułu osiągnięcia tego wieku jeszcze w 2012 r., czy też zaczekać kilka miesięcy. Gdyby o emeryturę powszechną wystąpiła w grudniu tego roku (mając ukończone 60 lat), zakładając, że kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego wyniesie łącznie 450 560 zł, to wysokość wypłat zostanie ustalona na poziomie 1768,29 zł (450 560 zł/254,8 miesięcy, tj. średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat). Gdyby ubezpieczona wystąpiła z wnioskiem o emeryturę powszechną dopiero w marcu 2013 r. (po ukończeniu 60 lat i 3 miesięcy), to zakładając, że kwota składek i kapitału będzie nieco wyższa (np. 457 300 zł), a łączna suma pobranych wcześniejszych wypłat wyniesie 92 500 zł (przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne), emerytura powszechna zostanie obliczona w następujący sposób:
(457 300 zł – 92 500 zł)/252,6, tj. średnie dalsze trwanie życia dla wieku 60 lat i 3 miesięcy = 1444,18 zł.
Podstawa prawna
Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 23 marca 2012 r. w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (M.P. z 2012 r. nr 182).


Poniżej komentarze znalezione pod tekstem:

Zdziwiona: Przecież to dotyczy osób, które mają ustalony kapitał początkowy, czyli kobiet urodzonych po 31.12.1952r. i mężczyzn urodzonych po 31.12.1948r. Te roczniki mają ustalony kapitał początkowy. Czyżbym przegapiła jakąś rewolucję w przepisach emerytalnych?

Alina: Tak,to przegapiłaś: Podstawa Prawna Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 23 marca 2012 r. w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (M.P. z 2012 r. nr 182).

pkw: Czy ten przepis nie różnicuje emerytów - a więc czy nie jest niezgodny z konstytucją? Warto by go zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.
Wydaje się, że przepis znacznie różnicuje wcześniejszych emerytów na tych, którzy ukończą powszechny wiek emerytalny do 2012 r. (i złożą w 2012 r. wniosek o emeryturę powszechną) i po 2012 r. Myślę, że może to być powodem prośby do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie sprawy do Trybunału.
Wprowadzony przepis jest chyba niekonstytucyjny w zakresie w jakim pomniejsza podstawę nowej emerytury o kwoty emerytur pobrane do końca 2012 r. (czyli do czasu nowelizacji).


Olek : Co to znaczy świadczenia powszechne? To są chyba świadczenia uzyskane po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Zatem należało napisać, że tylko ci, którzy w bieżącym roku osiągną ustawowy wiek emeraytalny, a do tej pory byli na wczesniejszych emeryturach, mają szanse na korzystny przelicznik. Osoby urodzone w 1953 już takiej szansy nie mają, bo powszechny wiek emerytalny uzyskają dopiero w 2013 roku. Zatem kapitał początkowy tych osób zostanie obniżony o sumy pobrane na wcześniejszej emeryturze.

Zbulwersowany! : To jest ewidentny przekręt.
Jak prawo może działać wstecz.
Owszem, ale powinno to obowiązywać osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę od 2013 roku i dalej.
Mnie to osobiście będzie dotyczyło i mam zamiar sprawę skierować na drogę postępowania sądowego do skutku!
Jeszcze tylko dodam że przechodzenie na wcześniejsza emeryturę to był przywilej pewnych grup zawodowych i naraz zostal on odebrany z datą wsteczną, przecież mało kto by się decydował na taki krok. 
  


132 komentarze:

 1. W związku z nowymi przepisami od 1.01.2013 r. i PRZELICZENIEM emerytury zastanawia mnie taka niewiadoma.
  Emeryturę można przeliczyć m.in. z tytułu osiągnięcia wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiary emerytury.
  W moim przypadku (rocznik 1953) wcześniejszą emeryturę miałam od 1.03.2009 (z nową kwotą bazową ;-)). Nadal pracuję i mini-minimalnie, ale podwyższyłam sobie WSKAŹNIK WYSOKOŚCI PODSTAWY WYMIARU EMERYTURY. Teraz, czyli po odwieszeniu emerytury będzie miało sens złożenie wniosku o przeliczenie emerytury, ale rodzi się pytanie:
  Czy po 1.01.2013 r. będzie można złożyć taki wniosek - najlepiej od 1.03.2013 r. z nową kwotą bazową - czy wniosek trzeba złożyć przed 1.01.2013 r., aby nie stracić tej możliwości przeliczenia?

  Jot ze Słupska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z artykułu wynika,ze nawet jak byś chciała złożyć przed 01.01.2013r.czyli de facto 31.XII.2012.r. to i tak nie możesz bo 60 lat skończysz w roku 2013. i merytorycznie będzie rozpatrzony w 2013.r.

   Usuń
  2. O PRZELICZENIE z tytułu wyższego wskaźnika mogę złożyć w grudniu, mogłam też np. rok temu, tak jak można co kwartał złożyć wniosek o przeliczenie z tytułu wypracowania nowego okresu.
   Może nie jest zbyt jasne to, co poprzednio napisałam (mało popularne?), ale zaznaczyłam, że ja zastanawiam się nad PRZELICZENIEM. Mylące jest natomiast potoczne nazywanie "przeliczeniem" faktycznego OBLICZENIA NOWEGO ŚWIADCZENIA - po ukończeniu 60/65 lat i >60/65.

   Jot ze Słupska

   Usuń
  3. Uzupełniam, może się komuś przydać. Mnie zastanawia dalszy los takiego przeliczenia, o jakim jest napisane pod tym likniem: http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/509874,emeryture_lub_rente_mozna_ponownie_przeliczyc.html

   Czy od 1.01.2013 r. przeliczanie podstawy wymiaru (przy wyższym wskaźniku podstawy)pozostanie w moim przypadku bez zmian, gdy niejako zaczniemy podlegać pod nowe przepisy?

   Jot ze Słupska

   Usuń
  4. To jest dobre pytanie.
   Myślę,że tą wiedzę uzupełnisz po wizycie w ZUS.Rzeczywiście rocznik 1953 jest w innej sytuacji aniżeli pozostali.
   Generalnie mówi się,że wcześniejsi emeryci nie stracą bo nawet jak nowo przeliczone świadczenie będzie niższe to wypłacać będą to powiedzmy to stare wyższe.
   Ale rocznik 1953? wniosek z tego ,że TYLKO WIZYTA W ZUS te wątpliwości rozwieje.Zapewne mają już wytyczne do ustawy bo przecież ma obowiązywać z dniem 01.01.2013.r.Dodam tylko,że nie jest to mój przypadek,ale jak będziesz miał już tę wiedzę to się podziel.
   Pozdrawiam
   BR

   Usuń
  5. Jest dokładnie tak jak napisano w poście 05.35.
   Nie ma różnicy czy ktoś urodził się w 1952 czy w 1953 - jeżeli emerytura powszechna obliczona na nowych zasadach okaże się niższa to i w przypadku osób z 1953 będzie stare - wyższe świadczenie z racji emerytury wcześniejszej. Niekorzyść polega na tym, że NAJPRAWDOPODOBNIEJ emeryturą powszechną nikt sobie świadczenia nie podwyższy.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  6. Oczywiście p.Paweł ma rację - rocznik 53 również będzie miał możliwość pozostania przy "starej" wysokości świadczenia.Niestety, nie zyskamy na przeliczeniu - i to jest różnica w stosunku do innych roczników które się wcześniej urodziły :).Moje koleżanki roczniki 50,51,54 "zyskały" po przeliczeniu emerytury po ukończeniu 60 roku życia przeciętnie ok.70 - 150 zł no ale u nich przeliczenie polegało na waloryzacji kapitału początkowego bo nie pracowały tylko były na wcześniejszej emeryturze.
   Nasze / rocznik 53 / emerytury nie wzrosną po przejściu na "powszechne" ale pozwolą nam pobierać pełne świadczenie przy kontynuowaniu pracy - i to dla mnie będzie ten olbrzymi "plus" że kończę 60 latek :).Zdrowie i witalność jeszcze o.k. więc mogę sobie popracować jeszcze troszkę...No cóż, młodość przemija, pieniądze szczęścia nie dają ale....uspokajają nerwy :))))))
   Nuśka - Tarnów

   Usuń
  7. Ja jestem rocznik 1951 nic nie zyskałam na przeliczeniu w/g starych zasad a przy przeliczeniu kapitału początkowego wyszło o 100 zł mniej.,ale cieszę się bo pobieram pełne świadczenie i pracuję.Maria

   Usuń
  8. Pawle, masz rację pisząc "NAJPRAWDOPODOBNIEJ emeryturą powszechną nikt sobie świadczenia nie podwyższy." i dlatego sugeruję (tymczasem dociekam), aby PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU o naliczenie emerytury powszechnej (po wcześniejszej) wykorzystać wszystkie możliwości na PODWYŻSZENIE świadczenia.
   O dostarczaniu do ZUS-u kwitów po przepracowanym kwartale wiedzą raczej wszyscy (art. 113 uoe z FUS). Nie mówi się natomiast o PRZELICZENIU PODSTAWY WYMIARU z NOWĄ KWOTĄ BAZOWĄ - po osiągnięciu wyższego wskaźnika podstawy wymiaru (art. 110).
   Wiem, nie dotyczy to wszystkich donoszących kwity po przepracowanym kwartale (jedni mają wskaźnik na maksa, inni teraz zarabiają mniej), ale zapewne wielu może skorzystać z tej dodatkowej możliwości podwyższenia emerytury.

   Jot ze Słupska

   Usuń
 2. Do końca nie wiem, czy będąc na emeryturze wcześniejszej i dalej pracując, nie stracę prawa do wypłacania świadczenia i jednoczesnej pracy, składając wniosek o emeryturę powszechną ??? Proszę osoby kompetentne w tym temacie o pomoc, bo pod koniec grudnia kończę 60 lat i trochę się niepokoję, żeby nie popełnić błędu. W kontekście tego artykułu myślę, że należałoby złożyć wniosek, ale czy nadal zachowam prawo do pobierania emerytury i jednoczesnej pracy bez rozwiązywania stosunku, czy też mi napiszą, żeby przynieść świadectwo pracy i wtedy mi zaczną wypłatę.Kto ma pewne informację nt temat, proszę o radę. WK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejdz,w artykuł niżej =zus odda świadczenie,kiedy emeryt się o nie upomni=
   tam jest wpis Juli z Gniezna godz. 18:57
   Julia opisuje dokładnie przypadek jak Twój i również mój
   Jestem w podobnej sytuacji i chciałabym wiedzieć.Zapewne trzeba tej wiedzy zasięgnąć w ZUS.Chociaż Julia tę wiedzę posiada bo się informowała i z tej wiedzy należy skorzystać.
   Gdybyś wiedział/ła/ coś więcej to podziel się wiadomościami.
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
  2. Dzięki.WK

   Usuń
 3. JESTE ROCZNIK 1952 W 2008 MIAŁAM NALICZONĄ emeryturę i zawieszoną w marcu 2009 odwiesiłam cały czas pracuje na etacie o pożdziernika 2011 została zawieszona pracując co kwartal miałam doliczany staż bo dostarczałam informację do zus w sierpniu 2012 złożyłam wniosek o powszechną i mam naliczoną i zawieszoną nie będa mnie obowiązywać limity teraz 26 listopada złożyłam wniosek o odwieszenie i wypłatę zaległych z odsetkami do dziś nie otrzymałam informacji z zus .moja emerytura powszechna wyszła z obliczen minimalnie niższa niż powszechna ale mam decyzje ze będzie wypłacana naliczona wczesniejsza .Emerytura powszechna została obliczona wg.wzoru .który jest podany wyżej ,jeżeli to prawda że od 2013 będzie pomniejszona o wypłatę wczesniejszej emerytury to na pewno będzie niekorzystna bo podstawa jak podano wyżej będzie pomniejszona i po podzieleniu przez lata życia da zdecydowanie mniejsza liczbe ja uważam ze będzie można łączyć i pobierac emeryture na etacie .ale prosze osoby zainteresowane zapytać w zus POZNAN ALEKSANDRA

  OdpowiedzUsuń
 4. I niech mi ktoś powie że nie żyjemy w złodziejskim Państwie??!!
  w 2008 roku też były komunikaty ZUSu że do końca roku roczniki .... do 1953 r (mój rocznik) muszą składać to będą liczeni po staremu czyli w starym portfelu!!!!
  Ja na ostatnią chwilę złożyłam i co teraz robią z naszym rocznikiem 1953!!!!
  Jak nas traktują!!!! Wykończyć chcą ludzi!!!!
  Ja już mam ich dosyć !!!!
  Mam wrażenie że rządzą nami KOSMYCI !!!!
  NIEch TAM Wracają!!!!
  A nie męczą ludzi!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepraszam ze zadaje takie pytanie ale czy ktoś z Państwa może wie co mówią n/w przepisy
  art.399 par.2 kpc w zw. z art.401 prim oraz art 405

  i czy podany art. 401 (to ma być art.401(1) )
  dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Kodeks Postępowania Cywilnego
  DZIAŁ VI.
  WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA

  Art. 399. § 1. W wypadkach przewidzianych w dziale niniejszym można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

  § 2. Na podstawie określonej w art. 401' postępowanie może być wznowione również w razie zakończenia go postanowieniem.

  Art. 400. Niedopuszczalna jest skarga o wznowienie od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński.

  Art. 401. Można żądać wznowienia postępowania z powodu nieważności:

  1) jeżeli w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;

  2) jeżeli strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe.

  Art. 401'. (utracił moc).

  Art. 402. (skreślony).

  Art. 403. § 1. Można żądać wznowienia na tej podstawie, że:

  1) wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym,

  2) wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa.

  § 2. Można również żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu.

  § 3. (uchylony).

  § 4. Można żądać wznowienia, jeżeli na treść wyroku miało wpływ postanowienie niekończące postępowania w sprawie, wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, uchylone lub zmienione zgodnie z art. 4161.

  Art. 404. Z powodu przestępstwa można żądać wznowienia jedynie wówczas, gdy czyn został ustalony prawomocnym wyrokiem skazującym, chyba że postępowanie karne nie może być wszczęte lub że zostało umorzone z innych przyczyn niż brak dowodów.

  Art. 405. Do wznowienia postępowania z przyczyn nieważności oraz na podstawie przewidzianej w art. 4011 właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji, właściwy jest sąd instancji wyższej. Do wznowienia postępowania na innej podstawie właściwy jest sąd, który ostatnio orzekał co do istoty sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ale proszę jeszcze o radę czy ten art. 401 prim kpc ma zostać czy mi nie zaszkodzi przepraszam ale ja się nie znam.
  Jeszcze raz b.b.dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem, dlaczego ktoś podaje, że artykuł 401(1) stracił moc, gdy na niego przed dwoma dniami opracowując pismo do sądu - skargę- odnośnie wznowienia sprawy po wyroku TK - powołała się p. mecenas?

  OdpowiedzUsuń
 9. chciałabym tylko dodać, tak dla wyjaśnienia, że nie trzeba mieć emerytury powszechnej, majac 60 lat pracujac można otrzymywać pełne świadczenie. Można być dalej na tzw. wcześniejszej wmwrytutze.W moim przypadku (rocznik 1951) 60 lat skończyłam w sierpniu 2011 r. Nie starałam się o emeryture powszechną, a we wrześniu 2011 od razu otrzymałam pełne świadczenie no i oczywiście od października 2011już nic.
  Poza tym, nic się nie zyskuje finansowo na przeliczeniu. Szkoda fatygi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ważna informacja i skoro tak jest, to rzeczywiście nie warto zawracać sobie głowy taką zmianą, wystarczy doliczyć staż do dotychczas ustalonej emerytury i spokojnie dalej pracować.Cieplutkie pozdrowienia dla wszystkich.

   Usuń
  2. Bardzo trafne spostrzeżenie (post z godz. 17.32). Prawdę mówiąc nie Pani jedna ma taką sytuację - podwyższenie świadczenia poprzez przejście na emeryturę powszechną to fikcja w zdecydowanej większości osób.
   Zdecydowanie lepiej pozostać na wcześniejszej i pobierać ja w pełnej wysokości - niezależnie od uzyskiwanego przychodu od momentu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  3. Pytanie teraz brzmi - czy ZUS "z automatu" zmieni mi wypłacanie emerytury "pomniejszonej" na emeryturę w pełnej wysokości w momencie kiedy ukończę 60 lat ? Pracuję i liczę na to że zostanie mi "odwieszona" emerytura w grudniu- styczniu a kończę magiczną 60- tkę w marcu.

   Usuń
  4. Tak powinien zmienić automatycznie, ale myślę że dla "świętego spokoju" warto iść do ZUS i o tym przypomnieć;)
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
 10. Nie zyskuje sie nic, nawet doliczając cały rok pracy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, cały czas miałam doliczany staż pracy, ponieważ co kwartał lub pół roku donosiłam do ZUS zaświadczenie o dalszej pracy. Jest kwota rzędu 70 zł rocznie. Tylko na przeliczeniu z wcześniejszej na powszechną nic sie praktycznie nie zyskuje, Panie w ZUS tłumaczą to faktem, że nasze roczniki już mają aktualną wysokość świadczenia.

   Usuń
 11. Jeszcze do wypowiedzi z 8.12. godz.20.04.Urodziłam się również w 1953r. Nadal pracuję. Od marca 2009r do września 2010r pobierałam wcześniejszą emeryturę naliczoną brutto w wysokości ok. 1500zl a w 2011r już 1700zł. Planuje przejść z dn.1.04.2013r na emeryturę powszechną. Wg. informacji ZUS będę miała naliczoną emeryturę wg nowych zasad. Właśnie przeliczyłam i doznałam szoku. Mam stan mojego konta w ZUS – składki zwaloryzowane, kapitał początkowy, pomniejszyłam o pobieraną przez półtora roku wcześniejszą emeryturę i co mi wyszło: brutto ok. 1400zł !!! A jeżeli jeszcze wystąpię do ZUS o zaległe emerytury, przez kilka miesięcy pobiorę jeszcze wcześniejszą (listopad-marzec) to dostanę jeszcze mniej. Waham się czy pobierać te pieniądze.
  Po studiach, po 36 latach pracy, wskaźnik podstawy 95% i emerytura mniejsza niż w 2008r. To jakiś horror. Prawo znowu działa wstecz – skoro mam przyznaną emeryturę w 2008r to dlaczego przeliczona będzie wg nowych zasad. A może poinformowano mnie w ZUS źle i przeliczoną będę miała po staremu i nowemu i wybrana zostanie korzystniejsza? Jestem załamana.
  Kto z Was ma podobną sytuację i wie coś konkretnego na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy pani po raz pierwszy wpadła na tego bloga dopiero po północy i lekko przysypiając zmościła swój komentarz ?? I to osoba po studiach.....no chyba że to żart...
   Od dwóch dni rozmawiamy o podobnych sytuacjach jak pani więc WYSTARCZY ZADAĆ SOBIE TRUD PRZECZYTANIA TEGO CO INNI TUTAJ WCZEŚNIEJ PISALI / niektórzy w identycznej sytuacji jak Pani!!!!/ i wyciągnąć dla siebie wnioski z tego co pisali ludzie wcześniej - ten temat jest tu już wałkowany cały weekend a korzystać z interneru chyba pani umie....
   A odpisując na skróty na to pytanie po raz milionowy : może pani nie przeliczać i pozostać przy takiej emeryturze jaką pani teraz pobiera + doliczenie miesięcy przepracowanych.
   Ludzie, włączcie czasem rozumek :)

   Usuń
  2. 8.12. godz.20.04 piszę o PRZELICZENIU podstawy wymiaru emerytury (z wyższym niż dotychczasowy wskaźnikiem podstawy) na podst. art 110 eoe z FUS, nie o NALICZENIU nowego świadczenia.
   Może było to napisane niezbyt jasno (to nie artykuł, to wpis na blogu). i nadal sugeruję przeliczać z tego tytułu, a nie tylko z tytułu przepracowania dodatkowego kwartału. Przynajmniej sprawdzać czy da się skorzystać z tego sposobu.
   W marcu 2011 złożyłam taki wniosek, opłaciło się chociaż wskaźnik podrósł mi tylko odrobinę, w Rp-7 wykazałam tylko rok 2009 (w 2010 miałam niższe zarobki i wskaźnik by nie wzrósł). Teraz zamierzam złożyć kolejny wniosek, ale nie wiem czy zrobić to w grudniu czy po 1.03.2013 z nową kwotą bazową.

   Jot ze Słupska

   Usuń
 12. Trybunał orzekł ,ze prawo nie działa wstecz,wie po robia znowu przekręt,myśla,że głupi emeryt nie potrafi myśleć,ciekawe jaka opcja polityczna tym razem ujmie sieza biedniejsza grupa jakimi sa emeryci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli PO Ci zabrała , to myślisz , że Ci teraz odda? Moim zdaniem ujmą się ci , którzy już to skutecznie zrobili - czyli poslowie PiS.
   Co do ponownego wprowadzania przez PO prawa działającego wstecz: nie są ono głupi , o nie. Zanim emeryci się zbiorą , zanimsprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego,wiadomo , że minie wiele czasu.A ilu emerytów, których sprawa dotyczy , pożegna się w tym czasie z tym łez padołem? A ilu , ze względu na choroby , nie będzie miało informacji , lub zwyczajnie , nie będzie miało sił , żeby ganiać po sądach i zus-ach? A ich pieniądze pozostaną do dyspozycji tych , którzy wydali takie przepisy.

   Usuń
 13. Myślę, że po takich wpisach adminka zakończy blog, a przecież do otrzymania naszych pieniążków daleka droga i pewno potrzebna nam będzie wymiana informacji i pomoc.
  Dzisiaj koleżanka otrzymała odpowiedź z zus Bydgoszcz, że ponieważ się odwoływała do sądu okręgowego to tam ma złożyć skargę. Tak że nawet nie podejmą bieżących wypłat tylko trzeba czekać za wyrokiem z sądu.
  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JA TEŻ MAM TAKĄ ODPOWIEDZ. DO SĄDU. NIE MA WZNOWIENIA WYPŁATY. TO REGUŁA.

   Usuń
  2. Dzwoniłam do wrocławskiego ZUS, po wielokrotnych próbach przełączania do osoby, która może na temat zawieszonych emerytur udzielić informacji, wysłuchiwałam przez wiele minut muzyczkę, a potem następowało rozłączenie lub odbierająca telefon pani nie "słyszała" rozmówcy.

   Usuń
  3. Drogo Emerycie/ Emerytko!
   Adminka prowadzi ten Blog od ponad roku, poświęcając swój wolny czas, który jako studentka mogłaby spędzać w zupełnie inny sposób. Pani Iza nie jest emerytką i najprawdopodobniej długo jeszcze nią nie będzie. Więc błędne jest stwierdzenie, że prowadzi powyższy Blog „we własnym interesie bo również była zainteresowana odzyskaniem tego co straciliśmy wszyscy” jest co najmniej nie na miejscu. Wpłaty są jak najbardziej dowolne i nikt nie jest zmuszany.
   Zebranie w jednym miejscu tylu informacji jest pracochłonne i czasochłonne i nie jest to zwykłe kopiuj-wklej.
   Każda informacja zawarta we wpisach jest jak najbardziej potrzebna, choćby po to by wiedzieć na co się przygotować ze strony ZUSu lub sądu.
   Pytanie o zarobki za reklamy proszę kierować bezpośrednio na pocztę Adminki. Ale ja tu żadnych reklam nie widzę więc wnioskuję że zarobków takowych nie ma.
   Czasami należałoby się zastanowić zanim się coś napisze bo na miejscu Pani Izy poczułabym się po prostu obrażona powyższymi komentarzami.
   Janina

   Usuń
  4. Do "wkurzonego" z 13.17. Mnie blog bardzo się podoba, i rzeczywiście mi pomógł. Nie rozumiem frustracji niektórych osób, jak np. powyższego. Moje pytania niczego złego nie miały sugerować, może poza tym, że ktoś kto trzyma od paru miesięcy pieczę nad istnieniem tego miejsca powinien mieć z tego jakąś korzyść.

   Usuń
  5. Blog się podoba, ale zgłasza się wiele krytycznych uwag, więc powinno się zastanowić czego właściwie się chce, pytania były zbędne i nie na miejscu. Anka Lublin

   Usuń
  6. Pytania niczego złego nie miały sugerować piszesz.A jednak sugerują /pomijam to/.

   Blog jak piszesz Ci pomógł.OK

   Ktoś kto prowadzi takiego bloga powinien mieć z tego "jakąś korzyść"

   Moje pytanie brzmi:
   Jaką w/ g Ciebie???? Kto ma temu,sprostać?????? To tak do przemyślenia.


   Ps. Mam nadzieję,że dojdziemy do porozumienia.

   wkurzona dalej.

   Usuń
  7. Święte słowa!!!!! , ale to tak zawsze jest - nie docenia się tego, co się ma, kto z nas miałby taką wiedzę nie czytając bloga, tyle wymienionych doświadczeń, każdy pozostałby sam ze swoimi problemami. Droga Adminko!!! dziękujemy za opiekę naszych spraw. Dzieki TOBIE nie jesteśmy samotni.
   Dziekujemy za kilka godzin dziennie spędzonych przy klawiaturze/ wiem jak czas leci, żeby cos znaleść/.
   Dziękujemy całą rzeszą.
   Pozdrawiam.
   Ewa

   Usuń
  8. Blog jest bardzo potrzebny. A jak komuś nie jest potrzebny to niech z niego nie korzysta, na niego nie wchodzi, tylko wynajmie sobie adwokata. PBlog potrzebny jest chociażby z racji wymiany poglądów. Możemy sobie podyskutować na ważne dotyczące naszych emerytur sprawy. Wszystkie istotne dla "zawieszonych emerytów" infomacje Adminka zamieszcza bardzo szybko. O wielu rzeczach niektórzy z nas by do dzisiaj nie wiedzieli. Dziwię się bardzo jak można być tak małostkowym i spierać sie o tak drobne kwestie. Jest to widać nasza paskudna narodowa wada, że w biedzie potrafimy być solidarni, ale jak już jest dobrze to bierzemy sie za łby i kłócimy. Ja osobiście Admince jestem bardzo wdzięczna, bo gdyby nie ten blog to byłoby mi dużo trudniej.
   Pozdrawiam wszystkich niekłótliwych "zawieszonych emerytów"

   Usuń
 14. Jestem zbulwersowana wpisem 11.30. To ktoś nowy. My mogliśmy się zorganizować wiedzieliśmy co robić, byliśmy kierowani, wzory pism/ trudno samemu biegac po prawnikach i koszty ho ho/
  Nie chcesz drogi emerycie, nie podejmuj działań a swoje opinie zostaw w domowych pieleszach. Te wiadomości giną wśród takich wpisów.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wstępie zaznaczam, że to nie ja pisałam o 11:30.
   Jestem tu nowa, trafiłam na blog miesiąc temu szukając w Internecie informacji nt. emerytur. W zaciszu domowym i w głębi ducha chyliłam czoła przed Osobami, które w sądach różnych instancji przetarły szlak do TK, aby tacy jak ja, którzy nie poszli do sądu mogli korzystać z dobrodziejstwa wyroku TK z 13 listopada. Podobne uczucie wdzięczności zaczęłam natychmiast żywić do Adminki.
   Wielkie dzięki za Waszą wytrwałość!
   Czuję jednak, że słowo "dziękuję" to za mało. Gdybym mogła, to wszystkie Osoby, które dobrze przysłużyły się także mojej sprawie, obdarowałabym czekoladkami (może dlatego, że jestem łasuch :-)). Ponieważ wszystkich obdarować nie mogę (trudności obiektywne :-)) więc czekoladki ;-) dostanie ode mnie Adminka. Jeśli będzie miała dużo czekoladek i zechce, to przecież będzie mogła podzielić z innymi :-)))
   Pozdrawiam znad morza

   Usuń
 15. czy ktoś otrzymał decyzę z ZUS,lub zwykłe zawiadomienie

  OdpowiedzUsuń
 16. Otrzymałam zwykłe zawiadomienie. Bez nagłówka " w odpowiedzi na Pani Pisma informuję .." sprawę nalezy skierowac do sądu.

  OdpowiedzUsuń
 17. dlacego do Sadu,czy było wcześniej odwołanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak odwoływałam się do sadu i zapadł wyrok.

   Dedukuję,że Ci nie odwoływali się mają prostą drogę. No, ale to dzięki nam sprawa zaistniała. Bez nas umarła by śmiercią naturalną.
   Korzystam ze wzorów zamieszczanych na blogu i pisze do sądu.

   Usuń
 18. Dziś otrzymałam mailem odpowiedź na pytanie skierowane do ZUS-u. Wklejam moje pytanie i odpowiedź ZUS-u, może się przyda.Moim zdaniem z chwilą zamiany wcześniejszej emerytury na powszechną wypłata emerytury zostanie wstrzymana do czasu zwolnienia się z pracy.


  Użytkowniczka portalu NPI, Maria Cieślak, napisała:
  Należę do tej grupy emerytów, którym najpierw pozwolono łączyć
  emeryturę z pracą zawodową bez zwalniania się, a później tę
  możliwość odebrano. Pobierałam więc wcześniejsza emeryturę od
  września 2009 roku do września 2011 roku.
  Teraz, zgodnie z komunikatem ZUS wystąpiłam o przywrócenie wypłacania
  emerytury
  W październiku 2012 roku skończyłam 60 lat i nadal pracuję.
  Mogę więc wystąpić do ZUS-u o nową emeryturę tzw. powszechną.
  Nie wiem jednak, czy wówczas zgodnie z nowymi przepisami nie będę mieć
  zawieszonej tej "nowej" powszechnej emerytury do czasu zwolnienia się z
  pracy. Jeżeli nie złożę do końca roku wniosku o emeryturę powszechną
  to kwoty jakie zostały mi wypłacone w trakcie wcześniejszej emerytury
  będą w jakiś sposób odliczone, co spowoduje zmniejszenie emerytury.
  Nie wiem jaką podjąć decyzję, nie mogę też znaleźć informacji na
  ten temat. Proszę o pomoc.

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
  Witam

  Aby ubiegać się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym należy
  rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli nie spełni Pani tego warunku prawo
  zostanie przyznane ale wypłata zawieszona. Wniosek o emeryturę w
  powszechnym wieku emerytalnym może Pani złożyć w każdym momencie,
  jednakże jeśli zrobi to Pani w przyszłym roku to podstawa wymiaru
  zostanie pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury. W przypadku gdy
  emerytura wyliczona na nowych zasadach okaże się niższa od obecnie
  wypłacanej, ZUS bezie wypłacał wyższe świadczenie lub wybrane przez
  Panią.

  OdpowiedzUsuń
 19. DZIĘKUJĘ ZA WYPOWIEDŹ, KTÓRA MNIE SATYSFAKCJONUJE . 1 MARCA SKOŃCZYŁAM 60 LAT.JUTRO ZGŁOSZĘ WNIOSEK O NALICZENIE EMERYTURY POWSZECHNEJ.
  K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy swoją decyzje podjęła Pani po przeczytaniu odpowiedzi ZUS na moje pytanie?
   Pozdrawiam.
   Maria 1952.

   Usuń
 20. Czy to oznacza, że dalej bedzie wypłacana wczesniejsza emerytura i dalej będziemy mogli się ubiegać o zawieszone swiadczenia ? Bo w tym jest cały szkopuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem wcześniejszą emeryturę można brać do końca życia. Można też będąc na wcześniejszej emeryturze podwyższać ją składając wnioski o dołączenie okresów stażowych, a także wnioskując o przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków wypracowanych po przyznaniu emerytury.
   Według mnie odpowiedź ZUS-u nie daje jednoznacznej interpretacji. I możliwe jest, że po "przejściu" z emerytury wcześniejszej na powszechną bez zwalniania się z pracy ZUS wstrzyma wypłatę świadczenia.
   Maria 1952.

   Usuń
  2. Takie też wrażenie odniosłam, po dzisiejszej rozmowie z ZUS-em. Też Maria 1952.

   Usuń
 21. OSTRZEŻENIE DLA TYCH CO CHCĄ PRZEJŚĆ NA EMERYTURY POWSZECHNE

  Jeżeli emeryt pobierający wcześniejszą emeryturę złoży wniosek o naliczenie emerytury powszechnej zostanie potraktowany tak jak ci co nabyli prawo do emerytury po
  1 stycznia 2012 r, czyli będzie wobec niego działał art
  103a i aby pobierać emeryturę będzie się musiał zwolnić
  z pracy .

  Nie ma żadnego obowiązku występowania o emeryturę powszechną, zgodnie z prawem jest ona obliczana i
  wypłacana na wniosek zainteresowanego. Radzę pozostać na wcześniejszej emeryturze do chwili zakończenie stosunku pracy i dopiero wtedy składać wniosek o powszechną,
  jeśli wyjdzie mniejsza to ZUS pozostawi dotychczasową.

  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za jednoznaczną interpretację przepisów.
   Tez tak myślę jak Pan i po prostu nie będę składała wniosku o emeryturą powszechną!
   Maria 1952.

   Usuń
  2. Też jestem 1952r i tu mnie zastanawiało, czy nie uznają,że ta emerytura jest przyznana po okresie kiedy obowiązuje wyrok TK. W odpowiedzi ZUS Z 14.36 NIE MA ODPOWIEDZI. Nowa zostanie zawieszona a co z wcześniejszą? Tu jest kruczek. Myślę podobnie jak Pan Krzysztof.

   Usuń
  3. Zaraz.Wniosek o powszechną emeryture składają ci co osiągnęli wiek emerytalny.Pobierający wcześniejszą emeryturę tego wieku nie mają?Ewa

   Usuń
 22. Panie Krzysztofie a jak ma to się do tych emerytów, którzy pobierali emerytury powszechne bez rozwiązywania stosunku pracy i obecnie maja je zawieszone. Wynik TK nie dotyczy przecież emerytur wcześniejszych tylko tych zawieszonych z powodu nie rozwiązania stosunku pracy.
  K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrok TK dotyczy wszystkich emerytur, nie tylko powszechnych. 10.2011 zawieszone zostały oba rodzaje emerytur.

   Usuń
  2. Dokładnie tak jak w poście z 18.05. Jeśli jest już Pani na emeryturze powszechnej to przecież nowego wniosku składać Pani nie będzie,Moe pracować i pobierać emeryturę.
   Krzysztof

   Usuń


 23. Witam,
  Postanowiłam złożyć wniosek do ZUS o ustalenie wysokości emerytury w trzech wariantach i wybrania dla mnie najkorzystniejszego:
  1. Pozostanie przy wcześniejszej emeryturze z uwzględnieniem , że nieprzerwanie pracuję (załączam druk Rp-7 i zaświadczenia o zatrudnieniu)lub
  2.Zastosowanie artykułu 110 ustawy emerytalnej (tu nie wiem jaki będę miała wskaźnik)lub
  3.przeliczenie świadczenia wg zasad emerytury powszechnej, ponieważ ukończyłam 60 lat (załączam wniosek o emeryturę i kwestionariusz okresów składkowych)
  Nie wiem,czy jest to prawidłowe, ale ZUS będzie musiał rozpatrywać mój wniosek.
  Pozdrawiam Państwa
  Małga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Źle zapisałam odpowiedź i jest ona zamieszczona jako post z 18.04.
   Maria 1952.

   Usuń
  2. Małga, do pkt 2. Można nie znać swojego wskaźnika, ZUS policzy. Można też naprawdę w prosty sposób samemu obliczyć.
   JAK OBLICZYĆ WSKAŹNIK wysokości podstawy wymiaru emerytury? Jeśli masz druk Rp-7, to podziel kwotę (łączną) swojego wynagrodzenia w danym roku przez "przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej" w tym samym roku.
   Źródło danych: GUS - dane w mies. http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1630_PLK_HTML.htm
   ZUS - gotowe dane w latach
   http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3381

   np. w 2011 wynagrodzenie Twoje 44.444,44 : 40.794,24 przec. wynagr. Wskaźnik wynosi 108,95%

   Jot ze Słupska

   Usuń
  3. Dziękuję za podpowiedź, już przeliczyłam.
   Małga

   Usuń
 24. Witam
  A jak wycofać wniosek o emeryturę powszechną

  pozdrawiam
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie ma jeszcze decyzji można wniosek wycofać, jechać do ZUS i wycofać

   Usuń
 25. Emerytura powszechna nie jest "przeliczeniem" świadczenia, tylko przyznaniem nowej emerytury - stąd składa się o nią nowy wniosek.
  Przyznając nowe świadczenie ZUS może uznać, że już nie spełnia Pani warunków określonych wyrokiem Trybunału z 13 listopada bieżącego roku. W konsekwencji może zawiesić tę nową emeryturę do czasu kiedy Pani zakończy pracę.
  Wydaje mi się, będzie to bardzo prawdopodobne.
  Pozdrawiam.
  Maria 1952.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się pani Maria ma 100% racji, a nawet więcej. ZUS na pewno potraktuje wniosek jako wniosek o nową emeryturę i będzie uważała że nie ma do takich osób zastosowania wyrok TK. Oczywiście można to skarżyć ale szanse w sądzie widzę niewielkie. I tak nam wszyscy zazdroszczą tego wyroku TK więc jeśli da się go ominąć to ZUS to wykorzysta, a sądy???? wiemy jak orzekały
   po zawieszeniu emerytur
   Krzysztof

   Usuń
 26. Ja właśnie złożyłam wniosek Rp1 o wyliczenie emerytury powszechnej i tam w informacji na końcu pkt 5 który mówi ,że wniosek można wycofać przed uprsawomocnieniem się tej decyzji. Ja złożyłam wniosek 29 listopada i jjeszcze mi nie wyliczyli ale jutro jad go wycofać. Po pierwsze jak sobie wyliczyłam to ta emerytura będzie ok 150 zł niższa a podrugie i najważniejsze obawiam się , że może to być decyzja potraktowana jako nowa wydana po 1 stycznia 2011 i wtedy wyrok TK o odwieszenie nie dotyczy. Co prawda rozmaw3iałam w ZUS osobiście i z ich nowym Centrum informavji telefonicznej i wyjaśnienia mnie nie zadowiliły zresztą brak jednoznacznej odpowiedzi. Pani z Centrum informacji powiedziała , że skoro wychodzi niższa nowa powszechna emerytura to dla własnego spokoju lepiej wycofać. Właśnie jutro zamierzam się wybrać i zlożyć krótkie pismo W nawiązniu do pkt 5 zamieszczonego w informacji wniosku wycofuję swój wniosek o emeryturę . Ela z Radomia

  OdpowiedzUsuń
 27. Jestem również rocznik 1952. W listopadzie skończyłam 60 lat i w tym miesiącu również uzyskałam korzystny wyrok SA uchylający decyzje ZUS o zawieszeniu emerytury i nakazujący wypłatę świadczeń od X 2011 r. 29 listopada złożyłam wniosek o przywrócenie emerytury i wypłatę zaległych świadczeń. 30 listopada złożyłam równiez wniosek o emeryturę powszechną. Teraz z tego wynika, że dostane zwrot emerytury za cały okres zawieszenia (wyrok SA) natomiast mogą mi nie wypłacać na bieżąco bo złożyłam ten wniosek. Nie wiem co teraz robić. Czy wycofać tak jak radzi p.Ela (Patrz wyżej)czy czekać. Czy ZUS może mi zabrać emeryturę wcześniejszą, gdy stwierdzi że powszechną będę mogła dopiero pobierać jak sie zwolnię z pracy. Jestem trochę zakręcona i nie wiem co robić. Poradźcie.
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem ZUS nie może nikomu odebrać emerytury wcześniejszej ani powszechnej, oprócz tych przypadków kiedy zostały one przyznane z wykorzystaniem nieprawdziwych dokumentów. To znaczy zostaną komuś udowodniono jakieś "przekręty".
   Wydaje mi się, że bezpieczniej byłoby, aby Pani wycofała wniosek o emeryturę powszechną.
   Przykre jest to, że tak naprawdę my nie mamy podanych jednoznacznych wskazówek przez ZUS jakie rozwiązania są dla nas korzystne.Jestem pewna, że będą osoby, które podejmą błędne decyzje.
   Stąd też wszystkie "rady" jakich udzielamy sobie
   też mogą zawierać błędną interpretację. Tak naprawdę kierując się radami, na pewno życzliwych uczestników tego forum, a także szukają informacji w różnych miejscach w internecie trzeba podjąć decyzję samemu.
   Pozdrawiam i rozumiem rozsterki.Maria 1952.

   Usuń
  2. Bardzo dziekuję p.Mario za odpowiedź.Też myślę, że nie mogą nikomu zabrać raz przyznanej emerytury ale mogą nie pozwolić mi pobierać emerytury powszechnej bez zwolnienia się z pracy, gdyż emertura powszechna będzie z 2012 r. Nasi ustawodawcy wszystko robią żebyśmy nie wiedzieli co jest dla nas dobre i żeby nas wprowadzać w błąd. Jutro pójdę do ZUS i wycofam wniosek o emeryturę powszechną.Popytam jeszcze u źródła o tą sprawę i może ktoś mi udzieli mądrej odpowiedzi.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  3. Ja napewno jutro wycofam, zresztą przeliczyłaM JESZCZE RAZ NA KALKULATORZE ZE STRONY zus I WYSZŁO ŻE W 2013 ROKU DOSTAŁABYM MNIEJ O OK 200 ZŁ. żAŁUJĘ , ŻE WCZEŚNIEJ NIE PRZELICZYŁAM

   Usuń
  4. Pani Sandro, proszę aby Pani poinformowała na blogu jakich informacji udzielono Pani w ZUS-ie.
   Wydaje mi się, że oni nie mają szczegółowych instrukcji jakie podawać odpowiedzi odnoszące się do naszej szczególnej sytuacji.
   Ale może jutro już będą mogli podać bardziej wyczerpujące odpowiedzi, a nie tylko będące cytowaniem ogólnych przepisów emerytalnych.
   Pozdrawiam.
   Maria 1952.

   Usuń
  5. Kochani, mozna iść do ZUS-u i zostać użytkownikiem PLATFORMY USŁUG ELEKTRONICZNYCH ZUS. Trwa to chwilę, trzeba mieć tylko dowód osobisty. Dostaje się login i na skrzynkę mailową przychodzi instrukcja, trzeba ustanowić hasło i w 5 minut jest się na swoim koncie. Tam sa informacje (w odpowiedniej zakładce)o naszym zwaloryzowanym kapitale poczatkowym i zwaloryzowanych składkach. Dane są na 30czerwca 2012. Jeśli te kwoty dodamy + 6 składek za okres czerwiec-grudzień(też tam sa lub można spisać z RMUA) i podzielimy przez 254,8 miesiecy tj. średnie dalsze trwanie zycia dla osoby w wieku 60 lat, to otrzymamy ORIENTACYJNĄ KWOTĘ EMERYTURY BRUTTO W NOWYM SYSTEMIE. Na ogół jest ona NIŻSZA lub SPORO NIŻSZA niż emerytura wcześniejsza. I już wiadomo, że nie ma po co składać wniosku o emeryturę powszechną. Małgorzata 1952 Łódź

   Usuń
 28. Na pewno poinformuje jak coś się dowiem. Ale co do tego to nie jestem dobrej myśli. ZUS albo nie ma jeszcze wytycznych albo nie chce udzielać informacji. A nuż uda się trochę ludzi wykiwać i nie wypłacać im emerytury.Jest to bardzo przykre. Szkoda tylko, że nie mamy żadnej opinii prawnika-specjalisty od spraw emerytalnych w tym temacie. Bo równie dobrze wycofując wniosek o emeryturę powszechną możemy sobie strzelić w kolano. No ale tego nikt do końca nie wie.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam Was Zawieszeni. Jestem rocznik 1950 i też stoję przed dylematem co robić z tą wcześniejszą emeryturą?/ Udałam się dziś do ZUS po informację, o co tu chodzi z tą ustawą, która ma wejść od 1.01.2013 roku. Pani jednoznacznie nie odpowiedziała, ale zadałam jej kilka pytań , które mie interesują. Więc tak: nie należy uzywać słowa emerytura powszechna lecz ci mają skńczone 60 lat mogą jak chcą złożyć do ZUS "wniosek o naliczenie emerytury w/g nowych zasad". Jeżeli nowe naliczenie będzie mniejsze to pozostaną na tym co pobierają, bo ZUS im nie zmniejszy.Do wniosku należy dołączyć Rp-7, a wnim należy ująć dochód od roku w ktorym się przeszło na emeryturę wcześniejszą do roku 2011. Na podstawie tych danych zostanie naliczona emerytura w/g nowych zasad. Pytałam, czy po naliczeniu emerytury w/g nowych zasad będę mogła nadal ją pobierać i pracować. Pani z ZUS powiedziała, że tak. Tak wyglądała moja rozmowa i tyle się dowiedziałam co Wam przekazuję.
  Mam prośbę,czy zgadzacie się z ta moją informacją, bo nie wiem co robić, a czas mija do końca roku coraz mniej czasu.

  Również pytałam o tę ustawę, która ma wejść, no i prawdopodobnie bedzie mniej korzystna dla tych co teraz nie złoża wniosku, a mogą.
  Jestem w kropce co robić z tym naliczeniem, bo czytam różne opinie na ten temat???????????????
  Może niech jeszcze raz wcześniejszy emerut , który złożył i dokonał sobie takiego naliczenia potwierdzi czy będzie mógł ją pobierać bez konieczności zwalniania się z pracy.

  Teraz informacja: emerytury wstrzymane. W tym miesiącu naliczają, ale tylko bieżące , tzn od daty złożenia wniosku o odwieszenie, a co z zaległymi to jeszcze cisza.
  Regina Tczew

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Regino myślę, że najlepiej byłoby aby Pani sobie obliczyła cz ani "nowa" emerytura będzie wyższa od wcześniejszej.Na blogu są podane wzory w jaki sposób dokonać takich obliczeń.Być może nie ma "o co się bić". Jeżeli Pani nowa emerytura nie będzie wyższa to może Pani na tej wcześniejszej pozostać i nigdy jej nie zmieniać na powszechną. Dopóki nie złoży Pani wniosku o nowa emeryturę
   ZUS będzie wypłacał Pani dotychczasową.
   Może sobie Pani oczywiście doliczać okresy stażowe i prosić o przeliczenie podstawy wymiaru - jeżeli Pani jeszcze pracuje.
   Bardzo boję się, że teraz przyznane nowe emerytury będą zawieszone.
   Informacja, którą uzyskała Pani w ZUS -ie nie musi być ścisła, nie jest też na piśmie i nie będzie można się do niej odwoływać np. w sytuacji ewentualnego sporu sadowego z ZUS - em.
   Ogólnie mówiąc sprawa jest trudna i niejednoznaczna i jedynie można wybierać rozwiązania bardziej bezpieczne.Może w ciągu najbliższych dni ZUS zamieści bardziej wyczerpujące wytyczne dla nas, ale czasu jest już coraz mniej.
   Serdecznie pozdrawiam.
   Maria 1952.

   Usuń
 30. To jak mają obliczać emerytury od przyszłego roku jest zdecydowanie mniej korzystne. Ale do końca tego roku emerytury mają być obliczne na starych-korzystniejszych zasadach. No więc co robić? Mam ten sam dylemat.Jutro wybieram sie do ZUS i zobaczymy co mi powiedzą.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 31. A ja czytając teraz niektóre artykuły z Gazety Prawnej sugerujące korzystniejsze rozwiązania dla emerytów, jeżeli szybko zgłoszą swoje wnioski do ZUS, zaczynam mieć wątpliwości, czy nie mają one na celu czegoś zupełnie odwrotnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale bym się nie zdziwiła gdyby tak było. Może celowo wprowadzają nas w błąd żebyśmy podjeli nietrafne decyzje. A potem przeciez nie można by sie powoływać na artykuły z gazet bo to żadne źródło.
   Pozdrawiam

   Usuń
 32. Dziękuję Pani Marii 1952. Myślę , że ma Pani rację tak bedzie bardziej bezpiecznie. Jutro sobie przeliczę i zobaczę co wyjdzie, ale moje dochody są w stosunku do średniej niskie to wolę nie ryzykować.
  Regina.
  panie w ZUS też nie odpowiadają konkretnie, bo pewnie też same do końca nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Regino, myślę też, że nawet gdyby to nowe świadczenie było większe niż wcześniejsza emerytura, to i tak nie zrekompensuje to Pani ewentualnej straty jaką poniosłaby Pani, gdyby wstrzymano Pani teraz wypłatę świadczenia do czasu rozwiązania stosunku pracy.
   Pozdrawiam.
   Maria 1952.

   Usuń
 33. Artykuł w Gazecie Prawnej o korzystnych czy też niekorzystnych sposobach obliczania emerytury powszechnej jest zupełnie oderwany od naszej sytuacji czyli od "zawieszonych" i dotyczy przeliczeń dla tych co nie pracowali tylko już od jakiegoś czasu pobierali wcześniejszą emeryturę, i tylko do nich ma zastosowanie.My tzn. "zawieszeni" jesteśmy w zupełnie innej sytuacji,tych którzy z nas są na emeryturze wcześniejszej stanowczo przestrzegam przed składaniem wniosku o emeryturę powszechną, bo jestem na 100% pewny że nie będą mogli pobierać emerytury i pracować. Jest w tych komentarzach post ze stanowiskiem COT ZUS-u:
  "Aby ubiegać się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym należy
  rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli nie spełni Pani tego warunku prawo
  zostanie przyznane ale wypłata zawieszona. Wniosek o emeryturę w
  powszechnym wieku emerytalnym może Pani złożyć w każdym momencie,
  jednakże jeśli zrobi to Pani w przyszłym roku to podstawa wymiaru
  zostanie pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury. W przypadku gdy
  emerytura wyliczona na nowych zasadach okaże się niższa od obecnie
  wypłacanej, ZUS bezie wypłacał wyższe świadczenie lub wybrane przez
  Panią."
  Z tego jasno wynika że złożenie wniosku i decyzja będzie traktowana jako nowa emerytura
  i podpadamy w takim przypadku pod art 103a. Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 34. cd postu z 20.39
  Nie dowierzałbym paniom z oddziałów ZUS bo jeszcze nie ma wytycznych jak realizować wyrok TK, natomiast konsultanci z COT jako ci najbliżej ministerstwa (są przecież z centrali ZUS w Warszawie mogą już coś wiedzieć. Dlatego moim zdaniem "zawieszeni" nie powinni składać wniosków o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym zwaną w skrócie "powszechną" tylko pozostać do czasu zakończenia pracy na "wcześniejszej". Jeśli po zakończeniu pracy złożą wniosek i z wyliczenia wyjdzie im mniejsza emerytura to w myśl obecnych przepisów pozostaną przy dotychczasowej wysokości emerytury tylko jej nazwa się zmieni.
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 35. Kochani, mozna iść do ZUS-u i zostać użytkownikiem PLATFORMY USŁUG ELEKTRONICZNYCH ZUS. Trwa to chwilę, trzeba mieć tylko dowód osobisty. Dostaje się login i na skrzynkę mailową przychodzi instrukcja, trzeba ustanowić hasło i w 5 minut jest się na swoim koncie. Tam sa informacje (w odpowiedniej zakładce)o naszym zwaloryzowanym kapitale poczatkowym i zwaloryzowanych składkach. Dane są na 30czerwca 2012. Jeśli te kwoty dodamy + 6 składek za okres czerwiec-grudzień(też tam sa lub można spisać z RMUA) i podzielimy przez 254,8 miesiecy tj. średnie dalsze trwanie zycia dla osoby w wieku 60 lat, to otrzymamy ORIENTACYJNĄ KWOTĘ EMERYTURY BRUTTO W NOWYM SYSTEMIE. Na ogół jest ona NIŻSZA lub SPORO NIŻSZA niż emerytura wcześniejsza. I już wiadomo, że nie ma po co składać wniosku o emeryturę powszechną. Małgorzata 1952 Łódź

  OdpowiedzUsuń
 36. cd. postu z 20.52 Ostatnia informacja, jaką ZUS nam przysłał do domu, to była informacja za 2010 rok. W tym piśmie był podany zwaloryzowany kapitał poczatkowy i zwaloryzowane skladki ale na dzień 31.12.2010. Była też informacja o HIPOTETYCZNEJ EMERYTURZE W NOWYM SYSTEMIE, jeśli będziemy nadal pracowali jeszcze rok, dwa lub 3, 4 lub 5 lat dłużej niż wynosi wiek emerytalny (wtedy było 60/65 lat) i zarabiali na podobnym poziomie. Ja nawet gdybym pracowała do 65 lat, to moja emerytura byłaby niższa, niż obecna wcześniejsza. Moja koleżanka rocznik 1949 wystapiła o nową i okazało sie, że ma o 50 zł wyższą niz starą wcześniejszą, ale ona pracowała non stop przez 40 lat, nie rodziła dzieci, nie chorowała, a w ostatnich latach otrzymywała podwyżki. NA OGÓŁ NOWA EMERYTURA JEST NIŻSZA NIŻ STARA WCZESNIEJSZA. Małgorzata 1952 z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 37. Jestem z 53 roku.Pobierałam wcześniejszą emeryturę pomiejszoną o kwotę ok.502 zł (zawieszoną 01.10.11),pracowałam dalej i odprowadzałam składki.Za to mam być ukarana ?Myślę ,że to jest jakaś dyskryminacja obywatela z powodu roku urodzenia.Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z wypowiedzią. ZUS generalnie nas wszystkich dyskryminuje z racji tego że jesteśmy emerytami. Każdy z nas dostanie od nich po kościach. Obojętnie jaki to rocznik. Od opublikowania wyroku TK minęły już prawie 4 tygodnie i nadal nie mamy jasnych informacji. Ja myślę że oni tam na górze intensywnie myślą jakby nas okpić i sie wykiwać z wypłat.I znajdą jakiś kruczek. Tam nad tym głowi się cały sztab ludzi. Jak zawieszą emerytury tym co mieli przyznane w 2008 roku (gdyż uwżają że tych osób wyrok TK nie dotyczy) to jest zysk dla Państwa. Potem będą szukać dalej i aż do skutku.
   Podrawiam

   Usuń
  2. "ZUS generalnie nas wszystkich dyskryminuje z racji tego że jesteśmy emerytami. Każdy z nas dostanie od nich po kościach"

   Do powyższej wypowiedzi mam tylko jedno krótkie pytanie: czy wszyscy wiemy, kto w Polsce ustala przepisy? ... czy aby na pewno ZUS?

   Czy za niekorzystny czasem przepis można obwiniać instytucję ustanowioną jedynie jako ich wykonawcę?   Usuń
  3. DO:Anonimowy 11 grudnia 2012 19:15.
   Oczywiście,ze wiem kto ustala przepisy i że ZUS jest ich wykonawcą .Na dowód tego jest choćby odpowiedż jaką udzielił ZUS mojej koleżance z pracy."Wznowienie wypłaty emerytury nastąpi po otrzymaniu wytycznych Ministerstwa..."Ale dalej nie rozumię tego BEŁKOTU.To znaczy ,że są dwa rodzaje emerytur:1. wszcześniejsza pomniejszona o 502 zł+składka na ZUS!(to są faktyczne pieniądze ,które państwo z powodu wypłacania tej emerytury dostaje) 2.Powszechna ,czyli inna ponownie wyliczona i niekorzystna?Jeżeli ma być tak,to po co przechodzić na tą drugą niekorzystną,kiedy można aż do śmierci być na wsześniejszej i jeszcze dopłacą nam to co odliczają z powodu kontynuacji zatrudnienia.?To skandal,żeby przeciętny "zjadacz chleba",który powierzył swoje pieniądze państwu nie rozumiał litery prawa ,które tymi pieniędzmi zarządza.Ale z tą moją gadką to na Berdyczów.Ewa rocznik 53.

   Usuń
 38. do anonim 12.48 Dlaczego wyrok TK ma nie dotyczyć tych co mieli w 2008 roku naliczone i zawieszone emerytury?
  To dlaczego dotyczyła ustawa ze stycznia 2009 r i mogli mieć wypłacane? !!!
  To dlaczego ustawa ze stycznia 2011 roku dotyczyła i ZUS im zawiesił??!!
  A dlaczego wyrok TK nie dotyczy!!!!!????

  To znaczy że TK pozwolił żeby dla tych z 2008 r, prawo działało wstecznie!!!!
  To co to za SPRAWIEDLIWOŚĆ???

  I na co czekamy??

  Wyrok TK ukazał się w DU!

  Był komunikat ZUSu !!!!

  Na co jeszcze CZEKAMY????
  Proszę może mi ktoś powie!!! DZIĘKUJE.

  TO są KPINY !!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumię o co chodzi?Wyrok dotyczył osób,które miały faktycznie wypłacaną emeryturę.Od 01.10 11 ta wypłata została wstrzymana.

   Usuń
 39. Witam. Nie rozumię o co chodzi z tym 2008 rokiem. Ja miałam naliczoną emeryturę wcześniejszą w 2008 roku i czekam tak jak wszyscy wcześniejsi zawieszeni, a tu już któraś osoba z koleji pisze, że 2008 to Tk nie dotyczy. Myślę, że zbyt duzo pytań i odpowiedzi. Pracownicy ZUS albo nie czytaja albo nie umieją interpretować przepisów. Pożyjemy zobaczymy co bedzie dalej. Należy zwrócić uwagę, że zadna stacja tv nic na ten temat nie mowi. Ciekawe. Teraz sie wkurzyłam. Pozdrawiam wszystki emerytów 2008 rok (wcześniejszych)

  OdpowiedzUsuń
 40. jak będą media niezależne to będą informacje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy MY tu nie jesteśmy jak media niezależne?

   Usuń
 41. Moja koleżanka rocznik 1950 w IV kw br. wystąpiła o nową emeryturę. Pobierała wcześniejszą i nie pracowała zyskała 600zł netto. Tak więc dla wcześniejszych emerytów niepracujących jest ostatni dzwonek na przeliczenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, ale także był to ostatni dzwonek ;( na przeliczenie dla tych co niezależnie czy pracują czy nie pracują jeżeli wiek 60 lat (kobieta) a 65 lat (mężczyzna) mieli ukończone najpóźniej w dniu 31 grudzień 2012 roku!!! Dla tych pracujących też jest korzystne przejście na powszechną! Oczywiście oni zyskują mniej po przejściu na powszechną bo co kwartał doliczają tzw. staż pracy czyli okresy składkowe i wszystko jest waloryzowane - to dlatego zyskują mnie ale zyskują!!!! Ja przechodziłam z wcześniejszej jednej na wcześniejsza drugą a teraz przeszłam na powszechną i mimo, ze pracuję zawsze zyskuję!!! Nie miałam wstrzymanej wypłaty od 01 października 2011 roku a to dlatego, że przy jednym przejściu na wcześniejszą miałam rozwiązany stosunek pracy w 2004 roku a przy przejściu na drugą wcześniejszą stosunek pracy tez rozwiązywałam w 2006 roku!- anonimka

   Usuń
 42. Jestem rocznik 1953,na emeryturę przeszłam w marcu 2012r. 60 lat skończę dopiero w lipcu 2013r.W związku z tym mam pytania:
  - Czy przechodząc na emeryturę powszechną ZUS przeliczy w sposób niekorzystny?
  - Czy będę mogła ubiegać się o przeliczenie z kapitału początkowego, ponieważ wskaźnik jest wyższy od tego jaki mam teraz?

  OdpowiedzUsuń
 43. Wyrok TK dotyczy tylko emerytur, które po raz pierwszy zostały przyznane w latach 2009-2010. Proszę dokładnie czytać przepisy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 44. mam pytanie a co z rocznikiem 54 , jestem na wcześniejszej pełnej emeryturze , czy muszę przechodzić na powszechną ? wiem ,że jeszcze zostało mi trochę czasu, proszę o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 45. W styczniu 2013 r skończę 60 lat , od 2008 r jestem na wcześniejszej emeryturze w związku tym złożyłam wniosek o przejście na emeryturę powszechną .W czasie pobierania emerytury nie pracowałam .Chciałabym się dowiedzieć czy złożony wniosek będzie miał wpływ że dostanę pomniejszoną emeryturę .Proszę o odpowiedź .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlaczego prawo dziala wstecz;nasz rok 1953 byl uprzywiliowany a teraz zostal skrzywdzony bo gdybysmy wiedzieli anikt o tym nie mowil wczesnie to pracowlibysmy do zdechu.

   Usuń
 46. Od 2002 roku jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej i do dnia dzisiejszego pracuję na umowie -zleceniu .W grudniu 2012r.złożyłem wniosek o przejście na emeryturę powszechną załączając Rp7.W dniu 15.01.2013 otrzymałem odpowiedź odmowną ze względu na brak rozwiązania umowy o pracę art.184(już raz rozwiązywałem umowę przy przejściu na wcześniejszą emeryturę)resztę wymogów spełniam.
  Mam pytanie czy warto odwoływać się do sądu czy przypadkiem nie zawieszą mi emerytury do czasu rozwiązania umowy o pracę

  OdpowiedzUsuń
 47. Piszmy do Rzecznika Praw Obywatelskich aby rocznik 1952 który nie wysłał do ZUS o przeliczenie emerytury i rocznik 1953 który jednak mógł skorzystać z praw do wcześniejszej emerytury do 31.XII,2008r.mógł jeszcze skorzystać z tych praw o przeliczenie emerytury powszechnej wg zasad jak do 31.XII,.2012r. Prawo nie powinno kolejny raz działać wstecz!!! Ja też zostałam wprowadzona w błąd przez pracownicę ZUS.Prośmy Rzecznika o skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Piszmy wszyscy!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też jestem tym zainteresowana bo to jest niesprawiedliwe, jak można było pominąć rocznik 1953, skoro przepis o wcześniejszej emeryturze go obejmował...

   Usuń
  2. Mnie również dotyczy ta sprawa emeryture otrzymalam duzo niższa.Gdyby ktos coś więcej wiedzial na ten temat proszę się podzielić z nami.Co z tym dalej robic po otrzymaniu decyzji,czy czekać,czy skladac odwolanie so Sadu/to chyba nic nie da?/Pozdrawiam

   Usuń
  3. Ja wyslałam skarge do Rzecznika Praw Obywatelskich i prosze piszcie wszyscy !!!!!

   Usuń
  4. pisac trzeba do strasburga o sprwiedliwe rozstrzygniecie.jezeli nasze panstwo nie chce o nas zadbac to moze kto inny nam zapewni wyzsza emeryture chocby na lekarstwa.

   Usuń
  5. Ja również posalam do RPO ale narazie bez odpowiedzi.Na emeryture przeszlam w kwietniu i otrzymalam duzo nizsza a przeciez prawa nabylam w 12.2008 i powinnam byc liczona tak jak rocznik 1952 i ustawa powinna obowiazywac od grudnia tego roku a nie od stycznia.

   Usuń
 48. Proszę pokierować to napiszę, tez jestem w takiej sytuacji. W lutym kończę 60 lat i nie dość że muszę miesiąc odczkać bo przecież niby pracownik i muszę mieć 60 lat i 1 miesiąc.
  Skandal 35 lat pracy i teraz zabiora mi co 5 lat płacili.
  To jest karygodne!!!

  OdpowiedzUsuń
 49. Jestem z rocznika 1953 i od kwietnia 2010 pobieram wczesniejsza emeryture .W kwietniu przechodze na emeryture powszechna i co najpierw stracilam proce i cieszylam sie,iz mogę i moj rocznik dodatkowo jako ostatni zalapal sie na wczesniejsza emeryture a teraz musze oddać????? i jeszcze zamiast zyskas na przejsciu to po 38 latach pracy cieszyc sie,iz moge pozostac na tym co otrzymalam???Zróbmy cos z tym,jezeli wogole da sie cos z tym zrobic i walczmy o swoje!!!!

  OdpowiedzUsuń
 50. Jestem kobieta rocznik 1953. W 2008 roku uzyskałam prawo do wczesniejszej emerytury. Przyznano mi decyzją z dnia 2 grudnia 2008 r. emeryturę od dnia osiagniecia wieku emerytalnego (tego wczesniejszego czyli 55 lat) obliczoną w oparciu o wskaźnik wysokosci podstawy wymiaru (142,17%), kwotę bazową 2275,37 zł oraz liczbe okresów skladkowych (317) i nieskładkowych (64) emeryture w wysokosci 1777,61 zł. Od dnia decyzji do dzisiaj nadal pracuję. W okresie pracy od decyzji o przyznaniu nie pobierałam emerytury ani razu - była zawieszona na mój wniosek. W tym roku koncze 60 lat i mam nastepujace pytania: Czy aby zachowac prawo do wczesniejszej emerytury i zacząć ja pobierac muszę rozwiazac stosunek pracy przed dniem ukonczenia 60 tego roku zycia tj przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego ? Czy tez nie ma to żadnego znaczenia - przyznana mi wczesniejsza emerytura jest moim prawem nabytym i bedzie mi płacona wtedy kiedy ją odwieszę - także po ukonczeniu 60 lat nawet gdybym pracowała jeszcze przez kolejny rok ?
  Czy z chwilą odwieszenia wypłat wczesniejszej emerytury ZUS na mój wniosek dokona przeliczenia liczby okresów skladkowych (zwiekszyła się w stosunku do decyzji) oraz czy zastosuje do obliczenia obecną kwote bazową? Proste wyliczenia jakie sobie zrobiłam pozwalaja mi miec nadzieje ze przeliczona kwota emerytury mogłaby sie zwiekszyć o kilkaset złotych wskutek zastosowania obenie obowiazujacej kwoty bazowej i o ok 50 miesiecy wiekszej liczby okresów składkowych. Czy nie myle sie w swoich wyliczeniach ?
  Prosze o komentarz/ potwierdzenie lub zaprzeczenie moich myśli.
  Zycze miłego dnia.
  LM

  OdpowiedzUsuń
 51. Moze ktoś wie czy jesli po przeliczeniu okaze się ze mam mniej to którą mi będa wypłacac mniejsza czy dotychczasową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z informacji jaką uzyskałam w ZUS wynika, że jeśli po przeliczeniu emerytura okaże się niższa, wówczas będą wypłacac dotychczasową. Jestem urodzona w 1952 roku, we wrześniu 2008 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę i już nie pracowałam. W lutym br roku wystąpiłam o przejście z emerytury wcześniejszej na powszechną.Decyzji jeszcze nie otrzymałam. Uważam, że odliczanie od kapitału początkowego już pobranej emerytury dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i do 31 grudnia 2012 roku z różnych powodów nie wystąpiły o przeliczenie emerytury jest niekonstytucyjne. Przecież uprawnienia do przeliczenia nabyłam w roku, kiedy obowiązywały poprzednie przepisy. Z tego powodu emerytura powinna byc przeliczana według wówczas obowiązującego prawa.

   Usuń
  2. Uważam,że to jest nierówne traktowanie ludzi.Jak można coś nowego ustalać jeśli ludzie są objęci ustawą obowiązującą wówczas kiedy z niej korzystali, mam na myśli rocznik 1953.Powinno się zakończyć 31.12.2013r i dopiero wprowadzić nową ustawę.Uważam,że zasadnym jest wystapienie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

   Usuń
  3. Pisalam dwa razy do RPO on czeka na wyroki sadow w tej sprawie.Moze ktos kto skladal do sadu wypowie sie w tej sprawie.Pozdrawiam

   Usuń
 52. jestem osobą urodzoną w 1950r.Pracując złożylam wniosek owcześniejszą emeryturę w 1999r. Do września 2011 roku emeryturę orzymywałam. Nsstępnie Zus zawieśl.Zgodnie z TK emerytura na mój wniosekwznowił wypłatę od 22 listopada 2012r.31 grudnia 2012 r.odeszłam na emeryturę.Do ZUS wniosek złożyłam w styczniu 2013 roku.Zus ustałil mi emeruyturę- zwaloryzował składki emerytalne na kącie dodał kwotę zrewalortzowanego kapitału początkowegoi odjął wypłaconą emeryturę. Nie wiem czy to zgodne zprzepisami.

  OdpowiedzUsuń
 53. Do wiadomości pracujących emerytów rocznik 1953/tych wcześniejszych/.Na wcześniejszej emeryturze byłam od II/2008 i pracowalam sobie na niecałym etacie.Myślałam , że jak popracuje te 5 lat to troszeczkę wzrośnie mi to oszałamiająco wysokie świadczenie po 30 latach pracy-wtedy-niecałe 1600 zł brutto.Złożyłam wniosek po ukończenie wieku 60 +oczywiście 1m-c i co dostałam totalnego szoku i nie mogłam dojść do siebie po otrzymaniu decyzji z ZUS.Otóż wyliczono mi ,że teraz moja emerytura wynosi 1200 zł z hakiem brutto.Oczywiście dostanę tę obliczoną po staremu czyli 1325 netto ,ale co to za pocieszenie.Nadal zamierzam pracować , bo jak za to żyć/mąż ma 720 netto/.No cóż niczego już mi nie doliczą .Uważam ,że jest to zwyczajna kradzież i oszustwo nikt nas przecież wcześniej nie informował,że jak skorzystamy z wcześniejszej to nam ją odliczą/odliczyli 87 tyś./.Przecież wtedy wiele osób zrezygnowało by z tego.Jak w państwie /niby prawa/można stosować przepisy do tyłu tylko po to , żeby dać po dupie emerytom.Myślę , że zbiorowy wniosek do Trybunału jest najlepszym wyjściem, nie zamierzam pracować na nagrody dla rządu i marszałków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Pani wie cos wiecej na temat zbiorowego wniosku do Trybunalu jestem w podobnej sytuacji tylko ja wycofalam decyzje przyznajaca emeryture powszechna poniewaz rowniez zabrali mi podobna kwote z kapitalu pocztatkowego i na dodatek nie mam mozliwosci pracy!Pozdrawiam

   Usuń
  2. Jestesmy na tym blogu gdzie podobno mozemy uzyskac pomoc w naszej sprawie a nikt chyba nie czyta naszego uzalania sie i nie podejmuje z nami dyskusji a juz nie mowiac o doradzeniu nam co mamy dalej robic i kto moglby nami pokierowac.Prosimy o pomoc tak jak zawieszonym.

   Usuń
 54. Ja czekam na decyzje przechodze na powszechna 25.04.2013 i rowniez bylam na wczesniejszej 38 miesiecy z czego 16 miesiecy pracowalam na 1/2 etatu.Jak sie dowiedzialam moja emerytura jest pomniejszona,ale nie wiem jeszcze ile.Pracowalam 38 lat i bylam zadowolona,ze moge skorzystac z tego przywileju kiedy stracilam pracę a tu masz!!!Kiedy Ministerstwo Pracy zajmie się w koncu nami ZUS wydaje decyzje i będzie znowu balagan tak jak z tymi zawieszonymi emeryturami!!!!Wydaja ustawy pokrywajace się bez przemyśleń to oblęd!!!!! jak mozna tak postepowac z ludzmi!!!!! to zwykle okradanie ludzi i to tych biednych!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 55. I otrzymalam decyzje w zwiazku z przejsciem z wczesniejszej na powszechna i jest niekorzystna tzn.832,-brutto niższa !!!mam 30 dni na odwolanie i co robic????Nic sie nie zmienia jezeli chodzi o nowelizacje ustawy i ZUS jest ok.Może cos doradzicie???Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam .Jestem rocznik 1953 brakuje mi do wcześniejszej w szczególnych warunkach rok bez 16 dni czy jest szansa wygrać w sądzie zaliczyli mi 14 lat i 16 dni .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 57. Na pismo do RPO otrzymalam odpowiedz w ktorym pisze:W odpowiedzi Minister Pracy nie podzielil zastrzezen co zakresu stosowania przepisu art 25 us 1b ustawy emerytalnej.Przepis ten obowiazuje od stycznia 2013 i ma zastosowanie do wnioskow o emeryture zgloszonych po dniu 31.12.2012.Ustawa zmieniajaca z dnia 11.05.2012 zostala ogloszona w Dz.U.z dnia 06.06.2012 tak wiec osoby zainteresowane mialy wystarczajaco duzo czasu na zgloszenie do konca 2012 r.wniosku o emeryture z tytulu osiagniecia powszechnego wieku emerytalnego.Tak wiec Minister Pracy nie wie iz rocznik 1953 ktory otrzymal przywilej przejscia na wczesniejsza emeryture tak jak rocznik 1952 przechodzi nna emeryture powszechna w 2013 roku bo wlasnie wtedy dopiero osiaga wiek 60 lat kobiety!!!!!!!!!!!!!!!!!i dla nich nowa ustawa powinna obowiazywac dopiero od 12.2013.Wczesniejsze emerytury przyslugiwalu nnam przywilejem do końca 2008 jezeli kobiety ukonczyly 55 lat i mialy przepracowane 35 lat pracy wiectrwaja rowniez przez piec lat tj.do 12.2013.Kto tam mysli w tym Ministerstwie skoro popelniaja takie karygodne bledy.Zabieraja nam bezpodstawnie pieniadze pokrywajac jedna ustawe druga ???

  OdpowiedzUsuń
 58. I jeszcze dodaje koncowe uwagi RPO uprzejmie wyjasniam iz przeprowadzone analizy konstytucyjnosci kwestionowanej regulacji prawnej nie doprowadzily dotychczas Rzecznika do rezultatow wskazujacych na mozliwosc skierowania stosownego wniosku do TK.Sprawa ta bedzie jednak przedmiotemdalszych analiz rzecznika w szczegolnosci z uwzglednieniem zapadajacych rozstrzygniec sadowych,ktore moga dostarczyc nowych argumentow dajacych podstawe do podjecia przez rzecznika przyslugujacych mu srodkow prawnych.I ci Wy wszyscy na to????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie RPO odpisal tak samo,chyba wg szablonu:)Nie wiem o jakie sprawy w sadzie chodzi poniewaz w sadzie nikt z nas nie ma szans jezeli nie bedzie nowelizacji do nowej ustawy iz zadzialala wstecz.Poza tym pisze iz minister odpowiedzial ,ze rocznik 1953 mial duzo czasu na przejscie na emeryture powszechna do konca 2012 r.Ja mogabym chetnie przejsc gdyby ZUS na to wyrazil zgode!nikt nami sie nie przejmuje i nawet nie staraja sie zaglebic w ten bubel ,ktory stworzyli!Skonczylam w kwietniu 60 lat i po nowemu jestem 800 brutto do tylu.

   Usuń
 59. Popieram złożenie zbiorowego wniosku do RPO! Też jestem z rocznika 1953 i na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2008. Nadal pracuję na umowy , więc uzyskuję z tego tytułu niewielką podwyżkę w skali rocznej, ale świadczenie jest ogólnie niskie. Wiedząc w 2008 ,że pobrane kwoty będą odliczane od kapitału początkowego , nie zdecydowałabym się na przejście na emeryturę. Przechodzą na wcześniejszą emeryturę , musiałam , jak wielu z nas, zrezygnować z OFE , a zebrana tam kwota przeszła na rzecz ZUS ? czy skarbu państwa? Może to jest argument? Odliczają nam pobrane kwoty ,a co się stało z kwota ,którą przekazaliśmy- czy ona nie pokrywa pobranych kwot emerytury (nie wiem nawet jaka to była kwota).Chętnie przyłączę się do zbiorowego zaskarżenia tych przepisów.

  OdpowiedzUsuń
 60. Potraktowali nas okrutnie wyszlo na to ze korzystalismy z 5-letniego urlopu bezplatnego.Chociaz byl to na rowni z rocznikiem 1952 nadany przywilej i obowiazuje do 12.2013 to rocznik 1952 przeszedl na powszechna z przelicznikiem pozytywnym ,a rocznika potraktowano bardzo,bardzo negatywnie.Ja rowniez podpisuje sie pod zbiorowym protestem.

  OdpowiedzUsuń
 61. an 06.08.2013
  Podpisuję się pod wnioskiem do Trybunału Stanu . Jestem emerytką z 1953. Nie może być tak że są lepsi i gorsi. Prawo nie moze działąć w stecz, a nasz rocznik jako jedyny pozostał bez wyboru. Jak można było złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury do 31.12.2012 skoro praw nabywa sie w 2013r. Jeśli wchodzą nowe zasady dot. przedłużenia wieku emerytalnego,to nie mogą obejmować tych których wysłało się (za dobrowolnym przymusem)na emeryturę według starych zasad, i jedyny rocznik 1953 pozbawić możliwości wyboru. Prawo winno być równe dla wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 62. I co dalej kto nami pokieruje?kto sie nami zajmie?Maria

  OdpowiedzUsuń
 63. Po prawej stronie : wejdź w ZAKŁADKI - ROCZNIK 1953

  OdpowiedzUsuń
 64. Jestem też ur w 1953 i od 2008 r na wcześniejszej emeryturze nie wiem do kogo mam się odwołać czy do RPO czy do TK czy do TE ??? zostałam oszukana przez rząd p Tuska i PSL - szukam sprawiedliwości

  OdpowiedzUsuń
 65. Do Anonima z ^ sierpnia godz.09:03.TAK TYLKO TRYBUNAL STANU !!!!!POSTAWIC OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA STWORZENIE ORAZ ZA PODPISY POD USTAWA.ktora szkodzi tylko rocznikowi 53r.
  Basia

  OdpowiedzUsuń