3 grudnia 2012

Pierwsze odpowiedzi z ZUS-u

Pojawiają się pierwsze odpowiedzi z ZUS-u:

"Przed chwilą odebrałam pismo z ZUS jest to odpowiedź na mój wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury.
Napisano:
"Pani wniosek zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym"

Czy ktoś z odwołujących się otrzymał już jakąś odpowiedź?

66 komentarzy:

 1. Pytanie podstawowe:
  Proszę sprawdzić KIEDY / dokładna data !/ złożyła Pani wniosek do ZUS????
  Czy było to już po ogłoszeniu wyroku TK w DZ.U. / czyli po 22.11.2012 / czy po ogłoszeniu wyroku TK ale przed opublikowaniem go w DZ.U.
  TO JEST BARDZO ISTOTNE !!!!!
  Z tego co wiemy wiele osób trochę się pospieszyło i nie czekało na ogłoszenie wyroku TK w DZ.U. - nawet z tego bloga to wynikało jak czytałem wpisy po ogłoszeniu wyroku 13.11.2012r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnioski złożyłam 27.11.2012 mam kopie z podbitą data wpływu zastanawia mnie bardzo tak błyskawiczna a jednocześnie lakoniczna odpowiedź ZUS,nie wiem co o tym sądzić.

   Usuń
  2. No to rzeczywiście NIESPODZIANKA!
   Faktycznie nie wiadomo "co autor miał na myśli".
   To się już naprawdę nadaje do prasy - tylko gdzie by tu uderzyć , nikogo jakoś nie obchodzi ta "smierdząca" sprawa.
   To jest skandal!

   Usuń
  3. A może ma Pani sprawę w Sądzie- są 2 możliwości- 1. odrzucona apelacja
   2. nie było rozprawy i Pani na nią czeka

   Usuń
  4. Niech pani napisze dokładnie jak wygląda pani sytuacja bo jak wiemy są różne przypadki związane z całą sprawą zawieszonych emerytur.

   Usuń
  5. No właśnie !

   Usuń
  6. Odpowiedź ZUS-u bardzo mnie zaskoczyła jutro mam nadzieję dowiem sie czegoś bliżej.O emeryturę złozyłam wniosek w czerwcu 2009 i pobierałam ja tak jak wszyscy do końca wrzesnia 2011 nie odwoływałam się do Sądu nie miałam żadnych spraw w Sądzie cały czas pracowałam i pracuje nadal.

   Usuń
 2. A to ciekawe na co czeka zus, skoro udziela odpowiedzi po wyroku tk, winno być albo w lewo albo w prawo, a tak znowu wisi w powietrzu, chyba chodzi o przedłużanie spraw na przyszły rok.
  Pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
 3. ZŁÓŻYŁAM WNIOSEK 26 LISTOPADA W POZNANIU CZEKAM NA WIADOMOŚĆ JAK TYLKO OTRZYMAM DECYZJĘ CHĘTNIE PODZIELĘ SIE INFORMACJA ,PRACUJĄC CO KWARTAŁ ZANOSIŁAM ZAŚWIADCZENIE O ZAROBKACH NIEOBECNOŚCIACH MAM UDOKUMENTOWANE DO CZERWCA 2012 BRAKUJE TYLKO 3 KWARTAŁU A OD SIERPNIA 2012 EMERYTURA POWSZECHNA POZDRAWIAM MATYLDA

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Pani z godz.17.45.
  Może Pani napisać jaki jest Pani przypadek? Czy się Pani zwolniła czy dalej pracuje ?
  Prosze może napisać coś więcej o swojej sprawie i sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem że każdy ma inną sytuację ja nie zwolniłam się z pracy ani nie odwoływałam od decyzji ZUS,nadal pracuję i zamierzam jeszcze pracować.

   Usuń
 5. "W późniejszym terminie". Najpewniej PO zejściu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powinien być okreslony termin zgodnie z kpa

   Usuń
 6. JESZCZE NIGDY ZUS TAK SZYBKO NIE PRZYSŁAŁ ODPOWIEDZI JESTEM W SZOKU.POZDRAWIAM MATYLDA

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę pamiętać, że jeśli nie odwoływała się Pani od decyzji ZUS to zostało 19 dni na złożenie skargi do ZUS o wznowienie postępowania na podstawie art 145a kpa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale Pani się odwołała 27 listopada

   Usuń
  2. Nie odwoływałam się do Sądu w październiku 2011r nie zwolniłam się z pracy, pracuję nadal wnioski do ZUS złożyłam po wyroku TK 27.11.2012

   Usuń
  3. A jaka była treść wniosku? Bo może ZUS stosuje jakieś "kruczki" prawne........wszystko jest możliwe.

   Usuń
  4. Być może,też się nad tym zastanawiam we wniosku powołałam się na wyrok TK zamieszczony w Dzienniku Ustaw z dnia itd... a nie na artykuł 145a kpa. Wniosek był wystawiony o wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury oraz wypłatę zaległych świadczeń zawieszonych od 01.10.2011 do momentu wznowienia z uwzględnieniem waloryzacji

   Usuń
  5. To jest dla mnie wszystko bardzo dziwne, ze aż nieprawdopodobne. Przecież ZUS wydając jakąś decyzję zawsze podaje przepisy prawne i możliwość zaskarżenia decyzji w sądzie.

   Usuń
 8. Takie działanie ZUS wygląda na celowe przewlekanie sprawy. Czy ZUS może dać taką odpowiedź, bez jakiegokolwiek wyjaśnienia? Czy ZUS obowiązują jakieś terminy rozpatrzenia sprawy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy składaniu wniosków pani z ZUS-u powiedziała że w ciągu 30 dni otrzymam odpowiedź. a dzisiaj szok że jest już pismo no i ta odpowiedź nie sadzę żeby wnioski były złe.

   Usuń
 9. KOCHANI JA TEŻ SKORZYSTAŁAM Z WNIOSKU /KTÓRY BYŁ WCZEŚNIEJ PODANY I POWOŁAŁAM SIĘ NIE NA ARTYKUŁ 145 A TYLKO WYROK TRYBUNAŁU PRZEPS NIEZGODNY Z KONSTYTUCJA DLA EMERYTÓW KTÓRZY WYBRALI ETAT POZDRAWIAM MATYLDA

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, Przypadek mojego męża
  - 08/2007 uprawniony do emerytury ( wniosek w ZUS, emerytura zawieszona do momentu rozwiązania stosunku pracy - do momentu dostarczenia świadectwa
  - 11/2010 odejście na emeryturę ( rozwiązanie stosunku pracy
  Czy w związku z powyższym można się odwoływać do zus aby za poprzednie lata do momentu odejścia na emeryturę wypłacił świadczenia . Mąż pobierał tylko wynagrodzenie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dla Pani niestety smutną odpowiedź: skoro w styczniu 2009 mąż nie złożył wniosku o podjęcie wypłaty
   emerytury, to moim zdaniem nawet w sądzie nie ma szans
   a uzyskanie czegokolwiek. Zgodnie z ustawą o rentach i emeryturach z FUS prawo do wypłaty świadczenia powstaje na wniosek uprawnionego, nie było wniosku, to mąż nie nabył prawa do wypłaty emerytury. Można oczywiście próbować iść do Sądu ale szanse moim zdanie zerowe
   pozdrawiam Krzysztof

   Usuń
 11. Ja złożyłam wniosek o odwieszenie emerytury i przeliczenie stażu pracy 22listopada/pracuję, nie rozwiązałam stosunku pracy,/ dzisiaj już otrzymałam odpowiedz z ZUS-u z przeliczeniem kwoty emerytury i informację,że emerytura będzie odwieszona po rozwiązaniu stosunku pracy. Co mam robić? Jakaś zmyłka ZUS-u. Jutro rozpoczynam działania. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech Pani zrobi skan tej odpowiedzi ZUS i prześle go Admince z prośbą o zamieszczenie na blogu to raz, po drugie jeśli to możliwe niech pani ten skan wyśle wraz z opisem całej sytuacji mailem do Pani mecenas Karoliny Miary i do redakcji Gazety Prawnej dla p. red Wiktorowskiej,
   To zaczyna wyglądać na kpiny z prawa

   Usuń
  2. tez tego nie rozumiem,przeliczenie kwoty prawidłowa odpowiedź,dalej już nie

   Usuń
 12. To naprawdę nadaje się do telewizji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że jedyną osobą w TV, która potrafi zadać pytania wprost, choćby prezydentowi jest p. Monika Olejnik.

   Usuń
  2. Ta pani jest stronnicza.

   Usuń
 13. To wygląda na to, że ZUS nie zamierza respektować wyroku TK, albo szuka jakiegoś sposobu, aby ten wyrok odrzucić. Żyjemy w państwie bezprawia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Do anonimowego z godz. 19,45 ale kiedy miałaś przyznaną emeryture ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie chce mi się wierzyć w to co czytam dlaczego tak ZUS postępuje czy wyrok TK nic dla nich nie znaczy??!!!!
  Ja rozumię że jeżeli chodzi o odsetki to będzie problem.
  Wiem też że osoby które miały spawy w sądach to o zaległości muszą wnosić skargę do sądu.
  Ale co ze wznowieniem bieżących wypłat?
  Czy to znaczy nie mamy na co liczyć?
  Chyba musimy pisać do TPCz do Strasburga nie możemy pozwolić żeby nas tak traktowali.
  Bo to woła o pomstę do nieba!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam prośbę do osób, które już otrzymały odpowiedzi z ZUS o podanie miasta, gdzie tak urzędnicy szybko działają.

  OdpowiedzUsuń
 17. Anonimowy z 19.45-26.09.2011 otrzymałam pismo z ZUS-u, że od 1.10.2011zawieszają prawo do emerytury/to podlegam pod TK z 13.11.2012/.Dzisiaj otrzymałam pismo z ZUS-u wystawione 26 listopada 2012 z przeliczeniem stażu pracy oraz informacją,że wypłata emerytury podlega zawieszeniu,gdyż kontynuuję zatrudnienie. W celu podjęcia wypłaty emerytury należy przedłożyć świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Jutro rozpoczynam działania,poinformuję na blogu o wynikach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się o co chodzi !!!!!!
   Wysłała pani pismo o przeliczenie stażu pracy więc Pani przeliczyli a ponieważ ma Pani jeszcze zawieszoną emeryturę / no bo jej jeszcze nie odwiesili więc dostała pani odpowiedź "po staremu "!!!!!!!
   Bez emocji - !!!!!!

   Usuń
  2. 2 -ga decyzja powinna dotyczyć odwieszenia i wyplaty zaległej emerytury

   Usuń
 18. Anonimowy z 19.45-pytacie o miasto- podaję WROCŁAW Oddział ZUS ul. Reymonta-nic dodać,nic ująć!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak sądziłam, że będzie to Wrocław

   Usuń
  2. Dzisiaj otrzymałam odpowiedź Zus-u w Strzelcach Opolskich na moj wniosek na wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury oraz wypłatę zaległej od 01.10.2012 wraz z ustawowymi odsetkami. W piśmie (krótkim zresztą) poinformowano mnie że sprawa będzie w terminie późniejszym rozpatrywana z uwagi na brak wytycznych z Departamentu Rent i Emerytur. Czy takowe długo się tworzy . Co mam robić, Czekać??

   Usuń
 19. Do Anonimowy z 1945. było pytanie kiedy była naliczona emerytura bo ja np mam naliczoną od X.2008 r była zawieszona bo pracowałam a po ustawie w czerwcu 2009 r otrzymywałam emeryturę do września 2011 r. i wstrzymali X.2011 jak wszystkim. Ja też składałam 28 listopada 12 r na Reymonta we Wrocławiu. Napewno w tygodniu i ja dostanę. Dam znać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy otrzymywała Pani od czerwca 2009 emeryturę po jakimś wniosku do ZUS bo mojego męża przypadek to 19,31

   Usuń
 20. Tak. Po wejściu ustawy(I,2009 r,) że można łączyć etat z emeryturą wystąpiłam do ZUSu z wnioskiem i otrzymywałam od VI.2009 roku do IX.2011 roku a od X.2011 wstrzymano.

  OdpowiedzUsuń
 21. Właśnie dostałam odpowiedź z SUS-u, wniosek będzie rozpatrzony w późniejszym terminie, z uwagi na to, że czekają na wytyczne. Wniosek złożyłam 27.11.br.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy może Pani napisać, czy wnioskowała Pani tylko o odwieszenie emerytury, czy też jednocześnie o wypłatę zaległych świadczeń?

   Usuń
  2. właśnie, jak sformułowała pani wniosek?

   Usuń
 22. Odpowiedż z ZUS-u Sierpc na złożony 27.11.2012r.wniosek o wznowienie emerytury,-Wniosek będzie rozpatrzony w późniejszym terminie,- ani słowa więcej,-pozdrawiam wszystkich czekających.

  OdpowiedzUsuń
 23. czy są jeszcze jakieś odpowiedzi z ZUS a kiedy wypłaty odwieszonych emerytur

  OdpowiedzUsuń
 24. Wysłałam wniosek do ZUS Poznań z dnia 22.11.2012r o wypłatę niesłusznie zawieszonego świadczenia (emerytury) od dnia 01.10.2011 wraz z odsetkami.
  Podstawa prawna:
  Wyrok TK z dnia 13.11.2012r uznający , że art.28 w związku z art.6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych usta (DZ.U. nr.257.poz.1726) jest niezgodny z ustawą zasadniczą(sygn.akt K2/12).

  otrzymałam odpowiedź z dnia 28.11.201r cyt
  " ZUS uprzejmie zawiadamia, że w związku ze zgłoszonym przez Pana wnioskiem z dnia 22.11.2012r termin wydania decyzji w sprawie odwieszenia emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ulega przesunięciu do czasu ogłoszenia Wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.
  "Decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeciez wyrok już był 22.11.2012 w Dz.U

   Usuń
 25. zabrać to zabrali i to szybko jednym pismem a teraz każą nam czekać jak długo

  OdpowiedzUsuń
 26. A jeżeli ktoś nie czyta bloga, i nie wie, że trzeba zgłosić do ZUS wniosek o odwieszenie emerytury w ciągu miesiąca? Czy ZUS nie ma obowiązku poinformowania emerytów o nowej sytuacji prawnej?

  OdpowiedzUsuń
 27. Pismo w ZUS złożyłam 03.12.2012 dziś dostałam zawiadomienie o przesunięciu terminu załatwienia sprawy-decyzja zostanie wydana niezwłocznie po otrzymaniu wytycznych w sprawie.Pewnie czekają do 24 grudnia ile wpłynie wniosków o wypłatę.Pozdrawiam wszystkich czekających IRENA

  OdpowiedzUsuń
 28. Pismo do ZUS złożyłam 04.12.2012 r.w Świebodzinie
  W dniu 13.12.2012 otrzymałam odpowiedz następującej treści:
  ..ZUS zawiadamia,że wniosek o wznowienie emerytury ulega
  przesunięciu do czasu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego/K2/12/z dnia 13 listopada 2012 r,ogłoszenia w/w aktu prawnego w Dzienniku Ustaw oraz zajęcia stanowiska w powyższej sprawie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
  Decyzja zostanie wydana w ciągu 14 dni:
  -od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnych do wydania decyzji,
  - od upływu podanego wyżej terminu wyznaczonego do przedstawionych niezbędnych dowodów

  ZUS nie odniósł się do zwrotu zaległych emerytur jak i należnych odsetek.

  Serdecznie pozdrawiam

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 29. 27.11.2012 r. złożyłam wniosek o odwieszenie wypłaty emerytury oraz wypłacenie zaległych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami.
  Na początku grudnia otrzymałam odpowiedź: "W związku ze złożonym wnioskiem z dnia 27.11.2012 r. o podjęcie wypłaty emerytury (wyrok Trybunału Konstytucyjnego)- ZUS Oddział w Lublinie informuje, że termin załatwienia sprawy ulega przesunięciu.
  Do dnia 18.12.2012 r. należy nadesłać wypełnione oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu ZUS Rw-73 - druk w załączeniu".
  Oczywiście wypełniony druk już odesłałam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wypłaty emerytur otrzymają tylko Ci, którzy po raz
  p i e r w s z y otrzymali decyzje o przyznaniu emerytur w latach 2009 - 2010! Proszę dobrze czytać uzasadnienie Orzeczenia TK. W pozostałych przypadkach są to płonne nadzieje na wypłaty świadczeń. Nawet gdy Sąd wydał wyrok pozytywny, będzie on zaskarżony wyżej lub będą wnioski o kasacje wyroku z wniosku ZUS.
  Więcej nie będzie z mojej strony wypowiedzi w tej sprawie!

  OdpowiedzUsuń
 31. Mnie ZUS odesłał oba wnioski i pouczył, że mam złożyć SKARGĘ w sądzie okręgowym- co już 17 grudnia zrobiłam (wg wzoru p. Dariana). Dziękuję za ten blog . Maria.

  OdpowiedzUsuń
 32. 19.12.br. otrzymałam pismo z ZUS Olsztyn,gdzie informuje,że wypłaca należność od 22.11.2012r do 31.12,2012r.wraz ze świadczeniem za XII.2012r-przekaże 2.01.2013r. Nie rozumiem dlaczego od 22.12.br. a nie za cały listopad 2012r.Dodatkowo napisali, że wznowią postępowanie adm. w sprawie zawieszonej emerytury

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam
  27 listopada złozyłam wniosek do ZUS o wypłatę zaleglej niesłusznie od 1 pazdziernika 2012 zawieszonej emerytury ( niedawano postanowilam jednak rozwiazać umowe o pracę, ale ZUS zalega mi za kilka miesięcy wstecz), powołujac sie na wyrok TK z 13 listopada 2012,opublikowany w Dz.U. itd., nie powołujac sie na art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.
  Czy z tego powodu moj wniosek zostanie odrzucony przez ZUS ?
  Do tej pory krakowski ZUS nie odpowiedzial.
  Pozdrawiam. Beata

  OdpowiedzUsuń
 34. Uzupełnienie informacji z 30.12.2012 z godz.12:32 dot. treści Orzeczenia TK
  z 13.11.2012r.:
  "..Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i realizowały to prawo w okresie 8 stycznia 2009r. do 31. grudnia 2010r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010r. spowodowało, że osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. zostały objęte nową, mniej korzystną dla nich treścią ryzyka emerytalnego. Aby emeryturę nadal pobierać po 1 października 2011r., musiały one rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu.
  Oceniając sytuację tych osób z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należyu dojść do wniosku, że gdyby w momencie przechodzenia na emeryturę osoby te wiedizały, że będą musiały przerwać zatrudnienie, żeby uzyskać świadczenie emerytalne, to ich decyzja być może byłaby inna, tzn. nie składałyby wniosku o ustalenie prawa do emerytury i kontynuowały zatrudnienie..."
  Proszę sobie wejść na .. treść Orzeczenia TK z 13.11.2012r. a znajdziecie wszyscy właśnie to.
  Ja to przeczytałam po 25 listopada 2012r. stąd jestem taka mądra i nie oczekuję na nic.
  Emerytura przyznana od 31.12.2008r. Ale chociaż trochę jej wzięłam i stanęłam finansowo na nogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. moim zdaniem chodzi o osoby ,które nabyły prawo do emerytury przed 31 grudnia 2010 i po raz pierwszy zaczęły pobierać świadczenia emerytalne w okresie 8 stycznia 2009 do 1 10 2011

   Usuń
  2. dodam,że na moje konto wpłynęła kwota prtawdopodobnie z zusu jutro sprawdzę

   Usuń
 35. Jestem emerytką z 2009r,zawieszoną w2011r i odwołującą się do ZUS w listopadzie 2011r.Sprawa w SO w grudniu 2011r.z wyrokiem niekorzystnym ,nie wnosiłam apelacji.Po ogłoszeniu wyroku TK w listopadzie 2012r złożyłam wniosek do ZUS ,otrzymałam decyzję że muszę dochodzić swoich praw w sądzie.Złożyłam skargę do SO jednocześnie za radą pana Krzysztofa złożyłam drugi wniosek do ZUS z art.135 o rentach i emeryturach.Wczoraj otrzymałam decyzję o wznowieniu wypłaty emerytury od 22.11.2012r Czekam na termin z SO.Nie wiem czy muszę zmiany jakie zaszły powiadomić SO teraz czy na rozprawie ?Wnosiłam również o wypłatę na bieżąco emerytury. Dzięki wielkie Panie Krzysztofie bez Pana bym sobie nie poradziła !!!!!!!!!!!!!!
  wdzięczna Kaliszanka

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam,
  Złożyłam wniosek Do ZUS w Warszawie, na Senatorskiej o odwieszenie wypłat mojej emerytury w dniu 29.11.1012. Powołałam się na wyrok TK z 13.11. opublikowany w Dz.Ustaw w dniu 22.11.2012. Zaczęłam pobieranie emerytury w 2010 roku, w 2011 mi ją wstrzymano.Do dnia dzisiejszego zadnych wiadomości z ZUS. Czy nie ma jakichś ustawowych terminów na decyzję!
  Pozdrowienia,
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń