7 grudnia 2012

ZUS odda zabrane świadczenia, kiedy emeryt się o nie upomni

Artykuł z Gazety Prawnej
autor: Bożena Wiktorowska

Pani Jadwiga od ponad 20 lat pracuje w jednym z samorządów. W marcu 2009 r. osiągnęła powszechny wiek emerytalny, nie zrezygnowała jednak z zatrudnienia. – Nieco wcześniej weszły w życie przepisy umożliwiające łączenie pracy zawodowej z pobieraniem emerytury. Ucieszyłam się i zdecydowałam o wzięciu w banku kredytu na pięć lat. Rata wyniosła tyle, ile emerytura – pisze nasza czytelniczka. 

Niestety od 2011 r. przepisy zmieniły się ponownie, i jeśli chciało się łączyć pobieranie emerytury z dalszą aktywnością zawodową, trzeba było zwolnić się z pracy i ponownie zatrudnić. – W moim przypadku problem polegał na tym, że jako urzędnik samorządowy mogłam być przyjęta do pracy tylko w drodze konkursu, więc nie zrezygnowałam z etatu – pisze pani Jadwiga.
Ponieważ nie dostarczyła do ZUS świadectwa pracy, sądziła, że jej świadczenie zostanie zawieszone z urzędu. Tak się jednak nie stało. Dopiero w sierpniu tego roku otrzymała od ZUS decyzję o zawieszeniu wypłaty i wezwanie do zwrotu otrzymanej emerytury. – To dla mnie ogromna kwota, której nie jestem w stanie spłacić, mimo że robię to na raty. Zostałam bez emerytury, za to z kredytem – pani Jadwiga jest zrozpaczona. – Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego zmienia moją sytuację – pyta.

Tak. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „zawieszenie prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia osobom, które nabyły to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa” i jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Z wnioskiem do ZUS

W praktyce oznacza to, że ZUS nie miał żadnej podstawy do wstrzymania wypłaty emerytur. W związku z tym pierwszym krokiem naszej czytelniczki powinno być jak najszybsze złożenie wniosku o wznowienie wypłaty świadczenia. Dzięki temu będzie już bez przeszkód otrzymywać emeryturę. Następnie powinna złożyć wniosek o wypłatę zaległych świadczeń, poczynając od dnia wydania decyzji przez ZUS o zawieszeniu wypłaty emerytury.
Gdyby jednak ZUS odmówił, niezbędne będzie wystąpienie na drogę sądową. Wyjaśnienia w tej kwestii znajdą się w pouczeniu przy decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmawiającej wypłaty zaległych świadczeń.
Tak samo należy postąpić, aby otrzymać odsetki od niezapłaconych w terminie świadczeń. Roszczenia z tego tytułu powinny być kierowane do Skarbu Państwa, a stroną w takiej sprawie oceniającą zasadność roszczenia jest Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Podstawą do ubiegania się o wypłatę jest art. 417 1 par. 1 kodeksu cywilnego, który określa odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa za tzw. bezprawie legislacyjne, czyli wydanie aktu normatywnego niezgodnego m.in. z konstytucją.

Należy się odszkodowanie

Jeśli chodzi o odzyskanie już zwróconych ZUS-owi pieniędzy, ten prawdopodobnie odmówi dobrowolnej zapłaty. Wówczas pani Jadwidze pozostanie wystąpienie przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o zapłatę odszkodowania za niezgodne z prawem działanie (na podstawie art. 417 k.c.) Może ono obejmować zarówno kwotę zapłaconych rat, jak i inne koszty, jakie poniosła, prowadząc w tym zakresie spór z ZUS.
Podstawa prawna
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12) (Dz.U. z 2012 r., poz. 1285).

Karolina Miara, adwokat
ZUS nie wznowi wypłaty zawieszonej emerytury z urzędu. Dlatego konieczne jest jak najszybsze złożenie wniosku o wypłatę do oddziału, w którym pani Jadwiga do tej pory załatwiała swoje sprawy. Osoby takie mają na to czas do 22 grudnia. Ponieważ wyrok został opublikowany w listopadzie, więc wznowienie wypłaty świadczenia nastąpi od miesiąca, w którym czytelniczka zgłosi wniosek. Podstawą do ubiegania się o takie świadczenie, poczynając już od tego miesiąca, jest art. 135 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba składać wszystkich dokumentów niezbędnych do otrzymania pieniędzy, te bowiem już znajdują się w ZUS-ie. We wniosku należy tylko zapisać numer decyzji o przyznaniu emerytury, która została zawieszona.


93 komentarze:

 1. a dlaczego nic nie pisza o wypłacie zaległych emerytur tylko na bieżaco od listopada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież w tym artykule jest wszystko, o tych zaległych też i o tym że pewnie trzeba będzie się o to procesować ze Skarbem Państwa, proszę czytać dokładnie, powoli i ze zrozumieniem

   Usuń
 2. czy ktoś otrzymał już decyzje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. otrzymałam decyzję z ZUS- mam odwołać się do sadu w sprawie wznowienia postepowania.

   Usuń
 3. ja napisalam wniosek do zus 3.12.2012 i jeszcze nic tylko pani przy okienku powiedziala ze nie ma jeszcze przepisow wykonawczych i narazie zbieraja wszystkie wnioski
  anna

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na to, że z państwem polskim trzeba walczyć do końca, a ono zawsze wszystko utrudnia obywatelowi.Ja odpuściłam po odrzuceniu mojego odwołania przez Sąd Okręgowy.A teraz jestem w gorszej sytuacji od tych, co się w ogóle nie odwoływali, i od tych co skarżyli do Sądu Apelacyjnego i teraz czekają na rozprawę.Niby wszyscy zostaliśmy pokrzywdzeni przez ten sam niekonstytucyjny przepis,ale droga do naprawy krzywdy jest nie dla wszystkich jednakowa.To jakiś totalny absurd,zupełnie jak u Kafki.Co by nie mówić i pisać,to wniosek jest jeden:nasze państwo jest CHORE.I niech nikt mi nie pisze tu, że takie są wymogi procedur prawnych.ZUS powinien z urzędu tą krzywdę naprawić,przecież wie, komu zawiesił emeryturę na podstawie tego niekonstytucyjnego bubla prawnego.A wnioski i skargi powinni pisać tylko ci, którzy nie zgadzali by się z jego decyzją.
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dzisiejszym artykule w Gazecie Prawnej nic nie ma na temat poruszany w Pani komentarzu. Ja również mam ostateczny wyrok Sądu Okręgowego od którego nie składałam apelacji. Po publikacji wyroku TK złożyłam w Zus-ie wnioski o wznowienie wypłaty oraz o wypłatę zaległych wraz z odsetkami, odpowiedzi nie mam. Czy mnie czeka droga sądowa zarówno do wznowienia jak i do zaległych wypłat?? jeżeli mamy skarżyć skarb państwa to w jaki procesie? o wznowienie, nowy pozew, do jakiego wydziału sądu pracy czy cywilny? Prosimy o więcej wyjaśnień.

   Usuń
  2. do 14:36. Proszę złożyć skargę do sądu okręgowego/ czyli do tego, w którym zapadł wyrok, który jest w Pani posiadaniu.
   Wzór skargi podany jest tu na blogu.Jest to wzór Pana DARIANA , dokładnie dotyczący takiej sytuacji w jakiej jest Pani sprawa.Wzór Pani łatwo odszuka tu na blogu /obok na tym brązowym pasku W ARCHIWUM BLOGA ułożone tytuły w/g tematów i w/g dat. kliknie Pani w tytuł Wzór Pana Dariana I GOTOWE. Skargę w/g tego wzoru należy złożyć w Sądzie /bezpośrednio do Sądu pomijając ZUS/..Cierpliwie czekać co sąd odpowie.Ma Pani na to czas do 22 lutego 2013.r. Co wcale nie znaczy ,że nie może pani tego zrobić już jutro, nie musi Pani czekać na odpowiedz z ZUS.

   Usuń
  3. Elżbieto, trudno się Z Tobą nie zgodzić
   WALCZYMY DO KOŃCA.

   Usuń
  4. Właśnie, procedury, procedury, biurokracja... Właśnie to wszystko posiada chore państwo!

   Usuń
  5. Wiem ,że mam złożyć skargę do Sądu Okręgowego,nie wiem tylko jakie dokumenty mam dołączyć do tej skargi.Wniosek do ZUS, na wszelki wypadek, też złożyłam.Ale wkurza mnie ta biurokracja naszego państwa.Pomyślcie tylko, jakie to są ogromne koszty takich chorych procedur postępowania.A potem nie ma pieniędzy na naprawdę potrzebne wydatki.Chore państwo.Coraz bardziej,jak widać nieuleczalnie,chore.
   Elżbieta

   Usuń
  6. Elżbieto, państwo jest chore TO FAKT. Ale na ten moment daj sobie z tym spokój BO TY SIĘ ROZCHORUJESZ a przed Tobą tyle pracy ażeby odzyskać to co straciłaś.
   Pytasz jakie dokumenty należy załączyć do skargi jaką zamierzasz złożyć.
   Dokładnie nie wiem. ale załącz takie jakie składałaś przy wnoszeniu odwołania do SĄDU./ czyli decyzję o przyznaniu emerytury i pismo wstrzymujące emeryturę/jak się okaże niepotrzebne to sąd Ci to zwróci bądz wyrzuci.
   Ważne ażebyś wniosła skargę powołując się na sygnaturę akt -wyroku i wysłała bezpośrednio do sądu /tym razem pomijasz ZUS/.
   Powodzenia.

   Usuń
 5. Emeryturę otrzymałam od o1.03.2010 r. Nie rozwiązałam stosunku pracy .ZUS zawiesił mi emeryturę od 01.10.2011r. Nadal pracuję. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego 21 listopada napisałam pismo do ZUS o wznowienie wypłaty mojej emerytury. Dziś otrzymałam od ZUS decyzję , Pani emerytura podlega zawieszeniu ,bo nie dostarczyłam świadectwa pracy o rozwiązaniu stosunku pracy. Sama nie wiem co mam zrobić,myślę odwołać się do sądu.Proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czy wniosek był złożony przez Panią po publikacji wyroku Trybunału, czy tylko po orzeczeniu? To bardzo ważne!!!!!

   Usuń
  2. Proszę napisać do NACZELNIKA ZUS, on na pewno musi znać wyrok TK.

   Usuń
 6. Wniosek złożyłam dnia 21 listopada 2012 roku,a 22 listopada ukazało się w dzienniku ustaw. Może zbytnio się pośpieszyłam. decyzja z ZUS była 04.12.2012r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proszę jeszcze raz złożyć pismo, podać podstawę prawną wyrok TK z 13. lis, ogłoszony Dz.U z 22 listopada poz 1280 i czekać co będzie dalej.

   Usuń
 7. Ja w imieniu myślę wielu dziękuję p. mec. Miara za te wyjaśnienia i podanie przepisów na podstawie których będziemy mogli domagać si ę odsetek- tutaj były różne stanowiska prawników. Proszę Drogich Emerytów o cierpliwość i cieszenie się z tego co mamy i będziemy mieć. Sprawa prganizacyjnie jak widzimy nie jest prosta, wymaga porozumienia między różnymi instytucjami a tego nie da się zrobić szybko i natychmiast. Proszę tak " nie biadolić",jeszcze raz powtrzam jesteśmy uprzywilejowaną grupą emerytów i proszę na swoje przypadki patrzeć w ten sposób to i oczekiwanie będzie bardziej znośne. Pozdrawiam, życzę radości i optymizmu. W naszych sprawach nic złego się nie dzieje. Proszę o radosną refleksję i życzę wszystkirgo co najlepsze wszystkim. Zadowolony emeryt.

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę podać gdzie ma siedzibę Pani Oddział ZUS-u?

  OdpowiedzUsuń
 9. ZUS Białystok oddział w Suwałkach

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja wysłałam wniosek 23.11.2012r. do ZUS Biłgoraj O/Chełm - do tej pory brak odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja juz nie chce od nich tych odsetek niech mi wyplaca zalegle 11 emerytur i to mi wystarczy do szczescia a znajac zycie bedzie ciezko odzyskac moje emerytury

  OdpowiedzUsuń
 12. Musimy czekać do 22 grudnia.Takie jest prawo, musi być uzasadnienie wyroku,Podejrzewam ,że Zusowi to na rękę.Rząd, ministerstwo jest w szoku,że wygraliśmy.Jest nas dużo osób to sobie poradzimy. Mamy wyrok TK a to najwyższa władza.Amen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieprawda, uzasadnienie wyroku nie ma nic do rzeczy.Obowiązująca normą prawną jest ostateczny,
   prawomocny i niepodważalny przez nikogo w tym państwie wyrok TK, a sądy i państwowe osoby prawne jak ZUS maja psi obowiązek się do niego stosować. Mówienie o uzasadnieniu to wymówki, wyroku TK nie można zaskarżyć, więc na co komu uzasadnienie.
   Krzysztof

   Usuń
 13. i co myslicie ze po 22 grudnia cos sie ruszyi ze bedzie uzasadnienie wyroku

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja jestem tego pewna.Tak działa prawo.Tak jest w całej Uni.Ja mam w pracy na codzien doczynienia z rozporządzeniami.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam pytanie czy ktoś może ma wiedzę na ten temat jestem emeryką na wcześniejszej emeryturze pracuję i mam zawieszoną. Złożyłam wniosek o odwieszenie i drugi o wypłatę zaległych świadczeń. Jednocześnie złożyłam wniosek o emeryturę powszechną i zastaniawiam się czy w związku z tym mój wniosek o emeryturę powszechną po ukończeniu 60 lat nie zostanie potraktowany jako nowy złożony w czasie kiedy nie można już pracować bez zwolnienia się z pracy ( wyrok TK dotyczy tylko osób które korzystały z tego przywileju a więc tych co mieli wypłacaną emeryturę od stycznia 2009 do grudnia 2010i w związku z tym , że złożony w 2012 roku nie będę mogła pobierać emerytury pracując , ponieważ w wyroku TK wyraźnie powiedziane , że pobieranie emerytury i odwieszenie dotyczy to tylko tych emerytów którym pozwalała ustawa na pobieranie emerytury i nie zwalnianie się czyli do końca 2010 roku Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kiedy przyznano Pani emeryturę wcześniejszą i z jakiego powodu zawieszono?

   Usuń
  2. To bardzo ważne

   Usuń
 16. wcześniejszą emeryturę miałam wyliczoną w 2008 roku i od azu dostałam decyzję ,że jest zawieszonha ponie3waż pracujuę. W lutym 2009 roku wzwiązku z wejściem w życie ustawy która pozwoliła na pobieranie emerytury bez zwolnienia się z pracy złożyłam wniosek do ZUSu i od lutego 2009 zus wypłavcał mi emeryturę w 2011 roku od 1 października wstrzymano wypłatę na podstawie nowej ustawy chyba budżetowej. Odwołałam się do sądu okręgowego i odrzucono mój wniosek zgodnie z obowiązującą od 1.01.2011 ustawą odwołałam się do sądu alelacyjnego i to samo. Teraz mam zamiar złożć skargę o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK i mam nadzieję na wygraną czyli odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych świadczeń. Ale ponieważ za kilka dni kończę 60 lat złożyłam do ZUsu wnioseko emeryturę powszechną i terz się właśnie zastanawiam. Ponieważ wyrok TK dotyczy tylko pewnej grupy osób , które miały prawo do pobierania emerytury bez zwolnienia się a mój wniosek o emeryturę powszechną zlożyłam teraz czyli wtedy kiedy przepisy mówią, żeby pobierać emeryturę trzeba się zwolnić nie wiem więc jak moja sprawa będzie potraktowana czy jeżeli zus uzna żeby pobierać emeryturę powszechną muszę zwolnić to czy wtedy będę mogła dalej być wcześniejszą emerytką z możliwością jednoczesnego pobierania emerytury i pracowaqnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musi się Pani zwalniać jeśli odwiesza nam emerytury można pracować i pobierać całą nie zmniejszona emeryturę

   Usuń
 17. Elu, jestem w takiej samej sytuacji ja w marcu ma 60 lat i bardzo jestem ciekawa co mnie tzn nas czeka (dot rocznika 1953. Pozdrawiam Krystyna Wwocław

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg nowej ustawy rocznik 1953 ma wydłużony okres pracy (2 mce za kwartał).Ponadto 1.01.2013 r. wchodzi ta sama ustawa, że ponownie przeliczając pełną emeryturę będzie odliczany okres już pobieranych kwot, i tym którzy pobierali przez kilka lat nie będzie się opłacało ponowne przeliczenie. (tekst na naszych stronach z gazety prawnej)

   Usuń
 18. Może Pani dalej pracować, pobierać pełną emeryturę bez ograniczeń kwotowych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Do Krystyny ale czy złożyłaś niosek o emeryturę powszechną bo ja złożyłam teraz 29 listopada

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy skladała Pani Rp7 w ZUS w celu przeliczenia emerytury, czy tylko wniosek/ info/, że Pani ukończyła 60 lat. Bo wtedy jest pelna wyplata.
  Mysle, że jest dobrze. To Pani nie zwolni się i dalej będzie pracująca. Nie dostarczy świadectwa pracy. Mnie w ZUS proponowano przeliczenie emerytury w grudniu i przejście na powszechną przed tymi zmianami.fakt ten nic nie zmienia .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy jest pełna wypłata??.
   Mam składać Rp7 czy wniosek / info/ że ukończyłam 60 lat ???. Co mam złozyć ?
   Nie mam dostarczać świadectwa pracy ??

   Usuń
  2. pełna wypłata po ukończeniu 60 lat. Czy składac nie wiem. Ja złożyłam info o ukończeniu.

   Usuń
 21. Elu jeszcze nie ponieważ ja w marcu kończę lata.
  ale tak jak Ty miałam przyznaną w X.2008 r lecz zawieszoną gdyz pracowałam i nadal pracuję na mój wniosek w czerwcu 2009 r dostałam część emerytury i etat (i wtedy jak większość zaciągnęłam kredyt) a 1 października 2011 tak jak wszystkim mam zawieszoną emeryturę. Pozdrawiam Krystyna Wrocław

  OdpowiedzUsuń
 22. RP7 złożyłam w marcu 2011 roku i wtedy przeliczono mi emeryturę wcześniejszą z nową kwotą bazową choć w dlaszym ciągu była zawieszona. W tym roku tylko pisząc o wypłatę zawieszonej dołączyłam zaświadczenie z trzech kwartałów celem doliczenia okresu pracy. A wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem 60 lat zlożyłam dodatkowo. W zusie pani mi powiedziała , że chodzi tylko o to że w związku z ukończeniem 60 lat bedzie mi się należała wypłata pelnej emerytury . Ale mam wątpliwości. Dzisiaj dzwoniłam na info zusu tak zwane centrum informacji telefonicznej które działa od 5 grudnia br. ale na zadane pytania nie otrzymałam odpowiedzi tylko mnie poinformowano , że czekają na wytyczne centrali i ministerstwa pracy i płacy. Na pytanie jakie mogą mnieć wytyczne skoro jest wyrok TK nie uzyskałam odpowiedzi poprostu nic nie wiedzą lub nie chcą mówić. Na pytanie czy dając mi decyzję o emeryturze powszechnej od nia ukończeniua 60 lat to jest od 29 grudnia 2012 , kiedy już obowiązjue wymóg zwolnienia się z pracy. czy będę mogła pobierać emeryturę do której prawa nabyłam wcxeśnie i co prawda była zawieszona ale przepis został uchylony przez TK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze Pani z ZUS Ci powiedziała,przeliczą Ci emeryturę w związku z ukończeniem 60 lat.
   Przy założeniu,że sprawę wypłaty zawieszonych emerytur doprowadzimy końca zgodnie z wyrokiem TK a mamy taką szansę przez złożenie skargi do sądu to ci,którzy się odwoływali a ci,którzy nie piszą do ZUS.
   ZUS już wiadomo nie załatwia spraw od ręki i nie po naszej myśli, czekają na wytyczne Ale to tylko kwestia czasu a będzie tak jak oczekujemy.Trochę to jeszcze potrwa.
   Także cierpliwie czekaj i jak już odwieszą i wyrównają to na bieżąco będziesz pobierała emeryturę w pełnej wysokości , możesz wtedy osiągać dochody jakie chcesz bo skończysz w XII.2012. 60 lat nie musisz rozliczać się z ZUS i nie musisz się zwalniać z pracy.

   Usuń
 23. Jeszcze jedno jak sobie dobrze przypominam , to pani w zusie poiedziała , że dostanę nową decyzję i nową legitymację emeryta ni wiem dlaczego bo legitymacja chyba się niczym bnie różni

  OdpowiedzUsuń
 24. Jest jeszcze jeden przepis ,że jeśli przepracujemy 30 miesięcy po uzyskaniu świadczenia emerytalnego to wtedy można wystąpić o przeliczenie emerytury , lecz nie wiem jak to jest w świetle nowych przepisów emerytalnych czy ten przepis jeszcze obowiązuje. Myślę ,że powinna być różnica między tymi dwoma grupami emerytów. Zawsze mówiono dłużej pracujesz -większa emerytura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta "panaprezydencka" ustawa nie będzie dotyczyć zawieszonych emerytów po wyroku TK. 18 miesięcy od 1.10.2011 trwa do 30.03.2013 a jeśli emeryt złoży do
   21 grudnia wniosek wypłatę zawieszonej emerytury to do 18 miesięcy nie dociągnie i warunku nie spełni.
   Krzysztof

   Usuń
  2. ja jestem rocznik 1950 obecnie nie pracuje
   pracowalam do sierpnia tego roku przez 11 miesiecy mialam zawieszona emeryture zlozylam juz wniosek czy nalezy mi sie ta zalegla emerytura to znaczy za te 11 miesiecy

   Usuń
  3. tak 30 miesięcy daje mozliwość przeliczenia emerytury pod warunkiem, że nie pobierze się ani 1 EMERYTURY.

   Usuń
  4. co znaczy ze nie pobierze sie ani jednej emerytury ja pobieralam juz wczesniej potem mi zawiesili od pazdziernika do sierpnia nie pobieralam bo dalej pracowalam .teraz od wrzesnia pobieram bo juz nie pracuje . czy naleza mi sie te 11 kiedy nie pobieralam

   Usuń
 25. Ja również nie wiem, czy składając teraz wniosek o "nowa emeryturę" - tak to się nazywa - teraz już powszechną
  (pobierałam wcześniejsza emeryturę od września 2009 roku do września 2011 roku) nie będę potraktowana zgodnie z nowymi zasadami.
  To znaczy, czy nie będę musiała zwolnić się z pracy aby otrzymywać emeryturę. Czasu jest już mało i zupełnie nie wiem co robić?
  Maria 1952

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie będziesz potraktowana zgodnie z nowymi zasadami jak to określasz. Ciebie obowiązują stare zasady.Jak ukończyłaś 60 lat składaj spokojnie wniosek o powszechną, pełną jak to nazwać emeryturę i to właśnie jeszcze w tym roku czyli 2012, bo nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2013. r.
   Póki co walcz o odwieszenie emerytury, wyrównanie zaległej i odsetki.A jak już to wszystko będzie GOTOWE.Spokojnie pracuj,bierz emeryturkę i ciesz się życiem.

   Usuń
 26. No ja właśnie złożyłam taki wniosek i zastanawiam się co teraz czy przypadkiem go nie wycofać Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyszperałam w internecie - radzę przeczytać powoli i ze zrozumieniem - może się przydać :)


   ..."ZUS: "Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na tzw. starych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia wieku 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia tego wieku. Emerytura ta obliczona zostanie według nowych zasad, tj. w oparciu o ustalony i zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego począwszy od 1999 r.".

   Jeżeli więc nasze zarobki były wysokie i mamy duży kapitał początkowy, nowa emerytura może być wyższa.

   Nic nie ryzykujemy. Jeżeli okazałoby się, że po przeliczeniu nasza emerytura jest niższa, ZUS nadal będzie wypłacał nam tę poprzednią (wyższą).

   Pani Gabriela ostatecznie poprosiła o przeliczenie swojej emerytury na tych "nowych" zasadach. Nic jednak na tym nie skorzystała. "Przeliczono mi emeryturę, wyliczając kapitał początkowy, składki na koncie i średni czas dalszego życia. Liczyłam na wzrost emerytury o blisko 200 zł, co dla mnie jest bardzo dużą kwotą, biorąc pod uwagę wysokość mojej emerytury, ok. 1400 zł netto. Ale nic nie zyskałam. Te nowe wyliczenia mimo 5 lat pracy i odprowadzania składek pokazały, że powinnam mieć mniejszą emeryturę" - pisze do redakcji pani Gabriela.

   Uwaga! Osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury - emeryturę powszechną (a więc przyznawaną po ukończeniu 60/65 lat - kobieta/mężczyzna) ZUS przyznaje na złożony przez nią wniosek."

   Podaję link do całego artykułu:

   http://wyborcza.biz/finanse/2029020,105684,10808423.html

   Wiele odpowiedzi na nasze wątpliwości można wyszperać samemu :)

   Usuń
  2. Ten artykuł znam i zawiera on wiele ciekawych informacji, jednak w żaden sposób nie daje odpowiedzi na moje wątpliwości.
   Maria 1952

   Usuń
  3. Witaj! też jestem rocznik 52 (luty)pobierałam wcześniejszą emeryturę od marca 2009 do październik 2011 (do czau zawieszenia), nadal pracuję. Nie składałam wniosku o przeliczenie emerytury z wcześniejszej na powszechną, bo myślałam, że przeliczę sobie jak przestanę pracować (planuję w maju 2013 r.)część socjalną o aktualną kwotę bazową, ale ponieważ na blogu dowiedziałam się, że od nowego roku wchodzą nowe przepisy więc dzisiaj udałam się do zus. Pani mi wyjaśniła, że mogę złożyć wniosek o przeliczenie z emerytury wcześniejszej na powszechną najlepiej jeszcze w tym roku bo mam ju uprawnienia do przeliczenia z chwilą ukończenia 60 lat. Dlatego jeszcze w tym roku bo od stycznia wchodzą nowe przepisy i przy przeliczeniu będą odejmować od kapitału kwotę pobranych już emerytur, i to skutkować będzie niższą emeryturą. Upewniłam się m-ailowo w centrali zus i potwierdzili, że jeśli złożę wniosek jeszcze w tym roku to mój wniosek będzie załatwiony na starych przepisach. Upewniłam się, czy po przeliczeniu gdy nadal pracuję będę miała wypłacaną emeryturę, pani powiedziała, że tak. I jeśli ta nowa by była niższa, to nadal będę otrzymywać tą dotychczasową. Spytałam jeszcze, że przecież będę pracować do maja 2013 to mój kapitał się zwiększy, pani odpowiedziała, że jak przestanę pracować to donoszę dalsze RP-7 i przeliczają mi na nowo.( oczywiście jeśli zakładam że to przeliczenie na nowych zasadach by było korzystniejsze). Takie rozwiązanie dotyczy osób urodzonych po 49 r. do 52 włącznie. Więc jeśli ktoś jest w tej grupie i chce się przekonać co do niego będzie korzystniejsze to trzeba się pośpieszyć z wnioskiem do 31 grudnia br.
   Należy dostarczyć druk Rp-1E - wypełnia się samemu, Rp-6 wystarczy wpisać, że dane zostały przekazane z wnioskiem (data wniosku o 1 emeryturę) i Rp-7 (wypełnia zakład pracy)tylko za te lata, których zus nie ma. I czekać, który wariant będzie korzystniejszy. Odnośnie wypłat nic do końca nie wiedzą, te od wyroku prawdopodobnie będą wypłacać, a te zaległe czekają na decyzje z góry.Może ta moja refleksja komuś się przyda, a jak nie to proszę ją pominąć. Pozdrawiam wszystkich
   Julia z Gniezna
   Swoja drogą zawiłe są te przepisy i jeśli się samemu coś nie dowie to oczywiście można stracić !!

   Usuń
  4. Taka sama informację otrzymałam od pani w ZUS-ie w Legnicy, druki w/w również otrzymałam.
   Krys

   Usuń
  5. Pani Julio, serdeczne dzięki za zamieszczone informacje dużo mi to wyjaśniło i uspokoiło, jestem w podobnej sytuacji miałam trochę wątpliwości i niepokoju, ale mi Pani pomogła podjąć decyzję . Pozdrawiam.WK

   Usuń
 27. To jest skandal żeby tak ludzi trzymać w niepewności. Będzie nie będzie. Emerytura wcześniejsza, zwykła. Dadzą nie dadzą . To jest naprawdę chore Pństwo, nieprzyjazne dla swoich obywateli. Gdybym była młodsza to by mnie już tu nie widzieli. Za komuny było takie powiedzenie - tylko k...a i złodziej mają dobrze. I widać że do tej pory nic sie nie zmieniło. Patrzą tylko jakby tu nas oszukać i wykpić się ze swoich obowiązków. Nikt nic nie wie. W Centrali ZUS nabrali wody w usta.Czekają - tylko nie wiadomo na co. Czuję pismo nosem, że będą nas chcieli pod jakimś pozorem wykiwać.Szczególnie w przypadku emerytur powszechnych. A czy to nasza wina że w międzyczasie niektórzy z nas skończyki 60 lat. Byłam cały czas optymistką, ale teraz naprawdę nie wiem co o tym myśleć. Cały czas mam wrażenie, że to wszystko jest za piękne, żeby było prawdziwe. Też mam złożony wniosek o emeryture powszechną.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Przed chwilą wysłałam zapytanie do ZUS-u (dotyczącą wątpliwości jakie opisałam w komentarzu 7 XII godz.21:15), oczywiście mailem. Już dostałam komunikat, że otrzymali moją wiadomość.Zobaczę co odpowiedzą!
  Maria 1952.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać wpis z godz.22.29

   Usuń
  2. Witam!
   Jeśli będzie miała Pani odpowiedź, bardzo proszę o poinformować na blogu, gdyż jestem w identycznej sytuacji. Jestem na wcześniejszej, pracuję i złożyłam wniosek o emeryture powszechną , bo 26 grudnia kończę 60 lat. Dostałam pismo o ponownym naliczeniu kapitału początkowego i informację, że emerytura będzie naliczona z chwilą ukończenia 60 lat. Ale w duchu mam niepokój, czy się nie pośpieszyłam, boję się , żeby się nie okazało, że do wypłaty każą mi przynieść świadectwo pracy. Nie wiem go końca, jak to jest, też myślałam , czy nie wycofać wniosku. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Wklejam treść pytania i odpowiedź ZUS.

   Należę do tej grupy emerytów, którym najpierw pozwolono łączyć
   emeryturę z pracą zawodową bez zwalniania się, a później tę
   możliwość odebrano. Pobierałam więc wcześniejsza emeryturę od
   września 2009 roku do września 2011 roku.
   Teraz, zgodnie z komunikatem ZUS wystąpiłam o przywrócenie wypłacania
   emerytury
   W październiku 2012 roku skończyłam 60 lat i nadal pracuję.
   Mogę więc wystąpić do ZUS-u o nową emeryturę tzw. powszechną.
   Nie wiem jednak, czy wówczas zgodnie z nowymi przepisami nie będę mieć
   zawieszonej tej "nowej" powszechnej emerytury do czasu zwolnienia się z
   pracy. Jeżeli nie złożę do końca roku wniosku o emeryturę powszechną
   to kwoty jakie zostały mi wypłacone w trakcie wcześniejszej emerytury
   będą w jakiś sposób odliczone, co spowoduje zmniejszenie emerytury.
   Nie wiem jaką podjąć decyzję, nie mogę też znaleźć informacji na
   ten temat. Proszę o pomoc.

   Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
   Witam

   Aby ubiegać się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym należy
   rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli nie spełni Pani tego warunku prawo
   zostanie przyznane ale wypłata zawieszona. Wniosek o emeryturę w
   powszechnym wieku emerytalnym może Pani złożyć w każdym momencie,
   jednakże jeśli zrobi to Pani w przyszłym roku to podstawa wymiaru
   zostanie pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury. W przypadku gdy
   emerytura wyliczona na nowych zasadach okaże się niższa od obecnie
   wypłacanej, ZUS bezie wypłacał wyższe świadczenie lub wybrane przez
   Panią.

   Pozdrawiam
   Maria 1952.

   Usuń
 29. W natłoku rożnych informacji uważam, ze nadal nie mamy jednoznacznej informacji co do tej ustawy prezydenckiej ( w owym czasie miód pana prezydenta na nasze zawieszone emerytury), a mianowicie możliwości przeliczenia wysokości emerytury po przepracowaniu 18 miesięcy (tj do do 30 marca 2013) w odniesieniu do emerytów pracujacych którzy osiągnęli w czasie pobierania od 1 stycznia 2009r do 30 wrzesnia 2011r.odpowiedni wiek 60 lat kobiety i 65 mężczyźni.
  Zastanawiam sie, czy złożenie takiego teraz wniosku leży w interesie Emeryta?
  Czy ktoś z Panstwa probowal wyjaśniać te kwestie w ZUS, albo ze swoimi doradcami prawnymi.


  A może w tej sprawie wypowie sie pani Karolina Miara, która jak wynika z tej strony wspiera i udziela pomocy prawnej?


  Uważam, ze jest to bardzo ważne, aby nie zrobić czegoś niewłaściwego, czegoś co może być pózniej nieodwracalne i szkodliwe.
  Ne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem już o tym cyt:
   "Ale ta "panaprezydencka" ustawa nie będzie dotyczyć zawieszonych emerytów, po wyroku TK. 18 miesięcy od 1.10.2011 trwa do 30.03.2013 a jeśli emeryt złoży do
   21 grudnia wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury to do 18 miesięcy nie dociągnie i warunku nie spełni."
   Powrót do wypłaty zawieszonej emerytury "kasuje" ewentualną możliwość skorzystania z tej ustawy
   Krzysztof

   Usuń
  2. Też tak rozumię !

   Usuń
 30. Pozwolę sobie napisać moją wersję i zrozumienie "po mojemu" sprawy przeliczenia emerytur.
  Wg. mnie zaczynamy tu mylić pewne pojecia.
  Co innego jest przeliczenie wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego a co innego jest owe 18 miesięcy przepracowane po zawieszeniu emerytury na podstawie ustawy tzw."prezydenckiej".
  Przed całym tym "zamieszaniem" osoba która miała przyznaną i naliczoną emeryturę, zwolniła się i potem ponownie zatrudniła, pracowała oraz pobierała emeryturę mogła po przepracowaniu 30 miesięcy ponownie sobie przeliczyć emeryturę do przeliczenia której ZUS brał nową kwotę bazową / czyli tą jaka obowiązywała w danym roku - w roku w którym emerytyt przepracował ten 30 miesiąc/. Był to oczywiście "zysk" dla takiej osoby bo jak wiemy kwota bazowa co roku się zwiększa.
  Przeliczenie emerytury po przepracowanych 18 miesiącach tzw. "ustawą prezydencką" wydaje mi się że miało być jak gdyby "rekompensatą" DLA TYCH OSÓB które "skuszone" możliwością pobierania emerytury i dalszego pracowania złozyły wniosek do ZUS w latach 2009-2010 o przeliczenie PO RAZ PIERWSZY swojej wcześniejszej emerytury.Przeliczenie po 18 miesiącach pracy dawało możliwość wzięcia do obliczeń nową kwotę bazową - w tym wypadku kwotę która będzie obowiązywać od marca 2013 r. / no bo właśnie 18 m-cy od 1.10.2011r. upływa w marcu 2013 r./.

  WARUNKIEM MOŻLIWOŚCI SKORZYSTANIA Z TEGO PRZELICZENIA BYŁO NIE POBIERANIE ŚWIADCZENIA EMERYTALNEGO PRZEZ TEN OKRES!!!

  Ponieważ TK wydał wyrok że zawieszenie nam emerytur było nezgodne z Konstytucją w związku z tym JEŻELI ZOSTANĄ NAM PRACUJĄCYM "ODWIESZONE" I PŁACONE NA BIEŻĄCO ŚWIADCZENIA / np. już od grudnia czy stycznia / to nie będzie spełniony podstawowy warunek tego "prezydenckiego" warunku przeliczenia ponownie naszych emerytur.

  NO I PO SPRAWIE bo nie przypuszczam żeby ktoś zrezygnował z pobierania odwieszonych emerytur nie mówąiąc już o domaganiu się świadczeń zaległych. :)

  ZUPEŁNIE INNY TEMAT to PRZELICZENIE EMERYTURY PO OSIĄGNIĘCIU WIEKU EMERYTALNEGO - dla kobiet obecnie jeszcze 60 lat a dla mężczyzn 65 lat.
  Jeżeli ktoś miał przeliczoną "wcześniejszą" emeryturę to po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego MOŻE ale wcale nie musi złożyć wniosek o przeliczenie ponowne i nie dotyczy to osób jeszcze pracujących lecz wszystkich "wcześniejszych" emerytów.
  Sposób przeliczania tych emerytur i przejście z wcześniejszej na "zwykłą" czyli "powszechną" emeryturę regulują zupełnie inne przepisy.

  Według mojej wiedzy i mojej własnej interpretacji pewnych niedomówień :)/ poczytałam trochę w internecie ale dosyć dawno temu / tak rozumię te "przeliczenia" a czytając niektóre wpisy wydaje mi się że te pojęcia są mieszane dlatego pozwoliłam sobie zrobić tak długi wpis i jeżeli się mylę prosze mnie poprawić.:)
  Anka Kraków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nowelizacji ustawy, którą z wielkim hukiem podpisywał prezydent(bo miała być wspaniałomyślną rekompensatą dla emerytów, którym zabrano emerytury)było dodane, że jezeli nowo naliczona emerytura będzie niższa niż wcześniej przyznana (co było przewidziane, bo emerytury miały być przeliczone po potraceniu kwot wcześniej wypłaconych)to zachowana będzie kwota przyznanej pierwotnie.

   Usuń
  2. I to jest również dobra furtka - możemy wziąść kaskę która na pewno dla wszystkich będzie o wiele bardziej satysfakcjonująca niż podwyższenie emerytury / w moim przypadku o np.150zł brutto - robiłam sobie symulację -w skali roku miałabym :12x150 zł = 1800 zł BRUTTO!/ A JA ZALEGŁEJ WEZMĘ ok.15-17 tys.NETTO więc przez co najmniej 12-15 lat musiałabym "odkładać" tą "podwyżkę" aby osiągnąć tą kwotę co mi ZUS ma zwrócić - oczywiście kwoty podaję w przybliżeniu bo nie o to w tym momencie mi chodzi.
   Wydaje mi się że ci co narzekają powinni sobie na spokojnie przemyśleć taki temat żz TA NASZA GRUPA EMERYTÓW JEST PO PROSTU SZCZĘŚCIARZAMI w porównaniu do innych emerytów - tak powinniśmy zdrowo podchodzić do całego tematu - wykorzystaliśmy moment nam sprzyjający a że trochę trzeba jeszcze poczekać....
   Ja się z całej sytuacji jaka mnie spotkała bardzo cieszę bo moje koleżanki z pracy nie miały takiej szansy polepszyć sobie chociaż przez "trochę" bytu. Musiały przejść na emeryturę, opuścić pracę - ja nie musiałam się zwalniać / nie mam "pleców" więc by mnie z powrotem nie przyjęto- pracuję w budżetówce :)/.Dzięki tej "naszej"ustawie przez kilkanaście miesięcy stanęłam finansowo "na nogi". Na "czarną godzinę" odłożyłam, pojeżdziłam troszkę po "świecie" ,kredytów nie brałam bo miałam świadomość że NIC NIE TRWA WIECZNIE więc teraz spokojnie i z uśmiechem na ustach czekam na ruchy ZUS-u.
   Anka Kraków

   Usuń
  3. Również zrobiłam symulację i wyszło mi podobnie :)
   Wybrałam gotówkę a nie podwyżkę - a może znowu wprowadzą jakieś zmiany - nie można mieć już gwarancji...... spokojnie czekam na decyzje ZUS-u.
   Anka Warszawa

   Usuń
  4. Drogie ANKI,
   Wybrałam podobnie.

   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 31. To może Panie oświecą pozostałych jak zrobiły symulacje, czy składały wnioski o przeliczenie emerytury do ZUS-u i kiedy kończą lub ukończyły wiek 60 lat.Czy nadal pracujecie? Anka Lublin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anka, naświetlę Ci swoją sytuację.Jestem "zawieszona" w międzyczasie skończyłam 60 lat /III.2011.r./zwróciłam się do ZUS o przeliczenie emerytury.Emeryturę ZUS mi przeliczył,dzięki temu do momentu zawieszenia 1.X. 2011 pobierałam już świadczenie w całości.Gdy już dobrniemy do końca z walką o odwieszenie i wyrównanie zwrócę się ponownie o przeliczenie z racji dodatkowego stażu pracy.W chwili obecnej pracuję i zamierzam pracować dalej korzystając z tej możliwości jak najdłużej czyli praca i emerytura.

   To jedno a drugie to tzw."ustawa prezydencka" wiadomo,że nie można jednocześnie korzystać z ustawy "prezydenckiej" i z takiego przypadku jak mój opisany wyżej.BO ALBO JEDNO ALBO DRUGIE.

   Symulacje zrób sobie sama.
   Weż decyzje ZUS,którą masz tam jest podany sposób wyliczenia Twojej emerytury, dolicz staż pracy /zakładam,że pracujesz/. wstaw nową kwotę bazową /czyli tą obowiązującą w 2012.r./ bo jaka będzie od marca 2013 jeszcze nie jest wiadoma./ i będziesz miała tak mniej więcej pogląd co Ci się opłaci.I wtedy dokonasz wyboru.
   To wszystko

   Usuń
  2. 60 lat ukończone w lutym 2008, cały czas pracuję, wniosek o emeryturę złożyłam dopiero w kwietniu 2010r i od tego momentu do 1.X.2011r. pobierałam świadczenie(wybrałam pracę).
   Złożyłam trzy oddzielne wnioski do ZUS-u:
   ok. 15 listopada wniosek o przeliczenie świadczenia +zaświadczenie z pracy o ilości dni zwolnienia lekarskiego;
   23 listopada wniosek o wznowienie wypłaty emerytury;
   26 listopada wniosek o wypłatę świadczeń zaległych za 13 miesięcy wraz z odsetkami.
   Brak odpowiedzi z ZUS-u
   W Exellu mam zrobione wyliczenie mojej emerytury (tej którą pobierałam). Do symulacji zmieniłam tylko niektóre wartości tj. staż pracy i bazę (z 2012r.)
   Anka Warszawa

   Usuń
  3. Dzięki za wyjaśnienie, masz super klarowną sytuację, ja ukończyłam 60 lat w październiku 2012,nie składałam wniosku o przeliczenie a od stycznia 2013 wchodzą nowe przepisy,wg których emerytury będą naliczane wg nowych zasad. Anka Lublin.

   Usuń
  4. CZY PRZYPADKIEM EMERYTURA POWSZECHNA NIE JEST NALICZANA CZĘŚCIOWO OD ZGROMADZONEGO JUŻ KAPITAŁU ?
   K

   Usuń
  5. Do Anki z Lublina.
   Myślę że powinnaś już w poniedziałek złożyć wniosek o przeliczenie bo jak skończyłaś 60 lat w październiku 2012r. to myślę że "załapiesz się" na przeliczenie jeszcze w tym roku i nawet jak ci wyjdzie niższa to podtrzymasz to co już masz i będziesz mogła brać całą emeryturę a nie pomniejszoną.
   Tak myślę - nie znam dokładnie twojej sytuacji.
   Ja rocznik 53 - szczęśliwy bo ostatni który został potraktowany jako ten który jeszcze mógł przejść na wcześniejszą emeryturę :)
   Anka Kraków

   A tak abstrahując od tematu to ANEK widzę na tym blogu obrodziło - Anki to fajne babki prawda ? :))))))

   Usuń
  6. Ja również do Anki z Lublina,
   Odnoszę wrażenie jakbyś była zagubiona w tym co piszesz.
   Piszesz do Anki z Warszawy,że ma klarowną sytuację.
   OTÓŻ TWOJA JEST IDENTYCZNA. z tą różnicą,że Ty jeszcze nie złożyłaś wniosku o przeliczenie emerytury w związku z ukończeniem 60 roku życia.
   Moja rada BIEGUSIEM DO ZUS złożyć wniosek / liczy się data złożenia wniosku/ bo 60 lat skończyłaś w X i masz podstawy ażeby to zrobić.
   Reszta to tak jak radzi Anka z Krakowa.
   POWODZENIA.
   Pozdrawiam
   Tym razem
   Barbara
   Wrocław

   Do Anki Z Krakowa to fakt ANKI TO FAJNE BABKI
   Pozdrawiam Was wszystkie.

   Usuń
 32. Ja ukończyłam 60 lat w 2011 r. Wystąpiłam z wnioskiem o emeryturę powszechną.Takie wnioski są w Zus.Dostałam 100%Nic mi więcej nie naliczono .bo jestem rocznik 1951r.Mogę zarabiać bez ograniczen Moja emerytura została naliczona według starych zasad,ponieważ z kapitału początkowego wyszło 100 zł mniej.Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, ale rocznik 1952 i 1953 jest już w innej, trochę gorszej sytuacji. Anka Lublin

   Usuń
  2. Anka w jakiej gorszej.Jak byś nie liczyła to mniej jak masz nie będziesz miała.

   Usuń
 33. Witam zawieszonych emerytów
  Jestem zawieszoną i nadal pracuję. 60 lat skończyłam w 2010 roku, ale emerytury wcześniejszej nie przeliczałam z tytułu ukończenia 60 lat. Na blogu są różne wpisy odnosnie przeliczenia. Proszę Was, aby ktoś mi podpowiedział: czy mam jeszcze ja dać przeliczyć, czy pozostać na wcześniejszej.???? Myślę, żę zbyt dużo nie zyskam na przeliczeniu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że w razie przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechną w roku 2013, to odejmą nam wypłacone emerytury , a tym samym można otrzymać pomniejszoną emeryturę. Czekam na wyjaśnienie.
  Regina z Tczewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Tereso , proszę sobie przeczytać wpis z dn.7.12.2012 z godz.22.29. - wystarczy się tylko troszkę cofnąć w tył we wpisach pod tym artykułem - może to pani jakoś rozjaśni wątpliwości.
   Anka Kraków.

   Usuń
  2. Przpraszam, pomyliłam imię - oczywiście Regina:)

   Usuń
  3. Jestem w podobnej sytuacji - nie wiem czy nas dotyczy przepis, który mówi. że po przepracowaniu 30 miesięcy można złożyc wniosek o przeliczenie emerytury w/g nowej kwoty bazowej. Pozdrawiam Maria z Kielc

   Usuń
 34. Po 30 miesiacach można przeliczyc emeryturę, ale w sytuacji gdy nie pobrano ani jednej emerytury/ nie wypłacono/.Nas to nie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszasz dwa różne przepisy.
   Nie pobrano ani jednej emerytury - przez 18 miesięcy.
   Przez 30 miesięcy - "podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym." (zob. art. 53 u... z FUS).

   Jot ze Słupska

   Usuń
 35. Przepraszam ze zadaje takie pytanie ale czy ktoś z Państwa może wie co mówią n/w przepisy
  art.399 par.2 kpc w zw. z art.401 prim oraz art 405

  i czy podany art. 401 (to ma być art.401(1) ) muszę napisać wniosek do SA o wznowienie i prawnik z mojej pracy podał mi w/w przepisy.
  dziękuje

  Tj gorąca prośba do Pani Karoliny i osób znających przepisy prawne (ZUS)

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam wszystkich zawieszonych i dziękuje za informację dotyczącą ustawy z maja 2012r. Muszę się przyznać, że nie wiedziałam o niej.Jutro dzwonię jeszcze do swojego ZUS i zbieram dokumenty, aby je jeszcze w tym roku donieść.

  Regina Tczew

  OdpowiedzUsuń
 37. Rocznik 1949 Dziś dostałam informację z ZUS w Tychach źe emerytura jest zawieszona bo pracukę

  OdpowiedzUsuń

 38. Proszę Państwa, może zadam pytania, które już tu padały (wzbudzając złość tych wszystko wiedzących)- w jakim czasie ZUS powinien wydać decyzję na wniosek petenta, i czy za odpowiedź niezgodną z prawem urzędnik ponosi jakąś odpowiedzialność?

  OdpowiedzUsuń
 39. W ZUS-ie powiedziano mi, że mają 30 dni na wydanie decyzji, natomiast co do drugiej części pytanie to nie wiem czy ponoszą oni jakąś odpowiedzialność. Znając jednak nasze Państwo to sądzę ze nie ale nie jestem pewna.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 40. Jestem rocznik 1951,nadal pracuję, w lipcu 2011 otrzymałam z zus decyzję,że z urzędu, od 01.08.2011 tj. od miesiąca, w którym ukończyłam 60 lat podejmuje wypłatę emerytury w pełnej wysokości.Czy w tej sytuacji też trzeba przeliczać emeryturę, czy zus zrobił to już wtedy w lipcu ub.roku.Wniosek do zus złożyłam 29.11.2012, do tej pory nie mam odpowiedzi.
  Urszula

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Urszulo, emeryturę może sobie ani powiększyć składając wniosek doliczenie okresów stażowych ( nie częściej niż jeden raz na kwartał, ale może być też co pół roku lub raz na rok). Można tez prosić o przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków wypracowanych po przyznaniu emerytury.
   Zliczanie stażu i dołączenie podstawy wymiaru to są wyłączne sposoby na przeliczenie emerytury.
   ZUS w miesiącu, w którym ukończyła Pani 60 lat po prostu wypłacił Pani całą wcześniejszą emeryturę, której część w uprzednich miesiącach była zawieszona z powodu uzyskiwanych zarobków.
   Od 60 - tego roku życia można wystąpić o obliczenie nowego świadczenia powszechnego. Trzeba jednak zwrócić się o to do ZUS z wnioskiem na druku ZUS Rp-1E.Jednak jeżeli chce Pani pobierać jednocześnie emeryturę i pracować, to po wystąpieniu o naliczenie emerytury powszechnej może to być niemożliwe.
   Proszę przeczytać posty (na tym blogu)znajdujące się pod artykułem z Gazety Prawnej dotyczącym nowych przepisów odnośnie obliczania emerytury po 1 .01.2013.
   Pozdrawiam.
   Maria 1952.

   Usuń
 41. Uzupełnienie informacji z 30.12.2012 z godz.12:32 dot. treści Orzeczenia TK
  z 13.11.2012r.:
  "..Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i realizowały to prawo w okresie 8 stycznia 2009r. do 31. grudnia 2010r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010r. spowodowało, że osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. zostały objęte nową, mniej korzystną dla nich treścią ryzyka emerytalnego. Aby emeryturę nadal pobierać po 1 października 2011r., musiały one rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu.
  Oceniając sytuację tych osób z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należyu dojść do wniosku, że gdyby w momencie przechodzenia na emeryturę osoby te wiedizały, że będą musiały przerwać zatrudnienie, żeby uzyskać świadczenie emerytalne, to ich decyzja być może byłaby inna, tzn. nie składałyby wniosku o ustalenie prawa do emerytury i kontynuowały zatrudnienie..."
  Proszę sobie wejść na .. treść Orzeczenia TK z 13.11.2012r. a znajdziecie wszyscy właśnie to.
  Ja to przeczytałam po 25 listopada 2012r. stąd jestem taka mądra i nie oczekuję na nic.
  Emerytura przyznana od 31.12.2008r. Ale chociaż trochę jej wzięłam i stanęłam finansowo na nogi.

  OdpowiedzUsuń