14 grudnia 2012

WAŻNE: Komunikat w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r.


Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011 r. mogą 
- w terminie do 24 grudnia 2012 r.
zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.

Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować właśnie do sądu. Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.

46 komentarzy:

 1. A co z zaległymi emeryturami zawieszonymi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem, że ZUS "przedłużył" termin składania wniosków.....

  OdpowiedzUsuń

 3. Czy to dotyczy również tych emerytów, którzy przegrali przed Sądem Okręgowym i Apelacyjnym czy tylko tych co się nie odwoływali ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uzupełniłam informację o "zawieszonych" którzy odwoływali się do sądu

   Usuń

 4. Doczytałam na stronie ZUS, że te osoby muszą jednak składać do sądu skargę o wznowienie postępowania.Będzie to dłuższa droga niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezależnie od wniosku do sądu (3 miesiące) koniecznie proszę złożyć wniosek do ZUS w nieprzekraczalnym terminie tj. do 24.12.2012 roku. Po tym terminie i po rozprawie sadowej, ZUS nie będzie już przyjmował tych wniosków - ma na to tylko 30 dni od ogłoszenia Wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

   Usuń
 5. Niezależnie od terminu na złożenie skargi do Sądu (3 m-ce) bardzo proszę o dopełnienie obowiązku i złożenie do ZUS w ciągu 30 dni, tj do 24 grudnia 2012 r. wniosku o wznowienie wypłaty zawieszonej z dniem 01.10.2011 r. emerytury oraz
  wypłatę świadczeń zaległych wraz z ustawowymi odsetkami. Po tym terminie i po wyroku sądowym nie będzie można złożyć już tego wniosku, bo po prostu termin minie i ZUS już nie będzie ich przyjmował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS W ZAMOŚCIU odesłał mi dzisiaj oba wnioski, mam pisać skargę do Sądu Okręgowego, bo tam zapadł prawomocny wyrok - sprawę oddalono, a ja już nie wnosiłam apelacji. Z tego wynika, że ZUS teraz nie wznowi mi wypłaty emerytury, tylko dopiero po rozprawie w SO- czy to jest w porządku?
   Maria.

   Usuń
 6. A CO ROBIĆ JEŹELI NIE BYŁO WYROKU BO SĄD ODDALIŁ POZEW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze co należy zrobić, to złożyć wniosek do ZUS w obowiązującym terminie 30 dni, tj do 24.12.2012r.

   Będąc w ZUS należy dopytać co z tym fantem zrobić? Według mnie sąd pozew oddalił, czyli nie było żadnego wyroku, czyli tak jak by nie było sprawy w sądzie, czyli grupa osób która nic nie robiła z zawieszeniem. Proszę jednak się doinformować.
   Na złożenie wniosku do sądu jest 3 miesiące,czyli 22 luty 2013 r.

   Usuń
  2. Oddalenie pozwu to jest właśnie wyrok.Musisz Koleżanko/Kolego złożyć skargę o wznowienie postępowania do tego sądu który wydał wyrok czyli oddalił pozew, a niezależnie od tego radzę jednak złożyć również wniosek do ZUS o wznowienie wypłaty emerytury zostało 10 dni
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie ZUS odesłał mi moje wnioski- mam złożyć skargę w SO, bo na tym etapie zakończyłam sądzenie się z ZUS - em.

   Usuń
 7. ADMINKO,a co z ludzmi,którzy czekają na rozstrzygnięcie spraw w Sądach, bo ich sprawy są a toku , nie mają prawomocnych wyroków i nie znają jeszcze terminów rozpraw??
  Czy też składają wnioski do ZUS o odwieszenie emerytury itd.?
  Czy czekają na wyroki.?
  Jak się do tego ma ten wymóg /kpa. 30 dni/24.XII.2012/.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochani
   Czekacie cierpliwie na wyznaczenie terminu przez Sądy Apelacyjne.Moim zdaniem takie osoby również powinny złożyć do ZUS wniosek o wznowienie wypłaty emerytury
   (zostało 10 dni)to może nie być konieczne, ZUS pewnie taki wniosek i tak zwróci, jestem też w takiej sytuacji ale wniosek złożyłem i innym też radzę to zrobić.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Ja też złożyłam do ZUS, równocześnie czekając na wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie (minął rok ). Ciekawa jestem , czy to tylko tak w sądzie w Krakowie trzeba długo czekać.
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
  3. Pani Basiu,
   Na sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach czekam od 19 kwietnia 2012 r.(jest już 8 miesięcy).
   Dzwoniłam do sekretariatu sądu i poinformowano mnie, że w tym roku napewno nie będzie. Ale pocieszające jest to, że przydzielony jest już sędzia referent.
   Wniosek do ZUS złożyłam 23 listopada br.

   Usuń
  4. Terminy w sadach są bardzo długie, a przodują sądy krakowskie. Może by tak wzieli sie do roboty, może wreszcie się ktoś tym zajmie. Miałem prostą sprawę spadkową , trwała 5 lat.
   piotr

   Usuń
 8. Składają koniecznie wnioski do ZUS w terminie do 24.12.2012r. i czekają na rozstrzygnięcie sprawy w sądzie, która według mnie wcześniej czy później winna skończyć się wydaniem pozytywnego wyroku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wnioski składają wszyscy. Zapraszam do czytania bloga zwłaszcza od dni 13 listopada 2012 roku. W postach i komentarzach jest wszystko wyjaśnione.

  OdpowiedzUsuń
 10. ANONIMOWY 14 GRUDNIA 2012

  PONIEWAŻ 22 GRUDNIA TO DZIEŃ USTAWOWO WOLNY / SOBOTA/ TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW PRZEDŁUŻA SIĘ DO 24 GRUDNIA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sobota nie jest dniem wolnym ustawowo!!!
   Dni wolne ustawowo określa ustawa:
   USTAWA z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

   Usuń
 11. A czy Sąd nie wydał wyroku w sprawie oddalenia pozwu? bo u mnie Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie oddalenia apelacji w maju 2012r. Teraz złożyłam skargę do Apelacyjnego o wznowienie postępowania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień Dobry. Mam pytanie, czy muszę zmienić wniosek o wypłacenie bieżących i zaległych świadczeń emerytalnych w związku z orzeczeniem TK z 13.11.2012r. (taką podałam podst. prawną we wniosku), czy zmienić wniosek o wszczęcie postępowania w oparciu art. 154a kpa. Proszę bardzo o odp.
  Pozdrawiam cieplutko ...Kasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W normalnym państwie nie trzeba by było ale ponieważ nasze państwo jest nieprzewidywalne w działaniach, ja złożyłam pismo o treści:
   W uzupełnieniu wniosku o ........ złożonego w dniu ...... podaję podstawę prawną wznowienia postępowania: art. 145a kpa tak na wszelki wypadek chociaż to śmiesznie wygląda :)

   Usuń
  2. Czyli przedłożyĆ wniosek zg. z podst. art.145a kpa, jako załącznik do przedłożonego wczesniej wniosku...śmieszne bardzo, wolę się zabezpieczyć w razie..Kasia

   Usuń
  3. To powinno być "pismo w uzupełnieniu złożonego wniosku" wcześniej złożonego, bo jak Pani złoży drugi wniosek to powstanie nowy termin rozpatrzenia - będzie się liczył od dnia złożenia.

   Usuń
  4. Ślicznie dziękuję, tak właśnie zamierzam zrobić, pozdrawiam....Kasia

   Usuń
  5. SZANOWNA PANI! W dniu 29.11.2012r złożyłem wiosek o wznowienie i wypłatę zaległych uzasadniając WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 13.11.2012r oraz dz.u z dnia 22.11.2012r,wczoraj dostałem pismo z ZUS O/PŁOCK o wypełnienie przesłanego druku Rw-73 zwykłe oświadczenie o przychodach nadmieniam że ten druk nie dotyczy osób kobiety 60lat mężczyżni 65 lat dostaną pełną bez ograniczeń zarobków z automatu !Więc uzasadnienie identyczne jak u Pani wystarczy!Ja 65 skończyłem wczoraj.Rozmawiałem dzisiaj z PANIĄ APROBANT mgr...... której podpis widnieje na druku ZUS.Centrala ZUS w WARSZAWIE nie ma na dzisiaj żadnej decyzji z góry !!!

   Usuń
  6. Potwierdzam.ZUS Wrocław również przysłał mi taki druk.Rocznik 1953
   Krysia.S

   Usuń
  7. ZUS Szczecin również przysłał mi taki druk. Rocznik 1952
   Sandra

   Usuń
 13. W normalnym państwie nie trzeba by było ale ponieważ nasze państwo jest nieprzewidywalne w działaniach, ja złożyłam pismo o treści:
  W uzupełnieniu wniosku o ........ złożonego w dniu ...... podaję podstawę prawną wznowienia postępowania: art. 145a kpa tak na wszelki wypadek chociaż to śmiesznie wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie bardzo śmiesznie.

   Usuń
 14. Witam.ZUS w Legnicy odesłał dzisiaj mój wniosek decyzją (art.66 §3 Kpa)z inf., że mogę żądać wznowienia post. przed SO , ponieważ tam był wyrok w mojej sprawie. Spodziewałam się tego. Dziwi mnie tylko bo zwrócili oryginał mojego wniosku, a wnioskowałam w nim również o przeliczenie emerytury (zał Rp-7) i w decyzji ZUS nic na ten temat. Może w późniejszym terminie.Jestem rocznik 1953,pracuję, odwołanie wnosiłam tylko do SO. W przyszłym tygodniu zaniosę pismo do SO o wznowienie postępowania na podst.401...KPC. Skorzystam z wzoru na tym blogu . Zastanawiam się, czy we wniosku konieczne jest szczegółowe opisywanie obecnej sytuacji( zarobki, praca itp.) Czy w tym wniosku pisać również o odsetkach od zaległych świadczeń.Serdecznie pozdrawiam. Jeżeli będą nowe wieści napiszę. Maria.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Mario
   Czy wyrok w Twojej sprawie był prawomocny? tzn przegrałaś w Okręgowym i nie wnosiłaś apelacji?
   Krzysztof

   Usuń
  2. Tak wyrok SO był prawomocny na moją niekorzyść ( w styczniu tego roku). Nie wnosiłam apelacji.Dopiero po wyroku TK złożyłam wniosek do ZUS. Pozdrawiam.Maria

   Usuń
  3. Cyt. art . 66. § 1.Kpa Jeżeli podanie dotyczy kilku spraw podlegających załatwieniu przez różne organy, organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, uczyni przedmiotem rozpoznania sprawy należące do jego właściwości. Równocześnie zawiadomi wnoszącego podanie, że w sprawach innych powinien wnieść odrębne podanie do właściwego organu, i poinformuje go o treści § 2. Zawiadomienie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

   § 2. Odrębne podanie złożone zgodnie z zawiadomieniem, o którym mowa w § 1, w terminie czternastu dni od daty doręczenia postanowienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.
   Wydaje mi się,że na podstawie tych przepisów ZUS powinien wskazać, że nie niewłaściwy w sprawie wznowienia postpowania i tu bym się zgodziła skoro jest prawomocny wyrok SO. Natomiast żadanie Pani o przeliczenie emerytury należy przecież do kompetencji ZUS i to właśnie ZUS powinien udzielić Pani odpowiedzni na tę część wniosku.
   Pozdrawiam Anka

   Usuń
  4. Do Marii i Anki
   Jeżeli wszystko było w jednym wniosku to ZUS musiał oryginał wniosku zwrócić, ale nie wykluczone że sobie zrobili ksero i przeliczeń dokonają, jak nie to rzeczywiście złamali przepisy kpa
   Krzysztof

   Usuń
 15. Złożyłam do ZUS Oddział w Chorzowie pismo o wypłatę zaległych zawieszonych świadczeń wraz z odsetkami oraz wznowienie wypłaty na bieżąco. Wcześniej, w związku z zawieszeniem emerytury od dn. 01/10/11r. odwoływałam się do sądu okręgowego. Dzisiaj otrzymałam odpowiedź z ZUS, aby w terminie do 14 dni sprecyzować czy pismo stanowi "skargę o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej prawomocną decyzją organu rentowego z dnia 28.09.2012r.", w związku z wyrokiem TK z 13 list. 2012, ogłosz.w dniu 22 list.2012r.....I dalej "Wznowienie postępowania następuje poprzez wniesienie skargi do organu rentowego o wznowienie postępowania, w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" (pytam, czy tylko miesiąc?- wszędzie czytam, że 3 m-ce). Dalej....Oddział prosi o udzielenie informacji w term.14 dni pisemnie lub osobiście......po upływie tego terminu....rozpozna wniosek "zgodnie z treścią zgłoszonego dotąd żądania"-I tu z tego nic nie wiem. (Pisałam o wypłatę zaległych świadczeń i wypłatę obecnych). 1)To po co mam składać o wznowienie postępowania, jesli wniosek ma być rozpoznany zgodnie z treścią zgłoszonego dotąd żądania? 2) Emeryturę zaczęłam pobierać od 01/04/09r. do zawieszenia tj.01/10/11r. Jestem 1953r.czy mam prawo do przeliczenia emerytury? (Nadmieniam, że na bieżąco do ZUS składałam pisma, mimo zawieszenia emerytury, że pracuję nadal, również o wydanie decyzji w związku ze stażem i rewaloryzacja- otrzymywałam decyzję z ZUS). Ale chodzi mi o to czy mogę przeliczyć składając RP7, ponieważ w roku 2013 ten przelicznik ma być niekorzystny.Nadmieniam, że cały czas pracuję.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Tereso
   Jeśli odwoływała się Pani do Sądu Okręgowego, przegrała i nie wniosła apelacji, to niestety trzeba do tego samego sądu złożyć skargę o wznowienie postępowania. Zgodnie z art. 405 kpc "Do wznowienia postępowania z przyczyn nieważności oraz na podstawie przewidzianej w art. 401(1) właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie" Bez wyroku sądu ZUS ma związane ręce co do zaległych świadczeń. ZUS próbuje też wypłatę bieżących zwekslować do tej samej skargi, jeśli precyzyjnie piszą niektórzy na blogu, co jest moim zdaniem nieuprawnione, bo bieżące powinien wypłacać bez żadnego wyroku, Żeby odpowiedzieć dokładniej musiałbym znać sprawę bliżej (dokumenty)
   Krzysztof

   Usuń
  2. w/g wyjaśnień ZUS-u wnioski o przeliczenie emerytury mogą składać osoby które ukończyły: 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna natomiast rocznik 1953 nie podlega przeliczeniu ,

   Danuta

   Usuń
  3. Pani Danuta,

   Proszę doprecyzować, o czym Pani dokładnie pisze. Pytam, bo byłby straszny kłopot, gdyby niektóre, czytające ten wpis osoby, wzięły Pani wypowiedź dosłownie.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  4. Ja mam identyczną sytuację, jak p. Teresa - oba wnioski- orginały zwrócone - co robić ? Skargę do SO już wniosłam. Maria.

   Usuń
  5. witam moja mama ma podobny problem, tylko ze, nie odwoływała sie do sadu i juz przeszła na emeryture od 1 maja. Złozyła identyczny wniosek i dostała indentycza odpowiedź jak tutaj, stad moje pytanie, czy moja mama tez musi składac skargę? prosze o szybką odpowiedź dodam iz pismo wpłyneło do mamy dnia 3 stycznia 2013 roku i zastanawiamy sie z Mamą co z tym faktem zrobic licze na szybka odpowiedz
   Katarzyna

   Usuń
 16. Ja się odwołałam do ZUSu ale powołałam się tylko na wyrok TK i korzystałam ze wzoru podanego na blogu.
  ALE NIE PODAŁAM art 145a i CZY BĘDĘ MIAŁA PROBLEMY?
  Proszę o odp.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. JA TEŻ w uzasadnieniu podałem wyrok T.K i DZ.U nie korzystałem z wzorów napisałem odręcznie dostarczyłem do ZUS 29.11.2012r a 12.12.2012r dostałem pismo z ZUS O/PŁOCK z drukiem Rw -73 zwykłe oświadczenie o przychodach do wypełnienia potrzebne w celu podjęcia wypłaty emerytury wynika z treści pisma a więc to uzasadnienie jest wystarczające .POZDRAWIAM ! emeryt 2008 r

   Usuń
  2. Również wystąpiłam z wnioskiem o wszczęcie postępowania o wypłacenie świadczeń emeryt. bieżących i zaległych w oparciu o orzeczenie TK, nie podając art. Yważam, ze jest to wystarczające. Kasia...

   Usuń