13 grudnia 2012

Wyższa emerytura możliwa tylko do końca roku

Artykuł z wp.pl

Tylko do końca grudnia można podwyższyć sobie świadczenie emerytalne przechodząc z wcześniejszej emerytury na powszechną - pisze "Rzeczpospolita".
W styczniu 2013 roku wchodzą w życie nowe przepisy o emeryturach i rentach. Poza podwyższeniem wieku emerytalnego zawierają także ważną zmianę sposobu naliczania świadczeń
Nowe rozwiązania są szczególnie istotne dla osób już pobierających wcześniejszą emeryturę. Obecnie, jeśli ukończyli oni wymagany wiek (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) mogą przejść na świadczenie powszechne. ZUS wylicza je sumując zwaloryzowany kapitał początkowy oraz składki na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Następnie dzieli wynik przez średnie przewidywalne dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę.

Wcześniejszą emeryturę ZUS w większości przypadków nalicza na starych zasadach. Jej wysokość zależy od liczby okresów składkowych i nieskładkowych, podstawy wymiaru oraz aktualnej kwoty bazowej. Osoba pobierająca wcześniejszą emeryturę może sprawdzić, czy świadczenie wyliczone na nowych zasadach będzie większe lub mniejsze i wybrać bardziej korzystne.

Od 1 stycznia ZUS wyliczając emeryturę powszechną będzie odejmował od podstawy obliczenia świadczenia pobrane dotychczas emerytury. Obejmie to przebywających na wcześniejszej emeryturze, a chcących otrzymać powszechną, górników, kolejarzy, twórców i artystów, nauczycieli, a także osoby pobierające emeryturę na podstawie przepisów sprzed reformy w 1999 roku. 
Aby otrzymać świadczenie powszechne na starych, korzystniejszych warunkach, osoby mające do tego prawo powinny złożyć wniosek o jego przyznanie do 31 grudnia. Po tym terminie trzeba się liczyć z pomniejszeniem podstawy emerytury.

48 komentarzy:

 1. To jest to samo co było w Gazecie Prawnej, tylko napisane bardziej przystępnym językiem. Jest to informacja ważna dla wszystkich emerytów na wcześniejszych emeryturach, ale nie pracujących i nie podpadających pod wyrok TK. Jak już kilka razy pisałem moim zdaniem "zawieszony" emeryt, składając taki wniosek ryzykuje , ze ZUS potraktuje przyznaną emeryturę "powszechną" jako nową i zawiesi wypłatę do momentu rozwiązania stosunku pracy (art 103a). Ale każdy zainteresowany niech np idzie do jakiegoś prawnika skonsultuje to z nim i sam podejmie decyzję czy składać wniosek czy nie
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Krzysztofie, a może wysłać do ZUS zapytanie prawne o wyjaśnienie tej kwestii. Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisał i rozmawiał z COT w tej sprawie Pan Paweł, ja też rozmawiałem z konsultantem, odpowiedzi były takie same
   Pan Paweł dostał taka:
   "Osoba która ma prawo do pobierania świadczenia z racji emerytury wcześniejszej bez rozwiązywania stosunku pracy osiągnie powszechny wiek emerytalny i złoży wniosek o emeryturę powszechną - i w rezultacie tego wniosku otrzyma decyzję o jej przyznaniu (a decyzja się uprawomocni) – będzie miała prawo do emerytury powszechnej. ALE aby uzyskać wypłatę świadczenia – będzie musiała się zwolnić. W przeciwnym razie prawo do emerytury będzie – ale wypłata świadczenia będzie wstrzymana do czasu rozwiązania stosunku pracy.
   Pani ta powiedziała też , że nie będzie też już możliwości powrotu do otrzymywania świadczenia z racji emerytury wcześniejszej."
   Odpowiedź jakiej mnie udzielił konsultant COT brzmiała dokładnie tak samo, oczywiście może Pani napisać do ZUS i jak odpowiedzą zamieścić na blogu.
   Dlatego uważam że dla "zawieszonego" emeryta składanie wniosku o emeryturę powszechną jest zbyt ryzykowne, chyba że ta "powszechna" wyjdzie wyższa a on sam np za miesiąc czy dwa zamierza zaprzestać pracy pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Dziękuję za informację. Anna

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie.
   Nazwijmy to w art. tu na blogu pt. "APELACJA W POZNANIU":
   Pani Sandra pisze,że po ponownym zadaniu pytania w kwestii emerytura "powszechna", odpowiedz brzmi zupełnie inaczej.
   Co Pan o tym sądzi.
   Anka

   Usuń
 3. A ja z zupełnie innej beczki ale robię wpis tutaj ponieważ tamte wątki już się tak wydłużyły...
  Od paru dni zastanawiałam się dlaczego wszystkie ZUS-y do których dzwonimy odpowiadają że nie mają jeszcze żadnych wytycznych a TYLKO ZUS BIAŁYSTOK wydał ponoć decyzję o wznowieniu wypłaty i to już od 15 grudnia 2012 r. jakiejś osobie - informację taką zamieściła Adminka w poniedziałek 10.12.2012 r.
  Dzwoniłam przed chwilą do ZUS Białystok i poinformowano mnie że ŻADNEJ DECYZJI O WYPŁACANIU ZAWIESZONYCH EMERYTUR JESZCZE NIE WYDANO !!!!!!!
  Nie ma jeszcze wydanej żadnej decyzji - należy tylko składać wnioski i czekać 30 dni na odpowiedź ,ZUS nie ma jeszcze żadnych wytycznych - na razie czekają.
  Szczerze mówiąć sądowałam dokładnie panią z ZUS- z którą rozmawiałam i...słyszałam tylko to co mówią w innych ZUS - po prostu wszyscy czekają na jakieś wskazówki odgórne.
  I tyle.
  Przyznam się że jestem zszokowana !!
  Wynika z tego że TO KTOŚ TU BARDZO BRZYDKO POGRYWA NASZYMI EMOCJAMI .
  Tylko KTO i PO CO?

  Moje pytanie do Adminki brzmi - skąd miała taką wiadomość którą zamieściła 10.12.2012 r.??????
  Ktoś kto prowadzi takiego bloga gdzie zauważa się emocje ludzi tu udzielających się powinien weryfikować to co publikuje.
  Anka - Kraków

  OdpowiedzUsuń
 4. Informację taką uzyskałam od Pani z podlaskiego, otrzymałam tę wiadomość na maila.
  Pani z województwa podlaskiego podała w komentarzach taką wiadomość:
  "Anonimowy13 grudnia 2012 10:44

  Najprawdopodobniej źle zinterpretowałam pismo od ZUSu.
  Składałam wniosek o przeliczenie i w związku z tym otrzymałam decyzję o przeliczeniu. I właśnie w tej decyzji jest zapis iż od 1.11.2012r ZUS przelicza emeryturę, natomiast wypłata przeliczonej emerytury nastąpi od 15.12.2012r.
  Emerytka z podlaskiego"

  Proszę mi wierzyć, że wcale ale to wcale nie "POGRYWAM" z Państwem. Staram się weryfikować informacje otrzymywane na pocztę. Podejrzewam że tu nastąpiła zwykła pomyłka. Bardzo wszystkich Państwa przepraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w mojej decyzji o przeliczenie emerytury (z dnia 29.XI) mam napisane, że wypłata zostanie wznowiona po ustaniu zatrudnienia.
   Anka z Warszawy

   Usuń
 5. Może "emerytka z podlaskiego " się chociaż odezwie i przepisze dokładnie słowo z słowo treść decyzji ZUS dot. wypłaty od 15.12.2012 r. ZAWIESZONEJ emerytury - oczywiście swoje dane osobowe nie podając.
  Może niech się wszyscy dobrze zastanowią zanim cokolwiek tu napiszą - ZŁE INTERPRETACJE - to tutaj na tym blogu codzienny chleb jak widzę .
  Szanowni Państwo - troszkę myślenia naprawdę nikomu nie zaszkodzi.
  Reasumując - żadnej decyzji o wznowieniu wypłacania zawieszonej emerytury naszej "emerytce z podlaskiego" ZUS BIAŁYSTOK nie podjął - Tak ?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to że tak, ale zamiast przepisywać lepiej zrobić skan i zamazać dane osobowe, przesłać do Pani Izy i zamieścić na blogu
   Krzysztof

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie - dla niektórych pisanie "po polsku" sprawia kłopot a co dopiero zeskanowanie dokumentu... :)
   Nie każdy "starszy" emeryt jest biegły w obsłudze komputera i korzystania z róznych funkcji.

   Usuń
  3. nie kazdy ma dostęp do internetu,a gazety i telewizja milcza

   Usuń
  4. A może ta Pani z podlaskiego zwolniła się z pracy?

   Usuń
 6. Co z emerytami zawieszonymi, którzy pracując w 2012 roku mieli zarobki wyższe niż poprzedni, wyliczony wskaźnik. Czy im także nie przeliczy się w 2013 roku emerytury na starych zasadach z nowym wskaźnikiem?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam informację z przed chwili oczywiście z COT Dzień dobry mam pytanie. Jestem na wcześniejszej emeryturze. W grudniu tego roku kończę 60 lat. Ale o powszechną emeryturę nie składam wniosku ponieważ jest niekorzystna ( niższa ). Ponieważ cały czas pracuję czy mogę po przedłożeniu RP7 za rok 2012 wskazać inne lata do przeliczenia emerytury i jak to będzie przeliczone.

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
  Witam,
  Jeżeli ma Pani przyznaną emeryturę wcześniejszą i pracuje Pani nadal, po zakończeniu roku można przeliczyć podstawę wymiaru, jeżeli wskaźnik podstawy wymiaru z uwzględnieniem zarobków osiągniętych po przyznaniu emerytury będzie wyższy od poprzedniego emerytura będzie obliczona ponownie z nową kwotę bazową obowiązującą w danym roku.

  Pozdrawiam
  Młodszy Konsultant
  Monika Bednarczyk
  Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
  tel. 801400987 ; 225601600

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PRAWDA JEST JEZELI WSKAZNIK WZROŚNIE , ALE MY MIELIŚMY OGRANICZENIE W ZAROBKACH I WSKAZNIK NIE WZROŚNIE :))

   Usuń
 8. No nie rozumiem!!! nawet nowa kwota bazowa, na jakiej podstawie. jezeli rocznik 1952 obowiązuje ten przepis, który zmieniają. Chyba, ze Nie jest pobierana emerytura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   proszę nie mylić przeliczania emerytur wcześniejszych uzależnionych od kwot bazowych, co do których po nowym roku przepisy się nie zmieniają, od emerytur powszechnych, nie uzależnionych ani od Rp-7 z ostatnich lat ani od kwot bazowych - do obliczenia powszechnych dla ur. po 1.01.1949 r. brane są pod uwagę zupełnie inne rzeczy

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  2. Tak tu jest racja.

   Usuń
  3. OK. ale ,czy ta nowa kwota bazowa zostanie zastosowana tylko wtedy jak wzrośnie wskażnik????
   Czy to nie jest tak,że w danym roku za który dokonuje się przeliczenia nowa kwota bazowa obowiązująca w danym roku stosowana jest do części socjalnej emerytury/24 %/.
   Przyznam,że się pogubiłam.

   Pozdrawiam
   B.R.

   Usuń
  4. Do Pani B.R.

   Jeżeli emerytura wcześniejsza, liczona w myśl starych zasad jest pobierana, a nowy wskaźnik, z doliczeniem roku po jej przyznaniu, jest wyższy od poprzedniego, to CAŁA emerytura wcześniejsza jest przeliczana od nowej kwoty bazowej. Jeśli wskaźnik jest niższy, będzie odmowa przeliczenia podstawy wymiaru w tym danym roku.

   24% wyłącznie przy części socjalnej ma zastosowanie w zupełnie innych przypadkach.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
 9. BARDZO PROSZĘ POMÓŻCIE DZISIAJ OTRZYMAŁAM DECYZJĘ Z ZUS O WYLICZENIU MI EMERYTURY TZW POWSZECHNEJ I MAM O 150 ZŁ MNIEJSZĄ OD TEJ WCZEŚNIEJSZEJ ZAWIESZONEJ ,MIAŁAM DZISIAJ JECHAĆ DO ZUS I WYCOFAĆ WNIOSEK O EMERYTURĘ POWSZECHNĄ KTÓRY MI DAŁA WRĘCZ WCISNĘŁA PANI W ZUS PRZY SKŁADANIU WNIOSKU O WZNOWIENIE WYPŁATY ZGODNIE Z TK.GDY JĄ WÓWCZAS PYTAŁAM TO MI ZAPEWNIŁA ŻE NA PEWNO WYBIORĄ TA KORZYSTNĄ GDYBY PRZYPADKIEM WYLICZONO MI NIEKORZYSTNĄ I NIC NIE WSPOMNIAŁA ŻE BĘDĘ SIĘ MUSIAŁA ZWOLNIĆ Z PRACY BYM MOGŁA POBIERAĆ EMERYTURĘ NALICZONĄ OBECNIE NADMIENIAM,ŻE NIE MIAŁAM ZAMIARU SKŁADAĆ WNIOSKU O EMERYTURĘ POWSZECHNĄ CHWILOWE ZAĆMIENIE WYKORZYSTAŁA PANI W ZUS . POMOŻCIE CO MAM ROBIĆ JAK POSTĄPIĆ ŻEBY TO WSZYSTKO ODKRĘCIĆ I POBIERAĆ EMERYTURĘ KORZYSTNIEJSZĄ ,MIAŁAM ZAMIAR JESZCZE PRACOWAĆ 1 ROK BO MAM DŁUGI DO SPŁACENIA PRACUJĄCA EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę złożyć w ZUS pismo o wycofanie wniosku o emeryturę powszechną. Wprawdzie z tego co odpisano pani Sandrze i co sam dziś usłyszałem w COT ZUS wynika, że stara wcześniejsza emerytura powinna być wypłacana, bo tę wyliczoną i tak ZUS zawiesi, ale lepiej dmuchać na zimne i wniosek wycofać. Nie rozumiem po co w ZUS wciskają te wnioski, trzeba mieć naprawdę wysoki kapitał początkowy i sporo na koncie indywidualnym (II-gi filar) by w wieku 60 lat (kobieta)emerytura powszechna wyszła większa od wcześniejszej ( ta zresztą podlega waloryzacji i przeliczeniom ze względu na rosnący staż pracy)
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Do Pani z Kielc

   Oczywiście, że wniosek można wycofać, miała Pani informację w pouczeniu

   Jednakże jest Pani w o wiele lepszej sytuacji niż inni tu piszący, ponieważ poznała Pani już dokładnie (i to przed nowym rokiem) kwotę swojej emerytury powszechnej i decyzję o jej wycofaniu, lub nie, może Pani podjąć świadomie, zagłębiając się nieco w te cyferki

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
 10. CHCIAŁA ZAPYTAĆ CZY JEST JESZCZE JAKIEŚ WYJŚCIE Z TEGO BŁĘDNEGO KOŁA ,BY MÓC WYCOFAĆ TEN WNIOSEK . EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
 11. PANIE KRZYSZTOFIE WIELKIE DZIĘKI ZA PODPOWIEDŹ,OBY MOŻNA BYŁO JĄ ZREALIZOWAĆ TAK JAK TU PISZE, BO JESTEM W ROZTERCE I JUŻ UWIERZYŁAM W TO ŻE TEN NASZ ZUS TO OSZUŚCI ,JUTRO POJADĘ I BĘDĘ CHCIAŁA TO WYCOFAĆ .JESZCZE RAZ DZIĘKI EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
 12. W POUCZENIU MAM,ZE GDY SIĘ NIE ZGADZAM Z TYM TO MOGĘ SIĘ ODWOŁAĆ DO SĄDU ,NIE MA TAM NIC O WYCOFANIU WNIOSKU. CHYBA ŻE Z TYCH NERWÓW COŚ NIE DOCZYTAŁAM ,A CZYTAM JUŻ TRZECI RAZ BO NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ ,ŻE TAK SIĘ DAŁAM OSZUKAĆ EMERYTKA Z KIELC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niech się Pani nie zamartwia, proszę spokojnie spać, o wycofaniu wniosku jest napisane na tym wniosku , co Pani składała. Bez problemu Pani wycofa wniosek, dadzą Pani do podpisu taki protokół wycofania, ja to robiłam w ubiegłym tygodniu, ale mi jeszcze nie zdążyli naliczyć.Tak, czy siak,to będą Pani płacić tą starą i wyższą kwotę emerytury, myślę, że nie trzeba się niepokoić. Życzę spokoju, niech Pani jutru napisze, jak poszło.Pozdrowienia.

   Usuń
  2. Pani Emerytko

   Czy przeczytała Pani pouczenie na wniosku, ktory złożyła Pani w swoim ZUSie? Czasem warto przeczytać dokładniej druk, na ktorym składa się własny podpis.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  3. Do Z.K.

   Mam pytanie.

   Czy jest jakiś extra druk ZUS,którym należy zwrócić się o naliczenie powszechnej emerytury?

   Czy wystarczy to zrobić pisząc pismo?

   Pozdrawiam
   B.R.

   Usuń
 13. OCZYWIŚCIE ŻE NAPISZĘ JAK POSZŁO NA PEWNO,A TAK NAWIASEM TO NIE MOGĘ SPOKOJNIE NAWET SIEDZIEĆ,CZEKAM TYLKO NA JAKĄŚ PORADĘ OD WAS, DZIĘKI SERDECZNE DZIĘKI ZA SŁOWA OTUCHY NIE MOGĘ REALNIE MYŚLEĆ. JAK TAK PISZE W TYM WNIOSKU TO ODETCHNĘŁAM TROSZKĘ EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
 14. A NO NIE CZYTAŁAM PRZYZNAM SZCZERZE JESZCZE RAZ WSZYSTKIM WIELKIE DZIĘKI ZA WPISY POZDRAWIAM SERDECZNIE EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
 15. WRÓCIŁAM Z ZUS W KIELCACH, PANI W " OKIENKU' PRZYJĘŁA MÓJ WNIOSEK O COFNIĘCIE "WNIOSKU O EMERYTURĘ POWSZECHNĄ" TA OD 60-TKI I TYLE. POWIEDZIAŁA TYLKO ŻE TA INFORMACJA O COFNIĘCIU WNIOSKU JEST ZŁOŻONA W CZASIE W KTÓRYM MI PRZYSŁUGUJE PRAWO WYCOFANIA WNIOSKU,I TYM RUCHEM ZATRZYMAŁAM WSZYSTKIE INNE POSUNIĘCIA, WNIOSEK MÓJ O EMERYTURĘ ZŁOŻONY 26 LISTOPADA NIE BĘDZIE ROZPATRYWANY,BRANY POD UWAGĘ . ZAZNACZAM ŻE NIC NIE WSPOMNIAŁAM ŻE MAM JUŻ DECYZJĘ I WYLICZENIA JAKIE BĘDĘ MOGŁA OTRZYMYWAĆ PO ZWOLNIENIU SIĘ Z PRACY. ZAPYTAŁAM DLACZEGO WCISKAJĄ WNIOSKI O PRZELICZENIE EMERYTURY TEJ POWSZECHNEJ JAK DOBRZE WIEDZĄ ŻE JEST TO BARDZO NIEKORZYSTNE ,TO ZAMILKŁA I NIC NIE MÓWIŁA NA TEN TEMAT
  PYTAŁAM O WNIOSEK KTÓRY ZŁOŻYŁAM 26 LISTOPADA O WZNOWIENIE WYPŁATY EMERYTURY ZAWIESZONEJ TO POWIEDZIAŁA ŻE ONI MAJĄ DO 22 GRUDNIA PRZYJMOWAĆ WNIOSKI O WZNOWIENIE,A DECYZJA BĘDZIE DOPIERO PO TYM TERMINIE,BO NIE MAJĄ WYTYCZNYCH.
  EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i po co było się denerwować? A co miała powiedzieć?
   Że z góry im kazali wciskać wnioski? Wszystkim zawieszonym "powszechna" wychodzi mniejsza, a to dlatego, że mamy za mały kapitał początkowy
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 16. BARDZO DZIĘKI ZA USPOKOJENIE, CHOCIAŻ W NOCY I TAK NIE MOGŁAM SPAĆ ,ALE BYŁAM BARDZIEJ SPOKOJNA.POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH EMERYTKA Z KIELC

  OdpowiedzUsuń

 17. Wycofanie wniosku (tekst ze strony ZUS)


  Osoby, które już po złożeniu wniosku, a nawet po przyznaniu świadczenia zorientują się, że np. korzystniejsze byłoby złożenie tego wniosku w innym terminie - mogą wycofać wniosek. Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło w jednej z form przewidzianych dla zgłoszenia wniosku.
  Oznacza to więc, że wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli zostanie złożone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu, lub zgłoszone drogą elektroniczną - nie później jednak niż do dnia uprawomocnienia się decyzji, tj. w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji.

  Proszę mnie utwierdzić w tym że dobrze rozumiem powyższy tekst - otrzymuję decyzje ZUS o przyznaniu np. emerytury powszechnej 30.12.2012 r i mam 30 dni na wycofanie tego wniosku i rezygnację - w terminie do 30.01.2013 r. Czy tak?
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SZANOWNA PANI!!
   kTOŚ nas wkręca w emerytury powszechne ? przecież emerytura to emerytura a wcześniejsza to pewniak z podwyżką ponieważ ZUS po osiągnięciu wieku kobiety 60 lat mężczyżni 65 lat wypłaca pełną bez ograniczeń w zarobkach z automatu ! POZDRAWIAM !! EMERYT 2008 r

   Usuń
  2. Do Sandry Tak jest Ja ukonczyłam 60 lat w 2011 i dałam wniosek o naliczenie wg/nowych zasad ,tak się nazywa wniosek o emeryturę powszechńą.Wyszło o 100 zł mniej ,wycofałam wniosek w ciągu 30 dni i dostałam umorzenie postępowania.Pozdrawiam Barbara

   Usuń
  3. Pani Sandro

   Oczywiście, że tak. Nawet wnioski o emerytury powszechne złożone w ZUS 31.12.2012 r., mogą być po otrzymaniu decyzji z wyliczeniem jej kwoty wycofane przed jej uprawomocnieniem.

   Przykład: składam wniosek 31.12.2012 r. ZUS wydaje mi decyzję z kwotą mojej emerytury np. 25 stycznia 2013 r. Mój wniosek złożony 31.12.2012 r. mam prawo wycofać nawet w lutym 2013 r., przed uprawomocnieniem się tej decyzji.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  4. Pani Barbaro

   Czy policzyła Pani sobie swoją emeryturę powszechną w tym roku, uwzględniając roczną + kwartalne waloryzacje kapitału i składek oraz mniejszą liczbę miesięcy życia?

   Dla przykładu, waloryzacja kwoty składek i kapitału w wysokości 300 000 (można wstawić swoją) już o 5,18% jaka była za rok 2011, daje nam dodatkową kwotę 15 540 zł. Do tego są waloryzacje kwartalne uzależnione od kwartału, w którym składa się wniosek o emeryturę powszechną i obejmujące już całą tą zwaloryzowaną waloryzacją roczną kwoty 315 540 zł (np. za I kw.br waloryzacja tej kwoty wynosiła 114,05%) i to jest do podzielenia przez mniejszą niż wcześniej przewidywaną liczbę miesięcy trwania życia podawaną zawsze od kwietnia przez GUS.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  5. Podpowiedź

   Ponieważ jest jeszcze kilka dni roku 2012, zainteresowani mogą poznać dokładnie kwotę swojej emerytury powszechnej, bez składania wniosku. Warto skorzystać z rejestracji w pue na stronie zus, przeczytać kwotę swoich składek i kapitału zwaloryzowaną już do czerwca 2012 r., podzielić przez liczbę miesięcy życia i podejmować świadome decyzje.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  6. Uzupełnienie

   Średnie dalsze trwanie życia według komunikatów Prezesa GUS ma tendencję rosnącą, ale nie na tyle, by po roku lub dłużej od poprzednio wycofanego wniosku nie było dla konkretnej osoby niższe. Naturalnie warto sprawdzić liczbę tych wskaźników w zależności od tego, jak szybko po wycofanym wniosku składamy o następny.

   Pozdrawiam
   Z.K.


   Usuń
  7. Bardzo dziekuję za wszystkie odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam.

   Sandra

   Usuń
 18. Mylicie moi mili emeryturę ta średnia gusowska lat dotyczy tylko tych którzy poraz pierwszy złożą wniosek o emeryturę a Ci którzy są na wcześniejszej to można wejść na stronę moja emerytura i wyliczyć sobie samemu wpisując swój kapitał i składki to bardzo proste ja jak policzyłam to wyszło mi ok 200 zł mniej niż emerytura wcześniejsza więc czym prędzej swój wniosek o powszechną emeryturę wycofałam zrobiłam to trzy dni temu. Zastanawiam się dlaczego tak usilnie w ZUS namawiają do złożenia tego wniosku chyba takie polecenie odgórne mają

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że właśnie po to, by ta duża część osób, której wyszło więcej, nie żałowała, że o nią nie złożyła.

   Gdyby tak nie było, to na przestrzeni lat od 1.01.2009 r. do chwili obecnej nie było by żadnej kobiety, której by wyszła wyższa powszechna, a wystarczy zapytać koleżanek ur. po 1.01.1949 r. jak jest.

   Złożenie, przeczytanie kwoty i ewentualne wycofanie wniosku nie zaszkodzi, a nie złożenie w stosownym czasie może boleć do końca życia.

   Pozdrawiam
   Z.K.


   Usuń
  2. Oczywiście Pani Barbara może w tym roku składać wniosek o emeryturę powszechną znów po raz pierwszy, bo tamten wycofała.

   Policzyć, a nie przeliczyć, może ją więc w tym roku jeszcze raz od nowa uwzględniając waloryzację roczną i kwartalne składek i kapitału przez inną liczbę przewidywanych miesięcy życia i zobaczyć ile jej teraz wyjdzie - nawet z ciekawości - i jak to się ma w odniesieniu do tej wcześniejszej w tym roku

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam Barbara

   Usuń
 19. A jak to jest z uprawnionymi do wcześniejszej emerytury kobietami. Warunki: wiek - 55 lat i staż emerytalny spełnione do 31.12.2008r. Do tej pory: pozostaję w zatrudnieniu, wniosku o wcześniejszą emeryturę nie składałam, wiek emerytalny wg dotychczasowych przepisów ukończyłabym 14.12.2013r., ale w związku ze zmianą wieku emerytalnego powszechny wiek emerytalny osiągnę w kwietniu /czy maju?/ 2014r/?
  Kiedy powinnam złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Jeśli złożę w listopadzie 2013 r. to czy zostanie wyliczona wg starych zasad? I co dalej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego w 2014r. a może korzystniej byłoby złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę jeszcze teraz do końca 2012r. W ZUS mówią, żeby złożyć obojętnie kiedy byle przed kwietniem 2014r. Sama nie wiem.
  Dodatkowo podaję, że wcześniej nie składałam wniosku, bo od 5 lat moje wynagrodzenie w stosunku do przeciętnego spada i wskaźnik również i mówili w ZUS, że nie będę mogła dopracowanych lat doliczyć i przeliczyć w całości wg nowej kwoty bazowej, bo nie wskażę korzystniejszych lat.
  Pomóżcie, bo widzę, że jesteście bieglejsi w tych przepisach. Z góry dziękuję i życzę Wesołych Świąt - Teresa.

  OdpowiedzUsuń