5 grudnia 2012

Na nowej emeryturze straci ten, kto pobierał wcześniejszą

Artykuł z Gazety Prawnej

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. przechodzą na tzw. nową emeryturę, uzależnioną od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Nowe świadczenie to wynik podzielenia sumy składek i kapitału (podstawy jej obliczenia) przez tzw. średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku zakończenia aktywności zawodowej.

Zmienione wyliczenia

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają osobie uprawnionej do wcześniejszej emerytury nabyć prawo do świadczenia przyznawanego po ukończeniu powszechnego wieku uprawniającego do wypłat z ZUS. Ten oblicza jego wysokość na ogólnych zasadach, a świadczeniobiorca może następnie wybrać, z jakiego tytułu chce pobierać pieniądze.
Od 1 stycznia 2013 r. wcześniejsi emeryci nadal będą mogli nabywać prawo do świadczenia powszechnego. Na ich niekorzyść zmienią się jednak zasady ustalania jego wysokości. Wszystko za sprawą ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja przewiduje, że podstawa obliczenia emerytury przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy będzie pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych świadczeń z ZUS. Chodzi zarówno o te przyznane na podstawie obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (np. emerytury pracowniczej, kolejowej, górniczej, z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), jak i przepisów emerytalnych obowiązujących przed dniem wejścia jej w życie.

Niższe wypłaty

Podstawa obliczenia świadczenia zostanie również pomniejszona o wysokość pobranej emerytury nauczycielskiej przewidzianej w art. 88 Karty nauczyciela. W każdym przypadku redukcji będą podlegały kwoty wcześniejszych świadczeń przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Na analogicznych zasadach podstawa obliczenia wypłat z ZUS po 1 stycznia 2013 r. będzie zmniejszana o kwoty pobieranych emerytur częściowych (świadczeń wprowadzonych wyżej wspomnianą nowelizacją, które będą przyznawane przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego).
Wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. zmiany będą niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przed uzyskaniem powszechnego wieku pobierały wcześniejszą emeryturę przez długi okres, np. kilka lat. Muszą się wówczas liczyć ze znacznym zmniejszeniem właściwego świadczenia.
7,32 mln osób pobiera emerytury i renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

62 komentarze:

 1. jaw ciutinnym temacie.Mianowicie zadzwoniłamdzis do swojej znajomej (kierownicze stanowisko,a więc osoba majaca info. z pierwszej ręki) i dowiedzialam się,ze Zus ma 30 dni od 22 listopada na odwieszenie emerytury czyli wyplatę za listopad i grudzień. Na temat sposobu wypłaty świadczeń od pażdziernika 2011 do paxdziernika 2012 nic jeszcze nie wiadomo (kiedy,czy z odsetkami i w jaki sposób).
  Julia z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ta znajoma to pracownik funkcyjny ZUS-u? Jeśli tak to może wie więcej czyli czy to stanowisko jest jakąś wytyczną centrali ZUS lub Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej? Dobrze by to było wiedzieć abyśmy w swoich miejscowościach mieli jasność w sprawie i byśmy mieli podkładkę do ewentualnej dyskusji ze swoim ZUS-em jesli będzie czynił trudności z odwieszeniem. Pozdrawiam serdecznie uwielbiany przeze mnie Kraków - Wanda z Poznania

   Usuń
  2. Jak Kraków jest tak "uwielbiany" to może zrobimy na wiosnę jakiś "Zlot Zawieszonych Emerytów " jak już poczujemy smak wygranej i przez chwilkę jak wpłyną nam wyrównania na konta poczujemy się "bogate" :))))))
   Anka - Kraków

   Usuń
  3. Ja też kocham Kraków. Możemy zorganizować ZJAZD ZWYCIĘSKICH ZAWIESZONYCH w Krakowie na wiosnę. Serdecznie wszystkich pozdrawiam:-)
   Małgorzata z Łodzi

   Usuń
  4. Chociaż coś :)

   Usuń
  5. Ja już wcześniej proponowałam Warszawę.Dojechać z Olsztyna do Krakowa to cały dzień jazdy pociągiem,niestety.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
  6. Miejsce możemy oczywiście uzgodnić. Serdecznie pozdrawiam
   Małgorzata z Łodzi

   Usuń
  7. Zła wiadomość to ta,że jednak emerytur nie powinno być przed świętami ZUs wypłaci je do 30 dni od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw (zgodnie z zasadą verba volant scripya manet).Sprostowałam informację u znajomej z Zus.
   Julia z Krakowa

   Usuń
  8. 30 dni od opublikowania wyroku wypada 22 grudnia.Jola z Lublina

   Usuń
  9. Dobry pomysł. Kraków serdecznie zaprasza wszystkich zawieszonych emerytów. Może być na wiosnę.
   Pozdrawiam
   Barbara z Krakowa

   Usuń
  10. Kochani !
   Od dnia złożenia przez nas wniosku o podjęcie wypłaty, ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie uchylenia swojej wcześniejszej decyzji o zawieszeniu. Jeżeli ZUS uzna, że "sprawa jest skomplikowana" może przedłużyć termin na wydanie decyzji "o odwieszeniu" na kolejne 30 dni (powiadomi nas o tym pisemnie). Obowiązek takiego postępowania wynika z k.p.a.

   Usuń
 2. Wielkie dzięki za tę informację. Może chociaż Święta Bożego Narodzenia będą zasobniejsze.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Halina

  OdpowiedzUsuń
 3. Wracając do prezydenta RP B. Komorowskiego i jego "wspaniałego" dla nas rozwiązania, wedle którego mieliśmy po 18 miesiącach, czyli w marcu 2013, skorzystać z nowego przeliczenia emerytur w ramach rekompensany za ich przymusowe zawieszenie. I co teraz, w świetle tej wiedzy? Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 4. No to przynajmniej te osoby ,które jeszcze pracują będa mieć wspaniałe święta,gorzej z tymi co musieli się między czasie zwolnić
  pozdrawiam wszystkich

  OdpowiedzUsuń
 5. a kiedy oddadzą zaległe emerytury podobno nie maja wytycznych

  OdpowiedzUsuń
 6. pani w zus mi też powiedziała ze nie wie co z moim wnioskiem bo jeszcze nie maja wytycznych po jaki czasie zus powinien dostać wytyczne

  OdpowiedzUsuń
 7. A osobom, które jeszcze czekają na apelację też odwieszą?

  OdpowiedzUsuń
 8. moim zdaniem to nikomu nie odwiesza z wszystkim trzeba będzie iść do sądu

  OdpowiedzUsuń
 9. To bardzo dobry pomysł - spotkanie wiosną 2013 w Krakowie. Kraków jest piękny, ma swój "mikroklimat", chociaż mieszkam we Wrocławiu i bardzo lubie swoje miasto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja bardzo chcę poznać Wrocław bo "troszkę" znam świat a we Wrocławiu który ponoć jest przepiękny jeszcze nie byłam ...wstyd!!!..
   Jak dostanę kaskę to na pewno sobie "zafunduję" 2 dni we Wrocławiu :)
   Anka - Kraków

   Usuń
  2. Ha ! a może tak Podlasie, Mazury ? Puszcza Bialowieska? spotkanie w naturze na luzie.

   Usuń
  3. O tak, tam jest pięknie!!!! Anna Zielona Góra

   Usuń
  4. Nie ma problemu. CAŁA LPGISTYKĘ BIORĘ NA SIEBIE.

   Usuń
  5. Miłe Panie,
   A może do Radomia do Pana Mariana;)

   Usuń
  6. Pan Marian to raczej powinien wyjechać w piękną spokojną okolicę, a my zbudujemy lektykę i będziemy nosić NASZEGO KRÓLA.
   Usuń
  7. Doskonały pomysł - mamy co swiętowac pojadę nawet na koniec świata. Maria z Kielc

   Usuń
  8. I ja jestem chętna na spotkanie. Zapraszam Wrocławia, miasta z klimatem :-)))

   Pozdrawiam serdecznie

   Ewa, Wrocław

   Usuń
  9. do Wrocławia rzecz jasna :-)))

   Ewa

   Usuń
 10. Do Pani Katarzyny z 13,15 - po 18 -tu miesiącach ale zawieszonej emerytury i podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu.
  Jeśli wyrównają nam zawieszone emerytury to nie będziemy spełniać tego warunku.

  OdpowiedzUsuń
 11. W tej chwili najważniejsze jest to aby każdy kto ukończył 60 lat złożył wniosek o przliczenie emerytury z wczesniejszej na powszechną . Jezeli ktoś tego nie uczyni do końca grudnia 2012r to jak jemu ZUS przeliczy w 2013 r. to pomniejszy jego emeryturę o pobrane świadczenia ( emeryturę wczesniejszą) Im dłużej ktoś bedzie pobierał wczesniejszą emeryturę tym jego emerytura będzie niższa. Więc kto tego jeszcze nie zrobił to niech spieszy się do końca grudnia tego roku. ( Art . do tego tematu jest wyżej). Pozdrawiam wszystkich emerytów.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wreszcie zaczęliśmy normalnie i po ludzku rozmawiać.
  Moi drodzy mamy ostateczny wyrok TK, ktore nasze państwo MUSI wykonać ! Nawet jesli nie jest to po jego mysli ( czytaj byla pani minister Fedak i ci wszyscy inni którzy uchalili taki knot legislacyjny).
  Mogą jedynie nieco przedłużyć postępowanie, ale wtedy narażają Skarb Państwa na zapłatę wymagalnych zobowiązań wraz z odsetkami, a w najgorszym wypadku masowymi pozwami do sadow. Nie przypuszczam, aby osoby będące przy władzy i zdrowych zmysłach dopuściły do takiej sytuacji.
  Bądźmy dobrej myśli !!!!
  (bk)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dlatego,że powoli opadają emocje po pierwszej entuzjastycznej reakcji i jakby niedowierzaniu na zwycięstwo państwa prawa.Nie ma się co dziwić takim reakcjom,tyle żeśmy czekali w napięciu,chociaż pewni że zostaliśmy potraktowani bezprawnie, nie do końca ufaliśmy TK.Przynajmniej ja tak miałam. Teraz jestem bardziej wyciszona i tak sobie myślę,że nie koniecznie chodzi mi o kasę,ale o świadomość,że moje państwo mnie nie zawiodło.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
  2. a mi chodzi o kase bo to nie jest mala kwota i mam nadzieje ze je odzyskam ale mysle tez sobie ze to bedzie dluga droga.
   zastanawia mnie po co kazali skladac wnioski do 22 grudnia jak nie maja jeszcze wytycznych i nie wiedza jakie maja dawac odpowiedzi na wnioski
   c

   Usuń
  3. Mnie też chodzi o kasę, ponieważ mało zarabiam.Zus nie ma pieniędzy a musi nas policzyć.Pani z Zus w TK nie wiedziała ile potrzeba pieniędzy dla nas na wypłatę po wygranej sprawie.Wszyscy łącznie z rządem mysleli ,że przegramy.A tu klops, nie ma wyjścia po wyroku TK . Musimy czekać, oni dobrze główkują skąd wziąsć pieniądze.NIC nie zmieni wyroku TK,dlatego teraz spokojnie czekam.Serdecznie pozdrawiam .Ewa

   Usuń
  4. Po to "kazali" do 22 grudnia, że termin ten wynika z przepisów prawa.

   Usuń
  5. Wybudowalismy Basen Narodowy,a ero potrzebne nam bylo jak zajacowi dzwonek ,,,,, przegrana za nasza kase

   Usuń
  6. "Basen Narodowy" okazał się cyrkiem i pośmiewiskiem.

   Usuń
  7. Źle mnie zrozumieliście.Kasa jest bardzo ważna w całej tej sprawie,bo nam się zgodnie z prawem należy.Tyle,że teraz mogę już na nią poczekać bez denerwowania się i bez obawy,że np państwo bezprawia ograbi mnie z należnego mi świadczenia.Po prostu odzyskałam jakąś część wiary w polską praworządność.A to jest dla mnie bardzo ważne.
   Pozdrawiam.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
  8. DOKŁADNIE.Krystyno,podzielam pogląd.
   Pozdrawiam
   Barbara
   Wrocław

   Usuń
 13. Nie mają wytycznych to za chwilę będą mieć wytyczne.Kochani mamy wyrok TK.Nic już nie da się wymyślić.Wierzę,ze przyspieszą procedurę w sądach.Prezydent pakuje paczkę w telewizji dla biednych rodzin na święta.o nas milczy a co dziwicie się?Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka refleksja..........Jak tylko zaczęli pokazywać "naszego - waszego darczyńcę", to zaraz przełączyłam kanał. Dla biednych dzieci............. a z kąd ONE są, chyba nasze Polskie, jak byśmy wszyscy godnie zarabiali nie potrzebowałyby te dzieci tagiego cyrku , który ich może nawet poniża. Każdy chciałby sam być wystarczający . Nie każdy jest odważny i wyciąga rękę o pomoc. Wanda

   Usuń
  2. PEŁNA ZGODA z poglądami Wandy zrobiłam to samo
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. A tak wogóle , to życzę wszystkim DUUUUŻŻŻŻŻYYYYCCCCHHHHHH prezentów od Świętego Mikołaja Biskupa. Wanda

   Usuń
 14. Bardzo proszę o podpowiedź co ma być wpisane w wykropkowane miejsca w zamieszczonym wniosku do sądu?

  "W uwzględnieniu mojego wniosku z dnia ………………….. r. (do sprawy E ………………..) przyznano mi prawo do emerytury bez konieczności rozwiązania stosunku pracy."
  Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, bo się zagubiłam,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..a co to za pismo płodzisz ? do kogo ? To jest istotne aby ci odpowiedzieć bo np. to E...... to może być nr. twojej emerytury / na legitymacji emeryckiej masz tam taki nr. zaczynający się od E......
   Może to być również nr. jakichś akt sprawy jeżeli piszesz do sądu.
   PROŚBA PO RAZ SETNY. PROSZĘ DOKŁADNIE PISAĆ O CO KOMUŚ CHODZI W JEGO PYTANIU A NIE :lecieć" na skróty myślowe".
   Nikt tu nie jest jasnowidzemi i nie wie CO PANI PISZE I DO KOGO?????

   Usuń
  2. w miejsce kropek z dnia proszę wpisać datę złożenia wniosku o przyznanie pani emerytury ,
   do sprawy wpisać nr pani emerytury jest on na każdej decyzji z zus i na legitymacji zusowskiej
   Pozdrawiam Julia

   Usuń
  3. Dziękuję bardzo Pani Julio, dużo jest tego i się "zakręciłam". Jest to wniosek do sądu, który mamy na blogu i nie "płodzę" żadnego , swojego pisma jak okreśił Pan wyżej,
   pozdrawiam

   Usuń
  4. Wszystko będzie dobrze
   pozdrawiam Julia z Gniezna

   Usuń
 15. Tak sobie myślę , że zaległe emerytury napewno dostaniemy, ale bez odsetek. Proszę zauważyć że SA orzekają obecnie odwieszenie, wypłatę ale zaznaczają że bez odsetek. W przepisach dotyczących ZUS zaznaczono że odsetki są wypłacane gdy zwłoka jest zawiniona przez ZUS. Tutaj ZUS realizował ustawę, więć nawet sądownie nie uda się ich wyegzekwować. Może się mylę i będzie inaczej. Ja sobie wyliczyłam że tych odsetek uzbierało się +- 1500 zl bo to 13% rocznie. Pozdrawiam, wspaniałych prezentów od Sw Mikołaja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja tak sobie myślę : niech mi już ZUS tych odsetek nie "oddaje" tylko wypłaci zaległe świadczenia i odwiesi emeryturę to będzie dla mnie największy prezent pod choinkę.!!!
   Jak już się z ZUS- em uporam to i może będę miała ochotę no i siły na egzekwowanie odsetek - sądownie od Skarbu Państwa :) :) :)
   Anka Kraków.

   Usuń
  2. Anka,nie pękaj walcz do końca.

   Usuń
 16. Otrzymałam odpowiedz z ZUS _meritum_ " w zwiazku z tym skargę o wznowienie postępowania należy skierować do właściwego sądu powszechnego" Oczywiście sprawa była w sądzie.
  pozdrawiam- Siedlce.

  OdpowiedzUsuń
 17. a proszę napisać czy Pani już pobiera emeryturę
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak jestem zawieszona , klasyczny przypadek. Złozyłam wniosek o wypłatę zgodnie z instrukcjami. To odpowiedz na moje pismo.
  Laknicznie " odwołała się Pani do sądu i zapadł wyrok w związku z tym należy skierować skargę do właściwego sądu"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy była sprawa w sądzie po ogłoszeniu wyroku TK?

   Usuń
  2. Pani z Siedlec napisała,że otrzymała odpowiedz ZUS do którego zwróciła się już po wyroku TK.
   Natomiast ZUS odpisał,że skoro się odwoływała wcześniej, to należy złożyć skargę do Sądu.
   I tak należy zrobić zgodnie z poradami podanymi tu na blogu.

   Usuń
 19. Witam !
  Mam jedno pytanie. Zarówno Sąd Okręgowy , jak i Apelacyjny zasądziły ode mnie na rzecz ZUS-u koszty zastępstwa procesowego
  /łącznie 180 zł/. Do tej pory tego nie zapłaciłam. Nie wiem, czy pisząc skargę o wznowienie postępowania zamieścić tam punkt dotyczący anulowania tych opłat. Będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

 20. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam pytanie czy ktoś może ma wiedzę na ten temat jestem emeryką na wcześniejszej emeryturze pracuję i mam zawieszoną. Złożyłam wniosek o odwieszenie i drugi o wypłatę zaległych świadczeń. Jednocześnie złożyłam wniosek o emeryturę powszechną i zastaniawiam się czy w związku z tym mój wniosek o emeryturę powszechną po ukończeniu 60 lat nie zostanie potraktowany jako nowy złożony w czasie kiedy nie można już pracować bez zwolnienia się z pracy ( wyrok TK dotyczy tylko osób które korzystały z tego przywileju a więc tych co mieli wypłacaną emeryturę od stycznia 2009 do grudnia 2010i w związku z tym , że złożony w 2012 roku nie będę mogła pobierać emerytury pracując , ponieważ w wyroku TK wyraźnie powiedziane , że pobieranie emerytury i odwieszenie dotyczy to tylko tych emerytów którym pozwalała ustawa na pobieranie emerytury i nie zwalnianie się czyli do końca 2010 roku Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu kiedy Ty kończysz 60 lat?

   Usuń
 22. No cóż już nic mnie nie zaskoczy w tm złodziejskim kraju!!!!!
  Tu się nie dz żyć spokojnie i bezpiecznie!!!!!

  OdpowiedzUsuń