10 grudnia 2012

OSTRZEŻENIE DLA TYCH CO CHCĄ PRZEJŚĆ NA EMERYTURY POWSZECHNEJeżeli emeryt pobierający wcześniejszą emeryturę złoży wniosek o naliczenie emerytury powszechnej zostanie potraktowany tak jak ci co nabyli prawo do emerytury po
1 stycznia 2012 r, czyli będzie wobec niego działał art
103a i aby pobierać emeryturę będzie się musiał zwolnić
z pracy .

Nie ma żadnego obowiązku występowania o emeryturę powszechną, zgodnie z prawem jest ona obliczana i
wypłacana na wniosek zainteresowanego. Radzę pozostać na wcześniejszej emeryturze do chwili zakończenie stosunku pracy i dopiero wtedy składać wniosek o powszechną,
jeśli wyjdzie mniejsza to ZUS pozostawi dotychczasową.

Krzysztof

Panie Krzysztofie bardzo dziękuję za wsparcie i proszę o więcej :)

82 komentarze:

 1. Jeżeli złożyłam wniosek o emeryturę powszechną (29 listopada) to teraz powinnam go wycofać. Czy dobrze myślę?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dzisiaj ten problem mnie nurtował. Biłam się z myślami, bo w sierpniu br. skończyłam 60 lat i nie byłam pewna czy mam teraz wystąpić z wnioskiem o emeryturę powszechną. Bardzo dziękuję za radę. Pozostaje na wcześniejszej. Jak to mówią - lepszy wróbel w garści niż gołąb na dach.
   Pozdrawiam Anna

   Usuń
 2. Panie Krzysztofie serdecznie dziękuje za pomoc i trafne podpowiedzi.Dzisiaj byłam z w ZUS-ie aby się dowiedzieć czegoś n/t przeliczenia emerytury na powszechną w III 2013 r. kończę 60 lat i obejmie mnie już nowy przepis i wyliczenie będzie z emerytury kapitałowej i napewno nie zyskam .Pani stwierdziła też, że znowu dla rocznika 1953 przepis zadziała wstecz i na naszą niekorzyść. Nie dość,że wiek powszechny emerytalny osiągnę 1 miesiąc póżniej to jeszcze nic nie zyskam.Czuję się znowu nabita w butelkę.Nie wystąpię o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat tak jak Pan słusznie podpowiada.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
  Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osiągnęłam wiek emerytalny w tym roku i wynika z tego, że też nic nie zyskam, a nawet mogę stracić przechodząc na emeryturę powszechną.
   Brak słów na to wszystko
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 3. Witam Was Zawieszeni. Jestem rocznik 1950 i też stoję przed dylematem co robić z tą wcześniejszą emeryturą?/ Udałam się dziś do ZUS po informację, o co tu chodzi z tą ustawą, która ma wejść od 1.01.2013 roku. Pani jednoznacznie nie odpowiedziała, ale zadałam jej kilka pytań , które mie interesują. Więc tak: nie należy uzywać słowa emerytura powszechna lecz ci mają skńczone 60 lat mogą jak chcą złożyć do ZUS "wniosek o naliczenie emerytury w/g nowych zasad". Jeżeli nowe naliczenie będzie mniejsze to pozostaną na tym co pobierają, bo ZUS im nie zmniejszy.Do wniosku należy dołączyć Rp-7, a wnim należy ująć dochód od roku w ktorym się przeszło na emeryturę wcześniejszą do roku 2011. Na podstawie tych danych zostanie naliczona emerytura w/g nowych zasad. Pytałam, czy po naliczeniu emerytury w/g nowych zasad będę mogła nadal ją pobierać i pracować. Pani z ZUS powiedziała, że tak. Tak wyglądała moja rozmowa i tyle się dowiedziałam co Wam przekazuję.
  Mam prośbę,czy zgadzacie się z ta moją informacją, bo nie wiem co robić, a czas mija do końca roku coraz mniej czasu.

  Również pytałam o tę ustawę, która ma wejść, no i prawdopodobnie bedzie mniej korzystna dla tych co teraz nie złoża wniosku, a mogą.
  Jestem w kropce co robić z tym naliczeniem, bo czytam różne opinie na ten temat???????????????
  Może niech jeszcze raz wcześniejszy emerut , który złożył i dokonał sobie takiego naliczenia potwierdzi czy będzie mógł ją pobierać bez konieczności zwalniania się z pracy.

  Teraz informacja: emerytury wstrzymane. W tym miesiącu naliczają, ale tylko bieżące , tzn od daty złożenia wniosku o odwieszenie, a co z zaległymi to jeszcze cisza.
  Regina

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Panie Krzysztofie. Czytam Pana artykuł i nie wiem co mam robić??????????Byłam dziś w ZUS i pytałam. Jeżeli złożę wniosek o naliczenie emerytury w/g nowych zasad z tytułu ukończenia 60 roku zycia, czy będzie wypłacana bez konieczności zwolnienia się z pracy??? Pani potwierdziła, że ją otrzymam i nadal będę mogła pracować. Mam pytanie gdzie Pan uzyskał tę informację. Gdzie mam jej szukać? Z góry dziekuje za informację teraz już nie wiem co dalej robić??
  Regina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wniosek lub pismo o przeliczenie z nową kwotą bazową a nowy wniosek o emeryturę powszechną to jest chyba różnica.

   Usuń
  2. Dokładnie jest tak jak w poście z 20.28 to dwie różne sprawy.

   Usuń
  3. Opieram się na odpowiedzi jaką otrzymała jedna z koleżanek z COT ZUS-u. a brzmi ona tak :
   "Aby ubiegać się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym należy
   rozwiązać stosunek pracy. Jeżeli nie spełni Pani tego warunku prawo
   zostanie przyznane ale wypłata zawieszona. Wniosek o emeryturę w
   powszechnym wieku emerytalnym może Pani złożyć w każdym momencie,
   jednakże jeśli zrobi to Pani w przyszłym roku to podstawa wymiaru
   zostanie pomniejszona o wcześniej pobrane emerytury. W przypadku gdy
   emerytura wyliczona na nowych zasadach okaże się niższa od obecnie
   wypłacanej, ZUS bezie wypłacał wyższe świadczenie lub wybrane przez
   Panią."
   Wynika z tego że w przypadku złożenia wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym (zwaną też emeryturą powszechną) ZUS potraktuje to jako nabycie prawa do emerytury po 1.01.2012, czyli będzie działał artykuł 103 a ustawy. Oczywiście kto chce niech ryzykuje utrata wypłacanej emerytury. Natomiast niewystępowanie z wnioskiem niczym nie grozi, dalej pracujemy i pobieramy emeryturę, Przeliczymy sobie jak zakończymy zatrudnienie, jak wyjdzie mniej to ZUS pozostawi to co otrzymywaliśmy

   pozdrawiam Krzysztof

   Usuń
  4. Panie Krzysztofie czy jeśli złożę do ZUS teraz w grudniu Rp-7 za 11 miesiecy br. to ZUS przeliczy mi świadczenie po staremu, czy lepiej zrobić to w marcu 2013r.
   Pozdrawiam Anna

   Usuń
 5. UWAGA UWAGA,
  Drodzy Państwo, mam bardzo ważną informację.
  Otóż do tej pory pisałem na tym blogu - że te osoby, które są na wcześniejszej emeryturze mają ją zawieszoną, a na podstawie korzystnego orzeczenia TK będą mieli odwieszoną będą mogli po tymże odwieszeniu oraz osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego bez rozwiązywania stosunku pracy przejść na emeryturę powszechną. Utwierdzony byłem w tym przekonaniu dwiema rzeczami:
  1) rozmową z konsultantem COT na czacie oficjalnej strony ZUS - pani w tej rozmowie potwierdziła kilkakrotnie powyższe stwierdzenie
  2)analogią do sytuacji w której ZUS nie wymagał rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na wcześniejszą emeryturę od osób które rozwiązały ten stosunek ALE przed przejściem na emeryturę wcześniejszą lub "po groźbie" ZUS o wstrzymaniu prawa do emerytury z dniem 1.10.2011.

  Nie ukrywam jednak, że nie pozostałem głuchy na kolejne wpisy osób które przychodziły z ZUS ze zgoła odmiennymi informacjami...
  Postanowiłem więc po raz drugi połączyć się z konsultantem COT ZUS i co?????
  otrzymałem ZUPEŁNIE INNĄ opinię niż ta pierwsza - w związku z czym niezwłocznie o tym Panią konsultantkę poinformowałem - jako że zapisałem poprzednią rozmowę - przesłałem jej treść. W odpowiedzi Pani konsultant bardzo Cię zaskoczyła i poprosiła o numer telefonu gdyż nie jest w stanie w tej chwili jednak odpowiedzieć na moje pytanie....
  Następnego dnia otrzymałem telefon z centrali ZUS - nazwiska Pani niestety nie pamiętam - że sprawa wymaga ZNACZNIE GŁĘBSZEJ ANALIZY PRAWNEJ i że za około 3 dni poinformują mnie telefonicznie jak tylko będzie znany rezultat tej analizy.
  Zapisanej rozmowy z konsultantem COT nie zamieszczam tylko po to by nie robić dodatkowego zamieszania. Jak widać jednak sprawa wygląda na dość skomplikowaną i nic nie jest wiadome na pewno.
  Jak tylko będę znał odpowiedź to natychmiast ją przedstawię na blogu. Co więcej jaka by nie była - będę starał się przekonać Panią z ZUS aby umieszczono może jakiś oficjalny komunikat w tej sprawie na stronie ZUS.
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. punkt 2) powinien brzmieć:
   nalogią do sytuacji w której ZUS nie wymagał rozwiązania umowy o pracę przed przejściem na powszechną emeryturę od osób które rozwiązały ten stosunek ALE przed przejściem na emeryturę wcześniejszą lub "po groźbie" ZUS o wstrzymaniu prawa do emerytury z dniem 1.10.2011.
   Paweł

   Usuń
 6. Teraz odniosą się do następujących kwestii:
  1)wcześniejsza emerytura - powtórzę raz jeszcze, że osoby które nabyły do niej prawo, a którym niebawem ZUS "odwiesi" wypłacanie świadczeń - warto by poczekały na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas wcale nie jest konieczne przejście na powszechną emeryturę aby otrzymywać PEŁNE ŚWIADCZENIE oraz otrzymywać przychody z tytuły pracy bez ograniczeń - do tego nie jest konieczne zwolnienie się z pracy.
  2) Wydaje się bardzo mało prawdopodobne aby komukolwiek opłacało się przejść na emeryturę powszechną od 01.01.2013 roku kto korzysta z emerytury wcześniejszej. W dodatku zagadką jest kwestia zwolnienia się z pracy aby tą emeryturę uzyskać.
  3) prawo do emerytury wcześniejszej - jest prawem nabytym - nie można go stracić składając wniosek o emeryturę powszechną - innymi słowy - ZUS z automatu wybierze korzystniejsze rozwiązanie dla emeryta - jeśli świadczenia powszechne będzie niższe - będzie wypłacał to wyliczone dla wcześniejszej emerytury.
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko ok z wyjątkiem pkt.3. Prawo do wcześniejszej emerytury niby zamieni się w prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym. Ale prawo do pobierania
   emerytury bez rozwiązania stosunku pracy to nie to samo co prawo do emerytury. Jest prawem nabytym i nie można go odebrać jeśli powstało do 31.12 2011r. ZUS wybierze rozwiązanie najkorzystniejsze ale tylko co do wysokości świadczenia, natomiast uważam, że potraktuje prawo do
   do emerytury jako nowe nabyte po 1.01.2012r. i odmówi wypłaty (zawiesi) do momentu zwolnienia się z pracy. Dlatego ja nigdy nie złożyłbym wniosku o emeryturę powszechna przed końcem zatrudnienia.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Pełna zgoda, tylko w datach jest błąd. Powinno być : " Jest prawem nabytym i nie można go odebrać jeśli powstało do 31.12 2010r. ZUS wybierze rozwiązanie najkorzystniejsze ale tylko co do wysokości świadczenia, natomiast uważam, że potraktuje prawo do
   do emerytury jako nowe nabyte po 1.01.2011r. i odmówi wypłaty (zawiesi) do momentu zwolnienia się z pracy. Dlatego ja nigdy nie złożyłbym wniosku o emeryturę powszechna przed końcem zatrudnienia.
   To gwoli ścisłości. Pozdrawiam. Małgorzata 1952 z Łodzi.

   Usuń
  3. Mam odmienne zdanie co do tej kwestii.
   Powiem szczerze, że tutaj obie konsultantki były zgodne i twierdziły, że nabycie prawa do emerytury powszechnej nie zagraża w żaden sposób pobieranym już świadczeniom - tzn. otrzymanie prawa do emerytury powszechnej i ewentualne wstrzymanie świadczenia (z racji pozostawania w stosunku pracy) nie grozi utratą świadczenia z racji wcześniejszej emerytur.
   ALE
   jak nauczyło mnie życie mogą się te panie mylić. Dlatego nie będę nikogo namawiał do takiej czy innej decyzji.
   Na pewno rozwiązanie zaproponowane przez Pana Krzysztofa jest bezpieczniejsze - jedyny minus jest taki, że po 31.12 tematu już w zasadzie nie będzie ;)
   Możliwe ,że niebawem dowiemy się więcej. Póki co faktycznie można się wstrzymać od wniosków o emeryturę powszechną.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  4. Pozwolę sobie mieć inne zdanie.Jeśli otrzyma Pan Panie Pawle nową decyzję z wyliczoną emeryturą "powszechną" to zastąpi ona wszystkie poprzednio wydane i jeśli się uprawomocni, to moim zdaniem z ustawy wynika, że z tą datą nabywa Pan jakby od nowa prawo do emerytury, a łączyć jej wypłatę z pracą może pan tylko po ewentualnym zwolnieniu się na 1 dzień i ponownym zatrudnieniu. Może panie konsultantki wiedzą lepiej ale ja bym nie ryzykował, zresztą pozostając na "wcześniejszej" niczym się nie ryzykuje
   Krzysztof

   Usuń
  5. Podpisuję się pod Pana interpretacją dwoma rękoma.Kochani,nie ma czegoś takiego jak "przeliczanie" emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną.Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego można ( ale nie trzeba)) występować z wnioskiem o ustalenie nowej emerytury i otrzymuje się decyzję ZUS o przyznaniu emerytury zgodnie z naszym wnioskiem, a nie decyzję o przeliczeniu emerytury.Zatem jest to świadczenie w całości nowe ( oczywiście z nowym obliczeniem jego wysokości)a skoro przyznane np. w 2013r. to aby je pobierać trzeba!!! rozwiązać stosunek pracy zgodnie z obowiązującymi w tej sprawie przepisami od 01.01.2013r.I proszę nie mylmy pojęć. Jadwiga z Aleksandrowa Ł.

   Usuń
  6. A dlaczego Pani nie znając istoty sprawy NIEWŁAŚCIWIE informuje czytelników. Właśnie przed chwilą otrzymałam decyzję z ZUS O PRZELICZENIU EMERYTURY wcześniejszej na powszechną. Jestem z 1952 roku i pobierałam emeryturę wcześniejsza. Oczywiście złożyłam wniosek w grudniu 2012 r. Elżbieta

   Usuń
 7. A tak teoretycznie zapytam - a co będzie jak by sie okazało, że emerytura powszechna jest o 50 zł wyższa od wcześniejszej? Czy też będe mogła ją pobierac bez zwalniania sie z pracy jak w przypadku wcześniejszej.Jestem rocznik 1952 wiec w tym roku skończyłam 60 lat.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to pytanie właśnie Pani z COT nie znała odpowiedzi. Są sprzeczne opinie płynące z różnych stron Pani Sandro.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  2. Bardzo dziekuję Panie Pawle za odpowiedź. Proszę mi jeszcze tylko doradzić czy wycofać jutro złożony wniosek o emeryturę czy jeszcze poczekać. W informacji do wniosku-pkt 5 jest podane, że można wycofać wniosek nie później niż do dnia uprawomocnienia sie decyzji.Ja wniosek złozyłam 29 listopada, decyzji jeszcze nie mam, ale moge w każdej chwili dostać, wiec nie wiem czy jeszcze czekać czy już wycofać. A ile czasu jest na uprawomocnienie się decyzji ZUS, bo to też jest ważne.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  3. Ja natomiast otrzymałam w ZUS-ie informacje, że mogą mi wyliczyć emeryturę po nowemu ale i tak dostane ta co miałam do tej pory. Po rozwiązaniu stosunku pracy mogę dopiero wybrać emeryturę. Składając teraz wniosek mogę zaspokoić swoją ciekawość ile naliczono mi po nowemu.Mam już skończone 60 lat.
   K

   Usuń
  4. Pani Sandro.
   Nie bardzo wierzę, że "powszechna" wyjdzie Pani o te 50 zł wyższa od "wcześniejszej" Robiłem kilka symulacji (różnym osobom) i zawsze wychodziło mi mniej. Ja na Pani miejscu wycofałbym wniosek jeśli jeszcze nie ma decyzji. Nawet jak po 1.01.2013 np w chwili zakończenia pracy złoży Pani wniosek o tę "powszechną" i wyjdzie mniejsza ( a na pewno wyjdzie mniejsza,przecież po to uchwalono te ustawę w maju 2012) to i tak pozostanie Pani przy emeryturze w dotychczasowej wysokości. Natomiast nie wycofując wniosku ryzykuje Pani moim zdaniem utratą prawa do wypłacania emerytury przy kontynuacji zatrudnienia
   Krzysztof

   Usuń
  5. Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://emerytury.wieszjak.pl/wysokosc/294002,Emerytura-mieszana-w-2012-roku.html#ixzz2EgUasqZH

   Dla kogo emerytura mieszana

   Emerytura mieszana przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013. Emerytura ta przysługuje osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Ponadto emerytura to przysługuje tym ubezpieczonym, którzy nie pobrali wcześniejszej emerytury, choćby za 1 miesiąc.

   Jak wspominano wyżej emerytura mieszana przysługuje pierwszym rocznikom świadczeniobiorców z nowego systemu emerytalnego, czyli osób, które osiągną wiek emerytalny uprawniający do emerytury w latach 2009-2013. W związku z tak określonym przedziałem czasowym, z emerytury mieszanej będą mogły skorzystać tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Stanie się tak ponieważ kobiety wiek emerytalny 60 lat mogą osiągnąć najpóźniej w 2013 roku.


   W związku z tym mam pytanie czy to dotyczy też rocznika 1952 i 1953 ? Wydaje mi się ze nie, gdyż podają, że nie można pobierać emerytury nawet przez 1 miesiąc.Nie ukrywam, że już mam jeden wielki mętlik w głowie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  6. Emerytury mieszane dotyczą tylko tych którzy nie pobierają (pobierali) emerytur wcześniejszych.

   Usuń
  7. NIE WPROWADZA LUDZI W BŁĄD
   K

   Usuń
  8. Tak cały czas o tym piszemy - co jest takiego nie jasne?

   Usuń
  9. Pani Sandro,
   decyzja ZUS o przyznaniu Pani prawa do emerytury uprawomocni się w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji. Ma więc Pani czas na ostateczne podjęcie decyzji.
   Jeśli się nic nie wyklaruje w najbliższych dniach to będzie już ryzyko ,które albo zdecyduje się Pani ponieść albo nie.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  10. Bardzo dziękuje za odpowiedż i serdeczie pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 8. Dziekujemy Panie Pawle za info, cóż informacje nawet na stanowiskach w ZUS są różne . Czekamy na wiadomości od Pana.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam i pozdrawiam z Rzeszowa a zarazem mam prośbę. Jestem zawieszoną pracującą emerytką.Złożyłam 26 listopada wniosek do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń. Dzisiaj po rozmowie z panią z ZUS,nic konkretnego się nie dowiedziałam, powiedziała żeby czekać na decyzję. Będę pisać do Sądu Okręgowego o wznowienie postępowania ,ale nie wybrałam negatywnego wyroku sądowego. Mam pytanie czy wystarczy powołać się na sygn. akt. Bardzo proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy podać sygnaturę

   Usuń
 10. Może ktoś odpowie mi na takie pytanie które teraz przyszło mi na myśl:
  Jeżeli nie przejdę na emeryturę tz.powszechną a ukończę 60 lat to dalej pracując będę mogła pobierać pełną emeryturę czy dalej pomniejszoną?
  Czy mam obowiązek wtedy poinformować ZUS o osiągnięciu wieku emerytalnego /60 lat/ czy ZUS robi to "z automatu" i zacznie mi wypłacać emeryturę w pełnej wysokości??
  Jutro sobie zadzwonię do ZUS i spytam ale może ktoś już dzisiaj zaspokoi moją ciekawość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS powinien zacząć Z URZĘDU wypłacać pełną emeryturę od miesiąca, w którym ukończy Pani 60 lat. Taka interpretacja jest na stronie ZUS-u. Mam nadzieję, że w tym całym galimatiasie nie zapomną o tym, że tak być pwinno, jestem w tej samej sytuacji. Małgorzata 1952(luty) z Łodzi

   Usuń
  2. Droga Pani,
   Po pierwsze jeśli wiek emerytalny osiągnie Pani już po 01.01.2013 to na pewno nie będzie to równo 60 lat tylko w zależności od dokładnej daty urodzenia - trochę więcej lub dużo więcej - kalkulatory obliczające powszechny wiek emerytalny po 01.01.2013 roku są w internecie.
   Po drugie - jak już osiągnie Pani wspomniany wyżej wiek emerytalny i jest Pani na wcześniejszej emeryturze, otrzymuje świadczenie oraz pracuje to w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego będzie Pani miała prawo do pobierania pełnego świadczenia z racji emerytury wcześniejszej niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów z tytułu pracy.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  3. Panie Pawle. Jestem rocznik 1953 i urodziłam się 02.02.:)Jeżeli mogę pana prosić o odpowiedź : ile m-cy mi "doliczy" ZUS abym mogła pobierać pełną emeryturę ?
   Anka - Kraków.

   Usuń

  4. Panie Pawle -Sorki, już znalazłam fajną stronkę z kalkulatorem i sobie sama obliczyłam - nie jest źle - tylko 1 m-c później mi wyszło / marzec /.
   Dzięki za "pchnięcie" moich myśli w kierunku skorzystania z neta :)
   Anka - Kraków

   Usuń
  5. Powszechny wiek emerytalny osiągnie Pani 02.03.2013 - czyli miesiąc później.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
 11. To się zgadza.Ja miałam naliczoną wcześniejszą emeryturę
  w 2007r,Była zawieszona do 03/2010 wtedy wystąpiłam z wnioskiem o odwieszenie i wypłatę.Otrzymywałam umniejszoną z uwagi że nadal pracowałam.Tak jak wszyskim została zawieszona od 01.10.2011r.W lipcu 2012 r przeszłam na emeryturę z uwagi na osiągnięty wiek 60 lat.W Zusie przeliczyli emeryturę w/g starych i nowych zasad.Okazało się że w/g nowych zasad emerytura w kwocie brutto jest mniejsza o 500 zł od tej starej.Zus sam zaczął wypłacać tą wyższą.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszystkie przeliczenia emerytur wg nowych zasad, a robiłem kilka symulacji, wychodziły zawsze na niekorzyść emeryta. Przeliczenia "wcześniejszych" na "powszechne tak samo, ale co najciekawsze również przeliczenie wg ustawy prezydenckiej też dawało niższą emeryturę przy wyliczonej hipotetycznie w stosunku do lat poprzedzających kwocie bazowej na marzec 2013. Wszystkie zmiany w ustawie emerytalnej od dłuższego czasu są robione ewidentnie na niekorzyść emerytów, no cóż takie państwo.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przed chwilą wróciłam z ZUS, gdzie chciałam wycofać wniosek o emeryturę powszechną.Wytłumaczyłam pani po kolei swoją sprawę.
  A mianowicie że emeryturę miałam przyznaną w 2008 r,od lipca 2009 ją pobierałam, a następnie od 01.10.2011 tak jak wszyscy miałam zawieszoną z powodu kontynuowania zatrudnienia.W listopadzie ukazał się korzystny dla nas wyrok Trybumału Konstytucyjnego, który przywrócił nam prawo pobierania emerytury. Ja ze swojej strony dodatkowo miałam korzystny dla mnie wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 29.11.2012 r, ktory uchylił decyzję ZUS i nakazał wypłacić świadczenie od 01.10.2011 r.
  W związku z ukończeniem 60 lat w listopadzie tego roku złożyłam w ZUS wniosek o emeryturę powszechną i boję się że ZUS przyznając mi tą emeryturę potraktuje mnie jak osobę, która otrzyma emeryturę już po roku 2011(gdzie konieczne jest ustanie zatrudnienia) i nie będę mogła żadnej pobierać ani wcześniejszej ani tej powszechnej bez zwalniania się z pracy.
  I teraz najważniejsze. Aż zaniemówiłam z wrażenia. Pani powiedziała, że wyrok TK mnie nie dotyczy, gdyż emeryturę miałam przyznaną w roku 2008, a wytok TK dotyczy tylko tych osób, które wystąpiły z wnioskiem o emeryturę w latach 2009-2010.Ja emeryturę miałam przyznaną w 2008 r i zawieszoną bo nie zwolniłam się z pracy i dalej tak będzie. A na moje pytanie co zwyrokiem SA który uchylił decyzję ZUS. pani powiedziała, że jeżeli taki wyrok mam to ZUS mi wypłaci, ale jest to odosobniony wypadek.Generalnie wyrok TK dotyczy tylko osób, które wystapiły o emeryturę w latach 2009-2010. Konsultowały tą sprawę dwie urzedniczki i obydwie były co do tego zgodne. Jednocześnie przestrzegały mnie żebym nie wycofywała wniosku o emeryture powszechną, gdyż mój rocznik 1952 jest na uprzywilejowanej pozycji i świadczenie będzie korzystniejsze. Natomiast w przyszłym roku trzeba będzie wszystko zwrócić (w kwotach brutto) co się do tej pory pobrało. Albo ZUS sam to odejmie, albo jednorazowo trzeba wpłacić samemu. Powiedziały że tak jak mam teraz (ze złożonym wnioskiem o emeryturę jest dobrze i mam to zostawić).
  Słuchajcie kochani ja już nic z tego nie rozumiem. Jestem zakręcona.Wyszłam z tego ZUS-u i dalej jestem tak samo mądra jak przed pójściem.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że panie w zus są w błędzie, bedą robić wszystko żeby nas poniżyć i od takich decyzji znów trzeba bedzie iść do Sądów.

   Usuń
  2. A ja też poszłam dziś do ZUSU i wniosek wycofałam , trwało to kilka sekund, 60 lat kończę 26 grudnia, pani powiedziała, że jak zechcę, to mogę go z powrotem złożyć do końca roku lub kiedy zechcę. Może przez ten czas się coś wyjaśni, może ZUS wyda jakiś komunikat. Nie będę przynajmniej się niepotrzebnie stresować, bo nadchodzą święta. Pozdrawiam.

   Usuń
 14. to znowu dla ZUS prawo działa wstecz,że trzeba beędzie wszystko zwrócic,komu robia wodę z mózgu

  OdpowiedzUsuń
 15. Gdyby było tak, że Wyrok TK dotyczy tych którzy wystapili z wnioskiem o emeryturę w latach 2009-2010, to nie wypłacano by mi emerytury od kwietnia 2011r. kiedy skończyłam 60 lat (wczesniej nie pobierałam, bo moje zarobki były za wysokie. Emeryturę mam od 2008r. - zawieszoną przed 60-tką.
  To jest pomylenie pojęć. Rok 2009 to rok od kiedy wcześniejsi emeryci mogli łączyć emeryturę z pracą. Nie było tam warunku, że emeryturę mogą łączyć ci którzy od tego roku na nią przeszli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślałam. Usiłowałam panią z ZUS przekonać że to nie tak jak ona mówi, ale stwierdziła tylko że jak chcę z nią dyskutować na temat wyroku TK to ona nic tu nie ma do roboty. I taka była rozmowa. ciężko sie w ZUS rozmawia. Oni wiedzą swoje.Nie wiem co robić.
   Sandra

   Usuń
  2. To według ich rozumowania Sąd dla pani zrobił wyjątek i nakazał wypłacić emeryturę od 1.10.2011 r. ? oj są w błędzie

   Usuń
  3. Może nie zrobił Sąd wyjątku, ale oceniły to na jednostkowy przypadek. W moim mniemaniu nie chciała pani tego wyraźnie powiedzieć, ale według niej Sąd się pomylił.Takie odniosłam wrażenie. W każdym bądż razie w Szczecinie ZUS uważa że osoby które miały przyznaną emeryturę w 2008 roku i miały ją zawieszoną ze względu na kontynuowanie zatrudnienia (mimo, że od 2009 r. ją pobierały tak jak wszyscy) dalej będą ją miały zawieszoną gdyż ich nie dotyczy wyrok TK.Nic dodać nic ująć.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  4. Panie w zus poprawiają sędziów ! Ciekawe !!

   Usuń
  5. ZUS-owi zależy na tym, aby jak najbardziej zawęzić grupę osób, którym należy się odwieszenie wypłat. I szukają teraz jakichkolwiek niedomówień w wyroku TK. Ale, gdy zawieszano emerytury, to zrobiono to wszystkim, którzy się nie zwolnili. I teraz decyzje powinny być konsekwentne do poprzednich.

   Usuń
 16. Nie bardzo rozumię.Czy ZUS będzie zmniejszał kapitał o sumę emerytur wcześniejszych pobranych przez osoby urodzone w 1953,a nie będzie tego czynił w stosunku do osób ur.1952?
  Przecież odprowadzałam składki przez 37 lat i w tym momencie nie ma to znaczenia?Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi powiedziano. Rocznik 1952 jest ostatnim rocznikiem, któremu nie będą odbierać wcześniej wypłaconych świadczeń (brutto). Od 2013, czyli od rocznika 1953 świadczenia wcześniej wypłacone będą potrącane. To wszystko jest tak zagmatwane że ja się w tym wszystkim gubię. A najgorsze jest to że każdy oddział zus mówi co innego i dlatego jest taki bałagan. Nie ma jednej wiążącej informacji.
   Pozdrawiam
   Pozdrawiam

   Usuń
 17. cytuję część wyroku T.K z DZ.U Z 22.11.2012 POZ.1285
  orzeka w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1.01.2011r,bez konieczności rozwiązania stosunku pracy,jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art.2 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ .
  Więc nie ma od kiedy tylko do kiedy czyli przed 1.01.2011 !
  czytając te wpisy albo ktoś sieje ferment albo nie ma pojęcia co pisze .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę wybaczyć ale daleka jestem od tego żeby siać ferment. Proszono mnie wczorajna blogu żebym poinformowała co mi powiedzą w ZUS-ie. I stąd moja infornacja. Cytowałam słowa osób zatrudnionych w ZUS-ie a nie moje przypuszczenia. Nie twierdzę że one mają rację, ale poinformowałam o tym co mi powiedziały panie w ZUS. Nic na to nie poradzę że nie jest to fajne, ale to dotyczy także mnie.Jestem wkurzona na maksa.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. SZANOWNA PANI !używając słowa ferment nie miałem na myśli żadnego emeryta którego dotyczy ten temat,myślę że nie ma sensu powtarzać bzdur z ZUS OD PAŃ Z OKIENKA .to nie są prawnicy, a my się nakręcamy dlatego zacytowałem dokładnie ten fragment z DZ. USTAW który jest dla nas najważniejszy ! POZDRAWIAM !

   Usuń
  3. Mogę sie zgodzić z Panem ale tylko częściowo. Na tym blogu wszyscy wymieniamy się tymi informacjami, które uzyskamy w ZUS. Być może że niektóre panie z ZUS się mylą, ale w takim razie nie podawajmy żadnych informacji, które są dla nas niekorzystne. Czy mam to rozumieć w ten sposób, że to co nam się nie podoba a dowiemy sie w ZUS-sie nie publikujemy a to co nam pasuje to tak. Czy o to chodzi.A odnośnie tego wyroku TK z 22.11.2012 r poz.1285 pani z ZUS na to samo się powoływała. Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia jak mawiał klasyk.
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Komentarz Pana Krzysia sieje niepokój.
   ZUS nie ma jeszcze żadnych wytycznych.
   Poza tym, musimy czekać na wyroki SA.
   (po dzisiejszej rozmowie telefonicznej)

   Usuń
 18. Moi Drodzy, nie nakrecajmy się...(dotyczy emerytów z 2008r.)
  Trybunał Konstytucyjny wywalił w diabły wypociny Fedakowej, dotyczące likwidacji praw nabytych. W związku z tym przepisy z 2009 r.obowiązują nadal w stosunku do tych, którzy te prawa nabyli. Zakaz łączenia pracy z emeryturą dotyczy emerytów "nowych", którzy przeszli na emeryture po wejsciu w zycie ustawy z 2011r. Aby wyjaśnić to obrazowo, wytnijcie zapisy Fedakowej o wcześniejszych emerytach przed 2011 rokiem (zrobił to TK)i bedziecie mieli odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 19. Emerytura powszechna

  Ubezpieczonym (pracownikom) urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura w wieku powszechnym. Aby uzyskać do niej prawo należy spełnić łącznie, co ważne, dwa warunki. Po pierwsze posiadać odpowiedni wymiar okresów składkowych i nieskładkowych, a po drugie osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Dla kobiet spełnieni tych warunków ma miejsce, jeśli posiadają 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiągnęły 60 rok życia. Natomiast od mężczyzn wymagane jest osiągnięcie wieku emerytalny wynoszącego co najmniej 65 lat i legitymowanie się okresami składkowymi i nieskładkowymi wynoszącymi co najmniej 25 lat dla mężczyzn.


  Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-powszechne/293999,Z-emerytury-wczesniejszej-na-emeryture-powszechna.html#ixzz2EkAIjTZ4

  OdpowiedzUsuń
 20. Odpowiadam osobie z 11.54
  Osoby z rocznika 1952 i wcześniejszego mogą w tym roku, bo mają 60 lub wiecej lat, przeliczyc emeryturę wcześniejszą na powszechną. Nikt im nic nie odbierze, ZUS wybierze korzystniejszą (nie wiem czy warto bo w swietle wypowiedzi z niniejszego bloga nie jest jasne, czy jeśli powszechna bedzie wyzsza nie zawieszą emerytury tym którzy pracują traktując osobe jako nowego emeryta!!!)
  Natomiast osoby urodzone w 1953r. osiągną 60 lat w 2013r. i również będą mogły wcześniejszą emeryture przeliczyć. Problem w tym, że od 2013r. wchodzą nowe przepisy, które mówią, że od emerytury powszechnej będą odliczone wczesniejsze wypłaty. W naszym przypadku skoro otrzymywaliśmy emerytury i jeszcze nam oddadzą nieprawnie zabrane, to ta kwota na pewno spowoduje, że przeliczona w 2013r. emerutura bedzie nizsza od obecnej - wcześniejszej. Pozostanie Pani (Pan) na emeryturze wczesniejszej - nikt jej nie bedzie zmniejszał. Nie ma specjalnie czego żałować, bo jak czytałam tutejsze wypowiedzi osób, które robiły symulację, przeliczona w tym roku emerytura (bez potrąceń)wcale nie jest wyzsza.

  OdpowiedzUsuń
 21. Wysłałam e-mail takiej treści do konsultanta z Centrali ZUS. Taką tez otrzymałam odpowiedź. Podaję ją już w drugim miejscu, gdyż wydaje mi się że jest to ważne.Odpowiedź konsultanta jest wierna - tekst jest przekopiowany.
  Pozdrawiam
  Sandra

  Moje pytanie do konsultanta

  W roku 2008 miałam przyznaną wcześniejszą emeryturę. Od 2009 pobierałam emeryture bez zwalniania sie z pracy. O X 2011 miałam emeryture zawieszoną w związku z kontynuowaniem zatrudnienia (art.103a). 13 listopada 2012 r Trybunał Konstytucyjny przywrócił tzw "zawieszonym emerytom" mozliwość pobierania emerytury bez zwalniania sie z pracy. 29 listopada uzyskałam korzystny wyrok Sądu Apelacyjnego który uchylił decyzję ZUS o zawieszeniu emerytury i nakazał wypłatę zawieszonych zaległych świadczeń od 01.10.2011 r. W roku bieżącym w listopadzie ukończyłam 60 lat i zwróciłam sie do ZUS z wnioskiem o emeryture powszechną.

  W związku z powyższym mam pytanie czy wniosek o emeryturę powszechną może skutkować zawieszeniem emerytury w związku z kontynuowaniem zatrudnienia i będzie potraktowany jak wniosek złożony po 01.01, 2011 r.Czy też będę mogła pobierać wcześniejszą emeryturę, a na powszechną przejdę po zakończeniu aktywności zawodowej. Z drugiej strony podobno przejście na tzw "emeryturę powszechną"j eszcze w tym roku jest zdecydowanie korzystniejsze. Chciałabym pobierać przyznaną "wcześniejszą emeryturę" i jednocześnie jeszcze pracować. W związku z tym zastanawiam sie czy nie wycofać wniosku o emeryturę powszechną ( na podstawie pkt.5 informacji do wniosku o emeryturę) czy też pomimo tego będę mogła emeryturę pobierać jednocześnie pracując. W takiej sytuacji jest bardzo wiele osób. Z góry dziękuję za odpowiedź gdyż jest to dla mnie bardzo ważne, są to decyzje na całe życie.
  Serdecznie pozdrawiam
  Aleksandra

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

  Witam,
  Kobiety uprawnione do wcześniejszej emerytury, które: najpóźniej w dniu 31.12.2012r. ukończą obecnie obowiązujący powszechny wiek emerytalny(60 lat) oraz najpóźniej w dniu 31.12.2012r. zgłoszą wniosek o emeryturę powszechną zachowają prawo do obliczenia tej emerytury na zasadach obowiązujących przed 01.01.2013r. tj. bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.Jeżeli wniosek o emeryturę powszechną został już złożony prawo zostanie ustalone a podjęcie wypłaty nastąpi po rozwiązaniu stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dn. 13.11.2012r. będzie kontynuowana nadal wypłata emerytury wcześniej przyznanej.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAKA SAMA INFORMACJE ORZYNAŁAM W ZUS W LEGNICY.
   K

   Usuń
 22. PANI SANDRO i co Pani robi w tej sytuacji, Ja dziś pobrałam wnioski o przeliczenie emerytury i nie wiem co mam robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę czytać dosłownie to co konsultant odpowiedział pani Sandrze:

   "Jeżeli wniosek o emeryturę powszechną został już złożony prawo zostanie ustalone a podjęcie wypłaty nastąpi po rozwiązaniu stosunku pracy".

   Moje zdanie jest takie:

   Jeśli złoży Pani wniosek o przejście na "powszechną", otrzyma decyzję , a ta się uprawomocni. żegnaj wypłato emerytury bez zwalniania się z pracy.
   Po za tym na 99% po przeliczeniu nawet wg starych zasad wyjdzie mniej niż Pani ma obecnie (oczywiście wtedy łaskawie ZUS pozostawi wyższą obecną kwotę)
   Decyzja należy do Pani

   A to ostanie zdanie konsultanta:

   "Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dn. 13.11.2012r. będzie kontynuowana nadal wypłata emerytury wcześniej przyznanej" .

   dotyczy moim zdaniem sytuacji gdy nie składa Pani wniosku o "powszechną"
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Ja ten wniosek złożyłam i nie wycofałam go. Nie wiem czy dobrze robię tez jestem skołowana.Dzisiaj jak byłam w ZUS to panie zdecydowanie mi odradzały wycofanie wniosku, ale jednocześnie stwierdziły, że mnie wyrok TK nie dotyczy gdyż emeryture miałam wyliczoną w 2008 r, a wyrok TK dotyczy tylko osób z lat 2009-2010. Nie mogłam sie z nimi porozumieć. Szerzej pisałam o tym wcześniej
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 23. Panie Krzysztofie dzięki wielkie. Tez mam takie zdanie. Postaram sie w kilka dni u fachowca przeliczyć emeryture zobaczymy co wyjdzie. Mój wskaznik przy wcześniejszej to 158%.
  O wynikach poinformuję, ale mnie wychodzi mniejsza- zrezygnowałam w 2009r z dodatkowej pracy- dobrze płatnej aby pobierać emeryturę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. O to pytania pani Sandry do konsultanta COT ZUS i jego odpowiedź rozłożona na czynniki pierwsze:
  Pani Sandra :
  - czy wniosek o emeryturę powszechną może skutkować zawieszeniem emerytury w związku z kontynuowaniem zatrudnienia i będzie potraktowany jak wniosek złożony po 01.01, 2011 r.
  Konsultant :
  - Jeżeli wniosek o emeryturę powszechną został już złożony prawo zostanie ustalone a podjęcie wypłaty nastąpi po rozwiązaniu stosunku pracy. Pani Sandra:
  Pani Sandra:
  - czy też będę mogła pobierać wcześniejszą emeryturę, a na powszechną przejdę po zakończeniu aktywności zawodowej.

  brak odpowiedzi na to pytanie

  Pani Sandra:
  - Z drugiej strony podobno przejście na tzw. "emeryturę powszechną" jeszcze w tym roku jest zdecydowanie korzystniejsze.
  Konsultant :
  - Kobiety uprawnione do wcześniejszej emerytury, które: najpóźniej w dniu 31.12.2012r. ukończą obecnie obowiązujący powszechny wiek emerytalny(60 lat) oraz najpóźniej w dniu 31.12.2012r. zgłoszą wniosek o emeryturę powszechną zachowają prawo do obliczenia tej emerytury na zasadach obowiązujących przed 01.01.2013r. tj. bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur
  Pani Sandra:
  - Chciałabym pobierać przyznaną "wcześniejszą emeryturę" i jednocześnie jeszcze pracować.
  Konsultant :
  - Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dn. 13.11.2012r. będzie kontynuowana nadal wypłata emerytury wcześniej przyznanej.
  Pani Sandra:
  - W związku z tym zastanawiam sie czy nie wycofać wniosku o emeryturę powszechną ( na podstawie pkt.5 informacji do wniosku o emeryturę) czy też pomimo tego będę mogła emeryturę pobierać jednocześnie pracując.

  brak odpowiedzi na to pytanie

  I tak to moim zdaniem należy czytać, a decyzje należą do Państwa

  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie Moja myśl jest taka, rozgłaszajcie /przez ZUS/ możliwości przeliczania dla rocznika 1952- duzo takich osób jest, po fakcie będą oszczędności a ZUS uzyska nagrodę.

   Usuń
 25. Witam Pani Sandro z niecierpliwością czekałam na Pani informacje z ZUS. Czytam to co Pani się dowiedziała i nam wszystkim przekazała. Czytałam Pani wypowiedz 3 razy, bo niedowierzam co Pani powiedziały te urzędniczki z ZUS. Przyzanam się, że ja też mam emeryturę wcześniejsza z 2008 roku. Niedowiary jak oni ludziom w głowach mieszają, każdy ZUS co innego.
  Uważam, że Centrala ZUS w pierwszej kolejności powinna zorganizować szkolenie dla swoich pracowników oddziałow, a wówczas może mielibyśmy spójne odpowiedzi. Nie do wiary co sie dzieje w naszych ZUS. Nie rozumię, to każdy ZUS tłumaczy klientowi tak jak to rozumie, bo inaczej nie da się tego pojąć.To jest żenada.
  Ja wczoraj pisałam o mojej sytuacji po spotkaniu w ZUS. Pani wyraźnie powiedziała, że bieżące emerytury zawieszone w grudniu zostaną wypłacone i na to czekam.
  Termin wypłaty mam 25 każdego miesiąca, jak otrzymam(lub nie) to zaraz napiszę, a może ktoś ma wcześniejszy termin, to niech da znać na blogu.
  A co do przeliczenia emerytury z tytułu ukończenia 60 lat zrezygnowałam, bo i tak zamierzam jeszcze pracować i przeliczę po przejściu na emeryture powszechną.
  Pozdrawiam Regina Tczew

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy 11 grudnia 2012 16:58 - z wcześniejszych tematów - napisał:
   Rocznik 48. Pracuję cały czas, nie zwalniałam się. Emerytura przyznana/wyliczona w lutym 2007, "wypłata emerytury podlega zawieszeniu, ponieważ Pani kontynuuje zatrudnienie". Od stycznia 2009 zaczęto wypłacać emeryturę. Od października 2011 wstrzymano wypłacanie. 30 listopada 2012 (mam potwierdzenie przyjęcia dokumentów z datą) złożyłam w Inspektoracie ZUS wniosek o wznowienie wypłaty emerytury i o wypłacenie wstrzymanych świadczeń wraz z odsetkami.

   Dziś otrzymałam pismo z Oddziału ZUS: "Zawiadomienie o przesunięciu terminu z dnia 06.12.2012: Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie zawiadamia, że w związku ze zgłoszonym przez Panią wnioskiem z dnia 04.12.2012 termin wydania decyzji w sprawie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13.11.2012 ulega przesunięciu do czasu uzyskania stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej."

   Nie wiem, dlaczego 30 listopada stał się 4 grudnia :)

   Czy ktoś wie, jak długo może się zastanawiać Ministerstwo Pracy i czy odpowiedź którą otrzymałam mam traktować, że to będzie kilka miesięcy? Jak to się ma do KPA?
   Miałam zamiar przejść na emeryturę od kwietnia (i dalej pracować, po zwolnieniu na jeden dzień) i skorzystać z ustawy prezydenckiej (przeliczenie wg nowej kwoty bazowej - w styczniu 2007 wynosiła 1997,20 a za zeszły rok 2974,69). Kwota bazowa ogłoszona w marcu 2013 będzie pewnie jeszcze wyższa.
   Zastanawiam się co robić.

   Pracująca emerytka z Warszawy

   Usuń
  2. Pozdrawiam - mnie Pani z okienka poinformowała, że najlepiej jak złożę wniosek o 'powszechną' do 22 grudnia???? Postąpię jak radzi Pan Krzysztof. Maria

   Usuń
 26. Ustawa z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) wprowadza dla załatwienia spraw w postępowaniu administracyjnym trzy terminy:

  1) niezwłoczne załatwienie sprawy,

  2) jeden miesiąc,

  3) dwa miesiące.

  Niezwłoczne załatwienie sprawy oznacza, że sprawa może być rozpatrzona na podstawie faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie. Stąd wniosek, że sprawy załatwiane niezwłocznie nie należą do spraw szczególnie skomplikowanych. Można powiedzieć, iż niezwłoczne załatwienie sprawy oznacza jej szybkie załatwienie.

  Termin jednego miesiąca jest okresem końcowym, maksymalnym, bowiem sprawę należy załatwić wcześniej niż w ostatnim dniu tego okresu (1 miesiąc).

  Z kolei termin dwóch miesięcy został przewidziany dla załatwienia spraw w postępowaniu wyjaśniającym przed organem pierwszej instancji, jeżeli te sprawy mają charakter „szczególnie skomplikowany”. Niestety, ustawodawca nie wyjaśnia, co rozumie przez to pojęcie, dlatego do pracownika organu administracji będzie zależała decyzja, czy zakwalifikuje daną sprawę jako szczególnie skomplikowaną czy też nie.

  OdpowiedzUsuń
 27. No to ja chyba też może powinnam się obawiać? Rocznik 1953,wcześniejsza emerytura-10.2008,pobierana i oczywiście później zawieszona,cały czas pracuję.W ZUS-ie Pani podkreślała,żeby dostarczyć Rp7 za 2011 rok z wnioskiem o przeliczenie.Tak zrobiłam:wniosek o wznowienie zawieszonego świadczenia,wypłatę zaległych wraz z odsetkami i przeliczenie emerytury.Czytam,że lepiej nie przeliczać wcześniejszej na powszechną i choć w tym zakresie mnie to nie dotyczy,to cały czas zastanawiam się dlaczego Pani z ZUS mi tak poradziła (pisałam o tym wcześniej)
  Pozdrawiam Wszystkich - Teresa z Radomia

  OdpowiedzUsuń
 28. Jestem z 15 grudnia 1952 roku i za chwilę kończę 60 lat. Byłam 2 razy w Zus-ie i każdy co innego mi odpowiada. Jedna Pani radzi składać o emeryturę powszechną, bo nie bedę musiała oddawać tego co do tej pory pobierałam ( wcześniejsza emerytura zawieszona) druga nie ma co składać bo ta która mam jest większa.Co mam robić nie wiem ???? Czy wystąpienie o powszechną emeryturę jest jednoznaczne z rozwiazaniem stosunku pracy czy mogę dalej pracować. Na to pytanie też otrzymałam 3 różne odpowiedzi. Może kto zna odpowiedzi odpowie mi .Bardzo dziękuję. Ewa

  OdpowiedzUsuń
 29. Proszę cofnąć się di powyższych wypowiedzi. Nikt nie wie co jest naprawdę dobre, aby nie wpaść w niepotrzebne kłopoty. Co ZUS to inna odpowiedź, albo wcale. Trudno się na ten temat jednoznacznie wypowiedzieć. Ja też jest w takiej sytuacji i zrezygnowałam. Proszę przeczytać wypowiedź Pana Krzysztofa i Pani Marii. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. Info dla Sandry i nie tylko (przekleiłam poniższe, umieszczone w innym miejscu)
  WRACAM DO SPRAWY EMERYTÓW Z 2008R I TYCH PRZED 08 STYCZNIA 2009 (TEŻ MAJĄ JAKIEŚ OBAWY). PROSZĘ CZYTAĆ WYROK TK, WYROK!!! TAM JEST MOWA TYLKO, TYLKO!!! O TYCH KTÓRZY NABYLI PRAWA DO EMERYTURY PRZED 2011R. I WSZYSTKICH TYCH WYROK DOTYCZY. KOMUNIKAT, NA KTÓRY NIEKTÓRZY Z WAS SIĘ POWOŁUJĄ (NABYCIE I REALIZACJA OD 08.01.2009R?)JEST KOMUNIKATEM PRASOWYM, NIE JEST ŻADNĄ WYKŁADNIĄ TK BĄDŹ UZUPEŁNIENIEM WYROKU TK. TEN KOMUNIKAT NIE JEST ŹRÓDŁEM PRAWA. PISALI GO DZIENNIKARZE PRASOWI.
  PRZECZYTAJCIE TREŚC WYROKU. NIE MA W NIM NIC, CO NALEŻAŁOBY RÓŻNIE INTERPRETOWAĆ!!!
  Piszę dużymi literami, żebyście moje info znaleźli.
  Nie dodawajmy sobie nawzajem stresu.:-)))

  OdpowiedzUsuń
 31. Panie Krzysztofie tylko co z tym oddawaniem pobranych pieniędzy ?????????/ jak zaczna odliczać od emerytur

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam,

  większość osób, które piszą tu z takim żalem, że nikt nie potrafi im doradzić, co mają robić - składać, czy czekać - nie wiedzą pewnie o tym, że w domach i w swoich szufladach mają już na to odpowiedź. Kwoty emerytur powszechnych (czyli tych, o których tu tyle dyskusji) wyliczane są w pismach ZUS o stanie konta i rozsyłane po domach. Nie jest to wprawdzie bezbłędna kwota emerytury lecz jej hipotetyczna wersja, ale bardzo, bardzo prawdopodobna, ponieważ:

  1) wyliczona jest z tej kwoty, która na 31.12.jakiegoś roku (podanego w piśmie ZUS), stanowi zwaloryzowany rzeczywisty, własny kapitał danego pracownika i własne rzeczywiście zapłacone do ZUSu składki. To można nawet sprawdzić, bo procenty waloryzacji składek i kapitału są znane i ogólnie dostępne.

  2) hipotetyczną czyli przybliżoną częścią tej emerytury jest jedynie kwota dodana przez ZUS każdemu indywidualnie przy założeniu, że kwoty wynagrodzeń danego pracownika będą zbliżone do jego ostatnich i w rzeczywiście często tak jest, bo pracodawcy niechętnie obdarzają wiekowych pracowników specjalnymi podwyżkami pensji.
  Drugą częścią też nieco przybliżoną, (dla roczników 1949-1952 to jest jednak niewielka różnica) jest liczba przewidywanych miesięcy życia.

  Zatem można przyjąć, że w domach macie Państwo już to, o co pytacie wszystkich wokół. Można więc już dzisiaj wieczór sprawdzić, jak to się ma do tej wcześniejszej - pobieranej lub zawieszonej - własnej emerytury.


  Jeżeli ktoś nie chce opierać się na kwocie hipotetycznej emerytury to powinien sprawdzić na jaki dzień są te pisma z ZUS i zamiast tej hipotetycznej części dodać swoje własne rzeczywiste składki za rok lub ostatnie 2 lata a z kolei wcześniejszą swoją zawieszoną emeryturę zwaloryzować o kwotę waloryzacji marcowej i porównać te kwoty.

  Od wyników w różnicy wysokości (na plus, czy na minus) należałoby rozpocząć przemyślenia na temat własnych działań przed 31.12.2012 r.

  Pozdrawiam
  Z.K.

  OdpowiedzUsuń
 33. może sie zorganizowac ja jestem chętna. manifest pozew zbiorowy Ratunku

  OdpowiedzUsuń
 34. Mnie obliczono emeryture powszechna/decyzja z dnia 25.04.2013 /o 830 brutto mniej !!!niz wczesniejsza.oczywiscie pozostalam na wczesniejszej a wniosek ktory zlozylam przeliczenie wycofalam.Mam nadzieje ,ze cos sie zmieni i oddadza nam te grube tysiace co ukradli!!!Czy moze ktos cos mysli w naszych sprawach ?tj rocznika 1953 kobiety?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń