20 grudnia 2012

Pan Krzysztof świątecznieKochani „zawieszeni” ( a może już „odwieszeni”?)
Proszę powoli i wnikliwie przeczytać to co napisała koleżanka z Wrocławia

Anonimowy 20 grudnia 2012 09:24
Przed chwilą dzwoniłam do ZUS we Wrocławiu ( ul. Litomska), ale pani na centrali spuściła mnie na drzewo. Pani poinformowała mnie, że oddział nie ma informacji telefonicznej
i powinnam zadzwonić na infolinię ZUS, albo pofatygować się osobiście do oddziału. Zadzwoniłam więc na infolinię. Zapytałam panią konsultantkę, czy wyrok TK dotyczy emerytur przyznanych w 2008r. ( mój przypadek) Uzyskałam odpowiedź, że nie.
Wobec takiej odpowiedzi zapytałam panią, czy rok 2008 jest przed czy po roku 2011, bo wyrok TK dotyczy osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011r.
Odpowiedź: no w zasadzie przed 2011, a wyrok dotyczy emerytur, które zaczęto wypłacać od stycznia 2009r.
moje pytanie: wobec tego czy wyrok TK dotyczy mnie skoro decyzję o przyznaniu emerytury otrzymałam w roku 2008 i została ona zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia,
a następnie w styczniu 2009 ZUS zaczął mi wypłacać świadczenie, które ponownie zostało zawieszone od 1 października 2011r.
odpowiedź: dotyczy to emerytur wypłacanych od 2009r i proszę złożyć wniosek do 24 grudnia, o ile wcześniej nie był składany wniosek do sądu i cierpliwie czekać na decyzję.
Pani dodała, że na tę chwilę wznowione zostaną bieżące wypłaty, bo mają w tej sprawie wytyczne, natomiast nie wiedzą co z zaległymi wypłatami, ale w tej sprawie też powinnam otrzymać decyzję z ZUS.
Celowo konsultantce zadałam pytanie najpierw tylko o emeryturę przyznaną w 2008r a potem po negatywnej odpowiedzi rozwinęłam pytanie. Myślę, że w zależności od tego jak jest zadane pytanie taka jest odpowiedź.
emerytura 2008
Może to wreszcie wszystkich miotających się i rozhisteryzowanych (powiedzieli że mnie nie dotyczy bo jestem z 2008) trochę uspokoi.
A teraz ode mnie, jestem po dzisiejszej wizycie w ZUS (Warszawa, Kasprowicza) i rozmowie z bardzo zawsze życzliwą i pomocną wszystkim emerytom panią Beatą. Nie wiem skąd
w  oddziałach w innych miastach panie odpowiadają różne rzeczy ( może wiedzą to z gazet?) ponieważ jak do tej pory, personel takiego szczebla jak pani Beata, na co dzień spotykający się z emerytami jest poinformowany tylko o tym, że :
- są wytyczne co do wypłat bieżących i na pewno od stycznia te wypłaty ruszą (podobno ma
  być  płacone od  listopada), pracownicy musza też wszystko poprzeliczać, waloryzację za
  2012, stażowe, zarobki do limitów itd. wszystko wymaga czasu i w grudniu się nie wyrobią,
- nie ma jeszcze wytycznych co do wypłat zaległych powinny być po nowym roku
i to jest cała wiedza jaką „panie z ZUS „ dysponują, nie wiedzą nawet czym się różnią od siebie różni „zawieszeni” ( nie odwoływał się, odwoływał się i  ma wyrok prawomocny, czy odwoływał się i nie ma jeszcze wyroku, jest z 2008 ,czy z 2010 ) mają mówić że wypłaty będą wznowione i tyle wiedzą.
Może w tej sytuacji więcej spokoju, cierpliwości i pozytywnego nastawienia do życia. Czekaliśmy w nerwach rok na wyrok Trybunału, poczekajmy spokojnie na rozwój sytuacji, nie słuchajmy tych, dla których  prawo  to „lex gazeta” . Zajmijmy się szykowaniem Świąt, wszystkim życzę  wszystkiego najlepszego, zdrowia, bo najważniejsze i Wesołych Świąt Krzysztof

142 komentarze:

 1. Dziękuję bardzo i również życzę wszystkim zawieszonym i pomagającym nam w nerwowych chwilach spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
  Julia

  OdpowiedzUsuń
 2. WITAM. POPIERAM TO CO ZOSTAŁO NAPISANE POWYŻEJ.
  OBSZERNIEJ OPISAŁAM MOJĄ WIEDZĘ NA TEN TEMAT W PODTEMACIE "WAZNE"

  MYSLĘ, ŻE PO TEJ WYPOWIEDZI EMERYCI SIĘ USPOKOJA

  POZDRAWIAM I ZYCZE ZDROWYCH I SPOKOJNYCH SWIĄT
  REGINA TCZEW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję i także życzę wszystkim wszystkiego co najlepsze.
   Anka


   Usuń
  2. Witam załączam moje pytania i odpowiedzi jednocześnie życzę zdrowych spokojnych i radosnych świat Bożego Narodzenia Ela
   Użytkowniczka portalu NPI, Elżbieta , napisała:
   Witam proszę o wyjaśnienie ponieważ rozmawiałam już z kilkoma lub kilunastoma doradcami z COT i wciąż otrzymuję różne odpowiedzi.
   Pytanie
   Moja pierwsza decyzja o przynaniu emerytury jest z listopada 2008 oczywiście wtedy zawieszona. następnie 12 marca 2009 otrzymałam decyzję zamienną na podstawie której ZUS wypłacał mi emeryturę do dnia 30.09.2011. Od 1.10.2011 została zawieszona W zwoązku z wyrokiem Trybunału Kostytucyjnego , który mówi cytuję "o r z e k a:
   Art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 291, poz. 1707) w związku z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z 2010 r. Nr 40, poz. 224, Nr 134, poz. 903, Nr 205, poz. 1365, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726, z 2011 r. Nr 75, poz. 398, Nr 149, poz. 887, Nr 168, poz. 1001, Nr 187, poz. 1112 i Nr 205, poz. 1203 oraz z 2012 r. poz. 118 i 251), dodanym przez art. 6 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r., w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."
   Dlaczego pracownicy ZUS odpowiadają mi , że ten wyrok mnie nie dotyczy. Wyrok mówi jasno , atrt. 103 jest niezgodny z konstytucja dla osób które nabyły prawo do emerytury przed 01.01.2011 roku. czyli jak ja.
   2. Na co czeka ZUS z wypłatą emerytur ?
   3. Dziś pani z COT mnie poinforrmowała, że z wyroku wynika, że emerytura należy się wyłącznie od dnia ogłoszenia wyroku w dzienniku Ustaw. tj. od dnia 22.11.2012 roku.
   Ale na jakiej podstawie taka informacja. Bo skoro Trybunał Konstytucyjny orzekł , że art 103a nie ma zastosonia do osób które nabyły prawo do pobierania emerytury przed 01.01.2011

   Poniżej odpowiedź konsultanta COT:
   Witam
   W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 listopada 2012r. utracił moc prawną art. 103a ustawy emerytalnej w stosunku do osób, które prawo do emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011r. , a następnie - wobec kontynuowania stosunku pracy zawartego przed dniem przejścia na emeryturę - prawo to zostało zawieszone z dniem 1 października 2011r.
   Zgodnie z wyjaśnieniami otrzymanymi z Centrali ZUS w celu wykonania wyroku Trybunału, po uzgodnieniu z Departamentem Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej stanowiska dotyczącego wykonania tego wyroku na bieżąco, wypłatę emerytury ZUS ma podjąć nie wcześniej niż:
   od 22 listopada 212r. jeżeli skarga o wznowienie postępowania w myśl art. 145a k.p.a. zostanie zgłoszona do 24 grudnia 2012r. , lub po tej dacie, gdy przywrócono termin na złożenie skargi, albo od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek, gdy zgłoszenie to nastąpiło po 24 grudnia 2012r. i brak jest podstaw do przywrócenia terminu na złożenie skargi o wznowienie postępowania.
   W przypadku jeżeli osoba złożyła wniosek o wyrównanie emerytury za okres od 1 października 2011r. decyzja o podjęciu takiej wypłaty zostanie wydana w terminie późniejszym.

   Pozdrawiam
   Młodszy Konsultant
   Monika Urban
   Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
   Tel. 22 560 16 00, 801 400 987

   Usuń
 3. Ja dzisiaj przeżyłam szok!! Będąc w banku dowiedziałam się , iż ZUS przelał na moje konto wypłatę za 2 emerytury tzn. za listopad i grudzień!! Decyzji w tej sprawie jeszcze nie dostałam! Wypłaty dokonano 7 grudnia 2012 r. (terminem wypłat mojej emerytury był 10-ty każdego miesiąca). Składałam w ZUS-ie dwa wnioski: o wznowienie wypłaty oraz wypłatę zaległej emerytury. Ponadto miałam sprawę w SO (nie składałam apelacji do sadu apelacyjnego), do którego jeszcze nie wnosiłam wniosku o wznowienie postępowania. Mam zamiar złożyć po otrzymaniu decyzji z ZUS-u, o ile nie otrzymam wypłaty zaległej emerytury.
  Pozdrawiam Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Elu,
   Proszę podać miasto, kto to tak przoduje, bo inne ZUS-y nic jeszcze nie wiedzą jak mają to robić. Ja jestem z Sosnowca, wczoraj o godz. 8.oo telefonowałam w mojej sprawie i Pani urzędniczka odpowiedziała, że nic nie wiedzą, nie mają z Departamentu Centrali ZUS wytycznych.
   Coś tu nie pasuje i nie gra tak jak napisał/a mój przedmówca.

   Usuń
  2. Elu, jeszcze się nie otrząsnęłaś z tego szoku???
   Odpowiedz na pytania.

   Usuń
  3. ElA, NIE DAJ SIĘ PROSIĆ.

   Usuń
  4. Pani Elżbieto proszę napisać coś więcej czy to nie jakaś pomyłka? Ela Lublin

   Usuń
  5. Ja też nie wiem dlaczego tak się stało. W ZUS-ie nie byłam i nie mam więcej wiadomości. W miesiącu marcu składałam Rp-7 za 2011 r. i dostałam przeliczenie emerytury.Ponieważ przekraczam średnią krajową, a nie przekraczam 130%, kwota emerytury jest zmniejszona, pomnożyłam x2 i przelana kwota jest za 2 miesiące. Ponieważ chyba jestem jedynym szczęśliwcem na tym forum podzieliłam się z Państwem wiadomością. Nie wiem czy pracownik zrobił to przedwcześnie i może mieć teraz problemy dlatego też nie mogę podać nazwy miejscowości.
   Jeśli tylko dostanę decyzję zaraz się z Państwem podzielę wiadomością.
   Pozdrawiam. Elżbieta

   Usuń
  6. Dzięki za wiadomość.Oczywiście że na razie nie powinna Pani pisać z jakiej to miejscowości. Pozdrawiam.Ela Lublin

   Usuń
  7. Elżbieto,dzięki za odpowiedz.To ja Cię tak męczyłam.FAJNY MASZ PREZENT NA GWIAZDKĘ,rzeczywiście szczęściara.Wszystkiego dobrego życzę z okazji Swiąt.
   Pozdrawiam
   Barbara R.

   Usuń
  8. Oby tylko nie trzeba było zwracać tej kwotki?????????

   Usuń
  9. Ja również życzę wszystkim zdrowych, radosnych Świąt i wypłaty tak długo oczekiwanych przez nas emerytur!!
   Myślę, że ZUS w mojej miejscowości nie zrobił tego przez pomyłkę. Przecież każda wypłata sprawdzana jest przez szefów. Może te wytyczne już były wcześniej, tylko część ZUS-ów czeka na ustawowy 30-dniowy termin?
   Serdecznie pozdrawiam. Elżbieta
   PS. Barbaro dziękuję za wsparcie i na pewno napiszę o wszystkim jak wyjaśnię w ZUS-ie.

   Usuń
 4. KRZYSIU tu marian ,,,po Twoim artylule smialem sie , jak nigdy ,,kto Ciebie nie zna to nie wie ,,moze zalozymy radio bedzie lepsze niz red Wajsa MAM PYTANIE , ale kto bedzie chchcial z Toba rozmawiac?????? ale powaznie ze jest to super ze mamy KRZYSIA a ja moge sie chwalic z bliska znajomoscia z TK Dzieki KRZYSIU pozdrawiam z usmiechem marian nie nokautuj zusu !!!!!!! a moze ????? tak trzeba ,bez litosci z Twoiom poczucuem HUMORU

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Wszystkich na blogu, Wesołych Świąt, dużo zdrowia i zadowolenia. Trzymajmy się. MK.

   Usuń
 5. Panie Krzysztofie - dziękuję za piękną wykładnię naszych spraw. Jak się Pana czyta to wszystko wydaje sie takie oczywiste. Serdecznie Pana pozdrawiam i życzę dużo, dużo zdrowia, spokoju i cierpliwości do "zawieszonych" - "odroczona" Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam oto maja odpowiedź z COT
  Użytkowniczka portalu NPI, Danuta ......., napisała:
  Jestem rocznik 1953 . Moja emerytura została przyznana w październiku 2008 r. i zawieszona z powodu kontynuawania zatrudnienia . Od marca 2009 r. na mój wniosek emerytura została odwieszona z powodu możliwości pobierania świadczenia emerytalnego bez konieczności rozwiązywania
  stosunku pracy z pracodawcą .Niepełną emeryturę pobierałam od marca 2009 do września 2011 . Od 1 październia 2011 r. na podstawie przepisów z 16 grudnia 2010 r. wypłata mojej emerytury została zawieszona . Po otrzymaniu decyzji z ZUS o zawieszeniu emerytury odwoływałam się do Sądu I i II isnstancji (wyroki były dla mnie niekorzystne ) .
  Proszę o wyjaśnienie czy w świetle wyroku TK z dnia 13
  listopada 2012 r. jestem emerytką która będzie objęta tym wyrokiem i której przysługuje wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury i zwrot zaległej wraz z odsetkami .
  Wczoraj ZUS udzielił mi informacji ,że wyrok TK mnie nie obejmuje ,gdyż moja emerytura została przyznana w roku 2008.
  Wyrok TK mówi o grupie emerytów którym przyznano świadczenia przed 1 stycznia 2011 r.
  Z poważaniem Danuta ............

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

  Witam

  Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować do sądu.
  Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.
  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy osób, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił
  wypłatę emerytury od 1 października 2011 r.

  Pozdrawiam
  Marzena Kurdzieko
  Młodszy Konsultant
  Centrum Obsługi Telefonicznej
  tel. : 801400987, 225601600

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Danuto X...wniosek zawsze możesz złożyć, zostanie on rozpatrzony indywidualnie i wydana zostanie stosowna decyzja. Na przyszłość proszę pamiętać że obowiązuje ochrona danych osobowych...ujawnienie danych konsultanta COT może nie być miłe dla osoby, która je ujawnia.

   Usuń
  2. Pani Danuto H......To nie ZUS tutaj zawinił, ZUS nie miał i nie ma nic do powiedzenia, jest tylko wykonawcą ustaw. Ustawa o zawieszeniu powstała w Ministerstwach Pracy i Finansów, uchwaliła ją w Sejmie "koalicja" bo tak kazał Pan Premier, na rozkaż Pana Premiera poparł Senat i niestety podpisał Pan Prezydent, który zresztą potem próbował jakoś to załagodzić i jego kancelaria wymyśliła ustawę z tymi 18-toma miesiącami i niby korzystniejszym przeliczeniem. Więc ma Pani listę osób odpowiedzialnych. Jak po szczegółowe informacje to do premiera proszę pisać!!!

   Usuń
 7. Witam,
  dwie zaprzeczające sobie odpowiedzi...
  nic nie rozumiem ??
  COT wyraża stanowisko, że dotyczy 2008 czy nie...

  z poważaniem h.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę jeszcze raz powoli i ze zrozumieniem przeczytać powyższ post "Pan Krzysztof światecznie". Jest tam dla Państwa odpowiedź.
   Emerytura bieżąca i zalegla nalezy się Państwu. Proszę skladać wnioski do ZUS o wnowienie wyplat bieżących /art. 145 kpa i art 135 ustawy o emeryturach i rentach/i wyplatę zaleglych wraz z odsetkami.
   Kończy się termin na skaladanie wniosków, potem tylko pozostaną żale do Pana Boga.
   A poza tym czytajcie Państwo posty i komentarze na blogu.
   Z wielu zapytań wynika, że nie czytają Państwo już wcześniej sto razy omawianych spraw.
   Pozdrawiam - joka

   Usuń
  2. I jeszcze raz, do sądu okręgowego /jeśli na tym etapie zakończona zostala sprawa/ lub do sądu apelacyjnego /jeśli tu jest przegrana sprawa/ skladamy skargi o wznienie postępowania na podstawie wyroku TK
   joka

   Usuń
 8. WSZYSTKIM CIERPLIWYM I MNIEJ CIERPLIWYM, KTÓRYM NALEŻĄ SIĘ WSTRZYMANE WYPŁATY ŚWIADCZEŃ EMERYTALNYCH - ZDROWIA, SPOKOJU, CIEPŁA RODZINNEGO I WIELE RADOŚCI W ŻYCIU OSOBISTYM I ZAWODOWYM

  ŻYCZY Barbara

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkim życzę spokojnych zdrowych i wesołych świąt.Dzisiaj dostałam z ZUZ w Nowym Saczu decyzję wraz z moim pismem o wznowienie emerytury i wypłatę zalełych świadczeń.Skargę może pani wnieść bezpośrednio do Sadu
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też taką dostałam z zus Gniezno
   Julia

   Usuń
  2. Ja też dzisiaj dostałam taką samą odpowiedź. Zdążyłam jeszcze dzisiaj napisać i zostawić w ZUS-ie, nowy wniosek rozpoczynając go wytłuszczonym drukiem

   Wniosek

   Na podstawie artykułu 135 ustęp 1 ustawy o rentach i emeryturach

   W związku z ustaniem przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wnoszę o wznowienie wypłaty mojej emerytury, zawieszonej z powodu nierozwiązania umowy o pracę.
   W dniu 13.XI.2012r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa z dnia 16.XII.2010 r. jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej

   Przetrzymują wnioski do samego końca wpisując datę długopisem po to chyba , żeby nie zdążyć napisać do 24 grudnia następny.

   KRYS

   Usuń
  3. Co to znaczy,że przetrzymują wnioski? Tak naprawdę,to jeżeli ktoś złożył w ZUS-ie wniosek,to chyba ma potwierdzenie na kopii swojego dokumentu z datą przyjęcia.
   Proszę mi wytłumaczyć co Pani/Pan miała na myśli?
   Pozdrawiam Anka z Radomia

   Usuń
  4. Wniosek złożyłam 22 listopada i dopiero dzisiaj dostałam odpowiedź.
   Koleżanka, która od września przeszła na emeryturę ,wniosek o wypłatę zaległych świadczeń złożyła później bo 29 listopada odpowiedź miała już 10 grudnia /w decyzji wskazali na złożenie skargi do sądu- fakt, ze wcześniej odwoływała się /
   Nie winię tu pań z ZUS-u - tylko odgórnych wskazań/
   KRYS

   Usuń
  5. Miało to miejsce w tym samym oddziale ZUS-u.

   Usuń
  6. Ja powołałam się tylko na wyrok TK,poprosiłam o wznowienie i wypłatę zaległych wraz z odsetkami i też do tej pory nie otrzymałam odpowiedzi (27.11.2012). Do Sądu się nie odwoływałam,pracuję nadal (emerytura X.2008,rocznik 53).
   Czytam wpisy i tak się zastanawiam,czy 24.12. nie złożyć nowego pisma,nadmieniając,że jedno już ZUS otrzymał. Sama już nie wiem......
   Anka z Radomia

   Usuń
  7. Mam taka samą sytuację i zastanawiam się czy nie złożyć uzupełnienia do wniosku wcześniejszego.

   Usuń
  8. Chyba jednak się zdecyduję,bo po pierwsze nie otrzymałam jeszcze żadnej odpowiedzi,a to mi się nie podoba.Po drugie,jak czytam te wpisy,to po prostu nie dowierzam tej instytucji,co mi się w głowie nie mieści.Urząd i urzędnicy powinni wyjść w stronę klienta,a jak czytam,to nie dowierzam,że kobiety (przeważnie) mogą się posunąć do mówienia bzdur drugim kobietom w tak ważnej sprawie.

   Usuń
  9. Dzwoniąc do ZUS-u w sprawie niekorzystnej dla mnie decyzji poinformowałam, że złożyłam ponownie wniosek w trybie art 135 -
   z drugiej strony słuchawki usłyszałam
   - Dobrze pani zrobiła.

   Zrozumiałam - kobiety robią to co im nakazano.
   KRYS

   Usuń
  10. Przecież to jest absurdalne - wymagać od ludzi większej przebiegłości, znajomości przepisów niż instytucja państwowa, która ma być dla obywateli, a nie podstępnie wykorzystywać niuanse w przepisach. To nasze państwo jest chore. Za każdą taką nieprawidłowa decyzję urząd powinien ponosić karę.

   Usuń
  11. Ciekawe,kiedy reszta tych wyżej postawionych do tego dojdzie - albo sobie dokładnie zdają sprawę,tylko udają i tolerują błędne decyzje urzędników,ich głupawe wyjaśnienia dla petenta.

   Usuń
 10. Prośba wielka do Pana Krzysztofa,bo jednego w tym piśmie ZUs nie rozumiem.Ja napisałam do ZUS o wypłatę świadczeń zaległych wraz z odsetkami ,bo emeryturę już pobieram od 3 mcy,a oni mi odpisali,że o wzowienie wypłaty emerytury i zaległych świadczeń .I teraz moja prośba czy to pismo z ZUS wraz z odesłana moja prośbą mam dołączyć do wzoru P.Dariana
  pozdrawiam
  Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy21 grudnia 2012 13:24
  Przed chwilą otrzymałam decyzję z ZUS w Płocku
  Decyzja odmowna- proszę mi wytłumaczyć, bo nie ropzumiem,
  Zaklad Ubezpieczeń Społecznych w płocku po rozpatrzeniu pani wniosku z dnia 29.11.2012r. odmawia wznowienia postępowania w sprawie uchylenia decyzji z dnia 27.10.2011 r. i wypłaty emerytury z przyczyn podanych w uzasadnieniu.
  uzasadnienie
  Wyrok TK orzekajacy niezgodność art.28 ustawy z dnia 16.12.2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych ustaw w związku z art. 103 ustawy z dnia 17.12.1998r o emeryturach i rentach z FUS z konstytucja RP znajdujebzastosowanie do osób które prawo do emerytury nabyły w okresie od 08.01.2009r. do 31.12.2010r. a nastepnie z uwagi na brak rozwiązania stosunku pracy, wypłata tej emerytury została im zawieszona od dnia 01.10.2011r.
  pani prawo do emerytury nabyła decyzją ZUS zz dnia 15.05,2008r od dnia 1.05.2008r. W związku z kontynuowaniem przez panią u pracodawcy na rzecz którego praca była wykonywana bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, Zakład zawiesił wypłatę świadczenia. Wypłata nastapiła z dniem 01.03.2009r. na podstawie zgłoszonego wniosku o wznowienie i przeliczenie emerytury. Wobec kontynuowania zatrudnienia od dnia 01.10.2011r. ZUS ponownie dokonał zawieszenia wypłaty emerytury. W związku z tym iż data ustalenia pani prawa do emerytury nie mieści się w przedziale czasowym dotyczącym emerytur, wobec których moc straciły przepisy wskazanego na wstępie przepisu, wyrok \TK nie ma w pani sprawie zastosowania, a decyzja o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dnia 27.10.2011r. wydana została zgodnie z obowiązujacymi przepisami. Tym samym brak jest podstaw do wznowienia postepowania, uchylenia decyzji o wstrzymaniu wypłaty emerytury i do wypłaty emerytury.
  pouczenie
  Jeżeli Pani uważa że niniejsza decyzja........... wnieśc odwołanie za pośrednictwem oddziału ZUS do Sądu Okregowego - Sądu pracy i Ubezpieczeń Społecznych w płocku w terminie miesiaca .....
  Czy rzeczywiście ja rocznik 1953, emerytura naliczona w 2008r nie kwalifikuje się do odwieszenia zabranej mi emerytury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Pani,
   niestety ZUS w Pani przypadku dokonał nadinterpretacji wyroku TK. Mimo iż ewidentnie organ rentowy nie ma racji - jedynym wyjściem jest - zgodnie z pouczeniem odwołać się do sądu. Myślę, że tam powinna Pani uzyskać to o co walczy.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  2. To jakiś żart

   Usuń
  3. No to się zacznie,
   czyli ZUS zawęża krąg osób..
   2008 nie jest przed 2011 !! to naprawdę jakiś żart!
   tylko skąd brać siły na walkę w sądzie..
   proszę Mądrzejszych o radę , opinię
   o co chodzi ???

   Usuń
  4. Co chwila nowy kwiatek ;((
   Odpowiedź na pytanie w sprawie emerytury przyznanej w 2008 , którą wczoraj otrzymałam z COT przytoczyłam o godz. 9:50!!!


   Danuta

   Usuń
  5. Pozostaje mieć nadzieję, że jest to odosobniony przypadek. Czas pokaże jak jest naprawdę.
   Drodzy Państwo, najważniejsze jednak, że jest już wiele pozytywnych wyroków sądów wobec osób które naliczyły emeryturę przed 2009 a zaczęły pobierać ją pomiędzy 2009 a 2011 rokiem.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
 12. Witam,
  dziś otrzymałam informacje bezpośrednio w ZUS, że ruszają bieżące wypłaty emerytur, natomiast co do zaległych to jeszcze ZUS nie ma wytycznych.
  Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2013 dla wszystkich Kolegów i Koleżanek.
  Szczególnie gorąco ściskam Pana Mariana, dzięki któremu ja i wielu z nas wytrwało kontynuując zatrudnienie, chociaż chwil zwątpienia miałam kilka i chciałam się poddać. Wielkie dzięki :)
  Ściskam też Pana Krzysztofa, który z nami jest od niedawna a którego wpisy na blogu są bardzo trafne pomocne :)
  Irena z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałabym wiedzieć, czy z ZUS-u Płock były już inne odpowiedzi? ,,Jak widać trzymają się mocno",jednak co się odwlecze, to nie uciecze.Pozdrawiam świątecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS/O PŁOCK 12.12.2012R EMERYT 2008
   W związku ze złożonym przez Pana w dniu 29.11.2012r wnioskiem o wznowienie i wypłatę emerytury w związku z wyrokiem TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 13 listopada 2012r. ZUS/ODDZIAŁ PŁOCK informuje, iż w celu podjęcia wypłaty emerytury prosimy o wypełnienie i odesłanie załączonego formularza ZUS Rw-73 w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.
   W przypadku nie dostarczenia wymaganych dokumentów, organ rentowy wyda decyzję na podstawie posiadanych dowodów-zgodnie z paragrafem 29 rozporządzenia MPiPS z dnia 11.10.2011r w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DZ.U. Nr237,poz.1412)
   APROBANT mgr ...........

   Usuń
  2. Czy mógłby pan szczegółowiej przedstawić swoja sytuację emeryta? kiedy podjął Pan swiadczenie?
   Czy osiagnął juz pełny wiek emerytalny? Kiedy?
   Też jestem 2008,pracuję, stąd prośba.Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Bardzo prosimy o pomoc Panią adwokat Karolinę Miarę.Dlaczego wyrok trybunału nie dotyczy roku 2008 i 2007.Dlaczego ZUS w Płocku tak interpretuje wyrok? Zdenerwowani emeryci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to nie dotyczy!? A czemóż to? Moją emeryturę ustaliłam w roku 2007. Pracowałm dalej bez zwalniania się z pracy, więc mi ją zawieszono. W 2009 r. zmieniła się na paręnaście miesięcy filozofia myślenia o emeryturze i mi ją odwieszono. Po czym zawieszono z powrotem. Przeszłam drogę sądową, czekam na apelację. Wysłałam do ZUS pisma. Otrzymałam odpowiedź, że mi ją odwieszą, jak nie będzie już żadnych przeszkód (czytaj: będą w końcu rozporządzenia dla ZUS). Ani przez chwilę, podczas całej naszej batalii nie nawiedziła mnie myśl, że coś innego jeszcze ktoś kombinuje. Skąd mają Państwo jakieś wątpliwości.

   Usuń
  2. Proszę przeczytać decyzję z Płocka na blogu g 13;50

   Usuń
  3. Płock jest szczególny, pod każdym względem.
   Wszystkie chwyty dozwolone.

   Usuń
 15. Podobno w tej sprawie wypowiadał się parę dni temu Minister Pracy. Może ktoś oglądał program ?.

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy Minister pracy może sam zmieniać wyrok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MOZE!!!!!! sie podac do dymisji czym sie rozni od FREDKA KIepskiego niczym ferdek tez odbiera Babci emeryture

   Usuń
 17. Dostałam dzisiaj odpowiedź ze swojego Oddziału ZUS.

  Ja : naliczona wcześniejsza emerytura - marzec 2009 r.
  Pobierałam emeryturę i pracowałam.Zawieszona emerytura 1.10.2011r.Pracuję nadal.
  Nie skarżyłam decyzji ZUS o zawieszenie.
  Złożyłam dwa osobne wnioski do ZUS : o odwieszeniu emerytury oraz o wypłatę zaległych świadczeń.

  Oto odpowiedź :

  "W związku z wnioskiem z dnia 26.11.2012 r. w sprawie dotyczącej wznowienia na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn.13.11.2012 r. postępowania w sprawie wstrzymania wypłaty emerytury ZUS Oddział w....przesyła w załączeniu formularz oświadczenia o osiąganiu przychodu /ZUS Rw-73/, który po wypełnieniu należy zwrócić do Oddziału w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.
  Prosimy również o przedłożenie w powyższym terminie zaświadczenia o przychodzie osiąniętym w okresie od 01.10.2011 r. do 31.12.2011r.
  Uzyskanie informacji o przychodzie jest niezbędne do podjęcia wypłaty emerytury w wysokości uwzględniającej wysokość osiąganych przychodów.
  W przypadku bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu Zakład wyda decyzję w oparciu o posiadaną dokumentację.

  Podpis...... ".

  Dla wyjaśnienia :
  druk który mi załączono jest to druk "Oświadczenie o osiąganiu przychodu".
  W wyznaczonych punktach mam zaznaczyć odpowiednie "okienka"

  "1. Oświadczam że osiągam przychód z tytułu:
  / i tu wymienione 12 rodzaje przychodów /
  2.Oświadczam że moim zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości :
  - nie powodującej zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia
  -powodującej zmniejszenie świadczenia
  -powodującej zawieszenie świadczenia.
  /tu też muszę wybrać wskazany zamiar /."

  Ciekawa jestem kiedy i w jaki sposób ZUS mi odpowie na drugi wniosek dot. wypłacenia zaległych świadczeń :).
  Myślę że jeszcze nie mają żadnych wytycznych bo oba wnioski składałam w tym samym dniu.
  Anka - Kraków.

  OdpowiedzUsuń
 18. A co z naliczonymi w 2007r a odwieszonymi w 2009r.?

  OdpowiedzUsuń
 19. Do martwiących się emerytów. Nieoficjalnie wiem, że jeżeli emerytura była naliczona w 2007 ,zawieszona i następnie odwieszona w 2009 r.-2011r. wskutek nowych przepisów/ to wyrok TK na 100% nas dotyczy.Sądy uzasadnienia wyroku TK już otrzymały. Pozdrawiam i życzę wesołych Swiąt zwłaszcza p.Marianowi,p.Karolinie oraz reprezentujących nas Senatorów Hanna

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja też naliczyłam sobie emeryturę w 2008r. W kwietniu 2010 złożyłam wniosek o podjęcie świadczeń. 60 lat skończyłam w listopadzie roku 2010, pracowałam i pobierałam emeryturę.
  Jak emerytów, którzy naliczyli sobie wr. 2007 i 2008, może nie obejmowac wyrok Trybunału? Przecież wszyscy pobierali świadczenia w terminach wymienianych przez ZUS, czyli od stycznia 2009, do grudnia 2010. Wszystkim wstrzymano na mocy art. 28.Wyrok Trybunału wymienia termin- czas funkcjonowania ustawy.A wszyscy z tej ustawy korzystaliśmy, więc obejmuje , również tych z lat 2007 i 2008.Nie uważam , żeby ZUS tak się pomylił i bezpodstawnie wypłacał nam świadczenia w latach 2009- 2010.Jeśli tych z lat 2007 i 2008 nie obejmuje wyrok Trybunału, to również nie obejmuje ich artykuł 28, na mocy którego prawa odebrano, czyli cały czas winnismy mieć wypłacane emerytury. Może myślę zbyt pokrętnie, ale tak wynika z logiki decyzji ZUS-u w Płocku.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 21. Na blogu polemikę z Panem Krzysztofem prowadził mecenas Darian,który prowadził sprawę Pani emerytura 2008r.Mecenas wyjaśnił nam. ze wyrok TK dotyczy emerytur 2007 i 2008.Bardzo prosimy o pomoc.Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprostowanie
   Nigdy nie prowadziłem polemiki z panem Darianem, wszystkie nasze tezy zawsze były zgodne,nie było podstaw do polemiki. Natomiast polemizowałem z osobą o inicjałach Z.K. w zakresie emerytur "powszechnych"
   i trochę spierałem się z panią KRYS
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 22. Bardzo proszę,napiszcie czy dostawaliście na swoje wnioski odpowiedź z ZUS-u? Ja żadnej odpowiedzi nie dostałam i boję się,że zostanę odłożona a/a.Chyba 24 złożę "przypominające pismo" z powołaniem na art.135 (w poprzednim powołałam się tylko na wyrok TK)
  Pozdrawiam - Anna z Radomia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłam wnioski 27.11.2012 a 30.11.2012 dostałam odpowiedź że ,,wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury zostanie rozpatrzony w terminie późniejszym, nic więcej do tej pory.Powoływałam się tylko na wyrok TK.Też się zastanawiam czy nie złożyć uzupełnienia, tylko nie wiem na który artykuł się powołać. Nadmieniam że do sądu się nie odwoływałam. Ela Lublin

   Usuń
  2. Ja złożyłam wniosek w ZUS Poznań II oddział w dniu 23.11.2012 r i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnej wiadomości.Jak dzwoniłam do Zusu 18.12.2012 r dowiedziałam się że nie mają jeszcze żadnych wytycznych i mam czekać.
   Życzę Zdrowych,Spokojnych Świąt oraz Szcześliwego Nowego Roku.
   Anna z Poznania.

   Usuń
  3. Ja złożyłam wniosek w ZUS Warszawa III Oddział w dniu 23.11.2012 r i do dnia dzisiejszego też nie otrzymałam żadnej wiadomości. Dzwoniłam do Zusu 19.12.2012 r i dowiedziałam się, że dopiero otrzymują kolejne wytyczne, wnioski zaczną rozpatrywać po świętach i mam czekać cierpliwieeeeeeeeeeeee.
   Anka

   Usuń
  4. No i czekajcie cierpliwie - przecież troszkę wyżej jedna z pań wpisała całą treść pisma jakie otrzymała od swojego ZUS. Z tego wynika że ZUS już dostał wytyczne i będzie po kolei odpowiadał na wnioski - niestety, tam też pracują kobiety które mają swoje domy a okres przedświąteczny i poświąteczny to okres urlopów do którego te kobiety też mają prawo !!!!!!!

   Usuń
  5. Ja,co prawda też dzwoniłam do ZUS-u w mojej sprawie,ale Pani nawet nie chciała wiedzieć(mimo mojej prośby) nr mojego świadczenia i wypowiedzieć sie odnośnie mojej sytuacji.Powiedziała ogólnie,że mają wytyczne,co do wypłaty bieżących świadczeń (o ile nie odowływałam się do Sądu) i nic więcej.Nawet nie zapytała,w którym roku miałam przyznane świadczenie i czy jestem emerytką "powszechną",czy "wcześniejszą". No to dowiedziałam się strasznie dużo!
   Serdecznie pozdrawiam - Anna z Radomia

   Usuń
  6. Moja sytuacja : emerytura 2009,nadal pracuję, sprawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi zawieszona z urzędu w marcu 2012 do czasu wyroku TK. W dniu 29.11.2012 złożyłam w ZUS-ie jeden wniosek, powołując się tylko na wyrok TK. Prosiłam o wznowienie bieżących wypłat+waloryzacja+doliczenie stażu(zaświadczenie z pracy) oraz o wypłatę zaległych +odsetki. Do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Sądzę, że muszę poczekać na rozprawę i wyrok sądu. Czekałam 14 miesięcy, to poczekam jeszcze 2 lub 3. Sądzę, że zasypywanie ZUS-u dodatkowymi pismami i wnioskami powoduje biurokratyczny paraliż i zamiast szybciej, będzie dłużej, Tam pracują też tylko ludzie, którzy nie są winni, że nasz ustawodawca tworzy takie kulawe prawo, ciągle coś zmienia i oni nie są w stanie tego ogarnąć. Gdyby mieli załatwić to tak błyskawicznie, jak my zniecierpliwieni "zawieszeni" byśmy sobie życzyli, musieliby spać w tym ZUS-ie, nie wyłączjąc świąt.
   Kochani życzę wszytstkim wesołych, rodzinnych, wspaniałych świąt, a w Nowym Roku na 100% odzyskamy nasze pieniądze.
   Pozdrawiam. Małgosia z Łodzi

   Usuń
 23. Wczoraj otrzymałam interpretację urzędową (!!!) z treści której wynika, iż wyrok Trybunału nie obejmuje osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury przed 01.01.2009 r., zatem nie obejmuje świadczeniobiorców z 2007 i 2008, pozdrawiam świątecznie, Godolewa z Poznania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto Pani przysłał tą interpretację?

   Usuń
  2. Prosimy o uzupełnienie tego wpisu z 9.38.. Jaka interpretacja urzędowa, przez kogo wydana i jakiej sytuacji faktycznej dotycząca ??? Bo znowu ktoś rodzi niepokój dla wszystkich którzy nabyli prawo 2008, 2007..
   w imieniu swoim i tej dużej grupy osób bardzo proszę o powstrzymywanie się od komentarzy niepełnych.. niepotrzebne wrzucanie kamyczka do wody ..
   pozdrawiam

   Usuń
  3. Dziwne trochę stwierdzenie "interpretacja urzędowa". Który to urząd tak to zinterpretował?Dlaczego pani nie wyjaśnia tego dokładnie tylko pisze coś co nie do końca jest jasne. Jeżeli coś się wie na pewno to trzeba to jasno napisać a nie wzbudzać niezdrowe emocji przed świętami.
   Pozdrawiam

   Usuń
 24. A na jakiej podstawie sporządzono tą interpretację skoro wyrok mówi dotyczy osób które nabyły prawo do jednoczesnego pracowania i pobierania emerytury przed 1 stycznia 2011. czyżby według nie wiem kogo jaki to urząd vczy zus uważał że rok 2007 i 2008 to jest po roku 2011

  OdpowiedzUsuń
 25. trzeba czytać uzasadnienie do wyroku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale uzasadnienie nie ma jest tylko komunikat prasowy a to nie to samo poza tym wyrok wyrażnie mówi dotyczy osób które nabyły prawo przed 1.01.2011

   Usuń
  2. DOKŁADNIE: BRZMI w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011r.Może haczyk jest słowo :zakresie;USTAWA umożliwiająca łączenie pracy z emeryturą jest z listopada lub grudnia 2008,a działała od 8.01.2009r może o to chodzi ?

   Usuń
  3. Jak by nie było jest: ...PRZED 1 STYCZNIA 2001 R

   Usuń
  4. To jest sformuowanie wyrwane zupełnie z kontekstu całego komunikatu. Prosze ze zrozumieniem i na spokojnie przeczytać cały Komunikat prasowy Trybunału o ile Pani nie czytała tylko " uczepiła" się słów które chce aby były nagiete do emerytów z naliczonymi emeryturami w 2007,2008 roku.
   Niestety, myślę że prawda jest taka że nadinterpretujecie sobie tu wszyscy Państwo to sformuowanie wyrwane z całości tekstu.

   Usuń
 26. DOT: ANONIM 21.12. 2012r godz17:40
  W odpowiedzi na pytanie zacytowałem odpowiedż z ZUS/oddział PŁOCK .ZAPRASZAM DO LEKTURY !!! EMERYT 2008r

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja jestem tak zdenerwowana .że nie mam już siły .Zmarnowane święta.Emerytka 2008

  OdpowiedzUsuń
 28. no i jest powód do denerwowania drogie emerytki bo cyt:"Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia". To jest wyciąg z uzasadnienia TK.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po twoich wypocinach widać że się cieszysz !!!

   Usuń
  2. Niech się cieszy ale zapomniała że kij ma dwa końce.Przecież już były wyroki dla emerytów z 2008 r i 2007 r które są na korzyść emerytów.Uważam że nie może tak być że co sąd to inna interpretacja wyroku TK.A więc głowa do góry nie poddawajmy się.Zawswze musi znaleźć się jakaś czarna owca co będzie próbowała bruździć.Pozdrawia,Życzę Spokojnych i Pogodnych Świąt.

   Usuń
  3. Szanowny anonimowy z 13:08
   Po pierwsze, wciąż nie ma żadnego uzasadnienia do wyroku TK z 13.11.2012 r. to co Pani/Pan cytuje to fragment komunikatu prasowego, zredagowanego przez jakiegoś urzędnika w sekretariacie TK a nie uzasadnienie0. Po za tym nie zna Pani/Pan kompletnie zasad i składni języka polskiego i nie potrafi czytać ze zrozumieniem, sformułowanie :

   "osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r."

   nie oznacza że zarówno nabycie jak i zrealizowanie prawa musiało mieć miejsce w okresie od 8.01.2009 do 31.12.2010 r. nabycie mogło być kiedykolwiek przed 31.12.2010 r, natomiast realizacja nabytego prawa mogła zostać dokonana po 8.01.2009 bo dopiero z tą datą weszła w życie ustaw o emeryturach kapitałowych. Cały ten komunikat prasowy jest dość nieprecyzyjnie zredagowany i to od samego początku bowiem zaczyna się od słów"

   "Zawieszenie prawa do emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia osobom, które nabyły to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r., narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa."

   Skąd redagujący wziął to sformułowanie chyba tylko on wie, nie ma czegoś takiego ani we wniosku senatorów ani w wyroku nie ma. Wyrok brzmi cyt:

   "po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy oraz Sejmu i Prokuratora Generalnego, na rozprawie w dniach 10 i 26 lipca oraz 13 listopada 2012 r., wniosku grupy senatorów o zbadanie zgodności:

   art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726) w zakresie, w jakim z powodu uzyskiwania przez emeryta przychodu z tytułu zatrudnienia kontynuowanego po nabyciu prawa do emerytury bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą skutkuje zawieszeniem prawa do emerytury również wobec emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury na mocy wcześniejszych przepisów, bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy, z art. 2, art. 21 i art. 64 Konstytucji oraz art. 1 Protokołu nr 1 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz. U. z 1995 r. Nr 36, poz. 175, ze zm.),

   o r z e k a:
   Art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 291, poz. 1707) w związku z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z 2010 r. Nr 40, poz. 224, Nr 134, poz. 903, Nr 205, poz. 1365, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726, z 2011 r. Nr 75, poz. 398, Nr 149, poz. 887, Nr 168, poz. 1001, Nr 187, poz. 1112 i Nr 205, poz. 1203 oraz z 2012 r. poz. 118 i 251), dodanym przez art. 6 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r., w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

   i to jest treść wyroku, do do tej treści TK wyda uzasadnienie. Proszę wskazać gdzie w treści wyroku jest to o czym anonimowy z 13:08 pisze.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 29. to jest tylko komunikat a poza tym wcześniej nie można było pracować i pobierać emerytury tylko wtedy można było zrealizować to prawo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie, również ci co nabyli prawo do emerytury w 2007 czy 2008r mogli ją pobierać dopiero od stycznia 2009r.

   Usuń
 30. Pisałam już o tym co najmniej tydzień wcześniej przytaczając cały komunikat TK a nie tylko wyrwane z kontekstu to jedno jedyne zdanie zawierające słowa: " przed 1 stycznia 2011r." Trybunał orzekał w sprawie sytuacji emerytów którzy n a l i c z y l i sobie emeryturę w latach 2009-2010 SKUSZENI ustawą która obiecywała im emeryturę bez zwalniania się z pracy - a mogli WSTRZYMAC SIE Z NALICZENIEM PO RAZ PIERWSZY / i to jest najważniejsze bo ZUS tylko jeden jedyny raz /!!!!!/ nalicza emeryturę , potem tylko doliczał miesiące przepracowane / i naliczyć ja dopiero po zakończeniu pracy co by było korzystne dla nich bo jak wiadomo tzw."kwota bazowa" co roku jest wyższa.
  Niestety, myślę że TAKA JEST PRAWDA - czy kto chce czy nie ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo Panią proszę,idą święta ,proszę zająć się gotowaniem, pieczeniem .My amatora adwokata nie potrzebujemy do interpretacji wyroku.

   Usuń
  2. Do anonimowej z 13:49
   Może sobie Pani cytować komunikat prasowy i tysiąc razy, komunikat prasowy nie jest wyrokiem ani uzasadnieniem do wyroku, jest informacją prasową mówiącą czym się tego dnia zajmował Trybunał i omawiającą to się działo podczas posiedzenia. I to wszystko. To co Trybunał orzekł znajduje się w sentencji wyroku która 22 listopada została opublikowana w Dzienniku Ustaw i to już jest obowiązujące prawo. Proszę się nie kompromitować,
   wykazuje się Pani ( i nie tylko Pani) całkowitą nieznajomością podstawowych pojęć z zakresu prawa.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. To się okaże niedługo Panie Krzysztofie czy to prawda czy nie - uzasadnienia wyroku TK nie ma i chyba nie będzie bo już minął miesiąc i cisza.
   Wesołych Świąt!

   Usuń
  4. Uzasadnienie pewnie będzie koło Nowego Roku. może wcześniej , może później.Proszę pamiętać że składa się ono z uzasadnienia do wyroku jakie pewnie pisze sędzia Kotlinowski jako sprawozdawca oraz zdań odrębnych które muszą napisać sędziowie Tuleja i Rzepliński.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 31. Są dwie sytuacje:
  1. ustalone prawo do emerytury
  2. Skuteczne nabycie prawa do emerytury.
  Ad.1 Ustalone prawo do emerytury zostało np. w 2008 roku, ale nie było skutecznym nabyciem, ponieważ nie nastąpiło zwolnienie z pracy.
  ad 2. Od 2009 nabyliśmy skuteczne prawo do emerytury, realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  W interpretacji (?) wyroku (anonimowy 13:08) jest mowa o skutecznym nabyciu i zrealizowaniu prawa do emerytury.
  Tylko myślę logicznie.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jeszcze jedna uwaga tu się nasuwa:
  Ci co mieli ustalone prawo do emerytury np w 2008 r., ponownie mieli ją naliczoną na własne żądanie w roku 2009 a nie doliczenie przepracowanych miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 33. Tak jak PANI rozumowały SA i wydały w oparciu o wyro TK korzystne wyroki .dla emerytów 2007 i 2008r

  OdpowiedzUsuń
 34. Sądzę, że tok mojego rozumowania jest prawidłowy i nie ma w nim nadinterpretacji. Biorąc pod uwagę wymienione przeze mnie dwie sytuacje, to są one spójne z sentencją wyroku TK. Nie dziwię się, że sędziowie wydawali korzystne wyroki i mam nadzieję, że pozostaną przy takim rozumowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 35. Tak jak Pani myśli ,tak myślał mecenas Darian ,który identycznie wyjaśniał sytuację na blogu.Wydaje mi się .ze dlatego adminka prosi o przesyłanie wyroków.Ważne.Może Pani mecenas tym się zajmuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przygotowuję swoją linię powoda na odwieszonej sprawie, którą mam 4 stycznia w Sądzie Okręgowym. Przestudiowałam dokładnie wszystkie decyzje ZUS w mojej sprawie oraz odpowiedź radcy prawnego ZUS na moje odwołanie od decyzji z 2011 r. oraz ustawę o emeryturach i rentach i te dwie sytuacje, które wymieniłam o 14:27 potwierdzają się. Tym bardziej mnie upewnia ta sama wersja mecenasa Doriana, ponieważ sama nie jestem prawnikiem. Prawo to moja pasja.

   Usuń
 36. Dzisiaj odebrałam odpowiedz z ZUS na moje pismo z dnia 27.11.2012 o odwieszenie emerytury i podjęcie wypłaty na bieżąco w związku z wyrokiem TK. W piśmie tym dostarczyłam niezbędnie zaświadczenia o przepracowaniu kolejnych m-cy i załączyłam wypełniony druk o osiąganych przychodach. Zatem dostarczyłam wszystko co potrzeba do doliczenia dodatkowego stażu i podjęcia wypłaty zawieszonej emerytury.Otrzymałam nową decyzję o doliczeniu stażu pracy i dalszym zawieszeniu emerytury ze względu na kontynuowanie zatrudnienia. Jednym słowem nie wspomniano ,że mnie wyrok TK nie dotyczy.Czyli jest dobrze.Moja sytuacja jest następująca.Jestem emerytką ur. III 1953r. od VI/2008 miałam naliczoną emeryturę i zawieszoną ze względu na dalszą pracę.Od I/2009 po zmianie przepisów emeryturę odwieszono na mój wniosek i wypłacano ją do 30.09.2011 r. Od 01.10.2011 na powrót zawieszono jak wszystkim innym emerytom./Istna bajka nieprawda?/ Złożyłam odwołanie od decyzji ZUS do SO gdzie przegrałam następnie założyłam apelację od wyroku SO i obecnie oczekuję na rozprawę w SA. Myślę, że w końcu SA wyda jakiś konkretny wyrok ,który będzie dla ZUS miarodajny bo widzę ,że ZUS nie potrafi jednoznacznie zinterpretować wyroku TK. W końcu niech będzie wóz albo przewóz bo ta cała walka o odwieszenie emerytury już mnie męczy i irytuje. Jacyś nieudoli posłowie wysmażyli bzdurne przepisy ,które nijak się miały do konstytucji RP i następnie nieudolni pracownicy ZUS nie wiedzą jak odczytać wyrok TK i czekają na uzasadnienie jakby ono miało coś zmienić w sentencji wyroku TK a tak by chcieli wyłączyć jak najwięcej osób z tej grupy zawieszonych emerytów. Od roku zafundowano nam czysty cyrk i wojnę nerwów niech to się już w końcu skończy bo inaczej ja się wykończę.Pozdrawiam z okazji Świąt Maria z Bydgoszczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam tylko ,że na pismo o wypłatę zaległych emerytur odpowiedzi nie otrzymałam .Pisma były wysyłane do ZUS dzień po dniu.
   Maria z Bydgoszczy

   Usuń
  2. Każdemu przysługuje doliczenie przepracowanych miesięcy - wysłała Pani pismo o doliczenie to doliczyli i jest to zupełnie inna sprawa bo ZUS musiał to zrobić - powiadomili również o dalszym zawieszeniu nowo przeliczonej emerytury do momentu zwolnienia się z pracy.
   Nie wiem dlaczego pani pisze i wprowadza wszystkich w bład ze " jest dobrze". Ta sprawa nie ma nic wspólnego z odwieszeniem emerytury lub wypłaceniem zaległych świadczeń.
   "Będzie dobrze" jak dostanie pani następne pisma z ZUS na temat wypłaty zawieszonej emerytury i wypłatę zaległych.

   Usuń
 37. Kochani "zawieszeni" - "odwieszeni"
  Nie było mnie prawie dwa dni w sieci i widzę że zaczynają się dziać jakieś horrory. Ktoś z Płocka pisze że dostał decyzję odmawiającą i to z takim uzasadnieniem"

  "Wyrok TK orzekający niezgodność art.28 ustawy z dnia 16.12.2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych ustaw w związku z art. 103 ustawy z dnia 17.12.1998r o emeryturach i rentach z FUS z konstytucja RP znajduje zastosowanie do osób które prawo do emerytury nabyły w okresie od 08.01.2009r. do 31.12.2010r. a następnie z uwagi na brak rozwiązania stosunku pracy, wypłata tej emerytury została im zawieszona od dnia 01.10.2011r."

  Znaczyłoby to, że osoba pisząca te słowa w imieniu ZUS, po pierwsze jest mądrzejsza i lepiej zna prawo od sędziów Sądów Apelacyjnych, a po drugie pisze nieprawdę, bowiem w wyroku TK
  nie ma nigdzie sformułowania:

  "osób które prawo do emerytury nabyły w okresie od 08.01.2009r. do 31.12.2010r."

  natomiast jest sformułowanie:

  "Art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (.......)w związku z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (.......)dodanym przez art. 6 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r., w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej."

  Jak z tego można wysnuć wniosek o okresie 8.01.2009 -31.12.2010 wie tylko ten kto to napisał w Płocku.

  Nie mam żadnych podstaw aby nie wierzyć osobie z Płocka, ale pewność byśmy mieli, że do czegoś takiego doszło, dopiero wtedy, kiedy osoba ta zeskanowałaby albo skserowała taką decyzje i wysłała to jako załącznik do maila przesłanego Admince
  pozdrawiam
  Krzysztof
  ps.
  nie mogę się oprzeć wrażeniu, ze ktoś koniecznie chce mam popsuć humor na Święta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Pani Fedak lub ktoś w jej imieniu robi celowo takie zamieszanie wśród nas .
   Pozdrawiam wszystkich
   Danuta H

   Usuń
  2. Tak to z Płocka- rzecziwiście otrzymłam decyzję odmowną z ZUS tak jak została zacytowana wcześniej . Obecnie jestem na urlopie, po 1-stycznia 2013r
   prześlę skan tej decyzji. W tej chwili nie mam
   takich możliwości.Jestem bardzo zmartwiona i
   nikomu nie zyczę takiej decyzji. Będę składać odwołanie do Sądu Okręgowego jak jest zawarte w pouczeniu.Niestety moja decyzja jest prawdziwa. Zuzanna z Płocka

   Usuń
 38. Chcę wszystkich Emerytów, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury uspokoić. Otóż ja uzyskałam prawo do emerytury w 2008 roku!!! Też pracowałam nie pobierałam, potem pobierałam i mi zawieszono. Teraz mam na piśmie wyrok Sądu Apelacyjnego z listopada br, który kończy sprawę. Sentencja wyroku brzmi: zmienia zaskarżony wyrok oraz poprzedzającą go decyzję i stwierdza brak podstaw do wstrzymania wypłaty emerytury od 1.10.2011. Obecnie czekam już ponad miesiąc na decyzję ZUS. W połowie grudnia otrzymałam z ZUS pismo informujące że termin wydania decyzji w sprawie podjęcia wypłaty emerytury ulega przesunięciu do czasu wypożyczenia akt z Sądu Apelacyjnego, decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni.
  Proszę naprawdę się uspokoić, nie denerwować i nie przejmować nieprawdziwymi informacjami. Nasz Pan Krzysztof ma rację. Wszystkim życzę zdrowych i spokojnych Świąt. Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kasiu jeśli to możliwe proszę o przesłanie kopii wyroku Admince
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 39. Kochani "zawieszeni" - "odwieszeni"
  Na blogu znalazłem też coś takiego"

  "Wczoraj otrzymałam interpretację urzędową (!!!) z treści której wynika, iż wyrok Trybunału nie obejmuje osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury przed 01.01.2009 r., zatem nie obejmuje świadczeniobiorców z 2007 i 2008, pozdrawiam świątecznie, Godolewa z Poznania"

  No to uprzejmie prosimy o ksero tej "urzędowej interpretacji" i przesłanie mailem do Adminki.
  Polska jak mawiał ZuluGula "to jest dziwna kraj", więc nie można a priori odrzucić, że np,
  ktoś w Ministerstwie Pracy coś takiego wysmażył.

  Ale po pierwsze, wyroków Trybunału Konstytucyjnego się nie interpretuje, to nie przepisy ustawy, tylko wyrok opublikowany w Dzienniku Ustaw i od 22 listopada wiążący wszystkie Sądy i państwowe osoby prawne w RP.
  Każdy może zostać glosariuszem i publikować swoją glosę w której wyraża swoje i tylko swoje zdanie.

  Wykładni wyroku TK dokonać może jedynie Sąd (Apelacyjny lub Okręgowy) orzekając w sprawie w której ten wyrok stanowi podstawę do wydawanego rozstrzygnięcia. Wyrok Sądu Apelacyjnego może być przedmiotem skargi kasacyjnej (jeśli jest dopuszczalna) i wtedy wykładni dokona Sąd Najwyższy. Wyrok Sądu Okręgowego podlega apelacji i ewentualnie dalej skardze kasacyjnej i taka jest sytuacja dotycząca "zawieszonych"
  emerytów.

  Ale cóż jeśli MPiSS postanowiło dalej walczyć z emerytami, będziemy walczyć do ETSC włącznie
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę ,że to Pani Fedak kub ktoś z jej kręgu nie odpuszcza i robi to całe zamieszanie . Przypomnijcie sobie Państwo jak to w grudniu 2010 r. przed głosowaniem posłom nie przedstawiono opinii Prezesa Sądu Najwyższego . Od samego początku postępują z nami haniebnie .
   Może poprosić mecenasa Cichonia a zajęcie stanowiska w tej sprawie . Pozdrawiam Danuta H

   Usuń
 40. Zwracam uwagę, że nabycie prawa nie jest równoznaczne z nabyciem i skutecznym zrealizowaniem prawa. Nie nakręcajmy się. Pan Krzysztof ma rację. Pozdrawiam Hanna

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam drodzy zawieszeni -podobnie jak ja!
  czytajac Państwa wypowiedzi - ja równiez jestem w podobnej sytuacji- po zawieszeniu w X 2011 złozyłam pozew do SO- oczywiście negatywnie załatwiony- teraz odpowiedź z ZUS Rzeszów, że wniosek o wypłatę biezżącej i zaległej złożony do niewłaściwego organu - napisałam skarge do SO, ale także drugi wniosek w trybie art. 135 ustawy o emeryturach i rentach - zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Aaale! ciekawostka! moja koleżanka podobnie jak ja odwoływała sie do SO, była na rozprawie - nie wzięła wyroku z uzasadnieniem podobnie zresztą jak ja, a teraz okazało sie że jej pozew został przez sąd odrzucony - nie oddalony jak mój. Różnica jest taka, że ona może składać w zus papiery o wznowienie wypłaty, ja niestety muszę pisać skargę do SO. Nie wiem tylko dlaczego tu odrzucenie- tu oddalenie. Koleżanka twierdzi że rozprawa trwała (podobnie jak moja) kilka minut i ona nie wycofywała sprawy. Może ktoś mądrzejszy mi to wyjaśni?
  A niezaleznie od wszystkiego to życzę wszystkim miłych i wesołych Świąt.
  Małgośka

  OdpowiedzUsuń
 42. Pani Małgosiu
  Oddalenie i odrzucenie choć skutek jest taki sam bo sprawa jest przegrana, to dwie różne decyzje Sądu.
  Sąd oddala pozew, kiedy rozpoznał sprawę merytorycznie i uznał, że to czego powód żąda nie należy mu się.
  Sąd odrzuca pozew najczęściej ze względów formalnych, np. został on wniesiony po terminie, albo Sąd zażądał jakichś dokumentów lub dodatkowych wyjaśnień, powód tego nie zrobił w zakreślonym przez Sąd terminie i pozew zostaje odrzucony. W tym przypadku nie służy odwołanie (apelacja) sprawy jakby nie było
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Krzysztofie
   z tego co mi wiadomo to pozew wspomnianej koleżanki nie miał żadnych uchybień, braków itp. Koleżanka była na rozprawie podobnie jak ja, rozprawa trwała krótko i na tym się skończyło- nie poinformowano jej o tym że pozew został odrzucony- dowiedziała się o tym dopiero teraz przy okazji pisma do zus o wznowienie wypłaty. No cóż po prostu bedzie miała łatwiej -no i dobrze. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
   Małgoska

   Usuń
  2. W orzeczeniu Sądu będzie podana przyczyna odrzucenia, koleżanka musi iść do Sądu i złożyć wniosek o odpis
   orzeczenia odrzucającego pozew
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. przypuszczam, że skoro zus chce jej płcić to nie pokusi sie o odpis z sądu, zreszta zobaczymy- ma zięcia prawnika, który że tak powiem "czuwa nad sprawą" więc myslę, że jakieś wyjaśnienie się znajdzie. Na razie był w szoku i chciał ksero mojego pisma z zus-u więc mu dostarczyłam, myslę że więcej dowiem się po swiętach.
   Malgoska

   Usuń
 43. taki blask choinki z dziecinnych lat
  taka chęć by prytulić cały świat
  takie słowa dobre, że starczą na rok
  by przepędzić zwątpienia i smutków mrok
  wszystko to niech otuli szczelnie nas
  gdy nadejszie ten świateczny czas

  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku - życzy Halina W.

  OdpowiedzUsuń
 44. Wczoraj otrzymałem interpretację urzędową z treści której wynika, iż wyrok Trybunału nie dotyczy osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury przed 01.01.2009 r., zatem nie dotyczy osób z okresu 2007 - 2008, pozdrawiam, Krzysiek z Wadowic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ktoś się bawi naszymi sprawami:

   Anonimowy22 grudnia 2012 09:38
   Wczoraj otrzymałam interpretację urzędową (!!!) z treści której wynika, iż wyrok Trybunału nie obejmuje osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury przed 01.01.2009 r., zatem nie obejmuje świadczeniobiorców z 2007 i 2008, pozdrawiam świątecznie, Godolewa z Poznania

   Usuń
  2. kolejny miesza na blogu. Jak dostałeś to zrób skan
   i wyślij do Adminki, albo przestań mieszać

   Usuń
  3. Co to za interpretacja czyja ZUS-u , pani urzędniczki nie potrafiącej czytać wyroku ????

   Usuń
  4. DO Krzyśka i Godolewy! Podaję adres Berdyczów 1

   Usuń
 45. Witam
  Otrzymałam zawiadomienie o wszczęciu postępowania.
  ZUS w Jaśle zawiadamia na podst.art.145 Kpa o wszczęciu na wniosek z dnia 28.11.2012 r.postępowania w sprawie wypłaty zawieszonego Świadczenia od dnia 01.10.2011 r.
  Wnioski i uwagi można zgłaszać w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego zawiadomienia.z aktami sprawy można się zapoznać w siedzibie Inspektoratu.
  Decyzję miałam wydaną w 2008 r.
  Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia , szczęśliwego Nowego Roku życzy Celina.

  OdpowiedzUsuń
 46. Dziękujemy Pani Celino
  To dobra odpowiedź na "Godolewa z Poznania" i "Krzysiek z Wadowic".
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 47. Mam pytanie art.135 dotyczy tylko bieżących wypłat emerytur a o zaległe te od 1.10.2011 to tylko do sadu jeżeli tam się odwoływałem

  OdpowiedzUsuń
 48. Spokojnie Swiatecznie wszysto okaze sie w Nowym Roku 13 ,a 13 jest dla nas szczesliwa ,prawnicy min pracy pracuja w pocie czola by nas ,,zalatwic ,,ale spokojnie my tez mamy SPOKOJNYCH SWIAT i wiary

  OdpowiedzUsuń
 49. taki blask choinki z dziecinnych lat
  taka chęć by przytulić cały świat
  takie słowa dobre, że starczą na rok
  by przepędzić zwątpienia i smutków mrok
  wszystko to niech otuli szczelnie nas
  gdy nadejdzie ten świąteczny czas

  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku - życzy H.W.

  OdpowiedzUsuń
 50. Odpowiedzi
  1. Zobacz białe płatki już przykryły świat
   A mróz na szybach wymalował kwiaty nam
   I chociaż na podwórku bardzo zimno jest
   To w sercach, tak miło
   I wszyscy wyciągają dziś do siebie dłoń
   Żegnają smutki, to co złe zapomnieć chcą
   Bo już nadchodzi dzień co niesie wielką moc
   To święta, już święta.Wszystkiego co w życiu najlepsze życzy B.L

   Usuń
 51. Wszystkim, którzy spędzili kawał życia na tym blogu śledząc wszystkie informacje dla "zawieszonych' oraz wykazując niezwykłą cierpliwość odpowiadając milion razy na te same pytania, życzę aby ich trud nie poszedł na marne i żeby doświadczyli poczucia zadowolenia z faktu, że wielu zagubionym pomogli. Ja z wdzięcznością życzę:
  CIEPŁYCH I PEŁNYCH RADOSNEJ NADZIEI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA,
  ZDROWIA,POMYŚLNOŚCI I SAMYCH RADOŚCI W NOWYM ROKU 2013 ( z odwieszoną emeryturą :-)).
  HJ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do życzeń :)

   Usuń
  2. JA RÓWNIEŻ !!! MARIA.

   Usuń
  3. I ja też:):):) Anka

   Usuń
  4. ZDROWYCH RADOSNYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WSZYSTKIM ŻYCZY ELA RADOM

   Usuń
 52. Piękna jest radość w Święta,
  Ciepłe są myśli o bliskich,
  Niech pokój, miłość i szczęście
  Otoczy dzisiaj i w Nowym Roku nas wszystkich :)

  Boże Narodzenie 2012

  OdpowiedzUsuń
 53. Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym


  Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym,
  dlatego spotykamy się przy stole wigilijnym
  dzieląc się opłatkiem święconym.
  Składamy szczere życzenia,
  darując sobie wszelkie przewinienia,
  a Boża Dziecina z tego się cieszy
  i z Błogosławieństwem Bożym na Nowy Rok spieszy.

  Wszystkim "zawieszonym i odwieszonym" życzy Wanda z Mazur

  OdpowiedzUsuń
 54. Wszystkiego najlepszego na te Święta i na nadchodzący Nowy Rok
  Wszystkim gorąco życzy Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 55. Najserdeczniejsze życzenia,
  pięknych, niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia!
  Niech przyniosą radość i moc wzruszeń, wzajemną życzliwość i optymizm
  w nadchodzącym Nowym, 2013 Roku
  życzy
  Małga

  OdpowiedzUsuń
 56. W oczekiwaniu na zbliżające się
  Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok
  Żegnamy minione miesiące
  I pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
  Pragniemy przeżyć
  Niepowtarzalne świąteczne chwile
  W pokoju i wzajemnej bliskości.
  Serdeczne życzenia:
  Zdrowia, pogody ducha,
  Spełnienia wszystkich marzeń,
  Zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów
  Oby nasze sprawy pomyślnie się zakończyły.

  Życzy Danuta H

  OdpowiedzUsuń
 57. Jak pracuje O/ZUS w Radomiu- dzisiaj dostałam decyzję odmowną, cytuję: w odpowiedzi na wniosek z dnia 26.11.2012r zakład odmawia podjęcia wypłaty emerytury przyznanej z art.26 ustawy emerytalnej ponieważ prawo do świadczenia nabyła Pani z dniem 01.05-2012r., w związku z tym wyrok TK z dnia 13.11.2012r w Pani przypadku nie ma zastosowania.Dalej pouczenie. A ja emeryturę mam przyznaną od 01.07.2007r, natomiast 01.05.2012 zgłaszałam wniosek o przeliczenie-dostarczyłam zaświadczenie z pracy o zarobkach. Prezent na święta ZUS mi dostarczył, szkoda tylko, że pomylił daty.Nie ręczę za moje zachowanie w oddziale po świętach.Życzę Państwu oby nikt nie dostał podobnych decyzji. A na Święta życzę wszystkiego co najlepsze, zdrowia, pogody ducha i wszystkiego co najlepsze.Zawieszona z Radomia Wiesława P.S. Sprawę w sadzie apelacyjnym mam już wyznaczoną na 23.01.2013r. Przepraszam ale musiałam się podzielić z Państwem tuż przed wieczerzą wigilijną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BARDZO PROSZE o odpowiedz jak udało sie Pani wyjaśnic ta sprawe. Ja mam naliczoną, przesłali decyzje bez wniosku, ale mam czas wycofac.
   Ewa

   Usuń
 58. Szanowny Panie Krzysztofie proszę poświątecznie ustosunkować się do w/w wypowiedzi. Zdarzają się i takie "klocki". Zawieszona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż powracamy do emerytur "powszechnych" Jak myślę większość pamięta, że moja aktywność na blogu zaczęła się od ostrzeżenia w sprawie "powszechnych", kiedy napisałem, że ZUS po przeliczeniu "wcześniejszej na "powszechną" uważa, ze prawo do tej drugiej zastąpiło prawo do pierwszej, mamy naliczenia po 1.01,2011 i nie mamy prawa do wypłaty emerytury bez rozwiązania stosunku pracy. Takie też początkowo było stanowisko konsultantów COT. Pod wpływem naszych dociekliwych pytań, stanowisko to ewoluowało, i na koniec uzyskiwaliśmy odpowiedzi, że naliczenie "powszechnej" nie grozi nam utratą prawa do wypłaty emerytury "wcześniejszej" jak widać w ZUS w Radomiu nie konsultują się z Centralą i tkwią jeszcze w starych interpretacjach. Na szczęście koleżanka Wiesia z Radomia ma niedługo sprawę w Apelacji więc pewnie nie będzie musiała nawet skarżyć tej decyzji, tyle, że na wypłatę trochę dłużej poczeka (pewnie do marca ale i tak będą musieli wyrównać od listopada). A tak na marginesie byłem za wrzucenie tego tematy atakowany przez kilka osób (np Z.K.), więc dziś pytam, ja "mieszałem" w tym temacie?
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 59. Witam wszystkich w ten świąteczny wieczór. Pomyślałam sobie, a zobacz co słychać na blogu. No i proszę jakie mamy kwiatki.Pewnie też bym miała ten problem, bo Pani w ZUS namawiała na przeliczenie emerytury, ale dzięki Wam zrezygnowałam. Do tej pory jeszcze z ZUS nic nie otrzymałam, ale jak otrzymam jakąś informację to się z Wami podzielę. Jestem z 2008 roku i też na ten temat dużo pisano, ale czekam spokojnie.
  ŻYCZĘ DUŻO SPOKOJU I CIERPLIWOŚCI.
  Pozdrawiam Regina Tczew

  OdpowiedzUsuń
 60. Trochę poczytałam, te Państwa żale... zastanawiam się: co w takiej sytuacji mają powiedzieć osoby, które stanęły przed dylematem:praca czy emerytura? I wybrały: rozwiązały umowę o pracę aby pozostać przy swojej emeryturze. Co oni mają na ten temat do powiedzenia? Może po prostu piastowali mniej ważne stanowiska, które nie dawały im poczucia bezpieczeństwa? A czy zastawiacie się Państwo jakie konsekwencje może mieć wypłacenie Wam (oczywiście, zgodnie z życzeniem popartym przepisami)zaległych emerytur włącznie z odsetkami? Sądzę, że nie zastanawiacie się na tym co będzie dalej. Bo Wy myślicie tylko o sobie - chcecie emerytury, pracy (bo macie na tyle ugruntowane pozycje "nie do ruszenia"), odsetek. Waloryzacja procentowa?-tak!!! kwotowa - nie.... Tylko wydawało się, że to Wy jesteście pokoleniem, które powinno rozumieć co to patriotyzm, wspólna Polska. Pracujecie - a młodzi nie mają gdzie zarobić, żeby założyć lub utrzymać rodzinę. Dlatego masowo wyjeżdżają za granicę. A kto będzie wpłacał składki żeby wypłacać emerytury? W tym kierunku myślenie nie zbacza? Szkoda - jeszcze trochę i tacy, którzy myślą wyłącznie o sobie doprowadzą do ekonomicznego rozbioru Polski. Ale co tam - wyrwijmy swoje - nie ważne, ze zapłacą za to dzieci i wnuki. Prawdopodobnie następne pokolenia nie będą miały szansy na takie frykasy- ciepła posadka+ emerytura(często wcześniejsza). Ale jak to się u nas mówi: jak się daje to się kraje. Wpadliście w manie okrawania - kto pierwszy ten lepszy a jak dla innych już nic nie zostanie to powiecie frajerzy... nie potrafią zadbać o siebie. Papież Jan Paweł II powiedział „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!” A my jesteśmy jej dziećmi... i jak to jest, że jedni odbierają drugim bez opamiętania? Czy tak jest w rodzinie? Jeszcze jedno - ZUS - obwiniacie tą instytucję, ale to rządzący wybrani przez Was stanowią prawo a nie ZUS. Pomyślcie nad tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Państwa wypowiedzi i zastanowiło mnie jedno: nie podajecie swoich imion i nazwisk, ale podajecie na forum dane osobowe pracowników ZUS. Zastanawiam się czy to zgodne z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych i co na to odpowiedziałby inspektor GIODO? Weźcie to pod uwagę przy pisaniu nowych informacji.

   Usuń