14 grudnia 2012

OGŁOSZENIE


Drodzy Państwo!
Bardzo proszę o przesyłanie na moją pocztę
 ( emerytura.zawieszenie@wp.pl )
sygnatur wygrywanych spraw, 
pozwoli nam to na uzyskanie z SA  sentencji wyroku 
(dane osobowe będą usunięte)
Mając
takie informacje łatwiej będzie się bronić choćby przed takimi sędziami jak ta pani
w Warszawie co to"musi sie zapoznać z uzasadnieniem wyroku TK"

Apel do Pani z Poznania: bardzo proszę o przesłanie na adres mailowy Adminki (emerytura.zawieszenie@wp.pl)sygnaturę Swojej wygranej sprawy, to pozwoli na uzyskanie z SA w Poznaniu sentencji wyroku


 

71 komentarzy:

 1. OK. Pozdrawiam Anna

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem absolutnie za. Wprawdzie w Polsce nie stosuje się formalnie precedensów ale w praktyce często się zdarza, że dany sędzia bierze przy orzekaniu mocno pod uwagę wcześniejsze wyroki wydane w tej samej sprawie. Dlatego dobrze byłoby mieć takie "asy" w rękawie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Wanda z Poznania. A tak w ogóle - chętnie poznałabym zwycięską Magdę też z Poznania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam ciplutko wszystkich kulturalnych ZAWIESZONYCH także Panią Wandę z mojego miasta no i oczywiście niezwykle spokojnego, cierpliwego i o dużej wiedzy i mądrości Pana Krzysztofa. Zgadzam się z osobami, które tak pozytywnie wypowiadają się o Panu Krzysztofie i proszą aby z nami był do zakończenia sprawy a nawet o jeden dzień dlużej.
   Obecnie czekam na wyrok z uzasadnieniem z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, jak już będę w posiadaniu zaraz napiszę i podam sygnaturę. Będąc dzisiaj w ZUS-e dowiedziałam się, że sprawa o odwieszenie naszych emerytur nie ma nic wspólnego z wnioskiem o emeryturę powszechną. To są dwie odrębne sprawy. Emerytura zawieszona będzie wznowiona i wypłacana jako wcześniejsza natomiast wyliczona emerytura powszechna będzie zawieszona (pozostanie tylko wyliczona)do czasu rozwiązania stosunku pracy. Potwierdzona została też informacja o możliwości wycofania wniosku do momentu uprawomocnienia się decyzji. Magda z Poznania

   Usuń
  2. Dzięki pani Madziu, ale samą sygnaturę może teraz Pani Admince wysłać? Uzasadnienie pewnie będzie ciekawe, natomiast w chwili obecnej potrzebna jest sentencja wyroku. Mając sygnaturę dostanę z SA w Poznaniu samą sentencję (treść) wyroku oczywiście bez danych osobowych
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 3. Wygrałam sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach (4 grudnia 2012 r.). Pisałam o tym na blogu. Złożyłam pismo w Sądzie o odpis wyroku wraz z UZASADNIENIEM i może go do końca tego roku otrzymam, o czym Was natychmiast powiadomię. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale na razie nie możesz przesłać Admince sygnatury? Mając sygnaturę można z Sądu Apelacyjnego dostać sentencje wyroku, bez Twoich danych osobowych
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam i mam pytanie do Pani która wygrała w SA w Katowicach czy miała Pani adwokata na sprawie w 4 grudnia??
  Ja złożyłam 12.XII w SA i czekam ale nie wiem czy mogę wystąpić sama. Proszę o informacje. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam adwokata, bo był zbędny. D.o sali rozpraw weszłam tylko ja i przedstawicielka ZUS. Wszystko co miałam do powiedzenia, napisałam w mojej apelacji złożonej w marcu br. oraz w uzupełnieniu do tej apelacji złożonym w listopadzie br. po opublikowaniu wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Jeżeli apelację składała Pani w grudniu to rozumiem, że ujęła Pani również wyrok TK i żadnego uzupełnienia tej apelacji nie musi Pani składać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panią również.
   Od 19 kwietnia 2012 r. czekam na sprawę w Sądzie Apelacyjnym też w Katowicach.
   Mam pytanie, co Pani napisała w uzupełnieniu do apelacji i czy ja jeszcze też mogę napisać. Z tego co mi przekazano w sekretariacie sądu, to jest już przydzielony sędzia referent.
   Czy to uzupełnienie w takiej sytuacji jest konieczne.
   Pozdrawiam, EWA

   Usuń
  2. W uzupełnieniu do apelacji przytoczyłam stan prawny zaistniały w listopadzie br. tzn. wyrok Trybunału Konstytucyjnego i Dziennik Ustaw poz. 1285. Treść uzupełnienia sprawdził mi prawnik i dopisał prawne sformułowania. Uzupełnienie można przynieść na rozprawę, ale ja dla pewności zaniosłam do SA tydzień wcześniej przed rozprawą. To, że jest przydzielony sędzia referent, to tylko znaczy, że niedługo odbędzie się sprawa. Nie wiem czy uzupełnienie jest konieczne, ale ja na wszelki wypadek złożyłam go w Sądzie, żeby komuś nie przyszło do głowy i sprawy nie odroczył. Tym sposobem zrobiłam wszystko co było możliwe. Może Sędzia, wiedząc o wyroku TK i jego publikacji wyda wyrok korzystny dla Pani tylko na podstawie złożonej przez Panią apelacji w kwietniu br. - tego nie wiem. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Bardzo Pani dziękuję.

   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Proszę bardzo i życzę powodzenia. Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Witam, chciałam się zorientować czy ktoś z państwa w końcu autorytatywnie ustalił jak to jest z przejściem na emeryturę powszechną przed końcem 2012 roku.Czy jeśli się złoży wniosek i po ustaleniu świadczenia,można je zawiesić nadal nie zwalniając się z pracy i pobierać wcześniejszą ,po odwieszeniu jej przez wyrok TK.A emeryturę powszechną /w przypadku,gdy będzie wyższa od wcześniejszej/ dopiero po zwolnieniu się z pracy? Bo już się pogubiłam w gąszczu różnych,często sprzecznych wypowiedzi.Bardzo dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi.Iga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to żeby emerytura powszechna była wyższa od obecnie pobieranej (po odwieszeniu) wcześniejszej szanse są w zasadzie zerowe. Proszę podać swój mail prześlę Pani odpowiedź jaką dostałem na piśmie z ZUS-u w tej sprawie
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Witam Pana, Panie Krzysztofie,

   Czy jest Pan urodzony po 1948, czy przed 1949 r., bo wiele by to wyjaśniło - jeśli można, proszę o odpowiedź, jeśli nie, przepraszam za to pytanie.

   Z poważaniem
   Z.K.

   Usuń
  3. Proszę uprzejmie, ja jestem rocznik 1948, natomiast "zawieszoną" pracującą emerytką jest moja żona roczniki 1950
   pozdrawiam Krzysztof

   Usuń
 8. Witam,

  Czytając wypowiedzi na forum wydaje mi się, że wiele nieporozumień wynika z tego, że są tu dwie grupy "zawieszonych" emerytów - ur. przed 1.01.1949 r. i po 31.12.1948 r. jednakowoż zainteresowanych odwieszeniem, ale których porady jednych dla drugich nie mają prawie zupełnie żadnego zastosowania w kwestii emerytur POWSZECHNYCH - stąd te nieporozumienia a niekiedy nawet i nieścisłości w samych pytaniach czy też podpowiedziach.

  Pozdrawiam
  Z.K.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rożnicą powodującą rozdźwięk i nieporozumienie na tym forum jest moim zdaniem, poza datą urodzenia, także i płeć. Mężczyźni, ur. 1.01.1949 r. i młodsi będą interesowani swoją emeryturą POWSZECHNĄ liczoną z kapitału i składek dopiero po 1.01.2014 r., bo dopiero wtedy osiągną do niej swój wiek. Kobiety mają ten dylemat już teraz i stąd ta obawa przed dniem 31.12.2012 r. i zmianami przepisów.

  Emeryci ur. przed 1.01.1949 r., którzy pobierają lub chcą pobierać swoją zawieszoną emeryturę, problemu z emeryturą POWSZECHNĄ ustalaną na tych zasadach, co ur. po 1.01.1949 r. (czyli z kapitału i składek), praktycznie nie mają, bo ona ich NIE DOTYCZY.

  Pozdrawiam
  Z.K.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podaję swego maila dla pana Krzysztofa z prośbą o przesłanie odpowiedzi ZUS-u:/ danrus2@tlen.pl /.Dziękuję bardzo i pozdrawiam.Iga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja równiez podaję maila z prośbą do pana Krzysztofa o przesłanie odpowiedzi z Zus-u: jmoruzgala@op.pl Z góry dziękuję bardzo i pozdrawiam. Nina

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również proszę panaq Krzysztofa o przesłanie odpowiedzi z ZUS mój meil chatelilka@gmail.com z góry dziękują Ela

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam. To może Pan Krzysztof przesłał, by tę odpowiedź na blogu i wszyscy mogliby sie z nią zapoznać. Ja też jestem rocznik 1950 i odstapiłam od przeliczenia emerytury wcześniejszej. Ciekawe co Pana żona(1950), pewnie też pozostała na wcześniejszej.
  Pozdrawiam Regina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeliczyłam swoją /1950/. /kalkulator ZUS/ powszechna wychodzi mi mniej.POZOSTAJĘ NA WCZEŚNIEJSZEJ.
   Pozdrawiam wszystkie "zawieszone'
   JEST OK.

   Usuń
  2. Wysłałem Amince ale jakoś nie zamieściła więc proszę"

   Tak jak obiecałem w dyskusji prowadzonej w komentarzach zamieszczam pytania jakie postawiłem na piśmie COT ZUS i odpowiedź na te pytania.

   1. Czy jeśli złożę do 31 grudnia 2012 r. wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, otrzymam decyzję z wyliczeniem wysokości tej emerytury i decyzja ta się uprawomocni, to czy ta nowa emerytura będzie wypłacana czy zostanie zawieszona, a nadal będzie mi wypłacana emerytura wcześniejsza?
   2. Czy prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym zastępuje prawo do emerytury wcześniejszej, czy też przysługują mi dwa prawa do emerytury?
   3. Czy otrzymanie decyzji o prawie do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym i jej uprawomocnienie nie spowoduje tego, że do momentu rozwiązania stosunku pracy żadna z emerytur nie będzie wypłacana .
   Odpowiedź:
   Dzień dobry
   Wnioskując o emeryturę w powszechnym wieku ZUS przeliczy emeryturę na nowych zasadach. Po otrzymaniu decyzji będzie Pan miał prawo do dwóch świadczeń, natomiast prawo do wypłaty będzie przysługiwało do jednego świadczenia wybranego przez wnioskodawcę. Jeśli nowe wyliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, emeryt ma gwarancję wypłaty świadczenia przyznanego wcześniej. Zgodnie z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zachowuje Pan prawo do wypłaty wcześniejszego świadczenia . Decyzja o przyznaniu prawa do emerytury wyliczonej na nowych zasadach nie spowoduje utraty prawa do wypłaty wcześniejszej emerytury. Gdyby jednak okazało się, że emerytura wyliczona według nowych zasad jest korzystniejsza niż wcześniejsze świadczenie, aby uzyskać prawo do wypłaty emerytury na nowych zasadach należy rozwiązać stosunek pracy.
   Dodatkowych informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub 801 400 987 oraz na stronie internetowej ZUS www.zus.pl
   Pozdrawiam
   Młodszy Konsultant COT
   Olga Polkowska
   Z powyższego wynika że pytania pana Pawła, pani Sandry i moje spowodowały ewolucję w stanowisku jakie wyrażali konsultanci COT i jak z ww. odpowiedzi wynika wniosek o wyliczenie emerytury „powszechnej” nie powinien niczym grozić przy wznowieniu wypłaty zawieszonej emerytury. Tym niemniej nadal uważam, że praktycznie nie ma możliwości, aby wyliczona wg nowych zasad tj. z kapitału emerytura powszechna komukolwiek z zawieszonych wyszła wyższa niż aktualna emerytura „wcześniejsza” nasze kapitały początkowe są na to zbyt niskie. Oczywiście nasza dotychczasowa „wcześniejsza” emerytura będzie podlegać corocznej waloryzacji przeliczeniu
   z uwagi na staż. Myślę , ze na tym dyskusje nt, „powszechnej” emerytury można zakończyć.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie jest już faktycznie wszystko jasne. Ale ja mam jeszcze jedno pytanie. Jak złozyłam wniosek o emeryturę powszechną to dołąćzyłam Rp 7 za rok 2010 i 2011. I czy teraz te lata będę mi sie liczyły do powszechnej? A rok np. 2013 i 2014 jak będę pracować to do której emerutury będzie mi sie liczył. Trochę tego nie rozumiem.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  4. Panie Krzysztofie

   Wszystko się zgadza

   Moje pytanie o wiek Pana nie było bezzasadne. Jest Pan ur. przed 1.01.1949 r., więc NIE DOTYCZY Pana liczenie emerytury na zasadach kapitału i składek, jak te kobiety, które pytają Pana o radę (w tym Pana żona) i właśnie to niedopowiedzenie, w mojej ocenie, powoduje niezrozumienie na blogu.

   Pan, Panie Krzysztofie, może co najwyżej wyliczyć sobie kiedyś emeryturę po emeryturze po ukończeniu 65 lat, gdzie 24% nowej kwoty bazowej znajdzie zastosowanie przy części socjalnej za 30 m-cy pracy na emeryturze. Patrząc matematycznie rzeczywiście jest to zawsze mniejsze w wyniku niż przeliczenie wcześniejszej na podstawie nowego Rp-7, gdzie cała kwota emerytury jest wyliczana od nowej podstawy. Cała od nowej podstawy a nie tylko część socjalna będzie zawsze wyższa, bo inaczej być nie może.

   Ale to dotyczy wyłącznie Pana świadczenia.

   Żonę zaś obejmują zupełnie inne przepisy o emeryturach w jej wieku - 60 lat, podobnie jak inne Panie na blogu.

   Jeżeli w pytaniach do ZUS używał Pan słowa powszechna a myślał o sobie i nie dopowiedział konsultantce o którą z emerytur Panu chodzi (w Pana pytaniu do ZUS nie widzę np. roku urodzenia) to nie dziwię się nieporozumieniom.

   Naprawdę łatwo to wszystko rozgraniczyć i nawet po części przyznać Panu rację, ale niestety tylko w sytuacji ur. przed 1.01.1949, gdzie tzw. emerytura E1 (kto taką pobiera to wie, o czym piszę) zawsze matematycznie wyjdzie mniejsza od przeliczenia całej emerytury przy wyższym wskaźniku. Dlatego z praktycznego punktu widzenia wniosek o taką emeryturę warto sobie zostawić na koniec, czyli kiedy już w pewnym roku zarobki nie spowodowałyby podwyżki, bo wskaźnik ostateczny okazał się w tym danym roku mniej korzystny od poprzedniego, więc nie zastosowano mi kwoty bazowej do całego świadczenia a ja już nie będę np. pracować. Wówczas złożenie wniosku, nie o przeliczenie wcześniejszej a o emeryturę po emeryturze, okaże się przydatne, bo da przynajmniej podwyżkę na 24%-tach kwoty bazowej. W konsekwencji taką emeryturę można by pobierać już do końca i z niej się "nie wraca" do poprzedniej, bo rzeczywiście już nie ma (licząc matematycznie) po co, skoro tej wcześniejszej nie da się już zarobkami podwyższyć.

   Natomiast nie jest do końca prawdą, że emerytury POWSZECHNE liczone z nowego systemu są zawsze niższe, i że szanse na wyższą są zerowe. (nawet w odpowiedzi ZUS do Pana nie widzę takiego stwierdzenia).

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  5. Obliczałem 6 emerytur pań urodzonych w latach 50-52
   wszystkie wyszły dużo poniżej "wcześniejszej" opierając się na informacji ZUS o ich zwaloryzowanym kapitale początkowym i wysokości składek na koncie indywidualnym (które dla uproszczenia nazywam II-gim filarem), jeśli poda mi Pan/Pani przykład takiej co wychodzi wyższa będę zobowiązany.Po za tym po 31.12.2013 kiedy odliczy się pobrane dotąd świadczenia od podstawy to już w ogóle nie będzie o czym mówić, zwłaszcza dla panów z roczników od 49
   Krzysztof

   Usuń
  6. W okresie od 1.01.2009 r., tj. od kiedy funkcjonują nowe emerytury - POWSZECHNE, bywały i bywają kobiety ur. po 1.01.1949 r., którym wychodzi mniej, ale to tylko część tych kobiet i to tylko mniej w tej chwili, bo po latach nastąpiłby taki rok, w którym emerytura powszechna przewyższyłaby sama z siebie i to nawet bez pracy tę wcześniejszą, bo taki jest mechanizm jej liczenia. Im później się na nie składa tym, jak dotąd, było jej więcej niż gdyby się składało na nią w roku poprzednim – inaczej być nie mogło - rosły składki i kapitał w bardzo szybkim tempie (waloryzacji % dokonuje się tam na wysokich kwotach - co daje po każdym roku spore wyniki finansowe) a miesięcy, przez które te kwoty się dzieliło, z roku na rok ubywało.

   To właśnie dlatego wcześniejsi pracujący emeryci przekładali decyzję o złożeniu wniosku na POWSZECHNĄ na jak najdalszy termin - by były wyższe lub jeszcze wyższe.

   Gdyby powszechne dla ur. po 31.12.1998 r. nie były wyższe, to nie powstał by ten artykuł ustawy, który dodano w tym roku, ujmujący podstawę składek i kapitału. Emeryci nie dość, że pobierali dotąd wcześniejsze emerytury, to pracując ryzykowali czekaniem z roku na rok, by po wielu latach złożyć wniosek o emeryturę powszechną, gdzie kwota zwaloryzowanych składek i kapitału za długie lata podzielona by być musiała przez dużo mniejszą liczbę lat i taka właśnie wysoka emerytura powszechna pobierana byłaby co miesiąc już do końca życia.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  7. poprawiam rok i przepraszam za błąd

   "Gdyby powszechne dla ur. po 31.12.1948 r. nie były wyższe, to ...

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  8. jest "podzielona by być musiała przez dużo mniejszą liczbę lat..." - winno być "miesięcy" - Z.K.

   Usuń
  9. Pani Sandro

   Rp-7 za 2010 i 2011 r. a w przyszłym roku również za 2012, ma zastosowanie do przeliczenia wcześniejszej Pani emerytury tj. żeby była ona ewentualnie przeliczona od nowej kwoty bazowej.

   Jeżeli jest Pani ur. po 31.12.1948 r. i wyliczona zostanie emerytura powszechna ( tj. ta ze zwaloryzowanego kapitału i zwaloryzowanych składek) to te zarobki za 2010, 2011, 2012 itd. nie przepadają ale "są" w Pani składce zaewidencjonowanej na Pani koncie i stanowią podstawę naliczenia powszechnej emerytury.

   Różnica jest tylko taka, ze na dzień obliczania po raz pierwszy emerytury powszechnej bierze się do jej obliczenia kwotę zwaloryzowaną składek i kapitału na koniec przedostatniego kwartału (licząc do tyłu od kwartału, w którym się wniosek składa) i dzieli przez teraźniejszą przewidywaną liczbę miesięcy życia dla Pani aktualnego wieku, zaś te dodatkowe składki np. za 2012 r. po zwaloryzowaniu i nie częściej niż po zakończeniu roku kalendarzowego lub po zakończeniu pracy, podzielone zostaną na inną liczbę miesięcy życia, z daty przeliczenia emerytury powszechnej i dodane do wysokości emerytury powszechnej dziś obliczonej. Za kolejne lata też składki płacone od Pani wynagrodzeń zasilają Pani konto emerytalne i nie przepadają.

   Zatem i do wcześniejszej i do powszechnej wysokość Pani wynagrodzenia ma znaczenie, ale na zupełnie innych zasadach i warto to rozgraniczyć.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  10. Bardzo mądre i merytoryczne są wypowiedzi Z.K.
   Z przyjemnością wróciłam na forum, żeby je przeczytać.Pełen szacunek.
   pozdrawiam
   KRYS

   Usuń
  11. Bardzo dziękuję Z.K. za odpowiedź, a rocznik jestem 1952.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  12. Naprawdę wyrazy wielkiego uznania za tak wspaniałe merytoryczne wyjaśnienie wszystkich wątków.Myślę że Z.K. albo zajmowała albo zajmuje się zawodowo sprawami emerytalnymi.Takich ludzi potrzeba nam na tym blogu.Jeszcze raz wielkie dzięki za rozjaśnienie umysłów wszelkim emerytom.
   Łączę pozdrowienia.
   Jagoda

   Usuń
 14. Zgadzam się z Panią Z.K. w 100%.Dzisiaj każdy chce być lekarzem i prawnikiem ale niektóre wyjasnienia wywoływały u nas emerytów palpitację serca,biegaliśmy do ZUS ,tam i z powrotem.Mamy nauczkę trzeba było zapłacić Pani Karolinie i wtedy zadawać pytania.Pozdrawiam serdecznie Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja koleżanka rok 1948 przeszła w tym roku na emeryturę.Ma o 100 zł wyższą kapitałową.Ja w 2011 r skończyłam 60 lat i emerytura w/g nowych zasad wyszła o 50 zl mniej.Pani z ZUS kazała mi wycofać wniosek i przeliczyć jeszcze raz składki jak przyniosę świadectwo pracy.Pozdrawiam Maria

   Usuń
  2. Koleżanka Pani na pewno nie ma emerytury kapitałowej tylko emeryturę przyznaną na starych zasadach, ponieważ urodziła się w 1948r.
   KRYS

   Usuń
  3. Pani Mario,

   To prawda. Są to emerytury, dla ur. przed 1949, którzy pozostawali w ubezpieczeniu w wieku emerytalnym (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) i mają ustawowo za to jakby "w nagrodę" dwa sposoby liczenia ich świadczeń, jeżeli wniosek o emeryturę złożyli po raz pierwszy po 1.01.2009 r.. Oni nie pobierali wcześniejszej. Taką emeryturę oblicza się na wniosek 1) tak jak dotąd, po staremu, od kwot bazowych i 2) według zwaloryzowanych składek i kapitału - o tym jest mowa w punkcie 6 wniosku o emeryturę i w pouczeniu w punkcie 10 do tego wniosku.

   Z obliczonej w ten sposób wyższej emerytury ze składek i kapitału już do tej liczonej po staremu wrócić nie można. Praktycznie też nie ma po co. Przelicza się ją zaś tak, jak nowe powszechne, czyli poprzez dodanie po roku kalendarzowym zaewidencjonowanych składek i podzielenie przez inną liczbę miesięcy życia.

   W sprawie Pani emerytury, Pani Mario, poprawną wypowiedź pracownika ZUS z 2011 r. należy uzupełnić o nowy artykuł ustawy, który pojawił się dopiero w 2012 r. i w 2011 nie był znany.

   W Pani sytuacji wysokość wycofanej emerytury (mniejszej wówczas) też się do tej pory na dzień dzisiejszy zmieniła a dzień 31.12.2012 ma dla Pani jak najbardziej znaczenie - w zależności od tej nowej wysokości.

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  4. Bardzo mądrych rad udzielał nam Pan Darian, który był prawnikiem.Pozdrawiam Maria

   Usuń
  5. Bardzo przepraszam koleżanka to rok 1949

   Usuń
  6. Jeżeli koleżanka jest z roku 1949 to ma prawo do emerytury liczonej po nowemu. Moja szwagierka oraz koleżanka były na emeryturze wcześniejsze i mimo to, że potem nie pracowały - po naliczeniu emerytury powszechnej wyszły im wyższe. Należy pamiętać też o tym, że stosunek części "po nowemu" a części "po staremu" zależy też od rocznika . Koleżanka z 1949 r. miała inny i Pani z 1951 r. inny.

   Pozwoliłam sobie dla jasności skopiować część przepisów

   Co to jest emerytura mieszana i kto może ją otrzymać?
   Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. które osiągną wiek uprawniający do emerytury do roku 2013, będą otrzymywały tzw. emeryturę mieszaną. Emerytura taka składa się z dwóch odrębnie liczonych części i będzie wynosiła:

   • dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2009:
   80 % emerytury obliczonej na starych zasadach oraz
   20 % emerytury obliczonej na nowych zasadach,


   • dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2010:
   70 % emerytury obliczonej na starych zasadach oraz
   30 % emerytury obliczonej na nowych zasadach,


   • dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2011:
   55 % emerytury obliczonej na starych zasadach oraz
   45 % emerytury obliczonej na nowych zasadach,


   • dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2012:
   35 % emerytury obliczonej na starych zasadach oraz
   65 % emerytury obliczonej na nowych zasadach,


   • dla osoby, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2013:
   20 % emerytury obliczonej na starych zasadach oraz
   80 % emerytury obliczonej na nowych zasadach.

   pozdrawiam
   KRYS

   Usuń
  7. Pani Mario

   i moja powyższa i Pani wypowiedź nie mija się z prawdą, nawet po korekcie roku urodzenia Pani koleżanki

   Zacytowany przez Panią KRYS artykuł, też jest ważny - dla niektórych osób - ale akurat nie dla tych "zawieszonych" ur. po 1948 r., którzy poskładali wnioski o odwieszenie wcześniejszej liczonych na starych zasadach - o wyjątku tym mówi akurat pełne brzmienie art. 183 ustawy

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  8. DO Z.K Bardzo jestem wdzięczna za informację. Pójdę do ZUS Złożyć wniosek o emeryturę.Serdecznie pozdrawiam Maria

   Usuń
  9. Pani Mario

   Proszę pamiętać o możliwości wycofania wniosku przed uprawomocnieniem się decyzji, po przeczytaniu kwoty wyliczonej emerytury, jeśli nie będzie ona dla Pani korzystna (co nie znaczy, że korzystna to wyłącznie tylko ta z wyższą kwotą na 12/2012), a także o tym, że złożenie kolejnego po tym wycofaniu będzie już pod rządami nowej ustawy

   Proponuję także dopytać o wszystko w miejscowym ZUS

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  10. Do Z.K.
   Nie, swojej osoby w ogóle nie biorę pod uwagę, ja nie mam kapitału początkowego, na emeryturę przeszedłem w 2009 r., nie pracuję, zajmuję się tylko emeryturą mojej pracującej jeszcze żony i pod tym kątem składałem pytania. Oczywiście że w odpowiedzi nie ma nic o wysokości emerytury, bo o to nie pytałem, a pytania dotyczą dokładnie sytuacji żony. I nadal uważam, że znakomitej większości Pań będących na wcześniejszej zawieszonej emeryturze nie opłaca się składanie wniosku o "powszechną" bo i tak jej dzisiaj nie otrzymają, będzie zawieszona do momentu zakończenia pracy. Gdyby nie poprawka z 2012 to pewnie złożenie wniosku w momencie zakończenia pracy ( za kilka lat) dałoby części z nich wyższe świadczenie. a tak ZUS odliczy świadczenie pobierane od 1.102013 do momentu rozwiązania stosunku pracy, jak to się będzie kształtować to dziś wróżenie z fusów Zresztą wszystkie nasze rozważania to teoria, nikt z nas nie wie jakie będą dalsze majstrowania ustawodawcy przy ustawie o emeryturach.
   Krzysztof

   Usuń
  11. Do KRYS
   Do osób które pobierały wcześniejszą emeryturę nie maja zastosowania przepisy o emeryturach mieszanych
   pracujący "odwieszeni" mogą mieć naliczoną emeryturę tylko z kapitału i składek
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  12. Panie Krzysztofie

   Moje wypowiedzi na forum pojawiły się dlatego, że słowa "nikomu z nas" a "znakomitej większości" bardzo się od siebie różnią ...

   Ponadto "znakomitej większości" to też niczym statystycznie nie poparte dwa słowa, które przy symulacji na 6-ciu osobach mają się nijak w odniesieniu do tej ilości wyższych świadczeń powszechnych, które pobierają już emerytki od 1.01.2009 r., a które pewnie nie czytają tego bloga, bo to już wiedzą.

   Co nie znaczy wcale, że moimi "trzema groszami" na tym forum umniejszam Pana dużą wiedzę i jeszcze większe Serce dla wszystkich zagubionych emerytów, w tym dla Pana żony, bo widać, że chciałby Pan dla Niej i dla Wszystkich jak najlepiej.

   Pozdrawiam Pana i Małżonkę
   Z.K.

   Usuń
  13. Nie do końca ma Pan rację, większość moich znajomych roczniki 1950-1953 odchodziło z wcześniej pracy żeby odejść na starych zasadach bo według nowych tracili 150-500zł.Ewa Lublin

   Usuń
  14. Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną
   Zobacz artykuły na temat:emerytura prawo do emerytury wcześniejsze emerytury
   Jednym ze sposobów zwiększenia emerytury jest przejście z emerytury wcześniejszej, na emeryturę ze względu na wiek, czyli tak zwaną emeryturę powszechną. Czy każdy emeryt może skorzystać z takiego uprawnienia.

   Kiedy zamiana się opłaca

   Zamiana emerytury jest opłacalna, jeśli po przyznaniu emerytury wcześniejszej emeryt podlegał ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ tylko w takim przypadku część socjalna nowej emerytury ustalana jest od kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania tej emerytury. Dla przypomnienia część socjalna emerytury stanowi 24 proc. kwoty bazowej. Pozostałą część emerytury, która jest uzależniona od podstawy wymiaru emerytury i przebytych okresów składkowych i nieskładkowych ustala się od dotychczasowej kwoty bazowej, która następnie podlega waloryzacji.

   Emeryt, który chce skorzystać z takiego uprawnienia musi sam wystąpić do ZUS z pisemnym wnioskiem. Do wniosku powinien dołączyć dokumenty, które poświadczą okresy zatrudnienia, przebyte po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury. Do wniosku emeryt może również dołączyć inne dokumenty, których nie złożył wcześniej, a które mogą wpłynąć na wysokość emerytury.

   Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)


   Autor: Ewa Ryś

   Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://emerytury.wieszjak.pl/emerytury-powszechne/293999,2,Z-emerytury-wczesniejszej-na-emeryture-powszechna.html#ixzz2FE8igojj

   Usuń
  15. Gorąco proszę o wklejanie zasadniczych części artykułów, np. tego artykułu z jego str.1, którego pierwsze zdanie brzmi:

   "Ubezpieczonym (pracownikom) urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku" przysługuje emerytura w wieku powszechnym ..."

   i zastosowanie jego treści do tych osób - można sprawdzić u źródla - patrz wklejony link

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  16. ten sposób przliczania nie dotyczy rocznika 1952. Tylko zgromadzony kapitał

   Usuń
  17. Właśnie,powyżej zacytowane przeliczenie dotyczy urodzonych przed 01.01.1949 Znam te artykuły, ale chodzi o to że moja emerytura powszechna naliczona wg zgromadzonego kapitału jest o 300zl niższa ( w chwili obecnej)niż naliczona wcześniejsza emerytura. Ewa Lublin rocznik 1952

   Usuń
  18. Pani Ewo,

   nikt nie kwestionuje tego, że akurat Pani emerytura powszechna w tej chwili jest niższa od wcześniejszej tj. tej liczonej na starych zasadach, nikt też nie namawia Pani do składania wniosku w tym roku, ale ...

   gdyby nie wprowadzony ustawą zmieniającą artykuł o zmniejszaniu podstawy, to ...

   to Pani emerytura powszechna i tak w pewnym roku, nawet już po zakończeniu pracy, stała by się wyższa od tej wcześniejszej - to tylko kwestia roku, w którym by o nią Pani wystąpiła po raz pierwszy, nawet pobierając długi czas tę wcześniejszą, teraz wyższą. Dlaczego? Ponieważ tak działał mechanizm jej naliczania przed "pomniejszaniem" - i wiele kobiet na tym skorzystało

   jeśli zna Pani inne przepisy ustawy w tej sprawie, to proszę o zakwestionowanie mojej wypowiedzi, podając argumenty, że wcale by tak nie było

   niestety jest ustawa zmieniająca i już ma nie być tak "dobrze", jak było

   Dzień 31.12.2012 r. jest ważnym granicznym dniem dla wielu kobiet, które nie wiedzą ile wychodzi im na dzisiaj ich powszechna emerytura, bo nie jest prawdą, że emerytury powszechne dla ur. po 31.12.1948 r. były dotąd lub są w bieżącym roku "zawsze" mniejsze albo "u nas wszystkich" mniejsze albo też, że szanse na te większe są "bliskie zeru"

   i tylko tę kwestię podnoszę

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  19. Oczywiście można poczekać ze składaniem do przyszłego roku i później, nawet uwzględniając stratę z tytułu pobieranych emerytur, szczególnie w przypadku krótkiego okresu pobierania wcześniejszej - w tym uwzględniając TK - albo też, jeśli się np. pracuje ale zarobki nie pozwolą już na podwyższenie wcześniejszej emerytury od nowej kwoty bazowej, bo są zbyt małe by podwyższyć wskaźnik

   ale nawet i tych przypadków nie można uogólniać

   (mowa o powszechnych dla ur. po 31.12.1949 r.)

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  20. po 31.12.1948 r. - Z.K.

   Usuń
  21. Dziękuję bardzo za wyjaśnienia, rzecz w tym że zarówno ja jak i wiele innych kobiet nie bardzo wie co ma zrobić.To oczywiste że nikt mnie do niczego nie namawia,jednak rozmawiając ze znajomymi u większości z nich korzystniej wychodziła emerytura na starych zasadach.Zarobki w chwili obecnej cały czas podwyższają wskaźnik.Jest pewien problem że dla naszych roczników po ukończeniu 60 lat nie będzie można uwzględniać nowych kwot bazowych.Ewa Lublin

   Usuń
  22. Pani Ewo

   Spokojnie. Jeżeli jest pobierana emerytura wcześniejsza jako wyższa, a zarobki będą nadal podwyższały jej wskaźnik, to nie ma przeszkód w podwyższaniu kwot bazowych nawet po 60 roku życia

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
 15. Nie rozumię jednego - dlaczego się państwo nie podpisujecie nawet imieniem lub jakimś nickiem - anonimowość w przypadku odpowiedzi na wątpliwości lub zadawane pytania prowadzi do nieporozumień. Przecież jak się ktoś podpisze pod swoją wypowiedzią np."Babcia Marysia" lub "Kasia z Warszawy" nie zdradzi tak bardzo strzeżonych przez niektórych tutaj swoich danych osobowych. Męczymy pana Krzysztofa różnymi wątpliwościamy więc i on może się już całkiem "zamotać" komu co i gdzie odpowiadał. Więcej zaufania przy swoich wypowiedziach czy zapytaniach wskazana dla dobra sprawy :).
  Pozdrawiam - Smok Wawelski :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli chodzi o emerytury mieszane
  Do Pani KRYS
  ,,Emerytura mieszana przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013. Emerytura ta przysługuje osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Ponadto emerytura ta przysługuje tym ubezpieczonym, którzy nie pobrali wcześniejszej emerytury, choćby za 1 miesiąc,,


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie zastanawiam się jak będą miały naliczoną emeryturę powszechną kobiety z rocznika 1952 r., które maja obecnie naliczoną emeryturę wcześniejszą, ale której nie podobierały nawet przez miesiąc?
   KRYS

   Usuń
  2. Nie rozumiem Pani zastanawiania, przecież to pani zacytowała sposób naliczania emerytur mieszanych dla poszczególnych roczników.

   Usuń
  3. MOJE WĄTPLIWOŚCI NASUNĘŁY SIĘ PO WCZEŚNIEJSZYCH WYPOWIEDZIACH
   KOLEŻANKA MOJA UWAŻA, ŻE BĘDZIE MIAŁA LICZONE NADAL NA STARYCH ZASADACH BO NIE POBRAŁA ANI JEDNEJ
   KRYS

   Usuń
  4. Pani KRYS

   wątpliwości są słuszne, ale do wyjaśnienia :)

   Artykuł o mieszanych emeryturach ma w praktyce zastosowanie do dość wąskiego grona osób.

   Ustawa dzieli osoby (kobiety) ur. po 31.12.1948 r.,na te, które złożą swój pierwszy w życiu wniosek o emeryturę po 60 r. i na te, co spełniły warunki i złożyły swój wniosek o wcześniejszą emeryturę przed powszechnym wiekiem lat 60 (teraz ten wiek będzie wyższy)

   Zasadnicze sposoby liczenia dla ur. po 31.12.48 r. są praktycznie dwa tj. dla tych co pierwszy swoj w życiu wniosek złożyły:

   1) po wieku 60 - 100% zwaloryzowanego kapitału i składek dzielone przez liczbę przewidywanych miesięcy życia
   2) przed wiekiem 60 (jeśli istniało prawo do wcześniejszej) - obliczenie według starych zasad czyli 24% kwoty bazowej 1,3% podstawy wymiaru za składkowe okresy i po 0,7 za nieskładkowe

   i teraz mogło być tak:

   osoba taka naliczyła sobie prawo do wcześniejszej emerytury przed wiekiem i

   1) pobiera ją na starych warunkach i może nigdy nie składać na nową powszechną, bo nie ma takiego obowiązku, ale też w momencie przechodzenia z pobieraną wcześniejszą emeryturą przez wiek 60 samoczynnie nie zmienia się jej naliczenie na nowe zasady

   2) mogła ją naliczyć i nie pobierać, a potem:

   - podjąć wypłatę wcześniejszej (przed lub po wieku, to nie ma znaczenia, bo prawo do wcześniejszej ma już na decyzji ustalone z jej starymi zasadami) i taką ją chcieć pobierać,

   - złożyć wniosek na powszechną w wieku lat 60 lub później i jeśli nie pobierała tej wcześniejszej to pobierać mieszaną

   - pobierać powszechną w 100% z kapitału i składek, bo też ma do takiej prawo

   liczy się najkorzystniejsza

   w przypadku złożenia wniosku po 60 r.ż o powszechną po wcześniejszej już pobieranej nie może mieć mieszanej a tylko powszechną liczoną w 100% z kapitału i składek jeśli byłaby wyższa albo zostać sobie na wyższej wcześniejszej

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
  5. ZNALAZŁAM ODPOWIEDŹ NA MOJE WĄTPLIWOŚCI Z GODZ.19:29 i chyba osoba z godz. 20:24 teraz mnie zrozumie

   "Jednak w wypadku kobiet, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury (wystąpiły o nią i otrzymały pozytywną decyzję z ZUS), ale nigdy jej nie pobrały, są one po osiągnięciu wieku 60 lat uprawnione do tzw.

   - emerytury mieszanej, czyli częściowo obliczonej po staremu, a częściowo po nowemu (art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). To, w jakich proporcjach obie te części będą przyjęte, zależy od tego, w którym roku kobieta kończy 60 lat (dotyczy to lat 2009 – 2013). Np. te, które kończą ten wiek w 2010 r., dostają 70 proc. emerytury liczonej po staremu i 30 proc. liczonej po nowemu.

   - "Gdyby okazało się, że emerytura mieszana jest niższa od obliczonej w całości po nowemu, to przysługuje jej ta nowa.

   - Jeśli jednak emerytura mieszana i nowa okażą się niższe od nabytej wcześniejszej emerytury na starych zasadach, to zainteresowana może zacząć pobierać tę właśnie emeryturę"

   KRYS

   Usuń
  6. Dziękuję za wypowiedź Z.K.- cieszę się , że w tym temacie zgadzamy się. Kto czyta właściwa lekturę i pyta, nie błądzi
   pozdrawiam
   KRYS

   Usuń
  7. W praktyce mieszany sposób liczenia:

   1) nie da nigdy wartości wyższej kwotowo niż wyłącznie stary system albo wyłącznie nowy

   2) ma zastosowanie szczególnie u

   - "spóźnialskich" ur. po 31.12.1948 r. które złożyły swój pierwszy w życiu wniosek o emeryturę po wieku (bo nie wiedziały albo nie chciały składać o wcześniejszą), a stary system był dla nich w konsekwencji wyższy kwotowo niż nowy, więc chociaż ten procentowy kawałek ich "uratuje"

   - osób ustalających emerytury z tyt. pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

   więc nie ma strachu

   Pozdrawiam
   Z.K.

   Usuń
 17. Dzisiaj wygrałem sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.
  Rozprawa przebiegła sprawnie i godnie. W wystąpieniu zwróciłem uwagę, że wyrok Trybunału brzmi jak pozytywna odpowiedź na jeden z zarzutów, które zgłosiłem w apelacji wobec wyroku Sądu Okręgowego, to jest, że "nie można starszym ludziom obniżać dochodów, szczególnie, gdy utrzymują swą aktywność zawodową ufając prawu i decyzjom władzy państwowej."
  Wyrok SA był jednoznaczny: 1) W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego zobowiązuje się ZUS do niezwłocznej wypłaty zawieszonych świadczeń emerytalnych. 2) Zwrócić powodowi wniesioną opłatę podstawową w kwocie 30 zł.
  Sygnaturę sprawy apelacyjnej przesłałem na mailowy adres Admin.
  Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie walczących na różnych etapach postępowania.
  Prawnik, z którym rozmawiałem na korytarzu oczekując na wyrok SA przyznał, że nie jest w porządku to, że wszystkie osoby objęte dobrodziejstwem wyroku TK nie są zawiadamiane przez ZUS z urzędu o sposobie i konieczności wystąpienia z wnioskiem o odwieszenie. Czy trudno wyobrazić sobie schorowanego +60.letniego człowieka bez pieniędzy na leczenie, który pracuje za niskie wynagrodzenie, a o wyroku TK nic nie wie, bo np. nie ma internetu, gazet nie czyta itd.
  r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KIEDY PAN SKŁADAŁ WNIOSEK O PRZYZNANIE EMERYTURY ?
   JK

   Usuń
  2. Wniosek o przyznanie emerytury złożyłem w grudniu 2009 roku i od tamtego miesiąca do zawieszenia otrzymywałem świadczenie.
   r.

   Usuń
 18. Witam wszystkich zawieszonych. Czytam dziś na blogu "WAZNE informację o ponownym skaładaniu wniosku o wypłatę. Dzwoniłam dziś tj 18.12.12 kiedy otrzymam bieżącą emeryturę zawieszoną to Pani powiedziałą, żę w styczniu, bo muszą dokonać przeliczeń, a co do zaległych to jeszcze do wyroku TK nie mają uzasadnienia i czekają. Wniosek złożyłam 23.11.12 i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam zadnego pisma z ZUS, a może dziś po pracy znajdę w skrzynce?????????? Pozdrawiam Regina Tczew

  OdpowiedzUsuń
 19. Uzupełnienie informacji z 30.12.2012 z godz.12:32 dot. treści Orzeczenia TK
  z 13.11.2012r.:
  "..Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i realizowały to prawo w okresie 8 stycznia 2009r. do 31. grudnia 2010r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010r. spowodowało, że osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. zostały objęte nową, mniej korzystną dla nich treścią ryzyka emerytalnego. Aby emeryturę nadal pobierać po 1 października 2011r., musiały one rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu.
  Oceniając sytuację tych osób z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy dojść do wniosku, że gdyby w momencie przechodzenia na emeryturę osoby te wiedizały, że będą musiały przerwać zatrudnienie, żeby uzyskać świadczenie emerytalne, to ich decyzja być może byłaby inna, tzn. nie składałyby wniosku o ustalenie prawa do emerytury i kontynuowały zatrudnienie..."
  Proszę sobie wejść na .. treść Orzeczenia TK z 13.11.2012r. a znajdziecie wszyscy właśnie to.
  Ja to przeczytałam po 25 listopada 2012r. stąd jestem taka mądra i nie oczekuję na nic.
  Emerytura przyznana od 31.12.2008r. Ale chociaż trochę jej wzięłam i stanęłam finansowo na nogi.

  OdpowiedzUsuń