20 listopada 2012

ZUS bezprawnie zawiesił Twoją emeryturę? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Artykuł z Gazety Prawnej
autor: Bożena Wiktorowska

Osoby, które w sądzie I instancji przegrały sprawę o zawieszenie emerytury, teraz muszą czekać na rozprawę przed sądem apelacyjnym. Emeryt sam jednak musi złożyć wniosek o wypłatę wstrzymanego świadczenia. 

Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12) orzekł, że wprowadzenie obowiązku rozwiązania stosunku pracy wobec osób, które nabyły prawo do emerytury bez konieczności zwalniania się z pracy, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Jakie to ma konsekwencje w praktyce? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertów.

Wypłata emerytury

Od 1 października 2011 r. ZUS zawiesił wypłatę emerytury. Kiedy organ rentowy wznowi wypłatę następnych świadczeń?

Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego: Zgodnie z art. 129 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) świadczenia wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do nich, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu. Na podstawie art. 135 ust. 1 tej ustawy w razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie świadczenia wypłatę wznawia się od miesiąca, gdy taka bariera zniknęła, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie płatności lub wydano z urzędu decyzję w tej sprawie. Artykuł 116 ust. 1 określa, że postępowanie w sprawach o świadczenia wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wniosek ten powinien być złożony niezwłocznie po opublikowaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw, gdyż ZUS wznawia wypłatę nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek o wznowienie wypłaty.

Czekając na rozprawę apelacyjną

Ubezpieczona nie zwolniła się z pracy, więc ZUS wstrzymał wypłatę emerytury. Sprawa trafiła do sądu, którą uprawniony przegrał w I instancji. Sędziowie uznali, że ZUS nie zabrał emerytury, tylko zawiesił jej wypłatę. Obecnie na rozpatrzenie czeka apelacja.

Przemysław Stobiński, radca prawny CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta: Zgodnie z art. 190 ust. 3 konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego oddziałują na wszystkie toczące się w chwili ogłoszenia postępowania sądowe i administracyjne. Zatem sąd apelacyjny powinien z urzędu wziąć pod uwagę orzeczenie TK i uwzględnić apelację czytelniczki, uchylając decyzję ZUS o zawieszeniu emerytury. W przypadku negatywnych orzeczeń trybunału sąd ma bowiem obowiązek uwzględnić ich moc obowiązującą w momencie orzekania, a zatem powinien orzec z pominięciem zakwestionowanego przepisu, mimo że ten obowiązywał w momencie wydania spornej decyzji. Orzeczenie TK wchodzi bowiem w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Ustaw i z tym dniem niekonstytucyjny przepis traci moc obowiązującą, a więc nie może być już stosowany przez sąd. Dotyczy to również spraw wszczętych przed dniem ogłoszenia orzeczenia i nierozstrzygniętych prawomocnie do tego dnia.

Zaległe emerytury

ZUS zawiesił emeryturę w październiku 2011 r. Jak odzyskać zaległe pieniądze?
Paweł Pelc: Pierwszym krokiem powinno być złożenie do ZUS dodatkowego wniosku o wypłatę zaległych emerytur. Należy to zrobić po opublikowaniu orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw, nie było bowiem zgodnej z konstytucją podstawy do ich wstrzymania. Zatem świadczenie jest należne. Dopiero w przypadku odmowy ze strony ZUS uregulowania zaległych płatności emeryt może wystąpić na drogę sądową. Uprawniony ma trzy lata na wystąpienie do ZUS z roszczeniem o wypłatę zawieszonej emerytury. Po tym okresie ulegają one przedawnieniu.

Odsetki za zaległe emerytury

Jeśli ubezpieczony zalega z zapłatą składek, to musi płacić karne odsetki. Czy ZUS wypłaci odsetki za cały okres zawieszenia emerytury?
Przemysław Stobiński: Kwestię ich wypłaty reguluje art. 85 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.). Zgodnie z nim ZUS obowiązany jest do wypłaty odsetek od spóźnionego świadczenia, jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność. Dlatego i w tym przypadku organ rentowy może odmówić wypłaty odsetek, powołując się na brak odpowiedzialności za wstrzymanie wypłaty emerytury na podstawie obowiązującego przepisu prawa. Pozostaje więc droga sądowa. Nie wiadomo jeszcze, jak w tym przypadku będą orzekać sądy.
74 komentarze:

 1. Może ktoś ma pomysł lub wie jak napisać wniosek do ZUS w sprawie odwieszenia emerytury???????
  Póki czekamy na ogłoszenie wyroku TK w Dz.U. to mamy czas na przygotowanie takiego wniosku. Pozdrawiam. Wanda

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Wando, jeśli Pani uważnie czyta blog, to na blogu jest informacja Pani Izy. Czekamy na wzory pozwów od Pani Karoliny Miary. Musimy cierpliwie czekać :)))
  Pozdrawiam
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam i pozdrawiam wszystkich
  Na pewno wiele osób jest w takiej sytuacji: pobierały wynagrodzenie,bo nie zwolniły się z pracy oraz emeryturę w wysokości pełnej lub częściowej, w zależności od zarobków.
  W jakiej wysokości (tej pełnej czy częściowej) ZUS będzie im teraz wypłacał i czy zwrot zawieszonej też będzie pełny czy częściowy? Stefania

  OdpowiedzUsuń
 4. Stefanio, oczywiście ewentualny zwrot będzie w takiej wysokości w jakiej pobierałaś emeryturę.Na pewno będzie uwzględniona waloryzacja /71 zł/..Są ludzie - kobiety / tak jak np. ja/. które po drodze ukończyły np. 60 lat i od tego momentu już miały prawo do pełnej emerytury.Także staż pracy od momentu zawieszenia do np. dzisiaj. Sprawa jest złożona, widać z tego,że ZUS będzie miał trochę roboty.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo.Stefania

   Usuń
 5. Do jakiego sądu należało by się odwołać o wypłatę zaległych emerytur,po przegranej w II-instancji.Pozdrawiam.Aga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ago, takie pytania powinna Pani zadać na forum - www.emerytura.fora.pl.
   Moja prośba dotyczy WSZYSTKICH którzy wprowadzają ostatnio pod artykuły tu publikowane swoje konkretne przypadki.
   Spotkajmy się na NASZYM FORUM i tam dyskutujmy w podforum o nazwie : POROZMAWIAJMY.
   Może jestem monotematyczna ale DLA DOBRA WSZYSTKICH namawiam na korzystanie z tego forum -tam będzie wszystko czytelne i każdy będzie mógł opisać swoje dylematy :)

   Usuń
 6. Nie mogę, przecież to jest wkurzajace - pisze się ,że wzory pozwów przygotowuje pani Karolina Miara - wszystko się dowiemy. A te pytania to jak dzieci , które nic nie rozumieją i zadają w nieskończoność pytania rodzicom.Przepraszam - ale się zdenerwowałam.
  CIERPLIWOSci!!!!!!!!!!!!PLISSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!
  Pozdrawiam
  emerytka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mnie to wkurza - a więc jest nas już dwoje!

   Usuń
  2. Chyba jest nas więcej :) Ale rozumiem niecierpliwość, bo jesteśmy zdenerwowani.

   Usuń
  3. Ale czym mamy sie denerwować? Największą batalie wygraliśmy:)))I coś mi sie wydaje ,że jest wiele osób które celowo mącą - no i faktycznie mamy mętlik w głowie. Ale czekajmy i bedzie dobrze.
   Pozdrawiam serdecznie
   emerytka

   Usuń
 7. Szanowna pani Emerytko proszę tak się nie wkurzać,bo zawał gotowy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Do postu z godz.18.34 Dziękuję bardzo za informacje.Pozdrawiam.Aga.

  OdpowiedzUsuń
 9. a mnie nurtuje cały czas jedna sprawa, może ktoś rozwieje moje watpliwości, chodzi mi o słowo "nabył prawo do emerytury" - czy to znaczy, że trzeba było złożyc wniosek o emeryturę i ją otrzymać po 8 stycznia 2009 r., czy wystarczyło skorzystać z otwartej furtki przepisów, odwiesić wcześniej przyznaną - i otrzymywać pieniądze do 30 września 2011 r.
  Proszę odpowiedzcie, czy w takim przypadku ZUS teraz przywróci zawieszone świadczenie ?
  Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli komuś najpierw odwiesili i wypłacali emeryturę, to teraz na wniosek o odwieszenie będą wypłacać, najszybciej tym, którzy nie zwolnili się z pracy. Tak też powinni nam oddać z odsetkami, to co bezprawnie zgromadzili ,,na jakąś zrzutę''. Tak powinno być, ale jak będzie, to zobaczymy.

   Usuń
 10. Nie, nie przywróci - wyrok TK dotyczy TYLKO osób które NABYŁY PRAWO DO PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ I Z TEGO PRAWA SKORZYSTAŁY !!!!! Czyli np.kobieta w roku 2009 nabyła prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę i z tego prawa skorzystała nie zwalniając się z pracy, pobierała emeryturę i pracowała....a mogła emerytury nie naliczać i przejść dopiero na "pełną" w wieku 60 lat.Naliczając sobie właśnie w roku 2009 teraz nie ma szans na naliczenie ponowne w wieku 60 lat a straciła na tym bo "kwota bazowa" w 2009r była niższa niż była w 2012r. No i straciła na tym skorzystaniu "przejścia" w roku 2009. Ci co dalej pracują a naliczyli sobie emeryturę po raz pierwszy /!!!!/ w 2009r. mieli możliwość po przepracowaniu 18 m-cy przeliczyć emeryturę "od nowa" ale teraz to już też nie będą mogli chyba tego zrobić bo.....odwieszą im emeryturę zgodnie z wyrokiem TK a 18 m-cy mija dopiero w marcu 2013 r.
  NO I TEŻ TO JEST PROBLEM!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego (60 lat kobieta) mozna złozyc wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury według nowych zasad, tzw. emerytura kapitałowa. Niezależnie od tego, że została wyliczona i pobierana do 1.10.2011 r. emerytura wczesniejsza kapitał początkowy podlegał kwartalanej waloryzacji, mozna to porównać do oprocentowanej lokaty w banku. Po przeliczeniu nalezy porównać, która wersja jest korzystniejsza i z niej skorzystać. Jeśli lepsza emerytura według starych zasad to wniosek o przeliczenie trzeba wycofać, aby kapitał mógł byc dalej waloryzowany. W przeciwnym razie waloryzacji juz nie będzie, tylko pozostanie ustalona juz kwota kapitału początkowego.

   Usuń
 11. Prooszę nie udzielać błędnych odpowiedzi .

  OdpowiedzUsuń
 12. do anonimowy 20,38
  COŚ nie tak bo ja mama przyznaną emeryturę od X.2008 r ale ponieważ pracowałam to miałam zawieszoną a jak w styczniu 2009 r weszła ustawa że można łączyć etat z emeryturą to na mój wniosek ZUS odwiesił mi od lipca 2009 r i to wtedy nabyłam prawo do emerytury którą brałam do września 2011 r a od 1 października 2011 ZUS tak jak wszystkim zawiesił. Mam nadzieję (i jej nie tracę) że wyrok TK mnie też dotyczy i dostanę zwrot oraz wyrównanie zawieszonej emerytury.
  Jeżeli się mylę to proszę Panią Karolinę o wyjaśnienie. Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma Pani absolutną rację. Z tego co Pani pisze to miała Pani uzyskała Pani możliwość przejścia na emeryturę od X.2008 - ale pod warunkiem rozwiązania umowy o pracę - dopiero wtedy byłyby spełnione warunki do przyznania emerytury (świadczenia). Ale Pani pracowała i nie miała przyznanej emerytury. 9 stycznia 2009 roku wszedł przepis który umożliwiał przejście na emeryturę bez rozwiązywania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą co umożliwiło pobierania świadczenia. Ustawa z 16 grudnia 2010 z powrotem to uniemożliwiła zarówno dla tych którzy nabyli prawo od 1 stycznia 2011 jak i dla tych co skorzystali z tego prawa w okresie od 09.01.2009 - do końca 2010. AMEN
   Czyli należy się Pani emerytura z powrotem

   Usuń
  2. Mam tak samo.

   Usuń
 13. Proszę o odpowiedź czy to znaczy że będę mogła pracować bez zwalniania się i dalej pobierać emeryturę? Jestem w grupie wśród zawieszonych wstecznie. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Adminka prosi ażeby teraz nie pisać i dzwonić do Pani Karoliny.Ja też jestem w tej samej sytuacji co Pani.Nas dotyczy wyrok trybunału, ponieważ dopiero w 2009r roku nabyłyśmy prawo do emerytury pracując.Wcześniej aby otrzymać emeryturę trzeba było rozwiązać stosunek pracy.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Podkreślę raz jeszcze - dla wyjaśnienia.
  Jeśli ktoś przed 9.01.2009 spełnił wszystkie warunki do przejścia na emeryturę - ale pozostawał w stosunku pracy - to w rzeczywistości NIE MIAŁ prawa do emerytury w świetle wówczas obowiązujących przepisów! Prawo to nabywało się tylko po spełnieniu wszystkich warunków ŁĄCZNIE - trzeba więc również było rozwiązać umowę o pracę.
  od 09.01.2009 do końca 2010 ten ostatni warunek przestał być wymagany i wiele osób które spełniły wszystkie warunki poza tym dotyczącym rozwiązania umowy o pracę - uzyskały PRAWO DO EMERYTURY.
  Dlatego też w wyroku TK jest mowa o wszystkich którzy uzyskali prawo do emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy i z niego skorzystali przed 01.01.2011.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla ścisłości dodaję do swojego postu z 22.40 - jeszcze kilka wyjaśnień:
  Otóż "prawo do emerytury" jest powszechnie i błędnie utożsamiane z pobieraniem emerytury czyli świadczeniem. Jaka jest różnica? Wyjaśnię na prostym przykładzie:
  - czy można pobierać emeryturę (świadczenie) bez prawa do emerytury? - NIE - bowiem wszystkie warunki do uzyskania prawa do emerytury muszą być spełnione łącznie - jeśli którykolwiek jest niespełniony - prawa do emerytury nie ma
  - czy można mieć prawo do emerytury i nie dostawać świadczenia - TAK - ale tylko w sytuacji, gdy uprawniony o jej pobierania nie złoży wniosku o wypłatę świadczenia - ZUS bowiem nie wypłaca emerytury automatycznie - mimo iż wszystkie warunki są spełnione.

  W potocznym obiegu słownym sytuacja w której osoba X spełniła wszystkie warunki do uzyskania emerytury poza rozwiązaniem stosunku pracy - była i chyba jest uznawana za osobę z prawem do emerytury - w rzeczywistości tak jednak nie jest - dopiero gdy rozwiąże stosunek pracy wszystkie warunki uzyskania prawa do emerytury będą spełnione i będzie mogła taka osoba wystąpić do ZUS o świadczenie.

  Tak więc 09.01.2009 do końca 2010 w uregulowany nową ustawą sposób osoby które nie spełniały wcześniej jednego z warunków do uzyskania prawa do emerytury jakim było zwolnienie się z dotychczas wykonywanej pracy automatycznie to prawo uzyskały - wystarczyło pójść do ZUS z wnioskiem o wypłatę świadczenia.
  Mam nadzieję że wyjaśniłem co nieco całą sprawę:)
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 17. Prosimy na tym blogu nie wypowiadać się prawnie przez osoby udające prawników.Wasze porady przekazujcie wnukom przy czytaniu bajek.Pracują z nami prawdziwi prawnicy więc czekajmy na ich decyzje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Do postu z godz.10-tej
  Oj brzydko wypowiada sie pan/i.
  To co pisze pan Paweł (nawet, jeśli nie jest prawnikiem) jest prawniczo poprawne.
  Tak powiedział prawnik w firmie w której ja pracuje.
  Emocje szczególnie negatywne nie rozwiążą naszych spraw.
  Szanujmy i wspierajmy sie wzajemnie, tak jak było do tej pory!
  0PTYMISTA

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdecydowanie popieram optymistę!Pozdrawiam wszystkich "zawieszonych."Jest super i cieszmy się z tego.

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że ok. 27/28 bm. wyrok będzie zamieszczony w Dzienniku Ustaw. Wytrwajmy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Panie Pawle, serdecznie dziękuję za wyczerpujące i zrozumiałe wyjaśnienie wątpliwości. To, co napisano w mediach , mogło wprowadzić w błąd- ponieważ naliczyłam emeryturę w 2008 , myślałam, że nie będę mogła jej odwiesić. Pozdrawiam. Alicja

  OdpowiedzUsuń
 22. Taki wniosek zaniosłem dzisiaj do ZUS-u.Może ktoś skorzysta.

  Wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.


  W dniu 01.10. 2011r. wobec wejścia w życie Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie
  ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 2010 nr 257,
  poz. 1726) zrezygnowałam ze świadczenia emerytalnego, ponieważ chciałam zachować swoją
  pracę. Aktualnie nadal pracuję i mam zawieszoną emeryturę. Ponieważ Trybunał Konstytucyjny dnia 13 listopada 2012 r. orzekł, że ww ustawa jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, proszę o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzisiaj wygrałam apelację! Emocje były wielkie. Skład 3 sędziów. Przez 3 godziny nie moglam uwierzyć, że to prawda. Tak właściwie nie docira to do mnie do chwili obecnej. Sąd Apelacyjny realizuje wyrok Trybunału z 13.11.12. Pozdrawiam E.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz coś więcej, WYGRAŁAŚ ODWIESZENIE i CZY WYRÓWNANIE RÓWNIEŻ????
   Gratuluję i cieszę się razem z Tobą.Też czekam na sprawę.
   Pozdrawiam
   Barbara R.

   Usuń
  2. Gratuluję!
   Ja jeszcze nie mam wezwania do Sądu Apelacyjnego, chociaż złożyłam odwołanie w miesiącu kwietniu br.
   Proszę napisać coś więcej, czy Pani wnioskowała też o wypłatę zaległych kwot emerytury tj. od 01.10.2011 r. i jak się ustosunkował Sąd.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. No właśnie, jak emocje opadną proszę napisać o co Pani wnosiła i co Pani wygrała - Sędziowie nie czekali na ogłoszenie wyroku TK w DZ.U.??
   Prosze napisac obszernie o calej Pani sprawie.
   Jak się powiedzialo "A" to trzeba powiedzieć "B" prawda? - ha,ha,ha...pozdrawiam i gratuluję !!!

   Usuń
  4. Też czekam na apelację. Gdzieś wyczytałam, że sądy są zobligowane do zastosowania się do wyroku TK. I skoro jest to natychmiastowe, to nie trzeba czekać do zamieszczenia w Dz.U.

   Usuń
  5. Do E z 23:36 , Jeszcze nie dotarło,że pozwolę sobie zapytać?? Proszę o więcej.
   Pozdrawiam

   Usuń
  6. Tyle gratulacji a E milczy.Czyżby podpucha????????????

   Usuń
  7. Okazuje się,że to nie żadna podpucha.Niżej jest wpis Pani E 22.listopada 23:20.
   Pani E dzieli się wiadomościami, są SUPER na ten moment dla tych co czekają na rozstrzygnięcia w sądach.
   Pozdrawiam wszystkich oczekujących
   Barbara R.

   Usuń
 24. Przecież wszyscy odwoływaliśmy się od decyzji Zus o wstrzymaniu wypłaty emerytury. Więc nadal nie wiadomo jak do tego podejdzie zus i czy nie trzeba będzie się procesować o wypłatę zaległości !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj telefonowałam do ZUS w moim miejscu zamieszkania i powiedziano mi, że można już złożyć wniosek o wznowienie wypłaty i wypłacenie zaległej kwoty wraz z odsetkami. Ludzie już składają i ZUS przyjmuje. Można wysłać również listem (najlepiej poleconym aby mieć pokwitowanie).

   Usuń
 25. Ja wczoraj złożyłam w swoim ZUS pismo z prośbą o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych emerytur wraz z ustawowymi odsetkami,pismo zostało przyjęte bez komentarzy, potwierdzone na kopii. Tak na marginesie to rozprawa apelacyjna nie odbyła się bo sąd przesuwał ją do czasu rozstrzygnięcia przez TK. Teraz czekam spokojnie co będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie przed chwilą również dzwoniłam do ZUS w swojej miejscowości- miła pani również powiedziała że mogę złożyć pismo nawet odręcznie napisane o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych emerytur wraz z odsetkami.Zapytałam czy mają jakieś "odgórne" wytyczne - Pani powiedziała że jeszcze nic nie mają TYLE WIEDZĄ CO Z INTERNETU !!!!!!
   WAŻNE: Pani powiedziała żeby podać nr.sprawy czyli nr. decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia oraz swój Pesel w tym wniosku :)

   Usuń
 26. Tak naprawdę to krótki wzór takiego wniosku do ZUS o odwieszenie emerytury na pdst. wyroku TK i wypłatę zaległych, zawieszonych świadczeń wraz z odsetkami by się nam już przydał - polecamy się Admince - pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież jest wzór.Wczoraj według niego napisałam dziś zaniosłam do ZUS.Przyjęty pokwitowany, nic tylko czekać na "kasę".

   Usuń
 27. Do wznowienia wypłaty zawieszonej emerytury musi być podstawa prawna czyli opublikowany w Dz.U. wyrok TK - termin nieznany.
  Hipotetycznie więc może zaistnieć sytuacja, że ZUS szybko wyda decyzję odmawiającą, od której odwołanie jest już tylko do sądu - co przedłuży realizację wniosku.
  Bezpieczniej jest zaczekać na ogłoszenie wyroku TK :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie.
   Tym bardziej, że ZUS nie może nie przyjąć wniosku. Przyjmie każdy, nawet taki który nie ma podstawy prawnej - najwyżej go odrzuci.

   Usuń
  2. Myślę ,ZUS chce przygotować przeliczenia, ewentualne odsetki/które nie są takie pewne no bo to nie z winy ZUS nie było wypłat/ i dlatego przyjmują wnioski bo i tak będą musieli tego dokonać a na wydanie decyzji mają miesiąc więc wyrok będzie w tym czasie ogłoszony. Nie trzeba szczególnego wzoru, zwykłe pismo z prośbą o odwieszenie i zaległe emerytury, nr świadczenia i pesel wraz ze swoimi danymi

   Usuń
  3. Też tak myślę.Zapewne ZUS się tak zachowa bo nie może inaczej nie mając podstawy prawnej.Nasze zawieszenie również nie nastąpiło tylko dlatego,że tak pisali i podawali w mediach tylko była konkretna podstawa.Ludzie wstrzymajcie się.Zapewne będą wytycznę z Ministerstwa Pracy itd.Ktoś tu pisze Pani w ZUS powiedziała,że ma wiedzę z internetu a tu potrzebna jest wiedza zawarta w DZ.U. oraz wytyczne Ministerstwa.Chaotyczne działanie do niczego dobrego nie prowadzi, bo można "wylać dziecko z kąpielą"
   Uważam,że bezpieczniej jest poczekać na ogłoszenie wyroku TK w DZ.U. tak jak mój powiedzmy przedmówca.

   Usuń
  4. Witam, macie rację - lepiej poczekać bo pośpiech NIC nie da a tak jak słusznie piszecie wyrok może być ogłoszony nawet w połowie grudnia a do tego czasu ZUS MOŻE odpisać nam że nie ma podstaw prawnych bo wyrok nie ogłoszony. Fajnie że niektórzy dają sensowne rady - na spokojnie trzeba do tematu podejść a kasa nam i tak już nie ucieknie - czekaliśmy tyle, można poczekać jeszcze miesiąc prawda? :)

   Usuń
  5. Wyrok opublikowany 22.11.2012 poz.1285.

   Usuń
 28. Jesteśmy dorośli i każdy może podejmować swoje decyzje, nie przpisujmy ZUS chęci nas oszukania i rozpatrywana negatywnego bo to śmieszne, ostrożność zawsze wskazana ale przesada bywa śmieszna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale broń Boże , nikt nie podejrzewa ZUS-u o oszustwa:)
   Post z 11.56 zwraca uwagę na to, że jeśli opublikowanie wyroku TK znacznie się opóźni to osoby, które złożyły już wniosek mogą otrzymać negatywną odpowiedź gdyż ZUS na odpowiedź ma 1 miesiąc, Więc ani jest to przesada ani tym bardziej śmieszna. Po prostu słuszna uwaga.

   Usuń
 29. jest ogłoszony wyrok DZ.U. 1285

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziękuję bardzo Admince i wszystkim Tym , którzy nam pomagaja, aby nie zwracali uwagi na nieprzyjemne posty , bo oczywiście znacznie dużo więcej jest pozytywnych nawet bardzo duże. Pozdrowienia dla wszystkich, Wanda

  OdpowiedzUsuń
 31. oj, co za ludzie, myśleć, a nie mgłe widzieć

  OdpowiedzUsuń
 32. Kontynuuję moje informacje,które zamieściłam w dniu 21.11. godz. 23:36. Mimo nieogłoszenia jeszcze wyroku TK w Dz.U. w dniu mojej apelacji Wysoki Skład Sędziowski (skład 3 Sędziów)zajął stanowisko i ogłosił wyrok, oczywiście dla mnie korzystny. Mój szok jeszcze nie minął ale muszę spaść na ziemię bo jestem osobą bardzo zajętą i nie mogę sobie pozwolić na długie marzenia. Tu usprawiedliwiam się, że nie mogę wcześniej pisać jak dopiero ok. 23-ej. Ale cieszę się bardzo i znowu uwierzyłam że sądy są niezawisłe. Ogłoszony wyrok obejmował zarówno wznowienie wypłaty emerytury jak i zasądzenie wypłaty wstrzymanych świadczeń. Na apelacji obowiązkowo był prawnik z ZUS-u, który oczywiście bez zmróżenia oka wnosił o odrzucenie apelacji. Po rozprawie prawnik powiedział, że nie muszę pisać wniosku do ZUS-u o zwrot i wypłatę świadczeń bo ZUS jest zobowiązany do wykonania wyroku. Podobno będzie to trwało ok. 3 tygodni. Moja sprawa się odbyła i zakończyła bo miałam wyznaczony termin apelacji już po wydaniu wyroku przez TK 13.11. choć nie był on jeszcze ogłoszony.
  Wielkie, wielkie dzięki Pani Izie, Pani Mecenas Karolinie Miara, Panu Marianowi i wszystkim wspierającym się Wielkim Emerytom. Dziękuję i pozdrawiam jednocześnie życząc Wszystkim zwycięstwa.E

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja miałam rozprawę w Sądzie Apelacyjnym 15.11.2012 r, czyli już po ogłoszeniu wyroku przez TK , ale sędzia mimo to zawiesił sprawę do 29.11.2012 r. Na sprawie nie było przedstawiciela ZUS.Nie wiem czy to z tego powodu odoczył czy też czekał na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  2. Sandro, widać z tego,że wszystko jest na dobrej drodze.
   Powodzenia.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Cieszę się również:):):)
   Proszę napisać czy ogłoszony wyrok Sądu Apelacyjnego obejmował również zasądzenie wypłaty ustawowych odsetek od wstrzymanych świadczeń?
   Anka

   Usuń
  4. Ja myślę,że nie ma takiej potrzeby, skoro zasądzone jest wyrównanie to oczywiste jest ,że z odsetkami.Tak działają rozliczenia między obywatelem a Państwem i odwrotnie.Dlaczego tu miało by być inaczej.

   Usuń
 33. Dzięki bardzo.Czekałam NIECIERPLIWIE na informację od Pani, jestem w podobnej sytuacji,czekam na termin.U Pani się złożyło niemal idealnie /terminy/. Jeszcze raz gratuluję, krótko mówiąc można zacząć MARZYĆ ja zaczynam.
  Pozdrawiam
  Barbara R.

  OdpowiedzUsuń
 34. Prośba do Pani E.Prosze podac sygnature przedmiotoweo wyroku Sądu Apelacyjnego . Czekam właśnie na rozprawe w Sądzie Apelacyjnym i chciałabym powołać sie na wyrok, który zapadł w Pani sprawie.
  pozdrawiam S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę,że będzie taka potrzeba także spokojnie czekać na termin odroczonej sprawy.Będzie dobrze.

   Usuń

 35. Jestem ciekawa czy ogłoszony wyrok Sądu Apelacyjnego obejmował również zasądzenie wypłaty ustawowych odsetek od wstrzymanych świadczeń?
  A

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam wszystkich zawieszonych emerytów. Ja byłam w piatek tj. 23.11.2012 r w ZUS i złożyłam wniosek o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych świadczeń wraz z odsetkami. Pani przyjęła wniosek potwierdziła przyjęcie i powiedziała , że emerytura bieżąca bedzie wypłacona, a co z odstekami to jeszcze nie wiedzą dokładnie bo czekają na wytyczne. Pragnę nadmienić, że należy składać wnioski jeszcze w listopadzie , bo liczy się data wpływu wniosku. Emeryturę należną za listopad wypłacą w grudniu. Jeżeli ktoś nie ma skończonych 60 lat to musi donieść zarobki z 2011 roku za m-c X, XI, XII. Składajcie i nie czekajcie do grudnia.

  OdpowiedzUsuń
 37. Szukając wiadomości na temat odwieszenia emerytury trafiłam przypadkowo na ten blog.
  Chciałabym wszystkim podziękować za informację.
  Jutro idę do SUS-u złożyć wniosek.
  Pozdrawiam wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 38. Chciałabym podziękować wszystkim za podane informacje.
  Jutro idę do ZUS-u złożyć wniosek o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych świadczeń.

  OdpowiedzUsuń
 39. Śledzę wypowiedzi na blogu i zadaję sobie pytanie, po co zawieszeni emeryci składali wnioski do sądu o odwieszenie emerytury. Przecież sąd nie miał żadnej podstawy prawnej by ja odwiesić.Gdyby TK wydał wyrok negatywny w stosunku do zawieszonych emerytur to żaden sąd nie orzekłby korzystnego wyroku dla pokrzywdzonego, gdyż nie miał żadnej podstawy prawnej.W obecnej chwili każdy co złożył pozew do sądu dostanie wyrok pozytywny

  OdpowiedzUsuń
 40. Drodzy emeryci czemu niektórzy z Was pioczą na ZUS, a inaczej mówiąć na ich pracowników. Każdy z Was pracował lub nadal pracuje i wie doskonale, że należy stosować podstawy prawne, których żaden pracownik sobie sam nie wymyśla. ZUS otrzymał podstawę prawna i na tej podstawie wstrzymał emerytury. Teraz powinniśmy im współczuć za to ile ich czeka dodatkowej pracy. Życzę wszystkim emerytom zdrowia i spokoju w oczekiwaniu na swoje emerytury

  OdpowiedzUsuń
 41. Mam pytanie czy jeśli złożyłam w ZUS 7.12.2012 r wniosek o wznowienie wypłaty emerytury to jest to równoznaczne z tym że zostanie mi wypłacona wstrzymana emerytura wraz z odsetkami. Czy muszę składać osobne pismo i czy obowiązuje termin do 22 grudnia 2012r, czy można takie pismo złożyć w późniejszym terminie.

  OdpowiedzUsuń
 42. i co dalej - na dzień 11.03.2013

  OdpowiedzUsuń
 43. Zofia z Legnicy.
  Emeryture miałam naliczoną w 2008r. Pomniejszoną pobierałam od marca 2009r.i dalej pracowałam.01.10.2011r wstrzymana wypłata emerytury. Po ogłoszeniu wyroku TK od 22 listopada 2012r została znowiona wypłata ponadto otrzymałam informację , że ZUS uchyla decyzję z 2011 w części dotyczącej zawieszenia. O wypłacie zaległej kwoty ani słowa.Pracuję dalej zawodowo a ponieważ do końca lutego należło przesłać informację o uzyskanych przychodach za rok 2012r. Wysłałam czekam na rozliczenie. Dostałam wiadomośc,że rozliczenie zostanie dokonane w późniejszym terminie.
  Mam pytanie: Czy po przedłożeniu do ZUZ zaświadczenia Rp-7 za rok 2011 i 2012 mogę wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury, ponieważ wygląda,że wskaznik wymiaru emerytury będzie wyższy od ostatnio przeliczonego ( przeliczenie było w 2010r). Pozdrawiam i czekam na podpowiedź.


  OdpowiedzUsuń