27 listopada 2012

Wizyta w ZUS-ie

Wybrałam się dziś do ZUS-u.
Postanowiłam zasięgnąć informacji " u źródła"
Podeszłam do okienka, powiedziałam Pani, że ja ty przyszłam zasięgnąć informacji na temat "zawieszonych" emerytów. Pani rozjaśniła się twarz i stwierdziła, że oczywiście należy składać wnioski o wypłatę bezprawnie zawieszonej emerytury.
Natychmiast Pani awansowała u mnie na Miłą Panią
 Miła Pani poinformowała mnie, iż do tej pory dostała tylko notatkę służbową na temat wyroku TK i przykaz przyjmowania wniosków od emerytów. Miła Pani sama od siebie dodała, że należy we wniosku umieścić także informację o zwrocie zaległej emerytury wraz z odsetkami.
Grzecznie zapytałam o zaświadczenie o zwolnieniach lekarskich. Miła Pani odpowiedziała, że jeśli emeryt chce przeliczyć ponownie emeryturę to powinien dostarczyć:
a) zaświadczenie o zwolnieniach lekarskich
b) zaświadczenie o urlopach bezpłatnych
Dodatkowo wręczyła mi wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczeń z tytułu doliczenia nieuwzględnionych okresów składkowych lub nieskładkowych.
Kolejne moje pytanie  dotyczyło terminu wypłaty "pierwszej" emerytury. Miła Pani poinformowała mnie, że jeszcze nie mają wytycznych na ten temat. I zaprosiła mnie pod koniec tygodnia.

Jeśli ktoś z Państwa będzie potrzebował wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczeń z tytułu doliczenia nieuwzględnionych okresów składkowych lub nieskładkowych proszę dać znać a umieszczę go w zakładce WZORY PISM.

139 komentarzy:

 1. u nas w zus wystarczy wniosek odręczny i zaświadczenie z zakładu pracy.
  Pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. po ca zaświadczenie z zakładu pracy skoro odprowadzane sa skladki

   Usuń
 2. W moim ZUS może być zwykły,ręcznie napisany wniosek- bez zadnych ceregieli.
  W ZUS powiedziano mi tam ma przyjąć każdy wniosek, tak jak w każdym urzędzie, a dalej przekazują do zalatwienia - do odpowiedniego referatu.
  Ten kto przyjmuje nie załatwia sprawy. Ot tyle.

  OdpowiedzUsuń
 3. No i proszę.Nie taki diabeł straszny jak go malują.Oby tak dalej.Ja jeszcze w ZUS nie byłam,wybieram się w czwartek.Napiszę,czy i u nas też jest tak miło.
  Pozdrawiam
  Krystyna z Olsztyna

  OdpowiedzUsuń
 4. Adminko,
  proszę o umieszczenie wspomnianego przez Panią wniosku.
  Dziękuję i pozdrawiam
  Małga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Imię i Nazwisko
   Adres
   Pesel
   Nr świadczenia ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych Wydział świadczeń emerytalno-rentowych

   Wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczeń z tytułu
   doliczenia nieuwzględnionych okresów składkowych lub nieskładkowych.   Wnoszę o ponowne ustalenie wysokości świadczeń z tytułu
   doliczenia nieuwzględnionych okresów składkowych lub nieskładkowych.   Do wniosku dołączam dokumenty:
   1……..
   2………

   Usuń
 5. Ja też byłam dzisiaj w ZUS-ie z koleżanką,która jest w takiej samej sytuacji,co ja (rocznik 1953,wcześniejsza emerytura-10.2008 i jej późniejsze zawieszenie).Ja musiałam ciągnąć Panią z ZUS-u "za język",żeby coś się dowiedzieć,natomiast koleżanka wyszła wg mnie z nadmiarem informacji o tym,żeby jak najszybciej złożyć Rp7 za 2011rok.
  I tak teraz zastanawiamy się obie: dlaczego i po co? Oprócz tego mamy teraz mętlik w głowie.
  Pozdrawiam
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież Rp7za 2011 pracodawca napewno wysłał do ZUS-u. Więc po co mamy jeszcze raz wysyłać.

   Usuń
  2. Mój pracodawca / budżetówka!!/ nigdy SAM nie wysyłał - to ja żebrałam o wypełnienie papierka co kwartał i sama zanosiłam do ZUS aby mi doliczali miesiące przepracowane. Od lipca 2011 nie zanosiłam a w pażdzierniku jak nam zawiesili wypłatę emerytur to do dzisiaj nic nie zanisłam mimo że pracuję nadal.
   Dzisiaj sobie zażyczyłam znowu zaświadczenia na którym mają mi wypełnić ilość miesięcy przepracowanych oraz ilość dni chorobowego. Sama sobie to zaniosę do ZUS aby mi doliczyli miesiące przepracowane i chorobowe.
   Instytucja państwowa a zazdrość ludzka nie zna granic...

   Usuń
  3. Również od lipca 2011 nie składałam zaświadczenia bo już wiedziałam, że zawieszą nam emerytury.

   Usuń
  4. Zazdrość, skąd to znam i tym razem nie jest to instytucja państwowa.
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Jeszcze coś! Prawdopodobnie o zawieszeniu emerytur decyzję podjął ZUS. Na ile to prawda-nie wiem.Trzeba to będzie sprawdzić.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 7. A co to jest Rp7 za 2011. Meętlik.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaświadczenie z rachuby o zarobkach,potrzebne w ZUS-ie do obliczenia emerytury.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rp 7 jest to zaświadczenie o zatrudnienie i wynagrodzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pani Tereso, czy o ile dobrze zrozumiałam to złożyła Pani wniosek o emeryturę X 2008, ale nie rozwiązała Pani stosunku pracy wobec czego ZUS jeszcze przed 2009 rokiem zawiesił Pani świadczenie tak? Później po zmianie przepisów 2009-2010 odwiesiła Pani sobie świadczenie tak?

  OdpowiedzUsuń
 11. Druk ZUS Rp-7 wystawia pracodawca - Dział Płac w danym zakładzie.

  Na druku tym wpisane są zarobki brutto za cały rok (od stycznia do grudnia).

  Jak były składane dokumenty o emeryturę, to Państwo dawaliście Rp-7 za poszczególne lata pracy.

  W naszym przypadku w związku z zawieszeniem emerytur ZUS-owi brakuje Rp-7 za rok 2011 aby przeliczyć kwotę emerytury.

  Jest to potrzebne do obliczenia wskaźnika wysokości podstawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli na nowo nam naliczą z nową kwotą bazową?

   Usuń
  2. Jak będzie wyższy wskaźnik wysokości podstawy to przeliczą od kwoty bazowej, która obowiązuje w tym roku i część socjalną i część za wypracowane lata pracy.

   Usuń
  3. Ale się wam chrzani!
   Kwota bazowa raz policzona pozostaje TAKA SAMA.
   Doliczają tylko ilość miesięcy przepracowanych oraz ilość miesięcy chorobowego - ja nie słyszałam innej odpowiedzi w ZUS.
   Zarobki za rok są potrzebne do obliczenia czy należy nam się emerytura pełna czy pomniejszona jeżeli przkroczymy próg jakiejś tam kwoty dochodu / w tej chwili nie pamiętam dokładnie jaka obecnie jest to kwota przychodu / czyli zarobki/.
   Ja miałam wysokie zarobki i cały czas dostawałam emeryturę pomniejszoną / czyli nie pełną/.
   Wydaje mi się że niektórzy mylą pojęcia i wprowadzają zament.

   Usuń
  4. Na wysokość emerytury składa się tzw. część socjalna i część stażowa.

   Część socjalna to stały, zawsze występujący składnik emerytury, obliczany jako 24% kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę lub powstania prawa do tego świadczenia.
   Dla emerytur przyznawanych od 1 marca do końca lutego następnego roku kalendarzowego część socjalna emerytury jest ustalana w jednakowej wysokości.

   Drugi element emerytury, decydujący o jej wysokości to tzw. część stażowa. Odzwierciedla ona wymiar przebytych okresów składkowych i nieskładkowych oraz podstawę wymiaru emerytury.
   Ustala się ją licząc:
   •po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
   •po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych

   Usuń
  5. Nikt nie naliczy z nową kwotĄ bazową całej emerytury.Nowa kwota bazowa /obowiązująca w danym roku np. 2012.r. jest w naszym przypadku stosowana tylko w części socjalnej naszej emerytury tj. 24%/proszę to sobie sprawdzić w decyzjach o przeliczeniach/ pozostałe w/g kwoty obowiązującej w roku w którym przechodziliśmy na emeryturę.
   RP 7 należy przedłożyć będzie doliczony staż pracy. oraz wyliczony nowy wskażnik, który zależny jest od zarobków.I ten wskażnik jak będzie większy niż dotychczas będzie miał wpływ na wysokość emerytury ale tylko dlatego,że może być wyższy a nie dlatego,że BĘDZIE TO NOWA KWOTA BAZOWA

   Usuń
 12. Szanowni Państwo chciałem dowiedzieć się o sprawach bezpośrednio związanych z zawieszonymi emeryturami i zadałem pytania na oficjalnej stronie www ZUSu.O dziwo następnego dnia niepełną ale dostałem odpowiedź.Jest ona autorytatywna gdyż przyszła od ZUS u z imieniem i nazwiskiem oraz telefonami/proszę tylko nie korzystać z tych telefonów tylko pytania zadawać bezpośrednio przez stronę www.zus.pl indywidualnie/
  Oto moja korespondencja:Moje pytanie zadane na oficjalnej stronie ZUS i niżejodpowiedź:

  Kiedy zajmie ZUS stanowisko w sprawie wyroku TK dotyczącego niesłusznie zawieszonych emerytur.Jak my , którym zawieszono emerytury mamy postępować.Decyzje o zawieszeniu przez ZUS emerytur otrzymaliśmy natychmiast nie pisząc żadnych wniosków co teraz?Kiedy nastąpi odwieszenie, czy potrzebne są wnioski i jakie jeszcze ewentualnie dokumenty.Wstyd,żeby strona www nie była aktualizowane i żeby władze ZUSu milczały.Michał.

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

  Witam,

  Prawo do zwrotu nienależnie zawieszonych świadczeń mogą ubiegać się osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 i nie rozwiązały stosunku pracy. Wniosek o odwieszenie emerytury należy złożyć w ciągu 30 dni po opublikowaniu orzeczenia Trybunału w Dzienniku Ustaw (22.11.2012r.), w Terenowej Jednostce ZUS, która zawiesiła pobierane świadczenie.Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został ogłoszony 22 listopada 2012r.

  Pozdrawiam
  Młodszy Konsultant
  Monika Zadrożna
  Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
  tel.22 560 16 00, 801 400 987
  Wiadomość wysłana automatycznie. Prosimy na nią nie odpowiadać.=

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interpretując tą odpowiedź wynika że tylko te osoby które DALEJ PRACUJĄ mogą liczyć na zwrot zawieszonych od 1.10.2011r emerytur.
   Mylę się ??

   Usuń
  2. Dziwne że tylko jest mowa o złożeniu wniosku o ODWIESZENIE emerytury a nie pisze jednoznacznie że dostaną zwrot za te miesiące co mieli zawieszone.
   Coś tu nie gra.

   Usuń
  3. To co odpowiedział "Młodszy Konsultant ZUS" to my znamy, nic szczególnego.

   Usuń
  4. Do Anonimowy 20:01 Niekoniecznie.Mozna to zrozumieć: ... i nie rozwiązały stosunku pracy w chwili przyznanie emerytury...

   Usuń
 13. Mają najmniej skomplikowaną procedurę. Pozostałe osoby będą musiały chyba przez sąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samo odwieszenie rzeczywiście nie jest skomplikowane dla pracujących emerytów.Natomiast zaległości dla wszystkich już bardziej.Bez sądów się nie obędzie.

   Usuń
  2. Dla tych co nadal pracują też nie jest skomplikowane. Pytanie tylko czy pieniądze te formalnie odda ZUS czy też Skarb Państwa.
   Nie róbmy sprawy bardziej skomplikowaną niż jest.

   Usuń
  3. Uważam ,ze odwieszenie emerytury jest równoznaczne z zapłaceniem zaleglych emerytur. Przecież wyrok TK jest jednoznaczny, dotyczyczy jednej i drugiej sprawy. I nie mąccie na tym blogu

   Usuń
 14. Coś mi sie widzi, ze z ZUS trzeba będzie toczyć batalię. Literalny odczyt odpowiedzi młodszego konsultanta dla mnie jest jednoznaczny dotyczy prawa do zwrotu nienaleznie zawieszonych świadczeń - "wniosek o odwieszenie" . Brak odpowiedzi co do zaległości wraz z odsetkami.
  ZUS nie odpuszcza? Czyżby to oznaczało dalsze procesowanie sie przed sądem?
  Pozyjemy ........ Zobaczymy........

  OdpowiedzUsuń
 15. Juz cieszko sie czyta bloga. Listy to: co by było gdyby............Czekajmy , a nie rozwijajmy swojej inteligencji. nie warto

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawam kto z nas pierwszy dostanie wypłatę zaległości i na bieżąco :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ludzie zastanowcie sie troche, zaden wzor pisma wniosku nie jet podpisany ///wzory internetowe/// autorem ,prawnik podpisuje sie pod ogolnie mowiac ,,pismem,,,jak ma dane od a do zet ,a jak sie ktos pomyli??????? to kto bedzie winny prawnik ,co dal wzor ,podpowiedz !!!! Druga sprawa . Ten,,, Ci co podjeli te akcje zasluguja na uznanie ,nie chodzi o Wasze nedzne wygrane ,swiadczenia emerytalne ,przepraszam za nedzne rozumiem ze dla Was kazdy grosz sie liczy i walczycie z powodzeniem ,ale ,,,wyszlo szydlo z worka,,sejm rzad sejm uchwala a rzad wykonuje ustawy NIE ZGODNE Z KONSTYTUCJA RP ,pewnie swiadomie ,a ile takich jeszcze jest????? a wy zajmujecie sie procentami ,jakimis drukami rp7 ????? Ci co to zrobili ,zrobili Kawal DOBREJ ROBOTY ,moze dla wzystkich dzieci wnukow okazuje sie ze TK jest za Konstytucja ,,dlaczego tak cicho w mediach ,,,bo ...... domyslcie sami A tez nie wiadomo jak zakonczy sie sprawa emerytow 67 Dobra robota teraz ,,moze sie zastanowia ,,co glosuja Podziwiam Was i i ORGANIATOROW pokazali blad sejmu Prezydenta RP anonimowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już ponad tydzień na tym blogu co jakiś czas ludzie DZIĘKUJĄ I DZIĘKUJĄ I DZIĘKUJA...no i ile razy można jeszcze dziękować.....
   Dobra, zrobili kawał dobrej roboty i wszyscy EMERYCI chylą czoła..no bo co mogą anonimowo jeszcze zrobić...Nie jestem dziennikarzem, celebrytą, posłem, senatorem, nie mam dostępu do mediów więc co mogę dalej zrobić ???Komu mam całować stopy???
   W jaki sposób zamanifestować fakt niezgodności ustawy z Konstytucją ???
   CZY NIE ZA BARDZO SIĘ ROZPISAŁ Pan/Pani W TYM TEMACIE?? Jest fakt, jest wyrok TK- no i co nie mamy się cieszyć i nie możemy egzekwować teraz już "SWOJEJ" kasy???
   PROSZĘ NIE BYĆ ŚMIESZNYM i nie pisać takich bzdur - jeżeli jest Pan/Pani TYLKO WOJOWNIKIEM to ile razy mamy chylić czoła? Jeżeli jest Pan/Pani również emerytem którego sprawa bezpośrednio dotyczyła to może Pan/Pani ZREZYGNUJE z dalszego toku sprawy i świadomie nie będzie domagał się wykonania wyroku TK a zaspokoi się tylko tym że KTOŚ KOMUŚ UDOWODNIŁ - ja nie zamierzam zrezygnować ze swoich "nędznych wygranych"....tym bardziej że od początku BYŁAM PRZEKONANA że zapis jest niekonstytucyjny.
   Jeżeli ma Pan/Pani ochotę pikietować budynki rządowe z napisem "Wyszło szydło z worka" to życzę powodzenia i zdrowia przede wszystkim!!!
   ja aż tak zdesperowana nie jestem....i dzięki temu cieszę się tym co mam.....
   POLITYKA JUŻ W TYM WIEKU MNIE NIE INTERESUJE - przeżyłam już niejeden rząd a nawet ustrój i powiem szczerze patrząc z perspektywy czasu DOBRZE MI BYŁO ZA KOMUNY a byłam zwykłym, szarym człowiekiem a nie jakimś bonzą/ jak Pan/Pani chce już tak dokładnie wiedzieć.
   I wbrew temu co na pewno Pan/Pani chcieliby tutaj usłyszeć bardziej czułam się "człowiekiem" niż za rządów PIS czy PO a przez moje długie lata życia nauczyłam się że ktokolwiek by nie rządził ZAWSZE BYŁO I JEST ŁAMANIE KONSTYTUCJI I PRAWA !.Pamięć dzięki Bogu mam doskonałą i mój mózg nie działa "wybiórczo".
   Przepraszam za odejście od tematu stricte emerytalnego ale ktoś tu prowokuje i prowokuje...

   Usuń
  2. Wyrażanie wdzięczności to rzecz normalna, pełna pozytywu i nie ma w tym geście niczego bulwersującego.

   Usuń
  3. Popieram.Jestem tego samego zdania.Uprzejmości nigdy nie za wiele.JA TEZ DZIEKUJĘ.

   Usuń
  4. I JA DZIĘKUJĘ !!!!!

   Usuń
  5. W pełni się z Panią zgadzam/11.09/, podziękowaliśmy i dobrze ale takie po 2 tygodniach "miauczenie" to przesadne, z resztą też się zgadzam, widać niektórzy lubią być ze zgiętym karkiem. Senatorzy - dzięki że się zajęli ale zrobili to jako opozycja, mieli świadomość że wygrana będzie dość łatwa a dla nich to też reklama i głosy w następnej kampanii wyborczej. Teraz każdy wie co ma robić, pisać i czekać na ostateczną decyzję. Po co te dramatyczne wpisy, podejrzliwość i wieszczenie że jesteśmy męczennikami. Cieszcie się ludzie i tak jesteśmy uprzywilejowaną grupą bo mamy emerytury, pracę i zaległe do wypłaty - inni już tak mieć nie będą - proszę o tym pamiętać i planować rozsądne wydatki.

   Usuń
  6. Zamanifestowaliśmy - MERYTORYCZNIE, a po drodze znaleźli się ludzie co nas wsparli i pomogli. Za to właśnie przekazywane są im należne podziękowania i to jest nasz największy WSPÓLNY SUKCES. Pozdrawiam

   Usuń
 18. Święta prawda to o czym piszesz.
  A dlaczego cicho? bo tak jest WYGODNIE.
  Do dziś nie mogę wyjść z podziwu i uznania dla ludzi,którzy dla nas emerytów temat załatwili.WIELKIE DZIĘKI
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Skrzyknijmy sie i zróbmy MARSZ PRAWDY !!!
  Pytacie dlaczego w mediach cicho??,no bo nie wiedzą jakie to są znowu trudności przed nami - teraz walka z ZUS-em pasowałoby sie przypomnieć że jeszcze żyjemy.
  Gazety, inernet, telewizja, dziennikarze na chwilę będą mieć temat i nie będą udawać że nas nie ma.
  Są rózne stacje telewizyjne, rózne gazety może do nich wszyscy zaczniemy pisać co to się dzieje w tym ZUS po ogłoszeniu wyroku - może to pomoże nagłośnić sprawę.
  Róbmy coś wsólnie a nie narzekajmy bo nikt już tego za nas nie załatwi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A niby po co ma być głośno, żeby znowu przetoczyła się fala nienawiści, opluwania jak to zabierają pracę i pieniądze. Komu w tej chwili ZUS zrbił coś złego, oni też czekają na decyzję i będą działać - mają na to mc czasu, pracownik idący na emeryturę też czeka miesiąc na decyzję i marszów nie wyprawia. Proponuję szklankę zimnej wody- może wróci rozsądek. Pozdrawiam rozważnych emerytów

   Usuń
  2. PRAWDĘ już MAMY. Więc nie rozumiem po co ten Marsz Prawdy. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Ja tez uważam, że dobrze, że nie jest sprawa nagłośniona, wcale na to nie czekam. Myślę, że jest ok, że nie wszyscy wiedzą ,przecież zawiść ludzka nie zna granic,tak na dobrą sprawę to właśnie zawiść zabrała nam te emerytury, bo właśnie zawistni ludzie występowali z petycjami, gdzie się da - do rzecznika, do prezydenta i pisali jaka to niesprawiedliwość, że my mamy a oni nie, więc wyciągajmy wnioski i sami też nie rozgłaszajmy, bo się znów obróci przeciw nam. Cicho sza

   Usuń
  4. Wstyd, czy takie pieniactwo musi juz na zawsze pozostać cechą Polaków. Kubeł zimnej wody przydałby się niektórym.

   Usuń
 20. O co chodzi z tym odliczaniem? Zostało mi 24 dni a jak czegoś nie dopatrzę albo nie załapię się w kolejce w ZUS(podobno są obłędne)to co się stanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drwisz??????? Czy o drogę pytasz ?????

   Usuń
  2. Jest miesiąc na odwołanie od decyzji administracyjnych, tak jest w każdej sprawie, miesiąc to dużo czasu, można wysłać pismo do ZUS listem poleconym. Nie róbcie z siebie drodzy emeryci oszołomów co to tylko mają pretensje i podejrzenia i nie potrafią pisma napisać. Każdy wie co ma teraz robić - pisać do ZUS o odwieszenie i wypłatę zaległych emerytur wraz z odsetkami. To takie proste, ZUS ma mc czasu na ustosunkowanie się do pisma .... i wtedy zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Nie szalejcie ludzie , nie róbcie marszów czy innych mało poważnych akcji. Dajcie też spokój P Miarze - a w czym ona ma teraz doradzać jak sprawa prosta jak drut- dobrze że kobieta nie wkręca się w te mało poważne akcje i apele. Atakami mało się przejmuję więc spacjalnie proszę się nie wysilać. Pozdrawiam

   Usuń
 21. Wnioski do ZUS można wysłać pocztą - poleconym, ważny jest termin tj. do 22 grudnia 2012 r. (30 dni od wpisania wyroku TK do DZ.U.).

  OdpowiedzUsuń
 22. MOI DRODZY!!! POCZEKAJMY NA STANOWISKO ZUS-u - OBECNIE KONIECZNIE TRZEBA SKŁADAĆ WNIOSKI DO ZUS (DO 22 GRUDNIA 2012 ROKU). MYŚLĘ, ŻE P.KAROLINA ODEZWIE SIĘ PO PODANIU STANOWISKA ZUS.

  OdpowiedzUsuń
 23. Szanowni Państwo opamiętajcie się,do czego Wam potrzebna P.Karolina.Przecież ta kobieta udzielała pomocy prawnej,gdy była sprawa w TK i to gratis! To jej zawód,z którego się utrzymuje i nie może tego robić ciągle społecznie.Skoro ktoś musi mieć poradę prawną idzie do adwokata,płaci i jest o.k.Przestańcie wykonywać bezsensowne telefony,trochę rozsądku,a mniej nieuzasadnionch żądań.Pozdrawiam. Ada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności się z tym zgadzam. Przecież wszystko jest jasne.
   Pozdrawiam

   Usuń
 24. Pani Ado w pełni Panią popieram.

  OdpowiedzUsuń
 25. 19 grudnia TK rozpatrzy nareszcie sprawę kwotowej waloryzacji emerytur.To też jest oczywista niezgodność przepisu z konstytucją,ale może bardziej dobrany skład TK rozstrzygnie inaczej.W naszym przypadku też mało brakowało,a byłoby żle.

  OdpowiedzUsuń
 26. Do Anonima z 11:09. Trochę nie rozumiem. Nikt Pani nie każe nikomu się kłaniać tudzież stóp całować. Nie wiem czy Pani uczestniczyła razem z osobami skupionymi wokół p. Mariana czy bez tracenia zdrowia, bez upokorzenia otrzyma Pani to co prawnie się Pani należy. A dzięki niezgodzie emerytów na oszustwo władzy udało się to wyegzekwować. Gdyby w roku 1980 nie było solidarności ludzi (mam na myśli wyłącznie ruch), to pewnie bylibyśmy dalej bezwolni w szerokim pojęciu tego słowa. Bierność, brak sprzeciwu i artykulacji własnych poglądów na jakąś sprawę do niczego dobrego nie prowadzi. Gdyby nie nasz bunt, władza cieszyłaby się, że tak łatwo poszło im z emerytami. Nie wolno się na wszystko zgadzać, bo to generuje zło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam Twój wpis i oczywiście zgadzam się z nim.Pierwsza jednak refleksja,jaka mnie naszła była smutna:a mianowicie,że jaki by nie był ustrój,to zawsze władza jest przeciwko zwykłym ludziom i trzeba z nią walczyć
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
  2. Przepraszam za "Twój",ale tak zwracamy się do siebie emerytki z UTW.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
 27. Bardzo ładnie Pani to ujęła. Nic dodać nic ująć. Nadmieniam , że ja jestem od początku i również z niewłaściwymi wpisami się nie mogę zgodzić. Trzymajmy się razem w zgodzie. Pozdrowienia. Wanda

  OdpowiedzUsuń
 28. Dziękuje Panie Marianie i Pani Karolino Miara
  ,za pomoc.
  Blogspot jest wspaniały.Pomógł mi w działaniu i dopominaniu się swoich praw.Media w tym względzie milczą , bo wygodniej by było ,żeby jak najmniej osób umiało się w tej sytuacji znaleźć.
  Pozdrawiam
  Trzymajmy się

  OdpowiedzUsuń
 29. Byłam dzisiaj w ZUS złożyć wnnioski.Pani na nich napisała na czerwono TK.Zapytałam co dalej? Pani mi odpowiedziała ,że Dziennik ustaw to nie wszystko, muszą się ukazać odpowiednie rozporządzenia i ona nie wie jak sprawa się zakonczy.Wyszłam zdenerwowana.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można wiedzieć w jakim to było mieście?

   Usuń
  2. Straszne.... a tak na poważnie to NIC nowego. Czego Pani oczekiwała? Że dowie się czegoś od Pani z okienka? Pani z okienka powiedziała dokładnie to co tu na blogu było napisane ze 100 razy już. Ale cóż jak się nie czyta bloga - to takie "rewelacje" będą pojawiać się co chwila.

   Usuń
  3. Ważne, że napisała na czerwono TK - głowa do góry.

   Usuń
  4. Takie "rewelacje" nie wniosą tu nic nowego.Zus musi się spieszyć (niezaleznie od tego co mówi Pani w okienku) ze wzgledu na groźbe zapłaty odsetek.Póki co wszyscy czekaja na stanowisko Zus-u z Warszawy.Niedługo juz chyba bedzie coś wiadomo,bo moja znajoma z Zus była dzis caly dzien na naradzie wszystkich dyrektorów tej z.........ej firmy

   Usuń
  5. Ja właśnie dzisiaj dzwoniłam do swojego ZUS aby spytać czy mam złożyć zaświadczenie o ilości przepracowanych m-cy od chwili zawieszenia emerytury / bo nie przesyłałam co kwartał jak mi zawiesili/ i rozmawiałam z panią która zajmuje się konkretnie emeryturami.Weszłam z nią w spokojną rozmowę na nasz temat a że pani była bardzo miła a i ja z nią rozmawiałam spokojnie i bez emocji więc na smym końcu pani powiedziała że niestety nie mają żadnych jeszcze wytycznych i na pewno będą coś więcej wiedzieć "po naradzie".
   Doskonale ją rozumię, rozumię całą sytuację PRACOWNIKÓW ZUS bo jest to sprawa na tyle POWAŻNA i niespodziewana dla WSZYSTKICH że rzeczywiście jest to "orzech do zgryzienia" i taki pracownik na razie jeszcze NIC nie wie !!!
   W centrali ZUS za to główkują, główkują no i najpierw będą debaty na szczeblu "dyrektorów" a potem dopiero po naradach będą uchwalone jakieś wytyczne dla WSZYSTKICH ZUS-ów i przekazane przez dyrektorów szeregowym pracownikom.
   LUDZIE! Wyrok TK opublikowano raptem pare dni temu więc czego wy chcecie!!!!To nie jest takie "chop- siup" - bo coraz więcej jest osób które UWAŻAJĄ SIĘ za poszkodowanych....
   Mnie np. zastanawiają tutaj takie komentarze : zostałem zmuszony do przejścia na emeryturę.
   Sławetna ustawa zawieszająca wypłatę emerytur DO NICZEGO NIKOGO NIE ZMUSZAŁA!!!!!
   Można było WYBRAĆ - albo kontynuacja pracy albo przejście na emeryturę i pobieranie świadczenia.
   Jeżeli ktoś WYBRAŁ i zwolnił się sam z pracy bo chciał już nie pracować tylko iść na emeryturę to gdzie tu jest PRZYMUS????
   Nie rozumię tego, chcę być obiektywna.
   Ja wybrałam pracę i dalej pracuję, moja koleżanka wybrała emeryturę i się sama zwolniła....Ja dalej "tyram" a ona wypoczywa na emeryturze i nie przeszkadzało jej to że emeryturę będzie miała niższą niż ja pensję, wtedy nie myślała racjami finansowymi tylko chęcią zakończenia kariery zawodowej i chęcią siedzenia w domu bo mąż dobrze zarabia. I nagle czuje się pokrzywdzona !!!!!
   Proszę mnie przekonać że jej się NALEŻY jakieś odszkodowanie .....

   Usuń
  6. Tak,NALEŻY się jej odszkodowanie.Tyle,że nie za to że przeszła na emeryturę,lecz że na skutek ustawy sprzecznej z Konstytucją RP przez ileś tam miesięcy nie otrzymywała należnych jej z mocy poprzedniej ustawy ,świadczeń.W cywilizowanym kraju szkody należy naprawiać.

   Usuń
  7. Nieprawda.Ustawa ZMUSZAŁA: do wyboru pomiedzy rezygnacją z etatu a rezygnacją z emerytury.A jeśli ktoś nie wybrał to wybrał ZUS wstrzymując wypłaty.

   Usuń
  8. Oj, oj, oj. To taka manipulacja (,,niewinna'' ! ), która zmusiła ludzi do przejścia na emeryturę. Może tego na pierwszy rzut oka nie widać, ale... i o to chodziło!!!

   Usuń
  9. Manipulacja to była w mediach i ludzie dali się na tę manipulację nabrać!
   Dokładnie śledziłem cały "cyrk" z "zawieszaniem emerytur i media w publikacjach tak to wszystko komentowały że tylko i wyłącznie sugerowały wręcz ludziom przechodzenie na świadczenie jak ostatnią deskę ratunku aby "ocalić" swoją emeryturę a o tym że zazwyczaj emerytury są niższe od pensji nikt nawet nie wspominał. Ja na spokojnie podchodziłam do tematu i dalej pracuje bo na przejściu na emeryturę straciłabym ok.500 zł a dla mnie jest to dużo kasy..

   Usuń
  10. W moim ZUS-ie też przyjęto wniosek i Pani Uprzejma powiedziała, że nie mają żadnych wytycznych i tylko nakaz przyjmowania wniosków w wyznaczonym terminie. A ponadto, ponieważ w październiku 2012 rozwiązałam umowę o pracę ZUS rozlicza mnie mój przychód za : od 1.01-30.o9. 2011 , pomijając wyrok TK ( zwróciłam na to uwagę Pani, ale odpowiedź była jednoznaczna : nic nie mamy na temat działań po wyroku TK oprócz zbierania wniosków )

   Usuń
 30. SPOKOJNIE,CZEKAMY:)))))

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam , dzisiaj złożyłam 2 wnioski w ZUSie tj o wznowienie i zaległości - pani przyjeła i oznajmiła że nic nie wiedzą gdyż ZUS czeka na wytyczne od Ministerstwa Pracy.
  Jestem pewna że to nic dobrego nie wróży dla zawieszonych i skrzywdzonych emerytów.
  BO nie ukrywajmy ale w wyroku TK nie ma dokładnych wytycznych i mogą zrobić co będą chcieli a nam pozostaną znowu sądu i długa droga. A ja tak bardzo wierzyłam w TK.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co pani pisze? mam wrażenie ,ze na forum uaktywniły się osoby źle nam życzące. Niech pani nie sieje paniki. Wyrok TK jest jest jednoznaczny , i w tej chwili bedziemy czekać na dalsze decyzje. NIE DAJMY SIĘ I NIE SŁUCHAJMY ZLYCH DORADCÓW.

   Usuń
  2. Większych bzdur nie czytałem.Wygramy !!!!!!!!!!!!Bo musimy

   Usuń
  3. To by dopiero było, żeby urzędy nie wykonywały wyroków TK!

   Usuń
 32. Racja , tyle czekaliśmy , mamy sprawy w sądach więc nie ma co się teraz nakręcać.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam uważam , że i tak mamy szczęście ,że wyrok TK został opublikowany tak szybko ustawowo to trwa do 14 dni dlatego czekajmy składajmy wnioski szkoda ,że media milczą to że rząd milczy to zrozumiałe bo wcześniej czy pózniej musi oddać zaoszczędzone pieniądze a to boli pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, śledzę od kilku dni tę stronę. Dowiedziałam się więcej niż w ZUS i u prawnika.
  Wiek 60 lat osiągnę w styczniu 2013.
  W 2008 r nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, która została mi przyznana przez ZUS ale jej wtedy nie pobierałam z uwagi na kontynuowanie pracy.
  W marcu 2009 r zaczęłam pobierać wcześniejszą emeryturę nadal pracując. Ciągle pracuję ale chciałabym przejść na emeryturę w kwietniu 2013 roku.
  W związku z tym mam kilka pytań:
  1. Na pytanie o mój przypadek i podobnie wielu z was (emerytura przyznana przed 2009r i niewypłacana) czy mam prawo do wznowienia i wypłaty zaległych emerytur prawnik dał mi odpowiedź: "nie ma nadal uzasadnienia orzeczenia TK - dopiero lektura pełnego pisemnego uzasadnienia (które pewnie pojawi się w najbliższych miesiącach) pozwoli na dokładną wykładnię skutków prawnych orzeczenia." Sądzi,że nie należy się wypłata zaległych!! Ja myślę że należy się.
  2. Czy w przypadku rezygnacji z wypłaty zaległych emerytur i odwieszenia emerytury, po 18 miesiącach pracy (od X.2011 do III. 2013) będzie możliwość przeliczenia wg nowej kwoty bazowej z marca 2013 ? (Ustawa z dn.10.06.2011r Art. 194c). Wstępnie przeliczyłam sobie że w takim przypadku mogę dostać emeryturę większą o ok. 500zł i może to bardziej opłaca się od jednorazowej wypłaty (ok. 12 tys zł)
  3. Co z podatkami za rok w którym nam wypłacą zaległości? Tak duże kwoty znacznie powiększą dochody, przynajmniej w przypadku pracujących!
  4. W moim przypadku wiek 60 lat osiągnę przed upływem tych 18 miesięcy. Czy mogę przejść na emeryturę w momencie ukończenia 60 lat i 3 miesięcy (z dn. 1.04 2013) i czy dopiero wtedy po dostarczeniu świadectwa pracy będzie przyznana emerytura? Od 2013r wchodzi prawdopodobnie zmiana w Ust.Emeryt, że nie można zwolnić pracownika który osiąga wiek emerytalny ?
  Trochę rozpisałam się.
  Pozdrawiam i jak możliwe proszę o jakąś radę.
  Jolanta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nastepna bzdura.

   Usuń
  2. Jestem w identycznej sytuacji - kończę 60 lat pod koniec lutego :)
   Nie naliczałam jednak emerytury wcześniejszej w 2008r. bo wiedziałam że nie pójdę na emeryturę - czułam się na siłach jeszcze sobie popracować, emeryturę naliczyłam dopiero w marcu 2011r.Po zawieszeniu wypłaty emerytur postanowiłam przepracować te 18 m-cy aby móc naliczyć sobie od nowa emeryturę wg nowej bazy która w 2013 r.będzie o wiele korzystniejsza niż w roku 2009.
   Złożyłam wnioski do ZUS jak wszyscy ale...też zaczęłam się zastanawiać czy wezmę te pieniądze czy nie wyjdę lepiej na przeliczeniu...bo to są pieniądze emerytalne na dalsze życie...a te kilkanaście tysięcy wzięte jednorazowo / o ile będą!!!/.
   Też się zaczynam "miotać" no bo skąd się dowiemy czy jak ktoś nie weźmie tych emerytur / mówię o bieżących wypłatach/ to czy nam znowu przeliczą???.
   Po prostu matnia.....
   Jedni mają takie problemy inni mają takie problemy...
   I tak źle i tak niedobrze....:)

   Usuń
  3. Do Anonima z godz.21.28.
   Co jest BZDURĄ???
   Jeżeli to że od 01.2013 nie będzie pracodawca mógł zwolnić pracownika podając jak powód osiągnięcie wieku emerytalnego to jest to PRAWDA!!!

   Usuń
  4. To jest prawda, ale może przecież wymyślić zwolnienie dyscyplinarne i to pracownicy w okresie ochronnym. Sprawa toczy się w sądzie. Ciekawe jak się skończy. Bezsensowne zarzuty, bronimy tej pani w sądzie, przeciw jest dyrekcja. Można wszystko i wszystko też teraz zależy od sądu.

   Usuń
  5. Oczywiście że można zwolnić w okresie ochronnym z powodów dyscyplinarnych - kradzież, pijaństwo,nieprzestrzeganie regulaminu pracy.Czasem ludziom się wydaje że jak znajdą się już w okresie ochronnym to im wolno wszystko.
   Teraz juz nie ma być okresu ochronnego ponoć.

   Usuń
 35. Wg mojego toku rozumowania to przepis o ponownym przeliczeniu emerytury po przepracowaniu 18 miesiący może być uchylony. A jeżeli już pobierano emeryturę, nawet przez krótki czas, to juz nie będzie można jej naliczyć po raz drugi. I o ile pamiętam to przy przeliczeniu emerytury (po 18 miesiącach pracy) z kwoty bazowej miała być potracona kwota wypłaconej emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś się komuś pomieszało :)
   Jak można Z KWOTY BAZOWEJ potącać "kwotę wypłaconej emerytury" ???????????????????

   Usuń
  2. Oj spokojnie.Zapewne chodzi o potrącenie wartości wypłaconej emerytury z kapitału początkowego.

   Usuń
  3. Art.25
   1b. Jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę na podstawie przepisów art. 26b, 46, 50, 50a, 50e, 184 lub art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.3)), podstawę obliczenia emerytury, o której mowa w art. 24, ustaloną zgodnie z ust. 1, pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

   Usuń
 36. Witam moim zdaniem walczymy o zwrot zawieszonych emerytur Z urzędu zawieszonych przez zus jeżeli osoba nabyła prawo do emerytury i nie była wypłacana to nie może żądać zwrotu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale tego nie kumam!

   Usuń
 37. Myślę,że wpis o 21,39 nie jest nasz lecz od osoby nam nie życzliwej{opozycji naszej) - pozdrawiam wszystkich wierzących w pełne zwycięstwo - Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma żadnego wpisu o godz.21.39 - jakąż znowu Pani opozycję wymyśliła....następna teoria spiskowa ha,ha,ha,ha.
   Kochani, zanim coś napiszecie - pomyślcie.
   Jak tak czytam niektóre bzdury to coraz bardziej się przekonuję że myślenie w dzisiejszych czasach jest bardzo w cenie.

   Usuń
 38. Oczywiście że po wyroku TK przepis o przeliczeniu emerytury po przepracowaniu 18 mc jest martwy bo został stworzony do sytuacji której już nie ma. Na przeliczeniu /gdyby nie było wyroku TK/korzystały tylko osoby urodzone do 31 .XII. 1948r, urodzone poźniej mogły mieć naliczaną emeryturę wg starych zasad tylko do końca 2008 - dlatego naliczały i zawieszały emerytury, a przeliczane byłyby wg nowych zasad - kapitał+ skadki dzielone przez lata potencjalnego życia i... od tego odejmowana kwota pobranej emerytury...tak niestety i dlatego był zapis że nie może być niższa niż wcześniej naliczona. Nikt się tym specjalnie nie interesował bo wierzyliśmy w wygraną przed TK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za tę informację

   Usuń
  2. Ten przepis jest rzeczywiście "martwy" z tym "jeszcze" a nie "już"
   Przepis zacznie "żyć" dopiero w marcu 2013.r. Dlaczego? dlatego,że w marcu mija 18 miesięcy od dnia zawieszenia emerytur.
   Przepis został tak stworzony,że ktoś kto nie pobierał emerytury przez min. 18 miesięcy bo miał jąx zawieszoną i jej nie odwiesi / wydaje się na ten moment,że to śmieszne ale nie można wykluczyć takiej sytuacji/ będzie
   mógł przeliczyć emeryturę w/g nowej kwoty bazowej i części kapitałowej.Oczywiście po definitywnym przejściu na emeryturę.
   Dlatego ZUS nie wznowi żadnej wypłaty bez wniosku /to uwaga do głosów typu ZUS zabrał to i powinien bez niczego oddać/
   Człowiek musi zadecydować sam co w tym momencie zrobi.
   Reasumując: można odwiesić świadczenie i walczyć o zaległe, albo czekać do marca i przeliczyć po nowemu.
   Nie może być tak,że jedno i drugie bo ta ustawa zwana potocznie "prezydencką" miała niejako złagodzić skutki art. 103a
   To tyle co wiem na ten moment.

   Usuń
 39. Do Pani z 21:14
  Odp.1 prosze zmienic prawnika. Ponadto moc prawna ma tylko sentencja wyroku a nie jego uzasadnienie. Wykladnia uzasadnienia nie moze ograniczac zakresu normy wyrazonej w sentencji. Pani przypadek byl opisywany w gazecie prawnej i tam radca prawny wyraznie potwierdzil Pani prawo do zaleglych emerytur.

  OdpowiedzUsuń
 40. Myślę, że rację ma anonimowy z godz.23:02, przepis o przeliczeniu jest martwy.

  OdpowiedzUsuń
 41. Przesyłam link dot. wznowienia postępowania administracyjnego na skutek wyroki Trybunału Konstytucyjnego, dotyczy innej sprawy ale tok postępowania jest taki sam:
  http://iskra1.com/?p=606

  OdpowiedzUsuń
 42. .... i drugi link
  http://prawo.rp.pl/artykul/757955,951807-Jak-odzyskac-emeryture--skutki-wyroku-TK.html

  OdpowiedzUsuń
 43. i informacja w Gazecie Prawnej
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/665388,wnioski_o_wyplate_zawieszonej_emerytury_skladamy_do_22_grudnia.html?utm_source=link&utm_medium=referral&utm_campaign=nastepny-artykul

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to mamy karę za to, że ciągaliśmy ZUS PO sądach.Teraz po zaległe świadczenia też każą nam udać się do sądu.A to potrwa.......... .I o to chodzi.
   Krystyna

   Usuń
  2. Z tym ciąganiem po sądach do może niekoniecznie.
   Ja przynajmniej wpadłem na taki patent: najpierw wystąpiłem do ZUS o wznowienie (na podstawie art. 145a kpa) postępowania administracyjnego skutkującego wydaniem decyzji o zawieszeniu świadczenia - i o: 1) uchylenie tejże decyzji, 2) wypłatę należnych świadczeń, których wypłatę na jej mocy zawieszono.
   W pysk jak na razie za to jeszcze nie dostałem, a jak ZUS każe mi spadać na drzewo - wtedy dopiero sprokuruję skargę do sądu o wznowienie postępowania na zasadzie art. 401(1)kpc. A na to jeszcze trochę czasu zostało. Może ZUS pójdzie jednak po rozum do głowy i rzecz załatwi we własnym zakresie.

   Pzdr. :)
   Sławek

   Usuń
  3. KOMUNIKAT ZUS -tu jest link:
   http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2025

   Usuń
  4. No to mój przebiegły plan szlag jasny trafił! :D
   Trza rychtować kwit do sądu. Ale nic to, damy radę!

   Pzdr.
   Sławek

   Usuń
  5. No to poczekamy na kasę. Palec do budki, kto już policzył.. zaplanował i się bardzo cieszył. P. Sławku
   dobre jest to, że już te kwity piszemy bez większych oporów. To jest nasz rozwój, które nam zapewniają.Takich treści nawet UTW / Uniwesytet Trzeciego Wieku/ nie zapewnia.
   Pozdrawiam- z uśmiechem i do działania.

   Usuń
 44. Ludzie nie gdybajmy. czekajmy na ruch zus. Będą tak działać jakie dostaną wytyczne od góry.Spokojnie czekajmy !
  Pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj dzisiejszy artykuł w Gazecie Prawnej.Jestem już pewna,że ci, co odwołali się do sądów teraz do nich wrócą.
   Krystyna

   Usuń
  2. ...a cóż w tej Gazecie Prawnej jest???
   Tylko tyle że ci co się "prawowali" z ZUS mają AŻ 3 -miesiące na złożenie wniosku doww/ firmy :)
   Proszę mnie oświecić co pisze innego i w którym artykule - może źle czytam ;))))))

   Usuń
  3. Czytasz i nie rozumiesz?To Ci wyjaśnię.Otóż ktoś, kto się nie procesował z ZUS składa wniosek do ZUS w terminie 1 miesiąca i ZUS musi wniosek rozpatrzyć w terminie 1 miesiąca.Natomiast ktoś, kto się odważył walczyć z ZUS przed sądem,składa skargę do sądu i czeka tyle czasu ile się sądowi spodoba.A polskim sądom nigdy się nie spieszy.
   Krystyna

   Usuń
 45. No to mamy !!!! panswo bezprawia -- nawet TK nic nie moze!!! znow nam pozostaja sądy, w których juz beda wiedzieli jak nas potraktowac. no\ie wieze juz w zadne panstwo prawa skoro wyrok TK tez nic nie znaczy !!!

  OdpowiedzUsuń
 46. Jest to w artykule: Wnioski o wypłatę zawieszonej emerytury składamy do 22 grudnia

  OdpowiedzUsuń
 47. http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/665343,na_nowej_emeryturze_straci_ten_kto_pobieral_wczesniejsza.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co w tym artykule chodzi i czy to nas dotyczy?

   Usuń
  2. Dotyczy osób urodzonych po 1 stycznia 1949 r, które
   po 1 stycznia 2013 osiągną pełny wiek emerytalny,
   a obecnie przebywają na wcześniejszych emeryturach.Osoby takie otrzymają tzw. "nową
   emeryturę"

   Usuń
  3. Ale przecież nie mogą zabrać tego,co przyznali.Nie rozumiem tego.Jestem rocznik 53, mam przyznaną emeryturę i zawieszoną w październiku. To teraz mi będą na nowo obliczać niekorzystnie dla mnie?

   Usuń
  4. Osoby z tej grupy wiekowej mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze również po 31 grudnia 2008r., ale najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
   http://zus.pl/default.asp?p=4&id=2866

   Usuń
 48. Sprawa prosta -kto nie zwalniał się na jeden dzień i ponownie zatrudniał,temu płacić przestali.Zatem napisać proste pismo o wznowienie wypłat emerytury i wyrównanie należnośći za zaległe od 1.10.11 i już.Natomiast o odsetki narazie nie upominałabym się,bo to może być sprawa sporna.ZUS będzie się bronił.Nie chodzić do ZUS i tracić nerwy,tylko iść na pocztę i wysłać poleconym.
  A TAK A'aprops,TO ZASRANYM OBOWIĄZKIEM MINISTRA JEST WYDAĆ POROZPORZĄDZENIA PRZYWRACAJĄCE PŁATNOŚĆ ,BO TRYBUNAŁ TAK ORZEKŁ!A TU CO SIĘ DZIEJE?-PISAĆ PODANIA,BO URZĘDASY MUSZĄ MIEĆ ZAJĘCIE NA 30 DNI.///

  OdpowiedzUsuń
 49. KOMUNIKAT NA STRONIE ZUS
  WAŻNE: Komunikat w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. 1
  Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011 r. mogą - w terminie do 22 grudnia 2012 r. - zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.2
  Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować właśnie do sądu. Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.

  WAŻNE!

  Emerytury, które zostały przyznane przez ZUS począwszy od 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli nie został rozwiązany stosunek pracy zawarty przed dniem nabycia prawa do tej emerytury3 (data ta wskazana jest w decyzji o przyznaniu emerytury). Podjęcie wypłaty następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, począwszy od miesiąca zgłoszenia wniosku do ZUS w tej sprawie.

  UWAGA!

  Przypominamy, że emerytura przysługująca osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego podlega zawieszeniu, jeżeli osiągane zarobki przekraczają 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, albo zmniejszeniu, gdy zarobki te przekraczają 70 proc. tego wynagrodzenia. Świadczeniobiorca jest zobowiązany poinformować Zakład o wysokości osiąganego przychodu.

  __________________________________________

  1 Dz. U. z 2012 r., poz. 1285
  2 Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.
  3 art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS - Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227
  Redakcja: Departament Świadczeń Emerytalno-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu jest link
   http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2025

   Usuń
 50. Nie rozumiem, czemu do sądu znowu? Nie zwolniłam się z pracy, pracuję nadal i czekam na termin apelacji. Przecież to już bezzasadne i nie ma czego w sądach szukać w takim przypadku jak mój! Chyba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, ale odrobina samodzielnego myślenia i czytania ze zrozumieniem. Spokojnie czeka Pani na termin w Sądzie
   Apelacyjnym, będzie on zobowiązany wyrokiem TK orzec
   na Pani korzyść. Natomiast w trybie administracyjnym
   wynikającym z ustawy o rentach i emeryturach z FUS musi Pani w swoim ZUS-ie złożyć wniosek o podjecie
   wypłaty i zwrot niewypłaconych świadczeń.Jak nie złoży Pani wniosku to po 21 grudnia trzeba będzie
   dochodzić wznowienia wypłaty w Sądzie. Takie jest prawo i nie ma o czym dyskutować

   Usuń
 51. Również czekam na sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Złożyłam też wniosek w ZUSIE o odwieszenie emerytury.Mam nadzieję ,że wkrótce wszystko się wyjaśni. Czekam cierpliwie , najważniejsze, że mamy wygraną w TK. Pozdrawiam wszystkich ,którzy tak wytrwale o nas walczyli .

  OdpowiedzUsuń
 52. A ja proszę! Nie mieszajcie nam w głowach głupimi przypuszczeniami.

  OdpowiedzUsuń
 53. Chyba trzeba poprosić Naszą Kochaną Adminkę Izę
  o usuwanie takich głupich komentarzy jak ten
  z godziny 14.27
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się całkowicie.Niektórzy to sieją taką panikę że aż strach. A przecież wszystko jest jasne. I tylko kwestia czsu kiedy nam wszystko wypłacą.

   Usuń
 54. Witam wszystkich
  właśnie niedawno wóciłam z rozprawy w Sądzie Apelacyjnym. Hurra!!! Wygrałam !!! Sąd uchylił decyzję ZUS wstrzymującą emeryturę i nakazał wypłatę świadczeń od 1.10.2011 r.Trwało to wszystko bardzo krótko. Sędzina odczytała wyrok z uzasadnieniem powołując sie na orzeczenie TK, który stwierdzał niekonstytucyjność wiadomej ustawy. Sędzina powiedziała jeszcze (i to dla tych co już mieli negatywny wyrok Sądu) że gdybym taki wyrok miała to musiałabym wznowić sprawę. Myślę, ze jeżeli jesteście Państwo w takiej sytuacji to też bym sie nie martwiła, to tylko odrobinę może wydłużyć sprawę. A może w międzyczasie będą jakieś rozporządzenia, które umożliwią załatwienie sprawy bez wznawiania. Tak czy inaczej wygrana jest po naszej stronie. Przeszliśmy tyle razem to jeszcze trochę jak sie wydłuży to też damy radę. Najważniejsze że sądy teraz będą orzekać już na naszą korzyść.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 55. Serdecznie gratuluję.
  poznanianka.

  OdpowiedzUsuń
 56. Przegrałam w Sądzie Apelacyjnym. Nie wiem, do którego Sądu mam się zwracać o wznowienie postępowania? Okręgowego, czy do Apelacyjnego?

  OdpowiedzUsuń
 57. Z lektury tu na blogu wynika,że do Sądu Apelacyjnego.Jeżeli ktoś ma prawomocny wyrok Sądu Okręgowego to do tego sądu należy się zwrócić.

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam.Siedzę sobie i tak czytam te wszystkie wypowiedzi na tym blogu i stwierdziłam, że albo ktos nie rozumie co czyta lub wogóle nie czyta przepisów prawnych. Jest jeden wielki mętlik. Pytanie? po co emeryci zawieszeni składali pozwy do sądu o odwieszenie emerytury? to teraz muszą czekać na wyrok,oczywiście bedzie on pozytywny dzięki TK. Podobna sytuacja była i jest z ZUS. Jak pracownicy ZUS mogli nam wypłacic emeryturę skoro Prezydent podpisał ustawę. Myślę, że wsród piszących są emewryci którzy nadal pracują lub pracowali i to na róznych stanowiskach pracy. Mam pytanie czy ktoś z Was nie przestrzega podstaw prawnych w zakresie swoich obowiązków, chyba nie bo już by nie pracował. Dlatego współczuję w obecnej chwili pracownikom ZUS, gdyż czeka ich żmudna praca. Też jestem pracująca emerytką - zawieszoną, ale w ZUS nie miałam problemu ze złożeniem wniosku, a zarazem przyjęciem ze strony pracownika ZUS. Już wcześniej pisałam na innej stronie, że należy napisać wniosek o odwieszenie emrytury i napłatę zaległej wraz z odsetkamiz podaniem swoich danych i nr decyzji emerytury i poprostu złożyć i czekać. Zostałam przyjęta bardzo miło. A co do zarobków to maja donieść ci emeryci, którzy nie skończyli 60 lat w roku 2011 r. za m-c X, XI, XII. Chodzi tu o przekroczenie pensji w stosunku do emerytury, którą otrzymają. Emeryci, ktorzy w tym okresie już mieli ukończone 60 lat nic nie musza donosić. Czytałam w jednej z wypowiedzi o doliczenie okresu pracy od 1.X.2011 r. Zadne RP7 ja donoszę lub wysyłam zwykłą informację dotyczącą okresu przepracowanego za kwartał lub okres dłuższy. Na koniec życzę wszystkim emerytom spokoju, zdrowia i czytania ze zrozumieniem przepisów jakie ich dotyczą.Cieszmy sie z wygraneji uklon głowy tym, którzy do niej sie przyczynili.

  OdpowiedzUsuń
 59. Złożyłam wniosek w dniu 27.11 2012r w moim Insp. ZUS według wzoru na tym blogu(czyli wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.Przyjęto. Dzisiaj tj. 6 grudnia 2012r dowiaduję się, że wniosek ma być w formie "SKARGI"o wznowienie postępowania w oparciu o art.145a KPA., że takie wytyczne dostał Inspektorat ZUS.Nie wiem czy tamten wniosek wycofać i pisać skargę, ale na co! Proszę o pomoc Pozdrawiam H

  OdpowiedzUsuń
 60. http://www.polskieustawy.com/norms.php?norm=145&actid=24&lang=48&adate=20100918.Uważam, że ZUS z treści wniosku powinien uznać że jest to właśnie skarga o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145a kpa. Czy zatem sam wyraz wniosek, a nie skarga w tytule pisma przekreśla żądanie? Ja osobiście wniosku bym z tego powodu nie wycofywała. Dokonałabym ewentualnej korekty we wniosku na miejscu w ZUsie.Zamiast słowa wniosek wpisałabym skarga.
  Przecież z terści złożonego w dniu 27.11.2012 r.wniosku wynika jednoznacznie , że chodzi Pani o wznowienie postępowania w przedmiocie zawieszonej emerytury, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 61. WITAM. Ja niestety przegapiłam ustawowy termin składania skargi do ZUS tj. 22 grudnia br. Nie składałam tez wcześniej nigdzie zażalenia w tej sprawie, myślałam naiwnie, że ZUS sam wyplaci zawieszoną emeryturę albo powiadomi pismem co robić by ją odzyskać. Przecież,że będą zawieszać informowali!!!!. Może ktoś wie, czy ja mogę się teraz zwrócić do Sądu, a czy już może za późno?

  OdpowiedzUsuń
 62. Uzupełnienie informacji z 30.12.2012 z godz.12:32 dot. Orzeczenia TK z 13.11.2012r.:
  "..Podstawowy problem w rozpatrywanej sprawie dotyczył oceny, czy ustawodawca, rozciągając obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą - jako warunek realizacji prawa do emerytury - na osoby, które skutecznie nabyły i realizowały to prawo w okresie 8 stycznia 2009r. do 31. grudnia 2010r., nie naruszył zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym okresie bowiem treścią ryzyka emerytalnego było wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego (i stażu ubezpieczeniowego), co znaczy, że realizacja świadczenia następowała niezależnie od dalszego zatrudnienia.
  Rozwiązanie przyjęte przez ustawodawcę w art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010r. spowodowało, że osoby, które skutecznie nabyły i zrealizowały prawo do emerytury w okresie od 8 stycznia 2009r. do 31 grudnia 2010r. zostały objęte nową, mniej korzystną dla nich treścią ryzyka emerytalnego. Aby emeryturę nadal pobierać po 1 października 2011r., musiały one rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. W przeciwnym razie ich świadczenie emerytalne ulegało zawieszeniu.
  Oceniając sytuację tych osób z punktu widzenia zasady ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należyu dojść do wniosku, że gdyby w momencie przechodzenia na emeryturę osoby te wiedizały, że będą musiały przerwać zatrudnienie, żeby uzyskać świadczenie emerytalne, to ich decyzja być może byłaby inna, tzn. nie składałyby wniosku o ustalenie prawa do emerytury i kontynuowały zatrudnienie..."
  Proszę sobie wejść na .. treść Orzeczenia TK z 13.11.2012r. a znajdziecie wszyscy właśnie to.
  Ja to przeczytałam po 25 listopada 2012r. stąd jestem taka mądra i nie oczekuję na nic.
  Emerytura przyznana od 31.12.2008r. Ale chociaż trochę jej wzięłam i stanęłam finansowo na nogi.


  OdpowiedzUsuń