29 listopada 2012

Sprawa Pani Sandry

Witam wszystkich
właśnie niedawno wóciłam z rozprawy w Sądzie Apelacyjnym. Hurra!!! Wygrałam !!! Sąd uchylił decyzję ZUS wstrzymującą emeryturę i nakazał wypłatę świadczeń od 1.10.2011 r.Trwało to wszystko bardzo krótko. Sędzina odczytała wyrok z uzasadnieniem powołując sie na orzeczenie TK, który stwierdzał niekonstytucyjność wiadomej ustawy. Sędzina powiedziała jeszcze (i to dla tych co już mieli negatywny wyrok Sądu) że gdybym taki wyrok miała to musiałabym wznowić sprawę. Myślę, ze jeżeli jesteście Państwo w takiej sytuacji to też bym sie nie martwiła, to tylko odrobinę może wydłużyć sprawę. A może w międzyczasie będą jakieś rozporządzenia, które umożliwią załatwienie sprawy bez wznawiania. Tak czy inaczej wygrana jest po naszej stronie. Przeszliśmy tyle razem to jeszcze trochę jak sie wydłuży to też damy radę. Najważniejsze że sądy teraz będą orzekać już na naszą korzyść.
Pozdrawiam
Sandra

56 komentarzy:

 1. Serdecznie gratuluję wygranej.
  Pozdrawiam.poznanianka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo gratuluję i cieszę się z wygranej. H.W.

   Usuń
  2. Dzisiaj otrzymałam pismo z ZUS że sprawa o wypłatę zawieszonej emerytury jest odłożona z powodu braku wytycznych z Departamentu Rent i Emerytur. Na jak długo nie wiem. Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź. Cały czas śledzę wszelkie wypowiedzi i pisma na ten temat. Pozdrawiam Anna ze Strzelec Op.

   Usuń
 2. Też gratuluję wygranej. A czy sąd cokolwiek wspomniał o ewentualnych odsetkach od siadczeń nie wypłacanych przez rok czasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O odsetkach nie było mowy, ale podejrzewam że do tego będą później jakieś ustalenia.

   Usuń
  2. Gratuluję, a czy Pani w apelacji wnosiła o wypłatę zaległych świadczeń z odsetkami ?
   Warszawianka

   Usuń
 3. czy zus tylko wznowi wypłatę emerytur na bieżąco czy też wypłaci zaległe o pażdziernika 2011 pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy czytać ze zrozumieniem - "ąd uchylił decyzję ZUS wstrzymującą emeryturę i nakazał wypłatę świadczeń od 1.10.2011 r"
   Od 1.10.2011 a więc z zaległymi

   Usuń
  2. Wyrok mówi o wznowieniu wypłaty od 01.10.2011 r, czyli od momentu kiedy nam zawiesili. Czyli jest całkowity zwrot za te wszystkie miesiące plus wypłata na bieżąco.
   Sandra

   Usuń
  3. Pani Sandro, czy wyrok otrzymała Pani od razu po rozprawie ? Czy teraz z wyrokiem musi się Pani zwrócić do ZUS-u i czy tez przed 22 grudnia ? Czy sąd poinformował Panią, jak dalej postępować. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam,
   Maria Teresa

   Usuń
  4. O odpis wyroku poprosiłam w Biurze Podawczym SA. Ale to tak bardziej dla mnie, dla zamknięcia sprawy. Sam odpis generalnie nie służy do posługiwania sie nim w sprawach urządowych (tak mnie poinformowano). Gdybym chciała sie gdzieś odwoływać to musiałabym mieć też odpis ale z uzasadnieniem ( o który w każdej chwili mogę wystąpić a który mogę otrzymać dopiero w przeciągu 2-ch tygodni). Panie poinformowały mnie również, że ZUS dostanie wyrok sądowy. Generalnie nie były te osoby bardzo komunikatywne, a ja trochę zdenerwowana a do tego bardzo przeziębiona więc nie miałam za bardzo siły ciągnąć je za język. Do ZUS-u złożyłam wczoraj pismo w sprawie odwieszenia emerytury i zwrotu zaległych świadczeń.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 4. NO TO MIŁE, NARESZCIE KTOŚ SZCZĘŚLIWY
  Pozdrawiam
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 5. gratuluję pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam odpowiedzi z dwóch sądów informujące mnie o oddaleniu mojego wniosku w sprawnie odwieszenia emerytury. Jakiej jeszcze procedurze muszę się poddać w tym orwellowskim państwie? Czekam jeszcze od kwietnia na termin apelacji. Po co jeszcze sąd, skoro tego paragrafu już nie ma i to tak jakby go nie było. Przyznam się, że jestem tym już zmęczona i mam dość. To jest dręczenie ludzi. Proszę, jesli ktoś ma tę sprawę już w Strasburgu, o wniesienie o odszkodowanie (zdrowie, upokarzania...). Bardzo proszę osobę kompetentną o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd ma Pani odpowiedzi z 2 Sądów skoro od kwietnia czeka Pani na Apelację.,
   Ja mam również 2 pisma z Sądów ale po Apelacji 1 x SĄD OKRĘGOWY I 1 x SĄD APELACYJNY./oczywiście oba odmowne/.
   Rozumiem,że czeka Pani na Apelację.
   Jeżeli tak to jest Pani w dobrej sytuacji bo Sądy już orzekają na naszą korzyść.Proponuję zapytać w sądzie kiedy odbędzie się Pani sprawa. To tyle, na tym etapie u Pani nie trzeba Strasburga.

   Usuń
  2. Proszę cierpliwie czekać na apelację . Ja też długo czekałam. Taka sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż gdybyśmy w TK przegrali. Jest takie powiedzenie " co się odwlecze to nie uciecze"
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  3. Pani Sandro - GRATULUJĘ !!

   Ja jestem przed apelacją, ale nie mam już siły.

   To, co wyprawia ZUS - Centrala w Warszawie na ul. Szamockiej, to się nie mieści w głowie.
   Dostają wytyczne z ministerstwa i pomiatają dalej ludźmi.
   Przypomnijcie sobie Państwo jak rozesłano do emerytów pisma z nakazem zwolnienia się z pracy i przejścia na emeryturę. Dostali wszyscy emeryci, nawet ci co ich ta sprawa nie dotyczyła,ludzie schorowani, ciężko chorzy. Doświadczyłam to również w mojej rodzinie, gdzie mój mąż jako schorowany emeryt dostał w prezencie taki "pasztecik" od Pana Prezesa ZUS. Nikt nas nie przeprosił za wyrządzone krzywdy, za poniżenie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. I odpowiedź z Sądu Okręgowego przez ZUS.
   II odpowiedź z Sądu Okręgowego. Obie odmowne i teraz czekam na termin apelacji.

   Usuń
  5. Trzeba wytrzymać i czekać na apelacje. Bedzie dobrze. Ludzi nie tyle wytrzymywali. Mamy teraz wyrok TK, który jest dla nas bardzo korzystny. Wszyscy odzyskamy nasze świadczenia. Głowa do góry. A nawet jeżeli jest ktoś po apelacji i wyrok był niekorzystny (bo nie mógł być inny do czasu orzeczenia TK) to po prostu wznawia sprawę i też wszystko odzyskuje. Wyobraźcie sobie Państwo jakie by były nasze nastroje gdyby wyrok TK nie był po naszej myśli.Wolę o tym nie myśleć
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 7. kochani w pażdzierniku 2011 nie odwolałam sie od decyzji zus jestem na etacie złożyłam wniosek 26 listopada 2012 r o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych z odsetkami czy zus to mi wypłaci czy czeka dalsza procedura pozdrawiam MATYLDA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę że to czy ktoś się odwoływał czy też nie w aspekcie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli pani sie nie odwoływała do sądów to teraz odwołała się pani do ZUS. I ZUS biorąc pod uwagę wyrok TK musi pani wypłacić wszystkie zaległe świadczenia. Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
  2. MATYLDO, jesteś w KOMFORTOWEJ SYTUACJI,wniosek złożyłaś SPOKOJNIE CZEKAJ NA KASĘ

   Usuń
 8. Moi drodzy naprawdę bardzo się cieszę z wygranej. Wszyscy " zawieszeni emeryci" będą w takiej samej sytuacji. To tylko kwestia czasu. Jeżeli jeden sąd wydał taki wyrok to wszystkie inne wyroki będą takie same. Jedni wcześniej, drudzy trochę później, ale wszyscy otrzymamy niesłusznie zawieszone świadczenia. Cieszmy się z tego, bo to jest duża sprawa. Mam świadomość, że bez tego bloga i jego użytkowników, bez pana Mariana i jego nieustępliwości i bez pani Izy tego wszystkiego by nie było. Dlatego jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za wsparcie, dodawanie otuchy i rady. Ten blog jest naprawdę wspaniały. Wielkie dzięki
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za dobre słowo :)

  OdpowiedzUsuń
 10. dziękuję p.SANDRO MATYLDA GRATULUJĘ WYGRANEJ I DZIĘKI ZE PANI ZA OPINIE POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 11. Pani Sandro!
  Cieszę się z Pani wygranej.Jeszcze trochę czasu i większość wpisów na tym blogu będzie taka radosna.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Juz nic rozumiem ,przegrałam w sadzie apelacyjcym wiec bede skladac skarge o SA ,ale o jakie wypłaty zalegle?????a co z bieżącymi wypłacą na wniosek do ZUS pozdrawiam ,może ktoś odpowie

  OdpowiedzUsuń
 13. Będzie pani składać wniosek do sądu o wznowienie sprawy. Uzyska pani cofnięcie decyzji ZUS wstrzymującej emeryturę i uzyska pani przywrócenie świadczeń od 01.10.2011 r - czyli jest to wyrównanie jak również otrzyma pani bieżące wypłaty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. eszcze bardziej nie rozumiem ,teraz nie istnieje art 103a wiec nie ma przyczyny zabierania na biezaco !!!!mamy tylu prawnikow na stronie ,jak lekarzy dziekuje nic nie wiem

   Usuń
  2. Spróbuję Ci wytłumaczyć. Art 103 a jest w ustawie i obowiązuje na przyszłość.Trybunał tylko uznał,że w naszym przypadku zadziałał wstecz i odebrano nam tym samym prawa nabyte.A tak nie może być.Trybunał to potwierdził w związku z czym walczymy o odwieszenie wstrzymanych emerytur.

   Usuń
 14. Może mi ktoś odpowie jak mam rozumieć moją sytuację.W listopadzie 2011 r pisałam odwołanie do Sądu Okręgowego /przez ZUS/.Również w listopadzie 2011 otrzymałam odpowiedż z Zus na odwołanie skierowane do Sądu Okręgowego.cytuję ,,w imieniu organu rentowego wnoszę o oddalenie odwołania".Pismo podpisała Radca prawny.Drugie pismo już z sądu otrzymałam w grudniu 2012 zawiadamiające o terminie rozprawy w m-cu lutym 2012 informujące że stawiennictwo jest nieobowiązkowe i w związku z tym na rozprawę nie poszłam.Do dnia dzisiejszego żadnej informacji z niby rozprawy nie otrzymałam.
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam.Katarzyna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na kwicie z sądu zawiadamiającym o terminie rozprawy jest sygnatura, pod którą zarejestrowano w sądzie Pani odwołanie od decyzji ZUS. Proszę skontaktować się z sekretariatem Wydz. Pracy i Ubezp. Społ. tego sądu, powołać się na tę sygnaturę i poprosić o informację o sposobie zakończenia tego postępowania. Zakładając, że rozprawa się odbyła, wyrok był dla Pani niekorzystny i chce Pani teraz złożyć skargę o wznowienie tego postępowania - przydałby się odpis orzeczenia sądu w tej sprawie, a to już Pani bez większych problemów stamtąd wyciągnie.

   Pzdr. :)
   Sławek

   Usuń
  2. Z tego co pamiętam z Sądu Okręgowego to sędzina powiedziała, że jest rok czasu na odwołanie się od wyroku Sądu Okręgowego.Dlatego jeżeli rozprawa odbyła się w lutym 2012 r.bez pani udziału to ma pani do lutego 2013 r. czas na wznowienie sprawy, ale proszę sie jeszcze co do terminu upewnić..
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za informację.Pozdrawiam.Katarzyna

   Usuń
 15. Również gratuluję wygranej w SA. A może ktoś już wie jak się ma wyrok TK do osób które mają naliczone np VI.2008 r, ale nie pobierał ponieważ nie można było łączyć etatu z emerytura dopiero po Ustawie w styczniu 2009 r, większość na wniosek złożony w ZUSie mogła łączyć emeryturę z etatem. Czy Sądy nie będą utrudniały tym osobom bo w wyroku jest że dot.osób od stycznia 2009 do grudnia 2010 r. A słyszałam już od prawników że będą problemy i nie mam co liczyć na 100 % wygranej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nic podobnego. Wyrok TK dotyczy tak samo osób które miały naliczoną emeryturę w 2008 roku. Ja miałam naliczoną w VIII 2008. I dzisiaj wygrałam sprawę w SA.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratuluję Pani wygranej i rozumiem co to może znaczyć. Jestem w sytuacji po dwóch oddalających wyrokach: w Sądzie Okręgowym i Apelacyjnym. Czy w tej sytuacji proces wznowienia postępowania rozpoczyna się w sądzie I czy II instancji.Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie nie wiem, ale myślę, że w SA ale może za pośrednictwem Sądu Okręgowego. Bo z tego co zrozumiałam w Biurze Podaeczym SA akta sprawy zostaną pzresłane do Sądu Okręgowego. Najlepiej dopytać sie u źródła. Albo w SA albo w SO. Można też do nich zadzwonić, powinni wyjaśnić.
   Pozdrawiam
   Sandra

   Usuń
 18. A "mój" Sąd Okregowy w Łodzi połączył sprawę dwudziestu "zawieszonych" osób w Łodzi w jedną sprawę i w marcu 2012 zawiesił z urzędu postępowanie do czasu wydania wyroku przez Trybunał Konstytucyjny. Bardzo mądra Pani Sędzia znalazła salomonowe wyjście. Oszczędziła zdrowie, nerwy i czas dwudziestu emerytów, nie narażała nas na konieczność pisania apelacji, a wszystko zgodnie z prawem. Teraz czekam na odwieszenie postepowania przez Sąd. Niezależnie od tego i na wszelki wypadek złozyłam też dziś wniosek do ZUS-u o wznowienie wypłaty emerytury ( + waloryzacja + doliczenie stażu) i wypłate zaległych świadczeń z odsetkami. Pan w ZUS-ie powiedział;" bedzie dobrze". Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
  Małgorzata z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak powinno być. Ja w SO złożyłam wniosek o zawieszenie sprawy do czasu wyroku TK. Sędzina bardzo miła poinformowała mnie, że Sąd nie ma nic przeciwko temu ale musi na to jeszcze zgodzić sie ZUS. A ZUS nie wyraził zgody. Zresztą w moim mieście jak zaniosłam pismo w sprawie odwieszenia emerytury do ZUS-u to facet przy okienku ledwo chciał ze mną gadać. Tak wyglądał jakby z własnej kieszeni miał płacić tą emeryturę. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Czy dołączała Pani jakieś załączniki z miejsca pracy?

   Usuń
  3. Tak, dołączyłam zaświadczenie z pracy, takie samo jakie składałam w 2011 co kwartał.
   Małgorzata

   Usuń
  4. Chciałam dołączyć, ale nie chciał żadnych zaświadczeń. Twierdził, że wszystkie inne sprawy (staż,walowyzacja itp) to są odrębne wnioski. Dałam "gołe" pismo. Zresztą widzicie Państwo, że co ZUS to inne wymagania, co Sąd to inne postanowienia (chodzi mi o te wcześniejsze sprzed TK). W jednym mieście bez problemu zawieszali wydanie wyroku w innym nie wyrażali zgody, a jeszcze w innym uzależniali to od decyzji ZUS. Uważam , że to jest karygodne. Nie ma jednolitych procedur. Pozdrawiam

   Usuń
  5. Czy ktoś składał wniosek we Wrocławiu? Jak traktują takie wnioski?

   Usuń
  6. Ja składałam na Pretficza.Bardzo mile mnie przyjęto.

   Usuń
  7. Mądrych sędziów jak na lekarstwo :(

   Usuń
 19. Ja miałam sprawę w SA również w łodzi,prosiłam o jej przełożenie do czasu rozstrzygnięcia przez TK,ale wydano wyrok niekorzystny dla mnie na kilka dni przed rozprawa w Trybunale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To napisz do tego przemądrzałego składu orzekającego
   pytanie czy nie jest im po prostu wstyd, bo okazali się bardzo słabymi sędziami. A tak na poważnie,niestety musisz pisać wniosek o wznowienie postępowania, ciekawe
   czy ten sam skład będzie go rozpatrywał (pewnie nie)

   Usuń
 20. Witam.Proszę o podpowiedź. Sprawa w Sądzie Okregowym za posrednictwem ZUS odbyła sie w grudniu 2011r. Na sprawie nie byłam bo stawiennictwo nie obowiązkowe. Nie odebrałam też wyroku(mam bardzo trudna sytuacje rodzinną, która uniemożliwiła konkretne działanie). Nie odwoływałam się do Sadu Apelacyjnego. Ze wzgledów losowych nie mam żadnych dokumentów, nawet sygnatury akt sprawy.Proszę o pokierowanie mnie co dalej w tej sprawie mam zrobić.Do ZUS 26.11.2012r. złozyłam wniosek o wznowienie i wypłatę zaległych swiadczeń, ale co z tym sądem? Proszę sie nie denerwować za takie pytania, ale może mi ktoś pomoże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w identycznej, jak Pani sytuacji. Myślę, że nie trzeba się niepokoić, ja spokojnie czekam najpierw na odpowiedź z ZUSu. Myślę, że mi z pewnością napiszą, jaka jest decyzja i gdzie ewentualnie muszę się odwołać, jak będzie taka potrzeba; zresztą pani przyjmująca wniosek tak właśnie mi powiedziała. Gdyby rzeczywiście trzeba było składać jakiś papier do sądu, to mamy na to 3 miesiące, więc cierpliwie trzeba czekać, nie martwić się zbędnie. Pozdrawiam.

   Usuń
 21. Ja 28 listopada składałam przy ul.Reymonta we Wrocławiu pani przyjęła i usłyszałam że nie mają wytycznych i czekają. I tyle.
  A sprawę zakończyłam w SA i myślę że złożę w tygodniu w sądzie tylko nie wiem (już mam mętlik) czy to ma być SKARGA czy WNIOSEK o wznowienie proszę o wyjaśnienie.Dziękuje i
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma to być wniosek o wznowienie postępowania o uchylenie decyzji wydanej przez ZUS w sprawie wstrzymania emerytury. A na co miałaby się Pani skarżyć? Sędziowie wydawali wyroki i teraz chce się Pani na nich do nich poskarżyć.

   Usuń
  2. No niestety, ma to być skarga właśnie na ten wyrok.

   Usuń
  3. pan Darian też dał nam wzór SKARGI....

   Usuń
 22. Dziękuje za odpowiedź.
  To dlaczego jak czytam to jest wszędzie SKARGA ?
  Faktycznie można dostać zawrotu głowy.

  OdpowiedzUsuń