22 listopada 2012

Dziennik Ustaw pozycja 1285

Drodzy Państwo!
W dniu dzisiejszym to jest 22 listopada 2012 roku w Dzienniku Ustaw pozycja  1285 ukazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 roku.
W związku z tym od jutra można spokojnie wysyłać wnioski o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.


104 komentarze:

 1. jes,jes,jes............... OK
  DZIĘDKI BARDZO za informację dla Adminki i pozdrowionka dla wszystkich
  Wanda

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękujemy - Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 3. co pisze w dzienniku bo nie mogę go otwarzyć

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 5. Wzory nam opracowała Pani Iza, a z tego co wiem, to wspiera nas pani Karolina Miara.
  Dzięki Pani Izo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochani dzięki za Wasza walkę super!!! mozna walczyc o SPRAWIEDLIWOŚC nie brałam w tym udzialu ale dziękuję i gratuluję Wszystkim Elżbieta

  Dzięki Pani Izie za wzory .

  OdpowiedzUsuń
 7. UFFFFF CO ZA ULGA, cieszmy się i jutro szturmujmy ZUS-y!!!!

  Kochani! Wielki szacunek dla wszystkich tych którzy od początku nie pogodzili się z naszą krzywdą i nie popuścili!!!
  JESTEŚCIE WSPANIALI - należy się wam oryginalny francuski szampan :)
  Pozdrawiam z Krakowa:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie!Jak dostaniemy zaległe,należne nam świadczenia,to może by tak zorganizować jakieś spotkanko,gdzieś w stolicy albo w innym pięknym miejscu, np w miesiącu maju, i wypić wspólnie ten oryginalny francuski szampan.W końcu raz będziemy mogli zaszaleć.Należy nam się za tyle stresu,który nam zafundowano.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
  2. Jestem ZA ale ja z Krakowa ;(

   Usuń
  3. Warszawa byłaby dobra na takie spotkanie.Wszyscy mieliby dobry dojazd.Spotkalibyśmy się w piękny majowy dzień.Można by wypić szampana i pospacerować po mieście.Można by poradować się wspólnie i podziękować Admince,Panu Marianowi i pani Karolinie.W końcu byliśmy razem ponad rok.
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
 8. BARDZO,ale bardzo dziękuje Admince, jej mamie, Pani Mecenas Karolinie, Pani Redaktor Bożenie Wiktorowskiekj i oczywiście Marianowi za pomyślne załatwienie i wspieranie nas na duchu. KOchani wszystkim dziękuje że byliśmy razem i się wspieraliśmy wzajemnie. Nie chcę wymówić w złą godzinę ale myślę że już ZUS nie będzie nam utrudniał. CHociaż dzisiaj czytałam że ZUS oraz Ministerstwo Pracy debatują nad naszą sprawą. Mam nadzieję że jak będą problemy w ZUSie to będziemy dalej razem działać i dzielić się informacjami potrzebnymi.
  D Z I Ę K U J E B A R D Z O pozdrawiam Krystyna z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie do Pani Karoliny czy ZUS z Ministerstwem Pracy muszą wykonać wyrok TK czy coś znowu wymyśleć? Bo aż strach iść do ZUSu z wnioskiem o odwieszenie. Co nas tam czeka?
  Proszę Pani Karolino o odpowiedź. I czy ja dobrze myślę, nie zwolniłam się zawieszono mi emeryturę jak wszystkim to odwołałam się do ZUSu, Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego oczywiście sprawa wszędzie była załatwiona negatywnie. Czy to znaczy że ta sama droga mnie czeka czy tylko ZUS i Sąd Apelacyjny, Dziękuje, Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Proponuję już nie pytać o nic Pani Karoliny, bo to jak kamień w studnię. Pani ADMINKO WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!!
  Mam tylko jedną wątpliwość. We wzorze pozwu jest:że zrezygnowaliśmy z emerytury. Ale chyba tego nie możemy napisać , bo my nie zrezygnowaliśmy tylko nam odebrano bez naszego wpływu. Odebrano nam , my nie pisaliśmy do ZUS-u o wstrzymanie. Mogę się mylić ,ale chciałam się podzielić swoim spostrzeżeniem.
  A co na to wszystko Pan Marian? Wiele mu zawdzięczamy:)))))
  PANI ADMINKO - PANI CHYBA TERAZ POWINNA ISC NA STUDIA PRAWNICZE:)Tyle Pani z nami przeszła. A swoją drogą jak wszystko się skończy żal będzie zlikwidować bloga.
  NAPEWNO NIE ZAPOMNIMY O PANI.
  Serdecznie Panią pozdrawiam i walczących emerytów
  Barbara z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Barbaro!
   Wydaje mi się, że może być tak napisane.
   Można też ten wniosek uprościć:

   Wniosek o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.


   Zwracam się z wnioskiem o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych wraz z ustawowymi odsetkami.

   W dniu 13.XI.2012r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa z dnia 16.XII.2010r. jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1.I.2011 r. bez konieczności rozwiązania stosunku pracy.
   W związku z powyższym wnoszę o wznowienie wypłaty zawieszonych świadczeń i wypłatę świadczeń zaległych.


   Myślę że i tyle wystarczy.

   Dziękuję
   Iza

   Usuń
  2. Dziękuję Pani Adminko, za szybką odpowiedź.
   Serdecznie pozdrawiam
   Barbara z Krakowa

   Usuń
 11. Dziękuję WSZYSTKIM działającym i sobie samym. Wiara w prawdę, cierpliwość i wytrwałość. To są bardzo dobre cechy na życie. Razem można bardzo wiele :)

  Ale, to ważne. Należą nam się przeprosiny od Prezydenta, pani Fedak, pana Kłopotka, dziennikarzy (którzy zakneblowali sobie usta) i tych wszystkich co nas upokorzyli, narazili na udrękę. Tak nie wolno było im postępować. Kto ma zacięcie prawnicze, niech poszuka w prawie z r. bodajże 1928, co groziło urzędnikowi państwowemu za narażenie osób na krzywdę, za kłamswto itp. Znajdźcie i opublikujcie, proszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U naszej "elity"
   ...nie ma winnych...
   ...wszyscy święci...

   Usuń
 12. Cierpliwości. Odmówcie Państwo jakąś litanię za wszystkich. Wierzący i niewierzący. To uspokaja, wycisza. A ja nie jestem od...
  Do ZUS wysłałam kilka dni temu pismo-wniosek o wypłatę na bieżąco i zaległości z odsetkami. Bez specjalnego wzoru, poza zwykłym pismem do urzędu. Mam nadzieję, że wystarczy i nic więcej w świetle wyroku TK nie trzeba (dla osób, którym pozwolono pobierać emeryturę bez konieczności zwalniania się, a potem zawieszono). Moja pani mecenas na samym początku powiedziała, że to się nam należy jak psu zupa. Prawnicy, którzy byli innego zdania powinni się douczyć lub z zawodu zrezygnować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt - zawieszono nam wypłatę świadczeń bez wniosków, bo obowiązywał przepis (niekonstytucyjny !), więc skoro 22.11.2012 przepis ten przestał obowiązywać - ZUS bez wniosków powinien wznowić wypłaty, po co wnioski?

   Usuń
  2. A choćby po to,że to właśnie emeryt decyduje o dalszym swoim losie.Proszę pamiętać,że jest ustawa prezydencka,która ma wejść w marcu 2013. i może ktoś chce wg tej ustawy przeliczyć świadczenie bo to może mu się bardziej opłacić aniżeli wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury.Także choćby z tego powodu należy podjąć decyzję indywidualnie.Wydaje się to śmieszne ale nie można wykluczyć takiej sytuacji, Ja np. myślałam,że nie było osoby,która by się nie odwoływała od decyzji wstrzymania wypłaty emerytury.A okazuje się,że takie są.Także jest to sprawa złożona i nie należy pochopnie wyciągać wniosków.Poza tym ZUS to urząd i do każdego urzędu należy się zwrócić o załatwienie naszej sprawy.To jest tak jak z podatkiem należy się zwrot ale dopóki nie przedstawimy PIT-u skarbówka pieniążków nie zwróci.

   Usuń
 13. No jak jak ktoś już pobiera emeryturę od września to tylko pisze o wypłatę zaległości z odsetkami.Czy jak .

  OdpowiedzUsuń
 14. Do postu z 21.15

  Dziękuje za rady. Litanii niestety nie odmówie, ponieważ nie znam .
  Znam jednak inne modlitwy, które wzniose do Opatrzności z podziekowaniem .

  OdpowiedzUsuń
 15. a nie pan marian ,a marian do anonimowego z 19 ,13 prosze o spokoj wyrglalismy zobaczymy co zrobi zus t.z rzad nie wykona wyroku TK skarga do TE moim zdaniem lepiej odszkodowania min 30 tys euro moze przesadam ale pilka jest po stronie zlod ..... nie koncze..spokoj jestem w gorszej sytuacji niz piszacy finansowej no poczekajmy nic nie stracimi ani zl spokoj spokoj i czekamy na ruch przeciwnika bo nie wierze w polubowne zalatwienie sprawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wierzy Pan w wyrok i jego wykonanie?

   Usuń
  2. Zapewne wierzy w wyrok.Jest jedno "ale" jak ktoś oglądał transmisję posiedzenia TK to Pan sędzia Kotlinowski zadał pytanie przedstawicielowi ZUS a co z zaległymi kwotami?Gdyby to było takie oczywiste takie pytanie by nie padło.Natomiast na pytanie co należy zrobić aby odwiesić emeryturę Pani powiedziała,że trzeba będzie o to składać wnioski.Marian o tym wie bo uczestniczył w rozprawie,dlatego wspomina o polubownym załatwieniu sprawy.Ma prawo w to wątpić. Ja wątpię również.Chcemy czy nie na ten moment tak to wygląda.Dlatego trzeba walczyć dalej.Bądzmy tylko razem.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 16. Czy we wniosku do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych wnioskować także o uwzględnienie (wypłatę)
  kwotowej rewaloryzacji emerytur, którą przeprowadził ZUS
  w marcu 2012 roku.
  MYŚLĘ, ŻE TO NAM SIĘ NALEŻY...........PISZEMY ??
  Proszę Państwa o opinię w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja napisalm w kwietniu pismo do ZUS i moją zawieszoną emeryturę powiększyli o 71 zł. Teraz we wniosku o wypałtę powołałam się na tę odpowiedź, podając wyliczoną przez ZUS kwotę . k

   Usuń
 17. To jest oczywiste że ZUS do wznowienia wypłaty musi przeliczyć emeryturę, uwzględniając ZATRUDNIENIE i WALORYZACJĘ w 2012r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O uwzględnienie nowych okresów składkowych i nieskładkowych związanych z kontynuacją zatrudnienia trzeba wystąpić z osobnym wnioskiem o przeliczenie emerytury.

   Usuń
 18. Wydaje mi sie, ze można pisać do zus w prosty sposób.
  Ja zrobiłam to tak :
  miejscowośc, 2012 – 11 – 23
  Imię i nazwisko
  Adres
  Pesel

  nr emerytury

  Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
  Oddział w
  W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. (sygn. Akt K 2/12)ogłoszonym w Dz. U. poz.1285 z dnia 22.11.2012 r., który orzekł , że ustawa z dnia 16.XII.2010r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 2010 nr 257, poz. 1726). jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1.I.2011 r. bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, wnoszę o :

  1.Wznowienie wypłaty emerytury z uwzględnieniem waloryzacji
  2.Wypłacenie zaległej kwoty od dnia wstrzymania wypłaty emerytury (decyzja z dnia ........ r.) wraz z należnymi ustawowymi odsetkami
  3.Doliczenie mi okresu pracy w związku z tym, że nadal jestem zatrudniona w ..................
  Przeliczenie dotyczy okresu od ............do 30 września 2012 r.


  Załączniki :
  Zaświadczenie o zatrudnieniu i okresach chorobowych

  Z poważaniem
  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy musi być zaświadczenie o zatrudnieniu i okresach chorobowych do wniosku o odwieszenie emerytury?

   Usuń
  2. Pracodawca wystawi RP 7 oczywiście na prośbę zaintereowanego

   Usuń
 19. Do odwieszenia nie, ale można sobie doliczyć okres pracy po każdym kwartale, bo po co darować kilka złotych !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za jaki okres ma być to zaświadczenie o zatrudnieniu i okresach chorobowych ? Chyba za okres 01.10.2011- 30.09. 2012. Czy dobrze myślę? Pozdrawiam

   Usuń
  2. tak za ten okres gdyż emeryturę przeliczają co kwartał gdy jest kontynuowane zatrudnienie, a jeżeli było składane co kwartał to trzeba o tym wspomnieć w piśmie

   Usuń
 20. Witam, w ZUS mają wzory druków koniecznych do załatwienia naszej sprawy.Wytycznych jeszcze żadnych.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale przyjmują pisma napisane przez nas wg wzoru Adminki - dziś składałam. Pani przeczytała i przyjęła bez komentarza - pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 22. u nas wnioski przyjmują ale nie mają wytycznych

  OdpowiedzUsuń
 23. ZUS musi przyjąć każdy wniosek i nie komentować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o ZUS, że ma nie komentować!

   Usuń
  2. Oczywiście,że w ZUS-ie mają nie komentować,bo ja już nawet słyszałam komentarze,że puścimy ZUS z torbami.

   Usuń
 24. A co w tym złego, że wymieniamy się wiadomościami ?

  OdpowiedzUsuń
 25. W ramach wymiany informacji:)
  Ja złożyłam wniosek na razie tylko o odwieszenie świadczenia (bo chcę chwilę odczekać - może się coś konkretnego "urodzi" i będzie można ominąć sądy) a pani w ZUS poinformowała, że mogę jeszcze dopisać o zaległe świadczenia z odsetkami.

  OdpowiedzUsuń
 26. Tak!! maja info, żeby przyjmować wnioski o wznowienie i wyplatę z odsetkami. Nie ma jeszcze aktów wykonawczych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 27. też dziś złożyłam wniosek bez żadnego problemu, nawet tłoku nie było.

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzisiaj otrzymałam z ZUS odpowiedź na moje pismo z wnioskiem o wypłaty. Napisano w nim, że ,,... wznowienie wypłaty świadczenia nastąpi po ogłoszeniu wyroku w Dzienniku Ustaw. Decyzja zostanie wydana w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji''.

  OdpowiedzUsuń
 29. I żadne specjalne wnioski nie były potrzebne (oczywiście w moim przypadku).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe...a jakiż to był twój przypadek ?

   Usuń
  2. Hmm, czemu wyczuwam szyderstwo? A przypadek - ten najłatwiejszy. Nie odeszłam z pracy i nadal pracuję.

   Usuń
 30. Dzwoniłam dzisiaj do ZUS-jeszcze nie czytali UZASADNIENIA! Nie wiadomo czy będą zwracać!Wniosek o zwrot nalezy wysłać do końca listopada, to ważne Dorota z Rzeszów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe z tym końcem listopada, jako terminem do złożenia wniosku o zwrot.Uzasadnienia w ZUS nie czytali, ale termin skądś wytrzasnęli?Oj, to chyba jakaś prowokacja z twojej strony.

   Usuń
  2. Od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw czyli od dnia 22 listopada 2012 roku, mają Państwo MIESIĄC czyli do dnia 22 grudnia 2012 roku na złożenie wniosku w ZUS-ie.
   Termin ten dotyczy emerytów, którzy zawiesili emeryturę na rzecz etatu.

   Usuń
 31. a co z przeliczeniem emerytury z nową kwotą bazową po przepracowaniu 18 m-cy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba musimy o tym zapomnieć - albo pobieranie emerytury albo przeliczenie - tak było chyba w ustawie.

   Usuń
  2. Jeśli nie wypłacą nam do marca, to przeliczą ! Dla przyzwoitości, w ramach rekompensaty za stracone nerwy, czas i kłopoty finansowe przez ponad rok, należałoby się nam przeliczenie !

   Usuń
  3. Najbardziej kompetenty jest chyba twórca tego zadośćuczynienia!

   Usuń
 32. proszę podpowiedzcie mi czy mam składac wniosek do ZUS jeżeli czekam na apelację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czekam, ale do ZUS-u wysłałam i dostałam też odpowiedź. Sądy są zobligowane do wykonania wyroku TK.

   Usuń
 33. Odwoływałam się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty w związku z kontynuowaniem zatrudnienia, Sąd Pracy oodalił odwołanie, więc złożyłam apelację i w grudniu mam rozprawę w Sądzie Apelacyjnym. Co mam zrobić, czekać na wyrok sądu, czy składać wniosek ? Wydaje mi się, że skoro sprawa jest w Sądzie - powinnam poczekać na wyrok, bo chyba nie można działać "dwutorowo". Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam wszzystkich
  " Zawieszona"emerytka z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ozywiśie,że czekać na sprawę.

   Usuń
  2. Dzięki,czekam, a po sprawie powiem, jaki jest wyrok. Pozdrawiam, "Zawieszona"

   Usuń
  3. Nie rozumiem dlaczego "zawieszona" chce czekać ze złożeniem wniosku o wznowienie wypłacania emerytury. Minie miesiąc od ogłoszenia wyroku TK i 23 grudnia zapakuje Pani ZUSowi swoją emeryturę pod choinkę. Przecież Pani sprawę wyjaśnił Trybunał i Sąd Apelacyjny będzie to brał pod uwagę jako nową okoliczność. Właśnie trzeba działać dwutorowo z naciskiem na to co ma termin ustawowy. Proszę śmiało dzwonić do ZUS, a z pewnością to potwierdzą. Wesołych Świąt "Zawieszonej".
   r.

   Usuń
  4. Należy założyć,że Sąd rozstrzygnie sprawę, na korzyść zawieszonej, to ZUS ten wyrok musi wykonać. Zawieszona idąc do sądu kwestionowała decyzję ZUS wstrzymującą wypłatę emerytury /sedno sprawy/i w/g mnie nie musi składać wniosku.

   Ktoś tu na bloogu /3 dni temu/już pisał,że wygrał sprawę sąd nie kazał nic pisać do ZUS bo jest wyrok.

   Zawieszona jest w dobrej sytuacji bo widać terminy się zbiegły /wyrok TK i sprawa w sądzie/ dla niej wyjątkowo dobrze po prostu szybciej od innych wyjaśni swoją sprawę i będzie mogła spokojnie żyć.

   W/g mnie powinni składać wnioski do ZUS ludzie,którzy się nie odwoływali w ogóle od decyzji ZUS o zawieszeniu emerytury,wydaje się,że to niemożliwe ale wśród tysięcy zawieszonych zapewne tacy są.

   Oraz ci,którzy przeszli drogę prawną / sąd okręgowy, apelacyjny/ i te sprawy przegrali ażeby na nowo otworzyć sobie możliwość prawną do dalszej walki o wypłatę zaległych świadczeń bo wcale nie jest takie pewne,że ZUS na podstawie tylko naszego wniosku to zrobi.Owszem zrobi ale tylko wypłatę na bieżąco.Chyba,że władze się dogadają i ZUS dostanie wytyczne ażeby to pozytywnie załatwić w co osobiście bardzo wątpię.
   Oby było inaczej.


   Usuń
 34. nie prawda ! nie czekać, bo można czekać jeszcze pare miesiecy , a na odwołanie w ZUS-sie jest miesiąc. Poza tym to już jest sprawa tylko Zus-u , a nie sadu

  OdpowiedzUsuń
 35. nie, lepiej złożyć wniosek i to najlepiej w poniedziałek (czyli jeszcze w lstopadzie) a najpóźniej do 22 grudnia, bo rozprawa może być przekładana, a termin na wznowienie postepowania w ZUS-e to tylko 30 dni !

  OdpowiedzUsuń
 36. Jak dobrze pamiętam to przed sprawą w TK kilka osób pisało że złożyli skargę do TPCz w Stasburgu. Proszę dać znać czy już ktoś dostał jakąś odpowiedź (chociaż jedna osoba) to by nam bardzo pomogło i ZUS oraz inni by nas inaczej potraktowali. Czytałam wczoraj że ZUS debatuje z Min.Pracy na nasz temat. Boję się że szukają jakiejś furtki wyjścia.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie szukają kasy, którą nam zabierali od 14 miesięcy :) A furtki nie znajdą, bo nie kwestionuje się wyroków TK, poza tym parę spraw jest w Strasburgu, a tam nasz Kochany Kraj zawsze przegrywa

   Usuń
 37. Czy ktoś wie, dlaczego na wystąpienie do ZUS o odwieszenie emerytury jest 1 miesiąc? A jak ktoś nie szpera w internecie, albo np. jest chory i nie ma dostępu do informacji, i nie złoży w tym terminie wniosku - to ma sprawę odwołania zamkniętą? Gdzieś na forum pojawiła się informacja, że wypłata odwieszonej emerytury zależy od terminu (miesiąca), w którym zostanie złożona.
  Podejrzliwa emer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1) od terminu złożenia wniosku zależy czy wypłata obejmie jeszcze m-c listopad czy dopiero grudzień, dlatego wnioski trzeba składać do końca listopada,

   2) termin miesiaca a właściwie 30 dni wynika z Kodeksu postepowania administracyjnego, jest to czas dla organu na wnowienie postepowania w sprawie, w której już zapadła decyzja, a dotyczy pojawienia się nowej okoliczności, która pozwala ponownie tę sprawę rozpatrzyć ... i to wszystko

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Czy w związku z tym (odp - pkt1) traci się wypłatę emerytury za listopad, przy złożeniu wniosku w grudniu, czy może o tę kwotę trzeba będzie walczyć tak jak o zawieszone emerytury?
   Podejrzliwa emer

   Usuń
  3. W/G mnie wszystko zależy od Pani sytuacji.

   1.Czy Pani w ogóle się odwoływała?
   2.Czy Pani przeszła drogę sądową /sąd okręgowy,apelacja i przegrała?

   3.Czy Pani postępowanie jest jeszcze nie zakończone?

   4.Czy Pani nadal pracuje?
   Nie każda sprawa jest jednakowa w związku z czym i o odpowiedz jest trudno w jednym zdaniu.

   Usuń
  4. Dalej pracuję, ale się nie odwoływałam. Czy jakiś z tych przypadków pozbawia prawa do odwieszenia wypłaty emerytury?

   Usuń
  5. To co robi z nami rząd PO-PSL I P. prezydent KOMOROWSKI w głowie się nie mieści- i to tak w majestacie ich prawa? kiedy to się skończy ?

   Usuń
  6. Nic Pani nie pozbawia.Należy zwrócić się do ZUS o wznowienie wypłaty emerytury wraz z zaległościami/w terminie i wskazówkami podanych tu na bloogu.Proszę to zrobić jeszcze w listopadzie bo ZUS zawsze płaci od miesiąca w którym się złoży wniosek.

   Usuń
 38. Szanowni Państwo!
  Zachęcam do odwiedzenia "naszego" FORUM - adres strony : www.emerytura.fora.pl - w temacie po lewej stronie pt."POROZMAWIAJMY" dodałam fragmenty artykułu jaki ukazał się w "Gazecie Prawnej" i w którym znalazły się odpowiedzi na niektóre nasze wątpliwości- odpowiedzi udzielali kompetentni prawnicy. Na forum możemy wspólnie dyskutować i dzielić się opiniami.Dyskusję mogą być prowadzone na wydzielonych przez mnie podforach - w zależności co kogo interesuje. Jak państwo na pewno zauważyli tematy tutaj zaczynają się powielać, rozmywać i niektóre istotne wypowiedzi i rady "giną" w lawinie postów.
  Korzystanie z FORUM jest "krok po kroku" opisane na tym blogu - na samej górze jest tytuł " FORUM" i instrukcja :).
  Na www.emerytura.fora.pl po lewej stronie są wytłuszczone tytuły tematów - ja umieściłam podfora w temacie "POROZMAWIAJMY". Można kliknąć w ten napis i rozwiną się tytuły podforów.
  Zachęcam do przeczytania i wpisywania swoich uwag i pytań / tematycznie aby nie robić bałaganu / - może ktoś bardziej biegły w "prawie" tam nam udzieli odpowiedzi na nasze wątpliwości.
  Można tam również dodawać nowe tematy które nas interesują.
  Pozdrawiam z życzliwością - CF.

  OdpowiedzUsuń
 39. udało mi się wejść na forum (wstyd się przyznać ale taka jest prawda) nie potrafię się zalogować żeby coś napisać proszę o pomoc tj krok po kroku :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ODPOWIEDŹ DLa Pani z godz.18.08 - MOŻE KTOŚ TEŻ SKORZYSTA - na naukę nigdy zapóźno :-) .

   Aby korzystać z możliwości dyskusji na forum trzeba przede wszystkim mieć swoją pocztę mailową założoną w internecie i swój adres mailowy.
   Założenie poczty jest bardzo proste / informacja dla tych co JESZCZE nie mają :) /
   "Instrukcję" skopiowałam z bloga - pozwoliłam sobie ją troszkę zmodyfikować aby było zrozumiale dla tych co pierwszy raz będą robić takie "czary- mary" :)))

   1. "Wchodzimy" na stronę: www.emerytura.fora.pl - wpisując nazwę strony w wyszukiwarkę :)

   2.Na samej górze szukamy REJESTRACJA -> klikamy w rejestrację
   Wyświetli nam się REGULAMIN FORUM -> czytamy i zatwierdzamy klikając : Zgadzam się na te warunki
   3.Otworzy nam się strona rejestracji:

   - "Użytkownik":
   "wymyślamy" sobie nas "pseudonim" nazwę, którą będą podpisywane nasze posty i którą będziemy się logować na forum / np.Alinka, Emerytka,Babcia itp. :) /

   -"Adres email": tu wpisujemy swój adres e mail
   jeżeli mamy swoje konto mailowe
   -"Hasło":
   również sobie "wymyślamy" jakiś wyraz który będzie naszym tajnym "hasłem" – najlepiej łatwe do zapamiętania, gdyż będziemy używać go każdorazowo przy logowaniu.

   - "Potwierdź Hasło":
   - jeszcze raz wpisujemy to samo hasło

   WAŻNE !!!!!!
   PONIEWAŻ I LOGIN I HASŁO BĘDZIE NAM POTRZEBNE ZA KAŻDYM RAZEM JAK BĘDZIEMY CHCIELI COŚ NAPISAĆ NA FORUM NAJLEPIEJ ZAPISAĆ SOBIE NA KARTCE - na początek, potem się już pamięta - najlepiej jakieś bardzo proste wyrazy wybierać aby było łatwe do zapamiętania :)

   - "Kod potwierdzający":
   wpisujemy literki i cyferki z obrazka powyżej.
   Wprowadź kilkuznakowy kod, przepisując dokładnie tak, jak jest podane powyżej. Wielkość liter ma znaczenie. Jeżeli nie możemy odczytać literek na tym "obrazku" możemy zmienić na inny - jest tam z boku taka opcja - zmieniamy sobie dotąd dopuki nie pokażą się nam takie literki które swobodnie odczytujemy.
   SZCZERZE MÓWIĄC CIĄGLE SIĘ NA TE "KODY" ZŁOSZCZĘ BO SĄ GŁUPAWE i często nie mogę ich za pierwszym razem odczytać , no ale cóż...takie są wymogi :)

   Następne pola są nieobowiązkowe, jednak bardzo proszę o zaznaczenie punktu płeć
   oraz wpisanie miasta, z którego jesteśmy, a także w miejscu ZAWÓD proszę wpisać województwo.
   Ułatwi to Nam wszystkim kontakt
   - Zjeżdżamy na sam dół strony i klikamy:
   "WYŚLIJ"

   Na adres emaila który podaliśmy przy rejestracji do kontaktu przyjdzie informacja o aktywacji konta.
   Za chwilkę od kliknięcia : wyślij "wchodzimy" do swojej poczty mailowej i mamy już tam wiadomość o aktywacji konta.
   Dalej proszę postępować według wskazówek z maila.

   Usuń
 40. trzeba kliknąć w napis rejestracja, zaakceptować regulamin,dalsze postępowanie będzie widoczne- wypelnianie rubryczek.
  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 41. dziękuję bardzo:))

  OdpowiedzUsuń
 42. Do Pana/Pani z godz.7,20 Mam wyrok Sądu Apelacyjnego ( oczywiście na moją niekorzyść) w uzasadnieniu wyroku Sąd informuje, że w przypadku jeżeli TK orzekłby o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, można zgodnie z art 401.1 kpc wznowić postępowanie. Wydaje mi się to celowe, ponieważ wznowienie postępowania oznaczałoby "uchylenie" decyzji ZUS.
  I czy w takim przypadku mam składać również wniosek do ZUS o bieżącą wypłatę ( nadal pracuję) Czy ktoś z Państwa jest w takiej samej sytuacji i posiada wiedzę na ten temat, proszę o wypowiedź, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 43. Myślę,że tak wniosek należy złożyć i upomnieć się o wszystko.Poczekać co ZUS odpowie i wtedy działać dalej.

  OdpowiedzUsuń
 44. W listopadzie 2012 r skończyłam 60 lat. Czy w związku z tym od listopada powinnam mieć wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości i czy o to powinnam też pisać we wniosku do ZUS, czy ZUS sam to załatwi?
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS niczego SAM nie załatwi.
   Powinna Pani juz 30 dni przed "urodzinami" złożyć wniosek do ZUS o przeliczenie emerytury.
   Należy wziąść druki z ZUS i wypełnic / niestety samemu!!/. Moje koleżanki zyskiwały po 100-150 zł / brutto/. Ja dopiero kończę 60- tkę na początku roku 2013 więc jestem tym zainteresowana i stąd wiem bo pytałam.:)
   Szybciutko wypełniać i składać ten wniosek bo ZUS NIE WYPŁACI ZALEGŁEGO WYRÓWNANIA - wypłaci od momentu złożenia wniosku.
   JEST TO SKANDAL - MAJĄ DOKŁADNIE W BAZIE DANYCH NASZE DATY URODZENIA I PŁEĆ / kobiety / i powinno to być robione obligatoryjnie - niestety, przepis jest taki -" na indywidualny wniosek "- eh, i tym się też nikt jeszcze nie zajął i masę kobiet nie składa dokumentów aby przeliczyć emeryturę.
   Pozdrawiam - CF

   Usuń
  2. Z tego co wiem to jest ustawa,że można przeliczyć emeryturę po spełnieniu ustawowego wieku/ kobieta 60 lat/. jest to związane z kapitałem początkowym.Ale to jest już moment,że się jest tylko i wyłącznie na emeryturze.Nie dotyczy to w tym momencie emerytów którzy pracują i nie zwalniali się z pracy, Dopiero po definitywnym przejściu na emeryturę mamy prawo do przeliczenia emerytury z kapitałem.Uwaga nie dotyczy to kobiet,które urodziły się w 1948 roku.Dlaczego? W momencie wejścia ustawy emerytalnej w 1998 roku. nie wszyscy byli zobowiązani w ZUS do składania dokumentów w celu ustalenia kapitału początkowego./RP7/Tak samo jak nie wszyscy byli zobligowani do tego ażeby wybierać II filar.itd.Pogrupowane było to wiekowo dokładnie nie pamiętam,ale jak kogoś to interesuje w szczegółach to można sięgnąć do tej ustawy.

   Oczywiście ZUS załatwi wszystko ALE WYŁĄCZNIE GDY SIĘ O TO ZWRÓCIMY. ZUS niczego nie załatwi za nas, takie jest prawo.

   Usuń
 45. no tak!! ale przeliczaja w/g nowych zasad i pracując opłaca sie tylko doliczyć staż pracy i podać wiek. samo przeliczenie dokonac po zakończeniu pracy- wyższe składki.

  OdpowiedzUsuń
 46. Do CF. Byłam dzisiaj w ZUS i Pani powiedziała mi, że przeliczenie na emeryturę powszechną w/g starych zasad jest do końca 2012 r. Osoby kończące 60 lat ( i po przepracowaniu 30 miesięcy)w roku 2013 mogą mieć przeliczenie na nowych zasadach , a to niestety nie zawsze znaczy więcej, ponieważ ZUS odejmuje wypłacone wcześniej świadczenia.Kto spełnia warunki wiekowe w tym roku winien chyba się spieszyć. O ile tą informację dobrze zrozumiałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ jestem w sytuacji, że kończę 60 lat w 2013, ( nadal pracuję przy zawieszonej od 01,10,2011 emeryturze ) pytałam (latem) w ZUS jak będę traktowana po ukończeniu wieku powszechnego. Dostałam odpowiedź iż na "starych zasadach" bo prawo do emerytury nabyłam na starych zasadach. Nie było m owy o odejmowaniu wypłaconego wcześniej świadczenia. Może już nie straszmy, nie plątajmy lecz dowiedzmy się "na pewno" a nie " o ile". A swoją drogą czytając teraz niektóre wypowiedzi na blogu to można "pobłądzić".

   Usuń
  2. Ja skończyłam 60 lat w marcu 2011 r, a na emeryturę poszłam w wieku 58 /miałam wypłacaną emeryturę do 1.X.2011/ i w momencie skończenia 60 lat zwróciłam się do ZUS o przeliczenie i emerytura została przeliczona na starych zasadach.To tak wyglądana ten moment. Nadal pracuję i zamierzam pracować dalej i brać już pełną emeryturę i wypłatkę. Jak będzie naliczona emerytura jak odejdę z pracy w tym momencie tego nie rozpatruję BO TO WSZYSTKO SIĘ TAK ZMIENIA,że w tej chwili nawet ci co to wymyślili nie wiedzą o co chodzi.
   Pozdrawiam zawieszono -odwieszonych.

   Usuń
 47. www.Zus.pl można zadać pytania po prawej stronie jest zakładka zadaj pytanie ZUS,piszcie jak najwiecej może przestaną milczec.Otrzymanie pytania potwierdzają poczta na adres e-mailowy.Ciekawe kiedy odpowiedza? Zapytałem dlaczego milcza,jakie dokumenty i czy trzeba składać wniosek.Emeryci piszcie może się obudzą.

  OdpowiedzUsuń
 48. To jest dobry pomysł !!!!

  OdpowiedzUsuń
 49. Bardzo proszę o odpowiedż Zawieszono mi wypłatę emerytury
  1.10 2012 bo kontynuowałam zatrudnienie. 1.09.2012r rozwiązałam umowę o pracę bo nie było dla mnie pełnego etatu. Cz należałby mi się zwrot emerytury za te 11 przepracowanych miesięcy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 50. Nie 1. 10 2012 tylko 1. 10 2011 pomyliła datę

  OdpowiedzUsuń
 51. Szanowni Państwo chciałem dowiedzieć się o sprawach bezpośrednio związanych z zawieszonymi emeryturami i zadałem pytania na oficjalnej stronie www ZUSu.O dziwo następnego dnia niepełną ale dostałem odpowiedź.Jest ona autorytatywna gdyż przyszła od ZUS u z imieniem i nazwiskiem oraz telefonami/proszę tylko nie korzystać z tych telefonów tylko pytania zadawać bezpośrednio przez stronę www.zus.pl indywidualnie/
  Oto moja korespondencja:Moje pytanie zadane na oficjalnej stronie ZUS i niżejodpowiedź:

  Kiedy zajmie ZUS stanowisko w sprawie wyroku TK dotyczącego niesłusznie zawieszonych emerytur.Jak my , którym zawieszono emerytury mamy postępować.Decyzje o zawieszeniu przez ZUS emerytur otrzymaliśmy natychmiast nie pisząc żadnych wniosków co teraz?Kiedy nastąpi odwieszenie, czy potrzebne są wnioski i jakie jeszcze ewentualnie dokumenty.Wstyd,żeby strona www nie była aktualizowane i żeby władze ZUSu milczały.Michał.

  Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

  Witam,

  Prawo do zwrotu nienależnie zawieszonych świadczeń mogą ubiegać się osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 i nie rozwiązały stosunku pracy. Wniosek o odwieszenie emerytury należy złożyć w ciągu 30 dni po opublikowaniu orzeczenia Trybunału w Dzienniku Ustaw (22.11.2012r.), w Terenowej Jednostce ZUS, która zawiesiła pobierane świadczenie.Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został ogłoszony 22 listopada 2012r.

  Pozdrawiam
  Młodszy Konsultant
  Monika Zadrożna
  Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
  tel.22 560 16 00, 801 400 987
  Wiadomość wysłana automatycznie. Prosimy na nią nie odpowiadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co z osobami ,które wiek emerytalny osiągnęły 13 stycznia 2009,ale ZUS wypłaty emerytury dokonał od 01 stycznia?

   Usuń
  2. skoro zadawał Pan pytanie indywidualnie, to jakim prawem umieszcza Pan imię i nazisko osoby, która odpowiedziała na zadane pytanie. Szkoda że nie umieścił Pan swoich danych personalnych

   Usuń
 52. Witam wszystkich serdecznie i bardzo prosze o pomoc. Przeszłam na emeryturę w dniu 29.06.2011 r. Z dniem 01.10.2011 roku emerutura została mi przez ZUS zawieszona z uwagi na kontynuowanie przeze mnie pracy. Czy ja równiez mam prawo zlożyc wniosek o wypłatę zawieszonych mi świadczeń? Czytajac Ustawę wydaje mi sie , ze prawo takie maja tylko osoby które przeszły na emeryturę przed 01.01.2011. Obym sie myliła, ale proszę Was o wsparcie z uwagi na pozostały juz krótki czas na złożenie wniosku o ewentualną wypłatę zawieszonych mi świadczeń.

  OdpowiedzUsuń
 53. Nie należy się Pani emerytura.Wyrok dotycz osób,które nabyły prawo do emerytury 2009r-2010 r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od 2009?Ale czy od 1 sycznia 2009?

   Usuń
 54. A jakie jest uzasadnienie?? Mogłaby Pani wrzucić dla nas??

  OdpowiedzUsuń
 55. dziękuję za wszystkie wypowiedzi, ale chyba czekamy na uzasadnienie wyroku w Dz.U,tzlko nie wiem dlaczego czekamy na odpowiedzi ZUS skoro Sady powołuja się na wyrok TK, czy to nie to samo.

  OdpowiedzUsuń