23 listopada 2012

Słów kilka


Drodzy    Państwo!

Od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw czyli od dnia 22 listopada 2012 roku, mają Państwo MIESIĄC czyli do dnia 22 grudnia 2012 roku na złożenie wniosku w ZUS-ie.A więc zaczynamy odliczanie:
Na złożenie wniosku do ZUS-u pozostało 
29
dni 

Po prawej stronie bloga, nad zdjęciem Pani Karoliny umieściłam gadżet, który będzie nam odliczał te dni  W związku z powtarzającymi się pytaniami na temat dalszego istnienia bloga pragnę obiecać Państwu, że postaram się aby blog istniał jak najdłużej.
Mam nadzieję, że blog będzie miejscem spotkań i dyskusji na wiele tematów.

Iza

94 komentarze:

 1. Dziękujemy p. Izo. pozdrawiam. Leonarda

  OdpowiedzUsuń
 2. A z czego wynikają te 30 dni? Nie neguję ,ale ta wiedza może się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również dziękuję i serdecznie Panią pozdrawiam. Całuski !!!
  EWA

  OdpowiedzUsuń
 4. Złożylam już w ZUSie 22.XI. o odwieszenie emerytury, płatność mam na 5 każdego miesiąca ,czy otrzymam na 5 grudnia.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA TYM WSZYSTKIM którzy zajeli się naszą sprawą- bez senatorów PIS, pani IZY i pani KAROLONY MIARY NIC BY Z TEGO NIE BYŁO - ZAWSZE POTRZEBNY JEST LIDER, TŁUM POKRZYCZY I SIĘ ROZEJDZIE, A TU TRZEBA WIEDZY I WYTRWAŁOŚCI W PRAWDZIE. Ja złożyłam do ZUS wniosek o wznowienie wypłaty jeszcze 19 listopada, termin wypłaty mam 25 i czekam ...

   Usuń
 5. 12 grudnia mam rozprawę w Sądzie Apelacyjnym, więc na razie nie składam wniosku, czekam na orzeczenie sądu,a co dalej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na zdrowy rozum radzę złożyć wniosek do ZUS

   Usuń
 6. Skorzystałam ze wzorów podanych przez Zyzkę (za co bardzo dziękuję :) ), napisałam osobno o wznowienie i osobno o wypłatę zaległości i zaniosłam dzisiaj do ZUSu. Pani łypnęła na mnie niechętnym, lekko srogim okiem, ale bez słowa, z rozmachem przystawiła na wnioskach stemple. Teraz pozostaje tylko słodkie czekanie :)) . Pozdrawiam Wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy nie można złożyć jeden wniosek o odwieszenie i o wypłatę zaległości.?Ja złożyłem jeden wniosek. Jeżeli potrzebne są dwa to chyba mnie powiadomią, bo wnioski wysłałem listem poleconym gdyż jestem poza miejscem zamieszkania.Wysłałem również Zaświadczenie z miejsca pracy o kontynuowaniu zatrudnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MOŻNA . WŁAŚNIE TAKI DZISIAJ ZŁOŻYŁAM.

   Usuń
 8. Wyobraźcie sobie, że na oficjalnej stronie ZUS nie ma żadnej informacji dla emerytów którym zawieszono świadczenia.Oni w pierwszej kolejności powinni dać informację jak mamy postępować w świetle wyroku TK opublikowanego 22.11.2012 w Dzienniku Ustaw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również prześledziłam stronę Centrali ZUS w Warszawie. Brak informacji na nasz temat jak mamy postępować.
   Natomiast jeszcze do tamtego tygodnia na pierwszej stronie była informacja o wstrzymanych naszych emeryturach i po TK zniknęło to z ich strony.

   Usuń
  2. Bardzo to charakterystyczne dla naszych władz.
   Nie informować,nie pomagać.Niech sobie obywatel sam radzi.A jak przegapi terminy i złoży wniosek nie tam gdzie trzeba i nie taki jak trzeba,to jego strata, a zysk władzy.Będą mogli sobie przyznać większe nagrody.Chociaż i tak przyznają,wmawiając narodowi,że jest kryzys,chociaż jeszcze parę miesięcy temu go nie było.Typowa władza POkomusza: sie wyżywi.

   Usuń
 9. Myślę, że można złożyć jeden wniosek. Ja złożyłam dwa "na wszelki wypadek", żeby w zarodku utrącić próby tłumaczenia ze strony ZUSu, że nie mogą rozpatrzyć, bo "wniosek dotyczy dwu różnych spraw". Ale może przesadnie "dmucham na zimne" ? Z drugiej strony doświadczenie podpowiada mi, że logika urzędniczego myślenia potrafi być bardzo zaskakująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie myślę tak samo i też złożyłam dwa oddzielne wnioski:
   przeliczenie emerytury-bo doszedł staż pracy
   wznowienie wypłaty zawieszonych
   a za kilka dni złożę trzeci wniosek o wypłatę zaległych świadczeń.

   Usuń
 10. PANI ADMINKO, JAK PRZECZYTAŁAM ŁZA MI SIĘ ZAKRECIŁA. NAWET NIE WIEM CO MAM PISAC. WIELKIE DZIEKI ZA TO ŻE PANI JEST Z NAMI I PISZE ZE NADAL BLOG BEDZIE ISTNIAŁ. OCZYWISCIE JEST WAZNE ŻEBY ZUS ZWRÓCIL NAM PIENIADZE, TEŻ BYM CHCIAŁA. WIELE MI SPRAW ZAŁATWI. DZIEKI TEMU, ZE PANI PROWADZI BLOG POZNAŁAM WIELE OSÓB (nie w realu). I NIE TYLKO PIENIADZE SĄ NAJWAŻNIEJSZE.
  POZDRAWIAM BARDZO SERDECZNIE
  Barbara z Krakowa

  OdpowiedzUsuń
 11. kochani co zrobić ,jeżeli zus sam zaczął wypłacać zawieszoną emeryturę wcześniejszą a od pażdziernika powszechną czy składam tylko wniosek o wypłatę zaległych od pażdziernika 2011 pozdrawiam i proszę o komentarz TERESA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakim cudem to się stało ???
   Coś pani ściemnia Pani Tereso albo nie rozumię tego co Pani napisała...
   Na jakiej podstawie ZUS "sam zaczął wypłacać zwieszoną emeryturę" jak nie było wyroku TK ???

   Usuń
  2. Może się Pani Teresa już "pożegnała z pracą" w pażdzierniku a więc wtedy mogła dostać emeryturę za październik.

   Usuń
 12. chciałam doprecyzować zus wypłacił swiadczenie emeryture powszechną tylko za pazdziernik i listopad 2012 więc chyba nie mogę pisac wniosku na wypłate biężąca BO ZGODNIE Z DECYZJĄ TK ZUS POWINIEN WYPŁACIĆ ZA LISTOPAD 2012 PROSZĘ O OPINIE TERESA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ZUS po 22 listopada Pani przelał emeryturę ? Może nie trzeba składać wniosków?

   Usuń
 13. Pozdrawiam Bartka z godz 19 25 DALEKA DROGA blisko co????? bedziesz pewnie 1 wygranym pozrdo .A przy okazji nikt nie zdejmie Pani mec Karolinki napewno nie zrobi to adminka ,bo byla caly czas w KONTAKCIE oczekiwaniu na TK ten z 19 25 ,tez jest przeciw !!! Ja NA PEWNO bo wiem co robila za kulisami bloga ,byla w kontakcie z wice marszalkiem Senatu ST KARCZEWSKIM ,szykowala sie jako trzeci nasz obronca spotykala sie w Senacie WIECEJ NIE PISZE byla z nami na posiedzeniach TK a moze pojawi sie niebawem logo MATKI sukcesu GAZETY PRAWNEJ ktora to Gazeta i Pani red Bozena Wiktorowska ,pisala ,wczesniej niz niz my myslelismy ,czytalem i wiem co mowie, odnosnie wniosku o ,przywrocenie wyplat pojde zglosze ustnie ze jestem na ,,liscie obecnosci,,, nie potrzeba prawnika ewentualnie napisze jedno zdanie odrecznie Nowi ludzie na blogu prosze o spokoj pozdrawwiam wszystkich m

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...czyli mamy tutaj "drugie dno" o którym "nowi ludzie na blogu" nie mają pojęcia.
   Ponieważ blog stał się ostatnio rozpoznawalny w sieci i wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "zawieszenie emerytury" i adres strony wyskakuje zaraz na początku więc "nowi" nie mają pojęcia jak to wszystko hula.Może ktoś z tych którzy są od początku po prostu NAPISZĄ jak to się tu wszystko zaczęło i KTO TYM WSZYSTKIM STERUJE.
   Nie będzie wtedy niedomówień i niepotrzebnych zgrzytów - proste...

   Usuń
  2. Popieram i jeszcze raz dziękuję :) A to nie jest tak jak niektórzy z Państwa piszą.

   Usuń
  3. Suchaj ,,HULA, mlody czlowieku ja babcia tego slowa nauczylam sie id wnuczka w wiec hulaj synku ne napisze przez ,,,s,,,, z forum dziwne wiecej atakow niz wczesniej ale prawda blox nm 1

   Usuń
  4. ZACZĘŁO się od tego, że nie mogłam wyrazić mojej zgody na to co nam zgotowały władze. To co zrobił Prezydent. Zawsze wyrażam mój zdecydowany sprzeciw wobec kłamstwa, oszustwa, arogancji i lekceważenia. Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu (jeszcze się dziwię!) na to co ci ludzie nam zrobili i do tej pory nie ponieśli za to żadnej odpowiedzialności! Urzędnicy państwowi najwyższego szczebla sprzeniewierzyli się Konstytucji..., przy czym dziennikarze zakneblowali sobie w tej sprawie usta i do tej pory nie mogą mówić (z wyjątkiem). No więc zaczęło się od tego, że przeczytałam jakiś pierwszy anons i migawkę w TV z Panem Marianem Strudzińskim i 25 października 2011 r. wysłałam w ciemno (na podstawie pewnych skojarzeń) list do p. Mariana. Okazało się, że się nie pomyliłam. I tak to się zaczęło z mojej strony. Potem kilka porad udzielił mi Pan Mecenas Giedrojć i Pani Karolina Miara. Byłam w kontakcie bieżącym e-mailowym z p. Marianem i kilkoma osobami, które zaczęły się do naszej sprawy dołączać a potem blog zaczął się rozrastać. Pisaliśmy listy do tzw. Rzecznika Praw Obywatelskich, do Prezydenta, Ministra Sprawiedliwości, posłów i senatorów we własnych regionach, do prasy, mediów i oczywiście wnosiliśmy sprawy do sądów rejonowych, okręgowych, apelacyjnych, w których doznawaliśmy wielu upokorzeń... Oczywiście, że chodziło mi (nam) o odzyskanie pieniędzy, bo wzięłam kredyt, którego bank udzielił mi w oparciu przede wszystkim o emeryturę. Ale głównym powodem dla mnie była niezgoda na arogancję władzy, obrona godności, sprzeciw wobec pomiatania starszymi ludźmi itp. I z tej wygranej cieszę się osobiście najbardziej. Pan Marian, Pani Iza i osoby, z którymi współpracowali, wykonały TYTANICZNĄ pracę. Na tym blogu radziłam, by emeryci wspólnie, razem reagowali na zło, które się dzieje, oczywiście popierając dobro i o tym pisząc w Internecie. Jeszcze chyba nigdy emeryci się tak nie zjednoczyli jak teraz. Zupełnie chyba nie jest nam potrzebne takie coś jak Związek Emerytów. Żeby nas wspierał chociaż psychicznie! Ale poradziliśmy sobie sami wspierając się nawzajem, czasami psiocząc, krytykując. Zawsze jednak odezwał się głos rozsądku. Możemy tak działać dalej. Przez taki kontakt czuć się bezpieczniej, bo państwo wyrzuca nas poza nawias, a my żyjemy, i jak już na tym blogu pisałam, nie dajmy się spychać w kąt. Mamy prawo do szacunku i zainteresowania. Myśmy przez całe swoje życie budowali podwaliny dla nowego pokolenia, które kiedyś też znajdzie się w naszym wieku. Dlatego należy bronić wartości głośno i wyraźnie, to jeszcze możemy zrobić dla naszych młodych i pięknych :) Na razie więc się cieszmy, bo wszystko przed nami! Pięknie dziękuję i pozdrawiam. Halina W.

   Usuń
  5. Mam podobne odczucia do Pani HW. Dziękuję za tę wypowiedź. Padały głosy na tym forum, żeby nie mieszać tu polityki. Ale to co nam zrobiono to przecież jest polityką, za którą stoją określeni ludzie. Straciłam całkowite zaufanie do prezydenta. I mam nadzieję, ze jego ludzie,i premiera czy ZUS-owcy śledzą nasze wypowiedzi. Może w końcu ktoś z nich zabierze głos w sprawie wyroku TK.
   Pozdrawiam

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za przybliżenie tu historii powstania bloga - bardzo się cieszę że znalazłam w internecie Pani bloga bo faktycznie media nabrały "wody w usta".
   Pani Halino - wielki szacunek i uznanie za tą pani desperację bo przyznam się szczerze ja zwątpiłam w sprawiedliwość i po prostu przyjęłam zawieszenie emerytury jako fakt. Oczywiście nie zrezygnowałam z pracy i pracuję nadal a więc moja sytuacja nie jest tak slomplikowana jak niektórych tutaj osób. Na szczęśćie nie jestem uwiklana w żadne finansowe historie więc miałam inny punkt widzenia - myślę że gdybym była związana finansowo z pobieraniem emerytury też może bym wpadła w desperację - BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WYJAŚNIENIA -myślę że osoby które tutaj znalazły się niedawno zrozumią sens tego bloga i nie będą już tak sarkastycznie się wypowiadali.

   A teraz do Pani z godz. 23.36.
   Jestem kobietą, mam 59 lat i słowo "hula" znane mi jest od wczesnego dzieciństwa, proszę wybaczyć jeżeli uraziłam, nie widzę niczego złego w tym słowie uzytym w takim kontekscie w jakim go uzylam.
   Pozdrawiam * Smok Wawelski

   Usuń
  7. Mocno chcę podkreślić, że blog założyła Pani Iza (p. Marian był zasypywany e-mailami :). Za to jej wdzięczność ogromna! HW

   Usuń
  8. Pani Halino,
   bardzo dziękuję za Pani szerszą wypowiedź. Jestem z Panią od samego początku powstania blogu. Parę razy na nim wypowiadałam się, dzieliłam się z moją sprawą. Z uwagą czytałam Państwa wypowiedzi. Faktycznie, blog był moim wsparciem, podtrzymywał na duchu, doradzał, panowało w nim pełne zrozumienie i kultura wypowiedzi. Blog jest nam nadal bardzo potrzebny i mam nadzieję, że będziemy potrafili ze swojej strony zachować jego dotychczasową formę. Czego sobie i nowym czytelnikom życzę.
   Małga

   Usuń
  9. I jeszcze jedno. Nie rozumiem o co chodzi komuś w temacie słowo hula? Nie jestem autorką wpisu z tym słowem, ale mnie się to słowo dobrze kojarzy. Słowa tego używano we Lwowie i o ile się orientuję nie ma pejoratywnego wydźwięku. Może ktoś zna inne znaczenie? HW

   Usuń
  10. Pani Halino.SERDECZNE DZIĘKI za wpis.Dokładnie tak jest jak Pani pisze.
   Pozdrawiam serdecznie.
   Barbara R.

   Usuń
 14. Do pana m z godz.22.09 - prosze może pisać bardziej zrozumiale bo jest masa czytających.

  OdpowiedzUsuń
 15. Młoda Pani z ZUS Gołdapi nie przyjęła moich wniosków. Poinformowała, że "ustawa nie weszła". Dopiero interwencja ZUS w Ełku spowodowała, że Pani przyjęła wnioski i przybiła pieczątki - bez podpisu. Ona chyba nie czyta naszego blogu :):)pozdrawiam. Leonarda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani z ZUS nie musi czytać naszego bloga, ale musi wiedzieć, że wyrok TK jest w tym przypadku natychmiastowy (pomijam biurokrację). Ale nikt jej o tym nie powiedział zapewne.

   Usuń
 16. Pani Karolino oto wdzięczność tych, o których Pani walczyła.
  Ale to tylko margines, cała reszta pięknie Pani dziękuje za wszystko co Pani dla nas zrobiła, doprowadzając sprawę do szczęśliwego finału.
  Wstydzę się za niektóre osoby wypowiadające się na blogu.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Wdzięczna emerytka 59 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. IGNORUJMY TE OSOBY - to prowokatorzy obecnego rządu PO-PSL I P. KOMOROWSKIEGO !!!!

   Usuń
 17. Szanowni Państwo!
  Ja sądzę ,że nie można nikogo oceniać negatywnie za doradzanie nam choćby to było robione tak dyskretnie jak p. K. Miara. Przecież jej opinie prawnicze cytowane w gazetach były podpowiedzią co możemy zrobić w naszej sprawie. Nikt nie będzie przecież udzielał porad prawnych na blogu, bo każdy z nas miał inną sytuację prawną. Na sukces w TK złożyło sie wiele działań zakulisowych niekoniecznie widocznych na tym blogu. Zatem uważam ,że podziękowania należą się każdej osobie , która choćby w najmniejszym stopniu przyczyniła się do wygranej w TK. Nie będę nikogo wymieniać by kogoś nie pominąć. Ja jestem bardzo wdzięczna za tę słusznie podjęty bój o emerytury i jego szczęśliwy finał i DZIĘKI WSZYSTKIM !!!
  Trzymajmy się dalej razem bo przed nami kolejna walka o wyrównanie rewaloryzacji emerytur za ubiegły rok.Cieszę się z deklaracji Adminki ,iż poprowadzi dalej bloga bo dzięki temu byliśmu razem i razem wygraliśmy.
  Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyłączam się do Pani opinii.JESZCZE RAZ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla Pani KAROLINY MIARA.
  Pozdrawiam
  Barbara

  OdpowiedzUsuń
 19. PaniKarolino!!!!!!!!!!! ja również wyrażam wielką wdzięczność za wszystko , co Pani dla nas zrobiła. A te osoby , które niedawno wchodzą na nasz blog i nie mają wiedzy ile Pani dla nas zrobiła, niech nie oceniają Pani i nie krytykują.Ja zaczęłam od wykonania telefonu i meilowania do Pana Mariana. Jestem już z większością od około 1 roku , ale takie ochydne wpisy ukazują się od momentu wygrania sprawy w TK. Oby nam przez te "parę groszy" nie uderzyła woda sodowa" , chyba że jątrzą na blogu faryzeusze. Ja osobiście jestem bardzo wszystkim wdzięczna, którzy się przyczyniki do wygrania naszej sprawy. Alleluja i do przodu......... Wanda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram w całej rozciągłości!!! :) :) :)

   Usuń
  2. Zgadzam się z każdym słowem p.Marii i p.Wandy.
   Również dziękuję z całego serca :)
   Anka

   Usuń
  3. Czytam z przyjemnościa!Bardzo, bardzo dziękuję zcałego serca! Maria

   Usuń

 20. Bardzo dziękuję Pani Karolinie, Panu Marianowi , Admince i innym osobom, których nie sposób wymienić za ogromną pracę na rzecz emerytów. To jest tylko Ich zasługa. Nasza wdzięczność powinna być bezgraniczna. Kochani! nie zwracajcie uwagi na te
  podłe i chamskie wpisy. Na pewno większość z nas docenia to co dla nas zrobili wyżej wymienieni. Pozdrawiam. Jolanta.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zawsze i w każdej sprawie znajdzie się jakiś baran co wszystko spieprzy. Nic z siebie nie dał ale od innych to by wymagał bóg wie czego Każdy umie czytać i pisać to niech sobie napisze sam trzy zdania do ZUS. Czy to takie trudne? Najlepiej oceniać i krytykować tych co nam pomogli.
  Zosia

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie byłam zarejestrowana na tym blogu ale każdego dnia jego śledziłam. Mam sprawę w Sądzie Apelacyjnym ale niezależnie od tego też złoże wniosek do ZUS.Mam duże uznanie dla wszystkich co działali na blogu organizowali się , no i jestem niesamowicie wdzięczna za pomoc wszystkim niezainteresowanym osobą za pomoc nam w naszej sprawie.Należy im się słuszny rozgłos i dobra reklama . Życzę im samych sukcesów pracy zawodowej i w zryciu osobistym
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 23. mam pytanie - czy 30 dni dotyczy również wystąpienia na drogę sądową.Chciałabym wystąpić o odszkodowanie za zmuszenie mnie do wyboru praca czy emerytura.

  OdpowiedzUsuń
 24. Dlaczego ZUS milczy??????????
  Oni powinni nam powiedzieć jak mamy postępować aby odzyskać niesłusznie zabrane pieniądze.Ktoś w rządzie jest odpowiedzialny za ZUS więc niech ta instytucję uaktywni w kierunku pomocy emerytom.Państwo dla obywatel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uważam,że teraz to jest sprawa ZUS-u.Oni sami powinni nam swoją decyzją odwiesic emerytury i zacząć wypłacać automatycznie od 22 listopada 2012 r.My na tym blogu sami martwimy się o wnioski do Zus i nie potrzebnie puszczają nam nerwy.Dz.iwny to kraj Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 25. Trochę mi wstyd, że niektórzy tak negatywnie się wypowiadają. To tylko dzięki Marianowi, Izce i p. Karolinie sprawa tak się posunęła do przodu., a teraz skoro nasza sprawa wygląda na pozytywną "niektórym" nadzieja na odzyskane pieniądze poprzewracała w głowach. Trzymajmy się nadal razem do końca i jeszcze dalej !!!!!! Pięknie pozdrawiam Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się,że wszyscy o tym wiedzą!Ale dlaczego nie przyjmujemy,ze ktoś może mieć inne odczucia. Wyluzujmy. "Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi". Wolę osoby które szczerze napiszą co czują , niż osoby klaskajace, czasem nie wiedza dlaczego klaszczą

   Usuń
  2. A ja wszystkich rozgrzeszam.Ile ludzi tyle charakterów.Tak zawsze było i będzie .Dobrze ,że wsród nas znależli się wspaniali,wtrwali ludzie,którzy walczyli do końca.Chyle czoło.Pozdrawiam

   Usuń
  3. powrawiam zaczelo sie od GAZETY PRAwNEJ i artykolow wczesniejszych niz my pomyslelismy Pani red BOZENIEY WIKTOROESKIEJ pisalem pytalem czytalem to ,,MATKA,,sukcesu nie zapominajcie o tym gazeta prawna nie zgadzala sie od poczatku glosowania w sejmie TAKA JEST PRAWDA

   Usuń


 26. Ja przygotowałam taki wniosek do ZUS, może ktoś będzie chciał skorzystać.Pozdrawiam- Pracująca emerytka.


  Imię i nazwisko
  Miejsce zamieszkania
  .........23.11.2012 r.
  Pesel:
  Znak:  Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  Oddział w………………..
  Insp.:……………………… ul. …………………………

  Dotyczy:
  Wznowienie wypłaty wstrzymanej emerytury i wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych wraz z ustawowymi odsetkami, uwzględniające waloryzację rent i emerytur oraz z uzupełnieniem okresu zatrudnienia.


  Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012r. /Dziennik Ustaw z listopada 2012 r. , pozycja 1285 /o niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 01stycznia 2011 r. bez konieczności rozwiązania stosunku pracy/

  zwracam się z wnioskiem o:

  1. Wznowienie wypłaty wstrzymanej od 01października 2011 r. emerytury z uwzględnieniem ustawowej waloryzacji rent i emerytur oraz powiększonego okresu zatrudnienia od III kwartału 2011r. /Emerytura została wstrzymana na podstawie Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 257, poz.1726) -Decyzja ZUS w….…….., Insp………… z dnia 13 października 2011roku, Znak:…………… e, o wstrzymaniu emerytury./
  Od …..……………..r. nie było żadnej przerwy w moim zatrudnieniu. Również w czasie zawieszenia emerytury pracowałam bez przerwy, nie korzystałam ze zwolnienia lekarskiego i systematycznie były odprowadzane składki na ZUS.
  Ostatnie poświadczenie o zatrudnieniu w II kwartale 2011 r. było przesłane w lipcu 2011 r.
  2. Wypłatę zaległych świadczeń emerytalnych wraz z ustawowymi odsetkami za okres od 01 października 2011roku do momentu wznowienia wypłaty wstrzymanej emerytury.  podpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, coś licznik nam nie odlicza :)

   Usuń
  2. Tak na wszelki wypadek:
   Przy wniosku o przeliczenie emerytury (uwzględnienie dodatkowego stażu) ZUS wymaga zaświadczenia z miejsca pracy z informacją o ilości dni zwolnień lekarskich i (ewentualnie)o ilości wykorzystanych dni urlopu bezpłatnego.

   Usuń
  3. Tak na wszelki wypadek:
   TO JEST TO.
   Pozdrawiam

   Usuń
 27. Na pewno podziękowanie należa się panu z Radomia i wszystkim prawnikom,redaktorom ,,Gazety Prawnej', ale również wszystkim emerytom, którzy w sądach, a także w Trybunale Europejskim, wykazywali, że w Polsce łamie się Konstytucję. Gdyby wszyscy emeryci przyjęli postawę zachowawczą,o zadnym sukcesie nie mogłoby być mowy. A taki szybki internetowy kontakt jest niezwykle potrzebny. Podpisuję się pod głosami wszystkich Państwa, którzy uważają, że blog powinien dalej ,,żyć".Pozdrawiam.Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
 28. Slusznie napisano,a jak ktos nie wie zeby pisac wniosek!!!!,ze przestala obowiazywac wyrokiem TK ustawa niezgodna z Konstytucja!!!!!!wie to zus ze nielegalnie ,pogwalceniem prawa nie wyplacal swiadczen jak ochoczo wysylali do emerytow informacje o zawieszeniu ,,pamietacie!!!!wybrazmy sobie ze cos takiego zdarzylo sie np Norwegi ,kazdy by zostal przeproszony ,i poproszony o ewentualny wniosek,poinformowany o wszystkim , a jak nas zus tego nie zrobil i ktos nie wie ,to wygra pewnie ,w kazdym sadzie ,tak mysle ,wielu emerytow mieszka za granica nawet w kanadzie ,dlaczego maja wiedziec ze zostalo zmienione zarzadzenie ze zys popelnil blad ze chca go naprawic i trzeba zrobic to i to ,,, MITOMAN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należą się na przeprosiny od włodarzy i powinni za to odpowiedzieć! Naiwna :)

   Usuń
  2. Na zdrowy rozum: skoro ZUS miał dokładną bazę danych, do kogo wysłać zawiadomienie o zawieszeniu emerytury i uczynił to bardzo skrupulatnie, to teraz równie skrupulatnie powinien sam z siebie, bez naszego proszenia i wnioskowania, wedle tej samej bazy danych, odwiesić ją. A nie czekać, że może ktoś przeoczy termin, czegoś nie dostarczy, i będzie można bezprawnie, bo wbrew wyrokowi Trybunału, trochę grosza oszczędzić. Swoją drogą, milczenie ZUSu pokazuje z jaką kulturą państwo traktuje swoich obywateli.

   Usuń
  3. Z ta skrupulatnością ZUS to nie było tak jak piszesz.ZUS z tego co pamiętam z prasy wysłał do ponad 500 tys osób, albo i więcej koszt tej operacji był nie mały nie pamiętam dokładnie ale szum W prasie był.Z doniesień prasowych pamiętam sprawę ,że ZUS wypłacał emeryturę a nie powinien /art 103 a/. Sporo ludzi się tym zaniepokoiło bo sprawa ich w ogóle nie dotyczyła .Co przeżyli tego im nikt nie odbierze.
   Pamiętam przeprosiny prezesa ZUS i jak na mój gust TO DROGIE PRZEPROSINY.

   Usuń
 29. MOMO WSZYSTO PISZEMY W TERMINIE 30 dni,wszyscy ci co maja sprawy w sadzie tez powinni,zus ma przez nas oplacanych prawnikow ,lepiej napisac wniosek,,,a pewnie dlatego ze nas ,,policza ,,, maja taki balagan ze sami nie wiedza ,komu???? wznowic !!!!! to bylo widac jaka maja wiedze po wystapieniach przedstawicielki zus pzed TK kto ogladal transmisje to wie ,z jednej strony dobrze,ale na pszyszlosc zle .

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie wiem czy ja też mogę pisać tylko do ZUSu mimo że przeg rałam jak każdy w 2 sądach tj Sądzie Pracy i Apelcyjnym.
  Nie zwolniłam się z pracy z zawiesili mi tak jak wszystkim. Czy to znaczy że ZUS na mój wniosek o odwieszenie bieżącej i wypłaty wstrzymanej z odsetkami może potraktować mnie negatywnie i będę musiała ponownie przechodzić przez Sąd Pracy i Apelacyjny? Czy tylko do Sądu Apelacyjnego bo to był ostatni wyrok negatywny? Proszę może KTOŚ mi odpowie żebym nie była zaskoczona po odmowie w ZUSie. Pozdrawiam . Dziękuje.K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprawy w sądach to już przeszłość, za te wyroki powinni sędziowie sie wstydzić, wniosek powinna Pani złożyć i to jak najszybciej.
   Ma Pani takie samo prawo jak każdy inny z zawieszona emeryturą.

   Usuń
 31. Kto się sadził to wiadomo,że wszyscy przegrali.Zostawiamy wyroki sadów i piszemy wnioski do ZUS zgodnie z postanowieniem TK to chyba jest jasne.Teraz narazie nie o co sie sadzić jest przepis dla nas korzystny nalezy sie nam emerytura i kropka. Za duż tego mącenia w głowie piszemy wszyscy wnioski o wznowienie wypłaty bieżącej i załegłej z odsetkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszemy do ZUS. Tamtego paragrafu już nie ma. Od ZUS chcemy odwieszenia emerytury na bieżąco i wypłaty wstrzymanych emerytur z odetkami.
   A władza powinna za to odpowiedzieć.
   Oczywiście dziennikarze dalej mają zakneblowane usta, bo co to są emeryci!!!

   Usuń
 32. Bardzo serdecznie dziękuje i pozdrawiam WSZYSTKIM zawieszonych b.b.ciepło.:))

  OdpowiedzUsuń
 33. Szanowni Państwo!
  W lawinie postów które tutaj się pojawiły po ogłoszeniu wyroku TK wszyscy już się gubimy, dlatego znalazłam artykuł w "Gazecie Prawnej" w którym są prezentowane odpowiedzi prawników na parę pytań nas wszystkich dręczących.
  Aby znowu nie zaginęły tu na blogu w naszych dyskusjach pozwoliłam sobie zamieścić je na "naszym" forum.
  Adres forum jest pod reklamą Kancelarii Adwokackiej p. Karoliny a więc jest to "nasze" forum.
  Dla tych co nie bardzo radzą sobie z obsługą forum podpowiadam :
  - wpisujemy w wyszukiwarce adres strony : www.emerytura.fora.pl.
  - po otworzeniu się "naszej" strony wybieramy z lewej strony "POROZMAWIAJMY" i klikamy na napis.
  - otwierają się tytuły z podforami - wybieramy ten temat który chcemy sobie poczytać i klikamy.
  Na temat jak korzystać z forum i jak można zamieszczać pytania i odpowiedzi cała instrukcja postępowania jest umieszczona tutaj, na blogu na samej górze w tytule: FORUM.
  Kliknąć, poczytać powoli i spokojnie i.....korzystać z możliwości jakie daje forum - wymiana poglądów, myśli i...emocji - bo do tego właśnie służy formuła "FORUM".
  Jak na pewno sami państwo zauważyliście ostatnio zrobiło się tu na blogu zamieszanie :).
  Pozdrawiam z życzliwością - CF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram- pomysł sensowny.

   Usuń
 34. Osoby które nie toczyły z nami bojów o szacunek, honor i należne nam pieniądze, mogą przeczytać wysłany list np. do Prezytenta. To tak na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 35. Gdzie ten LIST mamy szukać ??

  OdpowiedzUsuń
 36. Oto list. Można go znaleźć na blogu i na forum:

  Prezydent
  Rzeczpospolitej Polskiej
  Pan Bronisław Komorowski

  Panie Prezydencie,
  Zwracam się do Pana w sprawie zawieszenia emerytury przez ZUS na podstawie
  znowelizowanej ustawy, którą Pan podpisał. Czuję się oszukana i wprowadzona w błąd przez państwo. Chciałabym, żeby prawo znaczyło prawo, żeby nie było zmieniane w zależności od koniunktury, a to co się stało jest niegodne państwa prawa. Potraktowano emerytów przedmiotowo. Złamano umowę między dorosłymi ludźmi. Emeryturę bez rozwiązywania stosunku pracy pobierałam zgodnie z prawem, według którego obowiązek rozwiązania umowy o pracę jako warunek otrzymywania świadczenia z ZUS nie obowiązywał. Nabyłam zatem prawo do pobierania emerytury bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę. Upewniałam się o tym w ZUS
  kilkakrotnie zanim zaczęłam rozporządzać kwotą emerytury. W oparciu o moje realne dochody - pensję i emeryturę bank udzielił mi kredytu, który realnie mogłam spłacić, a co obecnie jest niemożliwe. Przepis, na który powołuje się obecnie ZUS zawieszając wypłatę mojego świadczenia od 1 października 2011 r. pozbawia mnie praw nabytych i w radykalny sposób zmienia moją sytuację materialną i prawną. Jest oczywistym, że moim prawem nabytym pod rządami przepisów, które obowiązywały w dniu rozpoczęcia pobierania emerytury, nie jest przecież prawo do pobierania emerytury w ogóle, ale prawo do emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę choćby na minutę! Decyzja ZUS i przepis, który w niej przywołano, tych właśnie praw nabytych – emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę – mnie pozbawia. Narusza więc zasadę państwa prawa i niedziałania prawa wstecz.
  Kuriozalne są też wypowiedzi decydentów o fikcyjnym zwolnieniu (bo jak to nazwać inaczej?) na jeden dzień i zatrudnieniu na drugi. Mimo osobistej deklaracji o niepodpisywaniu podpisał Pan nowelizację ustawy z 17 grudnia 1998 r., w której pojawił się dodatkowy artykuł 103a zawieszający emeryturę osobom, które pracują bez uprzedniego zwolnienia się z pracy i tym samym złamał Pan dane emerytom wcześniej słowo. Naraził Pan ludzi, w wieku już najczęściej emerytalnym, do
  uwłaczającego biegania po sądach i wątpliwego na tym etapie szukania sprawiedliwości. Zostałam oszukana a to, że piszę do Pana jest upokorzeniem. Tego się nie spodziewałam. Moja Wielka Nadzieja – przemiany zapoczątkowane w roku 1980 - legła w gruzach). Naiwnie sądziłam, że nareszcie prawo będzie znaczyć prawo. Nie będzie manipulowane w zależności od okoliczności i wzrośnie zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Podpisując tę ustawę uderzył Pan w najsłabszą grupę, która jest na ostatnim swoim życiowym etapie – emerytów. Mogę zrozumieć, że ustawa została uchwalona nie w porę, ale nie ja jestem politykiem. Logika tej ustawy miała zacząć zmieniać podejście do emerytury, która miała być uzbieranym kapitałem a nie zasiłkiem dla emeryta. Ustawodawca obecnie cofa nas do epoki minionej. Modyfikację należało adresować do ludzi, którzy dopiero mogliby skorzystać z tej ustawy w przyszłości. Nie wolno odbierać praw nabytych pod rządami ustawy z roku 1998, dlatego że w roku 2010 weszły nowe przepisy.
  Posłowie zapytani po głosowaniu nad tą zmianą ze szczerością wyznawali, że nie znali opiniiPrezesa Sądu Najwyższego! Pan tę opinię znał. Komentarz więc jest zbędny.
  Nie wiem czy ten list do Pana dotrze. Nie oczekuję też odpowiedzi. Uważam że jedyną,
  godną Prezydenta odpowiedzią będzie uchylenie tego przepisu, który narusza wszelkie możliwe zasady prawa ubezpieczeniowego i konstytucyjną zasadę praw nabytych i nie powinien się znaleźć w ustawie. I jest to opinia m. in. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
  Tak więc albo prawo znaczy prawo albo państwo nasze nie jest państwem prawa.
  Odwiedź salon Forda!
  Sprawdź ofensywę niskich cen Forda! Już od 36 900 PLN!
  Platformy transakcyjne
  Najnowsza technologia. Sprawdź! Straty mogą przewyższyć depozyt
  BusinessClick

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ups, kilka ostatnich zdań nie należy oczywiście do listu. Przekopiowało się za dużo. List kończy się słowami: nie jest państwem prawa. :)

   Usuń
 37. udało mi się wejść na forum (wstyd się przyznać ale taka jest prawda) nie potrafię się zalogować żeby coś napisać proszę o pomoc tj krok po kroku :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu w zakładce FORUM jest instrukcja i tam krok po kroku opisany jest sposób rejestracji.
   Iza

   Usuń
 38. Czy to znaczy że wszyscy przenieśli się na forum?
  Proszę o ważne komentarzy również na blogu. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie, nikt nie opuści tego bloga napewno!!
  Pomysł korzystania z forum dotyczy tylko PRZENIESIENIA DYSKUSJI W JEDNO TAKIE MIEJSCE ABY WĄTKI SIĘ NIE GUBIŁY.
  To jest TYLKO PROPOZYCJA DLA TYCH CO CHCĄ KORZYSTAĆ Z FORUM jako miejsca rozmów a i możliwości kontaktów MIĘDZY SOBĄ.

  OdpowiedzUsuń
 40. No właśnie, komentarze tak sie tu rozrosły że faktycznie niektóre porady i spostrzeżenia oraz wypowiedzi się gubią i trzeba je szukać przeszukując wszystkie komentarze.
  Marta.

  OdpowiedzUsuń
 41. super bo już myślałam że wszyscy opuścili bloga dziękuje i proszę jak zawsze o informacje pozdrawiam - :))

  OdpowiedzUsuń
 42. Ja też nie opuszczam tego super bloga - tu jest klimat jak w rodzinie. No i pamięć można poćwiczyć szukając wątków ;)
  Forum jest bardziej "klubowe"

  OdpowiedzUsuń
 43. A ja tam będę czytała i bloga i forum :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam!
  Mam pytanie inne niż wszystkie.Mam 61 lat przebywam na wcześniejszej emeryturze od 2006 r. Nie pracyję.I czy
  z chwilą ukończenia 65 lat będę mógł przeliczyć swoją emeryturę?
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Wcześniejszy emeryt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam!Właśnie jestem po rozmowie z ZUS-em.Z chwilą ukończenia 65 lat mogę dać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury w/g nowych zasad.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 45. Po przeczytaniu artykułu w dzisiejszej gazecie prawnej straciłam nadzieję na szybkie odzyskanie naszych zaległych pieniędzy.
  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co jest w nim napisane?

   Usuń
 46. Czy przypadkiem nie przeczytała Pani jakiegoś starego artykułu? Bo nic nowego nie zauważyłam ...anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi chyba o wywiad z radcą prawnym ZUS.Rzeczywiście gasi nadzieję na szybkie odzyskanie zaległych świadczeń.Zwłaszcza przez tych, co to odważyli się sądzić z zusem,bo teraz pozostaje im droga sądowa,jako ,że mają niekorzystne rozstrzygnięcia sądów,i to nieważne ,że są one wydane w oparciu o prawo naruszające konstytucję.Ot i całe zus.

   Usuń
  2. Chociaż w zasadzie nie dotyczy on bezpośrednio naszych problemów.

   Usuń
 47. Najpierw to bardzo dziękuję,że jesteście Państwo na blogu bo myślałam że zostanę sama z sobą . :))
  Jak nam przyjdzie ponownie wystąpić do sądu to aż strach pomyśleć co nas tam czeka. A czy jak ktoś zakończył w SA (oczywiście negatywnie) to nie może złożyć kasacji do Sądu Najwyższego jak to jest? Czy musi przechodzić ponownie tak jak pierwszym razem? Może ktoś z Państwa się zna.

  OdpowiedzUsuń
 48. www.Zus.pl można zadać pytania po prawej stronie jest zakładka zadaj pytanie ZUS,piszcie jak najwiecej może przestaną milczec.Otrzymanie pytania potwierdzają poczta na adres e-mailowy.Ciekawe kiedy odpowiedza? Zapytałem dlaczego milcza,jakie dokumenty i czy trzeba składać wniosek.Emeryci piszcie może się obudzą.

  OdpowiedzUsuń