29 listopada 2012

List EMERYTA

Kochani "zawieszeni" emeryci.
Przestańcie wreszcie w Waszych komentarzach obrażać panią Karolinę, ona nie ma żadnego
obowiązku robić za Was czegokolwiek. Jak ktoś nie rozumie tego co przeczytał w gazecie, na stronie ZUS czy na blogu, to proszę udać się po poradę do jakiegoś prawnika (adwokata), a nie pisać głupoty w komentarzach. Przestańmy też wzajemnie obrażać się na siebie i pisać takie komentarze, jakie niektórzy piszą. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, został on ogłoszony w Dzienniku Ustaw i od tego momentu biegną terminy przewidziane przez obowiązujące prawo. Wszyscy "zawieszeni" czy to się komuś podoba czy nie, bez głupawej argumentacji, że "skoro ZUS zawiesił
emeryturę, to niech ją teraz odwiesi". albo "dlaczego ja mam biegać po sądach" mają obowiązek złożyć w terminie 30 dni od ogłoszenia wyroku wniosek o wznowienie wypłaty emerytury i powinni złożyć wniosek o wypłatę zaległych świadczeń ( jeśli się do Sądu nie odwoływali). Ci co przegrali w Sądach Apelacyjnych, w ciągu trzech miesięcy muszą złożyć wniosek o wznowienie sprawy i rozstrzgnięcie jej zgodnie z wyrokiem TK. Jeśli ktoś, kto przegrał w Apelacji tego nie zrobi, to niestety zaległe świadczenia przepadną. Ci co przegrali w Okręgowym spokojnie czekają na termin w Sądzie Apelacyjnym, nie może on orzec inaczej jak zgodnie z wyrokiem TK . Niezależnie kiedy Sąd Apelacyjny orzeknie, ZUS będzie musiał wypłacić zaległe świadczenia. Co do odsetek to niestety nie wiadomo czy nie trzeba będzie ich dochodzić osobno, to się mam nadzieję w niedalekiej przyszłości wyjaśni. Nie róbmy sobie wzajemnie wody z mózgów, a wszystkie artykuły w Gazecie Prawnej czy innych mediach traktujmy tylko jako komentarze tych co je
piszą a nie jako wykładnię przepisów. Tak więc składamy wnioski do ZUS pamiętając o 30 dniowym terminie i spokojnie
czekajmy na decyzję ZUS, jak ją otrzymany będziemy się martwić co dalej.
Krzysztof

79 komentarzy:

 1. Panie Krzysztofie, czy czekając na kasację wyroku SN, też piszę pismo do Zus w terminie 30 dni.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wniosek lepiej złożyć i oczywiście złożyć do SA
   o wznowienie postępowania.
   Wniesienie kasacji nie anuluje prawomocności wyroku Apelacji, trzeba wznawiać postępowanie w Apelacyjnym
   a kasację najlepiej wycofać z SN bo w świetle wyroku
   TK jest bezprzedmiotowa
   Krzysztof

   Usuń
  2. Samo wniesienie kasacji nie anuluje prawomocności wyroku. OK.
   Mnie to gnębi jednak dalej .Czy rozpatrzenie tej kasacji w świetle wyroku TK też jest bezprzedmiotowe? Jakie stanowisko może zająć SN, gdy kasacja nie zostanie wycofana?

   Usuń
 2. Panie Krzysztofie dziękuję za umieszczenie informacji. Teraz spokój i rozważne działania powinny być naszym doradcą. Mamy terminy w związku z powyższym ja również mam pytanie, czy składając już wniosek do SA o wznowienie postępowania, mam wystąpić jednocześnie do ZUS w terminie jw. Pozdrawiam, T

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bezpiecznie jest wystąpić z wnioskiem do ZUS i wnioskiem do SA

   Usuń
 3. Uwaga p.Krzysztofa jest bardzo słuszna.
  wiem że mam pisać do SA o wznowienie postępowania. Pan pisze że sąd orzeknie zgodnie z wyrokiem TK.Zgadzam się ale jak wiemy w wyroku jest że dotyczy to osób które przeszły od stycznia 2009 r do grudnia 2010 rok. A co z tymi co mają naliczone np IX 2008r ale mieli zawieszone bo nie można było wtedy łączyć etatu z emeryturą a dopiero np w czerwcu 2009 r na wniosek ZUS im odwiesił. CO z tymi osobami czy Sąd Apelacyjny te osoby potraktuje pozytywnie? Bo wiem że te osoby mają marne szanse. Czy to znaczy że dla tych osób prawo może działać wstecznie? Znowu jest nie sprawiedliwe traktowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W prawie wszystkich poprzednich artykułach na tym blogu była już o tym mowa - apeluję o zapoznawanie się z poprzednimi wpisami zanim się coś napisze.
   Wracając do pytania - w wyroku TK nie ma mowy, że dotyczy to tych osób które przeszły na emeryturę między styczniem 2009 a grudniem 2010. Proszę otworzyć wyrok zamieszczony w Dzienniku Ustaw.
   Jeśli ktoś naliczył sobie emeryturę w 2008 roku ale nie zwolnił się z pracy - uzyskał prawo do emerytury ale było automatycznie zawieszane do czasu rozwiązania stosunku pracy, te same osoby w styczniu 2009 roku uzyskały prawo do emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy.
   Proszę przeczytać wyrok TK

   Usuń
  2. Wyrok TK dotyczy również osób, które w roku 2008 miały naliczoną emeryturę.Faktycznie proszę uważnie czytać

   Usuń
 4. Czy p. Krzysztof mógłby nakreślić, co napisać w piśmie o wznowienie postępowania do SA? Czy dobrze zrozumiałam, że można równolegle pisać do ZUS i o wznowienie do Apelacyjnego, czy raczej czekać na odpowiedź ZUSu? Ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. zasadnicze pytanie: składamy skargę do Sądu Okręgowego (który rozpoznawał nasz pozew) czy do Sądu Apelacyjnego?

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Ewo proszę o kontakt na adres krisdar@wp.pl
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Krzysztofie moja sprawa zakończyła się w SA i ja rozumie że składam wniosek o wznowienie do Sądu Apelacyjnego i czekam?
  pozdrawiam i proszę o odpowiedź. Kama

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, jak widac moja opinia w Państwa sprawie okazała sie słuszna. Jak tylko przygotuje wzór skargi o znowienie to zamieszcze link do pliku. Osobiście doceniam blog i jego autora/autorów wykonali bardzo dobra robotę, jednocześnie nie rozumiem w jaki sposób Pani Karolina wspiera pomoca prawną poszkodowanych w walce z ZUS. Ale widać to jest jakaś wyższa wyższość, której nie pojmuje.
  Osobiście prowadze sprawę osoby ,ktora zlożyła wniosek o wcześniejsza emeryture w 2008 r. Jak tylko bedzie rozstrzygniecie sądowe poinformuje o wyniku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drodzy Państwo, a ja jeden jedyny raz (w poniedziałek) zadzwoniłam na podany na blogu telefon komórkowy do Pani mec. Karoliny Miary. Nikt nie odebrał telefonu, ale po kilku minutach Pani Karolina sama oddzwoniła i udzieliła wyczerpujacej odpowiedzi na moje pytania. Mój Sąd Okregowy w Łodzi połączył sprawę dwudziestu "zawieszonych" w jedną i w marcu 2012 z urzędu zawiesił postepowanie do czasu wydania wyroku przez Trybunal Konstytucjny. Madra Pani sędzia znalazła salomonowe wyjście. Nie musielismy pisać apelacji, tracić zdrowia, czasu i nerwów. Teraz czekam na wznowienie postepowania przes Sąd. Niezależnie od tego dziś złożyłam w ZUS-ie wniosek o wznowienie wypłaty emerytury plus waloryzacja + doliczenie stażu, a także o wypłatę zaległych świadczeń z odsetkami.Pan w ZUS-ie powiedział "bedzie dobrze". Sądzę,że ZUS powie,żeby czekać na wyrok Sądu Okregowego, ale myślę,że lepiej zrobić o jeden krok za duzo niż za mało.
   Serdecznie wszystkich pozdrawiam.
   Malgorzata z Łodzi

   Usuń
 9. Z ostatniej chwili:
  Oficjalny komunikat opublikowany 29.11.2012r na stronie www.zus.pl
  WAŻNE: Komunikat w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. 1
  Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011 r. mogą - w terminie do 22 grudnia 2012 r. - zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.
  2 Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury z dniem 1 października 2011 r., a w sprawie już zapadł wyrok sądu, wniosek o wznowienie postępowania muszą skierować właśnie do sądu. Termin na złożenie wniosku to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 22 lutego 2013 r.
  WAŻNE!
  Emerytury, które zostały przyznane przez ZUS począwszy od 1 stycznia 2011 r. w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli nie został rozwiązany stosunek pracy zawarty przed dniem nabycia prawa do tej emerytury3 (data ta wskazana jest w decyzji o przyznaniu emerytury). Podjęcie wypłaty następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, począwszy od miesiąca zgłoszenia wniosku do ZUS w tej sprawie.
  UWAGA!
  Przypominamy, że emerytura przysługująca osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego podlega zawieszeniu, jeżeli osiągane zarobki przekraczają 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, albo zmniejszeniu, gdy zarobki te przekraczają 70 proc. tego wynagrodzenia. Świadczeniobiorca jest zobowiązany poinformować Zakład o wysokości osiąganego przychodu.
  __________________________________________
  1 Dz. U. z 2012 r., poz. 1285
  2 Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.
  3 art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS - Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227
  Redakcja: Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych


  Dz.U. z 2000 r Nr 98 poz 1071 ze zm.

  Art. 145a.53)
  § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
  § 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
  Pozdrawiam, po raz pierwszy ZUS dał komunikat.Michał Łódź

  OdpowiedzUsuń
 10. Szybkie przebudzenie informacja ta już dawno została zacytowana przez - Autor: Zyzka o 15:59:00

  OdpowiedzUsuń
 11. Niby proste a zagmatwane i proszę o jednoznaczną podpowiedź. Złożyłam pismo do ZUS-u, przegrałam sprawę w sądzie ale nie składałam apelacji . Czy w związku z tym mam już iść do sądu?
  Proszę kogoś o jasną informację, bo nie wiem jakie znaczenie będzie miało to, że nie składałam apelacji,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Boże co tu jest zagmatwane? W ZUS składasz w trybie kpa wniosek o wznowienie wypłaty emerytury bo ustała
   przesłanka na podstawie której ZUS ją zawiesił.
   A do Sądu Okręgowego (bo to jego wyrok jest prawomocny)składasz w trybie kpc wniosek o wznowienie
   postępowania. Możesz przy okazji we wniosku (albo później na rozprawie) żądać wypłaty zaległych świadczeń wraz z odsetkami. Tak że musisz iść i do ZUS i do Sądu
   Krzysztof

   Usuń
  2. PANIE KRZYSZTOFIE bardzo dziękuję za te informacje i proszę o wzór o wznowienie rozprawy w SO. Czy potrzebny będzie odpis wyroku z uzasadnieniem ?

   Usuń
 12. Myślę, że teraz nie ma to żadnego znaczenia. Musi pani sie po prostu odwołać od wyroku SO.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem w takiej samej sytuacji-przegrałam w Sądzie Okręgowym i nie składałam apelacji.Co w tej sytuacji robić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba złożyć do Sądu Okręgowego skargę o wznowienie postępowania. Ma Pani na to 3 miesiące o dnia 22.11.2012 r.Jednocześnie zalecam złożyć o wniosek o wypłatę zaległych świadczeń z wnioskiem do samego ZUS-jest to precedensowa sprawa i ponieważ tutaj jest tylko 30 dniowy termin warto też tą drogą spróbować i nie zamykać jej sobie na wstępie.

   Usuń
  2. Dlaczego "skargę" a nie po prostu "wniosek" ?

   Usuń
  3. Dlaczego skarga a nie wniosek? Po prostu na tym etapie dochodzenia swoich racji tak to się zgodnie z prawem nazywa.

   Usuń
  4. A możesz wskazać przepis? bo "skarżymy" wyrok ale o wznowienie postępowania "wnioskujemy"

   Usuń
  5. Ja również jestem pewna,że to ma być skarga.
   Samo słowo skarga,znaczy że czujesz się pokrzywdzony i się skarżysz w tym przypadku na wyrok.

   Usuń
  6. skarga - inf. z sądu okręgowego. Pozdrawiam, Maria.

   Usuń
 14. Chyba nie chodzi o to kto pierwszy.Nie wszyscy czytają linki i są tak bystrzy jak Zyzka. Zarozumialstwo Zyzki spowodowało moją ostatnia wizytę na tej stronie.Żegnam.
  Emerytom co mają pytania radzę zwracać się bezpośrednio do źródła czyli do ZUS.Odpowiadają na wszystkie zadane pytania.
  Pan Zyzka nie jest żadnym autorytetem i jego opinie są opiniami prywatnymi nic nie wnoszącymi do spraw związanych z wyrokiem TK.Pozdrawiam emerytów żegnam Michał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I znów niegrzeczny komentarz!!!
   Pani Iza nasza Adminka czyli "zyzka" dzięki której ten blog powstał i działa na pewno nie jest zarozumiała
   tylko Ty szanowny Michale jesteś zwykłym gburem i może
   lepiej że nie będziesz na ten blog zaglądał
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Ps. I jeszcze jedno:
   To nie ZYZKA odpowiedziała na twój post z linkiem do ZUS tylko inny użytkownik tego bloga (zresztą też
   niegrzecznie)Mizerne pojęcie o informatyce i blogach masz Michale
   Krzysztof

   Usuń
  3. Proszę Państwa, Nie przejmujmy się złośliwymi komentarzami. Lepiej je ignorujmy, albo odpowiadajmy, np. Wrrrrrrrrrrrr

   Usuń
  4. Panie Michale, ta osoba, która Pana uraziła to nie p. Iza, nasza Adminka czyli "zyzka", tylko ktoś anonimowy zacytował, ze "zyska" pierwsza podała o 15:59:00 ten komunikat ZUS. I zupełnie niepotrzebnie ta osoba Pana zraziła, bo Pan nie musiał czytac całego bloga i podał tę informację w dobrej wierze. Proszę sie nie obrażać.
   Pozdrawiam. Malgorzata

   Usuń
  5. Przyjmuję sprostowanie Pani Małgorzato wracam pozdrawiam Michał.

   Usuń
  6. Miło mi:-) A tak na marginesie prosze Państwa, my jestesmy taką jedną wielką rodziną, mieliśmy wspólny cel, już jestesmy bardzo blisko osiągnięcia tego celu, a wiec wykazujmy więcej cierpliwości dla tych, którzy nie maja czasu czytać całego bloga od a do z. I powstrzymajmy się od złośliwości.
   Pozdrawiam
   Malgosia

   Usuń
 15. A ja BARDZO dziękuję za bloga, podziwiam Panią Administrator i proszę Państwa o trochę więcej luzu, przecież nie jesteśmy jeszcze tacy starzy, a przy tym zawzięci, zacietrzewieni... Radujmy się tym co osiągnęliśmy i życzmy sobie życzliwości od ludzi sami ją dając :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Adminko, większość z nas jak do tej pory nie sprawiała kłopotów i nie było chamstwa, wspólnie przeżywaliśmy ten trudny okres, ale teraz najprawdopodobniej osoby , które od niedawna korzystają z bloga zachowuja się nieelegancko.Mam nadzieję, że to nieliczni , proszę niezałamywać się , zawsze znajdzie się jakaś czarna owca. A my wspólnie od początku przejdziemy tę drogę. Mamy już bliżej niż dalej, chociaż czekają nas Sądy Apelacyjne. Wstyd mi , jak czytam takie komentarze. Co niektórzy czekali na gotowe a teraz jeszcze mieszają i emanują złymi emocjami, Wanda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też sądzę, że to chyba osoby, które dopiero zaczęły czytać bloga.

   Usuń
 17. Ostatnio często zaglądam na stronę i czytam wszystkie opinie i odpowiedzi. Pragnę bardzo podziękować za prowadzenie strony Wszystkim osobom którzy się przyczynili do jej powstania i kontynuowania.
  Teresa S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zżyłam się z wami jak z rodziną .Bolą mnie te złośliwości emerytów.Dzięki temu blogowi łatwiej było żyć z naszymi problemami.Zaniedbałam dom .ponieważ jak narkotyk mnie wciągnął blog .Dziękuję Zyzko ,Adrianie i krzysztofie .

   Usuń
  2. E, nie wierzymy w zaniedbanie domu, ale miło jest, gdy to co zrobiliśmy i robimy - zwyczajnie cieszy :)

   Usuń
  3. I jak to fajnie brzmi: ,,zżyłam się z Wami jak z rodziną''. Oj, ładnie :)

   Usuń
  4. W "rodzinie" dotąd jest milusieńko dopóki nie chodzi o ....pieniądze, więc co się dziwić że i tu atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa :)

   Usuń
 18. Gorzej niż z małymi dziećmi................
  Od pewnego czasu na blogu jest tak, ze myśle, ze lepiej jak nie będę uczestniczyć w tej żenującej farsie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady,człowieku.Czy tu ktoś kogoś obraził?Po prosu ludzie czasem,może zbyt emocjonalnie podchodzą do tego tematu,faktycznego odzyskania zabranych im praw i pieniędzy.Mnie się wydaje ,że nie ma się co im dziwić.Włączcie telewizor lub poczytajcie komentarze pod byle jakimi artykułami na portalach internetowych,tam to dopiero bagno.Tu jest jeszcze całkiem kulturalnie i spokojnie.Oby tak dalej.
   Pozdrawiam
   Krystyna z Olsztyna

   Usuń
 19. Bardzo dobrze ,że taki blog powstał bo mogliśmy śledzić tok postępowania w naszej sprawie i należą się podziękowania dla tych, którzy zajeli się tą sprawą.Należy cenić tych ludzi za ich upór i wiarę w zwycięstwo.Kto nie ma do czynienia z przepisami prawnymi to myśli ,że jest to takie proste ale niestety nie , przepisy są tak skomplikowane ,że i radcy prawni nieraz mają kłop[oty z ich interpretacją.Więc więcej cierpliwości i wyrozumiałości.

  OdpowiedzUsuń
 20. Też tak sądzę a wybór jest wolny, nikt nie musi z bloga korzystać komu się on nie podoba, ale dzięki blogowi wiele osób miało na bieżąco informacje o naszej sprawie i nie czuli się jak zagubieni podróżni w buszu czyli w gąszczu przepisów. Ja osobiście bardzo dziękuję wszystkim, którzy sprawili że ten blog działa oraz tym, którzy w miarę posiadanej wiedzy i doświadczeniu dzielili się nią z nami i podtrzymywali nas na duchu - pozdrawiam wszystkich życzliwych - Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam ! Dzisiaj dowiedziałam się ,ze 28.12.2012r w SA w Gdańskuodbędzie się moja sprawa o wypłatę zawieszonej emerytury..Przy okazji powiedziano mi ,że mimo wygranej w TK nie jest takie oczywiste,że wyrok SA będzie korzystny.Brak doinformowania nie wiem.Dziwne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale kto Ci to powiedział,sędzia,bo chyba nie panie z ZUS? Oj, coś raczej ściemiasz.

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie, dzięki bardzo za rzetelne wytłumaczenie tematu, już lepiej chyba nie można było wyjaśnić.Każdy musi indywidualnie rozwiązywać swoją sprawę, ponieważ każdy ma ją na innym etapie. Ja mam np. we wtorek sprawę w Sądzie Apelacyjnym i wnoszę uzupełnienie do apelacji, którą złożyłam w Sądzie w marcu 2012 r., po to żeby Sąd rozpatrzył moją sprawę w aktualnym stanie prawnym. A zatem robię wszystko po kolei jak przewiduje prawo. Pozdrawiam .

   Usuń
  3. DO z 9,41.
   Czy to jeszcze jeden dowód, że nie żyjemy w państwie prawa?
   Czy sędziowie będą wydawać wyroki zgodnie z zaleceniami ZUS-u?
   To już ,,przerobiliśmy".
   Co nas - Polaków i emerytów - czeka?
   Pożyjemy-zobaczymy.Elżbieta.

   Usuń
 22. A ja dalej nie wiem czy dostanę zaległe świadczenia czy nie ????
  Nie poszłam na "wojnę" z ZUS do sądu, nadal pracuję - złożyłam 2 wnioski - osobno o przywrócenie świadczenia i osobno o zwrot zaległych zawieszonych świadczeń.
  Na pewno dostanę wypłatę bieżących emerytur ale nie wiem czy takie osoby jak ja / nie skarżące ZUS i pracujące dalej / też będą musiały ciągać ZUS po sądach o wypłatę wcześniejszych zaległych pieniędzy ???
  Ja już nic z tego nie rozumię - nie rozumię Komunikatu ZUS !!!!
  Przepraszam wszystkich ale mimo że czytam i czytam i czytam nic z tego nie rozumię - tak to jest sformuowane że każdy może sobie interpretować jak chce.
  Miejcie cierpliwość i może ktoś bardziej oświecony mi jednoznacznie odpowie na to moje pytanie:
  Dostanę zwrot z ZUS czy będę musiała chodzić po sądach ????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W świetle wiedzy na ten moment wygląda na to,że świadczenie powinno zostać zwrócone.A jak się zachowa ZUS to niestety musisz czekać cierpliwie na decyzję.

   Usuń
 23. Do postu z 10:21. Czy w związku z nową sytuacją prawną można wnieść uzupełnienie apelacji ustnie już na sprawie? - też mam sprawę apelacyjną we wtorek - może Pan Krzysztof będzie wiedział? i jeszcze proszę Panią Sandrę aby podała w jakim mieście otrzymała pozytywny wyrok- pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strona w trwającym postępowaniu cywilnym w każdym momencie może składać wnioski, przedstawiać nowe dowody itd więc uważam że na rozprawie można ustnie albo na
   piśmie wnieść dowolny wniosek, Sąd może go przyjąć lub odrzucić. Jak wynika z tego co napisała o swojej sprawie Pani Sandra sądy powinny orzekać o wypłacie emerytury od 1.10.2011, ale polskie sądy są niestety
   nieprzewidywalne
   Krzysztof

   Usuń
  2. Wyrok by w Szczecinie. Pozdrawiam

   Sandra

   Usuń
 24. Dzisiaj telefonował do Sądu Apelacyjnego, gdzie mam złożoną apelację - data wpływu 19.04.2012 r. Odpowiedziano mi, że czas oczekiwania jest od 7 - 8, nawet 9 miesięcy. W tej chwili rozpatrują sprawy z miesiąca marca. Do mojej sprawy nie ma jeszcze sędziego referenta i w związku z tym mam nadal czekać na wezwanie. Jednak po wyroku TK może też tak być, że posiedzenie będzie niejawne i prześlą wyrok na adres domowy,jak również otrzyma też ZUS.

  OdpowiedzUsuń
 25. Panie Krzysztofie bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam!
  Prosimy o wzór wniosku do sądu o wznowienie postępowania.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam
  czy emerytowi (kobieta - rocznik 52r.), która nabyła prawo do emerytury w roku 2007 będzie przysługiwało prawo do "odwieszenia" emerytury - dodam ,że pracuję dotąd nie rozwiązywałam umowy o pracę - chciałabym jeszcze trochę popracować:) emeryturę została mi zawieszona w X.2011.
  złozyłam wnioski do ZUS, ale zastanawiam się czy w ogóle wyrok Trybunału dotyczy osób które są w sytuacji takiej jak ja, tzn. nabyły prawo emerytalne przed 2008r.??
  dziękuję z góry za opinię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że się należy.

   Usuń
  2. Dotyczy wszystkich osób, które pobierały emeryturę do 01.01.2011 r.

   Usuń
  3. Przepraszam dotyczy osób, które miały przyznaną emeryturę do 01.01.2011 r.

   Usuń
  4. wielkie dzięki!!! czekam z niepokojem na decyzje Zus. początkowo miałam wątpliwość czy dotyczy to "zawieszonych" emerytów, którzy swoje prawa emerytalne nabyli przed 2008, ale powyższe komentarze i sama treść wyroku chyba nie powinny rodzić takich wątpliwości.. pozdrawiam

   Usuń
 28. Powiedziano mi w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku , kiedy próbowałam dowiedzieć się o termin rozprawy. To tak dla informacji. Anonimowa z 9:41.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto dokładnie powiedział Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, że nie wiadomo jaki będzie wyrok? To ważne!

   Usuń
 29. Do anonimowego z 1 grudnia 14:03 . Taką odpowiedz uzyskałam od Pani w Sadzie Apelacyjnym, niestety nie znam nazwiska. Dowiedziałam się również , że sama muszę zadzwonić jaki będzie wyrok , ponieważ nie mogę uczestniczyć w rozprawie.Pozdrawiam Hanna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hanno,zapewne żle zrozumiałaś. W sprawach tego typu można nie uczestniczyć ALE TO TY O TYM DECYDUJESZ a nie Sąd. Z Sądu dostaniesz powiadomienie, gdzie będzie napisane,że wstawiennictwo nie jest obowiązkowe jeszcze raz powtarzam TO TY O TYM DECYDUJESZ czy będziesz uczestniczyć w sprawie czy nie.Osobiście radzę być.

   Usuń
 30. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie może Pani uczestniczyć w sprawie?

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy wiadomo, może w jakim terminie ZUS powinien rozpatrzyć wniosek o wypłacenie zaległych emerytur wraz z odsetkami? Czy ma na to jakiś przewidziany ustawowo termin?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, ten blog przywrócił mi nadzieję, na to że jednak jest trochę sprawiedliwości w tym kraju.
  Iwona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma 30 dni na wydanie decyzji (od daty złożenia wniosku).

   Usuń
 32. Roboczyh, czy kalendarzowych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście,że kalendarzowych

   Usuń
 33. Do anonimowego z 21:33. Nie mogę uczestniczyć w sprawie, gdyż mieszkam Toruniu i mam w tym czasie kontrolę w pracy. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam.
  Dzisiaj dostałam odpowiedź z ZUS-u. Do wniosku o odwieszeniu Emerytury potrzebny jest jeszcze druk ZUS Rw-73 czyli wypełnione oświadczenie emeryta o zamiarze osiągania lub nieosiągania przychodu. Druk ten przysłano mi. Muszę go wypełnić i odesłać i w ciągu 30 dni otrzymam decyzję z ZUS-u.
  Pozdrawiam
  Miecia

  OdpowiedzUsuń
 35. Czy już ktoś otrzymał decyzję odmowną z ZUS po rozpatrzeniu wniosku o wznowienie wypłaty i zwrot zaległych świadczeń?Czy ktoś wie jak powinno wyglądać odwołanie od takiej decyzji odmownej? oczywiście odwołanie do Sądu Okregowego- Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych? bo czas bardzo się kurczy. Czy odwołanie wysłać do ZUS czy lepiej do Sądu? Proszę o pomoc!
  Emerytka z Płocka

  OdpowiedzUsuń
 36. Czy ktoś z Państwa otrzymał odpowiedż z ZUS na wniosek - art.135 ustęp 1? Pozdrawiam, Maria z Zamościa.

  OdpowiedzUsuń
 37. Oj, coś mi się wydaje, ze nie w tym kierunku, co trzeba idzie ukierunkowanie nas przez p. Krzysztofa.
  W związku z tym pytanie:
  - Po co ustawa w proponowanej wersji, która nic nie daje przegranemu w SA, skoro dalej emeryt bedzie musiał w łóczyc się po sądach. A podobno ona jest po to, by przywrócić stan prawny zgodnie z TK.Propozycja ustawy jest jasna i przejrzysta. Jednak poczekajmy i na razie postępujmy tak jakby jej nie było. Niedługo wszystko się wyjaśni.
  Dla przypomnienia moja sytuacja ,jestem sprzed, w SO I SA przegrana, a jednak ZUS przywrócił mi wypłatę emerytury na podstawie wniosku. Elżbieta

  OdpowiedzUsuń