19 września 2013

Jeszcze o projektach ustaw rekompensacyjnych.

18.09.2013 r.

Chciałbym po raz ostatni wrócić do swoich wątpliwości co do treści  projektu rządowego:
Na początek art. 3.:
Art. 3. Przepisy ustawy nie mają zastosowania do emerytów, którym wypłata
zawieszonej emerytury została ustalona na podstawie prawomocnego wyroku sądu,
z wyjątkiem przepisów art. 6.
Z pozoru nie budzi on zastrzeżeń, bo niby mówi o wypłacie, ale jasny byłby tylko wtedy gdyby napisano:
Art. 3. Przepisy ustawy nie mają zastosowania do emerytów, którym wypłacono już
zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku sądu, z wyjątkiem przepisów art. 6. Osoby te mogą  złożyć wniosek o należne odsetki do dnia dokonanej wypłaty

Uważam że w zapisie jest haczyk a są min słowa „została ustalona”
No a dalej mamy bardzo ciekawy art. 8 o treści:
Art. 8. 1. Organ rentowy zawiesza postępowanie w przypadku gdy emeryt złożył, przed
dniem wejścia w życie ustawy, odwołanie do sądu od decyzji tego organu w przedmiocie
wypłaty kwoty zawieszonej emerytury.
2. Organ rentowy podejmuje na wniosek emeryta postępowanie zawieszone z przyczyny
określonej w ust. 1, w przypadku gdy sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania
w związku z wycofaniem przez emeryta odwołania.
Przecież ZUS jest doskonale poinformowany kto z emerytów odwołał  się od decyzji zawieszającej z 2011 r., (a to było na pewno przed dniem wejścia życie projektowanej ustawy) , jak też kto odwołał się w 2013 r. od decyzji odmawiającej wypłaty zaległych.
Zatem w majestacie prawa ZUS zawiesi postępowanie tym co złożą wnioski w myśl nowej ustawy, a należą do wyżej wymienionych . I tu bez wyjścia znajdą się ci co już prawomocnie przegrali w sądach apelacyjnych. Oni przecież nie mogą wnioskować do sądu o umorzenie postępowania, jedyne co mogli zrobić to złożyć skargę kasacyjną, wycofanie kasacji nie może być traktowane jako umorzenie postępowania, bo kasacja to środek nadzwyczajny. Jak się ją wycofa to pozostaje prawomocny wyrok SA i brak podstawy do wznowienia postępowania.
I tak przegrani z winy polskich sądów, dalej będą przegrani, chyba że w ich imieniu ktoś znów złoży skargę do TK, to wtedy jeśli dożyją, mają szansę po ewentualnym pozytywnym wyroku TK, no i pewnie zwrot dostaną Ci co wygrają w ETPCz
Każde odroczenie wypłaty w czasie jest korzystne dla rządzących, po za tym mam wiele wątpliwości czy roszczenie o wypłatę zaległych, składane zgodnie z projektami ustaw rekompensacyjnych,  podlega dziedziczeniu, w projektach ani słowa na ten temat, a dotyczą przecież ludzi u schyłku życia.
19.09.2013.
Prace nad ustawą rekompensacyjna w KPRM
Zachęcam wszystkich do śledzenia przebiegu procesu legislacyjnego interesującej nas ustawy. Wczoraj zwróciłem  uwagę, że ust 2 art.8 projektu eliminuje z beneficjentów ustawy wszystkich „sprzed” którzy przegrali apelacje , niezależnie czy wnieśli kasacje czy nie. W myśl tego projektu tym osobom, moim zdaniem, ZUS zawiesi postępowanie, bo złożyli odwołania od decyzji odmawiającej wypłaty zaległych i nigdy ich nie odwiesi, bo te osoby nie mają możliwości zwrócenia się do sądu o umorzenie postępowania, np. w przypadku tych co złożyli kasacje wycofanie kasacji i umorzenie w SN nie umarza postępowania przed sądem apelacyjnym, nadal obowiązuje prawomocny wyrok SA, a ci co nie złożyli kasacji też nic nie mogą zrobić nie przesłanek do wznowienia postępowania przed SA. Pisałem też o tym w komentarzach, gdzie stwierdzono, że nie mam racji bo umorzenie kasacji to umorzenie postępowania. A tak nie jest i dowodem na to jest stanowisko RCL do projektu z 9 września, dostępne na stronach RCL. Jest w nim napisane, że:

„Tak skonturowany przepis uniemożliwi podjecie przez organ rentowy zawieszonego postępowania we wszystkich innych przypadkach w których sąd wyda prawomocne orzeczenie kończące postępowanie. Zatem podjecie przez organ rentowy zawieszonego postępowania w związku ze złożeniem przez emeryta odwołania do sądu powinno nastąpić w każdym przypadku wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia, z wyjątkiem prawomocnego wyroku sądu w przedmiocie ustalenia wypłaty zawieszonej emerytury o którym mowa  w art. 3 projektu ustawy.”

To stanowisko RCL jest także budujące z innego powodu, jak bowiem widać przez „ustalenie wypłaty” RCL rozumie jedynie pozytywne dla emeryta zakończenie sprawy czyli uznanie jego skargi przez SA i nakazanie ZUS wypłaty
pozdrawiam
Krzysztof


180 komentarzy:

 1. Czyli ci z negatywnymi prawomocnymi wyrokami w SA mogą spać spokojnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już za kilka dni będzie znana ostateczna wersja projektu ustawy przyjęta przez Radę Ministrów i skierowana do Sejmu. Wtedy będzie można zacząć spokojniej oddychać... ;)

   Usuń
  2. No i ci SPRZED są w punkcie wyjścia a pisałam,żeby nie dzielić skóry na niedźwiedziu.
   Ja już mam tego dosyć. Jestem w SN ale nie mam pewności jaki będzie finał a o TPCz nawet nie myślę.

   Zastanawiam się czy wygrana w TPCz jest wypłacana przez nasz rząd?
   Krystyna

   Usuń
  3. Tak, przez państwo, które przegrało.

   Usuń
 2. Panie Krzysztofie ma pan racje też tak to odbieram.Chyba ze zapis zostanie zmieniony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam sprawę 10 grudnia 2013 w SO proszę o podpowiedź czy mam ją wycofać, czy może będzie szybciej ustawa.
  Co mam robić? ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do 10 grudnia wszystko będzie jasne i zdążysz wycofać. Na razie spokojnie czekaj. ;)

   Usuń
 4. Nic nie wycofywać! Proszę czytać blog na bieżąco, jeszcze nie wiadomo kiedy będzie ustawa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzysztofie.
  Dokonałeś analizy zapisu art.8 ust. 1 z którą pozwolę się nie zgodzić. Oczywiście nie wiemy, co projektodawca miał na myśli, ale:

  Zgodnie z art.8. 1 Organ rentowy zawiesza postępowanie w przypadku gdy emeryt złożył przed dniem wejścia w życie ustawy, odwołanie do sądu od decyzji tego organu w przedmiocie kwoty zawieszonej emerytury.
  Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika, że przedmiotem odwołania miałaby być - KWOTA ZAWIESZONEJ EMERYTURY.

  Żadna wydana przez ZUS decyzja nie dotyczyła kwoty zawieszonych świadczeń.
  Nie mogły więc zaistnieć odwołania do sądów a tym samym nie istnieją żadne wyroki sądowe w tym przedmiocie.
  Nikt więc z beneficjentów nie podlega rygorom wynikającym z art. 8 ustawy.

  W związku z powyższym oraz przy zastosowaniu art. 2 ustawy wszyscy mają pełne prawo do otrzymania świadczeń, których wypłaty ZUS im odmówił.

  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ulo, czy można Panią prosić o szerszy komentarz do uwag RCL z 18 września do projektu ustawy?

   http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/170087/katalog/170114

   Usuń
  2. Ulu05!!
   Chciałbym abyś miała rację, ale po co w takim razie zastrzeżenia RCL zgodne z moimi zastrzeżeniami? Moim zdaniem nie masz racji, ponieważ każde odwołanie od decyzji ZUS jakie składał "zawieszony" czy to złożone jeszcze w 2011 r. jak i w 2012 r. czy 2013 r. jest właśnie niczym innym jak odwołaniem od decyzji organu rentowego w przedmiocie kwoty zawieszonej emerytury. I znów mamy problem z wykładnią gramatyczną(językową)
   jeśli "w przedmiocie kwoty" to oznacza to kwotę dokładnie nie ustaloną. Gdyby było tak jak piszesz to zapis w ustawie powinien brzmieć: "odwołanie do sądu od decyzji organu rentowego odmawiającej wypłaty zawieszonej emerytury"
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Zaraz, zaraz. A może ten zapis dotyczy sytuacji osób, które odpuściły sobie całkowicie drogę prawną (nie odwoływały się od decyzji o zawieszeniu emerytury), a po ogłoszeniu wyroku TK zwróciły się do ZUS z wnioskiem o wypłatę zaległych świadczeń? Bo w takich przypadkach ZUS z pewnością wydawał decyzje - rzecz jasna odmowne.
   Krzyżak

   Usuń
  4. Panie Krzysztofie, ja swoje "boje" zaczęłam w 2011 SO.w 2012 SA i dalej SN/. wnosiłam o UCHYLENIE decyzji o wstrzymaniu wypłaty emerytury.Nigdzie nie wspominałam o kwocie zawieszonej emerytury i tak chyba robił każdy bo przecież unieważnienie tej decyzji jest sednem sprawy. , jakoby ona nigdy nie istniała w obrocie prawnym.
   Jestem "po"
   Pozdrawiam
   Basia   Usuń
  5. Krzyżaku, Ulo05 - obyście to Wy mieli rację!
   Proszę wszystkie siły nam przyjazne do rozwikłania tego problemu. Ta ustawa musi być precyzyjna bez możliwości interpretacji. Za dużo nas to kosztowało!
   Zobaczcie przejmujący wpis z 15:19:
   Anonimowy19 września 2013 15:19


   Czy może mi ktoś powiedzieć, czy moje pieniądze,które mi się należą z ZUS-u z zawieszonej emerytury będa mogły być wypłacone spadkobiercy gdyż ja nie wiem czy dożyję tego momentu. Jestem chora. Bardzo proszę o informacje.
   Odpowiedz
   Odpowiedzi

   Anonimowy19 września 2013 15:38

   To najsmutniejszy wpis jaki czytałam na tym blogu. Bądź dobrej myśli. Ustawa powinna szybko wejść w życie i otrzymasz należne pieniądze. Przeznacz je na leczenie. Życzę Ci poprawy zdrowia i koniecznie zadbaj o siebie. O spadkobierców każdego z nas ustawodawca się zatroszczył przez odesłanie do stosownych regulacji prawnych. Nasze pieniądze nie przepadną.
   Trzymaj się! Pozdrawiam, D.

   Usuń
  6. Basiu z 17:34
   Przecież wymagano od nas, aby w odwołaniach od decyzji ZUS podawać wartość (kwotę) przedmiotu sporu.

   Usuń
  7. Krzysztofie,
   Kwota - to jest ściśle określona stawka.
   Według mnie nie ważne kto z nas ma rację - ale ten przepis jest "martwy".
   Miałby on zastosowanie wówczas gdyby ZUS wydał mi decyzję, że nie wyplaci mi X zł a ja odwołałabym się od tej decyzji.
   Na dzień dzisiejszy, niezależnie od dyskusji RCL, może być wykorzystany dla nas z korzyścią.

   Po wprowadzeniu ustawy możemy wystąpić do ZUS o ustalenie i wypłatę zaległych z odsetkami bez żadnych dodatkowych zabiegów połączonych z wycofywaniem spraw.
   No cóż, brak precyzji w zapisie może prowadzić do negatywnych skutków dla obu stron i nie musi być toposzkodowany emeryt.
   pozdrawiam serdecznie
   Ula05

   Usuń
  8. Ulo05, ale w piśmie procesowym wymagano od nas, aby podawać kwotę przedmiotu sporu.

   Usuń
  9. Halo 18:07
   Odpowiadam. W tym czasie w którym ja kierowałam sprawę do Sądu / X. 2011.r./ nikt nie żądał ode mnie podania wartości sporu.
   Sprawy w SO i SA przegrałam,dopiero SN /kasację składałam przed wyrokiem TK/uchylił ten wyrok i skierował do ponownego rozpoznania przez SA.
   Moje żądanie to, tak jak wspomniałam UCHYLENIE DECYZJI
   Pozdrawiam
   Basia

   Usuń
  10. Może wcześniej nie wymagano, ale od większości z nas wymagano podawać tę kwotę !

   Usuń
  11. Wydanie decyzji w pewnym przedmiocie a podawanie wartości sporu w trakcie prowadzonego postępowania sądowego to są dwie różne kwestie.

   Art. 8 ustawy dotyczy osób dla których ZUS wydał decyzję o nie wypłaceniu im określonych kwot a oni od tych decyzji odwołali się do sądu.

   Przedmiot wartości sporu był wymagany już przez sąd.
   Prosze więc zwrócić uwagę na kolejność zdarzeń.
   Ula05

   Usuń
 6. Dzisiaj otrzymałam odpis wyroku SO.S,ad na podstawie art.477 14&2 kpc przyznał prawo do wypłaty emerytury za okres 1.10.2011-21.11.2012r.A nie należą się odsetki jakie się domagałam za cały okres.W ocenie Sądu nie można uznać,by wstrzymane świadczenie było z winy ZUS gdyż on zastosował się do obowiązującej wówczas regulacji ustawowej.Taką regulacje należy traktować jako "błąd ustawodawczy"który nie jest objęty regulacją art.85 ust.z 13.10.1998r. o syst,ub.społ,
  Czy składać apelację o wypłatę odsetek za cały okres czy tym się zadowolić, a jak wejdzie ustawa to wtedy złożyć do ZUS.Bardzo proszę kochane Panie doradżcie mi.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy z 17:11,
   Ja na Twoim miejscu dałabym sobie teraz spokój a po wejściu ustawy wystąpisz o odsetki, ktore zgodnie z zapisem w ustawie (jeżeli taki pozostanie)będą Ci przysługiwały.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  2. Jestem z tych "po" i mam pozytywny wyrok SO - bez odsetek.
   Na razie ZUS nie wniósł apelacji. Odczekam jeszcze trochę i napiszę wniosek do ZUS o odsetki.Jeżeli dostanę pismo odmowne to złoże znowu sprawę do SO o odsetki.
   Podeprę się ustawą która mam nadzieje zostanie do końca tego roku uchwalona.
   Nasi kochani blogowi "prawnicy" - czy to jest dobry pomysł ???
   Możecie się nad taką wersją wydarzeń zastanowić i coś podpowiedzieć ????
   Ja już się w tym wszystkim gubię - im więcej czytam tego bloga tym mniej rozumię.
   Może to już przemęcznie całą sytuacją.
   Ala


   Ja mam w planie takie działanie:

   Usuń
  3. do : Anonimowy 19 września 2013 18:06

   Jeżeli wyrokiem SO oddalono żądanie odsetek i nie było apelacji w tej części to nie można składać do ZUS kolejnego wniosku,czekać na nową decyzję i wtedy ją zaskarżyć.
   Sprawa odsetek jest bowiem PRAWOMOCNIE osądzona

   Usuń
  4. Ula05, niestety nie masz racji. W opisanej tu sytuacji Pani nie dostanie odsetek ze wzgledu na art.3 ustawy rekompensacyjnej.

   Usuń
  5. W uzasadnieniu jest napisane : ...w zakresie odsetek właściwa jest w pierwszej kolejności droga administracyjna przed organem rentowym,a postępowanie przed sądem nie może zastąpić obligatoryjnych procedur przedsądowych,zasadnym było nowe żądanie dotyczące wypłaty odsetek przekazać według właściwości do rozpoznania ZUS na podstawie art.464 par.1 k.p.c."
   Czyli coś przegapiłam ???

   Usuń
 7. Jak odnieść projekt ustawy do mojego przykładu? Prawo do emerytury ustalone w 2006, odwoływałam się od decyzji ZUS z października 2011, w SO w 2013 r.(przez rok sprawa była zawieszona) wygrałam a ZUS wniósł apelację od części wyroku - dotyczącą wypłaty zaległych świadczeń. Termin sprawy w SA nie jest jeszcze wyznaczony.
  Pozdrawiam
  Małga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli wejdzie w życie ustawa ,składa Pani wniosek o wypłatę zaległych, ZUS wszczynając postępowanie będzie musiał wycofać apelację aby wypłacić zaległe. Oczywiście zawiesi na ten czas postępowanie.

   Usuń
 8. Panie Krzysztofie - na miły Bóg !!!
  Ciągle pan tylko szuka haczyków i analizuje każdziutkie słowo .....toż to już paranoja....
  Oczywiście nikt nie wie co "autor" ustawy ma na myśli ale takie "gdybanie" też nic nie da...no chyba że zawalimy skrzynki mailami jakieś urzędy. TYLKO WIDAĆ ZE NIKT NIE BYŁ PRZYGOTOWANY NA DYSKSJĘ W SENACIE - nikt nie czyta z polityków swojej poczty . Mają "ważniejsze " sprawy na głowie a wyborcy??? wyborcy ich kompletnie nie interesuja....
  Ja cierpliwie czekam co będzie dalej - nie jestem prawnikiem i nie będę szukała dna w dnie" bo wyląduję w wariatkowie.
  Cytając wasze rozważania już mi zdrowie podupadło ....
  Mar-ka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochani ZAWIESZENI,
   bardzo dobrze że PAN KRZYSZTOF czuwa i analizuje każde słowo ponieważ naszym rządzącym nie ma co ufać!
   Sami się o to prosili żeby im patrzeć na ręce.

   W ustawie powinno być JASNO i WYRAŹNIE NAPISANE ŻE DOTYCZY TO WSZYSTKICH ZAWIESZONYCH.
   NIE JAK TO BYŁO PO WYROKU TK ŻE BYLIŚMY DZIELENI na tych "PO" i "SPRZED"
   Pozdrawiam wszystkich Krystyna

   Usuń

  2. Lepiej szukać niż być słodkim "..."

   Usuń
  3. Pan Krzysztof ma rację zbyt dużo się już wydarzyło należy dmuchać na zimno

   Usuń
  4. Dobrze, że p. Krzysztof trzyma rękę na pulsie - temu rządowi NIE MOŻNA UFAĆ - TRZEBA SPRAWDZAĆ - do tej pory miał rację i nie ma co się oburzać, tylko myśleć i działać żeby znów części nas nie okłamali...

   Usuń
 9. cd.odsetki przyznano mi od 13.01.2013r do dnia zapłaty.Jeszcze tydzień na uprawomocnienie się wyroku w SO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki jest okres uprawomocnienia się wyroku jeżeli ZUS nie wniesie apelacji?
   Mam rozprawę w SO jutro - jestem z tych "po".

   Usuń
  2. Po 7 dniach sprawdzić, czy nie wpłynął wniosek o uzasadnienie, potem na apelację 14 dni od otrzymania uzasadnienia.
   Mogą też wnieść "apelację wprost"- w terminie 21 dni od daty wyroku.

   Usuń
  3. Dziękuję ! :)

   Usuń
 10. Obawiam się że Pan Krzysztof ma rację, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że się nie mylił przedstawiając swoje stanowiska.

  OdpowiedzUsuń
 11. Krzysztof! Jak masz pod reka mlotek, walnij sie w glowe i zamilcz. Jeszcze pare dni i wszystko sie wyjasni. Ty tj. Twoja zona jest w szczegolnej sytuacji, mozna powiedziec w pulapce,nie strasz swoja sytuacja tych co maja jak na razie pewne na 99%. pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do anonim z 18.09

   Kto ma wygrane na 99% chyba tylko ci co wygrali w sądach i są "PO".

   Pan Krzysztof ma RACJE.

   Bo w ustawie powinno być JASNO i WYRAŹNIE NAPISANE ŻE DOTYCZY TO WSZYSTKICH ZAWIESZONYCH. NIE JAK TO BYŁO PO WYROKU TK ŻE BYLIŚMY DZIELENI na tych "PO" i "SPRZED"
   Krystyna

   Usuń
  2. Krystyno, Jezeli slyszalas wypowiedzi min. Kamysza i prem. Tuska na interesujacy temat to nie widze sensu rozbierania kazdego zdania napisanego przez blogowiczow na czynniki pierwssze - obawy,analizowanie,gdybanie, powinno byc,bo ktos pi....nol glosno lub po cichu puscil baka, poczekajmy te pare dni. Pozdrawiam wszystkich tych przed i tych po.P Krzysztof ma zawsze racje, nawet gdybynie nie mial.kich

   Usuń
  3. Pani Krystyno-cieszę się,że sa tu takie osoby jak Pani.Szkoda ,że nie wszyscy maja tyle taktu. np 18.09

   Usuń
  4. Anonimie z 18,09
   Jak nie chcesz to nie korzystaj z cennych rad Pana Krzysztofa PUKNIJ SIĘ W GŁOWĘ i ZAMILCZ!.
   Ja i większość bardzo cenimy sobie wszystkie wpisy Pana Krzysztofa.
   Dziękujemy
   Irena

   Usuń
 12. A ja mam takie odczucie że CAŁA projektowana ustawa będzie dotyczyła tylko tych "po" - dostaną wszyscy kasę i ci co byli w sądach i ci co nie byli.
  Odsetki również im wypłacą.
  I tak to będzie znowu jak z wyrokiem TK.
  Wygrani co po 8.01.2009 r.
  Obym się mylił bo sam jestem "przed".
  A my znowu wpadamy w sidła "interpretacji" blogowych prawników - jak ktoś to nazwał wcześniej.
  Szczerze?? Sam się już nakręciłem ale im więcej czytam tych roztrząsań tym bardziej dochodzę do wniosku że znowu sobie robimy wielki apetyt - no bo znowu nie ma konkretnych dat.!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przeczucie zachowaj dla siebie, bo ono nic nie wnosi.

   Usuń
 13. Przecież Pan Krzysztof nikogo nie straszy, tylko chce zwrócić uwagę na te szczególne przypadki . Największe pretensje do Pana Krzysztofa mają te osoby, które sprawy mają wygrane na 100% tj. Ci "po" ale przecież takich przypadków jak Pana Krzysztofa jest bardzo dużo i osoby te też chciałyby aby w stosunku do nich przepis był przejrzysty i czytelny i aby został tak napisany żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości czy go ustawa dotyczy czy nie. Właśnie w tej chwili trzeba o tym mówić i pisać bo jak ustawa wejdzie w życie to znowu będzie za późno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko nie wszyscy zlozyli apelacje.

   Usuń
 14. Ależ nikt nie ma do Pana Krzysztofa pretensji.Pan Krzysztof jak każdy inny blogowicz ma prawo wyrazić swoje zdanie.Lepiej na zimne dmuchać i czasami wymienić swoje zdanie niż obudzić się z ręką w nocniku. Pan Krzysztof też jest potrzebny na blogu.Pozdrawiam W.

  OdpowiedzUsuń
 15. Panie Krzysztofie,
  proszę tak trzymać bo jak wszystko będzie ustalone to nic się już nie zrobi.
  Dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Do anonima z 18.28.jEŻELI ZUS NIE WNIESIE APELACJI DO 3 TYGODNI TO WYROK SIĘ UPRAWOMOCNI.

  OdpowiedzUsuń
 17. przeniesione z zakładki WYGRANE

  Anonimowy 19 września 2013 14:57
  W Sądzie Okręgowym w Zamościu wszystkie sprawy wygrane z odsetkami (rozprawy 18.09.2013r)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super że w SO w Zamościu są wygrane ale na pewno są to osoby z grupy PO.

   Usuń
 18. Bez podziału na "sprzed" i "po"

  OdpowiedzUsuń
 19. Jutro mam sprawę w SO.Czy w obecnej sytuacji jaka jest a jestem "przed" należy prosić o wyrok wraz z uzasadnieniem ,bo na pewno przegram?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Niekoniecznie musi Pani przegrać .Proszę nie wyprzedzać biegu wypadków. Chociaż to dobrze , że psychicznie jest Pani przygotowana i na przegraną - mniej zdrowia będzie to kosztowało. Moze warto wziąć ze soba , i dołączyc na rozprawie do akt - podac sędziemu i patrzec , czy jest to zaprotokołowane - ksero 2 wyroków Sądu Najwyzszego dla osób "przed ". Zaraz po ogłoszeniu wyroku mozna poprosic o odpis wyroku z uzasadnieniem , a zaraz po rozprawie napisac wniosek o wydanie odpisu wyroku z uzasadnieniem 3 egzemplarze , w tym 1 dla Pani . Złozyc od razu na biuro podawcze , na Pani egzemplarzu pracownik biura musi przybic pieczec z datą - że przyjął . I czekac , aż przyślą do domu pocztą .Pozdrawiam

   Usuń
  2. Ja mam sprawę 10 października w SA i cóż ? A no nic. Jestem sprzed. Jak przegram to nie będę musiała wycofywać sprawy.Po wejściu ustawy wystąpię do ZUS-u o wypłatę zaległych a jak wygram to ZUS na podstawie wyroku wypłaci mi.Jestem optymistycznie nastawiona .
   Na dwoje babka wróżyła.
   k

   Usuń
 20. A ja jestem sprzed i 11.10.br. mam sprawę w SO w Łodzi. Wiem.że ją przegram bo łódzcy sędziowie mają gdzieś ustawy
  i przepisy, kierują się swoim tokiem rozumowania bo są niezawiśli. Dlatego złożę wniosek o wycofanie pozwu
  i umorzenie postępowania.Dziękuję wszystkim ,którzy przyczynili się do powstania blogu.Dzięki blogowiczom jestem na bieżąco w sprawie zawieszonych emerytur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest dobry pomysł , ale każdy decyduje sam w swojej sprawie...

   Usuń
  2. nie wycofuj

   Usuń
 21. Znowu rozplatała się afera, a wczoraj było tak przyjemnie na blogu, aż miło było czytać.

  OdpowiedzUsuń
 22. Drodzy emeryci.
  ISTOTĄ USTAWY REKOMPENSACYJNEJ JEST, M.IN. "ZWOLNIENIE" WNIOSKODAWCÓW Z WCHODZENIA NA DROGĘ SĄDOWĄ- TO ISTOTA I ZASADA.
  OD ZASAD I REGUŁ SĄ WYJĄTKI.
  POWTARZAM, USTAWA REKOMPENSACYJNA ZWOLNI NAS GENERALNIE OD PISANIA APELACJI,KASACJI, WCZEŚNIEJ ODWOŁAŃ.
  ADRESATEM-WYKONAWCĄ USTAWY BĘDZIE ZUS,KRUS.
  OCZYWIŚCIE PO TO SĄ SĄDY PRACY I UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH BY ROZPATRYWAĆ SPORY, ALE NIE BĘDĄ ONE MIAŁY TAK TOTALNEJ LICZBY JAK OBECNIE.
  Jest oczywiste,,że ustawa nie będzie w większości dotyczyła tych co już wygrali przed sądami i otrzymali zawieszone świadczenia To oczywista oczywistość.Ustawa zmusi jednak ZUS do wypłaty zaległych odsetek ,których sądy nie zasądzały.Będzie to realizowane na podstawie wniosku emeryta, bo wniosek jest zasadą, tak jak zasada pisemności w polskich sądach.Przecież teoretycznie ktoś może nie chcieć odsetek!!!!
  Więc powtarzam nie panikujmy i nie doszukujmy się jakiegoś podstępu.Obecnie po FUNDAMENTALNEJ ZMIANIE STANOWISKA PRZEZ ZUS, JEGO RADĘ NADZORCZA, MPIPS.... NIE MAMY JUŻ W ZASADZIE "WROGICH" NAM TOTALNIE PRZECIWNIKÓW, chyba,że w "ferworze walki" zaczniemy ich szukać i krzyczeć przedwcześnie ratunku, ratunku!!!!
  Już naprawdę nasz blog zaczyna trochę przypominać kabaret, w którym rywalizuje każdy z każdym i w końcu przestaje to być śmieszne, bowiem też może nie rozmyślnie,
  ale obrażamy naszym sprzymierzeńców/ czytaj senatorów/ zarzucając im jakieś rzekome nieprzygotowanie do obrad w dniu dzisiejszym.
  Nie czekając na ostateczny projekt senatu wydajemy- 'wyrok" w większości niestety nie mając po temu żadnych kwalifikacji
  merytorycznych. Nie mam zamiaru być też tu sędzią, lecz widzę,że od w zasadzie beznadziejnej sytuacji pokonaliśmy wielką drogę-mamy odwieszone emerytury, znaczna cześć ma wypłacone zaległe. Poczekajmy jeszcze trochę, inaczej staniemy się molierowskimi skąpcami,którzy nie darują symbolicznego grosza> W dzieciństwie czytałem powieść Karola Bunscha "Dzikowy skarb", jeden z bohaterów niósł worek złota przez bagno, ale przypominał sobie ,ze zostawił jakąś część skarbu, wrócił doładował worek z kosztownościami i ten worek wciągnął go do bagna - bo był już za ciężki.
  Wyciągnijmy wnioski z tej historycznej powieści......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po cóż to nachalne moralizatorstwo ?
   Dotychczsowe postępowanie rzdzących nauczyło nas ostrożności, niufności i - niestety - podejrzliwości. Zaufałem rządzącym, że mogę dalej pracować i pobierać emeryturę - zaciągnąłem kredyr, by pomóc synowi w zakupie kawalerki, a rządzący mnie oszukali, kredyt musiałem spłacac z pensji, na życie niewiele zostawało. Rządzący byli wobec mnie nieuczciwi,
   dlatego im i sądom - nie ufam. Nie ma tu nic do rzeczy moje "skąpstwo" czy gonienie za symbolicznym grosikiem. Nie chce być oszukiwany.
   MM1

   Usuń
  2. Nie zamierzam darować ani grosza bo jak mi zabraknie na życie to nikt mi nie dołoży a zus już szczególnie . ZUS to potrafi okradać w majestacie prawa i dochodzić swoich pieniędzy nawet wtedy gdy to on był winien pomyłki. Nie zadowolę się tylko tym ,że oddne mi zostaną przecież moje pieniądze. To z powodu zawieszenia emerytury popadłem w długi ,z których do dzisiaj nie mogą wyjść, odsetki karne od nie zapłaconych w terminie rachunków , kredyt na prawnika aby prowadził fachowo miją sprawę i złożona kasacja od wyroku ,której nie mogę wycofać w myśl propnowanej ustawy bo nie spełnia kryteriów zawartch w projekcie. Nie przemawia do mnie ta przypowieść , z której mamu wyciągnąć wnioski. Za chwile miną dwa lata jak poniewira nas państwo ciagle rzucając kłody pod nogi tylko dlatego ,że emeryt śmiał się odwołać od bezprawnej decyzji zus. Od poczatku było wiadomo,że przepis jest nie konstytucyjny ale na siłę go wprowadzono i liczono ,że emeryt to przełknie i pogodzi się z bezprawiem. Tak nie robią ludzie uczciwi i honorowi. Nie zadowalajmy się byle czym bo na to nie zasłużyliśmy. Tyle słów ewangelii na dzisiaj.Z.

   Usuń
  3. A ja uważam że wpis jest naprawdę wyważony i sensowny w swojej treści.

   Usuń
  4. Zgadzam się z anonimem z godz. 20:17 . Szukamy ale sami nie wiemy czego . Nie można się w nieskończoność nakręcać. Dołujecie się sami nawzajem.
   k

   Usuń
  5. Piękny morał z tej bajki.Do przemyślenia.Pozdrawiam

   Usuń
  6. TAK i ja mysle jak MM1 oizdrawiam marian radom nie uwierze jak skonczy sie ,,,caly cyrk,,

   Usuń
  7. Ty osobiście możesz zrezygnować nie tylko z odsetek, ale i z całej Twojej emerytury i zachować dobre samopoczucie na swój temat! ;)

   Usuń
  8. Anonimy widać, że bardzo wierzycie rządzącym - ale już nie raz OSZUKALI LUDZI Z CYNICZNYM UŚMIECHEM NA TWARZY I Z USTAFI PEŁNYMI FRAZESÓW.......TRZEBA SPRAWDZAĆ, A NIE ufać w ciemno....

   Usuń
 23. Wielkie dzięki za bardzo mądrą wykładnię, doceniać co się ma bo inni tego jeszcze nie mają a powinni mieć wszyscy zawieszeni bo mają takie same prawa do emerytury w tym samym Państwie Prawa.
  Dzięki, wszystkiego dobrego
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 24. Wysłałam za POTWIERDZENIEM ODBIORU,ale w JEDNYM EGZEMPLARZU do SO po przegranej sprawie(jestem"sprzed")prośbę o przesłanie na mój adres UZASADNIENIA WYROKU.Co mam w tej sytuacji zrobić,proszę niech ktoś odpowie mi na to pytanie?!Barbara-Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Barbaro- Ewo , myślę , że zrobiła Pani dobrze że to wystarczy. Można się upewnić , telefonując do sądu.

   Usuń
  2. wniosek o sporządzenie uzasadnienia składa się tylko w jednym egzemplarzu, natomiast apelację już w dwóch egz.

   Usuń
  3. Nie do końca tak jest. Jeżeli wysyła sie poczta za potwierdzeniem - oczywiście - 1 egz. . Ale jak składa się osobiście w sądzie - musi być drugi egzemplarz dla emeryta , OBOWIĄZKOWO Z POTWIERDZENIEM PRZYJĘCIA PRZEZ SĄD na tym egzemplarzu . Inaczej , jak pismo zaginie , emeryt nigdy nie udowodni , że je złożył .Pozdrawiam , A3g

   Usuń
  4. ...musi być drugi egzemplarz dla emeryta, OBOWIĄZKOWO..

   Dla siebie można zrobić dowolną ilość kopii, ale w sądzie potrzebny 1 egz.
   Wniosek taki jest rejestrowany.

   Usuń
  5. "Wniosek taki jest rejestrowany.'
   Co nie gwarantuje , że nie zaginie. Jedyna gwarancja jest posiadanie przez emeryta egzemplarza z potwierdzeniem przyjecia przez sąd.

   Usuń
 25. Wysłałam za POTWIERDZENIEM ODBIORU,ale w JEDNYM EGZEMPLARZU do SO po przegranej sprawie(jestem"sprzed")prośbę o przesłanie na mój adres UZASADNIENIA WYROKU.Co mam w tej sytuacji zrobić,proszę niech ktoś odpowie mi na to pytanie?!Barbara-Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Xenefont o/Olsztyn20 września 2013 11:38

   Barbaro-Ewo...W dniu 11 września br miałem sprawę w SO Olsztyn. Wyrok wiadomy.W dniu 12 września wysłałem poleconym za "potwierdzeniem odbioru" wniosek w jednym egz. o wydanie/przysłanie/ mi wyroku z uzasadnieniem i już wczoraj (19.09.2013 r.) otrzymałem jednocześnie i ten uzasadniony wyrok, i podpisane przez sekretarkę SO potwierdzenie odbioru.Jak widać jeden egzemplarz wystarczył. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Xenefoncie cz możesz napisać skrótowo jak sąd uzasadnił swój wyrok?Pozdrawiam Wiga

   Usuń
 26. Doskonały tekst.
  A my swoje.Przecież wg wyroku TK to tylko nasza grupa jest urodzona w czepku.Dzisiaj by otrzymać emeryturę- należy zwolnić się z pracy.
  Chytry traci podwójnie-to jest konkluzja.A rozumiecie, że będziemy płacili zwiększone podatki wobec kumulacji przychodu-dochodu-no i ci znowu nie darujemy i do sądu bo my weterani prawnicy -amatorzy, my wiemy najlepiej, a innym zarzucamy moralizatorstwo, bijąc po oczach "inwalidów i bezrobotnych bo my to my-pępek świata!!!!!!!!!! Aż strach się bać takich dzielnych emerytów bo może i laską przyłożą?????????????wrzeszcząc ratunku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Blogowiczu!
   Zbyt dużo wykrzykników i znaków zapytania w Twoich wypocinach.
   Za wcześnie i niepotrzebnie martwisz się o nasze podatki. Ja jednak szanowny Amatorze
   twierdzę ,że lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć –do jakiej grupy Ty siebie zaliczasz? Co oferujesz w sytuacji panującego bezprawia ,bezhołowia , indolencji i arogancji wymiaru sprawiedliwości? Śmiało!! Zapraszam do merytorycznej dyskusji.
   Wykaż się i dowiedź ,że możesz coś więcej .Zazwyczaj ujadanie to domena zapyziałych kundli. Chyba Ty do nich nie należysz? Wszak nie podpisałeś się.
   Najmocniej pozdrawiam
   Klara

   Usuń
  2. Bzdury gadasz . Jaka urodzona w czepku ! Jak były przepisy to chyba legalne i państwo takich właśnie chciało rozwiazań w ramach programu 50+. Więc nie można tak igrać z ludzkim losem i dawać i odbierać kiedy się chce. Trzeba ponieść tego konsekwencje. My pracując i pobierając emerytury płaciliśmy wszystkie składki i podatki czyli zapracowywaliśmy na to co nam dano. Emerytów nie trzeba się bać tylko ich szanować bo swoje dla kraju już zrobili i to nie w takich sielskich warunkach jak dzisiaj.

   Usuń
  3. Niezwykłymi szczęSciarzami to byli ci, którzy mieli układy i zwolnili się na jeden dzień. Zostali ponownie zatrudnieni na takich samych warunkach, pracują i pobierają emerytury do dzisiaj. Zapewne teraz, czytając wpisy na blogu, pokładają się ze śmiechu, że inni skacżą sobie do oczu.
   Nie dajmy sobą manipulować. Pozdrawiam. Elżbieta

   Usuń
 27. czy w kontekście tej dyskusji potwierdzamy tezę,że słowo emeryt to brzmi dumnie. Chyba istnieją a tez inne wartości oprócz odsetek??????
  Jest piękna polska jesień idźmy na spacer i przestańmy myśleć tylko o szmalu, ja idę jutro odwiedzić groby rodziców, bo oni mieli emerytury rzędu kilku złotych a ojciec wogóle nie doczekał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz tu racje -zacznij od siebie
   ,,wogóle,, należy napisać tak ,,w ogóle,,
   I jak tu powiedzieć-,,emeryt to brzmi dumnie,,
   Chylę czoło
   Agnieszka

   Usuń
  2. Tak jest popieram, zacznij od siebie!!! Mój ojciec tez nie doczekał emerytury, dlatego ja walczę o siebie i dobrze o tym myślę!

   Usuń
 28. Podobno muzyka łagodzi obyczaje. Posłuchajcie jakiegoś ulubionego kawałka i idźcie spać, bo zrobiło się bardzo nieprzyjemnie.
  Dobranoc.

  OdpowiedzUsuń
 29. Jutro mam sprawę w sądzie w £odzi niewiem czy mam jecha czy czekać jak przyślą wyrok. Róża pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zadzwonić do sekretariatu po sprawie

   Usuń
  2. Różo! Jedź i nie daj się!!!
   Trzymam jutro za Ciebie kciuki i resztę palców;)
   Pozdrawiam, POWODZENIA!!!

   Usuń
 30. Moja obecność i tak nic nieda co chcą to zrobią jestem po. Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wygrasz bez odsetek, ale ZUS wniesie apelację i sprawa się przeciągnie

   Usuń
 31. Ludzie I!!!!!!!!!!!! Dość ! Wstyd mi za Was.I Jak macie prowadzić taką dyskusję to lepiej
  idźcie spać. Dobranoc Góralka

  OdpowiedzUsuń
 32. Przepraszam,że się wcięłam w merytoryczną dyskusję - miało być pod wpisem z 21,34. Pozdrawiam wszystkich prawdziwych blogowiczów Góralka

  OdpowiedzUsuń
 33. Widzę,że blog,który naprawdę nam służył od samego początku opanowała grupa nieodpowiedzialnych i niepoważnych ludzi /o kulturze już nie wspomnę/, aby uniemożliwić merytoryczną i rzeczową dyskusję.Proszę na tak prymitywne wpisy w ogóle nie odpowiadać. Jest to jedyna metoda aby blog oczyścić. Pozdrawiam. A.S.

  OdpowiedzUsuń
 34. Jestem ciekawa skąd się bierze w nas tyle agresji? Jesteśmy już w takim wieku, że powinniśmy mieć trochę więcej dystansu zarówno do siebie jak i do innych. Świat na blogu byłby o wiele przyjemniejszy i droga do celu byłaby lżejsza.Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku.Wiga

  OdpowiedzUsuń
 35. Proszę Państwa. Nie czytajcie wypocin tego człowieka. Można się z nich tylko śmiać i ja się śmieje z tego w swojej kancelarii wraz z pracownikami.
  Ustawa jest jasna i czytelna. Wycofasz odwołanie z Sądu dostaniesz pieniądze z odsetkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pnie Łukaszu jak się ma do Pana wpisu opinia RCL?
   Jeżeli jest Pan prawnikiem jak Pan twierdzi to Pana wypowiedzi świadczą o bardzo niskim poziomie etyki i kultury prawniczej.Pozdrawiam Wiga

   Usuń

  2. Drogi Prawniku!
   Proszę o podanie informacji dotyczącej Pana Kancelarii.
   Chętnie skorzystam z Pana usług.Mam nadzieję ,że kancelaria Pana cieszy się mirem społecznym jak i jest znana z wyjątkowej fachowości i skuteczności.
   Najmocniej Pana pozdrawiam.
   Agnes

   Usuń
  3. Panie Łukaszu lub Łukaszkowo- po co to Pani?

   Usuń
  4. Wiga nie firmuje swojego wpisu imieniem i nazwiskiem więc nie muszę prezentować wysokiego poziomu etyki.
   Mam ubaw jak człowiek bez aplikacji i doświadczenia błędnie interpretuje przepisy prawne. Wprowadza tylko zamęt i nerwy. Czytajcie wpisy "kibica", temu Panu można zaufać bo opisuje stan faktyczny, merytorycznie a nie jątrzy jak autor wpisu.

   Usuń
  5. Dawno już pisałem, że prof. Stępień ma racje mówiąc, że powinna powstać ustawa rekompensacyjna dla wszystkich i moje słowa się sprawdziły a nie "wielkiego interpretatora" Krzysztofa który atakował tą wypowiedź prof. Więc Wigo sorry

   Usuń
  6. A ja uważam wręcz odwrotnie Panie Łukaszu .Kultura wypowiedzi i szacunek do innych obowiązuje zawsze nawet anonimowo tym bardziej jeżeli mianuje się Pan prawnikiem.Można się spierać ale nie ubliżać innym, tak mnie uczono na zajęciach z etyki. Pozdrawiam serdecznie Wiga.

   Usuń
  7. Nie atakujcie prawnika Łukasza. Ma dużo racji.
   Nie siejmy niepokoju. Nawet mecenas Giedrojć zmienił zdanie i wierzy w sukces tych najbardziej krzywdzonych z grupy "sprzed".
   A co do możliwości sfinansowania ustawy. Skoro Tusk znajduje grube pieniądze dla opłacania zbędnych , dziwnych tworów, niech je znajdzie dla okradzionych emerytów, patrz poniżej:
   http://niezalezna.pl/46216-zarabia-60-tysiecy-zlotych-miesiecznie-nowa-ciepla-posadka-od-premiera-tuska

   Usuń
  8. Wigo - nie przesadzaj, stać Cię na więcej, nie wywyższaj się, albowiem skromność jest cnotą!

   Usuń
  9. Dziwne są te wypowiedzi Łukasza(?)- i wcale nikt go nie atakuje- żądamy tylko elementarnej kultury.A

   Usuń
  10. Do 10.30- ten wpis jest co najmniej niegrzeczny i wcale "nie trąci" skromnością mimo ,że do niej nawołuje.A

   Usuń
  11. Prawnik Łukasz nie ma chyba zbyt wielu klientów , jeśli ciągle tu wysiaduje i para się ubliżaniem.

   Usuń
  12. Panie Łukaszu- Pan Krzysztof nie atakuje tylko polemizuje lub wyraża swe zdanie i niepokoje i świetnie to robi. Jego język jest językiem człowieka wykształconego i dobrze wychowanego -czego niestety nie da się powiedzieć o panu.Poza tym występuje pan w kilku postaciach co w ogóle jest nieeleganckie.

   Usuń
  13. Zwroty: "wypociny","wielki interpretator""wprowadzać nerwy( co to za polszczyzna?)"- niestety źle świadczą przede wszystkim o ich autorze.

   Usuń
  14. Panie ŁUKASZU, niech Pan się nie zniechęca. Spojrzenie na naszą sprawę z drugiej strony, też jest potrzebne do możliwości wyważenia własnych sądów.
   To nie znaczy,że popieram używania słów obraźliwych, takich, jak "wypociny".

   Usuń
  15. Pytanie do prawnika Łukasza mam złożoną skargę kasacyjną co będę musiał zrobić aby zachować się zgodnie z aktualnymi zapisami w proponowanej ustawie rządowej. Mam nadzieję ,że się Pan pochyli nad tym pytaniem i nie poprzestanie tylko na zaśmiewaniu się ze swoimi współpracownikami w kancelarii. Proszę o nazwę kancelari być może skorzystam z Pana usług. Swoje sądy wypowiada pan bardzo kategorycznie i jak mniemam nasza sprawa dla Pana jest prosta . Będe wdzięczny za odpowiedz.Mirek

   Usuń
 36. Proszę Państwa,wczoraj pochwaliłam się,że otrzymałam wyrok z uzasadnieniem o przyznaniu zawieszonej emerytury z odsetkami,po dokładnym przeczytaniu okazuje się ,ze jest błąd pisarski. W wyroku mam napisane,że wznawia sięemeryturę za okres od 1.10.2011 do 21.10.2012.W uzasadnieniu już jest dobrze ,że do dnia 21.11.2012.I co teraz Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 37. Proszę wystąpić do Sądu o sprostowanie wyroku w związku z błędem pisarskim.

  OdpowiedzUsuń
 38. Moje Drogie!
  Wiga, Daniela, Ula05 czytam tylko Wasze wpisy i na nich się wzoruję. Danielo co z Twoim kręgosłupem, czy dzisiaj czujesz się lepiej? Dziewczyny jesteście wspaniałe!
  Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i życzę dużo zdrówka
  ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wyżej Anna .Dołączę Kibica i jego cenne wskazówki,Jot, A3g i może jeszcze kilka osób, których wpisy i dyskusja na blogu są warte zastanowienia i porównania do indywidualnej sprawy ,dodam że wiele materiałów wykorzystałam w swojej sprawie.Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
 39. Do 2 tygodni (chyba) jest czas na wystapienie do sądu o sprostowanie błędów w wyroku i uzasadnieniu . Proszę poczytac KPC -TAM JEST MOWA O TAKICH PRZYPADKACH.

  OdpowiedzUsuń
 40. proszę o podpowiedź, jeżeli w SO w dniu 30 lipca zapadł wyrok negatywny dla osoby "sprzed",emerytka złożyła podanie o odpis wyroku z uzasadnieniem celem wniesienia apelacji a do dzisiaj nie otrzymała wyroku ( akta u sędziego ) to jak teraz może sprawę cofnąć i otrzymać postanowienie o umorzeniu skoro zapadł wyrok. Czyli musiałaby w ZUS przedłożyć wyrok negatywny i tym sposobem nie otrzyma zwrotu zawieszonej emerytury. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na każdym etapie można złożyć wniosek cofający żądanie i sąd postępowanie umorzy.
   Można cofnąć nawet na rozprawie apelacyjnej tuż przed zamknięciem przewodu sądowego.

   Usuń
 41. Musi ZAPYTAC SIĘ , JAK SPRAWA WYGLADA W SADZIE , czy wysłali , czy nie - ale radze nie poganiać - bo i tak czas na pisanie apelacji liczy sie od dnia odbioru wyroku z uzasadnieniem. Może do tego czasu soś sie zmieni ,zanim pani sedzia sie namyśli. Po otrzymaniu , pisac apelacje .Jeżeli tego nie zrobi , zostanie z negatywnym , prawomocnym wyrokiem z SO.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy19 września 2013 15:58
   W ustawie muszą być wskazane źródła finansowania zwrotu zawieszonych emerytur.
   Anonimowy20 września 2013 08:27
   Do Anonimowego z 15:58 :Takie źródło ja im mogę od razu wskazać : nasze wstrzymane , niewypłacone emerytury , które nam zaju..li , + cały czas na bieżąco płacone składki. Zawieszona

   Usuń
  2. Rozumiem Twoje rozgoryczenie i sarkazm, ale takie są realia. Na zawieszeniu emerytur w 2011-2012 oszczędził budżet państwa, bo o tyle (jakieś 700 mln zł) mniej wydał na dofinansowanie FUS. Teraz też to nie ZUS, ale budżet państwa musi dołożyć i trzeba wskazać, skąd mają pochodzic te pieniądze. Bez tego ustawa nie może być dalej procedowana.

   Usuń
  3. Takie są warunki powstania ustawy - trzeba wskazać zródło finansowania - czy to się tobie podoba, czy nie. Pokrzykiwania na blogu niczego tu nie zmienią ;

   Usuń
  4. No więc wskazuje źródło finansowania : wstrzymane emerytury "wrzucili " w dziurę budżetową , to niech je z tej dziury wyciągną z powrotem . Do tego niech dorzucą płacone przez cały czas na bieżąco przez zawieszonych składki .

   Usuń
 42. Warto się zapoznać ze smutną konstatacją emeryta na temat obecnej rzeczywistości:
  Witam,nie wiadomo,co u nas jest>raczej skłonny jestem zdefiniować,czego u nas nie ma.A więc nie ma u nas demokracji,nie ma u nas wolności obywatelskiej,nie ma sprawiedliwości społecznej,nie ma tolerancji do przekonań strony przeciwnej.I co ważne nie ma poszanowania innego człowieka, jego poglądów,sposobu bycia ,zachowań , podejścia do wiary,osobistego honoru. Osobliwe to prawo. A co jest?

  A jest draństwo,ironia,kpina,sobiepaństwo.No i latrynalne traktowanie biednego człowieka.Wypełniają nasze umysły jakąś medialną papką.

  Jak tłumaczył prof.ks.bp.Józef Zawitkowski w homilii:" Gdy miłość do ojczyzny gaśnie,zaczynają się czasy łotrów".

  Mamy takie czasy.

  No i Ci łotrzy mając niestety poparcie otumanionego narodu, robią z nami ,co chcą.A to wszystko w imię tego samego prawa.Pamiętasz z historii,w imię takiego prawa jechały transporty z ludżmi na pustynię Kara Kum,do Karagandy ,żeby w nieludzkich warunkach pracować w kopalniach.W imię tego prawa umierali z wycieńczenia na dalekiej północy.W imię tego prawa paliły się krematoria i niewinni ludzie opuszczali je z dymem przez kominy.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo racji w tych przemyśleniach !!!!!
   To jest bardzo smutne !!!!!

   Usuń
  2. Smutna jest ta rzeczywistość, w której najsłabsza grupa społeczna musi walczyć o swoje należne świadczenia, której się wmawia, że jej wyrok TK nie dotyczy, którą się w ten sposób upokarza niszcząc zdrowie i zaufanie do państwa.
   Anonimie z 10:25 - rozumiem, że tęsknisz za PRL-em?
   Może się przy tej władzy doczekasz jej następnika.
   Ale większość przy urnach chyba się zastanowi, czy tego chce.

   Usuń
  3. Odpowiem poważnie. Emeryci nie są jednolitą grupą. Mamy tu świadczenia od najniższej (rzeczywiście głodowej) emerytury po kilkunastotysięczne. Mamy (dosłownie) młodych emerytów resortowych i osoby w sędziwym wieku. Są wreszcie pracujący emeryci, ciągle jeszcze osoby w pełni sił, których trudno zaliczyć do najsłabszej grupy społecznej. Rzeczywistość nie jest czarno-biała, a takie jej widzenie nie pomaga w walce o poprawę sytuacji.

   Usuń
  4. 11:26
   Czy Anonim sądzi, że tutaj, na tym forum, udzielają się ludzie mający kilkunastotysięczne i inne wysokie emerytury? Nie sądzę! Duża grupa już nie pracuje, szczególnie ci "sprzed" - najbardziej sponiewierana przez sądy. Tym, którzy jeszcze pracują - pomagają bezrobotnym dzieciom - brak miejsc pracy i płatne studia - im też się nie przelewa - podjęli inwestycje, bo zaufali i zostali z "ręką w nocniku". A resortowi, młodzi emeryci funkcjonują na podstawie innych przepisów, więc po co ich tu mieszać do naszych spraw?

   Usuń
  5. A jednak podtrzymuję swoje zdanie, że pracujący emeryci nie są najsłabszą grupą społeczną. Wystarczy poczytać sobie informacje o miejscach pracy zawieszonych w wyrokach z uzasadnieniem dostępnych w Bazie Orzeczeń Sądów Powszechnych.

   Usuń
  6. No , na przykład - szkoła. Rzeczywiście jakiś krezus

   Usuń
  7. No , na przykład nauczyciel. Rzeczywiście , jakiś krezus.

   Usuń
 43. dziękuję serdecznie za odpowiedź apelację wniosę.Dzwonię co 3-4 dni do sądu a na informacji pani mówi, że akta u sędziego celem sporządzenia uzasadnienia.Uważam, że od 30 lipca to chyba za długi czas na sporządzenie tej( wzorcowej ) apelacji. Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich blogowiczów.Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ireno , niech Pani się nie martwi ,sędziowie tak mają . Ja na odpis wyroku z uzasadnieniem czekałam od końca stycznia.Uzasadnienie przyszło jakoś tak w marcu , czy kwietniu , czy jeszcze później . A potem na termin w SA czekałam do grudnia - termin wyznaczony na styczeń następnego roku.Pozdrawiam , A3g

   Usuń
 44. cd:
  Muszę Tobie z żalem napisać,że ta prawdziwa perełka,jak to poetycko określasz Pana Profesora,na Lemingach na czele z GGGGwyborczą nie robi żażadddnego wrwrwrażenia!

  Tutaj liczy się tylko AAAdaś i jego filozofia walki z wrogiem pozaustrojowym. Prawdziwy leninowski gggeniusz.

  Dzisiejsza " wywywyborcza" jasno wytytycza cele,jakie stoją przed Platformą. Walka ,mącenie,przeinaczanie i absurdalne podejście do meritum każdego zagadnienia,o ile ono leży poza obszarem własnych interesów.

  Zobacz<Kochanie,PROWOKACJA-wyciek tajnych protokołów do Mochnika,ujawnienie ich przez Mochnika.Podanie fragmentów wyselekcjowanych do wiadomości publicznej.Manipulacja,obniżanie rangi naukowców,wręcz niszczenie ich autorytetu.Prof.Jacek Rońda powiedział,że doszło do aktu "bandycyzmu politycznego".

  Mam pomysł,zamiast sejmu i senatu stworzyć monarchię,na czele postawić króla. Bo senatorzy i posłowie przychodzą do sejmu i senatu po forsę.Bo oni najpierw reprezentują interes własny,potem partii i na końcu szaregowego wyborcy.A co niektórym należy zaproponować regularne coroczne psychiatryczne badania okresowe.Pozdrawiam.Trzeba badać kadydatów na posłów pod kątem czy właściwie " iskrzy" w ich czaszkach,bo z kadencji do kadencji jest coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żenada. Znajdź sobie jakieś forum stosowne do tego typu wypocin i "pomysłów".

   Usuń
  2. Zgadzam się z Anonimem - 8:50
   To nie jest żenada - to jest realna rzeczywistość. Nie o taką Polskę walczono ( posłuchaj prof. Witolda Kieżuna) i przelewano krew. Polska została ekonomicznie zawłaszczona. Ponad 90% banków i 90% handlu w korporacjach zagranicznych - wypracowane zyski nie są opodatkowane w kraju; prawie zlikwidowany polski przemysł, brak miejsc pracy - a więc ucieczka z kraju za chlebem. Wysoko wykształcona kadra za społeczne polskie pieniądze zasila swoimi umiejętnościami obcy inwestycje. Ośmieszanie polskich naukowców, którzy bezinteresownie pomagają wyjaśniać tragedię smoleńską. Ale jak powiedział Tusk - Polska - to nienormalność, a Sikorski nawołuje Niemcy do przejęcia hegemonii w Unii Europejskiej. Gdzie polska racja stanu? Co czeka przyszłych emerytów, skoro zachwiana zostanie równowaga międzypokoleniowa?
   Musimy myśleć o naszych dzieciach i wnukach!

   Usuń
  3. Proponuję założenie stowarzyszenia, które będzie walczyło o równowagę międzypokoleniową. Bedzie Pan/Pani mógł o to walczyć bardziej efektywnie niż wpisami na tym blogu. Jakoś nie widzę, żeby mnie powyższe wpisy przybliżały do zwrotu zawieszonej emerytury. Raczej dezorganizują działania tych, którzy o to od dwóch lata walczą.

   Usuń
  4. Anonimy - 10:27; 10:31; 10:34

   Macie założone klapki na oczach?
   Nie widzicie prostych zależności - okradziono was z waszych emerytur, aby łatać dziurę budżetową powstałą wskutek nieudolnych rządów PO i PSL - wymyślił to Vincent, a Fedakowa nie miała wyjścia i powstał art.28.
   Emeryci się okazali za silni, aby to przeszło.
   Walczą dzielnie, ale trzeba patrzeć szerzej, dlaczego w ogóle do takiej sytuacji doszło, trzeba patrzeć na związki przyczynowo- skutkowe. A nie tylko na własny czubek nosa.

   Usuń
 45. Witam, czy ktoś odpowie na moje pytanie dotyczące wycofania sprawy z sądu jak już przyjdzie ten właściwy czas. Mam wygraną sprawę w SO, ZUS złożył odwołanie do SA, więc sprawę do SA składa ZUS, to jak ja mogę wycofać sprawę której nie zakładałam?
  pozdro WW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że jak wejdzie ustawa to zwrócisz się do ZUS o wypłatę należności bo masz korzystny wyrok a wtedy ZUS musi podjąć działania ażeby Twój wniosek rozpatrzyć i zapewne dojdzie do wniosku,że musi sam wycofać sprawę.Z założeń do ustawy wynika,że będzie miał 60 dni na rozpatrzenie wniosku.
   Pozdrawiam
   BB.

   Usuń
  2. Możesz sprawę wycofać na każdym na każdym etapie postępowania, ale przed prawomocnością orzeczenia.
   To TY rozpoczęłaś proces i jesteś uprawniona do wycofania.

   Usuń
  3. Też mam taką sytuację jak WW i bardzo dziękuję za wyjaśnienie, też mi się zdawało, że to problem ZUS-u nie mój.D.

   Usuń
  4. Problem ZUS, czy emeryta?

   Usuń
  5. Pierdoły piszecie - jeżeli WYGRAŁEM W SĄDZIE to ZUS musi mi wypłacić kasę i to z odsetkami - jeżeli ustawa zostanie uchwalona !!!!
   Proste jak drut - jeżeli ZUS wniesie apelację to ZUS będzie musiał wycofać. Jestem prosty człowiek i prosto myślę i nie doszukuję się "drugiego dna" w tej ustawie.
   Men

   Usuń
  6. Nie wiem , czy to takie proste :
   - wygrał Pan w SO - jak rozumiem , bez odsetek
   - pisze Pan wniosek na podstawie ustawy
   - i co dalej? Gdzie w ustawie jest napisane , że ZUS ma obowiązek w takiej sytuacji wycofać apelację ? Pan ma korzystny wyrok SO , ale nie ma on mocy obowiązującej , bo sprawa jest w toku (apelacja ).Ja nie mówię , że ZUS nie wycofa , ale w projekcie ustawy nie ma w ogóle mowy o takiej sytuacji . Oni się w ogóle nie przyznają , że wnoszą apelacje - na posiedzeniu Komisji Senackiej nie było o tym ani słowa.

   Usuń
 46. Jak przyjdzie ten właściwy czas tzn wejście ustawy, złożysz wniosek do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń, ZUS musi wszcząć postępowanie i je zawiesić a następnie złożyć wniosek do SA o wycofanie swojej apelacji. Na skutek umorzenia sprawy powinien wypłacić zaległe świadczenie. Tak to będzie miej więcej wyglądało.Pozdr.Wiga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ZUS cofnie swoją apelację to sąd umorzy tylko postępowanie międzyinstancyjne,a nie całą sprawę. Wyrok wtedy się uprawomocni.
   Do umorzenia całego postępowania jest potrzebne cofnięcie odwołania, wszczynającego proces.

   Usuń
  2. Wtedy razem z wnioskiem o wypłatę zaległych należy złożyć odpis wyroku SO? Chyba mam rację?

   Usuń
  3. Do WW : Jak wyrok SO sie uprawomocni , to nie bedzie Pani podlegała pod ustawę (art .3 ) , chyba , że wystąpiła Pani o powszechna w 2013 r. (art. 6 ).ZUS będzie musiał wypłacic Pani zaległe na podstawie wyroku SO. Jeżeli SO nie zasądził odsetek , bedzie to wypłata bez odsetek . To piszę na podst. PROJEKTU ustawy - to jest tylko Projekt , KTÓRY NIE OBOWIAZUJE.

   Usuń
  4. Wtedy razem z wnioskiem o wypłatę zaległych należy złożyć odpis wyroku SO? Chyba mam rację?

   Usuń
  5. Wyrok w SO mam z odsetkami od czerwca a ZUS złożył apelację i cisza.Emerytura była powszechna.D.

   Usuń
  6. Do D. : Ale kiedy była przyznana emerytura powszechna : w 2013 r. , czy wcześniej ?

   Usuń
  7. Emerytura przyznana od maja 2009 r.

   Usuń
 47. Do WW anonimowy z 10.10 ja jestem w takiej samej sytuacji jak pani /pan/ ale jestem sprzed a pani ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieta z Łodzi20 września 2013 16:50

   Na podstawie powyższych wpisów należy mniemać, że pod ustawę podlegają tylko wygrani w SO!
   A jeżeli jest się "sprzed" i ma wyrok niekorzystny z SO to po umorzeniu postępowania przed lub w SA pozostaje się z tym niekorzystnym wyrokiem bo on już się zdążył uprawomocnić?!

   I co z tym art.6. Jestem cały czas na wcześniejszej bo jestem z 1953 roku. Nie mam zamiaru zmieniać jej na powszechną ani składać wniosku o jej naliczenie, chociaż w lipcu nabyłam do niej prawo.
   Czy przeliczając mi zaległą emeryturę ZUS będzie stosować art. 6, chociaż w okresie 1.10.2011 - 21.12.2012 nie byłam uprawniona do powszechnej emerytury?

   Usuń
  2. Pani Elżbieto , zadała Pani pytanie , które mnie cały czas nurtuje , bo :
   jeżeli czeka Pani na rozprawę w SA ( Pani wnosiła apelację ), to Pani wyrok niekorzystny z SO jest nieprawomocny , a także decyzja ZUS , od której się Pani odwoływała , jest nieprawomocna (czyli nie obowiązuje ). Cały czas Pani sprawa jest nie rozstrzygnięta . Natomiast w momencie , kiedy wycofuje Pani sprawę z SA , natychmiast wyrok (przegrana ) się uprawomocnia , i zostaje Pani z prawomocnym , negatywnym wyrokiem . I co wtedy ?

   Usuń
 48. Już niedługo (prawdopodobnie w przyszłym tygodniu), na etapie procedowania projektu ustawy "rekompensacyjnej" przez Komisję Prawniczą, tekst projektu będzie wyglądał tak, jak w podanym niżej przykładzie projektu innej ustawy. Dzięki zastosowaniu w edycji tekstu opcji śledzenia zmian będzie dokładnie wiadomo, gdzie i jakie zmiany zostaną wprowadzone w obecnej wersji projektu ustawy. Należy mieć nadzieję, że nie będą to tylko zmiany „kosmetyczne”. Projekt może także jeszcze ulec pewnym zmianom na kolejnym etapie - rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

  Życzę cierpliwości w oczekiwaniu na efekty dalszych kroków legislacyjnych.

  Pozdrawiam, kibic

  Przykład:
  http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/162582/162612/dokument80552.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za informacje . Weszłam na podany link - bardzo interesujące i pouczające . Czekamy na "nasz " projekt. Pozdrawiam , A3g

   Usuń
 49. Wielkie dzięki za rzeczową kompetentną informację, tego się trzymajmy.Jak zwykle jesteś Wielki kibicu! Tak trzymać, ja tylko na Twoich wypowiedziach bazuję.Pozdrawiam serdecznia
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 50. Do Kibica czytałam podany link i mam pytanie czy to dotyczy nas zawieszonych? Chyba NIE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawaz przykładu oczywiście nie dotyczy "zawieszonych". To ma być tylko ilustracja, w jaki sposób będzie poprawiany projekt ustawy "rekompensacyjnej". Dzięki dostępowi do informacji publicznej możemy śledzić proces legislacyjny "od kuchni" i starać się reagować w odpowiednim momencie ;)
   kibic

   Usuń
  2. Dziękuje, odebrałam to jak pomyłkę.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 51. Bardzo przepraszam za to co teraz napiszę, ale nasz wspaniały Kibic podał informację bardzo zrozumiale. Wystarczyło przeczytać ją powili i ze zrozumieniem i nie zdawać pytań jak z 11:33. Tylko o to chciałabym prosić.

  OdpowiedzUsuń
 52. Do Kibica, czy ci SPRZED (wiadome rozstrzygnięcia w sadach) mają wycofywać sprawy, czy nie?
  Pytanie zasadnicze, więc ciągle powraca na blogu. Przepraszam,że do tego wracam, ale komentarze różne...Anna

  OdpowiedzUsuń
 53. Jestem ,po, sprawa w SA bedzie jakos w grudniu. Jesli ZUS wyplaci zalegle na podstawie wyroku SO, to z pewnoscia bez odsetek, czyli bedzie mozna zlozyc wniosek o odsetki do sadu. ? Naprawde jest i bedzie jeszcze wiele pytan. Pozdrawiam Wszystkich blogowiczow i emeytow. Ww

  OdpowiedzUsuń
 54. Elżbieta

  Z e-Dziennik ZUS i Płace:
  Leszek Skupski, Redaktor "Serwisu Płatnika ZUS"

  Ministerstwo pracy przygotowało projekt specjalnej ustawy, która ma umożliwić wypłatę emerytur zawieszonych przez ZUS na mocy niekonstytucyjnych przepisów. Odzyskać swoje należności, wraz z odsetkami, będą mogły osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. i do 30 września tego roku nie rozwiązały stosunku pracy ze swoim dotychczasowym pracodawcą.
  Tym osobom ZUS zawieszał wypłatę świadczenia na czas nadal trwającego zatrudnienia.

  ZUS wyliczy kwotę zawieszonej emerytury, sumując kwoty emerytur w wysokości, w jakiej przysługiwałaby w okresie zawieszenia (z uwzględnieniem ich waloryzacji). Projektowane przepisy dotyczą także osób pobierających emerytury wcześniejsze. Osobie, która wieku emerytalnego
  (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) nie osiągnęła do 31 października 2011 r., kwota zawieszonych świadczeń zostanie ustalona z uwzględnieniem osiągniętych w latach 2011-2012 zarobków wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty (czyli odpowiednio 70%
  i 130% przeciętnego wynagrodzenia).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry artykuł - żeby ustawa też była taka czytelna, to obejmie wszystkich "zawieszonych" i wreszcie odetchniemy.
   Anno, dziękuję za troskę o moje zdrowie, a konkretnie o mój kręgosłup. Właśnie wróciłam z zabiegów, chyba będzie lepiej - zobaczymy.
   Anno, na razie niczego nie wycofujemy z sądów!
   pozdrawiam wszystkich
   Daniela

   Usuń
 55. Do emeryta z 20 września godz. 8.45: Czy demokracja, o której marzyliśmy, do której się modliliśmy jest najlepszym ustrojem? NIE! A sprawiedliwość jest JEDNA, bez przymiotników.

  Niektórzy proponują monarchię. Może to byłoby lepsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cd jego przemyśleń:
   Moja Droga,przypominam sobie 1981 r. Była sprawa bardzo nośna w mediach .W kioskach można było kupić z legalnej prasy solidarnościowej tylko "Tygodnik Solidarność"i"Dziennik Bałtycki"/co prawda opanowany przez komunistów,ale prowadzący rubrykę solidarnościową/.

   Więc ten 1981r.Chyba był sierpień.Na rynku w Otwocku zebrało się około 10000 osób.Było grożnie,tłum parł ,nacierał na szybko zbudowane zabezpieczenia przez ZOMO,ORMO,milicyjne transportery.Groziło czymś bardzo niedobrym. Nagle olśnienie. I Sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR wpadł na pomył zaprosić działającym na tym terenie opozjocynisty pana Adama Michnika.Po kwadransie przemówienia do tłumu ludzie zrozumieli,co do nich mówi Michnik.Poszli do domów lub do knajp.To nazywa się siła magii.Ale cudów nie ma.Taki scenariusz pewnie był dawno przemyślany i okazał się skuteczny. Notabene póżniej był niejednokrotnie stosowany z pozytywnym skutkiem dla władzy.To tyle ze wspomnień.

   A teraz obecne czasy. Aktorzy ci sami,metody walki z motłochem unowocześnione,wręcz perfidnie.Ten sam sojusz robotniczo-chłopski nieco przepoczwarzony,realizujący cele przewodniej siły narodu/PO/.Ta sama socjotechnika dotarcia do głupiego tłumu,te same metody obietnic mirabelek na wierzbie.

   Naprawdę nie mogę zrozumieć skąd się bierze takie ślepe poparcie dla Tuskolandu i ludzi jego prominencji.Niezrozumiałe.Trudno wytłumaczyć w sposób naturalny.Może ty znasz fenomen tego zjawiska?

   Nie mamy kryzysu.Pod patronatem jedynie słusznej i miłującej ludzi pracy opcji panującej niepodzielnie,nawet w toalecie i latrynie na świeżym powietrzu maszerujemy ku świetlanej przyszłości.Słusznie Tuska porównują do Kim Ir Sena.

   Ale na Zachodzie są zastrzeżenia do takiego stawiania sprawy,że Tusk,jak chłop,potęgą jest i basta.

   Otóż Pan Steve Forbes powiedział o decyzjach ekipy Tuska :"sztuczka w sowieckim stylu,złodziejstwo,głupota"

   A to jest właśnie opinia o łataniu dziury budżetowej kosztem przyszłych emerytów.

   Usuń
 56. Czy SO powiadamia, emeryta jeśli ZUS wnosi apelację Anna

  OdpowiedzUsuń
 57. Oczywiście,że tak.I wysyła na adres emeryta kopię apelacji.

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam ! Czy mógł by mi ktoś odpowiedzieć co z osobami,które przegrały po złożeniu zażalenia po wyroku TK i prawomocnie przegrały w SA. Kasacji nie składały z uwagi na brak finansów. Czy takie osoby też otrzymają zaległe po wejściu w życie ustawy? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam. Józef.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem, tak.

   Usuń
  2. Panie Józefie , w tej chwili są 2 PROJEKTY ustaw , dotyczące zawieszonych , każdy mówi co innego , a co w końcu wejdzie w życie - tego nie wie nikt. Niech Pan pisze do posłów z opisaniem swojej sytuacji - bo Sejm będzie debatował nad tymi ustawami. W tej chwili projekt senatorów nie wyklucza nikogo , a projekt ministerstwa mówi , że nie dotyczy to sądowych , ale jest to napisane tak niejasno , że trudno powiedzieć , o których "sądowych " chodzi. Przykro mi , nie potrafię Panu odpowiedzieć . Pozdrawiam

   Usuń
 59. Komuś bardzo zależy na pomotaniu w głowach wszystkim, którzy nie znają się na konstrukcji zapisów prawa i nie potrafią ich właściwie zinterpretować.I tym kimś , w mojej subiektywnej ocenie, wcale nie jest Prawnik.
  Pozdrawiam. Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 60. http://www.senat.gov.pl/prace/senat/inicjatywy-ustawodawcze/wykonanie-orzeczen-tk/
  Proszę nacisnąć po prawej stronie pkt w kółku 1 lub 2 -ukaże się sprawozdanie komisji z dnia 18 września 2013r (druk 408 S)

  Przedłużenie terminu złożenia sprawozdania 2013-10-31

  KU, KRiPS

  2013-09-18
  druk nr 408 S

  OdpowiedzUsuń