26 września 2013

40. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji 2

W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.


Adminka Izabela

188 komentarzy:

 1. Tak sobie optymistycznie kombinuję, że jeśli z projektu wiadomej ustawy miałby faktycznie zostać wykreślony ust.3 art. 4. – to przy pozostawieniu zapisu art. 7. ust.3 tegoż projektu byłoby to dla nas istne El Dorado! Bo proszę sobie łaskawie przedstawić: 1) ustawa kiedyś tam zostanie uchwalona i od kiedyś tam zacznie obowiązywać - odsetki lecą; 2) od tego momentu mamy 12 miesięcy na złożenie wniosku o wypłacenie kasy - odsetki lecą; 3) ZUS ma kolejne 60 dni na rozpatrzenie naszych wniosków - odsetki lecą; 4) zawieszenie postępowania, bo np. ZUS się procesuje - odsetki lecą; 5) ustawowe odsetki za zwłokę to 13% w skali roku przy aktualnym oprocentowaniu lokat bankowych ca. 5%.
  Krzyżak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak powinno być !
   Nasi rządzący staną jednak przed dylematem, czy nie zrezygnować z żądania złożenia wniosku i podjąć wypłatę z urzędu, czy też zostawić konieczność złożenia wniosku ale skracając termin i licząc na to, że część emerytów się zagapi i kasa zostanie w ZUS-ie.
   Jestem przekonany, że coś wymyślą by nas oszkapić i to "coś" znowu będzie niekonstytucyjne.
   MM1

   Usuń
  2. Krzyżaku,
   Życzę Tobie i wszystkim tego El Dorado. Ale tak optymistycznie to chyba nie będzie a ma to bardzo ścisły związek z art. 203 kpc. a konkretnie z procesem wycofania pozwu.
   W zależności od tego na jakim etapie jest postępowanie sądowe sytuacja będzie mniej lub bardziej optymistyczna.
   Musisz pamiętać, że wycofanie pozwu w sytuacji gdy wyrok został zaskarżony będzie wymagało zgody strony pozwanej.
   Póki co nie wywołujmy wilka z lasu i czekajmy na zapis ustawy.
   pozdrawiam optymistycznie
   Ula05

   Usuń
  3. Wykombinowali już na samym niemal początku. Odsetki 'polecą' od 01.10.2011 r do dnia ogłoszenia Ustawy w Dzienniku Ustaw - a ten rok na wniosek i 60 dni na rozpatrzenie tegoż wniosku przez ZUS - to nic innego jak rozłożenie płatności w czasie. Rząd/ZUS będzie miał 14 miesięcy dłużej nasze emerytury do obrotu własnego ...
   A tak nawiasem - to niby co ZUS ma rozpatrywać przez te 60 dni ?! - oddać czy nie odddać ???......
   Przeserdecznie pozdrawiam Wszystkich Emerytów . Sara

   Usuń
 2. Krzyżaku, kombinować można a właściwie to trzeba / przykład idzie z góry/. Jak inaczej nazwać to co z nami robią rządzący.
  Więc pokombinujmy: NIECH SOBIE LECĄ .
  Przydadzą się.
  Pozdrawiam
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam nic przeciwko temu, żeby leciały! Będzie jak w "Misiu" Barei: jak nam ktoś porwie furę - to musi oddać samolot! ;)
   Krzyżak

   Usuń
 3. posłuchajcie lepiej tego:
  http://stopaborcji.pl/index.php/690-transmisja-na-zywo-z-debaty-sejmowej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bój się Boga! O grzechu śmiertelnym mam słuchać???!!! Nigdy w życiu!!! Zresztą - ten temat raczej już mnie nie dotyczy. To już lepiej daj znać jak coś o wiadrze... nie! o viagrze będą procedować! ;)
   Krzyżak

   Usuń
 4. Z innej beczki:) Czy co kwartał wysyłacie do zus informację o zarobkach w celu podwyższenia bieżącej emerytury?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie wysyłam , nie chodzę do kadr, nie proszę o zaświadczenia i dlatego do tej pory nikt się chyba nie zorientował, że mam wznowioną wypłatę emerytury.Nikt nic nie pyta, nie komentuje, cicho, sza. W przeciwnym razie byłoby ,,bicie piany", a tak mam spokój, dla którego wolę na razie być biedniejsza o te niewielkie kwartalne kwoty ( u mnie rzędu 10-12 zł). Wybór należy do Ciebie.

   Usuń
  2. Ja co kwartał doliczam do stażu pracy.Biorę zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i przebywaniu na zwolnieniach lekarskich za dany kwartał.Emerytura zwiększa się około 12 zł.netto.kwartalnie.Cieplutko pozdrawiam zawieszonych.

   Usuń
  3. o 12 zł miesięcznie (w każdym kwartale).

   Usuń
 5. Tak, doliczają staż pracy--grosiki, ale warto !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i tym samym przez cały czas(mimo zawieszenia wypłat) znana była bieżąca wysokość świadczenia - także uwzgl.waloryzację

   Usuń
  2. Czy wystarczy jak zakład pracy sam wyśle informacje o zarobkach/stażu? Czy muszę pisać jakieś wnioski? Przez zaangażowanie w "sądy" zapomniałam o informowaniu zus. Jestem na etapie SA Białystok- sprawa w lipcu, odwołanie i cisza, i dobrze. pozdrawiam.

   Usuń
  3. Należy złożyć wniosek i załączyć zaświadczenie. Wniosek składać w pierwszych dniach następnego kwartału (teraz w październiku) Mimo, że toczy się procesu i akta rentowe w sądzie to ZUS wydaje decyzje o doliczeniu stażu

   Usuń
  4. Z tego, co ja wiem i praktykuję (właściwie to praktykuje mój ZUS), nie trzeba w pierwszych dniach miesiąca - na wniosek złożony także w ostatnich dniach miesiąca podwyższenie em. zostanie naliczone od miesiąca złożenia wniosku (ewent. z wyrównaniem w nast. miesiącu) - i nie trzeba czekać do października, bo wniosek złożony teraz, we wrześniu podwyższy em. już od września.
   Ta zasada dotyczy em. naliczonej wg starych zasad, nie kapitałowej.

   Składać wnioski co kwartał powinno się choćby z obywatelskiego obowiązku ;) - aby żadne grosiki się nie zmarnowały.

   Leonardo,
   miło Cię widzieć, więc chętnie odpowiadam i mam nadzieję, że przekonam.
   Zakładając, że "grosiki", to po kwartale em. wyższa o 10 zł/mies. (przez następny kwartał), można policzyć (dla ułatwienia bardzo schematycznie):
   IX - 10 zł
   X - 10 zł
   XI - 10 zł
   XII - 20 zł (znowu 10 zł więcej + poprzednie 10 zł = po 20 zł/mies.)
   I - 20 zł
   II - 20 zł
   III - 30 zł (także 10 zł więcej, więc już o 30 zł/mies. więcej)
   IV 30 zł
   V 30 zł
   VI 40 zł
   VII 40 zł
   VIII 40 zł
   RAZEM: 300 zł/rok

   Jeśli nie dostarczysz jeszcze we wrześniu wniosku z zaświadczeniem, że nadal pracujesz, to pozwolisz na dalsze marnowanie pieniędzy.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  5. Wniosek złożony we wrześniu będzie skutkował tylko doliczeniem okresu za II kwartał
   Wniosek składać po zakończonym kwartale (teraz w październiku)
   Informacja, poniżej:
   Stosowny wniosek powinien złożyć sam emeryt (art. 109 ust. 1 ustawy emerytalnej).
   Na podstawie przepisów art.113 ustawy emerytalnej emerytura może zostać przeliczona poprzez uwzględnienie dodatkowych okresów składkowych i nieskładkowych. Oznacza to, że zatrudniony emeryt może wnioskować do ZUS o uwzględnienie przepracowanego okresu i podwyższenie pobieranego świadczenia.
   Wniosek taki może złożyć po każdym zakończonym kwartale kalendarzowym, jeżeli nadal pozostaje w ubezpieczeniu.

   Usuń
  6. Proszę nie wprowadzać w błąd.
   Złożyłam wniosek we wrześniu podwyżkę otrzymałam od miesiąca września . Emeryturę październikowa dostane z wyrównaniem od września. Kwartał tzn 3 miesiące nie musi to być kwartał I, II czy III danego roku. Mogę składać kiedy chcę. Ważne, żeby okres doliczeniowy liczył 3 miesiące.
   k

   Usuń
  7. CO JOT wypisuje za rok mozna dostać 40 -50 zł

   Usuń
  8. Nie napisałabym wyżej tego, co napisałam, gdybym tego nie praktykowała ;)
   W świetle mojej praktyki, słowa "wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego" (art. 113) oznaczają moim zdaniem to, że aby wysokość emerytury została ponownie obliczona musi minąć kwartał, czyli pełne 3 mies. od czasu złożenia poprzedniego wniosku.
   Innymi słowy, gdyby ktoś złożył wniosek w październiku, np. 7 października, ale poprzedni wniosek złożył 10 lipca, wówczas emerytura nie zostałaby przeliczona, bo nie upłynęły pełne 3 miesiące.
   Może "kwartał kalendarzowy" w art. 113 jest wynikiem podobnej nadgorliwości autorów jak np. "od miesiąca września", "dnia 26 września"?
   Gdyby "zakończenie kwartału kalendarzowego" przyjmować równolegle do pór roku, to osoba, która przeszła na emeryturę np. w sierpniu miałaby prawo do złożenia pierwszego wniosku dopiero w styczniu, a tak chyba nie jest.

   Pozdrawiam
   Jot

   Usuń
  9. USTAWA
   Art.113. Ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy

   Ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, następuje na wniosek zgłoszony
   nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego,
   jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.

   Usuń
  10. Jot , to jest tak , że w każdym kwartale kalendarzowym możesz złożyć o przeliczenie ze wzgl. na staż - 1 raz . N.p.:
   składasz w marcu , czerwcu , wrześniu i grudniu. Jeżeli następnie złożysz w styczniu - to też Ci przeliczą , ale potem już nie możesz złożyć w marcu , bo to jest ten sam kwartał kalendarzowy.. Możesz złożyć dopiero w kwietniu , bo to jest następny kwartał kalendarzowy, potem np. w sierpniu lub lipcu - bo to jest następny kwartał kalendarzowy. Tak , że określenie " kwartał kalendarzowy " to nie pomyłka. Pozdrawiam , A3g

   Usuń
  11. dot:
   "osoba, która przeszła na emeryturę np. w sierpniu miałaby prawo do złożenia pierwszego wniosku dopiero"..
   Dopiero w pierwszych dniach października, czyli po zakończeniu III kw.

   Usuń
  12. Szanowny Blogowiczu/Jot z Pomorza26 września 2013 19:29/
   Przedstawiłeś optymistyczną wersję doliczania stażowego.
   Szkoda,że nieprawdziwą i wymyśloną przez Ciebie.
   Matematyka rządzi się swoimi prawami i jest czasami brutalna.
   Kwoty 40-60 zł nie da się rozciągnąć.To są maksymalne przyrosty roczne -zatem kwartalne , cztery razy mniejsze.
   pozdrawiam
   anka

   Usuń
  13. Mhy, ja też przecierałam oczy na te wyliczenia Jot ale w sumie to ma rację.
   Anka, pomyśl logicznie - Jot dobrze wylicza WZROST PRZYCHODU czyli to co wpłynie ci do kieszeni . Ty myślisz chyba o tym / i masz rację / że WYSOKOŚĆ emerytury wzrośnie ci w roku o 40-50 zł.
   Prosto : w styczniu doliczysz sobie staż 3 mies - dostaniesz podwyżkę o 10 zł i już za I,II,III będą ci wypłacać o 10 zł więcej czyli 30 zł. W marcu znowu wniosek i znowu 10 zł więcej ...itd. W sumie licząc bardzo pobieżnie co 3 m-ce dostaniesz PODWYŻKE o 10 zł ale PRZYCHODU będziesz miała w skali roku znaczącą sumkę w porównaniu do roku ubiegłego :)
   Mirka

   Usuń
  14. W każdym miesiącu danego kwartału jest wzrost świadczenia od 8-15zł (w zależności od wysokości pobieranego świadczenia) W ciągu roku zyskujemy - zgodnie z wyliczeniem Jot

   Usuń
  15. Droga Jot nie w kazdym miesiącu tylko w sumie za kwartał tj trzy miesiące.widać , ze jeszcze nie przeliczas.Masz fantazję.Pozdrawiam Maria

   Usuń
  16. Droga Mario. Pani Jot ma rację. Zresztą jak zawsze. Zus w decyzji nie podaje kwoty wzrostu emerytury kweartalnie. Tylko ile wynosi miesięczne świadczenie po przliczeniu. Skoro ono jest większe o 10 zł to jest o tyle większe każdego miesiąca. Nie ma innej opcji. A swoją drogą, jezeli jest to doliczenie tylko stażu to podana kwota 10 zł jest bardzo duza. Bo doliczenie /1,3:12x3/ czyli troszkę więcej jak 0,3% to zeby to było 10 zl to emerytura netto musi wynosić ponad 3.000 zł a 15 zł to prawie 5.000 zł.Więc albo to podała osoba z taką emeryturą albo już te 3 zł m-cznie zsumowała i wyszło jej 10 zł. Pozdrawiam.

   Usuń
  17. podane 8-15 zł miesięcznie oczywiście dotyczyło emerytury(brutto) w granicach 3500-4000zl

   Usuń
  18. Do Ani 22:55 i Anonima 22:57
   Przez regularne składanie wniosków w II, V, VIII, XI wyrobiłam w sobie przeświadczenie, że wniosek można składać tylko co trzy miesiące. Dzięki Wam dowiedziałam się, że można np. w VIII i X, czyli po 2 mies., a nawet w XII i I, więc po 1 mies.!
   Może z następnym wnioskiem nie będę czekać na swój „ulubiony” termin i złożę wcześniej – niech się urzędowo potwierdzi niezawodność blogowej informacji :)))

   Nie przypuszczałam, że arytmetyka okaże się tak brutalna ;) przy założeniu najprostszym, iż emerytura będzie wzrastać o 10 zł, a wnioski emeryta/decyzje ZUS będą załatwiane systematycznie co trzy miesiące.
   Nie uwzględniałam: wysokości świadczenia, brutto/netto itp., chciałam pokazać teoretycznie, ile w skali roku traci nieświadomie Leonarda (i in.) nie składając wniosków o doliczenie stażu. Mam nadzieję, że po wpisach innych pomocnych Blogowiczek zgadzamy się, że jeśli em. wyższa o 10 zł, to roczny przychód wynosi 300 zł (nie 120 zł), jeśli wyższa np. o 4 zł, to roczny przychód wyniesie 120 zł (nie 48 zł).
   Warto przy tym zauważyć, że w kolejnych latach w porównaniu do roku wyjściowego faktyczne świadczenie będzie wzrastać coraz bardziej.

   Pozdrawiam
   Jot

   PS
   O 23:40 to nie jest mój podpis, tylko zakończenie wypowiedzi Anonima.

   Usuń
  19. Pozdrawiam Jot. A3g

   Usuń
 6. Dziś otrzymałam z SO kopie apelacji ZUS podał wartość zaskarżenia zaniżoną i bez odsetek.Miałam w SO wygraną sprawę; wypłacenie zaległej emerytury i odsetki dopiero od stycznia 2013r.Czy wnieść też do SA odwołanie o odsetki za okres od 1.10.2011-21.11.2012r.bo jeszcze mam 5 dni czasu na odwołanie.ZUS dalej podtrzymuje swoje uzasadnienie. Czy ja powinnam się ustosunkować do pisma ZUS.Chyba SA będzie rozpatrywać.Ja emeryturę pobierałam od 2010r.Jak myślicie panie czy SA będzie przychylny ZUS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wskazana apelacja odnośnie oddalenia żądania odsetkowego za wcześniejszy okres, opłata za apelacje tylko 30zł, a może SA zmieni okres odsetkowania.

   Usuń
  2. Organ rentowy pozostaje w zwłoce z wypłatą świadczenia emerytalnego, dlatego przysługują odsetki za opóźnienie w wypłacie świadczenia w wysokości odsetek ustawowych - na podstawie art.85 ust1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
   Powołać się na treść §2 ust.4 i §4 ust1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 lutego 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustaleniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

   Usuń
 7. Danielo,
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale czy Ty już przekazałaś moją prośbę adresowaną do Pana Mariana o godz. 9:11. Nie chciałabym się powtarzać i przesyłać na Jego e-maila.
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulo05,
   O tej sprawie pisałam już wczoraj, przypomnę:
   Daniela25 września 2013 18:41

   Grażyno, ja podałam we wpisie z 16:30 tylko to, co głównie powinno być esencją tej ustawy. Ustawa taka byłaby zwięzła i czytelna, a co najważniejsze objęłaby wszystkich i tych z vacatio legis również. Powinna też nakazać ZUS-owi z URZĘDU wypłacić zaległe emerytury wraz z ustawowymi odsetkami bez obowiązku składania w tej sprawie wniosków w ograniczonym przedziale czasowym do ZUS-u. Przecież organ rentowy dysponuje bazą danych i rzeszą urzędników.
   Z zawieszeniem emerytur poszkodowanym od 1 października 2011r. nie było większych problemów ( oprócz bardzo nielicznych przypadków przeoczeń!). Odnoszę wrażenie, że władza znów chce "coś" zaoszczędzić, ale na kim? Czyżby chodziło o tych, którzy są schorowani lub mają ograniczony dostęp do informacji bo wyjechali z kraju do swoich dzieci opiekować się wnukami, albo nie mają już zaufania do urzędów i są zniechęceni tymi wszystkimi procedurami.
   A wszystkim się na podstawie wyroku TK się należy!
   Jeszcze sprawa odsetek - popieram proponowane poprawki dotyczące ustawowych odsetek. One powinny być naliczane od chwili następnego dnia braku wypłaty w październiku 2011r. do chwili wypłaty wszystkich należności, a nie do czasu wejścia w życie ustawy rekompensacyjnej. To byłoby na rękę ZUS-owi i nie spieszyłby się z wypłatami.
   Ci, którzy wygrali sprawy w sądzie i wypłacono im zaległe - muszą otrzymać odpowiednio odsetki, a ci, którzy zaległe z odsetkami - oczywiście drugi raz tych świadczeń nie otrzymają.
   Baszko, Ty chyba podzielasz moje zdanie?
   Czy takie rozwiązanie nie byłoby sprawiedliwe?
   pozdrawiam wszystkich
   Daniela

   Ulo05, cieszę się, że zajmujemy takie samo stanowisko aby proponowana ustawa rekompensacyjna objęła również emerytów
   z przedziału czasowego stanowiącego vacatio legis od 1stycznia 2011 do 30 września 2011r. Przesłałam więc do Pana Mariana taką prośbę o przekazanie Panu senatorowi.
   Chyba nie masz nic przeciwko! Przepraszam, że dopiero odpisuję, ale nie było mnie w domu.
   pozdrawiam
   Daniela
   Daniela

   Usuń
  2. I wcześniejszy wpis:
   Daniela25 września 2013 16:20

   Witaj Baszko, to byłoby bardzo ważne i oszczędne rozwiązanie i jeszcze sprawa vacatio legis!
   pozdrawiam
   Daniela
   Daniela25 września 2013 16:30

   Bez kombinacji i bez sądów! Zaoszczędzić na przegranych sądowych i ewentualnie w ETPCz. Oddać z URZĘDU WSZYSTKIM, którym zawieszono wypłaty emerytur od 1. 10.2011r. wskutek nierozwiązania stosunku pracy na podstawie niezgodnego z konstytucją art.28 ustawy z dnia 16.12.2010r.
   Daniela

   Usuń
  3. Najlepsze rozwiązanie i ekonomiczne dla Skarbu Państwa.

   Usuń
  4. Danielo, jak zwykle masz rację, ale czy rząd podejmie takie logiczne rozwiązanie? To chyba dla nich za trudne!

   Usuń
  5. Danielo,
   Moje pytanie dotyczy Twojego wpisu z 13:50 .
   Ponieważ o godz. 9:11 skierowałam swoją prośbę do Mariana w sprawie na którą na blogu kilka dni temu zwróciłam uwagę i zamierzałam przesłać tę prośbę na Jego adres mailowy więc chciałam się tylko upewnić co do Twoich działań.
   Ula05

   Usuń
  6. Wasz Panie temat jest juz u sen Skorkiewicza pozdr marian

   Usuń
  7. Ula05 zwróciła uwagę na ten zapis 24 września godz.10:43.

   Usuń
  8. Anonimie z 23:11 - widzisz jakiś problem?
   Ważne, że Marian przekazał temat do senatora!
   Kto wcześniej na ten temat pisał na blogu jest sprawą nieistotną, to chyba nie licytacja. Z Xenefontem utrzymuję kontakt i telefoniczny i mailowy, jego sprawa i innych w takiej samej sytuacji zajmuje mnie od dawna.

   Usuń
  9. Wklejasz brednie z wczorajszego dnia i udajesz ze nie ma problemu.

   Usuń
  10. Ulo05, o godz 13:50 mój wpis kierowałam do Wigi, a nie do Ciebie.
   Wiga mi odpowiedziała o 19:35, więc o co Ci chodzi?

   Usuń
  11. Anonimie z 23:33
   Jeżeli uważasz, że to brednie, to nikt nie zmusza do czytania.
   Jednak 2 komentarze były pozytywne - patrz : 22:27 i 22:35

   Usuń
  12. Kobieto poznaj wreszcie swoja wartość. Dwa pozytywne komentarze maja swiadczyc o Twojej wielkosci.

   Usuń
  13. 00:03
   Anonimie, takiś chojrak? Odczep się od Danieli!
   Ona na to nie zasługuje!
   Stanisław

   Usuń
  14. A prawda taka, że problem tym na forum został przedstawiony w dniu 23 września przez:

   Anonimowy 23 września 2013 23:48
   A co z tymi, którzy swoje prawo realizowali dopiero w okresie od 1stycznia 2011r ?
   Art. 28a.
   1. Emeryt, który przed dniem 1 stycznia 2011 r. nabył prawo do emerytury
   i zrealizował je w okresie od dnia 8 stycznia 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r.

   Usuń
  15. 0:96
   Anonimie, a komu się chce tam zaglądać. Jakie to ma znaczenie, kto był pierwszy? Ważne, że sprawa vacatio legis została zasygnalizowana tam, gdzie trzeba przez Panią Danielę.
   dobry duszek

   Usuń
  16. Uważam , że Pani Ula05 nie potrzebuje adwokatów i dojdzie do porozumienia z Panią Danielą, tym bardziej , że sprawa dotyczy grupy emerytów pokrzywdzonych przez te same niekonstytucyjne przepisy. Za tym wszystkie głupie komentarze nie powinny mieć miejsca.

   Usuń
  17. 10:22
   Anonimie, to po co się wtrącasz?
   dobry duszek

   Usuń
  18. Zastanawiam się od dłuższego czasu, dlaczego osoby, które na blogu swoją wiedzą dzielą się z innymi , służą im pomocą w rozwiązaniu każdego poruszanego problemu i podejmują inicjatywy, otrzymują podziękowania w postaci złośliwych wpisów? Mając to pytanie na uwadze nasuwa się następne: czy warto tak się angażować całym sercem jak to robi Daniela aby za chwilę dostać nóż w plecy. Zastanówcie się bo bez takich osób do jakich się zalicza Daniela blog zmieni swoje oblicze a dumny napis „ Emeryt to brzmi dumnie” pójdzie w zapomnienie. Pozdrawiam wszystkich , tym razem anonimowo. ANONIM z przymusu

   Usuń
  19. Adobry duszek to Pani Daniela.Juz ktos to kiedys zauwarzyl.

   Usuń
  20. Nie rozumiem tej niemiłej dyskusji tym bardziej, że ja zadałam pytanie i otrzymałam odpowiedź.
   Uznałam, tym samym, sprawę za zakończoną

   Swoje stanowisko, w sprawie, przedstawiam tylko wtedy, gdy uznaję, że mam cos istotnego, w mojej ocenie, do przedstawienia i zawsze akceptuję poglądy innych nawet w sytuacji gdy się z nimi nie zgadzam.

   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  21. Brawo ULO05. To się nazywa człowiek z klasą. Twoim dyskusjom na blogu z Panią Wigą nikt nie dorówna.
   Są merytoryczne i zawsze można się dowiedzieć czegoś ważnego.
   .

   Usuń
  22. Prawdopodobnie te wszystkie anonimy pisze ta sama osoba, z treści wpisów można się domyśleć, kto.
   B.

   Usuń
 8. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy w projekcie ustawy senackiej zostali ujęci emeryci, którzy wygrali w SA i ZUS zwrócił zaległe bez odsetek i kwoty waloryzacji 2012r?? Bo w projekcie rządowy chyba nie - niesprawiedliwe, że nas pominięto!!!!!! bardzo proszę o wyjaśnienie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uzasadnienia projektu senackiego: /....W konsekwencji, jeżeli emeryt uzyskał wszelkie zaległe świadczenia, wraz z odsetkami, jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy (na podstawie dotychczasowych przepisów stosowanych przez ZUS lub sądy z uwzględnieniem wyroku TK), to na podstawie uchwalonej ustawy już ich nie otrzyma. Jeżeli na podstawie dotychczasowych przepisów otrzymał zaległe świadczenie, bez odsetek, to na podstawie proponowanego przepisu otrzyma tylko odsetki. Jeżeli dotychczas nic nie otrzymał (bo np. o nic nie wystąpił, albo wystąpił lecz ZUS lub sąd mu odmówił) to otrzyma całość zaległych świadczeń..../

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale projekt rządowy nie obejmuje??

   Usuń
 10. Danielo,
  Przeczytaj wpis Uli05 z 9:11, Wigi z 9:29 i swój z 13:50 i przestań sie wybielać. Przecież ULa05 zadała Ci pytanie czy zajęłaś sie jej prośba do MAriana. Jesteś dla niej bardzo niegrzeczna a ona na to nie zasluguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie z 23:52
   Czy poniżej zacytowana moja wypowiedź świadczy o bardzo niegrzecznym stanowisku do Uli, na które ona nie zasługuje?
   Z czego miałabym się wybielać? Odpowiadam na te zaczepki anonima ostatni raz! A teraz przeczytaj:

   Ulo05, cieszę się, że zajmujemy takie samo stanowisko aby proponowana ustawa rekompensacyjna objęła również emerytów
   z przedziału czasowego stanowiącego vacatio legis od 1stycznia 2011 do 30 września 2011r. Przesłałam więc do Pana Mariana taką prośbę o przekazanie Panu senatorowi.
   Chyba nie masz nic przeciwko! Przepraszam, że dopiero odpisuję, ale nie było mnie w domu.
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
  2. Zapomniałam dopisać, że ten powyższy cytat był z godz 22:14 !

   Usuń
  3. Droga Danielo! Nie warto reagować na te wpisy., to tylko podsyca chore, demoniczne osoby, które dyszą żądzą niszczenia tego co dobre. A

   Usuń
  4. Pani Danielo, Pani należą się jedynie podziękowania za wszystko co Pani robi dla dobra emerytów.Jestem pełna podziwu dla Pani zapału i chęci niesienia pomocy innym.Krystyna

   Usuń
  5. Pani Danielo,
   Proszę nie przejmować anonimami.
   B.

   Usuń
  6. Mam szcunek dla Pani Danieli, to dzięki niej nie miałam problemu z napisaniem pisma do SO - wygrałam bez odsetek (odsetki w gestii ZUS) - jestem z przed, ale ZUS 06.09.2013 ZUS wniósł apelację. teraz czekam co dalej. Napewno znowu bedę korzystała z pism stworzonych przez Panią Danielę
   Basia z B.

   Usuń
 11. Dziękuję. Pozdrawiam wszystkich. Jeszcze dzisiaj złożę wniosek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wczoraj wgrałam w SA w Białymstoku , ale beż odsetek. Sprawa odsetek zostawiona dla ZUS.Również koszty apelacji ZUS ma zwrócić.Nie wiem co dalej mam zrobić, czy pisać pismo do ZUS o wypłacenie odsetek. Proszę o radę./ Jestem po/ Anna podlaskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj aż ZUS wypłaci Ci zaległe.Jak będą bez odsetek to napisz o ich wypłatę.Jak ZUS odmówi to znowu pozostaje sąd.Mam pytanie:czy na rozprawie był ktoś z ZUS?
   Krystyna65

   Usuń
  2. Gratulacje krajanko!

   Usuń
  3. Do anonimowy 08:04 Była przedstawicielka ZUS i prosiła o oddalenie , ale SA postąpił inaczej Anna Podlaskie

   Usuń
 13. http://prawo.rp.pl/artykul/757955,1051906-Zwrot-emerytur-dla-40-tys--osob-za-2011-2012.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tekst z gazety;

   Wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów stwierdził, że projekt ustawy o wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., jest już gotowy do przyjęcia przez rząd i może zostać skierowany do Sejmu.Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  2. Dzięki za info. wygląda, że się jednak spieszą. D

   Usuń
  3. Przeczytałem ten artykuł w rp,napawa nadzieją ale w związku z tym mam pytanie:złożyłem apelację od niekorzystnego wyroku jestem "przed", jeżeli przegram apelację to co dalej.
   Prosił bym o radę. A.F

   Usuń
  4. Na razie czekać na to, aż ustawa wejdzie w życie. Ona ma objąć wszystkim bez względu na negatywny wyrok sądu.

   Usuń
  5. Emeryci !
   Sprzed, sprzed, sprzed ......

   Usuń
  6. do Ireny z 8:47
   i ciekawe kiedy się nim ktoś z szanownej władzy zainteresuje? Znając nasz rząd to ustawa utknie np u prezydenta i TAK będzie że będzie musiała nabrać mocy prawnej!
   Obym się myliła. Pozdrawiam

   Usuń
  7. ..znowu się jakaś "polonistka" odezwała...
   A może by tak odpowiedzieć merytorycznie na pytanie a nie "poprawiać" błędów czy przejęzyczeń?.
   Na tyle cię tylko stać anonimie z godz. 11.17 ???
   Bolek.

   Usuń
  8. A co będzie,jeżeli Sejm większością głosów przegłosuje projekt ustawy negatywnie dla nas? Przecież tak się może zdarzyć.

   Usuń
  9. Drogi Bolku!/27 września 2013 11:29/
   Odpowiedz na zadane pytanie. Czasami to coś znaczy? Dlaczego tego nie uczyniłeś?
   Czy tylko tyle potrafisz? Zapewne wiesz ,że ujadanie jest domeną kundelków.
   pozdrawiam
   Sabina

   Usuń
  10. Ciągłe poprawianie, a cóż to za znaczenie czy ktoś napisze "przed" albo sprzed. Wiadomo o czym mówimy.

   Usuń
  11. Ciąg dalszy z 8;47 z wydania gazetowego Rzeczpospolita

   Licznik odsetkowy bije
   Z naszych informacji wynika, że Rada Ministrów może zająć się nim już na początku października.Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, prawie 40 tys. emerytów odzyska odebrane im w latach 2011-2012 świadczenia jeszcze w tym roku. Na tempo prac znaczący wpływ będzie miało to, że do czasu wejścia nowelizacji w życie będą naliczane odsetki od zaległych kwot - mówi Wiesława Taranowska z OPZZ. Od października 2011 zaległości razem z odsetkami narosły już do 989 mln zł. Każdy dzień zwłoki oznacza więc kolejne obciążenia dla budżetu państwa. Mam nadzieję, że następnym razem urzędnicy zastanowią się, zanim zaproponują genialne pomysły na szukanie oszczędności dla budżetu państwa kosztem emerytów - mówi Aniela W która czeka na zwrot prawie 20 tys zł....

   ciąg dalszy nastąpi pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  12. art z RZ dalszy ciąg

   Jak się wycofać z sądu

   Wielu emerytów o zwrot emerytur zawieszonych w październiku 2011 r. postanowiło walczyć przed sądem, powinni wstrzymać się jeszcze z wycofaniem sprawy, przynajmniej do czasu, aż Sejm uchwali projekt ustawy w sprawie zwrotów. Nie ma bowiem pewności, czy rząd nie zmieni tego projektu przed wysyłaniem go do Sejmu, a także czy nie zostanie on niekorzystnie dla emerytów zmodyfikowany podczas prac parlamentarnych.Na razie projekt przewiduje zwrot zawieszonych świadczeń razem z odsetkami. Tymczasem sądy przyznają te świadczenia bez odsetek. Emeryci muszą więc domagać się ich w oddzielnym postępowaniu. Może się więc okazać, że osoba , która ma sprawę w sądzie, wywalczy zwrot swojego świadczenia, zanim nowa ustawa wejdzie w życie, ale bez odsetek. Emeryci którzy terminy rozpraw mają wyznaczone w najbliższych tygodniach, powinni postarać się o przełożenie ich o kilka m-cy. Zawieszenie postępowania jest możliwe na zgodny wniosek stron - mówi Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego dla W-wy Pragi. Jeśli na sprawie nie stawi się druga strona, to sąd zawsze może odroczyć rozprawę z ważnej przyczyny, na wniosek emeryta. Po uchwaleniu ustawy wystarczy zaś złożyć oświadczenie w sądzie o wycofaniu odwołania od decyzji ZUS. Wtedy sąd umorzy postępowanie. Będzie to stanowiło podstawę do starania się o zwrot świadczenia na podstawie nowych przepisów.

   / etap legislacyjny przed Radą Ministrów/
   miłej lektury Irena z Lubuskiego

   Usuń
 14. Mam nadzieję, że ku uciesze zainteresowanych będzie szybko wdrożony w życie. Wszyscy, których dotyczy odetchną wreszcie z ulgą:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam serdecznie zawieszonych.Bardzo serdecznie proszę o wyjaśnienie kiedy uzyskam prawidłowo powszechny wiek emerytalny.Jestem z 10.07.53r.
  a wiec 10.10.2013r uzyskuję 60 lat i 3 miesiące.
  Emeryturę otrzymuje 15 każdego miesiąca.Moje pytanie -czy w pażdzierniku powinnam otrzymać pełną emeryturę?.Jestem osobą nadal pracująca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, za październik powinna być już bez pomniejszania

   Usuń
  2. Ślicznie dziękuję za odpowiedż.Uważałam,że biorą pełne miesiące.Cieplutko pozdrawiam wszystkich.

   Usuń
  3. Moja znajoma ukończyła 60 lat w maju i własnie w tym miesiącu dostała decyzję z ZUS,że należy się jej cala emerytura. Nie rozumiem dlaczego poprzedniczka miałaby otrzymać dopiero w X skoro 60-tkę ukończła w lipcu?

   Usuń
  4. Iwona, a dlatego,że poprzedniczka jest z 1953 r. A od stycznia tego roku obowiązuje ustawa,że kobiety pracują do 67 roku życia. Dlatego za każdy kwartał doliczany jest dodatkowo miesiąc.Poprzedniczka skończyła 60 lat w lipcu 2013 czyli ażeby dostać emeryturę doliczono jej 3 miesiące i prawo do pełnej emerytury nabędzie 10 X. 2013.r.

   Usuń
  5. Tak jest zgadzam się z tą wypowiedzią.Przed chwilą dostałam decyzję z ZUS o naliczeniu pełnej emerytury od pażdziernika.Pozdrawiam życzliwych.

   Usuń
  6. Widzę niezgodność ZUS, moja znajoma o której pisałam jest właśnie z maja 1953r. i od maja ma wypłacaną całą emeryturę. My mamy już przecież wcześniejszą przyznaną emeryturę i nas ten przepis nie obowiązuje, tak wytłumaczyła mojej znajomej pani z ZUS. Ma na ręku decyzję i całą emeryturę od maja, na 100% tak jest.

   Usuń
  7. Rocznik 1953 obowiązuje wydłużony okres pracy .Właśnie o to rozbiega się że nas tymi przepisami skrzywdzili bo do końca 2012 r.można było odejść na emeryturę powszechna mając 60 lat.
   rocznik 1953 kończy 60 lat w 2013 r

   Usuń
  8. Iwono, jeżeli jest tak jak piszesz to znaczy,że wkradł się błąd po stronie urzędnika ZUS.
   Tylko patrzeć jak upomni się o "swoje".

   Usuń
  9. A może Pani oswiadczyła ,ze jej dochód za maj nie przekracza 70 %

   Usuń
  10. Nie ma to znaczenia czy oświadczyła czy nie.
   Ważny w tym przypadku jest wiek czyli 60 lat życia dla kobiety. A ,że ustawa się zmieniła kobiety z 1953 roku mają wydłużony termin o jeden miesiąc za kwartał. Np kończy 60 lat 10 maja to pełna emerytura bez zmniejszania należy się 2 miesiące póżniej czyli od 10 lipca 2013.r.

   Usuń
 16. Tak. Należy Ci się pełna emerytura już w X.2013.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdaje się, że po odniesionym sukcesie tego blogu ZUS będzie mógł zlikwidować swój informator.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lepiej niech w swoich punktach informacji zatrudni kompetentnych pracowników

   Usuń
  2. Myślę, że to niedościgłe marzenie. Kompetencje w ZUS-ach i Urzędach Pracy są porażające.

   Usuń
  3. Myślę, że to niedościgłe marzenie. Kompetencje w ZUS-ach i Urzędach Pracy są porażające.

   Usuń
 18. Odnośnie mojej prośby z dnia 26.09.godz.11.10 dodaję że złozyłam na piśmie prosbę o przeliczenie mojej emerytury z uwagi na dostarczenie RP-7 za 6 lat pracy a odpowiedź ZUS-u w Kędzierzynie Kozlu była odmowna z uwagi na to że pobierałam świadcznie od 09.01.2009 do 30.09.2011 r. Czyli pracuję nadal bez perspektywy wyższej emerytury. Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To , czy Pani ma prawo do przeliczenia z nową kwota bazowa , zależy od Pani zarobków w ciągu tych 6 lat. Ale przecież powinni doliczyc Pani staz . Zalezy , co Pani napisała we wniosku.

   Usuń
  2. Kochsani Państwo! Piszcie komunikatywnie i "zrozumiale" o swoich problemach - "kawa na ławę" bo ilu emerytów tyle przypadków!.

   Usuń
  3. To logiczne, jeżeli ktoś przedstawia w ZUS Rp7 to wnosi o przeliczenie emerytury z tytułu nie lat pracy a dochodu. Lata pracy przynajmniej w moim ZUS przeliczają na podstawie przedłożonego zaświadczenia o przepracowaniu wskazanego okresu pracy i doliczają bez problemu

   Usuń
 19. Witam! Ja złożyłam wniosek o ponowne przeliczenie mojej emerytury poniewaz w sierpniu uzyskałam prawo do emerytury powszechnej. Przeliczono mi wg nowych przepisów. Przeżyłam szok, bo emerytura była ponad 400zł.o mniejsza od dotychczasowej....Oczywiście pozostałam przy obecnej wcześniejszej , bo jest korzystniejsza .......Wycofalam wniosek...tak nas nasz kochany rząd "uszczęsliwił" rocznik 1953 nowymi przepisami.... Szkoda słów i zdrowia...już nie mam siły ani nerwów przejmować się tym wszystkim. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia i radosci na każdy dzień. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iga
   A moja emerytura po przeliczeniu byłaby o 600 zł mniejsza.

   Usuń
 20. W dzisiejszej Rzeczpospolitej WAZNE DLA NAS INFORMACJE proszę o przepisanie tego artykułu na blogu B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś nie chce się logować do "Rzepy", to omówienie tego artykułu można już znaleźć bez logowania np. tu:

   http://www.polskaprasa.pl/1247340-Zwrot-emerytur-dla-40-tys-osob.html

   Usuń
  2. Przeprasza, o 11:52 to nie jest ten link.
   Poprawny to:

   http://finanse.wp.pl/kat,1033795,title,Zawiesili-ci-emeryture-Poczekaj-jeszcze-z-pojsciem-do-sadu,wid,16024245,wiadomosc.html?ticaid=11161b

   Usuń
  3. Przepraszam , ale jak się ma niżej podany tekst do osób co już są akta w SN i czekają na termin ?
   ............Zawieszenie postępowania jest możliwe na zgodny wniosek stron - powiedział dla "Rzeczpospolitej" Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi. - Jeśli na sprawie nie stawi się druga strona, to sąd zawsze może odroczyć rozprawę z ważnej przyczyny na wniosek emeryta.

   W momencie, kiedy ustawa zostanie uchwalona, emeryt będzie musiał złożyć w sądzie oświadczenie o wycofaniu odwołania od decyzji ZUS. Sąd umorzy postępowanie, co będzie podstawą do starania się o zwrot świadczeń na podstawie nowych przepisów......

   Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuje i pozdrawiam.
   Krystyna

   Usuń
 21. Ustawa o zwrocie świadczeń zawieszonych w 2011 r. może być korzystniejsza niż wyroki sądów.

  Wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów stwierdził, że projekt ustawy o wypłacie emerytur, do których prawo zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., jest już gotowy do przyjęcia przez rząd i może zostać skierowany do Sejmu.

  OdpowiedzUsuń
 22. Skoro ustawa ma zrekompensować zwrot zaległych emerytur to nie rozumiem po co ZUS odwołuje się od wygranych przez emerytów w SO.Nie lepiej wypłacić i zmniejszyć w ten sposób odsetki,albo ktoś nie myśli,albo chce coś ukręcić

  OdpowiedzUsuń
 23. Do Pani z 11:09 dlaczego Pani wycofała wniosek? Ja mam taką sama sytuację i byłam w tej sprawie w ZUS, też doznałam szoku. Pracownica ZUS powiedziała, że mam czekać na kolejną decyzję, bo nic na tym nie tracę. W moim przypadku przeliczony kapitał początkowy wzrósł o ok. 10 zł. Nic więc z tego nadal nie rozumiem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki ale na jaką kolejną decyzje masz czekac ????
   Jeżeli Pani z godz.11.09 nie wycofałaby wniosku o przeliczenie emerytury powszechnej to wyrażnie ci przecież pisze że straciłaby kupę kasy !!1
   Czytaj ze zrozumieniem.
   Ja gdybym przeszła z wcześniejszej emerytury na powszechną po ukończeniu 60 lat / rocznik 1953 !!!! /straciłabym o.300 zł - emeryturkę miałabym aż o TYLE niższą.
   Niestety, moja płaca od paru lat ani drgnie - w "mojej" budżetówce od 4 lat nie dostaliśmy ani grosza podwyżki. :(

   Usuń
 24. Jestem rocznik 51. Emerytura powszechna na koniec 2012r wyliczona z kapitalu poczatkowego wzrosla o 170zl.i wyniosla 2209zl.brutto i zostala zawieszona poniewaz dalej pracuje ,ale biore wczesniejsza. Doliczam staz pracy i zyskuje okolo 30zl. brutto rocznie. Gdy pierwszy raz wyliczono mi emeryture w 2007 roku brutto bylo 1274zl. .Teraz brutto wczesniejszej jest 2157zl. a kapitalowej 2209zl..Pytalam pania w ZUS czy po zakonczeniu pracy dolicza mi te skladki do kapitalu poczatkowego uzyskalam odpowiedz , ze nie. Do wczesniejszej emerytury dolicza sie staz oraz przelicza wspolczynniki . Kapitalowa raz wyliczona jest na zawsze , chyba ze przepracuje sie 30 miesiecy lub odnajdzie sie jakies wczesniej nie uwzglednione dokumenty.Jaka jest prawda tego nie wiem. Dowiem sie w 2014r kiedy odejde na emeryture.
  Pozdrawiam serdecznie Alicja z Czestochowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w grudniu złożyłam wniosek o kapitałową i była większa o ok 50 zł, ale ponieważ pracowałam była zawieszona do czasu rozwiązania stosunku pracy.Od maja rozwiązałam umowę o pracę i wtedy zus doliczył mi do kapitału 4 m-ce z roku bieżącego, zwiększyło to moją emeryturę o ok.10 zł. Jestem rocznik 52 "z tych po" i nadal czekam na rozstrzygnięcie przez sa, bo oczywiście po wygranej w so zus wniósł apelację.
   Pozdrawiam wszystkich walczących i wspierających
   Julia

   Usuń
  2. Droga Alicjo. Do kapitału początkowego niczego już nie doliczają. Kapitał jest wyliczony raz- za przepracowane lata do końca 1998 r. Jest teraz tylko waloryzowany. od 1999 masz indywidualne konto gdzie gromadzone są Twoje składki tez waloryzowane. Dostajesz informację co roku z ZUS o stanie Twojego konta / kapitał początkowy+składki po 1999 r./ Emeryturę kapitałową tez się przelicza. Raz na zawsze jest wyliczony kapitał początkowya nie emerytura kapitałowa.Z kapitałową 30 m-cy nie ma nic wspólnego. Nie uważasz chyba, że składki które gromadzisz pracując teraz idą na biednych czy na kawę i ciastka pracowników ZUS?. Te złozone przez Ciebie pieniądze powiększą Twoją emeryturę kapitałową

   Usuń
 25. Nie napisalam , ze po odwieszeniu wczesniejszej emerytury i po jej zwaloryzowaniu okazalo sie w styczniu 2013, ze nie ma prawie roznicy miedzy kapitalowa a wczesniejsza . Roznica 170zl. byla w grudniu 2012r

  OdpowiedzUsuń
 26. to ja jestem pani z 11.09.... wycofałam wniosek, bo w przysłanej decyzji jasno wynikało, ze jest to decyzja wstępna , a ostateczna była by kiedy zakończy sie sprawa sadowa i wróca dokumenty z sadu . Jeśli wejdzie w życie ustawa, która zwróci nam zawieszoną emeryturę to zostanie wszystko odjęte od kapitału poczatkowego więc tym bardziej emeruytura bedzie mała. .... wyliczono mi srednie życie 253,7 m-cy więc chce w spokoju i zdrowiu przezyć...nie bede sie uzerac z ZUS-em i jesli ta ustawa dla rocznikow 1953 sie nie zmieni to mimo, ze ciagle pracuje to i tak emerytura moja pomniejsza się, gdyz odliczaja to co pobieramy zgodnie z wyrokiem TK.....pozdrawiam Z.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. " i jesli ta ustawa dla rocznikow 1953 sie nie zmieni"

   Ustawa dyskryminująca kobiety z 1953r może się zmienić i powinna ale my musimy tego chcieć i trochę powalczyć aby pokazać decydentom, że nie godzimy się na takie traktowanie niezgodne z Konstytucją.

   Usuń
 27. Drogie Panie Danielo , Ulu 05 i Wigo
  pozwolę o to zapytać właśnie trzy wspaniałe kobiety, z uwagi na to , że wspaniale doradzają.
  Dnia 9 lipca 2013r. złożyłam w ZUS-e świadectwo zakończenia pracy 31.05.2013r.wraz Rp7, za 5 miesięcy tego roku, prosząc o przeliczenie emerytury /oryginały/. otrzymałam przeliczenie emerytury i uwzględniono wymiar świadczenia okresu zatrudnienia od 1 lipca zyskałam netto 14 zł, ale nie o to chodzi. Otrzymałam też załącznik do decyzji informujący , że z wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem wynagrodzenia za 2013r. należy wystąpić po 01.01.2014r. Przecież złożyłam jak zaznaczyłam na początku oryginał Rp7 i świadectwo zakończenia pracy. Nie wiem co powinnam doręczyć w 2014r. Pozdrawiam i bardzo proszę o podpowiedź.ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Pani Anno , nie jestem tak biegła w przepisach zusowskich jak moje koleżanki z blogu ale moim skromnym zdaniem w 2014r. może Pani złożyć ponownie Rp 7 ponieważ do przeliczenia podstawy wymiaru ZUS uwzględni wynagrodzenie za 2013r. Składając Rp7 w 2013r. ZUS do przeliczenia podstawy wymiaru uwzględnił rok poprzedzający czyli 2012.Po złożeniu Rp7 w 2014 uwzględni rok poprzedzający jakim dla Pani będzie 2013.Może to się Pani będzie opłacało. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Chyba uwzglednia sie tylko lata komplwtne - pełne tzn. przepracowane do końca roku. ?

   Usuń
  3. uwzględnia się wynagrodzenie danego roku a nie miesiace

   Usuń
  4. Do przeliczenia chyba uwzglednia sie tylko lata komplwtne (pełne) tzn. przepracowane do końca roku. Natomiast podwyższyć emeryturę doliczając staż pracy ( w tym przypadku 6 m cy 2013 roku) mozna doliczać po kazdym kwartale.

   Usuń
  5. Od 1 października są zmiany na korzyść emeryta w tych wyliczeniach i warto zlożyc wniosek o naliczenia A.

   Usuń
  6. Bardzo proszę napisać coś jaśniej o jakie zmiany chodzi?
   Dziękuje i pozdrawiam

   Usuń
  7. Czy do doliczenia stażu pracy potrzeba Rp-7 czy tylko zaświadczenie o zatrudnieniu.
   Zawsze robilam to pelnym roku. Teraz chce za 3 kwartały. Proszę o odpowiedź.
   Basia z B

   Usuń
  8. Należy wejść na google i wystukać "zmiany od 1 października przy naliczaniu emerytur" i wszystko na spokojnie poczytać.

   Usuń
  9. Aniu,
   Nie bardzo rozumiem dlaczego nie są doliczane do stażu pracy miesiące przepracowane w roku kiedy odchodzisz na emeryturę.

   W chwili odejścia z rynku pracy powinnaś zlozyć wniosek do ZUS o zmianę stażu pracy. Wszystkie miesiące w danym roku kalendarzowym ZUS dolicza jako miesiące składkowe.

   Sprawdziłam swoje decyzje i wszystkie miesiące są uwzględnione.
   Myślę, że warto tego dopilnowac i złożyć wniosek do ZUS o ich uwzględnienie i jednocześnie zawnioskować o wypłatę zaległych świadczeń od dnia ich powstania łącznie z ustawowymi odsetkami oraz podania podstawy prawnej zaistniałej sytuacji.
   życzę sukcesów
   i pozdrawiam serdecznie
   Ula05

   Usuń
  10. RP-7 za niepełny, ostatni rok zatrudnienia przed przejściem na emeryturę nie jest aktualnie uwzględniane przy wyliczaniu wysokości podstawy wymiaru świadczenia (jeśli się wybrało jego wyliczenie z 10 kolejnych ostatnich lat). Dotychczas liczyły się tylko lata pełne. Tak więc ten niepełny rok zalicza się tylko do stażu pracy.

   Usuń
  11. Nieprawda. Wszystko zależy od wysokości wynagrodzenia. Jeżeli Twoje wynagrodzenie za połowę tego roku będzie 2 razy wyższe niż za cały poprzedni rok to nic nie stoi na przeszkodzie żeby ten rok przyjąc. nie ma znaczenia czy rok jest pełny czy nie znaczenie ma wysokość wynagrodzenia.

   Usuń
  12. Droga Pani Anno. W 2014 nic już Pani nie musi dostarczać. Przypilnować tylko, żeby dokonał przliczenia. Gdzieś w lutym chyba 19 zostanie podane wynagrodzenie do porównania Pani wynagrodzenia do średniej krajowej. Jeżeli będzie natyle duży, ze zmianiając wzięte dotej pory lata do wyliczenia emerytury to ZUS przeliczy. Jeżeli wskaźnik bądzie mały to nie. Ale należy tego przypilnować.

   Usuń
  13. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej GUS ogłasza "w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku" (art. 20 u o e.r. z FUS).

   Przykładowy komunikat GUS, z lutego 2013 r.:

   http://www.stat.gov.pl/gus/5840_13901_PLK_HTML.htm

   Jot

   Usuń
 28. I tu kolejne anomalia w naszym panstwie. Ale to sa fakty. Gdy prace konczy sie w jakims tam miesiacu roku to ZUS tych miesiecy ani zarobkow nie doliczy w momencie zakonczenia pracy zawodowej tylko dopiero na nastepny rok. Czysty zysk dla panstwa a strata dla emeryta. W Twoim przypadku Anno to strata 7 miesiecy.x 14zl.
  Alicja z Czestochowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieprawda. Okres zatrudnienia zaliczy od następnego miesiaca po zakończeniu pracy, a zarobków się nie dolicza, niezależnie czy to jest koniec pracy czy nie. Zmienia się ewentualnie podstawę, ale średnia krajowa za dany rok jest podawana 19 lutego następnego roku więc nie ma do czego porównać.

   Usuń
 29. Kochani! proszę o pomoc... Jestem emerytką od września 2009 i kontynuowałam pracę ąz do września 2012r. 22 października br mam wyznaczoną sprawę w Sądzie Okręgowym. Nie wiem czy mam sprawę wycofać czy też zawiesić aż do uchwalenia ustawy o zwrocie zaległych emerytur.Zupełnie nie wiem jaka jest procedura odroczenia wyznaczonej już sprawy w sądzie (czy też zawieszenia?) . Proszę o pomoc. bo czas mnie nagli.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich blogowiczów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga emerytko, z tego co piszesz znaczy, że jesteś z naznaczonej przez sądy z grupy "po". Niczego nie odwołuj, idź na rozprawę, masz dużą szansę wygrania! Kiedy ustawa wejdzie w życie jeszcze nie wiadomo.
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
 30. Bardzo dziękuję Wam droga Wigo, Ulu 05 i Alicji z Częstochowy za wyjaśnienia złożyłam wszystko dlatego, bo taką informację dostałam z zakładu pracy. /budżetówka/.
  W decyzji jaką dostałam jest okres wzięty z 10 lat tj. 2000 - 2009 bo potem już zarobki były takie same a nie kiedy mniejsze serdecznie pozdrawiam ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anno, bardzo dziękuję za zaufanie. W tym temacie się za bardzo nie orientuję, bo od roku już nie pracuję, a przepisy się ciągle zmieniają. Wydaje mi się, że przepracowane m-ce dolicza się do stażu pracy, jeżeli zaś chodzi o ponowne przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej, to taką operację przeprowadza się w przypadku, gdy wskazany nowy okres 10-letniego okresu zatrudnienia, będzie miał wyższy wskaźnik podstawy wymiaru w stosunku do średniej płacy krajowej niż poprzedni. Przykład: z 10-letniego okresu zatrudnienia branego poprzednio pod uwagę, wyrzucasz pierwszy rok, który miał niższy wskaźnik w stosunku od ówczesnej średniej krajowej i zastępujesz go ostatnim rokiem zatrudnienia, który miał ten wskaźnik wyższy do obecnej średniej krajowej - czyli wskaźnik podstawy wymiaru z nowych 10 lat, będzie wyższy od poprzedniego 10-letniego okresu i to będzie dla ZUS-u podstawą do ponownego przeliczenia Twojej emerytury według nowej kwoty bazowej. A więc Twoje zarobki w stosunku do średniej płacy krajowej z ostatniego roku, muszą być wyższe niż 10 lat temu.
   Nie wiem, czy przedstawiłam to dosyć jasno - ja z takiej możliwości skorzystałam!
   pozdrawiam
   Daniela

   Usuń
  2. I jeszcze jedna możliwość warta zastanowienia. Jezeli ktoś miał wziete 10 kolejnych lat moze zmianić to na 20 najlepszych lat z całego okresu zatrudnienia. Wskaźnik nie musi być wyższy niż dotychczas ale będzie wzięta nowa kwota bazowa i wtedy emerytura moze być wyższa. Warto sprawdzić. A jezeli ktoś miał wziete juz z 20 najlepszych lat to wystarczy wymienić ktoryś rok ale wtedy wskaźnik musi być wyższy-wystarczy o 0,01%, bo zaokrąglają do setnych procenta.

   Usuń
  3. A 2010 nie był przypadkiem lepszy od 2000. Przecież to 10 lat do przodu. Sprawdź koniecznie!.

   Usuń
  4. ad 18:17
   Tak, taka ewentualność też można wziąć pod uwagę. Dla mnie ona była niekorzystna! Odnośnie podwyższenia wskaźnika o choćby 0,01% też się zgadzam!
   Daniela

   Usuń
  5. Nic z tego nie rozumiem. Ja mogę poprosić o ponowne przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej bez żadnych warunków? Wyliczono mi emeryturę po raz drugi w 2009 roku, a w 2007 naliczono po raz pierwszy. Ciąg dalszy jak u większości, dano, zabrano, SO, teraz SA. Szanowni Państwo może kilka słów na ten temat, lub skierowanie do odpowiedniej lektury:) pozdrawiam

   Usuń
  6. Droga Pani Leonardo. Przeliczać możesz bez końca co roku. Jednakże pod warunkami: pracujesz dalej, jesteś na wcześniejszej emeryturze /powszechną liczy się inaczej/ twoje zarobki rosną. należy tylko sprawdzić czyprzypadkiem waloryzacja nie jest korzystniejsza jak dla mnie np w ubegłym roku. I jeszczejedna uwaga - kwota bazowa rośnie ostatnio b. wolno ale waloryzacja też zapowiada się niewielka. Wystarczy tylko czuwać. Fakt trzeba znać zasady. A to niestety dłuższy wywód.

   Usuń
  7. do Jot i Leonardy
   1)Jeśli emeryt nadal pozostaje w zatrudnieniu, może wystąpić o doliczenie stażu.
   Wniosek taki może zgłosić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku. Natomiast jeżeli w trakcie kwartału ustało ubezpieczenie (zatrudnienie), wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może być zgłoszony w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po ustaniu zatrudnienia.
   2)Wniosek o „przeliczenie podstawy wymiaru emerytury”- w oparciu o art. 110 i art. 111 ustawy emerytalnej- i wówczas świadczenie może być ponownie obliczone, z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej.
   Wniosek wraz z Rp-7 (z zarobkami za nowe lata) można złożyć w marcu lub lutym.
   Warto przemyśleć kiedy złożyć, bo jest to uzależnione od tego, czy w marcu waloryzacja procentowo będzie wyższa niż procentowy wzrost kwoty bazowej. Wskaźniki podawane są już w lutym, stąd do końca lutego można zadecydować się kiedy złożyć wniosek. W tym roku lepiej było złożyć wniosek w lutym, bo świadczenie obliczono od starej kwoty bazowej, ale w marcu podlegało już 4% waloryzacji.
   Kwota bazowa od marca 2013r jest wyższa od poprzedniej o 106,15 zł, czyli około 3,57%.,
   natomiast waloryzacja od marca 2013r wynosiła 4%

   Usuń
  8. @21:45
   Treściwie, przejrzyście, super.
   Z lutym jest jednak pewien kłopot związany z terminem wypłaty "13". Co mogą zrobić osoby, którym "13" zostanie wypłacona dopiero w marcu, a RP-7 jest potrzebne w lutym? "13" na pewno ma wpływ na kwoty w RP-7, jest doliczana do wynagrodzenia za poprzedni rok.

   Usuń
  9. Tu nie ma problemu, bo w Rp-7 za 2013r, wystawionym w styczniu 2014r jest już ujęta "13"(choć jeszcze nie wypłacona)

   Usuń
 31. Dziękuję Pani Danielo! Śledzę wpisy na blogu i aż skóra mi cierpnie na myśl o sprawach sądowych, apelacjach, SN, kasacjach itp. Wyczytałam gdzieś, że można odroczyć sprawę i stąd moje pytanie. Faktycznie, jestem w grupie emerytów, którzy mogli łączyć pracę zawodową z pobieraniem emerytury aż do 1 X. 2011 daty nieszczęsnego zawieszenia przez ZUS.
  Dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę popatrzeć - chyba telepatia, prawie w identycznym czasie blogowiczka ( 17:40) wpisała, że nawet w sędzia w Lublinie zaproponowała takie rozwiązanie. Trzeba postąpić podobnie!

   Usuń
 32. Dziś w SO Lublin sędzina stwierdziła, że ponieważ dołączyłam do pisma procesowego odpis projektu ustawy rządowej oraz stanowisko RN ZUS, to ona proponuje odroczyć rozprawę, aby nie utrudniać ewentualnego skorzystania z ustawy, bo dziś wyrok i tak byłby negatywny. Emerytura 2008.Pani z 2009 dostała zaległą bez odsetek. Pozdrawiam Wszystkich

  OdpowiedzUsuń
 33. Dziękuję wszystkim,którzy udzielają na tym blogu mądrych i fachowych odpowiedzi.:Pani Wiga ,Ula,Daniela i inni.Przychodzę z pracy i szybko wiem co się dzieje w naszej sprawie.Mam nadzieję,że w krótkim czasie będziemy wszyscy cieszyć się razem Ci "po i przed" i nie będzie różnic wprowadzonych przez sądy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Dziękuję bardzo Danielo za informację ale roku 2000 nie mogę wyrzucić bo miałam 190% średniej krajowej i to był najlepszy, potem to różnie 160% itd...
  Dziękuję również Anonimowi z godz. 18:39
  Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia wspaniałym Paniom ANNA


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję takiego wysokiego wskaźnika!
   Cieszę się, że wyjaśniłam zasadę i zdecydowałaś się Anno na korzystniejszy dla siebie okres!!!
   Daniela

   Usuń
  2. Anonimowy 18:39. Również gratuluję wysokiego wskaźnika. Ale skoro im odleglejsze lata tym wskaźnik wyzszy to może weźmie Pani Pani Anno podstawę z 20 najlepszych lat z całego zatrudnienia? Może wtedy emerytura będzie wyzsza? Tak tylko gdybam, bo chciałabym pomóc.

   Usuń
 35. Trzymajmy się głównego wątku bloga /zawieszenie emerytury/ Proponuję utworzenie zakładki PRZELICZANIE EMERYTURY ,Wprowadzanie nowych tematów/wprawdzie bliskich/ powoduje zamieszanie .

  OdpowiedzUsuń
 36. Powyżej pojawił się problem wycofywaniia pozwów - wycofac czy nie?

  Powinniśmy wiedzieć jakie skutki prawne rodzi wycofanie pozwu z sądu.
  Przy obecnym stanie faktycznym, gdy właściwie nie znamy zapisu treści ustawy rekompensacyjnej wycofywanie pozwów nie jest niczym uzasadnione.

  Czy powinniśmy zawieszać postępowanie? Jezeli jest to postępowanie na etapie SO jego zawieszenie jest uzasadnione. Na czym polega jego zasadność?

  Otóż z dyspozycji art. 203 par. 1 kpc wynika, że cofnięcie pozwu może nastąpić w trakcie całego postępowania z tym, że cofnięcie pozwu bez zgody strony pozwanej może być dokonane aż do rozpoczęcia rozprawy.

  Stąd chyba sugestia sędziego SO w Lublinie by, w przyszłości, cofnięcia
  pozwu nie warunkować stanowiskiem ZUS.

  Natomiast w sytuacji gdy nasze sprawy prowadzone są już na etapie SA powinno nam zależeć na tym aby nasza sprawa jak najszybciej dobiegla końca.

  Ewentualne przyszłe cofnięcie pozwu - gdy postępowanie będzie prowadzone juz na etapie SA - będzie wymagało zgody ZUS.
  Po złożeniu wniosku o wycofanie pozwu sąd powiadomi ZUS i organ w ciagu dwóch tygodni będzie miał obowiązek wypowiedzieć się w sprawie.

  Jezeli organ nie wyrazi zgody na wycofanie naszego pozwu, jego cofnięcie będzie traktowane jako bezskuteczne i postępowanie będzie prowadzone nadal.

  Jeżeli w ustawie znajdzie się więc zapis o obowiązku złożenia wniosku o wypłatę zaleglych świadczeń do 31 grudnia 2014r.może się zdarzyć, że nie wszystkie postępowania sądowe będą zakończone.

  Z tego wypływa jeden wniosek:
  1. Ci, ktorzy są na początku postępowania sądowego mogą wnosić o zawieszenie postępowania do chwili wejścia ustawy rekompensacyjnej w życie.
  2. Ci którzy mają swoje sprawy w SA powinni starać się by sprawy, jak najszybciej, zostały zakończone prawomocnym wyrokiem.
  pozdrawiam wszystkich
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
 37. Ulu 05 nie zgadzam się z Tobą co do twierdzenia, że organ rentowy będzie działał na niekorzyść emeryta nie wyrażając zgody na wycofanie pozwu. Gdyby tak było to przygotowywanie ustawy rekompensacyjnej mijałoby się z celem.Po drugie wszystkie postępowania rozpoczęte przed końcem 2014r. zakończone będą na korzyść emeryta. Pozdrawiam Wiga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wigo,
   Przykro mi. Ze mną masz prawo się nie zgadzać ale prawo musisz akceptować a to co napisałam to są wytyczne obowiązującego prawa, poza moimi wnioskami.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  2. Ulu05, chyba żeśmy sie nie zrozumiały. Zgadzam się z Tobą co do zapisu art.203 kpc i tego nie neguje. Nie zgadzam się co do Twoich założeń, że ZUS będzie przeciwny wycofywaniu pozwu i nie będzie na to wyrażał zgody . Wg mnie takiej sytuacji nie będzie jeżeli chodzi o nasze sprawy. Również zdanie "Jeżeli w ustawie znajdzie się więc zapis o obowiązku złożenia wniosku o wypłatę zaleglych świadczeń do 31 grudnia 2014r.może się zdarzyć, że nie wszystkie postępowania sądowe będą zakończone." Wg mnie 31 grudzień 2014 to data graniczna. Do tego dnia emeryci będą mogli składać wnioski o zaległe. Jeżeli postępowanie się nie zakończy w 2014r i przejdzie na 2015 to nie może emeryt w związku z tym być pozbawiony zaległych o które wystąpił w 2014r. Piszesz czarne scenariusze. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  3. Wigo,
   Ja zapisałam tylko informacje związane z wycofaniem pozwu w sprawach cywilnych.
   Podałam czynności dokonywane przed rozpoczęciem rozprawy i prawie przysługującym powodowi oraz czynności jakie ma obowiązek dokonać sąd po rozpoczęciu rozprawy oraz prawie przysługującym stronie pozwanej.

   Strona pozwana po rozpoczęciu postępowania sądowego w ciągu dwóch tygodni od chwili otrzymania informacji z sądu o wycofaniu pozwu, ma obowiązek zajęcia stanowiska w sprawie i może:

   a) nie wyrazić zgody na cofnięcie pozwu i wtedy cofnięcie jest bezskuteczne i sprawa toczy się dalej;
   b) zgodzić się lub nie zająć żadnego stanowiska - równoznaczność z wyrażeniem zgody.
   Tak mówią przepisy prawne i w tej kwestii były wydawane wyroki SN.
   Ja nie posiadam wiedzy jak będzie postępował ZUS wiem tylko jak powinno być - wszyscy bez jakichkolwiek postępowań powinni otrzymać zaległe świadczenia z ustawowymi odsetkami.

   Jak stwierdził Marek Bucior w piśmie z dnia 20 sierpnia (września) cyt. "W tym konkretnym przypadku projektowana ustawa stanowi bowiem wykonanie wyroku TK a nie samodzielną inicjatywę ustawodawczą".

   Skoro więc sądy nie wiedziały, że wyroki TK są ostateczne i należy je wykonać to może ZUS zechce je wykonać na mocy ustawy.

   Osobiście chciałabym by ten scenariusz był "przyjazny emerytowi" a nie "czarny" jak go określiłaś.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
 38. Co do punktu 1) Niestety nie wszystkie SO zgadzają się na odroczenie sprawy sądowej, ale trzeba próbować! Niedawny przykład Anny.
  Odnośnie punktu 2) Trudny do zrealizowania przez emerytów - na przeszkodzie ZUS i sądy!
  pozdrawiam
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wniosku Uli05 z 20:08
   Daniela

   Usuń
  2. Dlatego w punkcie 1 wpisałam, "MOŻE" a nie "MA PRAWO" ponieważ takie prawo nie zostało określone.

   Odnośnie punktu 2 - tutaj istnieje "haczyk" ponieważ skutki prawne cofnięcia pozwu w sprawach cywilnych są wyraźnie sprecyzowane i bardzo ograniczają swobodę działania powoda po rozpoczęciu postępowania sądowego.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  3. Wikipedia /.....Cofnięcie pozwu – czynność procesowa strony procesu cywilnego, której istotą jest cofnięcie przez powoda żądania skierowanego wobec pozwanego w pozwie.

   Możliwość cofnięcia pozwu jest przejawem zasady kontradyktoryjności procesu cywilnego - skoro stronie wolno wystąpić z żądaniem, to wolno jej również wycofać się z tego żądania. Jednakże, skoro w proces zaangażowana jest również druga strona, to przejawem kontradyktoryjności jest uzależnienie skuteczności cofnięcia od jej zgody. Kolejnym skutkiem tej zasady jest to, że sąd jest (z pewnymi wyjątkami) związany cofnięciem pozwu.

   Należy rozróżnić cofnięcie pozwu od cofnięcia pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia. Samo cofnięcie pozwu wywiera tylko skutek procesowy i oznacza tylko tyle, że strona rezygnuje z dochodzenia roszczenia w danym postępowaniu. Natomiast jeżeli cofnięcie pozwu jest połączone ze zrzeczeniem się roszczenia, to wywiera również skutek na przyszłość - zrzekając się roszczenia powód pozbawia się możliwości jego skutecznego dochodzenia w ogóle (ewentualne następne powództwo o to samo roszczenie zostanie oddalone na zarzut pozwanego). Należy podkreślić, że przedmiotem zrzeczenia jest roszczenie w znaczeniu procesowym, wobec czego skuteczność tej czynności nie zależy od tego, czy dochodzone roszczenie (w znaczeniu materialnoprawnym) faktycznie istnieje. Innymi słowy, procesowe zrzeczenie się roszczenia nie wpływa na byt prawny roszczenia materialnoprawnego, a tylko powoduje możliwość skutecznego powołania się pozwanego na zarzut zrzeczenia się roszczenia.

   W polskiej procedurze cywilnej postępowanie przy cofnięciu pozwu reguluje m. in. art. 203 i 332 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Dopuszczalność cofnięcia pozwu jest uzależniona od trzech czynników:

   fazy postępowania - w czasie pomiędzy wniesieniem pozwu a rozpoczęciem rozprawy pozew może być cofnięty bez żadnych ograniczeń,
   połączenia tej czynności ze zrzeczeniem się roszczenia - w czasie od rozpoczęcia rozprawy do prawomocnego zakończenia postępowania pozew może zostać cofnięty bez ograniczeń tylko wtedy, gdy powód jednocześnie zrzeknie się roszczenia (art. 332 § 2 kpc),
   zgody pozwanego - w czasie od rozpoczęcia rozprawy do prawomocnego zakończenia postępowania pozew może zostać cofnięty bez zrzeczenia się roszczenia, jeżeli pozwany wyrazi na to zgodę...../   Usuń
  4. Wikipedia nie jest źródłem prawa.

   Usuń
  5. Może nie jest , ale bardzo fajnie jest to zagadnienie wyjaśnione powyżej.

   Usuń
 39. O emeryturach możemy dyskutować w zakładce " Poradnik emeryta 2"
  WJ

  OdpowiedzUsuń
 40. Do Pani Uli, Danieli , Wigi i wszystkich madrzejszych głów ode mnie.Teraz to ja już też nie wiem co mam robić.17 pażdziernika mam w SO /skarga o wznowienie postepowania/emeryt. mam od 1 marca 2009 r.Jeżeli wygram - ZUS wniesie pewnie apelację , jeżeli przegram - to wniosę ja i moge faktycznie nie zdążyć do konca 2014r.mam pytanie czy mam zwiesić postępowanie ? jeżeli tak , to prosze mi podpowiedzieć czy teraz mam to wysłać i dołaczyć odpis tej ustawy.Mam totalny mętlik w głowie.Krystyna A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krystyno, proszę nie wpadać w panikę. Wszystkie sprawy, które będą rozpoczęte przed 2014r. a przejdą na 2015 nie mogą pozbawić nas zaległych emerytur. Emeryt ma pilnować jednego. Jego wniosek o zwrot zaległych nie może być złożony po 31 grudnia 2014r. bo wtedy nic nie dostanie. Pozdrawiam wiga

   Usuń
  2. Krystyno,
   Ale Ty przecież masz wyrok prawomocny z postępowania zwykłego. który otrzymałaś przed wydaniem wyroku TK.
   Nie stresuj się i spokojnie pilnuj terminów - niczego nie zawieszaj. Pozwól procesowi sądowemu trwać. Jak napisała Wiga - Emeryt ma pilnować swojej kasy i w odpowiednim czasie zwrócić się o nią do podmiotu odpowiedzialnego za jej "zagrabienie".
   pozdrawiam serdecznie
   Ula05

   Usuń
  3. Ula , dokładnie tak, mam negatywny wyrok sprzed TK.Dziękuję serdecznie .Nie wniosłam tylko o odsetki, ale myślę, że jak już uda mi sie odzyskać zaległą emer. to wystąpię do ZUS o odsetki, ze stresem...hm ciężko, żle sobie radzę. Pozdrawiam miło.Krystyna A

   Usuń
 41. Po przeczytaniu Pani wypowiedzi o pozwach wpadłam w panikę. Jestem "z przed " emerytura przyznana i zawieszona w 2007 , wypłacana od kwietnia 2010 po osiagnięciu 60 lat wówczas jeszcze pracowałam. Sprawę przegrałam w SO i złożyłam 28 sierpnia pozew do SA i czekam . Widzę że będzieto duży problem bo ustawa rekompensacyjna nie wiadomo kiedy ujrzy światło dzienne a i przyspieszenie sprawy w SA jest praktycznie niemożliwe

  OdpowiedzUsuń
 42. Krystyno A, jak wejdzie a życie ta ustawa to, moim zdaniem, negatywne wyroki sądów nie będą miały znaczenia. Ważne też czy jesteś "sprzed", czy "po". Myślę, że Ula albo Wiga odpowiedzą Ci dokładniej, bo ja źle się czuję i idę odpocząć.
  pozdrawiam
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma przed po sami sie dzielicie!!

   Usuń
  2. Sądy podzieliły i nadal dzielą! A to jest "trzecia władza" i trzeba wiedzieć, jaką sądy stosują linię orzecznictwa.
   Uwaga - nie na miejscu. Wiadomo, że aktywni blogowicze sprzeciwiają się takiemu podziałowi i cały czas podkreślają, że postawa sądów dzieląca emerytów jest błędna, a wyrok TK dotyczy wszystkich "zawieszonych".
   Po co ta kąśliwość?

   Usuń
 43. Dziekuje anonimie z 19 54. Masz racje, pomylilam kapital poczatkowy z emerytura kapitalowa. Dlatego jak pytalam COT o doliczenie kwot po 2012roku odpowiedzieli zgodnie z prawda , ze nic nie bedzie doliczone.
  I nie zadali sobie trudu zeby mi wytlumaczyc tak jak Ty to zrobilas, ze owszem bedzie doliczenie ale do emerytury.Pozdrawiam .
  Alicja.

  OdpowiedzUsuń
 44. Pani Danielo jestem "po" i może wygram ale ZUS pewnie wniesie apelację i w ty cały szkopuł.Pozdrawiam i zdrowia życze Krystyna A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krystyno A, moim zdaniem, jesteś bezpieczna, niczego nie przekładaj - bo wygrasz! A do apelacji dużo wody upłynie, wcześniej chyba ta ustawa ujrzy światło dzienne.
   Teraz już kończę - Daniela

   Usuń
 45. I ja również proszę o podpowiedź w jaki sposób należałoby prosić o zawieszenie postępowania w SO ( jestem na samym początku drogi-rozprawę mam 22 października).Czy pismo w tej sprawie wraz z odpisem ustawy wysyłać teraz czy ewentualnie przedstawić na sprawie? (emeryt. mam od września 2009 r i pracowałam do września 2012). Moje wątpliwości są również takie jakie p. Krystyny A (z godz 21:30). Też mam już mętlik w głowie. Serdeczności posyłam wszystkim udręczonym emerytom!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy z 21:57;
   Wszystkie pisma możesz przedstawić na rozprawie. Wtedy gdy sad udzieli Ci głosu możesz powiedzieć, ze wnosisz o zawieszenia postepowania do chwili wejścia w życie przygotowywanej ustawy rekompensacyjnej. Taki stan, w Twojej ocenie, ułatwiłby Ci ewentualne cofnięcie pozwu.
   Jeżeli sąd się przychyli to bardzo dobrze a jeżeli nie to znaczy, ze tak musi być.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  2. Mnie sędzina zasugerowała takie rozwiązanie, pisma dostarczyłam pocztą za potwierdzeniem odbioru( opinię RN ZUS oraz projekt ustawy), a w piśmie procesowym podkreśliłam, ze sam ustawodawca oraz organy opiniujące widzą konieczność wypłaty wszystkim emerytom

   Usuń
 46. I ja również proszę o podpowiedź w jaki sposób należałoby prosić o zawieszenie postępowania w SO ( jestem na samym początku drogi-rozprawę mam 22 października).Czy pismo w tej sprawie wraz z odpisem ustawy wysyłać teraz czy ewentualnie przedstawić na sprawie? (emeryt. mam od września 2009 r i pracowałam do września 2012). Moje wątpliwości są również takie jakie p. Krystyny A (z godz 21:30). Też mam już mętlik w głowie. Serdeczności posyłam wszystkim udręczonym emerytom!

  OdpowiedzUsuń
 47. Dziękuję Pani Ulu 05 i Pani z 23:34! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 48. Dziękuję Pani Ulu 05 i Pani z 23:34! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń