2 stycznia 2013

ZUS wysyła emerytów po pieniądze do sądów

Artykuł z Gazety Prawnej

autor: Bożena Wiktorowska

– Wydawało się, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego szybko zakończy sprawę i wszyscy emeryci dostaną pieniądze. Nic bardziej mylnego – twierdzi Marian Strudziński, emeryt z Radomia walczący z ZUS.
Sprawa dotyczy kilku tysięcy osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Na podstawie wówczas obowiązujących przepisów osoby te miały prawo łączyć pobieranie świadczenia z pracą zawodową bez konieczności zwalniania się u dotychczasowego pracodawcy. Nakaz rozwiązania stosunku pracy wprowadził dopiero art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz.U. nr 257, poz. 1726), który jednak został uznany za niezgodny z ustawą zasadniczą (sygn. akt K2/12).
Wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wydał 13 listopada 2012 r. Opublikowano go w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r., pozycja 1285. Od następnego dnia zaczęło się odliczanie terminów ważnych dla emerytów. ZUS wydał w tej sprawie komunikat, z którego wynikało, że osoby, które nie odwołały się do sądu, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania do 24 grudnia 2012 r. Natomiast pozostali mają na złożenie wniosku do 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku przez TK, czyli do 22 lutego 2013 r. Tu jednak zaczęły się schody.
– ZUS zamiast w prosty sposób wyjaśnić, co trzeba zrobić, zaczął takim osobom wysyłać decyzje o odmowie wszczęcia postępowania – wyjaśnia Karolina Miara, adwokat z Warszawy.
Jeden z takich dokumentów otrzymała mieszkanka zachodniej Polski (dane do wiadomości redakcji). ZUS stwierdza w nim, że odmawia wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia wypłaty emerytury. Co prawda wniosek został złożony w terminie, ale ZUS sprawą nie będzie się zajmować. Żądanie wznowienia postępowania administracyjnego powinno być bowiem skierowane w formie skargi do sądu, który wydał wyrok w sprawie zawieszenia świadczenia. Zainteresowana może także odwołać się o przesłanej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
O sprawdzenie zasadności tak wydanej decyzji zwróciliśmy się do ekspertów.
– Jest ona wadliwa, bowiem organ rentowy powołał się na przepisy kodeksu postępowania cywilnego niemające zastosowania w tym przypadku. Natomiast sama intencja tego dokumentu jest czytelna – tłumaczy Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego.
Ze względu na to, że w sprawie naszej czytelniczki już zapadło prawomocne orzeczenie, wniosek nie powinien być składany do ZUS.
– Aby nie tracić terminu, wskazane jest jego wniesienie do sądu wyższej instancji, który orzekał w sprawie. Jednak niezależnie od tego, ze względu na enigmatyczność uzasadnienia, co może naruszać m.in. zasadę zaufania uczestników do władzy publicznej, można skorzystać z trybu odwoławczego wskazanego w najnowszej decyzji ZUS – dodaje Paweł Pelc.

204 komentarze:

 1. Mimo, że mam korzystny dla siebie wyrok SA do tej pory też nie mam żadnych wieści z ZUS-u. Może ZUS również nie respektuje prawomocnych wyroków sądów.W siedzibie ZUS-u usłyszałam tylko, że mnie wyrok TK nie dotyczy (emerytura 2008).Nawet nie chce mi się z nimi już na ten temat rozmawiać. Nie ma o czym.
  Pozdrawiam
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Sandro,
   czy składała może już Pani wniosek o wypłatę emerytury w oparciu o art. 135 ustawy o emeryturach i rentach z FUS?
   Myślę, że nie szkodzi ponaglić ZUS takim wnioskiem w Pani przypadku również.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  2. Jak najbardziej Panią dotyczy.

   Usuń
  3. ja dostałem pismo z ZUS 13.12.2012r z drukiem Rw.73 do wypełnienia w celu podjęcia wypłaty emerytury. dałem zus 14.12.2012r.W dniu 31.12.2012r dostałem drugie pismo z ZUS w PŁOCKU Decyzja odmawia wznowienia postępowania w sprawie,uchylenia decyzji z dnia 27.10.2011r i wypłaty emerytury z przyczyn podanych w uzasadnieniu.Wyrok T.K dotyczy osób które prawo do emerytury nabyły w okresie od 08.01.2009r do 31.12.2010r.Pan prawo do emerytury nabył 19.12.2008r i nie mieści się w przedziale czasowym, dotyczącym emerytur wobec których moc straciły przepis z wyroku T.K Z 13.11.2012r wyrok T.K nie ma w Pana sprawie zastosowania.DECYZJA z 17.12.2012r nadana 28.12.2012.wysłana listem zwykłym chyba z nadzeją że zaginie i minie termin odwołania ? oba pisma podpisała ta sama DAMA APROBANT .....

   Usuń
  4. 28.11.składałam wniosek o odwieszenie emerytury i wypłatę zaległych świadczeń.Nie było to w oparciu o art.135 ustawy o emeryturach, gdyz ten artykuł na blogu wyszedł trochę później. Później dołączyłam wyrok prawomocny wyrok SA uchylający wyrok SO i decyzję ZUS i nakazujący wypłatę świadczeń ZUS-owi od 01.10.2011 r. Pragnę jeszcze nadmienić, że jak zaniosłam wyrok SA to panienka w okienku nie chciała go ode mnie przyjąć twierdząc, że oni go mają. Na moje pytanie skąd wie że go mają skoro jeszcze parę dni temu inny pracownik ZUS mnie poinformował że oni o żadnym wyroku sądu nie wiedzą. Ponadto panienka nawet nie zapytała mnie o nazwisko a już twierdziła, że oni wyrok mają (ZUS na moją rozprawę sie nie stawił). Dopiero na moje usilne naleganie zrobiła ksero wyroku i go odebrała ode mnie.
   Sandra

   Usuń
  5. W takim razie musi Pani uzbroić się w cierpliwość i czekać na odpowiedź ZUS.
   Powinna być w ciągu 30 dni od złożenia pisma.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  6. P.SANDRO Dzisiaj dostałam decyzję o podjęciu wypłaty emerytury na podstawie mojego wniosku z dnia 28.11 2012r o art.135 .Pierwszy wniosek złożyłam 23.11.2012rWypłata jest od 22.11.2012rWnosek o emeryturę składałam w 2007 r. Serdecznie pozdrawiam B.L ZUS Wrocław

   Usuń
  7. Do 17.38

   Czy miała Pani sprawę w sądzie. Jestem też z Wrocławia.
   Pozdrawiam Krysia

   Usuń
  8. Do P. B.L. z Wrocławia:Ja wniosek o emeryturę również składałam w 2007 r. Uprzejmie proszę o kontakt - podanie maila lub t.p. Mój mail: grazynka102@o2.pl

   Usuń
 2. Sandra napisz kiedy skonczylas 60 lat.Powtarzam, oblicenie a nbycie pelnego prawaprawa to dwie rozne rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 60 lat skończyłam w listopadzie.
   Sandra

   Usuń
 3. Pani Sandro:
  ZUS W ŁODZI JUŻ 31.12.2012R. ZACZĄŁ WYPŁACAĆ BIEŻĄCE EMERYTURY (OD 22.11.2012R.). JA DOSTAŁAM PRZELEW DZIŚ ( NIE ODWOŁYWAŁAM SIĘ DO SĄDU). INFORMUJĘ, ŻE EMERYTURĘ MAM OD 2008R A ZACZĘŁAM JĄ POBIERAĆ DOPIERO W KWIETNIU 2011R PO UKOŃCZENIU 60 LAT. NIE WIEM, Z JAKIEGO PANI JEST MIASTA ALE CENTRALA ZUS JEST JEDNA, WIĘC TO CO PANI MÓWI ODDZIAŁ ZUS TO SĄ JAKIEŚ BANIALUKI !!!
  ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisaćczy pani w kwietniu 2011 pracowała i pobierała emeryturę , czy się pani wcześniej zwolniła chociaż na 1 dzień ???. Dlaczego skoro emeryturę ma pani naliczoną od 2008 r nie pobierała jej pani od momentu wejścia w życie ustawy o możliwości łączenia pracy z emeryturą / jeżeli pani pracowała i pracuje nadal - nie zwalniając się??.
   To są bardzo istotne szczegóły bo w szczegółach tkwi właśnie diabeł - jak mówi przysłowie :)

   Usuń
  2. Sądzę,że Pani Anna ze względu na to, ze przekraczała próg zarobkowy 130% miała zawieszona emeryturę a skończywszy w kwietniu 60 lat nie obowiązywały Ja już limity i zaczęto wypłacać emeryturę nawet bez zmniejszeń.

   KRYS

   Usuń
  3. Tak właśnie było, KRYS. Zarabiałam przed 60-tką za dużo aby aby pobierać emeryturę. Nie zwalniałam się z pracy nawet na jeden dzień
   A.

   Usuń
 4. O ile wiem obowiązuje ustawa o odpowiedzialności urrzędników za wydane przez siebie decyzje moę należy zapytać dokładnie co i jak i może za bzdety pani urzędnik zUS u powinna odpowiadać imiennie jak by ją ukarali za taki bubel po kieszeni to może zaczeliby się zastanawiać jakie decyzje wydają. Jeęzeli śą dostosował się do wyroku TK a ZUS interpretuje jak chce to nic tylko ich karać to może się opamiętają. Ela Radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedzialność urzędników obowiązuje, a jak ona ma się do tych co złamali konstytucję i wpędzili nas w tarapaty? Kiedy za to odpowiedzą?

   Usuń
 5. Myślę że za mało nagłośniono w mediach kompromitujący bubel prawny i wyrok trybunału w jego sprawie,Mam też pytanie, Jak długo jeszcze sędziowie T K będą zwlekać z przesłaniem do Ministerstwa uzasadnienia wyroku, /Prawdopodobnie zwlekają sędziowie którzy złożyli zdania odrębne/Pozdrawiam ..B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam do TK o termin uzasadnienia. Podam do wiadomości jak otrzymam odpowiedź. H. W.

   Usuń
 6. W sprawach oczywistych ZUS musi rezpektowac wyrok SA, a w watpliwych nie i ma prawo do odwolania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest kwestia oczywistości tylko prawomocności.

   Usuń
  2. A wyroki SA w naszych sprawach (orzekane na naszą korzyść) są oczywiste czy wątpliwe? A może to tak jest że jak coś jest na naszą korzyść to jest wątpliwe a jak na korzyść ZUS to oczywiste.
   Sandra

   Usuń
  3. Bzdura! wyrok SA jako wyrok sądu II-giej instancji jest prawomocny i służy na niego ZUS jedynie skarga kasacyjna do SN, która jednak nie wstrzymuje wykonania wyroku.Proponuję orientacyjnie wyliczyć swoje roszczenia udać się do sądu po klauzulę wykonalności i złożyć wszystko do komornika

   Usuń
  4. Jeszcze trochę poczekam, bo może coś na dniach sie wyjaśni. A jeżeli nie to trzeba będzie chyba tak podziałać jak mój przedmówca radzi.
   Sandra

   Usuń
 7. W ub. roku skończyłam 60 lat, z informacji pani z SUS-u, będąc osobiście dowiedziałam się, że o przeliczenie emerytury powszechnej mogę się ubiegać nawet w terminie późniejszym, tj. z chwila rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie pani mnie poinformowała, że w przypadku naliczenia mi mniejszej emerytury powszechnej, mogę pozostać przy emeryturze dotychczasowej, zn. wcześniejszej. Proszę mi odpowiedzieć, czy to jest możliwe?? Pozdrawiam Kasia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Kasiu. Tak może Pani pozostać przy emeryturze wcześniejszej jezeli będzie wyższa. Tylko teraz odliczą Pani kwoty pobranej emerytury od kapitału początkowego.
   Jest duzo wypowiedzi na ten temat na blogu. Prosze poszukać. Ewa

   Usuń
  2. Pani Kasiu,
   proszę prześledzić poprzednie wątki na blogu. Temat był tam wielokrotnie poruszany.
   W przypadku przejścia na emeryturę powszechną po rozwiązaniu stosunku pracy - jeżeli świadczenie z jej racji okaże się niższe od tego z racji wcześniejszej ZUS będzie wypłacał to wyższe.
   W praktyce jest mało prawdopodobne aby przejście na powszechną po 01.01.2013 powiększyło komukolwiek świadczenie kto pobierał wcześniej wcześniejszą emeryturę.
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
 8. Dzisiaj otrzymałam zwrot wniosku o wznowienie wypłaty emerytury na podstawie art. 135 z pouczeniem,że nalezy składać odwołanie do sądu. To oznacza, że w aktach nie ma śladu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież już chyba wszyscy czytający ten blog od dłuższego czasu wiedzą że jeżeli się odwoływali od decyzji ZUS o zawieszenie emerytury i mają wyroki sądowe to MUSZĄ sprawę załatwiać poprzez sąd.
   Nie jest to więc pani jedyny przypadek - jest to zgodne postępowanie ZUS z kodeksem.
   Akta ZUS na pewno ma z wyrokiem - nie wiiadomo z pani wpisu o jakich aktach pani pisze.
   Może sprecyzuje dokładniej pani swój wpis - przecież tu już jest tyle róznych spraw opisywanych a nie są to sprawy z jednakowymi szczegółami przecież.

   Usuń
  2. Moim skromnym zdaniem odwoływać się można od wyroku wcześniej wydanego, dotyczącego zaległych wypłat natomiast bieżące świadczenia powinny być wypłacane zgodnie z art 135 ustawy emerytalnej czyli po zniknięciu przyczyny wstrzymującej wypłatę emerytur.

   KRYS

   Usuń
  3. KRYS, zgadzam się z Tobą. 4 stycznia będę miała odwieszoną sprawę w SO i poruszę ten problem, ponieważ w moim przypadku nie mam żadnego wyroku a ZUS cały czas (odpowiadając na moje pisma) oddala problem do zakończenia sprawy sądowej. Problem, czyli dotyczy to w moich obecnych pismach do ZUS: naliczenie okresu przepracowanego i wypłatę bieżącego świadczenia. Widać, że ZUS nadal stosuje wobec mnie ustawę zanegowaną przez Trybunał.
   Małga

   Usuń
  4. Kierując się rozumem to tak bo skarźyliśmy decyzję o zawieszeniu Po wyroku TK nie są zawieszone . To wszystko jest chore i nie wiadomo co robić. AD.

   Usuń
  5. Witam KRYS
   Nie wiem czy czytała Pani, ale ktoś uznał nas za jedną osobę. Ale na poważnie, gdyby MPiSS i ZUS kierowały się logiką to oczywiście ma Pani rację. Ale tam za grosz logiki nie można się dopatrzyć. Przyjęli zasadę (na jakiej podstawie prawnej oni chyba tylko wiedzą), że wszystkich co mają lub mieli sprawy związane z odwieszeniem w sądach, ze wszystkim odsyłać będą do sądów, a oni w tych sprawach nie będą robić nic, tylko czekać na wyroki sądów. To jest chore, ale głowami murów nie przebijemy. Ignorują w ogóle to, że składamy wnioski na podstawie art.135, a te składane w trybie kpa po prostu odsyłają. A z drugiej strony jak widać z niektórych wpisów na blogu, są oddziały co zaczęły już przelewać pieniądze na konta emerytów. Konia z rzędem temu kto to wszystko zrozumie.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  6. Panie Krzysztofie, widać, że ZUS (pracownicy ) w tym się pogubili. Ja ich nie usprawiedliwiam, ale nasze pisma zdrowo im mieszają. Oni chyba nie mieli jeszcze takich zawiłości prawnych we wszystkich oddziałach na raz. Jako przykład podam Panu pismo, które złożyłam w ZUSie 31 grudnia po konsultacji z Panem. Mimo wszystko zdecydowałam się złożyć je przed sprawą w sądzie, wykorzystam to jako jeden z argumentów.
   Małga

   Usuń
  7. do wpisu 11.52- na pierwszy wniosek o wznowienie i wypłaty zaległych na podst art.145 otrzymałam odp. że sprawę należy skierować do sądu. Wniosek z art 135 został mi fizycznie zwrócony z pouczeniem,że sprawę należy skierować do sądu. Z uporem maniaka pocztą odeślę ten wniosek, gdyż chodzi w nim o odwieszenie bieżącej emerytury a bez wniosku nie ma śladu w aktach. Nie wiem czy dobrze myślę.
   Ewa

   Usuń
 9. ja dostałem pismo z ZUS 13.12.2012r z drukiem Rw.73 do wypełnienia w celu podjęcia wypłaty emerytury. dałem zus 14.12.2012r.W dniu 31.12.2012r dostałem drugie pismo z ZUS w PŁOCKU z datą 17.12.2012r Decyzja odmawia wznowienia postępowania w sprawie,uchylenia decyzji z dnia 27.10.2011r i wypłaty emerytury z przyczyn podanych w uzasadnieniu.Wyrok T.K dotyczy osób które prawo do emerytury nabyły w okresie od 08.01.2009r do 31.12.2010r.Pan prawo do emerytury nabył 19.12.2008r i nie mieści się w przedziale czasowym, dotyczącym emerytur wobec których moc straciły przepis z wyroku T.K Z 13.11.2012r wyrok T.K nie ma w Pana sprawie zastosowania.DECYZJA z 17.12.2012r nadana 28.12.2012.wysłana listem zwykłym chyba z nadzieją że zaginie i minie termin odwołania ? oba pisma podpisała ta sama DAMA APROBANT .....

  OdpowiedzUsuń
 10. Pani Ewuniu i Panie Pawle, śliczne dzięki za odpowiedź, pozdrawiam Kasia...

  OdpowiedzUsuń
 11. Z postępowania "naszych" Zusów i sądów wynika jedno: MAMY NA NASZYM TERYTORIUM BIAŁORUŚ LUB KUBĘ.
  TO CO WYPRAWIAJĄ WYMIENIENI TO PO-GARDA DLA WYROKU NAJWYŻSZEGO TRYBUNAŁU W RP TO JAWNA KPINA Z PRAWA UNII EUROPOEJSKIEJ. TAK ,.TAK RZĄDZĄCY I WASZA PARTIA KTÓRA PO-WNNNA ZMIENIC NAZWĘ NA PLATFORMA KRĘTACZY W PAŃSTWIE BEZPRAWIA- ZWANYM TYMCZSOWO Polską

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to proszę wyjechać na Białoruś i będzie wspaniale i jeszcze trochę PiS ze sobą zabrać. Jakby nie dali emerytury w wieku 55 lat a potem ją wypłacali i pozwalali pracować to by nie było o co teraz jęczeć

   Usuń
  2. W krajach wysokiej i prawdziwej demokracji kazde 15 lat to jedna emerytura. Po 45 latach pracy są trzy emerytury, oczywiście od lat pracy zależy procent i wysokość. A swoją drogą , dobrze,że jest opozycja i patrzy władzy na ręce i nie pozwala łamać konstytucyjnych praw. Dlatego, Polska to nie Białoruś, choć jak będą tacy obrońcy praw jak powyżej, do Białorusi nam - Polakom coraz bliżej.Proszę nie ubliżać emerytom, a powalczyć o respektowanie nabytych przez obywateli praw i strzeżenie Konstytucji RP.Tak rozumiem bywatelską postawę.

   Usuń
  3. wpis 12;26 jest skandaliczny, opozycja to racja taka jej rola żeby patrzeć na ręce rządzących, ale nie może się kierować nienawiścią do własnego państwa,podjudzać ludzi na siebie, a obywatel w miarę świadomy nie powinien wypisywać takich rzeczy jak wyżej.
   Sprawy emerytur wyjaśniają się powoli bo są różne sytuacje i trzeba mądrze czekać, czytać i wyciągać wnioski odpowiednie dla swojej sprawy.

   Usuń
  4. Skandaliczne to są wpisy z 14.34, 17.40. Zastaanawiam czy piszący są emerytsami, którym państwo mimo wyroku jego najwyższego TK nie wypłąca emerytur bezprawnie zabranych a czyni to za pomocą swoich pokrętnych ZUS.
   Jak mozna nazwac skandalem,że ktos porównuje takie praktyki do białoruskich i kubańskich zwyczajów. Ja włśnie jestem obywqtelem "świadomym" przede wszystkim prawa.Jak można więc szanować państwo, które nie szanuje prawa, bo dotyczy ono grona najsłabszych. Zapytam wię oponentów jeszcze raz jak mozna szanować takie państwo ,które nie sznuje wyroku swego TK i emerytów.Śmiem wątpić czy owi piszacy są emertami czy klakierami rządu. Jesli są emertami to przecież możecie zrzec się owych emerytur -proste i nie krytykowac bezsadanie tych którzy chcą by prawo dotyczyło wszystkich bez wyjątku. Wię używając słowa skandal należy to czynić z umysłem jesli takowy jeszce jest. A tak a propos nie życzę sobie by osoby wymienionego pokroju zaśmiecały blog przeznaczony DLA EMERYTÓW, a nie "pomagierów, ZUSU, rządu i innych fedaków....Gdyby wyrok TK był niekorzystny to dpopiero mielibyście frajdę-prawda?????

   Usuń
  5. Drogi Anonimie z 17:40 proponuję, żebyś spokojnie i mądrze czekał, a wiedzę czerpał z niezwykle mądrych i wiele wnoszących pism z ZUS, ewentualnie z informacji uzyskanych z Oddziału ZUS lub COTu - wtedy na pewno dojdziesz do wniosku, że instytucje naszego Państwa działają super sprawnie i wszelkie głosy niezadowolenia to czyste dyletanctwo.

   Z pozdrowieniami

   TW

   Usuń
 12. cieszę się ,że w dniu 30 grudnia ub. roku po zwrocie mojego wniosku o wypłatę emerytury, odpisałam ZUS ,że wydał wadliwą decyzję skoro powołuje przepisy kodeksu postępowania cywilnego a odsyła do sądu administracyjnego. A więc użyłam argumentu dosłownie jak cytowany wyżej ekspert prawny. Należałoby odpisac takie wasze decyzje o zwrocie wniosków nie nadają się nawet do podtarcia d.....y

  OdpowiedzUsuń
 13. P. Sandro. SA podzielil stanowisko TK tak jak P. Krzysztof, ZUS tak jak w komunikacie prasowym- kto ma racje? Sady z reguly feruja wyroki na korzysc watpliwych - pokrzywdzonych, tak mi sie wydaje.Prosilem by Pani podala rok urodzenia nie miesiac,rok wystepuje raz, listopad co rok.Pozdrawiam,ufam, ze racja jest po Pani stronie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiadomo o co panu powyżej chodzi? Oczywiście,że racja jest po stronie pani Sandry! Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepraszam. Rok 1952 - listopad
  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że najlepiej byłoby wycofać pozew z sądu. To może przyspieszyć wznowienie wypłat emerytury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy można wycofać pozew, czy sobie nie zaszkodzimy ??

   W moim przypadku nie roztrzygnęła się sprawa w Sądzie Apelacyjnym, do którego złożyłam apelację w kwietniu 2012 r., a wcześniej z Sądu Okręgowego mam negatywny wyrok.

   Czekam na zawiadomienie dotyczące rozprawy.
   EWA

   Usuń
  2. Oczywiście wycofanie nie powinno mieć miejsca.Wyrok przed SO jest nieprawomocny, wniesiobna apelacja musi byc rozstrzygnięta w myśl już obowiązujacego wyroku TK

   Usuń
 17. Mam na myśli wycofanie pozwu w sprawie nie rozstrzygniętej tzn. nie było jeszcze wyroku Sądu Okręgowego. Sad wznowił postępowanie i wyznaczono termin rozprawy na marzec 2013.

  OdpowiedzUsuń
 18. Drodzy "zawieszeni" Emeryci.Dzis dostalam odpowiedz z ZUS-u/ZAWIADOMIENIE O PRZESUNIECIU TERMINU-
  ZUS Oddz. w Opolu Wydz.Realiz.Umow Miedzynar. uprzejmie zawiadamia,ze termin zalatwienia Pani wniosku z dnia 23-11-2012r. ulega przesunieciu z powodu oczekiwania na szczegolowe wyjasnienia z Depart.Swiadczen Emerytalno-Rentowych,co do sposobu realizacji wyroku TK z dnia 13listopada2012r. Przypuszczalny termin zalatwienia sprawy-styczen 2013./ Emeryture otrzymywalam od listopada 2010r.z pracy nie zrezygnowalam wiec zostalam" zawieszona"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale niektórzy zawieszeni emeryci dostali juz wypłatę swoich emerytur od dnia 22.11.- czyli od dnia ukazania się wyroku TK w Dz.Ustaw. Dlaczego więc w jednych zusach wypłacają a w innych każą czekać.

   Usuń
  2. Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych ??? - ciekawe..... :))))

   Usuń
  3. A może pani(godz.14:17) pracowała za granicą i też tak jak my w kraju została zawieszona i stąd ten Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych.

   Usuń
  4. Do anonim z godz.14.28 - czy faktycznie ktoś już potwierdził na tym blogu że DOSTAŁ już wypłacone świadczenia i "odwieszenie" - mam na myśli przytoczenie CAŁEJ DECYZJI ZUS w jej orginalnym brzmieniu - nie chodzi mi o wpisy typu "właśnie dostałem wyrównanie emerytury itd".
   Przepraszam ale takie wpisy nie są dla mnie wiarygodne - parę przypadków chyba tu już było że w rezultacie chodziło o zupełnie coś innego niż o odwieszenie świadczenia NA PODSTAWIE WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO.
   Dopóki ktoś tu nie przytoczy całego tekstu decyzji ZUS - przepraszam ale nie uwierzę takim wpisom.
   Czekam na decyzję dalej mimo że mieszkam w dużym mieście z dużym oddziałem ZUS i moja sytuacja jest bardzo prosta - nie skarżyłam ZUS, nadal pracuję. naliczenie w 2009 r.
   Niedowiarek.

   Usuń
  5. Faktycznie nikt nie podał pełnobrzmiącej decyzji ZUS. Były tylko twierdzenia że otrzymano wypłatę od 22.11.2012 r.A może wypowie sie ktoś z tych osób które otrzymały wypłatę zawieszonego świadczenia.

   Usuń
  6. DECYZJA O PODJĘCIU WYPŁATY EMERYTURY Z DNIA 20-12-2012 I DALEJ PODSTAWA PRAWNA W TYM WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO Z DNIA 13 LISTOPADA 2012R DZ.U Z 2012R.POZ 1285 POTEM NALICZENIA OD 22.11 2012 I ZA STYCZEN.EMERYTURĘ NALICZYLAM W 2007 R. pOZDRAWIAM B.L WROCŁAW

   Usuń
  7. Do 18.07

   Witam też jestem z Wrocławia czy Pani miała sprawę w sądzie?

   Czy może Pani przesłać do Adminki skan decyzji oczywiście zamazać proszę swoje dane tj dla nas ważne.

   Zresztą kilkakrotnie zwracał się z prośbą p.Krzysztof o przesyłanie skanem pozytywnych decyzji.

   Krysia

   Usuń
 19. Odpowiedź choć niesatysfakcjonująca ale chociaż bez mydlenia oczu.
  KRYS

  OdpowiedzUsuń
 20. Drodzy zawieszeni
  W dniu 28.12.2012 r. miałam rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Emeryturę nabyłam 29.03.2009 r., pobierałam do 30.09.2011 r.. W marcu 2011 r. wystąpiłam o emeryturę powszechną (wg nowych zasad). Wyliczona ta emerytura, okazała się mniej korzystną i została zawieszona, wrócono do wcześniejszej (wg. starych zasad). Sąd odroczył rozprawę, ponieważ uznał, że aby pobierać emeryturę muszę rozwiązać umowę o pracę. Kontynuuję zatrudnienie u tego samego pracodawcy do chwili obecnej. Co na to Pan Panie Krzysztofie, jestem załamana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąd odroczył rozprawę , czy wydał wyrok negatywny? Jeśli wyrok negatywny - wnosić o kasację wyroku (a to kosztuje, wcale niemało- ma pani na to dwa miesiące- trzeba mieć na piśmie wyrok sądu). I droga inna- nie kolidująca z poprzednią- skarga do Trybunału Praw Czlowieka w Strasburgu.Głowa do góry...i walczyć.

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że chyba te wszystkie artykuły prasowe odnośnie roku 2007, 2008 zamąciły w głowach sędziom. Wyroki wydawane od razu po wyroku TK były korzystne dla emerytów.

   Usuń
  3. Sąd odroczył rozprawę na dwa tygodnie, będzie prosił ZUS o opinię i podstawę prawna decyzji o przyznaniu emerytury powszechnej oraz decyzji przywracającej mi wypłatę emerytury wcześniejszej.

   Usuń
  4. Witam
   Po pierwsze proszę napisać jak Sąd uzasadnił odroczenie, ale konkretnie, bowiem to, że kontynuuje Pani pracę w żadnym wypadku nie mogło być przyczyną odroczenia, co sędzia dokładnie powiedział?
   pozdrawiam
   Krzystof

   Usuń
  5. Przepraszam, ale skąd SA dowiedział się o tym że Pani w międzyczasie wystąpiła o naliczenie emerytury powszechnej? od Pani, czy od ZUS? Widać z tego, że Sądy Apelacyjne nie maja pojęcia co rozstrzygają, to jest horror. Może przecież mieć Pani dwa prawa do emerytury, Jeśli SA o tym nie wie to jak może sądzić w Pani sprawie?emerytura powszechna nie ma nic do wznowienia zawieszonej emerytury wcześniejszej. To co się dzieje jest straszne. Jak widać trzeba na rozprawy chodzić z adwokatem, jak się wygra sprawę to się wystąpi o koszty zastępstwa prawnego.
   Krzysztof

   Usuń
  6. Ja też w marcu wystąpiłam o emeryturę powszechną i ta nowa wyszła mniejsza i zostałam przy wczesniejszej.Pani z Zus kazała mi wycofać wniosek i dostałam decyzję o umorzeniu.Pani stwierdziła ,że wniosek o nową emeryturę składa się tylko raz i złożę jak przestanę pracować.Może Pani też ma tak samo ,tylko nie pamięta ,proszę zobaczyć decyzje ZUS Pozdrawiam B.L Wrocław

   Usuń
  7. Moja decyzja w sprawie emerytury powszechnej jest już niestety prawomocna, ja nie miałam takiej możliwości, żeby wycofać wniosek o emeryturę powszechną(kiedy zorientowano się, ze jest ona dla mnie niekorzystna), nikt z ZUS nie poinformował mnie o takiej możliwości,w mojej ocenie jest to dla mnie bardzo krzywdzące.
   O tym, że wystąpiłam o naliczenie emerytury powszechnej Sąd dowiedział się z akt sprawy, znajdują się tam dwie decyzje, jak pisałam wcześniej tj. decyzja o przyznaniu emerytury powszechnej oraz druga decyzja wznawiająca mi wypłatę emerytury wcześniejszej. Jak zorientowałam się w czasie rozprawy, to właśnie do podstaw prawnych wydania tych ww. decyzji Sad miał wątpliwości i dlatego odroczył wydanie wyroku (wystąpi do ZUS o opinię), chociaż wcześniej (na początku rozprawy)Pani Sędzina powiedziała, że w moim przypadku jest zasadne rozwiązanie umowy o pracę.

   Usuń
  8. Radziłbym na rozprawę za dwa tygodnie iść z adwokatem i dobrym

   Usuń
 21. Hura!!! jestem zawieszoną emerytką z VII 2007r -pracującą bez rozwiązania stosunku pracy -dzisiaj otrzymałam na konto pieniądze za XII2012, I2013 oraz od 22 listopada2012. Czyli emeryci z 2007, 2008 nie martwić się- pieniądze się należą!!! jak psu kość/ZUS - Wrocław/ Pozdrawiam Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem emerytem z 19.12.2008r 31.12.2012r ,dostałem decyzję odmowną z ZUS PŁOCK.

   Usuń
  2. Witam
   Z jakiej daty jest ta decyzja? Czy możesz wrzucić w komentarzu treść decyzji albo przesłać skan do Adminki? Czy decyzja zawiera pouczenie o sposobie odwołania?
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Pani Doroto,(14:57)
   A co z zaległą emeryturą od października 2011? Jestem ciekawa ponieważ również jestem z Wrocławia i byłam zawieszona od 2008? Czy otrzymała Pani jakieś wyjaśnienie? Moja sprawa dotarła już do apelacyjnego i teraz czekam.
   Urszula

   Usuń
  4. bardzo proszę o odpowiedź osoby z Płocka (godz. 15,45) - czy decyzja o przyznaniu emerytury była datowana 19.12.2008 r., a jaki okres obejmowała od grudnia czy listopada 2008 r. ?
   JS.

   Usuń
  5. Pani Doroto czy miała Pani sprawę w sądzie tzn czy odwołała się Pani od decyzji ZUSu?
   Krysia

   Usuń
  6. Pani Doroto proszę przesłać skan decyzji do Adminki oczywiście tej nowej o wznowieniu świadczeń i proszę zamazać swoje dane osobowe.

   To dla nas wszystkich jest ważne.

   Wrocławianka

   Usuń
  7. Cieszę się bardzo i czekam na termin w SA :)

   Usuń
  8. Pani Doroto z Wrocławia: Też jestem "zawieszona" z 2007R. Bardzo proszę o napisanie , w jakim zawodzie Pani pracowała , jaka to była emerytura , w którym roku się Pani urodziła , aa jeżeli mozna , to bardzo prosze o kontakt do Pani. Mój mail :grazynka102@o2.pl Pozdrawiam Anna

   Usuń
  9. Jestem zawieszona z emeryturą z 2007r - oczekuję na sprawę w SA - za parę dni. Dołączam się do prośby skan decyzji. Anna

   Usuń
 22. Pani Doroto czy otrzymała Pani takze decyzję?pozdrawiam Kamila

  OdpowiedzUsuń
 23. Decyzji jeszcze nie otrzymałam, czekam ,z tego co wiem to wytyczne do ZUS-u trafiły grudnia2012/informacja z Warszawy- centrali ZUS- rozmawiałam telefonicznie/. W przelewie ZUS na konto jest nr. emerytury-ZUS się nie myli !!!, nie płaci jak nie musi!!!. Pozdrawiam Dorota/ Jesteśmy wygrani-dziękuję Wszystkim, którzy się przyczynili ,aby emeryt był wreszcie szczęśliwy-po długim okresie nerwów-od 22 listopada2012/

  OdpowiedzUsuń
 24. Wytyczne do ZUS-u trafiły 20 grudnia. Pozdrawiam Dorota/opuściłam dzień/

  OdpowiedzUsuń
 25. Mnie również tak , jak opisała p. mecenas Karolina Miara, potraktował ZUS Oddział w Płocku. Ponowiłam wniosek, a potem jeszcze złożyłam na podstawie art.135 Ustawy o emeryturach i rentach. Odpowiedzi nie mam.Ciekawostką jest to ,że pod jedną odpowiedź podpięto i wniosek o zaległe, i o wznowienie bieżących świadczeń, choć były one złozone oddzielnie.Elżbieta.

  OdpowiedzUsuń
 26. Co Państwo myślicie o wycofaniu pozwu z sądu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam
   W żadnym wypadku, komu takie myśli przychodzą do głowy???
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Panie Krzysztofie, zapewne jak zwykle ktoś mąci. Ja z kolei mam dylemat. Czy dobrze złożyłam skargę? Ostatnią rozprawę z wyrokiem negatywnym miałam w Sądzie Apelacyjnym. Tam też wysłałam skargę. Z artykułu powyżej, według pana Pelca wynika, że winno się złożyć w sądzie
   wyższej instancji.W moim przypadku byłby to Sąd Najwyższy- kasacja wyroku? Zaczynam się gubić.Elżbieta.

   Usuń
  3. Dobrze Pani zrobiła. Skargę o wznowienie składa się w Sądzie w którym zakończyło się postępowanie będące przedmiotem skargi w żadnej wyższej instancji
   Krzysztof

   Usuń
  4. Dzięki, Panie Krzysztofie. Dzisiaj dowiedziałam się drogą intenetową, iż czas oczekiwania na rozprawę w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku to ok. 6 miesięcy. Jednocześnie dostałam informację, iż do momentu rozprawy mogę dołączać dokumenty, które mogą mieć znaczenie w sprawie. Jakie dokumenty? Wiem, że na pewno kserokopie wniosków złożonych do ZUS-u.Czy również zaświadczenia z zakładu pracy ,że w 2010 r. skończyłam 60 lat, nie rozwiązałam umowy o pracę i w dalszym ciągu pracuję?Pozdrawiam. Elżbieta.

   Usuń
 27. Jestem rocznik 1953, wniosek o emeryturę złożyłam w marcu 2010r i pobierałam do września 2011r.W chwili zawieszenia złożyłam odwołanie od decyzji ZUS-u do sądu okręgowego, po otrzymaniu wyroku nie składałam apelacji do sądu apelacyjnego.W miesiącu marcu 2012r złożyłam Rp-7 (druk ZUS o wysokości poborów za 2011 r.)i otrzymałam przeliczenie emerytury, z informacją, iż nie otrzymam emerytury gdyż nadal pracuję. Po publikacji wyroku TK w Dz.U. złożyłam do ZUS dwa wnioski :o wznowienie postępowania (w trybie art. 116 ust. 1 ustawy o emeryturach FUS) oraz o wypłatę zaległych wraz z odsetkami. W dniu 7 grudnia 2012 r. (dotychczas datą wypłaty był 10-ty każdego miesiąca)otrzymałam na konto wypłatę emerytury za dwa pełne miesiące (po marcowym przeliczniku). Decyzji żadnej do dzisiaj nie dostałam jak również nie składałam wniosku do sądu okręgowego o wznowienie postępowania (poczekam na decyzję ZUS). Moja koleżanka (ten sam rejon) po rozmowie telefonicznej poinformowana została, iż wypłatę otrzyma w styczniu 2013. Natomiast inna otrzymała wypłatę ( w dniu 27.12.2012r.)ale za jeden miesiąc. Nie wiem czy mojej wypłaty dokonano przedwcześnie, dlatego też nie chcę podawać nazwy miejscowości (gdyż pracownik mógłby mieć przez to jakieś kłopoty z centrali). Po otrzymaniu decyzji oraz (mam nadzieję) wypłaty za kolejny miesiąc na pewno prześlę decyzję Admince oraz powiadomię Państwa o szczegółach mojej sprawy.
  Pozdrawiam. Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KIT,KIT,KIT !!! ZUS DO DZISIAJ NIE WYDAŁ 1 zł na nasze zawieszone emerytury .

   Usuń
  2. Nie będę komentowała poprzedniego wpisu, gdyż musiałabym zniżyć się do poziomu mojej poprzedniczki!!
   Jestem osobą poważną i proszę o takie traktowanie.
   Z poważaniem Elżbieta

   Usuń
  3. MIAŁA PANI SPRAWĘ W SĄDZIE WIĘC ZUS KAŻDY WNIOSEK ODSYŁA DO SĄDU . WNIOSEK MOŻE BYĆ JEDEN PANI KŁAMIE !!

   Usuń
  4. A może ZUS się pomylił w końcu nie na swoją korzyść? Oby tylko przysłali decyzję, oczywiście, właściwą i właściwej właścicielce świadczenia emerytalnego. Tego p. Elżbiecie życzę. Pozdrawiam. Też Elżbieta.

   Usuń
 28. Potwierdzam, że dzisiaj otrzymałam na konto pieniądze za okres od 22XI-XII2012, I2013. Dlaczego mam kłamać?, , pocieszam wszystkich zawieszonych/emerytura przyznana VIII2007-zawieszona-dochód powyżej130%-rozliczenie roczne II każdego roku o przychodach-wypłata różnic po odliczeniu na FUS/. Czyli dotyczy 2007-2008Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A JA EMERYTURA Z dnia 19.12.2008r decyzja odmowna nie mieszczę się w okresie 08.01.2009 do 31.12.2010r ZUS PŁOCK

   Usuń
  2. Dostała pani na konto pieniądze z ZUS bez otrzymania na piśmie decyzji " odwieszającej" emeryturę?????

   Usuń
  3. Do Anonima z 16:28
   Z jaką datą jest ta decyzja? i czy na pouczenie o trybie odwołania
   Krzysztof

   Usuń
  4. Tak - otrzymałam pieniądze bez decyzji!! Ale okazuje się, że kilka osób też otrzymało już przelew bez decyzji!! Nie wiem czy mogła zachodzić pomyłka, skoro na przelewie jest mój nr emerytury. Też dla mnie jest wielką niewiadomą, gdyż składałam odwołanie do SO. Być może moje akta były niekompletne i nie zawierają wyroku sądowego?
   Elżbieta

   Usuń
  5. bardzo proszę o odpowiedź osoby z Płocka (godz. 16,28) - czy decyzja o przyznaniu emerytury była datowana 19.12.2008 r., a jaki okres obejmowała od grudnia czy listopada 2008 r. ? i kiedy złożył Pan/i wniosek o te emeryturę
   JS.

   Usuń
 29. Pani Elżbieto mam prośbę, aby Pani potwierdziła, że odwieszona emerytura została wypłacona z waloryzacja marcową za 2012r, a możę źle odczytałam.
  Regina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co wy ciągle piszecie o tej waloryzacji?. Pytałam pani w ZUS i odpowiedziała mi że nawet jak emerytura jest "zawieszona" to "waloryzacja" jest dopisywana do naszej zawieszonej emerytury i w momencie "odwieszenia" na wraz z całą emeryturą. Za każdym razem jak dolicza się miesiące przepracowane i otrzymuje się decyzję na piśmie to po wyliczeniach dot.miesięcy pracy jest dopisane że emerytura PO WALORYZACJI wynosi ...zł.
   Nie rozumię - ciągle ktoś wraca do tej waloryzacji....dlaczego ??

   Usuń
  2. ZUS PŁOCK
   JA DOSTAŁEM ODPOWIEDŻ ŻE DO EMERYTUR ZAWIESZONYCH WALORYZACJI SIĘ NIE DOLICZA

   Usuń
  3. Bo ZUS w Płocku jest wyjątkowy

   Usuń
  4. Szanowna pani Regino, ja miałam w miesiącu marcu przeliczoną emeryturę z tytułu doliczonych lat pracy i otrzymałam wypłatę za dwa miesiące zgodnie z tym przeliczeniem. Elżbieta

   Usuń
  5. Do anonima z 17:06;
   Nie dolicza się wtedy kiedy sa zawieszone . Ale teraz po ich odwieszeniu dolicza się. Proszę powołać się na art. 88 ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz art. 4.1 i 4.2 (Dz. U. z 2012-01 - 31 poz.118). Jeżeli Pani w ZUS-ie w Płocku nie zna przepisów to właściwie powinna pójść na szkolenie.

   Usuń
 30. ZUS Płock jest ewenementem. Ja również otrzymałam taką informację ale tylko ustną, bo złożyłam wniosek w Sądzie Okręgowym też w Płocku. M.K.

  OdpowiedzUsuń
 31. ZUS Płock chyba jest nadgorliwy,kolejny błąd-dowolna interpretacja przepisów. Proszę zadzwonić do Warszawy -do Centrali ZUS-u-tam się Pan/i/ dowie jak jest naprawdę. Jeden kraj,Jeden Wyrok TK-różna interpretacja brawo!!! pracownicy ZUS-u/ gdzie prezesi Oddziałów ZUS-nie wstyd za swoich niekompetentnych pracowników-do zwolnienia!!!!/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już raz pisałam jest ustawa o odpowiedzialności urzędnika za wydaną decyzję odpowiada się za to podpisuje i kary są finansowe z własnej kieszeni trzeba tylko to wyegzekwować jak paniusia zaplaci to się następna zastanowi co pisze

   Usuń
 32. Prosze Panstwa.Utworzyly sie trzy grupy ktore uwazaja, lub jak kto woli "oczekoja na wznowienie wyplaty emeryture ktore otrzymywaly do konca wrzesnia 2010r.tj. 1/ktora miala naliczona em.2007 i 2oo8, pobierali czesc tej em. gdy miescili sie w przedziale 70- 130 lecz jak w komunikacie prasowym nie nabyli prawa do pelnej em. tj. nie ukonczyli wieku em. 60 i 65. 2/To jest ta grupa ktora spelnia wszystkie w-nki, mianowicie miala naliczona em. w 2007,2008 nie pobierala swiadczen az do dn. 9.01. 2009r. .NAJWAZNIEJSZE Ci co pobierali em w ograniczonym zakresie i osiagneli pelny wiek emerytalny miedzy 9.o1 2o09 a 31.12. 2010 w tym okresie pobierajac emeryture nie bylo obowiazku zwalniania sie z pracy , a po nim musieli dokonac wyboru emerytura-etat.Jedni wybrali em. bo byla wyzsza niz pensja, drudzy pracuja bo ...lubia. 3/ Ci co pelny wiek osiagneli po wyznaczonej dacie 1.01.2011 tez nie mieszcza sie w tym wyroku.Prosze zapoznac sie z art. GazetaPrawna.pl./emerytury-i-renty/artykuly/661488,tk-zus-musi-wypla...2012-11-14.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja dzisiaj dostałam decyzję z ZUS Wrocław o podjęciu wypłaty emerytury od 22 -11-2012 r.Emeryturę naliczyłam w 2007 r.Pozdrawiam B.L

  OdpowiedzUsuń
 34. Sądzę,że ZUS Płock ma ,,wspaniałych" doradców prawnych, zapewne dążą do tego, by sprawy przeciągać. Pewnie Państwo nie uwierzą (bo mnie też jest w to trudno uwierzyć), ale w moim mieście chodzą słuchy, że za oszczedności na emerytach pracownicy dostają premie. Może to o to chodzi. Sprawa potrwa kilka miesięcy, państwo nie ma obowiązku płacić odsetek, czysty zysk, a jeszcze większy, gdy któryś z emerytów się ,,wykruszy". Ot, taki ZUS. Polak - Polakowi wilkiem. Dobro wraca i zło wraca, z podwójna siłą, do tych krętaczy też wróci.
  Elżbieta - ZUS Płock.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. MYŚLĘ JAK NAWIĄZAĆ KONTAKT
   Z OSOBAMI Z PŁOCKA ŻEBY SKONFRONTOWAĆ NASZE DECYZJE I PODJĄĆ WSPÓLNE DZIAŁANIA !MÓJ ADRES januszek4@op.pl

   Usuń
  2. Nie dziwię się teraz dlaczego ZUS Płock wydaje takie decyzje skoro tacy durni ludzie tam mieszkają.
   Premia za oszczędności na emerytach - buhahahahahahahahahahaha :)))))))))))))))))00

   Usuń
  3. A jednak. I jest to na pewno wyliczalne. Jeśli komuś nie powiedziano, że po skończeniu 60 lat w okresie 2009,2010, a więc w okresie ustawy o możliwości łączenia pracy i pobierania świadczenia emerytalnego może sobie naliczyć emeryturę powszechną, która byłaby znacznie wyższa od tej naliczonej, a potem po zawieszeniu ... to już wiemy jak działa.W takim przypadku zyski daje się wyliczyć.Ot, takie państwo, państwo wrogie obywatelowi. Urzędnicy za nasze wspólne pieniądze nie służą nam - obywatelom, a aparatowi ucisku, jakim jest państwo.
   Obywatele winni wierzyć urzędnikom, jeśli nie wierzą- to gorzej dla nich, bo wtedy można ich nazwać durniami.

   Usuń
 35. Jak można pisać takie GŁUPOTY że na oszczędnościach na emerytach pracownicy ZUS dostają premie!!!!
  W jaki sposób by to było "wymierzalne"???
  Może robią ewidencję tych którym źle doradzono - na korzyść dla ZUS??
  Ludzie, nie piszcie głupot bo to jest żenujące.....
  Znowu się sami nakręcacie - od nowego roku.....

  OdpowiedzUsuń
 36. Prosze o informacje, czy wsród nas są osoby, ktore złożyły skargę kasacyjna do Sadu Najwyższego i oczekują na jej rozpoznanie?
  (bk)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAK, ja jestem osobą,która oczekuje na rozstrzygnięcie w SN.
   /BR/

   Usuń
  2. Czyżby w SN zawisły jedynie dwie skargi kasacyjne?
   (bk)

   Usuń
 37. Wracam do tematu waloryzacji zawieszonych emerytur, która była w marcu 2012(kwotowa)poniewAŻ OTRZZYMAŁAM DECYJĘ O WZNOWIENIE WYPŁATY bez tej waloryzacji.
  Zgadzam się co doliczenia okresu stazu pracy, który doniosłam do ZUS i to zostało doliczone.
  Proszę czytać z uwagą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak się składa, że ZUS nic nie zrobi bez wniosku o to. Ja czekałam cierpliwie na doliczenie tych 71 zł składając wnioski o doliczenie stażu i się nie doczekałam. W związku z tym w październiku 2012 r. wypunktowałam wniosek 1) doliczenie stażu, 2) waloryzacja kwotowa z marca - i otrzymałam decyzję, a jakże z uwzględnieniem jednej i drugiej sprawy.
   JS.

   Usuń
  2. I to jest dobry przykład na to, że emerytów się nie informuje i robi na nich oszczędności.
   O wszystkim należy wiedzieć, znać wszystkie przepisy, ustawy.Za nasze pieniądze urzędnicy ZUS-u pracują i winni nas informować, co się nam nalezy i jak to uzyskać. My- emeryci musimy przechytrzać tych, którzy powinni nas informować. Chore, b. chore państwo.
   A jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości , jak to w państwie prawa powinno wyglądać, niech zapyta kogoś, kto mieszka np. we Francji, Anglii

   Usuń
  3. Rozumiem rozżalenie mojego poprzednika ale nie ma obowiązku informowania nikogo, nie tylko emerytów, o przysługujących prawach. Jesteśmy za to informowani i to nawet z przypomnieniami o naszych obowiązkach (nie mam na myśli spraw o których mowa na tym blogu). Nie ma sensu odwoływanie się do tego jak jest w innym kraju bo prawo tam obowiązujace nas nie dotyczy. W innym kraju po wyroku TK byłby wydany wyrok sądowy dotyczacy wszystkich. U nas liczy się na to, że ktoś jest nieświadomy swoich praw i nie będzie się ich domagał - i tak prawdopodobnie robią w Płocku, bądź nie załatwi sprawy w terminie a potem zniechęci się dochodzeniem swoich praw w sądzie. Więcej spokoju i pokoju - pomagajmy sobie ale nie "dołujmy" się nawzajem.

   Usuń
 38. Co innego jest waloryzacja emerytury, która jest raz w roku, a co innego przeliczenie emerytury z tytułu doliczenia lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
 39. reasumując :

  Najkorzystniejsze i zgodne z prawem wydawane są decyzje w ZUS-ie we Wrocławiu

  KRYS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może gdzie indziej jest gorzej, ale właśnie we Wrocławiu składając wniosek o wcześniejszą emeryturę musiałam się odwoływać , bo nie zaliczono mi wszystkiego co przedstawiałam we wniosku. A w przypadku obu nieuznanych dokumentów sprawa była dla mnie ewidentna, ale dla ZUS- u - nie. W końcu uznano, jak napisano "moje roszczenia" nawet nie przekazując sprawy do SO o co wnioskowałam. Teraz złożyłam pismo w wznowienie wypłaty i wypłatę zaległych emerytur i czekam na efekt. Złożyłam też wniosek o emeryturę powszechną, bo z obliczeń za pomocą kalkulatorów : strona ZUS, strona Min. Finansów wychodzi, że moja "nowa" emerytura będzie większa. A jak faktycznie będzie to się okaże. A oprócz tego zadaję różne pytania na stronie COT; odpowiedzi są szybko, ale niejednoznaczne. Jak w końcu dostanę konkretne odpowiedzi, to podzielę się na forum. A wracając do wypowiedzi na forum "niezadowolonych obywateli" to ich popieram : ubiegły rok to moja ciągła korespondencja z NFZ, Rzecznikiem Praw Pacjenta, Rzecznikiem Praw Obywatelskich - w każdym przypadku wyjątkowa arogancja, lekceważenie ludzi, ale także zdziwienie, że "obywatel" cokolwiek potrafi przeczytać przepisy i je zinterpretować.

   Usuń
  2. Niekoniecznie ZUS we Wrocławiu jest taki okey. II Inspektorat ZUS przy ulicy Litomskiej wydaje decyzje w dalszym ciągu zawieszające wypłacanie emerytury i wyrok TK ma w ..... Powołuje się, że emerytura podlega zawieszeniu, bo pani kontynuuje zatrudnienie.....Kopię takiej decyzji przekazałam już Admince.
   Teresa Z Wrocławia

   Usuń
 40. DZISIAJ DOSTAŁAM Z ZUS W KIELCACH DWIE DECYZJE JEDNĄ ODMOWNĄ RAZEM Z WNIOSKIEM CO ZŁOŻYŁAM O WZNOWIENIE WYPŁATY WYPIĘTY Z AKT Z PODBITĄ DATA WPŁYWU DECYZJA ZAWIERA UZASADNIENIE, ŻE MAM SIĘ ZWRÓCIĆ DO SĄDU PONIEWAŻ ZAPADŁ TAM WYRAK W TEJ SPRAWIE I JEST PRAWOMOCNY OD MARCA 2012R. WNIOSEK MI ZWRÓCONO,DZIWNE JEST TO,ŻE JA W TYM WNIOSKU ZAWARŁAM 3 PUNKTY 1/ O WZNOWIENIE WYPŁATY Z UWZGLĘDNIENIEM WALORYZACJI 2/ WYPŁATY ZALEGŁEJ KWOTY OD DNIA ZAWIESZENIA3/ WYPŁATY ZALEGŁEJ KWOTY OD DNIA WSTRZYMANIA WRAZ Z ODSETKAMI NIE ROZUMIEM JEDNEJ RZECZY CZEMU ONI ZWRÓCILI MI WNIOSEK ,CZY ŻEBY NIE BYŁO ŚLADU ŻE ZOSTAŁ ZŁOŻONY WNIOSEK W TERMINIE. NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM ZWĄTPIŁAM JUŻ W ODZYSKANIE TYCH PIENIĘDZY. DRUGĄ DECYZJA TO DECYZJA O PRZELICZENIU EMERYTURY Z DNIA 20.12.2012ROKU DZIWNE JEST W TYM TO ŻE NOSI TEN SAM NUMER CO EMERYTURA POWSZECHNA KTÓRA PO WYLICZENIU OKAZAŁA SIĘ NIŻSZA NIŻ TA KTÓRĄ POBIERAŁAM I W OKRESIE KTÓRY MOGŁAM WYCOFAĆ TO WYCOFAŁAM TEN WNIOSEK O EMERYTURĘ POWSZECHNĄ.JESTEM ZAŁAMANA ZWĄTPIŁAM W SPRAWIEDLIWOŚĆ WYGLĄDA NA TO ŻE KTO SIĘ ODWOŁAŁ DO SĄDU TO PONOSI SROGĄ KARĘ.CO POWINNAM TERAZ ZROBIĆ PROSZĘ O POMOC.
  IRENA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ireno
   Co do wniosku, proszę się tak nie martwić, pisałem już wielokrotnie, że ZUS przyjął taką metodę postępowania, tzn. jeśli była sprawa sądowa to emeryt ma ze wszystkim iść do sądu. I do sądu w którym się zakończyła sprawa musi Pani w nieprzekraczalnym terminie do 22 lutego złożyć skargę o wznowienie postępowania (wzory skargi są na blogu w zakładce WZORY PISM). Co do przeliczenia proponuję udać się osobiście do ZUS i tam sprawę osobiście wyjaśnić, jeśli wycofała Pani wniosek o powszechną to decyzja nie ma prawa być sygnowana numerem tej emerytury.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. ps. nawet jeśli wycofała Pani wniosek o powszechną po terminie, to i tak nie ma to znaczenia. ZUS będzie Pani wypłacał tę wcześniejszą korzystniejszą emeryturę, ta powszechna będzie przeliczana, waloryzowana i zawieszana do momentu zakończenia pracy i wtedy Pani wybierze tę co będzie korzystniejsza, po prostu jeśli decyzja o przyznaniu powszechnej się uprawomocniła, to ma Pani obecnie dwa prawa do emerytury, oczywiście wypłacana może być tylko jedna.
   Ale wypłata dla Pani i na bieżąco i zaległych nastąpi pewnie dopiero po zakończeniu sprawy sądowej
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  3. Ja też wycofałam powszechną emeryturę ale ZUS daje nowy numer ENP/6/0.........i po wycofaniu zostawia ten numer i jest E6/0............Pozdrawiam B.L

   Usuń
 41. DECYZJA ODMOWNA JEST Z DNIA 27 GRUDNIA 2012 ROKU ,A DECYZJA O PRZELICZENIU EMERYTURY Z DNIA 20.12.2012 ROKU I NA KOŃCU WYLICZEŃ PISZE IRENADECYZJA TA PODLEGA ZAWIESZENIU.

  OdpowiedzUsuń
 42. Mimo wycofania wniosku, otrzymała Pani decyzję o emeryturze powszechnej i to mniej korzystną niż emerytura wcześniejsza? który jest Pani rocznik ? kiedy skończyła Pani 60 lat ?
  JS.

  OdpowiedzUsuń
 43. Może warto nagłaśniać takie błędne decyzje, pisać do Centrali ZUS, Ministra Gowina/na sprzeczne decyzje sądów/. Namawiam.

  OdpowiedzUsuń
 44. prosze się nie załamywać tylko iść do ZUS z wszystkimi dokumentami jakie pani posiada - przede wszystkim z kopią pisma "wycofującego się przejścia na emeryturę powszechną -/ bo napewno sobie pani zrobiła!!!/ - no chyba że złożyła pani pismo już po terminie...
  Szkoda że nie postąpiła pani tak jak tu większość się wypowiadała osób: żadnego przechodzenia na emeryturę powszechną bo ona dla 90% emerytów z "naszych" roczników będzie mniejsza niż wcześniejsza. Pan Krzysztof przez parę ładnych dni przekonywał niedowiarków że to nic dla nas dobrego!
  Wnioski trzeba było napisać każdy osobno a nie w jednym piśmie wszystkie żądania!!.
  Jutro ZUS czynny więc na pani miejscu bym zaraz rano pojechała i wyjaśniła całą sytuację - przez telefon szkoda nawet impulsów.

  OdpowiedzUsuń
 45. Dziękuję za informację JS. Jutro załatwię wniosek o doliczenie stazu pracy za II pólrocze 2012 i jednocześnie napiszę o doliczenie waloryzacji marcowj 2012.
  Pytałam w ZUS to Pani powiedziała, że teraz to jest wznowienie, a doliczenie nastapi w chwili wypłaty zawieszonej, ale myślę , że nie była zbyt w tym temacie zorientowana. Zrobię tak jak Pani JS i dziękuję za informację.

  OdpowiedzUsuń
 46. Od kilkunastu dni tu na tym blogu Pan Krzysztof oraz inni emeryci piszą że CI CO SKARŻYLI ZUS i mają wyroki MUSZĄ DOCHODZIĆ SWOICH SPRAW EMERYCKICH W SĄDACH więc nie jest pani pierwsza z taką decyzją - to normalne procedury - był wyrok sądowy więć ZUS nie może postąpić inaczej - takie jest prawo - musi Pani składać sprawę do sądu.
  Poczytać wcześniejsze wpisy na blogu !!!
  W sądach już niektórzy wygrali więc głowa do góry !!!!
  Troszkę tylko dłużej potrwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Noto niech p. Anonim przeczyta wpis z 19.17,.Rece opadaja.Napisal wyrocznia Krzysztof "ZUS przyjal taka metode postepowania" - krecmy dalej, musle ze jeszcze dwa tyg. i juz skonczy sie ta karuzela.

   Usuń
  2. I cóż w tym dziwnego, że Pan Krzysztof użył takiego sformułowania, że "ZUS przyjął taką metodę postępowania". Czy to znaczy, że nas nakręca?. Odwrotnie- tłumaczy nam , żebyśmy byli spokojniejsi,że wszystko w swoim czasie otrzymamy. Pan Krzysztof użył po prostu skrótu myślowego. Skąd w anonimie z godz. 21:27 taka złośliwość w stosunku do Pana Krzysztofa, którego my wszyscy oprócz w/w anonima bardzo cenimy za jego olbrzymi wkład w nasze sprawy.A może właśnie to tak tego anonima boli,że gro z nas dzięki Panu Krzysztofowi porusza się w tych zawiłych "emeryckich" sprawach tak jak powinno. Dziękuję Panie Krzysztofie. Grażyna

   Usuń
  3. Pani Grazynko /imie mojej pierwszej milosci/ "zebysmy byli spokojniejsi,ze wszystko w swoim czasie otrzymamy"., wczesniej skrot myslowy k-to bankowe. Wiadomo MOHERY sa hojne.

   Usuń
 47. Dzisiaj ZUS w Warszawie (Ursynów) przekazał mi na rachunek emeryturę za 8 dni listopada, grudzień 2012 i styczeń 2013 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji ZUS. Nie występowałam do sądu.
  Pragnę więc uspokoić emerytów którzy prawo do emerytury nabyli przed 8.01.2009 r. Emeryturę miałam naliczoną jako wcześniejszą w 2003 r. W 2008 r. skończyłam 60 lat. Nie zwolniłam się z pracy i od 2009 r. do czasu zawieszenia otrzymywałam również emeryturę.
  HiFi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za 8 dni listopada? a nie za cały listopad?

   Usuń
  2. TAK,TAK. JUŻ O TYM BYŁO NAPISANE.

   Usuń
  3. jak miło to czytać, czy mogłaby Pani jeszcze napisać, jaki ma Pani ustalony w decyzji termin wypłaty świadczenia ?
   JS.

   Usuń
  4. 10 kazdego miesiąca
   HiFi

   Usuń
  5. Do Anonimowej z 19.33: W jakim zawodzie Pani pracowała? Jestem zawieszona z 2007r. Moge prosić o kontakt? grazynka102@o2.pl , Anna

   Usuń
 48. do anonimowego z 19:33 Nie rozumiem w jaki sposób mogła Pani mieć naliczoną emeryturę wcześniejszą w 2003r kiedy się ona nie należała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były grupy zawodowe, które miały już wcześniej przywilej przejścia na wcześniejszą emeryturę
   wystarczyło osiągniecie(dla kobiety) wieku 55 lat.
   jeśli ta Pani 60 lat skończyła w 2008 to 55 lat miała w 2003 i pewnie już wtedy mogła iść na wcześniejszą emeryturę

   Usuń
  2. BO PANI Z 19:33 W 2003 R MIAŁA SKOŃCZONE 55 LAT I NA PEWNO SPEŁNIONE WARUNKI STAŻOWE - CZYLI 30 LAT PRACY.
   może SIĘ MYLĘ ??

   Usuń
  3. Do Pama z 20.01 Nie myli się Pan, Miałam 55 lat i 30 lat pracy

   Usuń
 49. BARDZO DZIĘKUJĘ ZA POMOC JESTEM ROCZNIK 1952 WNIOSEK O POWSZECHNĄ ZŁOŻYŁAM POD NAMOWĄ PANI W ZUS RAZEM Z WNIOSKIEM W ZWIĄZKU Z WYROKIEM TK, OTRZYMAŁAM DECYZJĘ "POWSZECHNĄ" 13-EGO A 14-EGO GRUDNIA ZŁOŻYŁAM WNIOSEK O WYCOFANIU TEGO O POWSZECHNĄ, TAK ŻE TYDZIEŃ PO WYDANIU DECYZJI DO SĄDU RÓWNIEŻ ZŁOŻYŁAM ZARAZ PO INFORMACJI O TYM ŻE MUSIMY SKŁADAJĄC WNIOSKI DO SĄDÓW ,ALE NIE MAM ŻADNEJ INFORMACJI CO Z TYM WNIOSKIEM W SĄDZIE . TO TYLE .IRENA

  OdpowiedzUsuń
 50. Do anonimowego z 19:33 Przepraszam, żle odliczyłam lata. wszystko się zgadza. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 51. Jakie ZUS ma oszczędności-nie za cały miesiąc ,tylko 8 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Wyroku TK z 13 listopada2012?Są bezwzględni, , długo myśleli,aby tego biednego emeryta oskubać,zabrać mu to co mu się należy-udało się-tęgie głowy myślały. Ciekawe co wymyślą jeszcze,!!! Do zabierania pierwsi-brawo!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cz takie oszczędności można wyliczyć? To do tych, którzy nie wierzą , iz na emerytach ZUS robi oszczędności i być może ,,przebiegli" pracownicy otrzymują premie.

   Usuń
 52. To prawda , że Wznowienie wypłaty jest od 22.11.2012 ( a nie jak myślicie że za cały miesiąc)
  Pisałam już wczesniej w XII, że otrzymałam decyzję o wznowieniu wypłaty od 22.11.2012 do 31.01.2013 -przelew dnia 3.01.2013. Jeszcze nie otrzymałam. Pewnie jutro zrobią.
  Natomiast za luty 2013 w terminie wskazanym w decyzji ZUS -taki sam jak był wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wałbrzych potwierdza powyższą informację.
   Decyzja ZUS z 21 grudnia 2012r otrzymana dzisiaj.Dotyczy wznowienia wypłaty od 22 listopada 2012r Wyliczono w niej emeryturę po waloryzacji i przeliczeniach.
   Nasze grono "zawieszonych" robiło na bieżąco kwartalne doliczanie stażu i przeliczanie wg kwoty bazowej (art 110 ustawy...)Obecnie nie było więc problemów z wyliczaniem aktualnej wysokości.
   Z decyzji wynika,że za listopad tylko kwota za 8 dni i cały grudzień(podano łązną kwotę).Kwota ta wraz ze świadczeniem za styczeń br.ma byc przekazana na rachunek bankowy do dnia 6 stycznia(data płatnosci świadczenia)
   Poinformowano też,że decyzja w sprawie wyrównania emerytury zostanie wydana w terminie późniejszym.
   Był składany (26XI)tylko jeden wniosek,bez powoływania się na przepisy prawa, z żądaniem wznowienie wypłaty bieżącej i wypłatę zaległości z odsetkami.
   Pozdr.
   "odwieszeni"z Wałbrzycha

   Usuń
 53. Czy ktoś z korzystnym wyrokiem sadu apelacyjnego dostał z ZUS jakaś odpowiedz?

  OdpowiedzUsuń
 54. Kochani emeryci! Co tu jest do liczenia, przecież jak do tej pory wszyscy się podniecają tym, że wgraliśmy w TK no i co z tego? W jaki sposób zmusimy ZUS do wypłaty skradzionych nam pieniędzy? co im zrobimy? Oni mają w d...e wyroki, obojętne jakiego sądu, czy też TK, cały czas nas mamią, oszukują, oddalają wnioski, nie podają konkretów bo chodzi o to by nie płacić. Żyjemy w państwie bezprawia, gdybyśmy my czegoś nie zapłacili to posłali by komornika- prawo jest tylko dla "maluczkich". W tej naszej "Republice Bananowej" trudno się spodziewać przestrzegania prawa przez "bandytów", którzy nami rządzą. Dziś otrzymałam pismo, że ZUS w związku ze złożonym moim wnioskiem o wypłatę zawieszonych świadczeń i wznowienie wypłaty bieżących świadczeń przesuwa "termin wydania decyzji ostatecznej w sprawie wznowienia wypłaty emerytury".. Nadmieniam, że najpierw złożyłam wniosek do ZUS o wypłatę- otrzymałam pismo z zapytaniem czy to skarga, więc napisałam, że tak i również złożyłam o wszczęcie postępowania do SO, bo składałam odwołanie do SO w sprawie zawieszenia emerytury. I co mam dalej robić????? Ile mam czekać? Teraz okaże się, że coś źle napisałam,albo użyłam nieodpowiedniego określenia i tak będą się mną /nami/ bawić... Już mi się robi niedobrze od tych wszystkich wiadomości, które nic nie dają a stwarzają coraz większy mętlik w głowie.
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Tereso
   Trochę więcej optymizmu. My wszyscy którzy się odwoływaliśmy do sądów, zostaliśmy za to "ukarani"
   Jakiś oszołom Anonimowy z 21:27 nazwał mnie "wyrocznią" za to że napisałem że takie wytyczne dostał ZUS z MPiSS w sprawie odwołujących się do sądu. Bo taka jest prawda, wszystkie osoby które miały czelność się po 1.10.2011 odwołać do sądów, niezależnie na jakim etapie jest obecnie ich sprawa muszą wszystko załatwiać w sądach, z tego co wiem na dzień dzisiejszy im z automatu ZUS nie wznowi wypłaty na bieżąco, mają dostarczyć wyrok z sądu. Nasza sytuacja cały czas się zmienia i ewoluuje, może i tu pojawią jakieś korzystniejsze dla nas rozwiązania, ale na dziś wszystko mamy składać do sądów czy to się Anonimowemu z 21:27 podoba czy nie "ZUS właśnie przyjął taką metodę postępowania"
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Potwierdzam to co Pan Panie Krzysztofie napisał. Odpisałam już temu "anonimowi " w wpisie o godz. 22:00 cyt."I cóż w tym dziwnego, że Pan Krzysztof użył takiego sformułowania, że "ZUS przyjął taką metodę postępowania". Czy to znaczy, że nas nakręca?. Odwrotnie- tłumaczy nam , żebyśmy byli spokojniejsi,że wszystko w swoim czasie otrzymamy. Pan Krzysztof użył po prostu skrótu myślowego. Skąd w anonimie z godz. 21:27 taka złośliwość w stosunku do Pana Krzysztofa, którego my wszyscy oprócz w/w anonima bardzo cenimy za jego olbrzymi wkład w nasze sprawy.A może właśnie to tak tego anonima boli,że gro z nas dzięki Panu Krzysztofowi porusza się w tych zawiłych "emeryckich" sprawach tak jak powinno. Dziękuję Panie Krzysztofie. Grażyna

   Usuń
 55. Jak to się udziela!
  Czytając Wasze wpisy,pomyślałam sobie: a co mi tam,zajrzę na swoje konto, a nóż-widelec może i mnie coś przesłali?
  Kurczę, naprawdę mam przelew z ZUS Radom z dzisiejszą datą!!!!!!
  I nic ponad ten przelew. W poczcie do dnia dzisiejszego-też nic. Żadnej odpowiedzi na mój wniosek z 27.11.2012. Powołałam się tylko na wyrok TK, zawarłam 2 w 1, jestem 1953, emerytura wcześniejsza - X.2008 oczywiście zawieszona, nadal pracuję i nigdzie się nie odwoływałam.
  Pozdrawiam - Anna Radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję Pani Aniu, może teraz niedowiarki uwierzą, że ja dostałam wypłatę bez decyzji!!!
   Pozdrawiam Elżbieta

   Usuń
  2. Dziękuję Pani Elu. Naprawdę nie spodziewałam się tej wpłaty teraz. Wie Pani, że od kiedy ujrzałam to na własne oczy (ok.40 minut temu), mam przyspieszone bicie serca. Taka byłam niepewna,czy ja się kwalifikuję! Ziarenka otuchy dawali Pan Krzysztof i Pan Paweł. Serdeczne dzięki dla NICH.
   Ja też Panią pozdrawiam - Anna Radom
   P.S. A Pani z jakiego jest miasta?

   Usuń
  3. ZUS często przesyła pieniądze, a potem dopiero decyzję.

   Usuń
 56. Mam pytanie do tych, którzy otrzymali pisma z ZUS z informacją o odroczeniu wydania decyzji. Czy ZUS powołuje się na jakieś w tym względzie przepisy (bo zawsze ZUS podpiera się przepisami prawnymi). Drugie pytanie do p. Wiktorowskiej (której dziękuję bardzo za artykuły w sprawach emerytów) - czy brak w artykułach komentarzy z ZUS jest spowodowany niechęcią zabrania głosu przez ZUS?

  OdpowiedzUsuń
 57. Tak decyzji nie mam jeszcze ,ale emerytura przelana na konto -termin płatności na decyzjach i legitymacji ZUS do 5-każdego miesiąca/ emerytura z 2oo7/ Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem "zawieszona" z emeryturą 2007. Czy moge prosić o kontakt? mail: grazynka102@o2.pl Anna

   Usuń
 58. Teraz juz mniej wiecej wiadomo komu, kiedy ile,od kiedy..., ale sie za moment zacznie druga tura - co z zaleglymi?, dla ktorych, z odsetkami,od kiedy do kiedy, bo "ZUS taka metode wymyslil".A pewne jest ze ci sa w lepszej sytuacji ktorzy odwolywali sie do sadu i maja wznowienia sprawy w SA.,tam zapadna wyroki za biezace zalegle i odsetki. A ci biezacy z ZUS?

  OdpowiedzUsuń
 59. Droga Adminko,


  czy jest opcja aby wymusić podanie nicka (nie mam na myśli logowania żeby nie utrudniać swobodnego dostępu do bloga, ale chociaż zmianę nicka z Anonima) - za dużo jest tu Anonimów/troli które psują dyskusję.

  Pozdrawiam

  Tomek W

  OdpowiedzUsuń
 60. Panie Tomku!
  Nie mam możliwości "wymusić" podawania nicka.
  Każdy z Państwa zostałby zmuszony do założenia maila na poczcie gmail.
  Mogę moderować komentarze ale wtedy będą się one pojawiały ze sporym opóźnieniem. A to nie wpłynie dobrze na dyskusję.
  Pozdrawiam Izabela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Izo,

   z dwojga złego już chyba lepiej nie moderować, puścić żywioł i liczyć na to że Anonimy odpuszczą z trolowaniem.

   Pozdrawiam

   Tomek W

   Usuń
  2. Staram się usuwać niepoważne, niegrzeczne i obraźliwe komentarze. \

   Usuń
  3. Ok, to nie był zarzut z mojej strony. Co do usuwania to nie zazdroszczę:)

   Pozdrawiam

   Usuń
  4. W oknie "Wybierz profil" po wybraniu opcji "nazwa/adres" można wpisać swoje imię i miasto :) myślę, że to jest o.k.

   Usuń
 61. (...)druga tura - co z zaleglymi?ci sa w lepszej sytuacji ktorzy odwolywali sie do sadu (..)

  No, tak,tych,ktorzy się przedtem nie odwoływali chyba teraz dotknie "przyjemnośc" procedur sądowych.

  OdpowiedzUsuń
 62. Interesuje mnie wypłata zaległych emerytur.,Wygląda na to,ze najbardziej poszkodowani będą ci co zwolnili się z pracy , w "ustawowym" terminie ,lub za jakiś czas. Ja nie pracuję od listopada 2012, choć mogłam pracować do 2014. Nie wiem, kiedy zapadną jakieś decyzje w podobnych do mojej sprawie. NIe składałam pozwu do sądu. .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decyzje z urzędu raczej nie zapadną.Ci, którzy sami sie zwolnili to w swoich procesach ze Skarbem Państwa będą musieli wykazac i udowodnic faktycznie poniesioną szkode.
   A to nie będzie łatwe :(((

   Usuń
 63. Mam pytanie, czy wśród tych szczęśliwców, którym ZUS wznowił wypłatę są tacy, którzy składali wniosek o powszechną i nie wycofali go ? W związku z m.in. wpisem z 14:51 chcę się upewnić, że dla ZUSu nie stanowi to przeszkody , choć niestety w sądzie okazuje się, że może być to problem. Zaczynam się trochę niepokoić, bo nie do końca wiadomo, co ten sąd wymyśli..... Proszę o odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 64. Zastanawiam się po co na stronie www ZUS jest zakładka pt "Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych zakładu" skoro ostatni wpis jest z 08.12.12 i dotyczy opłacania składek na ubezpieczenie za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne; jeszcze poprzedni wpis to 17.04.2012 raport roczny . Dla ZUS wyrok TK nie jest dostatecznym powodem do wpisu czegokolwiek w tej zakładce. Po co istnieje blog rzecznika ZUS?? Ostatni wpis 28.09.2012 -Przedsiębiorcy przychylniejsi ZUS!! Lepiej było bloga nie zakladać jeśli ma wyglądać tak jak wygląda.W radzie nadzorczej ZUS jest powołana na wniosek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska- w jakim celu?? Chyba tylko do brania kasy.Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk chyba nie ma pojęcia jak należy zarządzać jakąkolwiek instytucją a co dopiero tak wrażliwą; chyba że taka jest strategia jego zwierzchników-żadnych informacji, decyzje sprzeczne z obowiązującym prawem, itp.
  Teresa z Wrocławia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wogóle czy coś wiadomo co sie dzieje ze Związkiem Emerytów i Rencistów. Co to za ciało, czym się zajmuje. Nie słyszałam żeby wypowiadali sie cokolwiek na temat emerytur zawieszonych.
   Sandra

   Usuń
  2. BOGUMILA1953

   http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=4907

   Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Główny

   Adres siedziby, kontakt
   Al. Jerozolimskie 30
   00-024 Warszawa
   Polska
   Tel.: 22 827 09 15
   Faks: 22 827 18 36
   Sposób, godziny kontaktu:
   pon. - czw. w godz. 8.00 - 13.00

   Ludzie organizacji
   Zarząd:
   Elżbieta Arciszewska - przewodnicząca
   Alicja Głowacka - skarbnik
   Liczba członków:


   Obszary działań
   Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, działalność wspierająca
   - Działalność charytatywna
   - Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans
   - Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą
   - Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych
   - Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym
   Ochrona zdrowia
   - Ochrona i promocja zdrowia
   Ochrona praw
   - Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, swobód obywatelskich oraz działań wspomagających rozwój demokracji
   Działalność międzynarodowa, wspólnoty lokalne, aktywność społeczna
   - Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami
   - Promocja i organizacja wolontariatu
   - Wspieranie organizacji pozarządowych
   Tożsamość, tradycja narodowa
   - Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
   Sport, turystyka, wypoczynek
   - Turystyka i krajoznawstwo
   Bezpieczeństwo publiczne
   - Ratownictwo i ochrona ludności

   Usuń
 65. czy ktoś ma wyrok sądu apelacyjnego w Lublinie po wniesionej skardze ? Ewa

  OdpowiedzUsuń
 66. Panie Krzysztofie, dlaczego uważa Pan że w żadnym wypadku nie należy wycofywać pozwu z sądu.
  W listopadzie 2011 złożyłam pozew do Sądu okręgowego wnosząc o uchylenie decyzji ZUS-u zawieszającej moją emeryturę.
  Do tej pory sprawa nie została rozstrzygnięta wyrokiem sądu, postępowanie sądowe zostało wznowione bez mojego wniosku i wyznaczony termin rozprawy na marzec 2013.
  Po wyroku trybunału nie ma już znaczenia ta cała sprawa sądowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam .
   Proszę dokładnie przeczytać mój dzisiejszy artykuł. Nie wiem jak zachowa się ZUS jeśli wycofa Pani sprawę z Sądu. Będzie to oznaczało umorzenie sprawy przez Sąd na podstawie wycofania pozwu, a czy np ktoś w ZUS nie uzna , że w takim razie zgodziła się Pani z decyzją z 2011 roku i nie chce Pani wznowienia wypłaty emerytury? Termin jest wyznaczony, nie może Pani wycofać sprawy "dziś" zostanie ona umorzona na rozprawie w marcu, nic dla Pani czasowo się nie zmieni, a skutki tego kroku??? nie wiem - mogą być nieobliczalne jak polskie sądy.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. ps. nie odpowiedziałem do końca. Raz rozpoczęta sprawa sądowa musi się zakończyć i to niestety nieprawda, że po wyroku TK nie ma ona znaczenia, a rozstrzygniecie i tak zapadnie jako umorzenie co może być dla Pani bolesne
   Krzysztof

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie, wiadomo że wycofanie sprawy wiąże się z jej umorzeniem. Wtedy jestem traktowana przez ZUS jak ktoś kto nie odwoływał się do sądu. Wnioski o wznowienie wypłaty emerytury i wypłatę świadczeń zaległych złożyłam w ZUS-ie w terminie.
   pozdrawiam

   Usuń
  4. To, ze złożyła Pani w ZUS wnioski nie ma dla nich znaczenia, wnioski pewnie odeślą, a jak Panią w tej sytuacji potraktuje ZUS to tylko tam wiedzą. Mogą tak jak Pani sugeruje , ale mogą i tak jak napisałem, czyli jako zgodę na niewypłacanie emerytury i wtedy znów czeka Panią droga Sądowa. Decyzja należy do Pani, trudno jest tu jednoznacznie coś twierdzić, jak tylko wyszedłem z założenia,że jak powiedziało się A to.... Po za tym ewentualne umorzenie nastąpi na rozprawie w marcu i również tego dnia można zacząć rozprawę od złożenia wniosku o wycofanie pozwu, naprawdę odradzam składanie dziś jakiegokolwiek pisma do Sądu w tej sprawie, do marca wiele spraw się jeszcze wyjaśni ZUS i tak do wyznaczonego terminu przez sąd niczego w Pani sprawie nie zrobi
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  5. Zgadzam się, że jednak zbyt duże ryzyko teraz składać wniosek o wycofanie pozwu.

   Pozdrawiam

   TW

   Usuń
 67. Do Ewy. Ja mam wyznaczony termin rozprawy w SA Lublin po wniesionej skardze na dzień 24.01.2013r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłam do SA w Lublinie o wznowienie 19 grudnia ale na razie cisza jestem bardzo ciekawa jak to będzie się odbywało w Lublinie bo jak widać po wpisach jest bardzo różnie. Liczę na to , że sędziowie w Lublinie podejdą normalnie i rozsądnie. pozdrawiam Ela Radom
   ps wysłałam wniosek za zwrotnym potwierdzeniem odbioru to nawet jescze zwrtotka, że wpłynęło nie wróciła do mnie ale to może dlatego , że na poczcie okres świąteczny

   Usuń
 68. Moja skarga w Lublinie też 24.01.2013 o godz. 10.40 I.

  OdpowiedzUsuń
 69. Ja wysłałam skargę do SA Lublin dnia 04.12.2012r. i właśnie termin rozprawy mam 24.01.2013r. godz.11.20.
  Zawieszona " 2008r ". ZUS Biłgoraj- Inspektorat Chełm.

  OdpowiedzUsuń
 70. Co za zbieg okoliczności moja sprawa w SO Katowice też jest 24 stycznia czyżby szykował sie w tym dniu "pogrom" zawieszonych niewygodnych i roszczeniowych emerytów. Maryla 2008r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maryla , jestem zawieszona z Katowic .Podaj mail , będziemy w kontakcie.

   Usuń
  2. mariadeweyher@interia.pl pozdrawiam

   Usuń
 71. Do Pani Anonimowej HiFi z 19;33 mam prośbę - aby po otrzymaniu decyzji z ZUS na Ursynowie i po zamalowaniu danych osobowych przesłała ją na maila do Adminki ( i ew. do mnie elagrz@poczta.onet.pl). Jestem bowiem w analogicznej sytuacji wiekowej i okresem naliczenia emerytury, z tą różnicą, że ja mam sprawę odroczoną do ogłoszenia uzasadnienia w sądzie apelacyjnym w Warszawie - pozdrawiam Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 72. Naliczono mi emeryturę w pazdzierniku 2008 r.Pobierałam tak jak wszyscy od I 2009 do IX 2011.Następnie zostałam zawieszona,gdyż kontynuowałam zatrudnienie.Odwołałam się do sądu okręgowego w X 2011,z którego do dnia dzisiejszego nie otrzymałam odpowiedzi. 1 IX 2012 przeszłam na emeryturę powszechną.Złożyłam wniosek do ZUS o wypłatę świadczeń zaległych 27XI 2012, też nie mam żadnej odpowiedzi. Bardzo proszę o podpowiedż co mam dalej robić? HALINA

  OdpowiedzUsuń
 73. p.Krzysztofie a może by się zwrócić do Polsat News do programu Państwo w Państwie (nie pamiętam jak się nazywa redaktor prowadzący) tam są nagłaśniane sprawy i pokazane jak nasze prawo m.in. sądy itp. potrafią zniszczyć człowieka.

  Panie Krzysztofie proszę pomyśleć z p.Marianem myślę że to nam coś może pomóc.Nie ma na co czekać szkoda czasu i zdrowia.

  Bo wierzyć się nie chce żeby dla rządzących i ZUSu wyrok TK nic nie znaczył.

  A następny krok to TPCz.

  Pozdrawiam serdecznie. Krysia

  OdpowiedzUsuń
 74. Moja skarga będzie rozpatrywana 30 stycznia 2013 r. Także w Lublinie

  OdpowiedzUsuń
 75. a moja skarga będzie rozpatrywana 30 stycznia. Równiez w lubkinie

  OdpowiedzUsuń
 76. Moja skarga będzie rozpatrywana 30 stycznia

  OdpowiedzUsuń