16 stycznia 2013

Sąd Okręgowy w Opolu

W dniu dzisiejszym miałam rozprawę w sprawie skargi o wznowienie postępowania i zmianę wyroku w
sprawie oczywiście zawieszonej od 1.10.2011 r. emerytury.
Otóż z dniem wczorajszym tj. 15.01.2013 r. czyli na dzień przed rozprawą w mojej sprawie do Sądu wpłynęło pismo z ZUS w którym Zakład uznaje moje roszczenie o wypłatę emerytury ale od 22.11.2012 r. czyli publikacji wyroku TK. Natomiast wniósł o oddalenia roszczenia w sprawie wypłaty zaległego świadczenia. Sąd jednak orzekł wypłatę świadczenia od 1.10.2011 r. czyli od momentu zawieszenia. Sąd też nie orzekł, co do wypłaty odsetek albowiem uznał, że taki mój wniosek jest przedwczesny gdyż roszczenie powstanie w momencie gdy ZUS ich nie wypłaci. Teraz ZUS ma 7 dni na złożenie pisma o wydanie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem i od doręczenia tego uzasadnienia ZUS ma 14 dni na złożenie ewentualnej apelacji. Jeśli na dzień przed rozprawą ZUS wnosi o oddalenie skargi o wypłatę zaległych świadczeń istnieje duże prawdopodobieństwo, że złoży apelację. W tym układzie będę prawdopodobnie czekać na bieżące jak i zaległe świadczenie. Moim zdaniem jest to gra na zwłokę, brak szacunku dla obywatela - emeryta oraz powodowanie dodatkowych niemałych kosztów po stronie budżetu państwa czyli tak naprawdę wszystkich podatników. Jest to daleko idąca niegospodarność rządzących.!!! PO mojego głosu ani głosu mojej rodziny w wyborach już nie dostanie!!!
Pozdrawiam wszystkich pracujących i niepracujących emerytów.

Skorpionik1

39 komentarzy:

 1. Dziękuję Pani i Admince za "gorące" jeszcze wiadomości. Niech się Pani trzyma. Anna 1

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak respektją prawo instytucje państwa(ZUS)jeżeli chodzi o to co się należy obywatelowi grać na zwłokę ile się da
  MG

  OdpowiedzUsuń
 3. ZUS nie podda się tak łatwo. Będzie walczył o niewypłacanie zaległych emerytur jak i samych odsetek. Jak widać po powyższym z tym ostatnim może mu się udać.
  Wg mnie o ile rzeczywiście ZUS nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności za zawieszenie 01.10.2011 roku emerytur - o tyle ustawodawca już tak - należą się więc odsetki od Skarbu Państwa.
  Bądź co bądź i w tym miejscu rządzący na pewno liczą, że ktoś zrezygnuje z prawa do ubiegania się o nie i minister Rostowski zaoszczędzi na takim stanowisku ZUS.
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ZUS zatrudnieni są najlepsi fachowcy od ubezpieczeń społecznych - teoretycy i praktycy , którzy zęby zjedli na prawie ubezpieczeniowym . Czy naprawdę nikt z ZUS nie potrafił przewidzieć konsekwencji takich historii i ostrzec przed nimi Rządu? Przecież Rząd i Sejm sami z siebie nie konstruują prawa i przepisów . Mają do tego sztab fachowców i doradców. Nie konsultowali tego z ZUSem? Nie wierzę ? Czy naprawdę ZUS jest tutaj niewinny jak niemowlę? Czy na etapie projektów nie brał udziału w konstruowaniu zakwestionowanych przez TK przepisów? A jeżeli nawet nie brał , to czy nie powinien był ostrzegać przed możliwymi konsekwencjami? Przecież sytuacja , która się teraz wytworzyła , generuje multum dodatkowych kosztów dla budżetu Państwa , związanych z odwróceniem decyzji ZUS. Najtaniej dla Państwa było nie obejmować tych , co pobierali , art. 103a. Chytry dwa razy traci , ale czy w tym przypadku na pewno straci ten , co zawinił?
   Pozdrawiam wszystkich obecnych i byłych zawieszonych.
   Anna 1

   Usuń
  2. Piszcie sobie co chcecie, ZUS zawiesił emerytury ZUS je będzie musiał oddać i nie ma co tu gdybać a jeśli nawet jakiś ZUS wystąpi z apelacją to i co z tego wyrok TK jest niepodważalny.

   Usuń
  3. Cała ta sprawa z zawieszeniem emerytur nie tylko generuje dodatkowe koszty, które poniesie państwo, ale kompromituje władzę, a zwłaszcza niezawisłe sądy. Co sąd, to inny wyrok, zróżnicowane opłaty za zastępstwa procesowe. Czy sądy są w zmowie z ZUS-em?
   Maria (p)

   Usuń
  4. Raczej nie chodzi o zmowę tylko o fakt którą opcję polityczna popiera dany ZUS lub sąd. Wyrok TK nie przeszedł jednogłośnie w terenie tez są zwolennicy i przeciwnicy ot wszystko.

   Usuń
  5. No , ale sędziowie maja zakaz przynależności do partii politycznych. Mogą mieć , i na pewno mają , swoje poglądy polityczne , ale sądzę , że każdy dobry sędzia swoje poglądy polityczne zostawia w domu przed wyjściem do pracy . Jeżeli by tak nie było , to byłby to sędzia upadły.
   A poza tym wniosek do TK złożyła grupa senatorów PiS , ale przecież wśród emerytów , którzy podlegają pod wyrok TK, są zwolennicy i wyborcy różnych partii. A

   Usuń
 4. I to jest ewidentne naruszanie PRAW CZŁOWIEKA PRZECZOŁGIWANIE NAS PO SĄDACH , narażanie na stress Piszmy o tym gdzie się da B

  OdpowiedzUsuń
 5. Ula0516 stycznia 2013 15:04
  Dzisiaj odwiedziłam, przez wszystkich z nas ostatnio tak bardzo lubianą !!!!!!!!!!!!!! instytucję zwaną ZUS-em.
  Na wszystkie moje pytania dotyczące odwieszenia i wypłaty zaległych emerytur uzyskałam wyczerpującą odpowiedź.
  W kwestii zaległych emerytur to ZUS do końca stycznia nie będzie wypłacał ponieważ nie mają ani wytycznych jakiego rzędu mają być płacone odsetki ani potrzebnego programu do obliczeń. Pani wyjaśniła mi również jak to jest z odpowiedzialnością za płacenie odsetek. Pan Krzysztof podnosił i wyjaśniał ten wątek. Ważne jest jednak to, że odpowiedzialność za odsetki, w zaistniałej sytuacji, została scedowana na ZUS - a nas chyba tylko to interesuje. Do jakich wewnętrznych ustaleń doszli to nie nasz problem.
  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
 6. I to jest ta słynna strategia ZUS, co innego mówi, co innego robi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie ująłeś samo sedno tej słynnej strategii.

   Usuń
  2. TO TAK JAK TUSK....

   Usuń
 7. Moi Drodzy dziś otrzymałam pismo ze Strasburga-"...Trybunał przystąpi do rozpatrzenia skargi/data wniesienia 4.09.2012r/.Trybunał prosi o przekazanie informacji w mojej sprawie i przesłanie kopii decyzji podjetych w sprawie... Jak już pisałam sprawę w Sądzie Apelacyjnym mam 23.01. więc poczekam na finał i wtedy poczynię dalsze kroki. Jak widzicie Trybunał w Strasburgu przyjął moją skargę do rozpatrzenia. Nie poddaję się do końca będę walczyć i Was o to proszę. Bez względu na wyrok Sądu Apelacyjnego prześlę do ETPCz wszystkie pisma, decyzje z ZUS po wyroku TK.Wiesia Radom. Mam prośbę do osoby,która miała dziś sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie by podzieliła się wiadomościami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki wniosek i co Pani wysyłała. Jakie dokumenty, załączniki załączyła do ETPCz. Trzeba się przygotować, bo nigdy nie wiadomo co nasi "cyrkowcy" jeszcze wymyślą.
   Pozdrawiam Panią

   Usuń
  2. Bardzo dobrze pani zrobiła. Przezorny jak mowią zawsze ubezpieczony. Ja mam wyrok SA z listopada 2012 r nakazujący ZUS-owi wypłatę zawieszonej emerytury od 01.10.2011 r. I co i nic. Cisza w tym temacie. Nie wiem czy się wogóle odezwą. Może będzie trzeba udać sie do Sądu o klauzulę wykonalności albo do ETPCz.
   pozdrawiam

   Usuń
  3. Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem Panią Wiesię z Radomia. Czego będzie Pani dochodzić w ETPCz jeśli wyrok Sądu apelacyjnego okaże się dla Pani korzystny? Czy w takim przypadku będzie Pani "dalej walczyć" i o co, bo podstawa skargi przestanie istnieć, sama zaś skarga stanie się bezprzedmiotowa i ETPCz ją oddali. Rozumiem, że w SA jest sprawa o wznowienie po przegranej właśnie w tym SA. Jeżeli SA zmieni poprzedni wyrok i orzeknie na Pani korzyść czyli nakaże wypłatę świadczenia od 1.10.2011 r.to jeszcze raz pytam co będzie przedmiotem skargi w Strasburgu. Przecież ETPCz zwróci się do polskich władz o odpowiedź na skargę, a te napiszą że Pani roszczenia zostały zaspokojone.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  4. Elżbieta Radom16 stycznia 2013 20:45

   Myślę , że Wiesia moja krajanka czeka na pozytywne rozpatrzenie SA a skarga jak wynika z wpisu złożona była we wrześniu wtedy jeszcze daleka droga była do pozytywnego wyroku TK. Teraz MPiPS oraz ZUS i inni nie mogą uwierzyć , że stało się jak się stało liczyli że będzie jak z waloryzacją zrobią jak zawsze co tylko sobie wymyślą przycisk się wciska dyscyplina przed przed głosowaniem i bubel ustawowy jest a tu klapa. pozdrawiam Ela Radom

   Usuń
 8. Oczywiście Szanowny Panie Krzysztofie ma Pan rację- zwrócę się do ETPCz w przypadku gdyby wyrok zapadł niekorzystny. Doskonale zdaje sobie sprawę, iz ETPCz zwróci się do polskich władz o odpowiedż na skargę.Jednak nadal sądzę by ETPCz poinformować o sprzecznych decyzjach ZUS w mojej sprawie. W przeciągu dwóch tygodni dostawałam sprzeczne decyzje. Pozdrawiam Pana serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi ale nasze perypetie z ZUS-em , realizacją wyroku TK i inne zupełnie nie będą obchodzić prawnika który zajmuje się Pani skargą w ETPCz.Jeśli po wygranej sprawie sama Pani nie wycofa skargi, będzie jak pisałem, wystąpienie do polskich władz i oddalenie skargi po uzyskaniu odpowiedzi. Boję się że Pani korespondencji z ZUS nikt nawet nie przetłumaczy. pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
 9. Czy ktoś po pozytywnym wyroku SA w Gdańsku ma wznowiona emeryturę?

  OdpowiedzUsuń
 10. Jutro mija termin przekazania mi przez ten Sąd uzasadnienia wyroku, który był pozytywny. Tym samym mój ZUS otrzyma akta mojej sprawy i będzie mógł wydać decyzję.
  Prawo do świadczenia emerytalnego przyznano mi w grudniu 2009, a więc w momencie nabywania prawa do emerytury miałem prawo do pozostawania w stosunku pracy, z czego korzystałem i korzystam nadal. Od miesiąca jestem "dojrzałym" emerytem. Myślę, że teraz, po uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pozytywny wyrok Sądu Apelacyjnego będzie wystarczającym argumentem dla odwieszenia oraz wypłaty zaległej kwoty. Jeśli odsetek nie będzie, to na pewno odwołam się.
  Pozdrawiam. O zmianach napiszę.
  r.

  OdpowiedzUsuń
 11. Elżbieta Radom17 stycznia 2013 08:22

  A jakie to miasto SA Ela Radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O godz.1:18 odpowiadałem na pytanie z 16.1.13 g.21:18 o przypadki z SA w Gdańsku.
   Dzisiaj dowiedziałem się, że wysłali. Szkoda, że zrobili to w ostatnim 30.dniu.
   Kiedy zapytałem w Wydziale Obsługi Prawnej ZUS o spodziewany w tej sytuacji czas przygotowania mojej decyzji, usłyszałem, że muszą poczekać na akta z SA w Gdańsku. Otrzymają je nie wcześniej niż za tydzień, bo sąd kieruje najpierw przesyłkę do swego biura podawczego.
   Wysoka specjalizacja.
   r.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, miałam rozprawę w SA w Gdańsku 17.12.2012 r., do tej pory cisza, dlatego byłam zaniepokojona,(wyrok oczywiście pozytywny dla mnie).
   Anonimowa z godz.21:18 z dnia 16.01.2013 r.
   Pozdrawiam

   Usuń
 12. Dlatego przy kazdym swoim przypadku nalezy podawac swoja date urodzenia, bo caly ten blog dzieli sie na pewniakow i niestety....

  OdpowiedzUsuń
 13. jak sądzi SO lublin? Bo lubelski ZUS oddala,odsyła tańczy z emerytami którzy mają sprawy w sądach. Natomiast ci co się nie odwoływali juz mają płacone.Takie śmieszne rozumienie,równości prawa,jednolitości.Najgorsza jest bezsilność w świetle prawa polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 14. do Skorpionik 1 z OPOLA


  SZKODA że tak późno, musiała się dopiero Pani przekonać na własnym nieszczęściu, lepiej niż wcale. Pozdrawiam serdecznie Kazimierz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj Kazimierz.
   Pozdrawiam
   Bożena

   Usuń

 15. W dniu dzisiejszym, wraz z koleżanką wygrałyśmy przed
  SA w Katowicach

  OdpowiedzUsuń
 16. Proszę napisać czy odsetki też uwzgledniono
  Mila

  OdpowiedzUsuń
 17. Do Skorpionika z Opola: Czekam z niecierpliwościa do pierwszych dni lutego 2013, jakie będa dalsze losy Twego odwołania. Mieszkam w Brzegu, moje sprawy tocza się tez w Okręgowym w Opolu, ale jestem na początku drogi. Odezwij sie do nas... Pzdr Malina

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy ktoś z Państwa miał lub ma sprawę (skarga) w Sądzie Okręgowym?
  Ja mam wyznaczoną na 25 lutego i mam się stawić osobiście.
  Rocznik 1953, emerytura III/2009, ZUS Biłgoraj/Zamość.
  Nie wiem czego się spodziewać?

  OdpowiedzUsuń
 19. 24.X 2012r S.A oddalił moją sprawę- przegrałam.
  prawa nabyłam w 2006r. zawiesiłam a zaczęłam pobierać emerytur od 01.03.09 -do 30.września 2011r, nastpnie zawiszona . wyrok sądu apelacyjnego w Krakowie. co dalej poradzcie

  OdpowiedzUsuń
 20. przepraszam przegrałam sprawę 24.01/2013r. a nie jak napisałam 24.01.2012r

  OdpowiedzUsuń
 21. Proszę o informację, czy miał ktoś sprawę w SO Włocławek. Pozdrawiam Barbara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mój Tata. Wygrał :) Sąd nakazał ZUSowi wypłatę zawieszonej emerytury. Teraz czekamy, czy zus się odwoła do sądu apelacyjnego.

   Usuń
 22. 12.02.2013 r. mam sprawę w Sądzie Okręgowym w Łodzi(sprawa była zawieszana,ponieważ sąd oczekiwał wyroku Trybunału Konstytucyjnego)jest nas 23 osoby.Jestem zdziwiona informacją,że stawiennictwo nie jest obowiązkowe,czy ktoś z Państwa mógłby fakt ten zinterpretować?
  Pozdrawiam Teresa z Łodzi

  OdpowiedzUsuń
 23. Sąd Apelacyjny w Lublinie w dn.21 lutego nakazał ZUS w Radomiu wypłatę zaległej emerytury począwszy od dn.1.10.2011 r oraz 30 zł zwrotu za opłatę postępowania w SO Radom.Kwestia odsetek mimo że była zawarta we wniosku o wznowienie postępowania nie była przez SA uwzględniona i ma być przez SA skierowana do ZUS celem podjęcia przez ten organ decyzji. W przypadku kiedy będzie ona dla mnie nie satysfakcjonująca przysługuje mi wówczas prawo do sądowego dochodzenia swoich praw . Niezależnie od tego w odwodzie mam złożoną skargę do ETPC w Strasburgu.Obecnie oczekuję na stanowisko ZUS. Opisany przypadek dotyczy emeryta ,który uprawnienia emerytalne wg nowelizowanej ustawy uzyskał w 2009 roku / ustawa ta przed nowelizacją pozwalała łączyć pracę zawodową oraz emeryturę / na mocy ustawy Prawo Szkolnictwie Wyższym zaś o emeryturę wystąpił w paździeniku 2010 roku .

  OdpowiedzUsuń