15 stycznia 2013

Sąd Katowice wygrana

Drodzy Emeryci, dziś otrzymałam odpis wyroku z uzasadnieniem z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W doręczeniu adnotacja: "Pouczenie - Od załączonego wyroku skarga kasacyjna nie przysługuje". Podaję istotne fragmenty wyroku: "... i wniosła (czyli ja) o zmianę wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach i uwzględnienie odwołania od decyzji ZUS z dnia 7 października 2011 r.,tym samym przywrócenie wypłaty emerytury zawieszonej z dniem 1 października 2011 r. wraz z ustawowymi odsetkami, poczynając od daty zawieszenia do dnia zapłaty. ..." "Apelacja ubezpieczonej jest zasadna"..."...Zaskarżony wyrok Sądu I instancji nie mógł się ostać, skoro przepis art. 103 a ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie dotyczącym kategorii ubezpieczonych, do których należy apelująca, został usunięty z porządku prawnego. Podzielając stanowisko apelacji, Sąd II instancji w ramach istniejącego stanu faktycznego , na zasadzie art. 138 & 1 k.p.c., zmienił zaskarżony wyrok Sądu I instancji wraz z poprzedzającą go decyzją organu rentowego i zobowiązał organ rentowy do podjęcia wypłaty emerytury ubezpieczonej od dnia 1 października 2011 r. 
Decyzję z ZUS o nabyciu prawa do emerytury dostałam w 2007 r.bo wtedy złożyłam wniosek do ZUS, ale ponieważ bez przerwy pracuję, to świadczenia emerytalnego nie pobierałam (nie realizowałam). Zaczęłam pobierać (realizować) po 8 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. a od 1 października 2011 r. świadczenie emerytalne zostało zawieszone.

Pozdrawiam K.L. Katowice

19 komentarzy:

 1. Prosze podac dokładny numer wyroku ,jaki sąd/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień Dobry K.L ! Jestem w identycznej sytuacji emerytalnej z tym, że nie występowałam do sądu. Po wyroku TK w listopadzie 2012 wystapiłam do ZUS o wypłatę zaległości od 11.10.2011r. i wypłatę na bieżąco i do dziś GŁUCHA CISZA. Może po wyrokach sądu (np w Twojej sprawie) ZUS raczy przysłać odpowiedź na wniosek i rozpocząć wypłatę. Przecież rosną odsetki, które obciążają skarb państwa. Nie rozumiem zwłoki. EK Piotrków Trybunalski.

   Usuń
  2. Witam. Na początku grudnia złożyłam do ZUS wniosek o wypłatę zaległej emerytury/ za 3 miesiące/,Pracowałam jeszcze do końca 2011 roku.Oczywiście też cisza,żadnej odpowiedzi. Basia Warszawa.

   Usuń
  3. ..... w Szczecinie też głucha cisza, ani pieniędzy na koncie ani odpowiedzi na piśmie, czekam od 23.11.2012 r. Nie odwoływałam się do Sądu, decyzję pierwszą mam z 15.01.2009 r. (prawo do emerytury od grudnia 2008 r.) Nie do uwierzenia, że może być taki bałagan w tym samym kraju, tak różne podejścia do tej samej sprawy przez te same organy państwa. Co dalej z tym robić ?
   JS.

   Usuń
 2. Gratuluję Pani nie wygranej ale tego spokoju. Wygrana należała się ale mając na uwadze nieprzewidywalnośc naszych sądów aż do chwili kiedy nie usłyszy sie werdyktu to myśli są różne.
  Teraz to już tylko wykonanie wyroku przez ZUS.
  Ale, powiem Pani tak szczerze, zazdroszczę Pani nie pieniędzy ale... spokoju.
  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
 3. Również serdecznie gratuluję i to co powiedziała Ula05 najważniejszy jest ten spokój który pani od dzisiaj ma.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję w swoim imieniu i wszystkich jeszcze "zawieszonych"
  za zamieszczenie uzasadnienia wyroku Pani KL i naszej Admince.
  Dzięki Wam rośnie nadzieja, że może i my odzyskamy spokój nie mówiąc o naszych emeryturach.
  Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam.
  Halina 47

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do podziękowań. Anna 1

   Usuń
 5. Serdeczne gratulacje teraz chyba cos sie ruszy we wszystkich miastach.Mam taka nadzieje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa. Napisałam , że to Sąd Apelacyjny w Katowicach, natomiast dokładnego numeru wyroku nie podam bo nie wiem kto pyta i w jakim celu. Przepraszam K.L. Katowice

   Usuń
  2. Elżbieta Radom15 stycznia 2013 15:02

   Ja również gratuluję i jak wcześniej napisała ula05 naważniejszy to już spokój . Koniec z sądami Elżbieta Radom. Przed mną dopiero SA Lublin ale na razie to nie ma nawet terminu Pozdrawiam Elżbieta Radom

   Usuń
  3. Elu z Radomia.Gdy bedziesz wracala z rozprawy,zapraszam do Pulaw, jedziemy na tym samym wozku.

   Usuń
  4. Elżbieta Radom15 stycznia 2013 16:46

   To miłe tylko ciekawe co mnie tam czeka w Lublinie skoro sądy niezawisłe i czasem widać że orzekają wedla uznania. Na razie nie wiem kiedy będę jechać choć szczerze chciałabym , żeby to było już poza mną. Mam dość przedewszystkim urzędników ZUS którzy informują jak im się podoba. Ale myślę jak to się wszystko skończy oczywiście dla nas dobrze to nie powiem takie spotkanie w realu nas było super . Pozdrawiam Ela Radom

   Usuń
 6. Uzasadnienie wyroku K 2/12 TK to tylko.....30 str

  Tadeusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już przeczytałam.Dobra lektura.Najbardziej podoba mi się fragment w którym to TK mówi o przedstawicielkach ZUS i MPiPS oraz Sejmu.
   Pozdrawiam
   Bożena

   Usuń
 7. Łączenie Pracy Z Emeryturą Było Możliwe Od Stycznia 2009 Roku
  Definiowała To Ustawa.
  Nie Było Konieczne Zwalnianie Się Z Pracy By Móc Pobierać Wynagrodzenie Wraz Z Nie Pełną Emeryturą Której Wypłatę Wstrzymały Zusy Z Dniem 01.10.2011 Roku.

  Obecnie Wznawiane Są Wypłaty Emerytur Od 22.11.2012 Roku

  Na Wypłatę Zaległych Emerytur Wraz Z Odsetkami Za Okres Od 01.10.2011 - 22.11.2012 Trzeba Czekać I Tylko Za Ten Okres Będą One Wypłacane

  OdpowiedzUsuń
 8. ZUS Biłgoraj wznowił mi wypłatę od 1.12.2012 roku (art. 135), czy mam się upominać, bo powinien od 22 listopada? nie mam też waloryzacji za 2012 r. Już 2 razy korygowali mi decyzję i chyba to nie koniec.

  OdpowiedzUsuń
 9. ZUS Inspektorat w Chojnicach (pomorskie) dzwonił dzisiaj (18.01.2013) abym dostarczył formularz - oświadczenie ZUS Rw-73, organ zwalnia zawieszoną emeruturę i przekazuje na moje konto bankowe świadczenie, obejmujące okrers od 22.11.2012 do 31.01.2013.
  Moja sytuacja faktyczna:
  - emerytura od dnia 1 marca 2009, zawieszona z powodu kontunuowania zatrudnienia od dnia 1 października 2011 roku,
  odwoływała się do Sądu Okręgowego, przegrałam w grudniu 2011, w dniu 1 grudnia 2012 r. skarga na wznowienie postępowania do w/w Sądu, termin rozprawy wyznaczono na 28.01.2013 r.
  Pozdrawiam serdecznie
  Danuta z Chojnic

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem Emerytką z Katowic z 2008 roku bardzo proszę o kontakt i pomoc tych którzy wygrali w SA. meryp@onet.pl

  OdpowiedzUsuń