16 stycznia 2013

Pani Uli wizyta w ZUS-ie

Dzisiaj odwiedziłam, przez wszystkich z nas ostatnio tak bardzo lubianą !!!!!!!!!!!!!! instytucję zwaną ZUS-em.
Na wszystkie moje pytania dotyczące odwieszenia i wypłaty zaległych emerytur uzyskałam wyczerpującą odpowiedź.
W kwestii zaległych emerytur to ZUS do końca stycznia nie będzie wypłacał ponieważ nie mają ani wytycznych jakiego rzędu mają być płacone odsetki ani potrzebnego programu do obliczeń. Pani wyjaśniła mi również jak to jest z odpowiedzialnością za płacenie odsetek. Pan Krzysztof podnosił i wyjaśniał ten wątek. Ważne jest jednak to, że odpowiedzialność za odsetki, w zaistniałej sytuacji, została scedowana na ZUS - a nas chyba tylko to interesuje. Do jakich wewnętrznych ustaleń doszli to nie nasz problem.
pozdrawiam
Ula05

96 komentarzy:

 1. Ta relacja napawa optymistycznie. Brawo Pani Ulu.Grunt to się nie poddawać. Będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pojmuje, co nowego wnosi wpis p.Uli05, a już z cała pewnością nie napawa mnie opymistycznie. Dla mnie bez odpowiedzi nadal pozostają pytania zasadnicze, kto i kiedy zapłaci zaległe emerytury wraz z odsetkami. Nadal brak wytycznych, a co do wyliczeń, to co najmniej dziwne i pokrętne są ttlumaczenia, ze do tego jest potrzebny program. Pani Ulu 05 co pani chciała mi przekazać?
   Maria

   Usuń
  2. Pani Ulu, czego dotyczyła ta wyczerpująca odpowiedz.
   B.W

   Usuń

  3. Nie miałam zamiaru Pani indywidualnie niczego przekazywać. Podzieliłam się tylko informacjami uzyskanymi w ZUS-ie i jeżeli Pani już to wie to nie musi Pani niczego na blogu dopisywać.
   Nie rozumiem jednak Pani Mario z czego wynika Pani brak zrozumienia. Myślałam, że napisałam informację w sposób czytelny.Czy wyobraża Pani sobie że dla każdego emeryta ZUS będzie obliczał odsetki od obliczonej kwoty na tzw. "piechotę". Napisałam to co usłyszałam.
   wypłata zaległych emerytur: - nie wcześniej niż do końca stycznia razem z odsetkami.
   Do obliczenia zaległej emerytury łącznie z odsetkami niezbędna jest tylko umiejętność zapisania równania matematycznego zawierającego trzy niewiadome (Pani w ZUS-ie)nazwała to programem. Te trzy niewiadome to: a) miesięczna kwota zaległej emerytury, b)ilość miesięcy za które należy emeryturę wypłacić (dla każdego jest inna)i c)wartość odsetek.Otrzymamy w ten sposób warość końcową. Czy to jest takie niezrozumiałe? Zdecydowanie nie było żadnego migania i na każde zadane pytanie odpowiedź była natychmiastowa, jasna i wyczerpujaca.
   A wpis nie miał za zadanie wniesienie niczego nowego bo wszyscy o tym wiemy i rozumiem, że Pani również ma w tym wspaniałe rozeznanie.
   pozdrawiam Panią serdecznie.
   Ula05

   Usuń
  4. Elżbieta Radom16 stycznia 2013 20:39

   Jateż wcześniej pisałam , że mam dobre wieści z ZUS ale tylko telefoniczne a jak bedzie to się zobaczy osobiście nie wierzę w to mówią przekona mnie decyzja i wpłata na konto . No ale w sumie to i tak ZUS zmienił front już nie są butni i pewni , że nic nikomu się nie należy no może nie nikomu ale piewrsze ich wypowiedzi niemile wspominam, tyle, że ja tak zbyć byle jaką informacją nie daję się drążę ale itak na razie to tylko rozmowy Ela Radom Ps mam nadzieję , że to naprawdę się zmieni.

   Usuń
  5. Pani Ulu, świetna informacja, taki promyk słońca zza chmur :)
   A liczenie tych odsetek dla 30 tys. osób będzie rzeczywiście czasochłonne - szybciej i bez pomyłki można to zrobić przy pomocy programu.

   Usuń
 2. Bardzo proszę osoby, które tu na blogu wypowiadały się ze Szczecina, czy nasz ZUS przesłał już komukolwiek pieniądze na konto ?
  JS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iga ze Szczecina16 stycznia 2013 19:57

   moja koleżanka i ja nadal nie mamy żadnej decyzji ani pieniążków. Obie mamy płacone świadczenie 25. Podobno ktoś z ZUS mówił w radio, że wznowiono wypłaty zawieszonych śwadczeń. To samo usyszałam przez telefon.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. dziękuję, ja tez mam termin 25, ale z wpisów nie wynika że ZUS-y trzymają się terminów. Od złożenia wniosku w listopadzie nie ma żadnej wieści.
   Pozdrawiam
   JS.

   Usuń
  3. Nasz ZUS chyba nikomu nic nie przelał ani nie wysłał żadnej informacji(z tego co mi wiadomo).Ja mam wyrok SA z 29 listopada 2012 r( korzystny dla mnie) i też jest cisza. Może w Szczecinie nie respektuja wyroków sądów?
   pozdrawiam

   Usuń
  4. ZUS Zielona Góra też nie płaci. Cisza jak makiem zasiał.

   Usuń
  5. niestety widać z tego, że są województwa - a w nich ZUS-y bardzo zaparte w swoich racjach, albo kiepsko zorganizowane z byle jaką obsadą zwłaszcza kierownicy są nie udolni i mało kompetentni. Szkoda, że nie czytają naszego bloga. Może to by im pomogło podjąć szybciej decyzję.
   JS.

   Usuń
 3. Moja mama otrzymała dzisiaj z ZUS oddział z Sosnowca pismo, w którym ZUS informuje o wypłacie zaległej emerytury od 22-11-2012 do 31-12-2012 oraz za styczeń, łącznie kwota ponad 4730zł. Pieniędzy nie ma jeszcze na koncie. W piśmie było, że przywracją jej emeryturę i będą płacić 6-tego każdego miesiąca. Jest jeszcze o waloryzacji, którą była w marcu 2012r. Odnośnie zaległej emerytury było napisane, że nie ma jeszcze decyzji i zostanie poinformowana w następnym piśmie.Chciałbym podziekować wszystkim osobom za komentarze na tym forum, który nadal będę śledził.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisać czy Mama odwoływała się do sądu.

   Usuń
  2. Nie, mama pracuje, złożyła podanie do ZUS i dzisiaj dostała pismo
   Marek

   Usuń
 4. No to coraz więcej zadowolonych tutaj głosów :)
  Ja też dostałam pismo z ZUS o podobnej treści z wyliczeniem kwoty która ma być "wyrównaniem" za listopad, grudzień oraz za styczeń.
  Oby takich wieści było jak najwiecej!!!
  Chociaż to już nas powinno cieszyć - przyjdzie i czas na radość z wypłaty "zaległych" emerytur - jestem o tym przekonana, poczekać mogę nawet i rok ;) !!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Do UlaO5 Zgadzam się z Pani wypowiedzią, że chodzi o program, gdyż szybciej jest podstawić dane każdego emeryta i obliczyć, niż liczyć na "Piechotę".
  Obecnie stosuje się programy: do naliczenia wynagrodzenia czy nawet podatku do US, które są dostępne w internecie.
  Myślę, że każdy to zrozumiał i dobre wiadomości ZUS przekazał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu pisze kilka pań o imieniu Maria. Dla mnie post Uli05 był jasny. Jestem za tym, żeby jak najwięcej osób pisało jak toczą się ich boje z ZUS-em. Oby już wszystkie informacje były takie same - mamy oddane pieniądze.
   Maria (p)

   Usuń
 6. ZUS w Toruniu dzisiaj przelał na konto /od 22.11.12/ kolejnej mojej koleżance .Nie odwoływała się do sądu. Pozdrawiam Hanna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Do Pani Jagody. W dniu 4.12. złożyłam w Sadzie Okręgowym w Szczecinie skargę o wznowienie postępowania. Do chwili obecnej nie mam żadnej wiadomości o terminie rozpatrzenia skargi. ZUS odesłał mi - jako załączniki do decyzji - moje 2 wnioski o wznowienie wypłaty emerytury informując, że powinnam w tej sprawie zwrócić się do Sądu do którego składałam odwołanie. Wiem od moich znajomych,że ZUS Szczecin nie podjął jeszcze wypłat nawet tym osobom, które nie odwoływały się od decyzji.
  Widocznie stać nasze Państwo na należne nam odsetki, które zwiększają się każdego dnia.
  Halina 47

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak Pani Halino, już te należne, bieżące wypłaty powinny zostać wypłacone z odsetkami. Tu ZUS nie może się tłumaczyć, że jest niewinny. Terminy płatności minęły już w grudniu i mijają w styczniu. Gdyby to emeryt był winien im pieniądze, mieliby i odpowiedni program do naliczenia mu odsetek i ludzi którzy by się tym zajęli. Trzeba chyba będzie złożyć skargę na szczeciński ZUS do centrali ZUS-u w Warszawie.
   JS.

   Usuń
  2. Zgadzam się z tym. Jeżeli nie będzie żadnej wiadomości do końca przyszłego tygodnia to chyba będzie trzeba złożyc skargę. Tymbardziej, że w llistopadzie jak byłam w ZUS-ie w Szczecinie to pani była bardzo aktywna w tłumaczeniu dlaczego mnie wyrok TK nie dotyczy (emerytura naliczona w 2008 r). Nie chciała wogóle słuchać tego co do niej mówię.Wszystko było na nie. Stwierdziła, że ona wie lepiej i nie myśli ze mną dyskutować na temat wyroku TK. Nie dotyczy mnie i koniec. Natomiast gdy stwierdziłam, że mam korzystny wyrok SA to ją trochę przymurowało, ale rezolutnie stwierdziła, że to jest incydentalny przypadek.Potem jak byłam drugi raz to nie było z kim rozmawiać, gdyż pani (b.młoda) wogóle nie orientowała sie w temacie. Nie mogła zrozumieć dlaczego nie miałam wypłacanej emerytury w 2008 r. skoro miałam ją przyznaną i też nic się nie dowiedziałam. W zasadzie jak mam do nich iść lub dzwonić to mam jakiś wewnętrzny opór, gdyż wiem że znowu nic nie będą wiedzieć.
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Pani Elu z Radomia ,prosze o kontakt moj adres w prawym rogu bloga Marian ,zjednoczmy ,,sily,,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieta Radom17 stycznia 2013 18:58

   Witam napisałam maila i podałam nr tel jestem otwarta na ZJEDNOCZENIE SIŁ eLŻBIETA rADOM

   Usuń
 9. Pani Jagodo. Myślę że trzeba będzie tak zrobić jeśli w przyszłym tygodniu nie będzie w dalszym ciągu żadnych działań.
  Prezes ZUS zapoznaje się przecież z uzasadnieniem wyroku TK, trzeba dać mu czas tak jak prosił w wywiadzie do Rzepy.
  Może szczeciński ZUS czeka na polecenie Prezesa odn.wykonania chociażby wyroku SA wobec Pani Sandry a to jest już skandaliczne.To rzeczywiście świadczy o złej woli ludzi pracujących w naszym ZUSie. Przykre to.
  Poczekajmy jednak jeszcze parę dni.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich zachodniopomorskich "zawieszonych".
  Halina 47.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja otrzymałam pieniądze z ZUS (odwieszona emerytura), ale bez żadnego pisma. Do tej pory nie wiem czy z odsetkami czy bez, czy z waloryzacją czy bez i czy doliczono mi staż. H. W.

  OdpowiedzUsuń
 11. Otrzymałam odwieszoną emeryturę, bez żadnego pisma - ZUS Rzeszów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę napisać, czy odwoływała się Pani wcześniej do sądu.

   Usuń
  2. Elżbieta Radom17 stycznia 2013 19:00

   Proszę też może podać datę pierwszej decyzji ZUS Elżbieta Radom

   Usuń
 12. Artykuł w dzisiejszej "GP" (niestety, dostępny po zalogowaniu): http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/674242,sady_ocenia_sposob_zawieszania_emerytur_przez_zaklad_ubezpieczen_spolecznych.html
  Nie wygląda to różowo w moim (a i pewnie całkiem sporej grupy innych osób) przypadku...

  Pzdr. :)
  Sławek

  OdpowiedzUsuń


 13. Gazeta Prawna - 17.01.2013 r.

  Trybunał Konstytucyjny w pisemnym uzasadnieniu wyroku w sprawie emerytur zawieszonych od 1 października 2011 roku ograniczył krąg uprawnionych do odwieszenia świadczenia przez ZUS. Z takiej możliwości skorzystają te osoby, które osiągnęły wiek emerytalny między 8 stycznia 2009 r. a końcem 2010 r.

  13 listopada 2012 r. sędziowie TK uznali, że art. 28 w związku z art. 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 257, poz. 1726) jest niezgodny z ustawą zasadnicza (sygn. akt K 2/12). Wyrok w tej sprawie został opublikowany 22 listopada (Dz.U. poz. 1285). Od tego czasu zaczęły się jednak wątpliwości interpretacyjne.

  Z opublikowanej sentencji wyroku wynikało, że odnosi się on do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., czyli nie były objęte koniecznością rozwiązania stosunku pracy.

  Natomiast w ustnym uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie, że z możliwości odwieszenia wypłaty emerytury przez ZUS skorzystają wyłącznie te osoby, które nabyły prawo do świadczenia w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca grudnia 2010 r.

  – Uzasadnienie ograniczyło grupę uprawnionych w stosunku do tych wskazanych w sentencji wyroku opublikowanego w Dzienniku Ustaw – zauważa Karolina Miara, adwokat z Warszawy specjalizująca się w sprawach ubezpieczeniowych.

  Te rozbieżności spowodowały, że zarówno resort pracy, jak i sam ZUS wstrzymywały się z interpretacją wyroku do czasu pisemnej publikacji uzasadnienia.

  Trybunał potwierdził w nim, że o wznowienie wypłat świadczeń z ZUS mogą wystąpić tylko osoby, które przeszły na emeryturę między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r.

  Eksperci jednak wskazują, że różnice między treścią uzasadnienia a sentencji mogą spowodować wiele problemów dla osób, które prawo do emerytury nabyły przed 2009 r., kiedy istniał obowiązek zwolnienia się z pracy. Natomiast wypłaty zawieszono im tak, jak wszystkim pozostałym niemuszącym nawet informować pracodawcy o emeryturze. W ich przypadku sprawa będzie wymagała oceny sądu. Inaczej ZUS odmówi im prawa do odwieszenia świadczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym artykule nie ma żadnej niezgodności ani z wyrokiem TK ani z ustawą o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z art.100 cyt.ustawy prawo do emerytury (realizacji świadczeń) nabywa się z chwilą spełnienia wszystkich warunków do realizacji tego prawa, natomiast spełnienie warunków do nabycia uprawnień emerytalnych może być ustalone wcześniej. Niezależnie więc kiedy nabyło się uprawnienia emerytalne - odpowiedni wiek i staż nie nabywało się prawa do jego realizacji aż do dnia 8 stycznia 2009r. ze względu na nie rozwiązanie stosunku pracy. Dopiero po uchyleniu art.103 ust 2a ustawy można było nabyć prawo do świadczeń. Nie przypominam sobie by w uzasadnieniu wyroku, które Pan Krzysztof nam bardzo przybliżył, znalazło się stwierdzenie, że ze świadczeń będą mogły skorzystać te osoby, które wiek emerytalny osiągnęły pomiędzy 8 stycznia 2009 a 31 grudnia 2010r. W tym okresie, zgodnie z wyrokiem TK, należało nabyć prawo do emerytury a nie spełnić wiek emerytalny.Chyba to jest kolejna porcja środka podnoszącego emocje emerytów.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń

  2. A to zdanie jest już dla mnie kompletnie nielogiczne:

   "Natomiast wypłaty zawieszono im tak, jak wszystkim pozostałym niemuszącym nawet informować pracodawcy o emeryturze."
   Nie rozumiem co ma do zawieszenia wypłaty określenie "pozostałym niemuszącym nawet informować pracodawcy o emeryturze."

   Usuń
  3. Czwarty i ostatni akapit tego tekstu jest w całości nielogiczny. Gdzie mozna umieścić uzasadnienie ustne?
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  4. To zdanie jest akurat jednoznaczne. I mówi, że w styczniu 2009 zaczęto wypłacać emerytury tym, którzy ustalili prawo do emerytury przed tym terminem, a więc w sytuacji, gdy warunkiem pobierania emerytury było rozwiązanie umowy o pracę. Teraz to ZUS "odwraca kota ogonem" i powinien ponieść konsekwencje swoich interpretacji, bo przecież sam zaczął wypłacać emerytury,tym którzy przed 2009 mieli je zawieszone.

   Usuń
  5. Ustawa o emeryturach i rentach z FUS Dz. U. 153 z 2009 roku z późniejszymi zmianami w artykule 100 "Prawo do świadczenia powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa z wyjątkiem ust.2" Ust. 2 akurat tu nie ma znaczenia. W art.103 ust 2(indeks górny 109)podaje, kogo dotyczy.
   R.

   Usuń
  6. Droga Pani Ulu05
   Dobrze że chociaż Pani zachowuje trzeźwość umysłu w tej całej lawinie dowolnej interpretacji wszystkich i wszystkiego i tak racjonalnie ( nie emocjonalnie) przywołuje Pani treść art.100 cytowanej ustawy.Przecież to nie trzeba być wielkim prawnikiem, aby przeczytać ze zrozumieniem treść tego artykułu i wiedzieć co znaczy nabycie prawa do emerytury czy potocznie "przejście na emeryturę". Przecież dopiero po spełnieniu łącznie wszystkich warunków o których Pani pisze, można mówić o nabyciu prawa do świadczeń w pełnym tego słowa znaczeniu.Zatem przestańmy "bić pianę" , bo rzeczywiście wystarczy jeszcze kilka takich artykułów jak ten Pani mecenas Wiktorowskiej w GP i ZUS naprawdę wtedy dopiero zacznie dowolnie interpretować wyrok TK.
   Jeszcze raz dziękuję Pani za ten rozsądny wpis i proszę "słuchajcie się " Państwo Pani Uli.
   Pozdrawiam.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
  7. Anonimowy17 stycznia 2013 11:56
   Artykuł 100 ustawy o emeryturach i rentach z FUS podaje, że prawo do świadczenia powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa; więc gdyby ktoś miał przed 2009 rokiem spełnione wszystkie warunki to nabyłby prawo do świadczenia (w tym czasie był to wiek, staż i zwolnienie się z pracy); jeśli ktoś nie spełniał chociażby jednego warunku to nie nabył prawa do świadczenia M..A

   Usuń
  8. Droga Pani Ulu05.
   Dobrze że chociaż Pani zachowuje trzeźwość umysłu w tej lawinie dowolnej interpretacji wszystkiego i przez wszystkich i myśli Pani rozsądnie przywołując w tej całej "paplaninie" treść Art.100 Ustawy o emeryturach z FUS.Doprawdy nie trzeba być wielkim prawnikiem, aby po przeczytaniu ze zrozumieniem tegoż artykułu wiedzieć, że tylko przy spełnieniu ł ą c z n i e wszystkich warunków tam wymienionych można mówić o nabyciu prawa do emerytury lub potocznie o "przejściu na emeryturę". Zatem proszę nie "bijmy piany", bo jeszcze kilka takich artykułów jak ten w Gazecie Prawnej plus nasze różne wywody i ZUS rzeczywiście zacznie interpretować wyrok TK dowolnie, tak jak np.interpretuje Pani K.Miara.Tak więc "słuchajmy się" Pani Uli w tym temacie, bo wie o czym mówi.
   Pozdrawiam. Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
 14. Już nie straszcie, tymi artykułami. Ja nie czytałam, bo jest wyrok TK i tego się trzymajmy.
  Musimy uwierzyć w to , że jest dobrze i czekamy na wypłatę. Koniec kropka.

  OdpowiedzUsuń
 15. mamy jasną wypowiedz pracownikow ZUS wyplaty zalegle beda po 31 stycznia i tego sie trzymamy z odsetkami

  OdpowiedzUsuń
 16. Cytat:Trybunał potwierdził w nim, że o wznowienie wypłat świadczeń z ZUS mogą wystąpić tylko osoby, które przeszły na emeryturę między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r."

  A jak jest różnica jak się napisze odwrotnie. Nie otrzymają Ci, którzy przeszli na emeryturę od dnia 1 stycznia 2011 r.
  Tyle co pamiętam to tak pisano na tym blogu.
  Może się mylę????????????

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja tego nie rozumiem, co w takim razie z wypłatą bieżących emerytur, co z tymi emerytami którym na bieżąco ZUS wypłacił, a którzy prawo do emerytury mieli przed 2009 rokiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Artykuł 100 ustawy o emeryturach i rentach z FUS podaje, że prawo do świadczenia powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa; więc gdyby ktoś miał przed 2009 rokiem spełnione wszystkie warunki to nabyłby prawo do świadczenia (w tym czasie był to wiek, staż i zwolnienie się z pracy); jeśli ktoś nie spełniał chociażby jednego warunku to nie nabył prawa do świadczenia M..A

   Usuń
 18. Powtorze raz jeszcze - kazdy przypadek jest inny, blog dzieli sie na pewniakow i watpliwych, dlatego nalezy podawac date urodzenia przy kazdym wpisie.Bylo wczesniej stwierdzenie: ci co nabyli prawo do emerytury i ci co skutecznie z tego prawa skorzystali/chyba zachowalem sens/, ale to juz pozostawiam interpretacje wyroczni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet podanie daty urodzenia nie wyjaśnia sytuacji emerytalnej, gdyż np. osoba ur w 1950 roku mogla starać się o wcześniejszą emeryturę, albo już o powszechną.

   Usuń
 19. Czy ktoś miał już sprawę w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie i z jakim skutkiem

  OdpowiedzUsuń
 20. Czyżby "prawa nabyte", "niedziałanie prawa wstecz", "ochrona zaufania obywateli do państwa i prawa" na co powołuje się TK nie dotyczy osób, które emerytury miały przyznane przed rokiem 2009? Dlaczego w takim razie TK tak nieprecyzyjnie sie wyraził? Dlaczego jest rozbieżność między sentancją wyroku i uzasadnieniem? Dlaczego w takim razie i na podstawie czego wypłacano emerytury osobom z emeryturą przyznaną przed rokiem 2009? O co w tym całym bałaganie chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem rocznik 1950, emeryturę naliczyłam w 2006 roku cały czas pracuję, w marcu w 2010 roku(skończone 60 lat) ZUS zaczął mi wypłacać emeryturę do 31.10.2011, bo zawiesił wypłacanie. Teraz wznowił, dostałam decyzję i pieniądze na konto.Z decyzji sama muszę się domyślać czy doliczono staż,(przedstawiłam zaświadczenie) czy to jest waloryzacja. Czekam na stosowną chwilę, żeby to wyjaśnić.Dlaczego ja mam się domyślać co mi wypłacono, skoro to jest ich obowiązkiem, żeby wszystko było jasno napisane i wyliczone. Na zaległe mam czekać. To czekam! Pozdrawiam Basia z Bielska.

   Usuń
  2. Niedawno Pan Krzysztof i p. K. Miara byli na spotkaniu z Marszałkiem Senatu w sprawie zawieszonych emerytur, dlatego trudno mi zrozumieć jej stanowisko. Zupełnie inny jest artykuł red. Rzemka w Rzeczpospolitej "ZUS musi oddać emerytury" w porównaniu z "Sądy ocenią..." w dzisiejszej GP.
   Maria z Warszawy

   Usuń
 21. Ktoś próbuje tych biednych emerytów nerwowo wykończyć !!!!. Wszystko jest dobrze, Wyrok TK K 2/12-uzasadnienie wszystko wyjaśnia-kłania się niektórym czytanie ze zrozumieniem. Wystarczająco było dużo stresów, nie dajmy się podpuszczać ,śmię sądzić zawistnym!!!!Pozdrawiam Danuta

  OdpowiedzUsuń
 22. Wobec powyższego mam konkretne pytanie.
  Rok urodzenia 1950 r.
  Emerytura wcześniejsza z lipca 2008 r. - przyznana
  od 8 stycznia 2009 - 30.IX.2011 - wypłacona
  od 1 paździenika 2011 zawieszona
  od 22 listopada 2012 wznowiona

  Czy należy się wypłata zawieszonej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do anonima z 10:41
   Zdecydowanie w lipcu nie została emerytura przyznana ale Pani/Pan spełniał wymogi typu- wiek i staż pracy, czyli posiadał/a Pan/Pani uprawnienia emerytalne ale nie było nabyte prawo do otrzymywania świadczeń.
   również anonim
   niespełniający wymogów tego bloga

   Usuń
  2. To jest klasyczny przyklad spelniajacy wszyskie w-nki wyroku TK.O zaleglych zadecyduje wyrok Sadu Okregowego gdy sie P. wczesniej nie odwolywala, lub SA gdy sie odwolywala, chyba ze zapadnie decyzja in.gremium.

   Usuń
 23. Strasznie sie cieszymy , że w Lublinie coś się ruszyło!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. Do anonimowego z 11:05
  Dokładnie tak: w lipcu 2008 roku nabyłam uprawnienia emerytalne tzw: wcześniejszej emerytury bez prawa do otrzymania.

  OdpowiedzUsuń
 25. cyt.z Gazety Prwnej

  "Trybunał potwierdził w nim, że o wznowienie wypłat świadczeń z ZUS mogą wystąpić tylko osoby, które przeszły na emeryturę między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r."

  Osoby, które miały wcześniej przyznaną emeryturę (przed rokiem 2009 - czyli w latach 2008 i wcześniejsze)na tą emeryturę przeszły właśnie między 8 stycznia 2009 a 31 grudnia 2010.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak Pani Sandro.
   Do dnia 8 stycznia 2009r. warunkiem wypłaty emerytury było:
   - nabycie prawa do emerytury, ( to co wymaga prawo czyli wiek, staż)
   - złożenie wniosku do ZUS o przyznanie prawa do emerytury (ustalenie prawa do emerytury);
   - rozwiązanie umowy o pracę

   Data 8 stycznia 2009r. jest datą od której można łączyć pracę i jednocześnie pobierać świadczenie przyznanej już i zawieszonej emerytury, a nie datą od kiedy nabyło się prawo do emerytury.(decyzja ZUS, że ktoś ma przyznana emeryturę).

   Aby w roku 2009 ZUS zaczął wypłacać emeryturę, a emeryt równocześnie pracować, trzeba było wystąpić do ZUS z wnioskiem o wszczęcie wypłaty świadczenia
   ( odwieszenie emerytury) i wypełnić oświadczenie o osiąganiu przychodu – druk ZUS RW 73.

   Usuń
  2. Moim zdaniem wyrok TK dotyczy tych, którzy nabyli prawo do emerytury także przed 8 stycznia 2009, ale prawo do świadczenia nabyli w okresie od 8 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010 (co wymagało złożenia do ZUSu odpowiedniego wniosku).
   Wśród nich mogły być osoby, którym emerytury nie wypłacano z powodu zbyt wysokich zarobków. Myślę, że te osoby nie mogą obecnie liczyć na wypłatę zaległych swiadczeń.
   Wyrok TK nie dotyczy natomiast osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 i nie wystąpiły (z różnych powodów) do ZUS z wnioskiem o wszczęcie wypłaty świadczenia w okresie 8.1.2009 31.12.2010.

   Usuń
  3. Witam! Nie możliwe jest, żeby wypłacać emerytur nie pobranych ze względu na wysokie zarobki. a jak ZUS miał wypłacać skoro nie było wniosku.
   B.W

   Usuń
 26. Anonimowy16 stycznia 2013 12:51
  Anonimowy 16 stycznia 2013 roku
  po zawieszeniu emerytury nadal pracuję.Odwołałam się doSądu Okręgowego i przegrałam.WSądzie Apelacyjnym w Poznaniu sprawę wygrałam- wyrok zapadł w dniu 14 listopada 2012 roku.Do wczoraj byłam zawieszoną emerytką ponieważ dnia 15-01-2013r cała zaległość od 01 października 2011 roku do dnia 31-01-2013 roku została przekazana na moje konto,ale bez odsetek.Jestem szczęśliwa.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie pani gratuluję i tylko proszę o podanie daty z którego roku miała pani decyzję o przyznaniu emerytury
   pozdrawiam

   Usuń
  2. Gratuluję. Proszę o napisanie , z którego Pani jest rocznika , kiedy ustalono Pani uprawnienia emerytalne i czy emerytura była pomniejszana , czy wypłacana w 100% ?

   Usuń
  3. Elżbieta Radom17 stycznia 2013 14:01

   Też gratuluję i oby było takich informacji więcej ale, też proszę o szczególy a w zasadzie jedna istotna informacja kiedy była wydana pierwsza decyzja o przyznaiu emerytury. pytam o to w nawiązaniu do dzisiejszego art z gazety prawnej. Ela Radom

   Usuń
  4. Mam pytanie do szczęśliwej. Czy WYROK Sądu MÓGŁ ZAPASĆ 14 go listopada/ Przed ogłoszeniem w Dzienniku Urzędowym wyroku Trybunału/ Coś mi tu wyrażnie nie gra .B

   Usuń
  5. Ja miałam sprawę 15 listopada i sędzia odroczyła ją do 29 listopada. Na sprawie 29 listopada sędzina powiedziała, że gdyby wyrok miał zapaść wtedy to byłby dla mnie niekorzystny, gdyż nie ukazało się jeszcze wówczas orzeczenie TK w Dzienniku Ustaw. To orzeczenie ukazało sie 22 listopada i 29 listopada mógł zapaść korzystny dla mnie wyrok.
   pozdrawiam

   Usuń
 27. Drodzy "zawieszeni", myślę, że niepotrzebnie się nakręcamy i niestety nasze zusy, bardzo nam "pomagają". W dzisiejszej GP faktycznie została opublikowana nawatorska interpretacja wyroku TK, pewnie ktoś ma taki interes. Na pocieszenie wszystkim zainteresowanym: Jestem rocznik - 52, emerytura naliczona - 2007, realizowana w okresie - 2009(luty) do zawieszenia (październik)2011. Cały czas pracuję. Złożyłam w chorzowskim Zusie wszystkie warianty pism o odwieszenie emerytury ( pierwsze w listopadzie po ogloszeniu wyroku TK).
  Dzisiaj na moim koncie bankowym pojawiła się kasa - jako świadczenie zus, sądząc po wysokosci kwoty, to emerytura od listopada, w pełnej kwocie, bo nie obowiązują mnie już ograniczenia wysokości dochodów.
  Pracownicy ZUSów realizują wytyczne płynące z centrali i jeśli możemy mieć do kogoś pretensje to głównie do ustawodawstwa, które w naszym kraju jest stanowione anonimowo, niechlujnie i stąd nasze problemy.
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich "zawieszonych", "odwieszonych" i empatycznych pracowników Zusów - którzy też będą emerytami
  Barbara z Katowic

  OdpowiedzUsuń
 28. Złożyłam pismo w listopadzie br.do ZUS Szczytno /warmińsko-mazurskie/o odwieszenie emerytury, przyznanej od 01.04.2009 Do chwili obecnej cisza, ZUS się nie odzywa. Nadmieniam, że nadal pracuję. Napiszcie proszę czy może już ktoś otrzymał jakąś wiadomość z naszego ukochanego ZUS-u ;) Paulunia

  OdpowiedzUsuń
 29. APEL DO PANA KRZYSZTOFA,
  s.o.s ALE SIĘ POROBIŁO NA BLOGU.
  Panie Krzysztofie, okrutnie dużo doradców. Pańskie wykładnie były chyba poprawne i logiczne.
  Teraz to dużo dywagacji, które tak po prawdzie niczego istotnego nie wnoszą. Podobało mi się to o osiołku. Warto przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 30. Krzysztofie ... Panie proszę rozsądnie odezwać się na forum. Domyślam się, że Pan już zebrał materiały, które wyprowadzą nas z "kociokwiku". pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. O rasny ludziska przestańcie panikować. Trochę spokoju.
  - szkoda zdrowia i czytanie tego co napisze lex gazeta.

  Jestem rocznik 1953
  W sierpniu 2008r dostaałm dezyzję z ZUS o przyznaniu prawa do wcześniejszej emerytury z odpowiednią adnotacją, że wypłata emerytury zostaje wstrzymana w związku z kontynuowaniem zatrudnienia.
  W 2009r ( zmiana przepisów - można pracować i pobierać emeryturę) zlożyłam wniosek do ZUS o wypłątę świadczeń. I od 2009 pracowałam a ZUS wypłacał emeryturę, którą
  ( wypłatę emerytury) potem jak wszystkim którzy kontynuowali zatrudnienie ZUS zawiesił.
  Wcześniej nie odwoływałam się do sądu.
  Po opublikowaniu wyroku TK złożyłam wniosek do ZUS o wznowienie wypłaty emerytury. W zeszłym tygodniu zadzwoniłam do ZUS, gdzie poinformowano mnie, że przelew jest przygotowany ( wypłata od 22 listopada, grudzień i styczeń)i będzie zrealizowany 16.01.2013r. a decyzja przyjdzie później. I tak sie stało, pieniądze 16.01.2013r wpłynęły na konto, decyzji jeszcze nie mam.
  Tak więc spokojnie i proszę nie słuchać, że pieniądze dostaną tylko ci, którzy przeszli na emeryturę od 8 stycznia 2009r.

  Już pisałam, nawet w tym wątku, tyle że się nie podpisałam.
  Do dnia 8 stycznia 2009r. warunkiem wypłaty emerytury było:
  - nabycie prawa do emerytury, ( to co wymaga prawo czyli wiek, staż)
  - złożenie wniosku do ZUS o przyznanie prawa do emerytury (ustalenie prawa do emerytury);
  - rozwiązanie umowy o pracę

  Data 8 stycznia 2009r. jest datą od której można łączyć pracę i jednocześnie pobierać świadczenie przyznanej już i zawieszonej emerytury, a nie datą od kiedy nabyło się prawo do emerytury.(decyzja ZUS, że ktoś ma przyznana emeryturę).

  Aby w roku 2009 ZUS zaczął wypłacać emeryturę, a emeryt równocześnie pracować, trzeba było wystąpić do ZUS z wnioskiem o wszczęcie wypłaty świadczenia
  ( odwieszenie emerytury) i wypełnić oświadczenie o osiąganiu przychodu – druk ZUS RW 73.
  pozdrawiam Z.M. Wrocław  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełna zgoda z tym, co pisze Pani Z.M. Może warto jeszcze raz podkreślić, że warunkiem skorzystania z wyroku TK przez osoby, które nabyły p r a w o do e m e r y t u r y przed 1.1.2011, tzn. w 2010, 2009, 2008 ... było złożenie wniosku o wypłatę emerytury (nabycie p r a w a do ś w i a d c z e n i a) w okresie 8.1.2009-31.12.2010.

   Usuń
 32. Dziękuję za miłe słowa Pani Jadzi z Aleksandrowa Łódzkiego.
  Odnośnie naszych spraw to można zastosować tzw.dowód nie wprost. Dlatego przytoczę fragment uzasadnienia z mojego wyroku z SO " Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS (wprowadzająca zmianę art.103 ust.1 i 2 i dodająca art.103a)dotyczy w szczególności osób, które w wyniku zmiany przepisów po dniu 08.01.2009, skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności rozwiazania stosunku pracy" i dalej" Trafnie więc zauważył oregan rentowy, iż swoim zachowaniem wnioskodawczyni wyczerpała dyspozycję znowelizowanego art. 103a ustawy emerytalno - rentowej i słusznie wstrzymał jej wypłatę świadczenia emerytalnego".
  I teraz dowód nie wprost:
  1.)art.103a, który, jak stwierdził Sąd, mnie słusznie dotyczył. Został on obecnie uchylony;
  2) skorzystałam z przepisów wprowadzonych w wyniku zmiany przepisów wprowadzonych po dniu 08.01.2008;
  3) a uprawnienia emerytalne zostały ustalone w 2008r, czyli przed 08.01.2009r.
  Wyrok TK dotyczy wprost dwóch pierwszych warunków, które mnie dotyczą,a które zaistniały na bazie warunku 3.
  Z tego wynika jednoznacznie, że skoro prawa do realizacji emerytury nabyłam po 8 stycznia a uprawnienia emerytalne ustalone przed ta datą to wyrok TK dotyczy wszystkich którzy nabyli prawo do świadczeń po 8 stycznia...cbdo.
  (cbdo - co było do okazania)
  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
 33. Witam.Czy moze ktos jest z Olsztyna lub okolic i ma juz wyznaczony termin po złozeniu skargi o wznowienie postepowania w Sadzie Okregowym w Olsztynie? Ja złozyłam wniosek w SO dn.29 grudnia 2012 i narazie nie mam terminu, może to za wczesnie?Iwona

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam!
  Dzisiaj dostałam decyzje z ZUS w Bydgoszczy odwieszającą moją emeryturę z dniem 22 listopada 2012. Pieniądze w drodze za część listopada, grudzień , styczeń. Emerytura naliczona w 2008r. Pracuję nadal emerytura zawieszona 1.10.2011.Sprawa w SO przegrana złożona apelacja oczekuję na termin rozprawy.Odpowiedz na wniosek o wypłatę zaległych w pożniejszym terminie.
  Pozdrawiam Maria z Bydgoszczy 1953 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje, i niech przeczytają takie wpisy,dokładnie wszyscy skołowani i tracący cierpliwość, wszystko jest na dobrej drodze.E.

   Usuń
  2. proszę o namiar oddziału ZUS-u

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie ja mam sprawę w SA i czekam na termin nie mam jeszcze wznowionej emerytury a naliczona jest w 2008 r lecz zawieszona bo pracowałam a w czerwcu 2009 r można było łączyć to była odwieszona i w październiku 2011 r zawieszona wybrałam etat. To czy dobrze zrozumiałam że czy zostanie wznowiona zależy od sądu?

   wiem że osoby naliczone w 2008 r mają już wznowione i wyrównane od 22.11.2012 r mimo że odwołały się do sądu i czekają na sprawę.

   A my przez artykuł jesteśmy skreśleni i co mamy teraz zrobić?

   Usuń
  4. Proszę do mnie napisać na adres: krisdar@wp.pl
   Krzysztof

   Usuń
 35. Proszę sie nie martwić, że ci co mieli ustalone uprawnienia emerytalne w 2008 roku nie dostaną wznowienia.
  Ja również jestem z 2008 r (wcześniejsza) i już dawno wznowienie otrzymałam bez problemu. Nawet wcześniej, bo 5 stycznia 2013, a termin wypłaty emerytury 25 każdego miesiąca. Zaznaczem , że nie wnosiłam do Sadu.
  Regina
  A teraz czekam i czytam co z zaległymi. Pozdrawiam.
  Proponuję dzwonić do ZUS, bo teraz to już wiedza więcej jak na poczatku wznowień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do 21.17 gratuluję jest Pani b.szczęśliwa.
   A nie wiadomo co nas czeka po dzisiejszym artykule
   też jestem z 2008 r czekam na SA i na wznowienie z ZUSu ale cisza nic nie mam. A tu taki "pasztet" i to jeszcze od kogo od osób co były z nami!
   Szok! Nie mogę w to uwierzyć!
   Chyba poczekam na SA i napiszę do TPCZ w Strasburgu bo tu nie ma komu ufać i na kogo liczyć.

   Usuń
 36. Panie Krzysztofie nawiązując do modyfikacji pozwu do SA to czy powinnam to zrobić już teraz jeszcze przed sprawą czy wystarczy, że uczunię to na rozprawie informując sąd o odwieszeniu emerytury?

  Maria z Bydgoszczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed, jak najszybciej
   krzysztof

   Usuń
  2. Serdeczne dzięki Panie Krzysztofie
   Pozdrawiam
   Maria z Bydgoszczy

   Usuń
 37. Pracująca zawieszona emerytka nie odwołująca się
  Wczoraj na moje konto wpłynęły pieniądze za część listopada,
  grudzień, styczeń.Decyzji brak.
  Hanka Opole.

  OdpowiedzUsuń
 38. przed godzina rozmawialem z ZUS ,wszyscy emeryci, ktorzy pobierali emerytury styczn 2009 -grudzien 2010 otrzymaja emerytury biezace bo tak zadecydował TK (naliczenie nie ma znaczenia),wyrok TK nie podlega interpretacji.

  OdpowiedzUsuń
 39. Super!!! - to do powyższego postu, a poza tym to gdyby wszyscy stosowali się do różnych interpretacji z artykułów w gazetach to dopiero stałby się totalny "kociokwik" - może lepiej słuchać naszego Pana Krzysztofa, który już w wielu przypadkach miał rację i właściwie interpretował przepisy - pozdrawiam Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 40. ZUS Inspektorat w Chojnicach (pomorskie) dzwonił dzisiaj (18.01.2013) abym dostarczyła formularz - oświadczenie Rw-73, organ zwalnia zawieszoną emeryturę i przekazuje na moje konto bankowe wstrzymane świadczenie, obejmujące okres od 22.11.2012 do 31.01.2013.
  Moja sytuacja faktyczna:
  - emerytura od dnia 1 marca 2009, zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy od dnia 1 października 2011 roku,
  odwoływałam się do Sądu Okręgowego w Słupsku, przegrałam w grudniu 2011, w dniu 1 grudnia 2012 r. złożyłam skargę na wznowienie postępowania do Sądu, termin rozprawy wyznaczono na 28.01.2013 r.
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich "blogowiczów"
  Danuta z Chojnic

  OdpowiedzUsuń
 41. Szanowny Panie Krzysztofie w lutym mam sprawę o odwieszenie emerytury w SO w Łodzi sprawa ta toczy się od lipca 2012r. Zastanawiam się czy powinnam rozszerzyć pozew o wypłatę zaległych od października 2011r. świadczeń, ponieważ moja sprawa aktualnie dotyczy tylko odwieszenia świadczenia. Pozdrawiam Teresa z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 42. Szanowni Panstwo jesli mozna to uprzejmie prosze i informacje wsprawie odwieszonych emerytur i roku piewszego naliczenia

  OdpowiedzUsuń
 43. Maria z Zamościa21 stycznia 2013 10:35

  Panie Krzysztofie proszę o radę (pierwszy raz się sądzę)- w jakiej formie mam zawiadomić SO przed rozprawą, że ZUS wznowił mi bieżącą wypłatę emerytury od 1.12.2012r;
  (inni, jak czytam mają od 22.11.2012)i bez waloryzacji za 2012 rok - wybieram się do ZUS to wyjaśnić

  OdpowiedzUsuń
 44. Sylwia Wnuczka olszaksylwia@wp.pl21 stycznia 2013 11:33

  Witam serdecznie,
  Piszę w sprawię mojej Babci. Nie bardzo się w tym wszystkim orientuje, ale proszę o radę.
  Moja Babcia rocznik 1948 otrzymała emeryturę zgodnie z decyzją przyznająca emeryturę 16.09.2009. Przeszła na emeryturę ale dalej kontynuowała pracę. 13.10.2011 dostała decyzję o wstrzymaniu wypłat emerytury. 03.12.2013 wysaliśmy do ZUS wniosek o wypatę zawieszonej emerury. Czy doknałyśmy wszystkich formalności prawidłowo ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy złożyliscie wniosek o bieżącą i zaległą?Czy Babcia odwoływała się od decycji ZUS do sądu?Jeżeli tak to trzeba złożyć skargę do sądu.Babcia już powinna dostać emeryturę.Proszę iść lub zadzwonić do ZUS.

   Usuń
 45. Zapomniałam dodać że Babcia pracowała do wrzesnia 2012 roku. Czyli zawieszoną emeryturę ma od 13.10.2011 do wrzesnia 2012. Nie odwoływała się do sądu.

  OdpowiedzUsuń
 46. To Babcia jest teraz na emeryturze. Teraz trzeba czekać na odgórne ustalenia co do wypłaty zaległych.Na razie ZUS nie wypłaca.Musicie dzwonić do ZUS i się dowiadywać.

  OdpowiedzUsuń
 47. Czy będzie zaległe wypłaty będą waloryzowanę o kwotę (około 70 zł) z lutego 3\2012

  OdpowiedzUsuń