24 stycznia 2013

ApelGorący Apel do wszystkich naliczonych przed 8.01.2009 r.
Kochani jeśli ktoś z Was ma już decyzję o wznowieniu emerytury  z ZUS, bardzo prosimy o wykonanie ksero, zamazanie danych osobowych i kwot, zrobienie skanu, najlepiej w PDF i przesłanie w załączniku do maila do Adminki albo do mnie. Także tych którzy mają już korzystne wyroki Sądów Apelacyjnych z uzasadnieniem prosimy o to samo. Jeśli ktoś ma problem z ksero czy skanem wyroku prosimy o przesłanie informacji  jaka sygnatura sprawy i jaki Sąd.
Krzysztof

63 komentarze:

 1. Negatywnie... bo!!!
  Właśnie wróciłam ze swojej rozprawy w SA we Wrocławiu.
  Wydawało się, że wszystko jest tak pięknie bo przygotowana byłam bardzo dobrze, brak na rozprawie pełnomocnika ZUS. Wysłuchałam sędziego sprawozdawcy i nic nie wskazywało, że zaskoczy mnie wyrok.
  Pani sędzia odczytuje ... Sąd skargę oddala. Kompletne zaskoczenie. Pani sędzia podaje uzasadnienie- a tu dopiero zaskoczenie ... pani mówi a ja nie wiem czy ona odnosi się do mojej sprawy:
  a) wyrok SO i SA dotyczył tego, że nabyła pani prawo do emerytury przed 8 stycznia 2009. a wyrok Trybunału tych osób nie dotyczy o czym powinna pani wiedzieć ponieważ ostatnio na ten temat pojawiło się kilka artykułów i uzasadnienie wyroku TK, który o tym mówi - powinna pani to przeczytać. Nie mogłam spytać ile razy miałam to zrobić i czy koniecznie ze zrozumieniem To było nie do akceptacji - ale cóż... sąd rzadzi sie własnymi prawami;
  b) nierozwiązała pani stosunku pracy. Nie mogłam jej zadać pytania kto z osób kto nabył prawo przed 1 stycznia 2011 stosunek pracy rozwiązał by mógł otrzymywać świadczenia.
  Nie zajęła się w ogóle złożonym wnioskiem o uchylenie decyzji wydanej na podstawie art. 28 ustawy o finansach publicznych które TK uznał za niekonstytucyjne.
  Nie były ważne wnioski ... ważniejsze i ponad wszystko dla tego sądu są artykuły.
  Nie wiem czy w tej sytuacji to można się śmiać czy może płakać ale nie nad tym, że tracę pieniądze ale nad stanem państwa w którym dane mi jest... nie wiadomo jak długo, żyć. To woła o pomstę do nieba. Czy nasz wymiar NIEsprawiedliwości będzie jeszcze kiedyś sprawiedliwy?
  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nie do wiary" co czytam.
   Ja też nabyłam prawo do emerytury przed 8.01.2009 r, a ZUS wznowił wypłatę emerytury od 22.11.2012 r.( nie wnosiłam do Sadu)
   Jutro przyniosę do pracy moją decyzję, zrobię skan i prześlę do Adminki.

   Usuń
  2. Takich osób, które miały mają decyzję o przyznaniu emerytury przed 2009r. a którym wpłynęly pieniądze na konta jest sporo. Jeszcze nie daj boże doczekamy się, że zarządaja zwrotu tych wypłąconych już pieniędzy.

   Tak się zastanawiam, czy nie mozna już teraz złożyć skargi na sędziów, którzy swoje wyroki opierają nie na prepisach prawa tylko na "lex gazecie".

   Usuń
  3. Uważam, że urzędnicy państwowi, którzy zrobili z nami to co zrobili, a także za przyczynianie się do takiego stanu państwa (a wyraźnie to widać choćby na naszym blogu), powinni odpowiadać przed Trybunałem Stanu. A niektóre wyroki sądów, w tym apelacyjnych, są żenujące, ujawniają zaawansowaną głupotę.Jakim cudem niektórzy orzekający sędziowie znaleźli się w sądach apelacyjnych? Chyba sami znajdziemy odpowiedź.

   Usuń
  4. Pani ULU,
   Odwołałam się w roku 2011 od decyzji ZUS.
   Do tego odwołania załączyłam do Sądu Okręgowego (sprawa była 13.03.2012 r.)- 9 załączników kserokopii artykułów, pism itp. w sprawie naszych emerytur.
   Po ogłoszeniu wyroku, oczywiście był oddalający, Pani sędzina powiedziała, że na podstawie gazet nie będzie wydawała wyroku i tak się zakończyła moja sprawa. Koniec, kropka.

   W Pani przypadku, jednak wspomniano o artykułach z prasy, (cyt."powinna pani wiedzieć ponieważ ostatnio na ten temat pojawiło się kilka artykułów").

   Co to dalej będzie, my się chyba wykończymy;)))

   Usuń
  5. Ale nagrody sobie przyznali.
   źrdło: Rzeczpospolita

   http://www.rp.pl/artykul/738667,973526-Ruch-Palikota--mozliwy-wniosek-o-odwolanie-Nowickiej.html

   Łącznie - jak napisał "SE" - nagrody wynoszą 245 tys. złotych; Ewa Kopacz otrzymała 45 tys. złotych, wicemarszałkowie: Cezary Grabarczyk (PO), Marek Kuchciński (PiS), Wanda Nowicka (RP), Eugeniusz Grzeszczak (PSL) i Jerzy Wenderlich (SLD) - po 40 tys. złotych.

   Usuń
  6. Pani Ulu proszę o maila z numerem telefonu
   Krzysztof

   Usuń
  7. Jak stwierdził p. Gowin, muszą z czegoś żyć do pierwszego.

   Usuń
  8. W moim przypadku pani sędzina informując o kasacji zastanawiała się czy mi kasacja przysługuje, ponieważ prawdopodobnie można ją składać (jak pani wyjaśniła)wówczas jeżeli roszczenia przewyższają 10 tys. złotych - o czym zresztą nie wiedziałam. Kiedy, chcąc ją zapewnić że będzie kasacja, odpowiedziałm że tak - nie był chyba zadowolona.
   Jest to tylko moja refleksja w kontekście tego wpisu z 12:09
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  9. Ulu
   Tragedia, ta pani nie ma pojęcia o prawie i jest sędzią w sądzie apelacyjnym emerytowi kasacja służy, niezależnie od wysokości roszczenia.

   I BARDZO PROSZĘ O KONTAKT

   Krzysztof

   Usuń

  10. Nabyłam prawo do emerytury w 2003 r.! - nie odwoływalam się do sadu - emeryturę mam wznowioną od 22.11.2012 r.
   Decyzję ZUS w Warszawie wysłałam Admince

   Usuń
  11. Też się boję, że nam każą oddawać, bo jak widzę, wszystko jest możliwe. Nawet największa ignorancja i lekceważenie prawa. Nikt nad niczym nie panuje. Gdzie jest prezydent tego kraju!!! Jestem totalnie zbulwerowana. Skandal to za mało powiedziane. Jak można tak traktować choćby jednego człowieka, a nas się doliczyli 25 tysięcy!!!K.

   Usuń
  12. Pani Ulo05
   1 Sędzia nie była zadowolona z tego , że Pani chce kasacji , bo teraz będzie musiała na piśmie uzasadnić , dlaczego oddaliła Pani apelację. I co napisze? Że tak wyczytała w gazecie? Będzie się musiała dobrze gimnastykować . Swoją drogą , to bardzo ciekawe , co wymyśli , żeby uzasadnić , że w/g niezawisłego sądu białe to jest własnie czarne. No , chyba ,że dostanie "gotowca" od którejś z wysokich instytucji , i , jako niezawisły sędzia , wybierze właśnie taka wersję uzasadnienia.

   Usuń
  13. Pani Ulo 05
   głowa do góry!
   Proszę teraz złożyć wniosek do SA o nadeslanie wyroku wraz z uzsadnieniem. Od daty otrzymania wyroku z SA ma Pani 2 miesiące na złożenie skargi kasacyjnej do Sadu Najwyższego.
   Tez jestem z Wrocławia i w mojej sprawie skarga kasacyjna oczekuje w SN na jej rozpoznanie.
   Pozdrawiam Panią !
   BK


   Aniesporządzenie uzasadnienia

   Usuń
 2. Obawiam się, że wszystkie wyroki SA już takie będą, bo nawet jeśli wygramy w SN to zawsze państwo parę groszy skorzysta z nas!

  OdpowiedzUsuń
 3. To kogo ten wyrok TK dotyczy ?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli miałaś przyznane po 8 stycznia 2008 to też Ci się zwrot zaległych nie należy bo Wg np pana Stępnia i pani Liszcz orzeczenia trybunału mają tylko moc W przód/ dzisiejsza Rzeczpospolita/ B

   Usuń
  2. 0czywiście 2009 B

   Usuń
  3. W wyroku SA z Lublina, którego część zamieścił dziasiaj Pan Krzysztof, a który ja również rozpracowałam na swoją rozprawę - okoliczności analogiczne do mojej sytuacji- jest podniesione przez sąd jak działa wyrok TK z 13 listopada 2012r

   Usuń
  4. Do anonimowego z 12:14
   Jak Pan to rozumie w przód tzn . tylko ci co mają przyznane przed 8 . 01. 2008
   Jeżeli tak to chyba coś nie tak, bo poniżej jest wpis z 12:39, że naliczona w III/2009 SA Lublin wypłata od 1.X.2011
   Może czegoś już w tych zawirowaniach nie "Kumam".

   Usuń
  5. W przód to znaczy tylko od dnia opublikowania orzeczenia ,to znaczy bieżące tak , a zaległe nie. Przeczytaj artykuły/2/ zRzeczpospolitej

   Usuń
  6. Też tak uważam, bieżące wypłacane, zaległe w sądach, żenada ..Baska

   Usuń
  7. Pani Mario (z 12.05) pyta Pani "Kogo dotyczy wyrok TK"?
   Ja też sobie zadaję to pytanie.
   I zastanawiam się po co jest TK jeżeli się nie szanuje jego wyroków?
   I nie oszukujmy się gdyby nie artykuł obu pań to by nie było takiego szumu i sądy by też się inaczej zachowywały.

   Czy ktoś z Państwa był w tych dniach w ZUSie (tzn po tym jak otrzymali z Centrali -18.01. wytyczne)
   bo jestem ciekawa jakie udzielają odpowiedzi co do wznowionych.
   Ja nie mogę się ruszyć z domu ponieważ jest b.przeziębiona. A telefonicznie to nie ma szans
   nie odbierają telefonu.
   Pozdrawiam - Bożena

   Usuń
 4. To dla kogo i po co TK wydał taki wyrok to śmiechu i łez warte

  OdpowiedzUsuń
 5. SA Lublin- pozytywnie, wypłata od X.2011.
  Emerytura naliczona w III 2009.
  Szczęśliwa IS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poproszę o trochę szczegółów :) Halina W.

   Usuń
  2. Rozumiem , że masz zaległe do wypłaty. Podaj sygn sprawy Irena

   Usuń
  3. Przegrana w SO i SA,skarga z grudniu, rozprawa dzisiaj.Rocznik 1949. Emerytura naliczona w marcu 2009. Na rozprawie nie byłam, toteż więcej szczegółów nie mogę podać.IS

   Usuń
  4. Czy miała pani wypłacaną bieżąco emeryturę czyli odwieszoną, bo też jestem w takiej sytuacji, naliczona w 2009/marzec, przegrane w SO, zawieszona w SA, teraz ma być rozprawa. Nie mam wypłacanej emerytury bieżącej. Pozdrawiam i gratuluje. Jak wyrok się uprawomocni to proszę wziąć kalauzulę wykonalności, nigdy nie wiadomo...

   Usuń
  5. Do IS godz. 12:39 - w jakim sądzie? H.W.

   Usuń
  6. Po jakim czasie następuje uprawomocnienie się wyroku SA ?

   Usuń
  7. Nie mam wznowionych wypłat do chwili obecnej. Sprawa była w SA Lublin. IS

   Usuń
  8. Elżbieta Radom24 stycznia 2013 13:42

   Ja naliczoną i wypłaconą też mam z marca 2009 ale pierwszą decyzję mam z 2008 roku tzn , że powinnam zapomnieć o pozytywnym wyroku Elżbieta Radom.

   Usuń
  9. wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny od chwili ogłoszenia

   Usuń
  10. wyrok Trybunału też jest wiążący,nie dajmy sie oszukać

   Usuń
 6. Faktycznie rodzi się pytanie kogo wyrok TK dotyczy, kto może liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie sądów. W dziwnej sytuacji prawnej są osoby "naliczone" np w 2008 r którym odwiesił ZUS emerytury - czy nie powinny wycofać swoich spraw z sądów, przynajmniej na bieżąco będą wypłaty.
  J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynika ze tylko osób które które przeszły i miały naliczoną emeryturę w 2009 roku i później. Jest wpis 12,30 pani/pan/IS wyrok w SA Lublin - pozytywny wypłata od X 2011 r, emerytura z 2009r.

   Usuń
 7. Czy na rozprawę do SO można zabrać korzystyny wyrok SA koleżanki w razie czego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie myślę, że warto by było w razie negatywnego wyroku, ale trzeba by było porównać daty naliczenia tzn. aby były naliczone w tym samym okresie czasu.

   Usuń
 8. wprzod tzn biezace tak ja to zrozumialem pomyłka w dacie po 08 01 2009 winno byc?

  OdpowiedzUsuń
 9. W przód to oznacza bieżące od ogłoszenia wyroku w dzienniku Ustaw. /od 22 listopada 2012/Tzn też że o zaległe /przyznane po 08 01 2009 walczysz w sądzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bieżące otyrzymałam, ale zaległe to już nie mam się co spodziewać, bo naliczona emerytura była w 2008 roku

   Usuń
  2. Tyle co się zorientowałam w gąszczu tych wszystkich zmian, ustaw i orzeczeń to prawo do zaległych mają tylko ci co naliczyli od 8,01.2009 roku i dalej

   Usuń
 10. Panie Krzysztofie i Inni w biedzie", a może by tą sytuacją na razie ogólnie, zainteresować ETPcz -jest tam sporo naszych pism i skarg. Wiem ,że w kancelarii Trybunału wiedzą o wyroku naszego TK, ale czy wiedzą jak z nami postepuja sady wprowadzająć swoistą segregację. A może jakiś wspólny list otwarty,apel do RPO, ministra sprawiedliwości , prokuratora generalnego, rzecznika ubezpieczonych-przecież płacimy solidnie składki. Niech Pan pomysli, by sprawę 'odgrzać" w kręgu naszych wnioskodawców-senatorów, bo i Oni zapewne nie liczyli na wyrok ,kóry wywoła takie konrowersje i w zasasdzie ośmiesza wymiar sprawiedliwości-wyroki od Sasa do Lasa, decyzje ZUSÓW podobnie. Moze by napisać do parlamentu UE- bo to wstyd dla państwa które tak kpi ze swoich słąbszych obywateli......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o senatorów to już się skontaktowałem z Marszałkiem Karczewskim w środę mamy ustalić termin spotkania, będzie sen.Paszkiewicz i inne osoby. A co do reszty do każe Pani/Pan pilnować lisowi kurnika. RPO to jak skrót wskazuje rzecznik PO, gdyby żył Kochanowski byłoby co innego, minister Gowin - śmiechu warte, pan Seremet ma inne zmartwienia, palcem w bucie nie kiwnie.
   Można próbować z rzecznikiem ubezpieczonych, zobaczymy
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Z tego co pamiętam nasi wnioskodawcy-senatorowie wystosowali pismo do ministra Kamysza i niedługo powinna być odpowiedz

   Usuń
  3. Jednak dziękuję i za to, co Pan robi, oby i dla nas wyszło słońce, bo ta sprawa i stres zimowy czyni w naszych szeregach spustoszenie i rodzi beznadzieję i stawia nas w szeregu tych gorszych obywateli. Ja bym mimo wszystko spróbował u Gowina bo to nie prawnik a etyk-czyli nauczyciel o moralności. Jak mawiał Seneka czego nie zabrania prawo powinien zabraniać zwyczajny wstyd...., ze tak nie można postępować z ludzmi zwłaszcza emerytami

   Usuń
 11. mamy partie opozycyjne ktore maja tez b . dobrych prawnikow trzeba kochani i poprosic i dzialac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję pana Ryszarda Kalisza

   Usuń
  2. Tak, powinien nam pomóc, przecież to poseł z SLD ! No i Jego urok osobisty - może zimne, bezwzględne panie Sędziny "zmiekną" :))

   Usuń
 12. Kochani! A ja proponuję mimo wszystko trochę spokojnie poczekać. Myślę, że lepiej dla nas wszystkich będzie, gdy pan Krzysztof zajmie się szukaniem sensownych rozwiązań i wsparcia dla nas wszystkich zamiast ciągle odpowiadać na pytania, na które odpowiedzi już się często pojawiały. Rozumiem, że niektórzy żyją w silnym stresie, ale chyba jest niewielu takich, dla których zwrot zaległych jest W TEJ chwili konieczny do przeżycia. Nie podoba mi się postawa "słodkiej idiotki" (przepraszam:) polegająca na tym, że proszą o odpowiedź, którą mogą sami przeczytać. Pan Krzysztof dużo wie, pomaga nam mimo innych swoich obowiązków, ale zdobycie tej wiedzy kosztowało Go zapewne wiele czasu, wysiłku, szukania podstaw prawnych i sojuszników w naszej sprawie. Więc jeśli już nie z prostej przyzwoitości i szacunku dla zdrowia i czasu życzliwego i bezinteresownego człowieka, to dla swojego interesu powstrzymajmy się od ciągłego ponaglania i wprowadzania nerwowej atmosfery na blogu. Poczekajmy aż pan Krzysio spokojnie rozważy strategie postępowania, możliwości obrony, znajdzie i wybierze sojuszników. My starajmy się stosować do Jego próśb o pomoc, której możemy udzielić (np. info i skany wyroków).Czekajmy na grupowe porady. Baszka

  OdpowiedzUsuń
 13. I jeszcze raz Baszka: Przypomnijmy sobie, że nasze i innych zdrowie jest ważniejsze od pieniędzy. Mnie też przeraża to co się w naszym państwie dzieje: wszechobecna papierologia, lekceważenie ludzi, napuszczanie jednych na drugich, super jątrzenie, zasada :dziel i rządź. My swoje słuszne skargi wylewamy na urzędniczki w ZUS, rejestratorki, pielęgniarki, sprzedawców,... czyli tych, co za niewielkie pobory jedynie wykonują polecenia służbowe zgodnie z narzuconymi przez władzę regułami. A ci co naprawdę za całe te niesprawiedliwości, bałagan, straty odpowiadają, z uśmiechem i samozadowoleniem w tv oświadczają, że nam się tylko wydaje, przecież jest dobrze, coraz lepiej, tylko ministrom, marszałkom i innym u władzy dawać premie! Więc przynajmniej nie dajmy się na siebie szczuć!. Pozdrawiam serdecznie, pomału wszyscy zawieszeni dostaną zgodnie z wyrokiem TK, a właściwie zgodnie z podstawowymi zasadami prawa i sprawiedliwości. A na razie ZUS nawet jakby nam naliczył i ogłosił zaległe, to z czego wypłaci? A ministry mają większe problemy niż przestrzeganie terminów. przecież i tak za nic nie płacą! STRASZNE TO!Baszka, mim o wszystko optymistka.PS Właśnie słyszę jak dobrze pracuję min. zdrowia, jak dobrze , coraz lepiej funkcjonuje służba zdrowia, ja chyba źle widzę!

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam!21.01.2013r o godz.8.20 dzwoniłam do ZUS w Szczecinie i dostałam jakieś mętne informacje o "nowych wytycznych".Pisałam o tym na blogu,że bałam się drążyć temat,że usłyszę jakieś negatywne rewelacje,bo Pani bardzo mętnie coś tłumaczyła,NIC Z TEGO NIE ZROZUMIAŁAM ,więc zakończyłam rozmowę.Teraz rozumiem,że już wtedy zaczęli kombinować,żeby wypłacić jak najmniejszej ilości osób.Ja(naliczenie z 2008r,wypłacanie od lutego 2009r)do dnia dzisiejszego ni dostałam ani pieniędzy ani ŻADNEJ decyzji na moje pisma z 26.11.2012r o odwieszenie i wypłatę zaległych emerytur.Czy wogóle ZUS Szczecin wypłaca tym z 2008r? Pozdrawiam Barbara Szczecin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Barbaro
   już pisałam dzisiaj, cierpliwości, ja dzisiaj otrzymałam pieniądze na konto. ZUS Szczecin wypłaca świadczenia od 22.11.2012 r. Jesteśmy w tej samej sytuacji, też mam emeryturę od 01.12.2008 r. (wniosek złożyłam 30.12.2008 r.) a decyzję otrzymałam 15.01.2009 r.

   Pozdrawiam
   JS

   Usuń
 15. Kochani szkoda naszego zdrowia, wpadniemy w większą nerwicę oni tego chcą. Panie Krzysztofie proszę może pójdziemy do Polsatu do "Państwo w Państwie" a już na pewno musimy pisać do TPCZ nie mamy na co czekać jeżeli tak nas traktują gorzej od zwierząt.
  Widać co dla rządzących znaczy TK i jego wywrok!
  TJ SKANDAL!

  OdpowiedzUsuń
 16. Pani Jagodo!Serdecznie dziękuję za pozytywną wiadomość,ogromnie się ucieszyłam.Znowu mam nadzieję,że wszystko skończy się dobrze.Miłych snów ,pozdrawiam-Barbara Szczecin

  OdpowiedzUsuń
 17. http://emerytury.wp.pl/kat,104496,title,ZUS-nie-chce-oddac-pieniedzy,wid,15278980,wiadomosc.html?ticaid=1ff23&_ticrsn=3  ZUS nie chce oddać pieniędzy

  Wirtualna Polska/ Rzeczpospolita | aktualizacja (08:43)
  AAA

  (fot. Jupiterimages)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepisy zawieszające wypłaty emerytur 40 tys. Polaków, to dla ZUS za mało. Chcesz odzyskać pieniądze? Musisz pójść do sądu. Jeśli cię na to stać.

  Obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. do 13 listopada 2012 roku art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakładał, że jeśli pracownik po przejściu na emeryturę kontynuował pracę w firmie, w której był wcześniej zatrudniony, to ZUS przestawał mu wypłacać świadczenie.
  Przepis ten miał zastosowanie również do osób, które otrzymały świadczenie przed 1 stycznia 2011 r. Do 30 września 2011 r. osoby te musiały wybrać pomiędzy wykonywaniem zatrudnienia a świadczeniem emerytalnym. Jeśli do tego czasu nie rozwiązały stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

  W wyroku z 13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 2/2012) orzekł, że przepisy te są niezgodne z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 konstytucji. Wyrok TK został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r. (pod poz. 1285).

  Wyrok TK sprawia, że osoby, które do 30 września 2011 r. nie rozwiązały stosunku pracy i którym ZUS zawiesił emeryturę, mogą otrzymywać to świadczenie niezależnie od dalszego pozostawania w stosunku pracy.  Zobacz także

  Jeszcze większy kredyt dla ZUS
  Kosiniak-Kamysz: w czerwcu wnioski z przeglądu systemu emerytalnego
  Emerytury do poprawki. Dostaniemy grosze
  Emerycie! Tak odzyskasz pieniądze

  Z informacji podanych przez ZUS pod koniec 2012 roku wynika, że prawie 19 tys. osób ciągle miało zawieszone świadczenia na podstawie niekonstytucyjnych przepisów. - Budżet państwa - wyliczył ZUS - zaoszczędził w ten sposób ok. 640 mln złotych!

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przed zwrotem tych pieniędzy broni się jak może. Przekonuje, że uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie odnosi się do wypłaty wyrównania za okres wcześniejszy. Rację przyznają mu niektórzy konstytucjonaliści.

  Oficjalnej decyzji wciąż nie ma, ale jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", ZUS nie zamierza z własnej woli wypłacać wyrównań, a od niekorzystnych wyroków w tej sprawie będzie się odwoływał. Co to oznacza dla osób, którym zawieszono świadczenia?

  Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby sprawą zajął się Sejm. Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępienia rząd powinien przygotować, a parlament przyjąć nową ustawę rekompensującą emerytom brak świadczeń.

  -


  Jeśli ze względów finansowych czy politycznych ustawodawca nie podejmie takiej akcji, obywatel musi się sam uaktywnićSędzia Jerzy Stepień
  Jeśli ze względów finansowych czy politycznych ustawodawca nie podejmie takiej akcji, obywatel musi się sam uaktywnić - podkreśla Jerzy Stępień.

  Chociaż poszkodowani mają na dochodzenie swoich praw trzy lata, to może być z tym problem. Świadczą o tym rozbieżne orzeczenia sądów w tej sprawie. Większość rozstrzyga sprawę po myśli emerytów i przyznaje im zwrot świadczeń, ale ponieważ są to wyroki nieprawomocne, ZUS na 100 procent będzie się od nich odwoływał.

  Niestety część sądów uznaje, że przepis o zawieszeniu świadczeń był ważny, a zwrot świadczeń emerytom się nie należy. W razie przegranej emeryt musi pokryć koszty procesu, co wielu z nich odstrasza od dochodzenia swoich praw. Nie da się ukryć, że z punktu widzenia walczącego o każdą złotówkę oszczędności rządu, taka sytuacja jest korzystna. Inna sprawa, czy kryzys usprawiedliwia takie działania.

  Wanda z Mazur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak rząd walczy o każdą złotówkę oszczędności ,to widać po "oszczędnościowych" decyzjach jego zaplecza parlamentarnego : p. marszałka Borusewicza (50 000 zł premii ) i p. marszałek Kopacz ("tylko" 45 000 zł premii) . Zaiste , dzielnie walczą .Premie tylko tych 2 osób za 2013r wystarczyłyby , aby wypłacać emerytowi (z przeciętna emeryturą 1400 zł ) emeryturę przez 5 lat i 8 miesięcy. Należy się domyślać , że te niewielkie premie mają tak skromny wymiar ze względu na kryzys i nijak się mają do faktycznych zasług wymienionych osób w pracy przy uchwalaniu wyśmienitego prawa , n.p. ustawy , zawieszającej emerytury... Ciekawe , jakie premie wypłaca sobie decydenci w odnośnych instytucjach z tytułu trudów poniesionych na wojnie z emerytami (groźnym gangiem staruszków - patrz Monthy Python)
   '

   Usuń
  2. Nie ma żadnego usprawiedliwienia!!! jak można łatać dziury budżetowe kosztem tych, którzy licza każdą złotówkę. To jest kradzież naszych pieniędzy, wypracowanych przez lata ! O czym my mówimy, skoro najwyższe władze nie przestrzegają Konstytucji !

   Usuń
  3. Najlepiej nagrodzić wszystkich, którzy nie respektuja prawa i zaciekle walczą z nami, a potem nadać ordery !

   Usuń
 18. A co z tymi po 8 stycznia 2009 r. co mają wznowienie w SO ?
  Rocznik 1953; oddalenie w SO, a 25 lutego mam wznowienie - w wezwaniu zaznaczono, że obecność obowiązkowa; bieżącą mam wypłaconą od 1.12.2012.Jak ten przypadek traktuje sąd ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Mario,
   Warto odszukać to, co w jednym z wcześniejszych postów radził P. Krzysztof. Mając już decyzję (dla bezpieczeństwa), a nie tylko pieniądze chyba lepiej zawęzić wniosek do wypłaty zaległych.

   Usuń
  2. Dziękuję, tak zrobię.

   Usuń