15 stycznia 2013

UZASADNIENIE WYROKU TK

DZIŚ NA STRONIE TK tu  POJAWIŁO SIĘ UZASADNIENIE WYROKU TK 

DO POBRANIA tu  

 PO OTWARCIU STRONY TRYBUNAŁU NALEŻY KLIKNĄĆ NA TAKI OBRAZEK:


WŁĄCZY SIĘ OKNO POBIERANIA PLIKU.
PLIK NALEŻY POBRAĆ NA SWÓJ KOMPUTER.
PO POBRANIU CZYTAĆ DO WOLI :)


Drodzy Państwo!
Pan Krzysztof obiecał przejrzeć uzasadnienie i opisać je w sposób zrozumiały dla każdego z nas.
Proszę spokojnie czekać :)

36 komentarzy:

 1. sory ale to sie nie otwiera.Na stronie Trybunal Konstytucyjny jest uzasadnienie wyroku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba kliknąć "tu" i jak się otworzy strona trybunalu wtedy trzeba kliknąć na rysunek dokumentu tekstowego
   joka

   Usuń
  2. Zgadza się wszystko się otwiera
   Sandra

   Usuń
  3. Do Pani Sandry ze Szczecina,
   - czy ma Pani jakieś wieści z naszego ulubionego ZUS-u ?
   JS.

   Usuń
 2. Czy to oznacza, że wyrok będzie obowiązywał od dnia ogłoszenia w Dz.U. i żegnajcie pieniążki zaległe od dnia zawieszenia emerytury , czy wszystko w łaskach p. Sędziów.
  Julia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie wysuwać błędnych hipotez. To wynika z ustawy o TK.

   Usuń
 3. można klikać do woli,ale nie otwiera się

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nalezy pobrać na pulwpit i wtedy się otworzy. B.W.

   Usuń
  2. link do strony TK:

   http://www.trybunal.gov.pl/OTK/otk_odp.asp?sygnatura=K%202/12

   Usuń
 4. Uzasadnienie - w ilości 30 stron, wszystko się otwiera. Trzeba wykonać w/g wskazówek Adminki. Klikać "tu", "tu" i otworzyć zbiór:)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Wejdź na stronę tk ,potem baza orzeczeń, nastepnie 10 ostatnich orzeczeń i jest uzasadnienie

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak ktoś mądry przeczyta całość, a może pan Krzysztof to bardzo proszę o informację, czy to na pewno dotyczy osób z decyzjami z 2007,2008 r?M.M.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, dotyczy osób z decyzjami o przyznaniu emerytury wydanymi w 2007 i 2008 r.

  OdpowiedzUsuń
 8. po przeczytaniu wyroku zrozumiałam,że nie należą sie zaległe emerytury,mylę sie,czy nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zgodnie z ustaleniami imię prosze. Właśnie skąd ten wniosek POMYŁKA.
   Bata W.

   Usuń
 9. Martwi mnie sformułowanie: "Z chwilą ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw utraci moc art. 28 ustawy zmieniającej z 16 grudnia 2010 r. w zakresie, w jakim przewiduje stosowanie art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy."
  Czy to oznacza, że przepis nie będzie działał wstecz i nici z naszych nieotrzymanych emerytur?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że wyrok TK działa od momentu opublikowania go w DU wynika z przepisów prawa. Nie oznacza to, że nie może odnosić się do skutków już wywołanych przez zakwestionowany przepis.

   Usuń
  2. Logiczne jest,że przepis wprowadzony pod wodzą Fedakowejnie był zgodny z konstucją.Także zaległe pieniądze były zabrane nieprawnie.Więc oddac muszą.Jan Szczecin

   Usuń
 10. Panie KRZYSZTOFIE
  Ponieważ jak sądzę, na pewno ma Pan większą wiedzę prawną i umiejętność czytania aktów prawnych proszę o informacje czy osoby takie jak ja mające naliczona emeryturę w 2007r. następnie zawieszoną, a w okresie od maja 2011 do września 2011 pobierające tę emeryturę - mają szansę na odwieszenie i staranie się o wyrównanie świadczenia od 1.10.2011 r.
  Czytam czytam ten wyrok ale jest on napisany fachowym językiem prawniczym i sama do tego nie mogę dojść. Gorąco pozdrawiam. |Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..coś mi sie wydaje, że wyro dotyczy tylko tych osób, które złożyły wnioski o emeryturę w okresie obowiązywania ustawy..
   Wniosek taki nasuwa mi się po lekturze punktu 9 cytuję:
   9.Skutki wyroku.
   Z chwilą ogłoszenia sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw utraci moc art. 28 ustawy zmieniającej z 16 grudnia 2010 r. w zakresie, w jakim przewiduje stosowanie art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Znaczy to, że obowiązek rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą – jako warunek realizacji nabytego prawa do emerytury – nie będzie miał zastosowania do osób, które nabyły to prawo w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.

   Zasmucona

   Usuń
  2. A w takim razie dlaczego wypłacano nam emerytury od 2009 roku. Wtedy nas to dotyczyło a teraz nie. Myślę że to nie jest tak jak podaje Zasmucona. Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Wydaje mi się że chodzi tu o terminy "nabycie prawa do emerytury" i "realizacja nabytego prawa". Nabycie prawa miało miejsce przed 1 stycznia 2011r. natomiast relizacja tego prawa nastąpiła od 2009 roku. Ale poczekajmy pan Krzysztof nam to napewno przybliży.

   Usuń
  3. pkt 9 oznacza, że osoby, które w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. na podstawie ustawy z 21 listopada 2008 r., wchodzącej w życie 8 stycznia 2009 r., pobierały emeryturę nie zwalniając się z pracy, na mocy wyroku TK mają mieć odwieszone emerytury i dalej nie muszą się zwalniać z pracy, natomiast osoby które od 1 stycznia 2011 r. chcą pracować i pobierać emeryturę to z art. 103a muszą się zwolnić chodźby na 1 dzień. Art. 103 a został przez TK orzekany w 2 częściach, z której jedna dotyczy nas i to było przedmiotem postępowania a do drugiej TK nie miał zastrzeżeń i w tej kwestii postępowanie umorzył.
   Proszę nie mylić pojęć, uprawnienia do emerytury może mieć wiele osób, ale my nabyliśmy prawo do świadczenia emerytalnego przed 1 stycznia 2011, bez konieczności rozwiązania stosunku pracy i jednocześnie go zrealizowaliśmy (na podstawie decyzji ZUS i przelewów na konto) w okresie od 8 stycznia do 31 grudnia 2010 plus vakacio legis do 30 września 2011 r. K.L. Katowice

   Usuń
  4. Szanowna K.L.Bardzo proszę o kontakt , jestem zawieszona 2007 , w trakcie apelacji w tym samym SA. Bardzo potrzebuje informacji. Mój mail: grazynka102@o2.pl. A

   Usuń
  5. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 2005 roku zniosła warunek rozwiązania stosunku pracy jako niezbędny do przyznania emerytury pracowniczej osobom, które przed wystąpieniem o nią były pracownikami. Oznaczało to, ze osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., występujące o wcześniejszą emeryturę, nie musiały w celu otrzymania pozytywnej decyzji ZUS rozwiązywać stosunku pracy z pracodawcą, u którego do tej pory pracowały.
   Osoby, którym przyznano emerytury w związku z obowiązującymiwówczas przepisami nie mogły podjąć wypłaty świadczenia po jego przyznaniu ponieważ aż do czasu rozwiązania stosunku pracy emerytura była zawieszona.

   Do dnia 8 stycznia 2009r. warunkiem wypłaty emerytury było:
   - nabycie prawa do emerytury,
   - złożenie wniosku do ZUS o przyznanie prawa do emerytury (ustalenie prawa do emerytury);
   - rozwiązanie umowy o pracę

   W roku 2009 nastąpiła zmiana przepisów dotycząca wypłaty emerytur.
   Od dnia 8 stycznia 2009r., w związku ze zmianą przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzoną ustawą o emeryturach kapitałowych, rozwiązanie umowy o pracę było warunkiem wypłaty emerytury. Czyli, aby emeryt mógł pobierać emeryturę i jednocześnie pracować – musiał - nabyć prawa do emerytury,oraz złożyć wniosek do ZUS o przyznanie prawa do emerytury.

   Data 8 stycznia 2009r. jest datą od której można łączyć pracę i jednocześnie pobierać świadczenie przyznanej już emerytury, a nie datą od kiedy nabyło się prawo do emerytury. Aby ZUS zaczął wypłacać emeryturę, a my równocześnie pracować, musieliśmy wystąpić do ZUS z wnioskiem o wszczęcie wypłaty świadczenia ( odwieszenie emerytury) i wypełnić oświadczenie o osiąganiu przychodu – druk ZUS RW 73.

   Usuń
  6. Uważam, że K.L. z Katowic super dobrze i bardzo precyzyjnie wyjaśnił sedno wyroku TK.I nie ma co już dywagować dalej kogo ten wyrok dotyczy, a kogo nie dotyczy, bo ta sprawa została już dostatecznie wyjaśniona.Myślę większą niewiadomą pozostaje sprawa realizacji wypłat zaległych świadczeń.Bo jeżeli sądy, ZUS-y czy MPiPS czekały na wskazówki z uzasadnienia wyroku TK co właśnie w kwestii zaległych świadczeń, to niestety nie doczekały się, a może wcale nie czekały, tylko mogły mieć dotąd taką wymówkę.I podobnie jak Pan Paweł, także uważam, że to, że wyrok TK działa od momentu opublikowania go w Dz.U. nie oznacza że nie może odnosić się do skutków już wywołanych przez zakwestionowany przepis, zwłaszcza, że przecież w tym celu został wydany.
   Pozdrawiam.Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
  7. Również uważam , że wpis K.L.KATOWICE jest bardzo klarowny i bardzo zrozumiały. Pozdrawiam Wanda z Mazur Emerytura naliczona w 2008 roku

   Usuń
 11. Elżbieta Radom15 stycznia 2013 14:58

  Ja również dołączam się do prośby Pani Teresy i bardzo proszę o przybliżenie nam tego co napisane w uzasadnieniu bo to jest zbyt zawiłe czytam i czytam a sytuację mam zblizona emerytura naliczona w 2008 r. Pozdrawiam Elżbieta Radom

  OdpowiedzUsuń
 12. Drodzy Państwo!
  Pan Krzysztof obiecał przejrzeć uzasadnienie i opisać je w sposób zrozumiały dla laika.
  Proszę spokojnie czekać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. http://www.trybunal.gov.pl/OTK/teksty/otk/2012/K_02_12.doc - JEŻELI KTOŚ MA NADAL PROBLEM Z OTWARCIEM UZASADNIENIA, PROSZĘ KLIKNĄĆ W PODANY LINK

  Pozdrawiam,
  Michalina z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Na chwilę obecną uporałam się już z otwarciem , ale nie mogę się uporać ze zrozumieniem do końca. Trochę napisane tak , że każdy może myśleć , co sobie życzy.A

   Usuń
  2. moja mama dzwonila dzis do deparlamentu ubezpieczen spolecznych i powiedziala jej pani ze tylko biezace beda wyplacane a z zaleglymi trzeba bedzie isc do sadu
   Anna Płock

   Usuń
  3. wytyczne juz maja i zaleglych nie beda wyplacac trzeba isc do sadu tak powiedzieli
   anna plock

   Usuń
 14. O Boże!!!!!!!!!!!
  Proszę nie wyciągać wniosków na podstawie pojedynczych zdań wyrwanych z kontekstu całego uzasadnienia. O tym kogo dotyczy wyrok Trybunału mówi jego treść i jest ona integralną częścią uzasadnienia. A dotyczy wszystkich, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011 r.
  Uzasadnienie pokazuje co było przedmiotem skargi, jak Trybunał uszczegółowił wniosek senatorów do art 28 ustawy zmieniającej, pokazuje różnicę miedzy zagadnieniem jakie Trybunał rozpatrywał w 2006 r a naszą sytuacje i pokazuje krok po kroku co Trybunał rozważał i jakie wnioski wysnuł co znalazło się w samym wyroku.
  Jest rzeczą oczywistą i niepodważalną ( przynajmniej dla mnie, na podstawie tego co zawiera uzasadnienie), e wyrok dotyczy wszystkich emerytów którym w latach 2009-2011 wypłacano emeryturę bez konieczności zwolnienia się z pracy i którym zawieszono ją z dnie 30.09.2011 r. absolutnie niezależnie od tego kiedy wystąpili do ZUS z wnioskiem o naliczenie emerytury czyli od 2003 do 2010 lub z wnioskiem o naliczenie i wypłacanie w okresie 2009-2010. Ci pierwsi i tak w latach 2009-2010 musieli ponownie złożyć wniosek o emeryturę (na jedynym obowiązującym druku) po to żeby wnieść o jej wypłacanie. Tak, że wniosek o emeryturę w okresie 8 stycznia 2009 - 31 grudnia 2010 r złożyli wszyscy i jedni i drudzy i tych wszystkich dotyczy wyrok Trybunału.
  Rzeczywiście uzasadnienie jest dla osób nie obeznanych z językiem stosowanym przez prawników trudne do zrozumienia.
  Po jego wnikliwej lekturze widać jednak, że nie przyda się na nic ani prawnikom w MPiPS czy ZUS ani sędziom zawieszającym sprawy z powodu jego braku.
  pozdrawiam
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 15. Proszę Państwa skoro decyzje ZUS o zawieszeniu emerytury powoływały się na art.28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010, a artykuł ten TK uznał za niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa wynikającą z art.2 Konstytucji RP to znaczy ze niesłusznie wstrzymano nam wypłatę świadczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem ktoś wpisze jakiś komentarz z niedopowiedzeniem.Anonimowy z18;41 na pewno miał na myśli wypłatę świadczeń wstrzymanych od 30.09.2011 r.A więc skoro niesłusznie wstrzymane to powinny być zwrócone,bez spraw w sądach.Anna

   Usuń
 16. Słuszna uwaga powinna być bez spraw w sądach, ale to nie w naszym państwie.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń