6 lutego 2014

Zlot

Drodzy Państwo!
Przypominam, że termin wpłat zadatku  na zlot  mija 15 lutego
 

Zadatek w wysokości 200 zł wpłacają tylko te osoby, które wcześniej zapisały się na listę uczestników pod  wskazany adres  zgłoszenia:  spotkanieaugustow@wp.pl 
Aby nie dochodziło do wpisania tych samych osób na listę dwukrotnie, koniecznie należy podać swoje ( i ewentualnie osoby towarzyszącej) dane osobowe ( imię, nazwisko i miejscowość), nie podając tylko pseudonimów.
Wpłata zadatku w kwocie 200 zł w terminie do 15 lutego będzie wiarygodnym potwierdzeniem uczestnictwa w Zlocie.
Konto
20 1240 5598 1111  0010  5599  4676
Maria Gubicz
Olsztyn
Tytułem:
Zadatek  na zlot Augustów

100 komentarzy:

 1. Droga Pani Izo, droga Adminko,
  ponieważ widzę, że robi Pani co może, żeby z blog zachował swój merytoryczny chrakter, mam propozycję, żeby zamieściła Pani REGULAMIN bloga. Pomoże to zarówno Pani w moderowaniu bloga, jak i blogowiczom, którzy będą mieli jasność, jakie wpisy są na blogu niepożądane i zostaną przezz Panią usunięte.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pochwalam pomysł , bo to "pałowanie wzajemne" na blogu jest nie do zaakceptowania. M.z B.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz regulamin, jak misja bloga prawie spełniona?
  Trzeba było w 2011.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto był na blogu od 2011 r. wie , że takich harców jak teraz na blogu nie było. Zajmowaliśmy się meritum sprawy a nie sprawami pobocznymi.
   Misja bloga nie została jeszcze spełniona, bo do załatwienia jest pozostał problem kobiet rocznika 53. Osoby zainteresowane tą sprawą będą pilnie śledzić na blogu jak rozwija się sprawa z petycją.

   Usuń
  2. I urlopy wychowawcze

   Usuń
  3. Emeryt to brzmi dumnie6 lutego 2014 20:07

   Wystarczy wpisy nie mające nic wspólnego z ideą bloga ignorować. Kwiatek niepodlewany uschnie, a tak regulaminy, loginy, i spełni się trolla misja:blog przepadnie. A jest opiniotwórczy.Moja rada:dyskutować oraz ignorować.

   Usuń
  4. Mam takie przypuszczenie, może się mylę, że komuś bardzo zależy żeby nie powstało STOWARZYSZENIE i próbuje nas podzielić, skłócić. My się nie damy, pozdrawiam bardzo serdecznie naszych kochanych bezinteresownych blogowiczów. M.

   Usuń
  5. Do Anonimowy6 lutego 2014 19:40:
   Proszę o wyjaśnienie, o co można zawalczyć w sprawie urlopów wychowawczych. Chodzi o zakwalifikowanie ich jako okresu składkowego, tak? Ale czy zasady wyliczenia emerytury wcześniejszej nie przekreślają tej możliwości? Czy można prosić o wyjaśnienie przez osobę bliżej zorientowaną w temacie? BK

   Usuń
  6. Emeryt to brzmi dumnie7 lutego 2014 09:24

   Podzielam Twoją opinię. Blog to skuteczna i jak do tej pory jedyna w takim szerokim zakresie akcja wspierająca zagnanych poprzednio w kozi róg emerytów traktowanych hasłowo pn. zabierz babci dowód i celowo niedoinformowanych oraz dezinformowanych.Już sam zjazd torpedowany perfidnie jest nie pomyśli, bo może powstać coś instytucjonalnego, a to już przekreśla plany kręcenia starymi ludźmi jak szewc kurą. Pięknie się więc trollom ukłońmy, nie tracąc czasu nawet na gest Kozakiewicza i trwajmy jak od początku przy sobie dobrą radą i serdecznym słowem.Nie łudźmy się kochani:ZUS z nami nie skończył, zawsze wypłynie jakaś ustawa zza krzaka,a my bądźmy czujni,ostrzegajmy się,i składajmy wnioski,bo bardziej perfidnego pomysłu niż wszystko na wniosek,który bije w DO TEJ PORY nieświadomych wielu spraw emerytów nie znam.Gdyby nie blog niczego sensownego by mi się w ZUSie nie udało załatwić, ani uniknąć pułapek.Więc:DO PRZODU BLOGU,NIE ZGINIESZ PÓKI DUMNYCH EMERYTÓW MASZ...
   Proponuję też hymn bloga:
   My się nie damy,bo my się wspieramy!

   Usuń
  7. Do anonima z 7.02.2014 g 9:19
   Odpowiadam, chociaż to nie jest mój wpis z 6 lutego 2014 19:40
   Pisałam już dużo wcześniej na temat możliwości ponownego ustaleniu kapitału początkowego na podstawie art. 174 ust 3 ustawy z 21.06. z 2013 (DZ. U. z 2013. poz 960). W moim wypadku zyskałam 30 zł (netto) może to niedużo ale zawsze coś. Liczenie urlopu wychowawczego po 1, 3 dotyczy osób, które przebywały na urlopach wychowawczych po 1.01.1999.
   Pozdrawiam Marysia z Krakowa

   Usuń
  8. Pani Marysiu co to znaczy: "Liczenie urlopu wychowawczego po 1, 3 dotyczy osób" - nie bardzo rozumiem

   Usuń
  9. 17:03
   Chodzi o przelicznik 1,3 % dla okresów składkowych,
   w odróżnieniu od nieskładkowych z przelicznikiem 0,7%

   Usuń
 4. Misja bloga nie została skończona, zostały jeszcze Panie z 1953 , a to będzie długa walka, bez bloga nie ruszymy,

  OdpowiedzUsuń
 5. Ponieważ post jest odpowiedni, zadaję pytanie. Czy nasz ZLOT dojdzie do skutku. Mam nadzieję , że to nie słomiany zapał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Państwa serdecznie,
   Nie jest to „słomiany” zapał, jest już dużo pracy włożonej w nasze majowe spotkanie, zaczynając od opracowania programu, dokonania wszelkich rezerwacji, codziennie wieczorne odbieranie i wysyłanie wiadomości do zainteresowanych osób. Robię to z wielką przyjemnością i szacunkiem do ludzi, którym to się należy i którzy to zapoczątkowali. Jest jeszcze trochę wolnych miejsc, więc zachęcam do korespondencji, na adres podany wyżej.
   Pozdrawiam Maria G z Olsztyna

   Usuń
  2. Proszę podać całkowity koszt dla jednej osoby na zlot , ponieważ jestem zdecydowana jechać.

   Usuń
  3. 500 zł

   Usuń
  4. 18 stycznia 2014
   SZERSZE OMÓWIENIE PROGRAMU ZLOTU
   Tu jest podana cena

   Usuń
 6. W dzisiejszej "Gazecie Prawnej" nowy artykuł (wymagający "dostępu"):

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/775959,kiedy-i-dla-kogo-rekompensata-za-zawieszona-emeryture.html

  OdpowiedzUsuń
 7. A tu jeszcze inny, dający do myslenia, artykuł z GW (nie wymagający "dostępu" ;))

  http://wyborcza.biz/Emerytura/1,124711,15411974,Trybunal_Konstytucyjny_pyta_premiera__Ile_kosztowaloby.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Do Sądu Apelacyjnego- o wycofanie Apelacji pisze się bespośrednio,a nie za pośrednictwem Sądu Okręgowego. Dzwoniłam do łodzi i pytałam.We wzorze jest innaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ten wzór jest z błędami

   Usuń
  2. ………………, dnia ………………..


   Sąd Apelacyjny
   Wydział….Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
   ul……………………………
   …………………………….

   Powódka :
   adres

   Pozwany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w…

   Sygn. akt z SA ………/…


   Cofnięcie apelacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego w ………. z dnia …….……….. roku sygn. akt… dot. SO……../……

   W imieniu własnym cofam apelację wniesioną dnia …………… roku od wskazanego wyżej wyroku.
   Wnoszę także o zawiadomienie o tym stron postępowania jak również odwołanie rozprawy wyznaczonej na dzień……(jeżeli termin rozprawy jest ustalony)
   Uzasadnienie
   W związku z tym , iż ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. została już ogłoszona w Dz. U. z 4 lutego 2014, poz, 169 i zapewnia mi zwrot zaległej emerytury za okres zawieszenia cofnięcie apelacji przez powoda jest zasadne.
   podpis

   Załączniki: odpis pisma.

   Usuń
  3. Natomiast w Krakowie pisze się do SA przez SO

   Usuń
  4. 8:12;
   Ogólnie obowiązujące procedury przewidują zwrócenie się do SA w sprawie wycofania apelacji od wyroku SO a do SO w sprawie wycofania odwołania od decyzji ZUS.
   Dziwne sa te zasady obowiązujące w Krakowie - w ten sposób wydłuża się czas oczekiwania na cofnięcie apelacji.

   Usuń
 9. Moi drodzy, proszę o wzór pisma do SO - sprawa już tylko o odsetki i jest zawieszona - czy można w jednym piśmie prosić sąd o podjęcie postępowania oraz umorzenie sprawy ? Mery

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczytaj komentarze z 5 lutego

   Usuń
 10. Droga Danielo!
  Dziękuję za wszystko co robisz na tym blogu, a szczególnie dla mnie. Dwa razy prosiłam o pomoc i natychmiast otrzymałam.Jesteś osobą o Wielkim Sercu. Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję i życzę Ci dużo, bardzo dużo zdrowia oraz wspaniałych przygód na zlocie. ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Anno,
   Tobie też życzę dużo zdrowia, bo jest ono Ci szczególnie potrzebne, aby pokonać wszystkie problemy rodzinne.
   Ponadto życzę szczęśliwego powitania na świecie wnuczki lub wnuczka.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
 11. Do Pani Krystyny z Biłgoraja. Witam Panią. Dzwoniłam dzisiaj do SA i niestety mam niemiłe informacje. Sąd zmienił wyrok w sprawie odsetek w ten sposób, ze zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia do SO. Wie Pani co to znaczy? Wydłuzy się czas. Zwrot akt potrwa około m-ca, tak mi powiedziała Pani w sekretariacie. Później wyznaczenie terminu sprawy itd. Ale mozna podobno wystąpić do SO /jak już wrócą akta/ o umorzenie sprawy. Będę po niedzieli dzwonić do SO. Na pierwszą sprawę w SO czekałam 4 m-ce. Może umorzenie potrwa krócej. Do wiadomości blogowiczów. W SO wygrałam sprawę zwrotu emerytury z odsetkami do dnia wypłaty. Jestem z tych "po" a SA- to Lublin. Pozdrawiam Irena.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ireno,
   Chyba nie ma innego wyjścia, trzeba sprawdzać drogą telefoniczną, kiedy akta Twojej sprawy wrócą do SO. Wówczas trzeba napisać wniosek do SO z prośbą o wycofanie sprawy, gdyż jej kontynuowanie w obecnej sytuacji prawnej po wejściu w życie ustawy z 13 grudnia 2013r. o ustaleniu i wypłacie zaległych ... jest bezzasadne.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. Przepraszam Krystynę z Biłgoraja, że wtrąciłam swoje trzy grosze, ale poprosiła mnie Anna z 10:24

   Usuń
  3. Danielo, dziękuję. Martwię się tylko o to, że sędzia będzie pisał uzasadnienie miesiącami, podobno tak było, nie wiem czy w Lublinie. Mam jednak nadzieję, że mają gotowce uzasadnienia i będzie trwać ok. m-ca jak mnie poinformowano. Jeszcze raz dzięki. Irena

   Usuń
 12. Pani Danielo może Pani odnieść się do informacji p. Ireny,czy faktycznie należy pisać o umorzenie sprawy Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przepraszam, ale myślałam, że to był wpis Anny z Wrocławia. Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam.
   Daniela

   Usuń
  2. Coś mi się zdublowało, przepraszam. Zaraz przeczytam o co chodzi w sprawie Pani Ireny.

   Usuń
 13. Do Pani Krystyny z Biłgoraja. Czy wybiera się Pani na zlot? Też jestem z ZUS Biłgoraj. T.R.

  OdpowiedzUsuń
 14. Droga Danielo!
  Nie jestem tą Anną. Ja bardzo mało udzielam się na blogu.
  Pozdrawiam ANNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo przepraszam, myślałam, że to Anna z Wrocławia.
   Dziękuję za miłe słowa.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
 15. Proszę o pomoc:
  Pozew złożony do SO w marcu 2013-do dziś brak terminu rozprawy -jak napisać pismo o wycofanie pozwu?
  Anna M.Ż.

  Będę wdzięczna za wzór:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sąd Okręgowy
   Wydział….Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
   ul……………………………
   …………………………….
   Powódka :
   adres

   Pozwany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w…

   sygn. akt
   Cofnięcie pozwu
   Cofam pozew wniesiony w dniu …………. i wnoszę o umorzenie postępowania w sprawie.
   Uzasadnienie
   W związku z tym , iż ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. została już ogłoszona w Dz. U. z 4 lutego 2014, poz, 169 i zapewnia mi zwrot zaległej emerytury za okres zawieszenia cofnięcie pozwu przez powoda jest zasadne.
   ............................................Podpi

   Usuń
  2. Baaardzo dziękuję!
   Naprawdę warto być na tym blogu-są jeszcze wśród nas ludzie normalnie życzliwi!
   Anna M.Ż.

   Usuń
  3. Miło mi Anno. Ż, Pozdrawiam , tym razem anonimowo.

   Usuń
 16. Do Pani Ireny z Biłgoraja. Zawieszoną emeryturę otrzymałam w marcu 2013r.bez odsetek. ZUS wniósł kasację od pozytywnego wyroku SA w Lublinie. W chwili obecnej moje akta znajdują się w SN. Odwołałam się od decyzji ZUS w sprawie odmowy wypłaty odsetek w kwietniu 2013r.do SO Lublin a po podpisaniu ustawy przez Prezydenta wniosłam o wycofanie odwołania i umorzenie postępowania. Z pozdrowieniami T.R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też się chyba wydłuzy czas oczekiwania? Ale skoro czekałyśmy tyle poczekamy jeszcze trochę. A ja naiwna myślałam, że SA oddali apelację ZUS w całości.Na sprawie nie byłam, ale myślę, że nawet gdybym była postanowienie by było takie samo. Głowa do góry. Z serdecznymi pozdrowieniami. Irena. Pani Danielo, Panie Krzysztofie - dzięki i pozdrawiam.

   Usuń
 17. To co pisze Irena to bardzo niekorzystna wiadomość dla osób, w przypadku których to ZUS wniósł apelację. Widać, że ZUS będzie to wykorzystywał do przedłużania zwrotu pieniędzy. A decyzja sądu to kolosalne nieporozumienie, choć nie można temu sądowi zarzucić orzeczenia niezgodnie z prawem, bo ustawa jeszcze nie obowiązuje,
  to z pewnością można zarzucić złą wolę i totalne wygodnictwo. Nic nie stało na przeszkodzie, aby taki sędzia wydał postanowienie o wypłacie odsetek zgodnie z nową ustawą (bo nie można wyobrazić sobie aby sąd o ustawie nie wiedział) czyli do dnia wejścia jej w życie, wystarczyło nieco dobrej woli, ale na to w przypadku polskich sądów jak widać nie ma co liczyć.
  Na marginesie tej sprawy apeluję do wszystkich tych, którzy sami wnieśli apelacje od wyroków SO i do tych którzy do SO zaskarżyli decyzje ZUS i jeszcze sprawy nie mieli - wycofujcie apelacje i pozwy czekanie na pozytywne decyzje sądów może się skończyć bardzo długim oczekiwaniem na zwrot zawieszonych emerytur czy na wypłatę
  odsetek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "[...] wystarczyło nieco dobrej woli, ale na to w przypadku polskich sądów jak widać nie ma co liczyć."

   Generalizacja nie jest tu uzasadniona. Sądy różnie orzekały, nawet wtedy, gdy o ustawie jeszcze ptaszki nie śpiewały...

   Usuń
  2. "A decyzja sądu to kolosalne nieporozumienie, choć nie można temu sądowi zarzucić orzeczenia niezgodnie z prawem, bo ustawa jeszcze nie obowiązuje,
   to z pewnością można zarzucić złą wolę i totalne wygodnictwo."

   Czy taka diagnoza pracy niezawisłego sądu nie jest wewnętrznie sprzeczna?

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie. Jak do tej pory "moje" SO i SA nie wyznaczałY zbyt odległych terminów jak w niektórych innych sądach. W moim przypadku cała procedura sądowa /SO,SA/ trwała ok. 8 m-cy. Ale zrobię jak mi radzicie. A do poprzedniego wpisu z 12:15. Mnie zasądzono odsetki do dnia wypłaty kiedy rzeczywiście o ustawie dopiero "przebąkiwano". Liczyłam jednak na to, że w najgorszym wypadku sąd sprawę odsetek pozostawi do decyzji ZUS. No ale cóż, skoro nie to przecież są jeszcze inne wyjścia. Pozdrawiam Państwa serdecznie. Irena

   Usuń
 18. Mam nadzieję, że nie zakłócę szczególnie toku dyskusji na blogu zamieszczając link do sprawy K 1/14, która właśnie zawisła w Trybunale Konstytucyjnym, a dokładniej do tekstu prezydenckiego wniosku do TK w sprawie nowelizacji ustawy o OFE:

  http://db.trybunal.gov.pl/sprawa/sprawa_pobierz_plik62.asp?plik=F219623847/K_1_14_wns_2014_01_30_ADO.pdf&syg=K 1/14

  Przypominam też, że już około 1,5 roku "leży" w TK połączona sprawa K 43/12 dotycząca ustawy z 11 maja 2012 (podwyższenia wieku emerytalnego) z wniosków OPZZ, NSZZ Solidarność i grupy posłów. Na podstawie tej właśnie ustawy zostały poszkodowane m.in. wcześniejsze emerytki z rocznika 1953. Są już wymagane dokumenty, tzn stanowiska Prokuratora Generalnego (od grudnia 2012!) oraz Sejmu (od listopada 2013). Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się posiedzenie TK w tej sprawie.
  kibic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://wyborcza.biz/Emerytura/1,124711,15411974,Trybunal_Konstytucyjny_pyta_premiera__Ile_kosztowaloby.html

   Usuń
  2. link do sprawy K 1/14
   http://trybunal.gov.pl/s/k-114/

   Niestety, dokumenty do sprawy nie można otworzyć

   Usuń
  3. Poprawny link został podany we wpisie z 11:25. Oto on:

   http://db.trybunal.gov.pl/sprawa/sprawa_pobierz_plik62.asp?plik=F219623847/K_1_14_wns_2014_01_30_ADO.pdf&syg=K 1/14

   Usuń
  4. TK otrzyma wyliczenia...

   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15417111,Tusk__Trybunal_Konstytucyjny_otrzyma_wyliczenia_dot_.html

   Usuń
 19. Pani Ireno dzwoniłam jednak do Sądu,taka sama sytuacja jak u Pani,będziemy musiały pisać do SO prośbę o wycofanie wniosku.Tak jak pisze P. Krzysztof zabrakło dobrej woli Sądu.,a ja naiwna myślałam,że to koniec.Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Krystyno. Naiwność uzasadniona. Tak dobrze szło. Też liczyłam na dobrą wolę sądu, no ale cóż. Skoro tak to działamy dalej. Pozdrawiam Irena

   Usuń
  2. rozumiem,że w obu przypadkach nie można składać wniosku do ZUS o wypłatę zaległej emerytury do czasu zakończenia spraw w SO,a może ZUS po 10.02.14 wycofa wszystkie apelacje

   Usuń
 20. "A decyzja sądu to kolosalne nieporozumienie, choć nie można temu sądowi zarzucić orzeczenia niezgodnie z prawem, bo ustawa jeszcze nie obowiązuje,
  to z pewnością można zarzucić złą wolę i totalne wygodnictwo."

  Czy taka diagnoza pracy niezawisłego sądu nie jest wewnętrznie sprzeczna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. An. 12:28 masz rację - bo albo zła wola i zmiana orzeczenia SO, albo wygodnictwo i odrzucenie apelacji w całości. Logik

   Usuń
 21. http://www.senat.gov.pl/dla-mediow/inicjatywy-senackie/art,5960,senat-zajmuje-sie-petycjami-emerytalnymi-kobiet-urodzonych-w-1953-r-.html

  Senat zajmuje się petycjami emerytalnymi kobiet urodzonych w 1953 r.
  2 grudnia 2013

  Kobiety urodzone w 1953 r., które czują się skrzywdzone nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych piszą listy do Senatu z petycją, w której postulują zmianę przepisów. Tylko w ciągu jednego miesiąca - od 16 października do 15 listopada 2013 r. do Działu Petycji i Korespondencji Senatu wpłynęło blisko 400 takich listów.
  Sprawa ta dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., które skorzystały z możliwości przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę. Na mocy nowelizacji przepisów emerytalnych, które weszły w życie 1 stycznia 2013 r. kobiety te, osiągnąwszy ustawowy wiek emerytalny, otrzymują świadczenie niższe niż to, które otrzymywały w ramach tzw. emerytury wcześniejszej.
  Sprawa dotyczy art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Korespondentki, oceniając obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. nowelę ustawy, uważają, że w wyniku zmiany tego przepisu kobietom urodzonym w 1953 r. odebrano możliwość złożenia wniosku o przeliczenie podstawy emerytury w sposób analogiczny dla obliczenia podstawy kwoty bazowej wcześniejszej emerytury, gdyż z końcem 2012 r. nie ukończyły 60 roku życia.
  Autorki petycji uważają, że niekorzystna zmiana art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS - przejawiająca się m.in. znacznym obniżeniem wysokości świadczenia emerytalnego, w relacji do świadczenia otrzymywanego w ramach tzw. wcześniejszej emerytury - jest przejawem dyskryminacji płciowej i wiekowej oraz podważa autorytet i zaufanie obywatela do Państwa.
  Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, po zapoznaniu się z materią petycji, skierował sprawę do Zespołu ds. Prawa Konstytucyjnego i Parlamentarnego oraz Orzecznictwa TK działającego w ramach Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w celu zbadania legislacyjnych możliwości realizacji postulatu zawartego w zbiorowej petycji.

  OdpowiedzUsuń
 22. Odnoszę się w sprawie urlopów wychowawczych o które zapytuje osoba anonimowa o inicjałach BK z 7 lutego z godz. 9:19.
  Wpis z 6 lutego godz. 19:40 świadczy o tym, że jest jeszcze ktoś inny zainteresowany tą sprawą.

  Można zawalczyć o to by urlopy wychowawcze wykorzystane przed wprowadzeniem ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 1998r. były traktowane przy obliczaniu kapitału poczkowego i emerytury jako okresy składkowe ze wskaźnikiem 1.3.

  W mojej ocenie nie ma to nic wspólnego z zasadami naliczania wcześniejszej emerytury.

  To co napisała Marysia z Krakowa, którą pozdrawiam, jest prawdą. Przywołany, przez nią, przepis prawny pozwala na przeliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem wskaźnika proporcjonalności.

  Uważam jednak, że przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów w chwili przechodzenia na emeryturę, wyroku SN (nie tego z 18 maja 2011r. - I UZP 1/11) a także dokumentów ZUS - druk Rp-6 , można udowodnić, że urlop wychowawczy z tego okresu powinien być traktowany jako okres składkowy.

  ZUS zresztą sam tego dowodzi.

  Sprawa, według mnie wymaga przedyskutowania.
  Moja sprawa jest w trakcie postępowania sądowego.

  Myślę, że indywidualnie sąd będzie rozpatrywał problem tak jak w sprawach zawieszonych emerytur.

  Może rzeczywiście powstanie "STOWARZYSZENIA" byłoby pomocne w rozwiązaniu tego problemu.

  pozdrawiam
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ulu, ta sprawa dotyczy chyba bardzo wielu osób, mnie również, ale teraz wszyscy są myślami przy zwrocie zawieszonych. Do tematu warto wrócić i każde indywidualne doświadczenie bedzie bardzo pomocne. Pozdrawiam J.D.

   Usuń
  2. Pani Ulo !
   Sredecznie Panią pozdrawiam
   Marysia z Krakowa

   Usuń
  3. ADMINKO - prosimy o umieszczenie w PROGRAMIE ZLOTU jeszcze jednego punktu - utworzenie STOWARZYSZENIA.
   Temat ten cały czas pojawia się na blogu i jest niezmiernie ważny. Serdecznie pozdrawiam, M.

   Usuń
 23. Do wszystkich Pań zainteresowanych urlopami wychowawczymi przed 1999 r. podaję informację z własnego doświadczenia. Urlop wychowawczy miałam w latach 1988-1991. Pierwszą decyzję o ustaleniu kapitału początkowego otrzymałam z ZUS w 2002 r. Urlop wychowawczy wyliczony był jako okres nieskładkowy. W 2004 r. po raz pierwszy znalazłam w czasopiśmie "Poradnik Domowy" (październik 2004) w kaciku Porady prawne artykuł nt urlopów wychowawczych jw i wypowiedź specjalisty ZUS p. Wiesławy Lempskiej "Zmiany w sposobie obliczania kapitału początkowego". Czytelniczka, która wychowywała 2-ke dzieci i miała niski kapitał początkowy, pytała, czy rzeczywiscie zmieniły się zasady naliczania kapitału dla osób będących na urlopach wychowawczych.
  DL
  cdn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cd urlopy wychowawcze
   Specjalistka z ZUS odpowiedziała (październik 2004 r.):
   "Urlopy udzielane na wychowanie dzieci - jako okresy nieskładkowe - były do obliczania kapitału początkowego zaliczane w wymiarze 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Dlatego ZUS zaliczył Pani (tu imię i nazwisko czytelniczki) trzy lata pracy plus jeden rok okresu nieskładkowego. Od 1 lipca 2004 roku wprowadzono nowe zasady ustalania kapitału początkowego: ZUS zalicza okres urlopu wychowawczego oraz innej opieki nad dziećmi do okresów składkowych (w wymiarze do trzech lat na każde dziecko, jednak nie więcej niż sześć lat).
   cdn

   Usuń
  2. cd wypowiedzi ZUS...
   Powinna więc Pani mieć od nowa przeliczony kapitał początkowy. Taki wniosek musi Pani złożyć sama, bowiem ZUS nie weryfikuje tych spraw. Nowość ta nie dotyczy ustalaniu stażu pracy na potrzeby rent i emerytur".
   Podstawa prawna: Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. DzU nr 121, poz 1264.
   Ja osobiscie od razu w październiku taki wniosek złożyłam, załączając ksero artukułu (poza powołaniem sie na podstawę prawną). Odpowiedź dostałam za półtora roku w formie Decyzji o przeliczeniu kapitału poczatkowego na dzień 01.01.1999 po rozpatrzeniu wniosku z dnia...). Zyskałam te 3 lata, przeliczono je jako 1,3% - było to w moim przypadku ponad 1100 zł. Ta nowa kwota pojawiła się już w trzeciej decyzji jako podstawa do waloryzacji kapitału
   Obyło się bez sądu.
   Podkreslam, urlop wychowaczy to nie np. 3 lata pracy, ale tylko przy przeliczaniu kapitału początkowego okres uwzględniany ze wskaźnikiem 1,3%
   DL

   Usuń
  3. Jeżeli mam zaliczony urlop jako okres składkowy ale przeliczony wsk. 0,7%to czy mogę przeliczyć kapitał /liczony był w 2007r/

   Usuń
  4. Do DL , mam serdeczną prośbę o :
   1. zamieszczenie treści wniosku do ZUS oraz
   2. zamieszczenie ksera tego art. nie mogę go znaleść (szukałam w intrnecie), z pewnością skorzystałyby też inne osoby
   Kapitał mam naliczony w 2005 roku i bezpłatne(mąż zarabiał trochę więcej) urlopy wych.mam liczone po 0,7; już dwa razy składałam wnioski w tej sprawie, ale ZUS odmówił mi ponownego ustalenia kapitału, podejrzewam, że żle te wnioski uzasadniałam, dlatego proszę o wzór. Maria Z.

   Usuń
  5. Zamieszczę w poniedziałek, t. 10 lutego br, gdyz teraz jestem poza domem, gdzie trzymam akta zusowskie
   DL

   Usuń
  6. Witam, ja złożyłam w 2006 r. taki wniosek:

   Imię i nazwisko miejscowość, data
   adres

   Zakład Ubezpieczeń Społecznych
   Oddział w .........................
   adres

   dotyczy sprawy: ................................


   Zwracam się z prośbą o ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem okresu urlopu/urlopów wychowawczego/wychowawczych, bez ograniczania do 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

   podpis

   W terminie 1 miesiąca od daty złożenia wniosku otrzymałam decyzję o ponownym ustaleniu kapitału początkowego.
   A.

   Usuń
  7. Czytam i czytam wpisy z godz. 16:06, 16:12 i 16:23 i nie bardzo rozumiem zaliczenie urlopu wychowawczego sprzed 1998 r. do okresu składkowego.

   W pierwotnej wersji do ustalenia kapitału początkowego okresy nieskładkowe podlegały ograniczeniu do 1/3 okresów składkowych, np.
   a) okres składkowy 17 lat 9 miesięcy, tj. 213 miesięcy,
   b) okresy nieskładkowe 9 lat 11 miesięcy, tj. 112 miesięcy,
   a po ograniczeniu do 1/3 wynoszą 5 lat 11 miesięcy,
   tj. 71 miesięcy, czyli:

   213 miesięcy składkowych x 1,3%
   71 miesięcy nieskładkowych x 0,7 %.

   W 2004 r. zostały zmienione przepisy w ten sposób, że okresy urlopów wychowawczych jako okresy nieskładkowe nie podlegają ograniczeniu do 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

   W podanym przykładzie wygląda to tak:
   a) okres składkowy 17 lat 9 miesięcy, tj. 213 miesięcy,
   b) okresy nieskładkowe 9 lat 11 miesięcy, tj. 112 miesięcy, ale już nie obowiązuje ograniczenie do 1/3, zatem do obliczeń należy przyjąć 8 lat 11 miesięcy, tj. 107 miesięcy, czyli:

   213 miesięcy składkowych x 1,3%
   107 miesięcy nieskładkowych x 0,7 %.

   Różnica w wyliczonym kapitale początkowym
   na dzień 1 stycznia 1999 r. wynosi 8723,66 zł.

   Zniesienie ograniczenia do 1/3 okresu nieskładkowego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem to, moim zdaniem, co innego, niż zaliczenie tego okresu jako składkowego, no ale może się mylę, też bym chętnie skorzystała z takiego dobrodziejstwa

   Usuń
  8. Wprawdzie płatny SMS-em, ale artykuł z "Poradnika Domowego" 10/2004 jest dostępny pod adresem:

   http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,4199291,20041001RP-TDO,Zmiany_w_sposobie_obliczania_kapitalu_poczatkowego,.html

   Usuń
  9. Ja w 2004 r. złożyłam taki wniosek, ale kapitał przeliczono mi dopiero po 1,5 roku:

   Znak sprawy: KPU.................................
   Nr decyzji: ….........................................

   Dot.: przeliczenia kapitału początkowego ….....(imię i nazwisko)

   Proszę uprzejmie o przeliczenie kapitału początkowego na podstawie Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz.U.121.1264, Dz.U.04.39.353), która z dniem 01 lipca 2004 r. wprowadza nowe zasady traktowania urlopu wychowawczego jako okresu składkowego.
   Okres trzyletniego urlopu wychowawczego od …....19... r. do ….....19... r. został wykazany w moim świadectwie pracy z ….................................., które zostało wcześniej przedstawione do ZUS wraz z innymi dokumentami niezbędnymi do ustalenia kapitału początkowego.

   W załączeniu:
   1. Kopia decyzji ZUS nr.…..o pierwszym ustaleniu kapitału początkowego na dzień 01.01.1999 r.
   2. Kopia artykułu z wypowiedzią pracownika ZUS (informacja o podstawie prawnej)
   …..............................
   /podpis/
   W artykule właśnie wyraźnie jest powiedziane tylko o tym zniesieniu ograniczenia okresu urlopu wych. do 1/3 okresów składkowych ale tu jednocześnie te 3 lata przeliczono mi po 1,3% a nie po 0,7%
   DL

   Usuń
  10. Ustawa z dn. 21.06 2013r, która weszła w życie z dniem 1.10.2013r -o korzystniejszym przeliczeniu kapitału początkowego- umożliwia korzystniejsze przeliczenie kapitału osobom , które pozostawały w ubezpieczeniu tylko przez część miesięcy w danym roku przyjętym do obliczenie kapitału początkowego- chodzi o kobiety, które przed 1.01.1999r korzystały z urlopów wychowawczych i w związku z tym przepracowały tylko
   część roku kalendarzowego. Ja wniosłam o takie przeliczenie.
   Pozdrawiam Sławka


   obliczenia stosunku wynagrodzenie uzyskanego w tym roku do przeciętnego wynagrodzenie przyjmowana jest

   Usuń
  11. Przepraszam coś mi się poknociło z ostatnim zdaniem
   Sławka

   Usuń
 24. Anonimowy 7luty 2014 Zona zmarla w 2012 roku byla w grupie zawieszonych Ustawa mowi ze osoba uprawniona sklada wniosek o wyplate niezralizowanego swiadczeia Czy maz jest w grupie uprawnionej Jakie mam szanse odzyskac Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wsystkim wyrazy współczucia z powodu utraty najbliższej osoby. Pańska żona była tylko w grupie zawieszonych. Prawo do emerytury zawieszonej nabyłaby dopiero na podstawie ustawy, która wejdzie w życie 19 lutego 2014.
   Zgodnie z prawem spadkowym dziedziczymy tylko to co posiadał spadkodawca.Gdyby Pańska żona niezrealizowała przysługującego jej świadczenia wówczas Pan, jako spadkobierca, mógłby złożyć, o te świadczenie, wniosek..

   Usuń
  2. Przypominam, że na blogu odezwał się syn zmarłej emerytki, który informował, że widzi szanse (i zamierza to zrobić) na wystąpienie z roszczeniami na drodze sądowej o zwrot zawieszonej emerytury w związku z rozpoczęciem przez mamę przed śmiercią sądowej procedury odwoławczej od odmownej decyzji ZUS w sprawie zwrotu emerytury.

   Usuń
  3. Na następcy prawni powinni wystąpić o zwrot zaległych świadczeń. Na mocy postanowień sądowych o stwierdzeniu nabycia spadku albo poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza weszli oni w prawa swoich bliskich.
   Spadkobiercy byłych właścicieli nieruchomości ziemskich utraconych w wyniku albo różnych przesiedleń np. w ramach akcji "Wisła', akcji "H-T" (Hrubieszów-Tomaszów w wyniku wymiany terytorium pomiędzy PRL a ZSRR w 1951 r.), mienia zabużańskiego czy przejętego w wyniku innych dekretów nacjonalizacyjnych mają prawo ubiegania o rekompensatę, dlaczego więc w tym przypadku spadkobiercy mieliby być potraktowani inaczej?
   Nawet jeżeli ZUS odmówiłby im wypłaty, to mogą się odwołać od takiej decyzji, a następnie skorzystać z drogi sądowej, aż do jej wyczerpania, gdyby były negatywne wyroki.
   To trochę potrwa w czasie, więc niewykluczone, że w tym czasie i w tej kwestii zmienią się przepisy na ich korzyść, jeżeli te obecne pozbawiają ich szansy dochodzenia zwrotu.

   Usuń
  4. Anonimowy8 lutego 2014 09:42
   Wszystko zależy o jaka kwotę będzie bój. Bo może okazać się ,że adwokat otrzyma honorarium większe niż zaległa emerytura.

   Usuń
  5. 11:21
   Poradzą sobie i bez adwokata.

   Usuń
 25. Piękne otwarcie Igrzysk w Soczi:) Trzeba przyznać , mają rozmach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem pod wrażeniem - pięknie się to wszystko oglądało - szkoda że tylko przed ekranem TV. :)

   Usuń
 26. Ale przecież nabyte prawo do emerytury i niezrealizowane na skutek błędnej interpretacji i naprawione ustawą rekompensacyjną to chyba jednak otwarta droga dla spadkobierców; może zmarła emerytka zdążyła jednak chociaż odwołać się do ZUS i spadkobierca może kontynuować dochodzenie roszczeń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawodawca zrobił to celowo. Zawiesili z urzędu, to z urzędu powinni oddać. Wniosek jednak trzeba złożyć osobiście po wejściu ustawy w życie.

   Usuń
 27. 21:38;
  Zdecydowanie chciałabym aby Pan,którego żona nie doczekała wejścia w życie ustawy rekompensacyjnej na mocy której nabyłaby prawo do zaległej emerytury nie mógł otrzymać tego co się jej należało.
  Pan może oczywiście spytać prawnika jakie prawo mu przysługuje.
  Art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z FUS reguluje tę kwestię.
  Zgodnie z ust. 1 tego artykułu spadkobiercy przysługują prawa w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wniosek w sprawie ustawy rekompensacyjnej z dnia 13 grudnia 2013r. będzie mogła złożyć tylko osobiście osoba, której emerytura została zawieszona 1 października 2011r. od 19 lutego 2014r., kiedy ta ustawa wejdzie w życie.

   Usuń
  2. Poprawka z 22:15 jest do komentarza z 22:11

   Usuń
  3. 22:25
   Każdy może składać wnioski gdzie chce i o co chce.
   Polecam wpis Anonimowy 8 lutego 2014 11:14

   Usuń
  4. Chodzi o skutek, jaki złożenie takiego wniosku przyniesie.

   Usuń
  5. 15:48
   Nawet jeżeli skutek w postaci negatywnej decyzji, to zawsze można się od niej odwołać, a w międzyczasie mogą wyjść nowe przepisy. Historia zna wiele takich przypadków.

   Ważne:
   1. złożyć wniosek w wyznaczonym terminie,
   2. w przypadku odpowiedzi w formie pisma stanowczo domagać się wydania decyzji, bo od decyzji można się odwołać, a od pisma nie, i właściwie to pismo kończyłoby sprawę

   Usuń
  6. uzupełnienie do 16:32

   do pkt 1.
   do wniosku należy dołączyć oryginały dokumentów potwierdzających prawa do spadku, jeżeli kopie to muszą być potwierdzone za zgodność z oryginałem, bo w przeciwnym razie nie będą traktowane jako wiarygodne dokumenty

   Usuń
 28. ma być w 3 linijce: "mógł otrzymać to co się jej należało"

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja bym nie odpuszczała na miejscu męża emerytki. Wzięłabym dobrego adwokata i niechby on rozebrał tę sprawę na czynniki pierwsze. To nie z winy tej Pani powstało to zamieszanie z emeryturami, te przeciągające się sprawy w sądach , w trybunale i w ZUS. Jeszcze bym oskarżyła państwo polskie, że ta cała szopka miała wpływ na stan zdrowia emerytki. Nie wolno tak postępować z ludzmi ,a tym bardziej starszymi, którzy nie mogą po przepracowaniu wielu lat pracy liczyć na uczciwe traktowanie i ochronę. Każdy przepis jest do obejścia i po przeanalizowaniu przez sąd tego indywidualnego przypadku i całej tej batalii, którą z pewnością musiała stoczyć małżonka . Życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 30. Wszystko zależy o jaka kwotę będzie bój. Bo może okazać się ,że adwokat otrzyma honorarium większe niż zaległa emerytura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można sie umówic na temat procentów od wygranej.A

   Usuń
  2. porady blogowe wystarczą! Wniosek należy złożyć, jeśli ZUS wyda decyzję , będzie też pouczenie co zrobić w razie odmowy.

   Usuń
  3. Do Pana, któremu zmarła żona.... nie ma w ustawie zapisu, że wniosek ma emeryt złozyć osobiście, tylko : "Art. 7. 1. Wypłata zawieszonej emerytury następuje na wniosek emeryta.
   2. Emeryt, o którym mowa w art. 5, do wniosku o wypłatę zawieszonej emerytury jest obowiązany dołączyć zaświadczenie
   o wysokości przychodów, o których mowa w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
   3. Wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury składa się do organu rentowego....

   Pan, jako spadkobierca emeryta jest jak najbardziej osobą uprawniona i zainteresowaną wypłatą nabytego a zawieszonego świadczenia po wejsciu w zycie tej ustawy. Proponuję tylko dodatkowo sprawdzić, czy żona miała jakieś zaświadczeni o przychodach (w rozbiciu na miesiące za 2011 i 2012 r, a jak nie to wystapic do z-du pracy o takie ząświadczenia)

   Usuń
 31. Wprawdzie nie należę do grupy "zawieszonych emerytur", ale jestem zainteresowany inicjatywą utworzenia STOWARZYSZENIA. Jestem jednym z emerytów "zwaloryzowanych kwotowo" w 2012 roku. Sprawa była głośna, z uwagi na fakt zaskarżenia ustawy zmieniającej metodę waloryzacji w Trybunale Konstytucyjnym. Ostatecznie, TK orzekł zgodność tej ustawy z Konstytucją, ale sama sprawa wywołała ogromne wzburzenie wśród braci emerytalnej. "Zwaloryzowani Kwotowo" wymieniali swoje poglądy i próbowali zorganizować się w proteście na różnych forach internetowych. Szczególnie aktywne było (i pozostaje nadal) forum pod tym linkiem
  http://www.gazetaprawna.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=51882&start=4530

  Zbulwersowani niesprawiedliwą "waloryzacją" emeryci podejmują próby zorganizowania się w jakiejś emeryckiej strukturze, by móc w przyszłości wypowiadać sie jednym głosem i podejmować działania w ramach jakiejś reprezentatywnej organizacji. W związku z tym mam pytania: czy nie byłoby celowym połączenie wysiłków i podjecie próby zorganizowania silnej organizacji emerytów, mającej za cel obronę interesów WSZYSTKICH emerytów? Czy "zwaloryzowani kwotowo" mogliby zgłaszać swój akces do Państwa inicjatywy ? Czy mogliby (po spełnieniu warunków formalnych) wziąć udział w planowanym zlocie w Augustowie? Pytania te zadaje w imieniu własnym ale też jestem przekonany, że wielu z grupy "zwaloryzowanych kwotowo" chętnie przystąpiłoby do Stowarzyszenia. Wobec niesprawiedliwości waloryzacji kwotowej i - co gorsza - niewydarzonych pomysłów Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych co do dalszych modyfikacji mechanizmu waloryzacji w kolejnych latach, sprawa naszej aktywności w obronie przysługujących świadczeń staje się nadzwyczaj aktualna. Nie będę uzasadniał sprzeciwu wobec niesprawiedliwosci "waloryzacji" kwotowej, bo ta kwestia jest szczegółowo opisana w dyskusji na forum, pod podanym wyżej linkiem.
  Łącze wyrazy szacunku i pozdrawiam !

  Zwaloryzowany kwotowo


  OdpowiedzUsuń