19 lutego 2014

Radomski emeryt wygrał z ZUS! Dziś ustawa weszła w życie, koszty ogromne!


 Artykuł ze strony Radom 24

19 lutego 2014 r. to ważna data dla wielu emerytów. Dziś wchodzi w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Walkę o przeforsowanie tej ustawy stoczył, przy wsparciu sporej grupy osób, emeryt Marian Strudziński, do niedawna pracownik radomskiego magistratu. 
Zaległości będą wypłacane wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej. ZUS nie planuje wysyłać osobom uprawnionym żadnych dodatkowych informacji o prawie do takiej wypłaty. Tak wynika z sondy przeprowadzonej w oddziałach zakładu – poinformowała „Gazeta Prawna”
Gazeta zauważa, że eksperci wskazują, iż w ustawie umożliwiającej wypłatę nie ma żadnego terminu określającego, do kiedy można składać wnioski o wypłatę. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone do ustawy ze względów podatkowych, ale może się okazać ratunkiem dla tych emerytów, którzy o przekazaniu zaległości dowiedzą się np. za rok.
Marian Strudziński powiedział naszemu portalowi: - Cieszę się, że udało się wygrać. Z drugiej strony pierwsza ustawa okazała się niezgodna z konstytucją, do czego prawnicy rządowi i sejmowi nie powinni dopuścić. Furtkę otworzył nam dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Gdyby było inaczej, zwrócilibyśmy się o pomoc do Trybunału Europejskiego.
Zdaniem naszego rozmówcy wyrok ma znaczenie dla przyszlych pokoleń, "ponieważ w przyszłości rząd może się bać wprowadzać do obiegu ustawy niezgodne z konstytucją".
- Swoją drogą źle się stało, że argumenty prawne nie znalazły uznania i emeryci musieli walczyć o swoje prawa w sądach - uważa Marian Strudziński i dodaje: - Przy okazji chciałbym podziękować radomskim senatorom Stanisławowi Karczewskiemu i Wojciechowi Skurkiewiczowi za niebagatelną pomoc w tej sprawie - mocno zaangażowali się w sprawy emerytów.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grę może wchodzić kwota wypłat sięgająca nawet blisko 2 mld złotych! Rząd szacuje wydatki natomiast na 900 mln zł.


176 komentarzy:

 1. [...]"Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w grę może wchodzić kwota wypłat sięgająca nawet blisko 2 mld złotych! Rząd szacuje wydatki natomiast na 900 mln zł."

  Jakim cudem w grę wchodzi 2 mld złotych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny cud Tuska ...

   Usuń
  2. koszty niekonstytucyjnej ustawy to nie tylko zwrot zawieszonych świadczeń i odsetek - to również koszty tysięcy spraw sądowych w większości międzyinstacyjnych, reklam medialnych niejakiej Fedak itd itp . Tak to niejaka Fedak zasypała dziurę budżetową, a obecnie jako doradca centrali ZUS nadal twierdzi że cyt. " wtedy była konieczność oszczędzania" No to pytam czysto retorycznie: a był kiedyś czas że nie było takiej konieczności ? Fedak z Buciorem obecnie przewodniczącym (mała litera świadomie) - jak ktoś na blogu napisał to "iście diabelski zusowski duet, włączony do pomysłu Kamysza zabawy w Janosika .
   Stąd mój apel do Zlotowiczów - załóżcie Stowarzyszenie !

   Usuń
 2. Ale dlaczego nikt NIE został ukarany za ustawę bubel. Przecież to nie przez nas emerytów jest taka dziura w budżecie. Powinni nam jeszcze zrekompensować za utracone zdrowie.Na pewno dużo osób tak jak ja popadło w dużą nerwicę i przez co dostałam nadciśnienie tętnicze. Brak słów.

  Chcę bardzo serdecznie podziękować za wszystko Marianowi oraz wszystkim którzy walczyli o sprawiedliwość dla nas.
  Dziękuje bardzo i pozdrawiam.
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre komentarze spod artykułu:
   ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
   gołąb 2014-02-19 17:55:00 Ustronie z tobą!!!marian na posła!

   Buehehehehehe 2014-02-19 17:38:00
   Emeryt ograł rząd! To sie nadaje na czołowki prasy centralnej!\. I do dzienników TV

   Z Kozienic 2014-02-19 17:32:00
   Trzymaliśmy kciuki za Pana!!!!!! :-)

   Kryształ nie z Radomia 2014-02-19 17:20:00
   Brawa Panie Marianie!!

   Usuń
 3. Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.
  W poprzednich wpisach czytałam o urlopach wychowawczych / lata składkowe 1,3% a nie 0,7%/. Bardzo proszę o wyjaśnienie. Emeryturę wcześniejszą mam naliczoną 05.2009r., okres nieskładkowy 8 lat i 6 m-cy /w tym. sprawowana opieka nad dziećmi - urlop wychowawczy 3 lata i 5 m-cy w latach 1977, 1981 i 1982/. Kapitał początkowy mam wyliczony z 10 kolejnych lat tj. 1995-2004. Czy przy liczeniu emerytury wcześniejszej okres nieskładkowy powinien być pomniejszony o urlop wychowawczy tj, 8 lat i 6 m-cy minus 3 lata i 5 m-cy = 5 lat i 1 m-c. natomiast okres składkowy powiększony o te lata?
  Mam również naliczoną emeryturę powszechną na dzień 30.12.2012r gdzie również do ustalenia wartości kapitału początkowego na dzień 01.01.1999r przyjęto okres nieskładkowy 0,7% łącznie z urlopem wychowawczym.
  Pytałam w ZUS, Pani powiedziała, że urlop wychowawczy w każdej z tych moich decyzji został przyjęty prawidłowo, ponieważ jest okresem nieskładkowym. Bardzo proszę o informację, czy rzeczywiście jest to poprawne, man wątpliwości ponieważ czytałam we wcześniejszych wpisach na blogu, że urlop wychowawczy jest okresem składkowym. Bardzo , bardzo proszę o analizę mojej sytuacji. Z góry wielkie dzięki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O traktowanie urlopów jako okresy składkowe panie emerytki dopiero występują z procesami sądowymi (chyba pani Ula05), nie wiem jakie ma rozstrzygnięcie.

   Usuń
  2. Tak, jest prawdą, że moja sprawa w kwestii zaliczenia, przez ZUS, urlopów wychowawczych jako okresów ze wskaźnikiem 1.3 a nie 0.7 jest w sądzie.

   Odwołanie do sądu wniosłam w sytuacji gdy ZUS przez bardzo długi okres nie chciał mi wydać decyzji w sprawie.

   Zarówno przepisy kodeksu postępowania cywilnego jak i przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dopuszczają możliwość złożenia odwołania w zaistniałej sytuacji.
   Sąd sprawę odrzucił a jako podstawę odrzucenia podał brak numeru i daty decyzji wydanej przez ZUS, której nota bene nie było.
   Dodatkowo wniosłam o zawieszenie postępowania, na pewien okres, ze względu na uwarunkowania osobiste i postępowanie zostało przeprowadzone właśnie w tym okresie.

   Powyższe było podstawą do złożenia tego samego odwołania po raz kolejny.
   Mam jednak odczucie, że rezultaty mogą być wymierne dopiero przy zorganizowanym ataku na ZUS a następnie na sądy. Indywidualne poczynania mogą być traktowane tak jak sprawa zawieszonych emerytur.

   pozdrawiam wszystkich, których ten problem dotyczy
   Ula05


   Usuń
  3. Czy to było "odwołanie", czy "skarga na bezczynność organu rentowego" i sąd taką skargę odrzucił?
   To drugie to też wniesione pod nazwą ODWOŁANIE?
   Dziwne rozstrzygnięcie sądu, a może należało to zaskarżyć do SA.

   Usuń
  4. 21:42
   Według obowiązującej wykładni przepisów urlopy wychowawcze są okresami nieskładkowymi (po 0,7%).
   W obecnie obowiązującym stanie prawnym przy wyliczaniu emerytury wcześniejszej ilość okresów nieskładkowych podlega ograniczeniu do 1/3 udowodnionych okresów składkowych, np.:
   okresy składkowe 21 lat
   okresy nieskładkowe 10 lat
   1/3 okresu składkowego = 7 lat, zatem do emerytury może być uwzględnionych tylko 7 lat nieskładkowych:
   21 lat x 1,3%
   7 lat x 0,7 %.

   Powyższa zasada ograniczania do 1/3 nie ma zastosowania jedynie przy obliczaniu kapitału początkowego w odniesieniu do okresów nieskładkowych z tytułu urlopów wychowawczych (3 lata na jedno dziecko), np.
   okresy składkowe 21 lat
   okresy nieskładkowe 10 lat
   ograniczenie do 1/3 nie obowiązuje (zmiana od 2004 r.), zatem do kapitału początkowego zostanie uwzględnionych 10 lat (7 +3):
   21 lat x 1,3%
   10 lat x 0,7 %.

   W świetle powyższego odpowiedź na Twoje pytanie: „Czy przy liczeniu emerytury wcześniejszej okres nieskładkowy powinien być pomniejszony o urlop wychowawczy tj, 8 lat i 6 m-cy minus 3 lata i 5 m-cy = 5 lat i 1 m-c. natomiast okres składkowy powiększony o te lata?” brzmi NIE.
   Z Twojej wypowiedzi wynika, że kapitał masz wyliczony prawidłowo, bez ograniczania do 1/3.
   Wiele osób uważa, że urlopy wychowawcze sprzed 1998 roku powinny być traktowane jako okresy składkowe (po 1,3%) i na tę okoliczność przytacza wiele argumentów. Jednak to narazie pozostaje w sferze życzeń.
   A.

   Usuń
  5. Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Po co się tak nieoficjalnie dowiadywać , wystarczy zapytać normalnie. Trzeba występować z wnioskami do ZUS jak najszybciej , bo jak zaczną w takim tempie rosnąć kwoty potrzebne na zaspokojenie roszczeń emerytów ,to tych pieniędzy z OFE przeksięgowanych na konto ZUS może nie wystarczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do anonimowy 22:01
   jeśli to jest odpowiedź kierowana do mnie zapytanie z godz 21:42 to napisałam, iż pytałam w ZUS oraz co się dowiedziałam. Przyznam szczerze,że nie takiej odpowiedzi oczekiwałam, jeśli nie umiesz mi pomóc to nie odpowiadaj. sorry.
   Bardzo proszę kompetentne i życzliwe osoby o wyjaśnienie moich wątpliwości z godz.21:42 Dzięki. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Na stronie głównej ZUS w informacji o wypłacie zawieszonych emerytur jest zdanie na temat załącznika o przychodach z 2011 i 2012 roku, że emeryt składa je, jeśli wcześniej nie zostały złożone. A przecież nasi pracodawcy takie zaświadczenia przekazali do ZUS, bo te lata mamy już dawno rozliczone. ZUS przysłał nam przecież decyzje, że emerytury wcześniejsze w tych latach zostały nam wypłacone w prawidłowej wysokości. Ja składam więc jutro wniosek do ZUS i załączę tylko wyrok SA o ddaleniu apelacji. Zobaczymy. Napiszę, czego się jutro dowiem. Pozdrawia, Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tak zrobiłam
   Pozdrawiam
   Barbara

   Usuń
  2. Dziś byłam w ZUS-ie i złozyłam załącznik z dochodami za 2011 i 2012. ZUS rozliczył 9 mc 2011, pozostały 3 mc zawieszenia do rozliczenia. podobnie 2012, ZUS rozliczył 22.11-31.12. pozostały pozostałe miesiące. I dlatego składa się te załączniki.
   Pozdrawiam.
   Ewa

   Usuń
 6. Ale tłumy na blogu ! wygranych. i kropka koniec.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanie, jaki jest termin realizacji wyroku sądu przez ZUS? Sprawę o zaległe wygrałam a akta od 3 tygodni są w ZUS.Myślę, że już wniosku o wypłatę zgodnie z ustawą nie muszę składać.Bardzo proszę o odpowiedż ponieważ nie chcę czegoś przeoczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wyrok sądu obejmuje zaległe wraz z odsetkami to żadnego wniosku nie musisz składać-ZUS ma wykonać wyrok. Jeśli jednak wyrok nie obejmuje odsetek to wniosek o nie należy zgłosić i to jak najszybciej.

   Usuń
 8. 01:14
  Ja po wygraniu w sądzie dostałam zwrot zaległych w terminie 1 miesiąca od zwrotu akt do ZUS. Wniosku o zwrot nie składałam, bo ZUS po prostu musiał wykonać wyrok poprzez wypłatę.

  OdpowiedzUsuń
 9. MARIAN, jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI.
  Pozdrawia Cię Wrocław
  i okolice.
  Do zobaczenia na zlocie.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę o podpowiedź,czy do SO należy dołączyć ksero wyroku z SA,gdzie oddalono sprawę odsetek do ponownego rozpatrzenia w SO( dot. wydania postanowienia o umorzeniu)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem w takiej samej sytuacji. Z informacji jakie uzyskałam w "moim" sądzie. Do wniosku o wycofanie odwołania nie nalezy niczego dołączać. Natomiast nalezy powołać się na sygnaturę akt. Jeżeli sprawa wróciła do SO będzie miała nadana nowa sygnaturę. Jeżeli akta z SA jeszcze nie wróciły więc sygnatury nie ma. Ale nie jest to przeszkodą żeby wniosek złożyć, trzeba tylko podac obie poprzednie sygnatury /SO,SA/ żeby było wiadomo o co chodzi. Jeżeli akta już są w SO zawierają one wszystkie orzeczenia i z tymi orzeczeniami plus postanowienie o umorzeniu sprawy zostaną przekazane do ZUS. Trzeba zadzwonić do SO gdzie akta wróciły /jezeli już wróciły/ i zapytać o nadaną sygnaturę. Ja nie mam nawet wyroku z SA /o wyniku dowiedziałam się telefonicznie/, ale wniosek mi przyjeto. Jeżeli masz wyrok SA i załączysz ksero nic napewno się nie stanie zwłaszcza jeżeli Twoje akta jeszcze nie dotarły /jak moje - sprawa 10.02./ Mam nadzieję, że coś to moje pisanie pomoże. Pozdrawiam Magdalena.

   Usuń
  2. dziękuję Pani Magdaleno, już wysłałam sam wniosek o wycofanie,podałam tylko sygnaturę 1 sprawy w SO i sygnaturę z SA.Może to wystarczy

   Usuń
  3. Powinno wystarczyć. I jeszcze dodam, że ja jednocześnie złozyłam wniosek do ZUS o wypłatę. Załączyłam kopię wniosku o wycofanie odwołania. Podobno /tak wcześniej pisała Irena/ w takiej sytuacji już liczy się te 60 dni na wydanie decyzji. Czy tak jest napewno nie wiem, ale tak zrobiłam. Pozdrawiam Magdalena

   Usuń
  4. Ja nie dołączyłam kopii wniosku o wycofaniu odwołania,czy powinnam dosłać do ZUS.Dziękuję za informacje

   Usuń
  5. Kopia wniosku najlepiej z pieczatką o jej przyjęciu przez sąd bo to uwiarygadnia złożenie tegoż wniosku, bo jak wiadomo ZUS chce mieć na wszystko dokument. Ale nic się nie stało najwyżej troszkę przedłuży się czas oczekiwania na pieniądze tzn.o czas do dosłania postanowienia o umorzeniu. Nie wiem czy dobrze tłumaczę, ale ja rozmawiałam z komórką prawną w moim ZUS i tak mi powiedziano. Czy wszystkie ZUS-y tak będą postępować - nie wiem. Magdalena

   Usuń
  6. dziękuję

   Usuń
 11. Witam - dawno nie czytałam gazety zus, wczoraj będąc z misją złożenia wniosku w oczekiwaniu na moją kolej zerknęłam na stolik,a tam na stronie tytułowej

  http://www.zus.pl/files/ZUS%20dla%20Ciebie%20nr%2012_2013.pdf

  ( tak wygląda stosunek emerytów do ZUS ) ja osobiście mam mieszane uczucia. Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następna zasłużona do orderu?????

   http://wyborcza.biz/Emerytura/1,124711,15491648,Jak_ZUS_odbiera_i_oddaje__Tysiace_emerytow_dostanie.html

   Usuń
 12. Dziękuję wszystkim co się przyczynili do tego aby w miarę godnie żyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przesadzaj z tym patosem - "godnie żyć" .....
   Dostaniesz zwrot kilkunastu emerytur i już będziesz żyć godnie ???
   Co wg. ciebie znaczy "godne życie"??
   Tylko brak wypłaty tych kilkanastu emerytur przeszkadzało ci do tej pory -?
   Jestem wdową od 10 lat i w okresie wstrzymania wypłaty emerytury utrzymywałam się z pensji która nie jest wysoka - netto 1950 zł i jakoś dawałam radę i nie uważałam że żyję "niegodnie" - jestem zdrowa, pełna energii, ciekawa jeszcze życia i świata.
   A zwrócone zaległe emerytury mam zamiar przeznaczyć na podróże po Europie.:)
   A godność życia to nie tylko kasa - takie jest moje zdanie.

   Usuń
  2. 10:19 - masz zupełną rację.
   Niektórzy tutaj lekko przesadzają - nie róbcie się ofiarami.
   Im kto ma więcej to bardziej narzeka. Co za cecha charakteru - współczuję takim osobom, nigdy nie będą szczęśliwe i zadowolone z zycia którego zostało nam już chyba mniej niż do tej pory przeżyliśmy.
   A gdybyśmy nie mieli takiej szansy aby pracować i pobierać świadczenie to co tylko się powiesić??
   No pomyślcie logicznie - to do tych którzy zapominają o tym że jesteśmy szczęściarzami i powinniśmy się cieszyć !!!
   A gdybyśmy musieli odejść z pracy w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego wg. wcześniejszych przepisów i nie mogli dalej pracować?

   Usuń
  3. Ja po podsumowaniu wszystkich za i przeciw cieszę się, że po 3 przegranych sprawach sądowych otrzymam wreszcie to co mi się od początku należało. A takich odsetek nie dałby mi żaden bank; na giełdzie nie gram więc najprawdopodobniej tych pieniędzy wypłacanych na bieżąco już bym nie miała..

   Usuń
 13. Każdy się cieszy,jak umie, wyda je jak będzie chciał,przy tych pieniądzch wiele się nie zbuduje, Godnie dla emeryta, to w ten sposób,że w razie choroby będzie mógł sięgnąć do kieszeni i spokojnie zapłacić za wizytę u lekarza,czy za leki.A poza tym 1950,00 zł po opłaceniu świadczeń zostaje niewiele.Jeszcze jak się ma niepracującego męża,cz też dziecko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emeryt to brzmi dumnie20 lutego 2014 11:15

   Godnie to wielkie słowo. Niegodne było umożliwienie zwolnienia się na jeden dzień i zatrudnienia na nowo WYGODNYM, przy zawieszeniu w tym samym momencie NIEWYGODNYM. godnie,to gdy zapracowało się otrzymać sprawiedliwie.Nikt tu nie licytuje się swoim losem,ale pewnie nie brak tu osób samotnych,może z niepełnosprawnymi dziećmi i w dodatku schorowanych,zadłużonych, niewygodnych pracodawcy-droga wdowo...z duszą na ramieniu przy połowie Twojej pensji i to zadłużonej po kres wytrzymałości oczekujących na tez zwrot...
   DLATEGO DZIĘKUJĘ PANIE MARIANIE ZA WYTRWAŁĄ DZIELNĄ WALKĘ DO UPADŁEGO/STANOWISKA RZĄDU:-)))/

   Usuń
  2. 11:15
   Piękny i adekwatny do swojej postawy przyjąłeś pseudonim, również identyfikujący się z nazwą naszego bloga.
   Zgadzam się z wszystkim, co napisałeś, serdecznie pozdrawiam,
   Daniela

   Usuń
  3. Emeryt to brzmi dumnie21 lutego 2014 11:34

   Jest Kochana i Piękna fizycznie i duchowo Danielo trochę inaczej. Na blogu jestem od początku, ale wspieram duchowo, bo merytorycznie nie potrafię. Niekiedy pojawiały się moje wpisy ale podpisane anonim, na jednym z nich, w okolicy momentu kiedy żona Pana Krzysztofa przegrała apelację, czy coś koło tego okresu, już nie było czym się pocieszać, ktoś rzucił
   hasło, aby wygraną uczcić zjazdem, a mi przyszło do głowy aby się ubrać wtedy w koszulki z napisem EMERYT TO BRZMI DUMNIE.zyzka to podchwyciła i tak powstało hasło bloga.do dnia podpisania ustawy przez Prezydenta moje wpisy były nadal podpisane anonim,teraz podpisuję tak,jak się czuję, również dzięki Tobie:dumnie.lecz walkę niejedno z nas okupiło /również ja/ bardzo ciężką chorobą. od grudnia moje leczenie wraz z operacją styczniową 2013 wyniosło 300tys. złotych a to dopiero początek.komu ten stres się opłacił?wierzę,że moja niespodzianka- bo czy będę na wymarzonym zjeździe nie wiem,więc się nie zapisuję- się uda.gorąco pozdrawiam i wspieram w ten słoneczny poranek radości dobrych i szlachetnych ludzi.

   Usuń
  4. Drogi "Emerycie, to brzmi dumnie"!
   Jestem wzruszona Twoimi pięknymi słowami.
   Życzę Ci powrotu do zdrowia. Bardzo bym chciała
   się czegoś więcej o Tobie dowiedzieć, np. gdzie
   mieszkasz? Może za pośrednictwem Adminki?
   Pozdrawiam Cię najserdeczniej, Daniela

   Usuń
 14. Wszystkim serdeczne dzięki za to co zrobili w tej sprawie !!!
  Mam niestety pytanie , czy do wniosku ( pisze w imieniu żony ) do ZUS-u trzeba dołączyć wyrok SO , negatywny i postanowienie SA o zawieszeniu postępowania czy wystarczy napisać we wniosku że zadne postępowanie nie toczy się w tej sprawie.
  Bardzo proszę jeszcze raz o pomoc.
  Pozdrawiam wszystkich "odwieszonych"
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do ZUS-u należy złożyć pismo o wypłatę zawieszonej emerytury, odsetki i waloryzację. I załączyć ksero pisma o wycofanie sprawy złożonego w SO lub SA.
   ZUS posiada wyroki sądów.

   Usuń
 15. Zbliżają sie wybory do europarlamentu.Pamiętajcie o naszych "zasłużonych" dla sprawy-p.Fedak twórca zawieszenia emerytur i p.Kłopotek obrońca ustawy p.Fedak w Trybunale Konstytucyjnym

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam Pani Ireno,przeczytałam na blogu,pisze Pani Magdalena,że do wniosku o wypłatę zaległych należy dołączyć kopię pisma o wycofaniu sprawy z SO,dobrze że ktoś zadał takie pytanie,dotyczy to również mnie,ponieważ nie dołączyłam tej kopii,czy teraz mogę to zrobić w ślad za wysłanym wnioskiem o wypłatę dołączyć tą kopię,a może to nic nie da,bo to nie umorzenie,tylko zwykła informacja,proszę o odpowiedź Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz dołączyć, na pewno nie zaszkodzi.

   Usuń
  2. Tak .Należy dołączyć kopię pisma o wycofaniu sprawy z sądu

   Usuń
  3. Czytałam to i jeszcze inne wypowiedzi na ten temat. I myslę, ze jest to logiczne chociaż bez pieczątki wpływu do sądu chyba niewiele da. Bo samo napisanie wniosku nie równa się z jego złożeniem w sądzie. A napewno napisała Pani w jakim "punkcie" jest Pani sprawa? Ale to jest moje zdanie. Kilka postów wcześniej był wpis, że przy składaniu wniosku w ZUS o wypłatę Pani miała taki załacznik z datą wpływu do sądu i została poinformowana, że od tego dnia liczy się 60 dni. A przecież to był tylko wniosek, fakt z potwierdzeniem wpływu do sądu. Ja jadę jutro do Sądu, złoże wniosek i dopiero wniosek do ZUS z tym załacznikiem. Osobiście to zrobię. Jestem emerytką mam czas. Przy okazji o wszystko zapytam i dam znać jak to jest w naszym ZUS. Jeżeli okaże się,że trzeba czekać na postanowienie o umorzeniu i dopiero zaczną załatwiać sprawę to trudno. Irena

   Usuń
  4. Zdrowe podejście do sprawy.
   I tak powinno się podchodzić to tych naszych spraw.
   Bez pośpiechu i rozsądnie.
   Pozdrawiam .A.S.

   Usuń
 17. Szum medialny w naszej sprawie jest przerażający, atmosfera w pracy zrobi się nieprzyjemna, czuję za plecami szepty, złowrogie spojrzenia. Myślę, że nie jestem przewrażliwiona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmuj się. Na pewno ci zazdroszczą , ale taka jest już nasza natura polaka.
   Szkoda tylko,że takiego szumu medialnego nie było jak zawieszali emerytury . Wtedy to u mnie w pracy to się po cichu nawet cieszyli ,że teraz to i ja będę miała tak samo żle jak oni.

   Usuń
  2. Samo życie!

   Usuń
 18. wystarczy postanowienie z SA o umorzeniu sprawy na skutek cofnięcia apelacji. Właśnie wróciłam z ZUS-u i wystarczy tylko przedłożyć postanowienie. odpowiedz dla p. Andrzeja

  OdpowiedzUsuń
 19. ale na postanowienie też należy poczekać

  OdpowiedzUsuń
 20. Pani Izo,
  Rocznik '53 ma prośbę o nową zakładkę: nr 7.
  Byłoby idealnie, gdyby zechciała Pani umieścić na początku tej zakładki aktualny link do Petycji Rocznika '53 do Senatu.
  Dziękujemy i pozdrawiamy. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam pytanie do tych co otrzymali już odsetki, czy rzeczywiście liczone są od kwoty brutto?
  T.D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kwoty brutto jednak jeżeli otrzymywałaś emeryturę pomniejszoną to oczywiście od kwoty brutto po pomniejszeniu.
   Na twojej decyzji z ZUS ta kwota pomniejszona jest podana.

   Usuń
 22. KOCHANI WYGRANI zróbcie dobry uczynek i wyślijcie PETYCJĘ (może wysłać ją każdy), a znajdziecie ją w zakładce Rocznik 1953 6 - Jot, 23 stycznia 2014 godz, 10:30.
  Bardzo prosimy o poparcie, Maria 53.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Petycja Rocznika '53 do Senatu jest dostępna pod tym linkiem:

   http://przeklej.org/file/a3Agco/Petycja.pdf

   Według instrukcji Jot, po naciśnięciu powyższego linku trzeba odczekać 45 sek. (zob. czas z prawej strony), następnie wpisać kod z obrazka i nacisnąć "pobierz".

   Usuń
 23. 11.02.złożyłam do SO pismo o umorzenie postępowania,13.02.-umorzono,dziś dostałam powiadomienie z SO,złożyłam podanie do ZUS-po uprawomocnieniu się umorzenia (14 dni) pieniążki chyba będą;najpóżniej do 60 dni...-

  OdpowiedzUsuń
 24. Złożyłam dzisiaj w ZUS Kraków o wypłatę zaległych.Pani nie żądała żadnych pism.Sprawdziła tylko numer emerytury i pesel.Rano dzwoniłam do SA w sprawie odwołania apelacji.Powiedziano mi, że akta są przygotowywane do zwrotu do ZUS wraz z postanowieniem o umorzeniu.Może więc nie potrzeba żadnych dodatkowych papierków bo wszystko jest w aktach. Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam identyczną informację.

   Usuń
  2. Halinko!
   Cieszę się z dobrych wiadomości.
   Pozdrawiam Marysia z Krakowa

   Usuń
  3. Halinko, nie składałaś zaświadczeń o zarobkach w rozbiciu na m-ce za okres zawieszenia emerytury ?
   No chyba że wcześniej skończyłaś 60 lat / czyli w 2011 r/.
   Rozszerz swój wpis o taką informację bo niektórzy mogą opacznie zrozumieć twój wpis i będą rozczarowani.
   Zgodnie z moją informacją osoby które w okresie zawieszenia nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego muszą dołączyć zaświadczenia o zarobkach za okres X- XII 2011 r oraz za okres I-XII 2012 r.
   Informacja również z ZUS Kraków ......
   Krakuska.

   Usuń
  4. Anonimowy20 lutego 2014 16:47
   Ja jestem z kwietnia 1951 ,więc w momencie zawieszenia miałam skończone 60lat.Nie pracuję już od września 2012.Jestem już na emeryturze powszechnej. Pozdrowienia z Krakowa Halina

   Usuń
  5. Halinko, to masz szczęście :) nie musisz składać dodatkowo żadnych "świstków".
   Pozdrawiam Krakuska.

   Usuń
 25. DZIEŃ DOBRY CZY PO ZŁOŻENIU WNIOSKU 19 LUTEGO O WYPŁATĘ ZAWIESZONEJ EMERYTURY, W JAKIM CZASIE ZUS WYCOFA SWOJA APELACJE Z SĄDU I JAK BĘDZIE PRZEBIEGAŁ TEN PROCES . PROSZĘ O SZYBKĄ I KONKRETNĄ ODPOWIEDŹ DZIĘKUJE Poniżej odpowiedź konsultanta COT: Dzień dobry Odpowiadając na powyższe pytanie uprzejmie wyjaśniam, że · Sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postępowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy. · Sprawy, w których emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS, odmawiającej wypłaty emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd - wskutek cofnięcia przez emeryta odwołania - postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania. Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni. Jeżeli dla wydania decyzji zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, 60 dni liczy się od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta. Dziękuje za kontakt z nami . Pozostajemy do Pani dyspozycji . Pozdrawiam Konsultant COT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się dowiedziałaś. ;)
   Konsultant COT przepisał dosłownie fragmenty komunikatu ze strony internetowej ZUS z dnia 10 lutego 2014. ;)))

   Usuń
  2. To zobaczym jak sie bedziesz smial jak bedziesz czekal na sprawe w sadzie apelacyjnym . I wtedy dopiero zus ci wyplaci

   Usuń
  3. 19:13
   Też jestem z tych co wygrali w SO a ZUS złożył apelację.
   Zdaję sobie sprawę z tego że na pewno będę dłużej czekała na swoją "dolę" .
   Złożę wniosek i następny ruch ma wykonać ZUS. Nie jestem naiwna i zdaję sobie sprawę że ZUS zaraz na drugi dzień od momentu złożenia przez mnie wniosku nie skieruje wniosku do sądu o wycofanie apelacji - daję im sama "od siebie" 30 dni :). Po wycofaniu apelacji myślę że ZUS "załatwi mnie" w ciągu następnych 60 dni.
   Nie jestem ćwierćmózgiem i dlatego nastawiam się na przynajmniej 90 dni wyczekiwania na "moje" pieniądze.
   Tak sobie to przemyślałam i dlatego będę mocno i mile zaskoczona jak dostanę zwrot wcześniej ha,ha,ha.
   Aha, jeszcze nie napisałam wniosku - zrobię to dopiero w weekend a w poniedziałek złożę wniosek w ZUS.
   I po co się denerwować - pieniądze mi nie uciekną już teraz - najwyżej będę je miala dłużej :)
   A jeżeli chodzi o śmiech - lubię się śmiać a od kiedy ustawa weszła w życie to śmieję się ze szczęścia całymi dniami.
   Smieję się że wreszcie i do mnie uśmiechnęło się szczęśćie.
   Czekałam na to ponad 2 lata - poczekam jeszcze 3 miesiące.:)

   Usuń
  4. 19:31,
   jak miło się czyta Twój wpis. Trzymam kciuki, żeby ZUS zrobił Ci niespodziankę i uwinął się wcześniej.
   :)

   Usuń
  5. Ja tylko napisałam co mi ZUS odpowiedzial . Bo jak do nich zadzwonilam to Pani z centrali pow. mi ze beda czekac az sprawa w SA sie odbedzie a moja sprawa jest wyznaczona na pazdziernik . Wiec wysłałam im e-mail i dostałam tak odpowiedz. Rozmawiaĺłam też z prawnikiem i pow. Ze ZUS moze to przeciagac . A kasa mi potrzebna teraz bardzo wiec dlatego mnie to irytuje ale Ciebie smieszy pozdrawiam

   Usuń
 26. wygrana w S.O. przegrana w ubiegłym tygodniu w S.A. apelację wniusł ZUS czy muszę wnieść o kasację wyroku jestem niezorientowana

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 13:58
   Złóż wniosek w ZUS o wypłatę zaległych świadczeń.
   A śmiech innych przyjmij z uśmiechem.

   Usuń
 27. Witam wszystkich. Moja mama miała dziś sprawę w SO i otrzymała odpowiedź negatywną, czy też może składać wniosek do ZUSu o wypłatę emerytury?

  OdpowiedzUsuń
 28. Kochani nie bądżcie niektórzy tak strasznie poważni. Wystarczy przeczytać tekst ustawy, komunikat na stronie ZUS, artykuły w różnych gazetach , czy choćby poczytać bloga i wszystko będzie wiadome na temat wypłat zawieszonych emerytur.
  Nie ma żadnej palącej sytuacji aby się tak gorączkować , termin składania wniosków nie jest zakreślony, więc spokojnie wszyscy zdążą. A tak nawiasem mówiąc to niektóre pytania powalają swoją naiwnością. Blisko trzy lata borykamy się z zawieszonymi emeryturami , a niektórzy zachowują się jakby byli z pierwszej łapanki. To przygnębiające jak niska jest świadomość prawna w narodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emeryt to brzmi dumnie21 lutego 2014 12:08

   nie mogę się z Tobą zgodzić.sytuacja wielu osób skazuje je na dorywcze zdobywanie informacji.ten blog goi niejedną taką ranę przymusowego niedoinformowania,wobec zmasowanej akcji rządowej odwlekania w czasie, niejednolitych wyroków,sprzecznych informacji jak również arogancji i indolencji zus poprzez nieprzygotowanie sformalizowanego wniosku o zwrot zaległych.o tym kogo czas goni też chyba rokujesz pochopnie,oraz jak tam z finansami też.w sumie Twój wpis jest smutny,ponury,niewyrozumiały.może i ja Cię powalę naiwnością,ale wierzę,że te osoby,które do tej pory mężnie wytrwały te naiwne pytania nadal będą pomocne nam nie ze swej winy pijanym dzieciom we mgle

   Usuń
 29. Dzisiaj próbowałam dodzwonić się do eksperta ZUS w Gazecie Prawnej odnośnie zwrotu zaległych, ponieważ mam sprawę trudną - bez powodzenia. Wobec tego wysłałam e-mail w dostępnych godzinach. Oto odpowiedź: 'gazetaprawna.online@infor.pl' Temat: zawieszona emerytura Wysłano: 20 lutego 2014 11:15:15 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb
  została usunięta bez czytania o godzinie 20 lutego 2014 11:15:19 (UTC+01:00) Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb.
  Tak to działa! BK

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziś złożyłam wniosek do ZUS w Białymstoku o wypłatę zaległej emerytury i dołączyłam tylko wyrok SA oddalający moją apelację. Urzędniczka sprawdziła jedynie czy jest pesel i nr świadczenia, niczego więcej nie żądała i o nic więcej nie pytała. Myślę, że składać trzeba tylko tyle, ile określa ZUS na swojej stronie internetowej bo resztę "papierków" mają w aktach. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, dziekuję wszystkim, wszystkim, wszystkim zgromadzonym wokół tego bloga, bo każdy z nas miał swój wkład, większy lub całkiem malutki w ten ogromny sukces:))). Bądźmy cierpliwi aż do całkowitego finiszu, czyli do chwili wypłaty należnych pieniędzy, uśmiechnijmy się i bądźmy nawzajem życzliwi, okazujmy sobie szacunek, bo wszyscy na to zasługujemy :), Basia S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Osoby przyjmujące wnioski o wypłatę zaległych mają obowiązek przyjąć wszystkie wnioski (tylko sprawdzać nr, emerytury i pessel)., a osoby wydające decyzje sprawdzają czy są wszystkie wymagane dokumenty. Jeżeli czegoś jest brak do wysyłają informację o uzupełnieniu braków, ( co opóźnia termin wypłaty). Dlatego należy pamiętać o załączeniu zaświadczenia o dochodach (X-XII 2011 i 2012), oraz informację – najlepiej ksero o wycofaniu swojego pozwu z sądu.

   Usuń
  2. Przed złożeniem wniosku do ZUS zwróciłam sie do swego pracodawcy o wystawienie mi zaświadczenia o dochodach za 2011 i 2012 rok i uslyszalam, że takie wyliczenia w rozbiciu na miesiące zostaly już wczesniej przekazane do ZUS i po raz drugi mi nie wystawią, chyba że ZUS o coś wystąpi, czego im brakuje. Dlatego zlożyłam sam wniosek z załączonym wyrokiem SA i czekam. Nie wiem, kto tutaj ma rację, zobaczymy. Basia S.

   Usuń
  3. Ciekawe, że pracodawca sam wysyłał info do ZUS bez informowania Ciebie, chyba, że to ZUS sam wczesniej zażądał takiego zaświadczenia

   Usuń
  4. Za rok 2011 były tylko składane zaświadczenia do IX 2011 r - mam decyzję ZUS o rozliczeniu za 9 miesięcy.
   Po "odwieszeniu" w grudniu 2012 r składałam w styczniu 2013 r. zaświadczenie za cały rok 2012.
   Jeżeli tak macie to zakład powinien wydać zaświadczenie za X-XII 2011 r .
   No chyba że skończyłyście 60 lat przed zawieszeniem więc na podstawie peselu wiadomo że zaświadczenia o zarobkach nie są potrzebne bo nie miałyście pomniejszanego świadczenia.
   A o to chodzi w tych "papierkach" - jaką mają wypłacić emeryturę / w jakiej wysokości / w sytuacji jeżeli się było w tym okresie jeszcze " niepełnoletnią" emerytką. :-)
   Mylę się?

   Usuń
  5. Nie mylisz się.
   Takie decyzje o rozliczeniu za 9 miesięcy ma każdy, kogo to dotyczyło.
   Zakład pracy wyda zaświadczenie za taki okres, za jaki pracownik-emeryt zażąda. Zakład wyda za okres od 1 października do 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., czy do kiedy komu trzeba, tzn. włącznie do miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 60 lat.
   Nie ma znaczenia, że zaświadczenie obejmie cały okres, że nie będą to odrębne zaświadczenia za poszczególne lata.
   Na podstawie już posiadanego zaświadczenia za 9 miesięcy za 2011 r. i tego nowego ZUS ponownie rozliczy cały rok 2011 i kolejne okresy 2012 r., czy też cały rok 2012 r.

   Usuń
 31. Ja jestem z kwietnia 1951 ,więc w momencie zawieszenia miałam skończone 60lat.Nie pracuję już od września 2012.Jestem już na emeryturze powszechnej.Pozdrowienia z Krakowa Halina

  OdpowiedzUsuń
 32. Kochani! Jak kazda baba jestem ciekawska...Napiszczie mi ile moga wynosic moje odsetki gdy zwrot zaw. emerytury był w wys. 15.360.Pozdrawia Dorota z Rzeszowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. każdy miesiąc liczy się osobno
   http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-ustawowych,12.html

   Usuń
  2. Musiałabyś podać takie dane:
   1. wysokość emerytury brutto w poszczególnych miesiącach
   2. termin płatności emerytury - z decyzji o jej przyznaniu
   3. datę wypłaty zaległych.
   Sama kwota ogólna nie pozwala na wyliczenie odsetek, bo nie chodzi o odsetki od ogólnej kwoty, tylko za nieterminową wypłatę w kolejnych miesiącach, dla każdego miesiąca wylicza się osobno, a potem wszystkie te kwoty za poszczególne miesiące należy do siebie dodać

   Sama to policzysz przy pomocy kalkulatora z internetu

   http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-ustawowych,12.html

   data od kiedy - data po dniu płatności ustalonym w decyzji
   data do kiedy - 18 lutego 2014 r.
   kwota od której liczysz odsetki - brutto emerytury w danym miesiącu
   wysokość odsetek ustawowych 13 % (to wyjdzie samo)

   Usuń
  3. 17:39
   sprostowanie
   w Twoim przypadku data do kiedy - data wypłaty zaległych świadczeń

   Usuń
  4. Pomnóż sobie tę wartość przez ilość zawieszonych dni, (nie wiem w jakim dniu była Ci wypłacana emerytura) - podziel przez 365 i tę wartość pomnóż przez 0.13 (wysokość odsetek)
   Założyłam, ze emerytura była zawieszona przez 800dni więc odsetki wyszły mi 4376,55 zł.

   Usuń
  5. 17:42
   Chyba policzyłaś na skróty, na moje oko to nie będzie taka kwota, tylko niższa, może ok. 3000 zł.

   Usuń
  6. Na żadne skróty - zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Taka jest formuła i nie może być inaczej. Tylko ilość dni zawieszonych przyjęłam jako 800..

   Usuń
  7. Przy takiej kwocie i takich odsetkach za jeden rok powinno być 1996.8 zł.

   Usuń
  8. Ale nie wiadomo kiedy wypłcone były zaległości, może np. po 650 dniach

   Usuń
  9. 18:03
   za każdy miesiąc jest inna ilość dni

   Przykładowa symulacja odsetek (bez waloryzacji 71 z ł od marca 2012 r. - ale chodzi tu o pokazanie mechanizmu liczenia):

   emerytura w wys. 2500 zł brutto
   od 1.10.2011 r. do 15.02. 2014 r.
   termin płatności 5 dzień miesiąca
   w ww. okresie wysokość odsetek ustawowych 13 %

   obliczeń dokonano przy pomocy kalkulatora odsetek ustawowych ze strony:
   http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-ustawowych,12.html

   uwaga:
   15 lutego 2 014 r. wypada sobota,
   przelew bankowy może być:
   - albo w piątek 14 lutego 2014 r.
   - albo w poniedziałek 17 lutego 2014 r.,
   w związku z powyższym wyliczone kwoty ulegną nieznacznym zmianom

   październik 2011 r.
   06.10.2011 – 15.02.2014 864 dni 769,32 zł

   listopad 2011
   06.11.2011 – 15.02.2014 833 dni 741,71 zł

   grudzień 2011
   06.12.2011 – 15.02.2014 803 dni 715,00 zł

   styczeń 2012
   06.01.2012 – 15.02.2014 772 dni 687,40 zł


   luty 2012
   07.02.2012 – 15.02.2014
   (6 lutego niedziela) 740 dni 658,90 zł

   marzec 2012
   06.03.2012 – 15.02.2014 712 dni 633,97 zł

   kwiecień 2012
   06.04.2012 – 15.02.2014 681 dni 606,37 zł

   maj 2012
   06.05.2012 – 15.02.2014 651 dni 579,66 zł

   czerwiec 2012
   06.06.2012 – 15.02.2014 620 dni 552,05 zł

   lipiec 2012
   06.07.2012 – 15.02.2014 590 dni 525,34 zł

   sierpień 2012
   07.08.2012 – 15.02.2014
   (6 sierpnia niedziela) 558 dni 496,85 zł

   wrzesień 2012
   06.09.2012 – 15.02.201 528 dni 470,14 zł

   październik 2012
   06.10.2012 – 15.02.2014 498 dni 443,42 zł

   listopad 2012 – za 21 dni
   od kwoty 1749,93 zł
   06.11.2012 – 15.02.2014 467 dni 291,06 zł

   Razem 8171,19 zł

   Usuń
  10. Z Twoich obliczeń wynika, że odsetki ustawowe za 2 lata i ok. 3 miesiące wynoszą 53.2% kwoty czyli około 25 % w stosunku rocznym.

   Usuń
  11. Anon 17:42
   Tylko pozazdrościć talentu w liczeniu >)))))))))))))))))))))))

   Usuń
  12. 19:05;
   Par. 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.02.1999r.(Dz. U. z 1999r. Nr 12 poz. 104 z dnia 12.02. 1999r.) w sprawie szczegółowych zasad wypłacania odsetek za opóźnienie w ustalaniu lub wypłacie świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

   Usuń
  13. 19:04 i 19:05 kim jesteście? Chyba dyrektorami z awansu /byli tacy kiedyś/. Tak jasno przedstawionego sposobu liczenia odsetek nie widziałam. Czytać, czytać, czytać. Zacząć od elementarza.

   Usuń
  14. Kłopoty ze zrozumieniem?
   Napisano:"kwoty opóźnionego świadczenia", czyli każda miesięczna,liczona osobno wg.wzoru

   Usuń
  15. 19:05 przepraszam. Wybacz. Pozdrawiam 19:54. 19:04 podtrzymuję.

   Usuń
  16. paźdźiernik 2011 - termin płatności 6.XI 2011 , czyli liczyc należy od listopada 2011

   Usuń
  17. Coś mi sie wydaje , że za duzo tych odsetek ja liczyłam od większej kwoty i nwyszło mi mniej za ten okres

   Usuń
  18. Najpierw wejdz na stronę internetową na której jest kalkulator odsetek , poczytaj, pomyśl, wpisuj kwoty i wybieraj daty , zapisuj na kartce , podsumuj a potem dopiero zabieraj głos i...nie wypisuj bzdur.
   Schemat podany przez anonima z godz.18:26 jest prawidłowy - musisz go tylko "ogarnąć" swoim rozumkiem.
   TAK SIĘ LICZY ODSETKI URZĘDOWE!
   Anonim godz.18:26 podał nawet link do strony ale tobie nawet się nie chciało tam zerknąć - no ale będziesz dyskutować ...tak chyba masz ..
   W przykładzie tylko ta kwota brutto jest troszkę do pozazdroszczenia - sposób liczenia dobry!!
   Kalkulator.

   Usuń
  19. 20:52;
   Bardzo dobrze masz opanowany kalkulator obliczania odsetek ustawowych przysługujących z tytułu zaległości podatkowych i składkowych, który uwzględnia soboty i dni ustawowo wolne od pracy.
   Nie ma on nic wspólnego z obliczaniem odsetek należnych od organu z tytułu opóźnienia w wypłacie należnych świadczeń, których sposób obliczenia reguluje par. 3 rozporządzenia podanego w komentarzu z 19:41.
   Rozporządzenie radziłabym przeczytać, kartki do wyliczenia ustawowych odsetek będą zbędne i radziłabym "ogarnąć" swoim rozumkiem i już nigdy nie wypisywać "bzdur" i komentarzy do komentarzy własnych.

   Usuń
  20. Odsetki są dobrze policzone, tylko jedna zmiana powinno być 19.02.2014, a nie 15.02.2014

   Usuń
  21. 21:51
   Orzełku, to może ty zrobisz jakąś symulację i przedstawisz nam wszystkim zainteresowanym.
   Będziemy wdzięczni !!!!.

   Usuń
  22. "orzełek" poczytał tylko rozporządzenie, ale już nie ten fragment ustawy:

   "Kwota zawieszonej emerytury, obliczona w sposób określony w ust. 1, przysługuje wraz z odsetkami ustalonymi w wysokości odsetek ustawowych, określonej przepisami prawa cywilnego"

   Usuń
  23. Reszko z z 22:59 i 23:13
   Tyle pracy "orzełka" wykorzystałaś i przedstawiałaś jako własne, że teraz pokaż co ty potrafisz? Zabrakło doradców i nie możesz się wykazać?
   W ZUS-ie Ci policzą nie martw się!!!

   Usuń
  24. Jako autorka symulacji z 18:26 tytułem wyjaśnienia

   Ktoś jakiś czas temu poprosił na blogu o podanie sposobu obliczenia odsetek,
   np. od kwoty emerytury 2500 zł do do 15 lutego 2014 r.

   Należy zauważyć, że i tak nieźle trafił z tą datą, bo wtedy ustawa była jeszcze w powijakach, nie była nawet uchwalona.
   A. :)

   Usuń
  25. Serdeczne dzięki ANONIMOWY, babska ciekawość została zaspokojona, jesteś WIELKI! Pozdrawiam Dorota z Rzeszowa!

   Usuń
 33. bardzo proszę o radę. Wcześnieszą emeryturę naliczono mi w 2008 roku. DALEJ pracuję jako nauczyciel,31grudnia 2012 roku ukończyłam 60 lat.wcześniejsza emeryturę pobierałam od listopada 2010roku do pażdziernika 2011.MAM pytanie czy będę miała obniżoną emeryturę po wypłacie zawieszonej. Dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2008r. naliczono Ci wcześniejszą emeryturę na starych zasadach i dalej na niej jesteś. Nie ma więc żadnych podstaw aby Twoja emerytura została pomniejszona.

   Usuń
  2. Nie przeszłaś na emeryturę powszechną wg. nowych zasad więc ci nic nie odliczą od kapitału.

   Usuń
 34. Dziękuję serdecznie za tak szybką odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 35. Mam podobną sytuację jak pisząca wyżej z tym ze ja też rocznik 1952 na wcześniejszej emeryturze złożyłam wniosek wlistopadzie 2013 ozmianę stażu pracy i podstawy wymiaru. czy mnie też nie obniżą dotychczsowej emerytury po wypłacie zawieszonej. uprzejmie dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, że złożyłaś wniosek o przeliczenie emerytury w listopadzie 2013r. nie ma żadnego wpływu na rodzaj emerytury, którą Ci ustalono i którą otrzymujesz.
   Twoja wypłacona zaległa emerytura nie będzie obniżona.
   pozdrawiam Was obie

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam bardzo mi to ulżyło.Zdrowia życzę .

   Usuń
 36. Dzisiaj miałam sprawę w SA Katowice naiwna myślałam,że będzie to tylko formalność w pierwszym dniu obowiązywania przepisów jednak ZUS nie chce szybko przyznać się do porażki i dalej walczy przedstawiciel ZUS wniósł o oddalenie mojej apelacji -jestem sprzed .Wyrok będzie ogłoszony 6 marca .Jest to następny dowód,że żyjemy w w dzikim nieobliczalnym kraju.Maryla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądy i ZUS nie będą brały pod uwagę ustawy; będzie jak do tej pory: "nie dotyczy". Trzeba się z tym pogadzić, wystąpić o wyrok i składać wniosek o wypłatę. Tam także należy się liczyć, że jakiś wyrywny abrobant wyda decyzję odmawiającą. Przerobiłam to w listopadzie 2012 roku po wyroku TK. Tak to już w naszym kraju jest.

   Usuń
 37. Marylu,
  Nie denerwuj się bo szkoda zdrowia. Przełknij tę " pigułkę" bez komentarza.
  6 marca to data nie tak bardzo odległa a będziesz już miała bardzo czystą sytuację sądową.
  Pamiętaj aby wystąpić tylko o wydanie odpisu wyroku. Nie potrzebujesz jego uzasadnienia.
  Wyrok SA jest prawomocny od dnia jego ogłoszenia i tylko on jest Ci potrzebny. Od razu dołączysz sobie do złożonego w ZUS wniosku.
  pozdrawiam Cię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A według mnie SA w Katowicach ogłosi pozytywny wyrok dla Maryli, na gruncie przepisów nowej ustawy:
   1. uchyli zaskarżony wyrok SO
   2. uchyli decyzję odmowną ZUS
   3. orzeknie do istoty sprawy, tzn. nakaże wypłatę wszelkich zaległych świadczeń.
   A. :)

   Usuń
  2. nie będzie taka klarowna sytuacja,jeśli SA przekaże do ponow nego rozpatrzenia przez SO, a robi to w dalszym ciągu

   Usuń
  3. 08:03
   Będzie klarowna, tylko sprawa dłużej potrwa.

   Jeśli SA przekaże do ponownego rozpatrzenia, tzn. że uchyli wyrok SO.
   W takim przypadku sprawa wróci do SO i SO będzie musiał ponownie rozpatrzyć odwołanie emeryta od odmownej decyzji ZUS, ale już na podstawie nowych przepisów.

   A skoro na podstawie nowych przepisów, to SO tym razem nie bedzie miał żadnych dylematów ani w kwsetii emerytury, ani w kwestii odsetek (bo do odsetek to przeważnie wątpliwości miał), ustawa rekompensacyjna daje sądowi możliwość, aby orzec o zwrocie wszystkiego.
   A dalej to już wiadomo: akta do ZUS,
   decyzja do emeryta, kasa na konto!
   A:)

   Usuń
  4. Pytania są niekiedy naiwne, ale jak ktoś nie ma cierpliwości do ich czytania to i lepiej niech nie odpowiada na nie, wówczas uwolnimi się od niegrzecznych uwag.

   serdecznie pozdrawiam
   bb

   Usuń
 38. Serdecznie proszę o podpowiedz , kiedy najlepiej złożyć wniosek o wypłatę zaległej emerytury aby uniknąć podwójnego opodatkowania.Zgóry dziękuję za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiesz?
   Skoro masz takie duże przychody że obawiasz się wejścia w II próg podatkowy przy rozliczaniu PIT za 2014 r to chyba jesteś osobą na wysokim stanowisku a więc powinnaś być "rozgarnięta".
   Składaj wniosek do ZUS wtedy kiedy już odejdziesz na emeryturę - czas składania wniosków nie jest określony :)
   Może to być grudzień 2014 r., 2015r.,2016r.
   Proste?
   A tak na poważnie to nikt ci nie poradzi jak nie zna twojej sytuacji finansowej / przychodów w skali roku / :)))

   Usuń
  2. nie wiem czy jestem bogaczką ,jestem nauczycielką i moje dochody za rok 2012 to 65 tys. złotych.Więc proszę mi odpowiedzieć czy to już 2 próg podatkowy . Dziękuję.

   Usuń
 39. Jeszcze raz piszę, że dzisiaj dostałam zawiadomienie z SA Gdańsk o rozprawie 25.03.2014.r. , może Pani Daniela czy Pan Krzysztof, pomoże mnie to wszystko ogarnoć. Wiem, że SA Gdańsk - a jestem tz. przed nie jest przychylny, i orzeka po swojemu. Wiem ustawa swoje a Sądy swoje nawet wczoraj czy dzisiaj orzekają negatywnie. Pozdrawiam ZM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz dwa wyjścia:
   1. wycofaj apelację powołując się na ustawę
   2. poczekaj na rozprawę
   Wyrok negatywny z SA nie będzie miał żadnego znaczenia, ważne, że sprawę sądową będziesz miała zakończoną.
   Następnie złóż wniosek w ZUS-ie o wypłatę zaległych emerytur.
   Wydaje mi się jednak, że pierwszy wariant będzie korzystniejszy, gdyż możesz równolegle złożyć wniosek o wycofanie apelacji do SA i wniosek o wypłatę do ZUS zaznaczając, że wniosłaś prośbę o wycofanie apelacji ( możesz dołączyć poświadczoną kopię).
   pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. Ja napisałam wycofanie apelacji w 3 egz. zaznaczyłam przy 3 egz. do wiadomości ZUS Oddział ......... dołączbyłam też ksero dowodu nadania listu do sądu Apelacyjnego, bo do sądu mam ponad 200 km

   Usuń
  3. Równoczesnie też należy zlozyć wniosek w ZUS-ie o wypłatę zaległych emerytur.

   Usuń
  4. Oczywiście do wniosku do ZUS dołączyłam 3 egz. i ksero nadania listu ( zrobiłam to wczoraj).

   Usuń
 40. Proszę mi powiedzieć co z tym progiem podatkowym tzn.będę się starać o zwrot emerytury,ale w dalszym ciągu pracuję.Boję się,że potem będę musieć płacić podatek wyższy od wzbogacenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ..niestety, zasada "zjeść ciastko i mieć ciastko " nie działa.
   Poczytaj wpis z godz. 19:14.
   Prawda jest jedna - podatek trzeba zapłacić jak się przekroczy próg .
   Na blogu były na ten temat wypowiedzi ok.miesiąc temu.
   Każdy sobie musi sam wykombinować kiedy złożyć wniosek do ZUS.
   Jeżeli kasa nie jest ci już potrzebna to możesz zwlekać do następnego roku.
   Ja też się zastanawiam co robić bo mam zamiar iść na emeryturę w lutym 2015r i wtedy będę miała pole manewru większe mimo że wezmę 6 - krotną odprawę emerytalną / administracja państwowa/.
   Miłego myślenia :)

   Usuń
  2. W 2015 r. realna wartość pieniędzy na pewno będzie inna niż obecnie, inflacja itd. W sumie nie wiem, czy to będzie aż taka oszczędność.

   Usuń
  3. Nieszczęścia też się zdarzają; odwlekając złożenie wniosku można w razie odejścia do innego świata zostawić problem spadkobiercom. Ale wybór należy do zainteresowanego.

   Usuń
 41. To zapłacisz jak przekroczysz próg , nie będziesz miała wyjścia. Jeżeli pracujesz , pobierasz emeryturę i otrzymasz zaległe to musisz się z tym liczyć ,że trzeba będzie coś oddać fiskusowi.

  OdpowiedzUsuń
 42. Dostałam wczoraj prawomocny wyrok z SA Łódź proszę o radę czy we wniosku do ZUS mogę pisać tylko o odsetki,które SO dał do rozpatrzenia ZUS czy napisać wniosek o zaległe i odsetki zgodnie z ustawą.Terminy te u mnie się zbiegły w czasie na szczęście dla mnie.Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś napisać o zaległe i odsetki w związku z przepisami nowej ustawy.

   Usuń
  2. Pierwszą sprawę z mojego powództwa miałam 28 stycznia 2014r.Zawiesiłam postępowanie do czasu zakończenia prac legislacyjnych.Teraz mam problem,czy wznowić postępowanie w sądzie,czy wycofać mój pozew z sądu.Doradżcie proszę

   Usuń
 43. 12.02.2014r.złożyłam wycofanie apelacji w SA Krakow odnośnie odsetek.Napisano że cytuję; apelacje od wyroku SO złożył także organ rentowy,zatem cofnięcie przez panią apelacji nie wywoła skutku w postaci umorzenia apelacyjnego w całosci,jednocześnie nadal może pani cofnąć odwołanie od decyzji,czego skutkiem bedzie uchylenie wyroku SO i umorzenie całego postępowania w sprawie.Mam 7 dni odpowiedzieć czy podtrzymuję cofnięcie apelacji czy składam wniosek o cofnięcie odwołania. Niewiem jak odpisać proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej sytuacji (gdy jest również apelacja ZUS) lepiej wycofać swoje odwołanie od decyzji i wtedy umorzą całe postępowanie.
   Bedzie też uchylony wyrok SO

   Usuń
 44. cd 22.05.nadmieniam w SO miałam wygrane ale odsetki dopiero od 07.01.2013r. do chwili wypłaty. Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej zostać bez wyroku SO, bo z ustawy będzie więcej odsetek

   Usuń
 45. UWAGA na ten wis ,,,to nie koniec!
  Dzisiaj miałam sprawę w SA Katowice naiwna myślałam,że będzie to tylko formalność w pierwszym dniu obowiązywania przepisów jednak ZUS nie chce szybko przyznać się do porażki i dalej walczy przedstawiciel ZUS wniósł o oddalenie mojej apelacji -jestem sprzed .Wyrok będzie ogłoszony 6 marca .Jest to następny dowód,że żyjemy w w dzikim nieobliczalnym kraju.Maryla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak wierzyc w Pańsrwo Prawa ,kazdy ,,wój na swoj stroj,,

   Usuń
  2. A może szanowny zus nic nie wie o ustawie? ;) i należało szanownemu zus-owi i szanownemu sądowi przedłożyć tekst!? Może wszyscy powinnismy zanieść im te ustawę i pod nos połozyć? ;) Co to za kraj, kto tu rządzi? M

   Usuń
  3. Podobnie jest w mojej sprawie - przy składaniu wniosku o wypłatę panienka z okienka poinformowała mnie, że wniosek zostanie zawieszony , bo zus będzie czekał na sprawę apelacyjną a terminu jeszcze nie ma (apelacja z lipca 2013 r) na moje pytanie dlaczego zus nie wycofa apelacji odpowiedź
   " bo takie ma prawo a ustawa nic nie mówi że mamy wycofywać, tylko sprawa ma być zakończona wyrokiem albo umorzeniem" to będą czekać na wyrok . tak mi się wydaje że zus chce umorzyć mnie .

   Usuń
  4. nie daj się umorzyć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Usuń
 46. W styczniu 2014r.na pierwszej rozprawie zawiesiłam postępowanie w sądzie okręgowym ze względu na trwający proces legislacyjny.Teraz zastanawiam się czy wznowić postępowanie,czy wycofać pozew.Proszę o radę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysłać tylko pismo cofające odwołanie od decyzji.
   Sąd podejmie zawieszone postępowanie i na skutek cofnięcia odwołania umorzy całe postępowanie

   Usuń
  2. Poczytaj komentarze z 5 lutego. aby zakończyć sprawę sądową (zawieszoną) musisz wystąpić z wnioskiem o podjecie zawieszonego postępowania i jednocześnie proś o wycofanie pozwu w związku z wejściem w życie ustawy -wiesz jakiej

   Usuń
  3. Jak najszybciej złożyć wniosek o wycofanie sprawy z sądu

   Usuń
 47. Czytając wpisy na blogu mam sprzeczne informacje dotyczące mojej sytuacji.Wygrałam w sądzie zaległe, odsetki do decyzji ZUS.Nie mam jeszcze żadnej decyzji o wypłacie zaległej emerytury ani o decyzji Zus w sprawie odsetek.Moim zdanim powinnam poczekać na realizację wyroku i decyzję w sprawie odsetek a wniosek złożyć dopiero w przypadku kiedy ZUS odmówi wypłaty odsetek.Proszę poradzić czy dobrze myślę.Pozdrawiam Wszystkich blogowiczów.M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze myślisz.

   ZUS dostanie z powrotem akta sprawy i wykona wyrok, tzn. wyda decyzję o ustaleniu i wypłacie zawieszonych świadczeń i dostaniesz przelew na konto. Czasami nawet przelew wyprzedza doręczenie decyzji :)

   Jeśli chodzi o odsetki, to:
   - jeżeli w wyroku jest wyraźny zapis, że do uznania ZUS, to dostaniesz drugą decyzję, wariantu odmowy odsetek nie zakładam, bo skoro już weszła w życie ustawa to powinna to być pozytywna dla Ciebie decyzja o ustaleniu i wypłacie odsetek (może być tak, że obydwie decyzję dostaniesz w jednym czasie),

   - natomiast jeżeli w wyroku nie ma żadnej wzmianki o odsetkach to musisz złożyć wniosek do ZUS o ich wypłatę (wzór takiego wniosku osobiście umieściłam na blogu, nie twierdzę, że jest najświetniejszy, ale taki złożyłam i został przyjęty bez uwag).

   Usuń
  2. 00:30
   Jeszcze dopisek
   Możesz ewentualnie zadzwonić do ZUS i zapytać, kiedy możesz się spodziewać zwrotu zwieszonej emerytury w związku z pozytywnym dla Ciebie wyrokiem sądowym, albo czy już zostały akta zwrócone i w jakim terminie możesz dostać zwrot

   Usuń
  3. 00:30
   Jeszcze jedna uwaga dot. odsetek
   Z jednej strony to ZUS ma do wykonania wyrok, ma podjąć decyzję w sprawie odsetek, ale z drugiej strony obowiązuje już ustawa, która stanowi, że wypłata nastąpi na złożony wniosek.

   W tej sytuacji, być może, ZUS nie wyda jakby "z urzędu" (bez Twego wniosku, tylko w oparciu o wyrok) decyzji o ustaleniu i wypłacie odsetek, ale w piśmie poinformuje Cię o konieczności złożenia wniosku w tej sprawie w zwiąku z nową ustawą

   Usuń
  4. Witam! Ja mam dokładnie taką samą sytuację. Akta są już w ZUS-ie od stycznia. Jeszcze nie dostałam decyzji co do wypłaty zaległych świadczeń ani decyzji co z odsetkami, które sąd dał do decyzji ZUS. Mimo to zaniosłam do ZUS wniosek o wypłatę zaległych świadczeń na podstawie prawomocnego wyroku z SO (dołączyłam ksero tego wyroku z klauzulą prawomocności). Również napisałam o należne odsetki na podstawie nowej ustawy. Pozdrawiam Ela

   Usuń
  5. ZUS wykonał wyrok SO z 13.XII.2013r - zwrot zaległych, odsetki do decyzji ZUS- w następujący sposób:
   7 lutego 2014r wydał Decyzję o wypłacie zaległych w terminie 15.03.2014r oraz decyzję odmowną o wypłacie odsetek.
   19 lutego złożyłam więc wniosek o wypłatę odsetek zgodnie z Ustawą z 13.XII.2013r.

   Usuń
  6. 09:52
   Bardzo dobrze zrobiłaś. Decyzja ZUS z dnia 5 lutego 2014 o odsetkach nie mogła mieć innego rozstrzygnięcia, właśnie dlatego że była z 5 lutego 2014 r. :)

   Usuń
 48. jest 3 wariant odsetki ponownie do rozpatrzenia w SO,

  OdpowiedzUsuń
 49. mam 36 lat zarabiam najniższą krajową proszę o poradę czy zostać w OFE i ZUS czy tylko w ZUS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy Twój rocznik może wybierać pomiędzy OFE i ZUS?

   Usuń
 50. Kochani! Wstyd mi ale się zgubiłam w tych zawiłościach prawnych. Pomóżcie.
  Co mam zrobić z zawieszonym postępowaniem w SO:

  1) prosić tylko o podjęcie zawieszonego do zakończenia procesu legislacyjnego postępowania
  2) prosić o podjęcie i umorzenie oraz wycofać skargę
  3) czy tylko wycofać skargę ?
  Będę wdzięczna za podpowiedź.

  No i ktoś tu pisze, że można to zrobić dopiero po trzech miesiącach od zawieszenia - to prawda?
  Krakowianka

  OdpowiedzUsuń
 51. Moje zarobki w 2012 roku wyniosły 67 tys. czy weszłam już w wyższy próg podatkowy. DZIEKUJĘ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drugi próg podatkowy jest powyżej 85 528,00 zł (brutto).

   Usuń
 52. Do 12:26,
  W PIT za 2013 oraz za 2014 w drugi próg podatkowy – na poziomie 32 procent – wpadną osoby, których roczny dochód będzie wyższy niż 85528 zł.

  OdpowiedzUsuń
 53. „Nie pytaj, co twój zus może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego zusu” - tak mogą powiedzieć emeryci, którzy odzyskają swoje należności a chcą dalej "walczyć" o naprawianie błędów odgórnych, dotykających innych emerytów
  IM

  OdpowiedzUsuń
 54. Fajnie, że kasiora na nas czeka, tylko co najgorszy, ten próg podatkowy
  pożre tyle kasy, co robić ,żeby tego uniknąc kombinuję na wszystkie sposoby ,trzeba z czegos zrezygnować ,ale z czego kiedy wszystko mi pasyje - praca, emerytura, i zaległe. pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 55. czy przy dochodach rocznych 70tys/ za rok 2012 wpadam w wyższy próg podatkowy /Dziękuję/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadaj sobie trochę trudu i spójrz wyżej do komentarzy.Bez dalszego komentarza bo szkoda słów i zdrowia.

   Usuń
 56. Nie ufam ZUS-owi za grosz i boję się,że znów mnie oszuka,np wypłacając mi zaniżoną kwotę zaległych emerytur wraz z odsetkami.Czy ktoś potrafi wyliczyć,jaką kwotę powinni mi zwrócić,skoro w momencie zawieszenia emerytury,pobierałam ją w wysokości 1605,72 /netto/?

  OdpowiedzUsuń