10 lutego 2014

WAŻNEApelacja złożona przez ZUS,
a 60 dniowy termin na załatwienie wniosku.
      Przepraszam wszystkich, którym moja obecność przeszkadza, a zwłaszcza „Bolka” , choć ten pseudonim fatalnie się kojarzy, że znów się „uaktywniam”.        
      W wypowiedziach zarówno w komentarzach na blogu, jak i w bardzo wielu mailach, które dostaję, pojawia się problem apelacji złożonych przez ZUS i obawa emerytów, że może przez to długo będą czekać na wypłatę zawieszonych emerytur. Pragnę uspokoić wszystkich wygranych w sadach emerytów którym ZUS złożył Apelacje.
      W najbliższych dnia, być może już dziś, zawiśnie na stronie ZUS informacja w tej sprawie, a w tym tygodniu terenowe oddziały ZUS dostaną wytyczne, które zobligują je do wycofania wszystkich apelacji, jakie od wygranych przez emerytów spraw złożyły. Taką informację uzyskałem w przeprowadzonej  rozmowie telefonicznej z Departamentem Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS w Centrali przy Szamockiej.
       Natomiast uczulam wszystkich emerytów, którzy złożyli apelacje od przegranych przez siebie spraw w SO jak też i tych którzy złożyli skargi kasacyjne. Te apelacje i kasacje należy bezzwłocznie, jak najszybciej wycofać, jeśli komuś zależy na szybkim odzyskaniu pieniędzy, jeśli sądy nie zwrócą akt ZUS będzie to traktował jako „wyjaśnianie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji” i 60 dni będzie liczył od dnia powrotu akt z sądu.

pozdrawiam
Krzysztof

174 komentarze:

 1. Dziękuję serdecznie p. Krzysztofowi za bardzo dobrą informację o wycofywaniu apelacji złożonych przez ZUS:)
  A.D.

  OdpowiedzUsuń
 2. Emeryt to brzmi dumnie10 lutego 2014 13:43

  Dziękuję Panu Krzysztofowi za trafne komentarze i nie wolno wycofywać się zbloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, Krzysiu jesteś nam potrzebny - teraz w walce kobiet z rocznika 1953, Twoje wypowiedzi są konkretne i bardzo pomocne, dziękuję, że jesteś z nami, Maria.

   Usuń
  2. Chciałabym poznać Pana Krzysztofa na Zlocie

   Usuń
 3. W dniu 13 stycznia 2014r. w biurze podawczym SA złożyłam wniosek w dwóch egzemplarzach o wycofanie apelacji.
  W związku z tym, że mija prawie miesiąc od tego czasu, a ja nie otrzymałam z SA żadnej odpowiedzi, zatelefonowałam w dniu dzisiejszym pod wyznaczony telefon informacyjny o biegu sprawy w SA. Miła Pani odpowiedziała mi, że jeszcze nie mam nawet wyznaczonego terminu posiedzenia sądu w mojej sprawie. Poinformowała mnie także, że jeden egzemplarz mojego wniosku został odesłany do ZUS-u i widocznie czekają na odpowiedź od organu rentowego.
  Dziwi mnie tylko to, że wnioski o wycofanie apelacji złożone w Krakowie i w Białymstoku rozpatrzone zostały w ciągu 14 dni - decyzją o umorzeniu postępowania sądowego.
  Powinnam już być do tego przyzwyczajona, gdyż sądy na podstawie tych samych przepisów prawnych w sprawach o zwrot naszych zawieszonych emerytur też orzekały według " własnego widzi mi się".
  Więc niestety znowu trzeba uzbroić się w cierpliwość.
  Pozdrawiam z taką niesympatyczną konstatacją.
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam dodać, że chodzi o SA w Gdańsku.

   Usuń
  2. Smutna rzeczywistość, bo ja też złożyłam do SA w Gdańsku i........też czekam.

   Usuń
  3. Złożyłam pismo o wycofanie odwołania do SO w Krakowie 7 stycznia i do dzisiaj cisza.

   Usuń
  4. 15:20
   Krakus 2008 pisał, że złożył wniosek o wycofanie apelacji w Krakowie 15 stycznia i już ma sprawę umorzoną;
   Julia wniosek o wycofanie apelacji złożyła 30 stycznia w Białymstoku i też już ma decyzję o umorzeniu.
   Ale Ty piszesz o SO w Krakowie, więc widać, że "każdy sobie rzepkę skrobie", a nam pozostaje cierpliwie czekać.

   Usuń
  5. Droga Danielo
   S.A. Kraków wyznaczył termin mojego wniosku o wycofanie apelacji na 10-ty dzień i to po wysłaniu wniosku pocztą - rzeczywiście szybko.
   Na moje zdumienie /dzwoniłam by dowiedzieć się ogólnie o terminach takich wniosków/ - miły Pan z obsługi wyjaśnił: " Sąd rozpatruje te wnioski codziennie spodziewając się ich większego napływu po wejściu w życie ustawy".
   Mam pytanie jeśli możesz - jak rozumieć : "ZUS wycofa apelację w całości lub w części " Przyznam, że nie rozumiem tej "części" - mogę się domyślać, że z jakiejś części swojej apelacji ZUS może się nie wycofać i... żadna "część" nie przychodzi mi do głowy...
   Droga Danielo - podpowiadałaś mi, radziłaś, kierowałaś i dzięki Tobie jestem w tym miejscu - przyjmij proszę moje serdecznie podziękowanie i gorącą wdzięczność . Sara

   Usuń
  6. Droga Saro,
   To Ty pisałaś apelację od negatywnego wyroku SO.
   Ta sprawa, której nie rozumiesz dotyczy złożonej apelacji przez ZUS, a to nie Twoje zmartwienie.
   Bardzo się cieszę, że mogłam Ci pomóc w procesie odzyskiwania niesprawiedliwie zawieszonej emerytury.
   Sama też dużo skorzystałam ze wskazówek blogowiczów, wskutek tego pisałam dla siebie pisma procesowe i apelację, z czym potem postanowiłam się podzielić z innymi osobami zainteresowanymi poprzez ich opublikowanie.
   Teraz w dniu 19 lutego 2014r. wyślij wniosek ( wzór dostępny) do ZUS o wypłatę zaległych emerytur z ustawowymi odsetkami i waloryzacją od marca 2012r. o 71 zł brutto.
   Serdecznie pozdrawiam, życzę dużo zdrowia.
   Daniela

   Usuń
  7. Saro - jeszcze jedno,
   Złożenie przez Ciebie wniosku o wycofanie apelacji do SA poskutkowało umorzeniem postępowania, jeżeli strony w ciągu siedmiu dni nie wniosły zażalenia, to postanowienie o umorzeniu jest prawomocne, więc masz zakończone postępowanie sądowe, zgodnie z art. 8 ust.2 ustawy z 13 grudnia 2013r.
   Dołączysz ten dokument do wniosku kierowanego do organu rentowego.

   Usuń
  8. Pani Daniulu art. 8 ust.2 ustawy,czy art.9 ust.2.

   Usuń
  9. Droga Saro, "ZUS wycofa apelację w całości lub w części " ja rozumiem to tak. Jeżeli ktoś wygrał w SO zaległą emeryturę i odsetki to ZUS czasami składał apelację od wyroku dot. zaległej emerytury i odsetek . Były jednak przypadki, gdzie ZUS składał apelację tylko od odsetek. Pozdrawiam serdecznie Wiga

   Usuń
  10. Może długość terminu zależy od ilości spraw do rozpatrzenia i wniosek musi poczekać na swoją kolej?

   Usuń
  11. 17:59
   Przepraszam, rzeczywiście chodziło mi o art. 9 ust.2 ustawy z 13 grudnia 2013r.

   Usuń
  12. Kochana Wigo
   W S.O. wygrałam tylko zwrot emerytury i od tego apelował ZUS, a skoro już musiałam czekać na apelacyjną to wniosłam apelację o odsetki ( a miałam je odpuśćić) co do których S.O. w żaden sposób się nie odniósł .
   31.01.b.r. wysłałam pocztą wycofanie mojej apelacji i sprawa ta odbędzie się jutro tj. 11.02.b.r. Pozostaje więc czekać na wycofanie apelacji przez ZUS i pewnie to właśnie będzie to wycofanie " w części" a nie "w całości".
   Nooo - jak mi wyjaśniłaś, to taka mądra jestem.
   Serdecznie pozdrawiam.Sara

   Usuń
  13. Saro, jak widać z Twojego wcześniejszego wpisu nie zrozumiałam o co Ci chodziło. Teraz to wyjaśniłaś. Dobrze, że Wiga pomogła.

   Usuń
  14. Droga Saro przeczytaj jeszcze komentarz blogowiczki z 18:29, pisze na swoim przykładzie odnośnie wycofywania apelacji w części lub w całości. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  15. Kochana Danielo
   W S.O. wygrałam zwrot emerytury (jestem "po") ale bez odsetek co do których S.O nie zajął stanowiska. ZUS apelował a skoro musiałam czekać na apelacyjną to i ja wniosłam apelację o te odsetki .
   31.01.b.r. wysłałam pocztą wycofanie mojej apelacji i ta sprawa odbędzie się jutro tj. 11.02.b.r. więc będę czekać na
   wycofanie apelacji przez ZUS, ale jestem już bliżej niż dalej .
   Przepraszam jeśli moim wpisem wprowadziłam Cię w błąd.
   Serdecznie Ciebie pozdrawiam. Sara

   Usuń
  16. Będzie dobrze, tylko spokój może nas uratować.
   Posłuchaj instrukcji Wigi z 18:38
   Daniela

   Usuń
  17. Co oznacza:"....apelację w całości lub w części "
   Wiga ma rację.
   W wyrokach sąd przeważnie w pierwszym punkcie zasądził zaległe, a w drugim punkcie żądanie odsetek oddalił lub przekazał do rozpoznania organowi rentowemu.
   W tej sytuacji ZUS wniósł apelację tylko odnośnie części wyroku tj, odn. pkt pierwszego, bo z drugim się zgadzał.
   Natomiast gdy w wyroku uwzględniono całe żądanie (zaległe i odsetki) to wówczas ZUS wnosił apelacje od całości wyroku.

   Usuń
  18. Ale jest jeszcze gdzie niegdzie światełko w tunelu....zależy wszystko od sędziego. Moja koleżanka miała 7 lutego sprawę w SO w Siedlcach o wypłacenie zawieszonej emerytury (pozew złożony jeszcze w zeszłym roku). Pan Sędzia stwierdził, że wie o ustawie w sprawie naszych emerytur, która niedługo wchodzi w życie i w związku z tym umorzył to postępowanie jednocześnie stwierdzając, że wszystkie dokumenty łącznie z wyrokiem o umorzeniu Sąd wyśle do ZUS i (cyt.:)"...będzie Pani mogła już za kilka dni złożyć w ZUS-ie wniosek o wypłatę emerytury wraz z odsetkami i waloryzacją." Tak więc jak Państwo widzicie zależy od sędziów...jak się chce to da się być miłym dla emeryta...
   Pozdrawiam serdecznie
   Grażyna z Warszawy

   Usuń
 4. Panie Krzysztofie. Dziękuję za informację. Na stronie ZUS już jest komunikat. Pozdrawiam .Hanna1

  OdpowiedzUsuń
 5. Na stronie internetowej ZUS pojawił się komunikat w sprawie zawieszonych emerytur.
  kibic

  http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2232

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Krzysztofie, co mam robić - dziś na stronie SN dowiedziałam się, że moja sprawa odbędzie się na posiedzeniu niejawnym 12 marca br, w tej sytuacji nie wiem co robić - czy szybciej będzie gdy poczekam aż odbędzie się rozprawa, czy wycofywać?, bo jeśli SN umorzy postępowanie z uwagi na ustawę to ok, ale jeśli prześle do SA do ponownego rozpatrzenia, to co wtedy ? - bardzo proszę o doradzenie mi co robić - mój Pan Mecenas zdaje się na moją decyzję - pozdrawiam Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu
   Ja bym niezwłocznie wycofał kasację, no bo po co Ci ona. Wniosłaś kasacje żeby odzyskać zawieszone emerytury. To zapewnia Ci ustawa, więc dalsze prowadzenie postępowania przed SN moim zdaniem nie ma sensu, a tylko o co najmniej miesiąc przedłuży Ci czas oczekiwania na zwrot pieniędzy
   Krzysztof

   Usuń
 7. Cytuję ze strony ZUS :

  "Co ze sprawami, które są w sądzie?

  •Sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postepowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy."

  Nie wiem czy dobrzez rozumię to sformuowanie : " po zakończeniu postępowania sądowego" - czyli musi być jakieś postępowanie sądowe???
  Nie znam się kompletnie na tych sprawach..
  Możę ktoś mądrzejszy pokusi się o interpretację tego sformuowania :)
  ...czyli trochę trzeba będzie dłużej czekać niż 60 dni na zwrot.... mam rację czy nie?.
  Nie mam jeszcze nawet terminu rozprawy a to ZUS składał apelację.
  Emerytka z Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę,że wycofanie apelacji jest również postępowaniem sądowym i chyba o to chodzi.Na tę okoliczność również jest potrzebny czas.

   Usuń
  2. ZUS zobowiązał się wycofać swoje apelacje, zobacz:
   Co ze sprawami, które są w sądzie?

   Sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postepowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy.
   Sprawy, w których emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS, odmawiającej wypłaty emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd - wskutek cofnięcia przez emeryta odwołania - postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

   pozdrawiam

   Usuń
  3. Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?

   Wypłata zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. przysługuje osobom, które prawo do tej emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r., w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

   Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje osobom, którym - na podstawie prawomocnego wyroku sądu - ZUS wypłacił emeryturę.

   Wypłata odsetek

   Do kwoty wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, liczone do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

   Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo nie orzekł o odsetkach, będą mogły zgłosić wniosek o wypłatę odsetek. Odsetki będą przysługiwały:

   do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;
   do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.

   W celu uzyskania odsetek konieczne jest zgłoszenie przez emeryta wniosku, który należy złożyć w placówce ZUS. We wniosku należy wskazać, że dotyczy on wypłaty odsetek.

   Zarobki emeryta a kwota wypłaty zawieszonej emerytury

   Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury, zobowiązane są przedłożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu, uzyskanego w 2011 i w 2012 roku (o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej). Przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury ZUS dokona rozliczenia emerytury za te lata.

   Dotyczy to osób, które do dnia 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

   Wypłata zawieszonej emerytury tylko na wniosek!

   ZUS wyda decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury po złożeniu wniosku przez emeryta. Wniosek, podpisany przez emeryta, musi zawierać:

   imię i nazwisko oraz adres zamieszkania emeryta,
   numer emerytury

   oraz określać:

   że wniosek dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkami,
   nazwę i adres Oddziału ZUS.

   Wskazane jest zawarcie we wniosku dodatkowych informacji, np. że aktualnie sprawa znajduje się w sądzie okręgowym albo że odwołanie zostało wycofane z sądu.

   Usuń
  4. Co ze sprawami, które są w sądzie?

   Sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postepowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy.
   Sprawy, w których emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS, odmawiającej wypłaty emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd - wskutek cofnięcia przez emeryta odwołania - postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

   W jakim czasie ZUS wyda decyzję?

   Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni.

   Jeżeli dla wydania decyzji zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, 60 dni liczy się od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta.

   Usuń
  5. To postępowanie o jakim pisze ZUS w swoim komunikacie to okres czasu w którym pismo ZUS wycofujące apelacje dotrze do sądu + czas w jakim sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania + czas do dnia kiedy akta emeryta wrócą do ZUS. Do tego jeszcze 60 dni wynikające z ustawy i dopiero wypłata
   Krzysztof

   Usuń
 8. Panie Krzysztofie a co z tymi sprawami, które SA przekazał do ponownego rozpatrzenia przez SO (chodzi o odsetki,bo emeryturę przyznał, natomiast odsetki z powrotem do SO),czy również te sprawy mają być wycofane anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Aniu , trzeba do SO złożyć wycofanie pozwu przeciw ZUS, bo sprawa jest na takim etapie jak chwili gdy złożyłaś odwołanie od decyzji ZUS (pozew) I to Ty musisz zadbać o zakończenie postępowania w Sądzie , dopiero potem ZUS może rozpatrywać Twój wniosek. A jeśli złożysz wniosek o wypłatę zanim SO umorzy sprawę to ZUS zawiesi postępowanie i będzie czekał na prawomocne postanowienie SO
   Krzysztof

   Usuń
  2. Też, odsetki wypłaci ZUS po złożeniu wniosku

   Usuń
  3. Panie Krzysztofie, rozprawa w SA była tydzień temu,akta sprawy są w SA,wycofanie pozwu przeciw ZUS mogę złożyć dopiero jak akta zostaną przekazane do SO? Anna

   Usuń
  4. po wyroku wydanym przez SA już nie można niczego wycofywać

   Usuń
  5. Jeżeli zapadł wyrok w SA to zwracasz się do SA o odpis wyroku i składasz wniosek do ZUS o zaległe podłączając odpis wyroku SA. pozdr.WS

   Usuń
 9. Krzysiu, serdecznie dziękuję za szybką odpowiedź - tak przekażę Mecenasowi - prosił o telefon 20.II.br, bo powiedział, że wcześniej nie zrobi żadnego ruchu (czy mimo to mam złożyć 20 lutego wniosek o zwrot zaległych a potem dołączyć umorzenie postępowania z SN?)- serdeczne pozdrowienia także dla żony

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie podpisałam się - oczywiście Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 11. Szanowni Państwo, czy kwotę miesięcznej zaległej emerytury otrzymuje się poprzez pomniejszenie brutto o kwotę maksymalnego zmniejszenia? Ubezpieczenia zdrowotnego nie odejmuje się?
  Do obliczenia odsetek owszem odejmuje sie tylko kwotę max zmniejszenia.
  Pozdrawiam.
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10 lutego 2014 18:00
   1. Kwota miesięcznej emerytury - kwota maksymalnego pomniejszenia = brutto emerytury wcześniejszej

   2. Brutto emerytury wcześniejszej - podatek i składki = emerytura do wypłaty (netto emerytury wcześniejszej)

   Odsetki są liczone od kwoty brutto, w przypadku emerytury wcześniejszej od kwoty uzyskanej w wyniku działania z pkt 1.

   Usuń
  2. Bardzo, bardzo dziękuję za informację:)
   Pozdrawiam.
   Ewa

   Usuń
 12. Panie Krzysztofie! proszę mi powiedzieć jak ZUS podchodzi do następnej sytuacji:
  1. 2012 pracowałam przez 10-mcy (w tym od lipca osiągnęłam wiek emerytalny)
  2. Od Listopada 2012 przeszłam na emeryturę (koniec pracy)
  Jak ZUS liczy dochody za 2012 rok? Co uwzględnia?
  Chodzi mi o próg 70-130%

  pozdrawiam
  krakowianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emerytura do czerwca pomniejszona/jeżeli nie przekroczyła pani 130%/ od lipca do pażdziernika pelna.Trzeba dostarczyć zarobki od stycznia do czerwca 2012r.

   Usuń
  2. A czy ZUS nie rozlicza dochodów miesięcznie?

   Usuń
  3. We wniosku poproś zus o rozliczenie roczne dochodów

   Usuń
  4. Czy ZUS może dowolnie liczyć dochody? Rozliczenie roczne lub miesięczne? Od czego to zależy. A może wybiera najkorzystniejszą opcję?
   Jak Ktoś się orientuje proszę o jakieś wskazówki

   Usuń
 13. http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2232#top

  OdpowiedzUsuń
 14. w tym tygodniu mam rozprawę w Sądzie Administracyjnym, ZUS złożył apelację po wygranej w Sądzie Okręgowym obecność obowiązkowa jestem z przed myślę że przegram szkoda. że nie po uprawomocnionej ustawie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Sądzie Apelacyjnym, a nie Administracyjnym.
   Jak przegrasz, to postępowanie sądowe będziesz miała zakończone i będziesz mogła wystąpić do ZUS o wypłatę wszystkich świadczeń.
   DD

   Usuń
  2. 18:20
   Jak przegrasz, to też wygrasz! Czyste konto w sądzie i zyskasz na czasie :)

   Usuń
 15. Na moim przykładzie. Wyrok SO dla mnie pozytywny dot. zaległych a negatywny dot. odsetek. ZUS się odwołał w części wyroku dot. zaległych a ja się odwołałam w części dot. odsetek. I w odniesieniu do tych samych części wyroku winniśmy tj. tak ZUS jak i ja wycofać swoje apelacje. Tak to rozumię.ale nie jestem pewna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to powinno wyglądać jak przedstawiłaś. Ty musisz wycofać apelację dot. odsetek a ZUS zaległych.Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  2. Wigo
   No tak, no tak ! Szybciej piszę niż czytam i myślę - pewnie to w moim przypadku przypadłość pełnoletniej emerytki ...uuuf...
   Dziękuję . Sara

   Usuń
  3. Ja też już jestem "starą" emerytką chociaż czasami czuję się jak
   "szesnastka" Wiga

   Usuń
  4. Pani Wigo nie "starą" tylko "pełnoletnią" pozdrawiam

   Usuń
 16. odpowiem w tym tygodniu co Sąd orzekł w sprawie z godz.18.20 dziękuje za komentarz w tej sprawie

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam sprawę w SO 18.02.2014 jestem " sprzed " co mam robić. Zofia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pójść na sprawę. Poczekać, aż wyrok się uprawomocni i poprosić o jego odpis.

   Usuń
  2. Pani Zosiu czekać na rozprawę , wystąpić o odpis wyroku z klauzulą prawomocności . Do 18 bardzo blisko, myślę , że szybciej zakończy Pani sprawę w ten sposób. Po 19 składać wniosek do ZUS i między czasie czekać na odpis wyroku. Pozdrawiam WS

   Usuń
 18. Jestem "sprzed", mam złożoną apelację od wyroku SO od 16.10,2013r.nie mam jeszcze wyznaczonego terminu, co mam zrobić wycofać apelację czy czekać. Czy w tej sytuacji mogę już złożyć wniosek o wypłatę zaległej emerytury.Słabo się znam w tym temacie.Proszę mi poradzić.
  Pozdrawiam EWA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz najpierw wycofać apelację!

   Usuń
  2. Złożyć wniosek o wycofanie apelacji. Jeżeli złożysz wniosek o wypłatę zaległych po 19 lutym to ZUS zawiesi postępowanie aż mu dostarczysz postanowienie o umorzeniu postępowania w SA.

   Usuń
  3. Dziękuję za porady, ale boję się, że jeżeli coś będzie nie tak?

   Usuń
  4. http://www.youtube.com/watch?v=ALLIFx49kbQ
   Jan Kaczmarek - Czego się boisz głupia

   Usuń
  5. A co może być nie tak?? Jesteś sprzed więc przed 19 lutego sprawę przegrasz, a jak złożysz wniosek o wycofanie apelacji to sad będzie zadowolony i tego 16-go umorzy postępowanie na skutek Twojego wycofania. po 7 dniach idziesz do sądu po postanowienie, piszesz wniosek do ZUS o zwrot i dołączasz postanowienie z sądu
   Krzysztof

   Usuń
  6. Panie Krzysztofie Ewa jeszcze czeka na termin 16 to był 10 2013r.

   Usuń
  7. No dzięki może i jestem głupia wcale się nie obraziłam ale i też schorowana i dlatego tak się zachowuję. A piosenki posłucham.

   Usuń
  8. Pani Ewo, niczego się nie bać bo nic Pani nie zagraża. Wycofać apelację i składać wniosek o wypłatę zaległej emerytury . Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  9. Serdecznie dziękuję Panie Krzysztofie, Pani Wigo oraz pozostali anonimowi jesteście wspaniali, kurcze popłakałam się.

   Usuń
  10. Sorry nie doczytałem, Ty jeszcze nawet nie masz terminu w SA, więc jutro szybciutko wniosek do sądu o wycofanie apelacji i potem co kilka dni dowiadujesz się w sądzie czy jest już postanowienie o umorzeniu, bo sąd nie będzie się sam kwapił z informowaniem Cię o tym. A jak będziesz miała to umorzenie to wtedy wniosek do ZUS
   Krzysztof

   Usuń
  11. Jeszcze jedno pytanie, czy wystarczy jedno zdanie "cofam apelację złożoną 16.10.2013r. czy z uzasadnieniem?

   Usuń
  12. 19:10
   Piosenka jest dla żartu i dla relaksu, "czego się boisz głupia" to tylko popularny potoczny zwrot, w żadnym razie nie dla obrazy, tylko dla zaakcentowania, że nie ma się czego bać :)
   Pozdrawiam z życzeniami powrotu do zdrowia i happy endu w sprawie wypłaty emerytury z waloryzacją i odsetkami!

   Usuń
  13. Tak dziękuję, przecież wiem że to nie było obraźliwe. Jeszcze raz dziękuję za dodanie otuchy!!!

   Usuń
  14. 19:24
   Wklejam wzór wycofania apelacji zamieszczony na blogu na stronie głównej

   Imię i nazwisko , dn..
   Adres   SĄD APELACYJNY w ...........
   Wydział Ubezpieczeń Społecznych
   za pośrednictwem Sądu Okręgowego w ..
   Wydział ... Pracy i Ubezpieczeń Społecznych..

   Powód:
   Pozwany: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat .................

   Sygn. akt :
   WYCOFANIE APELACJI

   Wycofanie Apelacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego w ............ Wydział VII Pracy
   i Ubezpieczeń Społecznych z dnia ............. sygn. akt I


   W imieniu własnym cofam apelację wniesioną w dniu ............. od wskazanego wyżej wyroku.
   Wnoszę o zawiadomienie o tym stron postępowania .

   Uzasadnienie:


   Mając na uwadze zakończony podpisem Prezydenta RP w dniu 30 stycznia 2014 r .proces legislacyjny Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu , która to Ustawa zapewnia mi zwrot zaległej emerytury za okres zawieszenia od 1 października 2011 do .................... wraz z ustawowymi odsetkami do dnia wejścia w życie Ustawy. Wniosek o wycofanie apelacji wymagalny jest przepisem art. 8 ust. 2 tejże Ustawy, dotyczący wymogu zakończenia postępowań sądowych, aby organ rentowy mógł rozpocząć postępowanie w sprawie wypłaty zaległej emerytury, w związku z czym cofnięcie apelacji bez zrzekania się roszczeń przez ubezpieczoną jest zasadne

   Usuń
  15. Wzór powyższy był opracowany zanim ustawa weszła w życie, dlatego wskazane byłoby go nieco zmodyfikować, np. pierwsze zdanie:
   W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. ............. itd. bez zmian

   Usuń
  16. W uzasadnieniu jest błąd dot. art.

   Usuń
  17. 23:57
   Czy można prosić o poprawienie tego błędu?

   Usuń
  18. Powinno być odwołanie do art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 2013r.
   DD

   Usuń
 19. A ci tzw. "sprzed" którzy mają orzeczony w 2013r. negatywny wyrok SA już nie muszą do sądu po nic występować tylko złożyć wniosek do zusu i załączyć wyrok, czy tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. bo wyrok SA jest prawomocny od "zaraz"

   Usuń
  2. w aktach ZUS są te same wyroki (oryginały), wystarczy sygnatura - tak mi powiedziano w sądzie

   Usuń
 20. Bardzo proszę o podpowiedz.Jak długo się czeka od wyroku SA,aby wyrok się uprawomocnił?.Bardzo dziękuję za odpowiedż.Nigdy nie miałam spraw sądowych więc nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyrok SA jest prawomocny z chwilą ogłoszenia.

   Usuń
  2. Wyrok SA jest prawomocny z chwilą jego wydania.

   Usuń
 21. Czy jeszcze komuś ZUS, mimo wygranej przez emeryta sprawy, złozył wniosek do Sadu o wyrok z uzasadnieniem?Napisanie tego uzasadnienia przez Sąd, uprawomocnienie sie wyroku,gdy ZUS nie zlozy apelacji, zwrot akt z Sądu - to pewnie kolejny rok? czy ktos tez tak ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Około 2 miesięcy.
   Ja miałam w SO Warszawa sprawę 13.XII.2013, wygrałam, ZUS złożył wniosek o wyrok z uzasadnieniem, sąd wysłał to pismo 8 stycznia 2014r, ZUS potwierdził odbiór 17 stycznia i miał 14 dni na wniesienie apelacji +7 dni na tzw. pocztę . Do dnia 7 lutego apelacji nie złożył, jutro jeszcze raz zadzwonię do sądu.
   A.D.

   Usuń
  2. AD proszę o kontakt mailowy
   Krzysztof

   Usuń
 22. Mam wygraną w SO oraz 22 stycznia 2014 wygraną w SA dzisiaj dzwoniłam do SA kiedy moje dokumenty będą w ZUS pani mi odpowiedziała że ZUS wystąpił o wyrok z uzasadnieniem 4.02.2014r a więc otrzyma je za 2 tygodnie i dopiero po potwierdzeniu że przyjeli sąd zwróci dokumenty będzie to trwało około 1,5 miesiąca .Z tego wniosek że im się wcale nie spieszy. Czy ja mając prawomocny wyrok też muszę pisać wniosek? Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu bardzo proszę, jeśli możesz, prześlij mi maila (krisdar@wp.pl) twoje dane, przede wszystkim jaki to ZUS (miasto),
   ewentualnie podaj w mailu telefon to zadzwonię
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. Powinnaś otrzymać zaległą emeryturę na podstawie wyroku

   Usuń
 23. Uzasadnienie apelacji dla ZUS jest bezzasadne wobec ustawy rekompensacyjnej, bo przecież nie będzie teraz ZUS składać kasacji od korzystnej dla Pani apelacji. Może się jakiś sędzia w końcu zreflektuje, że to gra na zwłokę i marnotrawienie czasu sądu.iA data wyroku sądu apelacyjnego to jednocześnie data uprawomocnienia. Moim zdaniem może Pani złozyć wniosek, tylko akta z sądów wrócą do ZUS z opóźnieniem

  OdpowiedzUsuń
 24. Panie Krzysztofie bardzo proszę o podpowiedż jeśli można. Czy S.A. mnie nie powiadomi o cofnięciy apelacji i czy ja mam wystąpić do Sądu jeszcze o jakieś postanowienie i w jakim czasie. ( To ja wnosiłam apelację o odsetki ). Z góry dziękuję . Bożenka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli wnosiłaś apelację o odsetki to Ty powinnaś złożyć wniosek do SA o wycofanie apelacji dot. odsetek.SA umorzy postępowanie i otrzymasz postanowienie o umorzeniu. WS

   Usuń
 25. Z tej informacji ZUS to wynika, że aby ZUS wycofał apelację to emeryt musi najpierw złozyć wniosek w ZUS o wypłatę emerytury czy odsete, a jeżeli emeryt nie złozy takiego wniosku to ZUS będzie czekał na rozprawę. Wydaje mi się, że ja to dobrze zrozumiałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązkowo trzeba złożyć wniosek aby ZUS mógł rozpocząć procedurę wypłaty zaległej emerytury.WS

   Usuń
 26. Tak, musisz złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zaległośći. ZUS powinien wycofać złożoną apelację i na pewno to zrobi.

  OdpowiedzUsuń
 27. Szanowni Państwo, na stronie głównej ZUS-u w aktualnościach jest komunikat dot. wypłat emerytów. Konieczny do przeczytania.
  Link poniżej:

  http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2232

  OdpowiedzUsuń
 28. Szanowne Kolezanki i Koledzy ,To co pisze Krzysztof ,to wie co pisze ,i tym sie kierowac ,mamy 1% innego zdania ,ale to sobie wyjasnimy ,na zlocie. nie dotyczy to spraw biezacych pozdrawiam Krzysiu marian radom ,masz zdrowie!!!!

  OdpowiedzUsuń
 29. Jestem osobą pracującą rocznik 1953, Oświadczyłam w zakładzie pracy, że przechodzę na emeryturę w III kwartale 2014r.Dzisiaj zażądano abym jutro przedłozyła w zakładzie decyzję o poborze emerytury. Wydaje mi się,że powinno wystarczyć moje oświadczenie a decyzja nie jest konieczna,nie chciałabym aby w zakładzie wiedzieli o wysokości wypłacanego świadczenia emerytalnego. Prosze pomóc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zlozyłas oswiadczenie woli przejscia na emeryture powszchena i koniec .reszta CIE NIE OBCHODZI ,niech cie nie zwolnia na emeryture ,To problem pracodawcy ,nie zna przepisow ,nic nie dostarczaj

   Usuń
  2. To jest ,mobing ,rob taka, procedure jak wszyscy ,ktorzy przechodza na emeryture .to ty dostarczysz swiadectwo pracy do zusu ,zaklad pracy nic nie potrzebuje z zusu ,badz odwazna

   Usuń
  3. moja firma, też zażądała ode mnie decyzji o przyznaniu emerytury, wiec żeby się z nimi nie wykłócać zrobiłam ksero i zakreśliłam wszystkie dane finansowe- dostali tylko decyzje z danymi osobowymi i numerem świadczenia - do dziś nie wiem po co to im było potrzebne, ale już się nie czepiają.

   Usuń
  4. A ja nie rozumię tego wszystkiego.
   Jeżeli masz zamiar przejść na emeryturę w III kw. powinnaś dać tylko 3 miesięczne wypowiedzenie "w związku z przejściem na emeryturę" i koniec.Wcześniej wykorzystać cały urlop /oczywiście po parę dni tak aby już na III kw. nic ci nie zostało :)
   Tak mnie poinformowała moja kadrowa :).
   Zakład może się również zgodzić na "porozumienie stron" i nie trzeba dawać 3 - miesięcznego wypowiedzenia.
   Żadnej decyzji nie trzeba przedkładać - po co ?, co zakład obchodzi twoja emerytura??

   Usuń
  5. Zapytałaby w jakim celu?

   Usuń
  6. 22:39

   Żądanie bezzasadne. Nie odpowiadaj na takie pismo, ani nie dostarczaj, ani się nie tłumacz, w ogóle nie podejmuj w gronie pracowników rozmów na ten temat, bo "to cnota nad cnotami trzymać języka za zębami". Zaraz "życzliwi" doniosą, co powiedziałaś.
   Moim zdaniem to jest pretekst do zaspokojenia chorej ciekawości.
   Czy z tego powodu nie puszczą Cię na emeryturę?
   Zachowuj się tak, jakby tego żądania nie było.
   A co, w takim razie, miałyby przedłożyć osoby, które nie pobierają emerytury?
   Niech sobie zakład pracy sam wystąpi do ZUS o taką decyzję, jeśli jest mu to niezbędne. Nie wiem, czy ZUS wydałby, jest ochrona danych osobowych.

   Usuń
  7. Anonimowy10 lutego 2014 22:39

   Witam
   Również miałam takie ustne żądanie zakładu pracy . Pisemnie poprosiłam o podanie (również na piśmie) podstawy prawnej na której zakład pracy oparł takie żądanie i złożyłam je w biurze podawczym za potwierdzeniem odbioru. Odpowiedzi nie otrzymałam, ale też ponownie nie zażądano dostarczenia decyzji ZUS. Jakiś czas potem pracownik kadr poinformował mnie, że była to pomyłka .
   Pozdrawiam. Sara

   Usuń
  8. Decyzja z ZUS potrzebna jest do naliczenia odprawy emerytalnej.

   Usuń
  9. a może chodzi o kwotę wolna od podatku, wtedy pierwszeństwo ma ZUS, zakład nie odlicza wtedy miesięcznej 1/12 kwoty.

   Usuń
  10. 08:52
   Jeśliby o to chodziło, to raczej upominałby się pracownik-emeryt, aby zakład pracy nie odliczal kwoty wolnej od podatku (ZUS robi to obligatoryjnie) i nie było koniecznośc przy rozliczeniu PIT dokonywania zwrotu nienależnie pobranej ulgi.
   Zakład pracy z urzędu takich spraw nie załatwia.

   Usuń
  11. 08:28
   Odprawa emerytalna jest wielokrotnością poborów, a nie emerytury.

   Usuń
  12. Do Pani przechodzącej na emeryturę: ode mnie w 2012 r., gdy przechodziłam na emeryturę tez z-d pracy żądał decyzji ZUS (tej pierwszej, że nabyłam prawa do emerytury; interesował ich tylko numer świadczenia a kopia legitymacji nie była wystarczająca; mogłam więc zakreślić wszystkie kwoty i wystarczyło). taka zaczernioną kopię podpieczętowałam w ZUS za zgodność z oryginałem i wysłałam do kadr
   DL

   Usuń
 30. Tak masz racje.

  OdpowiedzUsuń
 31. Panie Krzysztofie opisałam moją sytuację w mailu ,dziękuję za troskę czekam na odpowiedź Basia

  OdpowiedzUsuń
 32. wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
 33. Serdecznie proszę o informację , od 1 stycznia 2013 roku przeszłam na emeryturę powszechną i dalej pracuję. Wniosek o przeliczenie emerytury dodając 5 lat pracy złożyłam w listopadzie 2013 roku . Czy moge zlożyć wniosek do ZUS o wyrównanie od stycznia do pażdziernika 2013. Serdecznie dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CZEKAM na odpowiedz prosze

   Usuń
 34. Pani Ireno z Biłgoraja serdecznie witam,proszę napisać jakie podjęła Pani kroki w celu odzyskania emerytury i odsetek.Na blogu przeczytałam,że należy złożyć wycofanie pozwu przeciw ZUS do SO,tylko nie wiem ,czy to dotyczy takich przypadków jak nasz.Proszę napisać jak będzie Pani wiedziała coś więcej. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Pani Krystyno. Jeszcze nie zrobiłam nic, ale dzisiaj zadzwonię do SO i zapytam jakie bedę miała mozliwości. Myslę, że wycofanie pozwu jest mozliwe. bo sprawa jakby zaczynała się od nowa a odwołanie w świetle nowego prawa jest bezzasadne. Odezwę się troche później i napiszę jakie uzyskałam informacje. Pozdrawiam Irena

   Usuń
 35. Czytam różne rady i trochę jest tu spzreczności. Chodzi mi o załączniki . ktoś napisał że zaświdczenie z 2011(X-12) , zaświadczenie z 2012 i 2 m-ce z 2013r. Inny ktoś że z 2013 r. nie potzrebne. Jak to jest tak anprawdę?
  KK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zadzwonić do ZUS , to powiedzą.

   Usuń
  2. Wpis ten /prawdopodobnie/dotyczył osoby,która w marcu 2013r kończyła 60 lat,więc za styczeń ,luty i wcześniejsze miesiące,musi dostarczyć zarobki w celu rozliczenia.Po ukończeniu 60 lat może zarabiać bez ograniczeń.

   Usuń
  3. Wg mnie zwrot zaległej emerytury dot.okresu od 1 października 2011r. do 21 listopada 2012r. i za ten okres będą wymagane zaświadczenia z zakładu pracy. Być może trzeba będzie przedstawić zarobki za cały rok 2011.WS

   Usuń
  4. 09:21
   Tak, jako autorka potwierdzam, wpis odnośnie stycznia i lutego 2013 r. dotyczył rozliczenia emerytury z tego tytułu, że te dwa miesiące podlegały jeszcze rozliczeniu, od marca już nie.
   Natomiat nie musi to być rozliczone przed wypłatą zawieszonej emerytury.

   Usuń
  5. Nie jestem pewna czy nie musi być rozliczony okres za styczeń i luty 2013.Ja na Twoim miejscu takie zaświadczenie o zarobkach bym przedstawiła.Miałam identyczną sytuację jak TY tylko w 2011r.zaświadczenia przedstawiłam ,moje dochody z tytułu zmniejszenia emerytury zostały rozliczone a od marca 2011 do momentu zawieszenia X 2011 pobierałam w pełnej wysokości.
   Jeżeli czekasz na wypłatę zaległych to wszystkie dokumenty odnośnie zarobków radzę przedstawić ażeby nie zostawiać ZUS-owi furtki do odwlekania sprawy z tytułu braku jakichkolwiek dokumentów to po prostu przedłuża załatwienie sprawy.

   Usuń
 36. Kochani mam pytanie .Czy będąc na wychowaniu dziecka / w tym czasie nie byłam zatrudniona/lata 1984-1987 zaliczono do stażu pracy .ZUS policzył ten okres po 0,7 .Czy teraz mogę ubiegać się o przeliczenie składkowe po
  1,3 %.Z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam. N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko możesz, ale powinnaś złożyć do ZUS
   wniosek o przeliczenie kapitału poczatkowego zgodnie z aktualnie obowiązującym zasadmi, w tym szczególnie z uwględnieniem zmian dotyczących urlopu wychowawczego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem

   Usuń
  2. Ślicznie dziękuje za odpowiedż.Przed chwilą wróciłam z ZUS-u i to samo dowiedziałam się.Pozdrawiam.N.

   Usuń
 37. 17 tego wybieram sie do ZUS czy moge juz zlozyc wniosek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję link do bezpłatnego skorzystania z artykułu o urlopach wychowawczych - rozmowa ze specjalistka ZUS (Poradnik Domowy, październik 2004) DL:
   http://zapodaj.net/bbe37b9eebcf8.jpg.html

   Usuń
  2. Pod tym linkiem jest taki fragment komentarza na temat Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. zmieniającej zasady ustalania kapitału początkowego w sposobie zaliczania urlopu wychowawczego: " Nowość ta nie dotyczy ustalania stażu pracy na potrzeby emerytur i rent." Wobec tego jakie ma znaczenie przeliczanie kapitału początkowego? Emerytura wcześniejsza nie była wyliczona z kapitału początkowego. Czy ktoś kompetentny mółby tę sprawę wyjaśnić? Będę wdzięczna. Są sprzeczne komentarze na blogu. BK

   Usuń
  3. Kapitał początkowy ma znaczenie przy wyliczeniu wysokości emerytury nowej. Obrazowo mówiąc jest to takie wiano z okresu PRL, taka hipotetyczna emerytura za okres do końca 1998 r.

   Kapitał jest wyliczony na dzień 1 stycznia 1999 r. (data wejścia w życie przepisów o emeryturach z FUS)
   i podlega waloryzacji, to swego rodzaju lokata kapitału, który procentuje.

   Suma zwaloryzowanego kapitału początkowego
   i zgromadzonych składek podzielona przez średnie dalsze trwanie życia (według tabel do ustawy - zmienianych stosownie do polepszających się warunków życia) daje wysokość nowej emerytury.

   W przypadku wniosków o nową emeryturę złożonych od 1 stycznia 2013 r. kwota kapitału jest pomniejszana
   o pobrane emerytury wcześniejsze.

   Emeryci wcześniejsi mają ten przywilej, że mogą zamiennie przechodzić w dowolnym okresie z jednej emerytury na drugą, w zależnośći od tego, która
   w jakim okresie okaże się wyższa. Można trochę pobrać jedną, przeliczyć, pobrać drugą, znowu przeliczyć i sprawdzić i wrócić do poprzedniej itp.
   Warto więc zadbać o kapitał początkowy, aby był jak najwyższy, przeliczony według najnowszych, korzystnych zmian. W razie potrzeby będzie jak znalazł.

   Usuń
  4. 12:16
   Zdanie "Nowość ta nie dotyczy ustalania stażu pracy na potrzeby emerytur i rent" oznacza, że dla wysokości starej emerytury znaczenie ma staż, natomiast staż nie żadnego znaczenia przy emeryturze nowej. Przy nowej ma znaczenie kapitał.

   Usuń
  5. Emerytura stara - ważne są:
   staż pracy,
   wysokość zarobków (jak najwięcej)
   okresy składkowe okresy nieskładkowe (jak najmniej)

   Emerytura nowa - ważne jest:
   wyskość zwaloryzowanego kapitału początkowego,
   wysokość zgromadzonych składek
   średnie dalsze trwanie życia.

   Korzystne przeliczenie kapitału początkowego nie ma wpływu na żaden z wymienionych warunków emerytury starej, tylko ma wpyw na wysokośc emerytury nowej.

   Usuń
  6. We wpisie z 14:48 miało być:

   Emerytura stara - ważne są:
   staż pracy,
   wysokość zarobków (jak najwyższe),
   okresy składkowe (jak najwięcej),
   okresy nieskładkowe (jak najmniej) :)

   Usuń
  7. Odnośnie urlopów wychowawczych podaję przykład zmiany przy przeliczaniu:
   I decyzja o naliczeniu kapitału na 01.01.1999 r.:
   24 lata składkowe (tj. 288 m-cy) po 1,3%
   11 lat nieskładkowych (tj.132 m-ce) po 0,7% ( w tym 3 lata urlopu wychowawczego. Wg starych przepisów w naliczaniu kp
   też było ograniczenie nieskładkowych do 1/3 składkowych (łącznie) - to zostało 8 lat po 0,7%.
   II decyzja o przeliczeniu kp na 01.01.1999 z uwzględnieniem 3-letniego urlopu wychowczego, po zmianie z 2004 r.:
   24 lata składkowe (288 m-cy) po 1,3%;
   11 lat nieskładkowych (132 m-ce), ograniczonych do 8 lat jw, ale tu 3 lata url wych zostały już policzone po 1,3% a 5 lat (np. studia) po 0,7%. W II decyzji miałam stan kapitału początkowego na 01.01.1999 wyższy o ponad 9 tys. zł w stosunku do I decyzji również na 01.01.1999 r. Było warto składać wniosek o przeliczenie kapitału.
   Jesli zaś chodzi o sam staz pracy, to nadal nic u mnie się nie zmieniło i miałam 11 lat nieskładkowych po 0,7% do wyliczenia emerytury a staż składkowy urósł do momentu przejścia na emeryturę do 396 m-cy, bo pracowałam bez przerw), co u mnie przy wyliczaniu emerytury wyglądało tak:
   składkowe 33 lata (396 m-cy) po 1,3%
   nieskładkowe 11 lat jw (132 m-ce) po 0,7% - i tu już bez ograniczenia, bo 11 lat to 1/3 33 lat. Ale własnie przy tym emerytalnym stażu nieskładkowym po 0,7% nie wydziela się po 1,3% urlopu wychowawczego (jak było to przy kapitale poczatkowym).
   DL

   Usuń
  8. 17:00
   Prawdę powiedziawszy, to nie rozumiem z jakiego powodu po przeliczeniu w drugiej decyzji masz dalej ograniczenie do 8 lat, zamiast przyjęcia 11 lat nieskładkowych. Nie rozumiem też tej zamiany 3 lata nieskładkowego urlopu wychowawczego na składkowe.
   Z treści przepisów nic takiego nie wynika, to musi być pomyłka, albo niewłaściwa interpretacja.

   Według mnie po zniesieniu ograniczenia do 1/3 Twoje poprzednio uwzględnione okresy nieskładkowe w wymiarze 8 lat powinny być zwiększone o te 3 lata, i do wyliczenia kapitału powinno być 8 +3 =11 lat x 0,7%.

   Przelicz sobie, który wariant jest korzystniejszy, czy taki jaki masz w decyzji, czy taki, jaki wynika z prawidłowej interpretacji zmienionych przepisów.

   Usuń
 38. Mam trochę nietypową sprawę bo odwieszoną emeryturę otrzymuję dopiero od kwietnia 2013r. (złożyłam wniosek do ZUS w kwietniu 2013r., że od 30.04.2013r rozwiązuję umowę o pracę). Jestem "z sprzed".
  W sądzie SO przegrana, teraz jest w SA w Gdańsku. Jeżeli wycofam sprawę to zgodnie z nową ustawą zawieszoną emeryturę zwrócą chyba tylko od 1.10.2011 do 21.11.2012 a co za miesiące od 21.11.2012 do 31.03.2013r. Czy przepadnie bo wycofałam sprawę? Jak postąpić?
  JaAnnaS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro wniosek o wypłatę złożyłaś dopiero w kwietniu to niestety twoja strata. Natomiast za kwiecień 2013 otrzymałaś całe świadczenie i pensję do 30.03.2013. Możesz mieć pretensje tylko do siebie.

   Usuń
  2. Ja na Twoim miejscu czekałabym na rozstrzygnięcie sprawy i po wyroku złożyła wniosek do ZUS / już na podstawie ustawy/ a wtedy zaległe powinnaś otrzymać.

   Usuń
  3. Przecież w procesie sądowym przedmiotem sporu jest tylko zaległość za okres zamknięty (od 1 października 2011r do 21 listopada 2012r)

   Usuń
 39. Uzupełniam.
  Do tej pory myślałam że jak sami zawiesili to sami odwieszą dopiero zainteresowałam się sprawą gdy wypłacono mi emeryturę za kwiecień mimo że w kwietniu jeszcze przecież pracowałam.
  JaAnnaS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @JaAnnaS.
   To przykre jak można być tak naiwnym. Od kiedy czytasz bloga? dlaczego wcześniej nie napisałaś, że nie masz wznowionej emerytury? Czyżbyś nie wiedziała że w polskim prawie emerytalnym wszystko jest "na wniosek" skoro po wyroku TK,
   Ty wniosku nie złożyłaś, to ZUS nie miał żadnej podstawy prawnej aby Ci wypłacać emeryturę. Sprawę z Apelacji możesz
   a nawet powinnaś jak najszybciej wycofać, tam zresztą też przegrasz (jeśli sprawa będzie przed 19 lutego) albo zostanie umorzona jako apelacja prawnie niedopuszczalna w świetle przepisów nowej ustawy. Emerytury od 21.listopada 2012 do
   31 marca 3013 przepadły Ci na własne życzenie i nawet w Strasburgu nie masz szans na ich odzyskanie
   z żalem
   Krzysztof

   Usuń
  2. Są niestety tacy oporni ludzie. Sama taką znam. Mogła spokojnie pobierać emeryturę od lutego 2011 roku (naliczenie 2008) ale wniosku nie złożyła bo uznała, że jej się nie należy. Oczywiście ZUS nie miał jej czego zawieszać. Po wyroku TK także wniosku nie złożyła, bo wg niej jej nie dotyczył. Dopiero "przymuszona" wniosek złożyła w jesieni 2013. Sporo straciła ale na własne życzenie. Druga oporna ocknęła się dopiero w styczniu tego roku a też mogła być zawieszoną.

   Usuń
  3. Też znam sytuację, kiedy"oporna na wiedzę" mogła wystąpić o emeryturę wcześniejszą jeszcze w styczniu 2009r i ją pobierać, ale do stanu emerytki dojrzała emocjonalnie dopiero w tamtym roku i po 60+. złożyła wniosek (wyobrażam sobie minę pracownika ZUS).
   Dostała decyzję i co miesiąc traci świadczenie ponad 3.200zł, bo nie rozwiązała stosunku pracy.

   Usuń
 40. serdecznie proszę o wzór pisma o wycofanie pozwu z SO o wypłatę odsetek.serdecznie pozdrawiam. Nina

  OdpowiedzUsuń
 41. Serdeczne podziękowania p. Krzysztofowi za informację.
  Pozdrawiam.WB

  OdpowiedzUsuń
 42. Ponawiam prośbę o odpowiedz na pytanie z dnia 11 luty 2012 jako pierwsze tego dnia z godziny 7,32. dziekuje  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto pytanie:
   Anonimowy11 lutego 2014 07:32
   Serdecznie proszę o informację , od 1 stycznia 2013 roku przeszłam na emeryturę powszechną i dalej pracuję. Wniosek o przeliczenie emerytury dodając 5 lat pracy złożyłam w listopadzie 2013 roku . Czy moge zlożyć wniosek do ZUS o wyrównanie od stycznia do pażdziernika 2013. Serdecznie dziękuję.

   Usuń
  2. Zapytać w ZUS-ie.

   Usuń
  3. Wniosek złożony w listopadzie 2013 roku i od tej daty przeliczą, nic wstecz

   Usuń
 43. dziękuję za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy ktoś się orientuje od jakiej kwoty będą płacone odsetki za okres 22.11.2012 do dnia 19.02.2014 ? Od sumy zaległych emerytur ?
  Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odsetki będą liczone od każdej miesięcznej emerytury, w tzw. " zawieszonym "okresie- do dnia 19 lutego br

   Usuń
  2. Dziękuję, to za okres "niewypłacania" do 21.11.2012. A od jakiej kwoty w następnym okresie tzn. do końca 2012, 2013 i 2014? Jestem laikiem w tym temacie więc może moje pytanie jest dziwne. Odsetki za rok 2013 od sumy niewypłaconych, itd.. ?
   Jola

   Usuń
  3. Odsetki od każdej miesięcznej emerytury :
   za X 2011r odsetki liczone od następnego dnia płatności do dnia ustawy ,
   za XI 2011r od następnego dnia płatności do dnia ustawy,
   itd., itd

   Usuń
  4. Dziekuje bardzo i pozdrawiam

   Usuń
 45. Do wszystkich zainteresowanych, jestem "sprzed" , emerytura powszechna od kwietnia 2013, pracuję nadal, mam termin rozprawy apelacyjnej na 19 lutego w SA, sprawy nie wycofałam, byłam dziś w ZUS: mam złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury z odsetkami i waloryzacją załączniki RP-7 za lata 2011 i 2012 we wniosku nadmienić że moja sprawa trwa,zaświad.o przychodzie i stażu za 2013, przy okazji też wniosek o przeliczenie kapitału odnośnie urlopu wychowawczego(1,3%) Jolanta z Radomska, przy okazji bardzo Wam wszystkim informatorom dziękuję, dzięki Wam dowiaduję się o wszystkim związanym z emeryturą i wiem jak się w tym kotle przepisów poruszać, serdeczne dzięki Jolanta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na jakiej podstawie można przeliczyć kapitał początkowy odnośnie urlopów wychowawczych o 1,3%

   Usuń
  2. Co to znaczy w twoim przypadku emerytura powszechna od kwietnia 2013 r.? Jeżeli pracujesz, to nie możesz pobierać powszechnej, czyli nowej, bo jest wymóg rozwiązania umowy o pracę.

   Usuń
  3. Sorry żle napisałam, w marcu skończyłam 60 lat i od kwietnia przeliczono mi emeryture,wniosek o przeliczenie kapitału odnosnie urlopu wychowawczego otrzymałam w ZUS, jeszcze dokumentów nie składałam,dzwoniłam ponownie do ZUS okazało sie ze chcą zaświadczenia o przychodach nie RP7, dzisiaj wybiore się do ZUS jeszcze raz, mam inny problem, 19 lutego odbyła sie moja rozprawa apelacyjna w SA, została oddalona, Pani poinformowała mnie ze mogę odwołać się do SN, czy w tej sytuacji g dy ustawa weszła w zycie ma to jakis sens Jolanta

   Usuń
 46. RP-7 czy zaświadczenie o dochodach,jeśli nie zwalniasz się z pracy, a tak na marginesie,czy nie lepiej wycofać apelację,żeby nie okazało się jak u mnie,przekazanie akt sprawy do SO do ponownego rozpatrzenia,ale z drugiej strony Twój SA może myśli inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadzwoniłam do ZUS okazuje się ze jednak mam dostarczyć zaświadczenie o dochodach,moja rozprawa apelacyjna z 19 lutego w SA została oddalona, w sekretariacie SA powiedziano mi że mogę się odwołać do SN, tylko jaki to ma sens, jeszcze dziś wybiorę się do ZUS,Jolanta

   Usuń
 47. Z zakładu w którym pracuję do ZUS zawsze składałam RP-7, natomiast z innej instytucji( umowy zlecenie lub o dzieło) zaświadczenie, tak było dotychczas, co do apelacji trudno przewidzieć wynik, to zaledwie kilka dni, w sekretariacie poradzono mi, żeby nie wycofywać Jolanta

  OdpowiedzUsuń
 48. Rzeczywiście, w dniu 10.lutego ZUS zamieścił na stronie www.zus.gov.pl informację o wypłatach zawieszonych emerytur. Poniżej przeklejam interesujący mnie fragment (wygrałam w I instancji i zus złożył apelację) ponieważ niepokoi i dziwi mnie jego treść. Oto ten fragment: "Sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i - po zakończeniu postępowania sądowego - wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy". Co to znaczy "wyda decyzję w sprawie wypłaty w zakresie wynikającym z ustawy"??! Jeśli ZUS wycofa swoją apelację to sąd postanowi o umorzeniu postępowania apelacyjnego ergo wyrok wydany w I instancji stanie się prawomocny. A wyrok ten uchyla decyzję ZUS o zawieszeniu emerytury i nakazuje wypłacić zaległą emeryturę wraz z odsetkami liczonymi do dnia wypłaty. Innymi słowy jeśli ZUS nie wypłaci tych pieniędzy zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu, egzekucją tych zobowiązań zajmie się (z dziką radością :))) komornik. Jaka decyzja?, Jaka ustawa?, Jakie 60 dni? Z poważaniem Iwona.

  OdpowiedzUsuń
 49. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 50. Jestem nauczycielką i nadal pracuję.W 2008 roku obliczono mi wcześniejszą emeryturę jednak wniosek o wypłatę złożyłam dopiero w listopadzie 2010 roku.Pobierałam ją do września 2011 roku. W LISTOPADZIE 2013 roku zlożyłam wniosek o zmianę stażu pracy i podstawy wymiaru.PROSZĘ o odpowiedż czy z chwila wypłaty zawieszonej będe miała obnizoną dotychczasowa emeryturę. jestem

  OdpowiedzUsuń
 51. mam pytanie kiedy najlepiej złożyć wniosek aby było najlepiej .Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 52. mam pytanie 9 10 2012 złozyłem do zus dokumenty o przyznanie wczesniejszej emerytury zus odmówił zlozylem odwołanie i zus przekazał sprawe do sądu. na sprawe czekałem do grudnia 2013 i sąd przyznał emeryture od 1 01 213 ale zus zawiesił wyplate ze pracowalem czy mam szanse na wypłate zaległych pieniedzy

  OdpowiedzUsuń