23 lutego 2014

Emeryci mogą już odbierać zaległe świadczenia z ZUS

Michał Jankowski, 

Emeryci, których emerytura została zawieszona w październiku 2011 roku, mogą się już ubiegać o zwrot pieniędzy. Do podziału jest prawie miliard złotych. Na jednego emeryta przypada 43 tys. zł.
Chodzi o osoby, których prawo do otrzymania emerytury zostało zawieszone w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Świadczenia te zostały zawieszone na fali oszczędności zaproponowanych przez rząd pod koniec 2010 roku. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak w 2012 roku, iż odbieranie świadczeń osobom, które w latach 2009-2010 skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności rezygnowania z etatu, narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Prawo do otrzymania zaległej wypłaty uzyskały osoby, które łącznie spełniły dwa warunki. Pierwszy z nich przewiduje, że prawo do emerytury musiało zostać nabyte przed 1 stycznia 2011 r. Drugi - że wypłata świadczenia została zawieszona z powodu kontynuowania zatrudnienia po 30 września 2011 r. bez wcześniejszego rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.

Uprawnionych do otrzymania świadczenia jest ok. 23 tys. osób. Jak dowiedziała się WP.PL, wypłaty będą rozciągnięte w czasie, bo nie ma końcowej daty takich wypłat. Pieniądze będą pochodzić z budżetu. ZUS nie zamierza nikogo powiadamiać, że należy mu się wypłata zaległego świadczenia. (Gdy wypłata świadczeń została zawieszona, każdy uprawiony do emerytury lub renty, otrzymał w tej sprawie pismo).

Zakład nie umie odpowiedzieć na pytanie, ile odzyska pieniędzy emeryt przeciętny , otrzymujący, co miesiąc 1,5 tys. zł na rękę. Jeśli podzielić pulę środków, które otrzymał ZUS (989 mln zł), między uprawnionych (23 tys.), to okazuje się, że na głowę jednego seniora przypada aż 43 tys. zł!

Zaległe świadczenia zostaną przekazane na wniosek zainteresowanych. Osoby pobierające wcześniejszą emeryturę w okresie wskazanym w ustawie muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości przychodów w okresie wskazanym w tych przepisach. Dopiero wówczas ZUS ustali wysokość zawieszonych świadczeń podlegających wypłacie. Będzie mieć na to 60 dni od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Kwota do wypłaty będzie podlegać waloryzacji. Odsetki były naliczane wyłącznie do dnia wejścia ustawy w życie.

W nadchodzącym tygodniu na stronie głównej WP.PL opublikujemy poradnik, w którym krok po kroku opiszemy, w jaki sposób możesz odzyskać należne ci pieniądze.

Projekt ustawy umożliwiającej emerytom odzyskanie świadczeń rząd musiał przygotować w odpowiedzi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r., który za niekonstytucyjną uznał obowiązującą od 1 stycznia 2011 r. zasadę, zgodnie z którą aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy przynajmniej na jeden dzień (przepisy wprowadzone przez byłą minister pracy Jolantę Fedak). Na skutek tego przepisu, jeżeli ktoś po 1 października 2011 r. nie rozwiązał umowy o pracę, choćby na jeden dzień, ZUS zawieszał mu wypłatę emerytury.

Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy już wcześniej uzyskali prawo do emerytury. Wyrok TK nie ma zastosowania do osób, które nabyły prawo do emerytury od 1 stycznia 2011 r. lub później. 
 

156 komentarzy:

 1. Odestki będą liczone od kwoty brutto.Nie wiem tylko czy do dnia 13 grudnia 2013,czy do dnia podpisania przez Prezydanta,czy tez po ukazaniu się w Dz,U. 4.02.2014. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki ustawowe będą liczone do dnia wejścia ustawy w życie, do 18 lutego 2014r.
   DD

   Usuń
  2. Myślę ,że do 19

   Usuń
  3. 21:27
   Żle myślisz - do 18 włącznie.

   Usuń
 2. Jak czytam takie bzdury to mnie skręca!!
  "Przeciętnie" na 1 emeryta przypada ponoć 43 tys. zł
  Rany, to jakie wy macie wysokie emerytury????
  Ja sobie wyliczyłam że z odsetkami za 14 m-cy dostanę ok.24 tys. zł....
  No i takie rewelacje idą w świat za pomocą dziennikarzyny który pisze to co mu każą..
  Znajomi to czytali we wczorajszej chyba gazecie, dzisiaj na wp. tez jako "news"
  i tak głupota idzie w świat!
  ..no chyba że tylko ja mam niska, pomniejszoną emeryturę.... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Statystyka zajmuje się jedynie liczeniem m.in. średnich, median, itd. Rozumując w ten sposób mamy średnio po np. 3 kończyny; 1,8 małżonka; 2,4 dziecka. Wysokość świadczeń jest zróżnicowana a teraz najlepiej napuścić takimi artykułami jednych na drugich i wojna gotowa. Nikt się nie przejmował jak zawieszano nam emerytury; ludzie mieli różne zobowiązania finansowe licząc na pensje i emerytury.

   Usuń
  2. Ja sobie wyliczyłam ,że do zwrotu będę miała około 15000 tysięcy na rękę+odsetki.

   Usuń
 3. Jeśli ma się emeryturę w wysokości 2500zł lub 2550 netto - ur. 1951r. a odsetki liczymy od kwoty brutto to jest 40.000zł, a przecież ludzie mają większe emerytury plus odsetki od kwoty brutto .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysokość zwrotu będzie wyższa dla tych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny i nie muszą rozliczać przychodu

   Usuń
  2. A wielu z emerytów nie otrzyma wyrównania za cały okres - od 1 października 2011r. do 21 listopada 2012r., jeżeli przeszło na emeryturę przed ogłoszeniem wyroku TK. W moim przypadku otrzymam zaległe świadczenia za okres 7 miesięcy.
   DD

   Usuń
  3. 16:49
   Osoby, które z dniem 1 października 2011 r. wybrały emeryturę i zwolniły się z pracy, mogą dochodzić odszkodowania w sądzie pracy.
   Spróbuj się gdzieś dowiedzieć, czy przysługuje to także w takim przypadku, jak Twój.

   Usuń
  4. 17:37
   Ja otrzymam zaległe od 1.10.2011 do 30.04. 2012 , więc o co mam dochodzić, skoro od maja już emerytura była wypłacana?
   DD

   Usuń
  5. czyli do dnia rozwiązania stosunku pracy i przejścia na emeryturę

   Usuń
  6. 17:42;
   Przecież w maju 2012r. emerytura nie mogła być wypłacana Ty rozwiązałaś chyba stosunek pracy. Emerytury wznowiono dopiero po wyroku TK.

   Usuń
  7. 17:42
   Dobre pytanie. Odpowiadając pytaniem na pytanie, a o co mają dochodzić emeryci, którzy zwolnili się z pracy z dniem
   1 października 2011? Przecież emerytura była im wypłacana od ręki, bez żadnego zawieszenia.

   Sądy pracy rozstrzygają nie tylko sprawy emerytalne, ale także dotyczące zwolnień z pracy. Nie wiem jak było w Twoim przypadku, ważne są okoliczności zwolnienia z pracy.

   Osoby na emeryturze od 1 października 2011 r. mogą mieć argument przymusu dokonania wyboru, pogorszenia swojej sytuacji materialnej itp. na podstawie niekonstytucyjnej ustawy.

   Wprawdzie chcącemu nie dzieje się krzywda (chciałaś na tę emeryturę przejść i złożyłaś wniosek i wymagane dokumenty), ale decyzja ta z pewnością była uzależniona od szeregu uwarunkowań, m. in. od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia.

   Czy podjęłabyś decyzję o przejściu na emeryturę z dniem
   1 maja 2012 r., gdyby Twoja emerytura nie została zawieszona?
   Może jednak chciałabyś dalej pracować, mając szansę jednoczesnego pobierania wynagrodzenia i emerytury.
   Nawet w sytuacji, gdy każdy z tych dochodów jest nieduży, to w sumie miesięcznie jest przyzwoita kwota. Mając do dyspozycji tylko niskie wynagrodzenie łatwo można dojść do wniosku, że za takie pieniądze nie ma sensu dłużej się szarpać w pracy, bo kariera jaka miała być zrobiona, to już została zrobiona.

   W tym sensie niekonstytucyjna ustawa miała wpływ na Twoją decyzję przejścia na emeryturę i wywarła niekorzystne dla Ciebie skutki materialne.

   Usuń
  8. 18:26
   Wznowiono dla zatrudnionych na etacie, którzy nie rozwiązali umowy o pracę.
   Pracownik, który z dniem 1 października 2011 r. wybrał emeryturę, czy w trakcie zawieszenia zdecydował się przejść na emeryturę, dostawał ja od ręki, takim osobom nic nie zawieszano, bo nie pracowały.

   Usuń
  9. W pewnym stopniu masz rację!
   DD

   Usuń
  10. Odpowiedź z 18:37 dotyczyła wpisu z 18:33
   DD

   Usuń
  11. Niektórzy z grupy, która wybrała emeryturę szykują się do spraw sądowych.

   Zob. zakładka "Wybraliśmy emeryturę":

   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/search/label/WYBRALI%C5%9AMY%20EMERYTUR%C4%98

   Usuń
  12. 18:36;
   Dla tych, którzy nie rozwiązali stosunku pracy emerytury były zawieszone od 1 października 2011r. do 21 listopada 2012r. i nikomu nie wznawiano od maja 2012r.o czym napisał anonim DD z 17:42

   Usuń
  13. 19:10
   Umowa o pracę została rozwiązana z dniem 30 maja 2012r. i w tym dniu został złożony wniosek do ZUS o wznowienie wypłaty emerytury.
   DD

   Usuń
  14. ciąg dalszy do 17:42

   Nie wiem, gdzie pracowałaś.
   Teoretycznie istniała możliwość kontynuowania zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy po uprzednim rozwiązaniu umowy o pracę na jeden dzień i jej ponownym zawarciu.
   Jednak czy Ty, jako pracownik określonej branży miałaś taką możliwość?
   Pracując np. jako urzędnik administracji publicznej nie miałaś takiej możliwości zwolnienia się z pracy na jeden dzień i następnie ponownego zatrudnienia. Musiałabyś przejść procedurę konkursową od początku bez gwarancji zatrudnienia.

   Uzależnienie otrzymywania emerytury od zwolnienia się z pracy było na pewno dla Ciebie bardzo krzywdzące i bezpodstawne, ponadto spowodowało znaczne pogorszenie Twojej sytuacji prawnej i finansowej.

   Zmiana zasad wypłaty emerytury poprzez jej zawieszenie naruszyła wtedy prawa nabyte przez Ciebie i stanowiła naruszenie zasady ochrony praw nabytych wynikającej z zasad demokratycznego państwa prawa.

   Ponadto, zgodnie z regułą iż prawo nie działa wstecz, zmienione zasady wypłaty emerytury nie miały zastosowania do Ciebie, tylko do nowych emerytów czyli osób ubiegających się
   o przyznanie emerytury po dacie wejścia w życie zmian do ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
   o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2009 nr 153, poz. 1227 ze zm.) na podstawie art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2010 nr 257, poz. 1726).
   Nowe zasady niezgodnie z Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zastosowano wobec emerytów już pobierających emerytury, pomimo że zasady nie powinny być zmieniane
   na niekorzyść w trakcie wypłaty przyznanego już świadczenia emerytalnego, czemu dał wyraz Trybunał Konstytucyjny w dniu 13 listopada 2012 r.
   Jako pracownik czułaś się dyskryminowana z powodu braku możliwości zwolnienia się
   na jeden dzień by zachować prawo do pracy i otrzymywać należne Ci świadczenie emerytalne
   z ZUS.
   Decyzja o przyznaniu Ci emerytury (ta pierwsza - nie wiem kiedy), ale jeżeli po 9 stycznia 2009 r. to została wydana w oparciu o obowiązujący wówczas stan prawny, który
   nie uzależniał uzyskania świadczenia emerytalnego od rozwiązania umowy o pracę
   (jeżeli przed tą data, to tego nie pisz).

   Po dniu 1 października 2011 r. zmuszona byłaś dokonać wyboru, albo zwolnienia się z pracy, albo pobierania emerytury.
   Wyrokiem z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt K 2/12 (Dz. U. 2012, poz. 1285) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy
   o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2010 nr 257, poz. 1726)
   w związku z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. 2009 nr 153, poz. 1227 ze zm.) dodanym przez art. 6 pkt 2 ustawy z 16 grudnia 2010 r. w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
   W świetle powołanego wyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego wstrzymanie Ci emerytury z dniem 1 października 2011 r. nie było zasadne i miało decydujący wpływ na podjętą przez Ciebie decyzję o przejściu na emeryturę z dniem 1 maja 2012 r.

   Usuń
  15. do DD
   Jak ktoś wyżej poradził zajrzałam do zakładki WYBRALIŚMY EMERYTURY. Jest tam wiele pożytecznych wskazówek, warto zajrzeć.

   Usuń
  16. Niektóre wpisy z strony WYBRALIŚMY EMERYTURY

   Anonimowy 28 stycznia 2014 15:58
   Należy napisać , że jest to pozew przeciwko Skarbowi Państwa
   o poniesioną szkodę , należy podać wysokość szkody ,która powstała
   poprzez wydanie aktu normatywnego , którego niezgodność z Konstytucją RP została stwierdzona wyrokiem TK 13 listopada 2012 r.
   pozdrawiam i proszę się odzywać i podawać wyniki działania .

   Anonimowy 14 lutego 2014 18:18
   Trzeba napisać :( publikacja sentencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13.11.2012 r (sygnatura akt .K2/12 w Dzienniku Ustaw wchodząc w życie 22 .11.2012 roku umożliwia mi dochodzenie roszczeń przeciwko
   Skarbowi Państwa .

   Anonimowy 18 lutego 2014 10:39
   Przyczyna to wydany akt normatywny a skutek to utracone wynagrodzenie.pozdrawiam

   Usuń
  17. 19:30
   DD ma rację.
   Niestety - osoby, które podlegały ówczesnym przepisom ustawy KN miały ograniczony czas pracy w zawodzie.

   Usuń
  18. 20;48
   Nie bardzo rozumiem, z nikim się nie sprzeczam o jakieś racje
   KN - Karta Nauczyciela?
   Nie znam zasad zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela, ale wielu nauczycieli na emeryturze pracuje, na uczelniach też

   Usuń
  19. W tej chwili nie już ograniczeń wiekowych w KN, ale wcześniej były

   Usuń
  20. 21:02
   Karta Nauczyciela nie traktuje wszystkich równo?

   Usuń
  21. 21:11
   Uchylono art.23 ust. 4 KN od 2013r., obecnie dyrektor placówki nie może zwolnić nauczyciela ze względu na wiek.

   Usuń
  22. 21:48
   w uchylonym ust. 4 art. 23 kN jest taki zapis:
   (...) nie należy rozwiązywać z nim stosunku pracy, w okresie nie dłuższym jednak niż 5 lat od osiągnięcia wieku emerytalnego (...)

   Czy w Twoim przypadku te 5 lat było zachowane?

   Usuń
  23. Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę - uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r. o sygn. akt II PZP 13/08.

   Pracodawca, który wypowiada umowę o pracę pracownikowi tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego dopuszcza się dyskryminacji ze względu na wiek.

   Stanowisko to jest zgodne z wyrażoną już wcześniej linią orzeczniczą wyrażoną w orzeczeniu z dnia 11 listopada 2008 r. sygn. akt I PZP 4/2008, w którym stwierdzono, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy zawartej na czas nieokreślony pracownicy wyłącznie z powodu nabycia przez nią prawa do emerytury kolejowej stanowi dyskryminację ze względu na płeć.

   Podstawowa zasadą prawa pracy jest niedyskryminowanie pracownika, w szczególności ze względu na płeć i na wiek (dyrektywa z 27 listopada 2000 r.). Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę ze względu na osiągnięty przez niego wiek jest sprzeczny z prawem.

   Usuń
  24. 23:01;
   To co napisałeś to prawda. Czy znasz takiego pracodawcę, który jako przyczynę zwolnienia poda osiągnięcie wieku emerytalnego?
   Pracodawcy mają pełną świadomość co grozi im gdyby zwalniali pracowników tylko z tej przyczyny. Przecież wymyślą wiele innych przyczyn i żaden wyrok ani żadne dyrektywy nie bedą mogły mieć zastosowania.

   Usuń
  25. 23:17
   Nie napisałeś, tylko napisałaś :)
   Masz rację, jak się chce psa uderzyć, to kija zawsze się znajdzie, choćby pozorna reorganizacja, ale z drugiej strony kij ma dwa końce, można wytknąć wszystko
   Inna sprawa czy chciałoby się dalej pracować w tak "przyjaznej" atmosferze nawet po przywróceniu do pracy przez sąd

   Usuń
  26. Emeryt to brzmi dumnie24 lutego 2014 11:03

   23.39 "Inna sprawa..."
   Założę się,że wiele osób które walczyły o zwrot zawieszonych, pracowało i pracuje w dosłownie wrogiej atmosferze. Jednak nie buta i nie pazerność je do tego skłania, tylko prozaiczny brak pieniędzy. Dlatego jak można było przetrwać agizm i mobing dla dobra swojego i rodziny, jak można było przetrwać walkę o zwrot emerytur, jak będzie trzeba przetrwać zwykłą zawiść ludzką o "nagłe wzbogacenie" i las wyciągniętych rąk tych, którym te pieniążki dziś są bardziej potrzebne niż nam :-))),to przetrwamy dalej ten nasz pracowniczo-emerycki los,aż gdzieś pod palmą,przy szumie fal,jak posterunkowy z " Rodziny zastępczej", który rozbił się z parasolem i akcesoriami plażowymi na podwórku zalegniemy na hamaku i sącząc drinka w koszulce z napisem ETBD będziemy "skubać tęczę", a nasze wdzięczne wnuki będą nas wachlować i bujać i jak już będzie wszystko, to...

   Usuń
  27. Życie samo w sobie jest brutalne a wyścig szczurów wszechobecny. Po tylu latach doświadczeń nie zamierzacie chyba przejmować się tym co inni mówią lub myślą. Chcesz mieć dobrze to licz na siebie.Tego wszystkim zawiewszonym/odwieszonym i mam nadzieję wkrótce wypłaconym życzę.

   Usuń
  28. Kabaret Młodych Panów - Na plaży
   http://www.youtube.com/watch?v=JuuzBD8hIYk

   Usuń
 4. A czy Pani Jolanta Fedak poniesie karę za tak duże straty dla Państwa,Jak tylko grosiki nie odda się do ZUS-u-to jaka kara a ile monitów i straszenia!!!!! Nikt o tym nie pisze-cisza !!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką samą karę otrzyma jak broniący ją w Trybunale Konstytucyjnym poseł Kłopotek. Europarlament. Pamiętajcie w wyborach kto tak nas załatwił.

   Usuń
  2. Kłopotek Kujawsko-Pomorskie pamiętajcie.

   Usuń
  3. Za kilka dni będzie wiadomo kto będzie w Lubuskim i Zachodnio-pomorskim .

   "Liderem mogłaby być Jolanta Fedak, szefowa lubuskiego PSL i była minister pracy. Jeszcze nie podjęła decyzji o starcie. Kandydatów PSL do europarlamentu poznamy pod koniec miesiąca na konwencji w Gorzowie.

   Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,15433388,Zych__Euroturysta_nie_bede__W_wyborach_nie_startuje.html#ixzz2uB4Vn65p

   Usuń
  4. W emerytach siła, kilka razy byłam w komisji wyborczej i wiem kto chodzi na wybory- młodzi w mniejszym stopniu.Pozdrawiam

   Usuń
 5. Czy według Ciebie ma być jednak "Oko za oko ząb za ząb"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale wysokie stanowisko po takiej wpadce to chyba jednak przesada?

   Usuń
  2. Ustawę z grudnia 2010 uchwalił Sejm i odpowiedzialność stała się zbiorowa, a więc - niczyja.

   Usuń
  3. Jeżeli jest jej dobrze z tą wyrządzaną nam krzywdą to tylko teraz,kiedyś sumienie jej to wyrzuci.
   Pamiętać jednak należy, że nie była osamotniona w tym działaniu.Lepiej jednak będzie gdy pominiemy to milczeniem. Mamy to co chcielismy, więc cieszmy się tym i może nie zaglądajmy innym do kieszeni, a tym co dostaniemy podzielmy się z bardziej potrzebującymi - to dopiero będzie radość.

   Usuń
  4. Piszecie od rzeczy za tak ogromne błędy trzeba ponieść konsekwencje.A kto tą Ustawę z grudnia 2010 przygotował?
   Spadła z księżyca?

   Usuń
  5. Czy Ty za wszystkie popełnione błędy poniosłaś/eś konsekwencje?Ktoś przecież cierpiał z powodu tych Twoich błędów.

   Usuń
  6. Dla fedakowej nie "oko za oko" ale "rozum za rozum" - ta kobieta tylko przyniosłaby nam wstydu ... niech idzie na emeryturę, z pwenością sobie zapracowała w "szkodliwych" warunkach albo w krusie

   Usuń
  7. 22:54;
   Pszesz, że Fedakowa przyniosłaby nam wstydu, to znaczy że jeszcze nie przyniosła. Nie twierdzę, że jest to osoba z mojej bajki ale nie rozumiem co znaczy " rozum za rozum".
   A Ci inni co zmieniają ustawę o emeryturach tak sobie pocichutku to co? A co zrobili rocznikowi '53?

   Usuń
  8. Przestańcie z tym odpowiedzialnośc zbiorowa tj. niczyja , bo to NIEPRAWDA, ODPOWIADA RZĄD,a to jest koalicja PO_PSL już 7 lat przy władzy - mogli zrobić wszystko, a tylko grabili dla siebie........

   Usuń
 6. Przed zawieszeniem pobierałam emeryturę w wysokości 1500 złotych po pomniejszeniu . PROSZĘ mi odpowiedzieć na jakich zasadach obliczą mi wysokośc emerytury do wypłaty. serdecznie dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyrównanie będzie prawie takiej samej wysokości pomnożone x 13 miesięcy i 22 dni oraz zwiększone o odsetki 1500 zł x 13 m-cy + 19.500 + (1500:30x22dni=)1100zł= 20.600 zł + odsetki ca 5.000= razem około 25.600zł wyrównanie - i jak to się ma do tych 43.000,-zł z artykułu na górze? pozdrawiam W.W.

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

   Usuń
  3. 17:23 no właśnie o tym pisze anonim 15:53.
   Kwoty w artykule dosyć astronomiczne...idą w "świat" i nastawiają nieprzychylnie na nas innych ludzi o czym świadczą komentarze internautów pod tym artykułem..

   Usuń
  4. 19:22 Niekoniecznie kwoty w artykule są astronomiczne.Znam przypadki,że ludzie mający sprawy w Sądach nie składali wniosków o wznowienie wypłaty emerytury po wyroku TK.Po korzystnym dla nich wyroku ZUS zwraca od 1.X 2011.r.
   Dlatego niektóre kwoty zwrotu są duże i będą zawyżały średnią.Nie ma się co oburzać to tak jak z każdą średnią.

   Usuń
  5. 20:36
   O czym ty piszesz??
   Dla wszystkich nas skupionych wokół tego blogu ZUS zwraca od 1.X.2011 r do 22.XII 2012 r zawieszone świadczenia.
   Jeżeli ktoś w tym okresie się nie zwolnił i np.dalej pracował dostanie nie więcej niż zwrot za 14 miesięcy + odsetki /za okres od 1.X.2011 r do 18.02.2014 r./.
   I ani jednego świadczenia więcej!!
   Składanie wniosku o wznowienie wypłaty emerytury po wyroku TK nie ma nic wspólnego z tymi wypłatami.
   Nie mieszaj pojęć>

   Usuń
  6. 22:02
   A no piszę o tym,że jak ktoś nie złożył wniosku o wznowienie wypłaty emerytury po wyroku TK tylko czekał na rozstrzygnięcie sprawy w sądzie i wygrał i nadal pracuje to ZUS zwraca kwotę od 1.X.2011 do dnia wykonania wyroku.Wniosek prosty,że w takiej sytuacji zwrot nie tylko za 14 miesięcy a np. w sumie za 28 miesięcy w związku z czym i kwota będzie wyższa.
   Tyle na ten temat.

   Usuń
  7. A ile osób zawieszonych musiało zwolnić się w 2012 r. z pracy, bo skończyło 60 l i dano im szansę odejścia za porozumieniem stron (+ odprawa), aby "nie blokować miejsca dla młodszych". Ja odeszłam, bo młodzi ponoć czekali, ale mój etat zlikwidowano i do dzisiaj moją pracę wykonuje zastępczo 12 osob z zespołu da darmo. To dopiero oszczędność pracodawcy. A ja dostanę aż 5 zawieszonych emerytur na pewno nie będzie to 40 tys

   Usuń
  8. 23:00
   Piszesz że "dano ci szansę odejścia za porozumieniem stron / + odprawa/ ".
   Nie zrobili ci wcale łaski !!! /a ty tak myślisz?/
   Zakład pozbył się ciebie szybciutko a nie czekał aż upłynie 3 miesiące jeżeli to ty byś wypowiedziała umowę.
   Dali ci odprawe - też nie łaska tylko obowiązek !!
   Gdybyś ty wypowiedziała umowę to dostałabyś jeszcze przez 3 m-ce pobory no i oczywiście odprawę.
   Zakład zyskał na tym że ci "poszedł na rękę " i "zgodził się /!?/ na porozumienie stron. -Zyskał 3 twoje pensje bo ci nie musiał już wypłacić.
   Ja skończyłam też już 60 lat i postanowiłam jeszcze popracować rok - i niech sobie ludzie myślą i mówią co chcą a i tak na razie nie "zwolnię" swojego miejsca pracy.
   Chyba że mnie zwolnią "dyscyplinarnie" :) ..ale będzie mi to już zupełnie obojętne...
   Muszę sobie zabezpieczyć swoją starość skoro mam po 43 latach pracy w budżetówce niską emeryturę.
   Nie dam się zastraszyć ani zgnębić szeptankami po kątach - lata mi to i powiewa .
   Nikt mi nie wykupi lekarst i nie opłaci wizyt lekarskich jak przyjdą choroby.
   Na razie zdrowie świetne, a samopoczucie od 19.02.2014 coraz lepsza :))

   Usuń
  9. 22:15
   A co skarżyłeś w sądzie ??
   Co miało to do wznowienia zawieszonego świadczenia skoro pracowałeś dalej???
   Każdy mógł składać wniosek o wznowienie - tak mi się zdaje.
   Napisz coś szerzej na swój przypadek może się przyda innym.

   Usuń
  10. Emeryt to brzmi dumnie24 lutego 2014 11:18

   10.37:"...i niech sobie ludzie mówią i myślą , co chcą..."
   Ludzie są ludźmi i zachowują się jak ludzie...a na określenie tych co zawiszczą i szepca po kątach wymyślono inne słowa i słusznie planujesz zresztą zgodnie z przysługującym prawem swoje życie. Nie życzę Ci konieczności wykupowania leków, chociaż mam zdrowie zrujnowane, tylko samej radości życia i spotykania na swojej drodze ludzi, po prostu ludzi. Tu na blogu masz ich do wyboru do koloru.

   Usuń
 7. Takie głupoty wypisują - po to żeby nas skłócić ze sobą. Jestem oburzona za pisanie kłamstw. Skąd ten facet wziął te 43 tysiące? I tak kłamstwo jak każde dotychczas, w mediach mętnego nurtu jest rozsiewane ! PO co ? Wcześniej pisali , że nas zawieszonych emerytów jest około 30 tysięcy! Czyżby już tylu nas ubyło ? Chyba nie to kłamstwo! Normalny dziennikarz pisze zawsze prawdę- sprawdzoną u źródła! A ten nagle chce pisać poradniki ! PO co? A gdzie był dotychczas? jak trzeba było pisać pozwy do sądów- siedział w kącie ! A teraz będzie sobie przypisywał sukcesy -cudze! Teraz się znalazł "doradca"!? pozdrawiam W.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisał prawdę.

   Usuń
  2. 19:00
   Rozumiem, że masz na myśli komentarz z 17:18.

   Usuń
  3. "jeśli podzielić pulę środków, które otrzymał ZUS (989 mln zł), między uprawnionych (23 tys.), to okazuje się, że na głowę jednego seniora przypada aż 43 tys. zł! " Wyszła mu średnia na głowę a to, że w rzeczywistości jeden emeryt dostanie 20.000, a drugi 60.000zł to już inna historia. WS

   Usuń
  4. Nie wiem co Cię tak oburza? Kwota 43 tys.? Przecież jeśli ktoś otrzymuje np. 3000 emerytury, to otrzyma więcej niż 43 tys./ 13miesięcy x3 tys.+ odsetki/
   No i niech sobie ma!

   Usuń
  5. Oburzenie idzie w kierunku "na głowę jednego seniora przypada 43 tys. zł".
   Niektórz pomyśleli: "nie na moją głowę..." ;)

   Usuń
  6. do 00:36
   Domyślam się, że nie tylko moi znajomi skręcają się z zawiści....Ważne, że mój syn się cieszy na samą myśl, że mamusia się podzieli!
   Pozdrawiam

   Usuń
  7. :)Masz rację, niech ich skręca, w końcu to za naszą wieloletnią pracę, nikt nam tego nie wypracował, a jak było nam kiedyś ciężko, to tez nikogo nie interesowało. Mój nie okazuje, ale też z pewnością sie cieszy, choc nie pyta, czy się podzielę :) choć to oczywistwe, że dla dzieci, An

   Usuń
  8. 9.44:"niech ich skręca"
   Nie życzmy nikomu złego, aby do nas nie wróciło. W życiu mamy dwie drogi:prostą i krętą. Jak doświadczenie uczy prostą brnąć ciężej jest niż wywijać krętą, ale prostą się do celu dojdzie, a kręta wiedzie na manowce. My doczekaliśmy zwrotu zaległych, a zwolnieni na jeden dzień i ponownie zatrudnieni wypowiedzeń. Warto cieszyć się ze zdrowego rozsądku i determinacji jakim wykazaliśmy się w tej sprawie i użyć rozumu do planów finansowych...

   Usuń
  9. Emeryt to brzmi dumnie24 lutego 2014 11:29

   11.28 cd.bo nic bardziej nie cieszy niż grosz zarobiony samodzielnie...

   Usuń
  10. do 11:28
   Myślę, że zwrot dotyczący skręcania z zawiści nie zawiera złych życzeń lecz jest tylko powszechnie znanym kolokwializmem. Ten zwrot został użyty przeze mnie, gdyż czuję oddechy zawistnych za plecami w mojej pracy. Nikt mi nie zazdrości 45 lat pracy, nie chcą mojego stołka, ale zawiść bije z oczu!
   Anonimowy z 8:46

   Usuń
 8. Ja znam ludzi,którzy mają emerutury po 2800,zł,pracowali po 47 lat,a jak ukończyły 60 lat,można było dorabiać nieskończenie wiele.Dla mnie to nic dziwnego. Przeliczają kwotę przez liczbę uprawnionych.Jeden dostanie tylko za 7 m-cy,inni za 4 m-ce.Jest to po prostu średnia na osobę.

  OdpowiedzUsuń
 9. JA też podobnie jak osoba pisząca nieco wyżej pracuję .pobierałam emeryturę w wysokości 1500 złotych .CZY mam dostarczyć pobory za lata 2011 i 2012.I jeszcze jedno pytanie ja zaczęłam pobierać zawieszoną emeryturę dopiero od kwietnia 2013 roku czy mam na wniosku o zwrot zawieszonej wpisać od 1 pażdziernika 2011 do marca 2013. SERDECZNI DZIĘKUJĘ iprzepraszam za kłopot.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie , otrzymasz tylko za okres od października 2011 do 21 listopada 2012r. ponieważ od 22 listopada 2012r. były wznawiane emerytury dla osób dalej pracujących i mogłaś od tego momentu złożyć wniosek i pobierać emeryturę na bieżąco. WS

   Usuń
 10. Za kilka dni mam rozprawę w SA którą to apelacje wniósł ZUS. Proszę o poradę, czy składać wniosek już do ZUS czy czekać do rozprawy?
  Z tego co mi wiadomo nie muszę być obecna na rozprawie, Janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co ci wiadomo? A skąd masz tę wiadomość?
   Twoja wypowiedź zabrzmiała tak, jakbyś się o tym dowiedziała gdzieś przypadkiem.

   Sąd Apelacyjny doręcza listem poleconym (za pokwitowaniem) zawiadomienie o terminie rozprawy i jednocześnie informuje, czy stawiennictwo jest obowiązkowe czy nieobowiązkowe.

   Usuń
  2. Janino,
   Zaczekaj, po zakończeniu postępowania będziesz miala zakończone, prawomocnym wyrokiem, postępowanie sądowe.
   Po rozprawie złóż wniosek o wydanie Ci odpisu wyroku.
   Uzasadnienia nie potrzebujesz a gdybyś o nie wystapiła to tylko przedłużyłoby to czas oczekiwania - sędzia pewnie nie spieszyłby się z jego sporządzeniem.
   Otzrymany odpis wyroku załączysz od razu do wniosku składanego do ZUS.
   Nie stresuj się jesteś na właściwej drodze.
   Życzę spokoju i szybkiego zakończenia.

   Usuń
 11. Dostałam zawiadomienie, że stawiennictwo jest nieobowiązkowe. Rzeczywiście źle napisałam. Ale moje prośba dotyczyła porady czy czekać na rozprawę, czy jechać na rozprawę czy spokojnie skadać wniosek do ZUS. W SO okręgowym wygrałam w czerwcu tamtego roku zwrot z odsetkami. Janina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 20:36
   Nie wiem czy przyjmą Twój wniosek, w Informacji ZUS mają podgląd i widać, że sprawa w sądzie.
   Tak jak napisał Anonimowy z 20:30, będzie dobrze.

   Usuń
  2. Janino, jedz na sprawę.Od razu złóż wniosek o wydanie wyroku z klauzulą wykonalności.A reszta tak jak radzi anonimowy z 20:30
   Powodzenia

   Usuń
  3. 22:03
   Anonimowy z 20:30 radzi "odpis wyroku załączysz od razu do wniosku składanego do ZUS". Po co Janina miałaby składać wniosek do ZUS i dołączać wyrok? Jeśli wygra, a wygrała w SO, to ZUS ma wypłacić na podstawie wyroku i tyle.

   Usuń
  4. Myślę, że anonimowy z 20:30 zakładał, że wygra ZUS. Jeżeli Janina wygra w SA to to może złożyć wniosek do ZUS o wykonanie wyroku SA. ale to tylko na wypadek gdyby ZUS zapomniał, że prawomocny wyrok powinien wykonać.

   Usuń
  5. Tu rzeczywiście można wnioskować o klauzulę wykonalności, jesli wyrok SA będzie pozystywny dla emerytki

   Usuń
  6. Klauzulę prawomocności a nie wykonalności.
   Klauzula wykonalności dotyczy wyroków, ktore opatrzone tą klauzulą stają się tytulami wykonawczymi i dotyczą postępowania egzekucyjnego.

   Usuń
 12. Ślicznie dziękuję. :):) Spokojnie poczekam na finał.
  Pozdrawiam Wszystkich Emerytów. Dziękuję wszystkim co tak dzielnie walczyli. Janina

  OdpowiedzUsuń
 13. Skoro to ZUS wniósł apelację to spokojnie składaj wniosek o wypłatę. Jeśli chcesz to idź na sprawę, niezależnie od wyroku (sądy są przecież niezawisłe) wszystko co Ci się należy dostaniesz wraz z odsetkami.
  Ja z czystej ciekawości pofatygowałabym się do sądu, może być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Janina wygrała w SO w czerwcu tamtego roku zwrot z odsetkami, to spokojnie powinna poczekać na sprawę w SA. Żadnego wniosku nie musi składać.

   Usuń
  2. Pani Janino czy Pani w wyroku SO ma zasądzone odsetki za cały okres tj. od 01.10.2011r. do chwili wypłaty.

   Usuń
 14. Dziękuję ślicznie. Miłego wieczoru. Janina

  OdpowiedzUsuń
 15. Wielka obfitość informacji na temat emerytur dostępna tu:

  http://forum.lubin.pl/printview.php?t=6132&start=135

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest zakładka ROCZNIK 1953 7.
  Podziękowania dla Adminki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja wgrałam w SO emerytura z odsetkami do dnia zapłaty, w SA emerytura ,odsetki ponownie do SO,jest klauzula wykonalności,co to oznacza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochanie biegnij do SO i złóż wniosek o wycofanie odwołania w części dotyczącej odsetek. Jeżeli tego nie zrobisz będziesz czekała na wyznaczenie sprawy w SO /jak długo zależy od sądu/ a na wygraną w tym kształcie nie możesz liczyć. W nowym stanie prawnym dostaniesz odsetki do dnia wejścia w zycie ustawy a czasu stracisz dużo. Jednoczesnie złóż wniosek do ZUS o wypłatę emerytury z wyroku, odsetek zgodnie z ustawą. Możesz załączyć wniosek o wycofanie odwołania. Jeżeli nie załączysz to sąd i tak przekaże do ZUS /do sądu składa się 2 egzemplarze/. Jeżeli tak zrobisz zaoszczędzisz czas. Bo odsetek do dnia wypłaty i tak nie wygrasz. Pozdrawiam

   Usuń
  2. dziękuję, rozumiem,że emerytury zaległej też wcześniej nie otrzymam zgodnie z wyrokiem

   Usuń
  3. Akta muszą wrócić z sądu do ZUS. Tak do tego podchodzi ZUS. Ale to i tak będzie szybciej, bo od czasu złożenia wniosku liczy się 60 dni. Nie wiem czy SA przekazał już akta do SO, jeżeli nie to jeszcze po zakończeniu sprawy w SA sędzia ma 14 dni na napisanie uzasadnienia. Umorzenia spraw podobno nie trwają długo.

   Usuń
 18. przekroczyłam II próg, gdyby rozliczano na dwa lata nie płaciłabym tyle .Opanowało mnie zwąpienie.Znowu kłopoty finansowe.Czekam na słowa uspokojenia.Ewelina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie płacisz tylko od nadwyżki. To nie tragedia.

   Usuń
  2. Jednak "nadmiar" pieniędzy rodzi kłopoty. W co wątpisz? Pomyśl sobie, że kilka miesięcy temu mialaś dużo poważniejsze zwątpienie.
   Dzielnie zawalczyłaś i masz i ... teraz się martwisz???

   Usuń
 19. Bardzo proszę o poradę.Pobierałam wcześniejszą emeryturę od 06.2009r.
  do31.07.2012r.W sierpniu 2012 po osiągnięciu wieku przeszłam na emeryturę.Do wniosku o wypłatę zaległej emerytury muszę dostarczyć
  zaświadczenie o dochodach.Przychód całoroczny z 2011r.mieści się w granicy 70%-130%.W rozliczeniu miesięcznym natomiast miałam w dwóch miesiącach przekroczenie 130%,więc jakie zaświadczenie powinnam dostarczyć do ZUS.Ja mam zaświadczenie rozbite na poszczególne miesiące z podsumowaniem za cały rok.Proszę poradzić jakie zaświadczenie mam dołączyć,czy może ZUS sam weżmie wariant korzystny dla mnie w co bardzo wątpię.ZUS pewnie będzie szukał dla siebie oszczędności.Za podpowiedz bardzo dziękuję,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja dopisałam proszę o rozliczenie roczne

   Usuń
  2. ja mam tak samo i takie samo zaświadczenie, ale myślę,że ZUS weźmie pod uwagę rozliczenie roczne w tej sytuacji, miałam tak już w 2010 roku, w miesiącu w którym była trzynastka przekroczyłam, pozdrawiam Cię, Anna

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za podpowiedż.Ja też na końcu napisałam,że proszę o rozliczenie roczne,może będzie dobrze.Pozdrawiam miłe Panie.

   Usuń
  4. ZuS sam zdecyduje , co będzie korzystniejsze dla emeryta.

   Usuń
  5. U mnie np roczne w 2011 r. przekroczyło 130 %, ale ZUS zastosował rozliczenie miesięczne do wrzesnia 2011 i kazał oddać 1 świadczenie nienależnie wypłacone za kwiecień 2011. Jednakże teraz, przy rocznym rozliczeniu widać, że to ZUS jest mi winien za IV kwartał emerytury (przy miesięcznym rozliczeniu. We wniosku napisałam, ze skoro zostałam do wrzesnia 2011 r. rozliczona miesięcznie i kazali mi oddać 1 emeryturę (oddałam), to teraz oni powinni mi tak samo oddać w skali miesiecznej 3 emerytury (w zadnym m-cu nie przekroczyłam tu progu 130%); na wszelki wypadek wszędzie dopisuje formułkę o zastosowanie korzystniejszego wariantu rozliczenia; dotychczas sie to sprawdzało, choć oddział zusu najgorszy w kraju

   Usuń
 20. Dziennikarze są niedoinformowani. Takie tytuły, jak "Emeryci dostaną po 43 tys." , "Państwo wyda 1 miliard na emerytów" są krzywdzące i nastawiają społeczeństwo wrogo do emerytów, których traktuje się jak złodziei. O jednym miliardzie mówiono już w 2011r, a od tej pory wielu emerytów nie doczekało wypłaty. Ponadto z tej wypłaty - płacimy z powrotem do kasy państwa 19*%, a nawet 32% podatku. Do tej pory nie poinformowano nas, ile kosztowała niekonstytucyjna ustawa i kto za to odpowiada. Tysiące sędziów zajmowało się ta sprawą, za to wszystko my płacimy extra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co się tak martwić co sądzi społeczeństwo. Niech każdy zajmie się sobą. Jak to jest , że społeczeństwo nie piętnuje np. pracy na czarno, unikania płacenia podatków, nie odprowadzania składek uważając ,że tak postępujące osoby są "zaradne" i potrafią oszukać państwo.
   Zdarza się tak ,że właśnie tacy ludzie najgłośniej mówią co państwo powinno im zapewnić.
   Ja na swoją emeryturę zapracowałam uczciwie przez 42 tata, odprowadzałam podatki , składki i nie sadzę abym musiała zastanawiać się jak społeczeństwo odbierze fakt, że dostanę zwrot zawieszonej emerytury w wysokości nawet wyższej niż średnia podana przez prasę. Moje pieniądze nie ukradzione przecież , moja sprawa. Przestańmy się tak przejmować innymi, każdy tak kieruje swoim życiem jak uważa. Samo chciejstwo nie wystarczy ,trzeba jeszcze trochę popracować tak jak np. ja na dwóch etatach całe życie.

   Usuń
 21. 3100 BRUTTO ile to bedzie z odsetkami minus 18 a nie 19 %% ( na konto)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam ale dlaczego 18%??????
   Podatek jest w Polsce najniższy 19 %.
   A co ma wypłata "na konto" do tego wszystkiego??
   Jak ci przelewają na twoje konto to przecież nic nie płacisz????
   Porażona jestem twoją wiedzą.:(

   Usuń
  2. Można sobie samemu wyliczyć. Wcześniej jest symulacja .
   Troszkę poszperać w blogu.

   Usuń
  3. Warto sobie zrobić wpłatę na konto, bo przekazem pocztowym pozbawiamy się kaski

   Usuń
  4. Z tych zaległych i odsetek odprowadza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

   Usuń
  5. z zaległych tak, z odsetek nie

   Usuń
  6. Potrącenie to 18 % podatek + 1,25 % skł. zdrowotna tzn ogółem potrącenie to 19.25% z wyrównania emerytury , natomiast odsetki 100 % do wypłaty z pozdrowieniami Irena z Lubuskiego

   Usuń
  7. Z odsetek nie płaci się podatku?

   Usuń
  8. Tak z odsetek nie płaci się podatku.

   Usuń
  9. Dziękuję Pani Ireno

   Usuń
  10. a ja Twoja wiedza podatek dochodowy to 18 i 32 % i to od kilku lat strach sie bac Twojej wiedzy nie misi byc na konto maze byc do kąta dostarczone -na konto- znaczy tyle co do wyplaty ! tok pobieżnie to jakies 4130 netto. dz za pomoc anonim z 10;14

   Usuń
 22. Podatek dochodowy od kilku lat sie nie zmienił 18% i 32%.
  19% to podatek dochodowy liniowy, który deklaruje się, jak sie ma duże kwoty przez cały rok, co miesiąc płaci sie po 19% bez względu na przychody; w ten sposób "bogatsi" unikaja własnie płacenia powyżej 32%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O czym ty piszesz?

   Usuń
  2. Dzięki za podpowiedz - ja też byłem przekonany że mamy tylko dwie możliwości - 19% i 32%.
   mam potrącany podatek 19% i nigdy jak rozliczyłem PIT nie miałem zwrotu.napisz coś więcej jak to zmniejszyć.

   Usuń
  3. wejdź w google i wpisz skala podatkowa 2013/2014

   Usuń
  4. Do 85528 zł podatek wynosi 18% minus kwota wolna od podatku 556,02 zł; czyli podatek 14838,02 zł. Powyżej 85528 zł- podatek od nadwyżki 32%

   Usuń
  5. Podatek liniowy 19% bez względu na rozmiar dochodów – dotyczy tylko działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Od osób fizycznych od 2009 roku mamy tylko dwie stawki 18% i 32%.

   Usuń
 23. Elżbieta z Łodzi

  Do Pani Danieli.
  Bardzo proszę o informację, czy mogę teraz złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z ustawowymi odsetkami i waloryzacją (będzie dowód złożenia przez emeryta wniosku dla ewentualnych spadkobierców, gdybym nie doczekała wypłaty) i równocześnie poprosić ZUS o wypłatę wyżej wymienionych pieniędzy w roku 2015 (ze względów podatkowych) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieto,
   Nie wiem, czy ZUS zaakceptuje taki wniosek z prośbą o wypłatę w roku 2015, ale spróbować można.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. Elżbieta z Łodzi (ta również z zakładki 1953)24 lutego 2014 22:00

   Widzę, że jest jeszcze jedna Pani która podpisuje się tak jak ja, bo ten wpis z 13,04 nie jest mój.
   Ja swój wniosek złożyłam do ZUS 19.02. o czym zaraz napisałam na blogu.

   Usuń
 24. Chybaby w zusię sie bardzo zdziwili i jeszcze na złość szybciej wypłacili. Chyba lepiej złozyć wniosek bez jakichs dokumentów (wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru i to w jakiś piątek po południu); zus zwróci się o te dokumenty i tak mozna przeciągać sprawę do 2015 r. A teraz spokojnie czekać na informacje od pierwszych szczęśliwych z Łodzi, którzy napiszą w jakim czasie zareagował zus na ich wniosek.Ja złozyłam dokładnie 19 lutego, też w Łodzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elżbieta z Łodzi

   Dziękuję bardzo za podpowiedź, ale jedynymi dokumentami w mojej sprawie są wyroki SO i SA, obie sprawy przegrałam. Wyroki te na pewno są w ZUS, ponieważ sprawa w SA odbyła się na początku 2013 roku - tak więc mogą wcale mnie nie prosić o uzupełnienie dokumentów, tylko sięgną do swoich zbiorów.

   Usuń
 25. Prosimy o informację, o pierwszych wiadomościach z ZUS po złożonym wniosku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wniosek o wypłatę zaległej emerytury wraz z odsetkami złożyłam w ZUS w piątek 21 lutego.Pani przyjęła, sprawdziła moje konto i ...zaskoczenie. Okazuje się, że już jest przygotowany zwrot zaległej do wypłaty wraz z emeryturą marcową. To nie znaczy, że ZUS jest "wyrywny", nie ! W październiku 2013 miałam sprawę o zwrot emerytury (nie pisałam o odsetkach, bo z poczty pantoflowej wiedziałam, że nasz sąd nie ich zasądza) i sprawę wygrałam. Obecna na sprawie prawniczka ZUS zapowiedziała apelację. Czekałam spokojnie na wieści z sądu, a tymczasem weszła w życie ustawa. Napisałam więc wniosek do ZUS o wypłatę zaległej i odsetek, podałam w nim, jak do tej pory dochodziłam swoich praw i bez załączania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów zaniosłam do ZUZ-u, a tam taka niespodzianka. Okazuje się, że bydgoski ZUS już w grudniu, po uchwaleniu ustawy o zwrotach, wycofał wszystkie apelacje. a więc wyrok SA się uprawomocnił. Stąd już przygotowana na marzec wypłata zaległej. Jeśli chodzi o odsetki, to pismo, które złożyłam wystarczy i - jak zdążą przeliczyć - będą wypłacone również w marcu, jak nie, to w kwietniu. A więc HUUURRRAAA ! Koniec drogi pod górkę !!! Pozdrawiam wszystkich "zaległych" emerytów !!!!!!!!!!!!!


   Usuń
  2. Podzielam Twoją radość. Ciesz się bo ta droga do tego szczęścia była naprawdę wyboista.

   Usuń
  3. Aż wierzyć się nie chce, że jest to prawda. W SA 29 stycznia tego roku przedstawiciel ZUS wniósł o oddalenie mojej apelacji i tak się stało a sąd dalej twierdził, że mnie wyrok TK i wypłata zaległych nie dotyczy.

   Usuń
  4. Ma rację, przecież nicsię nie zmieniło. Wypłatę dostaniesz zgodnie z ustawą. Sądy postępują konsekwentnie. Nie dotyczył do tej pory nie dotyczy teraz. Przecież odwołanie jest sprzed ustawy z takim samym uzasadnieniem. Co innego ustawa. Ale to już inna bajka.

   Usuń
  5. Małe sprostowanie ! Pomyliłam się (to pewnie z tej radości) - nie wyrok SA, ale SO się uprawomocnił !!! Anonimowy 24.02.2014 20.22

   Usuń
 26. Witam Pani Ireno,jak informacje z Sądu,czy wysłała Pani już wniosek Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Osobiście zawiozłam w piątek. Pani w sądzie wzięła dwa egzemplarze i powiedziała, że jeden prześlą do ZUS. W ZUS też osobiście złożyłam wniosek, ale Pani czytając go powiedziała,że muszą czekać na akta z sądu. Zrozumiałam z tego, że gdybym chciała wypłaty emerytury i odsetek zgodnie z ustawą to nie miałoby znaczenia czy akta są w ZUS czy w sądzie. Zaczeliby liczyć. Natomiast moją emeryturę będą płacić zgodnie z wyrokiem więc muszą czekać na akta. Jaki czas - nie wiem. Pozdrawiam Irena

   Usuń
  2. dziękuję, za informację,rozumiem,że akta są już w SO.Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
  3. Tego nie wiem. Nie dzwoniłam ani wczoraj ani dzisiaj. Jakoś nie mam do tego głowy. Jutro moja córka /jedynaczka/ ma operację. Tym mam zaprzątnietą głowę. Na blog wchodzę, żeby nie mysleć za dużo. Pozdrawiam. Irena

   Usuń
  4. Pani Ireno współczuję i trzymam kciuki,będzie dobrze Krystyna

   Usuń
  5. Pani Ireno,
   Proszę być dobrych myśli. Proszę podtrzymywać na duchu również swoją jedyną córkę. Operacja nie jest przecież wyrokiem.
   pozdrawiam anonimowo

   Usuń
 27. W oczekiwaniu na wypłaty proszę o wysyłanie Petycji zamieszczonej w zakładce Rocznik 1953 7 - pomóżmy naszym pokrzywdzonym Paniom, pokażmy, że solidaryzujemy się z nimi.

  OdpowiedzUsuń
 28. Tak też uczynię.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawe:

  http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/621688,1089413-Bedzie-wojna-o-emerytury.html

  OdpowiedzUsuń
 30. CZY w wniosku o zwrot emerytury zawieszonej mam wspomnieć że w 2011 roku wpłaciłam dobrowolną składkę na FUS, DZIĘKUJĘ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz napisać, to na pewno nie zaszkodzi ale oni chyba mają to w aktach. W tym nawale pracy pracownicy ZUS mogą nie zwrócić uwagi na wszystko co dla nas jest ważne dlatego ja zaznaczyłabym.

   Usuń
 31. dziś złożyłam wniosek o wypłatę emerytury i odsetek, bardzo miła Pani z ZUS przyjęła i powiedziała, ZUS teraz wycofa apelację i po otrzymaniu dokumentów z sądu mają 60 dni na załatwienie sprawy ale może nie wykorzystają tych 60 dni. Nadmieniam, że w sądzie wygrałam zaległe bez odsetek ale ZUS się odwołał do SA w Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 32. Mam za sobą zawieszenie emerytury, wygraną w SO ale problem jest w tej chwili innej natury,może ktoś z Państwa wypowie się i poradzi.Od 2002 roku otrzymywałam rentę rodzinną po zmarłym mężu,po osiągnięciu wieku emerytalnego przeszłam na emeryturę i ją pobierałam do chwili zazawieszenia nadal pracując.Po zawieszeniu emerytury ponownie powróciłam do pobierania renty jako mniej korzystnego świadczenia.Ponownie zaczęto mi wypłacać emeryturę po wyroku TK od listopada 2012r.W sądzie dochodziłam róznicy w wypłacie renty i emerytury i wygrałam- to tyle historia.Dzwoniłam do ZUS,chce mi wypłacić różnicę biorąc brutto zaległej emerytury i brutto wpłaconych rent z czym nie mogę się zgodzić poniważ od renty był odprowadzany podatek,który tym sposobem zapłacę drugi raz.Uważam,że powinni wziąć emeryturę brutto a rentę netto.Zrobiłam własną symulację i wychodzi ,że na tym stracę właśnie kwotę odpowadzonego podatku.Co o tym sądzicie? będę wdzięczna za podpowiedż.

  t


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podatek zapłacisz od różnicy - jest to prawidłowo
   zz

   Usuń
  2. Wiem,że zapłacę podatek od różnicy,tylko jak liczony.Rentę otrzymywałam po potrąceniu podatku a teraz chce się zastosować pełną tak jakby podatek nie był odprowadzany i nie będzie uwzględniony przy wysokości wypłaty różnicy.Jest to suma około 3.500 zł.,ten podatek zapłaciłam w roku 2011 i 2012.Nadal twierdzę,że rónica powinna być obliczona od brutto emerytury i netto pobranej renty i od takiej sumy pobrany podatek.


   Usuń
  3. ZUS zrobi prawidłowo a podatek potrąci od różnicy tych świadczeń. Jest to trudne do zrozumienia, bo wogóle sprawy finansowe dla niefinansisty są trudne.

   Usuń
 33. Drodzy walczący emeryci! Wygraliśmy dzięki osobom których nie wymieniam , bo wiemy o kogo chodzi:) Poczekajmy cierpliwie na wypłatę i napędzajmy się stale tymi samymi problemami. Troche czytajmy blog i zadawajmy pytam po raz tysięczny.
  Pozdrawiam
  emerytka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miało być: nie napędzajmy się............
   i nie zadawajmy pytań.............

   Usuń
  2. Też jestem tego samego zdania. Nie dzielmy włosa na czworo. Powinniśmy się cieszyć wygraną, a mam czasem takie wrażenie, że niektórzy stale są z czegoś niezadowoleni. Dlaczego? Trochę cierpliwości i wszystko co nam zabrali , oddadzą

   Usuń
  3. Przypomnijcie sobie pierwszą wersję projektu senackiego i pierwszą wersję projektu rządowego, to docenicie to, co udało się ostatecznie wywalczyć.

   Usuń