6 marca 2012

Wzór apelacji

Wzór apelacji od Pani Karoliny

Sąd Apelacyjny w …
za pośrednictwem
Sądu Okręgowego w …
Wydział …Ubezpieczeń Społecznych
Sygn. akt


APELACJA

od wyroku Sądu Okręgowego w …
Wydział Ubezpieczeń Społecznych z dnia …

Wps – (wysokosc emerytury razy 12 miesięcy)

W imieniu własnym, działając na  podstawie stosownych przepisów postępowania cywilnego,  zaskarżam powyższy wyrok w całości.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucam:

- naruszenie art. Art. 8, art. 178 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej poprzez brak bezpośredniego zastosowania przepisów ustawy zasadniczej wprost z pominięciem przepisów zdaniem skarżącego niekonstytucyjnych tj. art. 103 a w zw. z art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, (Dziennik Ustaw Nr 257, Poz. 1726) w zw. a art. 2, 21, 64 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej co jest w pełni uzasadnione wykładnią językową przepisów konstytucji.

alternatywnie

- naruszenie art. 193 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej  poprzez brak zawieszenia wszczętego postępowania i przedstawienia Trybunałowi Konstytucyjnemu do rozstrzygnięcia kwestii konstytucyjności art. 103 a w zw. z art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, (Dziennik Ustaw Nr 257, Poz. 1726) w zw. z  art. 2, 21, 64 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej
Wskazując na powyższe wnoszę o zmianę zaskarżonego orzeczenia, poprzez uchylenie wyroku Sądu Okręgowego z dnia … i  uwzględnienie mojego odwołania od decyzji ZUS nr  z dnia ….  tym samym  przywrócenie przez ZUS należnych mi świadczeń od czasu ich zawieszenia, ewentualnie zawieszenie postępowania do czasu rozstrzygnięcia kwestii konstytucyjności art. 103 a w zw. z art. 28 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, (Dziennik Ustaw Nr 257, Poz. 1726) przez Trybunał Konstytucyjny.

UZASADNIENIE 


Tu każdy wpisuje swoje uzasadnienie

7 komentarzy:

 1. Mnie sąd w Bielsku-Białej upomniał, że nie wystarczy słowo "zaskarżam' wyrok, jak występuje w pierwszej propozycji pani Karoliny, ale musi być bezwględnie słowo "uchylenie", jak w alternatywnej. Radzę więc Kolegom , by pamiętali o domaganiu się uchylenia wyroku w swych apelacjach kat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę nie mieszać ludziom w głowie, w apelacji mają występować obydwa słowa w tych kontekstach, które przytoczyła P. Miara. Co innego jest "zaskarżam" ( czyli zaskarżam zawieszenie emerytury i podaję wartość przedmiotu sporu (wps)), a co innego jest "uchylenie" ( czyli uchylenie przepisu art 103 a, a tym samym odwieszenie emerytury).Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Mam pytanie czy pod nagłówkiem do Apelacji piszemy w takiej formie np.

  Wps- 1000 zł x12

  czy też (kwota podana przykładowo)

  Wps - 1000 zł x12 =12000 zł

  Może to jest dla fachowca jasne i zrozumiałe, ale ja nigdy nie miałam do czynienia z żadnym sądem i chciałabym dobrze to zrozumieć i nie popełnić gafy w pismie procesowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zajrzeć na wzór apelacji, zamieszczony troszkę niżej pod wzorem apelacji Pani Kqrolinki.
   Ja wpisałam tak:

   Powód: imie i nazwisko
   Pozwany.: Oddział ZUS w ……

   Sygnatura .akt: …….

   Wartość przedmiotu zaskarżenia /świadczenie emerytalne/ :
   miesięczna kwota emerytury x 12 = …… zl

   Pozdrawiam - Jolka

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za podpowiedż.

   Usuń
 3. Proszę o podpowiedź - Czy w apelacji przemiotem zaskarżenia może być świadczenie emetytalne lub kwota zaciągniętego kredytu? Proszę o informację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiego kredytu!!!! Przedmiotem zaskarżenie jest zawieszona emerytura i jej wysokość. Co ma kredyt do sprawy. Pani/Pana długi wobec banku czy sąsiada są tylko i wyłącznie Pani/Pana sprawą. Proszę nie mieszać pojęć, bo dochodzi już do absurdu. Pozdrawiam.

   Usuń