22 marca 2012

Przerażające liczby dotyczące Polaków

 Artykuł w wp.pl

Przeciętny Polak przez całe życie zawodowe odkłada na swoją emeryturę jakiś milion złotych. Większość nigdy nie zobaczy tych pieniędzy. Nie dożyje emerytury albo będzie ją pobierać bardzo krótko. Co gorsza, odkładanych przez nas latami pieniędzy nie dostaną też nasze dzieci.
 Polska przoduje w rankingu krajów, w którym mężczyźni umierają przedwcześnie – alarmuje Komisja Europejska, która zauważyła, że Polacy żyją o blisko 10 lat krócej niż Polki. Aż 40 proc. zgonów mężczyzn następuje zanim osiągną oni 64 rok życia! A skoro tak, to w nowym systemie niewielu dożyje emerytury. I już się buntują. 
Gdzie są te pieniądze?
– Jestem przekonany, że chcecie doprowadzić, żeby jak największa ilość osób zmarła zanim dostanie pierwszą emeryturę, żeby zostały wam ich pieniądze – napisał jeden z internautów tuż po wysłuchaniu expose premiera Donalda Tuska (54 l.), który chce zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. I dodał: – Nie jest moją intencją udanie się do grobu ze świadectwem pracy jeszcze chciałbym pożyć trochę na emeryturze. Czy wiecie ile osób umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Jest to ponad połowa ubezpieczonych, więc zapytam gdzie podziewają się pieniądze z ich składek emerytalnych – pyta premiera internauta Tadeusz542, który nie ukrywa, że on „chce tylko spokojnie żyć”.
Obawy pana Tadeusza są, niestety, uzasadnione. Bo składki zbierane na emeryturę przez całe życie przepadają, nie są przecież dziedziczone przez rodzinę. A i statystyka jest nieubłagana.
Tylko 4 lata na emeryturze
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polak żyje dziś przeciętnie zaledwie 71 lat, więc z uroków emerytury na nowych zasadach skorzysta zaledwie przez 4 lata – o ile w ogóle dożyje takiego wieku. GUS przewiduje także, że w 2035 roku, mężczyźni będą żyli 6 lat dłużej niż dziś, ale marna to pociecha. Polki pożyją na emeryturze dłużej – dziś przeciętnie osiągają 80 lat
To dla wyższych świadczeń
Premier Tusk przekonuje, że dzięki dłuższej pracy, można liczyć na wyższe emerytury. – Co dla starego faceta za różnica czy te pięć lat do śmierci dostaje 1500 zł czy 1600 zł? – pyta premiera internauta.
Ale Donald Tusk podał w swoim expose konkretne przykłady, że dłuższa praca kobietom się opłaci. Dzisiejsza 50-latka, która przejdzie na emeryturę w wieku 63 lat (wiek emerytalny będzie podwyższany stopniowo – o jeden miesiąc co cztery miesiące), dostanie 15 do 20 proc. więcej niż dziś. Kobieta 39-letnia, która w nowym systemie przejdzie na emeryturę dopiero w 2040 roku, będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę, niż gdyby przeszła na emeryturę w wieku 60 lat. – To, co chcą zrobić z kobietami, to jest skandal – tak w TVN24 skwitował emerytalną propozycję Ryszard Kalisz (54 l.), poseł SLD.
Oto bieda Polaków w liczbach:
- 68 złotych miesięcznie
Takiej wysokości zasiłek na dziecko do 5 roku życia wypłaca państwo. Ale tylko w przypadku, kiedy dochód na członka rodziny nie przekracza 504 złotych netto. Na dziecko od 5 do 18 roku życia zasiłek ten wynosi 91 złotych.
-17 procent
Tylu Polaków żyje w domach zagrożonych ubóstwem relatywnym. Oznacza to, że tylu Polaków żyje w gospodarstwach, gdzie wspólny dochód nie przekracza 1795 złotych miesięcznie.
-660 złotych miesięcznie
Za tyle według państwa powinien przeżyć miesiąc bezrobotny. Taki zasiłek wypłaca państwo przez pierwsze trzy miesiące na bezrobociu, potem zostaje on zmniejszony do 529 złotych na rękę.
-634 złotych miesięcznie
Osoba ciężko doświadczona przez los, całkowicie niezdolna do podjęcia pracy, może dostać emeryturę lub rentę takiej właśnie wysokości
-1 milion 861 tysięcy
Tylu Polaków jest bez pracy według oficjalnych statystyk. W urzędach pracy dla blisko 2 milionowej rzeszy bezrobotnych czeka zaledwie 49,5 tysiąca ofert pracy.
-3,2 miliona
Tylu Polaków dostaje co miesiąc emeryturę niższą niż tysiąc złotych.
 

5 komentarzy:

 1. To oczywiste! Przecież te pieniądze nie wyparowały,tylko zostały przeznaczone na budowę pałaców ZUS i "głodowe" pensje pracowników tej placówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do Trybunału (do sędziego Andrzeja Rzeplińskiego) wpłynęło pismo ministra Władysława Kosiniak-Kamysza, który nie podziela opinii senatorów w naszej sprawie. Kto będzie silniejszy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Który sędzia będzie odważny?

  OdpowiedzUsuń
 4. My również powinniśmy zorganizować manifestację przed wydaniem wyroku TK.

  OdpowiedzUsuń
 5. GORĄCA PROŚBA Do Sędziów w TK bardzo ale to bardzo proszę o sprawiedliwe potraktowanie pokrzywdzonych emerytów którzy stali się ofiarami rządzących jak można cofnąć przyznane emerytury wstecznie i mówić żeby zwolnić się na 1 dzień i ponownie przyjąć do pracy ale kto pozwoli na taki krok w urzędach? Przecież my teraz zostaliśmy z kredytami które otrzymaliśmy na podstawie dwóch dochodów tj poborów i częściowej emerytury a teraz nie jesteśmy w stanie spłacić tylko z samych poborów. Uwierzyliśmy naszemu rządowi i co mamy teraz zrobić?? Jesteśmy psychicznie wykończeni.

  Prawo jest stworzone tylko dla osób którzy pracują w firmach prywatnych!! I TO ONI SKORZYSTALI.
  Do ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza czy pan nie widzi jak zostaliśmy potraktowani jesteśmy z długami i ze straconym zdrowiem cierpią nasze rodziny.
  PANOWIE SĘDZIOWIE proszę o pomoc - dziękuję.

  OdpowiedzUsuń