7 marca 2013

Tak zmieniają się emerytury w 2013 roku

 Artykuł ze strony wp.pl

Nowy rok przywitał nas zmianami w emeryturach. Podwyższeniu ulegać będzie stopniowo wiek emerytalny. Zmieniają się również zasady wpłat na IKE czy IKZE. W 2013 roku będziemy mogli oszczędzić więcej na swoją przyszłość niż w latach poprzednich.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. 
 
Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym (obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

W listopadzie 2011 roku Trybunał Konstytucyjny wszczął postępowanie w sprawie podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Zrobił to na wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz grupy posłów. We wniosku do Trybunału OPZZ stwierdził, że nowe przepisy zmieniają reguły gry podczas jej trwania. Chodzi o objęcie nowymi przepisami osób, które już są na rynku pracy. Trybunał ma rozpatrzyć wnioski w pełnym składzie, a postępowanie merytoryczne w takich sprawach trwa średnio kilkanaście miesięcy.

Zgodnie z wyliczeniami rządu podwyższenie wieku emerytalnego ma przynieść finansom publicznym oszczędności w 2013 r. 0,6 mld zł, w 2014 r. - 2,4 mld zł, a w 2015 r. - 5,5 mld zł. W kolejnym roku zmiany mają dać oszczędności rzędu 10 mld zł, w 2017 r. - 18 mld zł, a w 2018 r. - 26,4 mld zł. W latach 2019-2020 oszczędności wyniosą odpowiednio: 35,2 mld zł i 48,7 mld zł. Skumulowane oszczędności dla funduszu emerytalnego do roku 2060 wyniosą ponad 600 mld zł

Zgodnie z ustawą zmiana nie obejmie kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1953 r. i mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1948 r. Kobieta urodzona od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. będzie musiała pracować 60 lat i jeden miesiąc, a urodzona od 1 kwietnia 1953 r. do 30 czerwca 1953 r. - 60 lat i dwa miesiące.

Podobnie mężczyzna urodzony od 1 stycznia 1948 r. do 31 marca 1948 r. będzie pracował 65 lat i jeden miesiąc, a urodzony od 1 kwietnia 1948 r. do 30 czerwca 1948 r. - 65 lat i dwa miesiące.

Nowe limity wpłat na IKE oraz IKZE

W 2013 roku odłożymy więcej pieniędzy w IKE. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podniosło roczny limit wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne do wysokości 11 139 złotych (w porównaniu do 10 578 złotych w 2012roku). Oznacza to, że osoba, która zechce w nadchodzącym roku dokonywać równych wpłat co miesiąc np. za pomocą zlecenia stałego, może odkładać na IKE aż 928,25 złotych miesięcznie.

W przypadku IKZE maksymalna wpłata w 2013 roku wynosi 4231,20 zł (kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za rok 2012: 105 780 zł razy 4 proc. = 4231,20 zł). Kwotę tę można podzielić na wpłaty miesięczne w maksymalnej wysokości 352,60 zł. Indywidualny limit wpłat na IKZE może być niższy. Jeśli natomiast limit indywidualny nie przekracza 4 proc. równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, limit wpłat na IKZE w 2013 roku wynosi 720 zł (kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 roku wynosiła 1500 zł razy 12 = 18 000 zł; 18 tys. zł razy 4 proc. = 720 zł).

W 2013 roku zmieniła się także dozwolona wysokość sumy składek dodatkowych, jaką może wnieść uczestnik do jednego pracowniczego programu emerytalnego. W 2013 roku kwota ta wynosi 16 708,50 złotych - miesięcznie 1392,38 zł (wobec 15867 złotych w roku poprzednim).

Nowa waloryzacja po staremu

Powrócono również do procentowej waloryzacji świadczeń. Podwyżka emerytur i rent w 2013 roku będzie ustalana na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Tegoroczna podwyżka rent i emerytur wyniesie najprawdopodobniej 4,4 proc. (tak zapisano w projekcie budżetu na 2013 rok). Oznacza to, że średnia emerytura wzrośnie o ok. 75 zł, najniższa zaś o ok. 35 zł Im ktoś ma więc większe świadczenie, tym dostanie wyższą podwyżkę.

Ponadto do tej pory aby złożyć wniosek o emeryturę będąc pracownikiem w tzw. szczególnych warunkach lub charakterze na podstawie art. 184 o emeryturach lub rentach z FUS, należało rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie to powodowało, że osoba, która o taką emeryturę się starała, mogła pozostać bez pracy i bez emerytury, jeśli okazało się, że nie ma odpowiedniego stażu do uzyskania emerytury na szczególnych zasadach. Od 1 stycznia 2013 roku takie rozwiązanie umowy o pracę nie jest konieczne

48 komentarzy:

 1. Kiedy ten artykuł został napisany?Przecież ZUS już podał,że waloryzacja w tym roku wyniesie 4%,a nie żadne 4,4%
  Elżbieta

  OdpowiedzUsuń
 2. ZUS nie tylko podał ale i obliczył. Na konto wpłynęła emerytura już po waloryzacji 4% - owej.
  Sugeruję zamianę artykułu na bardziej aktualny albo w ogóle na jego usunięcie.
  M

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytać warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przed chwilą w radiu Szczecin była rozmowa na temat zawieszonych emerytur z dyrektorem ZUS-u.Powiedział,że ZUS czeka na roztrzygnięcia centrali w najbliższym czasie. Nie chcę zapeszyć, ale rozmowa ta była dla nas optymistyczna. Pożyjemy, zobaczymy.Pozdrawiam serdecznie.Szczecinianka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o szczegóły. ,co Wg Ciebie wskazuje na optymistyczne rozwiązanie?

   Usuń
  2. Przed chwilą dzwoniłam do Warszawskiego ZUS.Czekają.

   Usuń
  3. No chyba nikt z nas nie czeka na inne zakończenie tylko OPTYMISTYCZNE I TO JAK NASZYBCIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!
   Pozdrawiam i zyczę zdrowia, bo mnie dopadła grypa i nie chce opuścić.

   Usuń
  4. Idzie wiosna czas zaplanować urlop, więc niech już wypłacają, bo wszyscy czekamy i nie możemy się doczekać. !!!!!!!!!!

   Usuń
  5. Na to "nasze emeryckie " soitkanie w Augustowie

   Usuń
  6. Oczywiście jak to leciało w piosence "Augustowskie noce"........

   Usuń
 5. Baszka
  Pisałam już to w mailach do p. Izy i do p. Krzysztofa, ale nie doszły.
  Proponuję:
  1. utworzenie ARCHIWUM, w którym powinny zostać wszystkie dotychczasowe wpisy, tak jak są, aby łatwo można znaleźć to, co ktoś już ma zapamiętane.
  2. Prowadzenie jednego wątku, na którym toczą się wszystkie nasze rozmowy
  3.utworzenie zakładek:( TYLKO dane: kto, skąd, ewentualnie wg Pani Izy i Pana Krzysztofa coś jeszcze)

  ZAKŁADKI:
  ~ wygrane i WYPŁACONE

  ~ wygrane BEZ WYPŁATY

  ~ przegrane, toczące się dalej

  ~ bez sądu NIEWYPŁACONE

  i może wkrótce przyda się : BEZ SĄDU WYPŁACONE.

  Oczywiście wszystkie dotyczą ZALEGŁYCH od 1 X 2011 do 21 XI 2012 r. BEZ podziału na przed, po, bo to chyba nie ma znaczenia, w co mocno wierzę i tego nam wszystkim życzę(niedzielenia, nie tylko wiary;) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuję nad tym.
   Problem polega na tym, że jeśli zrobię nowy podział i usunę obecne zakładki to muszę usunąć take wszystkie wpisy pod zakładkami. Staram się tego uniknąć i dlatego to dłużej trwa.
   Z Archiwum nie da rady.
   Albo zostaną dotychczasowe zakładki + archiwum ( wpisy będą i tu i tu), albo będzie tylko archiwum bez jakiegokolwiek podziału. w obu przypadkach zrobi się bałagan.

   Pod jednym postem mieści się 250 komentarzy. Już przy 100 komentarzach u niektórych z Państwa pojawia się problem z dodawaniem komentarzy.
   Stąd moje prośby o przenoszenie dyskusji pod nowe posty.

   I jeszcze sprawa dzisiejszego artykułu: Mo nie dotyczy on bezpośrednio naszej sprawy ale uznałam, iż jest na tyle ciekawy że powinien się na blogu pojawić.

   Usuń
  2. Kochana pani Izo!
   A może tak na szybko chociaż te optymistyczną zakładkę: Z WYPŁACONYMI ZALEGŁYMI ?
   Chciałam najpierw " z zaległymi na koncie, ale komp zjadł literkę i wyszło: z zaległymi na kocie... Mam dwa koty, wolę jednak mieć wypłacone niż zaległe na kotach... Pozdrawiam, serdecznie dziękuje za wszystko.

   Usuń
 6. Poproszę o adres e-mail do Adminki, bo ten podany chyba nie działa. Halina W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Halino!
   Bardzo proszę emerytura.zawieszenie@wp.pl
   Może proszę przepisać a nie kopiować.

   Usuń
 7. Dzisiaj otrzymałam pismo z ZUS " Zawiadomienie o przesunięciu terminu z dnia 28.02.2013 ZUS informuje,że termin załatwienia sprawy ulega przesunięciu do czasu ustalenia dalszych wytycznych odnośnie wyrównań emerytury."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ireno ! Jakie miasto ? Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Krystyna 7 marca

  Mam prośbę do p Małgosi w sprawie rozprawy w SA w Rzeszowie..
  /ja mam w kwietniu/ Jaki był skład sędziowski? Czy już można znależć orzeczenie? Czy mogłaby pani podać sygnaturę akt? Czy kolezanka ,która przegrała była przed 20009?

  OdpowiedzUsuń
 9. tak sobie, co do odsetek. Ze strony ZUS, żeby nie było, ze to nie ich:
  http://zus.pl/kalkulator/Default.aspx

  » Informacje, komunikaty »
  Polecane: Składki i świadczenia | Formularze | Poradniki | Blog Rzecznika ZUS | 78-lecie ZUS |
  Data aktualizacji: 7.03.2013 r.
  Kalkulator odsetkowy dla płatników składek
  Wprowadzone dane:
  Kwota należnych składek do zapłaty: 1500,00 zł.
  =====================================
  Termin płatności: 2011-10-15
  ============================
  Data zapłaty zaległości: 2013-03-15
  ----------------------------------
  Stawka: Podstawowa
  Wynik: Prezentowane wyliczenie, wynika z wprowadzonych danych i może odbiegać od rozliczenia rzeczywistego, jeżeli nie zostały uwzględnione wszystkie parametry lub zostały one podane nieprawidłowo. Prezentowane wyniki nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
  Wybrałeś datę zapłaty zaległości późniejszą niż dzień dzisiejszy. Wynik obliczeń może różnić się od rzeczywistej kwoty do zapłaty z powodu możliwej zmiany stopy procentowej w przyszłości.
  295,5203 zł.
  Kwota odsetek po zaokrągleniu: 296,00 zł.
  ==========================================
  Gdyby któryś z emerytów zalegał ZUSowi od 15 października 2011 r. do 15 marca 2013 r., to odsetki od zaległości 1500 zł wynoszą 296 zł (około, bo stopy%...)

  OdpowiedzUsuń
 10. a tak na marginesie, czy zastanawiali się Państwo skąd bierze się szacowana kwota zwrotu emerytom 600 -800 milionów złotych a z odsetkami to i miliard ? Może nie jestem dobra w rachunkach ale to jest tylko 30 tys. emerytów i tylko rok do rozliczenia, i to nie u wszystkich. Jakie to musiałyby być wysokie te emerytury ? Przecież wiele osób otrzymywały tylko część swoich świadczeń. Nijak nie mogę się doliczyć tych kwot którr ZUS podaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. średnio to wypada po 2000 zł brutto
   800 milionów zł dzielone na 30 tys.emerytów = 26666zł : 13 mies. = ca 2000zł

   Usuń
  2. Z wykonaniu planu waloryzacji pozostało ZUS-owi 0,4% od każdego emeryta.
   Te oszczędności mogą już przeznaczyć na zaległe emerytury.
   KRYS

   Usuń
  3. Ale pracujących z zawieszonymi emeryturami jest 18 800.

   Usuń
  4. jestem przekonana, że wystarczyłoby tylko trochę dobrej woli ze strony decydentów, przecież zawsze nam urzędnikom zalecają rozpatrywanie spraw na korzyść klienta, w przypadku wątpliwości, a pieniądze ? już większe potrafiono uruchomić, gdy była taka potrzeba.

   Usuń
 11. RATUNKU! UZALEŻNIŁAM SIĘ OD BLOGA!!! Od lat korzystam z internetu, ale tak jeszcze nie miałam: otwieram oczy i hop na blog, idę już spać, ale...jeszcze tylko oczkiem na blog... i jest po północy! Dziękuję wszystkim, dużo wiedzy tu zdobyłam i nadal się uczę. Po otrzymaniu zaległych co na blogu zawieszonych będziemy pisać? Bo coś trzeba, szkoda by było, żeby usechł(uschnął?)( a może i tak i tak?). Właśnie, może będziemy blogować o łatwości języka polskiego;) Pozdrawiam serdecznie i cieplutko, bo pono wraca zima.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baszka, od bloga to nieszkodliwe:) ja mam to samo:)
   A.

   Usuń
  2. identycznie
   A

   Usuń
  3. To chyba jest więcej takich uzależnionych.
   Zawsze rodzi się pytanie -co tam nowego, a może już coś konkretnego wiadomo itp

   Usuń
  4. Xenefont o/Olsztyn7 marca 2013 21:45

   W mojej firmie mawiało się,że nic tak nie integruje pracowników,jak dostęp do kasy,a ściślej do zasobów Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Podobnie może być z aktywnymi blogowiczami.Dopóki sprawa trwa,gramy prężnie i zespołowo.Po otrzymaniu kasiorki, będzie nam zbyt wesoło,upijemy się i czeka nas kac gigant,po którym co niektórzy mogą zapomnieć o blogu,albo nie będą mieć sił by podejść do kompa...

   Usuń
  5. Ja również dzień rozpoczynam od bloga.Bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam,Szczecinianka.

   Usuń
  6. Dzień stracony bez bloga serdecznie pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
 12. Ale tu lajcikowo, a na zakładce przegrani płaczą.Rzeż

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CHWILOWO przegrani!! Oni też wygrają. Poczekajmy. Życzę optymizmu, razem poradzimy!

   Usuń
 13. Pewnie na święta wielkanocne zrobią nam prezent i podpiszą ustawę o wypłacie zawieszonych, co wy na to ???????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomarzyć dobra rzecz...
   A jutro 8 marzec i co wy na to /pewnie kwiatek lub coś więcej/

   Usuń
  2. Jutro w pracy chłopacy coś szykują !!!!!!!!!!

   Usuń
  3. Xenefont o/Olsztyn7 marca 2013 21:53

   Nie widzę by ktokolwiek użył określenia oznaczającego konkretny ROK tych świąt.Ja jestem za 2013

   Usuń
  4. No oczywięcie, że 2013, bo to i tak zbyt długo !

   Usuń
 14. Panie Krzysztofie , napisałam do Pana meila(treść poniżej),może tutaj na blogu napotka Pan na mój wpis. Bardzo bym prosiła o pouczenia mnie, co zrobić dalej, jaką podjąć decyzję, proszę o radę

  Witam!
  Panie Krzysztofie.... Ośmielam się prosić Pana o pomoc i poradę , ja i moja koleżanka mamy wygraną sprwę w SO co do zaległej wypłaty emerytury i oddalony wyrok co do wypłaty odsetek. Pani Mecenas z ZUS była bardzo miła i rozmawiała z nami (choć wiem , jako przeciwna strona nie powinna z nami wymieniać poglądów) , poinformowała nas, że ZUS nakazuje swoim prawnikom składać apelację. W tej sytuacji , zastanawiamy się, czy my obie mamy sens składać apelację w sprawie odsetek? , Obawiamy się sytuacji, jak nasz rząd " potraktuje" , jak nie składały apelacji - to nie otrzymają odsetek ( o to głównie nam chodzi).
  Nadmieniam, że dałabym sobie spokój z odsetakmi, najważniejsze aby SA utrzymał w mocy wyrok SO, ale nie chciałybyśmy żałować tej decyzji jak "góra " postanowi inaczej. Informuję , iż wyrok z uzasadnieniem otrzymałyśmy 4 marca 2013r tj poniedziałek.
  Jeszcze raz bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam Wanda z Mazur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jeszczo jedno zdanie - na poczcie, podałam swój nr telefonu,gdyby chciał sie Pan ze mną z kontaktować telefonicznie. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
  2. Jak góra postanowi inaczej te wyroki na nic sie zdadzą.

   Usuń
 15. Pani Wando Proszę poczekać do czasu,kiedy ZUS może złożyć apelację. Jak będzie Pani pewna,że nie złożył, wystąpi Pani o odsetki.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wczoraj w Sejmie p. Premier zarzucał p. Kaczyńskiemu,ze nic nie robi dla Polaków,od razu pomyślałam o nas,że napewno P. Premier tak dbajacy o rodaków wreście ruszy machinę i wypłaca zaległe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo dobra wiadomość.
   Tylko trzeba mu zadać pytanie czy on wie, że emeryci czekają na wypłatę zaległych.

   Usuń
 17. Myślę, że jest stosowna pora napisać do Tuska, kiedy zamierza nam wypłacić zaległe, bo w tym wielkim kotle co się dzieje na sali sejmowej - może coś pozytywnego podpisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to radzę napisać do Sopotu: Pan Donald Tusk Sopot ul. Jana z Kolna.

   Usuń
 18. Jest stare przysłowie "gdzie dwóch się bije to trzeci korzysta"
  Warto by było z tego skorzystać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "gdzie dwóch się bije,tam trzeci to sędzia"...

   Usuń