19 marca 2013

Stowarzyszenie część 2


Drodzy Państwo!


W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.


Adminka Izabela

31 komentarzy:

 1. Witam Pani Izabelo!
  Dzięki za taki odzew w sprawie Stowarzyszenia Emerytów Trybunalskich. Liczę na to, że w związku z moim e-mailem, wysłanym do Pani w dniu 17 marca 2013 r., jestem traktowana jako członek tego Stowarzyszenia.
  Pozdrawiam
  Grażyna z Płocka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponieważ otrzymujemy już z ZUS-u odmowę wypłaty zaległych emerytur, prośba do P. Krzysztofa o wzór pozwu do SO . Niestety we wzorach pism nie ma odpowiedniego wzoru dla występujących pierwszy raz do Sądu. Mimo wielu informacji zawartych na blogu, konstrukcja i uzasadnienie pozwu zbyt trudna , przynajmniej dla mnie. Zofia z Gdyni

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo serdecznie prosimy , bo poskładać to prawne słownictwo oby miało sens jest dla niektórych osób //nie ujmując im // dość skomplikowane pozdrawiam wszystkich otrzymujących korespondencję z ZUS

   Usuń
  2. Dołączam do prośby Irena z Lubuskiego

   Usuń
  3. ja tez prosze o wzor pozwu do SO na decyzje z zus odmawiajaca wyplaty zaleglej emerytury Bo dla mnie te informacje na blogu sa trudne nie znam sie na prawie -jestem zwykla prosta osoba Prosze o pomoc

   Usuń
  4. "W odwołaniu od decyzji ZUS-u powinieneś:

   - podać nazwę sądu, w którym je składasz;
   - podać informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie zaskarżonej decyzji ZUS-u, a więc datę wydanej decyzji, wskazać organ, który ją wydał, oraz numer decyzji;
   - podać swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;

   - określić i zwięźle uzasadnić zarzuty - wystarczy, że wyrazisz swoje niezadowolenie z treści decyzji (zarzut merytorycznej wadliwości decyzji);
   - sformułować wnioski, czyli - w zależności od okoliczności - zażądać zmiany, uchylenia w całości lub w części decyzji;
   - przedstawić dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
   - określić żądania dotyczące sposobu rozwiązania sprawy."
   A.

   Usuń
  5. Ważne jest podanie numeru sprawy w zus i numeru emerytury.

   Usuń
 3. Sejm znów wydaje nasze pieniądze z budżetu, a na nasze wyrównanie nie ma http://politykier.pl/kat,1025795,wid,15426685,wiadomosc.html?ticaid=610431
  czyżby to wynikało z przepisów BHP, że muszą mieć odzież ochronną- włos się jeży na głowie

  OdpowiedzUsuń
 4. Co tak gnębicie tych, którzy teraz chcą się odwoływać. Innym do tej pory Pan Krzysztof pomagał. Jeżeli im się nie pomoże to nie pójdą to sądu tak jak w 2011. I wtedy dopiero będzie komentarz mogło nas być więcej. W 2011 roku nie pisali odwołań, bo nie wiedzieli jak – może teraz im pomóżmy. Podobno im więcej nas tym lepiej. I tak są w gorszej sytuacji, bo w aktach będzie decyzja mówiąca o nie działaniu wstecz wyroku TK. Panie Krzysztofie proszę pomóc tym osobom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GORĄCO POPIERAM.Nie odwoływałam się w 2011r,bo nie wiedziałam o istnieniu tego blogu.Jestem już na emeryturze i z tego co pisał p.Krzysztof,mamy zerowe szanse na wygranie,więc się zastanawiam,czy się odwoływać i tracić pieniądze na porady prawne.Jeżeli będzie jakiś wzór,to zrobię to i wówczas wpłacę na bloga.

   Usuń
 5. a może komuś zależy żeby nie odwoływali się do Sadu bo są r.2009

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziwię się złosliwym komentarzom. Jeśli to takie oczywiste to dlaczego ktoś po prostu nie zamieści wzoru pisma. Myśle że na obecną chwilę juz nie wystarczy samo stwierdzenie, ze nie zgadzam się z decyzją ZUS. Pewnie należy się też odniesc do wyroku TK i interpretacji innych sądów, na ktorych oparly pozytywny wyrok dla emeryta. Mniej egoizmu a wiecej empatii życze. Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 7. w zakładce jest wzór zawężenie wniosku,tylko zamiast Sąd Apelacyjny ,proszę wpisać Sąd Okręgowy w.... Wydział Świadczeń i Rent i resztę przepisać,może tylko powołać się na wyrok TK,Jeśli pomogłem to cieszę się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest duża grupa osób, które mają problem z odwołaniem od decyzji ZUS do SO, więc nie nazywajcie tego podpuchą. Nie wszyscy emeryci radzą sobie z prawnymi zwrotami. Pozwólcie tej grupie pomóc. Panie Krzysztofie, co Pan na to?
  Będziemy wielce wdzięczni i dołożymy starań by blog mógł funkcjonować.
  A jeżeli chodzi o wzór pisma właśnie dla tej grupy emerytów(już nie pracujących i nie odwołujących się) - to go nie ma. Prosimy o pomoc.
  Wdzięczni emeryci.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pani Ewo widzę,że komuś na blogu bardzo zależy,aby ci z 2009 mieli pod górkę,po co więc krytykować Rząd skoro sami nie chcemy sobie pomóc,rywalizacja na bloku jest nie na miejscu Zofia

  OdpowiedzUsuń
 10. Szanowni Państwo,
  proszę o wzór pisma/skargi do ETPCz, ale z naszego podwórka. Jakiś czas temu była prezentowana przykładowa skarga. Nie mogę jej odnaleźć. Pozostałe adresy stron znam. Będę wdzięczna - H.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym linkiem:
   http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/2012/10/skarga-do-europejskiego-trybunau-praw.html

   Usuń
 11. W 2011 r. jak zawieszane były emerytury tym co się nie zgodzili z decyzją ZUS i nie przeszli na emerytury nie było dla tych niepokornych takiego wsparcia ze strony tych co na emerytury przeszli. Sprawa jest głośna od 2011r.i każdy człowiek czytający prasę czy przeglądający internet mógł się dowiedzieć o tej inicjatywie bo o niej mówiono.Wystarczyło "wklepac" do przeglądarki nazwisko Pana Mariana i wszystko było wiadomo. Tylko troche inicjatywy nie stać z założonymi rękami niech inni coś wymyślą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, zamiast krytykować uruchom wyobraźnię i sięgnij myślą w przyszłość: Im więcej będzie odwołań do SO,SA i ETPCZ, tym większa będzie szansa na odzyskanie zaległych świadczeń:)
   To , że Ty nie miałeś wsparcia wcale nie oznacza,że teraz innym też nie należy go udzielać:)
   A.

   Usuń
 12. Pisma z ZUS-u z decyzją odmowną jeszcze nie otrzymałam, ale zorientowałam się z wcześniejszych przecieków od Pana Krzysztofa, że pozew przeciwko ZUS-owi do Sądu Okręgowego należy składać za pośrednictwem właściwego ZUS-u. W takim pozwie chyba określić kwotę ( brutto, czy netto?), wynikającą z niewypłaconych zaległych emerytur i chyba od razu doliczyć odsetki. W piśmie procesowym należy ustosunkować się do decyzji ZUS-u, powołując się na Wyrok TK z 13.11.2012r. K2/12.
  Moim zdaniem należy powołać się na orzecznictwa Sądu Najwyższego, w których przeważa pogląd, że orzeczenia Trybunału są skuteczne EX TUNC, to jest od dnia wejścia w życie zakwestionowanych przepisów ze względu na stwierdzenie niezgodności norm prawnych z normami prawnymi wyższego rzędu. Chwila badania przez Trybunał wzajemnej relacji norm nie jest istotna, znaczenie ma to, odkąd w systemie prawnym pojawia się norma prawna niższego rzędu niezgodna z normą prawną nadrzędną. Powołać się tu trzeba na postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2008r. VCO43/08 LEX nr 564856, wyrok z 2006r. IIPK42/06 LEX nr 950622 oraz z 20 maja 2008 I CSK nr 379/08.
  Powołać się na wyroki: SA Warszawa - sygn. akt III AUa 1135/12 oraz SA Lublin - sygn. akt III AUa 1084/12 z 24 stycznia 2013 r.
  Trzeba podać przykłady spraw wygranych, gdzie już wypłacono emerytury zaległe, np.: SA Gdańsk z 17.12.2012r. - wypłacone zaległe przez ZUS Słupsk ; SO Katowice z 4.01.2013r.- wypłacone zaległe 10 lutego 2013r.

  To są tylko moje przemyślenia, bo nie jestem prawnikiem.
  Myślę jednak, że żyjemy w jednym państwie prawa i zadziwiają mnie różne wyroki sądów w tej samej sprawie.

  Pozdrawiam - Daniela z Gdańska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje Pani- myślę,że Pani przemyślenia w powiązaniu z ,,Kopytkiem,,Pana Krzysztofa to wystarczający materiał na stworzenie
   ,,mocnego ,, odwołania od decyzji ZUS.
   Bardzo Pani dziękuję
   Alicja

   Usuń
  2. Dobre uzasadnienie dotyczące działania orzeczenia T K wstecz/ex tunc/zamieszczała kilka razy WIGA . Można też skorzystać z krótkich uzasadnień wydanych przez sądy w Siedlcach i Olsztynie /panie w zakładce emerytura po 20011 zamieszczały te uzasadnienie/Ja osobiście dołączę do mojego uzasadnienia również informację o tym,,że emeryci którym ZUS przez pomyłkę wypłacał emeryturę/chociaż formalnie ją zawiesił/ musieli początkowo ją zwracać/nawet na raty/ a po ogłoszeniu wyroku TK, ZUS odstąpił od ściągnięcia zadłużenia/to znaczy przyznał,że emerytowi świadczenie się należało/

   Usuń
  3. Panie Danielo, czy te przykłady które Pani podaje dotyczą osób które nabyły prawa "PO styczniu 2009 r" ?

   Pozdrawiam Krystyna

   Usuń
 13. Daniela, toż to gotowa treść odwołania od decyzji ZUS. Wykorzystujmy.
  KT

  OdpowiedzUsuń
 14. duży nakład prac i wiedzy serdecznie dziękuję Anna

  OdpowiedzUsuń
 15. Ludzie nie dzielcie emerytów na tych co są pierwsi a co drudzy, tych co się odwoływali a tych co nie, na tych co maja sprawy w sądach takich czy innych i tych co mają problemy w ZUS jesteśmy wszyscy emerytami. Ludzie zdrowego rozsądku trochę.
  Ewa z Lublina

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy ten wzór dotyczy teZ tych po 8 stycznia 2009 roku , i nie odwołujacych się a wypłconych od 22.11.2012 roku. Pozdrawiam Ela

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak dla wszystkich co nie odwoływali się do sądu tylko do ZUS

  OdpowiedzUsuń
 18. Proszę czytać ze zrozumieniem tam są 2 wersje w tekście pisze.Kobito przeczytaj a później zadawaj pytania

  OdpowiedzUsuń
 19. Panie Krzysztofie proszę się odezwać Anna

  OdpowiedzUsuń
 20. Dalszy ciąg prośby o wzór uzasadnienia do ETPCz. Nie bardzo rozumiem dlaczego nie mogę się go doprosić, przecież kilka osób już pisało do ETPCz. Czy tak trudno wkleić go pozostałym blogowiczom. Naprawdę się dziwię. H.W.

  OdpowiedzUsuń