21 maja 2015

ZUS dzieli emerytów na gorszych i lepszych. Świadczeniobiorcy zaskarżą wychowawczy do TK

Gazeta Prawna
autor: Bożena Wiktorowska
21.05.2015,


Pobierający stare emerytury domagają się od ZUS zaliczenia opieki nad dzieckiem jako okresu składkowego. Inaczej sprawy trafią do Trybunału Konstytucyjnego.

Obowiązująca od 1 maja 2015 r. nowelizacja przepisów emerytalnych podzieliła świadczeniobiorców przebywających przed 1 stycznia 1999 r. na urlopach wychowawczych na dwie grupy. To oburza samych zainteresowanych.
– Mamy lepszych i gorszych emerytów w zależności od rodzaju pobieranej emerytury. Ci, którzy złożyli wnioski o świadczenia wypłacane według starych zasad, są w gorszej sytuacji niż osoby, które mają prawo do wypłaty liczonej na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS – tłumaczy Jolanta Kajzer z Augustowa, która koordynuje ogólnopolską akcję poszkodowanych emerytów.
Resztę artykułu można przeczytać w Gazecie Prawnej

14 komentarzy:

 1. Emerytow dzieli prezydent do społki z rządem, a przyklaskuje im senat i sejm. ZUs wykonuje ich polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj złożyłam w ZUS-ie wniosek o zaliczenie opieki nad dzieckiem jako okresu składkowego (emerytura wg starych zasad).
  Obsługująca osoba najpierw, unosząc zdziwione brwi, usiłowała mnie odesłać z kwitkiem. Potem oburzona moim zdecydowaniem , wyraziła słownie swoje niezadowolenie. Na koniec postawiła na wniosku pieczątkę z dopiskiem "na żądanie".
  No i dobrze.
  Wierzę w powodzenie akcji.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Też byłam dzisiaj w ZUSie. Też nie chciano przyjąć ode mnie wniosku. W rezultacie wniosku nie oddałam,bo był "byle jaki",bez podstawy prawnej (napisałam go już w oddziale - załatwiałam inną sprawę) , ale teraz w domu się przysiądę i napiszę według zamieszczonego wzorca i oczywiście w poniedziałek zaniosę nie zwracając uwagi na gniewne miny urzędniczek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim ZUS-ie przyjęto wniosek bez problemu. Panie pracujące w ZUS-ach też są zainteresowane pozytywnym rozwiązaniem urlopów wychowawczych.

   Usuń
 4. niewielkie jest chyba zainteresowanie tematem
  czy tylko ja mam takie wrażenie?
  może potrzeba więcej rozgłosu
  sprawa przecież na to zasługuje
  i powinna zainteresować
  i zachęcić kobiety do działania
  w swoim własnym dobrze pojętym interesie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mojego rozeznania i uprzejmych "donosów"ilość wniosków składanych w ZUS-ach w całej Polsce jest bardzo duża. Składają wnioski osoby z bloga ale również te, które dowiedziały się o takiej możliwości z
   "Gazety Prawnej" po artykule Pani Bożeny Wiktorowskiej.
   Kto nie zdążył w maju, ma ciągle na to czas.

   Usuń
 5. Faktycznie dzisiaj w ZUS-ie był niezły młyn. Kłębił się tłum starszych kobiet, które dopytywały się o co chodzi z tymi zmianami w emeryturach. Większość z nich wiedziała tylko tyle, że do dzisiaj należy złożyć wniosek, żeby emerytura była wyższa ( termin dzisiejszy zapewne wziął się z tego, że wniosek o przeliczenie złożony np. w poniedziałek nie obejmie przeliczenia emerytury za maj). Niektóre miały ze sobą całe teczki dokumentów i nawzajem instruowały się ,które z nich należy przedłożyć (choć nie wiem po co coś przedkładać,jak cała dokumentacja powinna być w ZUS-ie). Panował ogólny chaos, nerwowość i dezinformacja. Podsumowując- wnioski są składane, ale na ogół nie dotyczą emerytur stażowych, ale kapitałowych, w tym w większości -mieszanych. A refleksja ogólna - większość osób nawet nie wie jaką ma emeryturę i czego się może domagać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Według obowiązującego prawa i nowelizacji ustawy maj 2015, wnioski składane przez emerytów"stażowych " będą odmowne. Sama akcja składania wniosków "mimo wszystko"niczego nie załatwi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Przed nami długa droga, podobna do tej, jaką przeszliśmy z zawieszonymi emeryturami. Tylko, niestety, wielkość pieniędzy raczej mizerna ale dla emerytów ważna jest każda złotówka. Od tej złotówki będą waloryzacje, może potem zdarzy się jakiś cud z przeliczeniem emerytury. Tak często zmienia się ustawa emerytalna. Żeby walczyć o cokolwiek, trzeba zacząć od wniosków do ZUS. Mam dla nas wszystkich dobre wieści na przyszłą walkę, obiecaną dobrą pomoc i prawdopodobnie przychylność niektórych sądów.

   Usuń
  2. Ciekawa jestem czy coś posunęło się dalej w sprawie urlopów wychowawczych, czy ktoś wniósł sprawę do sądu ?

   Usuń
 7. Drodzy emeryci: wniosek o przeliczenie kapitału początkowego i emerytury na postawie ustawy z dnia 5 marca 2015r zlozylam na początku maja /
  pobieram emeryturę kapitałową rocznik 1952 / a
  przelicznie dotyczyło okresu opieki nad dzieckiem
  ok.3 lata. Otrzymałam już decyzję Zus, po przeliczeniu emeryturę mam wyższą o około 60 zł
  netto co dla mnie emeryta jest nie bez znaczenia. Wyrównanie emerytury zgodnie zapisami ustawy
  mam od maja 2015r. Jest jednak w decyzji zapis
  że: emerytura po waloryzacji przysługuje w kwocie:
  Od 01.03.2013 - i tu kwota wyższa od pobieranej w
  tamtym okresie
  od 01.03.2014 - i tu kwota jak wyżej napisałam oraz
  01.03.2015 - i tu kwota również wyższa od
  pobranej w tym okresie.
  Rozmowa z ZUS nie wyjaśniła moich wątpliwości czy jeżeli w decyzji o przeliczeniu emerytury mam zapis, że emerytura przysługuje mi w w/w wysokościach a wyrownanie tylko od maja 2015r - pod kątem prawnym jest prawidłowe. Czy nie oznacza to możliwości odwołania od decyzji ZUS i dochodzenie roszczenia 3 lata wstecz w związku z wadliwa techniką legislacyjna lub inaczej wskutek nie jednoznacznych norm prawnych. Zapewne są już emeryci którzy mają decyzję i podobny problem. Zachecam do dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Osoby pobierające emerytury kapitałowe i mieszane przy wystąpieniu o zaliczenie urlopu wychowawczego po 1,3% niech zwrócą uwagę , że do 26.05.2015 waloryzacja składek i kapitału za IV kwartał 2014 wynosiła 101,28% (M.P 2015 .225 z dnia 16.02.2015) a od 26 V.2015 100% (M.P 2015.284).
  Na stronie internetowej Zus takie zmiany pojawiały się od 26.02.2015 do 26.05.2015 ( może być to ważne przy dacie złożenia wniosku o przeliczenie urlopu wychowawczego)

  OdpowiedzUsuń
 9. ZUS podzielił emerytów na gorszych i lepszych już w 2009 r. wprowadzając emerytury mieszane. Zastanawiam się dlaczego wprowadzono następną grupę uprawnionych (urodzeni 01.01.1949 r. - 30.06.1954 r.). Do narzekania mają prawo osoby pominięte, Ci powinni zaskarżyć kolejne ustawy zmieniające Ustawę z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do TK.

  OdpowiedzUsuń
 10. jestem1953r,od 2008r,mam emeryture-czy moge przeliczyc jeszcze raz z kapialem

  OdpowiedzUsuń