12 maja 2015

Wzór wniosku do ZUS

Dane wnioskodawcy                                                                                                           miasto, data
nr emerytury    

ZUS oddział
miasto

Wniosek
 o ponowne ustalenie wysokości emerytury


                      Zwracam się z wnioskiem o zaliczenie okresu/ów urlopu wychowawczego/ych do okresów składkowych zatrudnienia  w oparciu o art. 6  Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych.
          W okresie zatrudnienia, przed wejściem ustawy emerytalnej w życie, każda osoba pozostawała w ubezpieczeniu społecznym i pracodawca opłacał za nią składki na podstawie list zbiorowych. Okresy ubezpieczenia, zgodnie z art. 6 ustawy są okresami składkowymi.
        W związku z moim wnioskiem o zaliczenie urlopu/ów wychowawczego/ych do okresów składkowych wnoszę równocześnie o ponowne obliczenie mojej „stażowej” emerytury.


podpis wnioskodawcyDzięki za uwagi. Czy nie za dużo podałam przepisów?  

Tekst poprawiony   
            
                              Wnoszę o zaliczenie okresu/okresów urlopu/urlopów wychowawczego/wychowawczych, wykorzystanego/wykorzystanych w okresie/okresach (podać termin/terminy), do okresu/okresów składkowego/składkowych na mocy art.6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 ust.13 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych.
          W okresie zatrudnienia, przed wejściem ustawy emerytalnej w życie, każda osoba pozostawała w ubezpieczeniu społecznym i pracodawca opłacał za nią składki na podstawie list zbiorowych. Okresy ubezpieczenia, zgodnie z art. 6 ustawy są okresami składkowymi.
        W związku z moim wnioskiem o zaliczenie urlopu/ów wychowawczego/ych do okresów składkowych wnoszę równocześnie o ponowne obliczenie mojej „stażowej” emerytury.
Kochani
          Wniosek o zaliczenie urlopów wychowawczych do okresów składkowych emerytury stażowej składamy niezależnie od wniosku o przeliczenie emerytury kapitałowej w związku z Ustawą z dnia 5 marca 2015 r. Wzór wniosku napisałam na podstawie Waszych komentarzy, dziękuję bardzo. Jeśli ktoś ma inne propozycje wniosku, proszę o ich zaprezentowanie.

         Ciekawa jestem, jakie otrzymamy uzasadnienia prawdopodobnie odmownej decyzji. Trzeba będzie się liczyć z odwołaniami do sądów. Sprawa zapewne będzie miała finał już po wyborach parlamentarnych. Warto więc już teraz w maju składać wnioski do ZUS-ów, szkoda tracić czas i czekać bezczynnie na nowych posłów i senatorów. Naszych spraw do załatwienia przez nowy parlament  już się trochę nazbierało. 

50 komentarzy:

 1. Proponuję zmiany w pierwszej części wniosku, przez zapis:

  "Wnoszę o zaliczenie okresu/okresów urlopu/urlopów wychowawczeego/wychowawczych, wykorzystanego/wykorzystanych w okresie/okresach (podać termin/terminy) na mocy art.6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 ust.13 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jako okresu/okresów składkowego/składkowych.

  Powoływanie się na przepisy z roku 1981 wyłącza wszystkie Panie korzystające z urlopów wychowawczych wykorzystywanych przed ich wprowadzeniem w związku z niedziałaniem prawa wstecz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisano o prawie działania wstecz w Rozporządzeniu z dnia 17 lipca 1981:
   § 26. Przepisy § 18 i 19 stosuje się od dnia wejścia w życie rozporządzenia także:
   1) do pracownic, które w okresie od dnia 8 czerwca 1968 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia korzystały z urlopu bezpłatnego, udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek opiekujących się małymi dziećmi,
   2) odpowiednio do pracownic oraz innych osób, które korzystały z urlopu bezpłatnego w okresie od dnia 8 czerwca 1968 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia, jeżeli w myśl rozporządzenia byłyby uprawnione do urlopu wychowawczego.

   Usuń
 2. Witam,jestem roczikiem53 na na tzw starej emeryturze.Czy mogę też złożyć takie pismo do ZUS z prośbą o uwzględnienie urlopu wychowaczego?W ZUS ie powiedziano,że mnie to nie dotyczy.Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak najbardziej. Wszyscy wcześniejsi emeryci, na starych zasadach powinni złożyć wniosek do ZUS o treści w powyższym poście.
  W ZUS-ie słusznie Ci powiedzieli, że nowa ustawa wchodząca od 1 maja, Ciebie nie dotyczy. ta ustawa jest dla emerytur kapitałowych, na nowych zasadach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze raz. Posty:
  Wzór wniosku do ZUS
  Wniosek do ZUS wersja robocza
  Zaczynamy akcję "URLOPY WYCHOWAWCZE"
  dotyczą wszystkich emerytów pobierających emerytury stażowe, wcześniejsze, na starych zasadach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,jestem rocznikiem 51 na na tzw starej emeryturze. Na urlopie wychowawczym przebywałam od 1.05.1990 do 93, Czy mogę też złożyć takie pismo do ZUS z prośbą o uwzględnienie urlopu wychowaczego?

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście, możesz złożyć wniosek. Prawdopodobnie do okresów składkowych będzie zaliczony okres do 15 listopada 1991r. Musisz liczyć się z dalszą walką o uznanie tego urlopu, czyli zapewne odwołać się trzeba będzie do sądu.
  Tu masz przepis:

  Dopiero obowiązująca od 15 listopada 1991 r. Ustawa z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw, zaliczyła między innymi okresy urlopów wychowawczych do okresów nieskładkowych. (Artykuł 4.1 punkt 6 ww ustawy). Jest to równocześnie pierwszy akt prawny dzielący okresy zatrudnienia na składkowe i nieskładkowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponuję osobą pobierającym emeryturę kapitałową o dokładne przeliczenie swojego kapitału w szczególności waloryzację składek w roku 2007. Są przypadki ,że Zus ominął wysyłanie informacji za 2007 i gdzieś te składki zginęły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli da sie to opisac, napisz jak sprawdzic waloryzacje. Wstyd sie przyznac ale nie umiem tego zrobic. mMarne mam pojecie o liczeniu emerytur. Moze napisac do zusu z zapytaniem o waloryzacje za rok 2007

   Usuń
  2. Wpisz sobie w wyszukiwarce "google" - "wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych" i masz wszystko. Waloryzacja składek od 2007 r. była kwartalna

   Usuń
  3. Kwartalna dotyczy osób przechodzących na emeryturę w kwartałach danego roku (od 2007)

   Usuń
 8. Kochani
  Od jutra działa w Warszawie przy ul. Pięknej biuro pomocy prawnej dla obywateli Dudapomoc, którym pokieruje poseł Janusz Wojciechowski. Każdy może udać się tam po pomoc prawną.
  Proponuję udać się tam przede wszystkim tym emerytom, których dotyczy problem przymusowego wyboru emerytury.Ułatwienie mają mieszkający w Warszawie i w jej okolicach.
  Myślę, że Ci, którzy mieszkają daleko od Warszawy, mogą napisać pismo do posła Wojciechowskiego. Mam nadzieję, że nie odmówi porady listownej.
  http://wyborcza.pl/1,75478,17908988,Andrzej_Duda_oglasza__Dudapomoc___Powola_biuro_pomocy.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Proszę o informację dot. pkt. 2 mojej decyzji o przeliczeniu emeryt.
  "do ustalenia wysokości emerytury Z-d uwzględnił:
  a/ 42 lat i 6 m-cy okresów składkowych,
  b/ 3 lat i 7 m-cy okresów nieskładkowych /nie więcej niż 1/3 składkowych/"
  czy to oznacza, że mam wszystko uwzględnione, czy muszę pisać wniosek o zaliczenie okresu nieskładkowego /3 lata wychowawczego?
  z góry dziękuję;

  OdpowiedzUsuń
 10. 1/3 okresow składkowych to ponad 14 lat. Miescisz się bez problemu w tej liczbie.
  Nie napisałas jaka masz emeryture, stażową/wczesniejsza czy kapitalowa na nowych zasadach.
  Jesli to emerytura kapitałowa, to dotyczy Ciebie ustawa z 5 marca 2015r. i wniosek koniecznie składaj.
  Jesli masz emeryture stażową, to na podstawie tej ustawy nie bedziesz miala liczone po 1,3 okresy nieskladkowe.
  Ale możesz zlozyć wniosek o tresci, jak napisano w poście i walczyć. Przeczytaj ostatnich kilka postów, to się zorientujesz, o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za szybką odpowiedź/18.45/, mam emeryturę na starych zasadach od 2014r., byłam na 3-letnim urlopie wychowawczym płatnym /sama wychowywałam dziecko/ i nie mam już cierpliwości do ZUS i sądów, Nie rozumiem jak przeliczany jest okres nieskładkowy, czy teraz może być uznany za składkowy i zostanie dodany 3 letni staż pracy do mojej emerytury?
  Dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DOKŁADNIE przeczytaj decyzję o przyznaniu emerytury. Okres urlopu wychowawczego masz tam w wyliczeniach dodany jako nieskładkowy z mnożnikiem 0,7. Obecnie trwa "walka" o zaliczenie tego okresu z mnożnikiem 1,3, choć w przypadku emerytury stażowej obecne brzmienie ustawy na to nie pozwala.

   Usuń
  2. Pozwala, przeczytaj dobrze obowiązujące przepisy prawne i je zastosuj.

   Usuń

 12. Witam, moja sytuacja wyglada nastepujaco.
  Rocznik 52,wczesniejsza emerytura od 2007 z rownoczesnym zatrudnieniem do konca czerwca 2014. Dotychczas nie wystepowlam o emeryture powszechna -kapitalowa, gdyz z bedzie ona znacznie nizsza od pobiernej wczesniejszej. Prosze o rade, czy ma sens wystepowanie do ZUS o jej wyliczenie, czy czekac jeszcze na kolejne zmiany ustawy, oby korzystniejsze dla "dozgonnych wczesniejszych emerytek"??? Zmiany z 5 marca br. mnie nie dotycza.

  OdpowiedzUsuń
 13. Powinnaś, według mnie, złożyć wniosek o emeryturą "powszechną". ZUS zapewne wyda Ci dwie decyzje, jedną stażową (może być wyższa niż ta wcześniejsza, którą pobierasz) i drugą kapitałową (jak piszesz, na pewno niższą). Jeżeli cokolwiek w decyzjach nie będzie dla Ciebie korzystne, w ciągu miesiąca możesz wycofać wniosek z ZUS i będzie, jak byś w ogóle nie składała żadnego pisma. Warto składać wniosek, bo warto wiedzieć jak na dzień dzisiejszy wygląda Twoja emerytura.
  A swoją drogą, jeśli korzystałaś z okresów opieki nad dziećmi, złóż oddzielny wniosek, jak w powyższym poście i walcz razem z nami o możliwość liczenia urlopów wychowawczych po 1,3%.
  Odezwij się po otrzymaniu decyzji z ZUS.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzekuje bardzo za szybka odpowiedz.
   Okresy opieki nad dziecmi oraz studiow mnie nie dotycza. Nie wiem,czy dotyczyc mnie beda zmiany naliczenia w zakresie tablic sredniego trwania zycia(?)
   Na razie nie mam mozliwosci zlozenia wniosku - przebywam za granica. Po powrocie z pewnoscia go zloze i poinformuje o decyzji ZUS.
   Wzajemnie pozdrawiam
   Anka

   Usuń
  2. Kochana Aniu
   Koniecznie przeczytaj komentarze - porady pod postem "Po majówce z wnioskiem do ZUS". Tam jest mowa o tablicach trwania życia. Może znajdą się tam rady dla Ciebie. Jeśli coś będzie niejasne, pisz i pytaj. To trudny dla mnie temat ale może inni pomogą

   Usuń
  3. jeszcze raz serdecznie dziekuje za pomocne wskazowki, z pewnoscia skorzystam i w przypadku watpliwosci zwroce sie o rade -
   zycze dobrego dnia :-)

   Usuń
  4. Jeżeli po przeliczeniu emerytura będzie niższa, wniosek można wycofać . Nie wiem czy pisać pismo o wycofanie , czy iść do ZUS i wycofać Anna

   Usuń
  5. Można odręcznie napisać pismo o wycofanie wniosku i zanieść do ZUS.

   Usuń
 14. Czym się różni emerytura kapitałowa od stażowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przeczytać powyższy artykuł. Jeśli będą jeszcze jakieś wątpliwości, proszę napisać.
   http://www.gofin.pl/17,2,111,118941,jak-zus-oblicza-wysokosc-emerytury.html

   Usuń
 15. do 11:51
  W sprawie zaliczenia urlopow wychowawczych do okresow skladkowych dla emerytur stazowych mogą mieć zastosowanie ponizsze przepisy. Proszę o analizę tych przepisow i możliwosc zastosowania ich do napisania wniosku o zaliczenie urlopow wychowawczych do okresow składkowych wg ustawy z 5 marca 2015.
  USTAWA
  z dnia 5 marca 2015 r.
  o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  Art. 1. W ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U.
  z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
  4) w art. 174 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
  „2a. Przy ustalaniu kapitału początkowego do okresów, o których mowa w art. 7 pkt 5 stosuje się art. 53 ust. 1 pkt 2.”;

  USTAWA
  z dnia 17 grudnia 1998 r.
  o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
  Art. 174.
  1. Kapitał początkowy ustala się na zasadach określonych w art. 53, z uwzględnie-niem ust. 2–12.
  2. Przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wej-ścia w życie ustawy:
  1) okresy składkowe, o których mowa w art. 6;
  2) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 5;
  3) okresy nieskładkowe, o których mowa w art. 7 pkt 1–4 i 6–12, w wymiarze nie większym niż określony w art. 5 ust. 2.
  Art. 53.
  1. Emerytura wynosi:
  2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki za podrzucenie tych przepisów do przemyślenia.
  Dorzucam jeszcze art.7 pkt 5
  Art. 7.
  Okresami nieskładkowymi są następujące okresy:
  5) przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekują-cych się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłat-nych oraz okresy niewykonywania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem:
  a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat,
  b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofi-zyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko;  OdpowiedzUsuń
 17. Tych przepisów do emerytur obliczonych wg starych zasad zastosować sie nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do którego roku kalendarzowego obliczano emerytury według starych zasad?

   Usuń
  2. Do końca 2008r

   Usuń
  3. Ja w sierpniu w 2010 r. miałam naliczoną wcześniejszą emeryturę na starych zasadach. Urodzona jestem wrzesień 1950 r. Natomiast we wrześniu mam naliczoną emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym systemem mieszanym.

   Usuń
 18. Urodzona jestem wrzesień 1950 r. We sierpniu 2010 r. miałam naliczoną emeryturę wcześniejszą liczoną na starych zasadach, natmiast we wrześniu 2010 r. miałam naliczoną emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym liczoną systemem mieszanym. Pracowałam do września 2013 r. i po zakończeniu pracy obydwie emerytury miałam przeliczone i tak pobieram emeryturę wcześniejszą ponieważ jest wyższa.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem rocznik 51, emeryturę miałam naliczoną w 2009 r., pracowałam do 2014r., czy mogę złożyć wniosek o zaliczenie okresu nieskładkowego /3 lata urlop wychowawczy/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, bo w 2009r miałaś emeryturę w postaci 80% cześci stażowej i 20% części kapitałowej.
   LUDZIE ! CZYTAJCIE W CAŁOŚCI DECYZJE EMERYTALNE, KTÓRE DOSTAJECIE, A NIE TYLKO KWOTĘ NETTO NA KOŃCU !

   Usuń
  2. Proszę uważnie czytać komentarze przed udzielaniem rad. Ten komentarz do pytania osoby z 16 maja z 11:32 jest całkowicie błędny.

   Usuń
 20. Jestem z rocznika 53.Na emeryturę wcześniejszą przeszłam w maju 2008 roku. Na sprawowanie opieki nad dzieckiem zaliczono mi okres 2 lata, 6 miesięcy i 11 dni ( do kapitału początkowego ), przeliczono jako współczynnik n
  ieskładkowy x 0,7% .W 2013 r. po ukończeniu 60 roku życia wystąpiłam o przelicznie emerytury wcześniejszej na powszechna. Ponieważ odliczono mi pobrane wyrównania ( świadczenia przez 5 lat ).Moja nowa emerytura została wyliczona na zasadzie : kwota składek na koncie ,kwota kapitału początkowego , suma kwot pobranych , oraz średnie dalsze życie .w REZULTACIE BYŁABY NIŻSZA OD POBIERANEJ DOTYCHCZAS, dlategoi jest wypłacana w starej wysokości . Czy w tym wypadku mogę występować o przeliczenie emerytury wg. nowych przepisów z maja 2015r,tak aby uwzględniono przelicznik 1,3 a nie jak mam 0,7?.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowa ustawa dotyczy tylko emerytur kapitałowych, na nowych zasadach.
   Wszystkie składamy wniosek o zaliczenie urlopów wychowawczych do okresów składkowych wg wzoru zamieszczonego w poście. Trzeba się liczyć z dalszą walką o tę sprawę w sądach.

   Usuń
 21. do osoby anonimowej z 17.05.2015, godz. 11.19; dziękuję za odpowiedź i przepraszam Panią lub Pana, faktycznie nie czytam dokładnie tego co otrzymuje, żyje teraz jak zawieszona w przestrzeni.
  Pozdrawiam.W.B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do W.B.

   Osoba z godz. 11.19, która Pani odpowiedziała raczej nie miała racji. Powinna uważniej czytać wpisy zanim zdecyduje się udzielić porad. ;)

   Skoro urodziła się Pani w roku 1951, to w roku 2009 mogła Pani mieć naliczoną tylko emeryturę wcześniejszą, a nie emeryturę mieszaną. Emerytura mieszana przysługiwałaby Pani dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli w roku 2011 i w innych proporcjach „stażowej” do „kapitałowej” (nie 80% do 20% tylko 55% do 45%) i tylko, gdyby nie wystąpiła Pani w roku 2009 o emeryturę wcześniejszą.

   Usuń
 22. Jestem z rocznika 1949. Na emeryturę przeszłam w 2009r. Przebywałam na urlopie wychowawczym od marca 1992r do 31,12,1993r. W decyzji o przyznanie emerytury jest to okres nieskładkowy z mnożnikiem 0,7.
  Czy składać wniosek o ponowne przeliczenie?
  Maria z piodkarpackiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz emeryturę wyliczoną z kapitałem początkowym, to jak najbardziej możesz złożyć wniosek o jego przeliczenie. Kapitał ma wpływ na wysokość emerytury.

   Usuń
 23. Właśnie dzisiaj złożyłam dwa wnioski do ZUS. Jeden o przeliczenie kapitału początkowego na podstawie nowej ustawy z dnia 5 marca 2015, drugi wg wzoru z posta. Teraz pozostaje czekać na decyzje ZUS.
  Praktycznie każdy może składać takie dwa wnioski. Gdy decyzja ZUS będzie niekorzystna, wniosek zawsze można wycofać w ciągu miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
 24. Pani Jolu proszę o podanie na początku wpisów już poprawionych wniosków - jestem w podobnej sytuacji jak Pani, mam tylko więcej urlopu wych., bo 4 lata, pozdrawiam MZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzór wniosku o przeliczenie kapitału początkowego zaczerpnęłam z komentarza
   Anonimowy5 maja 2015 21:36
   Proponuję wersję zdecydowanie krótszą:

   miejscowość, data

   dane adresowe,
   pesel
   nr emerytury/kapitału pocz.

   adres zus


   W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2015 r. przepisów ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach
   z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2015, poz. 552) wnoszę
   o ponowne obliczenie wysokości mojej emerytury/kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych zasad wynikających z powyższej ustawy poprzez dodanie okresu moich studiów ........................ (nazwa uczelni) w latach .......................... oraz okresu przebywania na urlopie wychowawczym z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem od ....... do ............ do okresów składkowych.
   Stosowne dokumenty potwierdzające powyższe fakty znajdują się
   w moich aktach sprawy.

   podpis

   Usuń
  2. Drugi wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury napisałam tak, jak na górze w poście "Wniosek poprawiony".
   Ani w pierwszym ani w drugim nie wyszczególniałam okresów wychowawczych, napisałam ogólnie "o zaliczenie okresów urlopów wychowawczych do okresów składkowych". W ZUS mają dane o tych urlopach

   Usuń
 25. http://www.regiopraca.pl/portal/porady/zus/sprawdz-czy-zyskasz-na-nowych-zasadach-wyliczania-emerytury

  OdpowiedzUsuń
 26. jednak chyba decyduje rok urodzenia , mój 1948, 5 lat studiów diennych i prawie 40 lat pracy, w tym 3 lata wychowawczego , ;liczona emerytura stażowa, nic mi się nie należy, ten rok 48 -to nie pierwszy raz

  OdpowiedzUsuń
 27. MAM 65 LAT DWOJE dzieci ROCZNIKI 27 01 1968 i 01 11 1973 syn bardzo chorowal wzielam urlop bezplatny 14 miesiecy Zus policzyl mi 4 lata I 2 miesiace okres nieskladkowy na DWOJE dzieci czy slusznie uczynil zrobilam odwolanie sprawa w Sadzie

  OdpowiedzUsuń
 28. Też walczę z ZUSem o przeliczenie emerytury stażowej w związku z urlopem wychowawczym. Sił brak, bo jestem z rocznika 1953.

  OdpowiedzUsuń