19 maja 2015

Apel - składamy wnioski do ZUS


Kochani
                           Wszystkie dziewczyny (i niektóre chłopaki) w wieku dobrze dojrzałym, które korzystały z okresów opieki nad dziećmi, i które mają emerytury wcześniejsze, stażowe, liczone wg starych zasad, składajmy masowo wnioski do ZUS-ów o zaliczenie tych urlopów wychowawczych do okresów składkowych i przeliczenie emerytur.
                Tylko zmasowana akcja pomoże nam skutecznie zawalczyć o podwyższenie naszych emerytur. Konstytucja gwarantuje nam równe traktowanie wszystkich emerytów, niezależnie od rodzaju pobieranej emerytury.
               Ta batalia trochę czasu potrwa, trzeba liczyć się z odwołaniami do sądów. Mam nadzieję, że podejdziemy do rozpraw spokojniej, już nie tak emocjonalnie jak kiedyś. Być może czeka nas podobna droga, jak w sprawie odzyskania naszych zawieszonych emerytur. Ale walka i wygrana będzie łatwiejsza, jeśli będzie nas dużo. Tylko wtedy będziemy stanowili taką siłę, z którą rządzący będą musieli się liczyć. Dla dużej grupy emerytów łatwiej będzie nam pozyskać posłów i senatorów, którzy wystąpią, jeśli będzie to konieczne, z wnioskiem do TK.
              Jeszcze raz gorąco apeluję do wszystkich, składajmy wnioski do ZUS o przeliczenie naszych emerytur jeszcze w tym tygodniu, najpóźniej w przyszłym. Dobrze by było, żeby ZUS-y otrzymały wszystkie nasze wnioski w maju.

Wniosek o przeliczenie emerytury zamieszczam jeszcze raz.

Dane wnioskodawcy                                                                                                           miasto, data
nr emerytury    

ZUS oddział
miasto

Wniosek
 o ponowne ustalenie wysokości emerytury


Wnoszę o zaliczenie okresu/okresów urlopu/urlopów wychowawczego/wychowawczych, wykorzystanego/wykorzystanych w okresie/okresach (podać termin/terminy), do okresu/okresów składkowego/składkowych na mocy art.6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 ust.13 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych  oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych.
          W okresie zatrudnienia, przed wejściem ustawy emerytalnej w życie, każda osoba pozostawała w ubezpieczeniu społecznym i pracodawca opłacał za nią składki na podstawie list zbiorowych. Okresy ubezpieczenia, zgodnie z art. 6 ustawy są okresami składkowymi.
            W związku z moim wnioskiem o zaliczenie urlopu/ów wychowawczego/ych do okresów składkowych wnoszę równocześnie o ponowne obliczenie mojej „stażowej” emerytury.


podpis wnioskodawcy                 Ci, emeryci, którzy mają emerytury kapitałowe, liczone wg nowych zasad i emerytury mieszane, a którzy korzystali z urlopów wychowawczych lub spełniają warunki doliczenia lat studiów lub skorzystają na przeliczeniach wg tablic dalszego trwania życia, wnioski składają obowiązkowo. Wzór takiego wniosku znajduje się w komentarzu pod poprzednim postem.

Jeszcze raz przypominam wszystkim, jeśli decyzja ZUS będzie dla nas niekorzystna czy niezadawalająca nas, każdy wniosek można wycofać z ZUS w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji.

28 komentarzy:

 1. Właśnie dzisiaj tj 19 maja 2015r złożyłam wniosek o przeliczenie kapitału początkowego wraz z w/w wzorem pisma do ZUS-u za który bardzo dziękuję tym, którzy go tworzyli. Wielkie dzięki za wszystko Wanda z Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy dla tej naszej koleżanki są możliwości podwyższenia emerytury? Może ktoś znajdzie dla Niej światełko w tunelu. Nieciekawie wygląda Jej sytuacja.
  Anonimowy19 maja 2015 13:55
  mam 63 lata i od 60 roku zycia jestem na emeryturze przepracowałam ponad 13 lat są to lata skłatkowe przez 8 lat pracowałam w szkole przy dowozach dzieci do szkoły była to praca 2 i pół godziny dziennie ale to praca nie składkowa i nawet pół etatu nie było tych lat wogóle mi nie zaliczył zus wychowałam 8 dzieci i czy dostanę na wszystkie dzieci doliczone czy tylko na 3 a jeszcze miałam zasiłek na dziecko pielęgnacyjny nie mogłam podjąć pracy na cay etat bo musiałam opiekować się dziećmi dobrze by było gdyby mi trochę podwyższyli bo mam tylko 830 złotych a teraz jeszcze tyle wydaję na leki mam zdjiagnozowane 6 chorób i często muszę zamienniki brać w lekach proszę napisać czy mogę liczyć na jakąś podwyższkę dziękuję .janka d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janeczko, na wszystkie dzieci możesz mieć zaliczone 1/3 okresów składkowych, czyli tylko trochę ponad 4 lata i jeszcze dodatkowo 3 lata na dziecko niepełnosprawne do wykorzystania do 18 roku życia dziecka. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego na niepełnosprawne dziecko należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
   Powinnaś koniecznie zgłosić się po pomoc do miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Tam też poproś o pomoc dobrą księgową w sprawach emerytalnych. Może coś w tych dodatkowych latach pracy znajdzie dla Ciebie. Możesz też skorzystać z darmowej pomocy prawnika, jeśli w Twojej miejscowości taki urzęduje. Musisz pochodzić koło swoich spraw, koniecznie poproś o fachową pomoc księgową.
   Niebawem zamieszczę więcej wiadomości dla mniej zamożnych emerytów, jakie mogą mieć zniżki i pomoc z urzędu miasta czy gminy.
   Janko, odezwij się jeszcze koniecznie. Napisz, czy coś udało Ci się załatwić.
   Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
  2. Jako to emerytura po 13 latach pracy?

   Usuń
 3. Koleżanko na rencie,jeszcze raz napisz. Spam "pociągnął" i usunął Twój wpis. Przepraszam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie
  Osobiście wspomagam moją małżonkę, która już jest na emeryturze i po dzisiejszych konsultacjach z ZUSem mogę wnieść nieco otrzymanych informacji. Osoba, która na podstawie tej najnowszej nowelizacji chce uzyskać podwyższenie emerytury już wyliczonej powinna wypełnić druk ER-WPS 01 i prosić o ponowne ustalenie świadczenia z uwzględnieniem zmian przepisów ustawą z dnia 5 marca 2015 r. Aby jeszcze dodatkowo spróbować coś uzyskać można też sięgnąć do zmian z ustawy sprzed niecałych dwóch lat i powołać się na ustawę z dnia 21.06.2013 r. art 1 ust 3b. Oczywiście chodzi o przypadki przebywania na urlopach wychowawczych opieki nad dzieckiem lub dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu koleżanek i kolegów (chyba się zgodzicie z tym) za wskazówki.
   Proszę także innych o podawanie porad z własnych doświadczeń w ZUS-ach

   Usuń
 5. bardzo proszę o informacje czy zus doliczy staż pracy od umowy zlecenie jeżeli ona trwała kilka miesięcy a składki zostały opłacane w niewielkiej kwocie ponieważ były to dwie umowy u tego samego pracodawcy a on nie miał obowiązku opłacać składek od dwóch umów

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie przypadek, że 24 05 są Zielone Swiątki św.Jan Paweł II powiedział [niech zstąpi itd... ] wygra p Duda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niech pozostanie w "bulu" który bolał nie będzie i pełen "nadzieji" na wspaniałe rodzinne życie na najniższej emeryturze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem na emeryturze, mam naliczoną na starych zasadach i emeryturę kapitałową. Pobieram kapitałową, ponieważ jest wyższa. Bardzo proszę o informację, czy jeżeli złożę wniosek o ponowne przeliczenie emerytury na starych zasadach /studia i urlop wychowawczy liczony jako okres nieskładkowy, obecnie liczony jako składkowy/ to kwota bazowa będzie przyjęta z roku 2015?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę Ci się pomieszały informacje o emeryturach. Jak piszesz, pobierasz emeryturę kapitałową, w której liczony jest kapitał początkowy.I to takiej emerytury dotyczy ustawa obowiązująca od 1 maja 2015r. Powinnaś złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego w związku z nową ustawą.
   Powrót do stażowej emerytury jest raczej niemożliwy i niepotrzebny. ZUS wypłaca Ci emeryturę wyższą kapitałową. A po przeliczeniu powinna być jeszcze wyższa.

   Usuń
 9. ZUS ostrzega przed naciągaczami.

  http://prawo.rp.pl/artykul/757698,1204330-Przeliczanie-emerytur--ZUS-ostrzega-przed-naciagaczami.html

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo proszę o informację jaka jest zasada przeliczenia kapitału początkowego, jeśli złożę wniosek o zaliczenie urlopu wychowawczego i okresu studiów. W kapitale początkowym pozostanie pierwsze wyliczenie, współczynnik proporcjonalności x 24% kwoty bazowej i zostaną zmienione okresy składkowe i nieskładkowe. Po zsumowaniu dzielimy przez dalsze trwanie życia /tak jak było w decyzji czy na dzień złożenia czyli obecne?/. Tak wyliczony kapitał jest na dzień 01.01.1999r? i czy będzie waloryzowany ???
  Według mnie tak. Pani w ZUS powiedziała że absolutnie nie, już raz był waloryzowany, ale nie potrafiła wyjaśnić jaki jest mechanizm liczenia. Bardzo proszę o wyjaśnienie. I jeszcze jedno pytanko, czy należy udokumentować 15 lat pracy przed i po 1999r?? Taki artykuł znalazłam w prasie /mam ksero tej strony i nie wiem jaka to gazeta/. Pani w ZUS nie umiała mi tego wyjaśnić, po przeczytaniu tego artykułu powiedziała, że ktoś źle to napisał.
  Miłe Panie bardzo proszę o wyjaśnienie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja się przyłączam z prośbą do dobrze zorientowanych osób o poradę dla naszej koleżanki.

   Usuń
 11. Proszę o wyjaśnienie mi czy jest to możliwe .że po 45latach pracy, rocznik 1947 .na wcześniejszej emeryturze po złożeniu wniosku o przeliczenie świadczenia metodą kapitałową ma naliczoną niższą emeryturę niż wcześniejsza /art.26/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość osób tak ma, nawet te urodzone po 1948r. liczone emerytury bez pomniejszania o pobrane wcześniej świadczenia. Ale są i takie osoby, którym emerytura kapitałowa wychodzi wyższa. Niebawem napiszę, dlaczego tak się dzieje.

   Usuń
  2. Anonimowy z 29 maja, godz. 01:00,
   Na wniosek wcześniejszego emeryta z rocznika 1947 o emeryturę kapitałową, złożony przed 1 maja 2015 r. ZUS wydawał decyzję odmowną. Dla takich osób emerytura kapitałowa praktycznie zawsze okazałaby się wyższa od emerytury na starych zasadach. Po odwołaniu się od decyzji ZUS osoby te wygrywały w sądach. Niestety, złożenie wniosku po 1 maja 2015 r. oznacza, że ZUS odlicza od zgromadzonego kapitału wypłacone wcześniejsze emerytury i emerytura kapitałowa okazuje się niższa.

   Usuń
  3. Przepraszam - prawdopodobnie nie tyle niższa, co naliczona znacznie mniej korzystnie, niż ta bez odliczenia pobranych wcześniejszych emerytur. Można sobie to wszystko samemu wyliczyć. Wzór jest dostępny na stronie ZUS.

   Usuń
  4. Tak,ja tak mam.Może byś wyższa, może być też niższa. Wtedy zawieszają tę kapitałową i płacą dotychczasową kwotę emerytury.Ale teraz, jak przeliczą wg nowych przepisów te urlopy wychowawcze to może się okazać korzystniejsza. "Wyroki Zus-u są niezbadane.... " ;)

   Usuń
 12. a jak ma przeliczona na nową,ale była niższa,więc płaca wg starej, to ma prawip do przelkiczeń urlopów wychowaczych czy nie.pani w ZUS nie za bardzo wiedziała.Bo niby kapitał poczatkowy jest wyliczony, przyznana stara (roczki 51) i przeliczona na nową po skończeniu 60 l.,a jednak płacona wg starej kwot? Ktos tak ma?prosże o lodp.Dziekuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób z roczników 52, 51,50, 49 ma podobną sytuację. Masz po prostu dwie decyzje. Kapitałowa jest uważana za tą właściwą, "powszechną". Ale ZUS wypłaca zawsze emeryturę wyższą,u Ciebie - obliczoną na starych zasadach.
   Oczywiście, masz prawo do przeliczenia kapitału początkowego i przeliczenia emerytury z kapitału początkowego ( w zależności jaką masz emeryturę).
   Wychodzi na to, że za miesiąc urlopu wychowawczego przeciętnie podwyżka wynosi ok. 1,20-1,30 zł.
   Jeśli chcesz się dowiedzieć,jaka będzie ta nowa emerytura, musisz złożyć wniosek do ZUS. Jeśli będzie niższa, ZUS będzie Ci wypłacał "starą".
   W ciągu miesiąca od otrzymania decyzji z ZUS, jeśli ta nowa emerytura będzie niższa, możesz swój wniosek wycofać.
   Wklejam podstawy do wykorzystania
   Anonimowy10 czerwca 2015 14:00
   Możesz skorzystać z dwóch ustaw dotyczących urlopu wychowawczego :
   Dz.U z 2013 poz. 960
   Dz.U z 2015 poz. 552

   Usuń
  2. Dzieki Ci Jolka.Tak dzisiaj zrobiła, przeraża mnie jakieś takie niezdecydowanie pań z ZUS,złozyłam na KP-3,powiedziały,że jest jeszcze jeden druk,ale że "no juz dobfrze, przyjmą na KP-3". Myslałam,że jak kwota będzie niekorzystna (znając moje "szczęście" pewnie będzie),to automatycznie pozostaja pry starej. Musze więć sledzić,żeby zdążyć wniosek wycofać.dzieki jeszcze raz,dobrze, że sa tu mądrzy ludzie.

   Usuń
 13. Właśnie otrzymałam Decyzje o ponownym ustaleniu kapitału początkowego. Sformułowana podobnie do tego z 2008 r. Osobno okresy składkowe i nieskładkowe za opiekę na dzieci. 62 miesiące X 1,3%, przedtem 63 X 0,7% Nie są ujęte jako składkowe mimo ich sfinansowania nadal ewidencjonuje się je jako nie składkowe. Gdyby były sumowane ze składkowymi nie odrzucono by mi 39 dni zatrudnienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie to taki dziwny stwór, te urlopy wychowawcze. W prasie pisali, ze będą to okresy składkowe a teraz okazuje się, że są to nadal okresy nieskładkowe ale liczone po 1,3%. Taki cyrk. Niestety, niesie to taki skutek, że nie przechodzą one do innego działu - składkowych. I nic nie mozna poradzić. Chociaż nie wiem, czy to nie jest tylko taka wykładnia ustawy. Może ktos bieglejszy w prawie się wypowie.

   Usuń
 14. Jestem z rocznika 1952. Staż pracy 31 lat w tym 34 miesiące url.wych. Czy fakt , że byłam prawie 6 lat na zasiłku przedemerytalnym ma znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku o ponowne przeliczenie kapitału i emerytury na podst.ustawy z 5 marca 2015? Tzn. czy skorzystam na tym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też rocznik 52 i podobnie bylam na urlopie i zasiłku przedemerytalnym, kapitał i emeryturę na podstawie ustawy z dnia 5 marca mam już przeliczony. Zyskalam na przeliczeniu, proszę składać wniosek bo czas ucieka.

   Usuń
  2. Zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne (wypłacane od 2004 r.) ) jest wypłacane z Funduszu Pracy, tak jak zasiłek dla bezrobotnych. Kwota pobieranego świadczenia nie zmniejsza przyszłej emerytury.

   Usuń