7 maja 2014

Straszny dla emerytów i brzemienny w skutki wyrok TK

Z wielkim smutkiem wysłuchałem odczytanego dziś przez sędziego Rzeplińskiego wyroku TK. Nominaci partii rządzącej podkulili ogony pod siebie i zawyrokowali tak jak sobie pan Tusk życzył. Wsłuchując się w ustne uzasadnienie wygłoszone przez panią sędzię sprawozdawcę można było tylko ponuro zapłakać (lub zawyć). Bardzo źle to wróży sprawie naszych koleżanek z rocznika 1953, bo jeśli tak TK będzie rozumował dalej,  to znów orzeknie że ustawodawcy wszystko wolno, jeśli przemawia za tym interes budżetu państwa no i żadne starania o naprawienie krzywdy rocznika 1953 przez TK nic nie dadzą.  Jak głos wołającego na puszczy brzmiały dziś gorzkie słowa sędziego Zbigniewa Cieślaka i wspaniałe wystąpienie prof. Mirosława Granata. Tylko jedna sędzia Teresa Liszcz wskazała na to, że zmiany nie powinny objąć mężczyzn z rocznika 1948 i kobiet z rocznika 1953, tylko ona udowodniła,  że rządzący w żaden sposób nie uzasadnili tego, że Polacy są rzeczywiście zdolni do pracy po 65 roku życia, że pozwala na to ich stan zdrowia. Jej zdanie i argumenty poparł w 100% „nasz” sędzia Marek Kotlinowski, przedstawił też on inne argumenty i dowody niezbicie wykazujące niekonstytucyjność wielu przepisów ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Tylko ta czwórka sędziów, zachęcam by sprawdzić na czyj wniosek zostali sędziami TK, odważyła się powiedzieć co myśli o przepisach tej ustawy, reszta czyli nominaci PO usprawiedliwiła tę niewątpliwie niekonstytucyjną ustawę.
Na tle tego wyroku wyraźnie widać, że jesteśmy grupą „w czepku urodzonych” i że w naszej sprawie mieliśmy niewiarygodne szczęście, co byłoby gdyby przeszedł wniosek sędziego Rzeplińskiego o rozpatrzenie naszej sprawy w pełnym składzie Trybunału, na to dzisiejszy dzień wyraźnie dał odpowiedź.
Już dziś widać, że chyba na TK w sprawie rocznika 53 nie mamy co liczyć, będziemy przede wszystkim próbowali załatwić tę sprawę w Sejmie i Senacie, mimo dotychczasowego niepowodzenia
pozdrawiam

Krzysztof

61 komentarzy:

 1. Krzysztofie, to bardzo przykre.
  Masz rację, że mieliśmy dużo szczęścia. TK obradował w pełnym składzie i było 6 zdań odrębnych. Skład TK chyba się zmienił od 2012r., gdy wydawano wyrok w naszej sprawie. Kadencja sędziego TK wynosi 6 lat i przychodzą nowi już z nadania obecnej koalicji rządowej i sprzyjającego im prezydenta. Widocznie prezes TK Rzepliński otrzymał wsparcie w postaci nowych sędziów, a ci w dowodzie wdzięczności będą teraz popierać wszystkie ustawy rządowe przegłosowane w sejmie koalicją PO - PSL, która ma tam większość. Resztę musimy dopowiedzieć sobie sami. Ratowanie budżetu jest priorytetem, co za znaczenie mają dla rządzących emeryci. Brakuje miejsc pracy dla młodych, za chwilę stracą pracę starzy, którzy nie mając jeszcze uprawnień emerytalnych będą oczekiwać na emeryturę na głodowym zasiłku.
  Tak Krzysztofie - mieliśmy szczęście. Na Trybunał obecnie nie możemy liczyć, sprawy rocznika 53, sprawy waloryzacji emerytur i wszystkie inne trzeba załatwiać w Senacie i w Sejmie, a może zmieni się władza i dopiero wtedy da coś się zrobić?
  Pozdrawiam, Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danielo
   Nie, skład TK się nie zmienił, jest ten sam co listopadzie 2012 roku, kadencja sędziego TK trwa 9 lat.Sędziowie którzy mieli odwagę powiedzieć prawdę to sędziowie wybrani w 2006 roku. Dwa zdania odrębne sędziów Hermelińskiego i Zubika dotyczyły ustaw o Prokuraturze i Sadzie Najwyższym czyli spraw dotyczących wąskich grup, a nie ogółu przyszłych emerytów. PO zabezpieczyła się doskonale, może robić co chce, TK to zawsze
   (no prawie zawsze) zaklepie. To nie są rządy demokratyczne, naszą nadzieją jest tylko zmiana władzy w tym kraju.
   Pozdrawiam, Krzysztof

   Usuń
  2. Krzysztofie,
   Dzięki za wyjaśnienie. Masz rację, że obecna władza się coraz bardziej rozzuchwala i zabierać będzie " tym maluczkim" coraz więcej. Teraz po tym wyroku zabiorą się za waloryzację emerytur, a że mają przewagę w sejmie i TK po swojej stronie, to zrobią co zechcą. Ale na rosnącą w siłę administrację i wielomilionowe spoty ich stać. Wiadomo, że całe rodziny będą głosować za dobrodziejem "dla swoich". Pendolino, które nie ma gdzie jeździć - to też bagatela. Czy nas stać na takie fanaberie?
   Pozdrawiam wszystkich, wkurzona od rana
   Daniela

   Usuń
  3. Pani Danielo,
   Na temat ewentualnych zmian zasad waloryzacji emerytur mamy - "zwaloryzowani kwotowo" w 2012 r. -cztery propozycje, które przedstawię Zarządowi na najbliższym posiedzeniu lub na stronie OSE. Są to propozycje "nie do odrzucenia" dla rządzących. Nie podaję ich jeszcze teraz, gdyż uważam że nie należy nadmiernie rozpalać apetytów, bo w końcu nie wiadomo co z tego wyjdzie.
   Pozdrawiam, Marek z Nidzicy

   Usuń
 2. ze strony: http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,PSL-chce-zagwarantowania-w-konstytucji-kwotowej-waloryzacji-emerytur-i-rent,wid,16586400,wiadomosc.html
  cyt:"PSL przedstawiło w środę projekt zmiany konstytucji, zakładający wprowadzenie zapisu gwarantującego dokonywanie corocznej kwotowej waloryzacji emerytur i rent. Spowoduje to - według ludowców - zmniejszenie dysproporcji między najwyższymi i najniższymi świadczeniami."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy publikujący tę notkę chce mnie wysłać na tamten świat z powodu nagłej apopleksji ??? ( to oczywiście makabryczny żart .Najwyraźniej wyrok TK ,o którym pewnie nieco wcześniej ptaszki ćwierkały, zachęcił efebosa Kosiniak -Kamysza do dalszej radosnej twórczości na niwie emeryckiej. Jak zauważył sędzia (bodajże) Granat, już teraz ustawodawca nie ma żadnych hamulców, żeby majstrować przy emeryturach i podwyższać wiek w nieskończoność. Wybory przed nami, trzeba przygotować żerowisko (odpowiednie zasoby finansowe ), chociażby na spoty za parę dużych baniek.

   Usuń
  2. Waloryzacja kwotowa może być wtedy, gdy wszyscy odprowadzają jednakowy podatek.

   Usuń
  3. Przepraszam, chodzi o jednakowe składki.

   Usuń
 3. "Wieloletni plan finansów państwa na lata 2012-2017" przewiduje, że Polacy będą pracować aż do śmierci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dokument został przygotowany przez resort finansów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat teraz - chyba ,żeby nam podnieść ciśnienie:
  Zakład Uprawiania Skromności rozstrzygnął przetarg. "482 centymetry długości i 165 KM. Oto auto idealne dla członka zarządu ZUS " http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/482-centymetry-dlugosci-i-165-km-auto-idealne-dla-czlonka-zarzadu-zus,425970.html
  I pamiętajcie- musi być na fotelach skóra lub półskóra- żeby człon ek (zarządu oczywiście )miał komfort !

  OdpowiedzUsuń
 5. A w Ciechanowie woj. mazowieckie 30 kwietnia Rada Miasta uczyniła honorowym obywatelem miasta ... Rzeplińskiego. Co na to emeryci? Co na to Polacy? Łamanie praw nabytych to norma w tym zakłamanym i zepsutym państwie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Profesor Rzepliński ma niepodważalne zasługi jako obrońca praw człowieka i wieloletni sekretarz Fundacji Helsińskiej. No, ale jak wiemy "honores mutant mores", a punkt widzenia zmienia się wraz z punktem siedzenia. Obecnie jest cieniem dawnego profesora.
   Krzysztof

   Usuń
  2. Rzepliński dał popis swojej sędziowskiej niezawisłości w trakcie"występu" w naszej sprawie.To było obrzydliwe.Stracił mój szacunek na zawsze.Potem podobnie politycznie"występował" w trakcie rozprawy o kwotową waloryzację emerytur,tylko w tym przypadku skład sędziowski był już tak dobrany,żeby nie było przykrych dla rządu niespodzianek.Niestety,ale w naszym systemie prawnym, sędziowie TK nigdy nie będą niezależni od polityków.Tak było w czasie komuny i tak jest i teraz.
   Bardzo lubię czytać wpisy pańskie wpisy,Krzysztofie.Rzadko jest,żebym tak dokładnie się z kimś zgadzała,a przy tym potrafiła tak mądrze to wyrazić.Szkoda,że nie mogłam być za zjeździe i poznać Pana osobiście.
   pozdrawiam Elżbieta

   Usuń
  3. Elu
   Waloryzację kwotową rozpatrywał pełny skład Trybunału zatem wyrok był przewidywalny. To smutne, że ludzie nierzadko ze wspaniałymi życiorysami, z wielkim dorobkiem z czasów walki z komuną teraz tak pozmieniali poglądy, ale podobno "jedynie krowa na łące nie zmienia poglądów",ludzie zawsze mogą. Jeśli PO w 2015 roku wygra wybory i będzie dalej rządzić, to od listopada 2015 (jak skończy się
   kadencja sześciu sędziów wybranych w 2006 roku) cały skład TK to będą nominaci Tuska, tylko po co nam taki TK?

   Usuń
  4. Krzysztofie,
   To byłaby kolejna farsa, ale jak dotrzeć do nieprzekonanych???
   Jak rozbudzić wyobraźnię narodu na temat przyszłości naszego kraju, gdy dalej pozostanie ta władza. Tyle nie spełnionych obietnic, a oni dalej mają klapki na oczach.
   D.

   Usuń
 6. W wyroku TK znalazło się odniesienie do kobiet z rocznika 53, uznano że złamano umowę obejmując nas nowymi przepisami z 2012 r. ale w nikłym stopniu, bo wydłużyli wiek emerytalny w minimalnym zakresie.
  Bardzo dobre zdanie odrębne na ten temat miała sędzia T. Liszcz bo powiedziała ,że nie chodzi czy mało czy dużo , tylko chodzi o zasadę. I w tym miejscu można się zaczepić w naszej sprawie rocznika 53, bo albo jest złamanie zasad albo nie -tzn. odebranie praw nabytych.
  Co to znaczy wprawdzie naruszono umowę ale to przecież pryszcz. Takich rzeczy w majestacie prawa się nie robi. No to w jaki sposób państwo jest gwarantem praworządności dla obywatela? Jak zaufać takiemu państwu, które tworzy prawo na przekór jego obywatelom. Państwo to my , tak mnie uczono w szkole.
  Szczęśliwie nasze emerytury zostały załatwione pozytywnie i my już te emerytury mamy. Mniejsze , większe ale mamy. Włos się na głowie jeży co jeszcze te zadufane w sobie POłamańce do końca kadencji wymyślą.
  Trzeba za wszelką cenę przegnać to towarzystwo, zmobilizować swoje rodziny i znajomych i zagłosować na kogokolwiek byle nie na PSL i PO, dość oszukiwania i mamienia .
  Już po pierwszej kadencji było widać co wyprawiają , no ale co tam . Czy ludzie nie widzą jak nimi manipulują te papudroki , nadal na nich głosują. Od obecnej władzy trzeba uciekać jak od zarazy, przecież karmieni jesteśmy sloganami i okrągłymi zdaniami, w ich wypowiedziach nie ma treści . No naprawdę, zbawcy narodu, myślałby kto. Nie dajmy się nabierać na te plewy i tych skorumpowanych, błądzących po różnych partiach politykierów bo przecież nie polityków.
  Wracam do zasadniczego wątku mojego wpisu, zastanówmy się co dalej możemy zrobić w naszej sprawie r. 53 bo odpuścić nie możemy M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 11:01
   Popieram tę wypowiedź. Musimy pomóc naszym dzieciom i wnukom. Odzyskać Polskę, skończmy z procesem jej niszczenia.
   Posłuchajcie co z nami zrobili:

   https://www.youtube.com/watch?v=RI76EQMbFk8

   Usuń
 7. Przepraszam że tutaj robię mój wpis chociaż powinienem zrobić go pod wczorajszym postem emerytki której koleżanka dostała wypowiedzenie ze względu na osiągnięty wiek oraz względy ekonomiczne.
  Obawiam sie ze nikt by juz mojego wpisu nie przeczytal wiec pozwalam sobie tutaj poprosic o porade.
  Otóż dostałem identyczne uzasadnienie swojego wypowiedzenia - osiągnięcie wieku emerytalnego i względy ekonomiczne zakładu. Jestem w trakcie 3 - miesiecznego wypowiedzenia i chyba zawalilem sprawe bo przyjalem do wiadomosci i nie odwołałem się do Sądu Pracy w ciągu 7 dni.
  Ponieważ wczoraj pisali niektórzy / np. Marian i krzysztof / że emerytka powinna złożyć sprawę w Sadzie Pracy zacząłem się zastanawiać czy ja nie przegapiłem sprawy . Chciałem jeszcze popracować parę miesięcy a tu bach !
  Czy mimo że upłynło już 1,5 mieś . mojego wypowiedzenia mogę jeszcze składać sprawę do Sądu Pracy ?.
  Nie mieszkam w duzym mieście i nie ma tu Śądu Pracy a dodzwonić się nie mogę.
  Jak myślicie czy już wszystko stracone skoro nie odwołałem się w ciągu 7 dni - myślaem że nie mam szans i byłem zrezygnowany.
  J.S.

  OdpowiedzUsuń
 8. Spróbuj wystąpić do sądu pracy o przywrócenie terminu do odwołania się od wypowiedzenia, jeśli były jakieś bardzo poważne przyczyny z powodu których nie mogłeś odwołać się w terminie. Np. ciężka choroba , pobyt w szpitalu udokumentowane odpowiednimi zaświadczeniami, czy tym podobne.
  Nie wiem do końca czy dobrze radzę ale myślę , że mnie ktoś poprawi jeśli nie mam racji, ale wiem ,że jest taka instytucja w przepisach prawa jak przywracanie w sprawach terminów. Nie wiem czy dotyczy to takiej sprawy jak twoja. Radzę także poszperać w internecie, wpisać hasło -niedotrzymanie terminu odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę i pewnie jakieś rozjaśnienie swojej sprawy uzyskasz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie kiedyś poradzono, abym zwróciła się do bezpłatnego prawnika w Państwowej Inspekcji Pracy (taka na szczęście jest w moim mieście) - dowiedziałam się, że mają do przytoczenia mnóstwo wyroków sadowych, korzystnych dla emerytów, których też próbowano zwolnić z racji osiągnięcia wieku emerytalnego. Warto umówić się na takie spotkanie

  OdpowiedzUsuń
 10. J.S.
  sprawdziłam możesz starać się o przywrócenie terminu odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jeśli nie ze swojej winy nie mogłeś zrobić tego w terminie. I tak jak pisałam wcześniej tzn. 13:51 musi być to powód poważny np. choroba , która uniemożliwiała poruszanie się , czy pobyt w szpitalu. Jeśli więc miały miejsce takie okoliczności w twojej sprawie to wystąp do sądu pracy o przywrócenie terminu. Jeżeli nie miały miejsca wskazane okoliczności sprawa jest raczej przegrana. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przy wypowiedzeniu uwarunkowanym względami ekonomicznych należy się odprawa z z-du pracy + odprawa emerytalna; należy jeszcze sprawdzić, czy jakaś jubileuszowa nagroda nie mija w trakcie wypowiedzenia

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję wszystkim za pochylenie sie nad moja sytuacja.
  Powody o których piszecie u mnie nie wchodzą w grę.
  A czy powodem moze być moja niewiedza o tym że zaklad nie moze mnie zwolnic z powodu osiagniecia wieku emerytalnego?
  O ty wlasnie dowiedzialem sie dopiero wczoraj od was tu na blogu - konkretnie po wpisie Mariana z Radomia pod postem emerytki.
  Wiem ze za niewiedze sie placi no ale w mojej pracy od ponad roku juz byla taka presja na emerytow zeby sie sami zwalniali ze przyjalem to jako normalna kolej rzeczy ze emeryt musi odejsc.
  Pluje sobie teraz w brode ze wczesniej tu nie poczytalem wpisow.
  Dziekuje wam wszystkim.
  J.S.

  OdpowiedzUsuń
 13. J.S.
  Jeśli nie zachowałeś terminu odwołania się od wypowiedzenia , a nie zachodzą okoliczności do przywrócenia terminu jak sam piszesz , nic już nie możesz zrobić. Jak to mówią prawnicy nieznajomość przepisów szkodzi i nie zwalnia od odpowiedzialności .Zatem sprawa się rypła - szkoda. Śledż bloga zawsze możesz się czegoś ciekawego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Organizujemy Stowarzyszenie ,musimy walczyc i bronic sie sami. wszystko na blogu zapraszam marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczor,mam na imię Sabina ,mogeę pisać bo wnusio poszedl wreszcie spać.Piszę z lapatopa Xenefka bo go zostawil i mnie czasami pozdrawia i pyta jak Zjazd Emerytow sie powiodl.On bardzo pozdrawia ostatnio z chicago wszystkie Panie i panows B ardzo teski za Wami i ma nadzieje,ze wroci jeszcze w czerwcu.ma tam swojego chorego,ktory zaczal zdrowieć.Jeżdza na ryby lososie, i grają na gitarach jak za dawnych zapomnianych lat Ale Ksenio ma nadciśnienie i tam xle sie czuje ale chce pomagac szwagroskiemu a obaj kiedyx grali w w zesple muzycznym przez 19 lat.Prosił przekazac pozdrowienia dla Danieli Wigi m,Marii z Olsztyna,Marianowi z Radomia (Mariany to fajne chlopoki) i wszystkim.Pozdrawiam I jak przedzwoni do mnie to dam do VIVATU ze nie dzwoni do WAS!Pa. Sabina

   Usuń
  2. 23:46 z 08.05.
   Pani Sabino,
   Bardzo proszę przekazać Xenefontowi, że Zlot emerytów w Augustowie był imprezą udaną w "200%". Atrakcji i dobrych humorów nam nie brakowało. Wielu z nas, ze mną na czele, żałowało tylko tego, że Jego nie było z nami.
   Może zgodnie z porzekadłem "co się odwlecze, to nie uciecze", spotkamy się następnym razem.
   Wówczas nie podarujemy, będzie musiał zagrać na gitarze i zaśpiewać dla nas przeboje augustowskie - oczywiście będziemy wspomagać wokalnie w miarę naszych możliwości, ha,ha.
   Proszę przekazać Xeniowi, że powstało Stowarzyszenie "Emeryt to brzmi dumnie".
   Będzie ono walczyło o wszystkie sprawy dla dobra emerytów. Myślę, że On zasili szeregi tego stowarzyszenia.
   Bardzo dziękuję naszemu blogowemu koledze za pamięć i pozdrowienia w imieniu moim i Wigi, która w tej chwili nie ma dostępu do internetu, ale prosiła mnie drogą telefoniczną, aby przekazać Jemu swoje pozdrowienia.
   Czekamy na Jego szczęśliwy powrót !!!!!!!!!!
   Pozdrawiam Panią, Daniela

   Usuń
 15. Niezadowolona - 9 maja 2014r. 22.45
  Jak tylko usłyszałam orzeczenie TK od razu powiedziałem, że sędziowie rekomendowani przez PO uznali ustawę za zgodną z Konstytucją. W obecnym składzie TK jest 7 sędziów ( lub 8) rekomendowanych przez PO, 3 przez PiS, 1 -PSL, 1 -SLD, 2 - LPR. Razem 15. W sprawie podwyższenia wieku emerytalnego orzekało 14 sędziów: 8 było za ustawą, a 6 przeciw. Sprawa jasna. Czy na stanowiska sędziów TK powinni być wybierani sędziowie, prawnicy rekomendowani przez partii. W takiej sytuacji, jeśli koalicja ma większość w Sejmie, a za sobą TK i Prezydenta, to mogą naród tak upodlić i doprowadzić do skrajnej nędzy i ubóstwa, przedwczesnej starości, do szerzenia się chorób, zamykania szkół, wzbraniania nauki języka polskiego. Tak to można wszystko. Przepracowałam 39 lat w strukturach rządowych. Odznaczona dwukrotnie medalem za zasługi dla obronności kraju. Po objęciu stanowiska p.o. dyrektora przez radną z PO z Gminy Wola, zostałam zwolniona , bo miałam zawał serca i że byłam 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim. Tak się rozprawiają POPAPRAŃCY z ludźmi, którzy mają odwagę krytykować to, co jest niesprawiedliwe, złe, niedorzeczne. Jak zauważyłam mnóstwo stanowisk w administracji publicznej, w agencjach rządowych, jak i w TK obejmują ludzie z Ciechanowa. Prezes TK prof. Rzepliński, Elżbieta Szymanik -prawa ręka Adama Struzika -marszałka Sejmiku Mazowieckiego, jej syn Tomasz Szymanik - prezes WAM i wielu innych. Obecnie mam 41 lat pracy, jestem po zawale, cierpię na zwyrodnienia stawów biodrowych, stawów dolnych i górnych kończyn, dyskopatię całego kręgosłupa, ostrogi piętowe, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, łuszczycę, przeszłam dwa zabiegi usunięcia zaćmy, która była w bardzo zaawansowanym stadium ( nie widziałam już ludzi mnie mijających). Po zwolnieniu mnie z pracy wpadłam w depresję, nie spałam po nocach, byłam i jestem do dziś na silnych prochach. Stanęłam na komisji ZUS - renty nie otrzymałam, gdyż Komisja uznała, że jak mam wykształcenie wyższe, to mogę pracować. Nic w orzeczeniu na temat mojego stanu zdrowia. Taka jest dzisiejsza rzeczywistość. Nie mam wieku emerytalnego i muszę jeszcze pracować 5 lat i 9 miesięcy. Czy doczekam - wątpię. Bo ja nie chodzę jak kiedyś energicznie, skocznie - tylko się słaniam. Pracuję, ale za marne grosze, bo muszę za coś żyć, przy 560 zł ( netto) renty mojego męża ( człowiek chodzący o kuli - czeka na operację stawu biodrowego do X. 2015r.) muszę pracować. Nawet nas nie stać na wykup wszystkich leków. Wg P. Tuska jest , tak dobrze, że nigdzie tak dobrze nie jest jak w Polsce, że nawet możemy służyć pomocą finansową Ukrainie i innym krajom potrzebującym, ale nigdy POLAKOM. Obudźcie się NARODZIE i wybierajcie ludzi z partii, która ma największą szansę zagrozić PO i wygrać wybory. Żadna inna partia nie zagraża PO, tylko PiS. DOKONAJ MĄDREGO WYBORU.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie to przykre, ale taka jest niestety nasza rzeczywistość. A córeczka Tuska kupiła za gotówkę mieszkanie za 1 730 000 zł i na dodatek też za gotówkę mercedesa za około 300 000 zł, a nie ukończyła jeszcze 30 lat.
   Tylko PiS jest w stanie odebrać Tuskowi władzę, nie można się rozdrabniać i tracić cenne głosy. Ponadto wierzę, że PiS zmieni tę ustawę o pracy do 67 lat ( czytaj - do śmierci)

   Usuń
  2. "Jak tylko usłyszałam orzeczenie TK od razu powiedziałem, że..." !!! Przepraszam,ale zabrałem babci "lapatopa" i przeczytałem...czego nie powinienem! Proszę zająć się sprawami swoimi,nie politrukować i nie głosować za/przeciw.Weźcie się wreszcie do roboty,za siebie i nie żreć byle czego.Ruchy,ruchy,ruchy...jeszcze jakoś młodzi...do cholery!!!

   Usuń
  3. W jakim wieku rozpoczęłaś pracę zawodową? Przy stażu 41 lat masz jeszcze 5 lat i 9 miesięcy do emerytury więc jesteś jeszcze młoda ; za to lista chorób imponująca. Poza tym przy 3 miesięcznym zwolnieniu lekarskim od razu dostałaś wypowiedzenie, przy tak długim stażu powinno to się zdarzyć po 181 dniach a wtedy można występować o zasiłek rehabilitacyjny (jeśli oczywiście nie osiągnęło się wieku uprawniającego do emerytury).

   Usuń
  4. Ma 41 lat pracy i z tych 41 lat 39 przepracowała w strukturach rządowych. Czytaj ze zrozumieniem, nie unoś się niepotrzebnie. Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Biedni Ci naiwni co myślą, że PIS dobrobyt im z rękawa wytrzepie i socjalizm wróci jak dawniej. To były czasy...Dopiero by było jak te wygłodniałe wilki dorwałyby się do władzy...Oj ludzie tacy duzi i tacy naiwni...

   Usuń
  6. 9:56
   To Ty chyba jesteś biedny, bo masz zmanipulowany umysł przez media, których przewaga właścicielska nie jest w polskich rękach. Już nikt PiS-em nie wystraszy.
   Ja tamtych czasów nie wspominam źle, tępiono nieprawidłowości korupcyjne i słusznie. Zmniejszało się bezrobocie, malało zadłużenie kraju w przeciwieństwie do efektów rządzenia dzisiejszej władzy, teraz króluje prywata i korupcja, a afera goni aferę. Wszystkie afery łącznie z Amber Gold, zamiatane są "pod dywan", a prawie wszystkie obietnice, to niespełnione "obiecanki - cacanki".
   Straszenie PiS-em już nie działa. Mainstreamowy portal "Onet"podał, że 82% jego użytkowników źle ocenia obecne rządy. Jakie widzisz wyjście ? O jakich wilkach mówisz ?

   Usuń
  7. Kobieto, same nieszczęśćia na ciebie spadły.!
   Coś mi to pachnie małymi kłamstewkami.
   No włąśnie - taka strasznie schorowana w tak młodym wieku.
   No i to zwolnienie po 3 miesiącach..zawsze w każdej sprawie jest jakieś drugie dno.

   Usuń
  8. 11:57
   W czym ci pomoże ten sarkazm?
   Widocznie zmieniła się opcja polityczna i skorzystano z okazji, aby tę osobę zwolnić i wstawić kogoś swojego. Taka możliwość nie przyszła ci do głowy?
   Panimajesz, ili niet?

   Usuń
  9. Mam pytanie czy Stowarzyszenie nie będzie pomagało osobom zwalnianym z powodu wieku?

   Usuń
  10. Czy Stowarzyszenie będzie pomagało osobom zwalnianym z powodu wieku?

   Zwalnianie z powodu wieku emerytalnego to dyskryminacja ze względu na wiek, ale przedtem także mobbing takich osób przez środowisko pracy, czasami ze strony przełożonych, ale nierzadko też przez "życzliwe" koleżeństwo, niestety

   Usuń
 16. Drodzy Państwo, ja też jestem z rocznika 1953 i jestem też oburzona orzeczeniem TK. Ciekawą sprawą jest to, że 3 wnioski złożone do TK przez OPZZ, Solidarność i PiS leżały w Trybunale ok. 2 lat i dopiero teraz podczas kampanii wyborczej do PE, gdy słupki PO w sondażach spadają i gdy Solidarność szykuje antykampanię posłom, którzy głosowali przeciwko referendum o emeryturach 67 i za wydłużeniem wieku emerytalnego - to właśnie teraz Trybunał nagle, w ciągu 2-ch dni, wydał orzeczenie korzystne dla rządu i PO a niekorzystne dla emerytów. Łamiąc tym samym przepisy zawarte nie tylko w Konstytucji RP ale także w deklaracji i statucie Międzynarodowej Organizacji Pracy, którą Polska przyjęła i ratyfikowała. Inne sprawy TK rozpatrywał w dużo krótszych terminach. Popieram wszystkich, którzy są oburzeni takim postępowaniem TK. To był wyrok TK typowo na zlecenie polityczne. I chwała, że są jeszcze w tym Trybunale sędziowie, którzy odważyli się zakwestionować tą farsę i przedstawić prawdę. Ale orzeczenie pozostało takie jak pozostało. Niestety liczy się ostateczny wyrok.Zdania odrębne się nie liczą. Mam nadzieję, że przyszłoroczne wybory parlamentarne wyłonią inny rząd, inną reprezentację ludzi, którzy uczciwie podejdą do sprawy ludzi biednych i zajmą się naprawieniem krzywd jakie doznali oni od obecnej władzy.

  Żyjmy nadzieją bo tylko ona nam pozostała i niech nas w tym wspiera już Święty Jan Paweł II, w którego kanonizacji miałam możliwość uczestniczyć.
  Cieszę się, że powstało Stowarzyszenie. Sama chętnie do niego dołączę.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie
  Grażyna z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażyno z Warszawy,
   Popieram Twój wpis, nie ma innego wyjścia, jak odsunięcie tego rządu od władzy. Ważne jest też to, aby nowa władza osiągnęła większość parlamentarną. Tylko wtedy będzie można zmienić tę ustawę emerytalną PO - PSL wymuszającą pracę dosłownie do śmierci i to tylko dla szczęściarzy, którym uda się tę pracę utrzymać, inni będą wegetować na marnym zasiłku do 67 lat i z braku pieniędzy na leki mogą tej emerytury, na którą zabierano im składki z pensji, nie doczekać. Tylko PiS może to zmienić, innej na razie opcji nie widzę.Nie wyrzucajcie głosów na opcje, które nie mają szans dojścia do władzy i zdobycia większości parlamentarnej.

   Usuń
  2. Popieram, popieram, popieram, i oczywiście będę głosowała na Prawo i Sprawiedliwość, pozdrawiam Wanda z Mazur

   Usuń
 17. Ja też mam 41 lat pracy po studiach. I juz 5 lat temu osiągnęłam wiek emerytalny! To jak tej pani wychodzi, że ma jeszcze tak długo pracować ? Dziwne rachunki, ale studia kończy sie w wieku 24 lat! Zatem nie rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja skończyłam studia w 1972r i miałam 22 lata,bo poszłam do szkoły w wieku 6 lat.Mogłam skończyć w 1971 i miałabym 21 lat,gdybym "szła" kursem inżynierskim.

   Usuń
 18. Jeszcze c.d. do 13.08. Zresztą, w tamtych czasach to kończyłam studia w wieku 23 lat:-)

  OdpowiedzUsuń
 19. A co was tak interesuje ta osoba schorowana , liczycie i liczycie te jej lata i nie możecie się doliczyć . Dajcie spokój, co to za wścibstwo . Napisała swoją opinię i tyle. Co się tak rozdyskutowaliście jakby poprosiła was o pomoc. Śmieszni jesteście w tym swoim śledztwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, bez przesady z tym dociekaniem ...

   Usuń
 20. prosze mi powiedziec,jak zus rozlicza przychody-miesięcznie, czy w skali roku do wypłaty zawieszonej emerytury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może rozliczyć i miesięcznie, i w skali roku - zależy od okoliczności sprawy, zus wybiera i proponuje wersję korzystniejszą dla emeryta, rozliczenie według wybranej wersji następuje po akcepatcji wyboru przez emeryta

   Usuń
 21. Będzie wojna o emerytury zapowiada Piotr Duda - przewodniczący NSZZ "Solidarność", tak skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Większości sędziów TK zabrakło odwagi, aby naprawić głupie decyzje polityczne, które każą pracować Polakom aż do śmierci. Nigdy się z tym nie pogodzimy.
  http://niezalezna.pl/55011-bedzie-wojna-o-emerytury

  OdpowiedzUsuń
 22. Kochani mam taki sam problem jak
  Anonimowy9 maja 2014 21:35
  Ja otrzymałam decyzje o wypłacie zawieszonej razem z bieżącą w maju br.
  Ale decyzja była bardzo nieczytelna więc złożyłam wniosek o ponowne wykazanie w formie tabeli w rozbiciu na poszczególne miesiące, odsetki, waloryzacja.
  Prosiłam też o wyjaśnienie czy wyliczenie jest w skali miesięcznej czy rocznej. Bo według mnie nie powinna przekroczyć 130 %. I teraz czekam. Nie wiem czy na tym skorzystam czy stracę.
  pozdrawiam
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jednakowy problem jak Anonimowy 9 maja 2014 21:35
   to i odpowiedź jednakowa, patrz wyżej wpis 11 maja 2014 12:05

   Nie bardzo wiadomo z Twojego wpisu co masz na myśli, otrzymałaś decyzję o wypłacie zawieszonej emerytury razem z emeryturą bieżącą.
   Ale co ma do tego Twój dochód w skali miesięcznej lub rocznej?
   Rozliczenie dochodów przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego to nie to samo co wypłata zawieszonej czy bieżącej emerytury. Rozliczenie dochodów następuje w odrębnej decyzji.

   Usuń
 23. Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z Konstytucją
  2014-05-07 21:51 Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z Konstytucją
  Emerytury zgodne z Konstytucją © Laiotz - Fotolia.com
  Podwyższenie do 67 lat wieku uprawniającego do emerytury jest zgodne z Konstytucją - orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny. Połączone wnioski Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, grupy posłów na Sejm oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Trybunał badał w pełnym składzie. Wyrok jednak nie zapadł jednogłośnie, bowiem sześcioro sędziów TK zgłosiło zdania odrębne.
  Wiek emerytalny podniosła reforma z roku 2012, która przewidywała że zarówno mężczyźni jak i kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Przed zmianą wiek emerytalny dla kobiet wynosił 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Wiek ten nie został zwiększony skokowo, ale jest podnoszony stopniowo - począwszy od 2013 roku, podnosi się on co 4 miesiące o 1 miesiąc. Docelowy poziom 67 lat zostanie więc osiągnięty w przypadku mężczyzn w 2020 r., natomiast dla kobiet w 2040 r.

  Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podwyższającą wiek emerytalny zaskarżyły do Trybunału Konstytucyjnego związki zawodowe (NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) oraz grupa posłów na Sejm (głównie z PIS), zarzucając jej niezgodność z ustawą zasadniczą oraz Konwencją nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

  Skarżący podnosili między innymi argument, że w Polsce nie zaszły zmiany, uzasadniające ujednolicenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dodatkowo, wydłużenie przymusu pracy do 67 roku życia objęło wszystkich pracowników, rolników i osoby samozatrudniające się, które już rozpoczęły okres nabywania praw emerytalnych. W opinii skarżących, wprowadzenie nowych, mniej korzystnych reguł, narusza zasadę lojalności państwa wobec obywateli, podważa ich zaufanie do państwa i obowiązującego prawa. Według skarżących, w sprawie tak ważnej ustawy konsultacje społeczne nie zostały prawidłowo przeprowadzone - zmiany narzucono mechanicznie i arbitralnie, konsultacje społeczne dotyczyły projektu, który został istotnie zmieniony od strony merytorycznej, zlekceważone zostało wysłuchanie publiczne.

  Ze względu na znaczną wagę sprawy, wniosek był rozpatrywany przez pełny, czternastoosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Według TK, przepisy podwyższające i zrównujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn nie naruszają Konstytucji. Decyzja nie była jednak jednogłośna. Spośród 14 sędziów badających sprawę, odrębne zdanie miało aż sześcioro (Zbigniew Cieślak, Mirosław Granat, Wojciech Hermeliński, Marek Kotlinowski, Teresa Liszcz, Marek Zubik).

  Trybunał podkreślił, że państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych na rzecz obywateli i zarazem mające świadomość złej kondycji systemu emerytalnego ma powinność podjęcia działań naprawczych. TK wskazał, że skarżona nowelizacja zmieniła warunki nabycia prawa do emerytury dla tych wszystkich, którzy przed jej wejściem w życie praw tych nie nabyli.

  Za niezgodne z ustawą zasadniczą Trybunał uznał niektóre przepisy o emeryturze częściowej.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeszcze o wyroku TK:
  http://wpolityce.pl/gospodarka/194811-zbigniew-kuzmiuk-trybunal-konstytucyjny-martwi-sie-o-budzet-a-nie-o-przestrzeganie-prawa-po-co-takie-cialo-nasz-wywiad

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam, ja moze czegos nie rozumiem , mowicie Panstwo o zwrocie swiadczen wstrzymanych miedzy pazdziernikem 2011 a listopadem 2012 , to juz wiem, ale co z emeryturami po tym czasie ?????? np caly rok 2013. 1 kwietnia 2009 skonczylam 60 lat i od tego czasu mialam wyplacane swiadczenia az do pazdziernika 2011. Po tym czasie nie dostalam zadnych pieniedzy, .
  Pisze bo kompletnie nie wiem co mam robic . Do zusu mozna sobie dzwonic ,ale nie dodzwonic sie. Szukalam w internecie , ale nie znalazlam informacji. /wniosek napisalam i wyslalam do zusu /w Kosmos?) 25 lutego do dzisiejszego dnia bez odpowiedzi -80 dni . Nie pracuje ,skonczone 65 i zadnej emerytury /raz prawidlowo przyznanej i nieprawidlowo wstrzymanej/ . Dziekuje za pokierowanie , czy dobra rade.
  Pozdrawiam Elly

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wyroku TK w listopadzie 2012 roku należało złożyć wniosek o wypłatę bieżącej emerytury i zaległych. Bieżącą od 22 listopada wypłacano ale o zaległe od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 trzeba było walczyć w sądach albo czekać na ustawę. faktycznie można zadać pytanie: gdzie ty żyjesz oraz z czego.

   Usuń
 26. Elly czy ty żyjesz na księżycu czy gdzie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej .
   Nie mieszkam na ksiezycu i nie kpie wcale. Mieszkam w Sztokholmie , tu jest 65 lat dla kobiet wiek emerytalny ,wiec pracowalam by dorobic do polskiej emerytury. Wkoncu 2011 r. dostalam gruba koperte z ZUS Szczecin z zawiadomieniem,ze wstrzymuja mi emeryture bo pracuje . Pracowalam wiec do kwietnia tego roku do 65 lat wtedy zaczelam sie starac o emeryture ; zaden problem w Szwecji juz dostalam pierwsza wyplate,niestety marne grosze, Naprawde nie wiedzialam , ze sie zmienilo w Polsce .Kontakt z ZUSem przez telefon ????? probowalam Pozdrawiam Elly

   Usuń
  2. Dlaczego grubą kopertę? Decyzja o wstrzymaniu emerytury to jedna kartka.

   Na stronie:
   http://www.zus.pl/default.asp?id=1&p=1&idk=2232
   znajdziesz informacje na temat wypłaty zawieszonych emerytur.
   Czy 25 lutego 2014 r. wysłałaś także wniosek o wznowienie wypłaty emerytury bieżącej? Jeśli nie, to zrób to jak najszybciej. Jak Ci ZUS odmówi wypłaty od 21 listopada 2012 r. to się odwołuj od decyzji.
   W ZUSie decyduje data złożenia wniosku. Kiedy złożony wniosek, to od tego miesiaca wypłata.
   Listy do ZUS wysyłaj rejestrowane (polecone) i najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, to będziesz wiedziała, czy list doszedł i kiedy doszedł. Rób dla siebie kopię każdego pisma i zostawiaj w domu.
   I pamietaj, że w ZUSie nie załatwia się spraw przez telefon.
   Powodzenia. I kontaktuj się poprzez blog.

   Usuń
  3. W Szwecji masz dostęp do internetu więc widocznie nie interesowałaś się co dzieje się w sprawie zawieszonych emerytur. Wystarczyło zajrzeć chociażby na stronę ZUS-u gdzie był komunikat w sprawie składania wniosków po wyroku TK. Teraz szanse na wypłatę masz niewielkie; możesz próbować walczyć w sądzie. Nieznajomość prawa szkodzi.

   Usuń
 27. Witam,mam pytanie jeżeli w Zus złożyłam pismo w lutym2013 o wypłatę zawieszonej emerytury i otrzymuje ją to zaległą zawieszoną dostanę do XI.2012a co z wypłatą za XII 2012i I.2013?Będę wdzięczna za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypłaty za kilka dni XI (od 22) i kolejne 2 miesiące nie będzie.

   Usuń