6 maja 2014

Drodzy Państwo!
Jak już informowałam na blogu dnia 3 maja 2014 roku na I zlocie emerytów w Augustowie powstało Ogólnopolskie stowarzyszenie emerytów „Emeryt to brzmi dumnie”
Uczestnicy zebrania założycielskiego postanowili wybrać zarząd w składzie:

Przewodniczący:
MARIAN STRUDZIŃSKI

Zastępca przewodniczącego:
Krzysztof Łobodziński

Zastępca przewodniczącegoRegion Pomorze i Wielkopolska, województwa: Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolskie:
Daniela Stefanicka

Zastępca przewodniczącegoRegion Śląsko-Łódzko-Lubuski, województwa: Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie i Łódzkie :  
Barbara Reda

Zastępca przewodniczącegoRegion Mazursko-Centralny, województwa: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie i Mazowieckie:
Marek Ołdakowski

Zastępca przewodniczącegoRegion Karpacko-Lubelski, województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie i Lubelskie:
..................................

Sekretarz:
Izabela Drelichowska

Skarbnik/księgowy:
..............................

Specjalista do sp. Internetu:
Jolanta Kajzer

Uczestnicy zebrania założycielskiego postanowili wybrać sąd koleżeński w składzie:

Przewodniczący:
Grażyna Maludzińska

Zastępca przewodniczącego:
Bożena  Jankowska

Sekretarz:
Grażyna Muszyńska

Uczestnicy zebrania założycielskiego postanowili wybrać komisję rewizyjną w składzie:

Przewodniczący:
Maria Gubicz

Zastępca przewodniczącego:
Maria Jarmolińska

Sekretarz:
Wanda Surowiec

Wpisowe wynosi 10 zł/ jednorazowo
Składka członkowska – 10 zł miesięcznie

Deklaracja przystąpienia do stowarzyszenia do pobrania TU
Bardzo proszę wszystkich chętnych o pobranie deklaracji, wypełnienie i przesłanie do mnie na adres:Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych w poczet członków Ogólnopolskiego stowarzyszenia emerytów „Emeryt to brzmi dumnie”Specjalne podziękowania i słowa uznania należą się naszemu wspaniałemu blogowiczowi o nicku EMERYT TO BRZMI DUMNIE za najtrafniejszą nazwę bloga a obecnie też nazwę naszego stowarzyszenia.
Niechaj uhonorowaniem pomysłowości będzie ten bukiet róż z życzeniami zdrowia.

45 komentarzy:

 1. Nie wymieniono wyżej województwa wielkopolskiego oraz woj. lubuskiego w poszczególnych regionach - dlaczego pominięto zachodnią część kraju ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie pomineto prosimy o czas marian radom

   Usuń
  2. A ja myślę, że to jest super! że stowarzyszenie zostało powołane. Teraz to są początki i od nas samych zależy, jak to sie dalej będzie rozwijało. Warto do tego podejść optymistycznie. Pozdrawiam zarząd stowarzyszenia i życzę wszystkiego dobrego. I czekam na dalsze informacje, bo też chciałabym się zapisać. B.N.

   Usuń
  3. Witam
   Nikogo nie pominięto, Ideą był podział na cztery regiony:

   Region Pomorze i Wielkopolska, województwa: Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolskie

   Region Śląsko-Łódzko-Lubuski, województwa: Lubuskie, Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie i Łódzkie

   Region Mazursko-Centralny, województwa: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie i Mazowieckie

   Region Karpacko-Lubelski, województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie i Lubelskie

   Bardzo proszę o "nie czepianie" się szczegółów.
   W imieniu Zarządu zwracam się do Emerytów z regionu Karpacko-Lubeskiego o zgłoszenie osoby na szefa tego regionu, jednocześnie zastępcę przewodniczącego i oczywiście członka Zarządu

   pozdrawiam wszystkich
   Krzysztof

   Usuń
  4. Krystyna20088 maja 2014 20:25

   Danielo masz racje jestem tego samego zdania.
   Pan Krzysztof jak zawsze jest bardzo pomocny za co jestem wdzięczna. Jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do powstania Stowarzyszenie. DZIĘKUJE.
   Pozdrawiam
   Krystyna

   Usuń
 2. Daniela4 maja 2014 22:11

  Witam
  Jestem synem Sary nadal przebywającej w szpitalu po operacji w stanie "dość dobrym stabilnym" , nie ma możliwości dostępu do komputera i komórki. Druga operacja wstępnie wyznaczona na IX-X b.r.
  Drukujemy wpisy z bloga (tylko te pozytywne) i zdjęcia , więc Mama jest na bieżąco.
  Mama nadal twierdzi "nie jestem chora tylko nie umiem chodzić", a na każde wyjaśnienia lekarzy dot. leczenia (operacji, rehabilitacji,komplikacji itp.) odpowiada "a potem będę chodzić".
  Pani Danielo - nie zrozumiałem zdania "do napisania" podaję więc adres Mamy > saragant@gmail.com < odpowiem, bo to ja odpowiadam przed Mamą za jej korespondencję.

  W imieniu Mamy, swoim i rodzeństwa, bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, wsparcie i życzenia .
  Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Mateusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Mateuszu, bardzo dziękuję za przekazane informacje dotyczące Pana Mamy. Nie tylko ja zapamiętałam Sarę jako bardzo serdeczną i dzielną kobietę. Pisała, że jakiś piątek będzie bardzo ważny, rozstrzygający, bo będzie wówczas wiadomo, czy będzie mogła chodzić. Czekałam na te wiadomości z niepokojem, ale była cisza. Pamiętałam o Niej i innych naszych sympatycznych Blogowiczach, m.in. ETBD podczas witania uczestników zlotu. Proszę serdecznie pozdrowić Mamę ode mnie, Wigi i wszystkich zlotowiczów. Trzymamy mocno za Nią kciuki, życzymy dużo sił i dalszej wytrwałości w pokonywaniu choroby. Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy. A zwrot " do napisania" przejęłam od zaprzyjaźnionego Xenefonta, co miało oznaczać, że jeszcze do Sary będę pisała. Dziękuję za podanie poczty e-mailowej. Pozdrawiam najserdeczniej, Daniela

   Usuń
  2. Krystyna20088 maja 2014 20:30

   Panie Mateuszu.
   Bardzo serdecznie i z całego serca pozdrawiam mamę oraz Pana. Krystyna

   Usuń
 3. Panie Mateuszu! Proszę mame pozdrowić i uściskać. Myślę, że wszyscy życzymy jej dużo, dużo zdrowia. Maria B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo duuuużo zdrowia. Z taka sią i pogodą ducha jeszcze przetańczy calą noc na następnym zlocie.
   Pozdroawiam Ewa.

   Usuń
 4. Jak długo trzeba czekać na wycofanie apelacji???Pismo wysłałam 28.01.2014r . 20.03.2014 wysłałam pismo dlaczego wycofałam apelację. I co dalej ? Na sądy nie ma rady? Do kogo teraz się odwołać do Pana Boga??? Prędzej chyba zejdę z tego świata.Co jeszcze mogę zrobić aby przyspieszyć sprawę?Dziękuję i pozdrawiam.BK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BK,
   W moim przypadku Sąd umorzył postępowanie na skutek mojego wniosku o wycofanie apelacji.
   Teraz czeka na wniosek ZUS-u o zwrot moich akt rentowych. Mój wniosek o zwrot tych akt jest wg Sądu niewystarczający.
   Z kolei ZUS nie chce wystąpić do Sądu z takim wnioskiem, bo ZUS-owski prawnik twierdzi, że oni nie składali apelacji. Sytuacja patowa.
   Zaprzyjaźniona ze mną osoba poradziła mi, abym zrobiła osobistą wycieczkę do SA w Gdańsku do pani wiceprezes, która raz w tygodniu przyjmuje interesantów, bada zasadność skarg i rozpatruje wnioski obywateli na działalność sądów. Zrobię to prawdopodobnie w przyszły wtorek.
   Myślę, że w innych SA też jest taka możliwość.
   Pozdrawiam, Daniela

   Usuń
  2. Dziękuję. Chyba udam się z Olsztyna do SA w Gdańsku. PozdrawiamBK

   Usuń
  3. Czytając o problemach z SA i ZUS po wycofaniu apelacji cieszę się, że apelacji nie wycofałam. Sprawa w SA odbyła się 29 stycznia; oczywiście ją przegrałam (w sumie 3 przegrane), nie występowałam o uzasadnienie tylko o odpis wyroku. 19 lutego złożyłam wniosek do ZUS o wypłatę zaległych i równo po 60 dniach przekazano pieniądze na konto. Decyzja oczywiście przyszła później - 25 kwietnia.

   Usuń
 5. Mateusz Rzemek pisze we wczorajszym artykule w „Rzeczypospolitej:

  „Już ponad 1,2 tys. osób dostało zwrot świadczenia zawieszonego w październiku 2011 r. Kolejne 4 tys. już niedługo dostanie swoje pieniądze po wycofaniu ich sprawy 
z sądu.”

  „Do tej pory liczba wycofanych wniosków z sądów przekroczyła 4 tys. W wypadku 1555 spraw do wycofania roszczenia z sądu doszło na wniosek emeryta. 2470 spraw zakończyło się przed czasem na wniosek ZUS.”

  http://prawo.rp.pl/artykul/1107315-ZUS-wyplaca-zwroty-swiadczen.html

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja dzisiaj dostałam z ZUS jakąś nową decyzję o przeliczeniu emerytury , podstawa prawna ustawa z dnia 17 lutego 1998 r.o emer. i rentach z FUS/ Dz.U. z 2013r poz 1440 ze zmianami. W drugim punkcie jest - ze po rozpatrzeniu mojego wniosku z dnia 19 lutego 2014 r ZUS przelicz mi emeryture....Ja nie składałam żadnego wniosku o przeliczenie emerytury. Jestem na wcześniejszej emeryturze od 2009 roku, a podstawa prawną była w kazdej decyzji Ustawa z 17.12.1998r o emeryturach i rentach/Dz.U. z 2009 r Nr 153 poz1227 ze zm/ Nie wiem co to znów za kombinacje. Juz decyzje o waloryzacji dostałam 27 kwietnia z nowa podstawa prawną. Nie wiem o co to chodzi, ale mam zamiar is do ZUS i napisac pismo o wydanie nowej decyzji o waloryzacji oraz anulowanie tej przeliczeniowej, bo na jakiej podstawie mi przeliczali skoro nie wnioskowałam o to.19 lutego to składałam wniosek ale o wypłatę zawieszonej emer. wraz z odsetkami. Moze ktos wie o co to może chodzić? Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu!
   Byłaś na urlopie wychowawczym do 1999?.
   Jeśli tak to Zus przelicza kapitał poczatkowy na podstawie ustawy z dnia 21.06.2013 (Dz.U z 2013 poz. 960)

   Usuń
  2. W uzupełnieniu masz podaną tą podstawe (Dz.U. z 2013r poz 1440 ze zmianami).

   Usuń
  3. byłam na urlopie wychowawczym,ale nie składałam wniosku do ZUS o przeliczenie emerytury,pani z ZUS podczas składania wniosku o wypłatę zaległej emerytury dała mi druk do wypełnienia odnośnie urlopów wychowawczych oraz druk o przeliczenie emerytury, ale ja tego nie wypełniłam i nie składałam.Krystyna

   Usuń
  4. ZUS z "'urzędu" ma obowiązek osobie która już pobiera emeryturę lub przechodzi na emeryturę "wyprowadzić" kapitał poczatkowy o urlop wychowawczy, a urlop wychowawczy "wyszedł" z któregoś świadectwa pracy.
   Ten urlop jest waloryzowny od 1999. Ty wybierasz którą emeryturę chcesz pobierać

   Usuń
 7. Jescze chcialam dodać, ze w tej samej kopercie dostalam odpowiedż odnosnie zawieszonej em. - decyzja o wyplacie ulega przesunięciu, zostanie rozpatrzona po powrocie akt z Sadu/ ZUS wniósł do SA pismo o umorzenie postepowania apelacyjnego/. Nie wiem co mam robić w sprawie j.w.Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 8. do T, ale skąd ta decyzja o przeliczeniu skoro nie składałam wniosku ????????Może jak się wyklaruje sprawa rocznika 1953/ to też mój rocznik/ to bede mieć drogę zamkniętą? Skąd oni to wyssali , że na mój wniosek?Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę pochwalić ZUS Kraków. W dn. 20.02. złożyłam pismo do ZUS-u o zwrot emerytury i odsetek. 24.02. ZUS otrzymał moje dokumenty z SA (wycofałam apelację - czekałam 2 tygodnie na zwrot dokumentacji).
  Tydzień temu bardzo sympatyczna Pani z ZUS-u zadzwoniła do mnie i poinformowała, że będę miała na koncie zaległą emeryturę z odsetkami ok 20 maja.
  Pozdrawiam
  krakowianka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Identyczna sytuacja! Też ZUS Kraków

   Usuń
 10. Krystyno,
  Przede wszzystkim nie powinnaś się denerwować bo stres nie jest wskazany w tej sytuacji.
  Będąc na Twoim miejscu złożyłabym wniosek do ZUS o następującej treści:
  "Wnoszę o realizację mojego wniosku złożonego w dniu ... Jednocześnie podkreślam, że we wniosku, o którym mowa, nie występowałam o przeliczanie emerytury lecz o ustalenie i wypłatę świadczeń zaległych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013r. (podaj tytuł ustawy).
  pozdrawiam i życzę sukcesu
  Ula05

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ula, serdeczne dzięki za podpowiedź.Tak zrobię, oraz myślę ze powinnam napisać o anulowanie w/w decyzji. Krystyna

   Usuń
 11. Trybunał Konstytucyjny dzisiaj uznał, ze ustawa o podwyższeniu do 67 lat wieku emerytalnego jest zgodna z konstytucja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Trybunale Konstytucyjnym stopniała liczba sędziów obiektywnych, skończyła się ich 6-letnia kadencja. Obecnie w przewadze są sędziowie z nadania obecnej koalicji, więc mają chyba dług wdzięczności. Teraz raczej na sprawiedliwość w TK nie ma co liczyć !
   D.

   Usuń
 12. Dziś dzwoniłam do SA Wrocław. Dowiedziałam się, że ZUS przed miesiącem wniósł o wycofanie swojej apelacji. No, ale muszę czekać jeszcze około pół roku!! aż SA z tym sie upora....Potem dopiero ZUS będzie sie zastanawiał... Oj, to jeszcze sporo potrwa...Ale może zakończy sie do końca roku. Może ktoś jest w podobnej sytuacji, jak ja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idź do Przewodniczącego Wydziału ze skargą, a jak to nie pomoże pisz skargę do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pół roku na umorzenie postępowania na posiedzeniu niejawnym to zakrawa na kabaret. Napisz co powie Ci Przewodniczący Wydziału.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  2. No widzice ile jeszcze ,kłód ,problemow ,dobrze ze mamy Krzysia ,marian radom i Stowarzyszenie ,do ktorego zapraszamy! marian radom

   Usuń
  3. Krystyna20088 maja 2014 20:41

   Dziękuje za Stowarzyszenie (wszystkim którzy się do tego przyczynili) ponieważ jest i będzie nam potrzebne.
   Dziękuje i pozdrawiam. Krystyna

   Usuń
 13. A ja z innej beczki mam pytanie do osób które mają wiedzę w zakresie Kodeksu Pracy?
  Koleżanka wczoraj dostała 3 miesięczne wypowiedzenie / z datą od 1.06.2014 r./uzasadnione tym że osiągnęła wiek emerytalny oraz ze względów ekonomicznych zakładu. W czasie wypowiedzenia musi wykorzystać urlop wypoczynkowy.
  Ma planowaną od pół roku operację teraz w maju i tak sie właśnie zastanawiamy czy jak pójdzie na operację i dostanie zwolnienie lekarskie po operacji to czy od 1.06 faktycznie będzie jej "biegło wypowiedzenie .
  Ktoś może odpowie?

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie moze dostac wypowiedzenia ,ze wzgedu na wiek emerytalny,wzgledy ekonomiczne??/ radze wytoczyc sprawe w sadzie pracy ,bezplatna ,to jest dyskriminacja ze wzgedu na wiek ,pracodawca popelnil kardynalny blad wygrana 100 procent marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie pisze tak:
   "Przyczynę wypowiedzenia stanowi osiągnięcie przez Panią wieku emerytalnego oraz konieczność zmniejszenia zatrudnienia podyktowana względami ekonomicznymi."
   Czyli dwa w jednym.:).
   Właśnie się zastanawiamy nad sensem tego zdania..
   I "wiek emerytalny" i "względy ekonomiczne".

   Usuń
  2. Pracodawca zagalopował się w swojej szczerości (osiągnięcie wieku emerytalnego) ale w obecnej rzeczywistości wygrana w sądzie pracy ma zerowe prawdopodobieństwo.

   Usuń
  3. To jest jawna dyskryminacja ze względu na wiek. Sprawa nadaje się do Sądu Pracy.

   Usuń
  4. Anonimowy z 6:03
   "Duby smalone waść prawisz", co ma "obecna rzeczywistość" do
   ewidentnego złamania praw pracowniczych przez pracodawcę? Nota bene ten co pisał uzasadnienie pierwszy powinien być zwolniony, bo pracodawca słono za to zapłaci. Pozew do Sądu Pracy i to natychmiast o przywrócenie do pracy - tu należy się powołać np na obecny wyrok TK i na to że nowa ustawa pozwala pracować nawet po ukończeniu 67 lat oraz o odszkodowanie za straty moralne. Uważam że w Sądzie Pracy możesz tylko wygrać
   pozdrawiam, Krzysztof

   Usuń
  5. Wyroki sądów są niezawisłe i nie zawsze zgodne z oczekiwaniami. Może być jak w TK: "wszystko jest zgodne z konstytucją", odebranie praw nabytych też. Poczekamy, zobaczymy.

   Usuń
  6. do 22:53 ! Niech tym ,,zdaniem ,zajmie sie Sąd Pracy .Pisza o tym jednoznacznie P Krzysztof, Marian.
   Dojdziee do tego ze ,wzgledow ekonomicznych ,beda nie tylko zwalniac emerytow,co nie jest zgodne z prawem,odejscie na emeryture to wypracowany PRZYWILEJ,dokoncze ze wzgedow ekonomicznych ,beda ,,usypiac,,emerytow ,ten ,,pracodawca ,,powinien byc postawiony pod sakarny,,za szkodzenie Panstwu i łamanie Konstytucji.

   Usuń
  7. Sądy pracy nie ingerują w politykę kadrową i wynagrodzenia w zakładach pracy . Pozostawiają pracodawcom duże pole manewru. Pracodawca mógł wpisać w wypowiedzeniu względy ekonomiczne i chyba tylko przez głupotę się pogrążył podając osiągnięcie wieku emerytalnego jako jedną z przyczyn wypowiedzenia.
   Zadziałał tym na swoją niekorzyść i przez to sprawę emerytka może wygrać . Powinna wystąpić z pozwem , najwyżej sąd go oddali.
   Nie poddawać się.

   Usuń
 15. Ja tez dostalem wypowiedzenie i jestem w trakcie. Wziałem urlop i wczoraj mnie postrzyknelo na dzialce. Boli jak diabli. Dostalem zastrzyki.Jak pojde na zwolnienie w czasie tego urlopu to mi sie wypowiedzenie przedluzy?
  Janek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie.
   Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

   Usuń
 16. Wszystkich, którzy mają ochotę pisać do mnie, a zamieszkują na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego proszę o pisanie także na adres:
  regionmazurskocentralnyose@wp.pl
  Z-ca Przewodniczącego Zarządu OSE
  Region Mazursko-Centralny

  OdpowiedzUsuń