8 kwietnia 2014

ZUS-owo


Artykuł z gazetki ZUS-owskiej
Wczoraj odwiedziłam ZUS w Augustowie.
Dowiedziałam się, że wypłaty zaległych emerytur z odsetkami 
jak i wypłaty odsetek przewidziane są na maj.

118 komentarzy:

 1. Oto linki do gazetek ZUS

  http://www.zus.pl/files/ZdC_3_2014.pdf

  http://www.zus.pl/files/ZdC_4_2014.pdf

  Pozdrawiam Irena z Lubuskiego

  OdpowiedzUsuń

 2. Dzisiaj otrzymałam decyzję o wypłacie zaległej emerytury wraz z odsetkami. Bez wyliczeń, ale prawie się zgadza z moimi wyliczeniami.
  ZUS Warszawa, Czerniakowska. M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzisiaj decyzja a kiedy wyplata ?

   Usuń
  2. A w mojej decyzji o wypłacie odsetek w stosunku do moich obliczeń jest różnica o ponad 500 zł, na niekorzyść dla mnie. Została podana tylko kwota końcowa, nie wiem w jaki sposób te odsetki zostały obliczone. Pozostaje pofatygować sie do instytucja, jaka jst zus, ewentualnie złozyć odwołanie. Już przecież wiem, do czego służy pouczenie w decyzji.

   Usuń
  3. c.d. do 05:34
   Prawdopodobnie różnica została spowodowana "czeskim" błędem, zamiast: 2013-07-04 (czwarty lipca) do obbliczeń wprowadzono 2013-04-07 (siódmy kwietnia)!
   Proszę sprawdzać swoje decyzje i sposób wyliczenia.

   Usuń
 3. Chcę się podzielić z moimi zwieszonymi koleżankami,że dziś otrzymalam na konto zaległości,ale decyzji jeszcze nie otrzymałam,(ZUS Poznań) Gorąco pozdrawiam i czekam na dalsze decyzje dot.rocznika 53.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najważniejsze , że zaczynają wypłać. Każdy się doczeka wypłaty i im póżniej dostanie pieniądze tym na dłużej starczą.
  Można już marzyć i w myślach planować na co wydać tę kaskę.
  Milutko i hojnie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Złożyłam do ZUS Oddział w Biłgoraju Inspektorat w Chełmie 19 lutego 2014 r. wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury (składałam apelację do SA w Lublinie, który oddalił apelację i otrzymał w mocy postanowienie SO w Lublinie). nie składałam o kasacje .8 stycznia 2014 r. SA wyrok nie przychylny dla mnie. Czekałam na wejście w życie ustawy i 19.lutego złożyłam wniosek do ZUS, i co ZUS zrobił, przysłał mi dzisiaj tj. 8 kwietnia postanowienie o zawieszeniu postępowania bo rzekomo nie zakończone w Sądzie postępowanie odwoławcze do wydania prawomocnego orzeczenia sądu organ rentowy działając na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z 13 grudnia 2013 r. zawiesza postępowanie. Podjecie zawieszonego postępowanie nastąpi na kolejny mój wniosek. Taka praktyka jest stosowana wiem od koleżanek które również otrzymały takie same postanowienia. Moim zdaniem ZUS robi wszystko aby przeciągać sprawę i nie wypłacać zawieszonych emerytur. Jestem wkurzona na takie działanie. Po skontaktowaniu się z ZUS aprobant który podpisał postanowienie powiedział, że brak jest akt z Sądu stad to postanowienie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy składając wniosek do ZUS o wypłatę zaległych dołączyłaś kopię wyroku z pieczęcią jego prawomocności?

   Usuń
 6. 60 dni mija 20 kwietnia to dlaczego wypłata w maju co ZUS nie umie liczyć trzeba żądać odsetek za nieterminową wypłatę po otrzymaniu decyzji i kwoty. Nic nie może być załatwione zgodnie z przepisami tylko posunięcia tym zaufania ZUS nie odzyska od klienta . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Proponuję zadzwonić do sądu i będzie wiadomo czy akta zostały odesłane.

  OdpowiedzUsuń
 8. ZUS twierdzi,że to Sądy przetrzymują akta sprawy,komu wierzyć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest to nie prawda. ZUS mi wmawiał , że nie ma moich dokumentów bo są w sądzie. Okazało się , że są od 3 tygodni . Nie rozumiem tego. a może po prostu chodzi o przedłużenie wypłaty.

   Usuń
  2. Moje dokumenty od stycznia są w ZUS.a pod koniec marca otrzymałam pisemną informację,że nie mogą naliczyć zaległej emerytury,bo akta są w sądzie.

   Usuń
  3. Niestety , mam podobne doświadczenia z zUS . Wielokrotnie byłam zwodzona , dezinformowana ( czyli zwyczajnie okłamywana ) na temat miejsca " pobytu '
   moich akt. Panie poczynaja sobie bardzo niefrasobliwie i łamią przy tym prawo - bodajże przepisy KPA. A le wynika to tez ze słabej znajomości przez emerytów - dlatego mogą sobie pozwalać .

   Usuń
 9. ZUS w Świdnicy (O.Wałbrzych) wypłacił mi dzisiaj bieżącą emeryturę i wszystkie zaległe wraz z odsetkami.
  Miło się patrzy na taką zmianę stanu konta w banku :) .
  Życzę tego Wszystkim i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam, otrzymałam dzisiaj /Warszawa Czerniakowska/ swoją comiesięczną emeryturę...śladu zaległych pieniędzy brak....Ani decyzji ani kasy, a wniosek wysłałam 20 lutego...Co o tym sądzić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój ZUS to również Czerniakowska. Wniosek o wypłatę zaległych świadczeń został złożony 19.02..
   Również do dnia dzisiejszego brak jest decyzji w sprawie zwrotu. Termin wypłaty emerytury 6 każdego miesiąca. Emerytura kwietniowa została wypłacona bez doliczenia j
   zwrotu zaległych świadczeń. Ponieważ wyjaśniałam inną sprawę w ZUS - dowiedziałąm się, że ZUS wydał decyzję w mojej sprawie 27 marca 2014 r. a wypłatę zaległości otrzymam wraz z emeryturą płatną w maju. NIe bardzo wiem jak odnosi się to do zapisu w ustawie "60 dni" który ma ZUS na załatwienie sprawy. Czy odnosi się to do wydania decyzji w tym terminie - czy termin ten dotyczy również wypłaty. Może ktoś z państwa podzieli się opinią w tej sprawie.

   Usuń
  2. Jak widać kombinuj i idą na zwłokę...w innych ZUS-ach trzymają się 60 dniowego terminu, a w maju ? będzie to dużo po terminie....Jak to ma się do ustawy ? Ja nawet takiej decyzji jeszcze nie dostałam...

   Usuń
  3. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r
   Art. 7. 1.p. 4 Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie ustalenia i wypłaty
   zawieszonej emerytury w terminie 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej
   okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

   Najprawdopodobniej ZUS-y różnie interpretują zapis ustawy. Ciekawe która interpretacja jest prawidłowa.
   Zastanawiam się czy można się odwołać od decyzji o wypłacie w maju.

   Usuń
  4. Myślę, że wiele osób interesuje powyższe pytanie. Potwierdzam zus przy czerniakowskiej milczy. Wypłacają bieżące. O zaległych cisza.

   Usuń
 11. Dlaczego ZUS w Biłgoraju nie dołącza do dec. o wypłacie zawieszonych emerytur załącznika w postaci sposobu naliczenia należności ? Czy tak robią wszystkie oddziały ? Straciłam trochę czasu żeby sprawdzić to naliczenie (byłam wcześniejszą emerytką) i na szczęście (bo już mam dosyć tych wizyt w ZUS) jest dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to oznacza,że źle naliczają i trzeba prostować

   Usuń
  2. Ja dostałam załącznik do decyzji ze szczegółowym wyliczeniem . Ale też we wniosku wnioskowałam o takie wyliczenie.

   Usuń
 12. Witam, mam to samo złożyłam już drugi wniosek do ZUS-u w Zabrzu bo dokumenty jeszcze są w sądzie. Czuję się jak okropnie. Pozdrawiam wszystkich którzy tak jak ja zmuszeni są składać ponowne wnioski.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wysłałam do ZUS Kielce 24 lutego wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami i waloryzacją, i otrzymałam informacje 7 kwietnia (napisane 24 marca ) czyli po miesiącu dot. że cofają apelację z SA w Krakowie a dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia zostanie mój wniosek rozpatrzony. To tyle z Kielc Irena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież data wyroku sądu apelacyjnego, to data prawomocności (jeśli się nie składało kasacji) - tak zostałam pouczona w łódzkim SA
   DL

   Usuń
  2. Postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne , staje sie prawomocne bodaj po 30 dniach od jego odebrania przez wszystkie strony.

   Usuń
  3. uprawomacnia się po 7 dniach

   Usuń
 14. Witam, mam pytanie, czy ZUS musi wypłacić zaległe emerytury w terminie 60 dni czy tylko podjąć decyzję, a wypłacić np. za 3 miesiące ??? Bo skoro można w maju, to może też i w lipcu ? Do czego zobowiązuje ustawa ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dowiedziałem się właśnie w BOI SA w Gdańsku, że akta mojej sprawy od przeszło miesiąca od wydani wyroku kiszą się w tym dostojnym przybytku Temidy. Na początku kwietnia ZUS wystąpił z o odpis wyroku z klauzulą prawomocności. Nie jestem tak naiwny, żeby wierzyć w wyrywność ZUS-u spowodowaną troską o jak najszybsze załatwienie mojego wniosku o wypłatę (przecież podobno bez całości akt ubezpieczonego, szacowny organ rentowy jest jako to dziecię we mgle - więc co mu po jakimś tam odpisie). Nauczony przykrym doświadczeniem, stawiam więc dolary przeciw orzechom, że chodzi tu wyłącznie o podstawę do wyegzekwowania zwrotu kosztów wniesienia apelacji, No i że ZUS wyrwie ode mnie tę kasę grubo wcześniej, zanim ja wyrwę od niego swoją... Pomyślałem o parafrazie słynnej wypowiedzi J.F.K: emerycie! nie pytaj, co twój ZUS może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego ZUS-u.
  Krzyżak

  OdpowiedzUsuń
 16. Wrocław kasa na koncie + odsetki wniosek złożyłam 6 II do ZUS wycofałam apelację też 6 II

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrocław odsetek jeszcze niestety nie wypłaca !!!

   Usuń
 17. Wiedziałam, że Wrocław to porządne miasto ! A Warszawa? szkoda gadać kombinują, kręcą i robią wszystko, aby odsunąć termin wypłaty w nieskończoność skoro nie można tej kasy zabrać całkowicie...to wymyślają swoje własne przepisy i terminy. Tak pracuje ZUS Warszawa ul. Czerniakowska 100

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem z Warszawy, ZUS -Podskarbińska, wniosek złożyłam na początku marca, po dwóch tygodniach przysłano mi decyzję, dzisiaj zobaczyłam na koncie zaległe świadczenia z odsetkami.
   Anastazja

   Usuń
  2. Wrocław; ZUS II Inspektorat- nie ma decyzji o waloryzacji ani decyzji o wypłacie zaległych i odsetek (o pieniądzach nie wspominając). Nie chwalcie więc Wrocławia- jedna jaskółka wiosny nie czyni.

   Usuń
 18. Kochani gdy mówię w rodzinie i do znajomych, że oczekuję od ZUS circa 20 000 PLN. Widzę, że oni zielenieją na twarzy, wargi bledną i pojawiają się krople potu. Przecież to osoby bliskie i znajome. Uważałem ich za przyjaciół. Bożesz Ty mój, jak to skonstatować?
  Nie cieszą się ze mną ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moich znajomych i rodzinę kwota którą mam dostać nawet "nie rusza". Wszyscy uważają że ja tej kwoty nie dostaję jako prezentu tylko należy mi się ona jak psu kość.
   ZUS mi "wisi" ok. 30 tys. i nie jest to jakaś kwota szokująca - jest to po prostu skumulowana moja emerytura za 14 miesięcy .
   Gdybym ją dostawała "normalnie" już dawno bym ją "przejadła i przepiła" więc osobiście się cieszę że jest to jednorazowa "kumulacja" ha,ha,ha.
   Aha, dalej jeszcze pracuję więc znowu pobieram i pensję i emeryturę i cała rodzinka o tym wie. Cieszą się że mi się dobrze powodzi i że nie mam problemów finansowych.:)

   Usuń
  2. Ja dostanę dwu krotność tego i jak powiedziałem w rodzinie ile z tego dla nich przeznaczę , to zaciskają kciuki wraz ze mną , aby jak najszybciej pieniądze były na koncie. Chyba się cieszą razem ze mną.
   A co, mam gest, niech i rodzinka poczuje się przy forsie.

   Usuń
 19. Czy Płock już wypłaca?

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy Kraków już ruszył z wypłatami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrz 16;37
   Informacja od Pani Teresy

   Usuń
 21. Mam pytanie do zawieszonych którzy otrzymali wypłaty Czy waloryzacja za marzec 2012 została wyrównana za czas zawieszenia emerytury i do kwietnia 2014 na bieżąco jest doliczona do świadczenia ,czy jest na to decyzja.Uważam ,że obecnie wypłacane emerytury winne być o 71 zł brutto wyższe. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS Siedlce waloryzacja jest na decyzji.

   Usuń
  2. Ja dostałam wczoraj decyzję wydaną 3 marca !!! o waloryzacji emerytury . W piątek upomniałam sie o taka decyzje w ZUS,. Pani mi powiedziała , że na pewno została wysłana , ale jak napiszę wniosek , to mi wyda na poczekaniu . Wydała . A wczoraj przyszła poczta identyczna. To znaczy , że pani nie mówiła prawdy , a decyzje wysłali , bo sie upomniałam.

   Usuń
  3. Z gdańskiego Oddziału ZUS-u w Gdańsku - Wrzeszczu jeszcze do chwili obecnej brak decyzji o marcowej waloryzacji emerytury. W wypłacie emerytury marcowej ją uwzględniono, ale decyzji na piśmie ani widu, ani słychu.Nie ma co się dziwić to tutaj wszystko możliwe - afery Amber Gold też długo nie zauważyli.

   Usuń
  4. cd. z 18:19
   Na wypłatę zaległych - to gdańszczanie sobie poczekają !
   Muszą się uzbroić w cierpliwość.

   Usuń
  5. Tarnów już wypłacił ale decyzji brak

   Usuń
  6. Inspektorat Gdańsk-Wrzeszcz decyzję o wysokości zaległej emerytury (do wypłaty 5 maja) nadesłał 30 marca, na mój wniosek złożony 20 lutego. Wyliczenie zaległej i odsetek - prawidlowe. Decyzję waloryzacyjną otrzymałam 24 marca.
   Sądzę, że sprawność w rozpatrywaniu wniosków zależy od konkretnego pracownika ZUS. Każdy z nich ma "pod opieką" określoną liczbe emerytów. Wystarczy, że zdarzy sie nieobecność, nawet kilkudniowa, danego pracownika w pracy i już nastapią "poślizgi". W moim odczuciu Inspektorat Gdańsk-Wrzeszcz pracuje sprawnie ale nie bezbłędnie, należy sprawdzać, dokładnie czytac każde pismo a w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości czy nieścisłości - pisać odwołania do sądu za posrednictwem ZUS. Bardzo często ZUS przyznaje rację emerytowi i załatwia sprawę we własnym zakresie, nie przekazując odwołania do sądu - jest to zgodne z procedurą przewidziana przez kpa.
   KT

   Usuń
  7. decyzje waloryzacyjne wysyła W-wa z automatu natomiast Oddziały ZUS wydają na wniosek. Taka jest zasada. Dopiero docierają decyzje z terminu płatności świadczenia "15". Zawieszone świadczenie i odsetki będę miała na koncie z terminem świadczenia za 04/2014 tj. 15.04. Pozdrawiam Irena

   Usuń
 22. teresa krakow -dzisiaj dostałam pismo zus-Krakow-N.H, że odsetki wypłacą przy majowej emeryturze zgodnie z ustawą, zawieszoną emeryturę otrzymałam w styczniu 2014r. po wyroku Sądu Apelacyjnego

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki za info . Ja tez informuje , że wczoraj dostałam decyzje z naliczeniem odsetek - mają być wypłacone w kwietniu. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jakie mogą być odsetki przy kwocie 33 tys.Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsetki są obliczane nie od całej sumy zaległej emerytury lecz od kwoty emerytury za dany miesiąc, a było icj 13-cie. Znajdź w Googlach kalkilator i oblicz. Poglądowo - od kwoty zawieszonej emerytury wynoszacej 49000,- zł odsetki wynoszą 11666,- zł. Netto do wypłaty - 51240,- zl

   Usuń
  2. Ustawowe -13%

   Usuń
  3. Opole też wypłaca , dostałam 5.bm.na konto 40000 złociszy.
   HURA!!!

   Usuń
 25. Słupsk,kasa i odsetki na koncie

  OdpowiedzUsuń
 26. Mam podobny problem co Anonimowy z godziny 16.35, a mianowicie czy odsetki w kwocie 71 zł z marca 2012 powinny być doliczone do bieżącej emerytury? Z decyzji ZUS o przeliczeniu stażu wynika, że nie są doliczone. Miesięczna kwota zawieszonych i wypłaconych świadczeń była wyższa niż obecna emerytura. Może ktoś wie?

  OdpowiedzUsuń
 27. Prostuję to nie odsetki z 2012 r, tylko waloryzacja, pomyliłam sie

  OdpowiedzUsuń
 28. Mielec zawodzi - 60 dni kalendarzowych mija 24 kwietnia, pracownica mówi że zapłacą z majową emeryturą (dzień wypłaty: 25) bo wpłaty przygotowują do 11 dnia następnego miesiąca - poza tym mają tam niezły bałagan, do adresatów nie wszystkie decyzje dochodzą, wydają błędne postanowienia itp,itd. Czy ktoś już dostał wypłatę z Mielca?

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, czy Wroclaw wypłaca zaległe? Bo ja wczoraj dostałam bez zaległych a wniosek złożyłam 25 lutego. Pozdrawiam😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za pozno zlozylas, moze za 6dni dostaniesz reszte. Przed zlotem zdazysz, a jak nie ja stawiam.

   Usuń
  2. do Anonimowy10 kwietnia 2014 14:43
   Witam, dziękuje za dobre serce szkoda, że nie będzie mnie na ZLOCIE.
   Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie jakiś ZLOT blogowiczów i gdzieś bliżej.
   Ja ze swojej strony życzę dobrej atmosfery i szalonej zabawy.
   Pozdrawiam. Krysia

   Usuń
 30. Anonimowy9 kwietnia 2014 14:32
  Wrocław kasa na koncie + odsetki wniosek złożyłam 6 II do ZUS wycofałam apelację też 6 II

  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś za duże tempo. Składając wniosek 6 lutego przed uprawomocniem się ustawy (19 lutego) był on dopiero po tej dacie rozpatrzony. Wycofanie apelacji także w dniu 6 lutego; kiedy było posiedzenie sądu, przesłanie akt do ZUS, naliczenie, decyzja, wypłata. Coś tu nie gra, chyba, że jesteś pracownikiem ZUS.

   Usuń
  2. Twoje wpisy zaś należy pokazywać jako przykład lenistwa i braku umiejętności posługiwania się klawiaturą komputera.
   Trzeba czytać wpis parę razy aby ogarnąć co chciałeś wypocić z siebie w taki niedbały sposób.

   Usuń
 31. Poznań - ZUS odpisuje, że przedłuża sprawę o 30 dni ponieważ musi wypożyczyć akta z sądu, bzdury ja mialam już sprawę dawno w S.A. dzwoniłam do sądu akta sprawy przesłali do ZUS w marcu br. więc co za wypożyczenie akt w Poznaniu jak zwykle balagan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest jedno wyjście. Zapytać w sądzie kiedy dokładnie wysłali (data) i poprosić o potwierdzenie na piśmie i z tym udać się do zus-u

   Usuń
 32. Witam, otrzymałąm z ZUS informację, że organ rentowy ma 60 dni /roboczych !/ na podjęcie decyzji/. Wyplata świadczenia następuje w następnym terminie płatności świadczenia po wydaniu decyzji o wypłatę zaległej emerytury /termin, w którym regularnie wypłacane jest świadczenie comiesięczny ustalony w decyzji o przyznaniu prawa do emerytury/. A więc, jeśli ktoś czeka na decyzję - duże prawdopodobieństwo, że doczeka się zaległych wypłat w maju/. Ci, którzy w niedługim czasie otrzymają decyzję, a termin wypłaty świadczeń mają np.25-ego dostana jeszcze w tym miesiącu...

  OdpowiedzUsuń
 33. a ja wogole sie nie pochwale bo bedzie to tak mala sumka ze nie ma sie czym chwalic -bo emeryturka niestety jest malutka to czym tu sie chwalic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo Ci ci się tak chwalą to wcale tego nie mają to tak dla podniesienia adrenaliny innym "małolatom" którzy zazdroszczą pracującym emerytom Jak by mieli wysokie emerytury to by ich nie pobierali bo przekroczy próg 130%, a tylko Ci mogą liczyć na dużą kasę, natomiast reszta to średniaki , no i średnio wezmą. Ot cała prawda o pieniądzach. Irena z Kielc

   Usuń
  2. No i powiedziała co wiedziała. Epokowa myśl ,tylko wykuwać w marmurze i kazać się młodzieży uczyć. Paradne.

   Usuń
 34. Witam! Moje akta nadeszły do ZUS Chorzów 18 marca br. a dzisiaj dosta lam informację,że całkowitą wypłatę otrzymam 25 kwietnia wraz z emeryturą.Bardzo się cieszę ,i muszę powiedzieć,że przesympatyczna Pani z ZUS z wielką radością w głosie mi to przekazała. Można? można. Gabik

  OdpowiedzUsuń
 35. Mam pytanie, czy w związku z tym, że w roku 2012 emerytury były rewaloryzowane o 71 złotych i ma to być uwzględnione przy wypłacie zaległych emerytur - korekcie ulegnie również wysokość regularnej wypłacanej obecnie emerytury ? Czy w takim razie będzie kolejna decyzja, czy informację tę zawiera decyzja o zaległych ? Proszę o odpowiedź tych, którzy juz decyzję otrzymal....

  OdpowiedzUsuń
 36. Jestem właśnie po kolejnej rozprawie sądowej, zdecydowałam się nie wycofywać apelacji ze względu na jej termin. Rozprawa odbyła się w iście rekordowym tempie, zostały mi przyznane zaległe emerytury ale mam problem z odsetkami z tego co zrozumiałam ZUS ma mi zwrócić jedynie odsetki do lub od września 2012. Sędzina nie chciała mi wytłumaczyć dlaczego tak, tak bo tak! pytanie do zorientowanych co z resztą odsetek czy będę mogła ich dochodzić z naszej "specustawy"? pozdrawiam Barbara

  OdpowiedzUsuń
 37. Do Anonimowego z 15.30. Ja mam decyzję z ZUS o naliczeniu nowego stażu pracy, ponieważ pracuję dalej na pół etatu. Niestety ZUS nie uwzględnił w niej tych 71 zł waloryzacji z 2012r. Moja emerytura jest teraz niższa niż ta zawieszona i już wypłacona.Nie wiem czy tak powinno być. Przecież każda waloryzacja podwyższa emeryturę. Może to pomyłka ZUS? Nie wiem czy mam interweniować w tej sprawie.
  71 zł "wyparowało" z emerytury którą dostanę 20 kwietnia. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uważam , że 71 zł powinno być dodane i i wtedy zwaloryzowane o 1,6 w 2014 roku

   Usuń
  2. To jest logiczne, tak powinno byc. Ciekawe czy tak jest w decyzjach, emerytury pownno byc zweryfikowane o te 71 zlotych

   Usuń
  3. Anonimowy11 kwietnia 2014 08:33
   Emerytury są waloryzowane z urzędu, nie ma potrzeby pisania wniosku o doliczenie waloryzacji. To jeden z nielicznych wyjątków kiedy emeryt coś dostaje bez upominania się o to, bo w zusie przeważnie wszystko jest na wniosek.
   Twoja emerytura powinna być wyższa o 71,00 zł od marca 2012 r., w moim przypadku tak właśnie było. Najlepiej sprawdź obliczenia, jeśli nie dasz rady sama sprawdzić, to zwróć się do Twojego zus o szczegółówe obliczenie emerytury zaległej, bo przeważnie podają tylko końcowe kwoty. Znam przypadek, gdy kwota 71 zł nie była uwzględniona, ale po zgłoszeniu problemu okazało się to zwykłą pomyłką i niemal od ręki zostało to poprawione. Pozdrawiam.

   Usuń
 38. Ja też tak uważam ale w ZUS cuda się dzieją, moja obecna emerytura jest niższa niż ta zawieszona

  OdpowiedzUsuń
 39. Mam pytanie jak długo trwa procedura w Sądzie Apelacyjnym po złożeniu wniosku o wycofanie przez ZUS? Jestem z Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku 4.02. złożyłam pismo do SA o umorzenie apelacji, sąd wydał postanowienie 18.02. wraz z uzasadnieniem i pismem o doręczeniu jako wnioskodawczyni odpisu orzeczenia z dnia 20.02. Wniosek o wypłatę do ZUS złożyłam 19.02.
   7.03. pytałam w ZUS czy wszystko już mają i usłyszałam że nie mają jeszcze dokumentów z SA. W sądzie nie pytałam, czekam nadal na decyzję z ZUS, narazie 1.04. przysłali decyzję z waloryzacją. Emeryturę przysyłają na 15, wiec w kwietniu już zaległej chyba nie otrzymam.

   Usuń
  2. Wygląda to bardzo różnie, w moim przypadku sąd w ogóle nie uwzględnil mojej prośby o wycofanie apelacji, tylko zarządzil posiedzenie Sądu, po ponad półrocznym oczekiwaniu, nagle znalazł sie termin ;) Robia co chcą, a my mamy czekać ;) Lili

   Usuń
  3. a jakie to miasto

   Usuń
 40. A moja sprawa wygląda tak-w styczniu 2014 miałam pierwszą sprawę w sądzie zawieszoną na zgodny wniosek stron.Teraz muszę czekać 3 m-ce na wznowienie postępowania w sądzie.Termin 3 m-cy upływa pod koniec kwietnia.Co zrobić, czy podjąć postępowanie i dalej sprawę prowadzić w sądzie aż do wydania wyroku,czy mogę po upływie 3 m-cy od zawieszenia już pod koniec kwietnia wycofać pozew-wtedy sąd sprawę umorzy.Nie wiem tylko z jakim terminem umorzy i w którym przypadku będzie szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 41. Witam ! Złożyłam 19.02. wniosek o zwrot zawieszonej emerytury z uwagą. że ZUS w Tarnowie złożył apelację do S.A. od korzystnego dla mnie wyroku S.O. 18 marca dostałam informację z SA , że umarza postępowanie apelacyjne. 09.04. otrzymałam decyzję o wypłacie zawieszonej emerytury, ale nie określają terminu wypłaty. Na konto jeszcze mi nie wpłynęły . Emeryturę dostaję 25 tego każdego miesiąca a 60 dni mija 19 tego kwietnia, więc czekam końca.Ale to i tak uważam "dobry początek końca" bo to jest ponad 30 tysięcy wraz z odsetkami. Pozdrawiam wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 42. Mam pytanko -czy moze jest ktos taki kto czeka na wycofanie swojej apelacji z SA juz ponad 2 miesiace we WROCLAWIU Ja skladalm wycofanie 31 stycznia i do tej pory cisza -tlumacza sie ze sprawy zalatwiaja wedlug kolejnosci wplyniecia akt do SA -moze ktos podpowie co robic dalej Dziekuje -tym sposobem to moge czekac tatka latka

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam! wniosek o wypłatę zaległej emerytury złożyłam w Zus Łódź 19.02.2014. ; do dziś nie mam żadnej informacji czy "Pan Zus" wycofal swoją apelację z sądu od korzystnego dla mnie wyroku i kiedy w swojej łaskawości "Jej Wysokość Zus" wyplaci zaległą emeryturę . Wygląda na to, że Ci którzy nic nie robili pieniądze mają już wypłacone, natomiast osoby, które śmialy podać Zus do sądu są teraz przez Zus karane i mogą czekać na wypłatę w nieskończoność.Jak czytam, że p. Fedak (była ministra ) chce startować do Parlamentu Europejskiego to szlag mnie trafia. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam bardzo , ale nic nie robiłam i jeszcze do dnia dzisiejszego nie mam żadnej wiadomości na temat wypłaty zaległej, a też składałam wniosek 19 lutego 2014 r. Dzwoniłam do ZUS to otrzymałam odpowiedzieć, że z tym jest dużo pracy i te 60 dni wykorzystają. Więc czekamy.

   Usuń
  2. Ja też tak mam...W ZUS mówią, że to 60 dni ale ROBOCZE!!! Nie wierzę, że z tym jest taki "ogrom" pracy, przecież mają odpowiedni program komputerowy do naliczenia zobowiązań - trzeba tylko wstukać dane...Myślę, że chodzi o to, że im dłużej pieniądze przeznaczone dla nas leżą na koncie ZUS - tym większe mają oprocentowanie. W drugą stronę - żeby zabrać - potrafią się uwinąć szybko...To jest ZUS właśnie....

   Usuń
  3. Od kiedy to terminy określa się w dniach roboczych? Kpina w biały dzień. Czy do wydania każdej decyzji ZUS bierze pod uwagę "DNI ROBOCZE"? Nie ma takiego przepisu prawnego, który zezwalałby na takie postępowanie.

   Usuń
  4. dni robocze to poczta polska na awizo podaje do wyliczenia terminu odbioru przesyłki

   Usuń
  5. LICZY SIĘ DNI KALENDARZOWE / dni robocze to urlop/

   Usuń
 44. Nie masz racji , ponieważ roboty z tymi wypłatami mają huk.
  W mojej sprawie pani z zus zadzwoniła do mnie odnośnie podpisania oświadczenia na zgodę na potrącenie z zaległej emerytury dobrowolnej wpłaty na fus. Zadzwoniła do mnie by przyspieszyć procedury, bo mogła wysłać pocztą to rozliczenie za 2011 i 2012, ale to trwało by dłużej.
  A tak pani z zus zapytała czy jestem w stanie dojechać do zus i na miejscu podpisać to oświadczenie aby mogła dalej wyliczać.
  Wytłumaczyła mi wszystko, pokazała wyliczenie , które przygotowała dla dyrektora, bo dopiero po jego akceptacji może przystąpić do wydania decyzji.
  Urzędniczki starają się załatwić sprawę możliwie jak najszybciej , ale powiedziała mi ,że dyrektor czasem i dwa tygodnie przetrzymuje dokumenty do podpisu. Pracownicy nie mają wpływu na takie zachowania, dlatego w mojej sprawie pani z zus postanowiła zadzwonić do mnie, aby przyspieszyć sprawę. Tak też uczyniłam , osobiście pofatygowałam się do zus , gdzie przedstawiono mi rozliczenie , podano termin wypłaty, zatem spokojnie czekam.
  Nie ma co się denerwować , wszyscy dostaną pieniądze tylko dajcie urzędnikom czas na poprawne wyliczenie wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, zadzwoniła, żeby uzyskać zgodę jak piszesz na :POTRACENIE z ZALEGŁEJ EMERYTURY DOBROWOLNEJ, podkreślam dobrowolnej wpłaty na Fus... czyli, żeby coś zabrać to są aktywni...

   Usuń
  2. 12:46
   Bzdury piszesz , dobrowolna wpłata na fus w moim wypadku jest korzystniejsza niż zwrot nie należnie pobranej emerytury z tytułu przekroczenia dochodu.
   Ja we wniosku o zwrot zaległej emerytury poprosiłam o rozliczenie korzystniejsze dla mnie, bo sama potrafiłam to sprawdzić jaki wariant rozliczenia jest dla mnie lepszy.
   Zanim coś ocenisz to się zastanów czy wiesz o co chodzi, w myśl zasady nie znam się to nie zabieram głosu.

   Usuń
  3. 12:46
   Wyjaśnie ci obrazowo, emeryt wcześniejszy przekroczył dochód 70 % o 20 zł, ale potrącono mu maksymalną kwotę zmniejszenia ponad 500 zł.
   Wpłacając 20 zł na FUS dostanie od zus zwrot 480 zł.
   Teraz widzisz różnicę?

   A jeżeli przekroczył 130 % o te same 20 zł, to emerytury za ten miesiąc w ogóle nie powinien dostać, ale ją już przecież dostał i musi rozliczyć dochody.
   Ma do wyboru, albo wpłatę na FUS (20 zł), albo zwrot całej emerytury za ten miesiąc.
   Teraz już wiesz o co chodzi z wpłatą na FUS?

   Usuń
  4. Bardzo dobre klarowne wyjaśnienie.
   Pani z zus dlatego zadzwoniła do mnie aby sprawę załatwić od ręki. Gdyby wysłała to rozliczenie do mnie pocztą, tam dałaby mi termin 14 dni na wpłatę pobranej emerytury, lub podpisanie zgody na potrącenie . Ja odniosłabym się do tej korespondencji też pisemnie więc to by dłużej trwało. Dopiero po uregulowaniu tej sprawy mogłaby naliczać kwotę zaległości nie prędzej.
   Dlatego też ten telefon z zus przyspieszył naliczanie kwoty do zwrotu. Myślę ,że teraz jest jasne to postępowanie zus. Nikt nie mataczy, nie odsuwa w czasie tylko sukcesywnie dokonuje rozliczenia.

   Usuń
 45. To znaczy że można nie wyrazić zgody na potrącenie, tak sobie, czy jest inny hak żeby potrącić coś innego gdy się nie zgodzisz dobrowolnie, jak to jest ,proszę o podpowiedź w tej sprawie Irena z Kielc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można nie wyrazić zgody na potrącenie , ale trzeba będzie i tak zwrócić do zus kwoty niesłusznie pobranej emerytury.
   Przecież zus ci nie daruje tej nadpłaconej emerytury, w przypadku gdy twój dochód przekroczy dozwolony próg.

   Usuń
  2. 13:15
   hak to może byc tylko taki, że zwrócona emeryturę brutto można sobie odpisać od dochodu w PIT za rok, a wpłaty na FUS nie odpisuje sie od podatku
   wszystko zależy od tego, jakie kwoty wchodzą w grę, trzeba pokalkulować

   Usuń
 46. Może kogoś to zainteresuje: przed tygodniem złożyłam wniosek do ZUS w sprawie wycofania apelacji (ZUS się odwoływał). Dziś dzwoniłam do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i dowiedziałam się, że ZUS już wystąpił o wycofanie! Natomiast z Sądzie na ich decyzję trzeba poczekać około 2 miesięcy. Pozdrawiam wszystkich blogowiczów. M.N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj wpis anonimowego z Wrocławia z 10 kwietnia; 7:39. Jemu/jej podobno wszystko poszło błyskawicznie.Inni jakoś muszą miesiącami czekać chociaż SA jest jeden i ten sam.

   Usuń
 47. Wycofałam odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego (przed terminem rozprawy, czyli że żadna sprawa w Sądzie się nie odbyła, chociaż termin był wyznaczony w październiku) i nie otrzymałam żadnej odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Do wniosku o wypłatę zaległej emerytury dołączyłam odpis mojego pisma do
  Sądu. Zaznaczam, że żadna rozprawa się nie odbyła. Z ZUS-u też nie mam żadnej decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam,

  Czy ktoś wie co się dzieje w ZUS w Radomiu? Jakby nie buło to u nas się wszystko zaczęło...

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam, ja z ZUS Radom. pismo dostałam dnia 26 marca z dokładnym wyliczeniem jaka kwota, jakie odsetki, jaki podatek. Zaznaczone, że przelew będzie z kwietniowym świadczeniem . Ja dostaję 25 lub wcześniej /ale sporadycznie/ każdego miesiąca. pismo o zwrot wysłałam 19 lutego, ZUS otrzymał 20 lutego. wszystko jest skrupulatnie w piśmie wyliczone. Pozdrawiam, miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja złożyłam pismo też 19 lutego (wygrana w sądzie bez odsetek) i do dnia dzisiejszego N I C !

   Usuń
 50. Bardzo proszę o wpisy dotyczące wypłat zaległych emerytur z ZUS Radom, jeżeli są tu jeszcze jacyś Radomianie/Radomianki. U mnie jeszcze ani decyzji ani pieniążków a termin wypłaty świadczenia tuż, tuż i troszkę się niepokoję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też z Radomia. Wniosek złożyłam osobiście 27 lutego, do tego momentu ani mru mru, no ale 60 dni jeszcze nie minęło więc czekam dalej.

   Usuń
 51. ZUS Rzeszów też nic nie robi, Nie wycofuje odwołań z Sądu Apelacyjnego
  Złożyłam wniosek 20.03.b.r. Z ZUSu dostałam zawiadomienie, że postępowanie wstrzymane z powodu sprawy w Sądzie. Przecież ZUS powinien wycofać odwołanie i brać się do roboty. Chyba kosztem emerytów zbierają na premie.
  Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ZUS w Rzeszowie złożył apelację od korzystnego dla mnie wyroku (wypłata zaległych z odsetkami) 8.08.3013.
   W grudniu 2013 Sąd Apelacyjny z urzędu zawiesił postępowanie. W marcu SA postanawia podjąć zawieszone postępowanie.
   Rozumiem, że ZUS nie wycofał apelacji. Nie wiem czy mam ponownie składać wniosek?

   Usuń
 52. Dziś otrzymałam z ZUS w Łodzi zawiadomienie o przesunięciu terminu wypłaty zaległych świadczeń z odsetkami z powodu trwającego postępowania sądowego.Wygrałam w SO w Łodzi bez odsetek we wrześniu 2013r.ZUS złożył apelację.Wniosek o wypłatę zaległych światczeń złożyłam 20 lutego 2014r. .Halina z Łęczycy

  OdpowiedzUsuń
 53. dobry wieczor!
  Dostalam dzisiaj pismo z SA w Lodzi, ze ZUS wycofal apelacje w czesci.Czyli przyjmuje do wiadomosci, ze ma mi wyplacic do 21.11.2012 roku, ale nie wycofuje apelacji co do wyplacenia do 28.02.2013 roku-zlozylam wniosek w przywrocenie naleznej wyplaty w lutym 2013 i od 01.03.2013 roku mam ja wyplacana.
  Czyli chce sie uchylic od odpowiedzilanosci za 3 miesiace. Nie jest to jakis majatek- nie zbiednieje i sie wzbogace, ale obrazuje, jak ZUS pokretnie interpretuje ustawe.
  Poniewaz TEN kto sklada apelacje tylko ON moze ja odwolac-zostawiam to SA w Lodzi i bede oczekiwac..ile czasu- tylko Najwyzszy to wie.
  No, ale sie ruszylo. Jutro wysylam, ze sie zgadzam-zreszta ZUS poprosil o moje akta, ktore zostaly przeslane, jak mila Pani w Sadzie mnie poinformowala.
  Chcialam isc za ciosem i zadzwonic do owego organu rentowego-a tam automat podal mi nr on-line, ktory to numer....jest dla osob z zagranicy nieosiagalny.
  Musze znow zaangazowac siostre, zeby w moim imieniu...do umeczenia.
  Jak dostane na konto-podziele sie z Wami.
  Dzieki za dotychczasowe rady-bez Was trudno by bylo znalezc sie w gaszczu paragrafow.
  Pozdrawiam z deszczowej Wenecji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Spróbuj dzwonić na drugi numer:

   22 560 16 00* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.

   Konsultanci są dostępni:
   w dni robocze pon. - pt.: godz. 7.00 - 18.00
   Automatyczny System Informacyjny dostępny:
   24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

   * opłata za połączenie zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora

   Usuń
 54. witam
  Czy ktoś z Łodzi otrzymał już zaległą wypłatę emerytury, w sytuacji gdy miał wygraną sprawę w sądzie i ZUS składał apelację?. Otrzymałem już drugie pismo że mam czekać bo dokumenty nie wróciły z sądu apelacyjnego. Wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury składałem 25 lutego 2014. Ile czasu potrzebuje sąd apelacyjny żeby wycofać apelację ZUS i oddać dokumenty?. Mam coraz mniejszą cierpliwość do tego bałaganu i może ktoś zainteresuje się dlaczego sprawy, w których ZUS składał apelacje i ponoć j wycofuje tak się wloką.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 55. Jakby bylo prosciej, gdyby odpowiedni ludzi byli na odpowiednich...
  Z jednej strony ZUS-potentat na arogancje a z drugiej petent, ktory wciaz w pozycji sluzebno-proszalnej, nie umiejacy poruszac sie w gaszczu przepisow.
  I DLATEGO DZIEKI WIELKIE TYM, KTORZY AKTYWNIE I POMOCNIE podawali wzory pism, poparte artykulami, ....
  Mam w domu juz gruba teczke z napisem ZUS-na szczescie kazde pismo ma wszystkie dane, przed ktorymi ugiac sie musi adresat,chociaz i tak wykorzystuje wszelkie mozliwosci. Mnie to -jak wszystkim-podnosi cisnienie- brak szacunku do nas i chyba do siebie samych. Ten blog powinien byc kserowany codzienie i podawany z poranna kawa naszemu Premierowi-moze by ukrocil samowole urzedu, ktorego juz wszyscy mamy dosc.
  Moja droga o odzyskanie pieniedzy jest na etapie pisma z dnia 07.04.2014 roku,podpisanego przez p.o.Naczelnika Wydzialu Realizacji Umow Miedzynarodowych w LODZI, ktora informuje uprzejmie, ze urzad wdrozyl postepowanie w zakresie wycofania apelacji z Sadu.
  Przemila- i to nie ironia- pani w Sekretariacie III Wydzialu SA w Lodzi-poinformowala mnie 7.05.br, ze sprawa zostanie umorzona, akta odeslane zostana do ZUS-u, mam nic juz nie czynic- ewentualnie za 14 dni zadzwonic do niej ponownie, tj 21.05.2014 roku.
  No i teraz pytanie- co dalej ZUS-ie po tym terminie?
  Mam nadzieje, ze planowane wakacje beda mialy bogata oprawe,,,
  Cokolwiek sie wydarzy-napisze.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 56. Teraz zobaczylam, ze jakas zyczliwa dusza podala nr telefonu-dzieki. doszlam do tego kilka dni sama-funkcjonuje to tak, ze:
  wykrecajac laczysz sie z Warszawa
  podajesz kod miasta
  i pani z owej centrali stara sie polaczyc,
  W piatek czekalam: 15 minut na polaczenie pierwsze plus 8 minut na uzyskanie drugiego. Nie doszlo ono do skutku, bo..nie odbieraja.
  Stwierdzilam, ze nie bede uszczuplac swego budzetu- kolejny dowod na system .
  Moze tak Premier nasz sprobuje sie polaczyc?
  moze w koncu KTOS sie wezmie za te wszelkie kretactwa, utrudnienia i powolne umeczanie nas wszystkich?
  Gdybym wiedziala kto jest tym KTOSIEM- zobowiazuje sie pisac do niego codzienie lub dzwonic. Do umeczenia- jak nas.
  A Anonimowemu z 14.04. godzinia 21.08-dzieki.
  pozdrawiam.
  anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to chyba jest zmowa na linii ZUS a SA, żeby nie położyć Zus na łopatki, ja 27 marca miałam umorzone postępowanie i do dnia dzisiejszego nie otrzymałam uzasadnienia tego umorzenia nie mówiąc o odesłaniu dokumentów do ZUS i tyle.

   Usuń