16 kwietnia 2014

Cele stowarzyszeniaDrodzy Państwo!

Stowarzyszenie jest następstwem  grupy zawieszonych emerytów  skupionych wokół inicjatora całej akcji, Pana Mariana.
Pan Marian nie był w stanie sam zająć się ogromną korespondencją e-mailową, dlatego też powierzył mi przygotowanie i organizację wzajemnych kontaktów – taką platformę porozumienia. Dzięki Panu Marianowi i dzięki Państwu taką platformą stał się blog EMERYT TO BRZMI DUMNIE.

Poniżej przedstawiam propozycje  głównych celów  mającego powstać stowarzyszenia.
Może mają Państwo jeszcze jakieś inne propozycje, które wzbogacą poniższy zapis.

Podstawowe cele stowarzyszenia to:
1. Reprezentowanie interesów emerytów wobec wszystkich organów władzy i administracji publicznej, samorządowej.
2. Współdziałanie z organami władzy i administracji publicznej, samorządowej, ze związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi
3. Udział  emerytów przy tworzeniu propozycji aktów prawnych
4. Ochrona konstytucyjnych praw obywatelskich.
5. Kształtowanie opinii dotyczących praw emerytów
6. Przeciwdziałanie występującym zjawiskom patologii w kwestiach zdrowotnych.
7. Popularyzowanie problemów emerytów wśród społeczeństwa pod hasłem „ TY TEŻ BĘDZIESZ EMERYTEM”
8. Wzajemna pomoc  w sprawach dotyczących emerytów.
 

42 komentarze:

 1. Tyle było głosów domagających się zamieszczenia czym się będzie zajmowało stowarzyszenie, z niejakim Jaromirem na czele, a jak Adminka zamieściła to komentarzyków pod "Celami stowarzyszenia" ani du du

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie prosiłem o podanie celu, zadań, którymi będzie zajmować się Stowarzyszenie - radzę przeczytać JESZCZE RAZ mój komentarz i... pomyśleć. Wiem o co toczy się gra i nie musi mi Pan niczego tłumaczyć. Prosiłem o umieszczenie projektu statutu i innych dokumentów, które będą dyskutowane, a potem przegłosowywane na zlocie! Jest różnica? Rozumie już Pan, czy nadal czyta Pan co innego niż napisałem?
   Jaromir

   Usuń
 2. Podstawowe cele stowarzyszenia nakreślone, natomiast
  Statut Stowarzyszenia będzie zawierał dokładniejsze informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważny punkt 7.
  Popularyzowanie problemów emerytów wśród społeczeństwa pod hasłem „ TY TEŻ BĘDZIESZ EMERYTEM”
  Uważam , że młodzi ludzie , przyszli emeryci ( nasze dzieci , wnuki )powinni byc informowani o sprawach dotyczących ich emerytur , powinnismy tez podejmowac próby zainteresowania ich ta problematyka . Dla osób młodszych , jeszcze nie- emerytów , które są zainteresoane tematem własnych przuszłych emerytów , powinna być możliwość zapisania sie do Stowarzyszenia jako członka - obserwatora . Chodzi o przełąmanie podziału społeczeństawa na 2 wrogie grupy ; emerytów i nie - emerytów , i uświadomienie ludziom , że jedziemy na jednym wózku , co dobrze ilustruje hasło " I ty też będziesz emerytem ". Nie - emeryci , członkowie Stowarzyszenia , powinni mieć prawo do wyrażania swoich opinii o projektach aktów prawnych , dotyczących emerytów , oraz proponowania swoich rozwiązań - ale to wszystko powinno ' wychodzić na zewnątrz " dopiero po uzyskaniu akceptacji pełnoprawnych członków - emerytów. To takie myśli rzucam - co myślą o tych propozycjach Adminka i blogowicze ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ja pamiętam swoją młodość i powiem szczerze - zupełnie nic ale to naprawdę nic nie obchodziła mnie moja emerytura, mówię to grzecznie bo mogłabym się wyrazić o wiele bardziej dosadnie

   Usuń
  2. Ale gdyby Ci ktoś wtedy uświadomił i przedstawił problem - pewnie bys sie zainteresowała . Tu obowiazuje reguła " Jak sobie pościelisz , tak sie wyśpisz " , a w przypadku emerytury to " ŚCIELENIE " TRWA WIELE LAT I DLATEGO WARTO O TYM POMYŚLEC NA POCZĄTKU DROGI - wiele lat przed emeryturą.

   Usuń
 4. Własnie to jest zawarte w hasle ,,Ty Też Będziesz Emerytem,, przekaz do młodych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młodzi o emeryturze w Polsce przy tych rządach mogą tylko pomarzyć. Kto na ich emerytury zapracuje, jak kraj się wyludnia w strasznym tempie. Młodzi wyjeżdżają za granicę, bo tu nie ma pracy, przemysł zlikwidowany. Tam rodzą się ich dzieci, marna szansa, aby kiedyś tu wrócili. Poza tym, nie możemy twierdzić, że " Ty też będziesz emerytem", bo nie wszyscy dożyją do tego wydłużonego wieku emerytalnego - 67 lat.
   Hasło "Ty też będziesz emerytem" jest tylko sloganem i może dotyczyć ewentualnie obecnych 50-latków, dla młodszych to trudne do realizacji mrzonki , którymi jak mówią jest "piekło wybrukowane".

   Usuń
 5. Według mnie wymienione cele są bardzo trafne. Cały czas zastanawiam się czy można coś dodać. Jeśli coś wymyślę , pozwolę sobie dodać swoje" trzy grosze"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postulowałabym też zapis o odpowiedzialności politycznej rządzących po wprowadzeniu bezprawnych, krzywdzących emerytów ustaw. Cieszymy się z odzyskiwanych pieniędzy, ale za tę naszą udrękę nikt nie odpowiedział. Taka bezkarność nie może mieć miejsca. H.

   Usuń
  2. 18:26
   Zależy z jakiego punktu na to spojrzeć, czy odpowiedzialność za:
   1. uchwalenie ustawy pozwalajacej na pobieranie emerytury bez rozwiązania umowy o pracę,
   2. zawieszenie przyznanych już emerytur,
   3. odwieszenie emerytur i wypłata odsetek
   co w efekcie spowodowało zamiast 1 mld oszczędności w budżecie, wydanie tego 1 miliarda oraz dodatkowo wydanie pieniędzy z budżetu na wypłatę odsetek.
   To taka moja obiektywna uwaga.
   Rządzący odpowiadają także za budżet państwa.

   Usuń
 6. Czy ktoś mógłby wyjaśnić o co chodzi w tym komunikacie ZUS?

  http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1&idk=2276

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To pytanie do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinno być jeszcze wyjaśnienie czego te koszty dotyczą.

   Usuń
 7. Adminko,
  za Twoim pozwoleniem sugeruję, aby:
  punkty 1, 2, 3, 7, 8 uznać jako formy działalności,
  natomiast celami punkty 4, 5, 6.
  Pozdrawiam
  Małga (stale ta sama od 2011r.)

  OdpowiedzUsuń
 8. W pełni popieram to powinno być zamiast Związku Emerytów i Rencjstów ,czy jakoś tam,który to związek moim zdaniem nić nie robi w tak ważnych sprawach ,acha odznacza prezesa ZUS-u.
  andrzej

  OdpowiedzUsuń
 9. ( Na podstawie własnych doświadczeń) Proponuję w zadaniach Stowarzyszenia ( a potem Statucie) ująć punkty dot. m.in. życia kulturalnego, spotkań z ludźmi różnych specjalności : np. prawników, lekarzy, pracowników US......, wyjazdów kulturalno-oświatowych, działania integrujące pokolenia, bo to uatrakcyjni działalność Stowarzyszenia choćby w strukturach regionalnych , a także pozwoli na zdobywanie różnych grantów i dofinansowań. Z samych składek członkowskich trudno jest prowadzić Stowarzyszenie, a sponsorów też nie zawsze znajdzie się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Propozycje dotyczące zadań i celów stowarzyszenia warte przemyślenia. Dziękuję bardzo.

   Usuń
  2. Stowarzyszenie powinno uwzględnić jako główne cele te, zawarte na wstępie przez Zyzkę, ale nie utrzymania się jego działalności, "patrząc" jedynie na ręce ustawodawcom. Oczywiście te działania zależą od liderów. Trzeba też stworzyć różnorodne formy działania. A rozgłos? - to dobrze, gdyby Takowe go miało, bo wtedy zacznie się liczyć głos Emerytów. Jeśli chodzi o fachowców, to oni wykreują się w strukturach regionalnych, a wielu jest na tym blogu. Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

   Usuń

 10. Niebawem wszyscy zawieszeni otrzymają zaległe emerytury. Ale problemy różnego typu pewnie będą nadal nas dotyczyć. Główną najbliższą sprawą pozostanie emerytura powszechna rocznika 53 / i innych dotyczących przeliczenia na powszechną/. Nie będzie łatwe załatwienie tej sprawy w obecnych warunkach w kraju ale walczyć trzeba. Mamy poparcie Pana Mariana, na pewno zrobi, co tylko się da, aby wygrać i tę sprawę. Możemy na niego, jak zawsze, liczyć. I blog będzie nam bardzo potrzebny. Niedługo utworzymy Stowarzyszenie i ono zapewne będzie w naszym imieniu wystapi min. o rocznik 53.
  Nie dajmy się "wpuszczać w maliny" i nie dajmy się prowokować awanturnikom. Ten nasz blog stał się bardzo ważny, tak ważny, że powstał inny blog, niby partnerski. Jest tak ważny, że jeszcze na innym blogu zajmuje on chyba z 70% miejsca. Anonimowo łatwo innych atakować, czy admini z innych blogów wstydzą się podać swoje nazwiska?
  Przy tak duzej popularności zawsze znajdą się ludzie różnego pokroju, którzy chcą "ogrzać się" przy nas, chcą się tu reklamować. Próbują blog zdyskredytować różnymi metodami. Nie dajmy się wciągać w przepychanki i jak pisała adminka, szanujmy się. Jesteśmy bardzo silną grupą, którą łączy już tak wiele spraw. Najważniejsze jest to, że ten blog jest dla nas najważniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdrowych, Spokojnych świąt Wielkanocnych i mokrego dyngusa dla wszystkich Emerytów
  życzy
  krakowianka

  OdpowiedzUsuń
 12. Z okazji ŚWIĄT WIELKANOCNYCH:
  Życzę Wam Wszystkim, a przede wszystkim moim drogim, chorującym: SARZE, XENEFONTOWI i ETBD - Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary , nadziei i miłości.
  Radosnego , wiosennego nastroju i serdecznych spotkań w gronie Rodziny i Przyjaciół.

  Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni Nas wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...

  Daniela

  OdpowiedzUsuń
 13. Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH : Życzę Wszystkim :miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najgorsze. Emerytury, która pomaga żyć.Uśmiechów bliskich i nieznajomych, które pozwalają lżej oddychać i szczęścia, które niejednokrotnie ocala nam życie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zofia z Bydgoszczy18 kwietnia 2014 21:08

  ZUS Bydgoszcz dał mi Zająca. Nie mam decyzji ale kasa na koncie jest.
  Nie wiem, czy dobrze wyliczyli, poczekam na decyzję.
  Wszystkim życzę pogodnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratulacje, pani Zofio! I wszystkiego najlepszego na święta! Ciepłych i pogodnych świąt Wielkanocnych!
   Wanda.

   Usuń
  2. Pani Zofio, czy poniższe stwierdzenie jest prawdą?

   "Kiedy jesteście szczęśliwi,
   spójrzcie w głąb waszych serc,
   a odkryjecie, że tylko to,
   co sprawiło wam ból,
   teraz sprawia wam radość."

   pozdrawiam

   Usuń
  3. Pani Zofio ! Proszę ucałować wnuczka.Cieszę się,że pieniążki są na koncie.Pozdrawiam BL

   Usuń
  4. Zofia z Bydgoszczy22 kwietnia 2014 19:39

   Kochani, bardzo dziękuję za przemiłe wpisy, za pozdrowienia dla mojego Wnusia. Szczególnie wzruszył mnie wpis Anonima z godz 22,12. Piękne i jakże prawdziwe.
   Wszystkiego najlepszego. Wewnętrznego spokoju, zdrowia oraz radości z każdej minuty życia, nawet wtedy, kiedy jest nam ciężko.

   Usuń
 15. Wielkanocne życzenia dla naszych wnuków:

  http://reduction-image.com/mpeg-creation2/temp/ab1furcni3nnerpni4v13nusd1/indexweb.htm

  OdpowiedzUsuń
 16. http://www.samre.info/kartki/11w/wiel11/wielkanoc11.jpg

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziś mija 60 dni od daty złożenia wniosku o wypłatę zaległych świadczeń. Zus czerniakowska milczy. Proszę o podzielenie się opinią jak dalej postąpić. Wszystkim blogowiczom życzę zdrowych, spokojnych świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czekać.Chyba, że nie masz już na chleb, to pisz skargi.

   Usuń
  2. do an. z 9.05.
   Co prawda nie jestem z Warszawy, ale byłam w takiej samej sytuacji, jak Ty. I po prostu zadzwoniłam do pani naczelnik działu emerytur, aby złożyć skargę. Dwa dni pózniej miałam informację listem poleconym:-) Okazuje się, że mój ZUS ma gotowca, trzeba go tylko zaadresować, skreślić, co niepotrzebne i wysłać. To jest zwykłe lekceważenie i dlatego warto składać skargi, bo mamy prawo do informacji. Pozdrawiam Cię i życzę fajnych Świąt. B.N.

   Usuń
  3. W Łodzi też cisza, niestety, ani decyzji o wypłacie, ani wypłaty. Czekam jeszcze do końca miesiąca na jakiś papier z zusu, potem wybiorę się do oddziału ze skargą pisemną. Pod koniec marca z infolinii dowiedziałam się, że moja "sprawa jest w opracowaniu".
   Terminy wypłaty emerytur mam wyznaczone na 6-ty dzień miesiąca. Ale pewnie długi weekend majowy też utrudni wyliczanki (upomniałam sie aż o 6 zaległych świadczeń, jestem "sprzed", potem przeszłam "dobrowolnie" na emeryturę)
   Pozdrawiam z optymistycznymi życzeniami dla wszystkich blogowiczów, zwłaszcza dla tych bez "zusowskiego zajączka"
   DL z Łodzi

   Usuń
  4. Może sie zdarzyć że 6 bedziesz miała pieniążki na koncie , a decyzja przyjdzie później.

   Usuń
 18. Kochani ZAWIESZENI,

  Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny, składam w ten dzień radosny.
  Niech wszystkie troski będą daleko, a dobro płynie szeroką rzeką.
  Radosnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, spokojnych i cudownych dni w gronie najbliższych. Smacznego jajka, mokrego dyngusa
  życzy Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakiś czas temu zamieściłam wpis:
  Anonimowy9 kwietnia 2014 05:34
  A w mojej decyzji o wypłacie odsetek w stosunku do moich obliczeń jest różnica o ponad 500 zł, na niekorzyść dla mnie. Została podana tylko kwota końcowa, nie wiem w jaki sposób te odsetki zostały obliczone. Pozostaje pofatygować sie do instytucja, jaka jst zus, ewentualnie złozyć odwołanie. Już przecież wiem, do czego służy pouczenie w decyzji.


  Otóż pofatygowałam się do instytucji pn. ZUS i po kilku dniach dostałam pisemnie szczegóły obliczeń. Jako datę końcową do obliczenia odsetek przyjeto 2013-04-07 zamiast 2013-07-04.
  Różnica została spowodowana "czeskim" błędem, zamiast: 2013-07-04 (czwarty lipca) do obbliczeń wprowadzono 2013-04-07 (siódmy kwietnia)!
  Proszę sprawdzać swoje decyzje i sposób wyliczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniała rada dla wszystkich, brawo!

   Usuń
  2. Ja w swoim wniosku o odsetki napisałam od razu , że składam wniosek o przedstawienie przez ZUS dokładnych wyliczeń za poszczególne miesiące , żeby decyzja była dla mnie zrozumiała. I ZUS tak zrobił - dostałam razem z decyzją załącznik do decyzji z dokładnym wyliczeniem za każdy miesiąc . Pozdrawiam , życzę WESOŁYCH ŚWIĄT. Anna3gotowce.

   Usuń
 20. cd. z 15:55

  Alleluja dziś śpiewajmy,
  Bogu cześć i chwałę dajmy,
  bo zmartwychwstał
  Nasz Zbawiciel, tego świata Odkupiciel.

  Najobfitszych Łask
  i Błogosławieństw
  od Chrystusa
  Zmartwychwstałego
  oraz pełnych spokoju i radości
  Świąt Wielkanocnych!

  OdpowiedzUsuń
 21. Podwyższenie wieku emerytalnego w TK 6 i 7 maja

  http://finanse.wp.pl/kat,1033719,title,Podwyzszenie-wieku-emerytalnego-6-i-7-maja-przed-TK,wid,16523722,wiadomosc.html?ticaid=112965

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Transmisja na stronie internetowej TK:
   - 6 maja od godz. 13.00,
   - 7 maja od godz. 9.00.

   Usuń
 22. Ponownie BARDZO proszę organizatorów zlotu założycielskiego stowarzyszenia o umieszczenie na blogu projektu statutu i innych dokumentów dotyczących stowarzyszenia, które będą dyskutowane, a potem przegłosowywane na zlocie! Uważam, że nie tylko uczestnicy zlotu powinni znać treść tych dokumentów PRZED ich uchwaleniem. Ułatwi to nie tylko dyskusję, ale i przyczyni się do sprawnego powołania stowarzyszenia.
  Rozumiem, że przed Świętami wszyscy byli zajęci przygotowaniami do nich, ale teraz chyba można zabrać się za to.
  Pozdrawiam, Jaromir

  OdpowiedzUsuń