24 kwietnia 2014

Stowarzyszenie - dokumenty

Drodzy Państwo!
W związku z przygotowywaniem dokumentów potrzebnych do założenia stowarzyszenia potrzebne są mi dane uczestników zlotu, którzy chcą zostać członkami stowarzyszenia. Dane te potrzebne mi są do następujących dokumentów:
1.       Lista członków stowarzyszenia
2.       Lista członków założycieli
3.       Deklaracja członka stowarzyszenia
Ułatwi  to i bardzo skróci czas przygotowania dokumentów podczas spotkania.

Bardzo proszę o przesłanie na e-maila  emerytura.zawieszenie@wp.pl  następujących danych:

Nazwisko i imię
Imiona rodziców:
Pesel
Data i miejsce urodzenia
Obywatelstwo:
Adres zamieszkania
Dowód osobisty: seria ......... nr ...... wydany przez ....
Numer telefonu:
Adres e-mail
Chcę zostać członkiem-założycielem TAK/NIEPozostałym Emerytom, którzy wyrażą chęć  przystąpienia do stowarzyszenia,  prześlę niezbędne dokumenty  pocztą elektroniczną po spotkaniu a Augustowie.

44 komentarze:

 1. Proszę o podanie wysokości składki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy nie sądzisz, że wysokość składki będzie ustalona dopiero na zjeździe? Przecież jeszcze nikt nie miał prawa ustalać/uchwalać jakąkolwiek składkę! Poza tym na co miałaby być taka składka - stowarzyszenie jeszcze nie istnieje!
   Jaromir

   Usuń
 2. Rozwiązanie sprawy pań 53 i innych, których ten problem dotyczy, powinno być zwykłą formalnością. Brak możliwości przejścia na powszechną emeryturę wygląda jak niedopatrzenie w ustawie. Nie wykluczam jednak, iż było to celowe działanie w celu zaoszczędzenia dobrych kilku złotych. Wyprostowanie emerytury 53 powinno być wyłącznie korektą ustawy. Widać, tak nie jest. Nie pomógł „wysoko postawiony” urzędnik, nie pomógł dodatkowy blog. Marne efekty osiągnęliscie nawet w poparciu zainteresowanych /ponoć tylko 16 podpisów pod petycją/. Jak na razie, to totalna klęska. Nie ma co „zwalać„ przegranej na jakieś wojny blogowe, bez przesady. Nie umieliście dotrzeć ani do zainteresowanych ani do senatorów. Same papierki niczego nie załatwią. Trzeba było zabrać się za tę sprawę inaczej, trzeba było nawiązać dobrą współpracę i z panią Izabelą i z panem Marianem. Jak widać działania pana Mariana /może nam kiedyś choć trochę opowie o nich, a myślę, że miałby o czym opowiadać/ i wielu emerytów przyniosły ogromny sukces w odzyskaniu zawieszonych emerytur. Jak ostatnio napisano na blogu, pan Marian popiera prawa pań 53 i sądzę, że już wkrótce /a może już teraz/ podejmie działania na rzecz emerytur powszechnych 53. Chociaż dzisiaj warunki do odzyskania czy to praw, czy to pieniędzy są bardzo trudne /ilu potrzebujących protestuje przed sejmem!/, to wierzę, że nasz „przywódca emerytalny” ma możliwości dojścia do posłów i senatorów i zainteresowania ich naszymi problemami. Zatem zamiast krytykować i się pysznić, warto szukać nici porozumienia i połączyć siły dla dobra wspólnej sprawy. Na początek może warto zaprosić na zlot w Augustowie kilku posłów i tam może łatwiej będzie rozmawiać o niedopatrzeniach w ustawie i wyprostowaniu niesprawiedliwości. A co myślą na ten temat „zlotowcy”?

  OdpowiedzUsuń
 3. O, przepraszam, miało być to w zakładce

  OdpowiedzUsuń
 4. Piszę do ZUS-u o odsetki , za nieterminową wypłatę zaległej emerytury i odsetek.
  Dlaczego ZUS zwleka ? od kwoty 15 000 zł - miesiąc zwłoki to 170 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też mam taki sam zamiar

   Usuń
  2. Przeczytaj dobrze ustawę zanim wystąpisz do ZUS z tym żądaniem.W ustawie jest zapis, że ZUS w terminie do 60 dni wyda decyzję a nie dokona wypłaty zaległych świadczeń.
   Nie myśl, że uważam, że tak nie powinno być ale ZUS czyta zapisy ustawy od kropki do kropki, ale cóż ZUS może. Jeżeli Ty przeczytasz od kropki do kropki to ZUS twierdzi, że inna jest interpretacja.
   Życzę sukcesu.

   Usuń
  3. Tylko, ze u mnie minęły 64 dni i żadnej decyzji jeszcze nie ma.

   Usuń
  4. Możesz tylko złożyć skargę do sądu, że ZUS nie wydał Ci decyzji..Sąd zobowiąze ZUS do jej wydania.

   Usuń
 5. Witam, dzisiaj otrzymałam decyzję ZUS o wypłacie zaległej emerytury (od 1 października 2011 do 21 listopada 2012) z uwzględnieniem waloryzacji z marca 2012 roku i jednocześnie ZUS wpłacił te zaległości na moje konto. Otrzymałam również informację o waloryzacji od 1 marca 2014 r i z tego się cieszę.
  Mam jednak wątpliwości, ponieważ w obecnym wymiarze emerytury nie uwzględniono waloryzacji przyznanej mi w 2012 roku. Proszę, abyście też zwrócili na to uwagę. Wydaje mi się, że ta waloryzacja powinna być uwzględniona obecnie i wypłacona jako zaległość od 22 listopada 2012 roku wraz z odsetkami. Proszę, w tym nie upatrywać mojej zachłanności, ale w przypadku emerytury - grosz do grosza - jest to bardzo ważne. Czy napisać pismo do ZUS w tej sprawie? Co sądzi o tym Daniela?
  Pozdrawiam
  Małga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 18:46
   Nie rozumiem drugiej części Twego komentarza.
   ZUS wypłacił Ci zaległą emeryturę (od 1 października 2011 do 21 listopada 2012) z uwzględnieniem waloryzacji z marca 2012 roku.
   Co masz na myśli pisząc o obecnym wymiarze emerytury?

   Waloryzacja w kwocie 71,00 zł została dodana do Twojej emerytury począwszy od marca 2012 r., to oznacza, że w kolejnych miesiącach Twoja emerytura była wyższa o te 71,00 zł.
   Waloryzacja ta nie jest wypłacana osobno od zaległej emerytury, waloryzacja wchodzi w skład zaległej emerytury za każdy miesiąc od marca 2012 r.
   Wypisz po kolei miesiąc po miesiącu kwoty swoich emerytur, to się zorientujesz, czy wypłata jest prawidłowa, czy od marca 2012 r. emerytura była wyższa w każdym miesiącu o 71,00 zł z tytułu waloryzacji.

   Odsetki będą naliczone od zwaloryzowanej emerytury, dlatego nie ma potrzeby wyliczać odsetek od samej kwoty waloryzacji 71,00 zł. To na to samo wyjdzie.

   Usuń
  2. Dziękuję z odpowiedź i radę. Sprawdziłam i i rzeczywiście emerytura jest wyższa w każdym miesiącu o 71 złotych.

   Usuń
  3. Zgadza sie co do wyplaty zaleglej, tj. od marca do 21.11.2012r.doliczono waloryzacje 71 zl. do emerytury brutto i obliczono odsetki z uwzglednieniem tej kwotyi.Lecz w dalszych miesiacach ta kwota nie wystepuje, przynajmniej ja nie moge sie jej doszukac. Zwrocilam sie zprosba do ZUS z prosba by wskazano mi w ktorej decyzji ja uwzgledniono /milam ich kilka ze wzgledu na przeliczanie em/. . Czekam na odpowiedz.

   Usuń
  4. U mnie w wypłacie za zaległe uwzględniono te 71 zł. w każdym miesiącu od marca do listopada (ZUS dołączył szczegółowe rozliczenie) ale nie mam żadnej decyzji dotyczącej tej waloryzacji i nie jest uwzględniona np w wysokości dzisiejszej emerytury i tu tkwi problem.

   Usuń
  5. Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie jest uwzględniona w wysokości dzisiejszej emerytury? Czy emerytura jest niższa o 71 zł?

   Usuń
 6. Dzisiaj wpłynęły pieniądze na konto - hura hura!!! zaległe+ odsetki wraz z em. bieżącą. Wniosek składałam 10 marca więc jestem mile zaskoczona szybką reakcją ZUS. Decyzji jeszcze nie otrzymałam. Parę dni temu otrzymałam dopiero decyzje o marcowej waloryzacji. Według mojego wyliczenia zaległość winna być o około 220 zł. wyższa. Jutro idę do ZUS sprawdzić. Dziękuję wszystkim (bez wyjątku) dzięki, którym udało mi się wywalczyć zaległość, chociaż nie bardzo wierzyłam, że to się uda (jestem sprzed). Zawdzięczam to przede wszystkim Wam, na których zawsze mogłam liczyć. Wasza pomoc jest bezcenna. Pozdrawiam i życzę wszystkim zawieszonym zwrotu zaległych bez zbędnej zwłoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło jest czytać takie wpisy.
   Do ZUS oczywiście możesz jutro iść, ale czy nie lepiej poczekać na decyzję?
   Przestudiujesz decyzję, zapoznasz się ze sposobem wyliczenia, gdyby się okazało, że wyliczona zaległość jest rzeczywiście za niska, to przygotujesz się rzeczowo do rozmowy, będziesz mieć konkretne argumenty.

   Usuń
  2. Bardzo miła ta moja niespodzianka, zobaczyć taką sumkę na koncie, to aż złapałam za okulary, bo nie liczyłam na tak szybki przelew.
   Dzięki, ma Pani/Pan rację, poczekam spokojnie na decyzję.
   Pozdrawiam i życzę wszystkim zawieszonym tylko takich miłych niespodzianek.

   Usuń
 7. Ja otrzymałam tylko decyzję z wysokością emerytury zaległej + odsetki. Wystąpiłam do ZUS-u o przesłanie comiesięcznego rozliczenia tej zaległości, będą mieli okazję sprawdzić to co naliczyli.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam! Wczoraj dostałam pismo z ZUSu w związku z wyrównaniem zawieszonej emerytury. Zrobili rozliczenie przedstawiające skutki osiągnięcia przychodu i niedokonania dobrowolnej wpłaty na FUS za poszczególne miesiące 2012r . Dwie tabele z kilkoma rubrykami trudnymi dla mnie do zrozumienia. Druga przedstawia skutki dobrowolnej wpłaty na FUS. Przed zawieszeniem osiągałam dochody w granicach 70-130% wynagrodzenia przeciętnego i wtedy zmniejszano mi kwotę do wypłaty o ok. 500zł, Nie zdarzyło się zawieszenie wypłaty, pomimo np. 13 pensji. W 2012r, z uwagi na zawieszenie emerytury brałam trochę nadliczbówek, więc teraz wygląda, że obróciło się to przeciwko mnie Z rozliczenia w pierwszej tabeli wynikałoby, że w miesiącach od II (m.in.13 pensja) do V i od X --XI ( m.in.nagroda dyrektora) emerytura winna być zawieszona. Z drugiej tabeli wygląda , żę w lutym i pażdzierniku pomniejszają świadczenie o ok 2700(czyli brak wypłaty) a w pozostałych o 528 zł. Na koniec piszą, że albo do 30 IV wyrażę zgodę na dokonanie wpłaty przez oddział na FUS poprzez potrącenie kwoty 10 tyś z przysługującego wyrównania a jeśli nie zgodzę się, to dokonując rozliczenia uznają , że w podanych wcześniej pięciu miesiącach emerytura podlegała zawieszeniu.Ponadto piszą. żę jeśli zgodzę się, że ZUS dokona wpłaty na FUS przez potrącenie z kwoty wyrównania , to (pogrubionym drukiem to napisane) do przychodu ustalonego dla celów podatku dochodowego za rok 2013 doliczeniu podlega kwota tegoż wyrównania . Wybieram się do ZUS, ale mam mętlik w głowie, nie wiem , jaką decyzję mam podjąć, nie chciałabym popełnić jakiegoś głupstwa, nie wiem jak to się miałoby do odsetek, bo o nich nie wspominają. Jestem w złej kondycji zdrowotnej i psychicznej, mam już dość zmagania się z tym problemem. Jeśli ktoś bardziej kompetentny mógłby mi pomóc, to bardzo serdecznie proszę i z góry dziękuję.Pozdrawiam.Wika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza chęcią złożenia wizyty w ZUS i przeprowadzenia rozmowy złóż wniosek o rozliczenie roczne za 2012r. i podkreśl, że wyjaśnienia ZUS są dla Ciebie całkowicie niezrozumiałe. Dopóki wszystkiego nie zrozumiesz niczego nie podpisuj.
   Nie zamartwiaj się, wykrzesz z siebie siły i nie poddawaj się.
   pozdrawiam

   Usuń
 9. http://www.youtube.com/watch?v=-nqOAjg83CU&sns=fb

  OdpowiedzUsuń
 10. do godz.09.18
  Czy przeliczenie roczne za 2012r nie byłoby korzystniejsze od przeliczenia miesięcznego?W ZUS otrzymałam informację,że oni SAMI WYBIERAJĄ KORZYSTNIEJSZĄ WERSJĘ DLA EMERYTA. Maja M

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam, otrzymałam decyzje z ZUS o wypłacie w maju br. kwoty zaległej emerytury potraconej o skladki i podatek, oraz kwotę wynikajaca z odsetek.
  Chcialam zapytac, czy od kwoty odsetek należy zaplacic w rozliczeniu rocznym za 2014 podatek dochodowy ?
  Dziękuje i pozdrawiam
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 12. A co z waloryzacja od marca 2012r do listopada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest doliczona do emerytury i uwzgledniono ja przy obliczeniu odsetek, przynajmniej w moim przypadku, tylko co z waloryzacja w wys. 71 zl. po 21 listopada 2012.

   Usuń
  2. Czy to znaczy, że emerytura po 21 listopada 2012 r. jest niższa o 71 zł?

   Usuń
  3. Dlaczego miałaby być niższa? Co niby miałoby się z nią stać? Ta wartość jest doliczana w każdym miesiącu az do marca 2013r.kiedy wprowadza sie nową wartość waloryzacji.

   Usuń
  4. Wlasnie nie moge jej sie doszukac w nastepnych decyzjach ZUS po 21.11.2012.

   Usuń
  5. Jak wykazują nasze doświadczenia, czasami rzeczy oczywiste wcale nie są oczywiste.

   Usuń
  6. 21:02
   A gdzie Ty właściwie szukasz? Toż to nie będzie ekstra zaznaczone i opisane, kwota waloryzacji zawiera się w kwocie aktualnej emerytury. W przeciwnym razie emerytura musiałaby być niższa o 71 zł, a chyba tak nie jest.

   Usuń
  7. a co z wyrównaniem od marca

   Usuń
 13. Witam, dziś postanowiłam poszukać swoich akt. Otóż w ZUS-ie ich jeszcze nie ma, z SN-u wysłali do SA 24 marca, z SA do SO 18 kwietnia. Odnalazłam je w SO, ale tam dopiero dostali 22.IV więc uważają, że najwcześniej akta od nich wyjdą ok 15 maja. Do ZUS-u mam nadzieję dotrą do 24 maja (25 to termin wypłaty mojej emerytury), więc może do końca lipca pieniądze do mnie wpłyną. Przemiła Pani w ZUS-ie "pocieszyła" mnie, że niestety postanowienie o zakończeniu sprawy w SN, które złożyłam w Oddziale 19 marca nie wystarczy ZUS-owi do dokonania wypłaty, lecz fizyczny powrót moich akt do tej instytucji. I dopiero od tej daty liczy się owe 60 dni - cóż pozostaje cierpliwe oczekiwanie (jak dobrze pójdzie do końca lipca lub sierpnia) - serdecznie pozdrawiam wszystkich oczekujących na wypłatę jak i tych, którym udało się już odzyskać należne pieniążki - życzę miłego weekendu - Elżbieta z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
 14. Można uzyskać w sadzie klauzule wykonalności na prawomocnym wyroku. Sprawę skierować do komornika przeciwko ZUS i wtedy bez ociągania i rozmów z przemiłymi paniami w ZUS - ZUS bedzie zmuszony do przekazania natychmiast zasadzonych należności. W przeciwnym razie ZUS (pracownicy ponoszą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych). Tytuł egzekucyjny wykonuje sie błyskawicznie, nawet wtedy, gdy do ZUS jeszcze nie wróciły akta z sadu.

  Z.Z.

  OdpowiedzUsuń
 15. Proszę mi napisać czy osoby które otrzymały decyzję o zwrocie zaległych emerytur miały dokładnie wyszczególnione pozycje w rozliczeniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja otrzymałam decyzję z kwotą należności+odsetki, ale zwróciłam się do ZUS-u o przysłanie mi comiesięcznego rozliczenia.

   Usuń
  2. 20:56
   W mojej decyzji nie było takiego wyszczególnienia, tylko kwoty końcowe.

   Usuń
  3. U mnie też kwoty końcowe. Jak zwróciłam się do ZUS-u o szczegółowe wyliczenie , odpowiedziano mi , ze tego nie praktykują!

   Usuń

  4. 22:43
   ZUS działa na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
   Zgodnie z art. 113. § 2 organ, który wydał decyzję, wyjaśnia w drodze postanowienia na żądanie organu egzekucyjnego lub strony wątpliwości co do treści decyzji.
   § 3. Na postanowienie w sprawie sprostowania i wyjaśnienia służy zażalenie.

   Na podstawie ww. wymienionego przepisu art. 113. § 2 można wystapić do zus o wyjaśnienie treści decyzji. ZUS powinien to wyjaśnić w formie postanowienia, na które służy zażalenie do organu odwoławczego, czyli w tym przypadku do sądu okręgowego.

   Usuń
 16. Z Łodzi:
  jak pisałam 24 kwietnia br, po telefonicznej rozmowie z ogólną informacją zus o losie mojej decyzji (minęły 63 dni od złożenia wniosku), oddzwoniła do mnie z łódzkiego zus urzędniczka, z którą osobiście umówiłam się na spotkanie. Pani ta wielokrotnie aprobowała inne decyzje w mojej sprawie. Decyzję odebrałam osobiście z załącznikami z bardzo szczegółowym i czytelnym wyliczeniem za każdy miesiąc - to specjalne zalecenie centrali , ściśle przestrzegane przez kierownictwo oddziału. Pracownicy zus są podobno szalenie zawaleni pracami, zwłaszcza, że system wylicza i drukuje końcowe wyniki a pracownicy "dłubią ręcznie" na papierze działania prowadzące do tych wyników.
  Przez telefon również mogłabym dostać informację, ale tylko z uprzywilejowanego stanowiska komputerowego jest wgląd w konto emeryta. Niepotrzebnie więc się ktoś tam ze mnie podśmiewał, że chciałam wiedzieć, czy decyzja jest pozytywna, czy nie. Należę do grupy sądowo uznanej za "sprzed" i miałam już wcześniejsze pismo z zus uprzedzające, że tylko wyrok sądu zadecyduje o możliwości wypłaty - a 3 wyroki miałam negatywne, stąd moje obawy. Waloryzację o 71 zł miałam uwzglednioną, chociaż na decyzji nie było o tym mowy, ale na poczekaniu urzędniczka wraz ze mną to sprawdzała. Moje wyliczenia i zusu zgadzały się. Na decyzji podana została kwota zaległych do wypłaty brutto (już po odliczeniu kwot pomniejszenia) - czyli tylko do odliczenia 18% (podatek + składka zdrowotna) + 1,25% indywidualna składka zdrowotna.
  Odsetki wyliczone oddzielnie.
  Wypłata będzie dopiero w maju.
  Pozdrawiam DL

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję. Zostałaś załatwiona nie tylko wzorowo, ale wręcz wzorcowo. Szkoda, że inne Oddziały, w tym mój, nie przejmują się tymi specjalnymi zaleceniami centrali i przysyłają decyzje bez szczegółowego i czytelnego wyliczenia, tylko z końcową kwotą

   Usuń
 17. Życzę wszystkim uczestnikom ZLOTU wspaniałego odpoczynku i zabawy. Zaraz po zakończeniu wyrazam chęć prznaleznosci do Stowarzyszenia/ deklaracje przeslę jak najszybciej/. żałuje, że nie moge byc z Wami na Zlocie.PRZESZKODĄ SA w moim przypadku WYBORY DO Parlamentu. Pozdrawiam Dorota S-R z Rzeszowa.
  P.S. Dostałam odsetki a połączone z wys. emerytury za kwiecien to pokażny zastrzyk fin. !!!!!!Dzięk Wam wszystkim za pomoc i wsparcie. Odpracuję w Stowarzyszeniu z nawiązką

  OdpowiedzUsuń