4 stycznia 2014

Zlot 2

W związku z przeładowaniem komentarzy pod poprzednim
postem bardzo proszę o przeniesienie dyskusji pod ten post.


Adminka Izabela

203 komentarze:

 1. Drodzy wygrani emeryci! Napiszcie czy już wycofujecie pozwy z sądów, mimo ze ustawy jeszcze nie ma
  emerytka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy mógłby się na ten temat wypowiedzieć Pan Krzysztof?
   Jego uwagi są ostrożne, później się okazuje ,że trafne.
   Panie Krzysztofie chociaż jedno zdanie !
   Pozdrawiam
   krakuska

   Usuń
  2. nie,dopóki ustawa nie wejdzie w życie,czyli 2 tyg. po opublikowaniu w "Dzienniku ustaw"...jeszcze poczekajmy,jeszcze się nie śpieszmy...

   Usuń
  3. A co się może wydarzyć w ciągu 2 tygodni pomiędzy publikacją ustawy i jej wejściem w życie?

   Usuń
  4. A co za problem poczekać do wejścia w życie ustawy. Tyle żeśmy czekali to te przysłowiowe "5 minut" nas nie zbawi. nie bądźcie w gorącej wodzie kąpani.

   Usuń
  5. Każdy zdecyduje sam. ;)

   Usuń
  6. Uważam, że każdy niech sam podejmie decyzję. Nie jest to problem, który wymaga "konsultacji społecznych".

   Usuń
  7. Anonimowy5 stycznia 2014 12:07
   A co się może wydarzyć w ciągu 2 tygodni pomiędzy publikacją ustawy i jej wejściem w życie?

   po prostu pomimo publikacji w dzienniku ustaw ustawa jeszcze nie będzie obowiązywała, do czasu aż minie okres zapisany w ustawie po którym ona wejdzie w życie

   Usuń
  8. Wycofanie sprawy przed upływem tych 14 dni po publikacji ustawy oznaczać będzie dokonanie czynności prawnej w zupełnie innym stanie prawnym,
   i moim zdaniem może to się obrócić przeciwko emerytowi, bo skoro wycofał gdy jeszcze nie było nowych przepisów, tzn. że godził się na te, które obowiązywały przed ustawą

   Usuń
  9. Osobiście nie stoję przed takim dylematem wycofać czy nie?
   Ale byłabym ostrożna.Moi Drodzy ustawy jeszcze nie ma nie weszła w życie i do tego momentu stan prawny jest taki jaki jest.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  10. Do Anonima z 13.28 - cenna uwaga!
   Panie Krzysztofie - co Pan sądzi?
   pozdrawiam
   emeryt

   Usuń
  11. 14:32
   A co może się jeszcze wydarzyć? 2 stycznia na łącznym posiedzeniu senackich Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Finansów nie było żadnych zastrzeżeń do prawie jednogłośnie ( przy jednym głosie sprzeciwu) przegłosowanej ustawy w naszej sprawie. 9 stycznia głosowanie jej w Senacie ( moja intuicja mówi, że bez głosu sprzeciwu), a potem podpis Prezydenta, nawet przy Jego wecie, ustawa wraca do Sejmu, a ponieważ przeszła przy prawie 100% poparciu - to w ponownym głosowaniu to weto zostałoby oddalone.
   Zanim SA rozpatrzy nasze pismo o wycofanie, to ustawa już prawdopodobnie będzie prawomocna.
   Nie rozumiem Twojego pesymizmu.
   pozdrawiam
   DD

   Usuń
  12. do Anonimowy 5 stycznia 2014 14:56
   Nie rozumiem Twojego pesymizmu

   nie chodzi o pesymizm, tylko o wyjaśnienie na czym się stoi

   Usuń
  13. prawomocna ustawa? a co to takiego?

   Prawomocne mogą być decyzje, orzeczenia, wyroki sądowe, ale nie ustawy, ustawy są obowiązujące albo nie

   Usuń
  14. Zwykłe przejęzyczenie - chodziło mi o wejście ustawy w życie, przepraszam, anonim z 15:02 ma rację!
   DD

   Usuń
  15. 16:16
   nie ma za co przepraszać, po prostu trzeba uważać szczególnie w pismach do ZUS czy do Sądów na różne sformułowania, które w mowie potocznej nie budzą wątpliwości a w rozumieniu ustaw mogą oznaczać zupełnie co innego (np. obliczanie emerytury a przeliczanie) :)

   Usuń
  16. Przepraszam, ale dopiero teraz włączyłem komputer. Moim zdaniem nie ma żadnego niebezpieczeństwa w wycofaniu pozwu już teraz, zwłaszcza, że nie sądzę, aby jakikolwiek sąd zakończył postepowanie wcześniej niż po upływie kilku tygodni, zatem sprawa zostanie umorzona (zakończona) już raczej w okresie obowiązywania nowej ustawy. Równie dobre jest odczekanie do dnia wejścia wżycie ustawy i wtedy wycofanie pozwu.
   Przypominam, że dotyczy to tylko I-szej i II-giej instancji czyli okręgowych i apelacyjnych, nie dotyczy kasacji, oddalający roszczenie emeryta wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny i jest zakończeniem postępowania w rozumieniu przepisów ustawy. Nie wykluczone, że SN po dacie wejścia w życie tej ustawy będzie oddalał kasacje jako zbędne (oczywiście bezzasadne z uwagi na przepisy nowej ustawy).
   Oczywiście do sądów piszemy tylko wtedy gdy my jesteśmy powodem, jeśli apelację składał ZUS nic nas to nie obchodzi, my mamy wyrok kończący naszym zdaniem sprawę, odwołanie niech sobie ZUS sam wycofuje, nie ma prawa z tego powodu sprawy przedłużyć nawet o dzień ponad 60 dni od daty złożenia przez nas wniosku. Jeśli ktoś ma jeszcze pytania bardzo proszę.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  17. Panie Krzysztofie,
   Co zrobimy z poniesionymi kosztami przez emerytów. Jak Pan sądzi. Czy mamy już na to machnąć ręką i "dać sobie na spocznij".
   Każdy z nas obarczony był z tytułu spraw sądowych należnościami jak również niektórzy opłatą adwokata.
   Ja osobiście poniosłam koszt w kwocie zł. 500,- w kancelarii adwokackiej w związku z tym, że ZUS skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, gdyż wygrałam apelację. Nie mogłam już wtedy pisać sama, była informacja, że odpowiedź na skargę kasacyjną powinien wnieść pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym. Gdy otrzymałam odpis skargi kasacyjnej wystraszyłam się i prosiłam o pomoc adwokata.
   EWA

   Usuń
  18. Ewo.
   Na razie poczekajmy. Ja też mam kasację , więc jestem zainteresowany. wszystko będzie zależało od tego co będzie robił SN z naszymi kasacjami po wejściu w życie przepisów ustawy. Czy będzie je rozpatrywał, czy pooddala jako oczywiście bezzasadne bo zwrot gwarantuje ustawa, zobaczymy. I wtedy będziemy się zastanawiać jak odzyskać poniesione koszty, choć może być trudno
   Krzysztof

   Usuń
  19. Panie Krzysztofie, a co Pan myśli o zapytaniu "zainteresowanej" odnośnie przeliczenia emerytury, o czym pisała o godz 15:53 ?
   pozdrawiam
   S.

   Usuń
  20. Panie Krzysztofie,
   Ja już otrzymałam z SN postanowienie o umorzeniu postępowania kasacyjnego.
   Uzasadnienie:
   Wobec cofnięcia skargi kasacyjnej pozwanego organu rentowego postępowanie kasacyjne podlegało umorzeniu na podstawie art. 391 ......... i.t.d.

   Tyle narobiło się zamieszania.

   Pozdrawiam,
   EWA

   Usuń
  21. Panie Krzysztofie i po raz kolejny jest Pan nie zastąpiony. Dzięki za rozważne wyjaśnienie naszych wątpliwości.
   Pozdrawiam
   emerytka z Krakowa

   Usuń
  22. Emerytko z Krakowa , ten temat był poruszany wielokrotnie na blogu.Jeżeli się wypowiadasz to rób to w swoim imieniu. Mnie nikt nie musiał nic wyjaśniać ani rozwiewać wątpliwości.

   Usuń
  23. Przecież nie było Pana Krzysztofa od czerwca i nie możemy pomijać wielu innych pomagających w czasie Jego nieobecności.Nie odmawiam Jego zasług, ale trochę sprawiedliwości, nie był niezastąpiony, jakoś blog przetrwał. Sam zainteresowany przecież ten fakt niedawno potwierdził. Przecież ta emerytka z Krakowa na to samo pytanie otrzymała odpowiedź już wczoraj i dzisiaj również jeszcze przed odpowiedzią Pana Krzysztofa.

   Usuń
  24. An.5 stycznia 2014 21:45
   Czy zgłoszony masz swój akces do konkursu
   "doskonałość roku"?

   Usuń
  25. 22:02 Czy nie wydaje Ci się , że powtarzanie jednego i tego samego 10 razy dziennie to za dużo. Może się znudzić nawet bardzo cierpliwemu .Jeszcze jedno, jeżeli ktoś komuś dziękuje to niech to robi we własnym imieniu i zaznaczam :)) nie przemawia w tej chwili przeze mnie zazdrość.

   Usuń
  26. Krzysztofie,
   W kwestii 60 dni jakie bedzie mial ZUS na wydanie decyzji jednak chyba nie jestes precyzyjny.
   60 dni na wydanie decyzji bedzie mial ZUS po wyjasnieniu ostatniej watpliwosci w sprawie.
   Jezeli wiec apelacje w sprawie zlozyl ZUS to sprawa sie troche komplikuje i odwleka w czasie. Taki chyba byl zamysl skladania ostatnio apelacji przez ZUS - dazenie do przeprowadzenia postepowania w SA. Takie prawo przysluguje kazdej ze stron i ZUS z tego prawa skorzystal.

   W kwestii wycofywania apelacji skladanych przez emeryta wydaje mi sie, ze do chwili wejscia ustawy w zycie wycofanie apelacji dokonuje sie pod rygorami obecnie obowiazujacych przepisow a tym samym wylacza prawa emeryta do skorzystania z przepisow ustawy rekompensacyjnej.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  27. Mam pytanie do kompetentnych osób, jak się ma powaga rzeczy osądzonej (niekorzystne prawomocne wyroki) do przepisów nowej ustawy?

   Usuń
  28. 00:22
   Słuszne pytanie, przecież ustawa obejmuje wszystkich, tych z negatywnymi wyrokami również. Ulo05 - nie masz racji z tym wyłączaniem emerytów ze skorzystania z przepisów nowej ustawy przy wyroku negatywnym. Niepotrzebnie zasiałaś ziarno niepewności.

   Usuń
  29. Mała uwaga , nie każdy ma czas siedzieć przed komputerem cały dzień i śledzić na bieżąco informacji na blogu. I może wiele informacji umknąć. Czasem po prostu można nie mieć dostępu do komputera.
   Po co takie złośliwe komentarze.

   Usuń
  30. Wyrok SN z 8.7.2005 r., I UK 11/05
   „W odniesieniu do stosunków ubezpieczenia społecznego powaga rzeczy osądzonej ma walor szczególny, który ogranicza w istocie jej praktyczne znaczenie. Rozstrzygnięcia sądowe w sprawach z tego zakresu ustalają treść łączącego strony stosunku prawnego w chwili wyrokowania. Nowe zdarzenia zachodzące po uprawomocnieniu się orzeczenia mogą spowodować przekształcenie treści praw i obowiązków stron stosunku ubezpieczenia społecznego, gdyż nie jest wykluczone spełnienie się lub upadek przesłanek materialnoprawnych prawa do świadczeń. Zasadą rządzącą tymi stosunkami jest właśnie możliwość wzruszenia ustaleń stanowiących podstawę prawomocności orzeczeń, także przez wydanie nowej decyzji organu rentowego.” Pozdrawiam anonimowo

   Usuń
  31. @Ula05

   Moim zdaniem sprawy przedstawiają się następująco:

   1. "wyjaśnienie ostatniej wątpliwości w sprawie" może dotyczyć wyłącznie wątpliwości jakie istnieją z powodu niedostarczenia jakiegoś dokumentu lub nie wyjaśnienia czegoś przez emeryta, natomiast "wyjaśnianie" własnych działań przez ZUS zakrawałoby na śmieszność, po za tym mogłoby dla organu rentowego skutkować odsetkami po złożeniu do sądu skargi przez zainteresowanego i w moim przekonaniu przegraniu każdej takiej sprawy przez ZUS, co osoby odpowiedzialne w ZUS naraziłoby na zarzuty niegospodarności i marnotrawienia środków budżetowych.

   2. "diabolizowanie" apelacji ZUS i przypisywanie tu jakichś
   intencji odwlekania sprawy w związku z nową ustawą uważam za zbyt daleko idące i nieuprawnione. W istniejącym do dnia wejścia w życie ustawy stanie prawnym nic nie zabraniało prawnikom zatrudnionym w ZUS takich apelacji składać, więc "wykazywali" się przed przełożonymi i składali, zresztą do ostatniego posiedzenia komisji sejmowej przed drugim czytaniem nie było jeszcze jasności co do tego kogo ustawa obejmie, teraz jest to przesądzone przez artykuł 2 ustawy :

   "Emerytura, o której mowa w art. 1, zwana dalej „zawieszoną emeryturą”, przysługuje
   emerytowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
   1) nabył prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011 r.;
   2) jego prawo do emerytury zostało zawieszone na podstawie przepisów określonych w art. 1 w związku z kontynuowaniem przez niego po dniu 30 września 2011 r. zatrudnienia bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia
   prawa do emerytury."

   Uważam, ze zapis powyższy jest na tyle jasny że nikomu nie powinny do głowy przychodzić myśli o próbach wykluczenia tych co przegrali w apelacjach spod ustawy, dlatego uważam, ze absolutnie nie masz racji pisząc :

   "W kwestii wycofywania apelacji składanych przez emeryta wydaje mi się, ze do chwili wejścia ustawy w życie wycofanie apelacji dokonuje się pod rygorami obecnie obowiązujących przepisów a tym samym wyłącza prawa emeryta do skorzystania z przepisów ustawy rekompensacyjnej."

   zwłaszcza że jak możesz sprawdzić osłuchując retransmisje posiedzeń komisji sejmowej była tam wyraźnie mowa o tym, że ustawą są także objęci ci co przegrali w sądach.

   I może przestańmy już szukać teorii spiskowych, które u niektórych wywołują przyspieszone bicie serca, czekajmy spokojnie na wejście w życie ustawy, składajmy wnioski, a gdy wtedy pojawią się jakieś trudności, to mam nadzieję, ze blog będzie nadal istniał i znowu skrzykniemy się do ewentualnej walki.
   pozdrawiam
   Krzysztof

   Usuń
  32. Do 09:55
   Czy Ty wierzysz w to co mówisz. Uważasz, że tylko Ty nie masz czasu a inni to nic nie robią tylko cały dzień siedzą przed komputerem .Wszystkie istotne informacje zapisuje się wcześniej, łatwo później po nie wrócić.Pozdrawiam

   Usuń
  33. Do wypowiedzi Pana Krzysztofa dodam jeszcze art. 3 ustawy.
   "Przepisy ustawy nie mają zastosowania do emerytów, których roszczenia z tytułu wypłaty zawieszonej emerytury zostały zaspokojone na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu, z wyjątkiem przepisów art. 6 i art. 8."
   W art. 3 jest mowa o roszczeniach a to wyjaśnia również wątpliwości zasiane przez Ulę05. Tylko pozytywne wyroki sądu w pełni zaspokajające żądania emeryta nie będą brane pod uwagę przez organ rentowy przy wypłacie zaległej emerytury na podstawie "ustawy rekompensacyjnej ". Pozdrawiam

   Usuń
  34. Dziękuję za przytoczony fragment w/w wyroku.
   Mówiąc językiem bardziej dla mnie zrozumiałym, wnioskuję, że wskutek zaistnienia nowych zdarzeń ( nowa ustawa), negatywne wyroki sądowe nie będą miały znaczenia.
   Jeżeli proces legislacyjny ustawy dobiega do pozytywnego zakończenia, to nie ma, moim zdaniem, niebezpieczeństwa wycofywania apelacji, gdyż te sprawy umorzenia spraw sądowych będą rozpatrywane według kolejności składania pism, więc może to potrwać ...
   pozdrawiam również anonimowo znanego anonima ;))

   Usuń
  35. Anonimowy6 stycznia 2014 12:10
   bardzo cenna uwaga, tym bardziej gdy blog nie ma wyszukiwarki komentarzy
   niektóre pytania są zadawane wielokrotnie, choć wystarczyłoby samemu wykazać trochę inicjatywy i poszukać, ale po co się przemęczać, niech inni odpowiedzą n-ty raz, nie mają przecież nic innego do roboty!

   Usuń
  36. Krzysztofie, Wigo,
   To wycofywać apelacje już teraz, czy jest jakieś niebezpieczeństwo i czekać dalej ???
   Pismo mam już przygotowane - co robić ???

   Usuń
  37. Nie jestem ani Krzysztofem, ani Wigą ale intryguje mnie pytanie, dlaczego już chcesz wycofywać, czy to znacząco przyśpieszy załatwienie zwrotu zaległości?

   Usuń
  38. Do 12:49 Ja wniosek o wypłatę zaległej emerytury złożę w następnym dniu po wejściu w życie ustawy tym bardziej, że ustawa tuż tuż. Pozdrawiam Wiga

   Usuń
  39. 6:33;
   Zle mnie zrozumiales/as.
   Wszyscy z wyrokami negatywnymi maja prawo do otrzymania zaleglych swiadczen. Jednakze wowczas gdy apelacje zlozyl ZUS to sprawa tylko moze odciagnac sie w czasie. Tutaj nie ma zadnych watpliwosci i nie ma zadnych "ziaren niepewnosci".

   Natomiast wycofywanie apelacji w chwili gdy ustawa jeszcze nie weszla w zycie jest jednoznaczne z jej wycofaniem w sytuacji gdy obowiazuje jeszcze inne prawo - i tutaj chyba nie masz zadnych zastrzezen.
   Apelacje, w mojej ocenie, najrazsadniej jest wycofac juz w pierwszym dniu po wejsciu ustawy w zycie i jednoczesnie zlozyc wniosek o wyplate zaleglej emerytury.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  40. 20:16
   Jeśli wszyscy z wyrokami negatywnymi mają prawo do otrzymania zaległych świadczeń, to jaką przeszkodę do otrzymania tych zaległych świadczeń stanowić może wycofanie apelacji przed wejściem w życie ustawy?

   Usuń
  41. dopowiedzenie do 20:37
   Chodziło mi o to, DLACZEGO wycofanie apelacji przed wejściem w życie ustawy stanowić może przeszkodę?
   Po wycofaniu apelacji pozostanie wyrok negatywny, który przecież uprawnia do otrzymania zaległej emerytury z odsetkami.

   Usuń
 2. Czy może ktoś wie ile wynoszą te ustawowe odsetki o które walczymy ?

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.bankier.pl/firma/podatki/narzedzia/kal_podatkowy/?gclid=CLG4sN_V5bsCFUdZ3godKnoACw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.
   1. Emerytura zawieszona - 1.10.2011 r.,
   2. Wypłacono zaległe po 2-ch sprawach sądowych - 20.04.2013 r.,
   3. Kwota brutto - zł. .......... (taka jaką mam w decyzji).

   Proszę mi doradzić czy takie daty i kwotę mam wprowadzić do kalkulatora, który oblicza odsetki ustawowe.

   Pozdrawiam, Anna

   Usuń
  2. Jeżeli wyplata miała być np. 25 października, to odsetki za październik 2011r. liczymy od 26 października do chwili wypłaty zawieszonej emerytury brutto?
   Potem liczymy od 1 listopada 2011r. do chwili wypłaty zawieszonej emerytury brutto i tak za kolejne miesiące ?
   Następnie obliczone w ten sposób odsetki za poszczególne miesiące dodajemy?
   Od marca 2012r. trzeba pamiętać, aby liczyć od emerytury zwaloryzowanej - chyba dla wszystkich jednakowo o 71zł
   Czy dobrze myślę?
   DD

   Usuń
  3. Czy może liczyć od 1 października 2011r.?
   A jeżeli od 26 października 2011r. do chwili wypłaty, to następne miesiące też chyba trzeba by liczyć od 26 dnia miesiąca?
   To tak po kolejnych przemyśleniach.
   pozdrawiam
   DD

   Usuń
  4. Do odpowiedzi DD jw dodam jeszcze ewentualne zmniejszenie dla pracujących od kwoty z decyzji pozdrawiam Irena z Lubuskiego

   Usuń
  5. Anonimowy5 stycznia 2014 06:59
   Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.
   1. Emerytura zawieszona - 1.10.2011 r.,
   2. Wypłacono zaległe po 2-ch sprawach sądowych - 20.04.2013 r.,
   3. Kwota brutto - zł. .......... (taka jaką mam w decyzji).

   Proszę mi doradzić czy takie daty i kwotę mam wprowadzić do kalkulatora, który oblicza odsetki ustawowe.
   Pozdrawiam, Anna

   Odpowiedź:

   Kwota odsetek za okres zawieszenia emerytury jest sumą kwot odsetek wyliczonych od kwot emerytur za poszczególne miesiące:
   (odsetki ogółem = odsetki za październik 2011 + odsetki za listopada 2011 + odsetki za grudzień 2011 + ...................... + odsetki za 21 dni listopada 2012)

   Odsetki wylicza się od kwot brutto miesiąc po miesiącu, począwszy od następnego dnia po ustalonym terminie płatności emerytury (termin ten podany został w pierwszej decyzji przyznającej emeryturę) do dnia wejścia w życie ustawy (albo do dnia wypłaty zaległej emerytury, jeśli taka wypłata miała miejsce)

   Odsetki za listopad 2012 r. powinny być wyliczone od kwoty emerytury za 21 dni, ale data ich płatności jak w pozostałych miesiącach, po ustalonym dniu płatności emerytury :)

   Usuń
  6. uzupełnienie:

   Odsetki to forma odszkodowania za poniesione straty finansowe, z tytułu otrzymania odszkodowania ani podatku, ani składek nie potrąca się.

   Tak jak napisała IRENA 5 stycznia 2014 12:34
   osoby pobierające emeryturę wcześniejszą muszą wyliczyć swoje brutto poprzez pomniejszenie o kwotę pomniejszenia, od października 2011 r. do lutego 2012 r. o kwotę 503,82 zł, a od marca 2012 r. o kwotę 528,00 zł.

   Usuń
  7. An z 13.41. Czy mozesz pokazac symulacje wyliczenia odsetek od zawieszonej emerytury w wys. 2500 brutto od 1.10.2011r. do 15.02. 2014. nalezne za caly okres tj. do 15.02.2014.

   Usuń
  8. 20:47
   mogę, ale nie od razu teraz

   Usuń
  9. 20:47
   podaj termin płatności emerytury, który dzień miesiąca jest dniem płatności - bez tego nie ma symulacji

   Usuń
  10. 20.57. 5 dzien m-ca. Serdeczne dzieki. Pozdrawiam.

   Usuń
  11. do 20:47 i 21:30
   symulacja odsetek:
   emerytura w wys. 2500 zł brutto
   od 1.10.2011 r. do 15.02. 2014 r.
   termin płatności 5 dzień miesiąca
   w ww. okresie wysokość odsetek ustawowych 13 %

   obliczeń dokonano przy pomocy kalkulatora odsetek ustawowych ze strony:
   http://www.kalkulatory.gofin.pl/Kalkulator-odsetek-ustawowych,12.html

   uwaga:
   15 lutego 2 014 r. wypada sobota,
   przelew bankowy może być:
   - albo w piątek 14 lutego 2014 r.
   - albo w poniedziałek 17 lutego 2014 r.,
   w związku z powyższym wyliczone kwoty ulegną nieznacznym zmianom

   październik 2011 r.
   06.10.2011 – 15.02.2014 864 dni 769,32 zł

   listopad 2011
   06.11.2011 – 15.02.2014 833 dni 741,71 zł

   grudzień 2011
   06.12.2011 – 15.02.2014 803 dni 715,00 zł

   styczeń 2012
   06.01.2012 – 15.02.2014 772 dni 687,40 zł


   luty 2012
   07.02.2012 – 15.02.2014
   (6 lutego niedziela) 740 dni 658,90 zł

   marzec 2012
   06.03.2012 – 15.02.2014 712 dni 633,97 zł

   kwiecień 2012
   06.04.2012 – 15.02.2014 681 dni 606,37 zł

   maj 2012
   06.05.2012 – 15.02.2014 651 dni 579,66 zł

   czerwiec 2012
   06.06.2012 – 15.02.2014 620 dni 552,05 zł

   lipiec 2012
   06.07.2012 – 15.02.2014 590 dni 525,34 zł

   sierpień 2012
   07.08.2012 – 15.02.2014
   (6 sierpnia niedziela) 558 dni 496,85 zł

   wrzesień 2012
   06.09.2012 – 15.02.201 528 dni 470,14 zł

   październik 2012
   06.10.2012 – 15.02.2014 498 dni 443,42 zł

   listopad 2012 – za 21 dni
   od kwoty 1749,93 zł
   06.11.2012 – 15.02.2014 467 dni 291,06 zł

   Razem 8171,19 zł

   Usuń
  12. dot. przedstawionej symulacji odsetek
   wyliczenia były w przejrzystej tabelce, niestety, tabelka się nie wkleiła, mam nadzieję, że pomimo zbyt małych odstępów dane są czytelne :)

   Usuń
  13. z czego wynika obliczanie odsetek od kwoty brutto? wydaje mi się że odsetki przysługują od zaległości, czyli od świadczenia NETTO !!!

   Usuń
  14. a gdzie autor uwzględnił waloryzację na dzień 01.03.2012 ???

   Usuń
  15. 13:10
   faktycznie, waloryzacja nie została uwzględniona, ale to każdy może sobie łatwo skorygować, dodać do kwoty za luty 2012 r 71,00 zł i wyliczyć dalej odsetki od emerytury w wysokości 2571,00 zł, chodziło raczej o przybliżenie sposobu liczenia, niż o takie detale, ale uwaga słuszna

   Usuń
  16. Od marca emerytura wyższa o 71 zł ( waloryzacja)
   Zamiast podziękować za pracę, to jakieś uwagi.
   Masz przykład obliczania, to sobie oblicz jeszcze raz, przecież chodziło tylko o przybliżeniową kwotę z tytułu ustawowych odsetek!

   Usuń
  17. 13:07
   takie pytanie było już na blogu zadawane kilkakrotnie, odsyłam do wcześniejszych wpisów w innych postach

   Usuń
  18. An. z 5.01. 23.42. Serdecznie dziekuje,Oczywiscie wszystko jasne, Chodzilo mi tylko o sposob liczenia na przykladzie np. 3mies.Teraz wiem na czym polegal moj blad. Rewanz na ZLOCIE. Jeszcze raz dziekuje,pozdrawiam.JG.

   Usuń
  19. 14:04
   JG
   właściwie to całą robotę wykonał kalkulator z podanej strony, ważne, aby wprowadzić właściwe daty i kwotę, nie mam oczywiście monopolu na nieomylność, ZUS ma odpowiednie programy komputerowe do obliczenia zaległych odsetek, moje wyliczenie jest tylko orientacyjne

   Usuń
  20. 14:04 a, jeszcze dopisek
   nie masz żadnego rewanżu, wpis z 14:04 załatwia wszystko :)

   Usuń
  21. 13:07
   Brutto na pewno, taka jest zasada.
   Określenia "brutto", "netto" są tylko zwyczajowo przyjęte,
   jeśli mówimy o wysokości wynagrodzenia, emerytury, renty itd. to mamy na myśli określoną kwotę (popularnie rozumianą jako brutto), od której dokonuje się potrąceń na składki, na podatki i na co tam jeszcze, np. ubezpieczenie
   netto, inaczej do ręki, to chyba tylko funkcjonuje przy zatrudnieniu na czarno
   W decyzji o przyznaniu emerytury jest podana wysokość emerytury i potrącenia od niej, i od podanej w decyzji wysokości emerytury przysługują odsetki, nie stwarzaj sobie niepotrzebnych problemów

   Usuń
  22. Odsetki po wyliczeniu/ od kwoty bruttoto/ sa netto do reki czy brutto tzn.podlegaja obciazeniom podatkowym, skladkowym...

   Usuń
  23. 21:24
   szczyt lenistwa, wystarczyło przeczytać kilka wpisów wyżej:
   Anonimowy5 stycznia 2014 13:49
   uzupełnienie:

   Odsetki to forma odszkodowania za poniesione straty finansowe, z tytułu otrzymania odszkodowania ani podatku, ani składek nie potrąca się.

   Usuń
  24. Przepraszam. len

   Usuń
  25. 21:50
   wpis rozbrajający, przeprosiny przyjęte, tylko wielcy ludzie potrafią przyznać się do błędu, ludzi małostkowych na to nie stać
   pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Dzień dobry, bardzo proszę o wyjaśnienie j.n.

  ....... dot. pytaniaAnonimowy22 grudnia 2013 21:56.....

  Dla mnie to jest czarna magia jaki ja mam przychód skoro do kasacji musiałam skorzystać z adwokata i jak wiadomo to jest mój wydatek ?

  Proszę mądrzejsze osoby o wyjaśnienie za co b.b.dziękuję.
  Pozdrawiam.BS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie chodzi o przychód, tylko o koszty uzyskania przychodu, czyli o kwotę wolną od podatku:

   przychód - koszty uzyskania przychodu = dochód do obliczenia podatku

   Usuń
 5. Gazeta Prawna - Mieszane świadczenie dla emerytów tylko do końca roku
  „Tylko do końca tego roku osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mają prawo do otrzymania świadczeń częściowo liczonych na podstawie starych zasad.” Czy może ktoś przybliży ten temat. O kogo chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chodzi o tych, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a nie wiek do emerytury wcześniejszej
   coś takiego jak emerytura wcześniejsza przestaje istnieć

   Usuń
  2. Emerytura mieszana jest dla osób , które nie pobierały em. wcześniejszej
   S

   Usuń
 6. Em. mieszane są dla osób, które nie pobierały emerytury na dotychczasowych zasadach i nie przystąpiły do otwartych funduszy emerytalnych

  OdpowiedzUsuń
 7. Pani Danielo, podawała Pani wzór pisma wycofującego apelację,skorzystam z niego, za które dziękuję.Jestem do tego stopnia laikiem w tych sprawach,że nie wiem co należy dołączyć do wnoszonej apelacji-odpis pisma-który? .Pozdrawiam serdecznie.Halina  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączasz drugi egzemplarz tego pisma

   Usuń
  2. cokolwiek składa sie do sądu, to musi to być:
   1. dla sądu - 1 egz.,
   2. dla każdej ze stron postępowania - po 1 egz.,
   3. kopia dla siebie (jeżeli składa się w biurze podawczym, to trzeba poprosić o przybicie na własnej kopii daty wpływu, w przypadku wysłania pocztą dowodem złożenia jest dowód nadania przesyłki - liczy się data stempla pocztowego);

   pismo (wycofanie apelacji) składasz więc w dwóch egz.,
   z tego:
   1 egz. dla sądu,
   1 egz. dla ZUS,
   twoja kopia jest trzecim egzemplarzem :)

   Usuń
 8. Ustawy są uchwalane w trybie określonym konstytucyjnie (legislacja). Tryb ten przewiduje:
  - inicjatywę ustawodawczą,
  - rozpatrzenie i uchwalenie projektu ustawy przez sejm (w 3 czytaniach),
  - rozpatrzenie i uchwalenie projektu przez senat (termin 30 dni, wyjątkowo przy tzw. rządowych projektach pilnych 7 dni),
  - rozpatrzenie ewentualnych poprawek senatu w sejmie (jeśli sejm nie odrzuci ich bezwzględną większością, stają się obowiązującą częścią projektu ustawy) oraz przesłanie projektu prezydentowi,
  - podpisanie ustawy przez prezydenta (30 dni lub w projektach pilnych 7 dni), prezydent może również odrzucić projekt zgłaszając swoje weto (sejm ponownie rozpatruje uchwałę i może odrzucić weto prezydenta większością 2/3 głosów) lub skierować projekt ustawy do Trybunału Konstytucyjnego aby ten zbadał zgodność jego zapisów z konstytucją (decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest ostateczna i wiążąca dla pozostałych organów państwa),
  - ustawa musi uzyskać tzw. promulgację czyli zostać ogłoszona publicznie w wyznaczonym do tego organie prasowym - Dzienniku Ustaw RP.

  Ustawa wchodzi w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, chyba że sama przewiduje datę późniejszą (vacatio legis). Ustawy z mocą wsteczną są niedopuszczalne w konstytucyjnym państwie prawnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ustawy mogą też wchodzić w życie z dniem ogłoszenia,
   kiedy ustawa wchodzi w życie mówi o tym zapis na końcu ustawy

   Usuń
  2. 14:47
   Według mnie to niech czekają dłużej jeżeli ich stać na większe odsetki,
   Bo to co jest z budżetem i jak potraktowali wyrok TK nie wspomnę już o nas emerytach to mówi samo za siebie kto nami rządzi!
   I kto jest odpowiedzialny za to że jest nędza i bezrobocie i że Polacy opuszczają swój Kraj też wiadomo!
   Przepraszam ale brak słów. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. opisany we wpisie 14:47 tok postępowania dotyczy wszystkich ustaw, nie tylko tej "naszej", ona jest uchwalana wręcz ekspresowo, nie rozumiem tego narzekania, i tak znajdujesz się w grupie uprzywilejowanej, bo inni nie mogą kontynuować zatrudnienia i pobierać emerytury bez rozwiązania umowy o pracę, doceń więc to co masz

   Usuń
 9. proszę mi wyjaśnic czy mogę zwrócic się o przeliczenie emerytury jestem z rocznika 1946 jeśli tak to w jakim momencie zwrócic się z tym do ZUS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym myślę. Z wcześniejszej emerytury nie korzystałam. Po ukończeniu wieku emerytalnego ( 60 lat) nadal pracowałam i odprowadzałam składki emerytalno- rentowe. Z wnioskiem o ustalenie prawa do emerytury wystąpiłam w 2008r., ale po jego ustaleniu przyznaną emeryturę natychmiast zawieszono, z ponownym wnioskiem o przeliczenie i wypłatę wystąpiłam w marcu 2009r. i dopiero wtedy zaczęto mi ją wypłacać do 30 września 2011r.. bo nie rozwiązałam stosunku pracy.
   W tej sprawie SN w uzasadnieniu wyroku z 7 listopada 2013r., sygn. akt II UK 143/13 powołując się na dotychczas niepublikowany wyrok SN z dnia 4 września 2013r., II UK 23/13, że także emeryt, który w dalszym ciągu był osobą czynną zawodowo i z tego tytułu kontynuował ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zachował status ubezpieczonego spełniającego warunki do uzyskania najkorzystniejszego wymiaru należnego mu świadczenia emerytalnego, w tym do jego obliczenia metodą "kapitałową". cdn poniżej:

   Usuń
  2. cd. z 15:53
   Jeżeli emerytura obliczona wg nowych zasad na podstawie art. 26 jest wyższa od obliczonej zgodnie z art. 53 ustawy emerytalnej, o ile spełnił warunki wymagane w art.55 tej ustawy, w tym złożył wniosek emerytalny po dniu 31 grudnia 2008r..

   Tutaj pojawia się znowu podział emerytów w zależności od czasu złożenia pierwszego wniosku o emeryturę.

   Kto mi wyjaśni, czy samo złożenie wniosku w 2008r. bez skutecznej realizacji wypłaty emerytury, przy spełnieniu ważniejszego warunku - kontynuowania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego po uzyskaniu pełnego wieku emerytalnego, może stanowić ponownie BLOKADĘ do ponownego przeliczenia emerytury???
   zainteresowana

   Usuń
  3. Jeszcze proszę o wyjaśnienie, czy w powyższym przypadku chodzi o zastosowanie "emerytury mieszanej"?

   Usuń
  4. proponuję zasięgnąć informacji w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS,
   można to zrobić na kilka sposobów, to jest ogólnokrajowa infolinia ZUS, miłe panie i panowie bardzo chętnie i profesjonalnie wyjaśniają wszelkie zawiłości, wiem, bo korzystałam :)
   a oto szczegóły uzyskania informacji:

   Centrum Obsługi Telefonicznej
   801 400 987* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych
   22 560 16 00* - numer przeznaczony do obsługi połączeń z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych.

   Konsultanci są dostępni:
   w dni robocze pon. - pt.: godz. 7.00 - 18.00

   Automatyczny System Informacyjny dostępny:
   24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu
   * opłata za połączenie zgodna z planem taryfikacyjnym danego operatora

   Skontaktuj się z ZUS przez Skype
   Skype: zus_centrum_obslugi_tel

   Skontaktuj się z ZUS za pomocą komunikatora Skype.
   Połączenia wykonywane za pośrednictwem Skype są automatycznie przekierowywane do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS.
   W przypadku braku możliwości połączenia przez Skype prosimy o ponowną próbę połączenia po upływie kilku minut.
   Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem formularza

   Formularz kontaktowy zapytania ogólnego
   Za pośrednictwem formularza należy kierować wszelkie pytania z zakresu działalności ZUS.
   Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektroniczna e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy przez klienta Zakładu.
   Zadaj pytanie pracownikowi ZUS
   Czat z Konsultantem
   Zadaj pytanie pracownikowi ZUS a na każde Twoje pytanie uzyskasz odpowiedź on-line.
   Usługa dostępna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 18.00.
   Skontaktuj się z ZUS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail
   Adres e-mail do zapytań ogólnych: cot@zus.pl
   Za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail należy kierować wszelkie pytania ogólne z zakresu działalności ZUS.
   Poczta elektroniczna e-mail nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazywanych informacji, dlatego nie należy za jej pośrednictwem przekazywać informacji osobistych.

   Usuń
  5. Centrum Obsługi Telefonicznej:

   http://www.zus.pl/default.asp?id=8


   Usuń
  6. Jeżeli ktoś chce przeliczyc emeryturę to nalezy to zrobić w marcu (nowa kwota bazowa) , bo waloryzacja w tym roku jest marna ok. 2%. Jezeli okaże się ,że przeliczona emerytura jest niska to należy do miesiąca wycofac wniosek (pisze się: wycofuję pismo z dnia ... o przeliczeniu emerytur) i pozostaje sie przy starej emeryturze.

   Usuń
  7. Dziękuję za podpowiedź
   zainteresowana

   Usuń
  8. Zainteresowana,
   Zlozenie wniosku w 2008r. nie stanowi zadnej przeszkody do przeliczenia Twojej emerytury po osiagnieciu wieku emerytalnego na podstawie art. 55 w zw. z art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
   Artykukul 55 okresla jednoznacznie kiedy taka emerytura moze byc przeliczona i w ogole nie wzmiankuje o tym by zachodzily jakiekolwiek przeslanki pozbawiajace Cie tego prawa.
   Wazne, ze wniosek o przeliczenie zostanie po osiagnieciu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet) zlozony po 1 stycznia 2009r. Nie ma zadnej mowy w cyt. art. 55, ze wniosek o przyznanie emerytury ma byc skladany po raz pierwszy.
   ZUS ma obowiazek przeliczania emerytury na wniosek i wybrac zawsze wariant najkorzystniejszy.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  9. Ulo05, bardzo dziękuję za tę informację. Jeszcze jedno pytanie, kiedy mogę złożyć taki wniosek o przeliczenie? Trzeba czekać aż dokumenty wrócą z SA i czy warto poczekać na nową kwotę bazową, która będzie obowiązywać od marca, bo wg niej odbyłoby się ponowne przeliczanie emerytury na nowych zasadach?
   pozdrawiam, zainteresowana

   Usuń
  10. Na temat:
   Sąd Apelacyjny w Katowicach
   wyrok z 23 września 2013 r. (sygn. akt III AUa 2307/12).
   (...)Sąd Apelacyjny w pełni podziela prezentowaną wyżej wykładnię art.55 ustawy i sformułowany na jej tle pogląd Sądu Najwyższego, iż ubezpieczony urodzony przed dniem 1 stycznia 1949r., który osiągnął powszechny wiek emerytalny, kontynuował ubezpieczenie i wystąpił o emeryturę dopiero po dniu 31 grudnia 2008r., może złożyć wniosek o wyliczenie tego świadczenia niezależnie od tego,
   czy wcześniej złożył wniosek o emeryturę w niższym wieku emerytalnym lub o emeryturę wcześniejszą
   (vide: powołana uchwała z dnia 4 lipca 2013r.
   oraz wyrok z dnia 10 lipca 2013r)

   Usuń
  11. Ale to jest fragment wyroku bez komentarza, jak mam to rozumieć?
   Czy to ma podważyć opinię Uli05, która wypowiedziała się na ten temat o 5:42 i odebrać mi nadzieję na możliwość ponownego przeliczenia emerytury na nowych zasadach???
   zainteresowana

   Usuń
  12. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt II UK 424/12)
   Gazeta Podatkowa nr 71 (1008) z dnia 5.09.2013
   "Nowa emerytura dla ubezpieczonych urodzonych przed 1949 r. Ubezpieczonym urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., którzy kontynuowali ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i wystąpili z wnioskiem o przyznanie emerytury po dniu 31 grudnia 2008 r., może być ona obliczona według nowych zasad, niezależnie od tego, czy wniosek ten jest pierwszym wnioskiem o nabycie statusu emeryta.
   STAN FAKTYCZNY:
   Wnioskodawca urodzony 10 stycznia 1946 r. z wnioskiem o emeryturę po raz pierwszy wystąpił w grudniu 2008 r. Organ rentowy przyznał ubezpieczonemu z dniem 1 grudnia 2008 r. prawo do emerytury w oparciu o art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną, zawieszając jednocześnie jej wypłatę ze względu na kontynuowanie zatrudnienia. W związku z ukończeniem 65. roku życia (10 stycznia 2011 r.) ubezpieczony w dniu 2 lutego 2011 r. wystąpił z kolejnym wnioskiem o emeryturę, rozwiązując jednocześnie z dniem 31 stycznia 2011 r. stosunek pracy. Wnioskodawca domagał się jej obliczenia na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej, czyli według nowych zasad, jeżeli byłaby ona wyższa od świadczenia obliczonego na podstawie dotychczasowych zasad.
   Decyzjami z kwietnia 2011 r. oraz z maja 2011 r. ZUS odmówił prawa do wnioskowanego świadczenia.
   Sąd okręgowy zmienił decyzje ZUS i przyznał prawo do emerytury w oparciu o art. 55 w związku z art. 26 ustawy emerytalnej. Sąd apelacyjny oddalił apelację organu.
   Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył ZUS...

   Usuń
  13. Czyli sprawa, która jest prawie jak moja jest nierozstrzygnięta.
   Trzeba poczekać na kasację i będzie jasne!
   Wyrok SN z 7 listopada 2013r., sygn. akt II UK 143/13 dotyczy przypadku emeryta, który może ponownie przeliczyć emeryturę na nowych zasadach. Ale on zwrócił się z pierwszym wnioskiem o emeryturę w 2009r.
   zainteresowana

   Usuń
  14. Zainteresowana,
   Wniosek o przeliczenie emerytury na podstawie art. 55 w zw. z art. 26 ustawy o emeryturach i rentach z FUS ma byc zlozony po 1 stycznia 2009r. Mozesz go wiec zlozyc w dowolnym czasie.
   W tej sprawie wydana jest uchwala SN i wiele wyrokow na niej opartych. Jezeli chcesz dokladniejszych wyjasnien prosze podaj swoj adres mailowy.
   Wpis z 18:32 potwierdza to co napisalam wczesniej.
   pozdrawiam
   Ula05

   Usuń
  15. Jednak z pewną różnicą, ponieważ w/w emeryt prawo do pełnej emerytury uzyskał dopiero w 2011r. i od razu rozw. stosunek pracy. Kobiety miały to prawo o 5 lat wcześniej, po uzyskaniu tego prawa do pełnej emerytury nadal pracowałam. Wspólny jest tylko punkt złożenia pierwszego wniosku do ZUS w 2008r.
   zainteresowana

   Usuń
  16. Ulo05, bardzo dziękuję, uspokoiłaś mnie. Jeszcze jedno pytanie: czy ponowne przeliczanie odbywa się na podstawie nowej kwoty bazowej i warto poczekać do marca, aby złożyć wniosek?
   serdecznie pozdrawiam
   zainteresowana

   Usuń
  17. znalazłam coś takiego, artykuł z "Gazety Prawnej" Bożeny Wiktorowskiej :) "Na emeryturę można przejść kilka razy"

   http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/740477,na-emeryture-mozna-przejsc-kilka-razy.html

   Usuń
  18. Kobieto,jaka kwota bazowa?
   To ma być Wniosek o przeliczenie emerytury na podstawie art. 55 w zw. z art. 26 ustawy(czyli z kapitału i składek)

   Usuń
  19. 21:34 w związku z 21:12
   no właśnie, to jest klasyka mylenia pojęć,
   "Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko,
   co pomyśli głowa ........."

   Usuń
  20. zainteresowana powinna zmienić nick na: interesowna

   Usuń
  21. do An. 21:42
   Czy na zlocie poziom rozmów też wg cyt: "Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa ........"?
   - "Strach się bać":)

   Usuń
  22. Bez obawy, na zlot się nie wybieram
   Myślę, że na zlocie języki same się rozwiążą i nie będzie najmniejszych kłopotów z komunikacją :)

   Usuń
  23. Tak, komunikacja, ale co ze zrozumieniem treści >))

   Usuń
  24. Myślisz, że może być problem odpowiednie dać rzeczy słowo?

   Usuń
 10. Mam 16 stycznia rozprawę w SA Wrocław- 23VII2013 wygrana w SO o zaległe emerytury bez odsetek, ZUS 31VII złożył apelację, ja 14 VIII2013 złożyłam do SA odpowiedz na apelację. Co mam robić? Pozdrawiam Danuta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na blogu były już omówione wszelkie możliwe warianty,
   musisz poczytać, przemyśleć, rozważyć za i przeciw
   i podjąć świadomą decyzję

   każdy radzi jak może, ale przez pryzmat własnych doświadczeń,
   co nie zawsze jest dobre dla kogo innego

   Usuń
  2. xs4 stycznia 2014 20:59

   Danusiu... daj sobie na luz i już! Wyrok i Twoja obecność lub nieobecność na tzw. rozprawie nie będzie miała wpływu na dalszy ciąg wydarzeń. Pakuj kreację i hajda ...do Augustowa!!! Czytaj wyżej w tym temacie posty...Sprawę zakończ!
   Odpowiedz

   Anonymous4 stycznia 2014 20:55

   Danuto, iść na sprawę, będziesz od razu wiedziała jak się dla Ciebie to skończy.
   Uważam,że masz super termin.Przy założeniu,że przegrasz to masz drogę sądową zakończoną wyrokiem.
   I tylko czekać na ustawę.
   A jak wygrasz to jeszcze lepiej,wtedy ZUS będzie realizował wyrok.
   Ja mam również sprawę we Wrocławiu 8.01.2014.r.
   Pozdrawiam
   B.

   Usuń
 11. W nawiązaniu do zamieszczonego komentarza , pytanie do Pana Krzysztofa , czy do sądu Apelacyjnego piszemy o wycofanie pozwu czy o wycofanie apelacji. Czy ma to jakieś znaczenie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 12. Proszę o pomoc.
  Po przegranej w SO złożyłam odwołanie do SA za pośrednictwem SO , ale nie wpłaciłam 30,00 zł oraz nie podałam wartości sporu, o co dopominał się SO( miałam dokonać to w ciągu 7 dni) .Nie wykonałam tegoż polecenia, termin już dawno opłynął. Czy wnioskować o wycofanie skargi, czy wyrok uprawomocnił się i nie trzeba wycofywać skargi?
  Dziękuję za podpowiedź.
  Życzę Wszystkim, których połączył wspólny los, w nowym roku i we wszystkich następnych latach dużo zdrowia, radości i należnego spokoju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy zapytać w sekretariacie sądu co ze sprawą i gdzie są akta emerytalne.

   Usuń
  2. wezwanie do usunięcia braków formalnych pisma procesowego
   nie tylko precyzuje jakie braki należy usunąć,
   ale także w jakim terminie należy to zrobić
   pod rygorem zwrotu odwołania czy innego wniesionego z brakami pisma

   zatem prawdopodobnie nie został nadany sprawie dalszy bieg

   Usuń
  3. Skoro nie opłacono apelacji to sąd musi ją ODRZUCIĆ. Powinien wysłać odpis postanowienia o odrzuceniu apelacji (z pouczeniem o możliwości wniesienia zażalenia w tym zakresie) wówczas po upływie 7 dni od doręczenia tego postanowienia wyrok SO się UPRAWOMOCNI

   Usuń
  4. który sąd odrzuci: okręgowy czy apelacyjny?

   Usuń
  5. SO, bo apelacja nie będzie skuteczna i akta nie wyślą do SA

   Usuń
  6. ale czy oceny kompletności nie dokonuje sąd właściwy do rozpatrzenia apelacji?

   Usuń
  7. apelacja nie będzie miała nadanego biegu, wiec nie będzie przedmiotem rozpatrywania przez SA

   Usuń
 13. 26 listopad-apelacja w SA - oddalona, podobnie, jak w SO. Nie byłam na rozprawie, dowiedziałam się telefonicznie. 29 listopada wysłałam pocztą o dostarczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Cisza do tej pory.
  30 grudnia wysłałam ponownie o dostarczenie wyroku wraz z uzasadnieniem ze stwierdzeniem wykonalności. Cisza nadal.
  Mam dużo własnych problemów, nie orientuję się w sytuacji. Pokornie proszę o wsparcie, co mam dalej robić, żeby czegoś nie przegapić. Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszczam, że mimo iż wystąpiłaś o wyrok z jego uzasadnieniem, to nie zamierzasz składać kasacji, bo w aktualnej sytuacji to jest niecelowe.
   Wydaje się, że tak na dobrą sprawę uzasadnienie też nie jest Ci potrzebne.
   Będąc na Twoim miejscu złożyłbym wniosek o nadesłanie wyroku z klauzulą prawomocności, poinformował sąd, że nie będę występował z kasacją i wycofuję swój wniosek o uzasadnienie wyroku, poprosiłbym sąd o odesłanie akt remtowych do ZUS.
   MM1

   Usuń
 14. Jeszcze raz o obliczaniu odsetek od zawieszonej emerytury, jak obliczać?
  Jak wiadomo z informacji podanej na blogu, odsetki obliczamy kolejno za każdy miesiąc, na końcu sumujemy wyliczone kwoty.
  Ale jak traktować każdy miesiąc, czy dodawać do każdej comiesięcznej kwoty zawieszonej obliczone odsetki, czy bez tych odsetek?,np.
  2011-X odsetki od zawieszonej kwoty
  2012XI- zawieszona kwota łącznie z odsetkami za X 2011
  2012XII-zawieszona kwota łącznie z odsetkami z XI 2012 itd.
  Dziękuję za podpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez dodatkowych, przecież obliczasz za każdy miesiąc do momentu wypłaty, więc o jakich dodatkowych odsetkach mówisz?

   Usuń
  2. Masz na myśli kapitalizację odsetek?
   Obawiam się, że w tym przypadku nie ma ona zastosowania.

   Usuń
  3. ZUS dysponuje specjalistycznymi programami komputerowymi do obliczenia zaległych odsetek, na pewno zrobi to prawidłowo, my możemy sobie tylko wyliczyć orientacyjnie

   Usuń
  4. W przypadku wezwania do uzupełnienia wniosku poprzez podanie kwoty odsetek myślę, że nie trzeba podawać z dokładnością co do grosza, tylko na podstawie swojej symulacji podać kwotę przybliżoną, lekko zawyżoną, i tak nie dostaniemy więcej niż się będzie należało

   Usuń
  5. Nie ma w polskim prawie cywilnym odsetek od odsetek, chyba, że tak stanowi wyrok sądu, np. odsetki na jakiś konkretny dzień są uznane przez sąd jako należna część roszczenia, wtedy dodaje się je do długu i dalej nalicza odsetki od całej już sumy do dnia zapłaty. Ale w naszym przypadku nie ma takiej możliwości
   Krzysztof

   Usuń
  6. podstawa prawna do odsetek od odsetek to art.482 par.1 kc
   MK

   Usuń
 15. WRACAJĄC DO TEMATU GŁÓWNEGO.
  Mam propozycję, aby w zakładce do tematu "ZLOT", wpisywały się osoby zdecydowane na udział w tym uroczystym spotkaniu.
  Mogą być zastosowane nicki, inicjały, imiona ale ważne, aby podano miejsce zamieszkania.
  Taka wiedza byłaby pomocna dla chętnych, aby nawiązywać komunikację interpersonalną w celu możliwości dzielenia się wszelkimi informacjami dotyczącymi organizacji wyjazdu, możliwych środków lokomocji i możliwości łączenia się w grupy.
  Dawałaby też dla osób obawiających się samotnych, dalekich podróży jakieś poczucie bezpieczeństwa.
  Poza tym chętni blogowicze mogliby poznać listę zadeklarowanych uczestników i to też mogłoby być motywem do podjęcia decyzji o swoim uczestnictwie w zlocie.
  Myślę, że decyzje trzeba podejmować w miarę szybko, bo od liczby uczestników zależy sprawa szukania odpowiedniego lokum, bo dowiedziałam się, że wskazany obiekt może pomieścić tylko 50 uczestników. Jeżeli byłoby więcej osób chętnych, to trzeba szukać innego lokalu, a wiele z nich podobno posiada też rezerwację ( np. wesela).
  pozdrawiam wszystkich
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może te 50 miejsc wystarczy i nie będzie problemu?
   pozdrawiam zdecydowanych
   Ania

   Usuń
  2. Wypowiedzi o zlocie proszę umieszczać w zakładce ZLOT

   Usuń
  3. To jest to samo, sprawdź!

   Usuń
  4. Przeczytałaś/eś temat postu?
   Jest napisane: Zlot 2
   To jest więc właściwe miejsce, aby pisać na ten temat!

   Usuń
  5. Pani Daniela ma rację, czas szybko pędzi - trzeba się zdecydować. Pani Maria - organizatorka - musi znać liczbę uczestników, aby opracować cały program pobytu.

   Usuń
  6. Do Ani, też tak uważam.
   Doskonale wiemy,że pewne rzeczy / rezerwacje itd/ należy zrobić już teraz.
   Im dłużej będziemy dyskutować tym samym sprawa się rozwodni i nic z tego nie będzie.
   Wszyscy nie przyjadą choćby mieli to pod nosem.Powody różne tak jak i my jesteśmy różni.Nikt do nikogo nie powinien mieć o to pretensji.Jesteśmy dorośli i sami o sobie decydujemy.
   Zdecydowani zapewne już się zapisali.
   Pozdrawiam.
   Basia


   Usuń
  7. Słusznie, niech jadą Ci, którzy pragną w dobrym towarzystwie uczcić swoje zwycięstwo. Program będzie super ...
   A potem długo będziemy wspominać i kto wie, czy nie skrzykniemy się powtórnie.
   Pomysł Pani Danieli, aby się z sobą komunikować - bardzo dobry!

   Usuń
 16. Proszę osoby z Krakowa o odpowiedż jak długo czeka się na apelację w Krakowie? Ja czekam od lipca i cisza,zdzwoniłam i pytałam w sekretariacie nie mają jeszcze terminu. Pozdrawiam Halina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wycofaj apelację i po zmartwieniu, nie obciążą Cię dodatkowymi kosztami za prawdopodobne zastępstwo procesowe.

   Usuń
  2. W Krakowie czekam na termin w SO od maja 2013 i też nie mam terminu. Chyba czekają na ustawę

   Usuń
  3. Ja czekałam od kwietnia na termin w SO. Mam sprawę pojutrze. Zamierzam pójść. Bardzo jestem ciekawa, jakie będzie orzeczenie sądu.

   Ewa z Warszawy

   Usuń
  4. stawiam na zawieszenie postępowania

   Usuń
  5. Ewo,
   Ja mam sprawę w SO Warszawie w czwartek. Tez czekam od kwietnia. I tez zamierzam pójść. Dasz mi znać, jak było? Bardzo proszę.
   Wanda z Wa-wy

   Usuń
 17. Piszecie zlot do 50 osób maximum. Toż to niemożebne. U ciotki Ołtażewskiej na imieninach było w tamtą niedzielę przeszło 60 osób nie licząc dzieci. Nasze środowisko to około kilka tysięcy osób. Słuchajcie zdecydujmy się na centrum. Myślę, że możemy śmiało pomyśleć o sali kongresowej. I o pobliskich hotelach. Musimy dać ogłoszenia w prasie o naszych zamierzeniach. Blog to za mało. Tysiące ludzi jest poza jego percepcją. Oczywiście zaprosimy media : tv i prasę. Pokonaliśmy system. Pamiętajmy, że sędzia Tuleya głosował przeciwko nam. To inne czasy, nie musimy chować się w mysiej dziurze. Warto pomyśleć jest czas i kasa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto napisał, że 50 to maximum?
   Jak spotkają się tysiące, to nawet nie zdążymy się rozpoznać.
   Ale pomysł kuszący. Jesteś warszawiakiem? Może ...


   Usuń
  2. Warszawa - centralne położenie, dobry i sprawiedliwy dla tych z północy, południa,wschodu i zachodu dojazd.
   No, no, no, ...
   Pan Marian też by miał blisko.
   Może warto rozważyć?

   Usuń
  3. 17:36,
   nie Tuleya tylko Tuleja. To dwie różne osoby. W TK jest sędzia Tuleja.

   Usuń
  4. Chyba wspólny rodowód!

   Usuń
  5. W-wa centralne położenie? wszystkie informacje o centrum Polski to PIĄTEK koło Łęczycy

   Usuń
  6. Centralne - oczywiście w przybliżeniu.
   Może być Piątek, jak nie Sobota!

   Usuń
 18. Dzięki za odpowiedzi Halina

  OdpowiedzUsuń
 19. Kochani, czy ktoś w najbliższych dniach ma kasację w SN? Jeżeli tak to proszę po sprawie podzielić się informacjami: Dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 20. Do Danieli :)
  Droga Pani Danielo, bardzo cenię sobie Pani komentarze i dlatego proszę o odpowiedź.
  W lipcu składałam apelację od wyroku SO, który oddalił moją skargę (jestem sprzed) do SA za pośrednictwem SO w Warszawie. Do dziś nie dostałam żadnej informacji dot. tej mojej apelacji. Myślę, że S.A. czekał na ustawę.
  Czy teraz wycofanie apelacji (skorzystałam z Pani wzoru) też mam złożyć w biurze podawczym S.O. jak poprzednio?
  I jeszcze jedno pytanie, czy oprócz dwóch egzemplarzy pisma „wycofanie apelacji”, należy złożyć jakieś inne załączniki?
  Irena z Warszawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ireno,
   Najpierw poprzez sekretariat SA musisz ustalić nadaną Twojej sprawie sygn. akt. Zaznaczam, że to nie był mój wzór.
   Powtórzę jednak:
   Sąd Apelacyjny w ...
   .... Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
   ( adres ...)

   Powódka: ...( imię, nazwisko, adres)
   Strona pozwana: Zakład Ubezpieczeń Społecznych ...adres
   Sygn. akt SA:
   Wartość przedmiotu zaskarżenia:

   Cofnięcie apelacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego w ...
   ... Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia ...
   sygn.akt SO ....

   W imieniu własnym cofam apelację wniesioną w dniu ...od wskazanego wyżej wyroku. Wnoszę o zawiadomienie o tym stron postępowania i umorzenie postępowania międzyinstancyjnego.
   Uzasadnienie
   .......

   W związku z różnymi opiniami, może z tym składaniem wycofania apelacji, trochę jeszcze poczekać.
   Składamy w biurze podawczym SA - jeden egzemplarz dla SA, załącznik tego pisma dla ZUS, na trzecim - dla siebie poprosić o potwierdzenie złożenia tego pisma.
   pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa
   Daniela

   Usuń
  2. Danielo, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, jak zwykle jasną i wyczerpującą.
   Pozdrawiam
   Irena

   Usuń
 21. Zupełnie nie rozumiem czym może skutkować wycofanie apelacji?Chyba tylko tym,że uprawomocnia się NEGATYWNY wyrok Sądu Okręgowego? Bardzo proszę o wypowiedź kogoś "kumatego"w tym temacie,bo kompletnie nie znam się na przepisach naszego kochanego prawa.Dziękuję.BK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. patrz dyskusja pod pierwszym pytaniem postu:
   Anonimowy4 stycznia 2014 22:17
   Drodzy wygrani emeryci! Napiszcie czy już wycofujecie pozwy z sądów, mimo ze ustawy jeszcze nie ma
   emerytka

   Usuń
 22. Bardzo proszę o pomoc. Zamierzam w tym roku zakończyć pracę zawodową. Na jaką odprawę mogę liczyć, jeżeli ja złożę wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. Czy jest różnica jeżeli pracodawca rozwiązuje stosunek pracy. Pracuję w administracji państwowej. Bardzo proszę o informację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadne porozumienie stron! Rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. W administracji państwowej obowiazuje 6 -miesieczna odprawa.

   Usuń
  2. 6-ciomiesięczna odprawa tylko dla pracowników mianowanych

   Usuń
  3. Nie masz racji, bo wszyscy pracownicy samorządowi mają 6 -ciomiesięczną odprawę - jako jedni z nielicznych...

   Usuń
  4. pani z godz. 20:59 pracuje w administracji państwowej, nie każdy zatrudniony w administracji państwowej jest pracownikiem mianowanym
   samorządowcy - to kasta państwo w państwie

   Usuń
  5. Mili Blogowicze.A ja powiem że właśnie żadne rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę.W Kodeksie.Pracy są enumeratywnie wymienione sposoby rozwiązania stosunku pracy i takiego sposobu nie ma.Zatem jak najbardziej może to być porozumienie stron tyle tylko że w tym przypadku właśnie w związku z przejściem na emeryturę,Dla otrzymania odprawy emerytalnej znaczenie ma tylko udowodnienie nabycia uprawnień emerytalnych, a więc zmiana statusu z pracownika na emeryta i definitywne ustanie zatrudnienia.
   Pozdrawiam
   Jadwiga z Aleksandrowa Łódzkiego

   Usuń
  6. wiadomość dla Anonimowy 6 stycznia 2014 20:59
   znalazłam te wcześniejsze wpisy:
   25 listopada 2013
   Posłowie chcą zmian w zasadach zwrotu emerytur 2

   Anonimowy28 listopada 2013 11:33
   Do Anonimowej z 26 listopada 22:31
   Należy Ci się 6-cio miesięczna odprawa emerytalna i 3-miesięcznaz tytułu zwolnienia z przyczyn nie dotyczących pracownika.
   Poniżej informacja na temat łączenia odprawy z tytułu zwolnienia z powodu reorganizacji oraz odprawy z tytułu przejścia na emeryturę:

   http://praca.gazetaprawna.pl/porady/29132,na_jaka_odprawe_moze_liczyc_zwalniany_pracownik.html

   Cytat z powyższego artykułu z GP:

   „Czy można otrzymać dwie odprawy
   W ramach reorganizacji pracodawca zamierza zlikwidować jedno z dwóch stanowisk w dziale. Do zwolnienia wytypował pracownika w wieku emerytalnym, który posiada wymagane okresy składkowe i nieskładkowe do nabycia prawa do emerytury. Czy oprócz odprawy ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownik powinien otrzymać także odprawę emerytalną?
   Tak
   Pracownik ma prawo zarówno do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych (ze względu na likwidację stanowiska pracy), jak i do odprawy emerytalnej. W ustawie nie przewidziano żadnych wyłączeń prawa do odprawy czy pozbawienia jednej z odpraw w razie ich zbiegu.
   Podstawa prawna
   • Art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).”

   Usuń
  7. Prawo do odprawy dla pracowników strefy budżetowej zostało uregulowane nie w Kodeksie pracy, ale w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.) Wysokość odprawy dla pracowników samorządowych określa art. 38 ust. 3 ustawy


   Wysokość odprawy pracownika samorządowego zależy od stażu pracy i wynosi:
   o po 10 latach pracy – 2-miesięczne wynagrodzenie,
   o po 15 latach pracy – 3-miesięczne wynagrodzenie,
   o po 20 latach pracy – 6-miesięczne wynagrodzenie

   Usuń
  8. 22:38
   rzecz dotyczy pracowników administracji PAŃSTWOWEJ, a nie samorządowej
   pani z godz. 20:59 pracuje w administracji państwowej,

   Usuń
 23. Oczywiście błąd ; rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. A jeżeli pracodawca rozwiązuje ta jaka odprawa?????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeżeli pracodawca - to odprawa większa, dwukrotna, było o tym wcześniej na blogu, jedna odprawa taka, jaka normalnie przysługuje, a druga z tytułu "przymusu" ze strony pracodawcy

   Usuń
  2. Anonimowy 6 stycznia 2014 22:14
   wiadomość dla Anonimowy 6 stycznia 2014 21:24

   25 listopada 2013
   Posłowie chcą zmian w zasadach zwrotu emerytur 2

   Anonimowy28 listopada 2013 11:33
   Do Anonimowej z 26 listopada 22:31
   Należy Ci się 6-cio miesięczna odprawa emerytalna i 3-miesięcznaz tytułu zwolnienia z przyczyn nie dotyczących pracownika.
   Poniżej informacja na temat łączenia odprawy z tytułu zwolnienia z powodu reorganizacji oraz odprawy z tytułu przejścia na emeryturę:

   http://praca.gazetaprawna.pl/porady/29132,na_jaka_odprawe_moze_liczyc_zwalniany_pracownik.html

   Cytat z powyższego artykułu z GP:

   „Czy można otrzymać dwie odprawy
   W ramach reorganizacji pracodawca zamierza zlikwidować jedno z dwóch stanowisk w dziale. Do zwolnienia wytypował pracownika w wieku emerytalnym, który posiada wymagane okresy składkowe i nieskładkowe do nabycia prawa do emerytury. Czy oprócz odprawy ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownik powinien otrzymać także odprawę emerytalną?
   Tak
   Pracownik ma prawo zarówno do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych (ze względu na likwidację stanowiska pracy), jak i do odprawy emerytalnej. W ustawie nie przewidziano żadnych wyłączeń prawa do odprawy czy pozbawienia jednej z odpraw w razie ich zbiegu.
   Podstawa prawna
   • Art. 8, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).”

   Usuń
 24. Kochani,a ja już wycofałam apelację w dniu 16.12.2013r.Czy w związku z tym nie obejmie mnie ustawa???A co z osobami które nie składały apelacji i zostały przy negatywnym wyroku SO?Mam nadzieję,że nie popełniłam największego"babola"swojego życia"?Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba nie popełniłaś, skoro ustawa ma objąć wszystkich, tych z negatywnymi wyrokami też, nie martw się na zapas

   Usuń
  2. Nie obejmie

   Usuń
  3. 22:25
   dlaczego?

   Usuń
  4. 22:35
   a co sadzisz o tym?

   Anonimowy6 stycznia 2014 12:01
   Wyrok SN z 8.7.2005 r., I UK 11/05
   „W odniesieniu do stosunków ubezpieczenia społecznego powaga rzeczy osądzonej ma walor szczególny, który ogranicza w istocie jej praktyczne znaczenie. Rozstrzygnięcia sądowe w sprawach z tego zakresu ustalają treść łączącego strony stosunku prawnego w chwili wyrokowania. Nowe zdarzenia zachodzące po uprawomocnieniu się orzeczenia mogą spowodować przekształcenie treści praw i obowiązków stron stosunku ubezpieczenia społecznego, gdyż nie jest wykluczone spełnienie się lub upadek przesłanek materialnoprawnych prawa do świadczeń. Zasadą rządzącą tymi stosunkami jest właśnie możliwość wzruszenia ustaleń stanowiących podstawę prawomocności orzeczeń, także przez wydanie nowej decyzji organu rentowego.” Pozdrawiam anonimowo

   Usuń
  5. wpis z 22:38 oczywiście jest skierowany do 22:25

   Usuń
 25. A co wobec tego z NEGATYWNYMI PRAWOMOCNYMI WYROKAMI które uprawomocniły się przed wejściem w życie Ustawy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkich ustawa obejmuje, to anonim z 22:25 sobie zażartował!
   DD

   Usuń
  2. nie wiem, w świetle przytoczonego wyżej wyroku SN z 8.7.2005 r.,
   I UK 11/05 wynika, że ustawa będzie tym nowym zdarzeniem zachodzącym po uprawomocnieniu się orzeczenia, które może spowodować przekształcenie treści praw i obowiązków stron stosunku ubezpieczenia społecznego, gdyż nie jest wykluczone spełnienie się lub upadek przesłanek materialnoprawnych prawa do świadczeń
   tłumacząc z prawniczego na nasze to ustawa powinna objąć
   i tych z negatywnymi wyrokami

   Usuń
  3. Oprócz tych, którzy chcą przeliczyć świadczenie (art.26, z nową kwota bazową)
   ;))

   Usuń
  4. 22:51
   Ładne mi żarty, to anonim z 22:25 już nie ma z czego żartować, tylko z ludzkich niepowodzeń?!
   A gdyby tak z niego zażartowano w ten sposób, to jakby się mądrala poczuł?

   Usuń
  5. Nie obejmuje

   Usuń
  6. Anonimowy 6 stycznia 2014 22:57
   może rozwiniesz swoją twórczą myśl?

   Usuń
  7. O, są dwa wpisy o 22:57

   wpis z 23:01 dotyczy:
   Oprócz tych, którzy chcą przeliczyć świadczenie (art.26, z nową kwota bazową)
   ;))

   Usuń
  8. Anonimowy 6 stycznia 2014 22:59
   Nie obejmuje

   Kolejny żartowniś?

   Usuń
  9. Czy wszyscy muszą się znać na tych przepisach i sposobach przeliczania emerytury, ktoś wspominał, żeby poczekać do marca na nową kwotę bazową. Nie czytałam, o czym mówi art.26, teraz przeczytam.

   Usuń
  10. Tutaj dyskutujemy na temat wpisu Anonimowego
   z 6 stycznia 2014 22:43:
   A co wobec tego z NEGATYWNYMI PRAWOMOCNYMI WYROKAMI które uprawomocniły się przed wejściem w życie Ustawy?

   a ty wyskakujesz ni z gruszki, ni z pietruszki z przeliczaniem, to nie ten adres, na ten temat dyskusja jest wyżej

   Usuń
  11. To odp. na wpis z 23:02

   Usuń
  12. Nie ten adres! Temat dyskusji: "Zlot 2"

   Usuń
  13. Anonimowy6 stycznia 2014 23:11
   To odp. na wpis z 23:02

   gdzie ta odpowiedź?

   Usuń
 26. Moja sprawa w SO została zawieszona - co mam zrobić po wejściu ustawy ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odwiesić i wygrać w sądzie zwrot emerytury z odsetkami na gruncie nowych przepisów

   Usuń
  2. napiszesz wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania i jednocześnie wniesiesz o rozpatrzenie sprawy zgodnie z przepisami nowej ustawy, która będzie ustawą szczególną, tzn. mającą pierwszeństwo przed wszelkimi innymi ustawami w zakresie zwrotu emerytury i odsetek

   a wtedy sąd prawdopodobnie:
   - podejmie zawieszone postępowanie,
   - rozpatrzy ponownie odwołanie w nowym stanie prawnym
   uwzględniając jej żądanie rozpatrzenia sprawy na podstawie
   nowej ustawy
   - uchyli odmowną decyzję ZUS,
   - orzeknie o wypłacie emerytury i odsetek :)

   Usuń
 27. Po jaka cholere ,wprowadzacie ludzi w blad ,stresujecie ich!!!! jak do tej pory jest wszystko dobrze,zobaczycie 9 ,jacys cwaniacy wprowadzaja ludzi w blad ,bawia sie?? Daniela wie co powiedzial dzis posel Kuzmiuk zapis w ustawie co do kropki opracowanych petycji wigi ,danieli i innych z tej paczki ,wszyscy !Koniec kropka ,odpocznijcie sobie bez stresu pozdrawiam marian radom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to możemy sobie pogratulować, pierwsza jaskółka społeczeństwa obywatelskiego!
   Gdyby tak całe społeczeństwo, albo chociaż zdecydowana jego większość angażowała się w sprawy pro publico bono, to jak pięknie by mogło być

   Usuń
  2. Szkoda, że posłowie, senatorowie i sędziowie TK z równą troską nie optowali za Obywatelskim Projektem o emeryturach dla ludzi ze stażem pracy 40, 45 lat. Projekt ten poparło kilkaset tysięcy obywateli. No cóż posłowie nie maja wśród swoich takich "nieudaczników".
   Jurek

   Usuń
 28. Odnośnie zlotu to proszę podać przybliżony koszt oraz jak tam dojechać , ja mieszkam w Katowicach.
  Bożena z Katowic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bożenko z Katowic, imienniczko mojej córki.
   Koszt jest uzależniony od liczby uczestników, lista nie jest zamknięta. Trzeba zaapelować, kto z Twojej miejscowości lub okolic się wybiera i wspólnie opracować trasę przejazdu.
   O tej komunikacji pomiędzy uczestnikami pisałam wczoraj.
   Z tego, czego się dowiedziałam przewidywane są różne atrakcje, które jednak kosztują. Ale przecież oprócz zaległych emerytur, otrzymamy sporo pieniędzy z tytułu ustawowych odsetek, więc chyba nie będziemy sobie żałować! Ma być cudownie!
   Trzeba wykazać trochę cierpliwości - dajmy jeszcze szansę dla decydujących się - może do przegłosowania ustawy w senacie?
   Nie wiem, jak długo organizatorka może czekać na chętnych, aby przystąpić do ustalenia przybliżonego kosztorysu. Potem jeszcze będzie trzeba wpłacić na specjalnie utworzone konto zadatek i dopiero wówczas, będzie można bardzo blisko określić liczbę uczestników i obliczyć bardziej precyzyjny koszt.
   pozdrawiam

   Usuń